- TCL LCD és LED TV-k
- NTFS, exFAT, FAT32 – Melyiket válaszd és miért?
- Milyen TV-t vegyek?
- Nem tetszik a Procon-SP-nek, hogy a Nintendo távolról kivégezheti a Switch 2-t
- Milyen asztali (teljes vagy fél-) gépet vegyek?
- Léghűtés topik
- Nvidia GPU-k jövője - amit tudni vélünk
- Bluetooth hangszórók
- Hobby elektronika
- NiMH akkumulátor
-
PROHARDVER!
Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel
Új hozzászólás Aktív témák
-
Leesett, a 20.04-re kell külön telepíteni, értem. Amíg nem találod, rakd fel a Slimbook Battery-t. Kb ugyanaz.
Tényleg nem találni 20.04-re ezt a csomagot(mármint a 21.04 csomag felügyeskedését), amúgy legesélyesebb a PoP OS-nél keresgélni, ők szoktak friss Gnome csomagokat integrálni, itt említik is azt, ami neked kéne, de megoldást nem látok:
The future of power management on pop os
kb 1 hete sikerült feltelepítenem egy leírás alapján 20.04 alá is.
Nincs már meg az a telepítés ezek szerint, mert akkor vissza tudnád keresni az alkalmazott parancsokat....
(.)
-
Jogos, mondjuk csoda volt, hogy emlékezni véltem, mivel a 21.04-et szerintem még nem láttam. Viszont ezek a leírások new featuresről írnak, ahol ott van, amit Te is beraktál imént és a második linknél írják is, hogy Without installing any third-party application, Ubuntu now has built-in option to change the power mode. Szóval ez nem külön utólag telepítős akkor, ezért nem találod sehol.
Ubuntu 21.04 is Releasing This Week! Take a Look at the New Features
Changing Power Mode Is Easy Now in Ubuntu 21.04
Szóval sorry, tényleg semmi értelme nem volt ezek szerint ma ide beírni bármit is.
-
válasz
Doky586 #78953 üzenetére
Te egy 13 éves laptopról beszélsz.
Legrosszabb esetben 9 évesnek mondanám, mivel az 2012 novemberében jött ki, de utána is jó darabig szerintem még voltak sok gyártónál saját hibrid EFI megoldások, persze ha Te desktop alaplapra gondoltál, csak nem írtad, azt is megértem.
Nyugtass meg, hogy nem matekszakon végeztél!(3)
-
válasz
Doky586 #78950 üzenetére
Mondjuk éppen a HP Elitebook 8xxx sorozat, amit még eddig nem hallottam vackozni 8+ évesen is consumer biliműanyag laptopokból süt reggelire rántottát magának. De viccen kívül, az egy igen jó gép, az meg, hogy abban az időben minden egyes gép valamiféle hibrid EFI-legacy megoldással kísérletezett, szerintem nem von le semmit az értékéből. Még ma sem. 1000 Linux telepítést tuti csináltam már utóbbi 8 évben és ebből csak ezen a gépen végzett Manjaro-s kísérletem volt UEFI-s, majd talán az új veterán Dell M4700-on kipróbálom, de sokkal az se fiatalabb, mint a 8570p.
ATX desktopom van, de majd mindennap átcaplatni vele a Pest- Buda távot jó nagy marhaság lenne.No de legalább tudjuk, hogy van a Kezdő topiknak végre egy notebook szakértője!
Ilyenkor egyébként megmogyoróznak a Windowsos vagy SSD topikokban, azért jössz ide belekötni mindenbe?
Nem haragszom amúgy, kötekedésben én is otthon voltam, amíg írtam egyáltalán a topikokba.....
(2)
-
válasz
Doky586 #78943 üzenetére
Az utóbbi 9 évben már csak UEFI kompatibilis lapokat gyártanak..
Én a 2012-2013-as HP Elitebookommal együtt nem tapasztaltam ezt, volt valami hibrid legacy/UEFI opció, de ha nem hagyok fel elég gyorsan a próbálkozással, hosszabb kiventilláló blogot írtam volna az egészről, mint tordaitibi jókomám a galád Linuxról!
Egyszóval én 99 után gyártott gépekre is tettem már Linuxot, de erre az UEFI kompatibilis Elitebook sorozatra nem tennék, ha tizen bíztatnak se!
(bocs az offért egyébként)
ДарСтав
Igazi Donkihóte vagy, de ha nem szereted a függőségeket, akkor nagyon került a Debiant és még inkább az amúgy 97%-ban systemd-kiherélt Debian erőlködést. Egyszer írhatnál egy blogot, hogy aki totál nokedli Linux user, annak mi baja a systemd-s rendszerekkel.
Teamv. helyett meg ott az AnyDesk, amott írtad, hogy nem tud magyarul, de ezt még a program nem tudja.
nopara, csak ennyi lettem volna erre a hétre
-
a scanneléshez kell a sane és xsane
Köszi!
Ahogy leírtad, egyből beugrott ez a két csomagnév, kb ezerszer is olvastam itt a topikban. Sajna így felejt az ember, ha nem aktívkodik a topikokban csak mezei userré alakul.
Most megnéztem, nincs-e fenn az én Mint verziómon és elég fura módon a sane, xsane nincs fenn default, de sane-utils meg telepítve van. Jó sok értelme van ennek is.....
-
Hi! Van egy HP Deskjet 2547 multiprinter és egy HP 8560w-vel szeretnék használni, talán Mint 19.x vagy 18.x van a gépen, anno én raktam rá és kérdezik, van-e nyomtató driver hozzá. A gép nincs itt, nyomtatót ezer éve nem használtam. Annyit tudtam mondani, hogy csatolják a géphez a nyomtatót, mert a hplip csomag tuti fenn van Mint-en default és működni is fog szerintem.
Nyomtató része működik is, de a scanner nem, ebben tudtok nekünk segíteni, milyen scanner csomagot kell felrakni fenti nyomtatóhoz még pluszban? Vagy van a hplip és ha nem scannel, akkor bakfitty?
előre is köszi a helpet, uby
-
válasz
tobias40 #78716 üzenetére
....gyenge hozzá ez a laptopom és írtó lassú így,ezért majd a win10 mellé rakom fel az ssd-re a kiválasztott linux disztrót is...
Kb emiatt írtam, amit írtam, csak nem elég konkrétan, mivel a géped tipusneve alaján kb 140 különböző belsővel* került forgalomba, így nem volt egyértelmű a dolog....
Annyit azért megemlítek, ha tényleg tök nokedli vagy a Linuxhoz, akkor a legjobb választás a Linux Mint Cinnamon.
*viszont nVidia VGA-t nem látok csak Intel HD Graphics-ot, így amit írtál, hogy valami nem OK a VGA driverrel, az értelmezhetetlen, gyanítom a VB miatt van ez is, mivel nVidia-n kívül mindennek jól kell futnia a nyílt ill a kernelben lévő VGA driverekkel. (nem is nagyon van hozzájuk más)
(szerencsére Winx mellé még soha nem telepítettem, így nincs veszélye, hogy a továbbiakban is belevauzzak)
-
válasz
tobias40 #78713 üzenetére
Virtualbox-ot itt ajánlották én nem akartam feltenni és megtanulni de azt is kezdem már érteni,nem fogok miatta többet kérdezni de a topicjában nem válaszoltak és ezért kérdeztem meg itt!
Épp ezt nem értettem, de szerintem félreértettétek, amit írtam. Éppen nem lebeszélni akartalak, ezért értelmetlen pluszban a VB-be belemenni.
Csak, hogy értsd, ezt Te írtad?
Logot letöltöttem de nem tudom hogyan kell pastebin-re file-t feltölteni.
Reggeltem az oldalra...Ebből következtettem, hogy jobb lenne direktbe felraknod a Linuxot a Win mellé, semmivel sem nehezebb, de legalább azt látod, ami van, nem azt, amit egy rosszul konfigolt VB láttatni enged.
A pastebin használata meg az interneten a legegyszerűbb, copipaste, link kimásol-ide bemásol....emiatt gondoltam, hogy jobb kizárni minden felesleges eseménysort. Nem akartam a lelkedbe gázolni, az én oldalamon az látszott, amire reagáltam.Egyébként ha fel akarod rakni a csakgyanítomhogynVidia VGA drivert, akkor innen indulj:
Illesztőprogram kezelő kell neked, arra kattintva már látni fogod mi a teendőd, az általad most leírtak alapján a többi már menni fog. De ha felraksz egy VGA gyári drivert és annak is kell külön dedikált RAM külön, már életbe lép, amit imént mondtam a VB-n belüli kínlódásról.
Amúgy tényleg nem értem, miből vettétek le, hogy a kedved akarom szegni....
No mindegy, sok sikert, inkább nem kavarok be az eddigi hathatós segítséget nyújtó kollégák irányvonalába.
-
válasz
tobias40 #78711 üzenetére
Ez így a legértelmetlenebb dolog, amit el tudok képzelni! Most neked a virtualbox használatának elsajátításában segítenek a kollégák, amiről fogalmad sincs és egy számodra ismeretlen megoldás használatával kéne megismerkednek egy számodra szintén totál ismeretlen OS-sel? Ennek egy vége lehet, hogy megunod és azt mondod, neked ez a Linux nem jön be, nem tudod használni, holott a VB-t nem tudod használni.
Ettől függetlenül nem kívánok beleszólni a hozzáértők javaslataiba, de olvastam, amit írtál a pastebinről és abból az jött le, hogy így nem fog ez menni.
