-
PROHARDVER!
Ubuntu Linux Összefoglaló
Hivatalos Ubuntu dokumentáció
Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:
-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)
A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):
lspci
lsusb
Új hozzászólás Aktív témák
-
válasz
Ducati916 #33784 üzenetére
Csak annyi a trükkje, hogy még W10 alatt lecsípsz neki xGB-ot. Nekem egy 120-as SSD-n volt a W10. Lemezkezelővel a "C:"-ből lecsíptem 64GB-ot. A linux telepítő észrevette, hogy a W10 mellett van egy üres lemezterület, és már fel is ajánlotta, hogy a W10 mellé telepíti.
-
King Unique
titán
válasz
Ducati916 #33784 üzenetére
Gondolom ennél az első opcióra célzol, ami az előző válaszban linkelt leírásokban is benne van, sőt abból linkeltem. Ha nálad nincsen ott ilyen, az sem feltétlen gond, sőt az UEFI-s telepítést bemutató leírásban a fórumtársnál sem volt a screenshot alapján, mégis meg tudta oldani.
-
King Unique
titán
válasz
Ducati916 #33731 üzenetére
A screenshotokon látszik, hogy GPT particionálási stílus szerinti a lemez és van EFI-rendszerpartíció (ESP), vagyis egyértelműen UEFI-s telepítésről van szó. Tehát az Ubuntut is ennek megfelelően kellene bootolni pl. egy pendrive-ról és telepíteni a fizikai meghajtóra stb. De ez a "nem érzékeli" dolog még mindig teljesen világos, kifejthetnéd bővebben... Viszont a screenshotokon egyértelműen látszik, hogy a Live rendszer kilistázza a meghajtó tartalmát és "érzékeli" rajta a már telepített Windowst. Akkor pedig normál esetben a telepítőnek is kellene. Ha ez a helyzet, akkor viszont eleve ellentmondásos a korábbi állításod...
Egyébként még ott van az itteni téma-összefoglalóban két leírás a telepítéshez, azok alapján bőven meg lehet csinálni. A második készült kifejezetten UEFI-s telepítéshez a Linux Mint alapján (Ubuntu is kb. ugyanaz), de az elsőt is érdemes lecsekkolni, amiben le van írva néhány általános dolog. Például az, hogy hogyan kell a Linux számára Windows alól leválasztani a nem lefoglalt lemezterületet stb.
• Képregény - Windows mellé Ubuntu
• Windows 10 + Linux DUAL Boot készítése UEFI -vel és GPT-vel -
King Unique
titán
válasz
Ducati916 #33718 üzenetére
Az mondjuk lemaradt, hogy pl. a 10-es jelenleg legacy BIOS (CSM), avagy UEFI bootolási mód szerint van-e telepítve. A Linuxot is nyilván annak megfelelően kellene, pláne ha ugyanarra a lemezre kerül az is. Az pedig megint nem világos, hogy minek kapcsoltad ki az UEFI-t, lehet nyilván az Ubuntut aszerint is telepíteni... Max. esetleg a bekapcsolt Secure Boot okozhat gondot egyes hardvereknél, de az Ubuntu ilyen téren általában támogatott és normál esetben annak sem kellene. Aztán ez a "nem érzékeli" pedig végképp nem világos, hogy pontosan mire is vonatkozik... Ha magát a fizikai lemezt, akkor volt akinél az okozott gondot, hogy Windows alatt dinamikus volt a lemez és azt nem kezelte megfelelően a Linux. De arra is volt már példa, hogy valakinél a Windows 10 a RAID módba állított SATA vezérlő szerint lett telepítve és az a Linuxnál gondot okozott, egyáltalán nem jelenítette meg a telepítője a helyi meghajtót. Ott a BIOS-ban végül AHCI módba kellett állítani a SATA vezérlőt és akkor már OK volt a telepítés. Viszont ez esetben a másik rendszernél szükség volt az alábbi leírásban foglaltakra. A partíciós táblát pedig amúgy nem nagyon szokta csak úgy "elbarmolni" a Windows. Viszont olyat már tapasztaltam SSD-n, hogy az automatikus telepítést választva elcseszte az Ubuntu a partícióeltolást és utána a Linux Mint telepítője problémázott, nem volt hajlandó az újonnan létrehozott partícióra települni...
-
válasz
Ducati916 #33718 üzenetére
Szia!
Jelenleg nekem nem érzékeli.
Megoszthatnád a hozzáértő népekkel, hogy min és mit nem érzékel.
(milyen hardver és milyen eszközről telepítenél)
Ha ez megvan, akkor amúgy annak sincs akadálya, hogy UEFI-ben telepítsd a WinX mellé az Ubuntut, az Összefoglalóban vannak leírások erről.
(már érkeztek hozzáértők szerencsédre.....akkor ezt azért itt hagyom OFF-ban)
-
lev258
veterán
válasz
Ducati916 #33718 üzenetére
Nehogy átállítsd a módot arról, ahogy a Windows települt. Mert azzal csak tönkre vágod telepítésnél. Ha nem érzékeli automatikusan, az lehet annak a jele, hogy a Windows elbarmolta a partíciós táblát. Sajnos egyáltalán nem ritka.
Live módban nézd meg a sudo fdisk -l, illetve sudo parted -l parancsok eredményét. Ebből kiderül.
Új hozzászólás Aktív témák
A topik célja: Segítségnyújtás az Ubuntut és variánsait használók és az ezekkel még csak ismerkedők számára
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Bemutató Ubuntu 16.04 LTS kezdőknek, gyakorlatiasan, objektíven
- Hír Megjelent az Ubuntu 16.04 LTS
- BESZÁMÍTÁS! Gigabyte B760M i5 14600KF 32GB DDR4 512GB SSD RX 6800XT 16GB Rampage SHIVA CM 750W
- Apple iPhone 13 128GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone i5 14600KF 16/32/64GB RAM RTX 5070 12GB GAMER PC termékbeszámítással
- BESZÁMÍTÁS! ASROCK H310CM i5 8500 16GB DDR4 960GB SSD RX 5700XT 8GB Rampage SHIVA Zalman 600W
- BESZÁMÍTÁS! H310CM i3 9100F 16GB DDR4 120GB SSD 1TB HDD GTX 1660S 6GB Fractal Design Focus G 400W
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Laptopszaki Kft.
Város: Budapest