- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 9***(X) "Zen 5" (AM5)
- Házimozi belépő szinten
- AMD Navi Radeon™ RX 6xxx sorozat
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 / 3 5***(X) "Zen 3" (AM4)
- Amlogic S905, S912 processzoros készülékek
- OLED TV topic
- AMD K6-III, és minden ami RETRO - Oldschool tuning
- Milyen asztali (teljes vagy fél-) gépet vegyek?
- Nem indul és mi a baja a gépemnek topik
- Hobby elektronika
-
PROHARDVER!
Mára a ProHardver!/IT.News Fórum is nagylétszámú Linuxban jártas taggal büszkélkedhet. Nehéz szinteket felállítani egy olyan rendszer ismeretében, ami annyira sokrétű, hogy teljesen szinte lehetetlen megismerni minden egyes részét. Azt azonban mindenki tudja, hogy kezdő-e vagy sem. Elsősorban nekik szólnak az alábbiak, de érdemes mindenkinek elolvasnia, mint útjelző táblát.
Új hozzászólás Aktív témák
-
sonar
addikt
válasz
GaezhyFeri #30899 üzenetére
Elsőblikkre grep és reguláris kifejezések, aztán sed még awk ha bonyolítani kell.
-
Nem tudom idevaló-e, de segítséget kérek, mert egyszerűen nem értem.
Környezet: Ubuntu 20.04.1 szerver. Zfs. Rtorrent és rutorrent. A rutorrent az én useremmel (user1), az rtorrent az rtorrent userrel fut.
A letöltési útvonal: /media(root:root 755)/torrents(rtorrent:rtorrent 775)/download(rtorrent:rtorrent 775)/
A letöltött fájlok és mappák a user1-el jönnek létre 750 és 640 jogokkal.
Rtorrent konfig: umask=0000.
user1# umask
0022Szeretném, a download mappát sambán keresztül megosztani. Ehhez kellene az others read joga. A bele letöltött mappáknak és fájloknak 755 és 644 jogokat szeretnék. Nem tudom elérni, hogy így legyen.
Ha bemegyek a download mappába és a user1-el létrehozok mappát és fájlt a jogok 775 és 664.Mit rontok el?
-
-
válasz
Dißnäëß #30892 üzenetére
örömbódottá, de nekem erről még mindig Árpi és az Opel sztorija ugrik be
-
bambano
titán
válasz
GaezhyFeri #30888 üzenetére
az a különbség a két megoldás között, hogyha külön csinálsz egy sequence-t és utána nextval, akkor nem köti össze az adatbázis táblát a sequence-szel. ha pedig bigserialt írsz, akkor összeköti. ha utána csinálsz valamit a táblával (tipikusan: törlöd), akkor a második esetben a sequence-t is törli, első esetben az ott marad árván.
-
Dißnäëß
nagyúr
Mert a luks header-ek is a kulcson volnának. Ha kulcs ki, akkor pedig BIOS beállítás mentén indul az SSD egy részérôl a W10-em, az SSD-n lévô EFI partició alapján.
Azt sajnálom, h nincs jól összerakva a dm-crypt és az LVM kezelés installerben. Hiába NEM titkosítottam az usb-n lévô /boot-ot, az SSD-re tett gyökeret pedig már igen, nem úgy hagyja ott a rendszert a telepítô, hogy boot folyamat során feloldja a gyökeret elôször, hanem keresi, keresi, keresi az LVM VG-t és LV-ket, majd kitesz a sivatagba
hogy hát nem találja ôket.
Találtam egy cikket errôl, ki-ki ugrik az ember installer közben konzolba mókolni, kipróbálom.
Egyszer jöjjön össze, onnantól jó a dolog.
Lehet benézek #debian-ra vagy valahol nyomot hagyok nekik, hogy ezt így 10-es verzió körül meg lehetne igazán oldani, mert installerben szépen össze lehet rakni amúgy a dolgotés tök jól érti az installer azt, hogy crypto /dev/mapper-es eszközre teszem az LVM-et, csak nem jól implementálja mentéskor, aztán reboot és elhasal. -
vicze
félisten
válasz
Dißnäëß #30886 üzenetére
Csak egy kérdés, miért nem csak USB-re rakod a kulcsot és jo napot? Miért kell szenvedni a teljes boot-tal? Nem vagy semmivel se előrébb ha a kernel külön van, cak egy csomó problémát okoz.
USB-n a kulcsfile-t viheted magaddal és a gép mehet tovább, a boot-ot kiveszed akkor meg nem éppen. -
Dißnäëß
nagyúr
válasz
Dißnäëß #30885 üzenetére
Jahh. EFI kellett neki. Szupi.
Viszont a gyökeret (ami ssd-n van) installerben titkosítottam. Rá LVM, 1 rendszer és egy swap LV, és hadd szóljon.Bootol, de elôbb keresi az LV-ket, ahelyett, hogy feloldana.. busybox rulz.
Random-key-el titkosítottam, nem interaktívra. Jó lenne tudni, ezt hol tárolja /boot-on belül.
crypttab persze üres, /dev/mapper nincs is..
*sóhaj*
Holnap újra. Root titkosítás nélkül, mert esélyes, hogy dm-crypt + LVM a Buster installerben el van szabva
..
-
Dißnäëß
nagyúr
Jó estét !
UEFI módban lehetséges olyan, hogy a /boot -ot USB-n tároljam ? Nem látja a stick-et, pedig a telepítő lement. Ha CSM-et aktiválom, akkor látja, csak vmi hibával a legelején elszáll, MBR módot vár valszeg.
Lehetséges, hogy így CSM aktivált módban kellene MBR-es telepítőt kreálnom rufus-al és így tudok egy másik külön pendrive-ra /boot -ot tenni ?
Vagy maradhatok UEFI módban, csak az usb stick-re kellene raknom egy EFI partíciót a /boot létrehozása előtt ?
-
bambano
titán
válasz
GaezhyFeri #30883 üzenetére
nem nextval('seq') hanem bigserial adattípus.
szerintem véletlen, hogy amikor tesztelted az overt, jó lett. -
válasz
GaezhyFeri #30881 üzenetére
Order by-t kell használni. Semmi nem garantálja, hogy a sorok milyen sorrendben jönnek vissza, ha nem használod.
Adhatsz hozzá autoincremented id-t, igen, az lehet jó.
-
Dißnäëß
nagyúr
válasz
Frawly #30878 üzenetére
Igen, lossless-ek, a konverternek csak kényelmi szempontokon kell átmennie nálam. Régen, lossy zenéknél, mp3 fénykorában még ügyeltem arra, melyik konvertert használom, az vajon lame library-t használ-e vagy valami egyebet, szórakoztam ogg-al, mpc-vel, stb, de mára már lényegében csak lossless-em van, így az igazi. Nagyon rég hallgattam már mp3-at. Van pár egzotikum, amit még használtan vadászgatok itt-ott, mert képtelenség fellelni online lossless-ben, de ezek 'rarities' kategória.
-
Frawly
veterán
válasz
Dißnäëß #30875 üzenetére
A DeaDBeeF jó. Évekkel előtte is próbáltam, de akkor keveset tudott, most már felfejlődött az utóbbi években. Alap konfigban fapadosnak tűnik, ezért rá kell szánni az időt a konfigolására, felpluginezésére.
Ezeknek a formátumoknak nagy része, amit írtál, lossless amúgy is, meg az encoderekeik átveszik akárhonnan a tag-eket, úgyhogy ha ezek közül konvertálsz, akkor mindegy mivel konvertálod, akár még terminálból is csinálhatod. Egyedül a DTS 5.1 lehet, ami nem triviális, meg az mkv, mka konténerekből sáv kiszedése.
Open Cubic Playert sajnos nem tudom telepíteni, mert csak AUR-ban van, és az egyik komponenséhez kéne egy olyan GPG key, amit nem tud befogadni a csomagkezelő, szóval bukta. Bár lehet valami régi binárist valahonan össze tudnék vakarni, de annyit nekem nem ér meg.
Egyébként az AIMP ellen sincs olyan sok kivetni valóm, sokáig használtam telefonon, utóbbi időben csak azért nem használom, mert nem tud közvetlen digitális kimenetet Androidon, így meg nem tudja rendesen meghajtani a külső DAC-om. Windowoson még nem próbáltam. Ami bajom van vele: a Linux nincs a támogatott natív platformok között.
-
Dißnäëß
nagyúr
válasz
Frawly #30874 üzenetére
Na, az Aimp konverter része is hasonló.. DeadBeefre ránézek akkor kicsit jobban újra. Köszi a leírást. (Simán elfér haladó Linuxban, why not?)
Ez is csak egy Linuxos program
Ritkán konvertálok amúgy, csak Wavpack, Ape, ALAC-ot néha, FLAC-ba, illetve ha DTS 5.1/FLAC 2.0 MKV/MKA, akkor abból a 2.0 FLAC részt külön kiveszem.
-
Frawly
veterán
válasz
Dißnäëß #30869 üzenetére
Ja, az már tényleg beteges, ha minden Wine-ban fut, ráadásul duplán, Snap-pal súlyosbítva. Konvertálni tényleg DeaDBeeF-fel érdemes, mert abban fel lehet venni konvertálási profilokat, mint foobar2000-ben és be lehet neki adagolni külső encoder-eket, saját paraméterekkel, így ellenőrzés alá tudod vonni, hogy hogyan konvertál, biztosan nem gányol-e. Illetve könnyű így egész lejátszási listákat, diszkográfiákat konvertálni, tag-eket is normálisan átviszi konvertáláskor, illetve a tag-ek tömegesen is kényelmesen szerkeszthetők, egységesíthetők. Én is csak erre használom a DeaDBeeF-et, konvertálásra és tag editornak, zenét nem nagyon hallgatok vele, arra mpv, esetleg cmus. Kivéve, ha csak 1-1 audiofájlt konvertálok, mert akkor kézzel, terminálból konvertálom, vagy saját encoderrel (lame, oggenc, opusenc, stb.), vagy ffmpeg-gel (ha pl. videóból szedem ki a hangsávot, vagy webm-ről konvertálok más konténerbe).
Cubic Playert lehet én is felteszem, nem is tudtam, hogy Linux alatt is megy Open Cubic formájában. DOS alatt én is nagyon sokat használtam a 90-es évek végén, nagyon kora 2000-es években, és eléggé szerettem.
-
-
válasz
sh4d0w #30855 üzenetére
jó hogy ezt írtad, eszembe is jutott egy mai eset kapcsán.
összeraktam egy VM-et a legfrissebb Ubuntu LTS-el, rakom fel a dockert, indítanánk benne amit akartunk, az apache fogja a 80-as portot... milyen apache? nem is raktam fel apache-ot. látszólag nincs is, de a process létezik, hiába lövöm ki, restart után megint ott van.
root@host:/# ps aux | grep apache
root 1212 0.0 0.1 16528 4764 ? Ss 10:26 0:00 /usr/sbin/apache2 -k start
www-data 1213 0.0 0.1 1221408 5184 ? Sl 10:26 0:00 /usr/sbin/apache2 -k start
www-data 1214 0.0 0.1 1221408 5184 ? Sl 10:26 0:00 /usr/sbin/apache2 -k start
root 2032 0.0 0.0 5192 676 pts/0 S+ 10:29 0:00 grep --color=auto apache
root@host:/# ls /usr/sbin/apache2
ls: cannot access '/usr/sbin/apache2': No such file or directorymeg kiderült, hogy a dockert hiába a Docker saját repojából akartam felrakni, azért valahogy mégis egy snap kúszott a gépre... meg egy csomó másik.
töröltem az egész VM-et a francba, készítettem egy újat, Debiannal, ami csak azt és csak úgy csinál, ahogy azt utasításba kapja és nem akar okosabb lenni nálam.