-
válasz
Frawly #78544 üzenetére
Látom Te sem érted, engem a kolléga alapkérdése és az utána jövő kiegészítés zavart össze teljesen, de tök mindegy. Ezért járok inkább a laza covid topikba, mert itt fájdalmas, hogy már nem csak az agyunk állaga hasonlít a korpafűtablettára, hanem annak használata is, egyre inkább. Azt meg pont nekem mondod, ki számít kezdőnek?
Nem az volt a célom, hogy a haladó topikba zavarjam a kollégát, de mivel az én agyam is korpafűtablettaként működik már lassan.....tök mindegy, kérdezni tudni kell, ez a lényeg. Az a nehéz, válaszolni már könnyű.
(#78541) I02S3F
Ez a TLC meg LFC rövidítés neked hogy jött össze?
-
-
Uby a kommentjeid mindig feldobják az estémet, mikor hazaérek melóból és átolvasom a topicot.
Utóbbi félévben akkor nem sok szórakozásod lehet itt a PH-n.
Most még ez is csökken eggyel. Most is annyira éreztem, hogy inkább nem kéne írni, de pár régi ismerősnek mindig szívesen írtam. Haladóba ne írjon senki, Offtopikot, Linuxos programok(játékok) topikot megerőltető megkeresni sokaknak, ezért ide minden jöhet vegyesen.
(gyakorlatilag a Laza covidtopik maradt, ahová irkálni szoktam, az sincs ilyen siralmas, mint ez a mindentbele topik)
Vegye úgy mindenki, mintha nem is írtam volna. Ez a nem írok segítő hsz-t, de ha valaki ír, abba belekötök, mert nem rendel a pszcihodokim style elég idióta módi.
-
Amúgy data science-t tanulok (pont vége lesz az első évemnek, felszabadul egy kis időm), lehet csinálok egy fileservert omv nélkül, aztán játszom sql-el. Python tanulok egyetemen úgyis majd scriptelgetem.
A kedvedért ki is vastagítottam, én erről beszéltem, Te miről beszélsz? Értem én, hogy be kell szólni meg okosabbnak kell lenni, de sok értelme nincs, már épp az ilyen okoskodások miatt nem írok ide, csak ritka esetben. (egyébként nem is ez volt a problémám, ha értelmezted volna, amit írtam, inkább az, hogy a lényeg nem derül ki csak az első válaszok befutása után)
minden piszlicsáré dolog
Neked lehet és vajon miért?
-
válasz
moleculez #78517 üzenetére
Nem érdekes, nem érted mi a gondom, de ha megpróbálod kívülről értelmezni a kezdő kérdésed és az imént általam idézett kiegészítő részt, látni fogod a fényévnyi távolságot közöttük. Páran arra elkezdenek válaszolgatni, aztán kiderül, amit Te tudtál csak nem írtad le. (ezért is említettem a Látóasszonyokat) Ki a halál szeret sokat irkálni valamiről, amiről kiderül, hogy nem is az lenne amúgy a kérdés.....
-
válasz
Frawly #78514 üzenetére
Moleculez kolléga már nem kezdőzik, pont ez volt a bajom a kérdéssel, hogy akkor még nem merült fel a cél:
Amúgy data science-t tanulok (pont vége lesz az első évemnek, felszabadul egy kis időm), lehet csinálok egy fileservert omv nélkül, aztán játszom sql-el. Python tanulok egyetemen úgyis majd scriptelgetem.
ezeket én nem tartom kezdő fogalmaknak:
fileserver
sql
Python
scriptelgetés -
-
válasz
moleculez #78500 üzenetére
Na szóval szeretnék szórakozni vele efféle képen, széthackelni, elrontani megjavítani, kiismerni a lelki világát
Anno, mikor elkezdtem Linuxozni, a Linux Mint mellé a Debiant raktam fel hasonló céllal, hogy kicsit ismerkedjek a Linux lelkivilágával. Arch-csal szemben ez inkább alkalmas az alapoktól indulva tanulgatásra és gyilkolásra és főleg a függőségek kezelésének megismerésére, ami a csomagkezelés átlátása szempontjából nagyszerű tud lenni. Arch az rolling rendszerű, míg Debian kiadás alapú és itt a lényeg, mert felrakod a stable verziót, aztán a unstable, testing meg experimental tárolókat és már mehet is a buli, ha ezekből raksz fel frissebb csomagokat.
De ami főleg a Debian mellett szól, az a csomagkezelés, mert az apt rendszert már valamennyire ismered látásból, nem lesz annyira idegen, mint a pacman.
Itt egy példa, felraktam a Jessie-t és nem volt hang, ez is nagyon jól mutatja, hogy lehet ügyeskedni rendesen Debianon egy ilyen egyszerű dologgal is.
A segítő hsz-ek alapján végül sikerült, de érdemes a thread-et végigfutni.
Anno az alapokkal való ismerkedés után az jött, hogy felraktam a sources.list-ba a fent említett frissebb csomagokat tartalmazó verziók tárolóit és mivel Cinnamon verzióm volt, azt mondtam a telepítőnek, hogy most rakd fel a legfrissebbet az experimental tárolóból. No ha ezt a frissítést megcsinálod, fogod élvezni a függőségkezelés gyakorlását, az tuti. Én a tanulgatás végére már annyira elmélyedtem a dolgokban, hogy egy ilyen csere után már konzolból és fejből tudtam helyreállítani a meggyilkolt rendszert!
Szóval vesd csak bele magad a mélybe, de megnézheted az Arch-ot is, de szerintem az alapok megtanulásához a fent leírtak miatt jobb a Debian.
Ha viszont csak terminalozni akarsz meg pálcikaWM-et használni, akkor jobb az Arch, de ez lehet egy későbbi lépés is, nálam is az lett volna, csak időközben kinyírták a motivációmat. (lassan fél éve ezen a SSD-n még mindig csak egyetlen rendszer van) - talán ha megérkezik a bivalyölő Dell használt üzleti noti Quadro nVidia dVGA-val, hátha megjön a kedvem -
-
válasz
szucstom #78467 üzenetére
Most látom csak miért is kifejezetten IT-s szakiknak való ez a Asus RT-AC65P!
Háromlépéses, egyszerű üzembe helyezés
Az ASUS router kevesebb, mint 30 másodperc alatt, mindössze 3 lépésben, gond nélkül beállítható az egyszerűen kezelhető felhasználói felületen. [link]Reméljük nem lesz így gond neked sem!
-
válasz
szucstom #78463 üzenetére
Szerencsére azért tisztában vagyok jópár dologgal a routerek terén, egyedül a márka az, ami némi gondolkodást igényel
Nálam pont fordítva van, totál hülye vagyok a routerekhez(ugye sosem voltam IT-s)viszont amit tudok, itthoni feladatokra az ár/érték bajnok Xiaomival intézek el.
Mondjuk nálam 5 eszköz van, abból 3 wifi, 2 kábel. Plusz azért 55 m2 lefedéséhez pont alkalmas
No lényegében itt is hasonló igény van, nem is nagyon tudok jobban a Xiaomi 3G-nél erre a célra.
Ha lemegyek a ház elé bagozni, ott is wifiről megy a teló, bár mióta párom áttologatott pár bútort, inkább a régebbi Xiaomi telómnak jön be normálisan a wifijel.TP-link nekem is volt, nyáron nem bírta a meleget, megfőtt.
-
válasz
szucstom #78460 üzenetére
attól függetlenül megnéztem az összefoglalót, mit ajánlanak
Ilyenkor úgyis ez a lényeg.
Gyorsan lezavartad a vásárlást!
Ez az Asus elég korrekt amúgy, nekem is van Asus, csak nem gigabites, ha nem fenyeget a Digi a gigabit behúzásával kb 3 éve, nem is kellett volna más az Asus helyett, a webes beállítófelülete is teljesen jól kezelhető laikusoknak is. Az AP mód miatt még jól is jöhet később.
-
válasz
szucstom #78458 üzenetére
a 40k-t jelenleg sokallom
Azt én is! Anno jó kis Xiaomi gigabitest routert vettem inkább negyedennyiért.
(mire beér a lakásba a gigabit, totál elöregszik a gigás routerem)Vazze, te kémkedsz utánam?
Ja, mivel a topikot akartam javasolni, de 10 sec alatt láttam is, hogy már írtál oda párszor.
Elég sok szaki van ott is, talán pont elsikkadt a kérdésed, előfordul ilyen, nem hiszem, hogy szándékos volt vagy senki ne tudta volna a választ, emiatt kár ignorálni egy szaktopikot.
-
válasz
szucstom #78455 üzenetére
Netgear? Ha újra nekiugrasz, biztos, hogy a beszerzés után érdemes a Milyen routert... topikban megkérdezni, mik az opciók? Mondjuk pont 2 évet azért csak kihúztál ezzel is, de most talán jobb előre körbenézni, melyik típusokat lehet rugalmasabban kezelni fw-felrakás szempontjából is. Az, hogy valami jó drága és akár emiatt is elég zárt rendszerű.....
nem adom fel könnyen, ráment 2,5 napom, csak ezzel küzdöttem
Ez jó, legalább nagyon profivá válsz!
Egy IT-s, aki ért a routerekhez.....juhúúú!
(bocs, de ezt nem lehetett kihagyni)
-
válasz
headhunter #78412 üzenetére
Csak az a közösségi oldal szűnik meg, amit linkeltél vagy a fene se érti, ez meg éppen a rajongó közösségnek lesz nagyon super! Mivel egy teljesen zárt közösség, átkozódni és háborúzni, perekkel fenyegetőzni tudtak a nem fanok irányába, szóval most vérig vannak sértődve, mert nem nekik folyt be a sok pénz, amire évek óta pályáznak, de tény, hogya fő ellenség ír származású Linux Mint legalább annyira magyar disztró felhasználói szemmel, talán a neve nem magyar csak.....bezzeg a nagy nemzeti disztrónak az, mert mint tudjuk tőlük, a fekete párduc az ősi magyar szittya állat! De vajon akkor miért nem hívjuk feketePárduc-nak?
Szóval nopara, nem a csodadisztró szűnik meg, csak a közösségi oldala....vagyis az sem, csak a fanokat megint fel akarják húzni, hogy tudjanak átkozni minden más disztrót használó népeket.
egy korrupt országban, becstelen emberek között: Magyarországon"
Ezzel is azokra gondolnak, akik nem a bP OS-t imádják.
-
Super! Ha utolsó hsz-ed nem olvasom, én is a javítást javasoltam volna, de ha most ez működik, akkor nincs értelme tovább keresned. Amúgy az aisleriot is ott van a Synaptic ablakodban, ez a legegyszerűbb alappal indul, de van sok variáció itt is Ctrl+o lenyomására.
A Wine-t egyelőre kihagynám, ha van más opció...!
Pedig igazán felrakhatnád egy XP-s pasziánsz.exe miatt!
Majd jelezd azért, hogyan oldottad meg a FB Messengert! Sajna ha a bácsi FB-ozni fog, az eléggé sok lesz a gépnek, de ez van. Annyit mondj meg azért nekik, hogy ne nyissanak meg sok ablakot a böngészőben!
-
Kezdem feladni!
Úgy látom, a Sparky esetén ezt kell tenned, előbbi képek alapján vannak gondok a tükrök elérésével, ezért nem is frissített semmit és nem is tudsz telepíteni semmit!
Gondolkodtam már előző hsz alapján is, hogy ki kéne próbálnod a Linux Mint XFCE verzióját, mivel annak mind a telepítése, mind a későbbi használata is jóval kezdőbarátabb a többi disztrónál.
Mindent ugyanúgy csinálj, ezt az iso fájlt töltsd le és írd ki és ha megvagy, bebootol, akkor ennek a terminal kimenetét rakd be ide, a szöveget a szövegablak alatt lévő Programkód gombbal jelöld!
direkt link, nem kell keresned:
Linux Mint 20.1 "Ulyssa" - Xfce (64-bit)
(de előbb megpróbálhatod, amik growler kolléga javasol, bár én már azt sem szerettem anno, ha egy Inrelease volt a tárolók sorának végén, itt meg mindegyik után az van)
-
Szia!
Nem ismerem a Sparkyt, de Debian alapú, szóval talán van tippem, mit kéne csinálnod.
1. Az 'Első futtatást' minden rendszerindításkor feldobja:
Teljes rendszerfrissítés - nyilvánvaló, hogy feldobja minden ilyen kezdőbarát disztró. Csináld meg.
Legegyszerűbb, ha termialból asudo apt update && sudo apt upgrade
parancsot futtatod le, ez frissíti a tárolókat és telepíti a szükséges alaprendszer és programfrissítéseket.Nyelvi csomagok - ha a magyar nyelvet kiválasztva rákattintasz és vagy telepít még valamit vagy kiírja, hogy már telepítve van, akkor nyugodtan választhatód az Első telepítés segéd eltávolítását, nincs már több dolga neki itt.
A Grub config ablaknál is menj tovább, mert ebből nem tudtunk meg semmit. Ez az inditó ablak, de nem értem, miért jött fel, hiszen valószínűleg települt a GRUB. Nem ismerem a telepítősegédet Sparky-n, de gondolom nem emlékszel, kiválasztottad-e telepítéskor/particionáláskor, hová rakja fel a rendszer a GRUB-ot..... Ha egyetlen rendszer van és egyetlen meghajtó azon a gépen, akkor nagy gubancot nem okoz, ha akárhová is rakja a GRUB-ot a rendszer, de ő alapból meghajtóra fogja tenni, nem particióra. Szóval ezt a kék grub-config ablakot vidd végig, ha elakadsz, rakd be ide, mit ír ki.
Pasziánsz - nem használok semmilyen játékot Linuxon, de ez a game-tasksk csomag egy metacsomag, nincs sok értelme felrakni és ahogy nézem ez önmagában nem is rak fel játékokat.
Synaptic-ban írd be a pasziánsz szót és ha van a tárolóban ilyen game, akkor látod az ablakban, mint itt:
(ha nincs, keresünk máshol, jelezd majd)
Ha nincs fenn a synaptic, ami egy GUI-s csomagkezelő, akkor terminalból felrakod:
sudo apt install synaptic
paranccsal.---------------------------------------------------------
Ha idáig megvagy és nem volt gubanc, az jó, ha valami nem tiszta, csak jelezd.
Egyébként ha csak ennyi dolgon akadtál el, akkor elég simán megoldódott a Linux felrakása, szerintem a használatával sem lesz sok baj. Bár a puding próbája az evés....
Felhasználás: távol élő családtagokkal való kapcsolattartás (FB video chat), néni: pasziánsz, bácsi: streamelt sportközvetítések nézése
....ez a FB használat eléggé rendszerigényes, a stream is, de ez VGA függő eléggé, utóbbihoz nem értek, de ez a FB chat mit jelent pontosan? FB Messengert használ a bácsi? Erre célszerű lenne felrakni majd egy kliens programot neki, például Franz vagy Rambox, ezekbe egyébként integrálni lehet sok mindent, ha felrakod valamelyiket, látni fogod.
Tényleg nyugodtan kérdezz, ha elakadsz! Az ilyen segítség, amit a szomszédoknak nyújtasz, amúgy is nagy respect! Ha tudunk, segítünk mi is. (vannak hozzáértők is a topikban szerencsére, nem csak hozzám hasonló műkedvelők)
********************************
Ja és az utolsó ablak! Azt jelzi, hogy a saját tárolóban is megtalálható az adott csomag, igaz régebbi verzió, de célszerű azt felrakni, hogy ne legyenek az újabb verzió miatt esetleg függőséggel kapcsolatos gondok. Amúgy is alapvetően elsőként mindig a saját tárolókban lévő csomagokat telepítjük! Ha ott nincs meg, akkor jönnek külső forrásból keresések, de ebbe még ne menjünk bele. Szóval erre lesz jó majd a Synaptic, hiszen ő lesz a csomagkezelő! Ami a saját tárolóban van, azt teljeskörűen kezeli! Hasznos nagyon, érdemes használni. -
válasz
Frawly #78268 üzenetére
Tudtommal most is van GnomeOS.
Ja erre a mostanira gondolsz, igaz, én meg a Gnome Ubuntura gondoltam, sorry!
Aki nem régi Ubuntus, annak írom, a Gnome Ubuntu nem az alap Ubuntu, ami Gnome-mal szerleve érkezik default.
Ez a GnomeOS nagyon új valami, épp kéklufi írta minap, de a honlapon is látszik, hogy csak VM verziója van Hard verzió vagy lesz vagy nem. Szerintem VM-ben nem lehet igazából tesztelni egy totál DE-t.
Ilyen lenne a Cinnamon is, azt is szétkutyulnák a disztrók: ha használnák. Mert jelenleg a Minten kívül alig használja 1-2 másik.
Azért jóval több, ami használja, de ne is használják sok helyen, minek? Az is már egy alap DE-ből lett kikavarva. A vicc, hogy a Mint, mint a Cinnamon fejlesztője, szintén nagyon nem az alap Cinnamont használja, mivel egy ökosystem már az is a Nemoval meg az Xapps-szal együtt. Anno nem kevés időmbe telt, mire a Debian 8-ból ugyanolyan disztrót faragtam, mint a Mint Cinnamon.
Emulátorból sok van.
Jogos. Nekem nem tűnik fel, mivel anno csak PC-n játszottam, ill még nagyon régen Amiga meg C64 volt az öcsémnek. Fura, de ha fizetnének se bírnám elviselni azt a gyilkos zajhatáscunamit, amit egyes játékok alatt el kellett viselni!
Tudom, sokan imádják ezeket a régi valamiket, egészségükre!
-
Sok fajta van Debian vonalon, sőt meglepődtem, mikor a saját tárolóban is találtam 3-4-et.
Amúgy nem is meglepő annyira, 60ezer csomag között én folyamatosan találkoztam egy ideig olyan új csomagokkal, amik érdekeltek. Ugye a Debianról csak azt mondogatják, hogy elavult csomagjai vannak, de emellett a legtöbb csomag és legtöbb platformra, ami még jellemző rá. Naná, hogy így nem nagyon ugrálhatnak a csomagfrissítésekkel. Illetve etőől függetlenül akár rollingot is csinálhatsz belőle testing, experimental repokkal. Elég érdekes játék, főleg ha valaki szereti lekűzdeni a függőségeket.
Mednafen, ez inkább valami gyógyszernévre emlékezteti az embert!
Sega is ismerős, valami kávétipus, én a fredo fajtát ittam már régebben.
-
válasz
Frawly #78253 üzenetére
Már pedig a Gnome szinten minden disztróban átkutyult. Talán még a GnomeOS
Valóban, a GnomeOS! No az egy egész klassz kis disztró volt, csak megszünt, amikor Ubuntu átállt Unityről Gnome-ra. Pedig GnomeOS még nem volt lebutítva, minden funkciója megvolt. Ami jó, az megszűnik, no mindegy.
PoPOS nem rossz, csak valami miatt azt sem szerette a gépem, akár a Manjarot. Olyan ez a HP 8570p, mintha minden ellen be lenne oltva, egyedül Mint Cinnamon ellen nincs.
De abban igazad van, hogy a Mint olyan, hogy nagyanyámnak felrakom és elvan vele, kifejezetten előnye ilyen felhasználóknál, hogy minden DE-vel gyakorlatilag win-szerű elrendezéssel operál. Engem meg sose zavart, hiszen a WIndows7-tel sem az volt a bajom, hogy a kinézete nem tetszett, teljesen jó volt az, max nem lehetett skinezni.
Érdekes ez a Gnome, mert nyomnak bele minden új fejlesztést, Wayland meg anyámtyúkja, mégis olyan érzése van az embernek, hogy egyre kevesebb hasznos funkció marad benne.
Mindegy, nekem a klasszikus elrendezés után úgysem állna kézre, mint mondjuk a KDE.
(#78254) Frawly
Ezeket a dolgokat már sokszor átbeszéltük, tényleg az van, hogy fél év, két év alatt átlag user is felszed annyi alapot, hogy elboldogul gyakorlatilag minden átlag disztróval, DE-vel. PálcikaWM az már más tészta, mert ahhoz aszketizmónak kell lenni vagy olyan gyenge gép kell, amivel már böngészni lehetetlen.
Nekem a felhasználói szokásomat tekintve valóban szerencsém van, mert tényleg egy ilyen nagymama szintű disztróval is elvagyok, meló böngészőből megy és nem játszom. Biztosan váltanom kéne, ha valami spécibb melós dolog lenne vagy játszani akarnék, de így meg az a 8 év ugyanazon a disztrón nagyon ragaszkodóvá tesz. Lehetőleg azért nem frissítem a rendszert, hanem újat telepítek, mert ha még ezt se tenném, totál elfelejteném, hogyan kell belakni egy rendszert.
Amúgy megértem én, ha valaki másra vágyik, mint a Mint Cinnamon, de ha valakinagyon nem ért semmit és nem megy azzal, amit erpltet, max olyankor írom le, hogy inkább rakjon fel egy Mint Cinnamont, azzal menni fog a dolog. Visszajelzések is engem igazoltak, szóval nem is értettem pár hónapja miért lettem betámadva ezért. Vannak egyszerű tények, de sosem mondtam, hogy a Cinnamon a legjobb, max azt, hogy a Mint Cinnamon magasan a legkezelhetőbb nagyon kezdőknek, akinek nem sok affinítása van a Linuxokkal való próbálkozásokhoz.
Aki újabb gépekkel vagy komolyabb igényekkel jelentkezik, nem is nyaggatom azzal, hogy rakjon fel Mint Cinnamont. Amúgy is minek, azt ha felrakja, utána el is felejtheti még azt a kevés Linuxos tudását is, amit addig felszedett. Lassan én is így vagyok ezzel. Azért ennek nem örülök, legalább egy Debiant újra fel kéne raknom, hogy ne felejtsem el, ami eddig rám ragadt.
-
válasz
CPT.Pirk #78249 üzenetére
Akartam is mondani, hogy amikor én használtam utoljára, akkor volt ilyen!
Ez lemaradt, bocsi. Amiket írsz, elég ismeretlenek nekem, szóval változtak a dolgok. No majd valamikor csak ki kéne próbálni harmicadik alkalommal is. Ha a GRUB megint kampeca lesz az első upgrade-nél, akkor megint várunk egy évet. Amiatt aért nem lenne rossz, ha fenn lenne, mert ha egy real IT-s kolléga elakad valamivel, tudok neki segíteni!
Egyébként nagyon én sem ismerem Arch-ot, nem szükséges hozzá, ha valaki bármilyen disztrón elboldogul, hamar kiismeri magát, persze ha valaki terminalból is szeret frissíteni, telepítgetni, annak kell az Arch ismeret, bár a pacman/Rosetta is bőven elég. Sőt, igazából ez mindenre elég.
#pacman/Rosetta - Arch, Manjaro csomagkezelés terminal/konzol parancsai
-
válasz
szucstom #78245 üzenetére
Más hasonlót? Hát eddig azt mondtátok, hogy ilyen nincs még egy az összes világon lévő klónok között!
De ne aggódj, egyelőre nem szűnik meg.
Amúgy meg ja, addigra lesz 15 a négyzeten klón, szóval az nehéz, míg a kinézete alapján eldöntöd, melyik legyen, mivel mind Arch alapú lesz és mindbe lesz AUR. A Manjaro témákat meg még most mentegesd el.
Észre sem fogod venni, hogy nem Manjaro-t használsz.
-
válasz
CPT.Pirk #78246 üzenetére
Annyi biztos, hogy az AUR-es tartalmakat egyszerűbb kezelni, mint a PPA-kat. Egy grafikus progi, egy tároló.
Anno erről bővebben beszélgettünk valakivel valahol, szóval, ha úgy lenne, ahogy írod......no de! Egyes programokból az AUR-ban van 17 féle változat. Te meg a rutinosabbak meglátják ezek között, amire nekik vagy a disztrónak szüksége van. No de akinek fogalma sincs róla, mi mit jelent a 17 verzió megnevezésének a végén?
A PPA-k meg verziónként kezelendők, ez is tény. Nekem egyik sem okoz gondot, PPA vagy AUR, az egyik LTS-hez van, másik rollinghoz, de adott esetben mindkettő okozhat fejtörést hozzá nem értőnek. szerintem
A PPA-k tárolóját külön fel kell rakni, a Manjaro-ban meg az AUR-t külön be kell kapcsolni/engedélyezni. Aki ismeri ezeket, annak egyszerű mindkettő.
Ráadásul nem kell velük törődni később
Nyilván, ha a disztróval nem kell törődni, akkor az AUR-ral sem.
-
válasz
Rimuru #78243 üzenetére
Sajnos nem érted, megszűnt a Manjaro, de hiába emlegeted bob blogját, mivel én kb 6 éve raktam fel és akkoriban olvastam, hogy újraélesztették. Akkor is kb ilyen volt, de nem volt hype-olva. Már egyébként bánom már, hogy többek között azt a blogomat is kilőttem, amiben épp a Manjaro jelenségről értekezek, összevetve a Mint Cinnamonnal. Alapból indításként ugye mikor eg kezdő elkezd válogatni, mit rakjon fel.....szóval színpszichológia ez keményen. Amikoe írják sokan, hogy hű de itt nincs PPA meg AUR van, hogy az biztonságos meg hasonló zagyvaságok.....de ne is menjünk bele. Nekem amúgy már anno tetszett, még XFCE-vel.
A FB-on való népszerűségről meg inkább nem mondok semmit.
-
válasz
szucstom #78234 üzenetére
Super! Olvastam a dolgot, elég ciki valóban.
Konkrétan fel se bírtam fogni, milyen nem létező problémát akarsz megoldani, annyira nyilvánvaló volt az usererror szag. Így meg, hogy épp előtte kérted ki magadnak K0zm0 koma helpjét, hogy Te IT-s vagy, mindent megoldasz......szóval tetszett a dolog nagyon.
(bocsi, de tényleg)
-
válasz
Frawly #78229 üzenetére
A Gnome nem minden disztrón egyforma.
Szerintem meg de, max amire gondolsz, az a Gnome alapú átkutyult Gnome-nak nevezett DE valami. Jó pár jól sikerült Gnome alapú DE van, de ami Gnome x.xx-szel van szerelve, az inkább csak kinézetben van átszabva.
A Gnome OS viszont tényleg nem usernak való, ahogy említed is, nem véletlenül nem is lehet fizikai gépre telepíteni csak VM-re, illetve elméletileg lehetne, de az a verzió még nem létezik.
PopOS egy spéci disztró, de teljesen jól néz ki, próbáltam párszor, használhatatlan nekem, de gondolom ha gamer lennék, én is azt mondanám, hogy hűdejó! A kinézete tényleg egyedi, a témája is elterjedt külön themes-ként. Ja meg népszerű, jön fel a listán, mint anno a Manjaro, utána az MX. Mindig van új üdvöske szerencsére, anno a Mint is ilyen volt.
(#78231) fecus
Nekem egyből dobja a kereső, amit csak beírok, hogy van-e! Amit viszont ténylegesen keresek, engem is szokott szívatni, nem vagy egyedül ezzel.
nm!
-
válasz
Frawly #78225 üzenetére
Ha jó Gnome-élmény kell, akkor a PopOS-t javaslom, feltéve, ha nem zavar, hogy bloat. Ha sovánabb megoldás kell, akkor Arch vagy Arco Linux vanilla Gnome-mal.
Mi van? Ami bloat, az éppen a Gnome miatt bloat, de amúgy ha valaki a Gnome-ra kíváncsi, sokat ér a teljesen kiherélt, átalakított Pop OS-sel.
OK, az alapok itt is Gnome-ból vannak, de amúgy elég más, persze neked tetszik, akármilyen bloat is, mert a tilingelő bele van kutyulva. Szerintem, ha a Cinnamont megcsinálnák tilinkósra, azt is dicsérnéd ezerrel.
(#78224) fecus
Túl erősen nem kereshetted!
-
válasz
Rimuru #78223 üzenetére
Aham értem, egyből a KDE Neon ugrott be nekem is a Gnome OS kifejezésre. Nem nagyon követem az új kiadásokat, de így akkor nem is maradtam le semmiről. Amúgy a kérdésem a gnomeos megfogalmazás miatt volt, mert hát elég sok gnome-os disztró van. Határozottan fájdalmat okoz, ha minden egybe van írva, aminek nem kéne.
egyszermegaztismegerjukhogyigyfogirnimindenkinoaznagyonfaszalesz
-
válasz
szucstom #78216 üzenetére
IT-s vagyok, tudom, mit kell tennem, ha vmi nem műxik. Te írtad nemrég.
Nyugtass meg, hogy a billentyűk felfedezése még IT-s szakiknak is megy azért kisebb-nagyobb gyakorlóidőszak után.
(#78219) I02S3F
Ki akartam próbálni a gnomeos-t
Hogy mit akartál kipróbálni? Tényleg nem esik le.
-
válasz
MadMancs #78204 üzenetére
Sajnos tényleg csak próbáltam segíteni, néha mikor nyomtatóra van szükségem, mindig elhalasztom, mert egyes nyomtatók működtetése Linux alatt elég kétséges, ahogy évek alatt olvasgattam. Nagy részüket meg csak be kell dugni aztán megy. Neked ezzel a Samsunggal nem lesz könnyű dolgod, ha csak valaki nem jön, hogy tud egy használható módszert.
De lehet, hogy pont egy rolling Manjaro vagy más kezelni tudja. Nyűgös dolog ezeket ilyen irányból végig próbálgatni.Régebben a Linux Mint-eknek driverezési szempontból elég jó híre volt, de megerősíteni nem tudom, nekem minden mindig működik 8 éve, de perifériáim nincsenek.
-
válasz
MadMancs #78199 üzenetére
Samsung Print Driver for Linux
A HP oldalán van egy több disztróhoz való driver, mást nem nagyon találok. Elképzelhető, hogy egyes általad kipróbált disztrónak az általános fw/drivere vagy működteti vagy nem. Próbáld ki a fenti driverrel a nyomtatót. Ami nincs a support listájában, azzal gondolom esélytelen lesz a dolog. (így nyomtató nélkül ennyi tippem lenne)
Ezen a Samsung oldalon is ugyanez a driver van fenn.
-
válasz
Eastman #78192 üzenetére
Tyűűű ez nem semmi, de látom közben jelezték is neked! A kikommentelés veszélytelen, ha nem megy valami, vissza lehet rakni, de itt tényleg át kell az egészet bogarászni. Biztos, hogy működik, ahogy írtad is, a kérdés, hogy meddig!
Nekem anno Debian 8 alatt volt ennyire vegyes a sources.list, de azt szándékoltan én csináltam és ott nem is vissza az időben repo-k voltak, hanem a stable és a testing, unstable meg az experimental.
Tényleg jobb lesz, ha ráalszol a dologra és holnap ugrasz neki! Itt mindig van pár hozzáértő vagy olyan, aki ismeri kicsit ezt a sources.list-es témát. Persze itt a lényeg a mélyben van, hogy hogyan lett ez ilyen fantörpikus!
(szerintem is új telepítés lenne nálad célszerű, a frissítés túl sok egymás utáni full upgrade-ből jönne csak össze és az sem minden esetben rak rendbe mindent, szóval nem éri meg bajlódni vele....)
-
SSH-val, vagy valami remote desktoppal csináltad?
Ööö nem, nem értek ilyesmikhez.
Mobil távbeszélővel, valamit éppen láttam is a kijelzőn, ja Messenger volt a segéd. Bár most, hogy mondod egyszer Teamviewer-rel valami VGA telepítést csináltam már valakinek, de akkor még eléggé benne voltam a témában.
-
válasz
Rimuru #78187 üzenetére
Azért a valóság éppen a kettő között van!
Heti 15 meg évi 600 az inkább a mondandód alátámasztása miatt van, remélem.
Tegyul fel hogy hiba tortenik valahol, melyik esetben konnyebb kideriteni hogy melyikkel lehettett a gond?
Nyilván LTS esetén könnyebb kideríteni, mivel 45-60 csomagnál több nem fog frissülni, de volt már, hogy 1-2 éves rendszert is frissíttettem távolról és hibamentes volt. Ezt rolling esetén nem merném megpróbálni.
-
Sajnos öregecskébb laptopokon űzöm az ipart, így ez most sajnos kimarad, de ami késik nem múlik!
Ha tényleg olyan öreg kecske, akkor próbáld ki a Manjaro XFCE verziót, nekem volt egy Toshiba Satellite L305-öm, azon egész jól elpörgött. Az is igaz, hogy mára nem sok erőforrás felhasználási különbség maradt a KDE és XFCE DE-k között.
Meg ha belegondolok ebbe az öregecske gép témába....lassan a HP 8470p is évtizedes konstrukció lesz!
-
válasz
Frawly #78182 üzenetére
Én se véletlenül kötöttem ki rollingon, meg megyek rá ennyire csomagfrissességre, hanem mert kezdőbb koromban én is szívtam ilyenekkel, és pontosan látom, hogy mi vele a gond. Nem frissességmániából, meg menőzésből.
Tény, hogy nekem mindig elég erős, de régebbi gépeim vannak, így nem csoda, ha az LTS lett rájuk az optimális, viszont simán el tudnék éldegélni rollingon is.
Legalábbis amíg el nem felejtek mindent, amit sikerült kitapasztalnom.
Tök új gépem nem is lesz, dektopot is úgy fejlesztem majd, hogy erős legyen, de nem kell legújabb hw kupac bele. Szívesen kipróbálnék pár lőtézős játékot új hardveren, de emilyen árak vannak, inkább elszórakozom mással.
-
Uby, tudom hogy erről hasonlóan vélekedünk.
Naná és igen sokan vagyunk ilyen haladó szelleműek!
Persze megértem, kinek mi tetszik, de valahogy nekem "kockázatosabbnak" tűnik a használata olyan szempontból, hogy ha valami félremegy (frissítésre gondolok), akkor az tud nagy gubancot okozni. (Rollinggal nincs tapasztalatom, nézzétek el nekem!)
Ez kb pontosan így van, kivéve ha rollingimádótól kapsz választ!
Ettől függetlenül egy Manjaro-t érdemes kipróbálnod, ha a hw-környezet elviseli, akkor tényleg más élmény, mint a jó öreg stabil Mint Ubuntu Debian trió!
Most komolyan kérdezem, nem kukacoskodásból: van valami előnye DESKTOPON rolling distronak?
Nincs. Kivéve mikor mégis, ez akkor jöhet elő, ha annyira új hardvereid vannak, főleg VGA, de CPU esetén is hasznos lehet, a kernel és megjelenítésért felelős driver/fw-ek miatt. Ez tény, itt az LTS elvérzik.
&Frawlynyek
Én amúgy csípem a rollingokat, de a gépem nem, innentől kezdve adott a dolog. Egy kivétel volt, a super Chakra Linux, mire elértek egy nagyon jó szintre, be is nyekkent a fejlesztőgárda. Már rá sem tudok nézni a feltett RC5 verziómra, mert a majd 4 hónapos 860 EVO-n még kizárólag egyetlen disztró van fenn.
-
válasz
Frawly #78179 üzenetére
Annyira nem gáz a helyzet, mint kiderült. Eastman kollégánál ezeréves tárolók vannak, nálam meg a tegnap fel nem rakott csomag miatt ilyen a dolog. Nem jellemző ez egyébként, engem azért is lepett meg. Ennel a rohadt egyszerű programnál meg aztán tök mindegy, hogy stabil vagy a lehető legfrissebb hyper rc betaxxx verzió van fenn, mert az adatbázis frissességén múlik a hatékonyság. Egyszóval még mindig inkább a stabil verzió legyen valamiből, mint az előbb említett értelmetlen hype-rolling jujdelegfrissebb kiadás. No de kinek mi jön be.
Flat meg Snap csomagokkal én úgy vagyok, ha sehogyan másképp nem jön össze, akkor elengedem magát a témát. Sajna Ubuntun már egyre nehezebb megoldani a snap kikerülését.
Nekem ez a snap ugyanolyan felesleges teperés, mint a rollingban a betaxx rc5 és társai. Minek? Annyira szar minden a rollingban, hogy állandóan ki kell adni új verziót? Csak ez lehet. -
válasz
growler #78175 üzenetére
Megvan, épp imént említettem, bár a tegnap fel nem rakott testdisk nem tudom miért ragadt be, lehet kellett volna egy apdate a telepítés előtt.
Eastman kollégánál viszont rosszabb a helyzet, mert még 12.04-es tárolói is vannak!
(#78173) Eastman
Ezeket a precise tárolókat ki kéne venned a sources.list-ből!
sudo nano /ect/apt/sources.list
parancs megnyitja a fáljt és töröld vagy csak kommenteld ki! De előbb győződj meg róla, hogy a fenti elérési út jó-e, mert néha más a sources list pontos neve vagy helye. (nincs Ununtum most, hogy megnézzem pontosabban) -
válasz
Eastman #78165 üzenetére
Fogalmam sincs, hogy milyen ezeréves win fut nála, meg van tőle feszülve folyamatosan.
Juj, így már érthető a dolog! De akkor inkább egy Linux Mint iso-t vigyél neki pendrive-on először.
Látom közben megtaláltad a clamtk-t. Általában ha valami csomagra rákeresel, figyeld, hogy nincs-e valahol a frontend kitétel.
Amúgy ez a clamtk elég fura, ezer éve nem láttam Mint-en ilyen függőségi anomáliát......
ubyegon@Mint-C-20:~$ sudo apt install clamtk
[sudo] ubyegon jelszava:
Csomaglisták olvasása... Kész
Függőségi fa építése
Állapotinformációk olvasása... Kész
Próbálja futtatni az „apt --fix-broken install” parancsot ezek javításához.
Az alábbi csomagoknak teljesítetlen függőségei vannak:
clamtk : Függ ettől: clamav (>= 0.95) de az nincs telepítésre megjelölve
Függ ettől: clamav-freshclam (>= 0.95) de az nincs telepítésre megjelölve vagy
clamav-data
Függ ettől: libtext-csv-perl de az nincs telepítésre megjelölve
Függ ettől: libjson-perl de az nincs telepítésre megjelölve
testdisk : Függ ettől: libncursesw5 (>= 6) de az nincs telepítésre megjelölve
Függ ettől: libntfs-3g88 de az nem telepíthető
Függ ettől: libtinfo5 (>= 6) de az nincs telepítésre megjelölve
E: Teljesítetlen függőségek. Próbálja kiadni az „apt --fix-broken install” parancsot csomagok nélkül (vagy telepítse a függőségeket is!).Ugyanez, ha a clamav-ot is beírom a parancsba.
-
válasz
Eastman #78159 üzenetére
Ő wint futtat a saját gépén.
Az a win meg másból sem áll, mint folyamatos körkörös állandó online virusírtó, tűzfalak, mindenféle védelem.....szóval ha úgyis abba a gépbe dugjátok a pent. mi értelme van előtte Ubuntun átvizsgálni? Ha meg mégis ragaszkodsz az értelmetlen dolgokhoz és ennyire nem értesz hozzá, akkor ott van a saját képeden a grafikus frontend, rakd fel azt.
-
válasz
Schiano #78149 üzenetére
Maximálisan hülye vagyok hozzá.
Ezzel nem vagy egyedül, még itt a topikban sem, max sokan használjuk ettől függetlenül is! Nézd, sehol nem írják, hogy érteni is kell hozzá, akkor meg?
Az meg, hogy Win miatt nem fogod használni, nem probléma, ha már tudod, hogy néha egy live Linux kihúz a *-ból, már akkor megérte. Vagy éppen van nagymamád.
Mondjuk a Mint Cinnamon jó esetben pont olyan, hogy aki egy Wint felrak/használ, az ezt is felrakja/használja. (no de ezt csak neked mondom, nem akarom magamra vonni már megint a Manjaro-fanok figyelmét)
-
válasz
Schiano #78146 üzenetére
Igazság szerint semmit nem szeretnék vele vacakolni, mert nem értek hozzá.
Gondoltam, hogy ez a helyzet. No de most kényszerűségből egész jól belejössz és elkezd érdekelni a Linux.
Egyébként ha van pendrive-od ill valaho/valamivell rá tudod rakni Rufus-szal a Mint Cinnamont, tényleg könnyebbé válik minden. Elvileg az Ubuntu is kezdőknek való disztró lenne, de ezt néha elég nehéz elhinni róla.
Mint Cinnamon az, amit felrakok nagyanyámnak és elvan vele hónapokig kérdés nélkül. Unokázik, FB-ozik, filmezget, online póker, etc.
-
válasz
Schiano #78144 üzenetére
Akkor ezzel a linkkel le tudod tölteni direktben innen származik a .deb fájl egyébként.
Mindig elfelejtem, hogy az Ubuntunál alap programok nem kerülnek be a telepített verzióba, eszerint az iso-ba sem, pedis az universe tárolóban van a csomag.
Először telepítsd ez a Gdebi nevű apró csomagkezelőt innen és ez amolyan Wines next next módszerrel felrakja a letöltött testdisk .deb fájlból a programot.
Úgy látom függőségként a Gdebi meg kéri a gdebi-core.....no így más a helyzet.
Lehet terminalból kéne felraknod, amihez ez a parancs kéne, de a megfelelő elérési úttal, vagy az adott letöltési mappába navigálva elérési út nélkül:
sudo dpkg -i csomagfájl.deb
Ha a fájlkezelőben nyomsz jobb gombot a letöltési mappában, így jelenik meg a terminal:
Ide beírod a
sudo dpkg -i testdisk_7.0-3build2_amd64.deb
parancsot és felrakja.(gond annyi lehet, hogy az Ubuntu fájlkezelője, a Nautilus le van butítva és nem pont így működik-ekkor csak a teljes elérési utat terminalba írva lehet megoldani a telepítést)
Viszont gyanítom nem akarsz ennyit vacakolni a Linux-szal.
Live módban is jóval egyszerűbb szerintem egy Linux Mint Cinnamon-t letölteni, mivel ez a legkezdőbarátabb megoldás.
-
válasz
Schiano #78138 üzenetére
Ha nem használsz Linuxot, akkor kicsit rá kell hangolódni, ill Linuxosokra is igaz ez, akik főleg GUI-s programokat részesítik előnybe. Live alatt is működik a testdisk, amíg a rendszer memória bírja, lehet feltelepíteni live módban is programokat, a testdisk max 1.2 mb helyet igényel. Ha nyitsz egy terminalt és beírod a
sudo apt install testdisk
parancsot, hamar fel is telepítheted.Ez a onedrive mappa ez esetben valami spéci valami lehet, elképzelhető, hogy hálózati/jogosultsági elérés nincs meg live Linux alatt. Sajna nem ismerem a kétlaki OS életet, így ez nekem max a
bakfitty
szakvéleményt dobja!Most látom MadMancs tippjét, szóval lehet feleslegesen ismerkedtél volna meg a testdik-kel, ami persze még jól jöhet bármikor.
-
válasz
Schiano #78134 üzenetére
nm!
Viszont ha így sem látja az eltünt fájlokat, akkor megpróbálnám helyreállítani a Wint a testdisk-kel, de ha ezt nem akarod, akkor is a tesdisk lenne a cél, amivel megtalálhatnád a hiányzó fájlokat, ha letörölte valami, akkor is.
-
-
válasz
Cs.I.T. #77986 üzenetére
MintStick-et nem próbálod ki? Ék egyszerű és dd alapú. Ha az sem írja ki, akkor valamit trükköztek azzal az iso-val.
Ehhez a csodadisztróhoz kell regisztrálni, ha le akarom tölteni?
Az lenne az egész projekt értelme, hogy szegény emberek is legálisan jussanak jól használható oprendszerhez, illetve a nyilt forráskód terjesztése.
Ennek a célnak maga a Linux Mint tökéletesen megfelelne átalakítás nélkül is.
-
válasz
lev258 #77886 üzenetére
Jogos, köszi! Tényleg olvastam is régebben Ubuntus megjelenés hírei között.....
(#77887) headhunter
Lehet, hogy tényleg egész jó vétel lenne egy ilyen. Gyaníthatóan a bolt cseréli a notebookok OEM SSD-it nagyobbra és ezekből a kiszedett eszközökből csinál külső meghajtót. Egyik legelterjedtebb OEM NVME SSD meg épp a Hynix, ami kifejezetten megbízható SSD, ha kicsit lassabb is a mai consumer NVME SSD-knél. Szóval jó a tipped szerintem!
Ja igen, látom is a második linkeden a CDM képet, kb ilyen sebességre gondoltam én is.
-
válasz
tordaitibi #77884 üzenetére
A Zotac mini kimondottan szexuális vágyakat képes kiváltani.
Hát ugye......
Nekem ezek a military kinézetű dolgok meg bejönnek. Anno hugikban is bejöttek a militarysok.
Uby neked mennyi eszed van..!
Na ja, azért osztom, ha kell ha nem!
Olvasgatom ezt a magyar leírást, nem rossz ötlet az a ventoy, engem pont az okosTV-s része érdekelhetne, de sajna a Sharp nem szereti az exfat-ot. Anno kénytelen voltam NTFS-re formázni a pent nagyobb filmek miatt! (ha jól emlékszem a nagy eszemmel....)
Azt hiszem, talán Ubuntu 20.04-től már default kezeli az exfat-ot, bár ezt a két kis csomagot rég berakhatták volna az előbbi verziókba is. (lehet nem így van, mert a Mint 20.1-nél telepíteni kéne, csak a tárolóban van benn)
-
válasz
tordaitibi #77881 üzenetére
EEM2-U3 az nagyon jó kis külső ház, szerintem ár/érték arányban még a rendes bolti árán is megéri, jó választás volt. NVME-t meg nagyon ne sajnáld, a Te felhasználási szokásaid mellett max pszichésen fogod érezni, hogy gyorsabb, mert amiben 6x gyorsabb a Sata3-nál, az a szekvenciális írás. Persze ha nagy fájlokat másolsz sűrűn, akkor nem rossz, de luxus erre a célra az NVME. Játékfronton is látszik YT videokon, hogy egyik 28 s alatt tölti be az adott pályát, a másik meg 29 s alatt. Tény, hogy azokon a rút pici gépeiden tényleg értelmetlen volna, ha M.2 PCIe csatlakozó volna.
exfat-fuse exfat-utils
csomagokat felrakva sem csatolja az exfat-os meghajtókat?How to Mount an exFAT Drive on Ubuntu Linux
Amúgy ha csak Linuxok lennének a külső meghajtón, egyszerűbb lenne az életed, mert nem kéne exfat-ot használni, lehetne ext4-et is. Nem ismerem ezt a ventoy-t, de itt találtam egy magyar nyelvű ismertetőt hozzá. Hátha valakinek hasznos lesz.
-
válasz
tordaitibi #77877 üzenetére
Igen es ezert irtam is le 2x hogy az enyem sata.
Láttam, csak amiatt írtam, hogy esélytelenek azok a parancsok NVME-nél, hogy egyformán tudjuk!
Nekem se jó egyik gépembe sem egyelőre az NVME, én még nem is láttam soha élőben, még dobozosan sem. Emiatt sincs igazán befejezve az a blog, amit linkeltem, ill még módosítva sincs a hsz-ek javaslatai alapján. Majd valamikor......
Az atalakito chip elviekben le kene kezelje akkor az inkompatibilitast, at kene neki forditani a parancsokat, vagy rosszul okoskodok?
Ezt nem tudom én sem, de az tuti, hogy az UASP, TRIM parancsokat is csak egyes chip-ek engedik át, a linkelt Külsőházas topikban van tánlázat is erről. De amúgy ezek a vezérlőchipek nem kifejezetten az inkompatibilitás kezelésére hivatottak. szerintem
Szóval jó előre készülj fel, mire NVME-s SSD-t veszel.
Ja és USB 3.0 Axagon házad van, ami kifejezetten jónak számít.
(#77875) csixy
Szerintem ettől a CLI-s leírástól Tibi kománk haja tuti égnek állt, mikor meglátta.
Az én szemem is kezdett picit rángatózni.
-
válasz
tordaitibi #77872 üzenetére
Kezelni biztosan kezelik a Linuxok így, sajnálom hogy nem Linux alatt csináltam meg, akkor többet tudnék mondani.
Az ATA(AHCI protokol) parancskészlet sajna NVME protokol esetén bakfittyet ér.
Sajnos ez a Linux sara, ugyanis Win alatt hülyebiztos 4 kattintásos gui vezet végig a Ventoy telepítésén.
Hát ööö....nem biztos, hogy a Linux sara.
-
válasz
Véreshurka #77870 üzenetére
nm!
Tényleg érdemes átnézni, sok releváns infó van és ahogy látom, most is rengeteg aktuális kérdés van SSD m_2-es külső házakkal kapcsolatban is. -
válasz
Véreshurka #77867 üzenetére
Megnyugodtam!
A parancsok (hdparm, nvme) pedig nem tudják értelmezni a külső házban lévő diszket.
Erre írtam, hogy akkor ez ennyi.
manapság már olyan meglepő lenne ha valaki egy átalakított sata-s M.2-es lemezzel mozog egy külső házban
Nem olyan meglepő, de az NVME külső házak közül soknak nem alkalmas a chip-je/vezérlője Linuxos műveletek végrehajtására. Benézhetsz ebbe a topikba is, a topikgazda profi ezekben és a blogjait és nézegesd át, csinált teszteket külső házakkal Linux alatt is. Szerintem jobban ért a témához bármelyikünknél.
Külső 2,5'' mobil rack-ek topikja
Axagon házaknál legalább részletesen meg vannak adva a paraméterek, ez például UASP és TRIM képes, egy ilyennel menne, amit szeretnél.
csak teljes törlést nem tudom, hogy hogyan lehet megejteni rajta
Nem értem, mit értesz teljes törlés alatt. Gparted, CLI-s parted nem tudja törölni, inicializálni? Ha nem, akkor ebben a házban ennyi a dolog. A többit meg már fentebb leírtam, ha nem megy ami az Archwikiben is van, akkor nem tudsz mit csinálni.
(én inkább kerülném a Wines beidegződésűek ccleaner-szerű programjait)
-
válasz
Véreshurka #77862 üzenetére
Egy projektből visszamaradt egy samsung 970 evo plus és eladás helyett gondoltam amolyan külső usb-ként használnám tovább egy ilyen házzal....
970 EVO Plus-t külső meghajtóként? Egy hétig sírni fogok.....
No szóval, a kernelbe 2012-ben már bekerült a linux-nvme, így ha nálad nem ismeri fel a rendszer, akkor gondolom abban a csoda külső házban van és amiatt. Amit linkeltél, ott van két megoldás is, nem dd-zni kell, de ha ebben a házban van, semmilyen műveletet ne végezz az SSD-n! Nyilván nem mennek át a secure erase és a sanitize parancsok sem megfelelően, így vagy nem történik semmi vagy megölöd az NVME SSD-t.
Ha közvetlenül tudod csatolni, akkor itt az Awrchwikis leíráshoz hasonló megoldás:
Secure Erase HDDs/SSDs(SATA/NVMe) using hdparm & nvme-cli on Linux
Ha érdekel, mi a különbség a secure erase és a sanitize között: [link]
What is the difference between Secure Erase and Sanitize?
Secure Erase is different from Sanitize because it only deletes the mapping table but will not erase all blocks that have been written to. Sanitize will delete the mapping table and will erase all blocks that have been written to. Therefore, Secure Erase is faster to complete than Sanitize. After you erase the drive using Secure Erase or Sanitize, all user data will be permanently destroyed on the selected drive. This data cannot be recovered.Amúgy az ebben lévő parancsokat ha le tudod futtatni, akkor elméletileg működnie kéne a secure erase-nak és a sanitize-nek is:
NVME SSD meghajtók - ellenőrzés Linux alatt: align, TRIM, hőmérséklet
Laikus vagyok NVME témában, mikor nekiugrottam a blognak, tervben volt a PCIe SSD vétele, ezért előre olvasgattam és összeszedtem pár dolgot a blogban. De így marad, nincs egyelőre érdeklődés sem OS, sem hw-ek irányában. Ha mégis nekiugrasz a műtétnek, az előbbi blogba írd meg léci, miket csináltál és mi lett az eredménye. Hátha valaki még hasznát fogja venni.
Még 1x mondom, nem is értek hozzá és nincs is NVME SSD-m, a fenti infókat helpként írom be, amik alapján tudsz mit kezdeni az eszközzel, de csak az említett esetekben!(ha nem muszáj, ne öld meg az SSD-t) A külső házak nem mind megfelelőek Linux alatt való használatra, legalábbis műveletek szintjén semmiképpen.
-
válasz
tordaitibi #77860 üzenetére
Sajnos letiltott a google mert az angol-magyar forditozasaim leterheltek a szervereit...
Megszoktam a keres, talal, download, exere katt megoldast.
Régebben ezt is megjegyeztem volna, hogy nem Win!
gebaszt megoldottam onalloan, es komoly conf fajlokba turkalassal es terminallal
Láttam és büszke is voltam rád! Anno erre is írtam volna valami gonoszkodósat, de mostanában sikerül 30-ból 29 hsz-t nem abszolválni! Tényleg úgy kutyulod már a conf fájlokat, hogy öröm nézni.
Tisztelettel:
egy másik guihuszára githubos leírásokat tényleg érdemes jól átnézni, mert elég részletekre menően bennük van minden, sok linkkel Launchpad is jó, amit a kolléga említett imént
-
válasz
tordaitibi #77855 üzenetére
Nálad behalt a gugli?
How to Remove or Delete PPA in Ubuntu
Amúgy kicsit szomorú vagyok, mert beraksz ide egy linket, hogy mit csinálj vele, de még csak meg sem nézed az Installation részt, ami ugyanoda vezetett volna tartalmilag, mint growler ppa linkje, csak kicsit pontosabban definiálva azt, mit kell tenni 18.04-ig és a későbbi kiadások esetén.
Régebben is említettem, hogy hebrencskedsz, emiatt van sok gondod a disztró üzemeltetésével. Nem versenyzongoraként kell a billentyűzetet használni.
(remélem nem szívod mellre szokás szerint ezeket az atyai jó tanácsokat)
-
válasz
growler #77796 üzenetére
Valami rémlik valóban, de tuti Kapitánynak lesz igaza, mert sw-es okból LTS-nél nem jellemző az összeomlás kernel upgrade után. Gyakorlatilag rollingnál sem emlékszem ilyenre, másik disztró upgrade okozza a Manjaro kernel panic-ját is. Azért érdemes lett volna logokban megnézni, mi volt az ok.
-
-
válasz
zebra_hun #77743 üzenetére
Ha nem lenne elég, dobok még be 4-et, de nem divat nálam a sok alkalmazás egyszerre.
Ha van rá opció, akkor nem ártana, mivel ma már a minimum a 4GB, az optimum a 8GB fizikai memória! Érdemes olvasgatni a leírásokat és sok rendszermonitorozó terminalos program van, ami hasznos lehet. Eddigiek alapján úgy látom, nem nagyon lesz gondod a rendszerrel, megoldod, amit kell.
-
válasz
tordaitibi #77734 üzenetére
Nem szóltál rosszat, nem is támadtalak, épp azt ecseteltem, hogy az LXQT felületen sokat nem ér a kolléga sem a KDE, sem a Cinnamon adott beállításaival. Lubuntut amúgy én sem ismerem, sem a régi sem az új felülettel.
De régen hallottam ezt, utoljára 30 éve hangosítottam zenekarokat, ott le lett keverve ha roszul szólt. De te nem.
Nekem is ilyen ezeréves kifejezésnek tűnt, ma már nem hiszem, hogy ugyanazt értik alatta. Nem akartam a kiutálva kifejezést használni, ezért a lekeverve.
A hardvernek hogyan van köze a betűk nagyításához?
Semmi, itt az volt a lényeg, ha a kolléga más felülettel szerelt disztrót is ki szeretne próbálni, akkor kezdhetne az inxi kimenettel, én nem tudom ezt értelmezni: i5 760 4 magos cpu egy gigabyte 1156 lapban Ha az az egy gigabyte a fizikai memória lenne, akkor nem is szóltam, maradjon a Lubuntu.
Lightweight, utánanéztem, bebebeee
Nézz utána még egyszer, valamikor az volt, de az LXDE és a QT összekutyulása óta nem az már. Kb XFCE és Mate szint.
Na jól van, ügyeskedjetek, én a havi keretemet itt elhasználtam bőven.
-
válasz
tordaitibi #77731 üzenetére
Nagy segítség Lubuntu esetén a KDE beállítások említése, bár amíg nem kevertetek le ennyire hatékonyan engem, biztosan én is a Cinnamon lehetőségeit ecseteltem volna.
Sajnos nem tudom azt sem mondani, hogy Mint Cinnamon felrakása esetén a Mint topikban tudunk segíteni, mert nem tudjuk, mik az alapvető hardverek a kolléga gépében.(#77728) zebra_hun
Ha tudsz egy
inxi -Fxxx
kimenetet csinálni és van kedved Mint-et használni, fent linkelt topikba várunk szeretettel. De ide is berakhatod a kimenetet, de én már feladtam a csak a rolling meg a Manjaro..... vitát.lehetőleg ilyen formában rakd be a hsz-be, a Programkód gomb alkalmazásával éred el:
ubyegon@Mint-C-20:~$ inxi -Fxxx
System: Host: Mint-C-20 Kernel: 5.4.0-65-generic x86_64 bits: 64 compiler: gcc v: 9.3.0 Desktop: Cinnamon 4.8.6
wm: muffin 4.8.1 dm: LightDM 1.30.0 Distro: Linux Mint 20.1 Ulyssa base: Ubuntu 20.04 focal
Machine: Type: Laptop System: Hewlett-Packard product: HP EliteBook 8570p v: A1029D1102 serial: <superuser/root required>
Chassis: type: 10 serial: <superuser/root required> -
válasz
szucstom #77721 üzenetére
Amíg a legtöbbet eladott verzióból is kiadja a Samsung a 2,5" verziót is, addig tuti nincs leírva a konstrukció szerintem sem. A 870 EVO-ra gondolok. A desktop vonal meg egyértelmű, hogy hagyományos SATA3, van elég hely benne.
Többek között a HHD-s eladott gépek miatt is lesz még sokáig 2,5" SSD.
Egyébként PCIe csatolós SSD-k nem is nagyon terjednek a consumer piacon, marad a DC verziók csatolója inkább.
(DC= datacenter) - ha valakinek nem ismert a rövidítés
(#77719) gbgb
De legalább vehetsz rá bordát, amit fel sem tudsz normálisan tenni, mert ha leszeded a gyári cimkét, akkor elveszti a garanciát az eszköz.
-
válasz
vadkörte #77716 üzenetére
Ezek a régi 120GB-os SSD-k tényleg szinte örökéletet bírnak Linux alatt, ha ki nem növi őket az ember, bár neked szerencséd is van, mert pont két olyan modelled van, ami azóta rossz hírű, de gondolom még az első szériák voltak. Nekem az Intel 520-szal annyi szerencsém volt, hogy éppen kifutó volt és egyik napról a másikra 40-ről lement 20-ra az ára!
Ilyen szalagkábeles megoldást még nem láttam szerencsére, akkor nem csoda, ha értetlenkedtem.
A HP Elitebook sorozatnál kis fémkeretbe kell ugyan berakni, de utána csak be kell tolni az egészet a csatlakozóra és lecsavarozni. Eddigi fejvakarós laptopba SSD mávelet az volt, amikor az ember hozta a gépet meg az SSD-t és kiszedve belőle a HDD-t, láttam, hogy IDE csatlakozós.....mondtam is a kollégámnak, hogy jó drága lesz neki ez az SSD. De amúgy sikeresen megoldottam neki, kidobtuk a CD meghajtót és kaptunk a helyére IDE-s optibay-t.
Nemsokára jön az old bull Dell gépem, abba legalább 3 meghajtó is befér, remélem nem szalagos lesz!
(#77718) tordaitibi
Dehogy lejárt lemez az a 2,5" SSD, amíg ilyen durva használt üzleti gépeket használok! NVME nem is kéne helyette, mert minek? Gyorsabb nem lesz semmi átlag felhasználás mellett, ilyen kategóriájú új notebookom meg sosem lesz, mint a mostani HP Elitebook meg a lassan érkező Dell M4700. Qrva soká lesz még, mire kifutó lesz a hagyományos SSD méret. Mint láthatod, az M4700-ba akár 3 meghajtót is rakhatok, szóval nem a mostani papírvékony vacak noti.
-
-
válasz
mtomi95 #77710 üzenetére
Azt hittem a Linux jobban eszi az SSD-t.
Jobban eszi már az is, mint régebben, de meg sem közelíti a Windows étvágyát. Első SSD-m Intel 520 120GB volt, na az 4 év alatt kapott 7TB írást, pedig napi 14-16 óra használat volt benne. Igaz akkor még mindenféle cache terhelést levettem róla, de ma már minek, szinte senki nem éri el normál használat mellett a TBW limitet. A mostani 860 EVO-n 600TBW van, ha így folytatom, minimum 250 évig használhatom még. Akkor kíméljem?
-
Erről a képről már beugrott, miről van szó, de látom kéklufi szaki írta is. Nálam nincs fenn ilyesmi, amihez be kéne lőni ezt a levelező akármit. Szóval a smartmontools-ot felrakta a Synaptic, különben nem futtattál volna egy fia smartctl kimenetet sem.
2.2361459844 TB-ot ír 1427 poh-ra, nálam 419 poh-ra ír 1.2573340163 TB-ot, keveset torrenteztem is rá már. Abszolút nyugodtan használhatod azt az SSD-t!
A kimenet alapján semmi egyéb gond sincs vele.
Amúgy ugyanezen fw-vel szerelt SSD-k 75TB TBW- vel jönnek ki, szóval kb így kalkulálj! Ha ezt eléred, akkor sem lesz gond, max a garancia eddig tartott, ha amúgy még nem járt volna le a gari ideje! Szóval kb 20 év használat minimum.
(elméletben persze, ha ugyanígy használod)
-
válasz
mtomi95 #77705 üzenetére
sudo apt install smartmontools
Ha ezt akarod terminalból és nem megy, az érdekes! Ilyen postfix akármivel még sosem találkoztam.
Valamit jól megkutyulhattál az Unity feleszkábálásakor. Hogyan jön fel bármilyen program konfigablaka?
Próbáld felrakni smartmontools-t a synaptic-kal!
-
válasz
szucstom #77702 üzenetére
Ja szóval variálsz, mint zsidó az üres boltban!
A mostani gépembe meg kellene egy nagyobb tároló, mert jelenleg csak 256 gigás az ssd. Ehhez vadászok most plusz sata kábelt és keretet.
Kábeltől és kerettől nem lesz sokkal nagyobb!
Amúgy a keret tök felesleges, nekem desktopban csak kábel tartja, valahová becsúsztattam, de akár félig lóghat is rajta.
Amin volt eddig a Manjaro, ezt nem tudtad átrakni másik gépbe egy az egyben?
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux disztribúciókkal még csak ismerkedők számára. A szerveres kérdések nem ebbe a topicba tartoznak.
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Milyen program ami... [link]
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Vélemény Linux Mint Debian Edition 4
- Tudástár MX-Linux 19
- Bemutató Linux a mindennapokban: Manjaro KDE
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Hír Zöld utat adott a nyílt forráskódú Linux meghajtóknak az NVIDIA
- Hír A Steam Play hozza el a Windowsra írt játékokat Linuxra
- Hír Hova jut a világ? Linuxot kínál a Windows Store!
- Kerékpárosok, bringások ide!
- TCL LCD és LED TV-k
- A fociról könnyedén, egy baráti társaságban
- Medence topik
- Eredeti játékok OFF topik
- Luck Dragon: Asszociációs játék. :)
- One otthoni szolgáltatások (TV, internet, telefon)
- PlayStation 5
- Milyen légkondit a lakásba?
- NTFS, exFAT, FAT32 – Melyiket válaszd és miért?
- További aktív témák...
- Adobe Előfizetések - Adobe Creative Cloud All Apps - 12 Hónap - NYÁRI AKCIÓ!
- Microsoft licencek KIVÉTELES ÁRON AZONNAL - UTALÁSSAL IS AUTOMATIKUS KÉZBESÍTÉS - Windows és Office
- Eladó Steam kulcsok kedvező áron!
- Számlás!Steam,EA,Epic és egyébb játékok Pc-re vagy XBox!
- Kaspersky, McAfee, Norton, Avast és egyéb vírusírtó licencek a legolcsóbban, egyenesen a gyártóktól!
- Az ASUS TUF Gaming B550-Plus csak rád vár! Kamatmentes rèszletre is!!
- Csere-Beszámítás! RTX Számítógép játékra! I5 13400F / 32GB DDR5 / RTX 4070 Super / 1TB SSD
- Telefon felvásárlás!! Samsung Galaxy A22/Samsung Galaxy A23/Samsung Galaxy A25/Samsung Galaxy A05s
- FÉL ÁR ALATT! Lian Li UNI FAN SL120 RGB 1db-os és 3db-os ventilátor szett garanciával
- Bomba ár! Lenovo ThinkPad T490s - i7-8GEN I 16GB I 256SSD I 14" WQHD HDR I Cam I W11 I Gari!
Állásajánlatok
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest