Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • dqdb

    nagyúr

    válasz Chal #75705 üzenetére

    Egy billentyűzeten vannak a normál billentyűk (betűk, számok, kurzorok, F-sor, stb.), vannak a módosítók (Ctrl, Win, Alt, Shift) és vannak az Fn gombok. Mind a módosítók, mind az Fn gombok legalább egy normál billentyűvel együtt fejtik ki hatásukat, a különbség annyi, hogy a módosítókat az operációs rendszer kezeli le, míg az Fn gombokat a billentyűzet. Ha te lenyomod a Shift billentyűt és mellé az A betűt, akkor a billentyűzet jelzi, hogy a Shift és az A le van nyomva egyszerre, az operációs pedig ezt úgy kezeli, hogy te nagy A betűt szeretnél írni. Ha egy tipikus F-sor nélküli billentyűzeten lenyomod az Fn-t és az 1-est, akkor a billentyűzet önmagában átfordítja F1-re, mert a rétegekben ez van bekonfigurálva, és a két lenyomott billentyű helyett egyedül csak egy harmadikat, az F1 lenyomását jelenti az operációs rendszer felé, Fn eleve nem is mehetne, mert az az USB HID szabványban nem létező billentyűkód, az 1-esnek pedig nem lenne értelme.

    Hogy kell ezt "hivatalosan" megoldani?
    Amit szeretnél elérni, az a nem "hivatalos", mert nem így van kitalálva a QMK, az rétegeken alapul, nem módosítókon, azaz Win+Num+ helyett Fn+Num+-t nyomsz, ahol az Fn rétegben adott helyre a Num- van bekötve. Fusd végig a dokumentációt, hogy lásd az alapokat és lásd a lehetőségeket, mert a VIA ezek jelentős részét elrejti, azon keresztül csak a funkcionalitás töredéke érhető el.

    QMK-ban megoldható persze az, hogy a billentyűzet oldalán alakul át a Win+Num+ a kívánt Num--szá, de ehhez egyedi kódot kell fejleszteni, itt találsz pár példát ilyen mappelésre, de látni fogod, hogy ezt te nem akarod sok billentyűre, legfeljebb néhányra, mert sok munka.

    Combos segítségével is lehet varázsolni ilyesmit, de ahhoz is kódot kell írni.

    Az ilyen mappelést AutoHotkey-vel vagy valamilyen maces megfelelőjével az operációs rendszer oldalán érdemes megcsinálni..

    Be kellene tenni a cmd-t layerváltó billentyűnek? De akkor nem csesződik szét az alap cmd működés?
    De, szét fog.

    Úgy lehet az előző bekezdésben szereplő két megoldáson felül kód nélkül összegányolni a kívánt eredményt, hogy a Win billentyűből mod-tap layerváltót gyártasz LT(layer, KC_LGUI) segítségével, a layerre pedig minden billentyűt módosítóval együtt veszel fel LGUI(kc) formában, a jobb Win számára külön réteget gyártasz, szóval oltári nagy szívás. Ez főleg úgy gázos, hogy saját firmware fordítása nélkül a gyárival csak 2+2 réteged van a szokásos 4 helyett a Win/Mac kapcsoló miatt, ami nagyon nem sok.

    Ott van eleve az Fn a billentyűzeten a Space-től jobbra lévő részen, és ott van egy Caps Lock túl jó helyen és túl könnyen lenyomható ahhoz, hogy Caps Lock legyen, ideális hely Fn számára az is. Nekem így néz ki egy tipikus TKL kiosztásom, a Layer 3 kivételével elég hozzá VIA, és a Layer 3 is átalakítható lenne úgy, hogy VIA kompatibilis legyen (vagy makrókkal, vagy AltGr kódokkal, a lényeg az, hogy Windowsban magyar kiosztásban a US kiosztás szerinti helyükön tudjak speciális karaktereket leütni). A fizikai F-sort nem szoktam használni, ezért vannak azok is látszólag felesleges módon rétegre téve, mert rétegen használom, kevesebbet kell nyújtózni; emellett szeretem, ha a legtöbb kombináció jobb és bal kézzel is elérhető, ezért van redundancia; valamint minden TKL-nél kisebb kiosztáson használt kombináció is felkerül ide akkor is, ha van rá dedikált billentyű, mert billentyűzetváltást követő 1-2 órában előfordul, hogy a kombinációt nyomom le.

Új hozzászólás Aktív témák