- HiFi műszaki szemmel - sztereó hangrendszerek
- Milyen notebookot vegyek?
- Logitech G Pro X billentyűzet és egér tesztje
- Kormányok / autós szimulátorok topikja
- Milyen videókártyát?
- Tényleg nekimegy a kínai félvezetőiparnak az USA
- Milyen asztali (teljes vagy fél-) gépet vegyek?
- Azonnali hatállyal lemondott Pat Gelsinger, az Intel vezetője
- AMD Navi Radeon™ RX 7xxx sorozat
- Apple asztali gépek
-
PROHARDVER!
Ubuntu Linux Összefoglaló
Hivatalos Ubuntu dokumentáció
Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:
-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)
A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):
lspci
lsusb
Új hozzászólás Aktív témák
-
MODERÁTOR
válasz Neil Watts #40 üzenetére
Mivel a Mintnél a kiadás neve eltér az Ubuntuétól, a ppa:nemh/systemback formára helytelen forráscímet generált az add-apt-repository. Ez minden egyes PPA-nál így van, így kézzel kell kiigazítani a címet.
-
MODERÁTOR
Az Ubuntus kernel forrását beszerezheted a következő paranccsal:
sudo apt-get install linux-source
Ezután a konfigurálásánál engedélyezni kell az általad kívánt RT5370-es chip támogatását. Majd lehet fordítani a kernelt, készíttess Debian telepítőcsomagokat.
Ne felejtsd el, hogy az eszköz működéséhez firmware is szükséges, ha azt nem tartalmazza a rendszer, akkor be kell szerezned valahonnan.(#54) MaTMaN: Jobban jársz ha kézzel telepíted a kérdéses csomagokat.
(#50) student: Meglehet csinálni, csak létre kell hozni a konténer fájlt és szerkeszteni kell az isolinux/isolinux.cfg fájlt.
[ Szerkesztve ]
-
MODERÁTOR
-
MODERÁTOR
Nem tudom, de elvileg be kell tudnod jelentkezni. Ha automatikusan nem teszi, akkor a pontos felhasználónevedet és a jelszavadat kell megadnod. Ezek együttesét el kell, hogy fogadja ha eredetileg is azt tette.
Legrosszabb esetben csinálhatsz rendszerjavítást Live-ról (vagy egyéb másik futó Ubunturól).
Csatold a /dev/sda2 partíciót a /mnt alá (ha jól értem akkor több partíciója nincs a rendszernek), aztán indítsad a Systembacket. Válaszd a rendszerjavítást, tallózd ki a visszaállítási pontot, majd indítsad a javítást. -
MODERÁTOR
Az sda1 az nem a hibás rendszeré, hanem a Lucidé. Arra a partícióra tehát nincs szükség a javításnál. Ha azt csinálod amit már leírtam, akkor nem lehet gond.
Majd otthon megnézem ezt a Mintet, kíváncsi vagyok, hogy mi a gondja. Egyébként még a telepítésnél állítottad be az automatikus bejelentkezést? Csak mert akkor majd én is úgy csinálom, hogy lássam reprodukálni tudom-e a jelenséget. -
MODERÁTOR
A /mnt könyvtár alá csatolt partíciókon eszközöl változtatásokat. Nem értem, hogy miért hiányolod a partíciómegadásos opciót, amikor a kézi csatolással megadod.
Ha az sda2 lenne a /home és az sda4 a /, akkor az sda4-et kellene a /mnt könyvtár alá csatolni, majd az sda2-őt a /mnt/home alá. Ha az sd4-en lenne minden és nem lenne a rendszernek egyéb partíciója, viszont a visszaállítási pontok tárolási könyvtára a különálló sda2-n lenne, akkor csak az sda4-et kellene a /mnt alá csatolni, az sda2-őt meg mondjuk Nautilusban, kattintással.(#80) szaszayanou: A 2.6.32-40-es Ubuntus kernel még a 2.6.32.57-es vanillára épül, a -41-es pedig a .59-esre. Valószínűleg ebben keresendő a probléma oka.
[ Szerkesztve ]
-
MODERÁTOR
A GRUB 2 rendszerbetöltőt újratelepíttetted? Ha nem, és közben az változott, akkor fennállhat ez a probléma.
Hogy miért nem indul a Maya azt nem tudom, hiszen azt sem tudom, hogy mit csináltál vele. Én maximum annyit tudok még javasolni, hogy próbáld meg még egyszer lefuttatni a javítást, de ezúttal állítsd be a rendszer teljes javítását, valamint, hogy telepítse újra a rendszerbetöltőt. Ha ezután sem indul el a Mint, akkor nem tudok másra gondolni, mint, hogy az operációs rendszeren kívüli okok miatt van. Vagy pedig már a visszaállítási pont is akkor készült miután a probléma fennállt, csak akkor még nem indítottál újra. -
MODERÁTOR
Nah, most jutottam el odáig, hogy erre a problémára is vessek egy pillantást. Úgy tűnik, hogy az újdonsült GDM forkot, az MDM-et nemigazán ismeri és támogatja a Casper, így az automatikus bejelentkezés nem működik. Nagy probléma azért nincsen, hamarosan beleírom a támogatást, és utána már működni fog.
-
MODERÁTOR
válasz Sweet Lou 6 #221 üzenetére
Tömörített RAM SWAP. Az újabb Ubuntu kiadásokon alapértelmezetten aktiválódik. Semmi dolgod nincs vele, nem okoz problémát.
-
MODERÁTOR
válasz Sweet Lou 6 #223 üzenetére
Ez nem foglal plusz helyet, hanem éppen, hogy növeli a felhasználható RAM tárhelyet, hiszen tömöríti az adatokat.
-
MODERÁTOR
Ne aggódj, végre megtaláltam a probléma okát. A megoldás végtelenül egyszerű, csak ki kell hagyni a fájlrendszerképből a ~/.Xauthority fájlt (vagy a root tulajdonába kell venni). A probléma összefügghet azzal, hogy valami oknál fogva az igencsak régi, 2.20-as GDM lett forkolva az MDM-hez. Már Lucidnál is a 2.30-as üzemelt és gondolom te sem tapasztaltál annál ilyesmi problémát.
[ Szerkesztve ]
-
MODERÁTOR
Meg, a kivételeknél benne van a kihagyható elemek listájában, csak át kell helyezni a kihagyottak közé. Persze ezután kell készíteni egy új visszaállítási pontot és abból mehet a Live. De ha tudsz várni még egy kicsit, akkor nemsokára elérhető lesz a javított Systemback verzió, azzal már nem kell csinálnod semmit és a régebbi visszaállítási pontok is használhatóak lesznek.
-
MODERÁTOR
Először el kell távolítani az előzőleg telepített meghajtót. Ha nem csomaggal dolgozol, akkor a dokumentációban leírt eltávolító parancsot kell használnod. De egyébként erősen javallott, hogy az AMD honlapjáról letölthető telepítővel Debian telepítőcsomagot készíttess, majd azt telepítsd.
-
MODERÁTOR
sudo ./amd-* --buildpkg Ubuntu/precise
Ha végzett akkor pedig telepítsd a csomagokat a következő paranccsal:
sudo dpkg -i fglrx-amdcccle*.deb fglrx_*.deb
De előtte távolíts el minden előzőleg telepített AMD meghajtót, majd indítsd újra a gépet.
Legvégül add ki asudo amdconfig --initial
parancsot és megint csak indítsad újra a gépet.
-
MODERÁTOR
-
MODERÁTOR
A filesystem.squashfs fájl mérete haladná meg a 4 GB-ot. Nem csodálom, hogy nem tudtad ezt az ext4-ről, mivel nem is igaz. Én az ISO 9660-as fájlrendszerről beszélek.
(#501) kertsa: Gondolom a szállított csomagokban, illetve egyes kiadások pedig verziószámban térnek el.
[ Szerkesztve ]
-
MODERÁTOR
Meglehetne adni .iso készítésnél a hármas szintet is, akkor elvileg beleférne nagyobb fájl is. Csak abban nem vagyok biztos, hogy arról bootolna a rendszer. Majd lecsekkolom ezt, mert amúgy ugye pendrive-ra meg ráférne bőven. Amúgy az sem biztos, hogy örömmel vennéd azt a hosszú időt amíg a 12 GB-od átmásolódik, majd full proci terheléssel szép lassan becsomagolódik, majd a csomag meg átmásolódik a .iso-ba.
-
MODERÁTOR
Általam hozott döntések eredményei ezek. Definiálnom kellett a beállításfájlok fogalmát, és vizsgálódás után úgy döntöttem, hogy azok a 8 MB-nál kisebb rejtett és rejtett könyvtárakban levő fájlok lesznek. Majd a Live 4 GB-os, nem általam megszabott korlátja miatt úgy döntöttem, hogy a virtuális gépek, filmek, és egyéb nagy fájlok gyors telítőképessége miatt szabok egy 1 GB-os határt. Bár bizonyára örülnél neki mikor mondjuk 5 BRRip meg 20 DVDRip és 2, 20 GB-os virtuális gépet átmásolna a Live munkakönyvtárába órákon keresztül. Majd elkezdené ezeket mind becsomagolni squashfsbe, aztán a végén meg közölné, hogy a kapott, több mint 100 GB-os fájlméret túl nagy a .iso-nak.
Talán azért van mindez mert tudok gondolkodni is.(#518) kertsa: Ha az AMD zárt meghajtójára gondolsz, akkor célszerű kikapcsolni a CCSM-ben az OpenGL VBlank jelre szinkronizálását, valamint nem árt a CCC-ben bekapcsolni a szakadozottságmentesítést.
[ Szerkesztve ]
-
MODERÁTOR
Nyilvánvaló, hogy egy DVD-re nem férhet rá több száz GB-nyi tartalom. Senki sem lehet olyan hülye, hogy ezt ne lássa, illetve, hogy ne lássa be. A 4 GB-ba maximum 4 GB fér bele, se több se kevesebb. Ha valaki utólag veszi észre, hogy például az összes filmje, a virtuális gépei, stb. elvesztek mert nincsenek rajt a Live-on, akkor az így járt.
Még egyszer hangsúlyozom számodra, kinek már annyiszor elmondtam. A Systemback nem egy általános adatmentő alkalmazás, fő funkciójaként a rendszerről és a felhasználók beállításfájljairól készít visszaállítási pontokat és NEM a felhasználók adatairól. A Live-nak egy apró kiegészítése, hogy az adatokat belelehet venni. De itt nem arra gondolok, hogy virtuális gépeket meg GB-os fájlokat vegyen bele, hanem háttérképeket, e-mail-eket, ilyesmit. Szóval ilyen apróbb dolgokat, hogy mondjuk a Live futtatásakor is ott legyen az a háttérkép és ne egy nagy kékség legyen.
Adatmentésre használj arra alkalmas alkalmazást, fájlkezelőt, DVD-író szoftvert. Ha a Systemback lehetőségei nem felelnek meg számodra, akkor használj helyette mást. Ha úgy érzed, hogy félkész az alkalmazás, a licenc szerint módosíthatod kedvedre.(#523) RBJ:
sudo mount /dev/sda1 /mnt
sudo mount -B /dev /mnt/dev
sudo mount -B /sys /mnt/sys
sudo mount -B /proc /mnt/proc
sudo chroot /mnt
grub-install /dev/sda
update-grub
exit
sudo reboot[ Szerkesztve ]
-
MODERÁTOR
Mi olyan fájl van a .Skype könyvtáradban ami nagyobb mint 8 MB és az alkalmazás beállításához van? A Systemback nem ment adatot a felhasználói könyvtáradból, beállításokat ment. Tudom, hogy neked semmi sem felel meg, de-dezhetsz is, hibákat is kereshetsz. Fog meg és írd át benne amit szeretnél és ahogy jól esik.
Nem kell tájékoztatni a felhasználókat arról, hogy milyen adatokat hagy ki, mert nem célja az alkalmazásnak az adatmentés. Értsd már meg végre. A személyes adataidat másik alkalmazással mentsd le. Fogj egy fájlkezelőt és az egereddel húzd át a mentendő tartalmat a mentési helyre. Ennyire egyszerű. -
MODERÁTOR
válasz #92942848 #612 üzenetére
Annak mi értelme lenne? A filmjeidet, zenéidet és ilyesmit ha duplikálni akarsz, akkor használj egy fájlkezelőt. El nem tudnám képzelni, hogy mondjuk a TB-os lemezem teljes tartalmáról készítsek fél napon keresztül egy visszaállítási pontot.
De egyébként ott a Déjà Dup, az alaptelepítés részét képezi.[ Szerkesztve ]
-
MODERÁTOR
válasz #92942848 #615 üzenetére
Ha rám hallgatsz és el is igazodsz rajta, akkor azt csinálsz vele amit akarsz.
A kézi kiválaszthatóságnak sok hátulütője van, több szempontból is életképtelen megoldás az alkalmazás egészére nézve. Mindenképpen olyan visszaállítási pontok kellenek amelyekből biztosítani lehet a rendszer semmiből történő visszaállítását. A plusz dolgoknál gondolni kell a többi adatra ami nem lett belevéve, visszaállításnál ez elég problémás. Az ember egyszer hol beleveszi ezt, hol meg kihagyja, vagy belevesz mást. A visszaállítási pont készítésének ideje drasztikusan megnő, a felhasznált tárhely egyre gyarapodik. Visszaállításnál az adatvesztés lehetőségének kockázata pedig csak erősödik.
Én sosem terveztem azt, hogy személyes adatokat mentsen a Rendszerment, illetve a Systemback. Éppen ellenkezőleg, olyat alkalmazás megalkotása volt a cél amely nem létezett eddig. A rendszer visszaállíthatósága a cél, ez az amit más, általánosabb adatmentő alkalmazás nem tud (de legalábbis így nem). Amúgy szerintem az alkalmazás felépítése, kialakítása sem igen kedvez ennek a full backup koncepciónak. -
MODERÁTOR
Az ink-fájlok Windows specifikusak. Ubuntu alatt nincsenek ilyenek, hanem például kiterjesztés nélküli szimbolikus és kemény linkek, vagy .desktop fájlok (indítóikon) vannak.
Az url-fájlok is lehet, hogy hasonlóan windowsos cuccok, esetleg egy példafájlt mutathatnál, hogy ellenőrizni lehessen a kompatibilitást. -
MODERÁTOR
Ubuntu alatt nincsenek .txt fájlok, kiterjesztés nélküli szövegfájlok vannak.
Amit írtál, olyan van, de ezeknek sem lényeges a kiterjesztésük.
Hozz létre egy üres szövegfájlt, írd bele, hogy[InternetShortcut]
URL=http://online.huntvs.info/onlinetvmentsd el és kattints rá kétszer. A böngészőben megnyílik az oldal, nem kell hozzátársítani semmihez sem.
-
-
MODERÁTOR
Hiszen van neki ilyen kapcsolója. Illetve nem is kapcsolója, hanem egyszerűen az autoremove-val kell eltávolítani a csomagot. Rosszabb esetben ki kell adni még egyszer a parancsot (apt-get autoremove --purge). A legrosszabb esetben pedig 1-2 csomag fennmarad így is, mert valamiért kézi telepítésűre állítódtak, vagy talán valaminek az ajánlásaiban szerepelnek.
(#792) hcl: Én egyébként éppen, hogy a rendszer-visszaállítást szoktam preferálni a próbából telepített cuccok kézi eltávolítása helyett. Ez így is gyors, egyszerű és a legtisztább megoldás.
[ Szerkesztve ]
-
MODERÁTOR
Jah, nem, a --purge az nem egészen erre való. Az az eltávolítandó csomagok maradék szemetét szedi le. Ha nincs ott ez a kapcsoló, akkor a Debian infókat, telepítő- és eltávolítószkripteket, hash infókat, meg ilyeneket meghagy. Ezért szoktam én ezt élből hozzáírni, mert ezek még akkor sem kellenek, ha utána visszatelepíti az ember a csomagot.
Új hozzászólás Aktív témák
A topik célja: Segítségnyújtás az Ubuntut és variánsait használók és az ezekkel még csak ismerkedők számára
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Bemutató Ubuntu 16.04 LTS kezdőknek, gyakorlatiasan, objektíven
- Hír Megjelent az Ubuntu 16.04 LTS
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Axon Labs Kft.
Város: Budapest