Hirdetés
- Tárgyal az egyesülésről a GlobalFoundries és a UMC?
- Megemeli a DRAM és NAND flash lapkák árát a Samsung
- Több Copilot+ szolgáltatást kaptak AMD és az Intel AI platformjai
- 30 évre csökkentette lemaradását a litográfiai eszközök területén Oroszország
- Gigantikus igényt adott le a H20 gyorsítóra több kínai cég
- 30 évre csökkentette lemaradását a litográfiai eszközök területén Oroszország
- NVIDIA GeForce RTX 5080 / 5090 (GB203 / 202)
- Fejhallgató erősítő és DAC topik
- Tárgyal az egyesülésről a GlobalFoundries és a UMC?
- Sony MILC fényképezőgépcsalád
- Videós, mozgóképes topik
- NVIDIA GeForce RTX 4080 /4080S / 4090 (AD103 / 102)
- NVIDIA GeForce RTX 5070 / 5070 Ti (GB205 / 203)
- Kormányok / autós szimulátorok topikja
- Socket AM4
-
PROHARDVER!
Ide várunk:
- minden saját tapasztalatot/tesztet, észrevételt a már megvett, és használatban lévő SSD-vel kapcsolatban, illetve mindenféle, megbízható forrásból való cikket/tesztet/érdekességet.
Új hozzászólás Aktív témák
-
King Unique
titán
válasz
merqree #57363 üzenetére
Az ICY BOX IB-1817M-C31 neves gyártó terméke, minőségi külső ház, tehát az elvileg oké. Van egyébként a gyártó weboldalán firmware update tool hozzá, azzal akár érdemes lehet megpróbálni a firmware frissítését, az is megoldhat rejtélyes problémákat.
A S.M.A.R.T. alapján a HDS által hivatalozott Available Spare (Percent) attribútum értéke = 100, vagyis elvileg 100% a kondíció, nem világos ennek ellenére mégis miért ír 64%-ot.
Na ezért javasolt elsődlegesen mindig az SSD gyártójának saját diagnosztikai szoftverét használni és annak hinni...
-
King Unique
titán
válasz
King Unique #57361 üzenetére
+ Elvileg a S.M.A.R.T. alapján is látszik hogy reális-e, mármint a hivatkozott / egyéb attribútum értékén.
-
King Unique
titán
válasz
merqree #57360 üzenetére
Miért lenne hibás az SSD, talán nem detektálja a BIOS, rendellenesen működik, nagyon belassul, vagy mi?
A 64%-os kondíció az 1,17 TB írt adattal eleve vicc, az akkor lenne reális, ha pl. szektorhibás lenne.Hát pedig jó lenne valahogyan megoldani a PC-be téve kipróbálást, mert csak úgy derülne ki, hogy most az USB-s csatlakozás, régi verziójú firmware, vagy egyéb miatt ilyen a kondíció.
Apropó USB-s csatlakozás, normális külső házba lett téve, vagy ilyen noname vacakba? -
King Unique
titán
válasz
merqree #57356 üzenetére
Kingston FURY Renegade NVMe SSD
Total Bytes Written (TBW): 2TB – 2.0PBWMár ebből is látszik, hogy fals kondíciót mutat a HDS, mert egy 2 PB (petabájt! | ~ 2000 terabájt) írástűrésű SSD-nél nyilván nem lehet 1,17 TB (terabájt) írás után 64% a kondíció...
Ami lehet az USB-s csatlakozásnak is betudható, sőt amiatt nem kezeli a KSM sem, pont ezért kellene lehetőség szerint PC-be téve M.2 PCIe csatlakozással is kipróbálni. -
King Unique
titán
válasz
merqree #57352 üzenetére
Az SSD kondíciója, tények és tévhitek
"Alapvetően azt kell tudni, hogy az SSD kondíciójának csökkenése - a merevlemezekkel ellentétben - a használatból adódóan (a ráírt adatok függvényében) természetszerűen csökken, tehát nem kell megijedni ha a kondíció csökkenését tapasztaljuk, mert ez csak a technológiából adódó teljesen természetes elhasználódás!
Egy 10%-os kondíciójú SSD is ugyanolyan teljesítményű (helyes beállításokkal annak kell lennie), mint egy teljesen új.""Mi alapján vigyem vissza?"
Ha olvastad és sikerült értelmezni a leírtakat, akkor miért kérdés ez?
Egyébként meg Kingston SSD-knél a Kingston SSD Manager (KSM) a hivatalos, gyári diagnosztikai program, elsődlegesen eleve annak az állapotértékelése a mérvadó, nem a HDS programé. Ahol az utóbbi verziószáma nem látszik a screenshoton, de javasolt mindig a legújabb verziót használni, ami jelenleg a 6.20-as, vagy egyes új SSD-khez a legújabb béta verziót.
+ Ha a KSM talál új firmware-t az SSD-hez, akkor érdemes lehet a firmware-t frissíteni, mivel ha esetleg egy firmware bug miatt esik túl gyorsan a kondíció, akkor azt javíthatja. -
King Unique
titán
-
King Unique
titán
válasz
bodorjanos #57317 üzenetére
Igen, inkább azt kellene, hogy ne kövessen el más is ugyanazt a hibát.
INGYENES Clone és Backup-Restore alkalmazások tesztje [2024]
Windows platformra számos program áll ehhez rendelkezésre, sőt ha már SSD topik, akkor egyes SSD-k gyártói is szoktak a klónozáshoz "saját" célprogramot biztosítani (pl. Crucial, WD, Samsung).
-
King Unique
titán
válasz
bodorjanos #57315 üzenetére
Vagy normális klónozóprogramot és módszert használni, lásd pl. Macrium Reflect, ami a 8-as verziótól kezdve a klónozásnál (és a képfájlba mentésnél - visszaállításnál) 1 kattintással automatikusan megcsinálja a partíciók átméretezését a fennálló lemezterülethez igazodva (videó), de manuálisan is megoldható a célmeghajtóra kerülő partíció tulajdonságainál az átméretezés, hogy ne a klónozás után kelljen vesződni ezzel.
A helyreállítási partíció eleve része mind a BIOS/MBR, mind az UEFI/GPT szerinti telepítésnek, ezért normál esetben nyilván nem kellene / kellett volna törölni azt, meg pláne hogy külső particionáló programmal a leírt helyzetben is megoldható a C kiterjesztése (példa)...
-
King Unique
titán
válasz
semetka #57260 üzenetére
Over Provisioning (OP) célra particionálatlanul hagyni a lemezterület egy részét régen és most is csak afféle szamárvezető volt azon felhasználóknak, akik nem tudtak odafigyelni arra, hogy hagyjanak X%-ot szabadon, ami a téma tudnivalóknál megtalálható "Windows 7/8/10 SSD-vel! Hogyan is?" bejegyzésben is le van írva.
"Az SSD-n az optimális működéséhez körülbelül 10-15% szabad helyet kell hagynunk. Ezt a szabad helyet mindegy, hogy particionált, vagy a nélküli helyen hagyjuk meg, a lényeg az, hogy az SSD kapacitásának 10-15%-a legyen szabadon.
"Egyes meghajtókon a gyártók már eleve hagytak elkülönített részt, általában ez a kapacitás 7%-a, melyet természetesen nem lát semmilyen operációs rendszer, és a BIOS sem. Ezeknél az SSD-knél elég kb. 3-5% szabad helyet hagynunk."Tehát ugyanúgy M.2 PCIe NVMe / SATA NVMe SSD-nél is célszerű a teljes tárolókapacitás X%-át szabadon hagyni, ahol elég a "teljes tárolókapacitás X%-át szabadon hagyni" és nem feltétlen kell szamárvezetős particionálatlan területet hagyni. Ha rendszermeghajtóként lesz használva, akkor meg amúgy is alap, hogy pl. a Windowsoknál is mindig kell a C rendszerpartíción X GB szabad területlen lenni és nem másoljuk teljesen tele.
-
King Unique
titán
válasz
Aranygyerek #57249 üzenetére
"A kettős megoldás ezek szerint nem jó ,mert 2db m2 nvme nem megy bele."
Ezt nem világos miből sikerült megállítani, amikor az előbbi csak példa volt, ellenben van a gyártó kínálatában PCEM2-ND PCIe 2x NVMe M.2 adapter is, amibe 2 db M.2 PCIe NVMe SSD tehető.
-
King Unique
titán
válasz
Aranygyerek #57246 üzenetére
Itt van pl. egy kettős AXAGON PCEM2-DC PCIe NVMe+SATA M.2 adapter, ami értelemszerűen max. M.2 PCIe NVMe SSD és csatlakozás használatánál lehet gyorsabb 2,5" SATA SSD-nél, egész pontosan "8GB/s th. (az PCIe 3.0 4-Lane bemenet révé)".
Viszont itt a jelen esetnél még az sem derült ki a leírtakból, hogy pontosan milyen adapterről van szó, se pontos modellszám, se a termék weboldalának linkje...
-
King Unique
titán
Miért, Windows 11-es USB-s telepítési adathordozót talán nem lehet, nem tudsz létrehozni, vagy mi?
Sejthető volt hogy valami ilyesmi oka lehet, mert egyébként nyilván nincsen ilyen megkötés, mármint hogy először Windows 10-et kellene telepíteni és azt upgrade-elni Windows 11-re. -
King Unique
titán
válasz
Aranygyerek #57241 üzenetére
-
King Unique
titán
• INGYENES Clone és Backup-Restore alkalmazások tesztje [2024]
• #57232
• Milyen program, ami...?Épp nemrég volt itt téma újra, meg a milyen a programot XY célra kérdésekhez van külön topik is, bár oda már nem szükséges írni, mert le lett írva a válasz, lásd a linkelt blogbejegyzést.
"Mindig új telepítésst végeztem,de nincs már türelmem felrakni win10-et majd végigfrissítgetni win 11 24H2-ig."
Erre nem világos mégis mi szükség lenne, amikor ha Windows 11 24H2 verzió használata a cél, akkor mehetne egyből a Windows 11 24H2 telepítése.
-
King Unique
titán
válasz
Anubis_9 #57233 üzenetére
Az újratelepítés a nulláról max. annak lehet jobb választás, akinek eleve kevés telepített programmal és beállítással rendelkező rendszere van, amit könnyen és gyorsan lehet újratelepítés után reprodukálni, ellenkező esetben viszont nyilván nem az és nyilván nem gyorsabb mint a klónozás, nem véletlenül találták ki a klónozást - ami normál esetben SSD-re viszonylag hamar megvan és a meghajtócsere után már használható is az oprendszer - , egyes SSD-k gyártói is nem véletlenül mellékeltnek ahhoz célprogramot, stb.
-
King Unique
titán
válasz
bodorjanos #57219 üzenetére
-
King Unique
titán
-
King Unique
titán
válasz
gomez55 #57184 üzenetére
Ne derült ki a leírtakból, hogy a gyárilag mellékelt rövid USB-kábellel van csatlakoztatva vagy másikkal, röviddel vagy hosszabbal, asztali PC-nél előlapi vagy hátlapi porthoz, stb.
"az eszkoz le lett valasztva"
Ez utalhat csatlakozási, adatkapcsolati hibára is, ezért is javasolt ellenőrizni az USB-kábel és USB-portot, szükség esetén másik kábellel és másik porton is célszerű kipróbálni. -
King Unique
titán
Itt és a Windows topikokban is már ki lett tárgyalva többször, hogy mikor érdemes a windowsos rendszermeghajtót több partícióra bontani, mármint az alap partíciók mellett egy külön D partíciót is létrehozni az adatoknak vagy játékoknak. Példák: [link], [link], [link].
Azért a minimumot nem feltétlen kellene, hosszabb távra nagyobb tárolókapacitású SSD-nél legalább egy 100-150 GB-ot azért illik adni a windowsos rendszerpartíciónak, meg inkább legyen rajta több szabad terület mint kevesebb.
Vagy ha ez ekkora kérdés és nincsen célirányosan eldöntve még a méret sem, akkor lehet inkább egyben kellene hagyni a szabad területet.
A particionáláshoz meg ugye annyit, hogy mindenképpen több partíció lesz, a Windows 10/11 BIOS/MBR és UEFI/GPT telepítés függvényében eleve létrehoz a rendszermeghajtón 3-4 db partíciót, GPT-s adatlemezen is létrejön MSR, tehát nyilván nem kizárólag 1 db partíció lesz, particionálás nélkül meg ugye az SSD-t sem lehetne éremben használni.
-
King Unique
titán
válasz
Anubis_9 #57124 üzenetére
Ez komolyan kérdés?
A Samsung Magician értelemszerűen Samsung SSD-khez való, nem WD SSD-khez, utóbbiakhoz a WD Dashboard.Egyébként lassú formázásról volt szó a linkelt bejegyzés 1. pontjában, bár SSD-knél akár a 5. pontban említett gyorsformázás is megteszi.
-
King Unique
titán
Ha rákeresel, akkor a 870 EVO sorozatnál eleve firmware problémák voltak / vannak, mármint ha régi firmware van rajta és nem a legújabb. Viszont emiatt inkább csak hibás szektorok szoktak lenni, nem feltétlen "téglásodik" az SSD, de akár az utóbbi sem elképzelhetetlen.
"Ha biztos leszek benne hogy kuka akkor a tulaj engedélyével szétszedem és valami drasztikusabb megoldáshoz folyamodok"
Az csak akkor, ha már nem garanciális és nem opció / cél a garanciális csere, letelt az 5 éves gyártói garancia, máskülönben az otthoni szétszerelés miatt eleve ugrik a gyártói garancia is.
-
King Unique
titán
"létezik-e valami progi pl ami esetleg ilyenkor hajlandó fw-t frissíteni"
Létezik, ott van a Samsung Magician.
-
King Unique
titán
válasz
Anubis_9 #57060 üzenetére
Teendők HDD SSD eladás előtt (adatvédelem)
SSD-knél leggyorsabb és leghatékonyabb a Secure Erase, de működnek a HDD-knél használatos felülírásos módszerek is, csak az utóbbiak jóval időigényesebbek és felesleges + írásmennyiséget generálnak.
NMHH végleges adatörlés, avagy a CECE Drive Eraser
Az az "adattörlő kód" az állami adattörlő, ahol a CECE 3x teleírja a meghajtót, ami megint eltart egy ideig és a tárolókapacitással megegyező írásmennyiség 3x-osát generálja. Na persze ettől még nyilván nem fog tönkremenni az SSD, de ha pl. 1 TB-os, akkor lesz benne kb. +3 TB írás.
-
King Unique
titán
válasz
cidalain #57056 üzenetére
Normál esetben az indexelésnek nem kellene így megakasztani a meghajtót, meg pláne egy SSD-t nem. Ha a T7-et ennyire, akkor magát a keresésindexelést nem feltétlen kellene kikapcsolni, elég a lokációnál eltávolítani a külső SSD-t, kivenni előle jelölőnégyzetből a pipát, stb.
-
King Unique
titán
válasz
King Unique #57053 üzenetére
Az eszközkezelőhöz még annyit, hogy valóban kissé fura, hogy csak a chip neve szerepel ott, ellenben a gyártó neve (Axagon) sehol, lehet ott az eszköz eltávolítása majd újracsatlakoztatása is megérne egy próbát.
Ha az előbbi nem oldja meg, akkor a jelenlegi PC-n lehet nem ártana valamilyen pendrive-ra kiírt és onnan bootolt live rendszer (nem kell telepíteni, azért "live"), akár pl. Linux live vagy WinPE-alapú HBCD PE alól is megnézni ezt a külső ház + SSD párosítást, mert ha a nálad telepített Windows 11-nél nem stimmel valami, akkor az megint más megvilágításba helyezi az egészet.
-
King Unique
titán
válasz
HoReSz1975 #57052 üzenetére
Ez nem feltétlen hiba, ez a külső házban lévő chip típusára utal, az Realtek RTL9210, ami reális USB 3.2 - M.2 PCIe NVMe / SATA támogatásnál.
Bár az fura, hogy ha a gyártó leírása alapján UASP ez az EEM2-SG2 külső ház, akkor miért nem "SCSI Disk Device" formában jelenik meg.A hiba itt alapvetően az, hogy a lemezkezelőben nem lehet inicializálni az SSD-t, mert teljesen ismeretlen, még a tárolókapacitása sem jelenik meg és azért fut hibára, holott normál esetben meg kellene (példa).
-
King Unique
titán
válasz
King Unique #57050 üzenetére
Egyébként OEM NVMe SSD-knél szokott a leírt probléma lenni USB-s külső házakban. Példa: [link] + [link] + [link] + [link].
Na de itt a WD Black SN770 nem OEM típus, tehát még ezt sem lehet ráfogni.Aztán még a M.2 SATA / M.2 PCIe NVMe és B-key / M-key miatt szokott kompatibilitási probléma lenni. Viszont itt elvileg az is stimmel, az EEM2-SG2 külső ház támogat M-key & B+M-key M.2 SATA és M.2 PCIe NVMe SSD-ket egyaránt, ahol a WD Black SN770 M-key M.2 PCIe NVMe típusú.
"majd direktben berakom az alaplapba"
Azt hittem az már rég le lett tesztelve, hogy maga az SSD működik-e egyáltalán, mert ha kiderül hogy az a hiba forrása, akkor felesleges volt az egész eddigi okfejtés.
-
King Unique
titán
válasz
HoReSz1975 #57049 üzenetére
Mármint mindent ami le lett írva, Windows 11 újraindítását, eszköz újracsatlakoztatását, másik USB-portot és másik USB-kábelt, ha van kéznél akkor a külső házat másik PC-vel, ha van kéznél akkor a külső házat másik M.2 PCIe NVMe SSD-vel?
Ha igen, akkor vagy gyári hibás a kábel / külső ház, vagy lehet annak is firmware-frissítés kellene, mint a gyártó egyéb modelljeinek (pl. EEM2-UG2, EEM2-GTR). Viszont néztem azt a firmware csomagot, abban JMicron JMS583 chiphez való firmware van, ami USB 3.1 Gen 2 to PCIe NVMe Gen3x2 típusú, ellenben az EEM2-SG2 ugye M.2 PCIe NVMe + M.2 SATA alapú, utóbbi más vezérlő lehet.
Egyébként van a gyártónak elérhetősége
+ hivatalos weboldalon alul a "Műszaki támogatással kapcsolatos kérdés" opció, esetleg rá lehetne kérdezni hogy ez most általános hiba és már dolgoznak a javításon (ehhez is kiadnak új firmware-t), vagy csak sikerült gyári hibás példányt kifogni, vagy a felhasználó saját hardver- és szoftverkörnyezetében nem stimmel valami. -
King Unique
titán
válasz
HoReSz1975 #57044 üzenetére
Az előző válaszban, annak 2. bekezdésében leírtak már ki lettek próbálva, valamint ha van kéznél másik asztali PC vagy laptop, akkor azzal is, + a külső ház másik M.2 PCIe NVMe SSD-vel?
-
King Unique
titán
válasz
DarthSun #57039 üzenetére
Mármint hivatalos rendszerkövetelmény az UEFI + Secure Boot, meg akkor nyilván a GPT, de némi trükközéssel ezek megkerülhetők és telepíthető akár MBR alapon is.
A hagyományos telepítés nem támogatott külső meghajtóra (pl. külső SSD-re), ellenben a Windows To Go szerinti igen, + a meglévő átkonvertálása is, egy másik topikban ki lett fejtve.
-
King Unique
titán
válasz
HoReSz1975 #57038 üzenetére
A feltételek adottak, M.2 SATA és M.2 PCIe NVMe SSD-ket kezelő USB-s külső ház, M.2 PCIe NVMe SSD, modern operációs rendszer (Windows 11) ami ezeket támogatja, stb. Vagyis simán működnie kellene.
Ha nem, akkor első körben meg kellene próbálni a Windows 11 újraindítását, eszköz újracsatlakoztatását, asztali PC-nél lehetőleg hátlapi USB 3.X porthoz, a gyárilag mellékelt rövid kábellel és ne X méteres hosszabbítóval, stb.
Ha az előbbiek mind rendben vannak, ki lettek próbálva, de továbbra sem detektálja az operációs rendszer a külső házba tett SSD-t, akkor lehet akár az USB-s külső ház hibája miatt is. Ahol pl. az EEM2-UG2 modellhez van is ilyen problémára ("A külső doboz nem látja az M.2-es meghajtómat") firmware-frissítés a termék hivatalos weboldalán a terméktámogatás menüpontban, ellenben az EEM2-SG2 külső házhoz nincsen, mert az utóbbit ezek szerint nem érinti ilyen probléma. Aztán ha mégis, akkor rá lehet tolni az UG2-nél lévő firmware-t, nem-e "téglásítja" az SG2-t, az passz, meg szükség esetén szigorúan csak felelősségre próbálandó.
-
King Unique
titán
válasz
Erunosta #57007 üzenetére
Valamit valamiért, ha annyira DRAM-os, TLC-s 2,5" SATA SSD kell, akkor azoknak ennyi az ára. Ha sokallod és olcsóbb kell, akkor azok viszont pár kivételével kb. mind DRAM-less és egyre gyakrabban QLC. Ennyi!
Nem, azt írtam, hogy az SSD adatátviteli sebességénél nem a DRAM cache az elsődlegesen meghatározó, hanem az SLC cache mérete, meg a NAND típusa (QLC / TLC) is számíthat. Az #57005 számú hozzászólásban felsorolt SSD-kre a nem ajánlottak arra vonatkozott, hogy ha már annyira DRAM-os és TLC-s 2,5" SATA SSD-t keresel, akkor az abban a hozzászólásban felsoroltak pont nem olyanok, hanem DRAM-less és újabban már QLC, ezért nem lennének jó választás.
Azt már az egyik legelső válaszban (#56989) leírták, hogy még egy olcsóbb, DRAM-less 2,5" SATA SSD is simán tönkreveri a HDD-ket random (4K) olvasás - írás és és elérési idők tekintetében, azaz jóval gyorsabb lesz még egy ilyen SSD-ről is operációs rendszer és programok futtatása mint HDD-ről. A szekvenciális írás már más téma, mert ott a kis méretű SLC cache QLC SSD-k viszonylag hamar belassulhatnak, de ennyi erővel még egy CMR HDD is belassul, ha kevés rajta a szabad terület, nagyon töredezett rajta a fájlrendszer, stb.
-
King Unique
titán
válasz
Erunosta #57004 üzenetére
A játéktelepítés az ugye írási sebesség, ahol belassulás simán lehet az SLC cache telítődése és a QLC miatt, nem feltétlen fognám csak a DRAM-less kivitelre.
Tehát eddig is DRAM-less SSD-t használtál, ami nem feltétlen miatt volt lassú írásnál, hanem mert az annyit tudott, meg a "tömörítős" típusoknál a sebességet is a "0Fill" beállítással kellett tesztelni, máskülönben az sem hozta a gyári értékeket.
A #57005 számú hozzászólásban felsorolt SSD-k mind DRAM-less és újabban egyre gyakrabban QLC. Vagyis ha annyira fontos a minél gyorsabb írási sebesség és annak tartása, akkor olyanokat pont nem kellene venni.
Ha DRAM-os, TLC-s 2,5" SATA SSD kell, akkor konzumer vonalon marad a #57001 számú hozzászólásban említett a trió, még ha drágák is. Ellenben a többi, meg főleg ezek az olcsó típusok már szinte mind DRAM-less és QLC.
-
King Unique
titán
válasz
Erunosta #57000 üzenetére
A másik fórumtag meg a "Nagyon sok helyen óva intenek DRAM-less SSD vásárlástól mivel baromira belassulhat" állításra, mivel az elsődlegesen eleve inkább TLC / QLC NAND-tól, SLC cache méretétől, meghajtón lévő szabad terület méretétől (ha teljesen tele van pakolva, akkor nem meglepő ha belassul), adott SSD-től függő. Bár az igaz, hogy valamit számít azért a DRAM cache megléte / hiánya is.
Ha annyira DRAM-os 2,5" SATA SSD kell, meg lehetőleg TLC-s, akkor a konzumer típusoknál hirtelen az ADATA SU800, Crucial MX500, Samsung 870 EVO trió ugrik be, de azok mind drágábbak az átlagnál.
-
King Unique
titán
válasz
Erunosta #56992 üzenetére
Na és kik ezek a "Másoknak erről más a véleménye", netán másik topik / fórum, vagy van erről valami hivatalos cikk?
Ha azt állítják, hogy csak a DRAM cache-től függ az SSD adatátviteli sebessége, TLC / QLC NAND, SLC cache mérete dolgokat nem is említik, akkor abból jól látszik mennyire értenek ehhez és mennyire kell ezeket a "Másoknak erről más a véleménye" állításokat komolyan venni.A DRAM cache előnye tudtommal az, hogy a gyakran használt fájlokhoz biztosíthat gyorsabb hozzáférést, akár növelve valamelyest az adatátviteli sebességet, ellenben az adatátviteli sebesség általánosan a TLC / QLC NAND, SLC cache mérete, csatolófelület (SATA / GenX PCIe NVMe) paraméterektől függ.
-
King Unique
titán
válasz
oprika #56983 üzenetére
Mármint egy ZikeDrive Z666?
Ennél mondjuk 40 Gb/s USB4-et írnak, de elvileg Thunderbolt 4 porton is tudnia kell azt az adatátviteli sebebességet, ellenben pl. a max. 20 Gb/s USB 3.2-nél ott max. 10 Gb/s támogatott.A ZikeDrive Z666 külső ház M.2 PCIe SSD-knél max. Gen4 x4 adatátviteli sebességet támogat, tehát venni és tenni bele Gen3 x4 vagy max. Gen4 x4 típust érdemes. A milyet viszont már a "Milyen SSD-t vegyek?" topik témája, az ügyben ott célszerű érdeklődni az aktuális ajánlatok felől.
-
King Unique
titán
válasz
oprika #56980 üzenetére
Itt nem igazán a mekkora a kérdés, mármint a tárolókapacitás nyilván nincsen a mai belső és külső HDD + SSD meghajtók tárolókapacitásához mérten limitálva, eleve nem feszegetik a macOS-en használatos APFS, HFS+, exFAT fájlrendszerek elméleti korlátait, lehetne akár 8 TB-os vagy jóval nagyobb tárolókapacitású külső SSD-t is csatlakoztatni, stb.
Itt inkább az a kérdés, hogy milyen interfészes külső SSD kell, hajlandó-e a felhasználó az átlagosnál drágábban az iMac M4 40 Gb/s Thunderbolt 4 portjainak adatátviteli sebességét 40 Gb/s Thunderbolt 3 / Thunderbolt 4 külső SSD-vel kimaxolni, vagy elég olcsóbban egy USB 3.2-es külső SSD. Ahol ha USB 3.2, akkor abból elég a 10 Gb/s Gen 2 változat, mivel a 40 Gb/s Thunderbolt 4 port USB 3.2 tárolóeszköznél max. 10 Gb/s adatátviteli sebességet támogat.
A milyen külső SSD-t témában azt is el kellene dönteni, hogy gyárilag készre szerelt megoldás kell (pl. Samsung T7, 10 Gb/s USB 3.2 Gen 2 | Corsair Ex400U, 40 Gb/s Thunderbolt 4 / USB4), vagy külön vásárolt külső ház + belső SSD = külső SSD (1. példa, 10 Gb/s USB 3.2 | 2. példa, 40 Gb/s Thunderbolt 4). Amihez ott vannak a fórum külső SSD cikkei is, az azokban bemutatott termékek közül is lehet válogatni.
-
King Unique
titán
Elsődlegesen nyilván a beépített CHKDSK-nak érdemes hinni, ha a futtatásnál az nem talál hibát, akkor elvileg nincsen gond.
Egyébként kipróbáltam most és az AOMEI lemezellenőrzője nálam is talált állítólag indexelési (?) és egyéb hibát az SSD-n lévő C partíción, a beépített CHKDSK szerint meg oké minden, a HDS és az SSD gyári diagnosztikai szoftvere sem mutat hibát, nem tapasztaltam semmi rendellenes működést, stb., szóval pont lexarom.
Ha nekiáll a felhasználó javítgatni, akkor azért előtte nem árt egy teljes rendszermentés, mert a túlbuzgó 3rd party programok rossz esetben több kárt okoznak mint hasznot.
Ha magával az SSD-vel nincsen gond, akkor ez inkább windowsos kérdés és legközelebb annak a topikjában kellene feltenni.
-
King Unique
titán
válasz
DarthSun #56903 üzenetére
Itt a folyamatos fájlmásolásnál úgy értendő, hogy egyszerre nagyobb adatmenyiséget, több 10 vagy akár több 100 GB-ot rámásolni, aminek nem feltétlen kell 1 db akkora fájlnak lenni. Az adatátviteli sebesség pedig csak addig lesz gyors, addig fogja hozni a szekvenciális maximum értékeket, ameddig az SLC cache-t tudja használni, addig az X GB-ig, ellenben utána belassul, leírták már.
Azok még akkor a korai gyártású A400-asok lehetnek, a legelső revíziók, amik nem voltak rosszak. Ellenben amiket utána és manapság gyártanak, azok már hulladékok, TLC helyett egyre gyakrabban QLC, normális vezérlő helyett SATAFIRM S11 firmware hibára hajlamos Phison S11, stb., nem véletlenül nem ajánlott SATA SSD egy ideje.
-
King Unique
titán
válasz
DarthSun #56900 üzenetére
Dehogy képtelenség, a nemrég linkelt példánál is jól leírták erre vonatkozóan a lényeget, az SSD-re történő folyamatos fájlmásolásnál (írásnál) amint elfogy / telítődik az SLC cache, utána eleve belassul az SSD. Ami egy gyárilag egybetákolt olcsó külső SSD-nél megint nem lenne meglepő, vsz kis méretű benne az SLC cache, meg DRAM-less QLC modell lehet.
Az 1 TB tárolókapacitás és az 550/500 MB/s olvasási/írási sebesség manapság egyáltalán nem nagy szám, annyit már az SSD-alapú gyors pendrive-ok is tudnak (példák), sőt 2x akkora sebességet, lásd pl. Kingston DataTraveler Max. Meg ezért is írtam, hogy az ~ 1000 MB/s (1 GB/s) adatátviteli sebességet lehetővé tevő 10 Gb/s USB 3.2 Gen 2 szabványhoz képest eleve lassú ez az 550/500 MB/s, amikor a dupláját tudja maga a szabvány, a 20 Gb/s Gen 2x2 meg a négyszeresét.
-
King Unique
titán
-
King Unique
titán
Ha már vettél egy ilyet, akkor a topik szempontjából az lenne érdekes, hogy milyen a belseje (vezérlő + NAND), amit a nemrég a #56816-ban linkelt windowsos flash ID programokkal lehetne megnézni, bár a vezérlőt akár pl. a HDS is kiírja az információk lapon.
ADATA SC610 USB3.2 Gen2 External SSD Review
Az adatátviteli sebessége nem nagy szám, az 1 TB-os modell 160 GB másolása után ~ 400 MB/s értékről 120 illetve 40-120 MB/s közötti értékekre lassult, vélhetően az SLC cache telepítődése (elfogyása) miatt.
Na meg az is érdekes, hogy az USB 3.2 Gen 2 (10 Gb/s | 1 GB/s) interfész ellenére csak max. 550/500 MB/s olvasási/írási sebességet tud, vagyis M.2 PCIe NVMe helyett vsz M.2 SATA SSD lehet benne, annál ennyi a plafon.
-
King Unique
titán
-
King Unique
titán
válasz
dethroner #56839 üzenetére
Mármint ha az ilyen és ehhez hasonló javaslatokra célzol, azok nagyja már akkor is felesleges volt, mert már korábban leírta a Microsoft, hogy a Windows 7 is már fel van készítve az SSD-k kezelésére, kikapcsolja azoknál a töredezettségmentesítést, nem igényel felhasználói beavatkozást, stb.
Windows 7/8/10 SSD-vel! Hogyan is?
Inkább az ebben leírtakat célszerű átnézni, de ezek is jórészt csak ellenőrzések, mert alapesetben eleve rendben vannak.
Tehát Windows 10/11-nél SSD használatakor a meghajtóoptimalizálás nyugodtan maradhat bekapcsolva, akár manuálisan is lehet időnként futtatni az optimalizálást ha automatikusan túl régóta nem volt futtatva, stb.
-
King Unique
titán
válasz
dethroner #56835 üzenetére
Optimize and Defragment Drives in Windows 11
Windows 11 includes Optimize Drives that will automatically retrim a SSD or defrag a HDD as needed.
• Retrim = Generates TRIM and Unmap hints for all currently unused sectors of the SSD or NVMe volume, notifying the underlying storage that the sectors are no longer needed and can be purged. This can recover unused capacity on thinly provisioned drives.
• Defrag = Locates and consolidates fragmented files on local HDD volumes to improve system performance.
Windows 8 óta (12+ éve!) meghajtoptimalizálás van, ami csak HDD-knél futtat töredezettségmentesítést, ellenben SSD-knél eleve trimmelés, TRIM / UNMAP / deallocate parancsok futtatása történik.
-
King Unique
titán
válasz
pluto1969 #56834 üzenetére
Na, akkor az 1 TB-os CX2 ezek szerint egész jó és stabilan tartja is ezt, meg annak ellenére, hogy kb. az egyik legolcsóbb 2,5" SATA SSD. Az 512 GB-os modell viszont akkor kerülendő, kösz az infót.
Egyébként úgy tudom, hogy hivatalosan a gyártóknak jogában áll módosítani a termék összetételét, ha az nem befolyásolja negatívan annak teljesítményét, minőségét, megbízhatóságát, vagy ha igen, akkor azt egyértelműen fel kellene tüntetni. Itt viszont ugye az SSD-knél ezek nem feltétlen szoktak teljesülni, sőt...
-
King Unique
titán
válasz
pluto1969 #56832 üzenetére
Igen, az Intel QLC valóban még a jobbik eset, csak nagyon be tud lassulni írásnál az A55, amit tapasztalni is fájlmásolásnál, erre történő képfájlba mentésnél, stb.
Nemrég sikerült kifogni az olcsó Team Group CX2 1 TB 2,5" SATA SSD-ből
SMI2259XT
vezérlős ésMicron 176L TLC
NAND-os darabot, ami egész jónak mondható. Aztán hogy mindegyik 1 TB-os modell ilyen belsős-e, meg hogy akár a 2 TB-os is, az passz.Egyébként igen, tényleg elég bosszantó, hogy még adott sorozaton, sőt azon belül adott tárolókapacitású modelleknél sem feltétlen van meg az egység és összevissza legózzák a gyártók a belsőt...
-
King Unique
titán
válasz
DarthSun #56801 üzenetére
A CDM esetében tesztelni mondjuk 5 x 1 GB/GiB beállítással szokás, meg összehasonlítani lehetőleg azonos típusú és tárolókapacitású SSD-ket, nem a 128 GB-osat a 256 GB-ossal.
Az evidens hogy oprendszer és programok futtatásánál a kis méretű fájlokkal végzett random olvasás és írás számít + az elérési idők, nem pedig a nagy méretű fájlokkal végzett műveleteknek megfelelő szekvenciális értékek.
Lehet téged nem érdekel, de másokat igen mint a linkelt példa is mutatja, ahol fájlmásolásnál egy MX500 eleve gyorsabb és stabilabban tartja a sebességet mint az A55, meg pláne ha az utóbbi QLC (nálam egy 512 GB-os Intel 144 QLC NAND-os). -
King Unique
titán
-
King Unique
titán
válasz
tasiadam #56791 üzenetére
Pedig az MX500 egy nagyon jó SSD, az egyik legjobb konzumer SATA SSD.
Az A55 se rossz az SMI2259XT + TLC kombóval, sőt egész jó, de azért nem egy MX500, utóbbinál még DRAM is van,. + Normális gyártói szoftver, mert az SP féle kb. egy vicc, utóbbinál még firmware frissítési opció sincsen.Ha a kábelcsere megoldotta a problémát, akkor mégiscsak gond lehetett ott a SATA fizikai csatlakozással, nem véletlenül lett először is megemlítve. De ha most minden oké, akkor oké.
-
King Unique
titán
válasz
tasiadam #56787 üzenetére
Mikor éppen milyen belsővel szerelik, még adott sorozaton (A55) belül sincs egységesség, lásd #49306.
Ha az 1 TB-os esetedben is TLC, akkor annál meg a Phison S11 vezérlő szar, az A400-hoz hasonlóan SATAFIRM S11 hibára hajlamos.Egyébként meg ha normális 2,5" SATA SSD kell, akkor Crucial MX500, az TLC, nem S11 vezérlős, van DRAM cache, stb. Addig kell venni, amíg még kapható, mert a hírek alapján elvileg már kifutó sorozat és megszüntetik a gyártását.
-
King Unique
titán
válasz
tasiadam #56778 üzenetére
Akkor elvileg vagy a SATA fizikai csatlakozásnál, vagy az SSD-nél lehet a hiba. Ahol ilyenkor értelemszerűen úgy lehetne kizárni vagy épen megerősíteni pl. az előbbi hibáját, hogy ugyanarra a portra és kábellel egy másik SATA3 SSD-t csatlakoztatni, majd megnézni azt lehet-e formázni és egyebek.
Vagy az a gond, hogy bekerült a tárolóhelyek közé az SSD és nem lett eltávolítva onnan, amiatt is lehetnek telepítési és egyéb problémák (példa). -
King Unique
titán
válasz
tasiadam #56773 üzenetére
Mármint 2,5" SATA3 Silicon Power A55, ami PC-be téve SATA-n van csatlakoztatva, vagy talán külső meghajtóként használva USB-n?
SATA / USB fizikai csatlakozás, adatkábel megfelelő, ott nincsen hiba, ugyanazon porton és kábellel másik SSD rendesen működik ellenben az A55 nem? -
King Unique
titán
Megjött a javítás a WD és SanDisk SSD-ken összeomló Windows 11 problémájára
"A SanDisk, illetve azt birtokló Western Digital a héten végre kiadtak egy olyan frissítést SSD-ikhez, ami megoldja azok, az új Windows 11 felrakását követően jelentkező problémáit. A szóban forgó gyártók egyes szilárdtest-meghajtói ugyanis random lefagyásokat és elszállásokat - ezáltal pedig potenciálisan súlyos adatvesztést - okozhatnak, ha a hónap elején megjelent Windows 11 24H2 verzióval használják őket."
"Ezek mindegyikéhez elérhetővé vált most egy firmware-frissítés, ami korrigálja a működési rendellenességet, ezáltal pedig megszünteti a hibás működést is a Windows 11 24H2 alatt."Ha erről van szó, akkor itt nem a Windows 11-nél kell állítgatni, javítgatni bármit is, hanem az érintett SSD-knél a firmware-t frissíteni, mivel eleve az utóbbiak hibája, nem véletlenül az érintett SSD-khez adott ki firmware-frissítést a gyártó.
-
King Unique
titán
válasz
Graphics #56446 üzenetére
A meghajtó inicializálásához, majd particionáláshoz + formázásához + meghajtóbetűjel hozzárendeléséhez miért kellene okvetlenül a MiniTool Partition Wizard, amikor a beépített lemezkezelővel is nyilván megoldható?
Ha a Windows lemezkezelője egyáltalán nem listázza ki az SSD-t, akkor 3rd party program biztosan ki fogja, nem lehet hogy más gond (pl. tárolóhelyek) lesz ott? -
King Unique
titán
válasz
LANcelot444 #56444 üzenetére
Ha Windows 10/11, akkor a tárolóhelyeknél mi a helyzet, ott sem jelenik meg az SSD?
-
King Unique
titán
válasz
zsoca29 #56383 üzenetére
A Samsung Magician programnak nem is feladata akármilyen SSD-t és pláne HDD-t kezelni, a "Brand" Samsung SSD-ket kell támogatnia.
HDD-khez ott van a HDS vagy a HDD gyártójának saját diagnosztikai szoftvere, WD-k esetében a WD Dashboard.
Használható SSD-khez a HDS is, de annál kiemelt fontosságú, hogy SSD-khez mindig a legújabb stabil / béta programverzió legyen használva, máskülönben nem fogja megfelelően kezelni az újabb gyártású SSD-ket. De akár még a legújabb programverziónál sincs rá garancia, pont ezért javasolt SSD-khez elsődlegesen a gyártó saját diagnosztikai szoftverét használni.
Elfér egy Windowson több meghajtódiagnosztikai program is, lehet akár minden gyártóét külön-külön telepíteni, nyilván nem kizárólag csak egyet lehet használni.
A 6.20-as HDS egyébként már megfelelően kezeli a Samsung 990 PRO SSD-t, vagy az sem?
-
King Unique
titán
válasz
Graphics #56380 üzenetére
Igen, az alap hogy a 100%-os garancia a megfelelő kezelésre az SSD gyártójának saját diagnosztikai szoftvere, jelen esetben a Samsung Magician, pont.
A HDS-nél viszont egyértelműen a régi programverzió (5.01) is gond, amin az aktuális stabil / béta verzió (6.20 / 6.20.5) használata nyilván javítana.
-
-
King Unique
titán
válasz
fotosgeza #56210 üzenetére
Értelemszerűen a lemezkezelőben is meg kellene nézni, szükség esetén meghajtóbetűjelet hozzárendelni, stb.
-
King Unique
titán
Számomra ebből nem derült ki, hogy pontosan milyen SSD-ről van szó, milyen "olcsó kínai eaget", gyárilag készre szerelt modell vagy egyéb.
Jó esetben egyébként elég lehet az USB 2.0 port is tápellátás szempontjából, meg ha ahhoz csatlakoztatva is megfelelően működik, + egy külső SSD-nek alapesetben valamivel lehet kisebb az energiaigénye mint pl. egy 2,5" külső HDD-nek.
-
King Unique
titán
válasz
King Unique #55901 üzenetére
+ A Lenovo Legion 5 sorozatú laptopoknál én hirtelen csak 5 és 10 Gb/s USB 3.2 Gen 1 és Gen 2 portokat látok, ellenben 20 Gb/s USB 3.2 Gen 2x2 portot egyiknél sem. Vagyis egy ilyenhez nem sok értelme volt 20 Gb/s USB 3.2 Gen 2x2 külső házat venni, ha max. csak a fele, 10 Gb/s használható ki.
Ha van rajta netán 40 Gb/s Thunderbolt 3 / 4 port is, azzal sem vagy előrébb, mert az USB 3.2-nél max. 10 Gb/s adatátviteli sebességet támogat csak, a 40 Gb/s viszont csak Thunderbolt 3 / 4 (+ USB4?) interfészes külső házzal használható ki.
-
King Unique
titán
válasz
Neptunfű #55894 üzenetére
Előfordulhat olyan, hogy a külső házhoz gyárilag mellékelt USB-kábel hibás, de azzal ez esetben akkor nyilván sehol nem működik, se másik USB-portban, se másik PC / Mac USB vagy Thunderbolt portján.
Az előbbiből értelemszerűen következik az is, hogy ha eddig nem történt meg, akkor ugyanazon PC másik USB-portján, valamint lehetőség szerint másik PC / Mac USB 3.X / 4 vagy Thunderbolt 3 / 4 portjához csatlakoztatva is ki kellene próbálni a külső házat.
Önmagában az USB-C és USB-A nem feltétlen utal az adatátviteli sebességre, az a lényeg, hogy milyen vezérlő van mögötte, mert pl. az USB-C kábel, port és tárolóeszköz is lehet 5 / 10 / 20 / 40 / 80 Gb/s alapú, valamint akár USB 2.0 (480 Mb/s) alapú is. Az USB-A esetében meg tudtommal 10 Gb/s lehet a max. adatátviteli sebesség.
A 20 Gb/s USB 3.2 Gen 2x2 adatátviteli sebesség eléréséhez minden kompopensnek támogatnia kell azt, tehát a külső háznak, a PC-n / Macen lévő portnak, az USB-C kábelnek, valamint az operációs rendszernek egyaránt. Ha ezek közül bármelyik is hibádzik, lassabb szabványt támogat csak, akkor annak értékére fog redukálódni az adatátviteli sebesség. Ahol a max 460 MB/s eleve csak 5 Gb/s USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0) szabványra utal, ha olyan az utólag használt USB-C kábel, akkor nem meglepő, hogy csak annyit tud.
-
King Unique
titán
válasz
fojtviki #55896 üzenetére
Ha megnézed a Samsung 990 PRO SSD specifikációját, akkor láthatod, hogy 70 °C a működési hőmérséklet felső határa, ahol terhelés alatt az 51 °C nyilván jó értéknek mondható és nincs sok aggodalomra.
-
-
King Unique
titán
válasz
cidalain #55828 üzenetére
Normál esetben pedig tudni kellene zsugorítani a beépített lemezkezelővel, vagy parancssorban, stb.
Ha nem megy, akkor meg lehet próbálni 3rd party particionáló programmal is (példa). Ha azzal sem, sőt még törölni, formázni, stb. sem lehet, akkor meg valamilyen Samsung specifikus, a gyári hardveres titkosításhoz köthető védelem lehet azon a partíción.
Egyébként miért akarod több részre particionálni, van valamilyen reális oka (pl. többféle fájlrendszer használata, különálló és titkosított fájlrendszerű partíció használata) is, vagy csak úgy?
Ha tartósan windowsos PC-n lesz használva, akkor célszerű exFAT-ról NTFS-re átformázni, + az eltérő lemezfoglalási egység okozta tárhelyveszteség miatt is, lásd más esetét.
-
King Unique
titán
válasz
Hatvan9 #55815 üzenetére
Az USB 3.X adatátviteli sebességhez minden komponensnek támogatnia kell azt, tehát a PC-n lévő portnak, a külső háznak, a kábelnek, valamint az operációs rendszernek is. Ha ezek közül bármelyik is hibádzik, pl. csak USB 2.0-s, akkor annak értékére fog redukálódni az adatátviteli sebesség.
"USB-n keresztül nem kap akkora áramerősséget, mint SATA-n"
USB 2.0 porton esetleg, de USB 3.X porton bőven kap, szóval az normál esetben eleve nem lehet gond.
Ha az SSD nem a külső házba téve lett particionálva és formázva, akkor esetleg azt is meg lehet próbálni, hogy pl. parancssorban teljesen törölni, majd újrainicializálni + újraparticionálni + újraformázni, van amikor ez is megoldhat adatátviteli sebességgel kapcsolatos problémát.
Na meg ugye az sem mellékes információ, hogy ugyanazon PC-n, ugyanazon USB 3.X porton más USB 3.X külső meghajtók milyen adatátviteli sebességet produkálnak, mert ha azok is rendre csak 30-40 MB/s, akkor eleve azzal a hardver- és szoftverkörnyezettel lehet gond. Ha a többi jól működik és hozzák az elvárható értékeket, akkor meg az említett külső ház + SSD felállással.
-
King Unique
titán
válasz
Tiger. #55769 üzenetére
A másik topikban ugye már le lett írva a lényeg, meg hogy ebben a topikban az SSD hibájának további elemzéséhez nem ártana pontosítani ("Kingston 64gb", jó de melyik?) milyen SSD-ről van szó, HDS áttekintés és / vagy S.M.A.R.T lapról screenshot hogy csak adatkapcsolati vagy szektorhibák is vannak-e, stb.
-
King Unique
titán
válasz
szkutyi #55765 üzenetére
Pontosabban a kis méretű SLC cache miatt lehet, ha az elfogy / telítődik, akkor belassul az SSD a TLC / QLC NAND "nyers" írási sebességére, ami egy másik esetnél bővebben ki lett fejtve.
"Minnél nagyobb, annál többet tud írni gyorsan?és annál később lassul be?"
Igen, a tárolókapacitás illetve rendelkezésre álló szabad terület függvénye is lehet, meg lehet fix méretű is az SLC cache, lásd a #53503-ban kifejtve.
A profik gyakran úgy oldják, hogy külön veszik az SSD-t és hozzá az USB-s külső házat, meg értelemszerűen olyan SSD-t, ami lehetőleg TLC és nagy méretű rajta az SLC cache, akár még DRAM-os is, stb., ami kevésbé lassul be írásnál.
Egyébként ebből a "külső(adata 225Gb) usb-s ssd-m" pont nem derült ki, hogy pontosan milyen ADATA külső SSD-ről van szó. De vélhetően QLC modell lehet kis méretű SLC cache mellett, azért lassul be 60 GB másolása után.
-
King Unique
titán
válasz
douggutaby #55669 üzenetére
Az SSD kondíciója, tények és tévhitek
SSD-knél a kondíció esése normál esetben nem jelent hibát, csak az írásmennyiség növekedésével arányos "elhasználódást", de az is csak akkor vészes, ha eléri a TBW-t, 0 %hoz közelít. Vagy még akkor sem feltétlen, mert bőven láttunk már itt a topikban olyan SSD-ket, amik a névleges TBW értéket túllépve is gond nélkül működtek.
Nekem is van 500 GB-os MX500, ami kondíciója több mint 25 TB írás után 78% és mégis gond nélkül működik, meg fog is valószínűleg még évekig.
-
King Unique
titán
válasz
szucs54 #55646 üzenetére
Az ami egy másik esetnél is el lett magyarázva, azaz ha megtelik az SLC gyorsítótár, akkor belassul az SSD az adott QLC/TLC NAND natív írási sebességére.
"Kipróbáltam az SSD-t egy alaplapba, ott nem jelentkezik ez a probléma."
Az előbbi nem USB specifikus és ezért natív M.2 csatlakozásnál is ugyanúgy jelentkeznie kellene a belassulásnak X GB másolása után.
Ha nem, akkor az érdekes... -
King Unique
titán
Mármint a laptopon a Windows, vagy maga az USB-s külső ház?
Ha az utóbbi, akkor arra vonatkozóan egy másik topikban le lett írva a lényeg és a lehetőségek. -
King Unique
titán
Normális a boot menüben a "Windows Boot Manager" bejegyzés, ha UEFI bootolási mód szerint lett telepítve a Windows 10.
A Fast Boot célja is az, ami a Fast Startup funkciónak, gyorsabb rendszerindítás a POST folyamat lerövidítésével / kihagyásával. De mondjuk NVMe SSD-vel eleve gyors lehet a bootolás az előbbi funkciók nélkül is, inkább lassú HDD-nél volt jobban létjogosultsága ezeknek. De adott a lehetőség kipróbálni, bekapcsolni, aztán akkor látszik mennyit gyorsít a bootoláson.
Egyébként igen, nem a legjobb helyen, mivel ez nem SSD specifikus téma, az ilyen kérdés legközelebb mehet az érintett Windows rendszer topikjába.
-
King Unique
titán
válasz
zetecR #55149 üzenetére
Mondanám hogy a gyártó saját diagnosztikai szoftverével, a Samsung Magician programmal is célszerű lenne ránézni az SSD állapotára, de az OEM SSD-ket nem támogat, meg azoknál a firmware-t sem tudja frissíteni, ilyen szempontból szívás az OEM SSD.
A HDS-nél egyébként a 6.20-as az aktuális verzió, nem a 6.10-es, normál esetben eleve mindig a legújabb programverziót kellene használni.
Ha a HDS programban megjelenik az SSD reális tárolókapacitással, akkor nyilván nem helytálló a "fel sem ismeri az OS" állítás, mivel akkor semmilyen szinten nem detektálná a Windows, se az eszközkezelőben, se a lemezkezelőben, se a HDS programban nem jelenne meg.
(#55155) csixy:
USB-s a külső házban a nem működő TRIM illetve UNMAP miatt normál esetben csak a teljesítmény lesz 80%, nem a kondíció 0%, az utóbbi ilyen mértékű esését önmagában a TRIM hiánya nem indokolja. Itt USB-s oldalról inkább a külső ház hibás detektálása jöhetne szóba, de ha eddig 100% volt a kondíció és csak most esett le 0%-ra, akkor arra sem feltétlen lehet fogni, ellenben az SSD esetleges hibájára elvileg igen, hacsak nem egyéb oka van. -
King Unique
titán
válasz
Leone743 #55137 üzenetére
Mármint akkor a tárolóhelyeknél megjelent a SATA SSD, ott kellett állítgatni, mint a linkelt példában is, oké.
Az nagyon nem újdonság, hogy a gyártók SI szerint decimális (1000) alapon adják meg a tárolókapacitást, az operációs rendszerek meg általában IEC szerint bináris (1024) alapon számolják, azért az eltérés, lásd decimális és bináris előtagok.
120 / 1,024^3 = ~ 111,7587
-
King Unique
titán
válasz
Leone743 #55129 üzenetére
Na és megnézted a tárolóhelyeknél is a SATA SSD-t, ott megjelenik vagy ott sem?
"és azt hozzá teszem hogy ez a normális eljárás hogy minden egyéb adat tárolot ki kell huzni a telepités idejére"
Inkább csak javasolt mintsem okvetlenül muszáj, meg ha nem sikerül odafigyelni a telepítésnél pl. ezekre.
-
King Unique
titán
Az a "Milyen SSD-t vegyek?" topik témája, értelemszerűen ott kellene az ügyben érdeklődni, már ha szükséges a téma összefoglaló és ott az ajánlott SSD-k elolvasása után.
-
King Unique
titán
A mellékelt HDS screenshot alapján látszik, sőt oda is van írva, hogy nem az SSD-vel van gond, hanem az adatkapcsolattal, "érdemes ellenőrizni a csatlakozásokat, adat- és tápkábeleket".
Ha a kábelcsere nem oldotta meg a problémát, akkor akár az SSD hibája is elképzelhető. A hírhedt A400-nál meg pláne, sőt azt megvenni sem kellett volna, mert eleve nem ajánlott sorozat...
Esetleg még a firmware frissítését lehetne megpróbálni a KSM programmal, ha talál hozzá újabb firmware-t. -
King Unique
titán
válasz
5leteseN #55088 üzenetére
Na és az innen a letölthető Lexar SSD Dash mit mutat?
Mert ugye arról volt szó, hogy elsődlegesen a gyártó saját diagnosztikai szoftverével kellene nézni az SSD kondícióját.
+ Ugye a S.M.A.R.T.-ban az ilyen-olyan "SSD Life Left" attribútum értéke is árulkodó szokott lenni, az is mutatja, hogy mennyi a kondíció.Az SSD kondíciója, tények és tévhitek
Egyébként meg ez SSD, ahol normál esetben nem probléma a 90%-os kondíció sem, amiatt a HDD-knél kell aggódni nem az SSD-knél, ami a linkelt cikkben is le van írva.
Ez a "fél éves csak" nem jelent a kondíciót illetően kb. semmit, mert itt az a lényeg, hogy mennyi az összesen írt adatmennyiség, az milyen arányban van a termék hivatalos weboldalán a 256 GB-os modellnél megadott "TBW: 125 TB" értékkel. -
King Unique
titán
válasz
5leteseN #55084 üzenetére
Összehasonlítani ilyenkor a kondíciót nyilván úgy érdemes, ha egyezik a programverzió, ellenkező esetben viszont nem sok értelme van...
Nem derült ki, hogy pontosan milyen SSD-ről van szó, de elsődlegesen az SSD gyártójának saját diagnosztikai szoftvere, az által mutatott kondíció a mérvadó. -
King Unique
titán
válasz
Doky586 #55056 üzenetére
A kapott értékek alapján ez úgy néz ki, mintha csak USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0) módban működne a Kingston XS1000 külső SSD, annál ~ 460 MB/s a maximum.
Ha ugyanazon PC-n, porton, kábellel, Windowson, stb. mérve az ADATA SE760 külső SSD hozza az USB 3.2 Gen 2 szabványnak megfelelő ~ 1000 MB/s körüli értéket, akkor igen, esélyes hogy a Kingston XS1000-nél nem stimmel valami. Bár a visszaküldés előtt azért érdemes lenne másik PC-n és másik operációs rendszerrel is kipróbálni, hogy ki lehessen zárni a jelenlegi hardver- és szoftverkörnyezet hibáját. Ha nincsen másik PC, akkor legalább másik operációs rendszerrel, ami lehet akár egy pendrive-ról bootolt Linux live rendszer is, ahol ugyan CrystalDiskMark nincsen, de telepíthető helyette a hasonló KDiskMark.
-
King Unique
titán
válasz
Doky586 #55051 üzenetére
A Kingston XS1000 egészen pontosan USB 3.2 Gen 2 (10 Gb/s) interfészes külső SSD, aminek megfelelően max. ~ 1050 MB/s körüli adatátviteli sebességet kell tudnia, ami pl. az itteni prohardveres tesztnél össze is jött.
A 10 Gb/s USB 3.2 Gen 2 adatátviteli sebesség eléréséhez mind az eszköznek (külső SSD), mind az USB-kábelnek, mind a gazda PC-n / Macen lévő USB-portnak / Thunderbolt portnak, mind az operációs rendszernek támogatnia kell azt. Ha ezek közül bármelyik is hibádzik, akkor csak a gyenge láncszemnek megfelelő adatátviteli sebesség érhető el.
• A PC-n biztos, hogy 10 Gb/s USB 3.2 Gen 2 porthoz van csatlakoztatva az XS1000 külső SSD?
• A gyári / másik USB-C kábel biztos hogy 10 Gb/s USB 3.2 Gen 2 típusú?
• Az a 900 mi, MB/s a CDM szintetikus tesztnél? + Pontosan milyen külső SSD?
• Más tesztprogram, pl. az ATTO vagy a beépített WinSAT mit mutat a szintetikus értékekre? Valamint a CDM "0Fill" helyett "Random" beállítással próbálva (prohardveres tesztben is azzal futott)?
• A Windows 10 újraindítása és a külső SSD újracsatlakoztatása után is csak 5 Gb/s USB 3.2 Gen 1 adatátviteli sebesség érhető el?
• Ha van rá lehetőség, akkor másik PC-n és / vagy másik operációs rendszerrel próbálva is csak 5 Gb/s USB 3.2 Gen 1 adatátviteli sebesség érhető el? -
King Unique
titán
válasz
freeZZZbee #55037 üzenetére
Miért lett tárolóhelyként beállítva az SSD, miért van rajta tárolókészlet?
Ha nem cél annak kihasználása, afféle szoftveres RAID beállítása, akkor teljesen felesleges volt és lehet éppen az okozza a problémát... Ez esetben a megoldás az eltávolítás, vagy törlés és eltávolítás, ha még nincsenek rajta fontos adatok.A VMD a telepítésnél szokott gondot okozni a hiányzó driver miatt, ahol ha egy másik SSD-re bekapcsolt VMD Controller mellett lett telepítve a Windows 11, akkor azt utólag nem feltétlen kellene piszkálni, előtte kellett volna kikapcsolni, ha nem cél a használata.
-
King Unique
titán
Itt most Windows volt a kérdés, meg ha CDM teszttel lett kezdve, azt kellett volna jobban kifejteni.
Nem derült ki pontosan milyen külső házról van szó, de annak vagy az USB-kábelnek a hibája is okozhat problémát, ha nem támogatott a TRIM / UNMAP utasítás akkor az lassú írási sebességet, stb.
Ha ugyanabban a külső házban a HDD megfelelően működik és hozza a kívánt olvasási és írási sebességet, akkor igen, sanszos hogy itt magával az SSD-vel lehet gond, meg ha a leírt tüneteket (lecsatlakozás, fagyás) produkálja. -
King Unique
titán
Ahogyan már írták, a CDM tesztnél normál esetben nem mappát, hanem meghajtót kellene kiválasztani és azt tesztelni, meg legalább 1 GiB tesztfájlmérettel.
A "2TB SPC ssd-m kb. meghalt" állapot akkor van, ha már nem is detektálja az operációs rendszer az SSD-t, azaz pl. Windowsnál az eszközkezelőben és a lemezkezelőben sem jelenik meg.
-
King Unique
titán
válasz
Graphics #55001 üzenetére
Mármint mit jelent a hardveres titkosítás, hogy oda van írva és kiemelve "AES 256 bites hardveres titkosítás", a szoftveres pedig a "Samsung hordozható SSD szoftver"?
Itt a hardveres titkosítás arra értendő ami pl. a Samsung T5, T7, T9 sorozatoknál van, a szoftveres titkosítás meg pl. a BitLocker a Windowsban, bár annak is létezik hardveres változata. Nem keverendő a kettő!Akkor legyen TCG OPAL, ha a T7-nél maga az SSD titkosít.
A másik megoldás USB-s külső meghajtóknál az szokott lenni, ami már említve volt, hogy maga az USB-s PCB titkosít, míg a HDD / SSD pedig normál típus. -
King Unique
titán
válasz
Doky586 #54996 üzenetére
Azt ami értelemszerűen a nevében is benne van, maga a hardver, jelen esetben általában az USB-s vezérlő végzi a titkosítást, sőt alapból titkosítani szokott, a jelszóval vagy ujjlenyomattal általában csak a meghajtózárat lehet aktiválni / deaktiválni.
Az említett külső SSD-khez saját szoftvert szokott mellékelni a gyártó, amit pl. a Samsung T7 sorozatnál az alábbi videó is szemléltet. Tehát igen, külön szoftvert kell telepíteni - ami ott szokott lenni a gyári virtuális meghajtón (VCD) - , a Windowsok vagy más operációs rendszerek (Windows, macOS, Android támogatott) nem képesek anélkül kezelni ezt, nem olyan mint a BitLocker, a BIOS ATA jelszónak meg végképp semmi köze nincsen ehhez.
-
King Unique
titán
válasz
rodman73 #54977 üzenetére
Dinamikus lemezt alaplemezzé konvertálni adatvesztés nélkül (fizetős) 3rd party programmal lehet, a Windows beépített eszközei csak desktruktív módon tudják megoldani (bővebben).
De nem is ez itt az egyetlen probléma, hanem még az is, hogy a helytelen telepítés eredményeként a rendszer számára fenntartott kicsi partíciók a lemez 2-re kerültek a lemez 3 helyett, ahol ha a lemez 2 konvertálva vagy törölve + újraparticionálva + újraformázva lesz, akkor utána nem fog indulni a Windows 10.
Ez egyébként nem SSD, hanem Windows 10 specifikus téma, ami értelemszerűen a Windows 10 topikba való, ahol már le lettek írva a lehetőségek pl. ebben a válaszban.
Vagy másik opció nem piszkálni és hagyni mindent úgy, ahogyan most van. Ha ez így nem oké és mindenképpen cél a rendbetétel, akkor a következő lehetőség az újratelepítés, ahol javasolt odafigyelni ezekre is. Ha az újratelepítés nem opció, akkor marad a már linkelt válaszban lévő megoldás, de azt is csak rendszermentés után javasolt próbálgatni.
-
King Unique
titán
válasz
SunMount3r #54918 üzenetére
A lejátszás = olvasás, amitől nyilván nem használódik el az SSD, max. az írástól, meg ha idővel eléri vagy túllépi a TBW-t.
-
King Unique
titán
A klónozásnál alapesetben legalább akkora tárolókapacitásúnak kell lenni a célmeghajtónak, mint amekkora a forrásmeghajtó, azaz jelen esetben legalább 1 TB-osnak, akkor eleve nem lesz "azt írja a céllemez túl kicsi" probléma.
A jobb rendszermentő- és klónozóprogramoknál mint amilyen pl. a Macrium Reflect, eleve be lehet állítani már a klónozás megkezdése előtt, hogy automatikusan (videó) vagy manuálisan átméretezze a célmeghajtóra kerülő partíciókat a rendelkezésre álló lemezterülethez igazodóan.
Ez a "Niubi" izé alapvetően egy partcionáló program, az hogy lehet vele klónozni is, egy dolog.Másik lehetőség a klónozás megkezdése előtt zsugorítani a klónozandó partíciók (pl. C) méretét akkorára, hogy ráférjenek a célmeghajtóra.
Vagy az "1TB os ami 3 felé van particionálva a windows az egy 100GB os partición van" alapján akkor értelemszerűen csak a Windows C rendszerpartícióját és a BIOS/MBR vagy UEFI/GPT séma szerinti kicsi segédpartíciókat másolni, a másik 2 adatpartíciót pedig nem, már ha így kell érteni a partíciókiosztást.
-
King Unique
titán
válasz
csabyka666 #54857 üzenetére
• Ez az "500GB-os HP SSD" nem pontos megnevezés, ebből nem derül ki, hogy melyik sorozat és modell, 2,5" / M.2 SATA / M.2 PCIe NVMe, OEM / nem OEM, stb. Ha OEM SSD, akkor azoknál másik hardverkörnyezetben előfordulhat telepítési és egyéb probléma.
• Az sem derült ki a leírtakból hogyan van csatlakoztatva az SSD, SATA / USB / M.2, mert ha pl. USB, akkor ott nem feltétlen minden művelet támogatott úgy, mint belső csatlakozásnál, de egy hibás USB-s adapter / külső ház / dokkoló is okozhat problémát.
• Ha írásvédett lenne az SSD, akkor az magyarázhatná ezeket, de akkor mondjuk törölni sem lehetne.
• Ha előzőleg másik Windowson tárolóhelyként lett beállítva az SSD és nem lett a telepítés előtt eltávolítva onnan, akkor amiatt is lehet ilyen probléma (példa).
• Az SSD hibája sem zárható ki, ahol nem ártana a gyártó diagnosztikai szoftvérevel (ha van) megnézni, vagy annak híján a legújabb (6.20) HDS programmal.
-
King Unique
titán
válasz
SkyLine3000 #54750 üzenetére
Lehet értelme akár több diagnosztikai programmal is megnézni, tesztelni az SSD állapotát, de csak akkor, ha azok a programok megfelelően kezelik az adott SSD-t. Ahol ez az 5.20-as HDS-nél eleve nem teljesült, vagyis azzal nem volt sok értelme vizslatni az SSD-t.
-
King Unique
titán
válasz
SkyLine3000 #54747 üzenetére
• Ha a HDS legújabb 6.20 verziója is azt mutatja amit a WD gyári diagnosztikai szoftvere, ellenben az 5.20 teljesen mást, akkor talán nem egyértelmű, hogy a túl régi verziójú (5.20) HDS a probléma, az mutat fals állapotot?
• Az elég alap, hogy a HDS-nél is mindig a legújabb programverziót kellene használni, ami jelenleg a 6.20 és nem a 6 évvel (!) korábban kiadott muzeális 5.20 verzió, az utóbbi nem meglepő, ha fals állapotot mutat egy újabb típusú SSD-nél.
• A 99% vs. 100% eltéréssel nem kell foglalkozni, + lásd a "Miért mutat más program más %-os kondíciót az SSD-mre, mint a Hard Disk Sentinel?" leírást.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- Tudástár Az SSD kondíciója, tények és tévhitek
- Tudástár Windows 7/8/10 SSD-vel! Hogyan is?
- Elemzés Átfogó elemzés az SSD-k természetéről
- Formula-1
- Folyószámla, bankszámla, bankváltás, külföldi kártyahasználat
- 30 évre csökkentette lemaradását a litográfiai eszközök területén Oroszország
- Autós topik
- NVIDIA GeForce RTX 5080 / 5090 (GB203 / 202)
- exHWSW - Értünk mindenhez IS
- Fejhallgató erősítő és DAC topik
- Milyen NAS-t vegyek?
- Futás, futópályák
- Kerékpárosok, bringások ide!
- További aktív témák...
- BESZÁMÍTÁS! 1TB Samsung 980 PRO NVMe SSD meghajtó garanciával hibátlan működéssel
- Új 512GB WD SN5000S Gen4 x4/ Steam Deck ready/ garancia/ ingyen fox/posta
- Crucial P3 PLUS 1TB M.2 NVME PCI-E 4.0 x4 - Új - Eladó!
- Eladó 8 db Kingston DC500R 960GB SATA SSD HDSentinel adatok mellékelve!
- 1 Tb-os NVME-k Beszámitok! Tőbbféle ár!
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone Ryzen 5 4500 16/32/64GB RAM RTX 3060 12GB GAMER PC termékbeszámítással
- HP Victus 16-s0002nh - 16.1"FHD IPS 144Hz - Ryzen 5 7640HS - 32GB - 1TB - RTX 4050 - 1,5 év garancia
- LG 55CS6 - 55" OLED - 4K 120Hz 1ms - NVIDIA G-Sync - FreeSync Premium - HDMI 2.1 - PS5 és Xbox!
- Apple iPhone XR 64GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- BESZÁMÍTÁS! ASROCK H310CM i5 8500 16GB DDR4 960GB SSD RX 5700XT 8GB Rampage SHIVA Zalman 600W
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest