- Milyen billentyűzetet vegyek?
- Milyen videókártyát?
- AMD GPU-k jövője - amit tudni vélünk
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 9***(X) "Zen 5" (AM5)
- RX 6600 Aktív Displayport-VGA átalakító probléma
- Monitor hiba topik
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 / 3 5***(X) "Zen 3" (AM4)
- AMD K6-III, és minden ami RETRO - Oldschool tuning
- Házimozi belépő szinten
- Vezeték nélküli fülhallgatók
-
PROHARDVER!
Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel
Új hozzászólás Aktív témák
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
-
Ebben igazad lehet, ez a nonverb interakció nem az igazi, mondjuk én még a régimódi kommunikáción nőttem fel. Kb olyan ez is, mint amikor online pókeren többször is első 3-ban végeztem freeroll versenyeny többtízezer versenyző közül...szerencsére végig gondolva elvetettem az élőpóker bepróbálását, épp amiatt, amit írsz!
(arra szerintem totál alkalmatlan lennék)
-
A mondatra reagáltam, nem rád és be is linkeltem, hogy egészen pontosan kire gondoltam.
OK, bocs, hogy rákérdeztem, de nem volt egyértelmű... kicsit szerintem felhúztam magam valamin, ilyenkor csak fehéret/feketét látok. De igazad van, Te is azon kevesek közé tartozol, akikkel mindig jól el tudtunk dumálni minden topikban! Nem is kellett volna rákérdeznem...ilyenkor szoktam inkább inaktiválni magam pár hónapra!
Szóval még 1* sorry!
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Kemény. Nem rég haver Win10-ét átvittük SSD-re, azzal lett 45sec a bootideje, egy a tiednél modernebb gépen. Nem tudom azt a 22 másodpercet hogy hozza össze hdd-ről, elég hihetetlen.
tordaitibi: Nem tudom, de se Linux Mint, se ChakraOS, se Lubuntu nem kér semmi ilyesmihez jelszót laptopon nálam.
DBandi_: A Mint Cinnamon az jó. Viszont érdemes neki helyet szorítani az SSD-n, ha már úgy is újraraksz mindent. -
Warton
őstag
Nincs. Sőt, kifejezetten gyűlölök operációs rendszereket telepítgetni. Én a számítógépen dolgozok, filmet/youtube-ot nézek, játszom. A distrohopping nem qualitytime. Meg ahogy itt nézegettem a KDE template-eket, igazából külcsínyre bármit meg lehet ezzel csinálni. Az meg hogy mi van a motorháztető alatt baromira nem izgat, amíg működik.
A terv az, hogyha majd a Windowsos gépem meghal és új gépet veszek akkor arra már nyugodt szívvel tudjak telepíteni valamilyen linuxot (perpillanat a Manjaro a kiszemelt), mert a felmerülő problémákat tudom orvosolni, ismerem annyira a rendszert. Viszont most még eléggé bizonytalan nekem ez, de haladok. Amúgy már korlátozottabban használom a Windowsos gépet, szinte csak a World of Tanks, meg egy-két egyéb játék, ami a hardver miatt nem megy a linuxon, meg a biznisz dolgok maradtak a Windowson.
De azért köszönöm a javaslatot.
-
De.
Másik fórumon ahol fenntvagyok letoltak lehurrogtak mert szemükre vetettem hogy az OS ramhuszárkodás egy hamvába holt kínlódás.
Fél napi munkával lefaragta valaki a DE fogyasztását 500-ról 350MB-ra, volt nagy örömködés, aztán elindított egy böngészőt és a 2 magos őskövület+1GB ram kifeküdt. És szegényke még megpróbált visszaswapponi egy 5400 rpm hdd-re
Azon kívül hogy a Win indulásnál ha van ram, foglal akár 3 gigát is, amit a Linux utolér ha appokat nyitogatsz, én régóta nem tapasztalok sebességeltérést a 2 rendszer között.
Deskopról beszélek, szerintem ma már szinte mindegy melyiket használjuk.
Egy határ alatt bármelyik nyögvenyelve fog futni. -
CPT.Pirk
Jómunkásember
-
urandom0
senior tag
Szerintem ezt a "régi kiadás = stabil kiadás = szerverre" és "rolling release = instabil = munkaállomásra" dolgot el kellene felejteni, vagy legalább átgondolni. Nem feltétlenül lesz egy disztró stabilabb attól, ha régebb óta van kinn, sőt lehet, hogy pont a bugfixek backportolása során keletkeznek benne új hibák. És mivel a régebbi verziókkal jellemzően kevesebben foglalkoznak, mint az újjal, így lehet, hogy egy-egy ilyen hibát is kisebb eséllyel vesznek észre. Ezt írtam korábban is, hogy ilyenkor gyakorlatilag két külön ágat kell fejleszteni, tesztelni, karbantartani egy-egy szoftverből (a frisset és a régit), ami rengeteg erőforrást visz el, és mivel az emberi erőforrás jellemzően a friss verziók körül csoportosul, így simán elképzelhető, hogy egy friss verzió stabilabb, mint a régi.
És nem csak én gondolom ezt, hanem Richard Brown is, az OpenSuse egyik vezető fejlesztője, aki MicroOS-t használ a szerverein, ami Tumbleweed alapú.
Amúgy a manapság használt automatikus tesztelésekkel, és az olyan frameworkökkel, mint az openQA (több disztró is ezt használja), elég sok hiba kiszűrhető, így eleve jobb minőségű szoftvereket adnak ki nyílt forráskódú fejlesztők, mint mondjuk 15-20 évvel ezelőtt.
És az is igaz, hogy egy-egy friss verzióban sokszor olyan teljesítménynövelő fejlesztések vannak, amik kifejezetten jól jönnek szerveres környezetben, vagy mondjuk olyan fejlesztések, amik egy-egy funkciót gyorsítanak, vagy mondjuk jön egy újabb verzió X keretrendszerből (Java, NodeJS, akármi), ami megint csak sok esetben gyorsabb és/vagy stabilabb, mint a régi... -
urandom0
senior tag
Azt hittem, hogy weboldalaknál, ami HTTPS-sel kezdődik, az kóser.
sh4d0w már leírta az ezzel kapcsolatos tudnivalókat, én csak annyit tennék hozzá, hogy ha van egy webszerverem, kb. 3 percbe telik generáltatni hozzá egy teljesen érvényes tanúsítványt, amiről egy átlagos felhasználó soha nem mondja meg, hogy mennyire valid. Ő csak annyit lát, hogy ott a kis lakatka a címsorban, és azt hiszi, hogy ettől kóser a weboldal, miközben simán lehet adathalász is az adott oldal...
Szerintem a böngészőgyártók nagyban sárosak abban, hogy elhitették az emberekkel, hogy ami https és zöld lakatos, az megbízható és biztonságos, ami nem, az pedig nem. Pedig ez egyáltalán nincs így.
-
Petya XT
senior tag
Így igaz. Változik a világ, manapság linux rendszereknél is észen kell lenni, de szerintem átfordulni sem kell. Használhatsz TOR-t, VPN-t mindenhez, de minden lépés amit a biztonság oltárán áldozol, az a másik oldalon fog elvenni a kényelemből. Nyilván ezt kell egyensúlyi helyzetbe hozni. Ha az alapvető biztonsági szempontokat figyelembe veszed, a jelszavaidra, és az általad megosztott személyes adataidra vigyázol nagy baj nem lehet. Csatolmányokat nem nyitunk meg csak óvatosan, a böngésződet felvértezed minden földi jóval, ami a biztonság témakörébe tartozik, az otthoni hálózatodat bekonfigurálod rendesen( MAC szűrés, portokat nem nyitogatunk feleslegesen...stb.) Rendszeren tűzfal, ahol lehet titkosított kommunikációt használsz az alkalmazásoknál, Használhatsz privát DNS kiszolgálókat, amik eleve szűrik a kártékony tartalmat, sőt érdemes is (Cloudflare, Quad9 és társai)..........és még napestig lehetne sorolni.
- Biztonsági mentés a fiókban a fontosabb adatokról
- Teljes rendszermentés havonta, hetente, kinek mi jön be (Clonezilla, Macrium)
- Rendszertől független kártevő kutatás (Kaspersky Rescue Disk) USB-rőlAz ablakos rendszer meg alapból nem a legélesebb kés a fiókban, ami a biztonságot illeti, tehát az ebből a szempontból nem releváns. Bármelyik Linux disztró sokkal nehezebben sebezhető alapjáraton, mint a Windows felvértezve.
És tényleg nem akartalak vele megbántani, de nem érdemes ezen ennyit rágódni szerintem. Amit megtehetsz, azt megteszed, de annyi külső tényező van amire nincsen ráhatásunk....
-
Petya XT
senior tag
A jelszószéfek csak a gyűjtői a jelszavaidnak, ráadásul erős titkosítással védik. Ha mégis beüt a baj( bár a Bitwardennek pont nem volt még), kapnak egy rakás katyvaszt. Ha sikerül is visszafejteni, akkor sincs minden veszve, ugyanis a a 2FA még mindig véd, érdemes mindehol beállítani. Egyébként ha történik hasonló viszonylag gyorsan napvilágot lát, jelszavaidat megváltoztatod. Néha megnézed, hogy az email címeid, telefonszámod érintett e valamelyik adatszivárgásban. Ne haragudj, de szerintem túltolod egy kicsit ezt, napok óta figyelem. Tényleg nem akarlak megbántani, de szerintem húzd ki a gépedből az hálókábelt...
-
sh4d0w
félisten
Bitwardenben a jelszavak (mint minden normalis jelszo-managerben) a kliens oldalon kerulnek titkositasra a jelszavak es csak azutan kerulnek fel a halozatra. Tehat ha valaki betor a szerverre es megszerez egy csomo jelszot, azzal meg nem megy semmire, mert tudnia kene a mesterjelszobol derivalt kulcsot, ami feloldja a titkositast.
Szivesen folytatom privatban, vagy a kiberbiztonsagi topicban, eleget offoltunk itt.
-
sh4d0w
félisten
Okes, tisztazzuk: ha egy website SSL/TLS titkositast hasznal, az annyit jelent, hogy kozted es a webszerver kozott titkositott csatornan aramlanak az adatok - semmi tobbet. Ha az a webszerver egy tamado kezeben van, fujhatod a titkositast. Ha magaban az SSL/TLS protokoll implementaciojaban hiba van, fujhatod. Ha tegyuk fel, a Google valamelyik oldalara mesz fel, ami SSL/TLS titkositast hasznal, szuper biztonsagban vagy, amig mondjuk egy Yahoo-fele kokler hulyetol be nem huz valamit, akik meg elcseszik a sajat reszuk korrekt deplymentjet/implementaciojat.
Alapbol egy bizalomra epul az egesz HTTPS koncepcio: megbizol abban, aki kiadja a partnerednek a certifikaciot arrol, hogy o az, akinek mondja magat. Tegyuk fel, hogy a partnered megbizhato, tenyleg az, akinek kiadja magat.
De mi van a Root CA-val, aki ezt a tanusitvanyt kiallitja? Torhetetlen? Biztos, hogy torhetetlen? Megbizhato? Tudja auditalhatoan bizonyitani, hogy amit o kiad a kezebol, mint tanusitvany, az tenyleg megbizhato? -
sh4d0w
félisten
Na, itt alljunk megy egy pillanatra...
Attol, hogy "megbizhato" oldalakat latogatsz, nem vagy vedve, egy pillanatra sem. Barmilyen oldal lehet fertozott, tehat a kriterium, miszerint leteznek "megbizhato" oldalak, semmis.
Amit megtehetsz a biztonsagert: frissen tartod a BIOS-t/UEFI-t, a tobbi eszkozod firmware-jet (pl. a routeredet is). Ezutan frissen tartod az OS-t es az alkalmazasaidat. Harmadszor: nem kattintgatsz linkekre esz nelkul es elolvasod, mit irt ki a szamitogeped, a telefonod, ertelmezed. Ha egy kapott link gyanus, nem kattintasz ra (pl. azt allitja magarol, hogy a Amazon kuldte, de ha raviszed az egered, akkor vmi realamazon.com lesz a link); ha ismeretlen helyrol kapsz emailt varatlanul, reportolod a francba, ha gyanus. Konfigurald fel a tuzfalad, mert a Linuxokban alapbol ritkan van rendesen beallitva.
-
-
sh4d0w
félisten
Léteznek ultrabiztonságos számítógépek, így ismered meg: nincs fent az interneten, nem csatlakozik semmilyen hálózathoz, nincs benne semmilyen háttértár és nincs bekapcsolva sem.
Az, hogy egy rendszer mikor tekinthető biztonságosnak, sokmindentől függ. Felhasználó típusa, törvényi és compliance szükségletek - ezek mind-mind befolyásolják ezt, plusz a risk appetite szintén. Hol használják, milyen a környezet, amiben működnie kell - csupa-csupa tényezők, nincs one fits for all, különben mindenki azt használná.
-
urandom0
senior tag
Igen, így van ahogy írod. Vannak a nagyvilágban szerverek, amik tárolják a csomagokat, a hozzájuk tartozó indexfájlt, a kulcsokat, a cheksum fájlokat, stb. Itt van például az Ubuntu 22.10 egyik szervere: http://archive.ubuntu.com/ubuntu/
A pool könyvtárban ott vannak szépen a abc sorrendben a csomagok.
Azért, hogy a terhelés ne döntse be a szervert, vannak tükörszerverek. Az Ubuntu magyar tükörszervereinek listája (a végén a globális master szerverrel) itt van: http://mirrors.ubuntu.com/HU.txt
Magyarországon élő Ubuntu/Kubuntu/Lubuntu/Mint/stb felhasználóknak célszerű ezek közül választani egyet, és azt beállítani a csomagkezelő szerverének.Az OpenSuse Tumbleweed fő repószervere itt van: https://download.opensuse.org/tumbleweed/repo/oss/
Hogy milyen OpenSuse tükörszerverek vannak, azt pedig itt lehet megnézni: https://mirrors.opensuse.org/ -
urandom0
senior tag
Az a ROM az olyan értelemben read only, hogy átlag halandó random programocska nem tud írni bele, de egyébként egy sima írható flash memóriachip. Az elmúlt ~20-25 évben kiadott BIOS/EUFI programok frissíthetők a gyártó által kiadott frissítőprogrammal (de olyan is van, hogy egy hétköznapi Windows frissítéssel együtt jön le a BIOS frissítés).
Egy gyári hibás vagy rosszul telepített BIOS frissítés elég nagy problémákat tud okozni, többek közt téglásíthatja az adott eszközt. -
gregory91
senior tag
"Magyarán, ha nem hozok létre EFI partíciót, még attól el fogom érni az UEFI-t? "
Látom van némi zavar a éterben,de akkor tisztázzuk:
Az UEFI az a Unified Extented Firmware Interface rövídítése ez olyan mint a BIOS(Basic Input/Output System),csak jár hozzá egy egérkurzor és nem "dos" jellegű UI-val van ellátva.
Akkor nem fogod elérni az UEFI-t ha ügyetlenül frissíted a UEFI-t(pont úgy mint a BIOS frissítésnél).
Az "efi" az egy indítási mód ami a UEFI támogat(van amikor a régi mbr módot is támogatja).És igen,az UEFI-ben ki tudod választani hogy melyik rendszert akarod indítani(már ha jók az efi mappastruktúrája). -
Magát az EFI shellt persze hogy el fogod érni, ezt látod egyébként ha nem talál bootolható médiát.
Ebből az EFI shellből, mert egyébként elég okos, majdnem egy mini oprendszer, parancsokkal el tudsz navigálni a Linux /boot könyvtárig és valahogy el lehet indítani egy Linuxot.
Pontos menetét még nem próbáltam de a Supergrubdisc ha meg tudja csinálni akkor halandó is az efiből. Éspedig megcsinálja, törölt EFI partíció nélkül elindította a Kubuntumat, csak a kernelt kell neki megmutatni.
Erre még ránézek, érdekel a dolog.
Windowst sajnos így nem lehet indítani mert a BCD az efi partíción van és ha csak a C van nem indul. Vagy nem jöttem még rá hogyan is kellene. -
gregory91
senior tag
Tartalmazza a bootloader-t,a bootx64.efi/bootx32.efi kezdve az szükséges konfigurációs állományokkal karöltve.
Mondjuk egyfajta válaszfal a (egy vagy) több rendszeres gépeknél.Bár efi fájlrendszer nélkül is telepíthető rendszer.
Ebből kiindulva egyik haszna ha egyik "rendszer-partició" megsérült amin a bootloader-t is tartalmazza akkor egy rendszer sem lesz indítható.Az efi particióra ritkán folyik írás így kevesebb az esély a fájlrendszer sérülésére. -
urandom0
senior tag
Az EFI partíción vannak az EFI fájlok (egy vagy több), amik betöltik az oprendszert.
A rendszerbetöltés nem úgy működik, mint a régebbi BIOS/MBR-es rendszereknél, hogy az első lemez első 440 bájtjában van a boot loader, ami betölti a kernelt, hanem az UEFI megnézi az EFI partíciót, megkeresi az EFI fájlokat, és amelyik rendszer elsőnek be van állítva az UEFI-ben, azt bebootolja. -
sh4d0w
félisten
Ohmm... Nem.
GNU rendszer nincs. Stallman elkezdte irni, de vegul nem lett sajat kernele, igy lett a Linux kernelbol GNU/Linux.
Ubuntu alapu egyebkent, de csak free software van benne. -
urandom0
senior tag
Én most indítottam el egy frissítést, 2140 frissíthető csomagom van. Érezhetően lassabb, mint máskor, de hibát nem tapasztalok. Valószínűleg a 20230319-es snapshot jön le most, és mivel nagy méretű, sokan töltik, így lassúak a szerverek. Ilyenkor érdemes várni pár napot, amíg a többiek leszedik.
Az RPi-men is Tumbleweed van, de ott csak 100 frissíthető és 18 új csomag van. Bár az ARM, eleve kevesebb csomag van azokban a repókban, meg hát az RPi-n nincs X, csak egy minimál rendszer néhány plusz csomaggal.
-
urandom0
senior tag
Igen, VLC-hez nem nagyon kellenek codeckek.
De ha esetleg valahol valamilyen videót nem játszik le a rendszer (én belefutottam párszor), akkor feltelepíted az opi-t, és azzal fel tudod telepíteni a codeckeket is:sudo zypper install opi
opi codecsvagy
opi packman
Ugyanazt csinálja mindkét parancs (hozzáadja a Packman repót).
Az opi egy csomagtelepítő openSuse Build Service-es csomagokhoz. Az openSuse Build Service olyasmi, mint Archnál az AUR, nagyon sok "külsős" csomag érhető el így, amik nincsenek benne az alap repóban.
A Packman repóban pedig elsősorban olyan codeckek vannak, amik az OBS-ben tiltólistán vannak, vagy jogi okokból, vagy mert zárt forrásúak. Illetve vannak a Packmanben benne egyéb hasznos dolgok, meg játékok is.Ha opi nélkül akarsz codeckeket telepíteni, akkor azt is lehet:
# Install multimedia codecs using Zypper
sudo zypper addrepo -cfp 90 'https://ftp.gwdg.de/pub/linux/misc/packman/suse/openSUSE_Tumbleweed/' packman
sudo zypper refresh
sudo zypper dist-upgrade --from packman --allow-vendor-change
sudo zypper install --from packman ffmpeg gstreamer-plugins-{good,bad,ugly,libav} libavcodec-full vlc-codecsIlletve az opi-ban még vannak előre elkészített parancsok egyes csomagok telepítéséhez is:
opi anydesk AnyDesk remote access
opi atom Atom Text Editor
opi brave Brave web browser
opi chrome Google Chrome web browser
opi codecs Media Codecs from Packman and official repo
opi dotnet Microsoft .NET
opi megasync Mega Desktop App
opi msedge Microsoft Edge
opi msteams Microsoft Teams
opi plex Plex Media Server
opi resilio-sync Resilio Sync decentralized file synchronization between devices using the bittorrent protocol.
opi skype Microsoft Skype
opi slack Slack messenger
opi sublime Editor for code, markup and prose
opi teamviewer TeamViewer remote access
opi vivaldi Vivaldi web browser
opi vscode Microsoft Visual Studio Code
opi vscodium Visual Studio Codium
opi yandex-browser Yandex web browser
opi yandex-disk Yandex.Disk cloud storage client
opi zoom Zoom Video Conference -
urandom0
senior tag
Szuper!
A codeckeket felraktad? Ha igen, hogyan?Én tegnap a Leap helyére tettem fel a Tumblit, meglepődtem, hogy mennyivel gyorsabb a zypper, mint a Leap-ben.
Összeségében jó kis rendszer az OpenSuse, eddig ebben tudtam a legegyszerűbben beállítani a céges Windows-os l2tp VPN-t, az összes többiben molyolni kellett vele még egy sort. -
urandom0
senior tag
Geeko a neve, a faja pedig valószínűleg "Veiled Chameleon". Ha gekkó lenne a faja, akkor angolul gecko-nak írnák.
Én ahol látom, mindenhol kaméleonnak írják.
-
urandom0
senior tag
A Fedora és az OpenSuse a Btrfs-t használja már egy ideje alapértelmezettként.
Van pár tulajdonsága a Btrfs-nek, ami miatt jobb választás lehet, mint az ext4. Ezek közül igazából a snapshot támogatás az érdekes átlag desktop user számára. Az OpenSuse backup programja, a Snapper is ezt használja... -
Kenderice
senior tag
Használgatok néha, az alapok nagyjából mennek is.
Főleg ubuntu-t meg Mint-et használtam régebben.
Van saját magam által épített Nas-Router kombóm, az openwrt egyik változata, gargoyle fut rajta.
Van egy harmadlagos gépem amin olyan disztró van, amit ti itt nem szerettek.
Azt is próbáltam ezen a gépen, de lassú. -
urandom0
senior tag
Kicsit képzavaros a dolog, mert az egy kaméleon, csak gekkónak hívják
Bár azt sem tartom kizártnak, hogy egy chameleon gecko az, ami viszont valóban gekkó.
De lehet, hogy valami hibrid...
Vagy csak annyi, hogy a logo tervezője sem tudta, hogy mit is rajzol. -
urandom0
senior tag
Steam-et elméletileg tudod telepíteni zypperrel, de itt is fent van: https://software.opensuse.org/package/steam
Jó az a gekkó kaméleonnak is
-
Tim82
félisten
Amúgy jó dolog, ha a frissítendő vas támogatott, akkor pikkpakk megoldja a firmware frissítéseket. A BIOS/UEFI/Embedded controller rész emlékeim szerint egy alkalommal macerás volt (csak azután ment fel, miután minden más firmware frissítésen túl volt a noti és akkor is elsőre látszólag lekapcsolt, ki kellett nyomni, majd újra bekapcsolni a laptopot - utána viszont lement gond nélkül).
De ez szerintem nem Linux vagy fwupd issue volt, hanem magáé a BIOS update folyamaté. Három notin próbáltam ki eddig, két darab Thinkpad T470-en és egy X270-en, mindegyiken eredményes volt, a fenti, az egyik T470-nél jelentkező anomália ellenére is.
-
Tim82
félisten
De csak mert nem hallottál az fwupdmgr parancsról.
Támogatott hardverek itt: [link]
Ubuntu manpage: [link]
Debian manpage: [link]
ArchWiki: [link]Amúgy én azért biztos nem telepítenék fel Windowst, hogy BIOS-t frissítsek, az eddigi tapasztalataim szerint valamilyen pendrive-ról bebootolható Windows PE verzió (mint pl. a Hiren's Boot CD-s Mini XP) alól is meg lehet csinálni, de nekem főleg laptopokkal vannak tapasztalataim.
-
fatpingvin
addikt
-
urandom0
senior tag
Igen, ez csak attól függ, hogy neked mik az elvárásaid. Én Fedora Workstationt használok, ennek "release" alapú kiadásai vannak (ellenben pl. az Arch-csal, ahol rolling), félévente jön új főverzió, két főverzió között pedig csak patchek és biztonsági frissítések vannak. Ez nekem így pont jó.
De szerveren nem használok Fedorát, oda pont jó a Debian, mert azt igen ritkán kell frissíteni.
Desktop használatra nem annyira nyerő a túl lassú kiadású disztró, mert bele lehet futni hibákba. Pl. az asztalimon most OpenSuse Leap van, Jekyllel csinálok egy oldalt, és 2.7-es Ruby kellett volna egy pluginhoz, de Leap-ben csak 2.5 van. -
CPT.Pirk
Jómunkásember
Régebben Debianos voltam mert tetszett, de nekem más tapasztalatom lett ezen a "hosszú ideig tesztet" csomagok mondás terén, legalább is KDE-s Debiannal... Aztán meg van egy-két dolog, ami nem is működik esetenként több éves csomag verziókkal. A Debian testing meg hosszabb távon nem életbiztosítás... Szóval én inkább kerestem magamnak másik megoldást.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Mi most Arch vonalon a héten megkaptuk a 6.2-es kernelt, ráadásul azt hiszem most már a 4. build fut belőle. Én szeretem, ha fénysebességgel mennek a dolgok.
Egyébként attól függ, hogy mik az igényeid. Én gamer vagyok, meg olvasom napi szinten a phoronix híreit, hogy ebben meg abban az új kernel verzióban mik kerültnek be és már várom mikor adják ki őket.
Az Ubi / Mint jellegű disztróknál zavar, hogy sokára csorognak át az új kernelek, meg hogy ha pl. új mesa-t akarok, akkor kapcsoljak be hozzá PPA-t és onnan elérhető, de majd főverzió váltásnál lehet, hogy előbb vissza kell csinálni... Ugyanakkor melós laptopra meg Lubuntut raktam, mert azon úgy sincs értelme játszani és ott a "csak menjen és kész" a lényeg, ott az az igény.tordaitibi: Tervben van, viszont a saját gépeimen a bloatware mentes W10 LTSC van fent, ami egy kicsit jobb ezen a téren, mint a normál Pro kiadás. Szóval azzal összevetni nem feltétlen fair plusz eleve nem egyszerű az idle fogyasztást pontosan mérni. Ha lesz is ilyen mérésem végül, az csak tájékoztató jellegű lesz.
retardalt: Jah. Viszont általában többszálas letöltés mellett is még mindig hosszabb a letöltés, mint a telepítés. - legalább is egy modern gépen.
-
sh4d0w
félisten
Már említettem, meg azt is, hogy wrapper az apt körül. A különbség a színes TUI-n kívül, hogy több szálon is képes letölteni a csomagokat. Kevésbé jön ki ez az előny, ha kevés és apró csomagot kell csak frissíteni, de dist-upgrade, vagy Kali használata esetén viszont nagyon.
-
urandom0
senior tag
Körülnézhetsz a hdparm környékén, ha mást nem is, a HDD energiagazdálkodási paramétereit tudod módosítgatni. Csak nehogy olyasmit csinálj, ami károsodást okozhat a lemezben.
Illetve azt beállíthatod, hogy ne csatolja a partíciókat induláskor a Linux, akkor az író-olvasó fej sem fog járkálni (egyébként amúgy is parkolóállásba rakja a lemez elektronikája, ha nincs használva).
-
-
Uram Ön faátlisan téved
LG 24" FHD 20% backlight, amivel éjjel még simán kisüti a szemem az 11W.
Nekem éjjel kis fényerőnél a komplett gép+monitor 15-18W.
És ez 230 voltról készült fotó, 16,1W az egész és ebbe benne van a tápegység vesztesége.
Akkuról ez 14W körül lenne.
Meg sántít a logikád.
Az 50-100W kontra 12W akkor is megmarad ha egy 0,6kW plazmára kötöm ki a gépet. -
St3ven
addikt
További infó a honlapjukról:
"Census. When using Zorin OS, your computer may send us a ping which only includes the number of users, an anonymous indicator for the installation, Zorin OEM partner batch (if applicable), and your OS version on an hourly basis. We use this information to count the number of active users of Zorin OS. The indicator is only used by the census to prevent double-counting and does not personally identify you unless you (or someone acting on your behalf) discloses it separately. Below is a sample of the contents of the ping:
{id:"68f2d95b-f51f-4a5d-9b48-a99c28691b89", usercount:"1", oembatch:"", version:"15"}
You may choose to disable these pings by selecting the "Don't participate in the census" option in the Zorin OS installer or entering this Terminal command after installing Zorin OS: sudo apt remove zorin-os-census"
Tehát utólag is el tudod távolítani a census csomagot. -
St3ven
addikt
Ahogy a linkelt 2019-es cikk kommentjeiben is írják, egy pipa kérdése a telepítés során, hogy részt veszünk-e a cenzusban.
”Zorin 15.1 just arrived. I installed it, and the "census" question appears on the same screen with "install 3rd party software." The 3rd party software is ticked by default, so that it is installed. But the census question is NOT ticked by default, so you must tick the box yourself to disable the app (which I did).”
-
#63718632
törölt tag
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux disztribúciókkal még csak ismerkedők számára. A szerveres kérdések nem ebbe a topicba tartoznak.
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Milyen program ami... [link]
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Vélemény Linux Mint Debian Edition 4
- Tudástár MX-Linux 19
- Bemutató Linux a mindennapokban: Manjaro KDE
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Hír Zöld utat adott a nyílt forráskódú Linux meghajtóknak az NVIDIA
- Hír A Steam Play hozza el a Windowsra írt játékokat Linuxra
- Hír Hova jut a világ? Linuxot kínál a Windows Store!
- Milyen billentyűzetet vegyek?
- Milyen videókártyát?
- One otthoni szolgáltatások (TV, internet, telefon)
- Hálózati / IP kamera
- AMD GPU-k jövője - amit tudni vélünk
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 9***(X) "Zen 5" (AM5)
- Assetto Corsa Competizione
- Crypto Trade
- RX 6600 Aktív Displayport-VGA átalakító probléma
- Magisk
- További aktív témák...
- LENOVO ThinkSystem NVIDIA Quadro RTX 6000 24GB PCIe Passive GPU
- Xiaomi Redmi Note 13 Pro 5G 256GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- Samsung Galaxy A54 5G , 8/128 GB , Kártyafüggetlen
- Dell OptiPlex MT/SFF 3040, 3050, 7050, 3060, 3070, 5070, 7060 /WIN 11 - SZÁMLA- GARANCIA
- HPE Apollo 4200 Gen9 2U rack szerver, 1x E5-2620v4, 64GB RAM, 24x3.5" 2U-ban! ÁFA-s számla, garancia
Állásajánlatok
Cég: CAMERA-PRO Hungary Kft
Város: Budapest
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest