Új hozzászólás Aktív témák

  • And

    veterán

    válasz petymeg #1485 üzenetére

    Természetesen számít a töltőáram értéke, mint minden akkunál. A teljes töltési időt mindenképpen meghatározza, de ezen felül akadnak egyéb szempontok is.
    "Nekem van egy régebbi 250 mA-s meg egy még régebbi 120 mA-s, az újabbal is 32 óra a töltése 4 db 2000 mAh-s akksinak, (ha jól matekoltam...)"
    Nem tudom, ez hogyan jött ki, de valószínűleg ott hibáztál, hogy úgy gondoltad: a töltőáram eloszlik az egyes cellák között. Egy töltő kimeneti áramát viszont mindig úgy adják meg, hogy egyetlen akkura mennyit tud biztosítani (illetve ha függ - mert ilyen is előfordul - a behelyezett akkuk darabszámától, akkor azt is feltüntetik). Tehát egy 2 Ah-s akku 250 mA-es árammal 8 óra, illetve a NiMH-ra jellemző töltési veszteségek miatt ennek az időtartamnak az 1,1...1,4-szerese alatt fog nulláról teljesen feltöltődni. Az áramérték függ az akku állapotától (életkor, megélt ciklusok száma) és minőségétől (egy jobb LSD kivitel nagyobb áramot is elvisel), ezért adott méretre sem létezik egyetlen és abszolút ideális áram. Nagyságrendileg a C/10 (normál) áramtól a gyorsított C/5, C/2 értékig elég sok áramérték szóba jöhet, ez 800..1000 mAh-s AAA kapacitást feltételezve 100...500 mA-t jelent, nagyon jófajta akkuknál esetleg kicsit többet is. Ezért nem rossz dolog olyan töltőt választani, amely adott méretű cellát nem csak egyetlen áramértékkel tud tölteni, az áramuk több lépcsőben kiválasztható, és odafigyel a védelemre pl. a cellahőmérséklet ellenőrzésével illetve automatikus lekapcsolással (bár ez utóbbi szinte minden gyorsított töltőre igaz). Töltőkhöz külön topik van: Akkumulátor töltő digitális fényképezőgéphez (nem csak fényképezőkhöz).

Új hozzászólás Aktív témák