- A hivatalos árnál jóval többe kerülhetnek az új GeForce-ok
- Megágyazott az egyik exascale rendszerének Németország
- Kvantumpontos OLED óriással bővült az INNOCN gaming kijelzőinek kínálata
- 2 TB-osra hízott a Team Group egyik strapabíró memóriakártyája
- Jóval kevesebbet költ a modern gyáraira idén a Samsung
- Google Chromecast topic
- 3D nyomtatás
- NVIDIA GeForce RTX 5080 / 5090 (GB203 / 202)
- HP notebook topic
- Internet Rádió építése (hardver), és programozása
- AMD Catalyst™ driverek topikja
- Nvidia GPU-k jövője - amit tudni vélünk
- Milyen egeret válasszak?
- Vélemény: érdeklődők lehetnek, de nem valószínű az Intel értékesítése
- Vezetékes FEJhallgatók
-
PROHARDVER!
Ide várunk:
- minden saját tapasztalatot/tesztet, észrevételt a már megvett, és használatban lévő SSD-vel kapcsolatban, illetve mindenféle, megbízható forrásból való cikket/tesztet/érdekességet.
Új hozzászólás Aktív témák
-
MegalodonS
őstag
válasz Anonymus23 #29799 üzenetére
En egyszeruen csinaltam,itt lettem kikepzve
Samsung Data Migration program es utana Windows Disk Management!!Semmi bonyolitas
-
Anonymus23
veterán
Sziasztok,
Tanácsot szeretnék kérni:
Van egy régebbi (pár éves) irodai gép (W7), amiben van egy 320-as HDD, 120+200-ra van partícionálva.
Hívtak most a hétvégén, hogy valami gond van a géppel mert lefagy, a lényeg, hogy frissítéseken és egyebeken túl javasoltam nekik, hogy cseréljük le SSD-re, egy 250 GB-os 850 EVO lesz (i5 2500 proci, most cseréltem 4-ről 8GB RAM-al)Viszont:
A 120-as rész az gyakorlatilag fullra teleszaladt, úgy kellett mindenféle trükközéssel helyet csinálni, hogy egyáltalán pl a Win frissítéseket telepíteni tudja. 15-20 GB-t sikerült összeszedni.
Így viszont nem sok értelme van klónozni a 320-ast egy az egyben, mert kevés lesz a 120 GB hely neki előbb utóbb.
Jelenleg így van kihasználva:
C ~100-105 GB (virtuális memória már át van rakva a D-re),
D: 50 GB.A kérdésem:
Mit javasoltok? Hogyan vigyem át a rendszert?
Klónozzam a winchestert az SSD-re: 120+130 GB-ra, majd egy partícionáló programmal változtassam meg a méreteket? (pl 180-70 GB)
Vagy csak klónozzam a C-t, növelve a partíciót? D-t meg majd partícionálom és formázom?
Macriummal csinálnám, ti melyik módszert javasoljátok? Ha jól rémlik, akkor ez tud resize műveletet is, nem?
A D-n elvileg csak adatok vannak, dokumentumok és email fiók PST fájlok...Köszönöm a segítséget!
;) - The Power of the Light Side
-
zseko
veterán
Lecseréltem a gépem, az alábbi SSD-t raktam bele:
Samsung 850 EVO M.2 250GB SATA 2280 MZ-N5E250BW
A Q32 írás és a Q1 olvasás kicsit alacsonynak tűnik a többi értékhez képest.
HR24.hu
-
Silentfrog
veterán
K9szönöm a segítséget akkor marad amíg bírja!
-
Frawly
veterán
Nem számít neki, hogy hol van az üres hely. Lehet elején, közepén, végén. Úgyse tudod melyik cellákba íródik, mert a vezérlő szinte össze-vissza ír a cellák között, amit te meghajtó elejének látsz, az bárhol ki lehet írva az adattároló területre. Az is mindegy, hogy a szabad hely particionált vagy particionálatlan területen van.
-
Frawly
veterán
válasz Silentfrog #29789 üzenetére
Nem lesz gyorsabb tőle a rendszered, ne cseréld le, ha még működik és nem nőtted ki. Inkább tedd azt a pénzt akkor videókártyába.
-
Remus389
veterán
válasz Silentfrog #29791 üzenetére
igen.
Azt mondom inkább videokártyára költsd. Azt is vettem
Mondjuk egy RX 470-est
-
Remus389
veterán
válasz Silentfrog #29789 üzenetére
Nekem régen pont egy 64GB-os 830-as volt, de tönkrement.
Most egy 850 evo 256gb van.
Szerintem érzésre nem gyorsabb.
költsd inkább videókártyára. -
Silentfrog
veterán
Mivel nem kaptam jó kis videokártyát amit szerettem volna és a pénz nyomja a zsebemet , így gondoltam hogy veszek egy másik ssd-t A Samsung 830 helyett. Mivel a rendszer elfér 64 gb-on így nem tudom hogy van e értelme cserélnem, lesz e érzésre gyorsabb gépem. Ti cseréltetek már ssd-t azért hogy gyorsuljon a gép? Ez az Samsung 830 64 Gb a legrégebbi hardverem legalább már 3 gépet kiszolgált. Amit kinéztem az egy
Crucial MX300 275GB vagy egy Samsung 850 evo 256. Ezek jók csak nem tudom hogy gyorsabbak e a régi Samsungnál legalább érzésre. A mai ssd-k tudnak többet mint a régebbi típusok? -
félisten
Sziasztok!
SSD esetén számit, hogy az üres rész a meghajtó közepén, vagy a végén van?
Lenne 2db particióm, amiből az elsőn lenne több szabad terület. Igy menni fog a wear leveling, rendesen?[ Szerkesztve ]
Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html
-
addikt
960 EVO 256GB eredményem.
There's a device that I've been using called a whoop.
-
-
Predator2
addikt
válasz Emperor_ #29780 üzenetére
Külön azt nem lehet beállítani, hogy addig ne induljon, még arra nem utasítom? Mert csak olyat találtam, hogy mennyi idő után álljon le
>> Ha érdekel valami, vagy nem tudok valamit, akkor Kérdezek << >>McLaren Forever.<< >> Az első és legfontosabb a megbízhatóság, minden más csak sokadik tényező!<<
-
ginola
addikt
Sziasztok
Akinek 850 EVO-ja van, és laptopban használja, milyen átlagos hőmérsékletet produkál az SSD?
Az 50 fok nem sok? -
Frawly
veterán
válasz Doky586 #29776 üzenetére
De most mit alignáljon egy ötszáz megás System Reserved partíción, amire a Windows egyszer ír ki kb. 100 megát, aztán onnan csak néha olvas be egy keveset, míg írni az életben nem ír rá semmit többet. Gondolod azon a partíción fog benchmarkokat futtatni? Ráadásul mióta ezek az újabb meghajtók 0,5K-t jeleznek vissza, valószínű értelme sincs. Az esetben az is gyanús, hogy hogyan nem 4K-s az alignáció, ha egyszer a Windows 10 hozta létre, mikor az eleve 4K-n szokta. Gondolom valami klónozóprogram hibás beállítása okozta a változást.
Mondom, ha ez téged megnyugtat, legközelebb szándékosan nem 4K-n alignálom, hogy ne legyen borivás.
[ Szerkesztve ]
-
válasz Frawly #29774 üzenetére
Az olyan emberre mint te szokták azt mondani hogy 'bort iszik és vizet prédikál'...
Nem véletlen szoktuk leellenőrizni a partíciók kezdetének eltolását. A W98 és az XP ezt még nem alignálta helyesen (mivek akkoriban nem voltak SSDk, AF-HDDk). Ha te nem hiszel benne, legalább másokat ne vezess félre, a tesztprogramok által hibás alignálásúnak jelzett partíciók javítását ne gátold ! arra hivatkozva hogy nincs arra szükség
[ Szerkesztve ]
-
Predator2
addikt
Helló
Nem tudom jó helyre írok e ezzel kapcsolatban, de remélem tudtok segíteni.
Win10x64-et használok, egy ssd és egy hdd is van a gépemben. (HP Probook 440 G3)Sokszor csak böngészek a gépről. Nincs használva a hdd, csak feleslegesen gyűjti az üzemórákat.
Megoldható valahogy, hogy csak akkor induljon el a HDD ha valami adatot akarok elérni róla?
Illetve azzal együtt álljon is le, ha lekapcsoltam a gépet.THX
>> Ha érdekel valami, vagy nem tudok valamit, akkor Kérdezek << >>McLaren Forever.<< >> Az első és legfontosabb a megbízhatóság, minden más csak sokadik tényező!<<
-
Frawly
veterán
válasz Doky586 #29770 üzenetére
Nem tudom mit nem lehet ezen érteni. A partícióimon adatok vannak, OS-ek beállítással. Sima felhasználói adatokról van mentésem (doksik, játékok telepítője, sorozatok, zenék), meg néhány beállításról, de ha szétcseszem a partíciókat (értsd adatvesztés vagy nem bootol), akkor telepítgethetek órákat megint, EFI dualboot, OS reinstall, csomó mindent konfigurálhatok elölről. Ne is haragudj, de napi szinten használt rendszereket nem fogok neked szétcseszni csak kíváncsiságból, hogy aztán egy csomó plusz munkát csináljak magamnak. Ha veszek új SSD-t, vagy ki tudom próbálni a külső SSD-men, amin általában semmi fontos nincs, akkor majd kipróbálom. Ennyi erővel én is kérhetném, hogy tedd meg te az alignálás módosítását, ha szerinted nem lesz adatvesztés, akkor nyugodtan meglépheted.
Egyáltalán nem aszerint jelent az SSD, hogy az OS mit akar hinni. A valóságot jelenti le, ettől még az OS mindenképp 512 bájtos logikai szektorokkal kezeli (kivéve, ha máshogy van beállítva). A Linux nem hisz semmit, használja a meghajtót, felírja a partíciós táblát, íráskor, olvasáskor, ha be van állítva TRIM-kor, meg SMART-lekérdezéskor küldözgeti a megfelelő ATA parancsokat (NVMe meghajtónál az NVMe parancsokat), a vezérlő pedig intézi az adattároló felületen, amit kell. Mindez attól független, hogy mi van a SMART-ban lejelentve. Sőt, ha Linux alá nem telepítesz smartmontools-t, akkor semmit nem vesz figyelembe a SMART-ból, mert nem lesz SMART-kezelés egyáltalán, az egyébként is a felhasználó tájékoztatását szolgálja, hogy tudni lehessen milyen állapotban van a meghajtó, mikor kell cserélni.
Én azért használom 4K-kompatibilis alignálással, mert a particionálóprogik eleve így hozták létre, egész MiB-os határon (2048 szektornak valamilyen egész többszöröse), nem volt okom ebbe kézzel belenyúlni. Nem nyertem volna vele semmit, sok gigás meghajtón nyerni 1 MiB-tot az első partíció előtt elenyésző, azon senkinek nem múlik az élete). Még hagyományos (nem 4K-s) HDD-ket is így particionáltam, már sok éve így működnek ezek a programok, meg eleve azt preferáltam, hogy egész GiB-os, egész 100 MiB partícióim legyenek, amivel könnyebb számolni a partíciók méretét. Ez alól kivétel az utolsó partíció, mert ott lehet a vége olyan szektorra esik, ami nem egész MiB-os, GiB-os határon végződik, de ez a legutolsó néhány szektor nagyon ritkán íródik. Ennek a megoldásnak az is az előnye, hogy ha véletlenül elveszne a partíciós tábla, akkor emlékezetből újra létre tudom hozni, mert a szektorhatárokat újra ki tudom számolni, meg a partíciótípusokra emlékszem. Persze modern OS-nél és UEFI-nél már ez sem segít, mert partíció UUID is tárolódik a partíciós táblában, ami fontos lehet, ha ez elveszik, akkor szopó a meglévő rendszereket az új UUID-ket átvezetni, úgy, hogy bootképesek maradjanak. MBR + Legacy boottal viszont működne. Utoljára a DOS/Win9x-es FDISK, meg Win9x/NT4/2k/XP particionálóprogramja volt az, ami az első partíciót a 63. szektornál kezdte, a többit meg ahogy esett a partícióméret alapján, de ilyen gépem, amit XP telepítővel particionáltam, utoljára 9 éve volt, de pl. 8 éve sem voltak még sehol a 4K-s HDD-k és SSD-k.
Olyan meg nincs, hogy egy partíció alignálatlan, mert min. a partíciós táblával mindenképp alignálva van, vagy többel. Itt most az a kérdés, hogy ennek az alignációnak mindenképp 4K-nak kell-e lennie ezeknél az újabb SSD-knél is.
Arról még mindig nem írtál, hogy nálad a HD Sentinel mit mutat. Gondolom 512 bájtos szektorokat. Tudom, tévesen van lejelentve, hogy az OS-t becsapja. Azzal is tisztában vagyok, hogy a NAND cellák határai is bizonyos szektorhatárra esnek (page size), de a 3D NAND TLC-n több forrás szerint ez 16384 + 2208 bájt, ami 4K-nak megint nem többszöröse, vagyis az lenne, ha az a 2208 bájt nem lenne ott, lehet az csak metaadatot tárol, ennyire sehol nem mélyednek bele.
[ Szerkesztve ]
-
tipuka
addikt
válasz King Unique #29771 üzenetére
Köszi srácok, főleg King Unique !
Ma is megvilágosodtam hála nektek.
Természetesen nem 500mb-n múlik bármi is, csak tudni szerettem volna, hogy ez az 500mb-s móka miért is van ott, és, hogy ott kell -e hagyni vagy annyival több helynek felszabadíthatom-e. Most már tudom ,hogy nem lenne jó dolog bántanom, így nem bántom. Információ nélkül nehezen tudtam volna meg, hogy mi a helyzet.
Köszi még egyszer[ Szerkesztve ]
-
emre
veterán
Beüzemeltem az MM-ből rendelt 850EVO SSD-t. Én egész eddig elhúztam a dolgot merevlemezzel, szóval még nagyon új a dolog.
A kérdésem az lenne hogy AHCI drivert kellene frissítenem, és ha igen honnét? Mert lehet szégyen de nem találom honnét lehetne leszedni.Amit az alaplapomhoz le tudok szedni az ez: 10.8.0.1003 | 10-17-2011
A jelenlegi meg Fire/SOUL/CD egyik bejegyzéséből szedtem le.[ Szerkesztve ]
"Ha minden csődöt mond csak a tényeket tudomásul venni képtelen fafejűség menthet meg bennünket."
-
King Unique
titán
válasz gyurgyevo #29765 üzenetére
A helyes alignálásról célszerű még a klónozás / lemezképfájl elkészítése előtt meggyőződni. De a Macrium esetében is van erre beállítási opció a művelet előtt, mint az az előző válaszban már említve volt. Az ilyen szoftvereknél pedig célszerű mindig a legújabb verziót használni. Ha nálad valami muzeális változat van azon a mellékelt CD-n, akkor akár az is lehetett a gond. Utólag korrigálni az eltolást Windows alatt pedig pl. külső particionáló programokkal lehet (példa).
(#29767) tipuka:
A Windows 10 is létrehoz Legacy BIOS és UEFI módban történő telepítésnél egyaránt kisebb partíciókat a rendszer számára. Nálad a screenshot alapján az utóbbi van, ami teljesen normális. Egyébként a 16 MB-os MSR partíciót a lemezkezelő nem jeleníti meg, de a DiskPart már igen. Ezeket piszkálni, törölni stb. pedig nyilván nagyon nem javasolt és nem azon az ~ 500-600 MB-on fog múlni a lefoglalt tárhely mérete egy (bruttó) 500 GB-os SSD-nél...![ Szerkesztve ]
-
válasz Frawly #29766 üzenetére
"Ki fogom próbálni ... viszont nem cseszem szét a partíciókat"
Magyarán nem akarod letesztelni, pedig partíció 'elcseszés' (alignálatlanná tétel) nélkül nem lehet letesztelni. (a 4k írási sebességet, mert csak ez különbözik)"a drive ekkora fizikai szektorméretet jelez vissza"
Mint már írtam nem azt jelzi vissza mint ami a valóság, hanem azt amit az OS-nek hinnie kell a helyes működéshez. Ugyanis van egy másik szabály: egy fizikai szektoron csak egy logikai szektor foglalhat helyet. Ha nem 512 - 512 t riportolna az ssd akkor ntfs formázáskor a user alapértelmezet szektor helyett 512-est választva (hiszen joga van hozzá) hibásan formázna és mindenki panaszkodna, ócsárolnák az ssd technológiát; ezért inkább 512-nek hazudja az ssd a fizikai szektorméretet is és saját elekronikájá emulálja a helyes működést, amihez az OS-nek (és e szabályoknak) már semmi köze.Hiába állítod hogy SSD-ket felesleges alignáltan particionálni nincs igazad (főleg hogy te is alignáltan használod és nem akarod 'elcseszni'.. )
[ Szerkesztve ]
-
tipuka
addikt
hali,
beüzemeltem az új SSD-m friss winnel (samsung 850 evo 500gb - lemez 1, nem vágom miért lett 1, mikor tegnap még 0 volt) ezek így rendben lesznek?
illetve kell nekem az a helyreállítási partíció? az jó , ha tudok rendszert visszaállítani tegnapra, vagy napokkal ezelőtre, de most ezért fél gigát lefoglalt külön particiónak? ha igen oké, akkor mindegy, de ha nem, akkor nem vágom a dolgot köszi előre is[ Szerkesztve ]
-
Frawly
veterán
válasz Doky586 #29757 üzenetére
Ki fogom próbálni, amint megjavítom a windowsos laptopom, meg a külső SSD-hez szerzek egy normálisabb USB-SATA átalakítót. A belső SSD-ken viszont nem cseszem szét a partíciókat, mert egyiken Windows+Linux dualboot van, a másik gép Linux only.
Igaz a külső SSD-m régebbi, SATA2-es Samsung PM800-as. Részletes technikai leírás van róla, de nem tér ki rá, hogy mekkorák a fizikai szektorok, a SMART ATA parancsot meg a mostani USB-SATA átalakítóm nem viszi át, így nem tudom lekérdezni. Lehet ez még 4K szektoros, lehet, hogy már nem.
Nem levezetés kérdése, ha egyszer a drive ekkora fizikai szektorméretet jelez vissza, az nem dísznek van. Ha tudod cáfolni, hogy ezek 4K-sok, akkor várom a linket, ami rámutat. Egyébként is az a logikus, hogy a gyártók a 512-es méretre menjenek rá, mert ezzel nem kell mindig potyára 4K-s blokkokat írogatni. Az is igaz, hogy a legtöbb modern fájlrendszer ma már eleve 4K-s vagy nagyobb szektorméretet használ már eleve logikailag is, de ettől az eltolás még mindig nem számít, ha egyszer a fizikai szektorméret 512 bájtos.
-
gyurgyevo
csendes tag
válasz King Unique #29763 üzenetére
Köszönöm a támogatást. Félig-meddig értek a dolgokhoz, de ilyen még nem történt velem, azért is kértem a segítséget. A klónozások indulásánál még minden jó volt, egyszerűen nem értem, hogy ez hogyan történt. Egyébként feltettem az új ssdok programot és küldöm a képeket. Mindenesetre egy idősebb, elég beteg ember vagyok, és nincs energiám, hogy egy elég jól összerakott, hiba és figyelmeztetés nélkül működő rendszert kb 3 napig újrainstalláljak. Van két ssd-m és időnként leklónozom az aktuális rendszert, hogy ha valami történik, legyen egy működőképes, és viszonylag aktuális (ami tartalmazza az újabb dokumentumokat, meg könyvjelzőket pld.) Egyetlen szórakozásom a netezés, mivel állandó fájdalmaim vannak. Namost már kinlódtam közben az AOMEI-vel, előtte a win7 telepítő lemezzel leformáztam az ssd-t (amit nem ismer fel az ssdok, azért olyan) és ezért az AOMEI-ben a rendszerpartició klónozását választottam ki. (most a másik, samsung 840pro ssd olyan mint előzőleg a fenti képen ez volt) Ezen most már ok az eltolás, minden jól működik, csak csinált még egy particiót az AOMEI. A kérdésem, amiben segítséget kérek, hogy ha az előző képen levő helyzet áll fenn, azt hogy lehet megszüntetni úgy, hogy viszonylag egyszerű legyen. Mert akkor a 840 pro-ról megint leklónozom erre, és azt javítgatom.Ja a macrium ami nekem van, az egy régebbi kingston ssd-hez adott elég buta változatú bootolható cd.Remélem sikerült érthetően leírni a bajom.
üdv, Gyuri
-
King Unique
titán
válasz gyurgyevo #29760 üzenetére
Azért célszerű lenne pl. az ebben a cikkben említett programokkal is ránézni az alignálásra. Valamint az SSDOK-ból is nem ártana a legújabb (1.5.5.14) verziót használni. Egyébként, ha újabb Windows telepítőjével történt a particionálás, akkor normál esetben eleve rendben kellene lenni az eltolásnak. Illetve ugyanúgy a klónozás után is, pláne hogy a Macrium beállításainál is alapértelmezetten a helyes érték szerepel, valamint beállítható a művelet előtt, ha szükséges.
(#29762) aTe014:
Akinek egy belakott rendszere van, az nyilván nem feltétlen fogja állandóan a 0-ról újratelepíteni... Ez esetben sokkal praktikusabb és gyorsabb klónozni / lemezképfájlba lementeni, illetve utóbbinál abból visszaállítani a rendszert. Ilyenkor az OS állapota, minden beállítás, telepített program stb. megmarad és ugyanott tudja folytatni a használatot, ahol a művelet előtt abbahagyta. Egy 7-esnél meg pláne, aminek már a teljes lefrissítése is eltart egy jó ideig.[ Szerkesztve ]
-
aTe014
aktív tag
válasz gyurgyevo #29760 üzenetére
Ez az SSDOK felület úgy néz ki, mintha HDD-vel csináltad volna, alig van rajta helyesen kitöltött érték, már bocsánat...
Sosem értettem a klónozgatás lényegét..inkább egy clean Windows install, előtte fontos dolgokat (dokumentumok, képek, szoftvertelepítők stb. ) átrakni külső winchesterre vagy pendrive-ra, majd visszamásolás. Hosszabb távon megéri a belefektetett idő..
i14Pro
-
-
gyurgyevo
csendes tag
Szevasztok!
Olyan gondom van, hogy többször klónoztam a rendszerem más ssd-kre (kisebbre és nagyobbra) aztán most kiváncsiságból elindítottam az ssdok programot. Látom, hogy az indító partició inkorrekt. Aztán, hogy ez, hogy történt, nem tudom, meg azt se, hogy ilyenkor mit lehet csinálni.A klónozást Macrium reflect-el automata módban szoktam csinálni,olyan rettentő nagyon nem értek ehhez a kérdéshez... Küldök az ssdok-ról egy képet is. Nagyon megköszönném ha segítenétek. Üdv, Gyuriüdv, Gyuri
-
válasz King Unique #29758 üzenetére
igen tudom hogy 512-t ír ki... (ebben nem kételkedem)
-
King Unique
titán
válasz Doky586 #29757 üzenetére
Nálam pl. egy 120-as HyperX FURY esetében is olyan értékek vannak, mint nemrég egy másik válaszban említett screenshoton. 4K-s foglalási egységgel lett NTFS-re formázva, az addig OK, de itt most a fizikai szektorméretről volt szó.
[ Szerkesztve ]
-
-
Frawly
veterán
válasz Doky586 #29755 üzenetére
Nézd meg HD Sentinellel. Nálam Linux alatt a SMART-ból ezt szedi ki a smartctl -a /dev/sda parancs:
Model Family: Crucial/Micron MX1/2/300, M5/600, 1100 Client SSDs
Device Model: Crucial_CT525MX300SSD1
Serial Number: 170615BA8318
LU WWN Device Id: 5 00a075 115ba8318
Firmware Version: M0CR040
User Capacity: 525,112,713,216 bytes [525 GB]
Sector Size: 512 bytes logical/physicalAz utolsó sort nézd. Ha a neten utánanézel, akkor látod, hogy ugyanilyen kimenetek alapján az 850 EVO is 512 bájtos fizikai szektorokkal rendelkezik. 4K-s szektorméretnél az lenne írva, hogy 512 bytes logical 4096 bytes physical.
Az új HDD-k viszont tényleg 4K-sok mind, ott az adatsűrűség miatt van. De szerintem az SSD-knél egyre inkább nem, mert nem indokolja semmi. Plusz azért nincs sok jelentősége, mert már minden particionálóprogram, mindegy milyen OS-re készült, ideérte a Windows telepítőjét és lemezkezelőjét a 7-es verziótól és felfelé, alapból egész MB-os határokon hozza létre a partíciókat, már az elsőt is. Egész MB-os határ osztható 2-nek minden egész hatványával egészen a 20. kitevőig, tehát 0,5K, 1K, 2K, 4K, 8K, stb. mind osztható vele, így semmilyen fizikai szektorméret nem fog ki rajta. Elvileg nálam a Windows 10 is egész MB-os határon hozta létre az EFI partíciót, meg a System reserved partíciót is, meg a C: partícióját is. Már azért is így tesznek ezek a szoftverek, mert illik a partíciós tábla és az első partíció közötti területen helyet hagyni, hogy a bootmanagerek be tudják írni magukat, ha szükséges.
-
-
-
hackeeeee
Jómunkásember
válasz King Unique #29751 üzenetére
Ó, okés, köszönöm szépen a tájékoztatást, így most már kerek a dolog. Köszönöm!
Véleményem szubjektív...
-
King Unique
titán
válasz hackeeeee #29750 üzenetére
Volt már arról szó korábban, hogy a GPT-re inicializált másodlagos (adattár) háttértárakon alapból így hozza létre a Windows a 128 MB-os MSR partíciót HDD és SSD esetében egyaránt. De az utána lévő "éles" partíció eltolása már OK lesz, szóval nem szükséges erővel piszkálni. Pláne, hogy még a külső particionáló program is ezt írja...
[ Szerkesztve ]
-
hackeeeee
Jómunkásember
-
King Unique
titán
válasz Frawly #29742 üzenetére
Mutatja a HDS is az információk fülön a szektoronkénti bájtokat. Ahogyan nyilván a Windowsban is megtekinthetők a rendszerinfók pl. az msinfo32.exe futtatásával. De (rendszergazda) parancssorban még bővebb infókat lehet lekérdezni pl. NTFS fájlrendszernél (példa). Utóbbi egyébként egy USB HDD, nem SSD.
-
Frawly
veterán
válasz ginola #29741 üzenetére
Igen. Miért ne lenne rendben? Ahogy az MX300, úgy az 850 EVO is fizikailag 512 bájtos szektorokkal rendelkezik, tehát még az alignálás is mindegy neki, meg az amúgy is rendben van, ha a Windows telepítőjével vagy Lemezkezelőjével particionáltál, vagy modern Linuxszal. Azt meg a szükségletek döntik el, hogy neked mekkora partíciók kellenek rá.
Egyébként ha már felmerült: a HD Sentinel vagy valami más Windows alatt mutatja, hogy hány bájtos fizikai szektorok vannak az SSD? Erre még kíváncsi lennék, pl. a Fury, Adata, stb. milyen szektorkiosztású, az a gyanúm, hogy már egyik sem 4K-s.
-
Frawly
veterán
válasz aTe014 #29739 üzenetére
Pedig nálam MS driverrel települt Win10-en az MX300. Már ahogy emlékszek, most rossz a gép, nem tudom megnézni. Lehet feltettél Intel chipset drivert, vagy az Update telepítette, és az ilyen mindenes driver volt, ami a SATA vezérlőnél is lecserélte intelesre a drivert, anélkül, hogy tudtál volna róla. De ha jó, akkor tényleg nem kell piszkálni.
-
Frawly
veterán
-
Frawly
veterán
válasz MasterMark #29728 üzenetére
Azért ez szerintem nem teljesen igaz. Az SSD-nél is van egyfajta alvó mód, és lehet ebben tartja a bekapcsoló energiagazdálkodás x idő után. Nem mondom, hogy annál az adott SSD-nél is ez történik, de így kéne történnie. Hacsak nem tudsz linket arra vonatkozóan, ahol ezt cáfolják.
-
hackeeeee
Jómunkásember
-
-
dugo_
veterán
válasz Khelben #29730 üzenetére
A PRO szériát nem érintette a lassuló bug, csak az EVO-t.
Utóbbinál a firmware update előtt a DiskFresh nevű programmal lehetett a normál értéket előcsalni, ami egyszerűen cellánként leolvasta és újraírta az SSD-t, ezzel normál szintre visszaemelte a cellafeszültségeket. Esetleg ezt megpróbálhatod.Vagy ránézhetnél SSDOK-kal, hátha látszik valami szoftveres gond, beállítás hiba:
https://logout.hu/bejegyzes/fire_soul_cd/ssdok_ssd_informations_tool_by_fscd.html
Töltsd fel a képet róla.Illetve nekem volt egy haldokló bga-s laptopom, amin hasonlóan csökkent a SATA csatornák sávszéle, amíg meg nem halt az alaplap.
CDM-mel 0fill-lel kéne mérni, úgy jobban összehasonlíthatóak az eredmények.
Szerk.:
Na, akkor ez a gyors és kevésbé kellemetlen megoldás volt.
[ Szerkesztve ]
-
aTe014
aktív tag
válasz ginola #29729 üzenetére
Itt leírták, de leírom újra:
Jobb gomb az Intel chipset-en -> Illesztőprogram frissítése -> Illesztőprogramok keresése a számítógépen tallózással -> Választás a számítógépen található illesztőprogram-listából ->Szabványos SATA AHCI vezérlő
De én ennél tovább nem mentem, nekem marad az Intel.
[ Szerkesztve ]
i14Pro
-
Khelben
nagyúr
Sziasztok, van egy Samsung 840 Pro, ami ezt produkálja:
Ha jól sejtem, ennél azért jóval gyorsabbnak kellene lennie. Elég sokat ment már (9000+ óra), és rémlik hogy volt ebből valami botrány is annó, hogy a 840-esek be tudtak lassulni. Lehet ezt valamivel javítani? Firmware frissítés vagy ilyesmi? -
hackeeeee
Jómunkásember
Van még 1 HDD a gépben. Ha beállítom, h x perc után kapcsolja le a vinyót, akkor az SSD-t is "leállítja" ha nem használom, vagy az nem támogat ilyen opciót?
Merevlemez kikapcsolása opcióra gondolok.
[ Szerkesztve ]
Véleményem szubjektív...
-
aTe014
aktív tag
válasz ginola #29723 üzenetére
Szerintem teljesen rendben vannak az értékek. Csináltam most én is egy mérést a 850 Pro-mal, amit lassan 1 hónapja használok, az értékek minimális eltérésekkel megegyeznek: [link]
Szokták még javasolni, hogy a Windows driverét érdemes használni az Intel helyett, de szerintem ilyen értékek mellett nem érdemes vele babrálnunk.
u.i.: Ja, és ne ijedj meg, ha pár nap után már 99 lesz a kondíció, a Samsungok általában egyből leugranak, ha elkezdik használni őket, azután normális esetben stagnálnak.
[ Szerkesztve ]
i14Pro
-
Dealer95
őstag
válasz szucsandris #29719 üzenetére
Szia!
Diskpart
List disk
Select disk 1 (ha 1-es az adott ssd sorszáma)
CleanEzután próbáld meg inicializálni.
-
szucsandris
újonc
Lenne egy Sandisk X400-as 256 Gb-os SSD, amivel az alábbi gond van:
Korábban volt már pár órát használva (windows volt rátelepítve és kb 10 órát ment).
Külső USB-s eszközbe tettem, működött is. Majd megszüntettem a particiót. Feltelepítetten a Sandisk toolboxát (SanDisk SSD Dashboard). Indítottam a toolbox-szal egy "secure erase"-t és egy "sanitization"-t, mert le akartam teljesen törölni. A "Sanitization" közben lefagyott (lehet, hogy összeakadt a HDD sentinellel vagy nemtom), így kiléptem a programból és kihúztam az SSD-t.Visszadugtam, de azt írja ki hogy inicializálni kell az SSD-t. (Inicializálás nélkül nem engedi formázni.)
A window lemezkezelőben (windows 10-ben és egy másik régebbi laptop window7-jében is) próbáltam inicializálni (GPT és MBR-t is próbáltam már 1000x), de hibaüzenetet jelenik meg: "I/O eszközhiba miatt nem lehetett végrehajtani". Firmware frissítést is próbáltam a Sandisk toolboxban, de a helyzet változatlan.A HDD Sentinel és a Sandisk toolbox is látja az SSD-t. (100/100-as 10 óra használat, sectorhiba nincs. "unallocated" területként jelenik meg a lemezterület) Gyártási ideje 2017. szeptember (blokk, számla sajna nincs hozzá, így nincs hova visszavinni garanciába).
Meg lehet valahogy csinálni? Van valakinek ötlete? Vagy kuka az egész?
[ Szerkesztve ]
-
oxalisz
tag
Mi lehet az ok?
Adott egy e554. Rendszertelenül előfordul, hogy a kijelző lecsukása után a gép nem kerül alvó állapotba, hanem a hűtés maxon. pörög; és nem áll le a gép. Ugyan ez kikapcsoláskor is lejátszódott már nem egyszer.
Egy másik háttértárral a jelenség nem áll elő. (win10 Home 64 HU 1709/1699.64)
Jól gondolom, hogy a bibi a háttértárral (2,5"-s,120GB 535 ssd) van, és ha igen, garanciális oknak minősül-e?
A válaszokat előre is köszönöm.A hibáimból tanulok, az erdményeimből erőt merítek.
-
válasz MasterMark #29711 üzenetére
Csak a 32 bites férne rá a 4GB-os pendrivera.
MCT-vel kizárólag windows alól (linuxról nem) lehet letölteni a nagyobb tömörítésű (WIM helyett ESD) így kisebb méretű ISO-kat.
[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
Az MCT-vel letöltött 1709 eleve több kiadást tartalmaz és mégis csak 3,26 GB. De van a Live Linuxokhoz hasonló WinPE megoldás formájában is (példa). Ezeknél eleve egy komplett asztali környezet van egy rakás beépített programmal, szóval többet tudnak egy mezei Windows-telepítőnél. Igaz, nem hivatalos megoldások, de attól még használhatók diagnosztikai, adatmentési stb. célra. Viszont a lemez törléséhez, új partíciós tábla készítéséhez stb. elvileg egy GParted is elég lenne, ha felismerné az SSD-t. Szóval a DiskPart sem feltétlen fog csodát tenni, ha annyira el lett cseszve rajta valami.
Amúgy meg elég zavaros ez a strory... Már az sem világos minek kellett egyáltalán piszkálni a logikai szektorméretet, illetve hogy mit is gányolt az a parancs. Egyébként ez a logikai / fizikai szektorméret normál esetben fix szokott lenni és az átlag drive-oknál eleve 512e van, míg a 4Kn-es típusok már gyárilag olyanok.
[ Szerkesztve ]
-
hackeeeee
Jómunkásember
Ez hirtelen Win8, de lényegében ugyan így kell.
CMD-ből mehet a diskpart.
Véleményem szubjektív...
-
Mr.C
őstag
válasz hackeeeee #29709 üzenetére
Hát csak itt az volt a baj, hogy 4gigás USBre csal egy 2015-ös w10home ment fel, ami mondjuk úgy hogy semmit sem ér. De majd meg fogom próbálni.
Most be van adva az ssd szervizbe (reménykedem a legjobban, bár erős kételyek vannak a szaktudással kapcsolatban), ha minden jól megy jövő héten elkedhetek megint tesztelni rajta minden féle dolgot (ha nekik sem sikerül)
Annak meg akkor utána fogok járni, hogyan lehet diskpart-ot elohozni a telepítővel
sudo rm -rf /*
-
-
-
Mr.C
őstag
válasz MasterMark #29701 üzenetére
Sokmindent próbáltam már és végül arra jutottam, hogy másik gép kellmert a firmware exe formátumú.
Amúgy lát valamit de fstab-ba nem rakja be
Az adapterrel meg az a baj, hogy nincs asztali gépem...
sudo rm -rf /*
Új hozzászólás Aktív témák
- Tudástár Az SSD kondíciója, tények és tévhitek
- Tudástár Windows 7/8/10 SSD-vel! Hogyan is?
- Elemzés Átfogó elemzés az SSD-k természetéről
- BONTATLAN/Samsung Portable T7 Shield 1TB
- ÚJ BONTATLANOK GOODRAM CX400 512GB SATA3 (SSDPR-CX400-512)
- 512GB Gen4 x4 WD SN5000S/ új/ Steam Deck ready/ garancia/ ingyen fox/posta
- 4TB CRUCIAL P3! GARANCIÁVAL, SZÁMLÁVAL (a Te nevedre kiállítva)! 0 óra, 0 GB!
- SK Hynix I WD I SSD 256GB M.2 2280 Pci-e NVMe HDS: 100/100 új 0 nap
Állásajánlatok
Cég: Marketing Budget
Város: Budapest