- 3D nyomtatás
- Fujifilm X
- Panasonic LCD és LED TV-k
- NTFS, exFAT, FAT32 – Melyiket válaszd és miért?
- Bluetooth hangszórók
- Így nézz tévét 2025-ben: új ajánlások, régi szabályok
- Milyen processzort vegyek?
- Vélemény: nem úgy tűnik, de Lip-Bu Tan most menti meg az Intelt
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 / 3 5***(X) "Zen 3" (AM4)
- Melyik tápegységet vegyem?
-
PROHARDVER!
Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel
Új hozzászólás Aktív témák
-
kekkec
aktív tag
Sziasztok!
Láma Linux felhasználó vagyok és frissen telepített win7 mellé szeretnék ubuntu-t telepíteni.
Két kérdésem volna a témával kapcsolatban, légyszi világosítsátok meg sötét elmém:1.
Ha a Win7 fent van, ugye 2 elsődleges partíciót birtokba vesz, és én még további NTFS partíciókat szeretnék létrehozni a linux partíciókon kívül.
Ugye, ha jól gondolom további 2 kiterjesztett partíciót kell létrehoznom a winfos mellé, egyet a linux swap-nak és egy (/) ext4-es logikainak, a másikat a 2 logikai NTFS partíciónak?
A linuxnak kell "/home" partíció is, vagy elég egy swap és "/"? Anno úgy emlékszem kézi particionálásnál kellett /home is.2.
A GRUB2 grafikus felülete támogatja az egér használatot? Tehát megoldható hogy egérrel válasszak az opciók közül?Előre is köszi a segítséget!
Üdv.
kekkec -
F34R
nagyúr
cp /usr/share/mpd/mpd.conf.example /etc/mpd.conf
ezzel a parancsal a minta fájlt mpd.conf-ba tette, mik elől elől kell kivenni a # és
/home/Storage/Music -hoz kell e a sor elé végére ez -> " mint ahogy a mintába szerepel?ha csak azt írtam át akkor rikácsol No "audio output"
lefut és kiírja hogy alsa audio succesfully detected .
akkor megint mpd a terminálba és ekkor már ez jön :
Failed to bind to ' [ : : ]:6600' : Address already in use -
Atapi
senior tag
jól próbálod indítani. ha a /home/rendszergazda/minitube/ könyvtárban lennél, akkor a ./minitube paranccsal is indíthatnád, ezt írtam az előbb.
a hibaüzenetre rákeresve a legtöbb helyen azt írják a népek, hogy qt verzió probléma valószínű. szóval vagy megpróbálsz qt-t frissíteni, vagy régebbi programverziót szerezni valahonnan, ami működőképes a jelenlegi rendszereden. illetve továbbra is áll a lehetőség, hogy keresel egy megbízhatónak tűnő ppa-t, amivel rendszer szinten frissíted az alkalmazást. ez utóbbi már csak azért is szerencsés, mert ha valaki rendesen megcsinálja a tárolót, akkor ugye telepítés során az összes szükséges függőség is telepítésre kerül, nem neked kell bubucolni azzal, hogy esetleg mi hiányzik egy új verziónak... -
mzx
senior tag
Ja, már próbáltam konzolból korábban is ,most jut eszembe, csak hát nem futott...
Jól kiviteleztem az app indítását? Csak megadtam az elérési útját, így:
/home/rendszergazda/minitube/minitube- Ezt a hibaüzit jelezte ki rá:
GET "http://flavio.tordini.org/minitube-ws/release.xml?v=1.5"
/home/rendszergazda/minitube/minitube: symbol lookup error: /home/rendszergazda/minitube/minitube: undefined symbol: _ZN9QListData11detach_growEPii -
F34R
nagyúr
-
#40553216
törölt tag
válasz
jochen #11163 üzenetére
Szomorú, de sehogy. Rakd újra.
De van egy könnyítés. Előtte:dpkg --get-selctions >(mondjuk) telepített_csomagok
Ez készít egy listát a telepített csomagjaidból a saját mappádba.
Újrarakod a rendszert (persze, a /home mappát érintetlenül hagyva)
Újra felveszed az esetleges extra tárolókat a hitelesító kulcsokkal együtt, amik a korábbi rendszeren volt (érdemes az /etc/apt/source.list fájlt és a /etc/apt/source.list.d mappát evégett lementeni), majdsudo su
apt-get update
dpkg --set-selections < telepített_csomagok
apt-get update
apt-get dselect-upgrade
a végén
exit
Valami ilyesmi.
-
Siriusb
veterán
Miért probléma az, hogy 1 vagy 2 partíciót mentesz? Úgy látom, clonezilla csak a használt blokkokat menti, tehát méret probléma kilőve. Ha a /home - od külön van, valószínűleg elég csak a / partíciót visszaállítani, ha baj van, tehát így a praktikusabb.
Amit én még megtettem, hogy a konfigurációs fájlokon kívül nincs más a /home-ban, dokumentumok könyvtár stb. softlinkelve van külön adatpartícióra, amit akkor mentek le, amikor akarok, és még le sem kell választani.Részemről rsync-et használok rendszermentésre is, gyorsabb, mintha mindig mindent másolnék, és helytakarékosabb is.
-
_BM_
senior tag
Kakukk!
Van egy kis problémám. A vinyóm így van particionálva: swap, /, /home. Az a gondom, hogy ha partíciómentést csinálok (clonezillával), akkor a home partíciót is el kell menteni a /-vel együtt, mert az tartalmazza a fontos beállításokat. Szóval, jó lenne megoldani, hogy egyetlen partíció tartalmazzon mindent, ahogyan a windowsban is elég a rendszerpartíciót menteni. Alakítsam át a vinyót? Esetleg a home partíció valamelyik mappája tartalmaz mindent, ami kell? De melyik az?
-
qamu74
őstag
válasz
qamu74 #11066 üzenetére
Na rájöttem, köszönet laca026 nod32 linuxos leírásának!
Az aztalra kicsomagoltam a HDsentinelt futtathatóva tettem, majd a terminálba az alábbi paranccsokat írtam le: su enter és a root jelszó után!!!!rm -rf /tmp/epkg.*
rm -rf /tmp/hdsentinel*
chown root /home/qamu74/Asztal/hdsentinel
chmod +x /home/qamu74/Asztal/hdsentinel
/home/qamu74/Asztal/hdsentinel
A qamu74 helyére mindenki a saját fel.hasz.nevét írja be!
És lám ezt kapjuk,illetve én ezt az eredményt kaptam a merevlemezem állapotáról:
Hard Disk Sentinel for LINUX console 0.03 (c) 2008-2009 info@hdsentinel.com
Start with -r [reportfile] to save data to report, -h for helpExamining hard disk configuration ...
HDD Device 0: /dev/sda
HDD Model ID : WDC WD5000AAKX-001CA0
HDD Serial No: WD-WCAYUH366309
HDD Revision : 15.01H15
HDD Size : 476940 MB
Interface : S-ATA II
Temperature : 33 °C
Health : 100 %
Performance : 100 %
Power on time: 9 days, 8 hours
Est. lifetime: more than 1000 days
Köszi Laca! -
Vladi
nagyúr
Ezt a particionálás dolgodat nem értem.
Csinál valamilyen default kiosztást? Mert olyat szoktak a disztró telepítők. De / kell mindenképpen. A nélkül nincs élet a halál előtt...
Izé na...
/home-ot is teheted külön partícióra, mert hasznos. A többi az ízlésed kérdése. swap nem kötelező, ami felhasználást írsz, arra nem nagyon kell. Ilyenkor szoktunk utólag egy kis swap fájt, de én pl mindig elfelejtem és sose jut eszembe.4 G rammal desktopon ekkora a jelentősége.
szerintem a /boot partíciót azért teszi külön, mert a hozzá adott grub1 nem kezeli. Pedig van újabb változata, ami olvassa az ext4 partíciót is. Ezt inkább az arch wikiben nézd meg.
Programnak van sok, hirtelen nem is tudnék tanácsot adni. Nézd meg a csomagkezelőben, tegyél fel párat és válassz.
-
Siriusb
veterán
Szia!
Nem kell swap 4 GB memóriánál, ha csak nem akarsz hibernálni. Viszont egy swap fájlt vagy swap partíciót később is hozzá tudsz adni a rendszerhez.
Arch Linuxnak nagyon jó a wiki-je, kezd a Beginner's Guide-dal. Azért jó ha tudod, ez nem ubuntu stb., itt Te vagy a felelős a rendszerért, azt kapsz, amit felépítesz, s ezt Neked is kell karbantartani. Ha Arch-ot használsz, sokat tanulhatsz a linuxról, de időt és energiát kell rászánnod. Amit nem találsz a wiki-ben, a fórumon megkérdezheted, nagyon jó társaság van.Olyan DE-t, WM-t raksz fel, amilyet akarsz, valószínűleg van hozzá wiki.
Grub2 kezeli az ext4-et is, szóval a /boot is lehet az. Javaslom a /home-t is külön rakni, ha gáz van és vissza kell állítani egy rendszermentést (pl egy downgrade nem jön össze), a /home "fölösleges" gigabájtjaival nem kell foglalkoznod.
Az, hogy milyen szoftvereket - zenelejátszó stb - telepíts, nagyban függhet attól, milyen környezetben használod, és kis erőforrás igényűeket akarsz, vagy nincs semmi kritérium.
-
sh4d0w
félisten
válasz
pethYeti #10550 üzenetére
Egészen hihetetlen ezek alapján.
asound: azt elfelejted, hogy a winnek csak a rendszerhez kell nagyon sok terület, itt 15 gigában már a /home-od is benne lehet.
-
sh4d0w
félisten
Ha nincs 2 gigánál nagyobb memória összesen a gépben, akkor jó lesz. A 10 giga is elég egy kis ideig, de ha ez a /+/home, akkor hamar el fog fogyni. Ha van rá lehetőséged, ne spórolj a hellyel. Ilyen kis partíció esetén hamar korlátokba fox ütközni, amit később jóval nehezebb kitolni.
-
Siriusb
veterán
válasz
milestone #10527 üzenetére
Akkor tanulnál igazából, ha nem a windows módszerrel élnél (újratelepítés). Linuxnál nem telepítünk újra, linuxnál megoldjuk a problémát. Legrosszabb esetben visszatöltjük a mentést
Jobb esetben elég egy downgrade.
A /home/usernév könyvtárnak nem állítottad át véletlenül a jogosultságot?Ja, és ha van pontos hibaüzenet, azt mindig érdemes ide bemásolni, mert úgy lehet érdemben segíteni, ha van megfelelő indormáció.
Szerk: most fogtam fel, hogy az egész felhasználó könyvtárt törölted. Hát ez a baj. A /home könyvtáron belül hozd létre ezt a mappát (a felhasználó neved), chown paranccsal beállítod a tulajdonost (tehát a magadat) és célszerű chmod-dal jogosultságokat csak a tulajdonos, azaz magad részére biztosítani.
Egy kis segítség a terminálban:
chmod --help
chown --help -
Atapi
senior tag
válasz
milestone #10523 üzenetére
a ~/ az a home könyvtárat jelenti, itt tárolódnak az egyes alkalmazások személyre szabott beállításai, jellemzően egy .alkalmazás fájlban/könyvtárban. vagyis keresd meg a hibás felhasználó home könyvtárában (/home/felhasználó/) a korábban felsorolt könyvtárakat, és töröld őket, így a gnome beállításait törlöd ha minden jól megy, de csak a hibás felhasználónál. elvileg rejtettek, ezt vedd figyelembe.
-
Vladi
nagyúr
válasz
ChuckyOsb #10437 üzenetére
Innen szedd az ubuntu/debian csomagot. 32, vagy 64 amilyen rendszered van.
utána dupla katt és elvileg megnyitja valami csomagkezelővel.
Ha nem akkor parancssorban is telepítheted apt-get vagy valami programmal, többiek megmondják.firefox 4-re keress valami előre forgatott csomagot, kibontod a /home/valami könyvtáradba és csinálsz neki parancsikont.
De továbbra is a csomagkezelőt javaslom.
-
Krisztián012
csendes tag
válasz
Krisztián012 #10214 üzenetére
Hy
Problémát megoldottam.
mount -o bind /home/a/b/c /var/ftp/c
majd nano /etc/fstab
/home/a/b/c /var/ftp/c ext3 -o,bind 0 0Restartnál felcsatolja és ftp-n is működik.
-
Krisztián012
csendes tag
Sziasztok
Debian op. rendszeren futó proftpdvel van problémám.
/home-on lévő mappát szeretnék /var/ftp/mappába csatolni.
Ezzel a paranccsal meg is csinálja, de restartnál nem csatolja vissza.
mount --bind /home/a/b/c /var/ftp/c
Viszont, ha így csinálom akkor meg a link nem működik.(Fájl nem található.)
ln -s /home/a/b/c /var/ftp/c/c.lnkTudnátok segíteni, hogy működjön?
