Új hozzászólás Aktív témák
-
Lompos48
nagyúr
válasz juhi1414 #13047 üzenetére
Amik aztán kapuzva vannak. A kapu jel ellenben már alkalmazásfüggő, vagy nem?
Még valami. Azt írtad, hogy áramgenerátor(oka)t vezérelsz. A legegyszerűbb elképzelésem szerint akkor a fűrészfogak amplitúdója frekvenciafüggő, tehát ugyanolyan sebességgel rövidebb idő alatt "rövidebb" feszültségre fut fel a jel. Vagy van valami, amit nem veszek észre? Vagy az említett 20-200kHz-es frekvencián a bemeneti impulzusok szélessége változatlan és a kitöltési tényező változik csak?
[ Szerkesztve ]
-
juhi1414
csendes tag
A gyors digitális feldolgozást sajnos nem tudom megoldani, az analóg módszerben talán lehet valami, de ezzel mi is lenne késleltetve?
-
Lompos48
nagyúr
-
And
veterán
válasz juhi1414 #13040 üzenetére
(Márpedig valamilyen határértékeket muszáj bevezetni az impulzuscsomagok közötti szünet értelmezésére, amely tartalmazhatja akár az aktuális / utolsó csomag jellemző tulajdonságait - két utolsó különálló impulzus időbeli távolsága, hossza -, mert ha ezt nem tesszük meg, nincs az a kiértékelési módszer, amellyel az egyes csomagokat külön tudjuk választani. Ha pedig már kiértékelés, akkor célszerű huzalozott logika helyett egyszerű mikrokontrollerben gondolkodni.)
-
And
veterán
válasz juhi1414 #13037 üzenetére
A rajz alapján a kapujelek létrehozásához a Lompos48 által javasolt megoldás megfelelő, amennyiben a ráhagyás minden esetben egyforma lehet (valamint hosszabb, mint két bemeneti impulzus időkülönbsége). Különben ezt te magad is belerajzoltad, hiszen a kapujelek lefutó éle mindig adott idővel követezik az utolsó impulzus után. Azaz tudható (?), hogy ennél a következő bemeneti impulzus (vagyis a következő impulzuscsomag kezdete) mindig később jön? Ha ez nem biztos, de a bemeneti impulzusok száma mindig azonos, akkor azok számlálása is beépíthető a kiértékelésbe.
Mod. #13040: aha, szóval ez nem jött be, az impulzusok száma nem állandó.[ Szerkesztve ]
-
juhi1414
csendes tag
A képen látható jelalakok (bemenő jel) úgy frekvenciában mint kitöltési tényezőben, impulzusszámban stb. változhatnak és változnak is. A teljes frekvenciasáv 20Hz-200KHz-ig terjed.
-
Lompos48
nagyúr
válasz juhi1414 #13037 üzenetére
Ehhez valami előrelátás (jóslás) kellene, ami egyáltalán nem egyszerű.
Én 2 utat látok:
- analóg késleltetés hosszú tápvonalon, ahol a késleltetett jelet használnád a most hasznos jel helyett. Így a hasznos jel hamarabb történik és lehet belőle "jósolni" a késleltetetthez képest. Ezt ellenben nehéz megvalósítani alacsonyabb frekvenciák esetén (jó és nagyon jó oszcilloszkópoknál használják.
- ugyanezt egy (nagyon) gyors digitális feldolgozással.Utólag látom a rajzokat. Jó lenne látni időben kb. hol mozognak a jelek.
[ Szerkesztve ]
-
juhi1414
csendes tag
http://prohardver.hu/dl/upc/2012-05/26/342561_sjz5id0qge19571f_sam_9109.jpg
[ Szerkesztve ]
-
juhi1414
csendes tag
Hát amihez ez kéne elég bonyolult lenne részletesen leírni, de megpróbálom leegyszerűsítve. Ez egy fűrészgenerátor lenne ami a bemenő impulzuscsomag minden impulzusát alakítja át azonos amplitúdojú fűrészjelekké. Ezeket áramgenerátor vezérlésével hozom létre amelyhez szükséges az előbbi probléma megoldása. Mindjárt feltöltök egy rajzot a jelalakokról.
-
And
veterán
válasz juhi1414 #13035 üzenetére
Ez így problémás. Ha te sem tudod meghatározni, hogy mikor van 'vége' az impulzusoknak, akkor az áramkör honnan tudja? Sajnos kell valamekkora ráhagyás, különben minden egyes impulzus újabb csomag kezdeteként értelmezhető.
Ha leírnád, hogy pontosan mire kell, akkor azért jobban lehetne rajta ötletelni. (Amúgy ez a téma a HE-topikba jobban illik.) -
juhi1414
csendes tag
-
Lompos48
nagyúr
válasz juhi1414 #13033 üzenetére
Ezt a funkciót általában egy újraindítható (retriggerable) monostabil áramkörrel lehet megoldani. Ami probléma: mennyire változatos időközökben érkeznek az impulzusok a csomagban és az, hogy az utolsó lefutó él után még eltart egy ideig amíg a kimenet is lefut (ha így megfelel, ezt még részletezni kell).
-
juhi1414
csendes tag
Sziasztok!
Egy olyan áramkört keresek amely 1 impulzuscsomagból 1 impulzust állít elő, úgy hogy az első impulzus felfutó élére indul, és az utolsó impulzus lefutó élére fejeződik be. Esetleg ha van valakinek ötlete hogy hol tehetném fel ezt a kérdést, azt is megköszönném. -
PHM
addikt
válasz Wind-Storm #13031 üzenetére
Hát, ez igazából relatív dolog.
Ezek az induktivitások szerencsére elég jellegzetesek,
némi gyakorlattal felismerhetők.
De találkoztam már ellenálláshoz megtévesztően hasonló kinézetű
kondenzátorral, átkötéssel és biztosítékkal is.
Néha meg tudják tréfálni az embert.Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?
-
PHM
addikt
válasz Wind-Storm #13029 üzenetére
Az a kövérebb zöld "ellenállás" lesz a tekercs, más néven induktivitás.
Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?
-
PHM
addikt
válasz Wind-Storm #13025 üzenetére
Ezekben a lámpákban általában valami nagyon egyszerű inverter van.
Néhány alkatrész az egész, kis munkával akár magad is feltérképezheted.
A lényege az, hogy egy egyszerű astabil multivibrátor szaggat egy tekercset,
s a led ennek a tekercsnek az induktív visszarúgását hasznosítja.
Mivel anyagtakarékos a kapcsolás, a led előtt nincs egyenirányító dióda,
hanem egyszerűen párhuzamosan van kötve a tekerccsel, ezért amikor
a tranzisztor feszültségre kapcsolja a tekercset, a led záróirányú
feszültséget kap.
Tehát az egyik állapotban -1,2V-ot, míg a másik állapotban kb +3-3,5V-ot
mérhetnél a leden, ha elég gyors lenne a műszered.
Mondjuk oszcilloszkóppal meg lehetne mérni.
Ha a polaritást megváltoztatjuk,
a feszültség polaritása és az áramirány is megváltozik.Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?
-
Danex
addikt
válasz Wind-Storm #13025 üzenetére
mint nagyon kezdő a témában, az aksik nem egyenáram? tehát DC?
-
Wind-Storm
őstag
Az akkuval sorosan kötve mértem 2 mA-t
A LED feszültsége érdekes... most mértem meg: DC állásban 1,20 Volt ha megfordítom a polaritást, akkor pedig -1 és -1,1 között ugrál, AC-ban "polaritásnak megfelelően" 1,9 és 2.0 között ugrál, megfordított mérőcsúcsokkal viszont 0... talán döglődik a multim...?
Az akkura 0-t ír akárhogy is mérem AC-ban... szal ennyire még működik az tuti..
(netán váltót kapna a LED? sok értelme nem lenne... vagy csak oszcillált egyenáramot?)0,06 Wattos LED van benne a címke állítása szerint.
Tehát az áram iránya, aham... és ha mondjuk a polaritást változtatjuk meg akkor meg a feszültség iránya változik meg?
[ Szerkesztve ]
-
PHM
addikt
válasz Wind-Storm #13021 üzenetére
Ha a lednél mérted a 2 mA áramot, az az akkumulátornál kb 7-8 mA-t jelent.
(Az 1,2 V-ból kell ugyanis a led számára kb 3,4 V-ot előállítani,
+ ugye a kapcsolásnak némi vesztesége is van.)
Ennek fényében a lámpa teljesen feltöltött akkuval kb 5 órát világíthat.
"Ez a 40 mAh (milliamperóra) jól gondolom, azt jelentené, hogy folyamatosan 40mA-rel terhelve 1 óráig bírná teljes lemerülésig?"
Igen.
Töltéskor az áram iránya változik meg a kisütéshez képest.Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?
-
Wind-Storm
őstag
válasz HUfantom #13022 üzenetére
Megfordítottam benne a diódát, hogy fényre kapcsolja le a lámpát.
Ezek eredetileg is úgy működnek, hogy ha fény éri akkor tölt (vagyis csak próbálna, mert közvetlen napsütésnél tud normálisan..) és nem világít a LED..
Az már más kérdés, hogy egy más típusúlámpában, melyben van egy kapcsoló amivel totál kikapcsolhatod a LED világítását, de ha kikapcsolod és rásüt a nap, közvetlenül napelemről világít a LED
Pont ilyet vittél neki?
Ezekben az új lámpákban egyébként már nincs is fotodióda vagy micsoda, a napelemmel érzékeli mikor kell bekapcsolnia.
A megállapítás igaz viszont van valami maximális terhelés, hogy ha túl gyorsan meríted le az aksit akkor tönkremegy.
Vagy felrobban? Azért megnéznék egy ilyet ami lángra kap rövidzárlat miatt..
[ Szerkesztve ]
-
őstag
válasz Wind-Storm #13021 üzenetére
Én ilyen kerti lámpát vittem a 3-asért a tanárnak "Radiometria fotometria szinmetria" órára. Megfordítottam benne a diódát, hogy fényre kapcsolja le a lámpát.
Tanárnak nagyon tetszett nem is kellett vizsgáznomA megállapítás igaz viszont van valami maximális terhelés, hogy ha túl gyorsan meríted le az aksit akkor tönkremegy.
“Yesterday is history, tomorrow is a mystery, today is a gift of God, which is why we call it the present.” --- Grand Master Oogway
-
Wind-Storm
őstag
Vettem egy amorf kristályos napelemes kerti lámpát méricskélni.
Van benne egy 1,2 Voltos 40 mAh-s 4 mA töltős gombakku.Lenne egy pár kérdésem, mert pár dolog nem lett tiszta számomra eddig.
Ez a 40 mAh (milliamperóra) jól gondolom, azt jelentené, hogy folyamatosan 40mA-rel terhelve 1 óráig bírná teljes lemerülésig?
Tehát evvel a 40 mAh-s akksival 20 óráig világítana egyhuzamban teljes feltöltés mellett?
Valamint fogtam a multiméterem és kimértem világító LED-nél a fogyasztását, ami 2 mA lett.
75 Wattos halogén izzó mellett pedig - 4 mA fölé is ment a töltőáram, összevissza ugrálva, de viszont ahogy jeleztem, mínusz előjellel. Miért? Hisz a polaritás (töltésáramlás) nem változik meg tudtommal, de valami mégis..Nah itt van pár kép is, hogy kell elképzelni ezt a miniatűr vackot..
-
fo_di
őstag
válasz atesss #13019 üzenetére
de igen, raspberry pi, a kép nem a sajátom, de már itt van kézben az enyém is (csak egyszerűbb volt képet szerezni netről, mint lőni egyet)
elvileg az 5 állapotjelző led nincsen pinre kivezetve
egyébként még egy hd44780as lcd-t akarok majd rátenni az i2c porton át ezzel a kapcsolással, neten már nyákot is találtam hozzá, csak be kéne szerezni az alkatrészeket hozzá -
prime_adam
aktív tag
Helló!
Lenne egy kis problémám. Adott egy X58-as alaplap, alul megszokott módon ott a front panel kábeleinek helye. Viszont nem tudok az utolsó pci helyre 2 slotos kártyát telepíteni, mert a házból érkező kábelek útban vannak. (Pedig fel is tüntették, fotót is tettek, hogy akár 2 slotos videókártyát is oda lehet tenni. Meg más alaplapoknál is ott van mégsem zavar be szóval nem értem, vajon a ház kábeleinek műanyag "csatolója" túl hosszúak?)
Erre valami modding megoldás? Lehet L alakú csatlakozókat venni, vagy más hogy oldja meg, bármi tipp?
-
fo_di
őstag
köszi srácok, utánanézek a dolognak, aztán valamit majd próbálkozok alkotni (esetleg majd a végeredményt megmutatom itt, vizsgaidőszak után)
-
Bari
Modder
Gugli keresés adott találatot.
Vágni bármilyen vágószerszámmal tudod, hajlítani hő hatására lehet, hőlégfúvó segítségével, esetleg gázláng felett melegítve. A vágási végeket csiszolópapírral meg kell csiszolni, esetleg felpolírozni. A fototranzisztoros megoldás már ilyen ágyúval verébre kategória.
Esetleg megoldás lehet még az eredeti panelról a ledeket leforrasztani és normál ledeket vezetékkel bekötni a helyükre.Üdv: Bari
-
Bari
Modder
Másik lehetőség, hogy fototranzisztorral érzékeled, hogy világít e a led és a tranyó kapcsolja a burkolatba épített ledet. Fotótranzisztorból valami kis méretű kellene, esetleg smd és csak kis panel rögzítését kellene megoldani, azt meg már lehet csavarosan is a dobozhoz.
Üdv: Bari
-
Lompos48
nagyúr
Hajlított plexirudacskákkal vagy vannak autumatizálásnál használt üvegszálkötegek, ahol egyetlen fényforrást vezetnek el N fototranzisztorhoz, amik optikai sorompókat alkotnak. Utóbbit 20 éve láttam utoljára egy SLEE gyártmányú tranzisztor-tokozó automatában. Ne kérdezd hol kereshetnéd, mert gőzöm nincs.
Ha elég merész vagy és nem sajnálod, a dobozra szerelsz klasszikus ledeket, az smd-ket pedig leforrasztod és szálakat viszel oda, ahova akarod.[ Szerkesztve ]
-
atesss
addikt
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest