Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • VaZso

    senior tag

    Sziasztok!

    Remélem, tudtok segíteni.

    Linuxon szeretnék egy script filet minden nap, adott idõben elindítani, egy másik idõpontban pedig leállítani. (Tulajdonképpen azt szeretném elérni, hogy ne kelljen állandóan kézzel paramétereznem.)

    A helyzetet kissé bonyolítja, hogy ez egy Asus WL-100G Deluxe router, BusyBox v1.1.3

    Sajnos nem értek a Linuxhoz, ezért remélem, hogy ti tudtok rá megoldást.

    Elõre is köszi,
    Üdv: Zsolt

  • VaZso

    senior tag

    válasz ngabor2 #2777 üzenetére

    Sajnos ebben ilyen filet nem látok... :(

    Ezekszerint másféle megoldást kéne keresnem...

    Vagy csak egyszerûen létre kellene hoznom és mûködne?

    Szerk: A BusyBox oldalán ír róla. Lehet olyan, hogy mégsem fordították bele?

    Szerk2: Crontab van, indítható

    [Szerkesztve]

  • VaZso

    senior tag

    Hogy tudok filenévre rákeresni?

    A /etc-ben nincs benne, viszont valahol tuti van, de nem találom.

    Eddig csak 3 etc könyvtárat láttam :)

  • VaZso

    senior tag

    Man tényleg nincs...

    Ha beírom, hogy crontab, megjelenik. Úgy néz ki, benne van...
    BusyBox v1.1.3 (2006.06.29-17:07+0000) multi-call binary

    Usage: crontab [-c dir] {file|-}|[-u|-l|-e|-d user]


    Ha beírom, hogy crond, akkor:
    crond: /var/spool/cron/crontabs: No such file or directory

    A var könyvtáron belül nincs spool, de létre tudnám hozni.

    Nincs olyan parancs linuxban, ami hasonlóképpen mûködik, mint a ''dir /s''?
    Az ls-sel nem sikerült megoldani...
    ''ls -r''? :D

  • VaZso

    senior tag

    válasz ngabor2 #2784 üzenetére

    Közben megtaláltam a fileokat. (ls -nagy R-rel sikerült :) )

    A crontab a /usr/bin
    a crond a /usr/sbin könyvtárban van.

    Most ezekszerint létre kellene hoznom a /var/spool/cron-ba egy crontabs nevezetû filet, egyedül a fent általad leírt formátumú adatokkal?

    Viszont akkor a crontab nevû program hol kerül szóba (ez egy futtatható, nem script file)?

    Aztán gondolom a crond-t ezután el kell indítanom.
    Ezt hol tegyem meg?
    A post-boot-ban jó?

    ---

    Még valami: Múltkor láttam egy egszerû módszert a hálózati forgalom lekérdezésére, de sajnos elfelejtettem... Nem tudod véletlenül?

  • VaZso

    senior tag

    válasz ngabor2 #2786 üzenetére

    Ngabor2, csak azért írok, hogy megköszönjem a segítséged.

    Minden mûködik tökéletesesen, most már a gyakorlat is igazolta :) (kipróbáltam).

    Az ifconfiggal igazad lehet, megnéztem, de épp' 1.5GB-ot mutatott...

    Esetleg valakinek van ötlete, hogyan lehetne még forgalmat mérni?
    Esetleg egy program, aminek elérhető a forrása?

    Szóval köszi szépen mégegyszer, sokat segítettél.

    Mod: A crontabs-al kapcsolatban írtam

    [Szerkesztve]

  • VaZso

    senior tag

    Sziasztok!

    Feltelepítettem a Mandriva 2008-at a notimra, de gondban vagyok a video 3D támogatásának beállításával.

    A gép: HP NX6125, amely ATI Radeon Xpress 200M integrált grafikus chipet tartalmaz, ami a rendszermemóriából vesz magának RAM-ot.

    Feltelepítettem az ATI oldaláról letöltött Catalyst drivert. Ezzel megoldódott a szöveges konzolképernyőre váltáskor olykor jelentkező kép szétesés probléma, amiről több helyen is olvasni lehet ezzel a géppel kapcsolatban.

    Viszont továbbra sem sikerül előcsalogatni a 3D támogatást.
    Konkrétan: A rendszer csili-vili új felüetét kiválasztva kivárhatatlanul lassú eredényt produkál, valamint Wine és Cedega egyaránt képtelen 3D-t használni. Pontosabban Wine alatt iszonyat lassú, Cedega pedig már a video tesztnél írta, hogy sikertelen a dolog, így tovább nem mentem vele.

    A xorg.conf fileban a Driver "ati" sorban az ati-t fglrx-re kicserélve a helyzet változatlan.

    Mit kéne változtatnom a beállításokon, hogy ki tudjam használni a 3D tulajdonságokat?

    Esetleg itt nem jó valami? :

    Section "Module"
    Load "dbe" # Double-Buffering Extension
    Load "v4l" # Video for Linux
    Load "extmod"
    Load "type1"
    Load "freetype"
    Load "glx" # 3D layer
    Load "dri" # direct rendering
    EndSection

    Minden tippet/segítséget előre is köszönök:
    Zsolt

  • VaZso

    senior tag

    Játszadoztam megint kicsit a rendszerrel, erre jutottam:
    lsmod |grep fglrx nem ad választ, tehát ilyen nincs.

    Eljátszottam újból a telepítést. Noha gratulál a sikeres telepítéshez, a log-ban ezt írja:

    [Message] Kernel Module : Trying to install a precompiled kernel module.
    [Message] Kernel Module : Precompiled kernel module version mismatched.
    [Error] Kernel Module : No kernel module build environment - please consult readme.

    Holnap próbálkozom tovább... mi tévő legyek? Fel kéne tennem ezt a "kernel module build environment"-et?

    Kernel forrása nincs fent, make, GCC és ilyesmi viszont van. Mit is vár most a telepítéshez tőlem? Hogyan tovább? (Még keresgélek a neten, de remélem, ti is tudtok segíteni.) Az mindenesetre szép dolog az ATI-tól, hogy gratulál a sikeres telepítéshez és a logból mégsem egészen ez látszik... :-(

    [ Szerkesztve ]

  • VaZso

    senior tag

    Eddig elfelejtettem leírni: 64-bites a Mandriva, ez talán még számít. :)

  • VaZso

    senior tag

    válasz Vladi #5064 üzenetére

    Másik fórumon olvasottak alapján beírtam, hogy urpmi ati. Gondolom, erre gondoltál a csomagból telepítésnél. Ez letöltött a netről egy ati....64 jellegű filet, majd a végére kidobta, hogy 9500 és újabb kártyákhoz jó csak... úgyhogy ez a dolog ily módon nem jó nálam. Visszaállt a telepítéskori módi is, amikoris szöveges konzolra váltva időnként szétesik a kép mintha nem lenne szinkronizálva, sokadik grafikus-szöveges váltásra áll csak vissza.
    Ezért újból visszatettem az ati oldaláról letöltött "valamit" - ami egyébként Mandrivához van -, ez legalább ilyen hibát nem produkál (egyébként ez a hiba a 32-bites verziónál is fennállt).

    32-64 bit - Jóllehet, kevés esetben jut előnyhöz a 64-bites utasítások révén az ember, de bizonyos esetekben jól jöhet... ha pedig a CPU támogatja, érdemes lehet szoftveres módon is támogatást adni neki, különösen, ha még csak most kerül felépítésre a rendszer (legalábbis erre irányuló próbálkozások vannak :) )...
    Később pedig esetleg video szerkesztés és egyebek által akár értelmet is nyerhet valamelyest... :)

    Wine, Cedega, játékok: Gyakorlatilag sohasem játszom. Egyrészt a Radeon 200M nem játékra való szerkezet, másrészt egy notebook is - úgy általában - nem az.
    Ellenben valamilyen módon demonstrálnom kell - akár magam számára is - a dolgok működését (és nem csak itt nem működik), afféle támpont akart lenni.

    Emellett kicsit megvan bennem a késztetés arra, hogy a Linuxot mint alaprendszert használjam a gépemen. Abban viszont nem vagyok biztos, hogy minden wines programot fél pillanat alatt elfelejtek, ezért a Wine még tehet jó szolgálatot.

    Ahhoz viszont, hogy alaprendszerként használjam, ilyen egyszerű dolgokat is be kellene állítanom, mint a 3D támogatás kezelése. Abban sem vagyok biztos, hogy ideiglenesen a Vmware-t nem próbálnám ki... viszont 3D nélkül ez sem fog menni...

    Tehát valójában nem játékra kell nekem a Linux.

    A grafika-beállítás mikéntje egyre kevéssé tiszta most a fejemben, de "mára" már túl késő van ehhez. Kernelt kéne fordítanom?

  • VaZso

    senior tag

    válasz Vladi #5067 üzenetére

    Hogy tudom ellenőrizni, hogy az eredeti meghajtja-e? Alapjáraton nem működött vele a 3D... Ezenkívül a grafikus-szöveges képernyő átváltásoknál néha (kb. minden 4-5. alkalommal) elszúrta a képet, ami kb. ugyanennyi próbálkozásra állt helyre...

    Feltettem a csomagkezelőből az fglrx-szel kapcsolatos dolgokat (pl. fglrx-kernel-2.6.22.18-laptop-1mdv - fglrx driver for kernel 2..6.22.18-laptop-1mdv)

    Most az lsmod |grep fglrx válasza:

    fglrx 845188 0

    ...tehát bent van a modul.

    glxinfo ezt adja:

    display: :0.0 screen: 0
    OpenGL vendor string: Mesa project: www.mesa3d.org
    OpenGL renderer string: Mesa GLX Indirect
    OpenGL version string: 1.4 (2.1 Mesa 7.0.1)

    OpenGL most sem megy.

    3D desktop nem hiszem, hogy kell nekem, de azért kíváncsi vagyok rá annyira, hogy megnézzem. :)
    Szeretném beállítani a 3D-t is, különben nem teljesértékű a dolog. :)

    Tudom, hogy nagyon sokféle program található Linux alá, Win alatt is használok alapvetően ilyen programokat... viszont az átszokáshoz is idő kell, illetve megtalálni a megfelelőket.
    Emellett majd utánanézek, milyen videoszerkesztő program van esetleg (DV felvétel, vágás, tömörítés), de ez még jócskán odébb van... ehhez viszont tuti kell a 3D támogatás (no igaz, ehhez az is kell, hogy a program effekteket is képes legyen rátenni, ill. azokat megjeleníteni)...

    Ami még zavarja a szemem: böngészőben nagyon sokszor csúnyának ill. részletszegénynek látom a betűket, holott máshol ez nem tűnt fel, sőt. Ez vajon mitől lehet? Firefox és Opera alatt egyaránt. Próbáltam az élsimítással variálni, hiába...

    Valahogy a komfortérzetemet csökkenti, hogy Windowsban 1000-szer élvezetesebb böngészni, itt (Linux) nem tűnnek olyan tűélesnek a képek (itt is natív felbontásban van).

    Ahhoz, hogy win helyett megfelelően használni tudjam a rendszert, még nagyon sok dologgal tisztába kell jönnöm sajnos... és itt mégcsak nem is a haladó szintre gondolok... :B

    [ Szerkesztve ]

  • VaZso

    senior tag

    Lehet, hogy csak én vagyok finnyás... mindenesetre ezt az árnyékolás dolgot, vagy mit nem lehet kikapcsolni? ...vagy lehet ez összefüggésben az ati meghajtóval?

    Kb. erre gondolok:

    [ Szerkesztve ]

  • VaZso

    senior tag

    válasz Vladi #5072 üzenetére

    Azért sajnos, mert még nem tudom. :-) Most hirtelen fel tudnék sorolni egy halom dolgot, amit jó volna beállítani a rendszer kényelmes (mindennapi) használatához... és egy újabb halommal, ami a rendszer közelebbi megismerésével kapcsolatos. :-)

    fglrx:
    Nem tudom, mennyire új változat ami fent van, de amit az ati oldaláról töltöttem, annál oda írták a Radeon 200M-et is... bár láttunk már olyat, hogy ennek ellenére mégsem volt jó az adott driver...

    Szóval...
    Visszaírtam a normál ati bejegyzést.

    glxinfo |grep OpenGL

    OpenGL vendor string: Mesa project: www.mesa3d.org
    OpenGL renderer string: Mesa GLX Indirect
    OpenGL version string: 1.4 (2.1 Mesa 7.0.1)
    OpenGL extensions:

    glxinfo |grep direct

    direct rendering: No (If you want to find out why, try setting LIBGL_DEBUG=verbose)
    OpenGL renderer string: Mesa GLX Indirect

    A log tartalma most az általad írt szűréssel:

    grep WW

    (WW) warning, (EE) error, (NI) not implemented, (??) unknown.
    (WW) RADEON(0): Direct Rendering Disabled -- Dual-head configuration is not working with DRI at present.
    (WW) RADEON(0): Unknown DDCType 5 found
    (WW) RADEON(0): LCD DDC Info Table found!
    (WW) RADEON(0): Failed to detect secondary monitor, MergedFB/Clone mode disabled
    (WW) RADEON(1): Only one monitor detected, Second screen will NOT be created
    (WW) RADEON(0): Direct rendering disabled
    (WW) RADEON(0): Option "TVFormat" is not used
    (WW) RADEON(0): Option "TVStandard" is not used
    (WW) RADEON(0): Option "VideoOverlay" is not used
    (WW) RADEON(0): Option "VendorName" is not used
    (WW) RADEON(0): Option "ModelName" is not used

    grep EE

    (WW) warning, (EE) error, (NI) not implemented, (??) unknown.
    (II) Loading extension MIT-SCREEN-SAVER
    (EE) AIGLX: Screen 0 is not DRI capable

    Hmm... Miért va letiltva a direct rendering, és miért nem direct rendering-képes a Screen 0? :F :(

    [ Szerkesztve ]

  • VaZso

    senior tag

    válasz Vladi #5075 üzenetére

    Ettől féltem... :(

    Ha minden igaz, este tudom csak tovább próbálgatni.

    Szerintem azzal kezdem, hogy szedem is le a telepített fglrx-et és megpróbálom a csomagkezelőből feltenni.
    Legutoljára nem tudom, tulajdonképpen mi is futott (szerintem a Mandrake-s, mert a másik a modul-forgatásos hibát írta a logjában), mert fent volt az ati-tól letöltött és utána tettem fel a csomagkezelőből... A log-ra kíváncsi leszek, hogy mit fog írni, ez hasznos volt, köszi.

    Utána írok, hogy mire jutottam.

  • VaZso

    senior tag

    Nos, a következőkre jutottam:

    - Leszedtem az összes fglrx-es dolgot a csomagkezelőből és újból felraktam őket. Kiderült, hogy 9500-nál újabb kártyákkal működik együtt, ezért etávolítottam őket a csomagkezelővel.

    - Feltettem újra (immár a Mandrakes verzió nélkül) a netről letöltött ati drivert és láss csodát: működik!
    Köszönöm szépen a segítséget. :R :R :R

    Elindítottam egy wines programot Linux alól Wine-vel (amivel eddig próbálkoztam), mostmár tökéletesen működik, akadás nélkül... úgyhogy játékokról nagyjából ennyit, de fogom még használni a 3D-t, ebben teljesen biztos vagyok.

    ...ha most elárulom a játék nevét, hülyének fogtok nézni... :)
    Szóval, ezt a Win-re lefordított nagyszerű játékot... khm... SuperTux-nak hívják... igen, jól halljátok, SuperTux :D ...persze, természetesen lefordították Linux alá is... :C ...de így érdekesebb volt :))
    Tényleg csak a teszt miatt próbáltam, így már nyugodt vagyok és rögtön megnézem a csilI-vili Linux felületet is, csupán kíváncsiságból.

    Viszont most elgondolkoztam, hogy mi is a különbség az első probálkozásomhoz képest (a két fglrx összeakadása előtti próbálkozásnál), és azt hiszem, talán a kernel-forrás feltelepítése + gyári ati driver volt a kulcs. Remélem, jól rémlik, hogy mást nem tettem fel, ill. legalábbis a többit leszedtem utána.

    A következő próbálkozásom a billentyűkiosztás átszabása lesz, szólok, ha elakadtam... :)

    Mégegyszer nagyon szépen köszönöm a segítséget.

    -------------------------

    Még valamiben szeretném a segítségeteket kérni, ha lehet.
    A routeremen egy Linux fut (Asus WL-500G).
    Ez egy kissé butított rendszer, ún. BusyBox, vagy mi fut rajta.

    Anno eljátszottam a WShaper nevű traffic shaping (QOS) scripttel. Ezt crontabs-sal napszakonkénti különböző beállításokkal időzítem (mármint a script futását).
    Majd családtag háromműszakos munkája miatt jelenleg 3-heti különböző crontab-beállítás létezik, amelyek automatikusan váltják egymást.
    Egy dolog hiányzik még: esetleges újraindításkor automatikusan meghatározni, "melyik hét" van a 3-ból.

    Ehhez szükségem lenne a következőkre: date által meg tudom határozni, hányadik hét van. Kimenete egy string.
    - Ezt szeretném számként kezelni.
    - Az adott számnak moduloját venni
    - Modulo eredménye alapján valamit végrehajtani.

    Ha ennek mikéntjét valaki el tudná mondani, megköszönném. Legfontosabb az lenne, hogyan tudok egy szöveges kimenetet számként kezelni, ill. második legfontosabb, hogy műveletet hogyan végezhetek (modulo), de az elsőnél alakadtam.

    Kicsit több dolgot kell majd hozzá figyelembe vennem, de ha a fenti dolog megvan, a többit még hozzáveszem.

    Előre is köszönöm és mégegyszer köszi a 3D segítséget!

    [ Szerkesztve ]

  • VaZso

    senior tag

    válasz Vladi #5078 üzenetére

    Nem ezért fáradoztam, csupán ez volt kéznél. :)
    Egyébként lehet, hogy tulajonképpen 2D-s, de azért annyira mégsem: "... 26 playable levels, software and OpenGL rendering modes..." - és ez az, ami kellett nekem. :)

    "egyik ismerősöm 6 éves kislányának": izé, mire célzol? :D :DDD

    Wines port... hát nem hangzik szépen? ...vagy inkább szörnyű vagyok? :DDD :DDD :DDD
    Persze, hogy ismerem Tux-ot... :)

    Köszi mégegyszer.

    Kíváncsi leszek, öcsém kedvenc Wines játéka hogy megy nálam Win illetve Linux alól... azt még azért megnézem valamikor. :)

  • VaZso

    senior tag

    Van mégegy nyűgöm a Mandriva 2008-cal kapcsolatban.

    Mégpedig az, hogy néha nem működik a WLan hálózatom.

    A wpa_supplicant fileban két kapcsolat van beállítva. Ha itthon használom, sokszori indítás után is rátalál a hálóra, semmi gond vele.

    Ha viszont beviszem a suliba,az ottani wlan hálóra nem talál rá. Ha sikerül rávenni, hogy mégis működjön, utána indíthatom akárhányszor. Viszont utána itthon játsza el ugyanezt első alkalommal, de utána szintén indíthatom újra, működik.
    Suliban néhányszor szakadt is a kapcsolat, itthon nem, ill. XP-n sem szakad (nem az ottani AP-kel van baj).

    Közben a konfigurációs file változatlan maradt, valamint amikor nem is sikerül kapcsolódni, jobbára látja a kapcsolat nevét (pedig az itthoni hálózaton az SSID broadcast le van tiltva - tehát a config file alapján látja), viszont ha póbálok kapcsolódni, néha van, hogy eltűnik minden bejegyzés az AP listából (a grafikus felület tanúsága szerint) mind otthon, mind a suliban, semmi sem látszik (talán kifagy a software - utána restartig nem jön rendbe). Ugyanígy ilyenkor néha a WLant jelző LED sem világít.

    Előfordult olyan is, hogy a tty0-n folyamatosan írta (1-2 másodpercenként) az alábbi sort,amit a messages log-ból másoltam ki:

    Apr 10 14:14:52 localhost kernel: bcm43xx: core_up for active 802.11 core failed (-19)
    Apr 10 14:14:53 localhost kernel: bcm43xx: IRQ_READY timeout

    Vajon miért ilyen rapszodikus a wlanom? Mit tudok vele csinálni? Nem tudom, hogy hívják a meghajtó szoftvert, ami kezeli, de egy Windowsos file-t meg kellett neki mutatnom első alkalommal a működéshez.

    ---

    Kicsit más:

    Egyszer info tanárom beírt egy parancsot, amvel élesztette a LAN kapcsolatot. Melyik volt ez a parancs?

    ---

    A routeres problémámra nincs senkinek ötlete?

  • VaZso

    senior tag

    válasz rollins #5117 üzenetére

    Köszönöm a linket, igyekszem minél hamarabb átnyálazni, hátha sikerül rájönni a csatlakozási probléma okára.

    Ez lesz az, az ifup lehet, amivel felélesztette a tanár a LAN-t. Egyébként ebben az esetben a vezetékes LAN-ra gondoltam, utána fogok nézni.
    Azt írod, hogy a Wlan alias neve. Ezeket az alias-neveket hol tudom megnézni?
    Gondolom, nem a sima alias parancsra gondolsz (ott legalábbis nincs beírva ilyen).

    Köszi mégegyszer.

    ---------------------

    Lenne mégegy kérdésem. Letöltöttem néhány dolgot webről Wget segítségével. Minden rendben zajlott, csak a magyar ékezetek jelennek meg érdekesen, konkrétan helyükön egy ? van. Hogy lehet ezt kivédeni?
    Én magam ékezetes fileokat nem használok, de mások által létrehzott ilyen fileokat maga e rendszer kezeli, megjeleníti és másolni és képes.

    Ugyanezeket a fileokat megpróbáltam k3b grafikus felületen keresztül DVD-re írni, de ezekre azt írja, "nem találja".
    Hogy tudnék egy általános átnevezést lefuttatni rajtuk, mondjk az összes ? helyére _ jeleket rakva. (Fileok és könyvtárak egyaránt vannak az anyagban.)

    Előre is köszönöm a segítségetek.

    [ Szerkesztve ]

  • VaZso

    senior tag

    Úgy nézem, nem kifejezetten a ?-es fileok zavarják, bár abból sem tudom, mi lenne CD-re írás után. Viszont van néhány file, ami ilyen %58 jellegű kódokat is tartalmaz, illetve azokat a jellegzetes üres téglalapokat... Ezeket hogyan tüntessem el a filenevekből, hogy legalább a file meglegyen, mégha nem is tökéletes névvel?

  • VaZso

    senior tag

    válasz rollins #5157 üzenetére

    Bocs, hogy egy kicsit összekavartam a mondókámat.
    Szóval a sulis és otthoni LAN is Wifi-s, bent is van a kétféle konfiguráció a wpa_supplicant.conf-ban és működik is rendesen mindegyik, csak ha váltok a két hálózat között, akkor ezt nehezen akarja tudomásul venni és valójában ezt nem értem, miért.

    A szimpla LAN-t csak azért kérdeztem, mert olykor szüksége lehet az embernek erre is és eddig még soha nem jutott eszmbe boot előtt bedugni, hogy lássam, feláll-e. Ha folyamatában (boot után) csatlakoztatom a kábelt, akkor nem tudom használni a vezetékes hálózatot. (Mondjuk a Wlant sem szívesen kapcsolnám ki, ha egyszer működik...) Valamikor azért kikísérletezem ezt is. :)
    Szerintem ez az ifup lehet a boot utáni megoldás, de még utánanézek a használatának. próbáltam néhány dolgot (lan, lan0, ilyesmi) beírni neki, de ferdén nézett vissza rám. :)

    Ha Linuxban leszek, megnézem a beállításokat az általad írt fileban, mindenesetre Wget UTF8-at írt character-kódolásként.
    Most megnéztem, Win-ben Opera alatt szintén van ?-es filenév, viszont egyes könyvtárak itt ékezetesen jelennek meg.
    A fennakadást okozó egyik filet itt megnéztem és nem különb: Ép├şt┼Ĺanyagok
    Tehát "négyzetes tagok" :) is vannak benne... ez egyébként könyvtár. Azon belül szerintem régi DOS-os kódolású magyar ékezetes filenevek vannak... Szép, mondhatom.

    Ezekszerint ezeket a téglalapokat kéne eltűntetnem, de ezt nem tudom, a rename-nek hogy deklaráljam.

  • VaZso

    senior tag

    válasz Ndruu #5158 üzenetére

    Szia.

    Én nem értek a Linuxhoz... :)

    Ha feltelepítem és próbálgatom dologra gondolsz, megpróbálhatod pl. az UHU-Linux-ot. Ha szereti a hardvered, végig grafikus marad és magyar is. Én egy kicsit korlátosnak találtam, amikor feltettem még egy sokkal régebbi verziót, de elsőre jó lehet.

    Most nálam Mandriva van fenn, ez is elég bolondbiztosnak tűnik, már ami az első lépést illeti. Ez az első Linux, amit kicsit komolyabban, nem csak időlegesen telepítettem a gépemre, így már sokkal többet akarok tőle, ezért pl. a VGA 3D beállításokkal bajlódtam kicsit, amihez köszönöm a többiek segítsgét.
    Alapjában véve viszont anélkül is használható volt.

    Ezzel csak azt akarom mondani, hogy ha mindent a saját szájízedre szeretnél állítani, elég sok dolognak utána kell nézni hozzá.

    Az 1GB-nál viszont egy ilyen teljesebb rendszer többet fog foglalni. Különösen, ha figyelembe vesszük, hogy alapvetően egy külön swap partíciót szoktak létrehozni, ami kb. a memóriád méretével összemérhető...

    Nemrég tett fel valaki hasonló kérdést, szerintem az 5080-as hozzászólástól kezdve érdemes elolvasnod a hozzászólásokat.

    [ Szerkesztve ]

  • VaZso

    senior tag

    Még mindig a file-átnevezésekkel bajlódom.

    Feltettem egy convmv nevű progit, hátha át tudja alakítani a kódolást másikká.
    A rename-vel az idézett filenevet nem tudom átnevezni. Kérdőjel jelenik ugyan meg, de ez nem az a szimpla kérdőjel. :)

    11_vasbeton_korr�%94%9C�%94%82zi�%94%9C�%94%82.pdf

    Ha jól sejtem, 11_vasbeton_korrózió.pdf a becses neve. Milyen kódolás lehet a fenti?

    A convmv ezek között képes konverzióra:

    7bit-jis; AdobeStandardEncoding; AdobeSymbol ;AdobeZdingbat; ascii
    ascii-ctrl; big5-eten; big5-hkscs; cp1006; cp1026; cp1047; cp1250
    cp1251; cp1252; cp1253; cp1254; cp1255; cp1256; cp1257; cp1258
    cp37; cp424; cp437; cp500; cp737; cp775; cp850; cp852; cp855
    cp856; cp857; cp860; cp861; cp862; cp863; cp864; cp865; cp866
    cp869; cp874; cp875; cp932; cp936; cp949; cp950; dingbats; euc-cn
    euc-jp; euc-kr; gb12345-raw; gb2312-raw; gsm0338; hp-roman8; hz
    iso-2022-jp; iso-2022-jp-1; iso-2022-kr; iso-8859-1; iso-8859-10
    iso-8859-11; iso-8859-13; iso-8859-14; iso-8859-15; iso-8859-16
    iso-8859-2; iso-8859-3; iso-8859-4; iso-8859-5; iso-8859-6; iso-8859-7
    iso-8859-8; iso-8859-9; iso-ir-165; jis0201-raw; jis0208-raw; jis0212-raw
    johab; koi8-f; koi8-r; koi8-u; ksc5601-raw; MacArabic; MacCentralEurRoman
    MacChineseSimp; MacChineseTrad; MacCroatian; MacCyrillic; MacDingbats
    MacFarsi; MacGreek; MacHebrew; MacIcelandic; MacJapanese; MacKorean
    MacRoman; MacRomanian; MacRumanian; MacSami; MacSymbol; MacThai
    MacTurkish; MacUkrainian; MIME-B; MIME-Header; MIME-Header-ISO_2022_JP
    MIME-Q; nextstep; null; posix-bc; shiftjis; symbol; UCS-2BE; UCS-2LE; UTF-16
    UTF-16BE; UTF-16LE; UTF-32; UTF-32BE; UTF-32LE; UTF-7; utf-8-strict
    utf8; viscii

    [ Szerkesztve ]

  • VaZso

    senior tag

    Azt hiszem, letöltöm mégegyszer a fileokat --restrict-file-names=nocontrol opcióval, így legalább nem kerülnek bele azok a speciális characterek, de a kérdőjelektől nem szabadít meg. Hogyan tudnék rendesen letölteni olyan fileokat, ami böngészőben ékezetes, pl. egy weboldalról úgy, hogy az ékezetek helyesen jelenjenek meg?

    Esetleg utólag milyen működő konverziós eljárást lehetne használni?

    [ Szerkesztve ]

  • VaZso

    senior tag

    Kiborít ez a Mandrake!

    El akartam indítani ezt a nyavalyás rendszert, hogy a suliban gyorsan le tudjam tölteni a kérdéses fieokat, ehhez képest szenvedtem vele több mint fél órát és _egyszer sem_ indult el a wlan hálózat, pedig a konfigurációs fileok nem változtak! Teljesen kiakasztó, hogy egyszer működik, másszor nem. Most ha hazamegyek, otthon is vacakolni fog, ahelyett, hogy működne! Elképesztő! Most Windowsban vagyok, ugyaninnen.

    wpa_supplicant.conf kérdéses része a file végén:

    network={
    psk="kulcs :)"
    scan_ssid=1
    ssid="ssid :)"
    }

    network={
    key_mgmt=NONE
    wep_key0=kulcs :)
    wep_tx_keyidx=0
    scan_ssid=1
    auth_alg=OPEN
    mode=0
    ssid="ssid :)"
    }

    Ifconf ezt írja:

    eth0 Link encap:Ethernet HWaddr 00:0F:B0:C1:6F:37
    UP BROADCAST MULTICAST MTU:1500 Metric:1
    RX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
    TX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
    collisions:0 txqueuelen:1000
    RX bytes:0 (0.0 b) TX bytes:0 (0.0 b)
    Interrupt:23

    eth1 Link encap:Ethernet HWaddr 00:14:A5:18:36:B1
    inet6 addr: fe80::214:a5ff:fe18:36b1/64 Scope:Link
    UP BROADCAST RUNNING MULTICAST MTU:1500 Metric:1
    RX packets:527 errors:0 dropped:4 overruns:0 frame:0
    TX packets:50 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
    collisions:0 txqueuelen:1000
    RX bytes:42686 (41.6 KiB) TX bytes:7136 (6.9 KiB)
    Interrupt:5 Base address:0x4000

    lo Link encap:Local Loopback
    inet addr:127.0.0.1 Mask:255.0.0.0
    inet6 addr: ::1/128 Scope:Host
    UP LOOPBACK RUNNING MTU:16436 Metric:1
    RX packets:926 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
    TX packets:926 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
    collisions:0 txqueuelen:0
    RX bytes:75116 (73.3 KiB) TX bytes:75116 (73.3 KiB)

    messages LOG. Próbáltam ritkítani kicsit, remélem, minden erre vonatkozót benne hagytam

    Apr 15 15:24:19 localhost kernel: eth0: Tigon3 [partno(BCM95788A50) rev 3003 PHY(5705)] (PCI:33MHz:32-bit) 10/100/1000Base-T Ethernet 00:0f:b0:c1:6f:37
    Apr 15 15:24:19 localhost kernel: eth0: RXcsums[1] LinkChgREG[0] MIirq[0] ASF[0] WireSpeed[0] TSOcap[1]
    Apr 15 15:24:19 localhost kernel: eth0: dma_rwctrl[763f0000] dma_mask[32-bit]
    Apr 15 15:24:19 localhost kernel: bcm43xx driver
    Apr 15 15:24:19 localhost kernel: bcm43xx: Chip ID 0x4318, rev 0x2
    Apr 15 15:24:19 localhost kernel: bcm43xx: Number of cores: 4
    Apr 15 15:24:19 localhost kernel: bcm43xx: Core 0: ID 0x800, rev 0xd, vendor 0x4243
    Apr 15 15:24:19 localhost kernel: bcm43xx: Core 1: ID 0x812, rev 0x9, vendor 0x4243
    Apr 15 15:24:19 localhost kernel: bcm43xx: Core 2: ID 0x804, rev 0xc, vendor 0x4243
    Apr 15 15:24:19 localhost kernel: bcm43xx: Core 3: ID 0x80d, rev 0x7, vendor 0x4243
    Apr 15 15:24:19 localhost kernel: bcm43xx: PHY connected
    Apr 15 15:24:19 localhost kernel: bcm43xx: Detected PHY: Analog: 3, Type 2, Revision 7
    Apr 15 15:24:19 localhost kernel: bcm43xx: Detected Radio: ID: 8205017f (Manuf: 17f Ver: 2050 Rev: 8)
    Apr 15 15:24:19 localhost kernel: bcm43xx: Radio turned off
    Apr 15 15:24:19 localhost kernel: bcm43xx: Radio turned off
    Apr 15 15:24:19 localhost kernel: loop: module loaded
    Apr 15 15:24:19 localhost kernel: Netfilter messages via NETLINK v0.30.
    Apr 15 15:24:19 localhost kernel: nf_conntrack version 0.5.0 (8192 buckets, 65536 max)
    Apr 15 15:24:22 localhost kernel: bcm43xx: PHY connected
    Apr 15 15:24:23 localhost kernel: bcm43xx: Microcode rev 0x123, pl 0x21 (2005-01-22 19:48:06)
    Apr 15 15:24:23 localhost kernel: bcm43xx: Radio turned on
    Apr 15 15:24:23 localhost kernel: bcm43xx: Radio enabled by hardware
    Apr 15 15:24:23 localhost kernel: bcm43xx: ASSERTION FAILED (radio_attenuation < 10) at: drivers/net/wireless/bcm43xx/bcm43xx_phy.c:1489:bcm43xx_find_lopair()
    Apr 15 15:24:23 localhost last message repeated 2 times
    Apr 15 15:24:23 localhost kernel: bcm43xx: Chip initialized
    Apr 15 15:24:23 localhost kernel: bcm43xx: 32-bit DMA initialized
    Apr 15 15:24:23 localhost kernel: bcm43xx: Keys cleared
    Apr 15 15:24:23 localhost kernel: bcm43xx: Selected 802.11 core (phytype 2)
    Apr 15 15:24:23 localhost kernel: bcm43xx: ASSERTION FAILED (radio_attenuation < 10) at: drivers/net/wireless/bcm43xx/bcm43xx_phy.c:1489:bcm43xx_find_lopair()
    Apr 15 15:24:23 localhost kernel: ADDRCONF(NETDEV_UP): eth1: link is not ready
    Apr 15 15:24:23 localhost kernel: bcm43xx: set security called, .level = 0, .enabled = 0, .encrypt = 0
    Apr 15 15:24:23 localhost kernel: bcm43xx: set security called, .active_key = 0, .level = 1, .enabled = 1, .encrypt = 1, .auth_mode = 0
    Apr 15 15:24:23 localhost kernel: bcm43xx: set security called, .level = 0, .enabled = 0, .encrypt = 0
    Apr 15 15:24:23 localhost last message repeated 3 times
    Apr 15 15:24:23 localhost ifplugd(eth1)[3912]: ifplugd 0.28 initializing.
    Apr 15 15:24:23 localhost ifplugd(eth1)[3912]: Using interface eth1/00:14:A5:18:36:B1 with driver <bcm43xx> (version: 2.6.22.18-laptop-1mdv)
    Apr 15 15:24:23 localhost ifplugd(eth1)[3912]: Using detection mode: SIOCETHTOOL
    Apr 15 15:24:23 localhost ifplugd(eth1)[3912]: Initialization complete, link beat not detected.
    Apr 15 15:24:23 localhost kernel: bcm43xx: set security called, .active_key = 0, .enabled = 1, .encrypt = 1
    Apr 15 15:24:23 localhost kernel: SoftMAC: Open Authentication completed with 00:1b:90:74:d5:30
    Apr 15 15:24:23 localhost kernel: ADDRCONF(NETDEV_CHANGE): eth1: link becomes ready
    Apr 15 15:24:24 localhost ifplugd(eth1)[3912]: Link beat detected.
    Apr 15 15:24:25 localhost ifplugd(eth1)[3912]: Executing '/etc/ifplugd/ifplugd.action eth1 up'.
    Apr 15 15:24:29 localhost dhclient: DHCPREQUEST on eth1 to 255.255.255.255 port 67
    Apr 15 15:24:29 localhost kernel: martian source 255.255.255.255 from 10.0.0.1, on dev eth1
    Apr 15 15:24:29 localhost kernel: ll header: ff:ff:ff:ff:ff:ff:00:09:6b:80:1d:16:08:00
    Apr 15 15:24:29 localhost dhclient: DHCPNAK from 10.0.0.1
    Apr 15 15:24:29 localhost kernel: bcm43xx: Radio turned off
    Apr 15 15:24:29 localhost kernel: bcm43xx: DMA-32 0x0200 (RX) max used slots: 14/64
    Apr 15 15:24:29 localhost kernel: bcm43xx: DMA-32 0x02A0 (TX) max used slots: 0/512
    Apr 15 15:24:29 localhost kernel: bcm43xx: DMA-32 0x0280 (TX) max used slots: 0/512
    Apr 15 15:24:29 localhost kernel: bcm43xx: DMA-32 0x0260 (TX) max used slots: 0/512
    Apr 15 15:24:29 localhost kernel: bcm43xx: DMA-32 0x0240 (TX) max used slots: 0/512
    Apr 15 15:24:29 localhost kernel: bcm43xx: DMA-32 0x0220 (TX) max used slots: 2/512
    Apr 15 15:24:29 localhost kernel: bcm43xx: DMA-32 0x0200 (TX) max used slots: 0/512
    Apr 15 15:24:29 localhost kernel: bcm43xx: Microcode rev 0x123, pl 0x21 (2005-01-22 19:48:06)
    Apr 15 15:24:29 localhost kernel: bcm43xx: Radio turned on
    Apr 15 15:24:29 localhost kernel: bcm43xx: Radio enabled by hardware
    Apr 15 15:24:29 localhost kernel: bcm43xx: ASSERTION FAILED (radio_attenuation < 10) at: drivers/net/wireless/bcm43xx/bcm43xx_phy.c:1489:bcm43xx_find_lopair()
    Apr 15 15:24:29 localhost kernel: bcm43xx: ASSERTION FAILED (radio_attenuation < 10) at: drivers/net/wireless/bcm43xx/bcm43xx_phy.c:1489:bcm43xx_find_lopair()
    Apr 15 15:24:29 localhost kernel: bcm43xx: Chip initialized
    Apr 15 15:24:29 localhost kernel: bcm43xx: 32-bit DMA initialized
    Apr 15 15:24:29 localhost kernel: bcm43xx: Keys cleared
    Apr 15 15:24:29 localhost kernel: bcm43xx: Selected 802.11 core (phytype 2)
    Apr 15 15:24:29 localhost kernel: bcm43xx: ASSERTION FAILED (radio_attenuation < 10) at: drivers/net/wireless/bcm43xx/bcm43xx_phy.c:1489:bcm43xx_find_lopair()
    Apr 15 15:24:30 localhost dhclient: DHCPDISCOVER on eth1 to 255.255.255.255 port 67 interval 8
    Apr 15 15:24:30 localhost dhclient: receive_packet failed on eth1: Network is down
    Apr 15 15:24:38 localhost dhclient: DHCPDISCOVER on eth1 to 255.255.255.255 port 67 interval 9
    Apr 15 15:24:47 localhost dhclient: DHCPDISCOVER on eth1 to 255.255.255.255 port 67 interval 21
    Apr 15 15:25:08 localhost dhclient: DHCPDISCOVER on eth1 to 255.255.255.255 port 67 interval 17
    Apr 15 15:25:08 localhost kernel: ip_tables: (C) 2000-2006 Netfilter Core Team
    Apr 15 15:25:09 localhost kernel: Netfilter messages via NETLINK v0.30.
    Apr 15 15:25:09 localhost kernel: nf_conntrack version 0.5.0 (8192 buckets, 65536 max)
    Apr 15 15:25:18 localhost kernel: netfilter PSD loaded - (c) astaro AG
    Apr 15 15:25:18 localhost kernel: IFWLOG: register target
    Apr 15 15:25:18 localhost logger: Shorewall started
    Apr 15 15:25:18 localhost kernel: bootsplash: status on console 0 changed to off
    Apr 15 15:25:21 localhost kdm_greet[7636]: Can't open default user face
    Apr 15 15:25:25 localhost dhclient: DHCPDISCOVER on eth1 to 255.255.255.255 port 67 interval 6
    Apr 15 15:25:31 localhost dhclient: No DHCPOFFERS received.
    Apr 15 15:25:31 localhost ifplugd(eth1)[3912]: client: Determining IP information for eth1... failed.
    Apr 15 15:25:31 localhost ifplugd(eth1)[3912]: Program execution failed, return value is 1.
    Apr 15 15:25:31 localhost ifplugd(eth1)[3912]: Exiting.
    Apr 15 15:26:25 localhost acpid: client has disconnected

    A suliban egyszerre kb. 7-8 AP-t lát.
    Mi lehet a gondja és vajon olykor miért működik? A wlan beállítást alapvetően azért gondolom jónak, mivel olykor működik, és ha elindult, nem okoz neki gondot az újraindítás sem.

    Amúgy a lan az eth0, wlan pedig eth1.

  • VaZso

    senior tag

    válasz rollins #5179 üzenetére

    IP-címek DHCP-vel vannak megoldva.
    Suliban mindenképp' DHCP kell az ottani hálózat miatt, itthon pedig fix IP-t állítottam be a routeren, de azt is DHCP osztja.

    A DHCP-ig viszont el sem jut, ha minden igaz.
    Szerintem vagy az ndiswrapper (vagy mi) bugos kicsit, vagy a rendszer nem működik együtt vele...

    Az "tetszik" a legjobban, amikor bebolondul és az összes szöveges konzolon a wlan állapotát firtatja a végtelenségig. Írhatok neki ifup, ifdown vagy bármit.
    Konkrétan ezt írja:

    Apr 10 14:11:02 localhost kernel: bcm43xx: IRQ_READY timeout
    Apr 10 14:11:02 localhost kernel: bcm43xx: core_up for active 802.11 core failed (-19)

    Ezt az állapotot csak újraindítással tudom megszüntetni (processzeket megszakítani nem próbáltam).

    Tegyek fel másik rendszert, hátha ott sikerül megoldani? (Ha itt nem megy, szerintem ott sem fog...) A Debiant nem mertem feltenni, de lehet, megpróbálom abban is...

    A KRename-t köszi, kipróbálom, hátha segít.
    ...csak előtte még merjem elindítani a rendszert... nagyon kiakasztott ma.

    [ Szerkesztve ]

  • VaZso

    senior tag

    Érdekes. Itthon elindítottam a rendszert és (mivel elsőre nem volt hálózat) a connect-re kattintva rátalált rendesen. Suliban kattintgathattam ma... este szerencsém lett volna? :F

    Feltettem ezt a KRename-t. Egész szimpi program, bár copy/paste-vel nem sikerül eltüntetnem az összes téglalapot. Amikor a find and replace-hez be szeretném másolni a "mintát", nem egy, hanem 6 téglalapot másol be...

    Viszont úgy látom, lehet benne mintaillesztést használni, ha mást nem, úgy biztosan megoldható.

    Ellenben ez a kódlap probléma aggaszt, mert szeretnék olykor webről gépre másolni és így az összes ékezetes filenév el van szúrva. Hogy lehetne rendesen kezelni a netről letöltött magyar ékezeteket is... mert ami a filerendszerben van, azzal nincs gond...?

    Momentán a nyelv angol, országra Magyarország van állítva... nem tudom, ez befolyásol-e ilyesmit.

  • VaZso

    senior tag

    válasz .-Cs0SzA-. #5201 üzenetére

    Jól értem, hogy a Ghost-olt Wint másodjára más (nem 2. hanem 1.) partícióra tetted fel?
    Kicsit belegabalyodtam a C, D betűjelekbe (ezért ésszerűbb a Linux módszere :) )
    Ha nem hasonlóképpen állítod vissza a partíciós tábla wines részét, nem fog menni a régi rendszered. Nem tudom, a hivatkozások miyen könnyen írhatók át benne...

    ...ha nem ez a gond, esetleg nézd meg a c: főkönyvtárában lévő boot.ini filet (amit a ghost-tal nem mentettél le) mert lehet, hogy rossz partícióra mutat.

    Egyébként nem értem, pontosan hogy partícionáltál. Működő win alól nem érdemes. Helyette esetleg Hiren's boot CD vagy valami MiniPE-féleséget használj inkább... ha már itt tartunk, akár Linux telepítőből is megoldható, ha nincs is fent rendszer.
    Ha úgyis lementettél mindent a vinyóról, akár bele is törölhettél volna az elejébe, akkor veszik a partíciós tábla és a haklis program is elindul rajt.

    [ Szerkesztve ]

  • VaZso

    senior tag

    válasz .-Cs0SzA-. #5215 üzenetére

    Ha az újonnan telepített win boot.ini-jét mentetted le, akkor nem biztos, hogy jó helyre mutat... ha ugyanazon sorszámú partícióra telepítetted az új win-t, amelyiken a régi is volt és azután felülírtad a ghost-olttal, akkor jó. Egyéb esetben nem.

    Elsősorban arra figyelj, hogy az új win ugyanarra a partícióra kerüljön mint előtte (Linuxosan ha hda2-n volt előtte, akkor most is hda2-n legyen). Utána legfeljebb a boot.ini-t kell módosítani. Elvileg a partíciókat 1-től számolja, a többit nullától.

    Én tudok partícionáló programot, amit nem szokott zavarni az ilyesmi: pl. Ranish Partition Manager, fent van a Hiren-féle boot CD-n.

    Szerintem az a gond, hogy most az első partícióra tetted fel az új win-t, majd ghostoltad az első partícióra az eredetileg 2. partícióra telepített rendszert. A boot.ini az első partícióra mutat, így megtalálja a rendszert és az elkezd betölteni. Amikor a rendszer legalapvetőbb dolgait betölti, elkezdi keresni a filejait a második partíción (mivel eredtileg oda telepítetted), amit természetesen nem talál és ezért elhasal...

    Javaslatom, hogy hozd létre ezt a bizonyos 2. partíciót és tedd ide a ghost-olt régit majd ahhoz, hogy ez induljon, a boot.ini-ben írd át az első partíciót másodikra.

    A boot.ini a win boot managerének konfigurációs fileja és azt mondja meg, hogy hol (melyik vinyó mely partícióján) van a rendszered, amit be kell tölteni.

    -----

    Szerintem a régi FF-ot szedd le a csomagkezelőből és utána rakd fel az újat.

    [ Szerkesztve ]

  • VaZso

    senior tag

    Szükségem volna az xmkmf programra az xkeycaps lefordításához.
    Ez állítólag az XFree86 része, de nincs fenn a rendszeren és nem tudom, esetleg melyik csomagban találom.

    Ez készítene az Imakefile-ból nekem rendes makefilet. Honnan tudnám beszerezni? Sehol sem találom...

    --

    Az ékezetes problémám még megvan, hiába állítottam mindent teljesen át magyarra. A környezeti változóknál is magyar és semmi változás...
    Annyi, hogy kíváncsiságból letöltöttem a Dos Navigator Linuxra lefordított verzióját (ndn néven), ebből ugyan kissé furán, de rendesen meg vannak az ékezetes characterek, nem pedig kérdőjel a helyükön... mi lehet rossz? Miért nem látom mondjuk ezeknek a charactereknek a kódját, hogy legalább megfelelően átnevezhessem?

    [ Szerkesztve ]

  • VaZso

    senior tag

    válasz .-Cs0SzA-. #5226 üzenetére

    Vladi-nak igaza van, vizsgáld egy kicsit át a géped. Nem túl bíztató, hogy csomagválogatás ill. partícionálás közben kifagy...

    XP:
    Nem tudom, egészen pontosan hogy kezeli az XP a partíciókat. Végsősoron c:, d: stb. módon azonosítja, kérdés, mi alapján rendeli azt hozzá (vannak olykor fura dolgok). Ha egy hasonló környezetet kialakítassz, mint előtte volt, szerintem működni fog.
    - Tehát, ha előtte volt egy C-d, hozzál létre most is egyet.
    - Eddig a D-n volt a rendszered, akkor hozz létre egy D-t is.
    - A D-re tedd fel a Ghost-os mentést.
    - Ha ezzel kész vagy, az utóbb felinstallált winhez tartozó boot.ini-t (ill. ntldr és ilyesmit) hagyd a C-n és mivel a boot.ini tartalma C-re mutat, írd át azt D-re (így kellett neki lenni az eredeti winhez tartozó, törölt fileban). Ha minden igaz, a partition résznél lévő számot kell megnövelned 1-gyel.

    A partíciók kiterjedése különbözhet.

    Így próbáld meg elindítani.

    [ Szerkesztve ]

  • VaZso

    senior tag

    válasz carrot #5244 üzenetére

    A Linux kernel kifejezetten sok eszközt képes meghajtani, így ezzel nem lesz gond.
    Legrosszabb esetben szabványos eszközként kezeli (mint minden rendszer legutolsó kapaszkodóként), de csak ritkán, pl. túlságosan új és nem Linux-barát gyártóknál. A többivel elvileg nincs gond.

    Utánanézni inkább az egyéb eszközöknek kellhet, de előbb nézzétek meg, hiányzik-e valami. :)

  • VaZso

    senior tag

    válasz ballington #5251 üzenetére

    Biztosan.

    Azt nem tudom, TB Linux alatt hol tárolja a fileokat, de adott program más rendszeren sem fog egyéb formátumot használni.
    Egyébként is viszonylag nagy az átjárhatóság az egyes levelezési rendszerek között, és a Unix-os típus az alap, azt szokták ismerni vagy már eleve azt is használják sokszor.

    Tehát megoldható.

  • VaZso

    senior tag

    válasz MZsoltee #5255 üzenetére

    Felteheted virtuális gépbe is, vagy úgy rémlik, képes a wines partícióra valamilyen formában feltenni magát (gondolom max. FAT32-re).

    Mindenesetre akárhogy is van, szerintem ne akard ennyire megerőszakolni a rendszert...
    Inkább hozz létre neki külön partíciót, attól még használhatod mellette az XP-t is.

    Az emiatt "elveszett" lemezterületről meg annyit, hogy ugyan nem próbáltam, de úgy hallottam, winre egész korrekt meghajtó van ext3-hoz, talán érdemesebb inkább azt feltenni (de javítsatok ki, ha hülyeségeket beszélek).

  • VaZso

    senior tag

    válasz Vladi #5257 üzenetére

    Hmm... ha lenne ilyen változat és legalább úgy működne vele a rendszer mint NTFS-sel, én isten bizony azt használnám... :K
    ...bár attól tartok, annyira csak az MS tudna belenyúlni... de szép lenne.

    Ha a telepítő fel is rakja, bootolni sajna nem fog róla... :(

  • VaZso

    senior tag

    Nekem Kubuntu, Ubuntu, Mandriva és OpenSUSE-t ajánl,
    valamint Debian ill Fedora-t azzal a megjegyzéssel, hogy a Linux mélyebb ismeretére
    lehet szükség (Linux hozzáértéshez teljesen kezdőt adtam meg). :)

  • VaZso

    senior tag

    válasz 7 #5280 üzenetére

    Én amikor először telepítettem Linuxot (nem akarok hülyeséget mondani, de sajnos nem találom a telepítő CD-ket - pedig megvannak), az talán 8-10 éve lehetett. Ha jól rémlik, Suse (ha minden igaz) ill. RedHat volt (egyik egy full telepítő, a RedHat egy Chip-CD mellékletéről).
    Az előbbivel foglalkoztam többet. Alapvetően szimpla parancssor, teljesen parancssoros telepítés, tele kérdésekkel...
    Olyan jó érzés volt, mikor sikerült végre grafikus képet csiholni az XF86Config futtatása után, ráadásul a CRT miatt a képfrissítésekkel is variálni kellett.
    A legnagyobb problémám az volt végül, hogy sok ismerős programot nem találtam rajt, valamint az Internet sem volt bekötve itthon, modemes is csak hébe-hóba...

    Ezért fulladt kudarcba az egykori próbálkozásom, valamint sosem éreztem úgy egészen mostanáig, hogy lenne helyem a Linux szmára külön a vinyón. Főleg, hogy akkoriban ha jól rémlik egy Quantum 640AT-re tettem fel (612 MB-os vinyó), a próba után pedig ment vissza az NT.
    A Linuxszal meg azóta szemezgetek (bár később is raktam fel) ill. olykor használtam távoli gépen ill. a routerem konfigolásánál...

    Szóval csak azt szerettem volna mondani, hogy nem mindenkit ilyeszt el a grafikus felület hiánya... bár ez lehet, hogy a DOS-os korszaknak köszönhető... A megszokás viszont elég sok gondot okoz ezesetben, mármint az áttéréshez. (...azért ne gondoljátok, hogy olyan idős volnék :) )

    Bocs a sok sületlenségért. :)

  • VaZso

    senior tag

    Újabb kérdéssel szeretnék hozzátok fordulni.

    Még mindig fennál az ékezetkezelési problémám, ezzel kapcsolatban:
    Ha beírom kozolba, hogy dumpkeys, hasonló sorokat kapok pl.:

    compose '"' 'U' to '�'

    Tehát kérdőjeleket jelenít meg a konzolképernyőn, ami tulajdonképpen a panaszom lenne.
    Szerk: beküldve ph-n a böngészővel nem kérdőjel jelenik meg, ezért leírom: a to utáni közrezárt character lenne az, egyébként itt a szerkesztési képernyőn kérdőjelet ír most is.

    A dumpkeys |less ugyanerre:

    compose '"' 'U' to '<DC>'

    Lehet, hogy ekörül kellene keresnem a gondot?
    Mit csinálnak ezek a vezérlőkarakterek (vagy micsodák), hogyan, mi alapján kezeli őket a rendszer, mivel vannak összefüggésben?

    Végsősoron: hogyan tudnám megoldani, hogy megjelenítse - de elsősorban rendesen kezelje - ezeket az ékezeteket a rendszerem?

    Remélem, tudtok segíteni.

    ---

    Másik dolog, hogy szeretném valamilyen módon bemountolni a filerendszerbe a helyi Windowsos hálózatot (akkor, ha az itthoni hálózaton vagyok) mondjuk egy adott user név/jelszó párossal. Megoldható?
    ...tehát nem egy adott gépet, hanem tulajdonképpen az SMB:/-t... Hülyeség?

    Egyáltalán, egy adott gépet a hálózaton (szintém samba-n keresztül) hogy lehetne bemountolni?

    [ Szerkesztve ]

  • VaZso

    senior tag

    válasz Anakin007 #5358 üzenetére

    Nem.
    Az az érdekes, hogy a leütött karaktereim szépen megjelennek a grafikus konzolon, rendes ékezettel (szöveges kozolon most nincs bállítva magyar kiosztás, így ezt nem tudom olyan egyszerűen megnézni, de úgy rémlik, ott is rendes ékezeteket tud írni). Most direkt létrehoztam ékezetes filenevet. Grafikus felületen indított konzolon látszólag tökéletesen működik az ékezet is (létre is itt hoztam), szöveges konzolon pl. hosszú ő és ű betűk helyett kérdőjelet mutat (a létrehozott filenévben), é és á pl. ott is van.

    A dumpkeys viszont grafikus felületen indított konzolon is kérdőjeleket ír és az összes ékezetnél, tehát á és é-nél illetve minden másnál is.

    Amivel alapvetően bajom volt, hogy letöltöttem a gépemre netről 6-7GB anyagot wget-tel, amit szeretnék DVD-re kiírni, de nem tudom, mert hibákat ír, valamint ékezetek helyett csak szimplán kérdőjeleket látok. Próbáltam játszani a --restrict-file-names kapcsolóval is, de eredménytelenül. A weboldalon az ékezetek tökéletesen megjelennek, a wget-et szöveges ill. grafikus felületről (kozolon) is próbáltam indítani, mindenütt kérdőjeles ékezeteket hoz létre.

    Amit most próbáltam, hogy a dumpkeys segítségével átvariálom kicsit a billentyűzet kiosztást (ha lehet) - végül eddig még nem álltam neki - és meglepődve tapasztaltam, hogy ott nem jelennek meg ezek a characterek ugyanúgy, mint a wget eredményében.

    Idegesít, hogy olyan, mintha tökéletesen működnének a magyar ékezetek, máskor pedig csak bajlódik velük a rendszer, és nem tudok rájönni az okára. Pedig biztos, hogy ez nem természetes dolog.

    Úgy néz ki, a szöveges konzolon nem jó minden character. Ez okozná a problémát a grafikus felületen is?
    Nézegettem a csomagkezelőben a fontokat - rollins javaslatára -, de nem tudom, mit kéne esetleg feltennem...

    Fstab: rögtön megnézem

    [ Szerkesztve ]

  • VaZso

    senior tag

    válasz Anakin007 #5360 üzenetére

    Hmm, fstab-ban / ill. /home-nál nincs codepage beállítva, úgy nézem, itt csak noatime van.
    Ide írjam be vesszővel elválasztva a codepage=iso-8859-2-t?

    Szerintem itt lesz a gondom, legalábbis remélem. :)
    Azért megvárom a válaszod, mert szeretném, ha elindulna utána is a rendszerem. :)

    Köszönöm az smb leírást, ez kell nekem, át fogom nézni.
    Egyébként a samba-client telepítve van ill. használni is tudom a grafikus felületről, de jó lenne olykor bemountolni is egy-egy meghajtót, ezt eddig nem tudtam.

  • VaZso

    senior tag

    válasz Anakin007 #5366 üzenetére

    Nos, elolvastam a leírást...

    A locale charmap UTF-8-at ír, így ez rendben.

    A karakteres konzolon az unicode_start kiadásával a konsole-ban létrehozott ékezetes fileokat tökéletesen megjeleníti.

    A wget-nél jelentkező problémát (tehát a valódi gondom) eddig még nem értem.
    Nézegettem, hogy a letöltés közben miket írogat ki.

    Példa: location: http://(...)Elektrom%E1gneses%20terek/ ebből ő csinál Elektrom?gneses terek file- illetve - jelen esetben - könyvtárnevet. Miért? :U
    egy => nyilat követően rögtön közli is ezt a filenevet, természetesen kérdőjellel megjelenítve. Mindezt amellett, hogy a konzol tökéletesen kezeli a magyar charactereket.

    Ja igen, ez egy afféle inverz kérdőjel, tehát fehér alapon fekete, a többi charactertől jelentősen elkülönül.

    Egyelőre itt tartok, még olvasgatok tovább kicsit később...

    [ Szerkesztve ]

  • VaZso

    senior tag

    válasz VaZso #5367 üzenetére

    Egyszerűen nem jövök rá.
    Van nyamvadt 7GB anyagom a vinyón, amit nem vagyok képes kiírni DVD-re a rohadt magyar ékezetek miatt. Emiatt másik rendszert sem tudok feltenni, mert itt őrzi ez a *** az adataim és nem megyek vele semmire, elveszíteni pedig nem szeretném.

    Nem hiszem el, hogy megoldhatatlan probléma.
    Lehet, hogy nem nekem való ez az egész? :F

    Elkeserítő és őrjítő tudatlanság...

  • VaZso

    senior tag

    válasz Core2duo6600 #5376 üzenetére

    Még az írás előtt problémát jelez.
    Sajnos nincs két író a gépemben, mivel egy notebookról van szó.
    Windows viszont fent van a gépen, tehát elvileg le tudnék tölteni hozzá drivert, ami kezeli a filerendszert.... de akkor minek a Linux? Biztos nagyon egyszerű a megoldás, de az őrületbe kerget.

    Egyébként egy hasonló file megnyitásakor az OpenOffice a következő hibaüzenetet adja:
    [link]

    ...tehát nem képes kezelni. Annak ellenére, hogy a konzolon tudok ékezetekkel bánni és wget-tel is ugyanilyen beállítások mellett letöltve csinálja.

    Egyébként érdekes, hogy az egykori Dos Navigator Linuxra lefordított verziójában látszanak ezek az ékezetek, de egyedül ott. Érthetetlen számomra.

    Ráadásul az egyik letöltött anyag egy mezei, közönséges weboldal (html), amiben gyakorlatilag egy rendszerbe szedett filegyűjtemény van. Szépséghibája, hogy mind a filenevekben, mind a könyvtárnevekben ékezettel keserítenek. Nem értem, hogy ezt miért nem lehet értelmes karaktertáblával letölteni...

    Szerk.: Közben érkezett néhány hozzászólás, értelmezem őket. :)

    [ Szerkesztve ]

  • VaZso

    senior tag

    válasz Anakin007 #5378 üzenetére

    Gondoltam, hogy hasonló eredményt kapok, tehát valami nem stimmel valamelyik beállításommal... kérdőjelek.
    Egészen pontosan:

    Ezekszerint nem az oldallal van a gond, hanem az én rendszeremmel.
    Ami az UTF-8 kompatibilitást illeti, gondoltam a wget ill. maga a rendszer csak-csak megérett már erre. Valamit viszont összekutyulhattam az angol-magyar dologgal.

    Tehát eleinte angolt választottam (telepítéskor), lévén nem szeretem a félig-meddig lefordított dolgokat, akkor inkább maradjon angol... Bár a nyelven és bill. kiosztáson kívül igyekeztem a többi dolgot magyarra állítani. Elképzelhető, hogy itt rögzített valamit, amit a későbbi "magyarra kapcsolás" sem változtat meg.

    A konzol fontok meglétét hol tudom ellenőrizni? A grafikus csomagkezelőt nézegettem és nem tűnt fel, hogy hiányozna ilyesmi, bár nem tudom pontosan, mit kellene keresnem hozzá.

    Holnap este próbálkozom tovább vele.

    [ Szerkesztve ]

  • VaZso

    senior tag

    válasz Anakin007 #5378 üzenetére

    Próbálkoztam egy kicsit. Módosítottam a /etc/profile.d/10lang.sh filet, amivel szerintem alapvetően hülyeséget csináltam (valamint továbbra is UTF-8-at írt a konzolon), de az ékezetek a hosszú ő és ű kivételével (ezek kalaposak voltak) tökéletesen megjelentek, az általam előzőleg letöltött fileokban is. Ugyan ha MC-t indítottam, a keret rajzolásához használt karakterek nem jelentek meg rendesen (gondolom ez ilyenkor "természetes") ill. itt továbbra is kérdőjelek voltak, de az ls parancs majdnem tökéletesen kiírta az ékezeteket.

    Közben rájöttem, hogy gyakorlatilag az unicode_stop kiadásával (a fenti file módosítása nélkül) is ugyanezt a hatást érem el, tehát majdnem tökéletesen láthatóvá válnak a konzolon az ékezetek. (Ha jól sejtem, akkor a fenti kódolás lehet az ISO-8859-1).

    Tehát biztosan valami konfigurációs fileom nem stimmel ezen a téren.
    Mely fileokat kellene átvizsgálnom?

    A grafikus konsole-ra az unicode_stop nincs hatással.

    [ Szerkesztve ]

  • VaZso

    senior tag

    Nem sikerül működésre bírnom az ékezeteket...

    Jelenleg a locale ezeket írja:

    LANG=hu_HU.UTF-8
    LC_CTYPE=hu_HU.UTF-8
    LC_NUMERIC=hu_HU.UTF-8
    LC_TIME=hu_HU.UTF-8
    LC_COLLATE=hu_HU.UTF-8
    LC_MONETARY=hu_HU.UTF-8
    LC_MESSAGES=hu_HU.UTF-8
    LC_PAPER=hu_HU.UTF-8
    LC_NAME=hu_HU.UTF-8
    LC_ADDRESS=hu_HU.UTF-8
    LC_TELEPHONE=hu_HU.UTF-8
    LC_MEASUREMENT=hu_HU.UTF-8
    LC_IDENTIFICATION=hu_HU.UTF-8
    LC_ALL=

    Ez miért nem jó?

    Találtam egy leírást pl. itt: [link]

    Ez is nagyon jó lenne, de Mandrivában egyes dolgok máshol vannak elhelyezve.
    pl. /etc/env.d, illetve /etc/conf.d könyvtár nem létezik, sem pedig /etc/locale.gen file, így sokra nem tudom használni a leírást.
    Ellenben /etc/profile.d/10lang.sh van, ami lefut és ezzel kapcsolatos, illetve van még egy /etc/sysconfig/i18n is.

    Nincs a KDE-nek valami külön beállítása erre, hogy képes legyen legalább a rendszer grafikus része értelmezni rendesen az UTF-8-at/mármint a magyar ékezeteit?

    A /etc/sysconfig/console/consolefonts könyvtár a lat0-16.psfu.gz ill. lat2-16.psfu.gz fileokat tartalmazza, ezt most vettem észre. Ezekszerint jelenleg ezek a fontok vannak.

    [ Szerkesztve ]

  • VaZso

    senior tag

    Másik dolog: Azt hittem, hogy nem lesz már ilyen gondom, de újból előjött, hogy suliban nem tudok kapcsolódni a WLAN hálózatra (Linuxból az utóbbi két alkalommal egyszer sem sikerült, pedig mindkétszer több mint fél órát próbálkoztam).

    A beállítások nem változtak, bár próbáltam frissen, újra beállítva is, sikertelenül. Emellett otthon továbbra is minden gond nélkül csatlakozik, valamint Windowsban tökéletes és az AP-k beállításai sem változtak.

    A beállítások egyrészt a /etc/wpa_supplicant.conf fileban vannak, másrészt a /etc/sysconfig/network-scripts/wireless.d könyvtárban, illetve az aktuálisat a /etc/sysconfig/network-scripts/ifcfg-eth1 file tartalmazza.

    Ha esetleg valakinek a log fileból támadna valami ötlete, hogy mi lehet a gond, annak örülnék.
    A log:
    [link]

  • VaZso

    senior tag

    válasz Anakin007 #5409 üzenetére

    Bemásoltam a fileokat.
    A konzolon az ékezetek hasonlóképpen jelennek meg, mint a Windowsos ékezetek DOS alól, bár ez nem különösebben zavar, ha kezeli a rendszer.

    Grafikus felületen viszont az általam letöltött és eddig nem jól kezelt fileokban működnek az ékezetek!
    Ez azt jelenti, hogy végre akár DVD-re is ki tudom írni őket.
    Kis szépséghibája a dolognak, hogy a már Linux által létrehozott ékezetes fileok kódolása nem megfelelő (pl. Windows partíciójáról másolt fileok).
    Ezeken a convmv -f utf-8 -t iso-8859-2 segít, tehát át tudom ezzel alakítani őket.

    Ezekszerint eddig utf-8-ban voltam, de akkor miért nem tudtam az előzőhöz hasonló módon átalakítani a letöltött fileokat (ill. miért nem csinálta meg adott esetben a wget, ha html forrásról volt szó, vagy pl. a tükörfúrógépes fileodnál)? :F
    Nem egészen értem, miért volt ez a gondja. Gondolom, az utf-8 lenne az igazi, ha jól használná a rendszer... vagy származik így a gyakorlatban problémám ebből?

    Köszönöm szépen a segítséged, számomra úgy tűnik, így képes rendesen bánni a rendszer a filejaimmal.
    Nagyon szépen köszönöm :R

  • VaZso

    senior tag

    Most tűnt fel, hogy a rendszerem indításkor kiír valami hasonlót: "mapscrn: cannot open map file _iso02_"
    Gondolom, ezért nincs ékezetem szöveges konzolban.

    Valójában ez most kevésbé izgat, mivel grafikus felületről minden jól működik, no meg jövő héten lecserélem a vinyót és lehet, hogy kipróbálok egy másik disztribúciót is.
    KUbuntura gondoltam, mivel Debian alapokra épül, de nem kell vele annyit bajlódni, hogy működő rendszert kapjak.
    ...aztán meglátom, lehet, hogy marad Mandriva, de ezt nem másolom át, hanem újratelepítem a rendszert.

    Ti melyiket ajánljátok inkább? Ubuntu vagy KUbuntu... tehát Gnome vagy KDE elsősorban? A Mandriván KDE-t használok.

  • VaZso

    senior tag

    válasz Anakin007 #5422 üzenetére

    A szépséghiba okát értem, csak valójában az nem egészen tiszta, hogy az eredeti, utf-8 beállítások mellett a web-oldalakon lévő ékezetes dolgokat miért nem tudtam letölteni... illetve az általad feltöltött árvíztűrő is másként jelent meg.
    Ezekszerint wget sem kezeli tökéletesen az utf-8-at, vagy lehet, hogy nem találtam benne az erre vonatkozó kapcsolót?

    A convmv volt a másik, ami összezavart, mert ha átalakította volna az ékezeteim, nem szóltam volna egy szót sem... Viszont ha jól rémlik, azt üzente vissza nekem, hogy már utf-8-ban vannak és kilépett...
    Ja, egyébként a másik convmv-vel kapcsolatos dolog, hogy ha olyan filet talál, ami harmadik kódolású vagy már előzőleg átalakított file (tehát nem a forrásnál megadott kódolású), az adatvesztés elkerülése végett kilép... nem találok olyan beállítást benne, hogy ezekkel ne foglalkozzon, de az értelmezhetőket alakítsa át.

    Most kézzel végigmentem rajta, de jó lenne máskor automatikussá tenni... az FTP-ről letöltött anyagomban minimum 3-féle kódolású fileok voltak (ezt még értem, miért).
    A webről letöltöttet már kevésbé értem, miért nem jelentek meg rendesen...

    Jó, hogy írod a wines partíciókat, tényleg eltűntek az ékezetek (illetve utf-8-ban voltak :) )
    Lefuttattam ezt az NTFS Confuguration Tool dolgot és valóban rögtön alkalmazkodott, átállította a kódolást. Így most már megint jó.

    A konzol és grafikus felület közötti lokalizációs különbség kezd egyre tisztább lenni, a font különbség egyértelmű volt számomra, viszont a Gnome és KDE-t ilyen értelemben eddig nem választottam szét magamban.
    A xorg is tiszta volt eddig, hogy lehet Gnome vagy KDE alatta, de ezen sosem gondolkoztam igazán el. :)
    Azt tudom, hogy a régebbi próbálkozásaim alkalmával azok a rendszerek még nem xorg-ot használtak, hanem valami mást. Talán XFree86 (XF86)? Tudom, az sem egyértelmű, hogy minden rendszeren most feltétlenül xorg-nak kell lennie...

    Hmm... A konsole az grafikus, rendben. Console az szöveges, ez is rendben (ezt hívtam magyarosan konzolnak, ami összetéveszthető a konsole írásával). Ezekszerint a Konsole a szöveges console fontjait használja? (Mondjuk characteres felületen bonyolultabb a különleges elemek megjeleítése, de ez meg már a szöveges console problémája.)
    A console fontok voltak a sysconfig könyvtáron belül, csak arra nem jöttem rá, a csomagkezelőből honnan lehetett volna ilyeneket föltenni.

    Egyébként a Wines fontokat importáltam KDE alá, mennek rendesen (csak az OpenOffice-ban alapértelmezetten használt font nincs winen, így ott azt mással helyettesíti :) )

    Egy biztos: sok szép feladat vár még a rendszer lelkivilágával kapcsolatban. :)
    ...de nem adom fel! :)

    Neked is további szép napot, és köszönöm a türelmed.

    [ Szerkesztve ]

  • VaZso

    senior tag

    Felírtam DVD-re az adataim k3b-vel. Minden rendben fel is került, de hiába állítottam be, hogy ellenőrizze vissza, kiadta a lemezt és utána csodálkozott, hogy nincs bent a visszaolvasáshoz (ugye noti meghajtót esélye sincs visszahúzni).

    Hogy tudnám visszaellenőrizni, hogy az összes file tartalma egyezik-e?

Új hozzászólás Aktív témák