-
Dißnäëß
nagyúr
válasz
Frawly #30867 üzenetére
Meglátom, mi lesz, már hétvégén nincs időm újrarakni az OS-t, de jövő héten meglépem. Viszonylag gyorsan belakom, nincs ezermillió progim.
Snap-ről köszi a részletes beszámolót, lejövök a szerről, végülis az AIMP-ot is Wine alól futtatom (a lejátszó részét nem használom, viszont a konverter szekció valami beteg jó lett szerintem).
-
Frawly
veterán
válasz
Dißnäëß #30858 üzenetére
Ebben egyetértek, a szoftverek meg felhasználói interface-ek sokszor mára már visszafejlődtek, primitív tabletes flat dizájn, lebutított grafikus felületek (asztali ikonok, stb. támogatásának megszüntetése), böngészőket is lebutították ezzel a webextension API-val, így sok régi plugin nem meg (pl. vim-es pluginek), funkciókat vettek ki, mint a több soros fülsáv.
Hála istennek ezeket nem kötelező használni, a Linux pont arról szól, hogy nem kell a nagy butított felületeket és a Chrome-alapú böngészőket használnod, feltehetsz mindenből saját megoldást, széthekkelheted, pluginelheted. Pl. ez a jó a minimialista WM-ekben, nem csak hogy kisebb erőforrást esznek, de ha megdolgoztál vele, beállítottad, akkor elég 1 szál config fájlt menteni, és egy életre megmaradnak a beállításaid, nem kell újrakonfigolni, nem vesznek ki belőle feature-öket, függőségük is minimális ezeknek, mennek minden disztrón.
-
Frawly
veterán
válasz
Archttila #30857 üzenetére
Wow, ezt nem tudtam, hogy ez a clsid2 már fork. A forkokat illik átnevezni, pl. MPC-HCE vagy -HCR, mint Home Cinema Extended, vagy Home Cinema Reloaded. Ez így zavaró, hogy név alapján a forkot és az eredetit nem lehet megkülönböztetni. Mindenesetre a BE-t jobban ajánlom, mert az több fejlesztést kapott meg az utolsó 3 évben. Meg ezt nem írtam, de ezeket csakis Windowsra ajánlom, csakis olyan usernek, aki ókonzervatív, és ő meg akarja mutatni, hogy ő modern lejátszót nem használ, mert ő nem fog haladni a korral, mert ő különleges, mert ő majd megmutatja ki a legény a gáton. Értelmes ember feltesz modern lejátszót, mpv-t, SMPlayer-t mpv-vel, vagy VLC-t, vagy hasonlót, meg foobar2000-et és az egész ilyen fork, nem fork, WMP vs. MPC vergődést maga mögött hagyja.
-
Frawly
veterán
válasz
Dißnäëß #30854 üzenetére
Már pedig a Deadbeef tud ilyet, csak alaptelepítésben valami nagyon fapados konfiggal jön, és nincsenek benne telepítve pluginek. Nagy munka testreszabni, de ha megcsinálod, akkor 99%-ban hozza a foobar2000 tudását.
Snap-pal az a baj, hogy rohadt bloat, konténerizált, 50-100× akkora csomagok vannak benne, mint a natív csomagok mérete, és biztonságilag is problémás, meg az lsblk és mount kimeneteit is használhatatlanná teszi a sok kamu csatolásával. Semmi szükség nincs rá, bármilyen disztró alatt, simán a hivatalos tárolóban (értsd úgy, hogy a hivatalos multilib tárolóban, ami nem mindig van default engedélyezve, kézzel kell engedélyezni) lévő natív Wine csomagot telepítve, Wine-ban mindenféle trükközés nélkül lefut a foobar2000 installere, ami feltelepül és működik. Nem kell hozzá semmilyen Snap, ezt az Ubuntu elhiteti veled, hogy kell, meg most ez a menő, meg a hájp, de igazából nem kell, a többi disztró eddig is elvolt nélküle, ezután is el lesz nélküle.
Snap-ot csak annak ajánlok, aki nem talál meg egy adott linuxos szoftvert máshol, nem csak a hivatalos tárolókban nem találja, de külső tárolókban se, meg natív külső csomagokat se talál weboldalon (pl. .deb vagy .rpm csomag), forráskódból forgatáshoz meg vagy a tudása nincs meg, vagy a gépe túl ergya, akkor, és de csakis és kizárólag akkor lehet értelme Snap-pal próbálozni, magyarul ha minden törik-szakad. De Wine van minden disztrón Snap nélkül is, és abban működik a foobar2000 mindenféle Snap nélkül.
-
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Volt egy ötletem, hogy SMTP-n kiküldött üzenet végére beszúrom a tehenet a napi baromságaival. Megy is a dolog, viszont a megjött levél csak Thunderbird alatt jelenik meg helyesen, lásd alsó képet. Valami karakter kódolási dolog lehet, így outlook alatt összecsúsznak a dolgok.
Szerintetek lehet ezzel valamit kezdeni? A forrás egy sima szövegfájl, ahol szóközök tagolják a tehén alkatrészeit.
-
Dißnäëß
nagyúr
válasz
sh4d0w #30855 üzenetére
Így más a dolog és nekem is kezd büdös lenni. Köszi. Nem tudtam, .. az nvidia driver-től eltekintve nagyon én sem csípem a prop. cuccokat, lásd snap/Canonical. Szerintem meg is győztél Debilről, aahhhhhh teszek egy próbát megint
hátha túlél egy évet grafikában.. (néha a Fedora is megbizserget, mi-lenne-ha alapon, erre a desktop-minilab gépre. Cégben úgyis RHEL van, meg CentOS, bár nem adminisztrálok.
Chrome: egyébként Vivaldizok, őskedvencem, a RÉGI Opera emlékére (az eredeti készítője a Vivaldiban él tovább, a jó ideje már kínai kézbe adott Opera meg .. hagyjuk). Emlékeztek a régi Operában a "Show tabs in separate rows" opcióra ? Csak egy pipa és teljes szélességben több fül-sorban volt képes a fülek címeit megjeleníteni felül. Istenverte mai "kreatív" böngészők egyike sem tudja ezt külső plugin nélkül, és az is vacak. Gyakran van az informatikában az, hogy visszafele lépdelünk egy engine váltás miatt.. (ez akkor történt az Operával, amikor váltottak).
@mpc-hc, most olvasom: +111111 Fapad, de az aztán mindent evett nálam anno, miután rommá tömtem a gépet codec-ekkel (még W7 alatt).
-
válasz
Dißnäëß #30854 üzenetére
Hol kéne kezdeni...?
Letöltesz egy youtube-dl-t githubról, nincs 2 mega. Snapben 91. Ha telepítesz ubuntun egy chromium-browsert apt-tal, nem a deb csomagot kapod, hanem a snapes verziót - és erről semmilyen értesítést nem kapsz. Ha a snapben találnak komoly biztonsági hibát, az összes felhasználója veszélynek lesz kitéve. Ráadásul a snap - emlékeim szerint - nem open source, tehát a Canonical azt tesz bele, amit akar. Snap csomagot sem hostolhatsz akárhol, csak a Canonicalnál.
-
Dißnäëß
nagyúr
válasz
Frawly #30853 üzenetére
Ha bármelyik lejátszó a piacon tudja csak messziről is ezt a fajta két vizualizációt 1 képernyőn, akkor megvett kilóra.
Deadbeef-et próbáltam, 10 percig bírtam. Lehet nekifutok mégegyszer majd.
Snap-el mi baj ? Ubuntu, de nemsokára újrarakom másik bloatware ikertesójával a rendszert (Kubuntu). Sajnos a Debian Stable nagyon hátul van, be-be ugatgat 1-2 .deb csomag, ha valami nem a legfrissebb, a testingje meg amikor egy frissítés után elcseszi az nVidia DKMS környékén a grafikámat, az úgy erősen no-go nálam. (Pedig szívem szerint tenném a jó kis debil minimált ismét). Bár Ubuntuk is Deb. Testingből jönnek, azért egy fokkal jobban teszteltek, ez látszik. Grafika pl. mióta élek, nem fosta még össze magát nálam alattuk, Debianon meg már vagy 100x. (Proprietary-val).
Erős Debian-hívőként kénytelen voltam desktopra megalkudni az Ubuntu törzs tagjaival és tök oké eddig. Persze ízlések és pofonok, csak ha már megjegyezted a Snap szemetet.. nálam nagyon kerek és túrásmentesen megy minden most, ez nagyon jó feeling, és annyira még azért nem érzem "intrusive"-nak az automatizációit itt-ott, hogy idegesítsen.
Béke.
-
Frawly
veterán
válasz
Dißnäëß #30850 üzenetére
foobar2000 Wine-ben futtatása helyett ajánlom a DeaDBeeF-et, ami foobar2000-klón, épp úgy, ahogy text editoroknál a Notepad++ klónja a notepadqq. Esetleg ha valaki Winamp-klónt akar, akkor QMMP vagy Audacious. Illetve jó még a Clementine és egyéb Amarok-forkok, pl. Strawberry. Én nem szeretem őket, de vannak hívei a Rythmboxnak és a Banshee-nek is. De már olyanról is olvastam, aki a Spotify-klienst preferálta, mert az multiplatformos, és lejátszik helyi médiatárból is.
Én már nem is használok zenelejátszót, mert ritkán hallgatok offline zenét PC-n, mikor nagy ritkán mégis, akkor mpv-vel nyitom meg őket, ahogy a videókat is. Utoljára mikor még volt fent dedikált zenelejátszó, akkor cmus-t használtam a terminálos minimalizmus jegyében. Előtte mpd+ncmpcpp kombót, de az nem valami felhasználóbarát, bár a legjobban az pluginelhető meg hekkelhető az összes zenelejátszó közül, amolyan hardcore bázis alakult ki körülötte.
Ha valaki a foobar2000-nél is marad, akkor se Snap-ból telepítse, mert az teleszemeteli szutyokkal a rendszert, helyette Wine-ban kézzel, vagy Winetricksben menüből tegye fel, úgy is teljesen jól működik. Snapból csak akkor érdemes telepíteni a kényelem és lustaság jegyében, ha eleve olyan bloat disztrót használ valaki, ahol alapból telepítve van a Snap, pl. új Ubuntu.
