Hirdetés
-
PROHARDVER!
Ubuntu Linux Összefoglaló
Hivatalos Ubuntu dokumentáció
Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:
-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)
A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):
lspci
lsusb
Új hozzászólás Aktív témák
-
MODERÁTOR
válasz lordjancso #17087 üzenetére
Ha telepíted a gksu-t akkor az jó megoldás, hiszen nemcsak, hogy grafikusan kéri a jelszót, de megoldja azt is, hogy a root felhasználó ne ténykedjen a normál felhasználó könyvtárában. Hátránya, hogy alapból blokkolja a képernyőt, így tableten nem feltétlenül ideális (de persze megoldható a dolog, csak elég ronda).
A gksu azért nem az alaptelepítés része már, mert leváltotta a policykit. Viszont a pkexec parancs csak azokkal az alkalmazásokkal működik amelyek fel lettek rá készítve (pl. Synaptic, GParted), vagyis amelyek normál használatuk során is root jogosultságot igényelnek. Tehát pl. a Nautilushoz már nem lesz jó, mert a környezeti változók törlése miatt nem tud kommunikálni az X szerverrel, vagy éppen azt sem tudja, hogy melyik képernyőn nyissa meg az ablakot. -
MODERÁTOR
válasz lordjancso #17081 üzenetére
Aki a sudo-t javasolja önmagában grafikus programokhoz, az nyilván nem tudja, hogy miért nem jó megoldás. De ettől még a használata után ugyanúgy előfordulhat, hogy nem fogsz tudni bejelentkezni grafikusan a saját rendszeredbe, mint ahogyan arról már számtalanszor olvashattunk másoktól.
-
válasz lordjancso #17075 üzenetére
Hát, valamit nagyon összekócoltál, mert ennek nem így kell mennie...nagyon nem. "Piszkos" lett a palacsinta.
És alapból nem indítunk grafikus programot sudo-val, csak gksudo-val (gnome rendszereken).FF nem tudom mit parádézik.
Minimize: http://www.webupd8.org/2014/03/minimize-on-click-for-unity-launcher.html
@N0zer0:Az elmélet nem hibás, csak szűkebb értelemben, bootidőben, csak sata eszközökre nézve érvényes. Pont amiről beszéltem. Bele lehet itt keverni a teljes usb/scsi/ata vezérlőt is, meg aztán ki ne felejtsük a custom udev ruleseket, csak felesleges... a fizikát sem Einstennel kezdik, hanem Newtonnal. De ha gondolod, próbálozz még be párszor, tuti jó képet mutat az áskálódásod.
[ Szerkesztve ]
Tegnap még működött...
-
BoB
veterán
válasz lordjancso #17071 üzenetére
A rendszer egy adatbázist tart fent az elérhető csomagokról. Ezt az adatbázist frissíted az apt-get update parancsal.
A valódi csomagfrissítést az upgrade és dist-upgrade -el lehet megcsinálni, update után.
[ Szerkesztve ]
You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.
-
#19617792
törölt tag
válasz lordjancso #17071 üzenetére
az update csak a csomagtárolókra vonatkozó frissítéseket tölti le. azt mindig letölti, hogy biztosan a legfrissebb adatok legyenek meg. az upgrade az, ami magukat a csomagokat frissíti. ha többször futtatod le egymásután, másodikra már azt írja ki, hogy nincs frissebb, nem történt frissítés.
-
válasz lordjancso #17069 üzenetére
HDD-ről semmi nem lesz azonnali.
Egyébként igen, a Dropbox bezavarhat. Ezenfelül, ha nem az új 14.04.1-et telepítetted, akkor jó pár frissítés is lehet, hogy lefelé tart. Mindenképp nézd meg szinkronizálás nélkül is, mikor megnyugodott minden.Tegnap még működött...
-
#40553216
törölt tag
válasz lordjancso #17051 üzenetére
Én 7 év alatt négyszer telepítettem újra. Először még a legelején, elkúrásból. Másodjára ext3>eyt4 fájlrendszer csere miatt (bár mintha az újratelepítés ott sem lett volna kötelező). Harmadjára most a 12.04-et raktam vissza a 13.10 helyett USB-s hozzáférési jogosultsági problémák miatt. Negyedjére 14.04-et meg azért raktam frissként, mert amúgy is csak alig egy hónappal korábban ment fel a 12.04, így nem számít. Szóval a négy újratelepítésből igazából egy volt indokolt, vagy talán az sem. Nem jutott eszembe a jogosultságokat megnézni.
-
CloZee
aktív tag
válasz lordjancso #17051 üzenetére
Nem azt mondtam, hogy ne partícionáld, mert azt kell, de 15gb nál több nem kell a / -nek. Ezen kívül teszel még páe GB swap-ot (én 4-et ajánlok, de más írta hogy 1 is bőven elég) a többi meg /home. Ez lényegében mind 1-1 partíció lesz
(#17052) lionhearted: Hát ha 15 Gb /-t tele tud pakolni, csak olyan dolgokkal, amiknek ott a helyük, akkor én azon is meglepődnék
[ Szerkesztve ]
-
CloZee
aktív tag
válasz lordjancso #17049 üzenetére
Totál felesleges 50 gb a / (rendszer) nek. Maximum 15 elég, de még ezt sem fogod soha a büdös életben kihasználni
-
válasz lordjancso #17047 üzenetére
Én nem vagyok a particionálás nagy híve, egy is éppen elég, de ha mindenképp szét akarod bontani az 50-950 pl. sokkal szimpatikusabb. A rendszernek szerintem 50 is rengeteg, én 10 alatt használom az összes rendszeremen... Swapnek mehet egy biztonsági 1gb, és kész.
Esetleg, ha winen is kellene plusz hely, akkor 50-50-900(NTFS), bár erről sosem írtál, hogy szükséges lenne.[ Szerkesztve ]
Tegnap még működött...
-
lev258
veterán
válasz lordjancso #17033 üzenetére
Én a saját könyvtáramba teszem (/home/én/program).
Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő
-
lev258
veterán
válasz lordjancso #17030 üzenetére
Swap akkor kell, ha viszonylag kevés a memória, vagy hibernálni akarsz. Embere válogatja, nálam 2GB. /usr-t még sosem tettem külön partícióra, a /home-ot szokás.
Utolsó kérdésre: pl. Grub customizer.[ Szerkesztve ]
Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő
-
válasz lordjancso #17025 üzenetére
Így a SATA erában ugye a portok meg vannak számozva, 0-3/5/7, általában párosan, de néha még ez sem. Mindegy. Szóval ami a legkisebb számú portra van dugva, az lesz linux alatt az sda eszköz. Ennek a partíció az sda1-4. Tipikusan legacy MBR rendszerben gondolkozva, 4 primary lehet, ha van extended partíció az automatikusan az 5-ös számot kapja, rajta a logikai partíciók pedig az afölöttieket.
Indításkor ezzel viszont nem lesz gond, hogy a bedugott eszközök miatt esetleg átsorolódik mondjuk sdb-re, mert a GRUB-ban nem így történik újabban az elérés, hanem egy egyedi azonosító alapján (UUID), ami minden partíció sajátja, egyedi, független a porttól, de még a számítógéptől is. : )Tegnap még működött...
-
válasz lordjancso #17022 üzenetére
Természetesen lehet így is telepíteni (nem kell a bootot HDD-re rakni, hiszen a telepítő médiát kell meghívni úgy is...)
Csak kevesebb a hibalehetőség, nincs véletlen formázás, stb. Jobban kell figyelni arra is, hogy melyik vinyóra kerül majd az indító rekord.FYI:
Az alaplap csatornaszáma alapján kerülnek kiosztásra az sda/sdb/sdc jelölések.Tegnap még működött...
-
N0zer0
senior tag
válasz lordjancso #16949 üzenetére
Semmi különös nem kell hozzá. Először a Win7-et telepítsd, aztán a Win8-at, majd végül a Linuxot. A sorrend számít.
-
válasz lordjancso #16960 üzenetére
Én már szívtam eleget ezzel még sok éve, és amit tanultam az az, hogy a legjobb, ha két külön elindítható rendszered van. Mivel a GRUB univerzális, ezért ő minimális mókolással (1 parancs) felvértezhető win indítómenüponttal.
Így bármelyik kivehető, másik rendszerben elindítható, és az eredeti gép is indítható marad.#16961: Jól érted, pontosan így. Leszámítva az elgépelt parancsot, az nálam még jól szerepelt.
Illetve tudni kell, hogy GRUB-ban van default menüpont, tehát (szintén alapból)10 sec után az indul el, nem vár tovább felhasználói interakcióra. Természetesen állítható, hogy mi legyen a default.[ Szerkesztve ]
Tegnap még működött...
-
lev258
veterán
válasz lordjancso #16957 üzenetére
Szóval vagy megelégedsz azzal, hogy boot eszközt választasz, vagy pedig odafigyelsz, hogy míg a rendszer külön HDD-re kerüljön, a Grub a Windows-os lemezre menjen fel (ezt ki lehet választani). A leírásban rendszerbetöltő néven szerepel az egyik kép alján. A leírás emellett azt is írja, hogyan készíts biztonsági mentést az MBR-ről, ha valami nem jön össze. Így már csak arra kell figyelni, hogy a megfelelő merevlemezre kerüljön az Ubuntu.
Ha még mindig bizonytalan vagy, ezt is megnézheted: térkép[ Szerkesztve ]
Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő
-
leslieke
Jómunkásember
válasz lordjancso #16954 üzenetére
Nem, így nem fogja megkérdezni.
[ Szerkesztve ]
A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!
-
lev258
veterán
válasz lordjancso #16954 üzenetére
A Wubi-val tudod Windows alá telepíteni az Ubuntut (ntfs-re), de több sebből vérzik, így nehogy eszedbe jusson.
A választásnál én a boot választásra gondoltam, de szerintem Ubuntu alatt a grup-update-t futtatva megtalálja a Windows-t is és akkor a Grub-ból is tudsz választani.Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő
-
lev258
veterán
válasz lordjancso #16949 üzenetére
A leírás jó, viszont valami zavaros a fájlrendszerekkel. A Windows ntfs-t használ, az Ubuntu meg ext3/4-et. Az Ubuntu látja és kezeli a Windows-os partíciókat, fordítva viszont csak kiegészítővel megy a dolog (nem is nagyon ajánlott). Az asztalira az egyik javaslatom az lenne, hogy az Ubuntu telepítésénél húzd le a többi merevlemezt, így amelyik merevlemezről boot-olsz, az a rendszer fog indulni a későbbiekben.
[ Szerkesztve ]
Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő
-
N0zer0
senior tag
válasz lordjancso #16928 üzenetére
De, pedig ennyire egyszerű. Csak véletlenül magyarul írtam neked, elfelejtettem, hogy angol a rendszered. Mindegy, angolul System Settings - Text Entry, ahogy már mások is írták. A plusz jelet látod ezen a képernyőmentésen:
http://itsfoss.itsfoss.netdna-cdn.com/wp-content/uploads/2013/11/Keyboard-Applet-indicator.jpeg
A zöld téglalap bal felső sarkánál láthatod a + jelű gombot, ott tudsz magyar kiosztást hozzáadni, és alapértelmezettnek megadni. Mondom, tényleg ennyire egyszerű, semmit nem kell hozzá konzolból vagy terminálból sámánkodni.Illetve telepítéskor minden Ubuntu megkérdezte és megkérdezi a legelején a nyelvet és a billentyűzetkiosztást, ki sem lehet kerülni.
[ Szerkesztve ]
-
MODERÁTOR
válasz lordjancso #16932 üzenetére
System Settings (unity-control-center) -> Text Entry -> Show current input source in the menu bar, jelöld be. Amúgy a linkelt oldalon ez nagyon szépen látszik az egyik képen is (te meg tudsz angolul ugye).
[ Szerkesztve ]
-
lordjancso
senior tag
válasz lordjancso #16931 üzenetére
Ja és alapvető problémám, hogy a nyelvválasztó ikon (lásd képen) meg sem jelenik nálam! Hogyan tudnám ezt elővarázsolni?
Rip and cut and mutilate the innocent, his friends, and again and again and on and on.
-
lev258
veterán
válasz lordjancso #16928 üzenetére
Szövegbevitel=Text Entry, amíg angol a rendszer nyelve.
Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő
-
lev258
veterán
válasz lordjancso #16928 üzenetére
Pedig mindig meg szokta kérdezni, még ki is lehet próbálni (lehet gépelni). kép
A rendszert lehet "magyarítani" is: a Language settings-ben, ha nem tévedek. Ami még problémát szokott okozni, hogy a listában a legfelső helyre kell mozgatni a magyart, így lesz alapértelmezett.[ Szerkesztve ]
Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő
-
lev258
veterán
válasz lordjancso #16925 üzenetére
Már a telepítéskor ki tudod választani. Ha akkor nem tetted, keress egy billentyűzetkiosztással kapcsolatos beállítást. Valahol ott van (most Linux Mint-en vagyok, így nem tudom megmondani, pontosan mi kell).
Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő
-
N0zer0
senior tag
válasz lordjancso #16925 üzenetére
Rendszerbeállítások → Szövegbevitel → + gombbal hozzáadod a Magyar-t, vagy ha laptop, akkor talán lehet lesznek modellszámosak is a magyaron belül, nem tudom, nincs előttem Ubuntu, sem Unity.
Egyébként telepítéskor ez az első dolog, amit megkérdez a rendszer, nyelv és kiosztás.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
A topik célja: Segítségnyújtás az Ubuntut és variánsait használók és az ezekkel még csak ismerkedők számára
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Bemutató Ubuntu 16.04 LTS kezdőknek, gyakorlatiasan, objektíven
- Hír Megjelent az Ubuntu 16.04 LTS
- Számlás!Steam,EA,Epic és egyébb játékok Pc-re vagy XBox!
- Microsoft licencek KIVÉTELES ÁRON AZONNAL - UTALÁSSAL IS AUTOMATIKUS KÉZBESÍTÉS - Windows és Office
- Új, bontatlan World of Warcraft gyűjtői kiadások
- Vírusirtó, Antivirus, VPN kulcsok
- Indiana Jones and the Great Circle - Digital Premium Edition - beváltás: 2025.1.30 - RTX 40XX
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest