A PwC (PricewaterhouseCoopers) tanácsadó cég szerint a globális félvezetőgyártás 32 százaléka szenvedhet rézhiánytól 2035-re. Ez azt jelentené, hogy a fennakadások a mai szinthez képest megnégyszereződnének.
Hirdetés
A világ legnagyobb réztermelője Chile, de a munkát már most vízhiány nehezíti. A chipszektort ellátó 17 ország zöme 2035-re kiszáradással nézhet szembe, állítják a szakemberek.
A legutóbbi chiphiány a világjárvány alatti keresleti hullám miatt alakult ki, és gyárbezárásokkal társult – mindez az autóipar megbénulásához, gyártósorok leállásához vezetett sok olyan szektorban, ami chipekre épít.
Mivel a helyzet a PwC szerint a világ rengeteg rézbányáját érinti (például Kína, Ausztrália, Peru, Brazília, USA, Kongó, Mexikó, Zambia, Mongólia), így a világ egyetlen chipgyártó területe sem menekül a probléma elől.
A szakértők szerint ha lesz is alternatívája a réznek, árban és teljesítményben az alulmarad majd. A PwC szerint amennyiben a kutatások nem alkalmazkodnak a klímaváltozáshoz és a vízellátáson sem dolgoznak, akkor a kockázatok még tovább emelkednek. A karbonmentesítési projektektől függetlenül pedig minden ország rézkészletének 50 százaléka kerül veszélybe 2050-re, állítják. Chile esetében most 25 százalékos kockázati szintet állapítottak meg, de ez 10 évben belül 75 százalékra, 2050-ig pedig 100 százalékra emelkedhet. Ott most a bányászati hatékonyság növelésével és tengervíz-sótalanító üzemekkel próbálkoznak enyhíteni a helyzeten.