- Bemutatkozott a Transcend SSD-inek zászlóshajója
- Sugárhajtómű ihlette a Zalman CPU-hűtőjét, de nem az üzemzaj tekintetében
- Félreértések az FSR 4 és a PlayStation 5 Pro körül
- Nem tetszik a Procon-SP-nek, hogy a Nintendo távolról kivégezheti a Switch 2-t
- Megcélozta az NVIDIA-t a 2 nm-es node-jával a Samsung
- Hisense LCD és LED TV-k
- Milyen notebookot vegyek?
- BIOS frissítés
- OLED TV topic
- Léghűtés topik
- AMD Navi Radeon™ RX 9xxx sorozat
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 7***(X) "Zen 4" (AM5)
- Nem tetszik a Procon-SP-nek, hogy a Nintendo távolról kivégezheti a Switch 2-t
- Házimozi haladó szinten
- Vezeték nélküli fülhallgatók
-
PROHARDVER!
Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel
Új hozzászólás Aktív témák
-
válasz
tordaitibi #78391 üzenetére
Sikerült.
Mármint bootoltatni a Ventoy hordozható eszközre telepített Ubuntut.
Nagynehezen el tudtam ugye indítani úgy, hogy felvetettem a rendszert egy pc-n futó Linux grubba, majd reboot, kiválasztva a portable Ubuntut, csodálatosan elindult.
Azt nem tudom, mit csinál ilyenkor a hordozható rendszeren egy update-grub.
De az biztos hogy helyreteszi saját magának a kerneleket, a hozzá tartozó init-eket és még valamit biztosan.
Ugyanis ez után, reboot Ventoy. Ubuntu 18.04 kiválaszt, enter... reménykedik... és igeeen!
Eddig 4 gépen tesztelve, mbr és efi környezetben, atombiztosan elindul a pendrájvról a hordozható Ubuntu.Teljes siker...!!
Ugyanezen a Ventoy drájvon figyel egy W10 is, VHDx diszken, az én saját Winről klónozva.
És eddig ez is minden más környezetben simán vette az akadályokat, az Intel-AMD csere sem hatotta meg, simán felállt és működik.Vagyis akkor a kb. 3-4 hete tartó, kíváncsiság által motivált projektem kész van.
Az eredmény,-teljes értékű Linux, szoftverezhető, frissíthető, mint egy natív rendszer
-teljes értékű Windows10
-700GB adat, ami akár egy okostelefonba OTG-n bedugva is használható, filmek, képek, doksik stb
-jelenleg 7 OS ISO, de még bőven bővíthető a repertoár, ezek használhatók live módban, vagy telepíthetők
-egyéb iso-k, mentési és egyéb célokra, SystemRescue, Clonezilla stb.
-50-50GB winsave és linuxsave partíció, ezeken abszolút vésztartaléknak van egy W10 és egy Ubuntu teljes mentés
-maradék 50Gb ami a lemez végén van perpill. formázatlan területként, bármire felhasználható ha esetleg szükség lenne rá.Mindez mbr és efi környzetben, bármilyen gépen ami képes usb-ről elindulni.
usb3 sajnos szinte kötelező, mert usb2-n nagyon harmatos a sebesség.
Viszont usb3, normál használatnál szinte észrevehetetlen a lassulás, a boot kb. 20-25%-al lassabb mint natív meghajtónál.És ami még erősen ajánlott az a minimum 4GB ram a gazdagépben mert ha visszaswappol az usb-n akkor az azért megfogja eléggé a rendszert.
Mindez amit leírtam, egy kövér pendrive méretű aluminium házban amit bárhova elvihetek, tényleg a zsebemben van az egész PC-m és minden ami vele jár, a megszokott környezetek, asztali beállítások, a bluetooth, a megszokott nem kevés gyorsgomb, az összes kézreálló szoftver, a felhő, a szerver, a munkahelyi elérhetőségek, szinkronok, stb. stb.
És egyúttal a totális, teljes mentése, backupja is megvan a saját pc-mnek.Nekem tetszik!
-
growler
őstag
válasz
tordaitibi #78384 üzenetére
A grafikus Systembacnek van "Rendszermásolás" opciója - ezzel még nem kísérleteztél?
[link]
Persze, az sdc4-re. Mely Ext4-es fájlrendszerű ! -
Frawly
veterán
válasz
tordaitibi #78384 üzenetére
Nem csak a root partíciót kell dd-zni, hanem a bootot is. Sőt, az EFI partíciót is, ha nem UEFI bootot használnál, akkor meg az MBR-t helyette.
A másik, amire még figyelni kell hogy nem elég klónozni, mert úgy még ütközés lehet az UUID-k és PARTUUID-k között, hogy a gépben két tárolónak is ugyanolyan UUID-jű partíciói és fájlrendszerei lesznek. Nyilván, ha átteszed a pendrive-ot egy másik gépbe, ott ez nem probléma. Ha azonos gépben vannak, akkor a pendrive UUID-it át kell írni, meg a GRUB-ot frissíteni egy másik linuxos rendszer alól a pendrive-on.
-
gregory91
senior tag
válasz
tordaitibi #78386 üzenetére
"Lehet parasztos a megoldásom, miután a pendrájv Ubuntu frissített, természetesen a következő indításnál meghal mert az initrd meg a kernel meg minden megváltozott."
A vmlinuz-verziószám és az initrd-verziószám változik,bár a grub-update ez képes orvosolni minden kernel frissítésnél.
Előszőr aztkéne kideríteni hogy pendrive-on vannak-e a fájlok vagy nem ismer fel semmit se.Egyébként nálad hol áll meg a "tudomány" a bootolás terén?
Amúgy pendrive-on folyamatos rendszert üzemeltetni hosszútávon nem kifizetődő. -
csixy
addikt
válasz
tordaitibi #78384 üzenetére
A telepített ubuntudat kell jól belakni. Frissíteni satöbbi. De ez csak USB-s SSD-n fog működni jól , egy pendrájv bele fog dögleni. Ha a ventoyt frissíted, akkor az is meg fogja ölni a hátra telepített linuxodat sajnos.
-
mtomi95
senior tag
válasz
tordaitibi #78316 üzenetére
Az a baj ez egy HP brand alaplap!
Az uefije olyan szinten le van butítva, hogy egy normálisabb beállítás sincs meg benne… -
Milkoo
csendes tag
válasz
tordaitibi #78267 üzenetére
Szia!
Útmutatásod alapján a probléma megoldódott.
Köszönöm.
Üdv: Milkoo -
Milkoo
csendes tag
válasz
tordaitibi #78267 üzenetére
Szia!
Most nem vagyok otthon gép előtt, de holnap reggel mindenképpen ki fogom próbálni a tanácsodat.
Majd jelzek, ha megoldódott a probléma.
Köszi! -
Frawly
veterán
válasz
tordaitibi #78129 üzenetére
Érdekes projekt, hobbinak jó, de sok értelme szerintem nincs. A 24 colos monitor nem hordozható, hónod alá csapva nehézkes, táskába nem fér be. Ötvözi a desktop hordozhatatlanságát és nagy helyfoglalását a laptopok/táblagépek rossz teljesítményével. Ha hordozni akarod, tarts laptopot. Ha nem, akkor asztali gép. Lehet egyszerre mindkettő.
Egyébként meg azért sem valami hasznos, mert már elég sok olyan NUC méretű PC van, akár inteles, akár AMD ryzenes, hogy egy kis dobozka, és VESA adapterrel odacsavarozható a monitor mögé. Csak annyiban rosszabb a tiednél, hogy a monitor háta mögött van egy kis dobozka, meg kilóg 1-2 kábel egy kicsit, de nem sokkal másabb.
Sőt, egy időben ezek a monitorba épített PC-k is népszerűk voltak, a 2010-es évek környékén, aztán kikoptak, mert nem volt rájuk igény, pont azok miatt, amit írtam.
-
BoB
veterán
válasz
tordaitibi #78129 üzenetére
"kinnt terepen"
Erdőbe azért célszerűbb lenne egy kis laptopot vinni.
-
Frawly
veterán
válasz
tordaitibi #78119 üzenetére
Igen, ez teljesen igaz. Ha pont az a kevés hiányzik a folyamatos lejátszáshoz, ami GPU-val meglenne, akkor hirtelen elengedhetetlen lesz. Viszont én ilyen esetben a gép lecserélését inkább ajánlom, mert az a gép, ami a ma szükséges felbontásokat, kódekeket csak hardveres rásegítéssel tudja, az máris elavult.
Persze, ennek ellenére, ha tudja a GPU, azért is írtam, hogy érdemes használni. De ha nem ködösítenétek, hanem egyértelműen leírnátok, hogy milyen Linux/böngésző, milyen verzió, milyen GPU pontosan, akkor megpróbálok hekkelős anyagokat előásni, amivel elvileg bekapcsolható, bár akkor se garantált, hogy biztosan menni fog.
Azt meg nagyon javaslom, hogy ilyen Atom-Ion, Celeron N, meg hasonló gyökér gépeket ne vegyetek, a jövőben sem. Már újkorukban, a bolti bolcon el vannak avulva, elekronikus hulladéknak vannak eleve legyártva, és nem is bővíthetők. Az az i5, i7, Ryzen sem luxus már, ha nincs pénze rá valakinek, akkor veszi használtan, pár generációval régebbit, akár laptopban, akár desktopban, köröket fog verni ezekre az energiatakarékos hulladékokra.
Tudom mit beszélek, én is voltam hasonló cipőben, mikor ne volt pénz, összevettem ilyen eee PC Atom N2600-as hulladékot, hát az ellenségemnek, ha kívánom. Utána vettem használta, aprópénzért, hivatalos bolt által felújított céges Core i5-ös laptopokat, hát, ég és föld, memória bővíthető, egyikben még a proci is az volt, és ilyen 30-40 ezreket adtam kb. érte.
De ez attól is függ, hogy laptop, vagy asztali gép kell. Laptopban most szerintem egy kicsit régebbi genes, de még új Ryzen5, vagy i5 éri meg, mert nem drágák. Használtat laptopban azért nem javaslok, mert 1) kaka a kijelzőjük, 2) máris nem tudnak egy csomó modern formátumot GPU-val kódolni. Asztali gépben viszont teljesen jó a használt, régebbi genes i5-i7, vagy korai genes Ryzen, ezek nem is drágák már annyira, igaz ezekhez kell valami értelmesebb videókártya, ami most nagyon fájdalmas, hogy a coinbányászok miatt felment az egekbe az ára, de egy kb. GTX 750, vagy Radeon R9-RX szintje talán még kapható használtan elfogadhatóbb áron, és sok modern formátumot azok is ki tudnak kódolni, de az i5-i7, Ryzen nyers erővel is képes GPU nélkül dekódolni, mivel min. 4 mag, de azok erős magok, nem is 4W-osak, hanem 60-90W-os prociról van szó, dupla-tripla órajel/cache, turbo, stb..
-
Redneck
nagyúr
válasz
tordaitibi #78119 üzenetére
Beraktam egy SSD-t az asztali gépembe, amin Debian van XFCE 4.12-es felülettel. Hozzá tudok valahogy férni Windows alól, és tudok rá adatot, vagy jobb esetben programot pakolni?
Vagy le tudok választani róla egy adott területet, hogy azt Windowsos partícióként használjam?Vagy ezzel már elkéstem? Nem értek a Linuxhoz, egy haver rakta a meghajtóra, és egy régi notiban volt.
Ha nem muszáj, nem törölném le a Linuxot róla, mert csak ideiglenesen kell a tárhely, aztán megy vissza a notiba. -
Cs.I.T.
csendes tag
válasz
tordaitibi #78050 üzenetére
Praktikus ez a megközelítés, csak annyi a hibája, hogy ha nem gyakorol az ember, elfelejti a dolgokat. Ha valami miatt nem lehet már visszaállítani, (lemezhiba, distrováltás,Stb) esélyes, hogy újra két évig kínlódni fogsz.
-
Cs.I.T.
csendes tag
válasz
tordaitibi #78034 üzenetére
Mit kéne elkövetnem hogy a Linuxos mentésem is sikeresen átmentődjön egy másik lemezre és ne 1 nap alatt, hibákkal?
Jól sejtem, hogy a bebootolt rendszer akarod menteni a Timeshiftel?
Mert az hibás elképzelés, hiszen pillanatonként változik, csak memóriába létrehozott mappák is vannak benne, stb. Live rendszerről célszerű menteni, és erre éppen a már ajánlott parancssoros live rendszer a Clonezilla a legalkalmasabb. Nem kell tőle félni, végigvezet kiválasztható menükkel, és az újabbak tudnak magyarul is. De a mégis ragaszkodsz a grafikus megoldáshoz, akkor használt a rescuezillát.
https://rescuezilla.com/ [link] -
growler
őstag
válasz
tordaitibi #78044 üzenetére
Grsync ? [link]
-
lev258
veterán
válasz
tordaitibi #78044 üzenetére
Kezdem elveszíteni a fonalat. A külső lemez használatba vételét elég könnyű elérni. Onnantól teljes jogosultságod lesz hozzá. De az akkor sem /.
-
lev258
veterán
válasz
tordaitibi #78042 üzenetére
Nem használom, de majdnem biztos vagyok benne, hogy konkrét mentési mappát is adhatsz neki, nem csak partíciót. A fenti megjegyzésemet olvastad?
-
lev258
veterán
válasz
tordaitibi #78034 üzenetére
Ha te most komolyan átírtad a jogosultságokat a /-re, akkor újraindításkor be fog borulni a teljes rendszer.
Nem tudom, pontosan miket akartál menteni Timeshift-tel és hova, de ne akarj a /home-on kívüli dolgokat nagyon menteni (néhány mappa kivételével) aktív rendszeren. A lényeges rendszerfájlok folyamatosan használatban és változásban lehetnek, amitől egy mentési folyamat teljesen megkergülhet. Windows-on se mindent ment el, ugyanezen okokból. -
headhunter
addikt
válasz
tordaitibi #78013 üzenetére
-
bigduke6
újonc
válasz
tordaitibi #78030 üzenetére
Így csináltam mindent ahogy leírtad, de nem sikerült megoldanom sajnos.
Elfogyott a türelmem, az elmúlt két napban szerintem 20x próbálkoztam.
Így Mint-et tettem fel. Ezt már onnan írom.
Pedig nagyon tudtam volna élni a Manjarot, nagyon szép op., illetve ez lett volna az első rolling op. rendszerem és jó lett volna ezt is tanulmányozni, mert nagyon kezdő linuxos vagyok.
Én rontok el valamit, de később még rá próbálok, de lehet hogy egy másik rolling distrora, hát ha jobban engedelmeskedik. -
Cs.I.T.
csendes tag
válasz
tordaitibi #78014 üzenetére
dd-nél meg egy betű vagy szám félreütése egyenlő lehet egy másik, pl. az egész adatmeghajtó azonnali gyalulásával
Ezen már rég túl vagyok, egy of=/dev/sdd helyett kiadott of=/dev/sdb olyan hatással volt a másfél terrás vinyón lévő adataimra, mint a Harry Potter eltüntető varázsigéje.
De ebből lehet tanulni, jobban megjegyzi az ember. Ráadásul éppen megtelni készült a lemez, de így nem kellett új lemezt vennem, rengeteg helyem lett hirtelen... -
growler
őstag
válasz
tordaitibi #78013 üzenetére
Nem néztem végig, de talán segít: [link]
-
growler
őstag
válasz
tordaitibi #78019 üzenetére
lsusb ?
Nálam tavaly múlt ki egy 8 GB-os pen. ugyanilyen szimptómákat mutatva.
Csak nem formázás, hanem .iso kiírás közben.
Jóval előtte meg egy 4 GB-os - ennél elég volt hogy bedugtam, és rögtön
100%-ra nyomta fel a proci magok terhelését. -
lev258
veterán
válasz
tordaitibi #78015 üzenetére
A dmesg mit mond róla?
Nekem néhány hete halt meg az egyik pendrive-om. -
I02S3F
addikt
válasz
tordaitibi #78014 üzenetére
"dd-nél meg egy betű vagy szám félreütése egyenlő lehet egy másik, pl. az egész adatmeghajtó azonnali gyalulásával" - Ugye az a Unix-ból jön, hogy tudod mit csinálsz. Ezért sincs lomtár eredetileg a cli-ben.
-
válasz
tordaitibi #78014 üzenetére
Jó hírem van, volt egy 32Gb pendrájvom, a gparted a pendrive újraformázása közben úgy elszállt mint fing a szélbe és természetesen azóta a pendrájvot semmi még csak meg se ismeri hogy bedugtam.
Hát így járnak a kísérletezők -
Cs.I.T.
csendes tag
válasz
tordaitibi #77995 üzenetére
[kép]
Le a kalappal, remélem a hozzászólásaidat karakteres böngészőből írod, nem valami guis Firefox alól, már csak az életérzés miatt...
Ne maszatolj, szerintem te is tudod, hogy hogy vannak feladatok, és helyzetek amikor a gui alkalmasabb, és vannak amikor a cli. A webböngészés tipikusan gui-s, de például egy alap arch telepítés közben jól tud jönni egy cli böngésző, ha hirtelen meg kell nézni valamit.
A lemezkép kiírás nálam tipikusan cli-s megoldás szokott lenni, amin lehet gúnyolódnod, de ettől még nem fogom a kedvedért ezt a szokásom teljesen feladni. Egyébként ha nagyon kattintgatáskényszerem lenne, csinálnék egy kis szkriptet ami bekéri a dd paramétereit és azzal indítja, majd parancsikont az asztalra ehhez.
Kíváncsiságból levadásztam az etcher appimage-t és tettem vele egy próbát, noha tudtam, hogy reménytelen, ha a dd-t használja. -
gregory91
senior tag
válasz
tordaitibi #77997 üzenetére
Milyen bootbetöltőt használ? Grub?
-
szucstom
őstag
válasz
tordaitibi #77982 üzenetére
Csak UEFI van engedélyezve, Boot manager csak 1 USB opciót dob fel. Amikor bejön a grub, hogy miként akarom indítani a pendrive-ot, akkor 2 opció van, amit előbb említettem, a properiety és az open source. Más választási lehetőségem nincs. Fast Boot és Secure boot kilőve. De legalább azt írná ki, hogy melyik az a két modul, amire vár, talán okosabb lehetnék...
-
csixy
addikt
válasz
tordaitibi #77952 üzenetére
Telepítés után az első dolgom, hogy megyek a synapticba és leszedem a timeshiftet gyökertestől. Így aztán semmi probléma nincs. Ami nincs, azzal nincs baj.
-
K0zm0
aktív tag
válasz
tordaitibi #77952 üzenetére
Én angolul használom a rendszeremet (vele értelemszerűen a Timeshiftet is) és az említett ablakban a pöttyök fölött így szerepel a szöveg:
Exclude All - Include Hidden - Include AllTegyél a 3. helyre pöttyöt és próbáld úgy. Fordítási hibának tűnik.
-
lev258
veterán
válasz
tordaitibi #77952 üzenetére
A többi fülön nincs valami árulkodó?
Ezt a /root dolgot meg nem is értem.
Ha van rá beállítás, érdemes lenne angolra állítani. Mert a hivatalos oldal szerint kellene lennie egy "Include everything" oszlopnak. Lehet fordítási hiba van. -
Véreshurka
senior tag
válasz
tordaitibi #77882 üzenetére
-
válasz
tordaitibi #77884 üzenetére
A Zotac mini kimondottan szexuális vágyakat képes kiváltani.
Hát ugye......
Nekem ezek a military kinézetű dolgok meg bejönnek. Anno hugikban is bejöttek a militarysok.
Uby neked mennyi eszed van..!
Na ja, azért osztom, ha kell ha nem!
Olvasgatom ezt a magyar leírást, nem rossz ötlet az a ventoy, engem pont az okosTV-s része érdekelhetne, de sajna a Sharp nem szereti az exfat-ot. Anno kénytelen voltam NTFS-re formázni a pent nagyobb filmek miatt! (ha jól emlékszem a nagy eszemmel....)
Azt hiszem, talán Ubuntu 20.04-től már default kezeli az exfat-ot, bár ezt a két kis csomagot rég berakhatták volna az előbbi verziókba is. (lehet nem így van, mert a Mint 20.1-nél telepíteni kéne, csak a tárolóban van benn)
-
válasz
tordaitibi #77881 üzenetére
EEM2-U3 az nagyon jó kis külső ház, szerintem ár/érték arányban még a rendes bolti árán is megéri, jó választás volt. NVME-t meg nagyon ne sajnáld, a Te felhasználási szokásaid mellett max pszichésen fogod érezni, hogy gyorsabb, mert amiben 6x gyorsabb a Sata3-nál, az a szekvenciális írás. Persze ha nagy fájlokat másolsz sűrűn, akkor nem rossz, de luxus erre a célra az NVME. Játékfronton is látszik YT videokon, hogy egyik 28 s alatt tölti be az adott pályát, a másik meg 29 s alatt. Tény, hogy azokon a rút pici gépeiden tényleg értelmetlen volna, ha M.2 PCIe csatlakozó volna.
exfat-fuse exfat-utils
csomagokat felrakva sem csatolja az exfat-os meghajtókat?How to Mount an exFAT Drive on Ubuntu Linux
Amúgy ha csak Linuxok lennének a külső meghajtón, egyszerűbb lenne az életed, mert nem kéne exfat-ot használni, lehetne ext4-et is. Nem ismerem ezt a ventoy-t, de itt találtam egy magyar nyelvű ismertetőt hozzá. Hátha valakinek hasznos lesz.
-
Véreshurka
senior tag
válasz
tordaitibi #77872 üzenetére
Tulajdonképpen akkor live rendszerként használod a ventoy alatti rendszereket és felcsatolod a 900GB-t alájuk?
-
válasz
tordaitibi #77877 üzenetére
Igen es ezert irtam is le 2x hogy az enyem sata.
Láttam, csak amiatt írtam, hogy esélytelenek azok a parancsok NVME-nél, hogy egyformán tudjuk!
Nekem se jó egyik gépembe sem egyelőre az NVME, én még nem is láttam soha élőben, még dobozosan sem. Emiatt sincs igazán befejezve az a blog, amit linkeltem, ill még módosítva sincs a hsz-ek javaslatai alapján. Majd valamikor......
Az atalakito chip elviekben le kene kezelje akkor az inkompatibilitast, at kene neki forditani a parancsokat, vagy rosszul okoskodok?
Ezt nem tudom én sem, de az tuti, hogy az UASP, TRIM parancsokat is csak egyes chip-ek engedik át, a linkelt Külsőházas topikban van tánlázat is erről. De amúgy ezek a vezérlőchipek nem kifejezetten az inkompatibilitás kezelésére hivatottak. szerintem
Szóval jó előre készülj fel, mire NVME-s SSD-t veszel.
Ja és USB 3.0 Axagon házad van, ami kifejezetten jónak számít.
(#77875) csixy
Szerintem ettől a CLI-s leírástól Tibi kománk haja tuti égnek állt, mikor meglátta.
Az én szemem is kezdett picit rángatózni.
-
csixy
addikt
válasz
tordaitibi #77872 üzenetére
Ventoy telepítő linuxul:For Linux - CLI mode
Download the installation package, like ventoy-x.x.xx-linux.tar.gz and decompress it.
Run the shell script as rootsh Ventoy2Disk.sh { -i | -I | -u } /dev/XXX
XXX is the USB device, for example /dev/sdb.
Ventoy2Disk.sh CMD [ OPTION ] /dev/sdX
CMD:
-i install ventoy to sdX (fail if disk already installed with ventoy)
-I force install ventoy to sdX (no matter installed or not)
-u update ventoy in sdX
-l list Ventoy information in sdX
OPTION: (optional)
-r SIZE_MB preserve some space at the bottom of the disk (only for install)
-s enable secure boot support (default is disabled)
-g use GPT partition style, default is MBR style (only for install)
-L Label of the 1st exfat partition (default is ventoy) -
válasz
tordaitibi #77872 üzenetére
Kezelni biztosan kezelik a Linuxok így, sajnálom hogy nem Linux alatt csináltam meg, akkor többet tudnék mondani.
Az ATA(AHCI protokol) parancskészlet sajna NVME protokol esetén bakfittyet ér.
Sajnos ez a Linux sara, ugyanis Win alatt hülyebiztos 4 kattintásos gui vezet végig a Ventoy telepítésén.
Hát ööö....nem biztos, hogy a Linux sara.
-
válasz
tordaitibi #77860 üzenetére
Sajnos letiltott a google mert az angol-magyar forditozasaim leterheltek a szervereit...
Megszoktam a keres, talal, download, exere katt megoldast.
Régebben ezt is megjegyeztem volna, hogy nem Win!
gebaszt megoldottam onalloan, es komoly conf fajlokba turkalassal es terminallal
Láttam és büszke is voltam rád! Anno erre is írtam volna valami gonoszkodósat, de mostanában sikerül 30-ból 29 hsz-t nem abszolválni! Tényleg úgy kutyulod már a conf fájlokat, hogy öröm nézni.
Tisztelettel:
egy másik guihuszára githubos leírásokat tényleg érdemes jól átnézni, mert elég részletekre menően bennük van minden, sok linkkel Launchpad is jó, amit a kolléga említett imént
-
válasz
tordaitibi #77855 üzenetére
Nálad behalt a gugli?
How to Remove or Delete PPA in Ubuntu
Amúgy kicsit szomorú vagyok, mert beraksz ide egy linket, hogy mit csinálj vele, de még csak meg sem nézed az Installation részt, ami ugyanoda vezetett volna tartalmilag, mint growler ppa linkje, csak kicsit pontosabban definiálva azt, mit kell tenni 18.04-ig és a későbbi kiadások esetén.
Régebben is említettem, hogy hebrencskedsz, emiatt van sok gondod a disztró üzemeltetésével. Nem versenyzongoraként kell a billentyűzetet használni.
(remélem nem szívod mellre szokás szerint ezeket az atyai jó tanácsokat)
-
growler
őstag
válasz
tordaitibi #77855 üzenetére
Ubuntu alatt van olyan hogy "Programok és Frissítések" (vagy valami ilyesmi)
Ha ezt megnyitod, fent valamelyik fül alatt vannak felsorolva a telepített
PPA-k. Ha minden igaz, előttük vannak jelölőnégyzetek "x"-elve.
(KDE felület alatt ez nem tudom hogy hol található ill. pontosan hogy néz ki.)
Amelyik PPA-t inaktiválni akarod, vedd ki az előtte lévő négyzetből az X-et.
Ha mind megvan:
sudo apt update
A frissítéskezelő ezután nem fogja keresni azokat. -
lev258
veterán
válasz
tordaitibi #77855 üzenetére
Van Szoftverforrások menüpont, ott tudsz ppa-t törölni. Vagy használhatod a ppa-purge programot Terminálban.
-
growler
őstag
válasz
tordaitibi #77853 üzenetére
Szerintem PPA felvételével könnyebben boldogulnál.
Pl. ezen az oldalon található ajánlás szerint: [link] -
lev258
veterán
válasz
tordaitibi #77851 üzenetére
20.04-en az alap tárolóban benne van az Effect, semmi snap.
Egyébként régebben, amikor még aktív projekt volt az Equalizer, nem kellett conf turkálás hozzá. -
lev258
veterán
válasz
tordaitibi #77849 üzenetére
Azért csak próbáld meg:
sudo apt install --reinstall pulseaudio alsa-base alsa-utils
Valamit véletlenül nem némítottál (vagy állítottál át) az equalizer-ben eltávolítás előtt? -
lev258
veterán
válasz
tordaitibi #77847 üzenetére
Ha szerencséd van, akkor valamelyik log-ban benne van, milyen csomagokat szedtél le. Ha nem, akkor keresnék valami olyan parancsot, ami minden alsa, pulseaudio és kapcsolódó csomagot újrarak.
-
vibra
tag
válasz
tordaitibi #77843 üzenetére
Igazán nincs mit,de hátha tud még valaki többet segíteni.
AZ usb-s régebbi adapteremet win eszközkezelőből a chip alapján tudtam beazonosítani: BCM2035, -
vibra
tag
válasz
tordaitibi #77841 üzenetére
Ha a gépbe integrált akkor szerintem a gyártói oldalon.
Amit jelenleg használok annak fel van tüntetve a dobozán illetve az adapteren is.
[link] -
vibra
tag
válasz
tordaitibi #77839 üzenetére
Amit nem írtam előzőleg,de talán lényeges lehet,hogy nekem sem működött 4.0 adapternél kisebb BT-al.
-
vibra
tag
válasz
tordaitibi #77818 üzenetére
-
Rimuru
veterán
válasz
tordaitibi #77834 üzenetére
Windows10-be kb. 1-2 éve sikerült implementálni a többpartíciós hordozható eszközök kezelését, vagyis ha régebbi az os akkor marad a parancssor. - Ez masrol szol (amugy tenyleg megcsinaltak? ez uj info
) Lemezkezeloben mar xp alatt is "win kompatibilisre" lehet(ett) hozni.
-
lev258
veterán
válasz
tordaitibi #77818 üzenetére
Esetleg próbáld meg a PulseEffects-et. Azt tudtommal még ma is fejlesztik. A másik már nem aktív projekt.
-
szotadi
tag
válasz
tordaitibi #77752 üzenetére
A Firefox-al sebességben és egy-két oldal megjelenítésében van gondom.
-
csixy
addikt
válasz
tordaitibi #77734 üzenetére
-
válasz
tordaitibi #77734 üzenetére
Nem szóltál rosszat, nem is támadtalak, épp azt ecseteltem, hogy az LXQT felületen sokat nem ér a kolléga sem a KDE, sem a Cinnamon adott beállításaival. Lubuntut amúgy én sem ismerem, sem a régi sem az új felülettel.
De régen hallottam ezt, utoljára 30 éve hangosítottam zenekarokat, ott le lett keverve ha roszul szólt. De te nem.
Nekem is ilyen ezeréves kifejezésnek tűnt, ma már nem hiszem, hogy ugyanazt értik alatta. Nem akartam a kiutálva kifejezést használni, ezért a lekeverve.
A hardvernek hogyan van köze a betűk nagyításához?
Semmi, itt az volt a lényeg, ha a kolléga más felülettel szerelt disztrót is ki szeretne próbálni, akkor kezdhetne az inxi kimenettel, én nem tudom ezt értelmezni: i5 760 4 magos cpu egy gigabyte 1156 lapban Ha az az egy gigabyte a fizikai memória lenne, akkor nem is szóltam, maradjon a Lubuntu.
Lightweight, utánanéztem, bebebeee
Nézz utána még egyszer, valamikor az volt, de az LXDE és a QT összekutyulása óta nem az már. Kb XFCE és Mate szint.
Na jól van, ügyeskedjetek, én a havi keretemet itt elhasználtam bőven.
-
mtomi95
senior tag
válasz
tordaitibi #77734 üzenetére
LXDE/LXQT Lubuntu.
Ubuntura bármelyik másik ablakkezelőt fel tettem eddig konzolbol, mindig megváltozott a neve is. Már másik képpel is bootolt. -
válasz
tordaitibi #77731 üzenetére
Nagy segítség Lubuntu esetén a KDE beállítások említése, bár amíg nem kevertetek le ennyire hatékonyan engem, biztosan én is a Cinnamon lehetőségeit ecseteltem volna.
Sajnos nem tudom azt sem mondani, hogy Mint Cinnamon felrakása esetén a Mint topikban tudunk segíteni, mert nem tudjuk, mik az alapvető hardverek a kolléga gépében.(#77728) zebra_hun
Ha tudsz egy
inxi -Fxxx
kimenetet csinálni és van kedved Mint-et használni, fent linkelt topikba várunk szeretettel. De ide is berakhatod a kimenetet, de én már feladtam a csak a rolling meg a Manjaro..... vitát.lehetőleg ilyen formában rakd be a hsz-be, a Programkód gomb alkalmazásával éred el:
ubyegon@Mint-C-20:~$ inxi -Fxxx
System: Host: Mint-C-20 Kernel: 5.4.0-65-generic x86_64 bits: 64 compiler: gcc v: 9.3.0 Desktop: Cinnamon 4.8.6
wm: muffin 4.8.1 dm: LightDM 1.30.0 Distro: Linux Mint 20.1 Ulyssa base: Ubuntu 20.04 focal
Machine: Type: Laptop System: Hewlett-Packard product: HP EliteBook 8570p v: A1029D1102 serial: <superuser/root required>
Chassis: type: 10 serial: <superuser/root required> -
#05413120
törölt tag
válasz
tordaitibi #77723 üzenetére
Az hogy van a gépben egy ~40C-s cucc a CPU-tól relatíve távol, vagy van egy ~80C-s cucc (de mondjuk pl. Samu 960 ~90C) közvetlenül a CPU alatt, hidd el, baromira nem mindegy...
Nyilván ha nincs hely, az más tészta, a kényszer nagy úr... -
szucstom
őstag
válasz
tordaitibi #77723 üzenetére
nem a létjogosultsággal van a gond. Gondolj bele. Nekem pl. van most egy 256-os ssd m.2-s SSD a gépemben. Kellene tárhely is, ami legalább 1 TB-os. Melyik az olcsóbb? Naná, hogy a HDD. Amíg ilyen magas áron lesz a terrás SSD, nem fog olyan ütemben terjedni, hogy a te állításod 100%-ban igaz legyen.
-
szucstom
őstag
válasz
tordaitibi #77718 üzenetére
Ezzel vitatkoznék. A brand gépek nagy részét még HDD-vel adják el. Az már más tészta, hogy tényleg lejárt lemez, de tapasztalat. a PCIe foglalatos ssd-ket meg felejtsük el, mert sokkalta kisebb az írási/olvasási sebessége, mintha m.2-es vagy satás csatlakozóba raknád.
-
#05413120
törölt tag
válasz
tordaitibi #77718 üzenetére
Asztali felhasználáskor szuper az NVMe, kellemesen meleg, jól fűti a VRM kört meg a CPU-t, cserében semmit nem veszel észre sebességben...
-
Ueda
senior tag
válasz
tordaitibi #77650 üzenetére
Igen, ffmpeg csomag probléma. A twitter videóit nem játszotta le, csak vibrált a kép a helyükön. Nekem nem sikerült megoldani, most meg nem érdekel, mert Vivaldit használom.
-
Ueda
senior tag
válasz
tordaitibi #77639 üzenetére
-
Rimuru
veterán
válasz
tordaitibi #77635 üzenetére
Hogy nalam okosabbakra mutogassak, arch wikis warningban ott a lenyeg.
-
growler
őstag
válasz
tordaitibi #77633 üzenetére
+1 lev258 válaszára !
Másold be ezt a sort a rejtett .basrc fájl aljára:
alias pkexec="pkexec env DISPLAY=$DISPLAY XAUTHORITY=$XAUTHORITY"
mentés
Ezzel azt éred el, hogy a pkexec-el biztonságosan megnyithatod a grafikus
fájlkezelődet, és a grafikus szövegszerkesztődet. (mást lehetőleg NE !) Pl.:
pkexec nautilus
pkexec gedit -
lev258
veterán
válasz
tordaitibi #77633 üzenetére
Grafikus programot régebben gksu-val, ma már pkexec-kel érdemes indítani. Ha sudo-t használsz hozzá, akkor egyszer tönkre fogod vágni az egyik felhasználói fájl jogosultságait (pusztán a sudo használata miatt) és nem tudsz majd bejelentkezni legközelebb. Gyakori probléma.
-
Bounti
aktív tag
válasz
tordaitibi #77618 üzenetére
Köszönöm még egyszer mindenkinek!
Igazából a legjobb, ha nem is látják egymást, legalábbis addig amig a Linuxhoz nem fogok legalább annyira érteni, mint a Winhez.
-
Bounti
aktív tag
válasz
tordaitibi #77611 üzenetére
Szia!
Van 3 is, nem is ez a lényeg. A rendszer SSD-n csinálnék neki helyet, viszont a lényeg az lenne, hogy nem szeretném, hogy a GRUB legyen a rendszerbetöltőm. Pontosabban:
Linux fel a windows mellé, de maradjon érintetlen a boot, a GRUB kerüljön egy pendrive-ra, amit ha a boot folyamat során kiválasztok csak akkor töltse be a linuxot.
Köszi! Azt szeretném elkerülni, hogy a normál windows boot megkergüljön... Addig nem nagyon akarok próbálkozni, amig ki nem derül, hogy kivitelezhető-e valamilyen módon (ezért írtam inkább mielőtt elkezdeném). Ha nagyon egyszerűen nem menne, akkor marad a dual boot persze...
-
válasz
tordaitibi #77558 üzenetére
&(#77566) vadkörte
Szóval féltek a PPA-k megbízhatósága miatt, értem. Nem egy weboldal listázza a hivatalos PPA-kat, azok tuti megbízhatók, míg az AUR-ba tudtommal nem ellenőrzötten is bekerül bármi. Lényegében amit elkezdesz használni, annál úgyis összeszedsz annyi infót, hogy magabiztosan tudd használni és csomagokat felrakni rá és ez a lényeg. Mindenki megtalálja a neki testhezállót, no meg persze a géphez is passzolót és ha minden klappol, tuti meg is kedveljük azt a disztrót.
Ez az AUR bekapcs tényleg egyszerű amúgy, de volt már több ilyen kérdés kezdőktől, de PPA-s kérdés dettó.
Ezt a make izét, lánykori nevén forrásból telepítést vagy forgatást? én is igen ritkán csinálom, de mindhez van egy txt fájl, amiben leírják, mi az a pár karakteres pár parancs, amivel fordítani lehet, ha már nincs kedvem a gugli ban rászánni 3 másodpercet.
Először hangosan ordítoztam a gépemmel mert ugyen nem atomlogikusan install maka vagy mi hanem valami ./ vagy /. kell elé különben azt írja, nincs ilyen fájl. Hát bammeg ott van a könyvtárba!
Ez nagyon tetszik, bár nem túl hatékony módszer ezek szerint.
Abszolút kezdőnek nyilvánvalóan jobb egy Mint/Ubuntu, de akin érződik az affinítás, annak szoktam javasolni a Manjaro-t, nekem is mindig van fenn egy. Igaz most az 1 terás SSD-n egyetlen Mint van csak fenn, ilyen meghajtóm se volt még a 8 év alatt.
(tényleg nagyon elvették a kedvem nemrég ezek szerint)
Legutóbb nekem is nagyon integetett egy biciklis, de alig mosolygott.
-
csixy
addikt
válasz
tordaitibi #77552 üzenetére
"Minden tiszteletem annak aki elkezd konzolbol felepiteni egy Pure Archot, de mi az ertelme? hacsak nem ez a hobbija."
Ez már nem annyira szükséges. Hisz itt van a Calam arch telepítő. Kb úgy működik, mint egy live iso. Én is annyira kapisgálom , mint Ti, de azért kukkantsatok bele:
Calam-arch telepítő.iso
Ugyanannyit kell hozzá kapisgálni mint bármelyik más telepítőhöz. A live iso botolása után egyből csatlakozzatok a wifi-re. De telepítés közben 11%-nál és 59%-nál, meg 60%-nál ne vágjátok bele a tomahawkotokat, hanem várjatok türelmesen. Mentes lesz a Manjaro boot-grub baromságaitól. Lesz egy pure-arch szerű telepítésetek. Lehet választani 8 féle ablakkezelő közül, akár cinnamont is, vagy xfce-t, vagy akármit. Újraindulás után a /etc/pacman.conf fájlban commenteljétek ki a multilib-testing tároló két sorát egy-egy #-ttel és indítsátok újra a gépet. Ne felejtsétek el bekapcsolni az AUR támogatást a pamac -ban. A pamacnak ugyanolyan ikonja van mint a linux mintben a frissítőnek. Nekem ez nagyon bejött és tiszta arch-om van kínlódás nélkül. Már swájci bicskát is csináltam vele: [swájci bicska] . -
growler
őstag
válasz
tordaitibi #77558 üzenetére
" Nincs ilyen fájl vagy könyvtár " a válasz. Hát ott van! Ne ezt írja vissza akkor mert ez hazugság."
Öreg róka létedre már megjegyezhetted volna hogyha simán terminált nyitsz,
akkor a felhasználó gyökerében fog megnyílni. Próbáld ki - nyiss terminált.
és írd be: ls -> enter ... mit fog kiírni ? A felhasználó gyökerében lévő könyvtárak
neveit (Letöltések, Zenék, ... stb.)
Ahhoz hogy lássa/megtalálja pl. a Letöltések könyvtárban lévő telepítő fájlt,
a Letöltések könyvtárban kell terminált nyitni.
- Vagy úgy hogy megnyitod a Letöltések könyvtárat -> jobb katt, egy üres területre ->
a legördülő menüben: "Megnyitás terminálban"
- Vagy simán nyitsz terminált:
cd Letöltések
enter
ls -> ekkor a Letöltések könyvtárban lévő fájlok/mappák neveit kell hogy kiírja.
Ha köztük van a telepítő fájl neve, akkor meg fogja találni. -
válasz
tordaitibi #77552 üzenetére
3 embernek tettél fel Manjarot és 2/3 ebből használni is tudja!
Ammándöfi!
Én pár tucatnak LTS Mint-et és 100% használja. Csak úgy megemlítettem, nem kekeckedésképpen.....
vadkörte legalább nem csak felrakja, használni is tudja!
Tényleg ekkora kihívás lenne egy egyszerű PPA-ból való csomagtelepítés?
-
growler
őstag
válasz
tordaitibi #77552 üzenetére
Minél több felhasználó telepítsen Pure Archot - elvégre, a Manjaro őket használja
beta tesztelőként. -
madrac
senior tag
válasz
tordaitibi #77504 üzenetére
Köszönöm szépen, majd ránézek.
Én is úgy gondolom, hogy a különböző disztrók között sokkal nagyobb eltérések lehetnek mint azt sokan gondolnák. Ezért gondoltam én is naívan, hogy felpattintok egy másikat emellé, hátha minden gondom 1 csapásra megoldódik és csak a Manjaronak van valami nyűgje, de ez nem teljesen jött be, csak más dolgokkal szívtam.
Illetve az a summás véleményem, hogy ennek az uefi-nek a szoftveres támogatása is nagyon gyerekcipőben jár még, pedig nem is új technológia. De majd 20 év múlva, mikor már hajam se lesz...
Naívan azt gondoltam, hogy a Linux felzárkózott már a Windows-hoz felhasználóbarátság és stabilitás szempontjából, de még mindig szakadékot látok a kettő között. Persze sokaknak meg más a véleményére erről, nekem ez. Nincsenek egzotikus hardvereim, és azt gondolom, hogy ma már egy Linuxnak is alapból tudnia kellene azt, hogy elsőre valami nagyon alap, de mindennel kompatibilis driver-ekkel indul, főleg a kritikus komponensek tekintetében. Valahogy a linux mindig is sokkal széttagoltabb volt, és sokkal több hardver kezelési hibát tartalmaz, ami semmit nem változott érzésem szerint. Persze a reklámokban lehet villogni, hogy mekkora királyság már, hogy linux live rendszerről bebootol az ember, és minden hardvert felismer, full grafikus felbontás stb.... Ja igen, ha olyan konfiguráción futtatod amivel épp nem bugos a hardver kezelésben valami, valamilyen nagyon új bug miatt ami épp abba a legújabb verzióba került bele amivel te próbálkozol... aztán ha az embernek mondjuk nem olyan hardverei vannak a gépben mint amivel a fejlesztők dolgoznak, máris összeomlik az egész rendszer mint a kártyavár, és bújhatja az ember a netet napokig, és ha szerencséje van és nagyon kitartó, pont rátalál a jó megoldásra a sok félrevezető infó mellett.
Lehet hogy én is túl régimódi vagyok, hogy agyrém dolognak tartom azt is, hogy mi a fenének kell alapból elrejteni rendszerindításnál a konzolt, hogy az ember ne lássa azt se, hogy mi van... Ez sok szívástól megkímélhetett volna engem is. Nem tudom miért erőltetik, hogy mindenben a Windows-ra kell hasonítani.
Amit igazából megakartam csinálni azt megcsináltam, szóval nincs gond. Manjarot meg lehet majd leszedem, mert fölöslegesnek érzek a fő Windows 10 mellé 2 hobbi linux disztrót is, de ez ráér. Azon nem idegesítem magam, hogy a Manjaro alatt miért nem ment a Steam, mert nincs tengernyi időm. Ennek is nyilván lehet ezer oka... akár maga a Steam is. -
b3Ro
senior tag
válasz
tordaitibi #77484 üzenetére
Nagyon szívesen
-
b3Ro
senior tag
válasz
tordaitibi #77482 üzenetére
-
anorche1
őstag
válasz
tordaitibi #77478 üzenetére
Es mukodik is? Mert elmeletben vlc -ben is lehet, gyakorlatban viszont hd -nal jobb nem jon.
Neked fullhd/4k mukodik? -
anorche1
őstag
válasz
tordaitibi #77451 üzenetére
Koszi a valaszt, firefox + vlc -vel sikerult osszehoznom. Egyet nem tudok, hogyan tudom a felbontast allitani?
-
vadkörte
addikt
válasz
tordaitibi #77443 üzenetére
A Hardverapró 30-50E-ig tele van lehetséges jelöltekkel.
-
lck
senior tag
válasz
tordaitibi #77432 üzenetére
Tudom hogy megszüntették, azért javasoltam a "mobilnézetet" mert feltételeztem hogy a weboldal az egyszerűsített megjelenés miatt kevesebb adatforgalmat generál.
Ezt én ugyan sosem teszteltem. De egy próbát megér.Közben eszembe jutott hogy a Yandex browser mintha még tudná ezt a fajta tömörítést.
Csak már talán egy éve sem használom. ( Reklamál is állandóan Putyin - mert kevesli a beérkező adatot.)
-
válasz
tordaitibi #77335 üzenetére
-
vadkörte
addikt
válasz
tordaitibi #77327 üzenetére
Szerintem előbb utóbb a legtöbb útkereső beléjük botlik. Hisz
-magyar
-linux
-okkal feltételezhetik, hogy ez egy speciálisan a magyar igényekre szabott disztró.
Eddig még elégedett próbálkozóról - a fanatikus hívőket leszámítva - nem hallottam. Én is próbálkoztam vele, többször is. A legtovább az egyik legelső - talán az 1.2, 1.5? - húzta. Cirka 2 hét volt. Pedig próbáltam megszeretni.#77320 headhunter:
Pedig nem tévedett sokat... -
Aksomatic
senior tag
válasz
tordaitibi #77315 üzenetére
Azért sem akartam újratelepíteni, mert az az egyszerűbb út. Szeretnék tényleg beletanulni a Linuxba, és ezért igyekszem nem megfutamodni ezen dolgok elől
-
Aksomatic
senior tag
válasz
tordaitibi #77312 üzenetére
Siker, köszönöm szépen.
Bebootoltam régebbi kernel alól, újratelepítettem a kernelt és most működik úgy tűnik -
growler
őstag
válasz
tordaitibi #77306 üzenetére
Ha van régebbi telepített kernel verziója, akkor még meg lehetne próbálni azzal bootolni.
-
Aksomatic
senior tag
válasz
tordaitibi #77298 üzenetére
Semmit
-
Aksomatic
senior tag
válasz
tordaitibi #77293 üzenetére
Tudom hogy sda5 a Linux de nem tudok ezzel az információval mit kezdeni
-
Aksomatic
senior tag
válasz
tordaitibi #77291 üzenetére
Elméletileg a linux59 és az nvidia driverek akadnak össze az okozza ezt egyébként. Alapból az emergency shell jön be ha a Manjarora próbálok bootolni
-
szotadi
tag
válasz
tordaitibi #77286 üzenetére
+ ami nagyon fontos, hogy:
" rámásolt ISO neve ne tartalmazzon szóközt és nem ANSI karaktert! Különben nem fog látszani a menüben."
Nálam például ezért nem működött! -
Aksomatic
senior tag
válasz
tordaitibi #77284 üzenetére
Ez olyan mint például a Rufus?
Nekem Manjaro menne rá. (ha live rendszeres beavatkozás kellene mint most) Azon kívül meg adatokat tárolnék. -
cattus
addikt
válasz
tordaitibi #77192 üzenetére
Ha ilyenkor ki tudsz lépmi konzolra, asszem ctrl+alt+ F1 vagyF2, vagy F3-? valamelyik, akkor megy a billentyűzeted is.
Próbáltam ezt is, de nem tudtam átlépni sehova sajnos.
-
urandom0
senior tag
válasz
tordaitibi #77101 üzenetére
A KDE Vaulttal mi a baj? Annál egyszerűbb szerintem nem nagyon van. Egy klikk, jelszó, megnyit. Egyklikk, bezár, ennyi.
gpg-nél nem kell kulcsot generálni (ha szimmetrikus titkosítást használsz), ennyit kell csinálni:tar --remove-files -c transgui -f - | gpg -no-symkey-cache -c -o transgui.encrypted
Ahol transgui az a mappa, amit titkosítani szeretnél, transgui.encrypted pedig a kimeneti titkosított fájl neve. Ennek hatására (nálam legalábbis) megnyílik egy grafikus ablak, bekéri a jelszót, és titkosítja vele a transgui mappát. A --remove-files kapcsoló becsomagolás után törli az eredeti fájlokat. A -no-symkey-cache azért kell oda, hogy ne cachelje a jelszót.
Visszafelé ugyanez: gpg -d transgui.encrypted | tar x
Ez visszafejti és "kitarolja" a fájlt.
Erre kell valami rövid scriptet csinálni úgy, hogy a fájlnevet a script paraméteréből vegye.Tégy egy próbát a SiriKali-val is.
-
#63718632
törölt tag
válasz
tordaitibi #77101 üzenetére
Volt ilyen egyszerűség amit keresnél, csak 18.04-nél kivették az Ubuntu-ból.
Cryptkeeper volt a neve, sajnos sérülékeny volt a jelszó kezelése. -
#63718632
törölt tag
válasz
tordaitibi #77101 üzenetére
Mi lenne, ha bevágnád rejtett mappába, rejtett fájlként? Csak te tudod hogy van olyan és tudod hol keresd. Ha tényleg nem annyira a titkosítás fontos, csak az elrejtés.
-
urandom0
senior tag
válasz
tordaitibi #77066 üzenetére
Lehet, a legegyszerűbb talán az eCryptfs használata, ehhez van egy script, az ecryptfs-mount-private illetve az ecryptfs-umount-private, amikkel nagyon egyszerűen lehet fel/le csatolni titkosított fájlrendszert.
Ezenkívül a CryFS ajánlható jó szívvel, ha rákeresel arra, hogy "cryfs gui", akkor grafikus felületű programot is találsz hozzá. Ezt a titkosítást használja a KDE Vaults is, amiről ítt írtam egy kis útmutató féleséget.
Ott a gpg is, ez nagyjából minden disztró alaptartozéka, paranccsorból megy, de lehet, hogy talállsz hozzá GUI-t.
Végső esetre ott az EncFs, aminek a biztonsága jelen pillanatban problémás, de a semminél ez is több.
Külső szoftveres megoldás, max a lentebb ajánlott jelszavas tömörítés lehet, azt gyakorlatilag bárhol ki tudod tömöríteni, amelyik rendszeren van tömörítő.
-
growler
őstag
válasz
tordaitibi #77066 üzenetére
Jobb katt. a fájlra/mappára -> Tömörítés -> kiválasztasz olyan algoritmust
melyiknél jelszót lehet megadni -> "Kibontás ide" - csak a jelszó megadása után.
? -
I02S3F
addikt
válasz
tordaitibi #77066 üzenetére
"A biztonság és a kényelem sosem jár kéz a kézben" - Tartja a mondás :).
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
tordaitibi #77066 üzenetére
Hmm, add át a fájl tulajdonjogát másik usernek chown-al. Talán ez a legegyszerűbb megoldás.
K0zm0: ügyes trükk!
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
tordaitibi #76928 üzenetére
Yepp, aktívan játszom Linux alatt, 2020-ban már AAA címekkel is ott toltam.
Most az év végére szorultam vissza Windows alá a Cyberpunk 2077 miatt, mert az a két Linuxos gépemből csak az egyiken tudott betölteni mentést és ott se probléma mentes, de majd megoldódik, másoknak úgy nézem megy rendesen hasonló géppel meg disztróval. (mondjuk a játéknak is van n+1 bugja, ez se teszi egyszerűvé a proton dolgát
)
szerk:
a biztonságtechnika meg az autóipar az két dinoszaurusz terület. Biztonságtechnikában dolgoztam régebben telepítőként, később meg fejlesztőmérnökként, apám meg autószerelő. Mindkét területre jellemző, hogy még működésben kell tartani XP-s gépeket, mert csak azokra van szoftver bizonyos amúgy b. drága célhardverekhez...
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux disztribúciókkal még csak ismerkedők számára. A szerveres kérdések nem ebbe a topicba tartoznak.
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Milyen program ami... [link]
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Vélemény Linux Mint Debian Edition 4
- Tudástár MX-Linux 19
- Bemutató Linux a mindennapokban: Manjaro KDE
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Hír Zöld utat adott a nyílt forráskódú Linux meghajtóknak az NVIDIA
- Hír A Steam Play hozza el a Windowsra írt játékokat Linuxra
- Hír Hova jut a világ? Linuxot kínál a Windows Store!
- Hisense LCD és LED TV-k
- Realme GT 2 Pro - papírforma
- Kertészet, mezőgazdaság topik
- PlayStation 5
- 200 megapixeles zoomkamerát sem kap az S26 Ultra?
- Google Pixel 8a - kis telefon kis késéssel
- Motorola Moto G84 - színes egyéniség
- Luck Dragon: Asszociációs játék. :)
- Milyen notebookot vegyek?
- Iqos cigaretta
- További aktív témák...
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone i5 12400F 16/32/64GB RAM RTX 4060 8GB GAMER PC termékbeszámítással
- Csere-Beszámítás! Számítógép PC Játékra! I5 14400F / RTX 4060ti 16GB / 32GB DDR5 / 1TB SSD
- Újszerű Apple MacBook Air 13.6" (2024) - M3 - 68 Ciklus- 8GB/256GB (MRXN3MG/A) Asztroszürke - MAGYAR
- Veszünk: PS5 Fat/Slim/Digital/Pro konzolt, játékokat, Portalt stb. Kérj ajánlatot!
- LG 65QNED86T / 65" - 164 cm QNED / 4K UHD / 120Hz & 3ms / HDR 10 Pro / FreeSync Premium / HDMI 2.1
Állásajánlatok
Cég: CAMERA-PRO Hungary Kft
Város: Budapest
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest