- VR topik
- UHD filmek lejátszása
- Nvidia GPU-k jövője - amit tudni vélünk
- Nem tetszik a Procon-SP-nek, hogy a Nintendo távolról kivégezheti a Switch 2-t
- NTFS, exFAT, FAT32 – Melyiket válaszd és miért?
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 9***(X) "Zen 5" (AM5)
- Milyen billentyűzetet vegyek?
- TCL LCD és LED TV-k
- Milyen asztali (teljes vagy fél-) gépet vegyek?
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 7***(X) "Zen 4" (AM5)
-
PROHARDVER!
Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel
Új hozzászólás Aktív témák
-
válasz
Slownz #65909 üzenetére
[Linux] Firefox OpenGL kompozittállásának bekapcsolása
Ezt se felejtsd el, de YT videókat nem bivaly gépen nem is böngirnyóból nézünk!
Smtube vagy alternatíva.
Lejátszókhoz meg fel kell rakni a va-api vagy vdpau valamelyikét, AMD-nél elméletileg mindkettő jó, remélem ATI-nál is. Hátha javul a helyzet, ha nem, akkor nem úszod meg a Mint-et.
-
válasz
hentes555 #65901 üzenetére
Szia! Ez nekem is előjött pár hete és pár napja is, szerencsére részleteiben mindkét alkalommal teljesen másképpen, de a wifit nem akarta felismerni nálam se.
A mostani esetnél a Rendszerbeállítások/Kapcsolatok menüben a wifi-biztonság fülnél a jelszó alatti sort állítsd a középső opcióra. Nem logikus, mivel nálam egyfelhasználós a rendszer, de ez van. Ha ez sem oldja meg......
Engem a múltkori hasonló gond nem hagyott nyugodni, szerencsére a régi GRUB-os bug is megvan még meg most már ez is.
Gyanítom, ha a jelszókezelőt kilövöd, akkor is működik, azt nem próbáltam, mivel nem ugrik fel - régen addig nem engedte a kapcsolatot felépíteni, amíg abban meg nem adtad a jelszót. -
válasz
lev258 #65885 üzenetére
Azért szajkózzák, mert már tudják mi a különbség. Sokáig én is ellenálló voltam, mert volt egy halál jó WD Black HDD-m, ami valóban gyors, de aztán csak vettem 5. éve egy Intel 520-at.....
Szóval nehéz erről bárkit is meggyőzni, amíg ki nem próbálja!
A hitvita megfogalmazás azért igen poenos ebben a helyzetben, mert ugye konkrét mérések vannak, nem hit! De nem kell mérés sem igazából.
Ja és én nem is 5400rpm-es halálra gondolok HDD alatt, de mobileszközbe meg azt rakják, ha csak nem félmillás gamer notebook! (ez is mekkora vicc már)(#65886) Shyciii
Én is úgy emlékszem vissza, hogy a WD 1003FZEX-en a Linux nagyon jól ment anno....na jó, persze sokat számít a hw környezet is a HDD mellett.
Vannak még ma is amúgy lovaskocsik, de lassan csak kikopnak.....
(gyors Winem nekem sose volt) -
válasz
lev258 #65883 üzenetére
Tárhely? Gyorsaság helyett notebooknál? Aham, elég jóhiszemű vagy.
Steam OS visszavonva.
illetve ilyen esetben lehet már nem fér a DVD-író. Azért még ma is van igény rá.
Mert félévente írna valaki DVD-t?
Akkor újra nekiugrok....van millió-féle notebook, akinek olyan igényei vannak, amiket írsz, talál magának, de már egy ilyen felszereltségű gépbe ne rakjanak HDD-t, mert egyszerűen szemétdarabbá lassítja. Ilyenbe SSD kell, az előbb tévedtem, 500GB-os is kijön egy 1TB-os HDD árából......
Ja, hogy ezt már mindenki így tudja és a laptopgyártók nyakán ne maradjon már a csigalassú készlet......értem.
Akkor jól tippeltem a Manjaroval, Mint kilőve egyelőre. kernel miatt
(holnap megkérdezek pár újabb jobb márkájú autóst, hogy CD-s rádió van-e az autóban)
(#65882) Ernesto78
Na ja, 4GB memó jóval drágább, mint ha veszel bele SSD-t, HDD-t meg egy külső házban egész jól lehet használni bármire. Akár tárolásra is!
Amúgy ezeknél a gépeknél utálom, hogy csak annyit írnak ki, hogy 128GB SSD, de a fenti érvelésből kiindulva gondolom jó szutyok lehet. Ha utólag veszel bele, jobban jársz.
-
válasz
Ernesto78 #65880 üzenetére
Ez elég jó a RX Vega 8 kártyával és 8GB memóval, már csak arra lennék kíváncsi, miért adnak még ki ilyen gépeket HDD-vel? 256GB-os SSD ugyanannyiba kerülne és nem lassítaná a gépet.
Én a helyedben kipróbálnék live-ban pár desktop Linuxot, a Mint Cinnamon 19 lenne az első, de lehet, hogy a Vega 8 miatt egy magasabb kernelszámú Manjaro KDE lenne a célszerű. Pendrive-ról úgyis kiderül, hogy fut-e a meglévő kernellel.
Vannak kifejezetten game-re kihegyezett disztrók is, a SteamOS és itt láttam imént épp a friss Voyager Gamers-t, ezeket nem ismerem, de gyakorlásnak a Mint vagy Manjaro tökéletes lenne. Ha nem köt semmi a Winhez, lehet fel sem akarod majd rakni, ha ezeket kipróbálod.
Live-ban bármikor kipróbálhatod, nem nyúl a meglévő rendszerhez, akár ki is veheted a HDD-t.
-
válasz
Ernesto78 #65873 üzenetére
Endless OS van rajta, nyugodtan eltávolíthatod és a megosztott HDD-n felrakod a Win-t és utána egy szimpatikus desktop Linuxot!
Gondoltam még arra is, hogy vennem kellene egy m.2 Sata ssd-t és arra menne a windows.
Felesleges, de ez talán még garanciát is billenti......
Acer Aspire A315-41 - ????
Az, hogy mennyire fog futni a játékod, a hiányzó 4 betű függvénye is. Mindig megadtok ilyen gyüjtőneveket, amikből 40ezer változat készül......
-
válasz
Slownz #65874 üzenetére
Milyen jellegű és mértékű a tearing? tearing test [link]
filmlejátszás, YT böngészőből?
Xubuntuban nincs túl sok választás kompozitor tekintetében, ezért javaslok mindenkinek inkább Mint XFCE-t, ott compton és compiz is váltható menüben. (compiznál láthatóan be is van pipálva az openGL használata)
Ja, ha nem említettem volna, nem driver kell tearingnél, hanem kompozitor, a nyílt driver pont tökéletes. (ha mégsem, akkor jöhet a padoka PPA - ahogy írtad, úgy frissülni fog a mesa meg x....
Xubuntun egy lehetőséged van, hátha ez is segít: (második opciót bepipa)
Illetve itt vannak a további lehetőségek.....
compton telepítése (régebbi leírás, de a compton PPA ma is működik)
How to switch to Compton for beautiful tear free compositing in XFCE
Mint XFCE - pár kattintás és tearing free
Xubuntu - eltesztelgetünk délután vele, talán tearing free -
válasz
rabbit87 #65847 üzenetére
#video=SVIDEO-1:d (talán......)
Az a gond, hogy nem csak a géped dob be ilyen nagyszerű hibalistát, hanem most te is.
Görgess fel az Összefoglalóba és az első tényleges link a hibakereséssel foglalkozik. Ami szerinted lényeges infó, azokat másold be ide, ha sok sor, akkor a pastebin-nel linkeld be ide.
addig ezzel is tehetsz egy próbát, bár az említett bug elég régi
sudo nano /etc/default/grub
Then add the kernel boot parameter: video=SVIDEO-1:d, so it will look like this: GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash video=SVIDEO-1:d"
sudo update-grub
sudo reboot -
válasz
kemotox #65829 üzenetére
Még le is mentetted a kommentjeimet, hogy vissza tudj belük vágni?
Lementeni? Fenét se érdekelte, de látom a PH keresőjét még életedben nem használtad. Emlékeztem rá, hogy engem is lehülyéztél nemrég és 5 sec alatt rákerestem arra a hsz-ra.
Annyira egyszerű az a kereső, hogy még én is tudom kezelni, talán azért, mert GUI-s!BTW kíváncsi lennék a topicgazdi véleményére, mert ez mondjuk már szerintem kimeríti az ugatás és a személyeskedés fogalmát.
Ha így érzed a hozzászólásod, miért nyomtad meg az OK gombot? Ez az önkritikus hang is pozitívum egyébként.