#30851 ubyegon2: én nem ismerem a kollégát, vagy igen, de akkor nem emlékszem már rá. Próbálok azért korrekten reagálni a kérdésére, bár a WMP9-nél gyanút kellett volna fognom. A WMP9 egy vicc, használtam anno egy rövid ideig, XP-n, kb. 15 éve, egy-két olyan formátumhoz, amit akkor nem vitt normálisan a Media Player Classic és az ahhoz tartozó codec-pack. Aztán a hwsw-n egy haladóbb emberkének megesett rajtam a szíve, hogy ilyen fostos codecpakkokkal és WMP-trágyadombokkal küzdök, és megmutatta az mplayer-t, később felfedeztem ahhoz az SMPlayer frontendet és ezt használtam évekig, Linuxon is. VLC-t is próbáltam, de az sose jött be. Mióta meg van mpv, és itt a PH-n valaki ajánlotta, vagy gyurmafigura, vagy kékluficet, azóta azt használom, annak is van már jó 4 éve vagy több. A WMP egyébként a legrosszabb médialejátszó, amit valaha használtam, akármilyen platformon, pedig Androidon is próbáltam már 1-2 nagyon undorítót. Mondjuk úgy, hogy WMP-nél minden jobb. Talán a maga korában az első két verziója a Windows Media Playernek nem volt rossz, de akkor még mplayer-nek és mplayer2-nek hívták. Bár még az 3-5.x-es verziói is tűrhetőek voltak, azok még Media Player néven futottak (ezek ihlették a Media Player Classicot is), az 5.1-5.2 az Microsoft Media Playerként. Onnan lett teljesen használhatatlan, ahonnan elkezdett Windows Media Player néven kijönni, főleg a 8-as verziótól kezdve, ami az XP-vel jött. Azóta rémálom. Az új verziók még inkább. Bár a legeslegutolsót, a 12-est még nem is próbáltam, ahogy látom screenshotokon, a foobar2000-re hajaz már, de csak felszínesen, tudásban gondolom sehol nincs ahhoz képest. Win10 alatt egyébként a foobar2000-et teszem fel, ha kifejezetten zenelejátszó kell, ha nem kifejezetten zenére kell, akkor ott is mpv, amivel a videókat játszom le.
A kollégának ezt a WMP9 fetisizmusát azért sem értem, mert az az SP1-SP2-es XP-n volt csak használható. SP3-mal, ha erre felfrissítette legalább valaki, már a WMP10 jött, Vistával és attól felfelé meg WMP 11-12, és ezeket már nem lehet downgrade-elni 9-esre. Ha valaki ennyire ókonzervatív, akkor is zenére minimum Winamp, videóra meg minimum Media Player Classic Black Edition (MPC-BE), vagy MPC-HC (ezt nem nagyon fejlesztik már).
-
Dißnäëß
nagyúr
válasz
elektron@ #30848 üzenetére
Foobar, én nem tudok lejönni róla. (Mondjuk nem egy csicsa cucc, tény, de k* jó).
Debian XFCE alatt is, Ubuntu alatt is, Kubuntu alatt is.. bárhol igazából, ilyen nagyobb disztrókon.sudo apt install snap
snap install foobar2000Utána lehet tologatni alá a plugineket ezerrel. Foobar alatt a virtuális Z: meghajtó a linux / könyvtára, onnan meg már rendben vagy. A felületet érdemes jól személyre szabni, rommá lehet konfigolni.
-
elektron@
csendes újonc
ez it a profik területe. hát én nem vagyok az. viszont lenne egy kérdésem. tud valaki egy használhato zenelejátszot, jukeboxot? mert eddig nem találtam. mindenhol csak az a husz használhatalan szutyok találhato ami semmire sem jo. sok keresgélés után találtam egy helyet ahol volt még 200. de azoktol sem lettem elörébb. a közös jellemzöjük az volt hogy az egyik szar volt a másik meg fos. wmp9 pont megfelelö lenne linuxos verzioban. a követelmény vegye fel a zenék tárolohelyét. és külön a listákat. pont ahogy a wmp9. nem hittem hogy ez annyira bonyolult.
-
Dißnäëß
nagyúr
Nem túl jó a környék, ahol lakok, földszint, nincs bizt. ajtó sem és minden ablak utcára is néz, egyik egyikre, másik másikra. Bár egy központi lécsőházajtó van, de na.
Ha meg tudja, mi van a gépben és nem egyből a MÉH-be megy vele, akkor nyert 6x4TB diszket és egy SSD-t, egészségére, már pattinthatja is fel rá a partíciókat és használja, amire tudja, vagy eladja, stb. Nem hinném, hogy a kvantumszámítógépek holnapután kezdenének terjedni mainstream-ben. (Ha pedig igen, addigra majd kvantumtitkosítunk).
Egyszerűen csak így vagyok nyugodt, ennyi. Az érdekelt volna, hogy ilyen kernelcserés upgrade-ek során valami boot loader (uefi-vel nem vagyok annyira tisztában) is frissül-e, vagy csak a fájlok /boot-ban és kész.
-
-
Dißnäëß
nagyúr
Én jobban szeretem a titkosítási kulcsaimat és a diszkek luks2 header-jeit ezeken tudni, ha pedig ki van kapcsolva a gép, a nyakamban, zsebemben, pénztárcámban. Természetesen az usb is titkosan, csak jelszóval nyílik, de ha kinyílt, utána automatikusan nyitja az összes diszket tovább a header-ök, key fájlok segítségével. (Ezekről van backup-om felhőben is veracrypt konténerben, meg emailben is magamnak elküldve, nem gémél).
Arra nincs igényem, hogy távolról is újraindítható legyen, bár van csilivili router-em és dinamikus dns és WOL, ez most nem kell.
Ez egy desktop gép, amolyan szerver is, home lab, nevezzük akárminek, nem egy dedikált 7/24-es klasszikus szerver (de gyakran van bekapcsolva napokat. Nem mindig, de gyakran). És az egész eddigi IT-s életem rajta kb. (Cold backup van kettő is).
-
Dißnäëß
nagyúr
Sziasztok Szakik !
/boot milyen gyakran frissül ? Nagyjából nagyon ritkán, jól sejtem ? Ahogy a boot folyamat elején megvan a gyökér könyvtár az OS-el (ami másik eszközön lenne), lényegében /boot el van felejtve, stimm ?
USB eszköz lenne. Boot folyamat végén automatikusan át-mount-olva az OS gyökerében lévő /boot könyvtárba és kihúzhatom a stick-et a gépből.
Mi az, amire ügyelnem kellhet egy ilyen esetben ?
Amit eddig látok:
1. 2-3 USB eszközöm is legyen, identikusak. (Elég fájl szinten, nem kell dd, igaz?)
2. apt full-upgrade és hasonlók esetén a boot-ban lévő dolgok is frissülhetnek, ha mondjuk jön le egy új kernel is.. ez az OS diszken lévő /boot könyvtárban le is megy, majd végül átmásolom ezt a visszadugott stick-ekre és jó vagyok, stimm ?
Kubuntu, uefi.
-
-
-
-
Frawly
veterán
válasz
inf3rno #30818 üzenetére
Nem, a hibás szektor nem jelent rossz kondíciót. Főleg, ha a vezérlő nem detektálta a hibát még. HDSentinel minősítései kb. semmit nem érnek, csak tájékoztató jellegűek. Sokszor irkál totál baromságot. De maga a SMART se ér sokat. Jelezhet előre meghibásodást, de sokszor van, hogy semmit nem jelez, 100%-osnak látszik a meghajtó, semmi hibára utaló bejegyzés, vagy attribútum, erre egyik napról a másikra megdöglik és tégla lesz belőle. A SMART csak egy ilyen +1 védelmi vonal, ami esetlegesen jelezni tud. Plusz ma már egyik tároló sem megbízható, mióta agyonolcsósították ezeket, redundanciának és/vagy biztonsági mentésnek mindig lennie kell, utóbbi még user errornál is jó, ha valaki beszop egy ransomware-t, vagy letöröl/felülír valamit véletlenül, akkor legyen hova nyúlni, ne bőgés legyen, hogy jajjazadataim, azonvoltanemtudomén, pótolhatatlan, brühű.
-
Frawly
veterán
válasz
sh4d0w #30816 üzenetére
Igen, ebben biztosan igazad van. Hagyják benne a tömbben a marginálisan jó lemezt, növelve az esélyét, hogy egyszerre több diszk is kidögöljön a tömbből. Mert egy ilyen diszket benne hagyni felesleges rizikó. Azt értem, ha tönkremegy, akkor cserélik, és újraépül a tömb, de nem kell megvárni, míg kileheli ténylegesen is a lelkét, azért van a SMART kitalálva, hogy lépni lehessen már akkor, amikor gyengeségek mutatkoznak.
-
Dißnäëß
nagyúr
válasz
lionhearted #30829 üzenetére
Tényként írtam felsorolás szerűen, egyértelmű, hogy itthonra NAS célra jobb a Seagate. A Purple kényszer vétel volt, valóban alma és körte.
-
válasz
Dißnäëß #30828 üzenetére
"A Seagate-eken 100 lehet ezek száma (legalábbis HDS szerint, de lehet rosszul értelmeztem az oszlopok leíróit), a Purple-ön 200."
Ez normalizált érték tresholdja, amit a gyártó algoritmusa alapján számol raw-ból... szóval többnyire értelmetlen összevetni, almát körtével. -
Dißnäëß
nagyúr
Igen. Nekem a W10 VM-ben fut ugyan, de van az a felhasználás, amikor jól jöhet. Mindeközben a ZFS Windows-os portján is dolgoznak állítólag, hogy milyen tempóban, passz.
----------------
10 reallocated sector-om van 2db HDD-n is, a 6-ból.
(5db Seagate NAS, 1db WD Purple).A Seagate-eken 100 lehet ezek száma (legalábbis HDS szerint, de lehet rosszul értelmeztem az oszlopok leíróit), a Purple-ön 200.
Hááát... ééérdekes. De amíg nem szaporodnak, zümmögjenek csak.
Régen volt gyenge minőségű táp miatt is több HDD-vel gondom, mire rájöttem, hogy bakker, mi van, ha táp. Nem gamer config volt, hogy elfogyott erőben, hanem szimplán valami nem volt kerek, kicseréltem (nagyobb VGA miatt) és eltűntek a hibák, én meg pislogtam, ez most mi volt. Aztán raktam csak össze.
De a mostanim egy 500W FSP, VGA elhanyagolható (GF 710), kifogástalan, a NAS vinyók futottak eleget már, ezt tudom, szóval nem lepődök meg, csak ez, hogy bejelzett pár hete és 1 hétig ott volt a 99% aztán visszagyógyult, érdekes jelenség volt. Két manuális scrub-omba került, pusztán intuitív alapon. Egyik a bejelzés után, másik pedig akkor, mikor visszagyógyult (hiszen mindkettő változással jár). Mindkétszer hozta a CKSUM hibát és korrigált is a ZFS.
Jól elvittem a témát, sry mindenkitől. És köszi, hasznos kis duma volt.
-
Dißnäëß
nagyúr
válasz
inf3rno #30818 üzenetére
Hát utal rá, nyilván nem egészséges az olyan kütyü, amin megjelenik 1-2 hibás szektor, de ha poreszt tárol polcon, nem téma, ha pedig logikai rétegekben van megoldva ennek a hibának az áthidalása, szintén nemtéma. Azonnal nem temetném.
Mindjárt megnézem, mennyi a reallocated sector count-om a "gyógyult" HDD-mre.
-
válasz
inf3rno #30818 üzenetére
Itt nem hdsentinelről beszélünk, hanem olyan szoftverekről, amelyet a gyártó kifejezetten a lemezhez írt. Egy bad sector kutyafüle, átallokálja a vezérlő a spare területről, majd tesz egy SMART bejegyzést, hogy megcsinálta, de addig senki nem foglalkozik ezzel, amíg megy a lemez.
A hdsentinel meg mondta nekem hdd-re, hogy 40%-os, még évekig használtam adatvesztés nélkül.
-
válasz
Frawly #30815 üzenetére
"...De ilyen reallocated-es HDD-t már szerveres felhasználásnál nem szoktak megbízhatónak minősíteni..."
Ez egészen konkrétan nem így van. Nem véletlenül használnak a szerverekben RAID-et, az operátorok meg nem ugranak minden SMART hibára, akkor lépnek közbe, ha a monitoring közli, hogy egy diszk döglött, vagy rossz a kondíciója. Ilyenkor vagy automatikusan, vagy manuálisan egy spare egység kerül a helyére, rebuild a RAID-re és ennyi.
-
Frawly
veterán
A HDD nem jelöl meg semmit. A HDD-n lévő vezérlő tudja detektálni, ha egy szektor hibás, akkor általában tud cserélni a tartalék területről, egy másik szektort befog helyette (reallocated sector). De ilyen reallocated-es HDD-t már szerveres felhasználásnál nem szoktak megbízhatónak minősíteni, pedig adott esetben még évekig működhet. Az, hogy van-e reallocated szektor, azt a SMART-ban lehet megnézni.
Hagyományosan a rossz szektort az OS is tudja detektálni, hogy az írási-olvasási műveletekre nem jön vissza adat. OS függő, hogy ilyenkor milyen megoldást alkalmaznak. Linux nem csinál semmit, de meg tudod jelölni a szektort fsck futtatásával, olyan opcióval, hogy végigteszteli a meghajtó felületét, és a rossz szektorok listáját frissíted vele. Ugyanezt csinálta a DOS, de az csak formázáskor. A Windows valószínű meg tudja jelölni hibás szektornak, lefuttat rá egy belső scandisk-et, és a fájlfoglalási táblákban nem használja ezt a szektort, kivezeti az erre hivatkozó bejegyzéseket.
De más rétegek is detektálhatják, hogy adatvesztés volt, ha nem stimmel valami checksum, parity, más integritásmutató.
-
Dißnäëß
nagyúr
Olvasáskor nem ? Mert mondjuk azt nem kell tudnia, mi van a hibás szektoron, de annak ténye, hogy ott valami nem oké a fej alatt egy ponton, mikor elsuhan alatta párszázszor, szerintem azt képes lenne detektálni. Lásd HDSentinel Surface Scan, Read mód. Lazán pakolgatja be nekem a feketéket egy szar vinyón.
Mondjuk nem WD Purple (ahol nincs firmware szintű CRC), hanem Seagate NAS, ahol meg van.
Na mindegy, azt hiszem, a lényegre választ kaptam, tehát LUKS mellett egy adott titkosított blokk úszik, leves, a ZFS meg erre ugyanúgy megoldás innentől, mintha LUKS nélkül válna valami alatta inkonzisztenssé. Jó. Kiváló.
-
Dißnäëß
nagyúr
válasz
Frawly #30811 üzenetére
Szerintem ugyanazt beszéljük, mert én végig ezt mondom... HDD hiba, LUKS adatvesztés, ZFS meg resilver és kész, illetve ha pont rámegy, elvileg még auto-healing is, de nyilván resilverezem, ha épp úgy jön ki, hogy meglátom. (HD Sentinelre néztem rá, 1 bad volt 2 hete vagy 3-4 napig, 100/99, aztán visszajött 100/100-ra. Na mondom mi ez ? Resilver, checksum hiba, javítva. Megköszöntük neki, vállvonás. Csak egy LUKS-ot közbeékelve -integrity kapcsoló nélkül (dm-integrity), mivel a ZFS pont erre való, akartam megtudni, vajon mi lenne, ha.
Akkor lényegében értve vagyunk.
-
Frawly
veterán
válasz
Dißnäëß #30810 üzenetére
De válasz a kérdésre, csak nem értelmezed. A HDD-n kelekezik hibás szektor. Esetedben LUKS-on fut ZFS zraid, ezek közül a LUKS-on már adatvesztés lehet, de a ZFS zraid redundanciával lehet ezt ki tudja védeni, ha újraépíted a tömböt.
De ha nem ez lenne a felállás, akkor az OS nem is tudna róla, hogy hibás szektor van, mert egy alsóbb réteg gondoskodna a hibajavításról.
-
Dißnäëß
nagyúr
Ez tiszta és világos, csak nem a kérdésre adott válasz.
De jó, ha mások is tudják.Tehát újra: HDD-n történik valami és lesz 1 bad sectorom, amirôl az OS tudomást szerez. Ahogy történt is nemég, ami el is tûnt magától (HDD firmware pótolta spare tartományból, zfs meg korrigált scrub során).
Ezt a hibát egy ntfs, egy fat, akármi, felvenné azaz megjelölné rossznak, normál esetben. Csakhogy ott LUKS "szemét" van, ergo a feloldott mapper device-on megjelenítôdik vajon a hiba ? Hogy a zfs lássa.
Mert ha egy fizikai szektor sérül, HD sentinel is jelzi, az a LUKS titkosított blokk, ami ehhez tartozik, szintén sérülni fog és feloldhatatlanná válik, emiatt - feltételezném - a mapper device-on is a legkisebb logikai egységnyit hibaként fog betudni a rendszer, az ezen ülô zfs meg majd a többi HDD + checksum -ok segítségével pótolja az adatot, máshol elhelyezve azt.
De lehet nem ez történik, csak gondolkodom hangosan. A sorrend biztosan az, hogy amit egy réteg elrejt, elmaszkol, a felette lévô nem lát, ez vili. A lényeg pont az lenne, hogy lássa.
-
válasz
Dißnäëß #30807 üzenetére
minden réteg annyit lát, amit az alatta lévő réteg, számára értelmezhetően megmutat.
ha az alsó réteg úgy működik, hogy "majd én megoldom a hibákat", akkor a fölötte lévő soha nem fogja megtudni hogy bármi történt, még föntebb még esélytelenebb.ha a fizikai réteg fölött lévő akármi lekezeli a hibát, átrakja az ott lévő adatblokkokat valami egészséges helyre, arról a fölötte lévő réteg nem fog tudni, miért is tudna, nem ő kezeli, nem is találkozik a fizikailag hibás szektorral, az ő általa látott eszközben már nem fog mutatkozni a hiba, hisz' azt lentebb kezelésbe vette az ottani réteg.
és ez valójában így is van jól.
ha 2-3-10 logikai réteggel föntebb is látszik egy fizikai hiba, ott nagy gebasz van. -
Dißnäëß
nagyúr
válasz
Frawly #30791 üzenetére
bambano találta fején a szöget, de én fogalmaztam hiányosan lehet.
ZFS raid-ezek, csak ott ezt nem raid-nek hívják, hanem raidz-nek, mirrornak és stripe-nak, de lényegében user szemszögbôl mint funkcionalitás, raid.
Nem akarom egyelôre a zfs beépített encryption-jét használni, azt szeretném, ha random szemétnek látszana minden HDD tartalma, erre a LUKS2 képes, ha a titkosítás header-öket máshol tároljuk.
Szóval:
1. HDD-k LUKS2 titkosítása
2. Az elôállt mapper device-okkal (amire a fájlrendszer kerülne) ZFS pool-ok építése.Az érdekelt, hogy fizikai HDD hiba, bad sector esetén mit lát az ember a mapper device-on. Bad-ként megjelöli, vagy mi lesz pontosan. A zfs legfelsô layerként ezt lekezeli szépen (mirrorom és raidz1-em egyaránt van).
-
Shyciii
veterán
válasz
Jester01 #30804 üzenetére
Scriptben végülis megírtam. Jó favágó módszer, de mükszik:
program=$(tail -n 1 pelda.txt)
ertek1=$(type $program)
ertek2=$(echo $?)
if [ $ertek2 -eq 1 ]; then
sed '$d' pelda.txt > tmp.txt && mv tmp.txt pelda.txt
else
exit 1
fi
Viszont hogy ezt hogy futtatom minden parancs kiadása után, arról fingom sincs. Mert az ok, hogy a history duplikációs törléses megoldás lefut minden parancs kiadása után, de az a .bashrc-ben van. Viszont a .bashrc-t nem tudom mi alapján nézi, mert ott se minden fut le minden parancs kiadása után. Van ami csak a terminál indításakor. Így most megakadtam. -
Frawly
veterán
válasz
bambano #30792 üzenetére
Lehet csak pongyolán fogalmazok, én hardveres RAID-ről beszélek. Szoftveres RAID-et, meg ZFS poolt, azt valóban lehet bárhova tenni rétegügyileg, ahogy az LVM-et is. Gyanítottam a kollégának hardveres RAID van a LUKS rétege alatt, de abban igazatok van, hogy nem kéne látóasszonykodni, amíg nem tartalmaz a kérdés minden lényeges adatot, addig nem kéne próbálni konkrét választ adni.
-
Shyciii
veterán
válasz
Jester01 #30802 üzenetére
Az a baj, hogy ez nem is csak sima script írása lenne, mert ugye ennek már akkor le kell futnia, ha valamit kiadok, ergo a bashrc-ben kell paraméterezni, és szerintem csak ott lehet, ahol a history-t módosítani is lehet minden parancs beütésénél (az tudom, hogy mindig lefut). Viszont ott valszeg olyan megoldással lehetne, hogy ugyanúgy be kell tölteni a teljes historyt, és az utolsó sort (ami az uccsó parancs lenne) arra ráengedni a command -v -t vagy a type-ot, és ha hibát reagál rá, akkor ezen utolsó parancs törlése, ha nem hibát ír ki, akkor a historyba való engedélyezés. Nah ez nekem viszont már túl bonyolult
-
Shyciii
veterán
válasz
fatpingvin #30800 üzenetére
Abban, hogy ha elgépelek valamit, akkor a hibaüzenetet ki tudom vezetni mondjuk a /dev/null-ba ahelyett, hogy a history_file -ba tegye.
Pl:
command -v ping 8.8.8.8 1>>history.log 2>/dev/null
command -v blabla 1>>history.log 2>/dev/nullElső esetben beírja a ping útvonalát a history.log-ba mert érvényes utasítás. második esetben nem ír bele semmit, mert ugye a halálba küldi. Valami ilyesmi kellene a .bashrc alatt is valahogy, mert ugye ennek minden Enter után le kellene futnia, meg persze érvényes parancs után (az nem baj ha nem kerülne bele a script indítás rossz helyről) az eredeti teljes parancs kerüljön bele a bash_historyba.
Anno mikor zsh-t használtam, abba alapból volt ilyen funkció. A historyba csak azok kerültek bele, amik rendben le tudtak futni. Sokkal áttekinthetőbb a history, ha az elgépelt krikszkrakszok nem kerülnek bele.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- Microsoft licencek KIVÉTELES ÁRON AZONNAL - UTALÁSSAL IS AUTOMATIKUS KÉZBESÍTÉS - Windows és Office
- Kaspersky, McAfee, Norton, Avast és egyéb vírusírtó licencek a legolcsóbban, egyenesen a gyártóktól!
- Kaspersky, McAfee, Norton, Avast és egyéb vírusírtó licencek a legolcsóbban, egyenesen a gyártóktól!
- Játékkulcsok olcsón: Steam, Uplay, GoG, Origin, Xbox, PS stb.
- Eredeti Microsoft termékek - MEGA Akciók! Windows, Office Pro Plus, Project Pro, Visio Pro stb.
- Egyedi ékszerdobozka
- DELL PowerEdge R730xd 16LFF 160TB+400GB 2U rack - 2xE5-2683v4 (16c/32t),256GB RAM,2x10G NET,HBA330
- Akciós dokkolók, Lenovo Legion Pro 7 RTX 4080/4090 laptopok, licencek, antivírusok
- Telenor 5G Indoor WiFi Router (FA7550) + töltő (bolti áruk 100.000Ft)
- DELL PowerEdge R740 rack szerver - 2xGold 6130 (16c/32t, 2.1/3.7GHz), 64GB RAM, 10Gbit HBA330, áfás
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest