- Bemutatkozott a Transcend SSD-inek zászlóshajója
- Sugárhajtómű ihlette a Zalman CPU-hűtőjét, de nem az üzemzaj tekintetében
- Félreértések az FSR 4 és a PlayStation 5 Pro körül
- Nem tetszik a Procon-SP-nek, hogy a Nintendo távolról kivégezheti a Switch 2-t
- Megcélozta az NVIDIA-t a 2 nm-es node-jával a Samsung
-
PROHARDVER!
Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel
Új hozzászólás Aktív témák
-
sh4d0w
félisten
válasz
tordaitibi #96115 üzenetére
Megprobalom rovidre fogni es tenyleg csak a lenyegre fokuszalni.
Debian freeze es release kozott eltelhet par honap, ennyi ido alatt megeshet, hogy olyan csomagok, amelyek bleeding edge disztribuciot kivannanak, elavulnak. Hogy most Te veletlenul talaltal egyet a nagyjabol lehetseges nehanybol, nem oszt es nem szoroz. Nem azert, mert Neked ez nagy problema, hanem mert van legalabb 3 fele alternativ forras, ahonnan a legfrissebb beszerezheto.
A Firefox az ismereteim szerinti egyetlen kivetel a "csak biztonsagi frissiteseket adunk ki" szemleletmod alol, de itt is igaz az, hogy nagyon szuk a mezsgye, amin ezt mukodtetik.
"Nem értek egyet veled ebben, hogy ezekbe a példának felhozott szoftverekbe a régebbi az jobb lenne, stabilabb, biztonságosabb. Semmilyen téren nem lehet jobb."
Elkeseritelek cimbora, de, lehet jobb.
A Debian 12-ben a megjelenese ota (2023.06.10) 285 db serulekenyseget talaltak. Nyilvan ezek nem egyforma sulyuak, mint ahogy az Ubuntu 22.04 LTS-nel talalt 950 db sem (a mai napig, de mivel LTS, ezert meg van eselye nehany szazat begyujteni). A kedvedert megneztem, hogy a Debian kiadasa ota mennyi, nem eppen szivderito 490 darab.
Debian egy stable agbol epitkezo rendszer, Ubuntu meg testing. A Debian testing agaban meg nincs security check a csomagokra, tehat teljesen lutri, hogy a talalt sebezhetoseg Ubuntuban csak informalis (legalacsonyabb), vagy a CVSS skalan 10.0-s (legmagasabb).
Termeszetesen ugyanebbol fakad az is, hogy stabilitasi gondok nagyobb esellyel fordulhatnak elo egy akarmilyen Ubuntu csomagnal. -
PCProfessor
aktív tag
válasz
tordaitibi #96115 üzenetére
El kell engedni a buguntut úgy ahogy van, snap meg az ilyen hülyeségek végett.
Látom nagyon sokat szenvedtél vele, ami nem a te hibád, csak te vagy a károsult, mert nincs egységesítve.
Egy szó mint száz, ha ilyenbe ütközöl legközelebb rakj fel vm alatt rolling vagy másik distrot és ott működni fog a dolog. Sokkal gyorsabb mint egy csomag miatt ennyi időt rááldozni.
Archon leszedek valamit fut, frissítek, fut, ha nem leszedek másikat(yay segítségével) és az fut. A legnichebb kategóriától kezdve a legismertebbig sosem volt gond semmivel, ennyit az összes oprendszeremmel együtt nem kellett szórakozni mint neked a buguntus yt dlp-vel. -
Warton
őstag
válasz
tordaitibi #96116 üzenetére
Kitudja hány év után erre jutottál??
Én kb. két hét után jutottam erre. Most nézegettem a csomag összetételemet Manjaron és ez a "szomorú" helyzet:
pacman: 1708
flatpak: 8
appimage: 2
AUR: ezt nem számolom meg pontosan ~15 (viber, caprine, twitch, naps2, hdsentinel stb.)Mondjuk snappem pont nincs egy se.
-
urandom0
senior tag
válasz
tordaitibi #96111 üzenetére
Komolyan, hihetetlen, mit össze szenvedsz a programjaiddal.
Legfrisebb verzió, van deb csomag, 4 Ubuntu és 2 Debian verzióig visszamenőleg, van rpm csomag Fedorához és Suse-hoz, van snap, van flatpak, van appimage...
Van Ubuntura, van Fedorára, van appimage.
Van deb csomag.
Arch, Debian, Elementary, Fedora, Mint, OpenSuse, Ubuntu, és ha rákattintasz az "All downloads" linkre, ott még CentOS, RHEL, és Raspbian verzió is van.
Megbeszéltük már, ott a natív bináris (yt-dlp_linux), le lehet tölteni curllel, wgettel, pippel, van PPA. Flatpak csak azért nincs belőle, mert flatpakbe nem tudsz parancssoros alkalmazást csomagolni.
-
sh4d0w
félisten
válasz
tordaitibi #96111 üzenetére
"A Snap gondolom Ubuntu találmány és ezért rendesen karban is van tartva a deb kárára hátrányára, én ezt gondolom."
Most megint kiakadsz, ha felhivom a figyelmedet arra, mennyire nincs igazad?
A snap Ubuntu talalmany es nem azert van belole frissebb verzio, mert az karban van tartva, a deb meg nincs, hanem azert, mert erre epul a rendszer filozofiaja: "adjuk a bleeding edge-et, hogy mindig friss programjaid legyenek - legyen szo medialejatszorol, vagy szandekosan sebezheto xz csomagrol".
Debianek meg azt mondjak: "ekkor van freeze, ami eddig bejon, azt lecsiszoljuk, letakaritjuk, megepitjuk, aztan - hacsak nincs benne biztonsagi hiba - igy marad. Ha mindenaron ujabb kell, hasznald a backports repot, vagy a testinget, de utobbi eseteben felejtsd el a stabilitast es a biztonsagot". -
urandom0
senior tag
válasz
tordaitibi #96078 üzenetére
Valamint lehet meg is próbálom. Ez a Mint megy a levesbe, egy szűzet felpakolok a helyére és megnézem mi a helyzet Flatpak vonalon.
Ha rám hallgatsz, akkor ne hallgass senkire, tedd azt, amit jónak látsz
Egyébként más is írta már neked ezt a megközelítést.Snap és Flatpak.
Azokkal lehet ötvözni az öreguras stabilitást és a friss támogatott naprakész szoftverparkot.Igen. Akármennyire nem szeretjük ezeket a konténerformátumokat...
-
Petya XT
senior tag
válasz
tordaitibi #96078 üzenetére
Ezt meg kell tapasztalni. Inkább úgy fogalmaznék, hogy könnyebben lehet instabillá tenni, főleg, ha mondjuk az AUR-ra rászabadul az ember, tudatlanul mint én.. Nagyon sokszor nekifutottam, mire sikerült végre egyáltalán beállítanom úgy ahogy szeretném, minden szoftver futott amit szerettem volna, és el is indult utána. Egy kényelmes Mint után maga volt a rémálom, de szerintem megérte a beleölt időt.
Flat, Snap, ebben igazad van, szubjektív, én személy szerint nem kedvelem, bár bizonyára hasznos. Régi rendszerek tárolóinál egyetlen dolgot tudok elképzelni, legalább a mainline szoftvereknél, hogy ismert biztonsági kockázatot, bugot(esetleg a rendszerrel már inkompatibilis) tartalmazó csomagokat kiveszem, helyette az adott disztrón Flat, Snap-ből telepítheti a user ha gondolja a ropogósabbat.
Uby: Tényleg elvárható lenne ezekre a régi rendszerekre is, hogy az összes csomagot frissen tartsák?
A Redshift működik, csak a másikat szoktam meg, rosszul esett.Lehet nem értünk egyet, de a támogatási idő erről szól az én olvasatomban. Persze a rendszer megkapja a biztonsági frissítéseket, ami addig hatékony, amíg te magad mondjuk laikusként fel nem teszel a tárolóból egy olyan csomagot, ami lyukas mint a szita, még sincs eltávolítva, így lehetőség nyílik telepíteni is. Is itt a rendszered biztonságról ennyit is. Tehát továbbra is azt gondolom, hogy hosszú a támogatási idő egy adott kiadásnál. És egy kis
: Azért nem tettem, mert a Manjaro elvitte az energiám! Viccet félretéve, arra fókuszálok már egy ideje, a Mint 21.3 nekem nem tetszett, de ez részben a 22.04 alapnak volt köszönhető.
-
sh4d0w
félisten
válasz
tordaitibi #96059 üzenetére
Nem hiszem, hogy kisarkítottam bármit is. Te Magad írtad le többször, hogy szerinted egy modern UI-ban nem kell többé terminálozni. Egyrészt hoztunk példákat, hogy ez miért nem igaz, másrészt egy olyan rendszertől várod ezt el, aminek a kromoszómáiban van a terminál-használat.
Azt továbbra is fenntartom, hogy az ilyen régi csomagok a Debianból jönnek. A Minttel kapcsolatban is érdemes fejben tartani, hogy 1, azaz egy ember fejleszti. Nyilván sem ideje, sem energiája nincs 30-40K csomagot macerálni, így amit nem érez fontosnak, azt vagy tükrözi, vagy direktben behúzza Debianból.
-
Petya XT
senior tag
válasz
tordaitibi #96059 üzenetére
....fennkölt gyári szoftverkínálattal, na az igenis nagyon sz@r.
A csendesebbek közé tartozom, de egyetértek veled. Nem igazán tartom én sem jó megoldásnak, hogy az aktuális kiadás pillanatában elérhető legfrissebb csomag bekerül, aztán le van szahara. Lehet PPA-kal megszórni a rendszert, vagy Flatpak-et használni, ha frisset szeretnél. A PPA-s megoldás sem jó mindig, mert ha valami függőségi probléma van, simán kiszedik az addig elérhető friss verziót is(pl 20.3--->Qbittorrent 4.3.8) Az appletek terén sem sokkal jobb a helyzet. 20.3 QRedshift például. Máig nem működik rendesen, mióta megjelent a 21.3.
-
válasz
tordaitibi #96052 üzenetére
Én is sok mindent fejeltek, de ha hamar nem tudok valamit emiatt megoldani, azt dobom! Pont a nem éppen tini életkor az, ami miatt egyre kevésbé húzom fel magam totál nem fontos dolgok miatt! Most gondolj bele, ezer éve kékre festetted az ólajtót, de istennek se találod sehol a kék festéket. Mit teszel? Tucatnyi válasz lehet az adott lehetőségek ismeretében, de azt célszerű választanod, ami legkevésbé megy az agyadra! Lehet azért nem emléksze, hová raktad a kék festéket, mert már kidobtad 8 éve, de ez nem fog eszedbe jutni, érdemes akkor napokig keresni? Lefested pink színűre!
Disznónak mindegy, max páran beesnek az árokba, ahogy elmennek a porta mellett, úgy elképednek.
(ez egy elképzelt eset volt, lehet nincs is disznóólad, nehogy ezen is felhúzd magad)
Amúgy az aktuálisan használt disztró parancsai ott vannak a history fájlban, de ha nemrég használtam, a fel nyillal előhívom, ha régebben használtam, akkor Ctrl+R billkombó és beírok pár karaktert. A hasznos leírások, webcímek meg Gmail piszkozatként vannak elmentve 10 éve, azt bárhonnan elérem mindig.
-
válasz
tordaitibi #96045 üzenetére
pedig egy LINUXMINT telepítő az maga a tökély, nemdebár?
Nincs Linux Mint telepítő, azt az Ubuntus alaprendszer tartalmazza! De Ubuntut meg azért tudsz használni majd egy évtizede. Úgyis le kell selejtezned előbb-utóbb a 6 éves ősubuntudat.
Nem telepítettem semmit a Ventoyos hordozóra, átmásoltam rá sok disztrót, ahogy anno mondtátok. De ha már így alakult, lehet azt az SSD-t rakom a Dell notiba.
Csak tudod Uby, ami egyiknek jó poén, az a másiknak esetleg bántó is lehet.
Sajna az mindig is így volt, aki szolgáltatja a poen alapanyagát, ő mindig kivétel, mindenki más meg jó poennak tartja.
-
sh4d0w
félisten
válasz
tordaitibi #96028 üzenetére
Nézd, egy Linuxos topicban próbálod meggyőzni az embereket, hogy a Linux szar. Egy olyan rendszer esetében ágálsz a CLI ellen, ami eleve ennek az intenzív használatára épül. Azt kellene megértened és elfogadnod, hogy a GUI utólag ráillesztett felület a Linuxokon.
Attól, hogy az interface CLI, még lehet modern.
-
válasz
tordaitibi #96028 üzenetére
idézném urandom0 fórumtársunkat:
Amúgy teljesen igazad van szerintem mindenben.
Az amúgy nélkül kicsit mást jelentene, de így mindenki azt gondol mögé, amit akar.
Ha olvasnád és érdekelne a sok működő megoldás, akkor nem donkihótéznél hetekig.
Nyilván nincs 100%-ig biztos módszer, ha kimégy a netre, de ha a PPA-k annyira durván veszélyesek lennének és történne is valami, azt tuti olvasnánk pár helyen. Ha valamit meg akarsz oldani, megoldod. De nem akarod megoldani, csak úgy, ahogy nem lehet! Mit sugall ez neked?
....de ebben most totál igazam van egy fullhülye kezdő szemszögéből nézve.
Csakhogy Te igen régóta nem vagy fullhülye kezdő, mégis ezt szimulálod. De miért? (de legalább mindig felpörgeted a topikot)
-
Warton
őstag
válasz
tordaitibi #96028 üzenetére
Az az igazság, hogy minden rendszernek, OS-nek megvannak a maga szabályai. Meg kell tanulni vagy együtt kell élni a hülyeségekkel és kész, vagy tovább kell lépni. Ehhez az egész hobbihoz sokkal flexibilisebbnek kell lenni, nem lehet bemerevedni, mert attól csak frusztrált leszel. Meg aztán azért nem kéne ilyen véresen komolyan venni az itteni figurák csipkelődését. A zord külső mélyén érzékeny lelkek vannak: nézd csak meg ubi nyuszikat tart és fogadni mernék, hogy shadownak meg cicái vannak.
-
PCProfessor
aktív tag
válasz
tordaitibi #96037 üzenetére
Ha leszedik érte a fejem, ha nem ez így van.
Bruce Lee is így fogalmazott: "Nem attól tartok, aki 10 000 féle rúgást gyakorolt egyszer, hanem attól, aki egy félét 10 000x."
Legyen egyedi, meg testreszabott, de az alap az lehetne egyszerűbb és egységesebb. -
PCProfessor
aktív tag
válasz
tordaitibi #96028 üzenetére
urandom0: Az összes ilyen függőségkezelésre építő szoftverterjesztés rossz. Windows-on nincs ilyen, MacOS-en nincs ilyen, Androidon nincs ilyen, csak Linuxon van ilyen, és elég nagy szívás.
Ez 100000% így van.
Hiába sokszínű, testreszabható és gyorsabb egyes műveletek végzésénél a linux, kompatibilitás és egységesség a legnagyobb hiány. Ez eddig is gond volt, az is lesz. -
urandom0
senior tag
válasz
tordaitibi #96028 üzenetére
nem,. nem az Ubuntu vonal csomagkezelésével van a baj,az tökéletes hanem magukkal az elhanyagolt, elárvult magára hagyott programokkal. Semmi nem változott.
De, azzal is elég nagy baj van, mert sokszor pont azért nem lehet frissíteni egy csomagot, mert a függőségei elavultak. Az összes ilyen függőségkezelésre építő szoftverterjesztés rossz. Windows-on nincs ilyen, MacOS-en nincs ilyen, Androidon nincs ilyen, csak Linuxon van ilyen, és elég nagy szívás.
Amúgy teljesen igazad van szerintem mindenben.Ez egy KEZDŐ Linux topik!!!!! Nem a forráskódforgatásról és a menet közbeni kernelcseréről stb. kéne itt hoszas eszmecseréket meg példákat leírogatni az esetleg idetévedő színhülyéknek.
-
csixy
addikt
válasz
tordaitibi #96028 üzenetére
Jó-jó, de ha feltelepíted a nem működő yt-dlp -t és kiradírozod onnan ahova települt és a helyére bemásolod ezt: [link] , akkor működni fog. és ennyi. Csiribi-csiribá mukodj !!!! Hhhuh.
-
csixy
addikt
válasz
tordaitibi #96009 üzenetére
Egyszerűen synaptic, ... yt-dlp és youtube-dl-gui telepít. Ennyi!
-
válasz
tordaitibi #96009 üzenetére
Már mondtuk páran, hogy várd meg a 24.04 alapú Linux Mint-et, mivel ezek point release disztrók, a 22.04 alapúban azok a csomagok vannak, amik, ez nálam nem okoz problémát, de nálad meg igen. De jó pár alternatív megoldást linkeltek fórumtársak, ami akár sokkal jobb is lehetne, mint amihez ragaszkodsz, legalább amíg nem jön ki az új Mint 22, addig nézegesd az utóbbi napokban ajánlottakat.
Láttam én is a verziót, mikor próbáltam működésre bírni:
ubyegon@Latitude-5520:~$ yt-dlp --version
2022.04.08Feleslegesen idegesíted magad, egyszerűen értsd már meg, hogy a kiadás alapú disztrók ilyenek! Elmondjuk ezerszer, de csak tolod tovább és szidod a rendszert! Olyan, mint ha nekem hiába mondanák, hogy az öreg Suzuki Ignis nem fog soha 220 km/h-val repeszteni, de én mégis mindig kimennék az autópályára és utána mérgesen szidnám az autós topikban, hogy ez az Ignis még erre se képes. Szerinted kiröhögnének?
Ki hát.
Szóval higgadalom!
-
growler
őstag
válasz
tordaitibi #96009 üzenetére
Junius vegen, julius elejen fogjak kiadni a Mint 22-ot.
Azon majd mukodni fog a yt-dlp / yt-dlg ... egy darabig!! -
csixy
addikt
válasz
tordaitibi #95962 üzenetére
Tibi mi ez a tökölés?
-
válasz
tordaitibi #95962 üzenetére
Hozzad csak a gondjaidat, azért van a topik, az ne zavarjon, ha valamit ténynek írsz és páran ettől arcidegzsábát kapnak. Legalább sok minden kiderül/hetne, de talán a legfontosabb az lehetne, hogy akik ezeréve Linuxot használnak, megértik, mik a point release kiadások, mik a rolling kiadások, ilyesmik...tudod a rendőr fia is úgy tanul, ha kérdez!
Én határozottan élvezem, ha zajlik itt az élet.
Talán a fentiek alapján egyszer Te is rádöbbensz, hogy a rendszer ordító hibái nem is azok, hanem az alapfelépítésük miatt ilyen. Írtam is egy példát imént az smplayer-rel, hogy érzékeltessem, mennyire használhatatlan tud lenni egy rendszer, de mikor olvaslak benneteket, főleg téged, kifejezetten standup-érzésem van.
KDE Plasma app miatt életemben nem nyekeregtem.
Mivel egyszerűen csak jól működnek, nahát...Leírsz ilyeneket is, de elkezdel egy olyan rendszert felrakni, ami nincs KDE verzióban és régen is írtad már, hogy utálod... B+ Tibikomám, ha egy nemszeretem dolgot saját döntésed alapján kezdesz el csinálni, az qrvára nyögvenyelős lesz és soha nem lesz sikertörténet.
Azt se feledjük, igaz néha le is írod, hogy az általad használt hardver-rengetegbe is belegabalyodsz állandóan, mint majom a házicérnába. Ez nem baj, majd kibogozod, a baj az, hogy azonnal a hülye xy disztró a hibás! Ez meg így kicsit marhabaromság, de főleg azért baj, mert saját magadat vezeted félre és rossz irányba keresed a megoldást. Az is bugyutaság, hogy kipécézel pár programot, ami nyűgös mindenütt, nyilván az aktuális áldozatodon is az, de képes vagy donkihótézni hetekig, ahelyett, hogy alternatív megoldást keresnél. Mindenre van ezernyi megoldás, haladni kell, nem csak a disztróknak, a usereknek is.
találtam 2 olyan szoftvert ami 2 és 3 éves
De jó neked, irigyellek ezekért a sikereidért!
Nézz már körül gyorsan, nem dőlt össze a világ véletlenül? Olyan érzésem van, Te egy hét alatt belehalnál, ha nem találnál olyan pontokat bármely új disztrónál, amin lehet nyekeregni napokig!
Amin sajnálok nagyon, hogy nem kezdtél egy blogot írni Én marha, Linux Mint-et telepítek, de tudom, hogy úgyse lesz jó semmi...címmel, akkor a keletkező 1000-1500 hsz ott lenne egyben!
-
cigam
titán
válasz
tordaitibi #95933 üzenetére
No és miért baj hogy 2 éves? Nem mellesleg ha új és öszzeakadnak a csomagok az a baj, ha régi a csomag az a baj.
-
#02705152
törölt tag
válasz
tordaitibi #95926 üzenetére
Nem piszkálni akarlak, de ezt az "1 év míg belakom" dolgot értelmezni sem tudom...
A Devuan -> Fedora váltás kb. 40-50 perc volt. Már a kezdetekkor is volt egy átgondolt/átlátható partíciós sémám, most még átgondoltabb/átláthatóbb van (Btrfs, alkötetek; ezúton is pusszantom a fejlesztőket), az adatok külön meghajtókon (szal csak átírom az fstabot), a fontos konfig állományokról másolat, új telepítés után a helyükre másolás kb. 3 perc és ennyi a történet... -
cigam
titán
válasz
tordaitibi #95926 üzenetére
Mégis minek kellett volna történnie? Amit fapadnak hívsz, az a koncepció része. Engem pl pont nem érdekel hogy szögletes, vagy íves az ablak sarka.
-
daninet
veterán
válasz
tordaitibi #95915 üzenetére
sok dologban egyetértek. Sajnos az otthoni linux desktop egy hobbi projekt ami a szerver vonalból ágazik le. Minden ami itt történik a szerverek miatt van.
Ez eg ördögi kör, mert sok dolog addig nem lesz jobb míg nem nő a felhasználói bázis, de a felhasználói bázis nem nő mert sok dolog nem jó
Én opensuse vonalon vagyok, a repo csomagokból sok a rossz. VLC-t felrakom és nincs képe csak hang. A flatpak verzió hibátlan
De van hogy a flatpak verzió szar és akkor próbálom a repósat
hit and miss. Meg presze skill issue -
Warton
őstag
válasz
tordaitibi #95915 üzenetére
Én azt nem értem, hogy a stable disztrókon (Mint, MX) is rendszeresen van frissítés két naponta, naponta stb. Akkor mi a francért nem lehet 2 év után befrissíteni a yt-dlp-t. Ez olyan nagy cucc? Nem, helyette fenn van a repoban egy használhatatlan 2 éves verzió, már az is barátságosabb lenne, ha azt mondanák, hogy nem rakjuk be a saját reponkba, mert mi nem akarunk ezzel foglalkozni.
Amúgy MX linuxra nem tudtam friss yt-dlp-t csiribálni, mert a leírásban szereplő add-apt-repository parancs nem működik, valami csomagot előtte fel kéne még rakni?
-
cigam
titán
válasz
tordaitibi #95915 üzenetére
Vagyis nem csak a terminál, hanem az egész koncepció ellen ágálok.
Akkor miért használsz Linux-ot?! Nem kötelező, és van pár alternatíva, ott a Windows, vagy a macOS.
-
growler
őstag
válasz
tordaitibi #95915 üzenetére
Mit szólnál egy Debian alapú, de kizárólag flatpak csomagtelepítővel
megáldott(megvert?) kiadáshoz? Nevezetesen az Endless OS-hez?
Elvileg ez is a legújabb csomag verziókat tartalmazza - illetve ezekre
frissül. -
sh4d0w
félisten
válasz
tordaitibi #95896 üzenetére
Cimbora, tudom, hogy idos vagy es biztos mar nehezen megy megszokni vmi ujat, de hidd el, hogy a terminal nem a patastol valo. A Microsoft ebbe az iranyba tart a PowerShell-lel, olyannyira, hogy Entraba (ex-Azure) is lefejlesztettek az ottani verziot, mi tobb, AD-t is managelhetsz vele, meg ha feltelepited az ms-graph modulokat, akkor a lokalis ps-bol az Entrat is. A Windows Server verziokbol van Core edition, amit csak es kizarolag CLI feluleten piszkalhatsz, nincs GUI - mert rajottek, hogy sokkal nagyobb az attack surface, ha van. Mi tobb, kliens Windows-t is telepithetsz parancssorbol...
Ne gondold, hogy en, mint Debian felhasznalo, nem szivtam a yt-dlp-vel. Megkerestem a GitHub oldalat, ott van egy 2.8 MB koruli egyetlen file-os megoldas; ha ledoglott a letoltes YT-rol, akkor csak yt-dlp -U es maris a GitHubon szereplo legfrissebbet kapom. Meg a yt-dlp-hez sem toltok le GUI-t.
Na meg egy kicsit: amikor fent az uj rendszer (pl. virtualizalva), akkor elso dolgom a nala telepitese. Az apt/apt-get/aptitude es a GUI-s frontendek, amik ezeket hasznaljak, egy szalon hajlandoak letolteni a cuccot. Ez egy Kali frissitesnel sokaig is tarthat, mert ott nem ritka, hogy egy hetig nem hasznalom es maris giganyi frissitesek vannak. nala-t hasznalva nagyon gyorsan lejon meg ekkora frissites is, mert tobb letoltesi szalon, tobb repobol dolgozik egyszerre. A telepites mar nem a halozat kihasznaltsagan, hanem a gep erejetol fugg.A mostani big trend az AI. Ehhez kell git, python minimum. Sokkal egyszerubb mindkettot CLI-bol managelni, mint a sok rosszabbnal-rosszabb GUI-s frontendrol - mert amig a GUI elindul hozzajuk, addigra CLI-bol reg vegeztem.
-
urandom0
senior tag
válasz
tordaitibi #95908 üzenetére
Ez az egész usrmerge történet arról szól, hogy okos emberek rájöttek, hogy a hagyományos Linuxos könyvtárszerkezet, ahol van /bin és /usr/bin, /sbin és /usr/sbin, /lib és /usr/lib, /lib64 és /usr/lib64, nem túl jó megoldás. Egyrészt nincs túl sok értelme különválogatni a /bin-t és az /usr/bin-t meg a többi, hasonló könyvtárat, mert minek (ez egy régi maradvány, manapság hasztalan). Másrészt kevésbé kompatibilis a UNIXOS könyvtárhierarchiával.
Úgyhogy elkészítették az usrmerge csomagot, ami annyit csinál, hogy a /bin, /sbin, /lib és /lib64 mappákból átmozgatja a fájlokat a /usr-beli megfelelőjükbe, és ezekre egy symlinket csinál. Tehát a /bin innentől egy symlink lesz az /usr/bin-re, az /sbin az /usr/sbin-re, és így tovább.
Elméletileg újonnan telepített disztrókon ez a váltás már tényleg megtörtént, úgyhogy igazából nem értem, mit akar tőled ez a hibajelentő. De nézd meg magad, ha nálad is ilyen -> nyilacskákkal jelöli a symlinkelést a mappáknál, akkor nálad is lefutott már az usrmerge:
Elméletileg el is távolíthatod, te a váltásból így sem - úgy sem veszel észre semmit. De ha már megtörtént a váltás, és eltávolítod a csomagot, a mappaszerkezet természetesen nem fog visszaállni a régi formára, marad ez a symlinkes megoldás.
-
válasz
tordaitibi #95911 üzenetére
NÁLAM ne jelent volna meg rendellenesen...?
Na de mér'? Lassan 10 éve használom és mindig dícsértem, szerinted engem miért nem szivat? Nem véletlen kap mindig női nevet a Linux Mint, ha szidod, hisztissé válik. Ha még azt se tudtad, hogy most épp Vanessa az, akit sértegettél....
Lelke van, nem bántjuk!
-
válasz
tordaitibi #95908 üzenetére
Ne távolítsd el, nekem is fenn van, de ez tényleg valami téves jelzés lehetett, már telepítés során lefutott ez a csomag, 205kb az egész, valami symlinkeket alkalmaz, anno olvastam(épp említi is Kapitány, hogy írták a disztrók oldalain), hogy ezt a Mint is futtatja, de az ilyen default rendszerműveleteket nem piszkálom már régóta!
Ha valamiről azt írja akármilyen infóablak, hogy rendszercsomag, azt inkább hagyd békén. Nyilván elvégezte a dolgát ez már, de jobb a békesség!
Az tényleg fura, hogy nálad megjelent ez abban az infóablakban.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
tordaitibi #95908 üzenetére
Az az igazság, hogy időnként célszerű olvasni a használt disztró weboldalát a hírek után. Ez a usrmerge dolog ugyanis végigment kb. az összes disztrón az elmúlt években és anno be is számoltak róla hírek formájában, hogy ne érjen senkit meglepetésként.
-
válasz
tordaitibi #95903 üzenetére
Atyaég, hagyd el gyorsan ezt a Hibajelentőt!
Az usmerge valami új csomag, olvastam róla, de inkább most ne foglalkozz vele. Egyesíti a könyvtár rendszert amúgy az /usr-be rendez dolgokat, kb ilyesmi. Pont elvagy most az eddigi könyvtárrendszerrel szerintem.
Előveheted később is...
Amúgy Debiannál láttam ezt, de ott terminalos updatekor jött elő, azt hiszem. Semmi gondot nem okoz. Normál esetben, de most rólad van szó!
Itt van-e:
Ez pár napos telepítés, de most sincs ott nálam az usrmerge:
Nálad fura a magyarázó szöveg, mert azt írja, hogy már el lett végezve telepítés során az, amire figyelmeztet, hogy telepítsd! Szerintem rád besértődött a Mint és szivat.
-
urandom0
senior tag
válasz
tordaitibi #95888 üzenetére
Ayt-dlp -U
nem próbáltad kiadni? Elméletileg ez lefrissíti a programot.Egyébként itt egy saját ppa-t ír, te abból telepítetted, vagy a Mint gyári repójából?
szerk: én most Slackware alatt így telepítettem fel:
pip3 install yt-dlp
És a legújabb verzió van fent:$ yt-dlp --version
2024.04.09 -
válasz
tordaitibi #95888 üzenetére
Kicsit kevered az adott disztró és a használandó programok kérdését. Most épp a Linux Minten próbálkozol és régi csomagok miatt zsörtölődsz, de vagy felraksz egy amúgy jól működő disztrót és a szükséges programjaidat összevadászod vagy egy netinst.iso-t rakj fel, ott csak az alaprendszer van, ráraksz egy DE/WM-et és összevadászod, ami kell.
Jó példa ez a yt-dl program, egyik disztrón se működik, mert mint írod, a YT API-t mindig változtatják, de ehhez mi köze a Linux Mint-nek vagy a többi disztrónak? Van 30-60ezer csomag egy point release disztrón, nyilván van közöttük sok olyan, amit az adott csomag készítője nem frissít. A sokat emlegetett rolling-gal is ugyanott vagy, annál is jórészt már külső forrásból kell a programjaid összevadászni. Akkor már inkább egy stabil alaprendszer a szükséges programokkal.
A particionálás nehézségei miatt is emlegedet a Mint öreganyját(vagy amivel épp kísérletezel), de ehhez se sok köze van a Linux Mint-nek, mint Te is tudod, az alaprendszer az az Ubuntu 22.04.
Annyit emlegeted ezt a 2024-ben használhatatlan kitételt, hogy lassan rádöbbenhetnél már, hogy a 20-30 éve használt rpogramjaid helyett is kereshetnél már picit frissebbet.
Mondjuk ez a Hypnotix épp a Mintesek saját repoi között van, szerintem ilyenekkel nincs értelme vesződniük, ha a TV csatornák állandóan változnak, plusz ezekkel vannak még egyéb gondok is, dobniuk kéne.
Itt van 153 Mint-es repo nem mind saját fejlesztés, ami nincs ezek között, azokat kár is emlegetned, mert rohadt idegesítő olvasni!
-
growler
őstag
válasz
tordaitibi #95888 üzenetére
A Hipnotix mellett indithatom az "IPTVnator" appimaget. [link]
A githubon kereshetsz hozza free listakat. -
sh4d0w
félisten
válasz
tordaitibi #95888 üzenetére
Nem mergesitettel fel (meg ha igy is lenne, miert torodnel vele?), egyszeruen csak probalom megerteni, mit miert csinalsz es miert valasztod mindig azt az utat, amivel szivatod Magad?
-
I02S3F
addikt
válasz
tordaitibi #95888 üzenetére
Ez ilyen! Stabil, de régi.
Vagy használsz rollingot, vagy Debian-al az unstable (ne tévesszen meg a neve, elég stabil!) ágat, vagy Ubuntut. Ezek az alternatívák.
Ne hari, nem olvastam az elmúlt pár napi megpróbáltatásaid!
-
growler
őstag
válasz
tordaitibi #95885 üzenetére
Tudomasul kell venni, hogy a mindenkori legujabb verzioju
alkalmazasok a rolling kiadasokban vannak.
Ki kene valasztanod egy szamodra szimpatikusat, megtanulni a
kezeleset, rendszeresen telepiteni a frissiteseket es csak hasznalni
- hasznalni reszketeg korodig. -
sh4d0w
félisten
válasz
tordaitibi #95885 üzenetére
Komolyan nem ertelek neha. Amikor nem kellene mindenfele snap/flatpak/tokomtudjami image-et hasznalni, Te azt teszed, amikor meg egyertelmu, hogy csak valami 3rd party repo a megoldas, ragaszkodsz a hivatalos repohoz.
-
válasz
tordaitibi #95881 üzenetére
Sajna ez sem működik, de meg kellett próbálni, nyilván most nem is user errorról van szó!
Amit urandom0 ft említ, már én is gondoltam rá, el kéne távolítani a nem kellő meghajtót az operatívkodás idejére. Ha van erre lehetőség...
-
urandom0
senior tag
válasz
tordaitibi #95877 üzenetére
Szerintem nálad az lesz a probléma, hogy nincs felkészítve a guefi arra, hogy egy gépen több EFI partíció lehet. Nálad megtalálja a második EFI partíciót, megkeresi a csatolási pontját, de mivel nem az van felcsatolva, hanem a másik, ezért problémázik. Explicit módon nem lehet megadni neki az EFI partíciót, úgyhogy igazából az lenne a megoldás, hogy azt a lemezt, amin a nem szükséges EFI partíció van, ideiglenesen le kellene húzni.
-
válasz
tordaitibi #95877 üzenetére
A másik efibootmgr frontend appnál is gond az autodetect, ott javasolja is a manuális megadását az adott particiónak:
If the program is unable to correctly auto-detect the ESP (EFI System Partition) you can manually pass --disk and --part like this (assuming ESP is on /dev/sda1):
$ python3 efiboots --disk /dev/sda --part 1
Az általad alkalmazott frontendnél is valami ilyen autodetect gond lehet. Én hozzábiggyeszteném a
--disk /dev/sda --part 1
sor megfelelőjét.Látom megint sudo-val indítottad a GUI-s appot!
(#95873) urandom0
Logikus, hiszen csak egy frontend.
-
urandom0
senior tag
válasz
tordaitibi #95872 üzenetére
Megnéztem a guefi forráskódját, hogy honnan ismeri fel az EFI partíciót.
Azt csinálja, hogy kiadja az
lsblk -p -l -t -o name,parttype,maj:min,uuid,pkname,pttype,type
parancsot, és a visszadott táblázatban megkeresi azt a sort, amelyikben szerepel a '0xef' VAGY a 'c12a7328-f81f-11d2-ba4b-00a0c93ec93b' string.
Ha én adom ki ezt a parancsot, akkor szépen látszik is, melyik az EFI partícióm:# lsblk -p -l -t -o name,parttype,maj:min,uuid,pkname,pttype,type
NAME PARTTYPE MAJ:MIN UUID PKNAME PTTYPE TYPE
/dev/sda 8:0 gpt disk
/dev/sda1 c12a7328-f81f-11d2-ba4b-00a0c93ec93b 8:1 BF6A-7861 /dev/sda gpt part
/dev/sda2 0fc63daf-8483-4772-8e79-3d69d8477de4 8:2 db76fb61-88dd-44c8-8150-1db5090cd9c7 /dev/sda gpt part
/dev/sda3 0fc63daf-8483-4772-8e79-3d69d8477de4 8:3 04575784-05e9-4530-b313-e18704accbe5 /dev/sda gpt part
/dev/sdb 8:16 dos disk
/dev/sdb1 0x83 8:17 58e52e0e-013d-4190-830f-a91a8fbeb02b /dev/sdb dos part
/dev/sr0 11:0 rom
/dev/zram0 252:0 diskHa a másik gépemen adom ki, ott is látszik:
# lsblk -p -l -t -o name,parttype,maj:min,uuid,pkname,pttype,type
NAME PARTTYPE MAJ:MIN UUID PKNAME PTTYPE TYPE
/dev/sda 8:0 gpt disk
/dev/sda1 c12a7328-f81f-11d2-ba4b-00a0c93ec93b 8:1 7388-EE19 /dev/sda gpt part
/dev/sda2 0657fd6d-a4ab-43c4-84e5-0933c84b4f4f 8:2 b98d5ee4-d376-4603-8fb6-7210c2b27fb7 /dev/sda gpt part
/dev/sda3 0fc63daf-8483-4772-8e79-3d69d8477de4 8:3 66260278-35c3-4c1e-80a0-6e66f566f7f7 /dev/sda gpt partEzután a guefi kiadja a
findmnt
parancsot, és megkeresi a már megtalált EFI partíció csatolási pontját.Tibi, ha te rooként kiadod ezt a parancsot, akkor mi a válasz?
lsblk -p -l -t -o name,parttype,maj:min,uuid,pkname,pttype,type,mountpoint
-
urandom0
senior tag
válasz
tordaitibi #95872 üzenetére
sudo guefi
? -
urandom0
senior tag
válasz
tordaitibi #95865 üzenetére
De ezzek sikerült feltelepíteni, nem? Ahogy látom, az /usr/sbin/guefi ott van a helyén, csak a .desktop fájl miatt panaszkodik (talán hiányzik az intltool csomag?). Tehát paranccsorból el kell tudnod indítani.
Egyébként nálam így néz ki a folyamat:
$ make
for i in `ls po/*.po`; do \
msgfmt $i -o `echo $i | sed "s/\.po//"`.mo; \
done
intltool-merge po/ -d -u \
guefi.desktop.in guefi.desktop
Merging translations into guefi.desktop.
intltool-merge po/ -d -u \
guefi-kde.desktop.in guefi-kde.desktop
Merging translations into guefi-kde.desktop.$ sudo make install
Jelszó:
install -d -m 755 //usr/share/icons/hicolor/scalable/apps/
install -m 644 icons/guefi.svg \
//usr/share/icons/hicolor/scalable/apps/
for i in 48 32 24 22 16; do \
install -d -m 755 \
//usr/share/icons/hicolor/${i}x${i}/apps/ \
2> /dev/null; \
install -m 644 icons/guefi-$i.png \
//usr/share/icons/hicolor/${i}x${i}/apps/guefi.png; \
done
for i in `ls po/*.po|sed "s/po\/\(.*\)\.po/\1/"`; do \
install -d -m 755 //usr/share/locale/$i/LC_MESSAGES; \
install -m 644 po/$i.mo //usr/share/locale/$i/LC_MESSAGES/guefi.mo; \
done
install -d -m 755 //usr/sbin
install -d -m 755 //usr/share/applications
install -d -m 755 //usr/share/guefi
install -d -m 755 //etc
install -m 755 src/guefi //usr/sbin/
install -m 644 src/guefi.ui //usr/share/guefi/
install -m 644 guefi.desktop //usr/share/applications/
install -m 644 guefi-kde.desktop //usr/share/applications/ -
urandom0
senior tag
válasz
tordaitibi #95863 üzenetére
Mint alatt nincs guefi?
Ez most meglepett...Innen letöltöd: https://github.com/gapan/guefi
Nem kell a release alatt keresni, rányomsz a Code-ra és ott a Download zip.
Kicsomagolod, belépsz a mappájába, majdmake
, éssudo make install
. Kipróbáltam, nálam működik.Nálad nincs telepítve a
git
?
Ha telepíted, akkor ez az egy sor letölti, kibontja és fel is telepíti neked (csak ugye a sudo-nál kérni fogja a jelszót):git clone https://github.com/gapan/guefi.git && cd guefi-master && make && sudo make install
-
urandom0
senior tag
válasz
tordaitibi #95860 üzenetére
-
Warton
őstag
válasz
tordaitibi #95856 üzenetére
Pár éve elkezdtem egy doc-ba irogatni a parancsokat, ITT a link, hátha segít.
-
urandom0
senior tag
válasz
tordaitibi #95854 üzenetére
Én abszolút hiszek neked, és nem is engem kell meggyőznöd, hanem a Mint telepítőjét
Te tudod, hogy hogyan szervezed a partícióidat. Mondjuk nem csodálom, hogy a Mint képességeit meghaladta, azért nem hétköznapi dolog az, hogy valakinek 3 lemeze és 4 EFI partíciója legyen. -
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
tordaitibi #95854 üzenetére
"Nem tudom hogyan kell terminálban kiíratni a lemezeket és partíciókat." -
sudo fdisk -l
-
válasz
tordaitibi #95835 üzenetére
Alakul ez azért! Mivel a Windowst szereted, most már meg fogod szeretni a Mint-et is.
A stabil Ubuntumat elvitte a cica
Egyre több égi jel utal rá, hogy lassan el kell engedned. Ez amúgy elég sok helyen van, hogy a rendszer bizonyos részein Ubuntu-nak nevezi a Linux Mint-et is, de hogy az EFI-nél miként lehetne átnevezni?
Ha erre gondolsz, itt root Nemoban át lehet nevezni a mappa nevét.
Amúgy pont jól jön neked kis betonozás, az simán megnyugtat.
(#95837) urandom0
Ez a guefi se rossz, nem láttam még, mondjuk eddig az UEFI-t kerültem, mint Orbán a választópolgárokat.
-
urandom0
senior tag
válasz
tordaitibi #95835 üzenetére
Van egy efibootmgr nevű program, ezzel tudod az EFI bejegyzéseket szerkeszteni. Van hozzá GUI is, guefi néven és efiboots néven, kb. mindkettő ugyanazt tudja.
szerk: a guefi jobb, azt telepítsd fel.
-
urandom0
senior tag
válasz
tordaitibi #95824 üzenetére
Na, ezért használnak part UUID-t manapság a busz-alapú megnevezések helyett, mert az állandó és örök, mint a nyomorúság. A busz-alapú megnevezéseknek van egy olyan jó tulajdonságuk, hogy adott esetben elcsúszkálhatnak, szóval hiába tudod te azt, hogy a /dev/sdc7 az EFI partíció, a telepítő lehet, hogy másként látja.
Illetve az sem kizárt, hogy BIOS/CSM módban bootoltál be, és ilyenkor a telepítő azt hiheti, hogy nem UEFI-s a géped. Ilyenkor hozzá sem nyúl az EFI partícióhoz, hanem simán /-ra rátolja a Grubot, feltételezvén, hogy te majd onnan fogsz bootolni.
-
válasz
tordaitibi #95831 üzenetére
Hidd el jól csináltam, 3 EFI partíció közül csak ki tudom választani melyik kell nekem
Nem kétlem, hogy tudod melyik kell neked, de ebbő nagyon nem következik, hogy jót jelöltél be, de ezt elég részletesen vázoltam, milyen hibát követhettél el szerintem. A GRUB helyének jelölése utáni ablakot tuti nem nézted meg tüzetesen. Azért is hoztam fel a multkori hibád, hogy értsd, egyetlen plusz space vagy egérpiszkálás és már meg is van a baj. Azt a világítós scripted is ismerted ezeréve, mégis bevittél egy óvatlan üres karaktert, érted már, mire utalok?
Más, yt-dlp-t honnan tudok erre varázsolni, a gyári tárolóba 2022. negyedik havi van, az nem épp a legfrissebb...
Itt kb ugyanazt kellene végig játszanod, mint a legutóbbi új Ubuntu telepítése után, viszont ez a Mint még 22.04 alapú, a 24.04 alapú bő egy hónap múlva jön ki, de ez a yt-dlp nem az, ami helyett van másik, mert ezt nem fejlesztik? Nem használom, így nem is ismerem, csak legutóbbi esetnél mintha ezt olvastam volna. Szerintem ismerkedj a mostani Mint-tel és a hetek múlva kijövő 22 lesz neked is az igazi!
Linux Mint amúgy megeszi a PPA-kat is, van itt egy friss ebben:
A youtube-dl fork with additional features and fixes
Linux Mint felhasználói kézikönyv 2024
Ebben amúgy minden lépés képekkel, magyarázatokkal le van írva, ha még nem láttad!
példa
-
válasz
tordaitibi #95824 üzenetére
Atyaég, megint egy apró figyelmetlenség a user részéről és akkor újra az van, hogy szivat a rendszer!
Mindent betartott, kvéve mit nem...? Igen. A rendszerbetöltő grub fájlokat ráb@szta a sda1-re.
Ez a legbiztosabb pont az installnál és sokan benézik! Egy kattintható legördülő menüben kell kiválasztani az installhelper particionáló lépései között, hogy melyik meghajtóra/particióra szeretnénk a GRUB-ot. A rendszer oda is fogja tenni, de ha ezt az ablakot leOKzod, a következő ablak egy nagyon jól áttekinthető összefoglalót mutat, mit hová fog telepíteni! Gondolom ezt nem nézted meg, mert akkor láttad volna, hogy amit kijelöltél, az nem lesz jó! Kb ennyi volt az újabb user error most.
Hol egy felesleges space, hol egy kattintás utáni egérgörgetés és a hülye rendszer megint szivat!
Olyan érzésem van, hogy a végén véletlenszerűen pont mindent jól kattintasz és összejön szépen a Mint is neked.
Ez azért reménykeltő, nem?
-
growler
őstag
válasz
tordaitibi #95819 üzenetére
Ha telepult a Mint, csak a rendszerbetolto hianyzik, akkor
megprobalhatnad ezt: [link] (live-kent inditott telepitovel -> egyszerusitett chroot)
Az utolso parancs nyitja a felso kepen lathato ablakot
ahol kivalaszthatod a Mintet.
Enter utan jelenik meg az also kepen lathato felulet.
chroot>
utan beirod:
grub-install /dev/sda7
miutan lefut az install
update-grub
exit
Proba a telepitett Mint inditasaval -
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
tordaitibi #95821 üzenetére
Ubuntu... pont akkor dobták a Unity-t, mire sikerült megcsinálni jóra... Aztán rámentek a Gonem3-ra... Sigh.
Azon a vonalon amit használsz, szerintem a Kubuntut kellene megnézni. MX Linux van még KDE-vel, de mivel Deiban alapú, esetenként elég sokat kellhet várni friss KDE kiadás megjelenésére, ami elég gáz.
-
growler
őstag
válasz
tordaitibi #95814 üzenetére
Ennek az sda7, fat32 partíciónak a flagjei boot és esp ?
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
tordaitibi #95814 üzenetére
Ajjh. KDE-re ne a Mintet válaszd. Nagyon jó sok téren a Mint, de pont a legjobb DE-t dobták, mert csak... Az ilyen-olyan öszvér ráhekkelem a KDE-t megoldásokat meg nem javaslom.
-
válasz
tordaitibi #95814 üzenetére
Mikor először Mint-et EFI-ben telepítettem, csinálnom kellett egy külön EFI particiót neki, azt szerette! Gondolom nem saját ötlet alapján csináltam, de tényleg minden simán ment.
Amúgy ezeket a hiba kiírásokat ha pontosan beraknád, egyszerűbb lenne az életed/ünk.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
tordaitibi #95803 üzenetére
Miért nem mozdulsz el valami kényelmesen telepíthető és használható irányba? Azon az ágon ott van a Mint...
-
válasz
tordaitibi #95803 üzenetére
Csak a pontosítás végett, van köztük Windows2000 program is.
ó...akkor ezt is megjegyzem!
Feltettem Debian kartársra ezt az iwlwifi vagy mi a fene csonagot.
Annyit értem el hogy ...Hát ugye a Debian az tanít elég rendesen, ha nem vagy elég körültekintő!
Azt nem értem, ha az ősUbuntuba beleöltél 6000 üzemórát, miért gondolod, hogy egy másik rendszer belakása megvan 2-3 óra alatt!?
Már persze, ha ragaszkodsz az előző évezred programjaihoz.
Arról nem is mondok semmit, hogy egy erősen rutinos Debianos tanácsára netinstall iso-val ugrasz neki a Debian telepítésnek. Az nem feltétlenül kocaubuntus meg kocamintes usereknek van kitalálva!
De ezt már tudod.
-
csixy
addikt
válasz
tordaitibi #95786 üzenetére
Én pontosan fordítva jártam egykoron. Egy notiban (tán acer aspre E1 531 volt) windows alatt sehogysem akart menni a wifi. Linuxból rfkill segítségével sikerült bekapcsolni. Utána már működött windowsban is.
-
válasz
tordaitibi #95783 üzenetére
Csak nem fog frissülni.
Valamelyik ilyen megoldás tud frissülni, ha megfelelő mappába telepíted, de csak futólag olvastam, nincsenek meg részletek. Linux Mint még mindig mentes a Flatpak kényszerítéstől és a következő főverzióból még jobban kipurgázzák a Flatpakot, ha jól emlékszem. De ugye nyilván nem Mint-et akarsz, mert az olyan unalmas... Ha meg valami azon se működik, el kell engedni, bármennyire fáj is. Az életben is sok dolgot elengedsz, amit fiatalkorodban csináltál, nem?
Sajnos Uby bele kell jönnöd a UEFI-be, mbr/bios már lassan a múlt.
Benne vagyok már, csak egy éve volt, hogy épp egy másik Dell notin meg saját desktopon is megcsináltam, de nekem ahhoz elég egy év, hogy amit amúgy is rühellek, azt elfelejtsem.
Windows... És mindjárt a 11...? Többet fogsz miatta lázadozni mint én a Debian ellen az tuti
Ez már rajta volt a gép SSD-jén és lusta voltam berakni az ebbe szánt Samsung 980-at és hagytam a telepítőnek mellérakni a Mint-et, ami meglepően simán ment, mármint a boot utána. Használni nem fogom ezt a 11-es csodát, elég volt ez a bitlockeres kalandom vele. Az UEFI-s bios-ról meg inkább ne is beszéljünk, visszasírom a HP Elitebook 10+ évvel ezelőtti bios-át.
Amúgy a Win11-re telepítettem pár SSD mazsolázó programot, ha már ott vagyok, na apám, az ugyanaz a next-next-next bugyuta módszer, mint ezeréve. Volt pár érdekesnek tűnő dolog amúgy benne, de sajna el kellett búcsúznunk.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
tordaitibi #95786 üzenetére
Oké, de mikor deb-et raksz egy egyébként nem támogatott és EOL rendszerre, akkor azt érdemes terminálból intézni.
-
#63718632
törölt tag
válasz
tordaitibi #95778 üzenetére
Oké.
Ilyet az én notim is produkál, mint amit leírsz. W11/Debian12 dual rendszer.
Win után átbootolok a Debianra és nincs wifi, olyan ahogy írod.
Egy logout és restart után meg van.
Nekem is Inteles wifim van, csak nem pont olyan mint a Tied.
Win11-ben már nincs opció a gyors rendszerindítás ki-bekapcsolására sem.
De valamiért mégis "fogva marad" a wifi. -
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
tordaitibi #95783 üzenetére
Miért nem ment fel? Hiányzik neki valami? Vagy valamiből túl régi van fent?
Elfogadom, munkára nem feltétlen való egy rolling disztró... De pl. a Viber bármelyik Arch leszármazotton csak annyi, hogy
yay -S viber
, és már van is viber a gépeden az AUR-ből. -
válasz
tordaitibi #95781 üzenetére
Pont most kezdem el szidni
Első pillanattól tudtam, mikor megláttam, hogy Debianról postolsz!
Mondjuk én sose javasoltam volna neked, ismerve az előéleted a múzeális Ubuntuval. Linux Mint/LMDE6 sokkal jobb lett volna, de nyilván arra még pluszban felrakni a DE-t, mert neked a Cinnamon nem jó...
...a DEB hívők mit csinálnak, fejüket verik a falba, vagy mellőzik a szoftvert
Kb így, Én elvagyok kliens nélkül is, ha valami csak böngészőből működik, de alapból már minden ilyen chatelős akármit mobilon használok.
Annyira bosszantó hogy Linux fronton megállt az idő pedig 2024 van.
Bár megállt volna az idő...akkor nem nyomakodna ez a hülye appimagem snap, flatpak mindenhová, kiszorítva a deb csomagokat.
Amúgy a viber oldaláról kíváncsiságból leszedtem az Ubuntu.deb verziót és 22.04 alapú Mint 21.3-ra felcuppant hiba nélkül...én simán megpróbálnám Debianra is felrakni, ha kér függőséget, akkor azt is.
Ez is lehet még másik megoldás:
~$ wget http://download.cdn.viber.com/cdn/desktop/Linux/viber.deb
~$ sudo dpkg -i viber.deb
~$ sudo apt-get -f install6 év alatt kiestél a ritmusból és megint nyomod a hülyeséget, hogy ezért van annyi Windows.
(eggyel több is, mint kéne) -
válasz
tordaitibi #95777 üzenetére
Már vigyorogva vártam, mikor kezded a Debiant szídni!
Tegyük hozzá, hogy teljesen a saját hülyeséged miatt szívsz most is, a Debian pontosan azt csinálja, amit a végeztetett műveletek alapján csinálnia kell.
Netinstall-lal telepíted, ami egy minimál install és hát ez a neve alapján is csak azt rak fel, ami alap, márpedig ha igaz, amit írok, akkor a hwscanner által letapogatott eszközök drivereit fogja felrakni. Ezt várnás egy minimal installtól? Ezt hát!
Hazabattyogsz és egy totál más, a jelenlegi telepített rendszer számára ismeretlen wifi-bt hardvert nem használ a gép? A hülye Debianja!
Ráadásul ez az iwlwifi egy teljes firmware csomag, szóval ahogy javasolták is, telepítsd csak fel szépen és ne a Debianra morogj. Aminek nyilván vannak azért korlátai, gondolom ha hazamész, nem bont sört, nem melegíti fel a disznóláb cupákokat, etc...
Szóval hajrá! Debian az tökéletes, csak nem fog helyetted sem megcsinálni semmit, sem gondolkodni!
Amúgy meg ne sírjál, neked Linuxokkal kell csak bíbelődnöd, míg én egy nyamvadt W11-gyel szemeztem legalább egy órát, mert kíváncsiságból mellé raktam a Mint-et...Idióta Winen láttam, hogy nincs aktiválva a bitlocker, no gondoltam, simán elkezdem telepíteni...ááá a lóf*szt, a bitlockernek kikapcsolt állapotban kell lennie!!! Hoppa...no szóval visszamentem Win11-re, aktiváltam a bitlockert, hogy utána ki tudjam kapcsolni! No komám, ez az ami arcidegzsábát okoz hamar nekem! Ennél nagyobb idiótaságot még nem is hallottam. Viszont pikkpakk felment Win11 mellé a Linux Mint Cinnamon. Ráadásul ezután már nem is nagyon tudok pofázni a nyamvadt UEFI miatt, mert a notebook már tiszta UEFI-s, esélyem sincs legacy installra!
('21-es kiadású Dell Latitude 5520 nyugdíjazta a HP Elitebookomat, azért ez a kb 10 év korkülönbség érződik rendesen)
UEFI-hez amúgy még mindig nokedli vagyok, mert a Mint autómata mellételepítést választottam...
-
#63718632
törölt tag
válasz
tordaitibi #95770 üzenetére
Ezt a portable cuccot most olyan gépen indítottad, amin előtte Windows ment?
-
urandom0
senior tag
válasz
tordaitibi #95773 üzenetére
iwlwifi
-t próbáltad? -
I02S3F
addikt
válasz
tordaitibi #95773 üzenetére
Google első találata, nem segíŧ?
Szerk.: De ja! A Debian nem annyira nyalja ki a segged, mint az Ubuntu!
-
I02S3F
addikt
válasz
tordaitibi #95771 üzenetére
reboot?
-
sh4d0w
félisten
válasz
tordaitibi #95765 üzenetére
Ezentul ha scriptet teszel be, kerni fogjuk a teljes forraskodot.
-
daninet
veterán
válasz
tordaitibi #95765 üzenetére
egyébként szintaktikai hibákat nagyon jól keres a legtöbb AI. Ilyen vassző hibák meg behúzás hibák meg tudják őrjíteni az embert néha érdemes odadobni neki a kódot nézzen rá.
-
I02S3F
addikt
válasz
tordaitibi #95765 üzenetére
Ügyes vagy, hogy rájöttél!
Én IT szakmában dolgozom. Sok a fejtörő feladat! És nem könnyű a debugolás!
-
sh4d0w
félisten
válasz
tordaitibi #95762 üzenetére
Az jut eszembe, hogy esetleg vmi környezeti változó lehet a ludas, de csak tipp, fogalmam sincs, hogy lehetne ennek utána menni.
-
cigam
titán
válasz
tordaitibi #95760 üzenetére
Egy tipp:
#!/usr/bin/env bash
Ha Terminálban lefut, a Dolphin-ban keresném a hibát. Más script pl. echo "hello world!" simán elindul? -
sh4d0w
félisten
válasz
tordaitibi #95758 üzenetére
Ha nincs hibauzenet, akkor lefut.
-
sh4d0w
félisten
válasz
tordaitibi #95755 üzenetére
Debian dash-t hasznal, nem bash-t, mint default shell:
coresec@executor:~$ which sh
/usr/bin/sh
coresec@executor:~$ ls `which sh`
lrwxrwxrwx 1 root root 4 Jan 5 2023 /usr/bin/sh -> dash
coresec@executor:~$ file `which dash`
/usr/bin/dash: ELF 64-bit LSB pie executable, x86-64, version 1 (SYSV), dynamically linked, interpreter /lib64/ld-linux-x86-64.so.2, BuildID[sha1]=be6397ddffc3e384c505d7deab3bed190c884df9, for GNU/Linux 3.2.0, stripped
-
válasz
tordaitibi #95755 üzenetére
Kivettem a szkriptből az echo-jelszavamat hátha az a baja és hozzáadtam a ddccontrolt a sudoershez.
Akkor is dobja a hibaüzenetet,
execvp:Érvénytelen végrehajtható fájlformátum.
és nem fut le. -
urandom0
senior tag
válasz
tordaitibi #95742 üzenetére
Van egypár fájl a /boot/efi alatt, ami adott esetben frissülhet. Pl. a grub.cfg, grubx64.efi, grubia32.efi, ezek a Grub fájlai. Lehetnek ott firmware fájlok is (fwupdate vagy fwupx64.efi), amik szintén frissülhetnek, vagy létrejöhetnek, ha olyan új eszközt raksz a gépbe, aminek kell a firmware a boot alatt. Meg ott vannak a Shim fájlai is, a secure boothoz, ez is frissülhet időnként.
-
daninet
veterán
válasz
tordaitibi #95736 üzenetére
NASA bármit megadott volna '64-ben egy pentium 2-ért mikor a holdra kellett menni
áramszámla ide vagy oda
de hogy ON is legyen a topik: kedvenc apokalipszis projektem a Kiwix ami egy linuxra is elérhető offline wikipedia tükör. Régi tervem egy pipboy ami kiwix-et futtat
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
tordaitibi #95731 üzenetére
Igen, nekem is van egy rakás olyan "ereklyém", amit ma nem tudsz letölteni... Ezért is vettem egy 4TB külső merevlemezt. Csak hát közben betelt és kéne még...
Ez olyan, mint a spotify a zenehallgatásra... Jó jó, de ha elmegy a mobilneted mert beüt a zombi apokalipszis, akkor epic music nélkül kell a végső harcot megvívnod.
-
cigam
titán
válasz
tordaitibi #95726 üzenetére
Nem kell megnézned, 5 perce próbáltam, készítettem a képernyőképeket. Egy secure boot-os, bitlocker-es W11pro-val, és egy 24.04-es ubuntu telepítővel.
Hiába zsugorítod Windows alól, bekapcsolt bitlockerrel nem tud települni, hibába van előkészítve az üres terület. -
cigam
titán
válasz
tordaitibi #95719 üzenetére
A Windows rendszer része az VSL, de amúgy nem csak ext4-re, hanem btrfs-re is van megoldás. Nem is értem hogy jön ez ide. Nem, nem azt mondtam, hogy azokat a fájlrendszereket is titkosítja a bitlocker, nem emiatt nem működik a dualboot. Plusz a közös "adat" partíció simán lehet exFAT, amit mindkét rendszer kedvel, kezel.
Ha a Linux hozzá sem szagol, akkor hogyan fér hozzá a C: partícióhoz, hogy zsugorítsd a partíciót?
Ok, tegyük fel hogy Windows alól zsugorítod a titkosított C: meghajtót, és van particionálatlan üres hely a lemezen.Elindítod a telepítőt, és ...
Én se néztem utánna, de a TPM-ben tárolt (bitlocker?)kulcsal, valahogy zárolja HDD és a gép közötti kommunikációt. Pl. az EFi hozzáférést. Ez magyarázat lehet, hogy arra, miért kezd minden dualboot leírás úgy, hogy kapcsold ki a bitlocker-t. pl. [link] A nagy kérdés, hogy, a 24H2 után, utólag kikapcsolható lesz-e. Plusz egy mezei user bele mer-e vágni egy ilyen túlbonyolított telepítési folyamatba. -
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
tordaitibi #95721 üzenetére
Nem, olyat talán soha nem használtam a sok bloat szemét miatt. Ez most egy OnePlus 5T, PixelExperience rommal, ami eléggé tiszta android. Éééés éppen meghalt a project. Basszus. Mindegy, ez itt off.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
tordaitibi #95719 üzenetére
Android 13-on is pont úgy használom képernyőzár nélkül a telót, mint az eddigi összes android főverziót. Az adat partíció sincs titkosítva.
-
cigam
titán
válasz
tordaitibi #95716 üzenetére
Csakhogy a macOS-en opcionális a titkosítás bekapcsolása, és még ha be is kapcsolod, simán (dual)bootolsz Windows-ba.
Androidon nem tudom mit (dual) bootolnál, de a LUKS sem titkosít minden partíciót, lehetetlenné téve a Windows (dual)bootot. -
PCProfessor
aktív tag
válasz
tordaitibi #95716 üzenetére
Dehogynem, cseszegetem a többit is. Nincs olyan megoldás ami mindenkinek mindig megfelelne.
-
K0zm0
aktív tag
válasz
tordaitibi #95658 üzenetére
Mondjuk yt-dlp-t tudsz frissíteni pip-el. Nekem legalább is azért szokott könyörögni, mikor frissíteni akar.
-
csixy
addikt
válasz
tordaitibi #95658 üzenetére
Spiral linuxon gyönyörűen megy az apt-os yt-dlp és a yt-dlp gui.
-
csixy
addikt
válasz
tordaitibi #95631 üzenetére
Felteszel egy Nemo-t. A mappát rendszergazdaként nyitod meg , satöbbi. Ez hoz egy kis lomot a rendszeredbe, de nincs nála kényelmesebb.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
tordaitibi #95664 üzenetére
Ha a terminál "úgy szál el mint a győzelmi zászló", az szerintem nem jelent jót. De legalább is annyit biztos, hogy a rendszer szét van hekkelve és megérett az újratelepítésre.
-
sh4d0w
félisten
válasz
tordaitibi #95662 üzenetére
Probaltad forrasbol leforditani? Nehany perc alatt lefordul az egesz.
-
sh4d0w
félisten
válasz
tordaitibi #95658 üzenetére
Jol ertem, az a bajod, hogy a Python nem a legfrissebb?
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux disztribúciókkal még csak ismerkedők számára. A szerveres kérdések nem ebbe a topicba tartoznak.
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Milyen program ami... [link]
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Vélemény Linux Mint Debian Edition 4
- Tudástár MX-Linux 19
- Bemutató Linux a mindennapokban: Manjaro KDE
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Hír Zöld utat adott a nyílt forráskódú Linux meghajtóknak az NVIDIA
- Hír A Steam Play hozza el a Windowsra írt játékokat Linuxra
- Hír Hova jut a világ? Linuxot kínál a Windows Store!
- Fogyjunk le!
- Samsung Galaxy S25 Ultra - titán keret, acélos teljesítmény
- Acer notebook topic
- Samsung Galaxy Watch7 - kötelező kör
- Luck Dragon: Asszociációs játék. :)
- Fejhallgató erősítő és DAC topik
- sziku69: Fűzzük össze a szavakat :)
- Milyen légkondit a lakásba?
- Motorola Edge 60 és Edge 60 Pro - és a vas?
- A fociról könnyedén, egy baráti társaságban
- További aktív témák...
- Vírusirtó, Antivirus, VPN kulcsok
- Játékkulcsok olcsón: Steam, Uplay, GoG, Origin, Xbox, PS stb.
- Bitdefender Total Security 3év/3eszköz! - Tökéletes védelem, Most kedvező áron!
- Assassin's Creed Shadows Collector's Edition PC
- Adobe Előfizetések - Adobe Creative Cloud All Apps - 12 Hónap - NYÁRI AKCIÓ!
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone Ryzen 7 5800X 32/64GB RAM RX 7700 XT 12GB GAMER PC termékbeszámítással
- Azonnali kézbesítés az év bármely pillanatában
- OLCSÓBB!!! DDR5 16GB 8GB 32GB 4800MHz 5600MHz RAM Több db
- Epson Workforce DS-530II Dokumentum szkenner
- Samsung Galaxy S25 Plus Navy 12/256 GB Újszerű, karcmentes állapotban!
Állásajánlatok
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest