- Az Office-t is elengedi a terméktámogatás nélküli Windows 10-en a Microsoft
- Fagyos hangulatú, Intel B860-as deszkák a Colorful receptje szerint
- AMD Strix Point platformra épül az AOKZOE közelgő kézikonzolja
- NAND flash NAS-ként használható mini PC jön a GMKtec berkeiből
- A Jonsbo legfrissebb kompakt házaiba Flex táp való
- Milyen billentyűzetet vegyek?
- Az Office-t is elengedi a terméktámogatás nélküli Windows 10-en a Microsoft
- Projektor topic
- AMD GPU-k jövője - amit tudni vélünk
- NVIDIA GeForce RTX 5080 / 5090 (GB203 / 202)
- Házimozi haladó szinten
- Intel Core i5 / i7 / i9 "Alder Lake-Raptor Lake/Refresh" (LGA1700)
- Hobby elektronika
- Házimozi belépő szinten
- Melyik tápegységet vegyem?
-
PROHARDVER!
Ubuntu Linux Összefoglaló
Hivatalos Ubuntu dokumentáció
Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:
-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)
A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):
lspci
lsusb
Új hozzászólás Aktív témák
-
N0zer0
senior tag
-
N0zer0
senior tag
válasz Ciccuka #22618 üzenetére
Igen, a Linux kulturáltabban írogat és sokkal szerényebben lapozgatja a virtuális memóriát, ha nem kell, nem nyúl feleslegesen a swaphoz. Nem Windows, az swapol, recsegteti a HDD, mint az állat, akkor is, ha semmi szükség nincs rá, mert van még memória elég szabadon.
A RAM-ba tenni a swapot baromság, akkor inkább nem kell swapot megadni, vagy a meglévőt törölni kell az /etc/fstab-os bejegyzésével együtt, és nem lesz. Így olyan, mintha letiltottad volna. Linuxnál nem kell trükközni, ez a swapot a RAM-ba megint tipikusan windowsos szenvedés. Ráadásul Windows alatt hiába tiltod le a swapot, mert a kernelnek van egy saját swapja, amibe lapozgat, és ezt nem lehet meggátolni, akkor sem, ha 16GB fizikai memória szabad még.
-
N0zer0
senior tag
válasz nemurea #21710 üzenetére
Vigyázz, a 10-20% terhelés az egérkurzorra kamu, a grafikus feladatkezelők sokszor mutatnak fals dolgokat, nagyon eszik az erőforrásokat, a top vagy htop konzolos alkalmazással nézd meg a terhelést. Ráadásul egyes feladatkezelők már egy mag terhelését is 100%-ra veszik az egész procinál, míg mások egy mag terhelését legfeljebb a rá eső terhelés százalékában, tehát ha az egyik mag 100%-on pörög, akkor az egész CPU-ra 25%-ot ír.
Amúgy nekem is Fujitsum van, nálam is friss Kubuntu 64 bit 14.04 fut, 3.13-as kernellel, és a ksysguard (Rendszermonitor) nálam is +10-20%-kal magasabb terheléseket mutat, mint valójában.
-
N0zer0
senior tag
válasz Dhampir #21686 üzenetére
Pedig nem kötelező az eredeti szoftverrel kell visszaadni. Ez nem okostelefon vagy embedded eszköz, hogy ha ROM-ot cserélsz, akkor buktad a garanciát. Nyugodtan le lehet gyalulni azt az előtelepített Uborkát, az ilyen előtelepített dolgok mindig ilyen f0.sh-ok, ráadásul elég régi verziók szoktak lenni. Nyugodtan le lehet gyakni a Petőfi Csarnokba'. Ha esetleg visszaviszi, akkor esetleg egy dd /dev/null vagy hasonlóval végig lehet rajta menni, de azt is csak azért, hogy ha kerültek rá személyes dolgok, dokumentumok, akkor idegenek kezébe ne kerüljön személyes adat.
-
N0zer0
senior tag
Nem a Double Commanderben van a hiba, mert nálam az 5.8-as is megnyitotta az ékezetes archívumokat. Valami Xubuntu/XFCE specifikus bug lehet. KDE alatt mindig is jó volt a Qt-s Double Commander, gyanítom ilyen tekintetben a GTK-s verzió sem más.
Mondjuk érdemes a legújabb, 0.6.2-re frissíteni, mert végre van a Double Commanderben flat-view, ami a Total Commanderben is Ctrl+B. Már csak a hangjelzéseket és az egykattintásos átnevezést kéne tudnia, és akkor nálam beérné a Total Commandert, bár így sem hiányzik az utóbbi.
-
N0zer0
senior tag
válasz Rimuru #21484 üzenetére
A Nightly nem alfa, inkább valami prealfa izé, bár olvastam, hogy van, aki azt használja megelégedéssel. Mindenesetre tapasztalatom szerint a Nightly elég instabil és az addonok is le vannak tiltva, és ez utóbbi kitrükközhető, de még instabilabb lesz az addonoktól. Így a Developer Edition a leghasználhatóbb az alfák közül, van olyan stabil, mint a béta vagy a végleges változat.
Chrome-ból bétát használok. Valóban, nagyon durván elhízott az is. Ráadásul light&fast böngészőnek indult, azért is minimális a tudása, de mára bloatware lett belőle, anélkül, hogy a tudása túlzottan növekedett volna. Nagyon csak alap böngészést tud.
[ Szerkesztve ]
-
N0zer0
senior tag
válasz ubyegon2 #21450 üzenetére
Ha már Firefox. Én alfát használok belőle, ami régebben Firefox Aurora, most pedig Firefox Developer Edition néven fut, persze csomagon kívüli 64 bites linux binárisként feltéve, ami automatikusan frissül, naponta. Nem is ez a lényeg, hanem az utóbbi napokban vettem észre, hogy milyen brutálisra hízott a böngésző, a telepítő mérete meghaladja az 50MB-tot. Pár éve még csak 20MB volt a tömörített telepítő, aztán ment fel fokozatosan egész eddig. Igaz a memóriaigény nem növekedett ilyen ütemben, de azért durva.
[ Szerkesztve ]
-
N0zer0
senior tag
Tudom, hogy nem bolhaapró, de talán itt tudtok ilyenről. Keresek nagyon régi, nagyon olcsó laptopot, vagy netbookot, max. 5 ezer forintos árig. Nyilván ennyiért nem izomgépet várok, hanem P3/régi atom/ócskacerka szintűt, minimális 128-256 mega RAM-mal, és esztétikailag sem támasztok vele szemben nagy követelményeket, pixelhiba is belefér, és az sem baj, ha az akksi sem jó, csak töltőről működjön, lehessen használni ÉS legyen rajta USB port. Lényegében egy sovány Archot kéne elvinnie egy awesome-hoz hasonló minimálablakkezelővel, és szövegszerkesztésre, TeX-ezésre (nem LaTeX!!!), zenehallgatásra, DivX-es sorozatok nézegetésére, e-könyvek olvasására, marha régi nosztalgia game-ek (DOS-os vagy hasonló szintű) játszására lenne használva. Azért keresek ilyen régi gépet második laptopnak, mert speciális környezetbe kell, ahol lophatnak, rongálhatnak, a körülmények mostohák, és ez az az összeg, amit még hajlandó vagyok kockáztatni. Ez az a gépkategória, ha el is lopja valaki, lóf4x pénzt nem kap érte, meg nem olyan óriási tragédia, ha tönkremegy, elrongálódik.
Ha van ilyen valakinek elfekvőben, vagy ismerősének, vagy hallott valakiről, akinek az ismerőse látott valakinél ilyen gépet, akkor jelezze priviben. Előre is kösz a segítséges és a figyelmet.
-
N0zer0
senior tag
válasz toth_janika #19748 üzenetére
Nem. Nem a HTML5 és az adatbázis hal meg, ha kilövöd a pluginconatainert, hanem a Flash, a Java, H264 plugin, meg minden, ami az about:plugins oldalon van felsorolva. Egyébként ki lehet lőni, csak akkor frissíteni kell a lapokat és újra elindul magától.
-
N0zer0
senior tag
válasz toth_janika #19742 üzenetére
Nem baj az, ha 64 bites. Ámbár megpróbálhatod, hogy 32 bites Flasht szedsz le, azt rakod fel kézzel, és 32 bites böngészővel használod, hátha akkor nem eszik annyit a plugincontainer.
-
N0zer0
senior tag
válasz szetcsuszott #19721 üzenetére
Igen, csak írd be. Egy szóként, hogy lspci. Meg szintén egy szóként hogy lsusb. Pont nélkül, azzal csak a mondatot zártam.
-
N0zer0
senior tag
válasz BigBlackDog #19711 üzenetére
Igen, de én nem a cpulimitet tanácsolom, hanem a nice parancsot. Leveszed az adott folyamatok prioritását, ettől még mehetnek összesen 80-90%-on, csak a megfelelő prioritási értéket kell hozzá kivitelezni.
-
N0zer0
senior tag
válasz szetcsuszott #19698 üzenetére
Az első két sort. Ha az valami hibát írna, akkor az utolsó 2 sort, és utána még egyszer az első két sort.
[ Szerkesztve ]
-
N0zer0
senior tag
válasz szetcsuszott #19696 üzenetére
Pedig a Dashbe kell beírni, hogy terminal. Meglesz az, egy ilyen DOS parancssorához hasonló fekete ikonja lesz. Azt kell elindítani.
Egyébként ne keseredj el, ezeket a kezdeti nehézségeket nem a Linux okozza nálad, hanem a Unity-felülete. A többi grafikus felületen valami könnyen hozzáférhető menüben megtalálható, meg pár kattintás árán az asztalra is kitehető.
Ha annyira nem találod, akkor nyomj egy Ctrl+Alt+F1-et, az is hasonlót fog megnyitni. A grafikus felületre a Ctrl+Alt+F7-tel tudsz visszaváltani.
-
N0zer0
senior tag
válasz szundybence #19621 üzenetére
Nincs, ennél a mediaklikkes szolgáltatónál nincs retekklupp. Néztem néhány másik oldalon az online rtlklub keresőtalálatra jönnek fel, de azokból nem tudtam kinyerni a linket.
Egyébként nem értem ezeket a szolgáltatótak és csatornákat, hogy miért ragaszkodnak a saját szaros appjukhoz, mikor adhatnának URL-t is. Még le is tiltják a sajátjukon kívüli lejátszókat. Gratulálok nekik a sz*rrágáshoz, ettől valóban több bevételük lesz.
[ Szerkesztve ]
-
N0zer0
senior tag
válasz szundybence #19619 üzenetére
Én meg tudom neki adni mpv-nél, pl. a Duna esetén esetén:
mpv http://212.40.98.162/streams/mtva/dunalive.smil/playlist.m3u8 --vid=5
A --vid=5 értéknél 720p-s (HD Ready). A 4-esnél 576p (SD), 3-asnál 360p, 2-esnél 270p (Mobile Hight), 1-esnél 180p (Mobile Low).
Az --aid=5 kapcsolóval meg a legjobb minőségű hangot lehet választani, és ez is mehet le egészen 1-ig.
Azt nem tudom, hogy a VLC-nél is működik-e ez a módszer, nálam most sz4r4xik.
A magas felbontású változatokhoz gyors net kell.
[ Szerkesztve ]
-
N0zer0
senior tag
válasz Aethelstone #19607 üzenetére
Nálam ezek a linkek nem működnek, forbidden 403-mal visszadobják őket a lejátszók.
-
N0zer0
senior tag
válasz szundybence #19576 üzenetére
Írj a MinDig-nek, hogy írják meg a streamek linkjeit, mert az Appjuk nem elérhető a gépedre. Ha megvan a link, akkor akármelyik linuxos médialejátszó program lejátssza. Talán még normálisabban is, mint egy szaros, kókányolt magyar app.
[ Szerkesztve ]
-
N0zer0
senior tag
válasz MineFox54 #19573 üzenetére
A dual P3-as gép épp úgy i386-os (32 bites) architektúra, mint a sima, egy procis P3-as gép. Általában a legtöbb Linux-kernelt SMP-vel fordítják, így alapból kezelni szokták a több processzort, több magot és több szálat (Hyper-threading), elég tág korlátig (32 bites rendszerek alapbeállításban 8 mag, 64 biten 32, 64, 256 mag), de a kernel újrafordításával kitolható (32 bites rendszernél 512 mag vagy szál, 64 bitesnél meg a határ a csillagos ég, csak a fizikai hardverkorlát szab neki határt).
Ha nagyon precízek akarunk lenni, P3-as gépre i686-os kernel lenne a legjobb, de az is 32 bites, de az utasításkészlet bővebb, meg kihasznál újabb technológiákat. Sok helyen az i386-ot tévesen a 32bit szinonimájaként használják, baromira leszokhatnának róla, akkor már inkább nevezzék x86-nak.
Elég sok disztró szakított már az i386-i586-os kernelekkel, belátták, hogy felesleges, nem nagy követelmény az i686, a muzeális gépeken kívül minden gép teljesíti. Emiatt terjed az is, hogy PAE-sek újabban a kernelek, i686-os procik és az attól fejlettebbek mind támogatják. Ez a lap szépen összefoglalja, hogy melyik processzor hányadik 86-os családba tartozik, de a saját gépen is megnézhető a grep family /proc/cpuinfo paranccsal (cpu family), Windowson a CPU-Z-vel (Family).
[ Szerkesztve ]
-
N0zer0
senior tag
Az hát. Közben azt is megtaláltam, hogy RTSP protokollos a stream. A régi cím az M1-nél rtsp://cdn-out-vid-vhg1.connectmedia.hu/mindigtvlive/m1_hq_hu.stream volt, de nem működik már, 403-as forbidden hibakóddal eldobják a lejátszók. Valószínűleg másik címet használnak. Ki lehet figyelni a címet, fel kell tenni egy virtuális gépet, rá Win 8.1 és ez a MinDig tv-s app, majd nézni a hálózati forgalmat.
[ Szerkesztve ]
-
N0zer0
senior tag
válasz szundybence #19563 üzenetére
Ebből sajnos nem derül ki, hogy DVB-T-s vétellel dolgozik-e ez a program, vagy internetes streammel. Mindkettő működik egyébként Linuxon. Internetes streamet bármelyik linuxos lejátszó lejátszik, VLC, SMPlayer, mplayer, mpv, akármi. A DVB-T-re passz, de tuti arra is van rendes, natív linuxos megoldás.
Szerk.: szerintem internetes stream lesz. A GYÍK azt írja, hogy
„A MinDig TV applikáció használata közben a minőséget befolyásolja-e az internet hozzáférés?Az internet hozzáférés sebességétől/sávszélességétől nagyban függ a minőség. Beállítástól függően, használat közben az applikáció figyelmeztetést küld az adatforgalomról.”
Csak azt kéne megtudni, hogy melyik URL-ről streamel, és melyik porton át.
[ Szerkesztve ]
-
N0zer0
senior tag
válasz nemurea #19551 üzenetére
Igen, előtte az egész pendrive-ot elmentheted képfájlba a dd paranccsal:
dd if=/dev/sdb4 of=/elérési/út/képfájlq bs=4M
A végére a bs= kapcsoló nem feltétlenül kell. Általában gyorsít a dolgon, itt a példában 4 megás blokkokat adtam meg, ezt általában a legtöbb pendrive bírja.Visszahúzni is ugyanígy kell, csak az if-ből of lesz és fordítva.
Amit írtam a FF-ról és a Flashplayerről, azokat NEM kell hegeszteni. Sem csomagtelepítés, sem forrásból fordítás nem kell hozzá, egyszerűen x86 és x64-es binárisok, nincs függőségük, csak le kell tölteni őket, kibontani, a megfelelő helyekre bemásolni és elindítani. Mindenféle kockázat nélkül kipróbálhatók, mint egy portable windowsos program, sőt még annál is kockázatmentesebb, mert egy portable windowsos szoftver néha ír a Registrybe, de Linuxon ilyen nincs.
-
N0zer0
senior tag
válasz nemurea #19549 üzenetére
Elvileg az OpenELEC-re is feltehető az Adobe oldalán lévő gyári Flashplayer bináris, illetve bármelyik böngésző is, csak ezért nem telepítenék a helyedben egy másik Linuxot.
Ha viszont mindenképp külön Linuxot akarsz, akkor simán fel lehet tenni a 4. partícióra. Csak elindítod a telepítőjét, megadod neki bootnak, roonak, home-nak is a 4. partíciót (/dev/sdb4), swapnek nem adsz meg semmit (később kézzel lehet csinálni swapfile-t), GRUB-nál sem adsz meg semmit, így GRUB nem kerül fel. Esetleg a 4. partíció elejére is fel lehet tenni a GRUB-ot. Így rendben települni fog, nem bántja majd az eddigi rendszereid, viszont használni nem fogod tudni, mert nem lesz, ami bebootoltassa. Ezt úgy lehet megoldani, hogy 4. partíción létrehozott GRUB konfigjából átmásolod a beállításokat a GRUB legacy beállításai közé, már ha kompatibilisek.
-
N0zer0
senior tag
válasz #40553216 #19529 üzenetére
Nálam is folyamatosan játssza le a legtöbbet 965GM-tel, de volt néhány 1080p, aminél belassult a kép, folyamatos lejátszás mellett. A mai napig nem tudom mire vélni, teljesen X-akta. Egy biztos, a videókártyához van köze, vagy annak a melegedéséhez vagy valami memóriagondjához.
-
N0zer0
senior tag
válasz N0zer0 #19432 üzenetére
Úgy néz ki, hogy a belassuló 1080p-s videók gondját megoldotta az mpv. Sőt, most látom, hogy anno kék luficet is ajánlotta már, de akkor elfelejtettem kipróbálni. Egyszerűen kisebb a hardverigénye, mint az mplayernek, pedig annak sem nagy.
Mindegy, azért rejtély, hogy mplayerrel miért akadt, mikor az sem hajtott 100%-ra semmit. Igaz mplayerrel xv kimenettel próbáltam, mert az opengl-es kimenet lomhább. Viszont mpv-nél az opengl-es kimenet oldotta meg a belassulást.
Tényleg egész jó ez az mpv. Már csak azt nem tudtam rajta beállítani, hogy a feliratot húzza le az opensubtitles.org-ról, de ezt a funkciót SMPlayer alatt sem használtam olyan gyakran.
-
N0zer0
senior tag
válasz szoke12 #19513 üzenetére
Szerintem Windowst nem lehet dd-vel költöztetni, erre megvannak a windowsos megoldások. Milyen Windowsról van szó? Mert ha Vista vagy újabb, akkor mehet egy dd, az átklónozza az új HDD-re a 20 gigás partíciót, amit aztán a Windows saját lemezkezelőjével meg lehet növelni 40-re.
-
N0zer0
senior tag
válasz Atlantisz48 #19501 üzenetére
Compiz. Sok effekted tud a KDE-felület is.
-
N0zer0
senior tag
válasz szundybence #19497 üzenetére
Igen, ez jó gondolat, egy MD5 vagy SHA1 ellenőrzést végignyomnék rajta. Ha az jó, akkor el lehet kezdeni az isokiíró szoftverben majd a pendrive-ban keresni a hiba okát.
-
N0zer0
senior tag
válasz gyulank #19471 üzenetére
Ez tényleg egy elég összetett probléma. Eleve nem minden betűtípus támogatja a magyar ékezetes karaktereket (próbáld meg LibreOffice Writerben az ékezeteket a kérdéses betűtípussal), illetve egyes betűtípusoknál a betűtípus-változattól is függ (a Times New Roman pl. támogatja a magyar ékezeteket, a Times New Roman Std nem). Másrészt beleszól, hogy a gépeden milyen szoftveres billentyűzetkiosztás van (a hozzászólásodból ítélve valószínűleg szabvány magyar), milyen rendszerkódolás, a böngésződ milyen kódolásban küldi a prohardvernek, a pH milyen kódolással jeleníti meg az oldalain (és ezt a kódolást hogyan adja meg a HTML-dokumentumok fejlécében), hogy a fórumozók böngészője felismeri-e azt a kódolást, vagy megvan-e nekik ugyanaz a betűtípus, ugyanabban a változatban, mint neked.
Bár ilyen téren fejlődés volt, mert elvileg minden normális OS, program és weboldal, mailszerver áttért UTF kódolásra, amivel az ékezetes karakterek nem problémásak, de még csak az arab, mandarin, hindu karakterek sem. Viszont még mindig ott van a betűtípus, ezt webfontokkal lehet kiküszöbölni, ámbár a sok IE huszárnál az meg nem biztos, hogy helyesen jelenik meg. Betűtípusból pedig megéri olyan használni, ami támogatja az ékezeteket. Aztán érdemes a szövegeket pdf-ben küldeni, mert az be tudja ágyazni a használt betűtípusokat, és a kódolást is jól megoldja, így az a fogadó fél gépén biztosan jól jelenik meg. Ámbár ezeket a LibreOffice és az MS Office is tudja, legalább a 2007-es verziótól, viszont azoknál a tördelés állítódhat el, ez pdf-fel nem történhet meg.
Ha nagyon röviden akarom összefoglalni, akkor
1) elég összetett téma, sok tényezőtő függ
2) a weben a betűtípusokkal virtuózkodást el kell felejteni, mert a webes dolgok tipográfiai támogatása a 0-t verdesi, inkább kiadványszerkesztésben szoktak ilyesmivel brillírozni (Adobe InDesign, QuarkXpress, TeX-klónok és TeX-alap rendszerek pl. Lyx, végül Scribus), nem véletlenül, hogy a pdf-formátumot is ezek használják elsősorban, ilyenekhez találták ki. A HTML5 és a webfontok révén tettek lépéseket ebbe az irányba, de még mindig nem zárult le a szabványosítási folyamat, és nem tudtak mindenhol elterjedni ezek a megoldások. -
N0zer0
senior tag
válasz voyager4.4 #19437 üzenetére
Azért kell erőltetni, mert elbírja. Nem mindegyik 1080p-s videónál csinálja, amelyiknél csinálja, annál is random, és nincs még 80% közelében sem a prociterhelés, ezért gyanítom, hogy szar van a palacsintában. A 720p-t is teljesen jól bírja, 30% prociterheléssel. Ha tényleg nem bírná, akkor 90% fölött, 100% közelében lenne a terhelés, és minden alkalommal csinálná, meg akadozna, nem lassított felvételbe menne át.
Nyilván, RIP-es 1080p-s videókról van szó, ezeknek kicsi a sávszélessége. 1080p-s Blu-Ray anyagot (az eredeti 25-50GB-os változat) nem erőltetek, mert azt tényleg nem bírná. Viszont egy 5Mbit/s-es sorozatot el kéne tudni vinnie. Meg ha a sávszélesség lenne a baj, hogy nem tud egy 800MB-tos 1080p-t elvinni, akkor nem értem, hogy 1-3 gigás (dupla sávszélességű, azonos játékidejű) 720p-t meg hogyan tud.
Kizártam már az OS-t, a drivert, a CPU-t, a GPU-t, sávszélességet. Hw-hiba és melegedés lehet még, de a GPU hőfokot nem tudom hogyan mérjem. Nagyon nem áll ez össze, már csak a kíváncsiság miatt is utánajárok.
XP alatt VLC-vel is csinálta, most Kubuntu alatt is megpróbálom VLC-vel meg még másik lejátszóval.
-
N0zer0
senior tag
Annyi fejlemény van, hogy feltettem az intel-gpu-tools csomagot, és benne az intel_gpu_top alkalmazással nézem a GPU terhelését. Ez olyan, mint a top, csak a GPU-t méri. Lejátszás közben 5-13% terhelést mutat, amikor elkezd belassulni a kép (mondjuk provokálni kell hozzá, hogy megtörténjen), akkor sem mutat többet, jellemzően 5% környékén marad. Szóval a videókártya is kilőve, bírná az iramot.
A sávszél sem lehet baj, mert 5Mbit/s az szóban forgó videó átlagos sávszélessége. Mondom, elég gyanús, hogy nem megakadásról van szó, hanem a kép belassulásáról.
-
N0zer0
senior tag
válasz voyager4.4 #19433 üzenetére
Jó, azt tudom, hogy nem támogatja. De ha ez lenne a baj, akkor mindig ugyanazon a ponton akadna, már lehetőleg az első képkockáknál. Most végignyomtam egy 21 perces 1080p-s videót (WedDL-es sorozat), ami korábban akadt, most két végigjátszásra sem akadt meg. Harmadikra is csak úgy sikerült megakasztani, hogy nyomkodtam a fájlinfót (Ctrl+i) SMPlayerben lejátszás alatt, utána elkezdett akadozni. Kiléptem a lejátszóból, újraindítottam a videóval, és már az elejétől akad, a procihasználatot 85-91%-nak mutatta most már a top. Aztán 2 perc szünet után újraindítottam a videót, és megint nem akad, ugyanazoknál a jeleneteknél már csak 50-70%-os terhelést mutat. Fene se érti ezt
Az sem segít, ha mindent bezárok. Ez volt XP alatt is.
Szerk.: most negyedszer is csinálta, és csak 50%-os terhelést mutat a top. Illetve rosszul írtam mindvégig, mert nem akad. A kép folyamatos, egyenletes, csak elkezd lassított felvétel lenni, és késik a normál módon folyamatos hanghoz képest.
[ Szerkesztve ]
-
N0zer0
senior tag
válasz woodworm #19430 üzenetére
Álljon itt akkor az én kérdésem. Nem linuxos probléma, de itt teszem fel, nagyobb esélyem van egy ilyen topikban a válaszra. Szóval a laposom egy dual celeroncs, integrált Intel 965-ös grafikus chippel, szóval elég gyenge. Már XP alatt is azt játszotta, hogy az 1080p-s BD-RIP-ek és sorozatok is akadtak a leglightosabb lejátszóval is (mplayer, SMPlayer), eleinte betudtam annak, hogy fos a gép. Igen ám, de a prociterhelés csak ilyen 35%-72% között van ilyenkor, jellemzően csak 50-60%-on (két szálon kódol az mplayer). Egy idő után elkezdenek az 1080p-s videók akadni, és a videókártyára gyanakszok. Azért, mert csak egy idő után kezd el akadni (vagyis mintha belassulna ilyenkor), de ha akkor újraindítom a lejátszót, akkor néha azonnal akad. Ha kicsit várok, majd elindítom újra, akkor megint nem akad egy ideig. Nem jelenetfüggő, néha ugyanaz a jelenet akad, máskor nem, teljesen véletlenszerű, hogy mennyi idő múlva kezd akadni.
Egy ideig hagytam is a fenébe, de ma Kubuntu alatt is találkoztam megint a jelenséggel. Akkor is előfordul, ha lelövöm a KDE 3D-s effektjeit (Alt+Shift+F12). A top szerint is messze a prociterhelés a 100%-tól, max. 60-70%, és mégis akad, de most újrateszteltem ugyanazzal a videóval, és most nem akadt meg egyszer sem. Van olyan linuxos program, amivel lehet nézni a videókártya terhelését és hőfokát? Gondoltam még a memória-sávszélesség elégtelenségére, de akkor jelenetfüggő lenne, hogy hol akad. Az is gyanús, hogy véletlenszerűen akad, ha valami túlcsordulás lenne, akkor mindig X idő után jönne elő a jelenség. Megfejthetetlen, teljesen X-akta. Mivel két OS alatt is csinálja, így a driverprobléma is kizárható. Hw-hiba sem valószínű, mert 3D-s játékoknál órák múltán sincs akadás, belassulás.
@woodworm: részemről passz. Nem írtam még fájlrendszerbővítéssel és szabványtól eltérve lemezt, meg szerintem ilyeneket az ImgBurn sem tud.
-
N0zer0
senior tag
válasz Aethelstone #19423 üzenetére
Szerintem is fejezd abba, mert hiába írod szakszerűen tényeket, jól le leszünk mindjárt b@xva, hogy milyen szemetek vagyunk, személyeskedünk, meg hülyének nézzük a másikat, elő akarjuk írni ki mit használjon, és az ilyen kiállhatatlan linuxos rókák veszik el szegény kezdő linuxerek kedvét, ahelyett, hogy segítenének.
Nekem legalábbis nem fáj, hogy a szóban forgó kolléga aktív grafikus vírusirtót és windowsos programokat használ Linuxon. Legalább ez szépen példázza, hogy Linuxon még ezt is lehet, ebben sincs lemaradása a pingvinnek, lehet akár Windowsként is használni. Mondjuk a fejem én is csóválom rajta, de ez a mi egyéni szocproblémánk marad. Nem hiába, nem egyformák a felhasználók.
[ Szerkesztve ]
-
N0zer0
senior tag
válasz szundybence #19403 üzenetére
Természetesen azt használod, amelyiket akarod. Egy dolgot azért még tisztáznék a precizitás kedvéért: én is használtam évekig az ImgBurnt XP és Windows 7 alatt, és semmi olyat nem tud, amit a K3b ne tudna. Illetve nem vagyok benne biztos, de a Braserónál sem rémlik, hogy valamit is ne tudna, amit amaz igen.
-
N0zer0
senior tag
válasz jimmy399 #19400 üzenetére
Egyéni, eseti rossz tapasztalatokból mindenki tud általánosítani, szíve joga hozzá mindenkinek, de kérdéses, hogy mennyire lesz objektív. Mi meg itt többen is vagyunk a topikban, akik írtunk Linux alatt sikerrel optikai lemezeket, mindenféle Wine-zés nélkül. Egy lemez nem elég minta, eleve a lemez is lehet selejtes példány.
Mondom, nekem sem a KDE alatt futtatott K3b-bel, sem a Unity, GNOME alatt futtatott Braseróval nem volt még gondom. Írtam velük CD/DVD-t, CD/DVD-RW-t, közöttük bootolható, nem bootolható adatlemezt, és audiolemezt is, márkára meg Philips és TDK lemezeket, különféle meghajtókkal, vegyesen asztali és noteszgépen is. Mondjuk én sem írok már túl sok lemezt, de azért néha napján előfordul.
-
N0zer0
senior tag
válasz FіkuszKukіsz #19397 üzenetére
Nem mondta senki, hogy hülye, hanem hogy hülyeség, amit csinál. Az ImgBurnt sem szólta le senki, mert nagyon is jó szoftver.
Pont CD-író programokból nagy a választék, ez a terület a Linuxnak nem gyengéje, és jobban jár egy natív megoldással, mégis csak Linuxra linuxos program való, annak sokkal inkább garantált a megbízható, hibamentes működése. Windows alatt sem nagyon használ senki linuxos binárisokat. A Wine pedig azért van, hogy ha egy programnak végképp nincs semmilyen linuxos alternatívája, akkor lehessen használni. Viszont az optikai lemezek írására bőven van linuxos alternatíva.
Szóval a pingvin világa igenis fenékig tejfel, csak tudni kell jól használni, be kell tartani néhány alapszabályt. Az egyik ilyen, hogy Linuxra lehetőleg linuxos program. A másik pl. linuxos programot lehetőleg hivatalos tárolóból, csomagkezelővel.
-
N0zer0
senior tag
válasz szundybence #19389 üzenetére
Pl. az, hogy ha már egyszer Linuxot használsz, akkor ne windowsos programokkal használd. Linuxra van kismillió CD/DVD-író alkalmazás, az alternativeto.net oldalon keress rá az ImgBurn linuxos alternatíváira, meg nézd meg a csomagkezelőt. Egyébként félre ne érts, az ImgBurn egy teljesen jó program, én is évekig használtam teljes megelégedéssel, de Windowsra írták, arra való.
Kezdheted a K3b-bel (nem csak az ImgBurnt váltja ki, hanem a windowsos Exact Audio Copyt is), de ha az túl sok neked, akkor van bőven linuxos alternatíva a Braseróra.
-
-
N0zer0
senior tag
válasz szundybence #19363 üzenetére
Az Unetbootin inkább windowsosoknak kell lemezképet kiírni, mondjuk Windows alá vannak jobb szoftverek is erre a célra. Linux alatt ott a dd parancs, igaz annyiból veszélyes, ha egy teljesen kezdő rosszul paraméterezi az of=/dev/sakármi részét, akkor minden adata elveszhet. Viszont a dd biztosan normálisan csinálja meg. A legjobb valami olyan felület, ami a dd-t használja, de afölé GUI-t húz.
Ráadásul az Unetbootin nekem is rendszeresen eltolta a kiírást Mint és Kubuntu alatt is, szóval elég megbízhatatlan.
-
N0zer0
senior tag
Azt mondjuk nem értem, hogy az mscorefontsnak mi a ráknak kell .exe file meg Wine. Néhány ttf és otf font, ki lehet másolni Windows alól is. Sőt, én fel sem akartam tenni, nálam a Kubuntu alatt a Wine tette fel automatikusan, mint függőséget. Disztrófüggő, Arch alatt pl. nem kell neki semmilyen .exe és Wine.
Szerintem semmi szükség nincsen MS fontokra, vannak ingyenesen sokkal szebbek (pl. Times New Roman helyett Linux Libertine O, de némi licencsértés árán ingyenesen beszerezhető a Minion Pro, Arial helyett is van sok normálisabb). Ha bizonyos programok nem találják meg az MS fontokat, akkor rendszerfontokkal helyettesítődnek.
Csak a Times New Romanra volt szükségem egy TeX-dokumentumhoz, a volt melóhelyen kikötés volt, hogy bármiben is készül a dokumentum, csak ilyen betűtípussal írva fogadják el. Nem voltak jók helyette az ingyenes Times-klónok (TeX Gyre Termes, Nimbus Roman), hiába hasonlítanak 99%-osan, máshogy dőlnek az ékezetek a betűkön. Elkértem egy magyar Windows 8.1-et használó fórumos arctól a Times New Romant, 4 darab .ttf file, becsomagolva feltöltötte nekem zip-ben a legújabb OpenType-os verziót. Némileg warez, de nem érdekel, Béll Géjtszet rohadtul nem érdekli, hogy eredeti Times New Roman betűtípust használok, vagy az ingyenes mscorefontsban lévőt. Mivel kiadványszerkesztéshez kellett, ezért rámentem az igényesebbik verzióra (ligatúrák és OpenType-feature-ök miatt), de az emberek 99,999997%-a úgyse látja a különbséget a kettő között.
Egyébként le is lehet tölteni betűtípusokat a netről, de az ismeretlen helyről szedett betűtípusokkal vigyázni kell, általában komplett karakterek hiányoznak belőlük, nem támogatják a magyar karaktereket, módosításokon mehetnek át, nem a legjobb verziót teszik ki. Érdemes inkább vagy valamelyik alkalmazással beszerezni (Windows próbaváltozat, Adobe Reader, stb.), vagy megbízható forrásból letölteni (zárt torrentoldal) a legjobb verziót.
-
N0zer0
senior tag
Hogyan lehetne beállítani 14.04-es Kubuntun, hogy tegye fel a 14.04 összes frissítését, de ne frissítse fel az egész rendszert 14.10-re? Pár nap múlva költözök, valószínű, hogy nem lesz netem. Ha most elcsesződik a rendszerem 14.10-re frissítéssel, akkor cseszhetem a gépet, nem merek egy teljes frissítést megengedni neki.
@szundybence: szimpatikus, ki fogom próbálni. Elegem van a nagy böngészők lomhaságából.
-
N0zer0
senior tag
válasz Yodafon #19204 üzenetére
Melyik uTorrentet használod? A windowsosat Wine alatt, vagy az uTorrent Server natív linuxos változatát WebUI-vel? Hányas verziót, miből telepítetted (csomagkezelő, külső csomag, külső bináris, forráskódból forgatás)?
Igen, ha 256MB-ra teszed a cache-t, akkor kevesebbet kéne írnia a diszkre. Az a 100% még egy magon is nagyon durva, eleve mindkettő magot kéne használnia.
-
-
N0zer0
senior tag
válasz 5150head #19194 üzenetére
Menni fog. Az mindegy neki, hogy USB2 vagy 3, a 3-as sem feltétlenül lesz gyorsabb, magán a pendrive-on múlik. Azzal is számolj, hogy penről nem fut valami gyorsan semmilyen OS, és ha tartósan úgy használod, akkor előbb szétcsesződik a pendrive a sok írástól. Nem erre találták ki. Tedd inkább fel az Ubuntut a külső HDD-re. Mondjuk OSX-ben és OSX-Linux dualbootban nincs tapasztalatom, de elvileg el kéne férniük egymás mellett.
-
N0zer0
senior tag
válasz voyager4.4 #19108 üzenetére
Szerintem is sok egy olyan gépnek az Xfce, de az úgyis kiderül. Ki kell próbálni, nincs veszíteni való. Egy ilyen gépen legfőképp a 16 gigás Flash meghajtó és a Videó Karcsi a szűk keresztmetszet. Persze, némileg a proci és a RAM is, de az már nem húz vissza annyira. Ha ilyen gépem lenne, akkor mindenképp arcsot tennék rá ópnbakszal, de non linuxernek nem merem nyugodt szívvel ajánlani.
Mondjuk ilyen kék luficetek valami tilingos WM-et tennének fel az Archra vagy az LFS-re, vagy még azt sem, használnák konzolból, meg LAN-on csatlakoznának hozzá SSH-val.
Decepticon kolléga meg csak tervezné, hogy Archot tesz fel rá, de soha nem jutna el odáig Jó, de nem cikizem, én is hasonló cipőben járok. Elvileg a jövő héten kötnek be rendes netet, akkor két ünnep között én is telepítek Archot, mert már 4 hónapja napirenden van, csak sose jutottam oda net- és időhiány miatt. A telepítés biztosan menni fog, de félek, hogy telepítés után is sok lesz vele a szopás.
[ Szerkesztve ]
-
N0zer0
senior tag
válasz szundybence #19089 üzenetére
Arról meg úgy olvastam, hogy a webes rész Firefoxban megy, Chrome-ban nem. Ott talán meg tudod nézni az egyenleget. Egyenlegen kívül még milyen beállítás hiányzik?
-
N0zer0
senior tag
válasz szundybence #19082 üzenetére
Ezt így most nem tudom, mert nem használom egyiket sem, de ilyen beállításokat kéne keresni:
SIP port : 5060
Registrar : sip.freevoipdeal.com
Proxy server : sip.freevoipdeal.com
Outbound proxy server : leave empty
Account name : your FreeVoipDeal username
Password : your FreeVoipDeal password
Display name/number : your FreeVoipDeal username or voipnumber
Stunserver (option) : stun.freevoipdeal.com
KPhone alatt pl. a File menü Identity menüpontjában lehet ezeket beállítani, de biztosan be lehet a többi programnál is.Arra viszont valóban fel kell készülni, ha még működik is, tudsz valamelyikkel telefonálni, akkor tényleg előfordulhat olyan, hogy pl. egyenleget vagy hasonlókat nem fog írni.
-
N0zer0
senior tag
válasz szundybence #19078 üzenetére
A FreeVoipDeal oldalán régebben azt írták, hogy nincs linuxos kliense. Állítólag Wine alatt nem megy. Vagy böngészőből használod, vagy állítólag jó hozzá bármelyik linuxos SIP kliens: Blink, Emphaty, KPhone, PhoneGaim. Van még egy rakat, de nekem ezek tűnnek szimpatikusnak. Nem használok ilyet, de ellenkező esetben ezekkel próbálkoznék.
[ Szerkesztve ]
-
N0zer0
senior tag
válasz szundybence #19073 üzenetére
Szerintem a frissítések csomagkapcsolását cseszték el. A frissítéskezelő megtalálja a FF újabb verzióját (ami alapból angol nyelvű), de valami verziószámozási mizéria miatt nem tölti le hozzá a magyar nyelvi csomagját. Jelezd Ubuntuék felé, ha Ubuntud van.
A Wine témájához: nekem csak egy Windows-alkalmazásom volt régebben, ami netet használt Wine alatt, de az magától működött, úgy emlékszem, hogy semmit nem kellett hozzá állítgatni vagy tákolni. Egyszerűen csak alapból ment. Amúgy konkrétan melyik alkalmazásról beszélünk? Hátha alkalmazásspecifikus a dolog.
-
N0zer0
senior tag
válasz szundybence #19058 üzenetére
Szerintem ezzel vírusirtóval teljesen feleslegesen szopatod és égeted magad. Hivatalos csomagtárolóból kell telepíteni, és ha nem vagy biztos a dolgodban, akkor gyanús külső oldalakról származó .deb csomagot nem telepítesz. Ha egy csomag nem jó, akkor meg el kell távolítani szintén a csomagkezelővel (apt-get remove --purge), nem nagy kaland.
Ha zavar, hogy a Firefox visszavált frissítéskor angolra (ez sokakkal megesik), akkor letöltöd a rendszeredhez a magyar nyelvű FF binárist a Mozilla oldaláról vagy FTP-jéről, felteszed kézzel egy könyvtárba, onnan használod, onnan magától frissül, csomagkezelőtől függetlenül, ahogy Windows alatt, és végig magyar nyelvű marad. Én is így használom, de nem azért, mert nem felelne meg a csomagkezelőben található Firefox stable, meg nem a nyelv miatt (úgyis eleve amerikai angol, azaz lokalizációmentes alapváltozatot használok), hanem mert FF alfát (Aurora, újabb nevén Developer Edition) használok, és az nem található meg a csomagkezelőben.
Linux alatt legfeljebb ilyen parancssori (terminálos, konzolos) passzív vírusirtót szoktak néha lefuttatni, azt is csak azért, ha vannak anyagaid windowsos gépekről (futtatható és MS Office-os állományok), akkor ne tárolj windowsos vírust, ami a linuxos gépre veszélytelen, de aztán esetleg újra feleslegesen átviszed windowsos gépekre. Még ez sem kötelező, és áthidalható azzal, hogy nem tárolsz windowsos szarokat, mert minek.
A Linuxnak pont ez az előnye, hogy nincs alapból rendszergazdai jog, megbízható forrásból lehet telepíteni, és nincsenek vírusok, ha vannak, akkor a frissítések miatt és a disztrók különbözősége miatt gyorsan működésképtelenné válnak egy-egy disztrón, vagy rendesen frissített rendszeren. Kicsit olyan Linux alatt GUI-s, aktív vírusirtót használni, mint ha Trabant helyett veszel magadnak egy Lamborghinit, aztán ugyanúgy mint a Trabantot, teleragasztgatod Kappa és No Fear matricákkal, meg NDK-s pokrócból készült üléshuzatokat és kormányszőrmét, fenyős illatosítót és muskátlikertet telepítesz bele, aztán csodálkozol, hogy mindenki rajtad röhög.
-
N0zer0
senior tag
válasz toth_janika #17882 üzenetére
Jó tudni, hogy a Samu mostanában ilyen jelszavazós görény.
Azt jól teszed, hogy Win helyett Linuxot teszel rá, ha komolyabb drivergondba nem futsz bele, meg nem fizetős kiadványszerkesztesz, nem CAD-ezel, nem vagy MS-rendszergazda, nagycéges rendszerépítő, nem vagy legfrissebb AAA-s címekkel nyomuló ultragamer, akkor nem fogod megbánni a váltást.
Az UEFI az ilyen sajna, szivat, pláne, ha le is van jelszavazva. Szerintem a Hirens CD-ről azért nem lehetett megtörni, mert az azon lévő programok, max. BIOS-t támogatnak.
[ Szerkesztve ]
-
N0zer0
senior tag
válasz toth_janika #17859 üzenetére
Szabad tudni, hogy ez konkrétan melyik szerviz vagy bolt, ahol lezárt BIOS-ú gépet adnak el? Csak hogy más el tudja kerülni az ilyen borzalmat.
A GRUB tipikusan partíción kívüli területre ír, ezért hiába törölted a partíciókat, a GRUB megmarad. Azt a gépet nem hozod helyre BIOS jelszó nélkül. Ha annyira minden szakad, akkor csak azt tudod csinálni, hogy lemondasz a jótállásról, és vagy a szervizzel oldatod le a BIOS jelszavát, vagy egy másik szervizzel, mindkét esetben elbukod a jótállást, de legalább tudod használni a gépet. Így, lezárt BIOS-szal még eladni sem tudod, nem hogy használni. Ilyen helyről, ilyen módon lezárt gépet nem szabad megvenni.
-
N0zer0
senior tag
válasz Dhampir #17711 üzenetére
A swapfájl csak egy dologban jobb, mint a swappartíció. A swapfájl rugalmasabb, bármikor újat tudsz csinálni, növelni és csökkenteni is tudod a méretét, ugyanez partíciónál is kivitelezhető, de sokkal nehezebben.
Egyébként meg igen, ha hibernálni akarsz, akkor kell legalább akkora swap mint a memória mérete, vagy inkább kicsit még nagyobb. Felhasználási szokástól is függ, milyen programokat használsz, egyszerre mennyi alkalmazás van megnyitva, milyen fájlokkal dolgozol. Aki több száz megás, több gigás fájlokkal dolgozik, virtuális gépezik intenzíven, térképeket szerkeszt, vagy adatbázisozik, esetleg összetett megaprojekteket fejleszt le komplett modern fejlesztői környezetben, annak több memória, és több swap is kell. Átlag felhasználónak, aki csak böngészik, meg néha megnéz egy filmet, akár swap sem kell, ha van a gépben legalább 4 GB memória.
-
N0zer0
senior tag
válasz Dhampir #17707 üzenetére
Felesleges mindennek kiterjesztett partíción lenni, ámbár legyen, mert senkinek, semminek nem árt, minden jól kezeli már, utoljára a DOS/Win9x/ME korszakban volt ezzel gond. Ám akkor úgy kéne kinéznie, hogy
Extended partíció
- benne 6GB-os logical partíció, swap
- benne 50 GB-os logical partíció, boot és root céljából
- benne 410GB-os logical partíció, home
- esetlegesen még benne egyéb logical partíció
Nincs más partíció, esetlegesen létrehozható(k) még primariskás partíció(k).Én inkább primary partíciókat használnék, főleg a rootra és a swapra, de persze nem csak így lehet. Az extended/logical arra való, ha 4 partíciónál többet használsz, de erre elég kevés embernek van szüksége, még két OS esetén sem indokolt általában.
Meg én át fogok térni a swapfájlra swap-partíció helyett, csak mindig elhalasztom az újratelepítést és az Archra átállást, időhiány miatt állandóan el vagyok havazva. Pedig meg kell lépnem, mert a korábbi AES-ses megoldásom támadható lett a CBC miatt, ezért mindenképp újra fogom már telepíteni, és akkor AES XTS-sel csinálom. Az LVM meg maradni fog, bár lehet jobban járnék, ha visszatérnék a normál primary partíciókhoz, és a titkosítási jelszóbekérésnél megoldanám, hogy csak egyszer kérje be a jelszót, de azt a többi partíció esetén is használja, csak emiatt van LVM-mem. Sőt, a GPT-re is terveztem átállni, de az nem megy együtt az LVM-mel, szóval mindenképp marad az MBR.
-
N0zer0
senior tag
Egy ideje gondom van a Kubuntu 14.04-gyel. Egyik frissítéskor a kernel frissítése nem sikerült, azóta a frissítés és az apt-get-es telepítés hibákat dob:
sudo apt-get install mdf2iso
Csomaglisták olvasása... Kész
Függőségi fa építése
Állapotinformációk olvasása... Kész
A következő csomagok automatikusan lettek telepítve, és már nincs rájuk szükség:
libtar0 libx265-30 linux-headers-3.13.0-29 linux-headers-3.13.0-29-generic
linux-headers-3.13.0-30 linux-headers-3.13.0-30-generic
linux-headers-3.13.0-32 linux-headers-3.13.0-32-generic
linux-image-3.13.0-29-generic linux-image-3.13.0-30-generic
linux-image-3.13.0-32-generic linux-image-extra-3.13.0-29-generic
linux-image-extra-3.13.0-30-generic linux-image-extra-3.13.0-32-generic
vlc-plugin-pulse
Ezeket az „apt-get autoremove” paranccsal törölheti.
Az alábbi ÚJ csomagok lesznek telepítve:
mdf2iso
0 frissített, 1 újonnan telepített, 0 eltávolítandó és 0 nem frissített.
4 nincs teljesen telepítve/eltávolítva.
Letöltendő adatmennyiség: 7.716 B.
A művelet után 61,4 kB lemezterület kerül felhasználásra.
Letöltés:1 http://hu.archive.ubuntu.com/ubuntu/ trusty/universe mdf2iso amd64 0.3.0-2 [7.716 B]
Letöltve 7.716 B 0mp alatt (12,9 kB/s)
A korábban ki nem választott mdf2iso csomag kiválasztása.
(Adatbázis olvasása ... jelenleg 451097 fájl vagy könyvtár van telepítve.)
Preparing to unpack .../mdf2iso_0.3.0-2_amd64.deb ...
Unpacking mdf2iso (0.3.0-2) ...
Processing triggers for man-db (2.6.7.1-1) ...
Beállítás: linux-image-3.13.0-35-generic (3.13.0-35.62) ...
Running depmod.
update-initramfs: deferring update (hook will be called later)
The link /initrd.img is a dangling linkto /boot/initrd.img-3.13.0-35-generic
vmlinuz(/boot/vmlinuz-3.13.0-35-generic
) points to /boot/vmlinuz-3.13.0-35-generic
(/boot/vmlinuz-3.13.0-35-generic) -- doing nothing at /var/lib/dpkg/info/linux-image-3.13.0-35-generic.postinst line 491.
Examining /etc/kernel/postinst.d.
run-parts: executing /etc/kernel/postinst.d/apt-auto-removal 3.13.0-35-generic /boot/vmlinuz-3.13.0-35-generic
run-parts: executing /etc/kernel/postinst.d/initramfs-tools 3.13.0-35-generic /boot/vmlinuz-3.13.0-35-generic
update-initramfs: Generating /boot/initrd.img-3.13.0-35-generic
gzip: stdout: No space left on device
E: mkinitramfs failure cpio 141 gzip 1
update-initramfs: failed for /boot/initrd.img-3.13.0-35-generic with 1.
run-parts: /etc/kernel/postinst.d/initramfs-tools exited with return code 1
Failed to process /etc/kernel/postinst.d at /var/lib/dpkg/info/linux-image-3.13.0-35-generic.postinst line 1025.
Nem került kiírásra apport jelentés, mivel a hibaüzenet szerint ez a hiba egy korábbi hiba következménye.
Nem került kiírásra apport jelentés, mivel a hibaüzenet szerint ez a hiba egy korábbi hiba következménye.
Nem került írásra apport jelentés, mivel a MaxReports már elérve
dpkg: error processing package linux-image-3.13.0-35-generic (--configure):
installed post-installation script alfolyamat 2 hibakóddal kilépett
dpkg: dependency problems prevent configuration of linux-image-extra-3.13.0-35-generic:
linux-image-extra-3.13.0-35-generic függőségek: linux-image-3.13.0-35-generic; ám:
linux-image-3.13.0-35-generic csomag még beállítatlan.
dpkg: error processing package linux-image-extra-3.13.0-35-generic (--configure):
függőségi hibák - e csomag beállítatlan maradt
dpkg: dependency problems prevent configuration of linux-image-generic:
linux-image-generic függőségek: linux-image-3.13.0-35-generic; ám:
linux-image-3.13.0-35-generic csomag még beállítatlan.
linux-image-generic függőségek: linux-image-extra-3.13.0-35-generic; ám:
linux-image-extra-3.13.0-35-generic csomag még beállítatlan.
dpkg: error processing package linux-image-generic (--configure):
függőségi hibák - e csomag beállítatlan maradt
dpkg: dependency problems prevent configuration of linux-generic:
linux-generic függőségek: linux-image-generic (= 3.13.0.35.42); ám:
linux-image-generic csomag még beállítatlan.
dpkg: error processing package linux-generic (--configure):
függőségi hibák - e csomag beállítatlan maradt
Beállítás: mdf2iso (0.3.0-2) ...
Hibák történtek a feldolgozáskor:
linux-image-3.13.0-35-generic
linux-image-extra-3.13.0-35-generic
linux-image-generic
linux-generic
E: Sub-process /usr/bin/dpkg returned an error code (1)Hogy lehetne ezt rendbehozni?
[ Szerkesztve ]
-
N0zer0
senior tag
válasz #68216320 #17645 üzenetére
Igen, jól érted.
Vagy ha a HDD vagy egy partíció titkosítva van, akkor nem teheted arra a bootot és a GRUB-ot, mert valaminek előbb ki kell kódolnia a titkosítást, ezért kell minimum egy titkosítatlan boot partíció, az arról induló kernel gondoskodik erről. Ugyanez a helyzet az LVM-nél is, kell egy partíció, amiről elindul a kernel, hogy tudja kezelni és betölteni a logikai köteteket, máshogy nem megy. Sokszor kényszerűségből van külön boot partíció, nem azért, mert az milyen menő már, és mennyivel faszább.
RAID-nél is játszik ez a megoldás.
[ Szerkesztve ]
-
N0zer0
senior tag
válasz whbear #17630 üzenetére
Már pedig van rá írás is, mikor telepítesz, meg új kernel kerül fel. Nem árt az a kis naplózás, annyi már semmit nem határoz meg, csak jól jöhet. Egyébként én is gondolkoztam a btrfs-en, de az ext4 támogatása jobb, és a tesztek szerint gyorsabb is. Az ext4 nekem annyira bevált, annyira gyors, annyira faszán kezeli a sok kis apró fájlt is, hogy mindenre azt teszek, még a fejemre is azt fogok télen sapka helyett. A btrfs persze sokkal több mindent tud, modernebb, de azt szerverre találták ki, nem desktopra. Serveren lehet ki is próbálnám, de desktopot nem küldenék vele élesben.
Még a pendrive-ra is ext4-et teszek, mert nem írok rá túl sokat, és annyi naplózás nem történik rá. Ha többet használnám, lehet hogy tennék inkább rá flashbarátabb fájlrendszert.
-
N0zer0
senior tag
válasz whbear #17625 üzenetére
Nem értek egyet. Annál kicsi bootpartíciónál nem fog lassítani a naplózás, viszont az ext4 pont a naplózás miatt hibatűrőbb. Abban viszont igazad van, hogy a 250 MB is elég lenne neki, de végül is az 500 MB sem sok, egy mai HDD esetén nem +250 MB fog osztani-szorozni.
A root partíciónak a 30 GB elég lehet, de én, az én felhasználási szokásaim miatt megnövelném 50-re (főleg, ha a HDD legalább 500 gigás), de a kérdező szokásait nem ismerjük, ezért a 30 sem tűnik kevésnek. A többi partíció is elégnek tűnik.
-
N0zer0
senior tag
válasz mAtThEw0319 #17561 üzenetére
Pedig a Synaptic oldalán van hivatalos driver Win8.0 és 8.1 alá.
-
N0zer0
senior tag
válasz mAtThEw0319 #17548 üzenetére
UEFI-nél a Safe Boot és Fast Boot opciókat kell kikapcsolni, meg esetleg Legacy-ra tenni, de ezek szerint ezeket végigcsináltad. Úgy sem az UEFI a baj, mert annál vagy sose bootolna, aztán ha átállítottad, akkor mindig probléma nélkül kéne indulnia, de nem így, hogy egyszer lefagy, egyszer nem, a live mód megy, de a rendes telepítés nem.
A bootképernyő nem wtf, ez a normális, pont ezt akartuk, hogy látszódjon és érdemibb infóval szolgáljon. A swap felcsatolásánál akad el, vagy az azutáni pontban (ezt még ki kéne deríteni, hogy melyik következne), bár ez úgy nem mérvadó, hogy néha már a GRUB-nál megfagy. Nincs tényleg több ötletem, talán a SATA vezérlő nem tetszik neki. Én még annyit csinálnék, hogy mikor így megfagy, otthagynám a gépet 10-20 percre, vagy még többre. Hátha továbbmozdul. Nem valószínű, de veszteni való nincsen.
Azért is valószínű, hogy a SATA vezérlő, mert a Live rendszer nem nyúl a vezérlőhöz (csak mikor felismeri), a HDD-hez sem nyúlkál, és pont ezek azok, amiket viszont a telepítő és a feltelepített és bootoló rendszer meg igénybe vesz.
[ Szerkesztve ]
-
N0zer0
senior tag
válasz mAtThEw0319 #17524 üzenetére
Csak a quite splasht. Mást nem kell belőle törölni. Ha még aktuális, mert látom, hogy letörölted az Ubuntut. Egyébként próbaképp mehetne fel valamelyik kisebb disztró, amelyiknek az ablakkezelőjében nincs bekapcsolva a compozit effekt. Nekem most csak a Lubuntu jut eszembe, de lehet van még másik, majd a topikban segítenek a többiek.
Talán úgy nem fagy le, és fel tudod tenni az intel driverét, majd mehet fel egy másik grafikus felület, pl. Unity, ha annyira azt akarod.
-
N0zer0
senior tag
válasz stopperos #17522 üzenetére
Akkor a Windows sem ment volna neki probléma nélkül. Részemről passzolom, nincs ötletem, bármi lehet.
Esetleg még azt lehet megpróbálni, hogy kivenni a kernelopciók közül a quite splasht (tehát ahová be kellett volna tenni a nomodeset kapcsolót, csak most nem azt tesszük bele, hanem még ki is veszünk), hátha a bootolási folyamat közben írja, hogy mi a bibi, vagy látszik, hogy melyik részen akad el.
-
N0zer0
senior tag
válasz mAtThEw0319 #17511 üzenetére
Mondom, a videokártya drivere nem stimmel. Amikor indul az egész Linux pendrive-ról, (meg amikor a feltelepített változat indulna), akkor mikor rajta vagy a bootmanagerben (GRUB) azon a soron, amivel indulna, ott nem Entert nyomsz, hanem azt hiszem, hogy E-t, vagy hasonlót, amit kiír a képernyő aljára, és ott a szövegdobozban a meglévő paraméterek végére beírod, hogy "nomodeset", persze idézőjelek nélkül, utána lehet Enterezni, és elvileg utána rendesen kéne mennie.
-
N0zer0
senior tag
válasz mAtThEw0319 #17504 üzenetére
Manjaro Netbook Edition?
-
N0zer0
senior tag
válasz mAtThEw0319 #17504 üzenetére
A tünetek szerint a videokártya drivere a ludas. Ha jól olvastam a gép leírását, Intel-kártya van benne, azzal pedig elvileg nem szoktak drivernyűgök lenni.
-
N0zer0
senior tag
válasz mAtThEw0319 #17499 üzenetére
Nem engem kérdeztél, de akkor válaszolok én. Igen, elvileg minden linuxot és egyéb OS-lemezképet pendrive-ra tudsz vele írni. Azért írom, hogy elvileg, mert nem tudom neked garantálni, én még nem használtam pont ezt a programot.
Igen, arra a gépre menjen 64 bites változat, gond nélkül kéne mennie. Az Ubuntu és Xubuntu elé én még erősen ajánlom neked a Kubuntut vagy a Mint 17 KDE-et, vagy a Chakrát.
Az NTFS/FAT32-es kérdésed nem értem. Amikor pendrive-ra írsz egy lemezképet, az magával hozza a lemezkép saját fájlrendszerét, nekem már akkor nem kell fájlrendszert választani, meg feleslegesen külön formázgatni. Ha meg már működik a pendrive és Linuxot használsz/telepítesz róla, akkor meg az Ext4 fájlrendszert ajánlom.
-
N0zer0
senior tag
válasz Fritz Teufel #17494 üzenetére
Meg sokan elrontják, hogy véletlenül írnak utána számot, pl. of=/dev/sda1, és akkor nem jó, mivel a képfájlt kiírni az eszközre kell, nem partícióra. A bs=4M nem olyan fontos, csak némi gyorsítást szolgált, de ha probléma van, akkor ezt javallott először elhagyni.
-
N0zer0
senior tag
válasz paolinho #17488 üzenetére
Nem értem, milyen pendrivede-s telepítés Linux alól?
Magyar billentyűzetet meg úgy tudsz varázsolni, már ha Unityd van, hogy felső sáv jobb végében valamelyik ikon alatt van egy System Settings (Rendszerbeállítások) nevű pont, abba belemész, ott lesz olyan, hogy Keyboard Layout (Billentyűzetkiosztás), arra kattintva az új ablakban + jelű gomb a bal alsó sarokban, ott kiválasztod a listában a Hungarian (magyar) billentyűzetet, majd a felfelényíl gombbal az első helyre teszed, és kész.
Egyébként már rövid időn belül te vagy a második, aki ezzel a kiosztással és nyelvvel szenved, pedig a telepítő ezt kérdezi legelőször, még a live mód előtt. Nem értem, hogy hogyan nem lehet ezt észrevenni, még Ray Charles is a szeméhez kapna, ha még élne, annyira jól látható helyen kérdezi.
-
N0zer0
senior tag
válasz paolinho #17485 üzenetére
A Unity teljesen jól tud magyarul, valamit félreállítottál, vagy rosszul választottad ki telepítés során, a legelején kérdez a nyelvet és a billentyűzetet. A @ karaktert is be kéne vennie. Utólag is tudod pótolni, telepítsed a Hungarian billentyűzetet a Beállításoknál és add hozzá a nyelveknél a magyart.
A GRUB-os részére jó is, hogy rákérdeztél, mert van rá jobb tesztmódszer. Újraindítod a gépet, amikor bejöt a boot manager, és választhatsz több sor közül (legalább 2), akkor az elsőre mész rá, de nem ütsz Entert, hanem E-t és ott kapsz egy csíkot (beviteli mezőt), benne szöveggel, a legvégére hozzáfűzöd hogy "nomodeset", persze idézőjelek nélkül.
-
N0zer0
senior tag
Oldalsávot lehet KDE-re is csinálni, meg dokkot is.
Az integrált menüsor az ablak címsorába dologra nem emlékszem, csak arra, hogy a képernyő legtetején volt a tálcán a menüsor, amivel engem a világból ki lehetett kergetni, sose találtam a menüket, de más is szóvá tette, úgyhogy ezt ki is vették a 14.04-től kezdve. Meg az is nagy buziság, hogy az ablakgombok bal oldalon vannak, persze áthekkelhető, de külön progit kell hozzá beszerezni, amit csesztek alapból beletenni a rendszerbe, aztán a felhasználó keresgesse mindenféle fórumokon eldugva. Sok teázgató angol f*szk4l4p trenddizájner ott a Canonicalnél, lövetném bele az összeset a legközelebbi folyóba.
Meg azért nézzük már meg, hogy Unityre milyen gáz témák vannak, ilyen Ambience szintű ocsmányságok, míg KDE-re milyen szépek. Hol van Unity alatt aktív sarok, vetett árnyék, teljes Aero-hatás? Hol van rendes Start Menü-szerűség, amiben mindenféle gépelgetés nélkül kényelmesen lehet kattintással indítani bármelyik alkalmazást? Hol lehet rendesen testre szabni a kinézetet, külön hackprogram és extra gányolás nélkül? Akinek a Unity kell, az meg is érdemli. Ráadásul, ha valami pehelysúlyú felület lenne, arra azt mondanám, hogy valamit valamiért, de a KDE-vel vetekszik ilyen téren, csak tudnám, hogy mire fel. Egy normálisan megtémázott Openbox vagy LXDE felület is normálisabban néz ki, használhatóbb, na meg 10-ed annyit sem eszik.
Tényleg nem akarom bántani a Unityt, de a Win8.x/Metro/ModernUI felület után a legszarabb, amit valaha csináltak. Nem az, hogy nem tetszik, hanem szemrángatóan idegesítő, és 0 értéket látok benne. Az awesome, Xfce, GNOME 3 sem tetszik személy szerint, de legalább használható, azokról el tudom fogadni, hogy valakinek tetszik, mert nem egyforma az ízlésünk, de hogy a Unityn mit lehet enni, azt soha nem fogom megérteni. Nekem olyan ez, mint a technó, azt sem értettem, hogy órákon át csak a tucc-tucc-bumm-bumm-böff-böff megy benne a végtelen monotonságig, és az emberek annyira odavoltak érte évtizedekig, mert még egy Balázs Pali vagy Lagzi Lajcsi simán nem tetszik, de azoknál még azt mondom, hogy jó, valakinek biztosan tetszik.
Egyébként meg meg lehet nézni, hogy a Linux userök hány százaléka használ Unityt. Elképesztően alacsony szám. Meg az is szép mutató, hogy mikor bevezették, akkor milyen sok ember reklamált, és rengetegen elhagyták az Ubuntut, akkor kezdett feljönni a Linux Mint. Persze, vannak azért olyanok is, akiket megragad a Unity Mac-es feelingje, de nincsenek valami sokan, meg egy KDE sokkal jobban Mac-esíthető, ha valaki arra indul be.
-
N0zer0
senior tag
válasz #19617792 #17461 üzenetére
Nem, ez tény. Valóban, a KDE-t alapból elég szarul konfigolják, valami elarun hátteres Oxygen témára nyomnak ízléstelenül sok csillogást, az ember szeme kifolyik tőle, de ezeket le lehet cserélni, a KDE sokkal jobban testre szabható, sokkal rugalmasabban beállítható, mint a Júnödi, és sokkal szebb témák is vannak rá. Akár még Unity-megjelenés is adható rá, de szerintem ahhoz erős perverzió és súlyos fokú ízlésficam is kell.
-
N0zer0
senior tag
válasz sz.balazs.95 #17363 üzenetére
Hát, ilyet nem állítanék, a KDE kinézetben keresztben-hosszában veri az Unityt. Ez nem ízlés kérdése, ez tény. Persze, neked bejöhet a Unity is, de a KDE-nél nem szebb.
-
N0zer0
senior tag
válasz draco31 #17457 üzenetére
Most nálam is elkezdte csinálni, egyszer a YouTube csinálta, de következő oldalbetöltésnél jó volt, meg egy felnőtt oldal is csinálta, és az frissítésre sem javult meg, Chrome alatt sem, nem csak FF alatt, de most meg jó. Ez valami netes gubanc lehet, próbáld meg később.
-
N0zer0
senior tag
Nem hogy elindulna, de szerintem egész elfogadhatóan menne, mert azért a proci sem olyan gyenge, meg HT-s is, meg a videokártya sem olyan szar. Én ennél a gépnél még valamivel gyengébb gépen (kétmagos celeroncs, 2 giga RAM, szutyok integrált videokártya) tolok legalább ilyen erőforráséhes ablakkezelőt (Kubuntu 14.04 x64 - KDE), és teljesen gördülékenyen megy, sehol egy beakadás, egyedül a nagyobb programok első indítása komótosabb egy picit, de nem lassú, nem tépi ki az ember a haját, és ez 64 bites rendszer, ami még egy kicsit memóriaéhesebb is.
Mondjuk azt nem értem, hogy miért ragaszkodsz a Unityhez, mikor az egyik legszarabb grafikus felület, de mellé az egyik leghardverigényesebb, de végül is pár embernek bejön, lehet neked is be fog. Azonos hardverigény mellett KDE szerintem sokkal szebb és jobb (ebből főleg a Linux Mint 17 KDE-t vagy a Kubuntut ajánlom, de mehet még a Chakra is), de valahol ízlés kérdése is, meg hogy a gép mit bír.
Nyugodtan próbáld ki, letöltöd az Ubuntu iso-ját kiírod pendrive-ra (Unetbootin vagy Live Linux LiLi USB-vel, vagy hasonló programmal, pl. Universal USB Installer) vagy DVD-RW-re, aztán bebootolsz róla, használgatod a live rendszert telepítés nélkül. Meg fogod látni, hogy mennyire fut jól a gépen, és mit ismer fel a gépedből. Ha esetleg lassabban is futna, az még mindig lehet a videokártya drivere, azt le lehet cserélni. A live rendszerrel kockázat nélkül lehet próbálkozni.
Új hozzászólás Aktív témák
A topik célja: Segítségnyújtás az Ubuntut és variánsait használók és az ezekkel még csak ismerkedők számára
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Bemutató Ubuntu 16.04 LTS kezdőknek, gyakorlatiasan, objektíven
- Hír Megjelent az Ubuntu 16.04 LTS
- Kodi és kiegészítői magyar nyelvű online tartalmakhoz (Linux, Windows)
- Milyen billentyűzetet vegyek?
- A fociról könnyedén, egy baráti társaságban
- PlayStation 5
- Ukrajnai háború
- Óra topik
- Otthoni hálózat és internet megosztás
- E-roller topik
- Az Office-t is elengedi a terméktámogatás nélküli Windows 10-en a Microsoft
- Tanári fizetések: magas béremelést jelentett be az államtitkár - és a VALÓSÁG
- További aktív témák...