-
A kollégát nem érdekli miről volt szó, egyszerűen rühelli, ha valaki a GUI használatot preferálja a CLI-vel szemben. Az, hogy Kezdő topik, teljesen hidegen hagyja, de legalább szofisztikáltan hüyézett le téged is.
hasonló:
Maradjunk annyiban, hogy home userként egyszerűen nincs rálátásod a dolgokra. -
válasz
Frawly #65811 üzenetére
ESP-t akartam írni.
A BIOS-ban meg engedélyezd az UEFI bootot, a secure bootot meg tiltsd le.
A másik HP-nek is voltak gondjai az UEFI-vel, ennél is több beállítási lehetőség van, emiatt is kérdeztem a kezdetek előtt, hogyan tudok egyszerűen hozzákezdeni, milyen nevet adjak, etc. Mindegy, elkezdtem, működött is, aztán kérdeztem, hogy normális-e a 4-szeres bootidő, de csak annyi válasz jött, hogy az nem annyi.
Elképzelhető, hogy ez a HP Elitbook is furán áll az UEFI-hez, így aztán a fene se tudja, hogy valóban én csinálok-e valamit rosszul vagy a gép nem akarja azt úgy.
Utólag már jöttek az okosságok, hogy nem jól csináltam.(valószínű ez, mivel nem ismerem és ezért is kérdeztem először)
A Nitrux-ot akartam kipróbálni, ezért szerettem volna átállítani a gépet, mivel az csak GPT/UEFI-re hajlandó települni. Magát a Nitruxot még nem próbáltam.
Nem érdekel hány panelt lehet bennük nyitni, használhatatlan hulladék mind, nem is értem, hogy sok ember hogy használhatja ezeket.
Szerintem azért ezzel is meg lehet oldani home usernek a fájlkezelést, felesleges Vifm-re átállni mindenkinek.
-
Kétpaneles módban nem nyílik egymás tetejére a két fájlkezelő, amit a videón is huzingálnod kell ahhoz, hogy elvégezhesd a műveletet.
Esetileg F3, amúgy meg: (fogd és vidd is múkod)
Azt látom, hogy a WInes szokásaid megmaradtak, szerkesztés után is 6-8 kattintással mentesz a mentésikon pedig ott vigyorog.
Biztosan meg tudnám csinálni, de ez az Antergosos előélet nehezítené kissé. Mert az a ESP csak ott van már a pendrive-on....
A következő videók alatt nem azt értem, hogy ugyanezt forgasd le még 5x, hanem majd ha beindulsz, ahogy a videátor is! Csak el ne kezdj játszani és arról videókat készíteni szintén....
Nézd meg a videódat külső szemlélőként, mint ha nem tudnád, mit fogsz látni, ha sikerül, amúgy nem könnyű, egyből látni fogod, hol kelne el némi magyarázat a mitmiértekről.
-
Na, még egy videátor!
Még mielőtt itt és priviben olvastam volna, elkezdtem nézni 5:25-ig, sajna akkor hasonló sokkot kaptam, mint videátorzoli Mint Cinnamonos videóján hasonló esetnél. A Nemo az egy kétpaneles fájlkezelő és arcidegzsábát kapok, ha azt látom, hogy megnyittok egy másik Nemo-t ahhoz, hogy az elsőbe áthúzzatok valamit!
A többi művelet is sírásra késztetett, a Nemo egy szuper fájlkezelő, használjuk is akként.
Nekem kicsit még X aktás ez a dolog, de ez biztosan a már tényként a pendrive-on jelen lévő Antergos ESD mappa miatt van. Gyanítom, hogy az abban végzett különböző sátáni ki-be cserélgetések másnak is nehezen érthetőek lennének.....
Sajna az Antergos elég érdekesen használhatatlanná tette a próbaSSD-n a UEFI/GPT párost, addig minden más disztró simán felment, Antergos után már más sem. SSD csere után az addigi GPT-t nem fogadta el a HP8570p, így az a gép már Legacy-val fog nyugdíjba menni. Desktopon tesztelem legközelebb az UEFI-t, mert az Asus alaplap már normál UEFI-s, ez majd lesz valamikor, mert meghajtókkal kell variálni, kevés a sata már.....Kicsit én hiányoltam az X aktás műveleteknél a mit miért kell így csinálni részt, az OK, hogy ezt innen kitörlöm, onnan ezt ide bemásolom, utána átnevezem..........a következő videókban célszerűbb lenne bogártani példák helyett a szárazabb, tényszerű magyarázat. Bár lehet, hogy csak én halmozottan laikusként nem értettem, mi miért van?
Jó lesz ez, első videónak mindenképpen, az külön jó, hogy nem raktad alulra kicsiben a fejed, ami nagy divat mostanában.
Szóval első gyors megnézésre ez jött le.....
(#65804) Frawly
Te elég iradékony vagy ezzel a vakírásoddal, írhatnál blogot erről a Nitrux telepítésről kiemelve a Nomad plasma előnyeit a KDE plasma-val szemben.
-
válasz
Flowtation #65800 üzenetére
Ez az, így pontosan, ahogy írod! Fallback is indult, de pont akkor volt, hogy visszacseréltem a már telepített SSD-t.
Szóval ha nem akarok ezzel szívni, a Manjaro-t kell utoljára felrakni, de olyan sosincs, hogy utolsó telepítés! 😁
Köszi, hogy leírtad ezeket, nem kell keresgélni!A linkről ugrott be, hogy még csixy csodakreálmánya is rajta volt valamelyik SSD-, azóta sem sikerült újra felrakni. 😰
-
válasz
CPT.Pirk #65798 üzenetére
Elkezdtem kipróbálni, de míg a Manjaro esetén 10-15 perc alatt csak hajlandó az iwlwifi felismerni a wifit, itt 20 perc múlva feladtam, gyanítom ugyanazon firmware lesz a gond, mivel a Manjaro is KDE-s volt. Mióta az UEFI-s telepítgetésekkel meg SSD cserélgetésekkel bíbelődtem, még egyik Arch alapút sem tudtam felrakni (időhiány miatt)
Ettől függetlenül, amikor a beállítások közt variálgattam, tetszett az új kinézete.iwlwifi defecto [link]
iwlwifi conflictSzerintem ezt a fw-t kéne dowgrade-elnem, de előtte azért kicsit újra kéne ismerkednem a nem apt alapokkal, így a Manjaro-val kéne végrehajtanom ezt a fw dg-t, mire kiismerem magam, már kijön a végleges Chakra is szerintem.
(#65797) Flowtation
Köszi, ezt nem felejtem el, most is előjött, direkt le akartam ezt csekkolni, talán az initrade-et írta át intel-esre, majd azt kell átszerkeszteni, ha eltolom a GRUB-ot. (valahol ezeket mindig elmentem, hátha jó lesz még az infó valakinek)
Sajna mindkét Samsung SSD-t inicializálni kellett újra, bár csak az egyiknél nem szerette a GPT-t a HP......
Pedig elég sok infó volt már a Manjaro-s disztróban, de nem baj.(unom már, hogy ha abbahagyom a melót pár órára, nincs mivel szórakoznom, mert a Mint Cinnamon már egyszerúen tökéletes)
-
válasz
Flowtation #65793 üzenetére
Manjaro KDE most nekem is tervbe van véve, ill újra fel kell raknom, mert ez az iwlwifis fw-es dolga nagyon zavaró....ha másért nem, hát csak azért fogok bele, hogy meglátogathassam a nagyArchú komákat az Arch topikban!
(#65794) Bici
Próbálgattam én is az Arcwiki alapján állítgatni, de ahogy nézem, a Mint 19.1 Cinnamon egész jól van belőve az Intel Graphics-hoz.
Azokból a plusz 2 opciókból valamelyik tuti kezeli a tearinget, mert beraktam a conf fájlt én is és a PH szöveg görgetésén enyhe átlós tearing volt, kikapcsoltam persze, mert Cinnamon 4-ben tényleg jó a kompozitálás. Jelenleg a HP 8570p-n semmit nem kellett állítanom a FF openGL bekapcsolásán kívül.
-
válasz
Flowtation #65791 üzenetére
Érteni értem én......ismered a másik felét!
(majd ad nektek a Kapitány a sok uffolásért)
-
GreenIT & Flowtation
Ilyenkor érzem nagyon, hogy hiányos a beszerkeszthető smile készlet!
-
-
Ezekre az opciókra gondolhatott Kapitány itt alant. A plus két opciót változtatod szükség szerint, forrás
/etc/X11/xorg.conf.d/20-intel.conf
Section "Device"
Identifier "Intel Graphics"
Driver "intel"
Option "TearFree" "true"
Option "AccelMethod" "sna"
Option "DRI" "3"
EndSectionHa van lehetőség, akkor XFCE-nél érdemes a compton vagy a compiz kompozitorok valamelyikével is próbálkozni, Mint-nél utóbbi bekapcsolása megoldotta anno a teringet nálam.
-
Ez egy telepített linux, live módban.
ssh-agent alapból ott van a desktop Linuxokban.
Nézegesd ezeket, hogy kell-e neked az agent:
https://linux.die.net/man/1/ssh-agent
https://www.cyberciti.biz/faq/linux-default-services-which-are-enabled-at-boot/ -
válasz
Frawly #65753 üzenetére
Sokszor csak kíváncsiságból telepítek progikat, hogy megnézzem őket.
Szerintem sokan így vannak ezzel.
Nemrég néztem rá a Mint 18.3-ra és írtó sok telepített program van rajta. Én sem ódzkodom a teljesen új telepítéstől, már csak arra is jó, hogy az addig kipróbált programokból, repo-ból/PPA-ból is csak azt teszem fel, ami kelleni fog.
Igazából már unom is a sok új telepítést, de ez az UEFI újabb próbálkozás rákényszerített, ráadásul a 850 EVO is szívatott, mert nem bootolt install után, nem is látta a rendszert, pedig nem is UEFI-ben volt telepítve. Ma visszaraktam a HP8570p-be és cseréltem rajta a GPT-t, mint kiderült az se tetszett neki, a 860 EVO-nak ezzel nem volt gondja. Bár már ez se biztos, eléggé összekeveredtem ezzel a 850/860 - UEFI/Legacy marhulással....
Nagy Arc-hoz elég az is. - bőven!
(láttam, megtanultál közben (gép)írni is.......)
(#65755) Frawly
Végre valami jó hír! Egyébként ezek a metacsomagok is csak heréltnek tűnnek egy disztróval összehangolt DE-hez képest!
-
Ne rakj fel Cinnamont, ha zavar, hogy fullos egy DE.
Ttál értelmetlen szerintem felrakni egy teljes értékű rendszert és elkezdeni utána kiherélni, mikor vannak épp elegen az alapból herélt disztrók. Te ne tudnád!?
Az onboard-ra meglepett, amit írtál, de nálam nem is szedi le magával a Cinnamont.
A herélőseknek:
-
válasz
Frawly #65747 üzenetére
Ha kisegítő lehetőségek sincsenek, akkor tényleg bajban vagy!
Sway-en nincs is Akadálymentesítés
Ez a párosítás eleve paradox, mert a Sway gyakorlatilag önmaga egy akadály, így logikus, hogy saját magának nincs egy maga ellen mentesítője.
Ezért fogom az Archom is újratelepíteni.
Ez is paradoxon, mert az Arc(h)od egyre csak nő, mégis egyre kisebb helyet akarsz neki adni.....
Igen, ez a baja a full feature-ed, full DE-s disztróknak
Nem, ez a jó benne. Ha valaki már haladó, ismeri és nem teszi fel, szívatja magát ilyen Swey meg egyéb valamikkel, de aki egy komfortos asztali működést szeretne, annak jó, ha vannak ilyenek, mint KDE, Gnome Mate, Cinnamon.
Neked meg ideje lenne már az LFS-t nézegetned.
-
Kisegítő lehetőségek!
Az a kollégáknak szükséges.
Akadálymentesítés a neve és teljesen értelem,- és egyszerű, ez nem KDE.
Billentyűzet, legfelső opció.
Ha ennyire tetszenek ezek a szép színes ikonok és nyomkorászod őket, használd ezalatt a kazam-ot!
-
válasz
jackal79 #65728 üzenetére
19.1-ben nem tudom, hogy alap-e, de a tárolóban tuti benne van, ill. az openshot helyett a legördülőben választhatsz mást is, a pitivi-re emlékszem hirtelen. Az openshot qt alapú, így felrak emiatt még 17 csomagot, szerintem nézd meg, melyiket látod egyszerűbbnek. Ha viszont nem is akarod szerkeszteni, akkor csak elmenti a megadott mappába mp4-ben alapból a Videók a default helye a mentéseknek.
(már emlékszem, rövid kisiklás után visszatértél Mint Cinnamonra, szerény véleményem szerint jól tetted)
-
válasz
jackal79 #65726 üzenetére
Szia! Mivel nem írtad, milyen rendszered van most éppen, így egy általánosan hasznos linket mutatok:
9 Best Screen Recorders For Linux[link]
A Mint 19 Cinnamonban szerintem alapból indul a kazam,
Ha befejezed a felvételt, egyből fel is ajánlja az openshot-tal való szerkesztést:
(ez viszont csak úgy működik, ha felrakod előtte az openshot- ot, benne van a tárolóban ez is.)de a SimpleScreenRecorder is telepíthető a tárolóból.
-
válasz
Rimuru #65713 üzenetére
Na ja, az nehéz is lenne, ha egyik oldalon van a Mint-Legacy a másikon meg az Archklónsereg/UEFI-vel!
Még Kapitány csodadisztróját akartam kipróbálni, de azt mondja, várjak, amíg kijön a stable, no én várok, de egyre csak a RC3--- etc-k jönnek! RC kiadásban már tudi rekorder lett a Chakra!
-
válasz
Rimuru #65711 üzenetére
Egyebkent meg normalis esetben napi 1-nel tobbszor nem kellene bootolni
Nem is szoktam sokkal többször, de ha kiveszem az egyik SSD-t és visszarakom a régit és ennél nem kell néznem másodpercekig a sötét képernyőt, hanem egyből bejön az adás, akkor csak van különbség, most vonatkoztassunk el a terminalban való méréstől.
Az egyik UEFI-s telepítés a másik Legacy, csak emiatt hoztam fel a kérdést amúgy.Desktopot nem szoktam állandóan kikapcsolni, néha napokig megy, mert elfelejtem, szerencsére nincs hangja. Normál esetben a laptopot is csak lecsukom, de most a hülye UEFI-s telepítés(ek) miatt ugye csak bootoltam néhányat.
Annyi már kiderült, hogy a plusz GRUB okozhatja az időkülönbség javát.
-
válasz
Laszlo733 #65708 üzenetére
Nincs mit, sajnálom, ha nem jött össze, akkor valami a dock miatt nem OK!
(#65709) colomb2
De, teljesen érthető volt!
Attól még marad a vasgolyó meg a tollpihe analogia. Ez még érthetőbb lehetne....
Egyszóval nem a systemd-analyze kimenete zavart, hanem a jóval hosszabb ideig tartó boot!
(nehezen hiszem el, hogy 6 és 21 másodperc közötti időt saját érzékkel ne tudna mérni bárki is-még ha ez nem is annyi, mint azt írtad)A iwlwifi arch-fw kérdés jobban érdekel.
-
válasz
Laszlo733 #65702 üzenetére
Most esett le, hogy neked nem kell semmilyen jogosultsággal bíbelődnöd, ha azt akarod megcsinálni, amit az általam linkelt leírásban is írnak. Ott annyi van, hogy terminalban beírsz egy parancsot, ami odavisz a megfelelő mappába:
cd /usr/lib/python2.7/dist-packages/radiotray
itt beírod a következő parancsot (ez megnyit egy szövegszerkesztőt rendszergazdai jogosultsággal).
sudo nano SysTray.py
(itt meg kell adnod a jelszavadat) Enter
Nálam nincs meg az a fájl, de neked rá kell keresned ezzel a paranccsal:
(a megnyitott ablakban nyomsz egyCtrl+W
-t ésbemásolod az alul megjelenő sávba ezt :gtk.gdk.threads_init()
-ha megvan a megfelelő sor, akkor elé kell raknod egy kettőskeresztet # ahogy itt is látható:
Ctrl+O
parancs menti a változást.Ha ezzel megvagy, bezárod a Nano szerkesztőt a
Ctrl+X
paranccsal és kész.Itt tárolódik az állomások listája, ha van elmentett listád, csak felülírod vele a bookmarks.xml fájlt.
/home/neved/.local/share/radiotray
-
válasz
CPT.Pirk #65700 üzenetére
Nekem mindig tökéletesen jól mutatja a bootidőt, persze, ha valami service épp lefut bootkor vagy más változás van, akkor természetesen változik a sec itt is a megfelelő résznél. Legalábbis én ezt figyeltem meg, de az is nyilvánvaló, hogy már érzetre is feltűnik, ha valami 6s helyett 21s bootidőt produkál.
-
-
válasz
Frawly #65693 üzenetére
systemd-analyze nem valós értékeket mér
Írtad már sokszor, de itt érzetre volt nagyon észrevehető különbség, kb kijött a különbség, amit a parancs kimenete mutatott.
Az, hogy egy UEFI-s rendszernek látszólagosan BIOS kinézetű felülete van, attól az még UEFI marad
Ja, ez nyilvánvaló, ha nem így lenne, nem is tudnék min nyekeregni.
A Nitrux volt a znx fájlos disztró, de addig még el sem jutottam. Felraktam jó pár disztrót, hogy lássam hogyan bírja az UEFI, gondolom még ez az első próbálkozás volt, majd finomítok rajta, még biosban is csak a lényeget állítottam át. Aztán jött az Antergos és kilőtte az összes rendszert, azt vettem észre, amikor próbáltam helyrehozni a dolgokat, hogy a Mint 19.1 felrakása végén a GRUB telepítésénél, amikor végigfuttatja a többi disztró GRUB-ját, rengeteg sort ír ki a kis ablakban, nem bírtam követni, de a pici betűkkel is látszott annyi, hogy minden addigi GRUB teljesen össze van zagyválva. Ez az Antergos nem szimpi így, már második alkalommal teszi ezt. Mindegy, első nekiugrásnak ez jó volt, két disztró volt ezen a SSD-n, egyik a Mint volt belakva meg a Manjaro KDE kicsit belakva, Manjaronál ez az iwlwifi fw bug izgatott igazából. Ha lesz kedvem vele bíbelődni, felrakom újra, de ez a wifi bug mondjuk független az UEFI-től. Lényegében amit már említettem is párszor, nem nekem van bajom az UEFI-vel, hanem a gépek nem csípik!Lehet ettől szög egyszerű, csak nálam nem akar az lenni.
-
Ez szimpibb sokkal, bár arról nem sok fogalmam van, hogyan csinálok ilyen vagy olyan boot-ot, de legalább rájöttem, mi volt a gond legutóbb az Antergos-szal. Felraktam a HP8570p-re és reboot után nem lát a gép semmilyen rendszerlemezt, tippem sincs mit csinált vele, de azt nagyon, utána raktam fel egy LMDE3-at, de reboot után még mindig nincs semmilyen lemez a gép szerint.
Maga az SSD egyébként teljesen jó, holnapra beugrik gondolom, mit csináltam vele legutóbb, hogy helyrerázódjon. (vagy megint cserélem az SSD-t, most az UEFI-s telepítésűre)- még az is lehet, hogy hallgatok saját magamra és hagyom ezeket a trükközéseket a fenébe.
Azt remélem látod, hogy már nem is szidom az Archklónokat, semmi értelme.........
Kigyújtottad a fényt. Mármost látok ezt, azt a dolgokból.
-
-
Már mondtam , hogy egy szűz GPT SSD-re csinálj egy ESP-t
Ezt csináltam, mivel azelőtt nem volt oprendszer az SSD-n és ha nem csináltam ezt a ESP, ill EFI particiót, nem is indult semmi. Legfeljebb nem Antergossal kezdtem. Nekem semmi bajom a GRUB-bal, itt is abból indult az összes disztró UEFI-val. Nem érdekes, senki nem hányhat a szememre, előző HP-n és a mostanin is kipróbáltam a csoda UEFI-t, a másik SSD-n rajta is van az összes rárakott disztró, majd ha újra lesz kedvem bíbelődni bármilyen telepítéssel is, elgondolkodom azon, számomra bármilyen előnye van-e lecserélnem a Legacy-t......így aztán megvárom, amíg Frawly koma rémisztgetése beteljesül!
Antergos is egy bugkupac volt amikor erre a HP-re felraktam, most ugrik be.
Tegnap kipróbáltam az Archlab telepítését még az UEFI-s gépen, direkt semmit nem olvastam utána menet közben, de nekem erősen gyanús volt, hogy a Cinnamon nem fog csak így egy sort kiválasztva bootolni és igazam is lett, maga a rendsezr tökéletesen települt amúgy, de valami nagyon hiányzik még, sehogy nem indul el boot utáni konzolból.
A cinnamon DE-je csodás.
Ez mi a manó?
(azon kívül, hogy DEDE lenne, ha lenne)
Systemd boot esetén /boot van csatolva az ESP. Ez lenne a gyorsabb ...
Ja, de ezt miért nem tudom én választani bármely nokedliknak készült disztró telepítése folyamatában? Totál kezdők hogyan intézik ezt? Az elavult régi GRUB/Legacy esetén nem kellett ilyesminek a kiválasztásával foglalkozni, mégis megfelelően települtek a dolgok.
Honnan tudná egy kezdő, miket kell választgatni, ESP, EFI, GRUB, systemd....persze nincs is választási lehetőség, eleve ha valaki nem Winx-ről jön át, annak nincs még EFI particiója sem.Jaj de bánom már, hogy nem használtam Winx-et ezelőtt..........
-
válasz
Rimuru #65676 üzenetére
Jó, akkor szerezz egy kis vasgolyót meg egy tollpihét és engedd el 2 méterről mindkettőt, megérted, miről beszélek!
Ha már átálltam amúgy UEFI-re és gyors lenne az is, miért nyekeregnék? Csak azért nyekergek, mert dög lassú!
más téma
iwlwifi 600
-at használ a HP 8570p és boot után lassan épül a kapcsolat, telepítés után cc 15 perc, mire egyáltalán hajlandó felismerni a wifit. Okozhatja ezt az alább leírt részlet a linkelt fw csomagból?Manjaro KDE
a rendszer, más disztróknál boot-tal szinte egy időben van wifi kapcsolat, mivel az autoindítóban lévő Franz Messengere él, ahogy feláll a kliens.Replaces: ar9170-fw, iwlwifi-1000-ucode, iwlwifi-3945-ucode, iwlwifi-4965-ucode, iwlwifi-5000-ucode, iwlwifi-5150-ucode, iwlwifi-6000-ucode, kernel26-firmware, rt2870usb-fw, rt2x00-rt61-fw, rt2x00-rt71w-fw
Conflicts: ar9170-fw, iwlwifi-1000-ucode, iwlwifi-3945-ucode, iwlwifi-4965-ucode, iwlwifi-5000-ucode, iwlwifi-5150-ucode, iwlwifi-6000-ucode, kernel26-firmware, linux-firmware-git, rt2870usb-fw, rt2x00-rt61-fw, rt2x00-rt71w-fw -
válasz
Rimuru #65674 üzenetére
Kicsit féltem ettől, hogy ezt írjátok, de az a gond, hogy az egyik esetben egy szempillantás alatt megy végbe a boot, a másik esetben pedig szabályosan kezdem érezni, hogy türelmetlenedek, mire bejön a rendszer.
Egyszóval nem a mérés okozza a gondod, hanem a valóság.
Itt amúgy találtam UEFI bootloader módszereket, ami Frawly koma szerint egyszerű, mint a szög! Gyanítom a kolléga életében nem találkozott még semmilyen szöggel.
Egyelőre egyszerűen kicseréltem az SSD-t a régi Legacys telepítésűre és nem kell kávét főznöm, mire bootol a rendszer. Csak amiatt zavar a dolog, mert a gépek amúgy képesek relatív gyors bootra, hiába elég régi mindkettő.
-
Kezdő kérdés is
hadd legyen itt:
ubyegon@umate1810-8570p:~$ systemd-analyze
Startup finished in 2.262s (firmware) + 5.615s (loader) + 5.112s (kernel) + 8.130s (userspace) = 21.120s
graphical.target reached after 8.121s in userspaceUEFI bootidő
-
21.120s
ubyegon@ubymint19cv2:~$ systemd-analyze
Startup finished in 5.116s (kernel) + 2.307s (userspace) = 7.424s
graphical.target reached after 2.296s in userspaceLegacy bootidő -
7.424s
Aki ismeri az UEFI-t, segíthetne, megnézhetné nála hogyan van ez....ebben jeleztem már ezt az érdekességet egyszer, a második lassú érték a régi desktopomon mért érték, a fenti a HP8570p-n mért érték.
Szóval az lenne a kérdésem, hogy ez ilyen vagy valamit én rontottam el az UEFI-nél. Gondolom mellékes, hogy a 21.120s bootidő új telepítésnél a 7.424s idő pedig egy régebbi belakott Mint 19. Ugyanazon a fenti HP-n az új Mint/Ubuntu 6-7s között bootol Legacy-ban, Manjaro KDE 5,5s.
Az OK, hogy ennyire régi elavult már a Legacy, de miért bootol negyedannyi idő alatt?
Mit lehet az UEFI boot idejével kezdeni? -
válasz
GreenIT #65655 üzenetére
Akkor te nem is látod azt a gépet, amin a hibák keletkeznek, csak mondják neked, mint a nagymama, hogy kisfijam, ez a qrvaskájp már megint nem jó!!!!
Nyilvan akkor tudok hibat keresni, ha megtalalom a hibauzeneteket
Ezt akkor nem értem, most rálátsz a gépre vagy nem? Ha hozzáférsz a géphez, akkor az előbb említett link az Összefoglalóból nagy segítség lehet, mert ha te nem is, a gép tudja mi a hiba és megfelelő parancs beírásával ki is köpi! Ez kéne valahogyan.....
furcsa, hogy ezt nehezetekre esik megerteni.
Tényleg nehéz megérteni egyébként, miről van itt szó, mert nem mindegy, hogy távsegítséget akarsz-e nyújtani, úgy, hogy az egészről egyébként nem sok fogalmad van......na mindegy.
Annyi azonban kiderült, hogy szintén nem vagy látóasszony!
Mondok egy példát, beírom a
journalctl -b -p 3
narancsot a terminalba és ezt köpi:A piros az valamilyen hiba.
-
válasz
GreenIT #65649 üzenetére
Csak halkan írom, hogy ha megnéznéd az Összefoglalót, meglepődnél, mi az első link címe!
Gyakori Linuxos terminál parancsok hibakereséshez (kezdő Linuxos topic számára)
A Haladó topikban sincsenek látóasszonyok, ott is galádul rákérdeznek, mi a hibaüzenet!?
Egyébként hiába mentesz el egy szoftvercsomag állapotot, a rossz hardvereken az nem fog segíteni.
(szerintem) -
Aham, értem, köszi! Ettől még nem tudtam indíthatóvá tenni vagy ezt nem is kell úgy, mint az előzőt?
Nemsoká ki tudom amúgy próbálni, mert valamikor délután visszakutyulom legacy-ba, bár GPT az maradhatna, na majd kiderül......sajna rájöttem, hogy a legacy boot semmit nem csinál, azon kívül, hogy botolja a rendszert, biztosan azért tölt be a rendszerem 5-6s alatt a 21s helyett. Használjátok csak egészséggel azt a super UEFI-t!A Nomad plasma-t valami más módon kell kipróbálnom, úgy néz ki.
-
Na ja, biztosan nálad is tetrisezik a boot és eltéved.
Ha tényleg megpróbálom a Nitrux-ot és sikerül, megemlítem, hogyan ment, bár nálad szerintem még az alap szövevénynél is kacifántosabb a boot-ok piramisa......Egyébként meló mellett gyorsan csináltam 3 telepítési próbát, első a Mint Cinnamon 19, második az Ubuntu Mate 18.10, mindkettő ugyanúgy települ, nincs már a Mint esetén sem, hogy nem oda rakja az indítót, a 3. telepítés nem sikerül, épp a csoda iso-d az, az XFCE-s Mint. Nem akarja elfogadni az előző iso-nál múködő indíthatóvá tételt.
Elsú UEFI-s tapasztalatom:
ubyegon@umate1810-8570p:~$ systemd-analyze
Startup finished in 2.262s (firmware) + 5.615s (loader) + 5.112s (kernel) + 8.130s (userspace) = 21.120s
graphical.target reached after 8.121s in userspaceA 21s bootidő másnál is hasonló, mert csak halkan említem meg, hogy az általatok ősinek nevezett Legacy módban 6 sec volt telepítés után a bootidő, a Manjaro KDE bement 6s alá. El vagyok ájulva az UEFI-től....
Egyébként ennek így kell kinéznie vagy valamit elkalibráltam?
-
válasz
ontheground #65621 üzenetére
Végignyomkodtam ezt is, köszi a tippet!
Szerencsére átnéztem a Flash SSD topikban és örültem, hogy nem az ottani melegedő fajta MX500-at vettem, így figyelemelterelésül elkezdtem olvasni a Crucial SSD dokuit és ott láttam, hogy valami lemerült akku miatt ha 5 sec-ig nyomja a zember az Esc gombot, akkor még előugrik kis rejtett áram az akkuból. (ezt nyomni kellett vagy 10-15 sec-ig amúgy)
Ebből kiindulva sejtettem, hogy ez a módszer nekem is jó lesz, igaz akku feltöltve és 230v alatt van a HP.Hülye dolog, de ilyenkor már nem töröm magam célirányosan a probléma megoldásán, elkezdek mást olvasgatni és beugrik úgyis a megoldás.
Elkezdtem állítgatni a bios-t, de ezekben az üzleti gépekben olyan hülye megnevezések vannak a bootolható eszközöknél.....szóval, közben kávé, cigi és úgy látom reboot is jó lett, frissül is a Mint Cinnamon! Kár, hogy ezt meló előtt csináltam, mert nem tudok vele most bogarászni, de amúgy is a Nomad plasma volt a cél meg egy másik titkos kísérlet.
Köszi mindenkinek a tippeket!
(azt azért nem bánom, hogy nem volt elöl a samukalapácsom)
Na és persze UEFI módban nem jó, a bios elérése után át kellett újra állítani a UEFI (CSM) módba és a pendrive-ról kiválasztani valami hosszú megnevezési UEFI fájlt, azzal végre települt a rendszer.
-
válasz
ubyegon2 #65618 üzenetére
Minden megoldódott, a HP 8570p-be bedugom a pendrive-ot, kiírja, hogy nincs bootolható meghajtó és shutdown, bármit nyomok kikapcsol, bios-ba sem lehet eljutni. Úgy látszik nem akarja, hogy tovább kísérletezzek.
Nem tudja valaki, melyik gombot kéne ilyenkor nyomkodni a szokásos helyett, hogy eljussak a bios-ba?
-
Ott quurhattad el, hogy a bootoláskor a pendrájv felső UEFI sorát kell elindítani a listából és nem az alsó UEFI-t nem említő azaz mbr-es sorát !!!!!!
Persze, egy UEFI-s alaplapnál ez így látható, de a HP laptopnak gyakorlatilag még bios-os felülete van, csak már át lehet kapcsolni UEFI-be, nagyon nem egyértelmű ahogy kiválasztom, miről és hogyan bootoljon, desktopon gyerekjáték az Asus lappal az UEFI.
(#65617) Frawly
Nem értem, mit nem értesz, az elején tisztázni próbáltam, hogy nekem nem X szárnyű ablakocska volt a jelem az óvodában. Honnan kéne tudnom, hogy mit kell előparticionálnom, ha nem csinált egy WInx még EFI particiót a meghajtóra?
Te tudod, hogy znx fájlt kell pendrive-ra felrakni és az telepíti az iso-t boot után XY disztrónál és nem az iso-t kell penre írni? Pedig tök egyszerű, ha már csináltad. -
-
válasz
lev258 #65609 üzenetére
Nem akadok el. Átállítottam a laptopot UEFI(csm) módba, SSD GPT-re, pendrive-ről felraktam a Mint Cinnamont. Reboot után semmi, kiírja a fekete képernyő, hogy nuku meghajtó...... live- ból újra bootolok és csak egy darab partíció van az SSD-n. Ezen a meghajtón még nem volt eddig semmilyen oprendszer, ezért gondoltam utólag, hogy nekem kéne csinálnom egy EFI particiót install előtt.
(ha egyáltalán EFI-ben telepít a Mint....) -
válasz
lev258 #65604 üzenetére
El se hinnéd, de én nem akarok neki semmilyen nevet adni, de valamit muszáj lesz. 😁
Valahogyan meg kell néznem ezt a Nomád plasma-t, másképp nem megy csak UEFI-vel.
Akkor EFI legyen a parti megnevezése! Köszi.
(tuti, hogy a winesek keze van ebben az UEFI-ben is)
Lehet amúgy, hogy DEVIL lesz az EFI part neve mégis......
-
válasz
ubyegon2 #65602 üzenetére
Amúgy a Nitrux azért kell, mert abban van Nomad plasma, ami barátságosabb KDE plasma-nál reményeim szerint, de a Nitrux-ot nem lehet felrakni MBR-re, csak GPT-re és UEFI is kell neki, emiatt kellett egy üres SSD, amit amúgy pendrive-nak vettem.
A Nitrux-isoját nem lehet kiírni pendrive-ra meg másra sem, ha valaki gyorsan ki akarná próbálni, a meghajtón kell lennie az iso-nak és egy 1 MB-os fájlt kell penre kiírni és azzal ügyködni terminalban, úgy telepíthető.
-
Franz, Rambox? Igaz ezek ilyen gyüjtős megoldások, de érdemes megnézni őket.
**************************************************************************
Jó hír!!!! Mindenkinek.
Lehet, hogy végleg hagyom a fenébe a Linux telepítéseket...........qrva UEFI már megint, mire a HP-n kisilabizáltam, hogy a fenébe kéne átállni, mivel a gép kistesója is tetszhalott lett ettől a művelettől...
Szóval egy üres SSD-t GPT-re állítottam, ugyanis a Nitrux nem hajlandó másra települni, ja és UEFI kell neki, de a Nomad plasma érdekelt, szóval átállítottam valahogy talán UEFI-re. Boot... nuku, semmi, kampeca, de utána már a pendrive-ot se akarta, valami EFI fájlt akart bebootolni.
Végül leesett, hogy addig variáltam a BIOS-ban, hogy a végén a "valami más" opció kiválasztása után örömmel raktam fel (legacy-s agyammal) a Mint Cinnamont már rutinból.Egyszóval már leesett, hogy ehhez az ördögi UEFI-hez kell valami külön partició fat32-ban, mekkorát kell csinálni egy 256GB-os SSD-n, ha jó pár disztrót akarok felrakni talán (elméletileg) és mi legyen a partició neve!?
Ez a hátránya, ha életemben nem láttam még Winx-et és UEFI-t sem. Előre is thnx! És örüljetek, hátha igaz az első mondat.....
Lehet tényleg pendrive lesz a Samu 850-ből......
-
válasz
Laszlo733 #65591 üzenetére
Nem tudom, igazából az sincs kizárva, hogy a Winx is elfutna már kiterjesztett partición.....de erre nem mondok semmit, mert Windows 10-et még soha nem telepítettem. Csak jön valaki, aki ismeri mindkét rendszert és tudja a választ.
Én üres lemezzel úgy csinálnám, hogy telepíteném a Wint, az megcsinálja a maga particióit és a fennmaradó részből csinálnék egy extended particiót, amit már szabadon oszthatok x felé. Azt nem tudom mennyi helyet kell hagyni, hogy a WIndows még jól érezze magát.
-
válasz
Laszlo733 #65583 üzenetére
Ahhoz, amit írtam, live Linux alatt gparted-del 3 perc kell kb.
Ha a nulláról kezded, és UEFI képes a géped, akkor GPT sémára kell inicializálnod, ja nem UEFI-s az alaplap, akkor MBR marad a séma és a kollégák által írt módszert kell alkalmaznod, ha a Windowsnak kell az elsődleges, annak megcsinálod és az összes fennmaradt helyet extended(kiterjesztett) particióvá formázod, onnantól kezdve lehet sok-sok logikai particiód. Ezekre lehet telepíteni Linuxokat.
-
válasz
ontheground #65556 üzenetére
Most, hogy említed, valóban még systemd előtti időkből maradt így ez az fstab, ahogy a TRIM időzítés beállítása is, bár talán pont az lett frissítve a blogban.
Szóval anno, már 5 éve az első SSD-nél még nagyon utána olvastam a kímélés/optimalizálás témakörnek, onnan maradtak a morzsák. Ma már az utolsót csak beszereltem és használom.ubyegon@Mint19cin:~$ cat /etc/fstab
# /etc/fstab: static file system information.
#
# Use 'blkid' to print the universally unique identifier for a
# device; this may be used with UUID= as a more robust way to name devices
# that works even if disks are added and removed. See fstab(5).
#
# <file system> <mount point> <type> <options> <dump> <pass>
# / was on /dev/sda1 during installation
UUID=7kkkcac116625e-4afd-bcdc-ea63f139515c / ext4 errors=remount-ro 0 1
/swapfile none swap sw 0 0Most néztem rá erre a néhány hónapos Samsung 860 evo-ra is, azt hittem pár dolgot már beleírtam, de nem úgy néz ki....
A swap fájl itt is figyel, a rendszer csinálja ezeket, azért is kérdeztelek, hogy a LL nem csinált-e.
-
válasz
ontheground #65539 üzenetére
Tényleg nincs mit! Ha úgy hagyod, ahogy eddig beállítgattad, totál elegendő. Frawly szaki még kiegészítette a dolgokat, ahogy látom.
Megtaláltam azt a másik módszert, amit a FF-hoz használtam, de köszi amit írtál, kipróbálom, egyszerűbbnek tűnik, bár a lényeg ugyanaz lehet.
Chrome-ot nem sűrűn használok, fizikai memó miatt zram-ot sem.
Ezeket raktam anno fstab-ba, bár mostanában kikommentelem nagyját.
#tmpfs to .cache
tmpfs /home/ubyegon/.cache tmpfs noatime,nodev,nosuid,size=800M 0 0
# Modification for SSD
#tmpfs /tmp tmpfs defaults,noatime,mode=1777 0 0
#tmpfs /var/log tmpfs defaults,noatime,mode=0755 0 0
#tmpfs /var/spool tmpfs defaults,noatime,mode=1777 0 0
#tmpfs /var/tmp tmpfs defaults,noatime,mode=1777 0 0Erről jut eszembe, látom itt az fstab-ban a swapfile-t, nálad a 18.04 alapú LL nem csinált? Elméletileg, ha nem használsz swap particiót, akkor csinál telepítéskor.
-
válasz
lev258 #65537 üzenetére
Igazad van, nem vágom az audio részt sem túlzottan. Igaz, a kolléga rárepült egy célprogramra, látszik is mikbe fut így bele. Gondolhattam volna azt is, hogy a múltkori óta eltelt pár napban továbbképezte magát. Utóbbi időben egyre többen csak úgy belecsapnak a lecsóba, az eredmény valóban borítékolható.
Mondjuk a mostani esetben valóban elég félrevezető volt a tárolókban lévő kmplayer, simán az volt mellé írva, hogy mediaplayer, synaptic-ban néztem. Okos volt, aki így nevezte el ezt a plugint.
-
válasz
Kenderice #65535 üzenetére
SPDIF passtrough-ra sajna nem tudok még tippet sem, mert nem vagyok egy audiophil, tüzérfüllel nehéz is lenne!
Egyébként vannak kifejezetten audio, ill media-ra kihegyezett Linux disztrók is! A distrowatch-ban érdemes lenne körülnézned.
Most látom, az 5. éppen audiófülű néven fut.
-
válasz
ontheground #65530 üzenetére
A leírást köszi szépen mégegyszer, jó volt rajta elindulni
Igazán nincs mit, kicsit meglepett, hogy abból valaki még profitálhat!
Szerencse, hogy a múltkor nem töröltem .
A dev/shm az alapból a RAM-ba mutat
Valami már rémlik, hogy nemrég témáztatok ezen itt valakivel, még soha nem foglalkoztam ezzel az shm-mel, de ahogy látom valami használja most is....
Fájlrendszer Méret Fogl. Szab. Fo.% Csatol. pont
udev 7,5G 0 7,5G 0% /dev
tmpfs 1,5G 1,9M 1,5G 1% /run
/dev/sda5 25G 11G 13G 47% /
tmpfs 7,5G 296M 7,2G 4% /dev/shm
tmpfs 5,0M 4,0K 5,0M 1% /run/lock
tmpfs 7,5G 0 7,5G 0% /sys/fs/cgroup
tmpfs 800M 191M 610M 24% /home/ubyegon/.cache
/dev/sdb6 233G 133G 89G 61% /media/ubyegon/TT
/dev/sdb7 20G 3,7G 15G 20% /media/ubyegon/PCX
/dev/sdb5 601G 311G 260G 55% /media/ubyegon/TORRENTEK
tmpfs 1,5G 56K 1,5G 1% /run/user/1000
/dev/loop0 1,5G 1,5G 0 100% /media/ubyegon/NITRUX
/dev/loop1 274M 274M 0 100% /media/ubyegon/CDROM
/dev/sde1 15G 1,6G 13G 12% /media/ubyegon/PENDRIVEFirefoxot sem oda szoktam rakni, de lehet kipróbálom, most csak úgy van, ahogy települt.
Zram-ról olvastam anno, szerintem is nagyszerű megoldás! Ha kevés memóriám lenne, használnám is, egyszer kipróbáltam, talán a RAM felét csinálta meg automatikusan zram-nak.Ugyan maradt kb 6-7GB partícionálatlanul,szabadon, de azt sok helyen azt írták, ajánlott is az SSD-knek(~10% szabad hely).
So so....7-28% van overprovisioningra írva. Nálad a minimum szinte meg is van gyárilag, mivel a 64GB-ból 4-et nem is tudsz alkalmazásba venni. Egyébként ilyen kevés hely esetén és a gyárilag lefoglalt hely miatt én nem is hagynék meg particionálatlan helyet. Ott a cc. 7%, no meg a particionált területek szabad helyeit is üres területnek használja a vezérlő.
Használja az fstrim.timert a disztró, azt kikapcsoljam?
Felesleges kikapcsolni, mindenütt azt írják, elférnek egymás mellett, az a heti lefutás nem okoz plusz gondot, de ha kilövöd, az se gond, az online trim úgyis ott van.
Elég a systemctl stop+disable fstrim.timer, vagy kell a mask is?
Csak stop és disable, a mask az teljesen más, most nem emlékszem már pontosan, de ebben az esetben az nem célszerű.
A deadline schedulert használom az SSD-hez, ezt vagy a semmit ajánlotta a tutorial
Gondolom a "noop" az a semmi.
A deadline szerintem a legtöbb helyen az alap, de csak azért, mert a noop a forgó eszközökhöz nagyon nem javallott!
Mindenhez jó a deadline, mondjuk SSD-nek a noop az, amivel lubickol, csak ha beállítod, figyelned kell, hogy a HDD-re nehogy az legyen érvényes.
-
válasz
ontheground #65525 üzenetére
Nahát, csak rátaláltál arra az ezeréves blogra, pedig innen is purgálva lett már.....ha találtál bene hasznos dolgot, annak örülök! (berus ft írása lehetett az, én gyakorlatilag azt tettem szöveggel emészthetővé)
Szerintem annak az SSD-nek adhatsz nyugodtan discard opciót, de a 18.04 alapú LL tutira használja a systemd-s heti fstrim-et. (ezt amúgy lecsekkoltad?)
Laikusként igen őszinte leszek most, azzal az SSD-vel akármit tehetsz, semmi egyéb kímélést nem igényel, mindent kibír! Kivéve a vezérlőt, ami úgyis attól függetlenül lesz kampeca, hogy kíméled-e vagy sem.
Leginkább csak zenét meg filmet szoktam letölteni max 720p-ben, torrentben is csak 1 aktív letöltés engedélyezett, majd odafigyelek közben, hogy ne teljen meg a RAM.
Ezt nem értem, a /dev/shm is RAM-ba van irányítva?Már látom......Ha csak nem a helyszűke miatt használsz zram-ot, kipróbálhatnál swap-ot is, azzal hogy fut. (OK tudom mennyivel gyorsabb a memória, még így harmadára tömörítve is, de hátha)
---előbbi lehúzás miatt annyiban módosítok, hogy kell-e a letöltésnek egyáltalán a zram-ba rakott shm-be másolódnia?
A partíció align és a trim rendben van, az I/O ütemezőt átállítottam külön az SSD-nek és a winyóknak is
Ez csak kíváncsiságból kérdem, melyik schedulert használod SSD-hez?
-
válasz
Kenderice #65524 üzenetére
Tárolóból tettem fel ezt is, de nem indul el.
Azért nem, mert ez nem az, amit Windowsban megszoktál, ez a KDE külön feltelepíthető fájlkezelőjének egy pluginja. A KDE egy más alapú asztali kezelőfelület (nem ablakkezelő!), mint a Cinnamon, amit most használsz. Ha KDE-s (Qt-s) programot telepítesz GTK-s felületű DE-re, akkor az húz magával sok más csomagot biztosítandó a saját működését. Ezt célszerű elkerülni, ha csak nincs valami spéci program, amit nem találsz a saját disztród felületéhez.
Nem tudom hogyan telepítesz, de azt a kmplayer nevű plugint szedd le, mert kb ennyi mindent rakott fel magával (cc. 100MB)és az alapprogramja nincs is fenn:
A következő további csomagok lesznek telepítve:
kinit kio libdbusmenu-qt5-2 libfam0 libkf5archive5 libkf5attica5 libkf5auth-data libkf5auth5
libkf5bookmarks-data libkf5bookmarks5 libkf5codecs-data libkf5codecs5 libkf5completion-data
libkf5completion5 libkf5config-data libkf5configcore5 libkf5configgui5 libkf5configwidgets-data
libkf5configwidgets5 libkf5coreaddons-data libkf5coreaddons5 libkf5crash5 libkf5dbusaddons-data
libkf5dbusaddons5 libkf5doctools5 libkf5globalaccel-data libkf5globalaccel5 libkf5guiaddons5
libkf5i18n-data libkf5i18n5 libkf5iconthemes-data libkf5iconthemes5 libkf5itemviews-data
libkf5itemviews5 libkf5jobwidgets-data libkf5jobwidgets5 libkf5kdelibs4support-data
libkf5kdelibs4support5 libkf5kiocore5 libkf5kiofilewidgets5 libkf5kiontlm5 libkf5kiowidgets5
libkf5mediaplayer-data libkf5mediaplayer5 libkf5notifications-data libkf5notifications5
libkf5parts-data libkf5parts5 libkf5service-bin libkf5service-data libkf5service5 libkf5solid5
libkf5solid5-data libkf5sonnet5-data libkf5sonnetcore5 libkf5sonnetui5 libkf5textwidgets-data
libkf5textwidgets5 libkf5wallet-bin libkf5wallet-data libkf5wallet5 libkf5widgetsaddons-data
libkf5widgetsaddons5 libkf5windowsystem-data libkf5windowsystem5 libkf5xmlgui-bin
libkf5xmlgui-data libkf5xmlgui5 libkwalletbackend5-5 libphonon4qt5-4 libpolkit-qt5-1-1
libqt5script5 libqt5texttospeech5 phonon4qt5 phonon4qt5-backend-vlcHa ezzel megvagy, telepítsd a javasolt smplayert és azzal próbálkozz, ill. az alapból fenn lévő vlc-vel is tehetsz próbát.
-
válasz
hentes555 #65447 üzenetére
Jó lesz az a HDD is, de ha HDS alatt futtatsz egy teljes felülettesztet, az kizárja végleg a rossz szektorokat, de arra nincs biztosíték, hogy nem romlik a használattól az állapota. Ez attól függ, mitől lettek a hibák, nekem van olyan HDD-m, ami felületteszt óta 5 éve 100%-os, bad sektorok kizárva.
Ha telepítesz rá, majd időnként nézz rá az állapotára, a Lemezek (disks) program is mutat smart értéket.
-
válasz
hentes555 #65426 üzenetére
Az nVidia dolog szerintem valami félreértés lehet
Az volt valóban, sorry.
Nem tudom milyen képeket nézegettél, ahol régiesnek látszik, de nem is minimal rendszer egyik sem, hanem fullos rendszer mindkettő, kicsit takarékosabbak az XFCE és Mate felületek, de nagyon tetszetősen be lehet őket állítgatni. Szerintem célszerűbb/gyorsabb felrakni akkor a HDD-re, amit kinéztél és utána szintén egy másikat, mint cserélgetni a felületeket. Utóbbi szerintem több gyakorlatot igényel, hogy teljes rendszer képét kapjuk vele. Akár egymás mellé is felrakhatsz, amennyit akarsz, 15GB-os particiókat csinálsz nekik, azon bőven elférnek még a letöltött programokkal is.
Egyébként 3GB elég KDE-nek és Cinnamonnak is, de optimálisabb az említett 2 DE.
-
válasz
dellfanboy #65421 üzenetére
szeretnek windows10-et telepiteni. tudnatok segiteni mi a modja?
Windows 10 topikban célszerűbb a Win telepítés módját tudakolni.
-
válasz
hentes555 #65419 üzenetére
Ha nem nagyon látod még át a rendszert, egyelőre ne szerkessz konfigokat, bár live-ban kárt se tudsz ezzel okozni!
Ahogy lev258 szaki is említette, a VGA miatt is lehet a lassú reakció, amire utaltál. Mindegy, minél többet tesztelj le, ami megtetszik, telepíted és akkor már el lehet mélyedni a csodás nVidia driver telepítési rejtelmeiben.......
Látom amit linkeltél, de ilyen toram paraméterről még nem hallottam, de mint említettem, nincs is értelme, csak RAM-ból fut a live. (emiatt írtam az öreg Toshiba használatáról)
Most hirtelen nem ugrik be melyiknél láttam, de vagy Manjar vagy Chakra volt, ahol a boot előtt lehetett választani a nyílt és zárt VGA driver közül. Ezeket is célszerű lenne kipróbálnod.Ja és az Antergos-ról írták többen, hogy kifejezetten jól fut nVidia kártyákkal, én még azt is láttam nemrég, hogy van egy kifejezetten nVidia iso-juk is! meg is van [link]
Ezt olvasd el előtte.
-
válasz
hentes555 #65416 üzenetére
nekem csak annyira kell most ez, hogy megnézzem, hogy néznek ki a különböző DE-k.
Értem. Az előbb innen nézve úgy tűnt, mintha konfigokat akarnál szerkeszteni.
(#65414) Shyciii
lassabban bootol be winyóról, mint ssd-ről, de ennek ellenére egyáltalán nem mondanám lassúnak. Főleg windowshoz hasonlítva.
Igen, rengetegen írták anno, hogy ha régi HDD-d van, Linuxon jóval kevésbé lassú, mint Windowson. Ez valóban tény, amíg nem volt SSD-m, WD Black-en én sem éreztem lassúnak a Linuxot, nem is hittem a szememnek, amikor elkezdtem elhagyni a W7-et, de amit láttam, azt eredményezte, hogy a dualboot sem volt pár hétnél hosszabb. A fájlrendszer, memóriakezelés, rendszer felépítése, programok települése és használata, ezek mind-mind sokkal jobban a Linuxnál. Ez van. Mi meg így szeretjük!
-
válasz
hentes555 #65412 üzenetére
Olvastam errol a toram nevu dologrol, hogy igy betolti az egesz rendszert a ramba.
Én erről még soha nem olvastam, de szerintem a live Linux se tud erről.
Megtalaltam a boot.cfg fajlt, a kerdesem annyi lenne, hogy itt hova kell beilleszteni a toram szot?
Live rendszernél nem sok értelme van bármibe beleszerkeszteni. Mivel memóriából fut, nem sok minden marad kikapcsolás után.
Öreg Toshiba laptopomat anno pár hétig úgy használtam, hogy semmiféle meghajtó nem volt benne.
Erről jut eszembe, ha már ennyit költöttél egy notebookra, vegyél bele egy alap SSD-t 10eft alatt megvan és nem lesz lassú a boot. (cc 6-8 sec)
-
válasz
Flowtation #65396 üzenetére
Értelek, kicsit hitetlenkedem is, mivel ott egy default telepített igen sokoldalú kétpaneles fájlkezelő, de nem használod.
Nézd meg, nincs-e kikapcsolva az Értesítések engedélyezése, néha idegesítő, de van, amikor igen hasznos egy-egy felugró kisablak.
hentes555
Live-ban indított Linux tartalmazza a Disks (Lemezek) alkalmazást, azzal is tudsz HDD-t vizsgálni, smart és teljesíményteszt is van benne. Viszont sok értelme nincs, azok a régi félterás 5400-as HDD-k halál lassúak, 7eft-ért már tudsz bele rakni egy alap SSD-t, hatalmas sebességbeli különbség lesz.
Előbbi javaslat helyett én a Mint 19 XFCE-t ajánlom, sokkal jobb a Xubuntunál, a Ubuntu Mate 18.04 is super. Ill PepperMint és LXLE, amiket érdemes megnézni.
-
válasz
ubyegon2 #65388 üzenetére
A kis felugró nem csak akkor van amikor leválasztod?
Rossz volt imént a válasz, valóban akkor ugrik fel, amikor leválasztom a Nemo-ban a bal oldali panelban.
(#65389) Flowtation
Ja, valóban! Néha elképedve olvasom, milyen marhaságokat írtam én ide tegnap......(aztán nem én, bocsi)
Anno King Unique avatarja volt az enyém is, de ő már akkora szagtekintély, hogy kénytelen voltam váltani.
Vagy azért sem láthattam mert most DCvel másoltam.
Min ha először is ezt említetted volna, később meg a Mint Cinnamon fájlkezelőjét.....mi van arrafelé?
zavar van a zerőben?
o
1
g -
válasz
Shyciii #65386 üzenetére
Mindig öröm olyant mutatni, amit valaki még nem ismer!
Amúgy ezzel az avatarklónozással jól összezavarjátok az alattvalókat.
(#65387) Flowtation
A Mintet mint DE-et a cinmanóval együtt értettem. -Sajtottam, csak kellett kis szurka-piszok.
A kis felugró nem csak akkor van amikor leválasztod?
Nem, de most sikerült elcsípnem az ablakot:
Ha nem látsz ilyet, akkor nálad a felugró értesítések le vannak lőve.
-
válasz
Flowtation #65383 üzenetére
Látom felvetted ezt a rákérdezősdit.
Rendes DE? Hát a Mint nem az??
Nem!
Nem vagyok lemezek terén sem szagértő, de a régi lemezekben nem sok cache van, bár ez ilyenkor nem bizti, hogy számít.
Mi ez a pendrive trükk?
Ezek szerint még nem szívtál emiatt. Ha egy filmet átmásolsz pendrive-ra, akkor a másolást jelző csík végigmegy és 100%-nál a polgár örömmel ki is húzza! Időnként akár kampeca is lehet a pennek.
Amikor a fájlkezelő csíkja végez, akkor még a cache-ből tart nagyban a másolás, ez a komponensek sebességétől függően akár tarthat jó ideig is.A Cinnamon, mint DE (nem Mint) kis felugró értesítéssel jelzi neked, hogy még ne húzd ki és ha valóban vége a folyamatnak, akkor is jelzi, hogy most már kihúzhatod.
-
válasz
Flowtation #65353 üzenetére
Megoldódott már ez a másolós dolog? Más fájlkezelővel is próbáltad, ill más méretű fájlokkal? Ha azokkal is ezt a ritmust tartja, akkor egyszerűen átver téged a DC.
A pendrive-ra másolós trükköt alkalmazza, aminek sajna sokan be is dőlnek, szerencsére már rendes DE-k kiírják, mikor húzhatod ki a pent.
Nézegesd mondjuk nmon-nal, ahogy a másolás végén még cache-ből valóban befejeződik a művelet.
(bocs, ha nem írom ki a DE-t csak rövidítek, mert hát van ugye szövegkörnyezet is.....)
cca 1000 hszt. nem olvastam, ha közben volt téma, - ejnye, ezt rögvest pótolnod kell!
-
válasz
Kenderice #65368 üzenetére
Ne keverd a meghajtó és partíció fogalmakat.
A lemez az lehet MBR vagy GPT partíció sémával, de egy adott lemezt ha már inicializálva van, lehet partíciókra osztani. A Windows NTFS partíción van, ez evidens, de ettől még a lemezen lévő más partíciók lehetnek akármik is, mondjuk ext4, ami a Linuxnak megfelelő.
-
válasz
ubyegon2 #65345 üzenetére
Épp a kérdéses program .deb telepítéséről is találtam hsz-t.
youtube-dl telepítése PPA és .deb használatával
(egyébként igazad van, ilyen részletesebb hsz-eket be lehetne rakni fentihez hasonló címekkel az Összefoglalóba is)
-
válasz
GreenIT #65342 üzenetére
Lehet telepíteni .deb fájlt terminalból is, de ott más parancsszerkezet kell, nem a
sudo apt install
, mert azt apt csomagkezelő a disztró csatolt tárolóiban lévő csomagokat kezeli. Inkább nézd meg ezt a régebbi leírást a Gdebi kezelésérőlMivel nincs saját tárolókban, így a .deb fájlt persze le kell először tölteni.
Ez is hasznos leírás a dpkg és az apt csomagkezeléséről.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux disztribúciókkal még csak ismerkedők számára. A szerveres kérdések nem ebbe a topicba tartoznak.
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Milyen program ami... [link]
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Vélemény Linux Mint Debian Edition 4
- Tudástár MX-Linux 19
- Bemutató Linux a mindennapokban: Manjaro KDE
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Hír Zöld utat adott a nyílt forráskódú Linux meghajtóknak az NVIDIA
- Hír A Steam Play hozza el a Windowsra írt játékokat Linuxra
- Hír Hova jut a világ? Linuxot kínál a Windows Store!
- Star Trek
- Audi, Cupra, Seat, Skoda, Volkswagen topik
- VR topik
- UHD filmek lejátszása
- Nvidia GPU-k jövője - amit tudni vélünk
- Automata kávégépek
- Kínai és egyéb olcsó órák topikja
- One otthoni szolgáltatások (TV, internet, telefon)
- Asztalos klub
- Microsoft Office és Office 365 topic
- További aktív témák...
- Vírusirtó, Antivirus, VPN kulcsok
- Eladó Steam kulcsok kedvező áron!
- Microsoft licencek KIVÉTELES ÁRON AZONNAL - UTALÁSSAL IS AUTOMATIKUS KÉZBESÍTÉS - Windows és Office
- Eredeti Microsoft termékek - MEGA Akciók! Windows, Office Pro Plus, Project Pro, Visio Pro stb.
- 27%-OS ÁFÁS SZÁMLA I Jogtiszta Microsoft digitális és fizikai termékek I DIGITALKEYZ.COM
- AKCIÓ! HP Elitedesk 800 G1 USDT mini asztali számítógép - i7 4770S 16GB RAM 128GB SSD Intel HD
- Creative Sound BlasterX G5 (70SB170000000) (Sound Blaster) (DAC)
- Azonnali készpénzes félkonfig / félgép felvásárlás személyesen / csomagküldéssel korrekt áron
- LG 32GS95UE - 32" OLED / UHD 4K / 240Hz - 480Hz & 0.03ms / 1300 Nits / NVIDIA G-Sync / AMD FreeSync
- Samsung Galaxy S23PLUS 256GB Kártyafüggetlen 1Év Garanciával
Állásajánlatok
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest