Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Anakin007

    aktív tag

    válasz VaZso #5362 üzenetére

    Azoknál azért nincs, mert helyi fs, a linuxod helyi beállításainak megfelelően kezelt karakterkódolásokkal. Ha jól tévedek, 1 szóval sem mondtam, hogy tedd be bárhova is pluszba a codepage opciót az smbfs bejegyzésén kívül :) Az egy dolog, hogy nem is tudnád, mivel a codepage csak és kizárólag néhány hálózati fs-nél létező opció, mint pl. az smbfs.
    Ha gyorsban végigszaladsz a mount man-ján láthatod, hogy fs tipusonként vannak az opciók felsorolva, amik csak és kizárólag az adott fs-nél használható.
    Szal:
    Windows rendszerek csak saját magukkal 'kompatibilisek' a legtöbb esetben, így a karakterkódolásban is. Un*xok rendre UTF8-at használnak már jóideje az egységesítés végett és hogy ne legyenek megejelenítési gondok, akármilyen nemzetiségű is a user rendszere.
    Ezzel szemben a Microsoft a windows-1250 (DOS-ban CP850), magyar windowsok windows-1252 ( DOS-ban CP852) kódlapokat használnak. A windows-1252 kódolás szerinti ékezetes file-okat vhogy meg kell jeleníteni linuxon is, hogy ua legyen a végeredmény (meg visszafele is). Erre a konverzióra való a codepage opció és emiatt hozták létre a Microsoftos kódlapok un*os megfelelőjét, mint pl. windows-1250 -re van un*xban az ISO8859-1, windows-1252 -re az ISO8859-2, stb.

    Ha biszkálod az fstab-ot és kiakarod próbálni, használd a 'mount -a' parancsot. Ez mindent felcsatoltat, ami az fstab-ban szerepel. Ha vmi hiba van, akkor hisztizni fog.

    Igen, fstab-ban az opciókat mindig vesszővel elválasztva kell bepakolni, így az codepage=iso-8859-2 -et is. Megjegyezném, egyes rendszereken érzékeny a kis/nagybetűkre, ezért ha hiba van mount -a után, próbáld ki ISO -val is.

    ittegy tuti kis leírás az ékezetek rejtelmeiről, ráadásul magyarul. :)
    Száraz elmélet, csoki-ropi legyen kéznél :D

    Ha Isten létezne, hinnék benne.

Új hozzászólás Aktív témák