Üdv Krisztián
-
ngabor2
nagyúr
most jön ki, hogy mennyire nem értek a hálózathoz
feltettem a dhcpd3-servert, a minta konfigfile-t annyiban változtattam, hogy a #-t kiszedtem ez elől:
subnet 192.168.10.0 netmask 255.255.255.0 {
}aztán valamelyik neten talált cuccból sorba beírogattam:
# iptables --flush
# iptables --table nat --flush
# iptables --delete-chain
# iptables --table nat --delete-chain
# iptables --append FORWARD --in-interface eth0 -j ACCEPT
# echo 1 > /proc/sys/net/ipv4/ip_forward
# iptables --table nat --append POSTROUTING --out-interface hso0 -j MASQUERADE(a /etc/syslog.conf-ban is benne van az ip forward engedélyezése, szóval ez felesleges, de ártani csak nem árt...)
az eth0 címe 192.168.10.1
a dhcpd3 szerver újraindítása:
root@sepacore-laptop:/home/sepacore# /etc/init.d/dhcp3-server restart
* Stopping DHCP server dhcpd3 [ OK ]
* Starting DHCP server dhcpd3 [ OK ]
root@sepacore-laptop:/home/sepacore# tail /var/log/messages
Jun 3 13:23:08 sepacore-laptop dhcpd: For info, please visit http://www.isc.org/sw/dhcp/
Jun 3 13:23:10 sepacore-laptop dhcpd: Internet Systems Consortium DHCP Server V3.1.1
Jun 3 13:23:10 sepacore-laptop dhcpd: Copyright 2004-2008 Internet Systems Consortium.
Jun 3 13:23:10 sepacore-laptop dhcpd: All rights reserved.
Jun 3 13:23:10 sepacore-laptop dhcpd: For info, please visit http://www.isc.org/sw/dhcp/
Jun 3 13:23:10 sepacore-laptop dhcpd: Internet Systems Consortium DHCP Server V3.1.1
Jun 3 13:23:10 sepacore-laptop dhcpd: Copyright 2004-2008 Internet Systems Consortium.
Jun 3 13:23:10 sepacore-laptop dhcpd: All rights reserved.
Jun 3 13:23:10 sepacore-laptop dhcpd: For info, please visit http://www.isc.org/sw/dhcp/
Jun 3 13:23:10 sepacore-laptop dhcpd: Wrote 0 leases to leases file.látszik, hogy valami nagyon hiányzik (pl. néhány alapvető infó, aminek most nincs lehetőségem utánanézni).
-
válasz
CoolBoy323 #9823 üzenetére
állítsd be, hogy formázza ext4-re, és a csatolási pontja legyen / (egy per jel)
egyébként ne csak ezt az egy partíciót csináld. nem tudom mennyi RAMod van, de 2 GB alatt azért nem árt egy swap partíció a virtuális memóriának (fájlrendszer típusa: swap, csatolási pontja nincs, a mérete meg max 1-2GB). ha több RAMod van, akkor nem kell swap.
meg létrehozhatsz egy home partíciót is, ahová a személyes cuccaidat fogja rakni, itt lesznek a személyes beállításaid, meg minden, olyan mint a Documents and Settings Windows alatt, ez is ext4 legyen, a csatolási pontja pedig /home, a mérete meg amennyit rá tudsz szánni, de azért legyen mondjuk legalább 5GB
a rendszernek meg egyébként 15GB bőven elég -
CoolBoy323
nagyúr
válasz
ZCoyote #9812 üzenetére
"A gyökér fájlrendszer (/) számára legalább 5 GB helyet biztosítson; 15 GB-nál nagyobb partíció nem szükséges a gyökér fájlrendszernek
A cserehely (swap partíció) méretét a következőek szerint határozza meg:
Amennyiben 1 GB-nál kevesebb memória van a számítógépében, a cserehely mérete egyezzen meg a memória méretével
Amennyiben 2 és 4 GB között van memóriájának mérete, a cserehely mérete legyen a memória méretének a fele
Amennyiben több mint 4 GB memória van a számítógépében, a cserehely mérete legyen 2 GB
A fennmaradó hely lesz a /home, ahol a felhasználók saját könyvtárai kapnak helyet."akkor mégis kell swap?
-
Lakers
tag
Sziasztok!
Wine alól szeretnék programot használni:
http://kandurblog.wordpress.com/2007/12/31/wine-es-hasznalata/ Ezt a leírást használtam. És amikor a wine progman parancsot írom be a következő hibát dobta ki rá:
wine: /home/en/.wine is not owned by you
pedig az elején a terminálba rootként léptem be...
Mi lehet a gond? ha grafikus felületen probálom és jobb klikk, Load by Wine.... akkor sem moccan meg az exe...
A rendszer ubuntu 9.10 -
Sz__G
csendes tag
Sziasztok!
Az alábbi problémám adódott:
A mikrofon működött rendesen. Skype ment rendesen. PCI-os hangkártyával, az alaplapi le volt tilta a BIOS-ban. Namost, jött egy BIOS-felejtés, és minden defaultba csüccsent vissza, miszerint az alaplapi hangkártya ENABLED-lett. Ééés...nem történt semmi hosszú ideig. Ment az XMMS, meg mplayer, meg minden ahogy kellett (skype-ot nem próbáltam). Valamikor észrevettem ezt, és visszaállítottam DISABLED-re, hogy mert mérne...Ésss semmi, minden működött(skype-ot nem próbáltam). Az alsaconf-ot kellett néha-néha futtatni, mert nem volt hang. Alsaconfot lefuttatva minden helyreállt(skype-ot nem próbáltam). Aztán egyszer csak Skypeolni kellett. És a mikrofon nem megy. Magamat hallom, alsamixben ha föltolom a mic-et, akkor besípol minden. Capture-t is feltoltam, de semmi. Gyakorlatilag mindent megpróbáltam, többek között ezeket is, csak a megoldást nem
:
http://alsa.opensrc.org/index.php/Record_from_mic
Amixer kimenetemet csatoltam:
szg:/home/szg# amixer
Simple mixer control 'Master',0
Capabilities: pvolume pswitch pswitch-joined
Playback channels: Front Left - Front Right
Limits: Playback 0 - 31
Mono:
Front Left: Playback 25 [81%] [-9.00dB] [on]
Front Right: Playback 25 [81%] [-9.00dB] [on]
Simple mixer control 'Master Mono',0
Capabilities: pvolume pvolume-joined pswitch pswitch-joined
Playback channels: Mono
Limits: Playback 0 - 31
Mono: Playback 31 [100%] [0.00dB] [on]
Simple mixer control '3D Control - Center',0
Capabilities: volume volume-joined
Playback channels: Mono
Capture channels: Mono
Limits: 0 - 15
Mono: 15 [100%]
Simple mixer control '3D Control - Depth',0
Capabilities: volume volume-joined
Playback channels: Mono
Capture channels: Mono
Limits: 0 - 15
Mono: 9 [60%]
Simple mixer control '3D Control - Switch',0
Capabilities: pswitch pswitch-joined
Playback channels: Mono
Mono: Playback
Simple mixer control 'PCM',0
Capabilities: pvolume pswitch pswitch-joined
Playback channels: Front Left - Front Right
Limits: Playback 0 - 31
Mono:
Front Left: Playback 27 [87%] [6.00dB] [on]
Front Right: Playback 27 [87%] [6.00dB] [on]
Simple mixer control 'Surround',0
Capabilities: pvolume pswitch
Playback channels: Front Left - Front Right
Limits: Playback 0 - 31
Mono:
Front Left: Playback 18 [58%] [-19.50dB] [on]
Front Right: Playback 18 [58%] [-19.50dB] [on]
Simple mixer control 'Surround Down Mix',0
Capabilities: pswitch pswitch-joined
Playback channels: Mono
Mono: Playback (off)
Simple mixer control 'Surround Jack Mode',0
Capabilities: enum
Items: 'Shared' 'Independent'
Item0: 'Shared'
Simple mixer control 'Center',0
Capabilities: pvolume pvolume-joined pswitch pswitch-joined
Playback channels: Mono
Limits: Playback 0 - 31
Mono: Playback 25 [81%] [-9.00dB] [on]
Simple mixer control 'Center/LFE Down Mix',0
Capabilities: pswitch pswitch-joined
Playback channels: Mono
Mono: Playback (off)
Simple mixer control 'LFE',0
Capabilities: pvolume pvolume-joined pswitch pswitch-joined
Playback channels: Mono
Limits: Playback 0 - 31
Mono: Playback 21 [68%] [-15.00dB] [on]
Simple mixer control 'FM',0
Capabilities: pvolume pswitch pswitch-joined
Playback channels: Front Left - Front Right
Limits: Playback 0 - 31
Mono:
Front Left: Playback 26 [84%] [4.50dB] [on]
Front Right: Playback 26 [84%] [4.50dB] [on]
Simple mixer control 'Wave',0
Capabilities: pvolume pswitch pswitch-joined
Playback channels: Front Left - Front Right
Limits: Playback 0 - 31
Mono:
Front Left: Playback 14 [45%] [-13.50dB] [on]
Front Right: Playback 14 [45%] [-13.50dB] [on]
Simple mixer control 'Line',0
Capabilities: pvolume pswitch pswitch-joined cswitch cswitch-exclusive
Capture exclusive group: 0
Playback channels: Front Left - Front Right
Capture channels: Front Left - Front Right
Limits: Playback 0 - 31
Front Left: Playback 19 [61%] [-6.00dB] [on] Capture (off)
Front Right: Playback 19 [61%] [-6.00dB] [on] Capture (off)
Simple mixer control 'CD',0
Capabilities: pvolume pswitch pswitch-joined cswitch cswitch-exclusive
Capture exclusive group: 0
Playback channels: Front Left - Front Right
Capture channels: Front Left - Front Right
Limits: Playback 0 - 31
Front Left: Playback 25 [81%] [3.00dB] [on] Capture (off)
Front Right: Playback 25 [81%] [3.00dB] [on] Capture (off)
Simple mixer control 'Mic',0
Capabilities: pvolume pvolume-joined pswitch pswitch-joined cswitch cswitch-exclusive
Capture exclusive group: 0
Playback channels: Mono
Capture channels: Front Left - Front Right
Limits: Playback 0 - 31
Mono: Playback 18 [58%] [-7.50dB] [on]
Front Left: Capture (off)
Front Right: Capture (off)
Simple mixer control 'Mic Boost (+20dB)',0
Capabilities: pswitch pswitch-joined
Playback channels: Mono
Mono: Playback [on]
Simple mixer control 'Mic Select',0
Capabilities: enum
Items: 'Mic1' 'Mic2'
Item0: 'Mic1'
Simple mixer control 'Video',0
Capabilities: pvolume pswitch pswitch-joined cswitch cswitch-exclusive
Capture exclusive group: 0
Playback channels: Front Left - Front Right
Capture channels: Front Left - Front Right
Limits: Playback 0 - 31
Front Left: Playback 31 [100%] [12.00dB] [on] Capture (off)
Front Right: Playback 31 [100%] [12.00dB] [on] Capture (off)
Simple mixer control 'Phone',0
Capabilities: pvolume pvolume-joined pswitch pswitch-joined cswitch cswitch-exclusive
Capture exclusive group: 0
Playback channels: Mono
Capture channels: Front Left - Front Right
Limits: Playback 0 - 31
Mono: Playback 23 [74%] [0.00dB] [on]
Front Left: Capture (off)
Front Right: Capture (off)
Simple mixer control 'I2S',0
Capabilities: pvolume pswitch pswitch-joined
Playback channels: Front Left - Front Right
Limits: Playback 0 - 31
Mono:
Front Left: Playback 23 [74%] [0.00dB] [on]
Front Right: Playback 23 [74%] [0.00dB] [on]
Simple mixer control 'IEC958',0
Capabilities: pswitch pswitch-joined cswitch cswitch-joined
Playback channels: Mono
Capture channels: Mono
Mono: Playback [on] Capture (off)
Simple mixer control 'IEC958 Playback AC97-SPSA',0
Capabilities: volume volume-joined
Playback channels: Mono
Capture channels: Mono
Limits: 0 - 3
Mono: 3 [100%]
Simple mixer control 'IEC958 Raw Data',0
Capabilities: pswitch pswitch-joined cswitch cswitch-joined
Playback channels: Mono
Capture channels: Mono
Mono: Playback (off) Capture (off)
Simple mixer control 'PC Speaker',0
Capabilities: pvolume pvolume-joined pswitch pswitch-joined
Playback channels: Mono
Limits: Playback 0 - 15
Mono: Playback 12 [80%] [-9.00dB] (off)
Simple mixer control 'Aux',0
Capabilities: pvolume pswitch pswitch-joined cswitch cswitch-exclusive
Capture exclusive group: 0
Playback channels: Front Left - Front Right
Capture channels: Front Left - Front Right
Limits: Playback 0 - 31
Front Left: Playback 24 [77%] [1.50dB] [on] Capture (off)
Front Right: Playback 24 [77%] [1.50dB] [on] Capture (off)
Simple mixer control 'Mono Output Select',0
Capabilities: enum
Items: 'Mix' 'Mic'
Item0: 'Mic'
Simple mixer control 'Capture',0
Capabilities: cvolume cswitch cswitch-joined
Capture channels: Front Left - Front Right
Limits: Capture 0 - 15
Front Left: Capture 15 [100%] [22.50dB] [on]
Front Right: Capture 15 [100%] [22.50dB] [on]
Simple mixer control 'Mix',0
Capabilities: cswitch cswitch-exclusive
Capture exclusive group: 0
Capture channels: Front Left - Front Right
Front Left: Capture [on]
Front Right: Capture [on]
Simple mixer control 'Mix Mono',0
Capabilities: cswitch cswitch-exclusive
Capture exclusive group: 0
Capture channels: Front Left - Front Right
Front Left: Capture (off)
Front Right: Capture (off)
Simple mixer control 'AC97 18-bit',0
Capabilities: pswitch pswitch-joined
Playback channels: Mono
Mono: Playback (off)
Simple mixer control 'AC97 2ch->4ch Copy',0
Capabilities: pswitch pswitch-joined
Playback channels: Mono
Mono: Playback [on]
Simple mixer control 'Analog to IEC958 Output',0
Capabilities: pswitch pswitch-joined
Playback channels: Mono
Mono: Playback (off)
Simple mixer control 'Channel Mode',0
Capabilities: enum
Items: '2ch' '4ch' '6ch'
Item0: '4ch'
Simple mixer control 'Digital Capture Source',0
Capabilities: enum
Items: 'AC97 Primary' 'FM' 'I2S' 'PCM' 'AC97 Secondary'
Item0: 'FM'
Simple mixer control 'Duplicate Front',0
Capabilities: pswitch pswitch-joined
Playback channels: Mono
Mono: Playback (off)
Simple mixer control 'Exchange Center/LFE',0
Capabilities: pswitch pswitch-joined
Playback channels: Mono
Mono: Playback (off)
Simple mixer control 'External Amplifier',0
Capabilities: pswitch pswitch-joined
Playback channels: Mono
Mono: Playback (off)
Simple mixer control 'Swap Surround Slot',0
Capabilities: pswitch pswitch-joined
Playback channels: Mono
Mono: Playback (off)Mivel az alsamix meg a barátaik nem segítettek, gondolom valami modul-probléma vagy alsa-probléma lehet. Namost azt hol lehet állítani, hogy milyen modulok, hogyan töltődjenek be?
Olyan érzésem van, hogy az alaplapi hangkártya moduljai is betöltődnek (noha az le van tiltva), és azok bekavarnak.
Előre is kösz:
szg -
NovaBlue
aktív tag
válasz
#25954560 #9040 üzenetére
kösznöm a gyors segitséget
a vga-val már most gondok vannak, letöltötem a .deb fájlt és próbéltam volna telepiteni de ezt kaptam:
debian:/home/xyz# dpkg -i xserver-xorg-video-openchrome_0.2.904~svn814-0ubuntu0tormod_i386.deb
Új csomag kiválasztása: xserver-xorg-video-openchrome.
(Adatbázis olvasása ... Most 96524 fájl és könyvtár telepített.)
Kicsomagolás: xserver-xorg-video-openchrome innen: xserver-xorg-video-openchrome_0.2.904~svn814-0ubuntu0tormod_i386.deb ...
dpkg: függőségi gondok miatt nem beállítható e csomag: xserver-xorg-video-openchrome:
xserver-xorg-video-openchrome függőségek: xserver-xorg-core (>= 2:1.6.2); ám:
xserver-xorg-core rendszeren lévő verziója 2:1.4.2-10.lenny2.
dpkg: hibás feldolgozás: xserver-xorg-video-openchrome (--install):
függőségi hibák - e csomag beállítatlan maradt
Processing triggers for man-db ...
Hibák történtek a feldolgozáskor:
xserver-xorg-video-openchromeez azt jelenti,hogy az én kernelem régebbi mint amihez jó lenne ez a driver????
-
Major Major
senior tag
HDSentinel
de a legújabb ubiban (9.10) már van egy grafikus progi is erre, lemezkezelő a neve(#8876) pc-user
na feltettem erre a gépre is a legújabb verziót
kellett hozzá a sun-java6-jre meg a sun-java6-plugin , utána a webstarttal föltettem. az alap könyvtárakat megváltoztattam, a program a /home/user/.local/share/abevjava kt-ba ment, a beállítások a /home/user/.config/abevjavába
a menü ikont nem csinálta meg ugyan (az asztalra nem kértem ikont), de a telepítési könyvtárban az abevjava_start-ra duplaklikk elindítja rendesen
a rendszer Xubuntu 9.10 -
Vladi
nagyúr
válasz
D4rkAv3ng3r #8757 üzenetére
Szia!
Érdemes a szükséges partíciókat még telepítés előtt előkészítened. Elvileg egy is elég. De a virtuális memóriának (alias: swap) szokás külön, meg esetleg a /home-nak. De egybe is elférsz, 4 G rammal elleszel swpa nélkül.
Tehát:
Töredezettség mentesítás, partíció leválasztása. Majd telepítés közben megmutatod, hogy oda tegye a gyökért : /"Én 30-40 G-ra gondoltam."
Jézusmária. Nem kell annyi. 15 G már elég lesz.Ati drivernek meg azt tedd fel, amit a disztribúciód javasol. Csomagkezelővel.
De ennek érdemes még utána nézni, az ati hírhedt gyártó mifelénk. -
Vladi
nagyúr
válasz
D®. GeNy@ #8552 üzenetére
Összevonva a válaszok:
ubuntu azért jó neked, mert Mo-on a legtöbben ezt használják, tehát lesz segítséged bőven. Inkább a 8.04-et válaszd, az stabilabb, kiforrottabb és hosszabban támogatott.
Csomagkezelést elég nehéz 2 szóval megmagyarázni.
Lényegében a disztribútor - jelen esetben az ubuntu közösség - előkészített egy csomó programot, gyakorlatilag mindent amire szükséged lehet. Azt a csomagkezelővel tudod telepíteni. Leírás itt.A Linux disztrókat meg úgy képzeld el, mintha legóból lennének. Bármit összebarkácsolhatsz, ami tetszik. Például egy desktop rendszerből is 2 perc alatt csinálhatsz ftp szervert, miközben épp msnezel rajta. Csak az ismereteid szabnak határt. A rendszer mindent megenged, semmit sem rejt el.
ext3 mindent tud ami neked kellhet, sőt még többet is. Vagy tégy ext4 fájlrendszert és akkor az egész partíciódat elfoglalhatja egy fájl, vagy 100 csillió apró fájl.
ha van rendszer hdd azt érdemes 3 felé vágni:
/ : gyökér. Ezt a kiinduló pont a fájlrendszerben. Ide kerül minden. Mondjuk 8 G (ez még sok is, de így biztos hogy sose telik be)
swap: ez a virtuális memória. Alias pédzsfájl.500 mega elég.
/home amennyi marad. Ide kerülnek a felhasználó programok adatia. Bár ennek se kell sok, maximum 10 g és akkor már nagyvonalú voltál. Esetleg egy 4. amit tárolsz valamit.Nem fog lelassulni, nem lesz töredezett ne aggódj.
Még egy általános tanács: ha egy hét múlva még nem lesz teljesen működőképes a szervered, ne aggódj. Egy hónap múlva már biztos jó lesz.
-
Siriusb
veterán
válasz
7Heads Drago #8509 üzenetére
A /home/felhasználónév könyvtár van dedikálva az adott felhasználó mindenféle kacatjának.
ext2/3 win alól -
jFox
addikt
elvileg ide:
UUID=f350dff0-bcd9-4417-8fcd-1c9c7ef57700 /home ext3 relatime 0 2
a relatime után vesszővel elválasztva. ... realtime,iocharset=utf8 ...
bár ez elég fura fstab, még ilyet nem láttam, igaz én Mandriván nyomom.
Ez az UUID nekem új, valami scsi vagy SAS winyón van a rendszer? -
Konkii
csendes tag
Az a baj, hogy nem tudom hova is kellene beírni azt a részt amit írtál :S, mert azt látom, hogy nincs ott az utf8. Beillesztem az fstab-ot:
# /etc/fstab: static file system information.
#
# Use 'vol_id --uuid' to print the universally unique identifier for a
# device; this may be used with UUID= as a more robust way to name devices
# that works even if disks are added and removed. See fstab(5).
#
# <file system> <mount point> <type> <options> <dump> <pass>
proc /proc proc defaults 0 0
# / was on /dev/sda3 during installation
UUID=2be94ecb-94c2-47c7-9c7b-6b0060f79672 / ext3 relatime,errors=remount-ro 0 1
# /home was on /dev/sda4 during installation
UUID=f350dff0-bcd9-4417-8fcd-1c9c7ef57700 /home ext3 relatime 0 2
# /windows was on /dev/sda1 during installation
UUID=E63423053422D877 /windows ntfs defaults,nls=utf8,umask=007,gid=46 0 1
# swap was on /dev/sda5 during installation
UUID=f5a9ae0a-4747-4722-9b3d-7826c3161a23 none swap sw 0 0
/dev/scd0 /media/cdrom0 udf,iso9660 user,noauto,exec,utf8 0 0 -
válasz
Atis707 #8466 üzenetére
Beállítás kérdése a frissítés. Lehet úgy, h a fontos biztonsági dolgokat magától letölti, telepíti vagy csak értesit és Te nyomsz rá a kezdésére (persze közben bármit csinálhatsz, egyáltalán nem zavar vagy lassít be semmit.)
Ha le akarod gyalulni a régi rendszereket akkor Xp telepítésnél oszd ketté a vinyót (vagy ahogy tetszik), telepítés után Ubi lemez be, particionálás résznél kézi (látni fogod a wines particiót, NTFS, azt ne piszkáld), 10 Gb /-nek (perjel) ext3 vagy 4-el, 1-2Gb swap (cserehely) ez a ram mennyiség függvénye 2 Gb felett ki is kapcsolható, a maradék /home-nak ismét ext3 vagy 4. És már települ is
-
zodo
nagyúr
/home/zodo/.profile fájl végére írtam ( biztos nem így kéne ) ,hogy numlockx on
Vagy a fentebb említett módon a vezérlőpult / billentyűzet menüben bepipáltam,hogy a kde indításakor kapcsoljon be.
-
Vladi
nagyúr
Már bocs.
Sikerült jól összevonnod a parancsokat.
cd /valahová
Könyvtárváltás valahová. Kell a szóköz! Utána telepítés.
dpkgi -i csomag.deb
Persze kell elé a sudo mert azzal biztosítasz jogosultságot az utána álló parancsnak.
De mindig szóközzel választod el! Egymás után beírni sok parancsot meg értelmetlen.
Némi olvasnivaló. a "Parancsolj és uralkodj" cikksorozat.
2 tipp csak most csak neked:
Nem kell az egész parancsot vagy elérési útvonalat beírni. Használd a tab gomot. Az megpróbálja kiegészíteni neked. Ha egyértelmű egy nyomásra beírja. Pl:
moun [tab] mount
Működik könyvtár és fájlnevekre is. Pl:
/ho [tab] /home
Vagy a te esetedben:
dpkgi -i oper [tab] dpkgi -i opera.static.akármi.meg.a.többi.deb
Ha nem egyértelmű neki mit keresel, akkor kiírja a lehetségeseket.Ha egy parancsot nem tudod hogy kell használi:
parancs --help
Kapsz rövid elírást ami segít. Ha még több infó kell:
man parancs
A teljes kézikönyvet kiírja. Ha szerencséd van magyar. Gyakran van man oldal config fájlokhoz is.
Figyelj oda arra is, hogy pontosan kell beírni a könyvtárneveket. Tehát: Letöltések
Számít a nagy betű. -
zodo
nagyúr
válasz
ZCoyote #8060 üzenetére
" Navigálj el a mappáig: cd /home/zodo/letöltések. "
Én ezt így értem és tettem.
Megnyitom a terminált => beírom : cd /home/zodo/letoltesek =>enter
Erre azt írja: nincs ilyen könyvtár
Viszont megvan a megoldás és most is tanultam valami újatt !
Elmegyek a fájlkezelő segítségével a /home/zodo/letoltesek mappáig => üres mappa területen jobb klick => Open Terminal Here => ekkor a terminal ablakában láthatjuk,hogy (gondolom felcsatolja) a letoltesek mappában járunk:
" zodo@zokdedo:~/Letoltesek$ " ekkor beírom a sokat emlegetett parancsot:
sudo dpkg -i opera-static_9.64.2480.gcc295.qt3_i386.deb => enterés lássanak csodát ,felkerült a kívánt csomag.
Köszönöm szépen ,mindenkinek a segítséget !
Opera nélkül az egész project ugrott volna.Csak nagyon halkan jegyezném meg ( ,mert lehet,hogy van ilyen ,de én nem botlottam bele ): szerintem ilyen jellegű írások is kellenének a MS xy kiadáshoz sem értő , userek (mint pl.: én ) segítésére.
Mondjuk erre is van megoldás pl.: ez a kezdő topik. -
doc
nagyúr
indits egy terminalt, es ott a cd paranccsal tudsz konyvtarat valtani
vagyis ha mondjuk a /home/zodo/Desktop konyvtarba toltotted le, akkor a
cd /home/zodo/Desktop
parancsot kell kiadni, utana meg
sudo dpkg -i akarmi.debilletve ossze is lehet vonni:
sudo dpkg -i /home/zodo/Desktop/akarmi.deb
-
zodo
nagyúr
Szia!
Most azzal próbálkozok ,hogy az uck-el testreszabok vagyis csak szeretnék egy crunchbang.iso lemezt. Semmi áron nem akarta terminálból telepíteni az uck-et , mindegy letöltöttem / felraktam gdebivel.
Elindítom az uck-et lépésről -lépésre haladok és mikor neki állna az összeállításnak akkor küld egy üzenetet ,hogy nézzem meg a Build.log-ot / ebben ez áll: [sudo] password for zodo:
Mi a baja a jelszavamal ?
Az uck alkalmazás ebbe a mappába: /home/zodo/tmp tenné az elkészített .iso fájl.
Temp mappának a tulajdonságai / jogok alatt mindent bepipáltam ,kivéve a "ragadós"-t
Továbbá próbáltam még: a fenti log-ba megadtam a jelszavam elmentettem és újrakezdtem a telepítő elkészítését a program segítségével, de szintén ezt a log fájl kaptam.Mit kéne tennem ,hogy végre tovább léphessek ezen a ponton ?
-
Vladi
nagyúr
válasz
geprombolo #7706 üzenetére
Van pár módszer, hogy ne kelljen beállítgatni. A desktop beállításokat a
/home/user/valami
könyvtárban tartja. Ezt kiválogatod és átmásolod a /root-ba.Illetve van erre default cucc - rád bízom a megkeresését - azt simán bemásolja a /home-ba amikor usert létrehozol. Azt ha módosítod, akkor minden újabb juzer az újat kapja meg.
Persze a fájlok megfelelő jogosultságokat be kell állítani.Kicsi utánajárással megoldható könnyen.
De rootként továbbra sem jó ómen belépkedni.
-
doc
nagyúr
válasz
D®. GeNy@ #7619 üzenetére
nem valami atomeromu az a gep, szoval inkabb valami lightos linuxot raknek ra, ennek megvan az a hatranya, hogy altalaban kevesbe user-friendly az allitgatasa
a masik verzio, hogy teszel ra mondjuk egy Ubuntut, ehhez rengeteg segitseget kapsz barhol, gugli tobbnyire egybol kidobja a megoldast barmilyen problemara, viszont eleg lassu lesz a proci miatt (bar azert jo esellyel hasznalhato marad)minek a gigabites kartya? gondolom nem gigabites neted van
meg meg ha lenne is, nem hiszem hogy a P3 birna az iramot
persze ha mar megvannak a kartyak, akkor nyugodtandriver nem kell, ez nem windows
feltelepited, hasznalod
ugyanez vonatkozik a programokra is, ami nincs bent egy alap pl. Ubuntu telepitesben, az nem fog neked kelleni, ha megis, 2-3 kattintassal megtalalhatod a neked kello programot, a Linux le is tolti, feltelepiti, neked csak hasznalni kellvirusirto nem kell, a linuxot ugye nem kell felteni, ha meg a teljes atmeno forgalmat akarod monitorozni, brutalisan belassul minden...
torrent megy persze, miert ne menne?
a filerendszer lehet az, amit a telepito felkinal alapbol, a particiomeretre is valoszinuleg ad javaslatot, ha nem, akkor mondjuk 512MB vagy 1GB swap meg a rootnak olyan 20 GB particio boven eleg, a maradek 300GB lehet tarterulet a torrenteknek (pl. /home-ra mountolva)
-
doc
nagyúr
válasz
Csakénvagyok #7514 üzenetére
a legegyszerubb megoldas ha nem piszkalod a particiokat, hanem az egyiket kinevezed mondjuk /home-nak (/usr-nek, stb), es oda mountolod
-
blaselinux
csendes tag
válasz
ColonelBart #7499 üzenetére
Párat megcsináltam, de nem mindet... dolgozz csak vele. Ja és természetesen több megoldás is létezhet 1 feladatra.
3.Hogyan keresné meg a /etc könyvtárban található összes alkönyvtár számát?
ls -l /etc | grep -c ^d
ls -l /etc | grep ^d | wc -l6. Hogyan keresné meg az /etc könyvtárban azokat a fájlokat, amelyek nevében az ’if’ szöveg szerepel?
ls /etc | grep if11. Rendezzük a /usb/lib könyvtár tartalmát a fájlnév alapján fordított sorrendben!
ls /usr/lib sort -r21. Hogyan határozná meg a /home könyvtárban a és alkönyvtáraiban az A betűvel kezdődő állományok számát?
ls -1R | grep ^A | wc -l22. Hogyan listázná ki a saját home könyvtárában és alkönyvtáraiban az A betűvel kezdődő állományokat?
ls -1R | grep ^ARemélem segít legalább az elindulásban, hogy a többit is meg tudd oldani.
-
ColonelBart
csendes tag
válasz
ColonelBart #7498 üzenetére
Eddig...így állok! :S
1. Egy ’konyv.txt’ nevű fájlban hogyan törölne minden ’a’ betűt?
cp konyv.txt konyv.txt.tmp && cat konyv.txt.tmp | sed -e 's/a//' > konyv.txt- sed 's/\(a)*\)/\l/g' konyv.txt -
2. Milyen paranccsal nyomtatná ki, hogy hol található az ’ls’ parancs? locate ls
3.Hogyan keresné meg a /etc könyvtárban található összes alkönyvtár számát?
nemvagom4. Milyen parancsokkal hozna létre egy proba nevű könyvtárat és hogyan biztosítaná, hogy
akönyvtárnak és a benne levő fájloknak az alábbi jogosultsága legyen?
drwxr-x---mkdir proba && chmod 750 proba
5. Egy ’konyv.txt’ nevű fájlban hogyan cserélné le a számmal kezdődő, számot nem tartalmazó,
de bármi mást igen, és kis vagy nagy ’z’-vel végződő szavakat 3 darab nagy ’Z’ betűre?
sed 's/^[0-9][^0-9].\+[zZ]/zzz/' konyv.txt
6. Hogyan keresné meg az /etc könyvtárban azokat a fájlokat, amelyek nevében az ’if’ szöveg
szerepel?
find /etc -name if* -type f -print0 | xargs echo
7. Egy log fájl több felhasználó bejelentkezéseit tartalmazza. Hogyan határozná meg hogy,
hányszor jelentkezett be QWERTYU felhasználó?
cat logfile | grep -c QWERTYU
8. Hogyan számolná meg, hogy a eredmenyek nevű fájlban hány embert hívnak Katalinnak?
cat eredmenyek | grep -c Katalin9. Egy titkos szöveget publikussá kellene tenni olyan módon, hogy minden nevet ki kellene
húzni. A ‘cikk.txt’ fájlban hogyan cserélné le a nagy betűvel kezdődő és után csak
kisbetűket tartalmazó szöveget három ‘x’ betűre: xxx ?
vmi grep vagy awk
10. Hogyan listázná ki a saját home könyvtárában és alkönyvtáraiban az üres állományokatvagy a z 1 óránál újabban létrehozott állományokat?
find ~ -type f -ctime +1 -print0 | xargs echo ---- ez csak az 1 oranal regebbieket,tobbit nemtom
man find11. Rendezzük a /usb/lib könyvtár tartalmát a fájlnév alapján fordított sorrendben!
man ls >> sort..12. Hogyan határozná meg a /usr könyvtár-ban és alkönyvtáraiban az ’A’ betűvel kezdődő
fájlok számát? ls -1 /usr/A* |wc -l
13. Egy ’konyv.txt’ nevű fájlban hogyan cserélné le a számmal kezdődő, számot nem
tartalmazó, de bármi mást igen, és kis vagy nagy ’z’-vel végződő szavakat 3 darab nagy ’Z’
betűre?
14. Hogyan lehetne minden olyan sort megkeresni és egy ‘ered.txt’ file-ban eltárolni amely
NEM tartalmaz évszámot? Az évszám vagy 19-el vagy 20-al kezdődik és négy számot tartalmaz.
inverv grep
15. Ön a saját home könyvtárában van. Milyen paranccsal tudná kiiratni a gyökérkönyvtárban
lévő etc könyvtárban lévő group fájl tartalmát a sajat home könyvtárában lévő sajatkonyvtar
nevű könyvtárban lévő sajatfajl nevű fájlba, melynek eredeti tartalmát is meg akarja őrizni?
cat /etc/group >> ~/sajatfajl
16. Hozzon létre egy ~/nevsor nevű állományra mutató szimbolikus linket nevsor_masolat
néven!
ln -s ~/nevsor ~/nevsor_masolat17. Egy ’konyv.txt’ nevű fájlban hogyan törölne minden ’a’ betűt?
18. Milyen állománynevekre illeszkedik a következő minta: a[2009]c*b Adjon példát!
19. Hogyan lép ki szabályosan a parancsértelmezőből? exit (ctrl + d)
20. Írjon parancsot, mely letöröl minden karaktersor utáni számot! Lol?
21. Hogyan határozná meg a /home könyvtárban a és alkönyvtáraiban az A betűvel kezdődő
állományok számát?
man find22. Hogyan listázná ki a saját home könyvtárában és alkönyvtáraiban az A betűvel kezdődő
állományokat?
man find23. Hogyan listázná ki a saját home könyvtárában és alkönyvtáraiban az 1 hétnél régebben
létrehozott állományokat?
man find
24. Írjon olyan parancsot, mely madárnyelven írja kia szöveget, azaz minden magánhangzó után beteszi a magánhangzót ismételten úgy, hogy a két
magángangzó közé egy plusz v betű is bekerül. Pl: így szóból lesz ívígy; tudsz szóból lesz
tuvudsz, stb.
25. Mely paranccsal tudná a /etc/passwd állományból kiiratni a felhasználók accountját és a
hozzá tartozó alapértelmezett parancsértelemzőt?
cat /etc/passwd | awk 'print {$1 $3}' (nemtom hanyadik a shell)26. Nyomtassa ki egy sajat.txt állományból azokat a sorokat kétszer, ahol szerepel a saját
neve!
27. Számolja meg egy állományban, hogy hányszor szerepel a saját neve! Használja az awk
parancsot!
man awk28. Írassa ki a saját felhasználó azonosítóját!
users VAGY whoami -
ColonelBart
csendes tag
Kedves Tagok! Help-re lenne szükségem! Ha segítenétek kidolgozni a feladatot, és elküldenétek örök hálával tartoznék:
ZH
1. Egy ’konyv.txt’ nevű fájlban hogyan törölne minden ’a’ betűt?
2. Milyen paranccsal nyomtatná ki, hogy hol található az ’ls’ parancs?
3. Hogyan keresné meg a /etc könyvtárban található összes alkönyvtár számát?
4. Milyen parancsokkal hozna létre egy proba nevű könyvtárat és hogyan biztosítaná, hogy a könyvtárnak és a benne levő fájloknak az alábbi jogosultsága legyen?
drwxr-x---5. Egy ’konyv.txt’ nevű fájlban hogyan cserélné le a számmal kezdődő, számot nem tartalmazó, de bármi mást igen, és kis vagy nagy ’z’-vel végződő szavakat 3 darab nagy ’Z’ betűre?
6. Hogyan keresné meg az /etc könyvtárban azokat a fájlokat, amelyek nevében az ’if’ szöveg szerepel?
7. Egy log fájl több felhasználó bejelentkezéseit tartalmazza. Hogyan határozná meg hogy, hányszor jelentkezett be QWERTYU felhasználó?
8. Hogyan számolná meg, hogy a eredmenyek nevű fájlban hány embert hívnak Katalinnak?
9. Egy titkos szöveget publikussá kellene tenni olyan módon, hogy minden nevet ki kellene húzni. A ‘cikk.txt’ fájlban hogyan cserélné le a nagy betűvel kezdődő és után csak kisbetűket tartalmazó szöveget három ‘x’ betűre: xxx ?
10. Hogyan listázná ki a saját home könyvtárában és alkönyvtáraiban az üres állományokat vagy a z 1 óránál újabban létrehozott állományokat?
11. Rendezzük a /usb/lib könyvtár tartalmát a fájlnév alapján fordított sorrendben!
12. Hogyan határozná meg a /usr könyvtár-ban és alkönyvtáraiban az ’A’ betűvel kezdődő fájlok számát?
13. Egy ’konyv.txt’ nevű fájlban hogyan cserélné le a számmal kezdődő, számot nem tartalmazó, de bármi mást igen, és kis vagy nagy ’z’-vel végződő szavakat 3 darab nagy ’Z’ betűre?
14. Hogyan lehetne minden olyan sort megkeresni és egy ‘ered.txt’ file-ban eltárolni amely NEM tartalmaz évszámot? Az évszám vagy 19-el vagy 20-al kezdődik és négy számot tartalmaz.
15. Ön a saját home könyvtárában van. Milyen paranccsal tudná kiiratni a gyökérkönyvtárban lévő etc könyvtárban lévő group fájl tartalmát a sajat home könyvtárában lévő sajatkonyvtar nevű könyvtárban lévő sajatfajl nevű fájlba, melynek eredeti tartalmát is meg akarja őrizni?
16. Hozzon létre egy ~/nevsor nevű állományra mutató szimbolikus linket nevsor_masolat néven!
17. Egy ’konyv.txt’ nevű fájlban hogyan törölne minden ’a’ betűt?
18. Milyen állománynevekre illeszkedik a következő minta: a[2009]c*b Adjon példát!
19. Hogyan lép ki szabályosan a parancsértelmezőből?
20. Írjon parancsot, mely letöröl minden karaktersor utáni számot!
21. Hogyan határozná meg a /home könyvtárban a és alkönyvtáraiban az A betűvel kezdődő állományok számát?
22. Hogyan listázná ki a saját home könyvtárában és alkönyvtáraiban az A betűvel kezdődő állományokat?
23. Hogyan listázná ki a saját home könyvtárában és alkönyvtáraiban az 1 hétnél régebben létrehozott állományokat?
24. Írjon olyan parancsot, mely madárnyelven írja ki a szöveget, azaz minden magánhangzó után beteszi a magánhangzót ismételten úgy, hogy a két magángangzó közé egy plusz v betű is bekerül. Pl: így szóból lesz ívígy; tudsz szóból lesz tuvudsz, stb.
25. Mely paranccsal tudná a /etc/passwd állományból kiiratni a felhasználók accountját és a hozzá tartozó alapértelmezett parancsértelemzőt?
26. Nyomtassa ki egy sajat.txt állományból azokat a sorokat kétszer, ahol szerepel a saját neve!
27. Számolja meg egy állományban, hogy hányszor szerepel a saját neve! Használja az awk parancsot!
28. Írassa ki a saját felhasználó azonosítóját!
Email: bartalosl@gmail.com
A vállaszok KEDDre kellenének! Nagyon fontos lenne! Köszönöm szépen!
Bart
MSN.: messor@cia.hu (vagy ha felvenne aki ért hozzá, meg THXelném!)
-
ColonelBart
csendes tag
[B]Kedves Tagok! Help-re lenne szükségem! Ha segítenétek kidolgozni a feladatot, és elküldenétek örök hálával tartoznék:
ZH
1. Egy ’konyv.txt’ nevű fájlban hogyan törölne minden ’a’ betűt?
2. Milyen paranccsal nyomtatná ki, hogy hol található az ’ls’ parancs?
3. Hogyan keresné meg a /etc könyvtárban található összes alkönyvtár számát?
4. Milyen parancsokkal hozna létre egy proba nevű könyvtárat és hogyan biztosítaná, hogy a könyvtárnak és a benne levő fájloknak az alábbi jogosultsága legyen?
drwxr-x---5. Egy ’konyv.txt’ nevű fájlban hogyan cserélné le a számmal kezdődő, számot nem tartalmazó, de bármi mást igen, és kis vagy nagy ’z’-vel végződő szavakat 3 darab nagy ’Z’ betűre?
6. Hogyan keresné meg az /etc könyvtárban azokat a fájlokat, amelyek nevében az ’if’ szöveg szerepel?
7. Egy log fájl több felhasználó bejelentkezéseit tartalmazza. Hogyan határozná meg hogy, hányszor jelentkezett be QWERTYU felhasználó?
8. Hogyan számolná meg, hogy a eredmenyek nevű fájlban hány embert hívnak Katalinnak?
9. Egy titkos szöveget publikussá kellene tenni olyan módon, hogy minden nevet ki kellene húzni. A ‘cikk.txt’ fájlban hogyan cserélné le a nagy betűvel kezdődő és után csak kisbetűket tartalmazó szöveget három ‘x’ betűre: xxx ?
10. Hogyan listázná ki a saját home könyvtárában és alkönyvtáraiban az üres állományokat vagy a z 1 óránál újabban létrehozott állományokat?
11. Rendezzük a /usb/lib könyvtár tartalmát a fájlnév alapján fordított sorrendben!
12. Hogyan határozná meg a /usr könyvtár-ban és alkönyvtáraiban az ’A’ betűvel kezdődő fájlok számát?
13. Egy ’konyv.txt’ nevű fájlban hogyan cserélné le a számmal kezdődő, számot nem tartalmazó, de bármi mást igen, és kis vagy nagy ’z’-vel végződő szavakat 3 darab nagy ’Z’ betűre?
14. Hogyan lehetne minden olyan sort megkeresni és egy ‘ered.txt’ file-ban eltárolni amely NEM tartalmaz évszámot? Az évszám vagy 19-el vagy 20-al kezdődik és négy számot tartalmaz.
15. Ön a saját home könyvtárában van. Milyen paranccsal tudná kiiratni a gyökérkönyvtárban lévő etc könyvtárban lévő group fájl tartalmát a sajat home könyvtárában lévő sajatkonyvtar nevű könyvtárban lévő sajatfajl nevű fájlba, melynek eredeti tartalmát is meg akarja őrizni?
16. Hozzon létre egy ~/nevsor nevű állományra mutató szimbolikus linket nevsor_masolat néven!
17. Egy ’konyv.txt’ nevű fájlban hogyan törölne minden ’a’ betűt?
18. Milyen állománynevekre illeszkedik a következő minta: a[2009]c*b Adjon példát!
19. Hogyan lép ki szabályosan a parancsértelmezőből?
20. Írjon parancsot, mely letöröl minden karaktersor utáni számot!
21. Hogyan határozná meg a /home könyvtárban a és alkönyvtáraiban az A betűvel kezdődő állományok számát?
22. Hogyan listázná ki a saját home könyvtárában és alkönyvtáraiban az A betűvel kezdődő állományokat?
23. Hogyan listázná ki a saját home könyvtárában és alkönyvtáraiban az 1 hétnél régebben létrehozott állományokat?
24. Írjon olyan parancsot, mely madárnyelven írja ki a szöveget, azaz minden magánhangzó után beteszi a magánhangzót ismételten úgy, hogy a két magángangzó közé egy plusz v betű is bekerül. Pl: így szóból lesz ívígy; tudsz szóból lesz tuvudsz, stb.
25. Mely paranccsal tudná a /etc/passwd állományból kiiratni a felhasználók accountját és a hozzá tartozó alapértelmezett parancsértelemzőt?
26. Nyomtassa ki egy sajat.txt állományból azokat a sorokat kétszer, ahol szerepel a saját neve!
27. Számolja meg egy állományban, hogy hányszor szerepel a saját neve! Használja az awk parancsot!
28. Írassa ki a saját felhasználó azonosítóját!
Email: bartalosl@gmail.com
A vállaszok KEDDre kellenének! Nagyon fontos lenne! Köszönöm szépen!
Bart
MSN.: messor@cia.hu (vagy ha felvenne aki ért hozzá, meg THXelném!)[/B]
-
suste
veterán
insmod-ra ez a válasz:
root@ubuntu:/home/suste# insmod dvb_core
insmod: can't read 'dvb_core': No such file or directoryilyenkor mi a teendő?
a kártyát 24-re lőtte be magától:
[ 16.529798] bttv: Bt8xx card found (0).
[ 16.529821] bttv 0000:05:04.0: PCI INT A -> GSI 16 (level, low) -> IRQ 16
[ 16.529836] bttv0: Bt878 (rev 2) at 0000:05:04.0, irq: 16, latency: 66, mmio: 0xf8300000
[ 16.529862] bttv0: detected: (Askey Magic/others) TView99 CPH05x [card=24], PCI subsystem ID is 144f:3002
[ 16.529868] bttv0: using: Askey CPH05X/06X (bt878) [many vendors] [card=24,autodetected]
[ 16.529904] bttv0: gpio: en=00000000, out=00000000 in=00feffff [inités ez még mindig ilyen:
[ 16.529966] bttv0: tuner type unset
[ 16.529971] bttv0: i2c: checking for MSP34xx @ 0x80... not found
[ 16.530611] bttv0: i2c: checking for TDA9875 @ 0xb0... not found
[ 16.531220] bttv0: i2c: checking for TDA7432 @ 0x8a... not found -
Vladi
nagyúr
Jónak jó a kiosztás. Mondjuk nekem a / 6 a /home meg 3 gigát használ. Talán a méretét gondold át még.
Meg azt is vedd figyelembe, hogy maximum 4 elsődleges partíciód lehet. Azon felül már kiterjesztettet kell csinálnod.1. Igen.
2. Igen, itt is az eleje.3. Érdemes a vistára bízni.
4. ntfs-config csak egy grafikus program, ami segít csatolni a partíciót. Úgy tudom.
Ez megoldható parancssorból is.Azt azért vedd figyelembe, hogy egyik rendszer sem kérdez meg a mbr felülírása előtt. Ezért neked kell gondoskodnod rendszerbetöltőről. Vagy az ubuntus grub, vagy vista alól passz, hogy mi.
-
zodo
nagyúr
Holnap veszek egy új vincsit,mert nem sikerült még arhíválnom a mostaniról,de mindenképp arra szeretném rakni az új op.rendszereket. Ez egy 160 gb-os amit ,ha jó megy felosztok: 50 gb Ubi ill. 100 gb vista részére.
Az 50 gb ubit ,pedig 20 gb rendszer ill. 30 gb home-nak ,ha jól tudom swap nem fontos,ha van 2 gb memóriám és nem akarok híbernálni és játszani.
Lehet,hogy megfelelne a 10 / 40-es felosztás is ?"MI ezzel a gond?" hogy a kézi telepítést még nem próbáltam soha alakalmazni.
Pl.: így jó lenne ? Tehát van az üres 160-as vinyó.
1. Rendszernek - partíció létrehozása - típusa: elsődleges - mérete: 10-20gb - helye: eleje - használata: Ext3 naplózó fájlrendszer - csatolási pont: " / "
2. Home-nak - partíció létrehozása - típusa: elsődleges - mérete: 30-40gb - helye: ? (itt is elejét kell választani) - használata: Ext3 naplózó fájlrendszer - csatolási pont: /home
3. fennmaradó kb.100 gb-ot a vista telepítésekor hozom létre ill. formázom ,gondolom úgy is hisztizne,ha nem ő végezheti ?
Vagy, partíció létrehozása - típusa: elsődleges - mérete: 100gb - használata: ntfs - helye: /vista ?4.Továbbá ,hátra lenne az új 640gb vinyó ,amit ha formázok ntfs-re akkor arra tudnék írni-olvasni mindkét rendszer alól ?
Vagy ehhez már linux alól fel kellene raknom a "ntfs-config"-ot ?Remélem érthető.
-
VaZso
senior tag
válasz
Szkeptikus #7121 üzenetére
Elég csak egy sort bemásolni neki:
sh /mnt/HD_a2/ffp/start/transmission.sh restart
Ha nem akarsz ennyit írni, beírhatod simán egy fileba és chmod +x-szel adsz neki futtatási jogot. (Biztos meg lehet írni "szebben" is a filet, de elvileg így is működik.)
Ha ezt a filet beteszed a home könyvtáradba, akkor ./filenévvel indul is (gondolom, telnettel belépve a home-ban találod magad).
Esetleg be tudod rakni a ~/bin könyvtárba vagy talán pl. /usr/bin könyvtárba, hogy bárhonnan indítani tudd (nem tudom, hogy ez mennyire "szabályos").
Inkább ~/bin-be tedd szerintem.Esetleg beteheted "automatikus futtatáshoz" rc szkriptbe is, de ne rootként futtatva.
Szerk.:
~ a home könyvtárad, jellemzően /home/usernév útvonalon.chmod-dal tudod a file jogosultságait szerkeszteni (pl. írás, olvasás, futtatás), akár külön felhasználóhoz, csoporthoz és "többiek"-hez rendelve.
Tehát chmod +x filenév teszi végrehajtatóvá a filet.Szövegszerkesző lehet pl. nano, pico, esetleg vi vagy ha van mc, azzal is tudsz szerkeszteni.
Esetleg echo sh /mnt/HD_a2/ffp/start/transmission.sh restart > filenév létrehozza a filet.
-
VaZso
senior tag
Volt egy kevés szenvedés vele, ahogy látom.
Kézi telepítésnél egyébként az a lényeg, hogy saját magad hozhatod létre a partíciókat.
Ami mindenképpen kell neki, egy új partíció csatolási pontnak "/"-t megadva és egy swap partíció ("cserehely"?).
Szintén létre lehet hozni új partíciókat az egyes könyvtárakanak, pl. a /home-nak ha létrehozol, utána egy esetleges újratelepítésnél megadhatod, hogy ezt hagyja békén és csak a rendszerpartíciót törölje (ezzel megmaradnak a beállításaid).Viszont 30GB szabad hely nem túl sok a rendszernek + saját fileoknak külön, ezért akár mehetnek egybe is az adatok (vagy akár 15GB "/" és 15 GB "/home" csatolási ponttal.
Én egyébként azért nem tudom, milyen lehetőségeket ajánl még fel a telepítő, mert mindig hülyeségnek tartottam, amit írogat... inkább megadom neki én.
Bár úgy rémlik, olykor felajánlja a szabad terület használatát is. Lehet, csak akkor, ha partícionálatlan területet talál.A Windowsos telepítés is jó próbálgatásra, de azt nem ismerem, viszont gyanítom, hogy egy Win összeomlás talán magával ránthatja a Linuxot is emiatt.
Ha indításkor a grub menüje tűnik fel, a múltkoriak alapján (pl. a Grub editorodban) meg tudod változtatni a sorrendet.
Indítottam most egy Ubuntu telepítőt.
Az egyéni telepítés alatt új partíció létrehozásakor nálam egy ilyen ablak jön elő:
Itt be lehet állítani a csatolási pontot és a partíció méretét is.
Ugyanígy létre lehet hozni egy swap partíciót is:
Esetleg az lehetett nálad a gond, hogy volt egy üres, de létrehozott partíciód a Win mellett.
Ha így van, azt válaszd ki először és menj a partíció törlése menüpontra.A partíciós tábla módosításait ha valamit rosszul csináltál, még vissza tudod vonni, amíg nem mész át a következő lépésre.
-
ChRiS_RS
aktív tag
Sziasztok!
Egy kis segítséget kérnék. Adva vagyon egy elég nagy 750GB-os vinyó. Erre szeretnék egy Xp-t és mellé még egy Suse-t, ill. és esetleg még egy Ubuntut feltelepíteni. Particionálási tanácsot kérnék elsősorban, mert a Grub nehezen (vagyis nem) bírkózik meg a merevlemez kapacitásával(?), legalábbis a telepítés után ezt olvastam ki a hibaüzenetből.
Eddig így volt partícionálva:
- Xp NTFS (20GB)
- Lapozófájl NTFS (3GB)
- Suse/ Ext3 (20GB)
- Swap swap (1GB)
- /Home Ext3 (20GB)
- Adatok NTFS (640GB)Mit csináljak másképp? Előre is köszönöm!
-
The DJ
addikt
Nem voltam elég informatív
Csak az egyes könyvtárakban levő fájlokat akarom másolni, magát a könyvtárakat nem. Tehát hogy a 200 könyvtáramból szedje ki a *.ext nevű fájlokat és másolja szépen nekem bele a /home/dest könyvtárba (hogy csak a fájlok legyenek benne, mappák ne.)
-
The DJ
addikt
Alap kérdés, de kifogott per pillanat rajtam:
Van 200 mappa, bennük fájlok, amiket nekem át kellene másolni egy megadott könyvtárba. Milyen paranccsal tudom meg csinálni azt, hogy a könyvtárakban lévő *.ext fájlokat egyszerre át tudjam másolni a /home/dest könyvtárba? (még ha mappánként haladok az összeset kijelölve MC-ben akkor is rengeteg idő, ja és SSH-n érem el csak a gépet - Debian - )
Próbáltam a cp parancsal variálni, de vagy nem találtam meg a megfelelő verziót vagy csak egyszerűen fáradt vagyok hozzá. Valaki felhomályosítana?
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Na feladom. Megcsináltam egy új partíciót, felcsatlakoztattam elvileg, meg átmozgattam a /home-ot, fstabot is átírtam, eredménye az lett, hogy nem tud belépni a /home-ba. Ez nélkül meg ugye semmit nem lehet elérni/javítani.
WinME alól megpróbáltam elérni a linuxos partíciókat, de hiába próbáltam mindenféle drivert/programot, még véletlen sem látja a linuxot. Most az lesz, hogy visszaszerzem majd a lemezt, és felrakom újra egy kissé nagyobb partícióra.
Addig meg winME marad a gépen, csak itt meg ugye egyfolytában szakad az adsl, magától visszaléni nemtud, bááá...
-
VaZso
senior tag
Sikerült egy számomra végletekig megmagyarázhatatlan és idegtépő problémába beleütköznöm...
Kezdődött az egész azzal, hogy fel akartam tenni a Mandriva 2009-et, ami a kernel miatt nem működik a gépemen.
Visszatettem a 2008.1-et, ugyanezzel a kernellel - 2.6.27 - ugyanazt csinálta, használhatatlan lassúvá válik a rendszer, mintha 486-oson használnám.Ezzel még kevéssé lenne baj, de a 2008.1-ben a wlant nem tudom működésre bírni.
Többször, többféle "beállítással" feltettem a 2008.1-et az elmúlt kb. két napban, de továbbra is ugyanez a hibajelenség, hiába fordítom újra a kernelt az eredeti (tehát ezelőtt tökéletesen működő) config file alapján, hiába próbálkozom 2.6.24, 2.6.25 és 2.6.26-os verzióval. Ezelőtt a 2.6.25-ös volt fent és minden probléma nélkül üzemelt. Miért nem tudom értelmes és használható változatban újrafordítani?A hibaüzenet (modprobe b43-ra):
WARNING: Error inserting mac80211 (/lib/modules/2.6.26.4/kernel/net/mac80211/mac80211.ko): Unknown symbol in module, or unknown parameter (see dmesg)
FATAL: Error inserting b43 (/lib/modules/2.6.26.4/kernel/drivers/net/wireless/b43/b43.ko): Unknown symbol in module, or unknown parameter (see dmesg)Dmesg:
mac80211: Unknown parameter `ieee80211_regdom'
b43: Unknown symbol ieee80211_free_hw
b43: Unknown symbol ieee80211_alloc_hw
b43: Unknown symbol ieee80211_register_hw
b43: Unknown symbol ieee80211_generic_frame_duration
b43: Unknown symbol ieee80211_wake_queue
b43: Unknown symbol __ieee80211_get_tx_led_name
b43: Unknown symbol ieee80211_tx_status_irqsafe
b43: Unknown symbol __ieee80211_get_rx_led_name
b43: Unknown symbol ieee80211_ctstoself_get
b43: Unknown symbol ieee80211_start_queues
b43: Unknown symbol ieee80211_stop_queue
b43: Unknown symbol ieee80211_get_hdrlen
b43: Unknown symbol __ieee80211_get_assoc_led_name
b43: Unknown symbol ieee80211_unregister_hw
b43: Unknown symbol ieee80211_rts_get
b43: Unknown symbol ieee80211_beacon_get
b43: Unknown symbol ieee80211_rx_irqsafeAzzal már megbarátkoztam, hogy alapvetően a 2008.1 nem működik a b43-mal, ezért kernelt kell fordítanom hozzá. Eddig viszont működött, most mi mellett mentem el?
A rendszer frissítve van az aktuális verziókra.
Próbáltam frissítés nélkül (előtt) is kernelt fordítani.
Utolsó tippem, hogy teljesen leszedem a GCC-t plusz a többieket és vissza.Ja, teljesen alap, finomhangolás nélkül fordított kernellel is ugyanez a jelenség.
A firmware könyvtárba akár beteszem a letöltött firmware-t, akár nem.
...esetleg a firmware file változott volna? :-/Nekem viszont napokon belül üzemképessé kell tennem a gépem, hogy dolgozni is tudjak rajta... ezért álltam hétvégén neki.
Esetleg volna tippje valakinek?
Még valami: telepítésekkor a /home-on kívül mindent töröltem.
-
rtom
senior tag
válasz
Predator666 #6295 üzenetére
Ha valamilyen X hiba lép fel, az általában naplózódik a /home/$user/xsession-errors fájlban. Ott kéne szétnézni, nincs-e valami nyoma a menü hiányának.
-
Vladi
nagyúr
2,5 giga nagyon kevés neki. Látod épp, hogy be lehet szuszakolni.
Az összes felhasználó program, meg beállítások stb.A szabad hely amit látsz, az szerintem a rendszer fenntartott területei. Bizonyos fontos dolgoknak fenntart területeket. Pl: /root könyvtár.
A swap meg virtuális memória, oda nem fog mást rakni.
Ha egy programot elindítasz az létrehozza a saját beállításait a /home könyvtáron belül. Ez is elvesz helyet.Esetleg próbálj meg helyet felszabadítani vagy nagyobb könyvtárat más partícióra áttenni. Ha van szabad partíciód. Pl: /home
-
Közben újraindítottam.
Az előbb még a Firefoxot is csak másodikra sikerült működésre bírni.
DF amit kértél:Filesystem________1K-blocks____Used___Available__Use%_____Mounted on
/dev/sdb1______________2326904__2209720___0______100%________/
varrun_________________17684______100____517584____1%________ /var/run
varlock________________517684_____0_______517684____0%________/var/lock
udev__________________517684_____80______517604____1%________/dev
devshm_______________517684_____12______517672____1%________/dev/shm
lrm___________________517684_____39760___477924_____8%______/lib/modules/2.6.24-19-generic/volatile
overflow______________1024________36________988_______4%______/tmp
gvfs-fuse-daemon_____2326904____2209720_____0_____100%_____/home/xpod/.gvfsEgyébként ez mi?
-
rtom
senior tag
Én feleslegesnek tartom ilyenek használatát, inkább azt csinálom, hogy
dpkg --get-selections > installed-software
ezzel lementi a telepített csomagok listáját az installed-software fájlba. Újratelepítésnél pedig:
dpkg --set-selections < installed-software
dselectÉs már fenn is van minden csomag, ami korábban is. A beállítások meg jó esetben a /home/user könyvtárban vannak, ami másik partíción kapott helyet, így azokat nem bántjuk
Szerk.: elfelejtettem közölni, azért is alkalmazom ezt, mert 2 éve nincs a desktop gépemben odd. És nincs is rá szükség
-
Nite
őstag
gyerekek, egy kis proftpd segitseg kellene nekem
adott egy debian rendszer, amelyen szeretnem elerni, hogy ftp-n keresztul ne csak a /home/<username>/ konytarba, hanem akarhova tudjak fileokat feltolteni...
(konkretan a var/www/ kellene, de nem kell limitalni sehova)
magan a linuxon is felhasznalo vagyok, nem csak ftpuser
-
Vladi
nagyúr
Gondolom az akkor sima bináris csomag. Kitömöríted valahova. Mondjuk /home/user
vagy /usr/local/bin. Megkeresed a firefox binárist. Ezt a neve. Ha nincs futási jog akkor adsz rá:
chmod +x firefox
De szerintem lesz. Utána futtatod: ./firefox
Majd tehetsz ki ikont vagy menü, vagy ami tetszik. -
Core2duo6600
veterán
Így néz ki most az fstab om
Csak azon a particion nem tudok írni, ahol kéne !!
# /etc/fstab: static file system information.
#
# <file system> <mount point> <type> <options> <dump> <pass>/dev/sda5 / ext3 relatime 1 1
/dev/sda6 /home ext3 relatime 1 2
/dev/sda1 /media/Media ntfs-3g defaults,locale=hu_HU.UTF-8 0 0
/dev/sdb2 /media/VistaAdat ntfs umask=0,nls=utf8,sync,ro 0 0
/dev/sdb1 /media/VistaBoot ntfs umask=0,nls=utf8,sync,ro 0 0
/dev/hda2 /media/XpAdat ntfs umask=0,nls=utf8,sync,ro 0 0
/dev/hda1 /media/XpBoot ntfs-3g defaults,sync,locale=hu_HU.UTF-8 0 0
/dev/cdrom /media/cdrom auto umask=0022,users,iocharset=utf8,noauto,ro,exec 0 0
/dev/fd0 /media/floppy auto umask=0022,users,iocharset=utf8,noauto,exec,flush 0 0
none /proc proc defaults 0 0A többi HDD re és particoóra gond nélküld tudtam írni, az NTFS re
-
Vladi
nagyúr
válasz
Core2duo6600 #5848 üzenetére
Van ext3 driver winre. Azzal ránézhetsz. Mentsd le a fontos dolgokat:
/home
fstab.
Legalább. Úgy jóval hamarabb lesz a rendszered újra a régi. -
Tuschke
tag
válasz
Nyugdíjas #5692 üzenetére
"Vesszek meg, nem értem Kinai nekem ez a linux-nyelv még egy kicsit...
Amugy nincsen adat. Most készülök épp menteni mindet. Vagy azt sem kell?"
Ha nincs adat, mit mentenél? Rakd újra az egészet.
A telepítővel töröld a particiókat, hozd őket létre, és be kell írni a csatolási pontot. A particíó csatolási pontját. /, /home, stb.Nálam spec 10 particíón, és két winyón van egy debian lenny.
-
Nyugdíjas
nagyúr
válasz
valóságépítő #5689 üzenetére
"nálam a home külön van, de nekem az az adatparticióm is, igy esetleges újratelepítés vagy disztroupgrade esetén ezt meg tudom tartani"
Ez jó, nálam is ez a célIgy leszen...
Xubuntu-t letöltöm, mostmár nem xarakodok, nem akarok több gondot. Egy cd-nyi cucc lejön pikkpakk, szerencsére jó helyen vagyok épp, otthon roszabb lenne a helyzet net-ügyileg
win-t nem rakom újra(most nincsen fent), hanem fel akarom dobni az Xubuntu mellé egy minimális particióra, csak azért, hogy tudjak néha egy kicsit gamelni. Ilyen esetben mi a sorrend?
Tuschke: "Attól függ, van-e rajta adat. Illetve attól sem függ. csatolási pontnak beírod, hogy /home, és hogy formázás nélkül csatolja fel."
Vesszek meg, nem értemKinai nekem ez a linux-nyelv még egy kicsit...
Amugy nincsen adat. Most készülök épp menteni mindet. Vagy azt sem kell? -
Tuschke
tag
válasz
valóságépítő #5689 üzenetére
"Ha jól tudom, a home csak a programokhoz tartozó configurációs fájlokat tárolja."
Nem. A juzerspecifikus beállitásokat tárolja. Egyébként a config állományok a /etc-ben vannak, a juzer beállitásai vannak a /home/user-ben. -
Tuschke
tag
válasz
Nyugdíjas #5686 üzenetére
"2. home könyvtárat hogyan tegyem külön particióra? Valahogy nem tűnik logikusnak, hogy csak úgy átmásolom a másik particióra. Vagy igen?"
Attól függ, van-e rajta adat. Illetve attól sem függ. csatolási pontnak beírod, hogy /home, és hogy formázás nélkül csatolja fel."4. Volt szó arról, hogy "vékonyabb ablakkezelő" kellene nekem, mert nem valami erőgép ez a kis noti. Hogyan, és mit?"
xfce. csomagok telepítésekor ezt jelölöd be. Általában, ámde nem ubinál
ubiéknál vagy szöveges módban telepitesz, és utólag felteszed, vagy letöltöd a xubuntu cd-t. -
rtom
senior tag
Gondolom feltelepítetted a wine-t, winecfg-vel beállítottad a neked megfelelő virtuális asztal méretet, a hengeszközt (OSS vagy ALSA) stb. A /home/user könytáradban létrejött egy rejtett wine könyvtár, azon belül egy drive_c amit ő értelemszerűen c meghajtónak hisz. Ha telepíteni szeretnél, akkor terminálból pl.
wine setup.exe
és máris kapod a telepítő grafikus képernyőjét. Ha szeretnél ntfs meghajtón lévő, már telepített progit indítani - ilyet még nem próbáltam, úh. nem vagyok benne biztos, hogy működik - akkor a winecfg alatt a meghajtó fülön hozzá kéne adni a partíciót. Persze ez csak akkor sikerülhet, ha már csatolva van, esetleg korábban bekerült az /etc/fstab-ba. Aztán a fenti módon próbálkozhatsz a futtatással. Egyébként nálam pár alkalmazás automatikusan bekerült a menübe pl. Wine->Programs->Mozilla Firefox (ne kérdezd, hogyan
)
A wine-on belüli indítást én úgy egyszerűsítettem le, hogy feltettem egy TotalCMD-t, aztán azzal futtatok minden win-es cuccot.
-
válasz
ngabor2 #5370 üzenetére
Ubuntu 8.04-et használok
nem találtam meg, hogy itt hol lehet a fix vinyópartíciókat állítani, az fstab, meg kicsit bonyolult nekem.... odáig még eljutnék, hogy /dev/sda, meg sdb, és hogy a következő oszlopba a /media/<vinyóneve>, de a többi...?
nvidia-settingsben sajnos szintén nem találtam amit keresek, csak a 60 és a 75Hz-et kínálja fel
közben új kérdésem vetődött fel: a Helyek menüben vannak ilyenek, hogy Dokumnetumok, Zene, Videók, stb. ezeket hogyan tudom átállítani, hogy ne a /home/lenry/zene stb... helyekre mutasson, hanem egy általam kijelölt helyre (ahol ténylegesen tárolom a zenéimet)
bocs a sok hülye kérdésért, de nagyon tetszik ez a linux, és szeretném minél jobban megismerni (Windowsba 3 napja már csak a játszani járok)
-
VaZso
senior tag
válasz
Anakin007 #5360 üzenetére
Hmm, fstab-ban / ill. /home-nál nincs codepage beállítva, úgy nézem, itt csak noatime van.
Ide írjam be vesszővel elválasztva a codepage=iso-8859-2-t?Szerintem itt lesz a gondom, legalábbis remélem.
Azért megvárom a válaszod, mert szeretném, ha elindulna utána is a rendszerem.Köszönöm az smb leírást, ez kell nekem, át fogom nézni.
Egyébként a samba-client telepítve van ill. használni is tudom a grafikus felületről, de jó lenne olykor bemountolni is egy-egy meghajtót, ezt eddig nem tudtam. -
Anakin007
aktív tag
Remélem, nem köveztek meg érte, de: sztem az a jó kezdő-disztró, amelyik gond nélkül felmászik a próbálgató-vinetou vasára és kapásból indul a grafikus felület.
Kb. 2 éve, amikor meguntam a debian-t desktopon, ubit próbáltam, mert már akkor is az folyt a csapból is. Hááát... úgy kezdte, hogy lefagyott a partícionálásnál
Régi szokásom külön rakni a /var, /usr, /usr/local, /home, /tmp, néha /opt könyvtárakat, biztonsági, fs-töredezési, felhasználási, csatolási opciók szempontokból. Nah ez neki már sok(k) volt úgylátszik.
Reset-gomb, másodjára hagytam hogy automatikusan csinálja. Nah úgy már felmászott. Aztán kb. 10 perc múlva a sudo ment az agyamra, ami tök értelmetlenül van az ubiban (legalábbis alapbeállításban, de ebbe nem megyek most bele miért; korábban már ki lett vesézve). Nem bírtam rávenni, hogy az optikai kimeneten küldje már a hangot, de végül az tette be a kaput, hogy teljesen rapszódikus módon lefagyott hol 5 percel a gnome indulása után hol órák múlva..Előtte debian-on soha nem történt ilyen, a vas sem gagyi sztem (Asus M2N-SLI Deluxe, Geil ramok, Gainward 7600GT), ráadásul előtte sem debian, sem XP alatt nem volt semmi gond, pedig húzva van minden.
Lezúztam, jött az openSuse. Nah az már jól viselte a partícionálást és nem is fagyott le. Valszeg az ubi gyári kernele nem csípte a vasat. Hang itt se sikerült, ráadásul vmi félelmetesen csatolta az xp-s partíciót... jó, nekem ukrán xp-m van és nem sokan tartanak igényt hibátlan cirill betűs megjelenítésre linuxukon
A vége mandriva 2007 lett, azon pöccre ment minden, egyből, install után és az optikai kimenet bekapcsolása sem tartott tovább mint néhány klikk. ntfs-3g már kicsit vergődött az ntfs partíción, mert ha már a C drive gyökerében volt vmi ukrán file, csatolni sem volt hajlandó. No ez olyan hiba volt, amivel azért együtt lehetett élni
Most 2008 powerpack+ van fenn 1PC-n és egy notin, ráadásul a fizetős verzió (kemény 340Hrivnya volt) a gyári support miatt is, meg hogy támogassam is a linuxot, ne csak hisztizzek, ha vmi nem jó
(Mandriva support naon jó, naon szép, meg tényleg foglalkoznak láma kérdésekkel is, csak naon lassúak)
-
Vladi
nagyúr
válasz
ballington #5251 üzenetére
Konkrétan: ja.
Nem emlékszem pontosan hol tartja a cuccát win alatt, linux alatt is csak kb: /home/user/.thunderbird vagy valami.
Aztán vagy átmásolod a kérdéses könyvtárat, vagy csinálsz rá linket.
Egyik haverral már csináltuk a linkelős metódust. Most ntfs-ről megy neki a linuxos levelezése.(#5256) VaZso :
Jól mondod. Íme.
Egyszer ki kéne próbálni, hogy lehet -e wint ext3-ra telepíteni. Belehekkelni a telepítőbe és... -
rdi
veterán
Íme:
# /dev/sdb1, size=19599237, type=131: Journalised FS: ext3 (primary)
/dev/sdb1 / ext3 noatime 1 1
none /dev/pts devpts mode=0620 0 0
# /dev/sdb8, size=41736744, type=131: Journalised FS: ext3 (extended)
/dev/sdb8 /home ext3 noatime 0 0
/dev/hdc /mnt/cdrom auto umask=0,users,iocharset=utf8,noauto,ro,exec 0 0
# /dev/sda1, size=4030400, type=12: Win98 FAT32, LBA-mapped (primary)
/dev/sda1 /mnt/win_c vfat user,exec,rw,noauto,iocharset=utf8,umask=0 0 0
# /dev/sdb2, size=79230469, type=7: NTFS (primary)
/dev/sdb2 /mnt/win_d ntfs user,exec,ro,noauto,nls=utf8,umask=0 0 0
# /dev/sdb4, size=29045520, type=12: Win98 FAT32, LBA-mapped (primary)
/dev/sdb4 /mnt/win_e vfat user,exec,rw,noauto,iocharset=utf8,umask=0 0 0
# /dev/sdb6, size=40965687, type=7: NTFS (extended)
/dev/sdb6 /mnt/win_f ntfs user,exec,ro,noauto,nls=utf8,umask=0 0 0
# /dev/sdb7, size=21093282, type=7: NTFS (extended)
/dev/sdb7 /mnt/win_g ntfs user,exec,ro,noauto,nls=utf8,umask=0 0 0
none /proc proc defaults 0 0
none /proc/bus/usb usbfs defaults 0 0
# /dev/sdb5, size=899577, type=130: Linux swap (extended)
/dev/sdb5 swap swap defaults 0 0
# /dev/sdb9, size=1911672, type=11: FAT32 (extended)
/dev/sdb9 swap swap defaults 0 0 -
7
addikt
A pluginok ott lesznek, az extensionök nem.
A Firefox nem állítható központilag. Van egy default beállítása, amit az új profiloknak ad, illetve az olyan júzereknek, akiknek még nincs semmilyen profiljuk. Ez win alatt is így van. Ha azt akarod, hogy két user firefoxa ugyanolyan legyen, profilmappát kell másolni, erre rákereshetsz a firefox topicban.
Ha viszont szinkronban is akarod tartani a két felhasználónál a Firefoxot (jelszavak, sütik, minden), akkor érdemes a profilmappát egy központi helyre rakni (mondjuk /home/mindenki/firefox/profilmappa), amire mindenkinek hozzáférést biztosítasz (chmod 777 -R /home/firefox/profilmappa), aztán pedig beállítod felhasználónként az adott profilmappát (erről itt egy leírás - önreklám)
Remélem, tudtam segíteni.
-
rdi
veterán
Üdv,
próbálgatom mountolni a cd (dvd)-ét, és ez történik:root@erdei-laptop:/home/erdei# mount /media/cdrom0/ -o unhide
mount: a '/dev/sda1' már be van csatolva vagy a '/media/cdrom0' foglalt
mount: az 'mtab'-hoz fűzzés, a '/dev/sda1' be csatolva a '/'-reA cd-t viszont böngészni nem tudom. Mit csinálok rosszul?
-
-
PWR
aktív tag
válasz
NovaBlue #4797 üzenetére
mountolás után az ntfs/fat filerendszereken nem tudod megváltoztatni a jogosultságokat, csatoláskor kell. Ahogy előttem írták, umask ill. a -o uid= után megadhatod a tulajdonos UID-ját is és akkor a megadott user lesz minden fájl tulajdonosa a csatolt filerendszeren
Firefoxot csomagkezelővel telepítetted vagy letöltötted a firefox oldaláról? Ha az előbbi, próbáld meg letölteni és telepíteni (csak ki kell csomagolni mondjuk a /home/user/firefox könyvtárba
-
Sziasztok!
Kubuntu telepítés lesz s arra lennék kíváncsi hogyan lehet felgyorsítani a rendszert?
Konkrétan pl. az érdekelne, hogy mely könyvtárakat rakjam külön partícióra?
/home és /usr?
/home-ot akkor is ha a zenéket, filmeket, stb-t alapból egy külön partícion tárolom?
A /boot-ot van-e értelme külön rakni?
Melyik legyen elsődleges és melyik kiterjesztett?
Melyik alá milyen fájlrendszert érdemes rakni?
Alapból ext3 lesz, reisert próbáltam régebben, de nekem 2-3 hét után lelassult az egész rendszer, a filmesem meg xfs-en van, ha bott is kell akkor arra ext2-t érdemes ha jól tudom.
/tmp-t vagy /var/tmp-t érdemes tmpfs-be csatolni?
Netán valamelyik másikat?Olvasgattam KDE gyorsítási tippeket, köztük a prelinket is, azonban azt írják, hogy a Feistyben már nem érdemes használni, mert beépítettek valami új technikát ami nagyjából ugyanezt csinálja.
Erről van valakinek tapasztalata? -
Core2duo6600
veterán
Megfejtettem az egeret, már mennek az oldalsó gombok is
leírom, hogyan hátha másnak is jól jön
1 lépés
/etc/x11/xorg.conf file -t
Section "InputDevice"
Identifier "Mouse1"
Driver "mouse"
Option "CorePointer"
Option "Device" "/dev/mouse"
Option "Protocol" "ExplorerPS/2"
Option "Buttons" "9"
Option "ZAxisMapping" "4 5"
Option "ButtonMapping" "1 2 3 4 5 8 9 6 7"
Ilyenre csináltam
2. lépés
/home/usernév/.imwheelrc -fájlba ezt kellett tenni
".*"
None, Thumb1, Alt_L|Left
None, Thumb2, Alt_L|Right3. lépés
.xprofile fileba
!/bin/sh
killall imwheel;
xmodmap -e "pointer = 1 2 3 4 5 8 9 6 7";
BINARY=$(which imwheel);
$BINARY -k -b "67";Hogy mi miért történik azt nem tudom, de most már legalább megy az egerem, ezt az opensuse alatt elértem hamarabb !!
Ez egy olyan egér, aminek a forgovel egyutt a tetején van 3 gombja
plus oldalt mind a 2 oldalon van egy - egy gomb, ami most a bongészőben a back és forwardot csinálja -
Lamair
aktív tag
válasz
ngabor2 #4382 üzenetére
mountra ezt kaptam
/dev/sdc7 on / type ext3 (rw,acl,user_xattr)
proc on /proc type proc (rw)
sysfs on /sys type sysfs (rw)
debugfs on /sys/kernel/debug type debugfs (rw)
udev on /dev type tmpfs (rw)
devpts on /dev/pts type devpts (rw,mode=0620,gid=5)
/dev/sdc8 on /home type ext3 (rw,acl,user_xattr)
/dev/sdb1 on /windows/C type fuseblk (rw,noexec,nosuid,nodev,noatime,allow_other,default_permissions,blksize=4096)
/dev/sdb2 on /windows/D type fuseblk (rw,noexec,nosuid,nodev,noatime,allow_other,default_permissions,blksize=4096)
securityfs on /sys/kernel/security type securityfs (rw)a cat/proc/partitions-ra ezt kaptam
major minor #blocks name8 0 390711384 sda
8 1 390710328 sda1
8 16 488386584 sdb
8 17 104857600 sdb1
8 18 366570496 sdb2
8 19 16824320 sdb3
8 32 199148544 sdc
8 33 2104483 sdc1
8 34 20972857 sdc2
8 35 1 sdc3
8 37 20972826 sdc5
8 38 20972826 sdc6
8 39 20972826 sdc7
8 40 113145763 sdc8a 3as vinyó az a süsü ez a channel1en van masterban
az 0master vista(ezen a vinyón van a vista+1partíció) ezt látom is mindkét partíciót
a2es vinyóm slave mód a 0channelen ez egy 500as vinyó 3partícióra bontva filmek programok zenék -
Core2duo6600
veterán
Az ubuntut egy próba erejéig feltettem
Van benne valami olyasmi, hogy automatikus helyfoglalás
Próbáld meg azt ha ilyen nincs
akkor hozd létre a felét / partnak, tehát "/"ide legyen bemountolva, vagyis gyökérnek, ide fog a rendszer települni, és ha akarsz akkor a /home nak csinálhatsz külön particiót.
De akár egyre is feltehetet a linux ebben elég rugalmas
ha egyre teszed fel akkor értelem szerüen az egész a gyökér legyenitt nézz körbe
De ha a wines desktop kinézet jobban tetszik vagy azt jobban megszoktad, lehet, hogy a kubuntuval jobban jársz
-
Batman
őstag
válasz
Neil Watts #4227 üzenetére
1; Kezdőknek személy szerint én Ubuntut ajállok, hogy miért sok leírás van hozzá neten és itt a forumon is rengeteg segítséget lehet hozzá kapni.
2; Mindegyik megoldható.
3; Igen mehet egymás mellet vista és ubuntu.
swap-nak az 5gb sok, felesleges, nem tudom mennyi memóriád van ahoz kell viszonyítni.
/home-t hat én nem raknam 250gb-osra , inkabb addnék annak pár gigát, és egy külön "adat" particiót csinálnék. Plusz még lehet ügyeskedni ,hogy a /root-ot is több részre bontsd , de kezdésnek tjó lesz így is.4; Ablakkezelők, az teljesen izlések és pofonok, próbáld ki mind a kettőt amelyik neked jobban tetszik. Én személy szerint Kde párti vagyok. De ezen kívűl meg vagy 100 másik féle is van.
5; A /dev-ben jelennek meg a hardvereszközök, ezek most egy HDD lenne elvileg.
Config file szerkesztés? minek?
Hat mert vannak olyan beállítások amit sokkal egyszerübb config fájlban átírni mint grafikusan bűvészkedni.6; Ha a routeren nincs semmi korlátozás beállítva és dhcp osztja az ip-t akkor bedugod és menni is fog.
üdv
-
Sziasztok!
Én még kezdő Linuxos vagyok (
) de akkor is LINUXOT AKAROK!!!
Na akkor jó magyar szokás szerint.... VÁGJUNK a KÖZEPÉBE!
1. Milyen disztrót kezdőknek?
- Debian
- Mandrake (Mandriva?)
- SuSE
- Ubuntu
- vagy mást...2. Erre használnám....
- Net
- Zenehallgatás
- Videovágás- nézés
- Képszerkesztés
- Weblapszerkesztés [HTML, PHP]
- FTP ()
- Java
- C++3. Így telepíteném:
270 GB-s winyóból
Vista=195 GB
Linux=270 GB(Bírja egymást a Vista és a Linux?
)
- /(root)= 15 GB
- swap= 5 GB
- /home= 250 GB4. KDE vagy GNOME?
5. Ezek mik?dev/sdXY
dev/sdaEzmiez?
(Tippem: meghajtó kiosztás?)
Config file szerkesztés? minek?6. Chellos internetet hogy lőjjem be routeren keresztül 2 gépre, úgy hogy ráadásul az egyik gép wines?
Szal akkor kérlek titeket, hogy magyarázzátok el nekem az elejétől, egészen az alapoktól...
Nem akarok TÖBB FAGYÁST..... Ezért Linux.....
+azért mert az ismerőseim 70%-a ezt használja....Megfejtés: #4216: Mandríva=(rím=): Szardriva.....
MOD: Most veszem észre, hogy 1 órán keresztül írtam a postom....
MOD2: Még majd jövökÜdv. Core2
-
bluepulse
csendes tag
-
NovaBlue
aktív tag
Hali!
A következő a helyzet találtam drivert a hálókarihoz(nem Wi-Fi).
Egy .tar.gz állomány kicsomagolom minden kicsomagolt állományt berakok egy mappápa van egy olyan file, hogy install.sh azt elindítom sh install.sh megpróbálom telepiteni de ezt irja ki.:Create tmp dir (/tmp/AekhhBDeMZHjKkiocKV) [ OK ]
Check user id (0) [ OK ]
Check kernel version (2.6.18-5-k7) [ OK ]
Check kernel symbol file (/proc/kallsyms) [ OK ]
Check kernel type (SMP) [ OK ]
Check number of CPUs (2) [ OK ]
Check architecture (found) [ OK ]
Set architecture (i386) [ OK ]
Check compiler (not found) [ failed ]
install.sh: line 480: inst_failed: command not found
Check mcmodel flags (none) [ OK ]
Check module support (/sbin/insmod) [ OK ]
Check make (/usr/bin/make) [ OK ]
Check archive file (sk98lin) [ OK ]
Check kernel gcc version (4.1.2) (Kernel:4.1.2!=gcc:705[ failed ]
There is a version mismatch between the compiler that was used
to build the current running kernel and the compiler which you
intend to compile the kernel module with. In most of the cases,
this is no problem, but there are cases in which this compiler-
mismatch leads to unexpected system crashesIf you know what you are doing and want to override this
check, you can do so by setting IGNORE_CC_MISMATCH system
variable:
Example: export IGNORE_CC_MISMATCH=1
Installation of sk98lin driver module failed.
Delete temp directoriesinstall.sh: line 2054: cd: /home/biagg/Yukon: Nincs ilyen fájl vagy könyvtár
(done) [ OK ]ez most mi végre van egy driver és ezt sem tudom feltenni
hogyan kell egy már feltelepitett csomagot leszedni
?
bye
-
Core2duo6600
veterán
NA igen, de azt nem tom, hogyan kell, próbáltam úgy, ahogy írta a txt file
Ezt írta ki
fodorb@linux:~/1> python setup.py bdist_rpm
Traceback (most recent call last):
File "setup.py", line 20, in <module>
from BitTorrent.platform import install_translation
File "/home/fodorb/1/BitTorrent/__init__.py", line 49, in <module>
from BitTorrent.platform import get_temp_subdir, get_dot_dir, is_frozen_exe
File "/home/fodorb/1/BitTorrent/platform.py", line 120, in <module>
from BTL.defer import ThreadedDeferred
File "/home/fodorb/1/BTL/defer.py", line 15, in <module>
from twisted.internet import defer
ImportError: No module named twisted.internet
fodorb@linux:~/1>A tar.gz tartalmát kimásdoltam elötte a kraserrel az 1 nevu mappába helyre
a file -t amit csinált mert ugyvettem ki, ogy egy rpm et kellene csinálnia, azt nem találom sehol, de mivel kiadott egy hiabt, valszeg nem is jött létre
azt a twisted.internet - et nem találja ha jól vettem ki, de ezzel nem tok mit kezdeni,,, -
ngabor2
nagyúr
először egy, nem a témához kapcsolódó kérdés: az xp teljesen ki tudja használni a 2gb-os swap partíciót? nem akar mindenáron pár megát szabadon tartani az adott partíción? ha ki tudja hassználni, az a jobbik eset, ha nem, akkor érdemesebb az xp rendszerpartíciójához csapni azt a területet is.
w98 esetén volt arra lehetőség, hogy egy közös swap legyen, egyszerre úgyis csak egy oprendszer fut, a másiknak ekkor nincs szüksége arra a helyre.
a másik: miért pont suse-t telepítessz? azt ismered, vagy az van kéznél, nem lebeszélni akarlak róla, csak az utóbbi időben elég sok suse-s kérdésbe botlok, amik más, népszerűbb disztók esetén nem merül fel.
1gb ram mellett, ha nem hc grafikával, videoszerkesztéssel, meg egyéb memzabáló cuccokkal foglalkozol, a swap valóban felesleges. tehát én egyszerűsíteném a felállást:
20gb win
20gb linux
és kész. ha majd belejösz, akkor esetleg lehet finomkodni, hogy a /home-ot, meg a /usr-t, esetleg a /root, /boot külön partíción legyen, de otthoni rendszernél nem számít annyira.az ntfs-írásról van a logouton egy jó cikk Sianis tollából, érdemes elolvasni (ntfs-3g).
ha csak 2 partíció van, lehet mindkettő primary.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux disztribúciókkal még csak ismerkedők számára. A szerveres kérdések nem ebbe a topicba tartoznak.
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Milyen program ami... [link]
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Vélemény Linux Mint Debian Edition 4
- Tudástár MX-Linux 19
- Bemutató Linux a mindennapokban: Manjaro KDE
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Hír Zöld utat adott a nyílt forráskódú Linux meghajtóknak az NVIDIA
- Hír A Steam Play hozza el a Windowsra írt játékokat Linuxra
- Hír Hova jut a világ? Linuxot kínál a Windows Store!
- 3D nyomtatás
- Fujifilm X
- Villanyszerelés
- WoW avagy World of Warcraft -=MMORPG=-
- iPhone topik
- Panasonic LCD és LED TV-k
- NTFS, exFAT, FAT32 – Melyiket válaszd és miért?
- Bluetooth hangszórók
- Így nézz tévét 2025-ben: új ajánlások, régi szabályok
- Motorola Edge 60 és Edge 60 Pro - és a vas?
- További aktív témák...
- Windows 10 11 Pro Office 19 21 Pro Plus Retail kulcs 1 PC Mac AKCIÓ! Automatikus 0-24
- Windows 10/11 Home/Pro , Office 2024 kulcsok
- Assassin's Creed Shadows Collector's Edition PC
- Adobe Előfizetések - Adobe Creative Cloud All Apps - 12 Hónap - NYÁRI AKCIÓ!
- ROBUX ÁRON ALUL - VÁSÁROLJ ROBLOX ROBUXOT MÉG MA, ELKÉPESZTŐ KEDVEZMÉNNYEL (Bármilyen platformra)
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone Ryzen 7 5700X 16/32/64GB RAM RTX 4060Ti 8GB GAMER PC termékbeszámítással
- Intel X540-T2 dual-port 10GbE RJ45 hálózati vezérlő (10Gbit, 2 port, áfás számla, garancia)
- REFURBISHED és ÚJ - HP Thunderbolt Dock G2 230W docking station (3TR87AA)
- 138 - Lenovo Legion Pro 7 (16IRX9H) - Intel Core i9-14900HX, RTX 4080
- Telefon felvásárlás!! iPhone 16/iPhone 16 Plus/iPhone 16 Pro/iPhone 16 Pro Max
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: CAMERA-PRO Hungary Kft
Város: Budapest