- Apple MacBook
- HP notebook topic
- Azonnali processzoros kérdések órája
- Megemeli a GPU-k árát az NVIDIA?
- ThinkPad (NEM IdeaPad)
- Kormányok / autós szimulátorok topikja
- Soundbar, soundplate, hangprojektor
- NVIDIA GeForce RTX 5070 / 5070 Ti (GB205 / 203)
- Kiderült mit tud a Nintendo Switch 2 rendszerchipje
- Amlogic S905, S912 processzoros készülékek
-
PROHARDVER!
Mielőtt kérdeznél valamit olvasd el az alábbi Téma összefoglalót!
Új hozzászólás Aktív témák
-
Janaboy
veterán
Sziasztok,
Ma megjott a 65xe8577es gep a Mediatol (ez a 298eFtos).
Viszont a MM nem kot ra látatlanban biztonsági garanciát.. Nc.
Ha jol emlékszem itt azt mondtátok h a Sonynal (kozpontiszalon) lehet kötni utólag, ez vonatkozik a MMes vasarlasra is?Koszi
Udv -
Bacusuz
őstag
Sziasztok
Sheretném kérdezni, hogy
Erről a típusról mi a véleményetek?
Típushiba stb vélemény? -
peterk
senior tag
válasz
sting2 #41492 üzenetére
A fényerő olyan, mint a cukor, nem veszed észre, ha túl sokat használsz. Én 5-6 évvel ezelőttig nagyon édes szájú voltam, mindent agyon cukroztam. Aztán úgy döntöttem, hogy áttérek édesítőkre. Két hétig baromi nagy szenvedés volt, de átálltam rá valahogy. Néhány héttel később azt vettem észre, hogy az az alma, amit előtte savanyúnak, keserűnek éreztem, olyan édes, mint az őszibarack.
Átállt az ízlelésem.
A fényerő ugyanilyen. Ha lecsökkented a javasolt szintre, adj a szemednek 1-2 napot, esetleg hetet, hogy megszokja. Utána ki fogja verni a szemedet az a fényerő, amit most normálisnak érzel.
-
sting2
addikt
A HDR, nálam full automata, abba én nem nyúlok bele, hiszen "tökéletes" - elégedett vagyok a kapott eredménnyel.
Az általam leírt szetting, a Basic!
Film (Usb) csak BD Remux van a vinyómon (15 - 25GB méretűek), meg egy- két HDR alapmű mint a Planet Earth II, vagy a Blueplanet II, stb.Game (HDMI - 2 és 3 slot), PS4 Pro evidens amit lehet inkább 4K verzióban, illetve XOX is 4K-ban van hajtva ahol csak lehet.
TV - HD adók(DVB C Tuner) - ugyanez csak Normal profillal.
Este (lámpa a Tv mögött bekapcsolva alap), a 10-es fényerővel - akár GTS - 4K, akár Destiny 2 - 4K, de akár a
GoW - 4K, is olyan világos, hogy elképzelhetetlen a feljebb tolása ennek a csúszkának.
Nappal, talán, nagyon talán feljebb raknám 12 - 14 közé, de csak talán!..
Az első hetekben én is bele estem abba a "hibába", hogy 20 felett volt és A kontraszt csak 75- 80 között mozgott, de mások tanácsára elkezdtem a klasszikus - kontraszt fent, fényerő lent képletre építeni a "kalibrálást" és valóban ez a nyerő. -
peterk
senior tag
válasz
excalibur36 #41487 üzenetére
Bugos ez a funkció szerintem, én is megkínlódtam vele. Az volt a vicces, hogy amikor lehúztam a pendrive-ot akkor engedélyezte, amikor rádugtam, letiltotta a menüpontot
Én végül úgy oldottam meg, hogy előbb újraindítottam a TV-t, aztán fogtam egy másik pendrive-ot, rádugtam, a menüpont engedélyezve lett, akkor kimentettem még egyszer, aztán egyből kicseréltem a két pendrive-ot, a beolvasás elérhető maradt, és beolvastam a szerkesztettet a másikról.
-
excalibur36
senior tag
válasz
ArthurShelby #41488 üzenetére
Abban tudnál segíteni, hogy hogyan kell?
-
ArthurShelby
addikt
válasz
excalibur36 #41487 üzenetére
Akkor lehet hogy belső tárhellyé kell formázni.
-
excalibur36
senior tag
válasz
ArthurShelby #41486 üzenetére
Azt megtettem előtte.
Rádugtam egy pent, fel is ismerte, de inaktív akkor is... -
ArthurShelby
addikt
válasz
excalibur36 #41485 üzenetére
Kell egy adathordozó (pl pendrive), ami csatlakoztatva van, és ki tudja rá menteni a fájlt.
-
excalibur36
senior tag
Sziasztok!
Vettem egy Sony KD49XE7005BAEP UHD Smart Led Televíziót.
Szeretném a csatornákat szerkeszteni a Sony Chanel Editor progival.
A TV.-n elnavigáltam
Főképernyő > Beállítások > (Rendszerbeállítások> Csatornabeállítás >Digitális beállítások > (Technikai beállítások. itt viszont a Programlista átvitele menü pont inaktív...
Hogyan tudom aktivá tenni, hogy ki tudjam választani? -
okoska74
senior tag
Sziasztok!
Vásároltam egy Sony Bravia 44KD-XF8505 -ös tvt.
Szeretném regisztrálni aViszont az oldalon nem tudom.
Hibaüzenet:
Ez az eszköz jelenleg nem támogatott a fiókjához társított országban / térségben.A fiókon belül nem tudom megváltoztatni a régiót vagy a nyelvet.
Hozzak létre még egy felhasználót?
Vagy van más megoldás is? -
peterk
senior tag
válasz
ArthurShelby #41472 üzenetére
A bit mélység színkomponensenként értendő. Ha úgy tetszik, subpixelre, bár én ezt a kifejezést nem szeretem, mert könnyen összekeverhető egyéb fogalmakkal. Szerintem a megértéshez érdemes a józan paraszti észből kiindulni, aztán ha már az alapokban minden érthető és tiszta, akkor belekeverni a subsamplinget, subpixel renderinget és a többit. Józan paraszti ésszel egyszerűen, az LCD TV-ben minden pixelt 3 kis "subpixel" jelenít meg. Egy piros, egy kék és egy zöld. Ennek a három színnek az együttese keveri ki a pixel végleges színét. A bit mélység egy subpixelre (színkomponensre) értendő. A piros színt 8 (10, 12) bit definiálja, a kéket is és a zöldet is. Egy pixel tehát 3x8 (3x10, 3x12) bittel van leírva. Így jön ki a 16 millió, 1 milliárd, stb. összes variációs lehetőség.
És akkor elkezdhetjük csavarni a történetet. Ha a képet valóban a három színkomponensre (vörös, kék, zöld) bontva tárolják, ahol minden színkomponens 8 bit (10 bit, 12 bit) mélységben van tárolva, azt hívják RGB módnak. Ilyenkor tényleg az van, amit eddig leírtunk. A vörös 8 biten, a kék 8 biten, stb. Namost, mivel az emberi szem ennyi különböző színt nem képes megkülönböztetni - még 16 milliót sem, nemhogy 1 milliárdot -, viszont a fényességre érzékeny, ezért az RGB színtér helyett kitaláltak más adattárolási módot (YCbCr), ahol fényességet (Y), kék (Cb) és vörös (Cr) színárnyalatot tárolnak, a zöld színt pedig egy un. színmátrix segítségével számolják ki (un. gamma adjustment-el, a fekete szint skálázásával). De ez már blikkfang, hacsak nem streaming technológiával vagy video processing algoritmusokkal foglalkozik az ember. A "józan paraszti ésszel" elég annyi is, hogy egy pixel pontos színét és fényességét nem csak RGB (piros, zöld, kék) színtérrel lehet leírni, hanem pl. az említett YCbCr színtérrel is, ahol a pixel "színét" a fényessége és a vörös és kék szín írja le (a zöldet pedig számolja egy algoritmus). Ezt jelzi a "mágikus" 4:2:0, 4:2:1, 4:2:2, 4:4:4, stb. amiket folyton emlegetnek. Az első szám a fényesség, a második a vörös, a harmadik a kékre vonatkozó adat. Ez mondja meg, hogy a fényesség arányában mennyi adat jut a vörös és kék színeknek. A 4:4:4 a tömörítetlen, ilyenkor a fényességet ill vörös és kék színt is ugyanannyi adat írja le. A 4:2:2 esetén az adat tömörített, mert fényességre 4 egység, a vörösre és kékre pedig már csak fele annyi adat jut. Ezt hívják "subsampling"-nek. (A 4 az nem(!) 4 bit, hanem arányszám. Azt jelzi, hogy a három komponens egymáshoz viszonyított aránya milyen.)
Végül még annyit, hogy létezik egy un. "subpixel rendering" nevű eljárás is, aminek a nevében ugyan szintén ott van a "subpixel", de a fentiekhez nincs köze. A fent leírtak kép továbbító (tömörítő) szabványok, a "subpixel rendering" pedig egy kép javító eljárás. Ezért is szeretem jobban, ha a fenti esetben nem subpixeleket emlegetünk, hanem színkomponenseket. Úgy világosabb, hogy mikor miről beszélünk. (A subpixel rendering valóban sub pixelrő szól, legyen a subpixel akármi. Ez hardver ill. megjelenítési technológi specifikus is. Függ attól, hogy pl. a subpixel hogyan van fizikailag megjelenítve, milyen formájú, betekintési szögű, stb. Az eljárás más egy IPS ill egy VA panel, más OLED esetén, stb.)
u.i.: A VESA egy "szabvány gyár"
Hasonló, mint a Dolby. Eredetileg / ill. részben ma is / gyártók szövetsége, amelyiknek az a szerepe, hogy az industry megállapodhasson bizonyos sztenderdekben, amihez aztán mindenki tartja magát, így egyrészt a termékek leírása összehasonlítható lesz, másrészt összeköthetőekké, együttműködőekké tehetőek (pl. egy erősítő egy TV-vel, stb.). A VESA mindenféle szabványt alkot, a fali konzolokra vonatkozó méretszabványtól a HDR "sztenderdizálásáig".
-
Na remélem ebben is mediatek alapú android van, és videóban látható öltönyös rendező belebassza majd a statívot amikor egy kontraszt állításra várni kell 10-20 secet
Amúgy nem rossz, kéne
(...és ezzel a két mondattal alá is írtam, hogy miért szarnak arra, hogy normális sebességű cpu legyen a tv-kben)
-
G_P
tag
https://www.sony.hu/electronics/master-sorozatok?cpint=SG_OUT_OF_FLOW_PRI-TOUT-OOFM-IFA2018-EN_GL-2018-07-M04-REALITYMASTERED
Egy kis hivatalos marketing anyag az új tv-kről.
Ami érdekesség, hogy mindkét készüléket elő lehet rendelni. Ha valaki gondolkodik az előrendelésen, nyugodtan írjon, szívesen segítek neki!
-
vlevi
nagyúr
Semennyit.
Nekem egy Orico USB3-as külső házam van, benne egy használt 500Gigás, 2.5"-os Toshiba HDD.
Gyakorlatilag bármelyik külső ház megfelelő, mert olyan egetverő különbségek azért nincsenek közöttük, mindegyik USB3-as ház tudja azt az átviteli sebességet, ami egy TV-nek ahhoz kell, hogy mondjuk felvétel közben még egy UHD filmet nézzél rajta.
2.5"-s vinyók amúgy sem hangosak, nem melegszenek, meg aztán a TV amúgy sem tudja őket úgy megdolgoztatni, mintha te PC-ről egész nap másolgatnál rajta.
HDD-ből természetesen a 10%-s kondíciújú, badsectoros darabokat kerülni kell, de, hogy Toshiba, WesternDigial, Seagate, az mindegy. Amelyik szimpatikusabb. Árban úgysincs köztük nagy különbség. -
ArthurShelby
addikt
válasz
peterk #41469 üzenetére
Köszönöm szépen a részletes választ!
A bitmélységhez még annyit (ha jól értettem meg), hogy ugye az legtöbb esetben 8bit, és a 3 alapszín (RGB) van. Gondolom azért 8 bit, mivel az 2^3-on: van benne piros, vagy nincs (2 féle lehetőség), van mellette zöld vagy nincs (2*2), van mellette kék vagy nincs (2*2*2). A 10bit a 8-hoz (2^3) hozzáad 2-t (világos-nem világos képpont) így jön ki a 10 (2^3+2) gondolom 8 (azért csak hozzáadás, és nem szorzás, mert független a színektől).
Azt nem értem, hogy ez most egy pixelre, vagy szubpixelre vonatkozik? (mert ugye ez most csak 8 féle szín egy pixelre)" legfényesebb és legsötétebb pont közötti különbség, amit viszont a szem is lát. És itt kerülnek elő a megjelenítési standardok is (HDR10, HDR1000, HDR10+, Dolby Vision)"
Ha jól tudom van még VESA szabvány is. Egyébként pont egy videó miatt kezdtem el ezen agyalni. Itt pl az a kritika, hogy nem local dimminges a kijelző, hanem egy light-os, és ezt nem nézi a szabvány. -
PrinceHerceg
őstag
válasz
peterk #41469 üzenetére
Nekem mostanság pl azon kattog az agyam, hogy egyáltalán minek létezik a Dolby Vison, mely ha minden igaz akár 12-bites színmélységet is képes nyújtani, holott nincs ma a kommersz piacon kapható natív 10-bites kijelzőnél nagyobb, max skálázott 10+-osok, de azok meg jobbára a professzionális szegmenst erősítik, szóval kb a megfizethetetlen kategóriába sorolhatók! Ilyen dolog ez a formátumháború...
-
peterk
senior tag
válasz
ArthurShelby #41464 üzenetére
A bitráta azt mondja meg, hogy másodpercenként hány kilobit/megabit adat tárolja a filmet. Tömörítetlen adatnál - ha minden pixel információja tömörítetlenül le van tárolva - akkor ez az adat valóban a felbontás * képkockaszám * bitmélység (egy pixelt hány bitnyi adat tárol). Tömörítetlen film esetén ezek böszme számok, már egy "sima" fullhd film esetén is 1920*1080*24*(24 bit) = 1140mbit/s a tömörítetlen bitráta. Iszonyat adatmennyiség. Ezért jön a képbe a "kodek". A videót tömörítik, hogy ne foglaljon ennyi helyet. Mint a bmp vs jpg kép esetén. A bmp tömörítetlen, a jpg tömörített formátum. Ha elmentesz egy képet két formátumban, láthatod, hogy micsoda hatalmas különbség lesz méretben. Ez van videók esetén is. A különböző tömörítő algoritmusok - ezek a "kodek"-ek - a videót az eredeti, tömörítetlen méretének a tizedére, huszadára. sőt még akár ennél is jobban képesek tömöríteni. ("kodek" név is ebből jön, a "codec" => "coder"/"decoder" rövidítéséből). A bitráta a tömörített adatfolyam másodpercenkénti adatmennyisége. Ez lehet fix és lehet változó. Minden modernebb "kodek" változó bitrátával dolgozik, a mozgalmasabb részeket magasabb, a statikusabb részeket alacsonyabb bitrátával kódolja.
A kijelző bitmélysége (8,10) valóban azt jelzi, hogy egy pixel egy színkomponensét (red, green, blue az egyszerűség kedvéért) hány biten tárolja. 8 bit esetén ez 256 különböző vörös, zöld és kék árnyalatot jelent, összesen 16 millió színnel. 10 bitnél egy már 1024 különböző árnyalat, kb 1 milliárd különböző színnel. Ennyi színárnyalatot az emberi szem nem tud megkülönböztetni, de itt a lényeg már nem az 1 milliárd különböző szín lehetősége, hanem inkább a legfényesebb és legsötétebb pont közötti különbség, amit viszont a szem is lát. És itt kerülnek elő a megjelenítési standardok is (HDR10, HDR1000, HDR10+, Dolby Vision), hiszen ezek mondják meg, hogy egy adott fényességű pontnak a valóságban milyen fényesnek kell lennie. Enélkül az adat csak letárolt adat, mindenki úgy - olyan fényességgel - jelenítené meg a 256 vagy 1024 árnyalatot ahogy éppen tetszik. A szabvány ebben teremt egységességel.
A herz alapvetően a megjelenítés képfrissítési sebessége. Hány képet jelenít meg a TV másodpercenként. Ezen kívül használják a video processzor egyes képjavító eljárásainak sebességénél is, vannak eljárások amik nem egyszer, hanem - ha a TV tudja - több lépésben is lefutnak, még szebb, folyamatosan képet eredményezve. Ezeket is szokták Hz-el jelölni (120Hz, 240Hz, stb.)
-
vlevi
nagyúr
Annyira azért nem súlyos a helyzet, hogy direkte tv-hez kifejlesztett HDD-t kelljen használni.
Bármelyik usb3-as külső HDD megfelelő a célra, pl hardver aprórol használt 500-as, vagy teras 2.5"-os, amit berax egy usb3-as külső házba. Nem kell, hogy saját tapos ház legyen. -
brcz
tag
Tudnátok nekem javasolni egy külső hddt? 4k filmeket szeretnék rajta nézni a tvn. Egy Sony HD-B1-en gondolkodtam, csak nemtudom mennyire felel meg a célra. Láttam, hogy régen lehetett kapni WD My Passport Cinema hddt ami elvileg külön erre a célra volt.
Válaszotokat előre is köszönöm.
-
ArthurShelby
addikt
Szeretnék megérteni 1-2 dolgot.
A képernyőnek van felbontása (pl fullhd=1920*1080), van mérete (pl 50col) és a kettőből együtt kijön a dpi (dot per inch), ami megmondja milyen sűrűn vannak a képpontok.
A bemeneti videó lehet 24-25 fps, illetve 60 is (de ez már olyan szappanoperás). A videó bitrátája mi, mitől függ? Az a mp-kénti képkockaszám (fps) * felbontás? És hogy jönnek ide a kodekek?
Az hogy egy kijelző hány bites (8,10) ez gondolom a színekre vonatkozik, de többet nem tudok.
Az hogy hány herzes a kijelző, ez gondolom a képfrissítésre vonatkozik (ma álltában 60, esetleg 100, de néha 120, a legprofibb meg 144Hz)?Köszönöm, ha valaki segít fényt gyújtani a fejemben.
-
chevyfan
tag
Üdv! Kd55xf7077 tv esetén a digitális műsorújságban van lehetőség időzített nézés beállítására? Időzített felvételt találtam csak...
Sok csatornánál csak akkor mutatja a műsort, ha az adott csatornára állok, addig azt írja ki, hogy nincs eseményinformáció A régebbi samsung tv mutatta mindet. Ez mitől lehet?
Köszi -
válasz
sting2 #41460 üzenetére
Kipróbáltam, de nekem nagyon "flat" volt, és a 10-es fényerőt is kevésnek éreztem, az biztos hogy nem elírás?
Egyébként lehet, hogy beképzelem, de mintha romlott volna nálam a panel minősége (szintén XE90). Mintha egy alig látható szürke fátyolosdás lenne rajta, főképp a világosabb helyeken, de ha úgy hunyorítok, akkor lehet hogy az egész képen statikusan...
Miközben a beállításokhoz nem nyúltam, a források nem változtak. Clouding nincs, azt teszteltem. Nagyon minimális a dolog egyébként, az asszony szerint csak képzelődök. Viszont egyre jobban idegesít, ami miatt lehet hogy egyre jobban be is képzelem
Utána lehet ennek járni egzakt módon valamilyen teszttel?
-
sting2
addikt
Hihetetlen, hogy még mindig találok "tartalékokat" a tévémben (XE90), ha a látványt/megjelenítést nézzük.
Eddig, Normal - Képprofilra lőttem minden beállítást a konzolokhoz - Pro és XOX
A beépített Mplayer - WD vinyó kettős, már elég régóta Cinema Pro profilra volt belőve a lehető legjobb filmes élményért.Nekem eddig eszembe sem jutott ugyanezt, a Game szekcióra is beállítani, mert bőven jónak találtam a Normal profilt - direkt nem Game, mert számomra az kissé "szárazabb" látványt nyújt, meg amúgy sem éreztem semmilyen értelmét az Input lag csökkentésének.
Szóval, nagy bátran még a Local D. és XDR csúszkát is Fullra tettem - eddig középen volt, illetve maradva a Semleges szín sémánál, adtam egy alacsony Élő színt is neki.Most ezzel tolom a Konzolokon ( A TV és Konzolok közé Belkin 2.1-es Hdmi van illesztve):
Kép üzemmód - Cinem Pro
Automatikus kép üzemmód - "Ki"
Fényerő - 10
Színtelítettség - 50
Fényérzékelő - "Ki"
Fényerő - 10, 12
Kontraszt - 90
Gamma - 0
Sötét részek fényerő szintje - 50
Sötét részek beállítása - ki
Speciális kontrasztjavítás - "Ki"
Helyi képhalványítás - magas
XDR - magas
Színtelítettség - 50
Színárnyalat - 0
Színhőmérséklet - "Semleges"
Vörös erősítés -1
Élő szín - alacsony
Képélesség - 50
Reality Creation - "Automatikus"
Véletlenszerű képzaj csökkentés - "Automatikus"
Digitális zajcsökkentés - ki
Sima átmenet - alacsony
Motionflow - egyenletes vagy ki
Film üzemmód - "Alacsony"
HDMI opciók - AutoEzzel most olyan hatású a kép, hogy el is neveztem Oled Light-nak...
Kalandorok, akár rá is nézhetnek erre a szettingre otthoni környezetben, saját készülékükön! -
peterk
senior tag
válasz
semetka #41449 üzenetére
Talán úgy érthetőbb a megfogalmazás (bár Joshi pontosan leírta), hogy amikor a TV azt írja ki, hogy 1080p a felbontás, a kép akkor is 4K-ra van felskálázva, hiszen a kijelző mérete és pixeleinek száma adott, vízszintesen háromezer nyolcszázvalamennyi, függőlegesek kétezeregyszázvalamennyi pixel van. Mindegy, hogy mit jelenítesz meg, ennyi pixelre kell kirajzolni a képet. Ha 480p-s felbontásra vált a TV, a kép akkor is 4K-s lesz, mert a TV a 480 sort felskálázza 2160 sorra, hogy teljes képernyőn jelenjen meg.
Ha az a kérdésed, hogy érdemesebb-e az 1080-as filmet felskáláztatni 4K-ra és úgy küldeni át a TV-nek, vagy 1080-ban érdemes átküldeni, és hagyni, hogy a TV skálázza fel, akkor az utóbbi. A TV-ben nagyon kifinomult, profi skálázó van, jobb rábízni a felskálázást. A Kodi pl. biztosan nem képes olyan minőségben felskálázni a képet, mint a TV beépített processzora.
Új hozzászólás Aktív témák
- OLCSÓBB!!! Dell Latitude 7420 és 7420 All-In-One i7-1185G7, Intel Iris Xe Graphics, 16GB, 256GB-2TB
- Csere-Beszámítás! Playstation 4 Slim 1TB + 2 Joystick! Olvass!
- Telenor 5G Indoor WiFi Router (FA7550) + töltő
- AKCIÓ! PC Specialist Recoil VIII 17 notebook - i9 14900HX 16GB RAM 2TB SSD RTX 4060 8GB WIN11
- Windows, Office licencek kedvező áron, egyenesen a Microsoft-tól - Automata kézbesítés utalással is!
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest