Hirdetés
- Intel Core Ultra 3, Core Ultra 5, Ultra 7, Ultra 9 "Arrow Lake" LGA 1851
- AMD Navi Radeon™ RX 7xxx sorozat
- Nvidia GPU-k jövője - amit tudni vélünk
- Azonnali VGA-s kérdések órája
- NVIDIA GeForce RTX 4080 /4080S / 4090 (AD103 / 102)
- Milyen asztali (teljes vagy fél-) gépet vegyek?
- Amazon Kindle
- Hisense LCD és LED TV-k
- AMD GPU-k jövője - amit tudni vélünk
- HP EliteBook / ZBook topik
-
PROHARDVER!
--- Még az új vizsgarendszer előtti információk, majd frissítjük! ---
Gyakran ismételt kérdések
Olvasd el a cikkeket itt.
Új hozzászólás Aktív témák
-
tag
a cloud-nak megvan a létjogosultsága, de szerintem is meredek dolog "csak" cloud-ra támaszkodni. Most csak hálózati szempontból, van az internet, amin keresztül eléred a cloud szolgáltatást. Eleve rosszabb szokott lenni az SLA az internetes "bérelt vonal"-akra. Az egy dolog hogy nincs QoS, de ráadásul az egész infrastruktúra könnyen megbicsaklik: egyre növekvő szolgáltatói kapacitásproblémákból adódó magasabb latency és packetloss, esetleg valami BGP flowspec félrekonfig miatt teljes outage órákon át bizonyos régiókban (lásd Level3 1 hónapja), vagy csak véletlen vagy szándékos fals BGP hirdetés elterjesztés... mert még csak alapvető BGP védelmi mechanizmusok sincsenek implementálva bizonyos szolgáltatóknál, nem beszélve az RPKI-ról... és akkor ilyen infrastruktúrán keresztül akarjuk elérni a cloud-ot, aminek amúgy szintén megvannak a saját bajai.
(ha van privát, nem internet fölötti kapcsolat a cloud felé, az más, de általában arra már nem szeretnek költeni...)
Egy olyan autópályán (internet) száguldunk, aminek útburkolata folyamatosan romlik, és bár nem lehetne, de van szintbeli kereszteződése ahonnan néha oldalról is meg szemből is telibekapnak... -
soma314
tag
válasz suomalainen #15697 üzenetére
Ehhez nincs köze a DMVPN-nek, legfeljebb anyiban, hogy DMVPN-t jellemzően hagyományos internetkapcsolaton építenek ki. De ezt nem kell feltétlenül így csinálni, lehet akár "bérelt vonalon" keresztül is.
A latency-nek a távolsághoz, meg a "sima" internetkapcsolathoz van köze: a fizikát nehéz megkerülni, a távolságot nem kell magyarázni. A sima internetkapcsolat meg mikor ilyen, mikor olyan, de nincs rá mód, hogy integrated service QoS modelben végponttól végpontig garantált sávszélességet, és latency-t kaphatsz."Building the Cisco Cloud with Application Centric Infrastructure" Hát ebben a mondatban sem nevezi az ACI-t felhőnek, hanem egy eszköznek, amit felhőszolgáltatásokhoz létrehozásához ajánl.
Voice- collaboration
Nem krumpli burgonya, sőt! Pont az a lényeg, hogy régen a VoIP technológia a telefonálást hivatott kiváltani és arra épült az egész architektúrája, addigra ma megváltozott az igény vállalati eszközökben. Már nem igen tudok arról, hogy komoly cég tömegével telepítetne IP telefonokat. Szoftfon alkalmazás még csak-csak, de leginkább már mindenhol olyan collaboration tool-okat használnak, ahol a hang mellett videó, file megosztás is történik. Mondjuk Webex, ha már Cisco. És igen ebben is van on premise és vannak előnyei és nyomják a felhősödést itt is.Nem, nem mindegy, hogy hol van a szerver. Milló oka van miért előnyös az on premise és miért a felhős megoldás, de mindig az adott cég, alkalmazás, piaci helyzet...határozza meg melyik a jobb az adott cégnek.
Miért lenne corner case szituáció? Mert rámutat a felhős megoldás hiányaira? Az elmúlt hónapokban szerinted mennyi videókonferencia zajlott, zajlik nap mint nap? Egy átlagos konferencia résztvevőidől 10-ből 7-en néhány 100 méter közelségből egy cég különböző irodáiból kapcsolódnak (ha nem home office helyzet van éppen). Ez azt jelenti, hogy feleslegesen küldjül el a packetek nagy részét az internetre és vissza.
Látom vannak érveid és érted a Világot! Hadat üzenni levéllel szoktak. Lehet ma e-mail-ben menne. Abszurd a példa elismerem, de 2x megtörtént!
Milyen esetben következhet be pénzügyi vita gazdasági szereplők között? Most komolyan? A sulinet-ről írsz?
Hallotál az Apple-ről és az Epicgames-ről például?Mer' az csak úgy megy, hogy a szolgáltatásodat átviszed egyik kontinensről a másikra! És átküldöd a ki tudja mekkora adatmennyiségedet e-mail csatolmányként?
Persze, hogy megtörténhet privát DC-vel is, de egy privát DC-t te felügyelsz, te tudod milyen óvintézkedések vannak, hogy ne történjen meg. Ha meg havária van, akkor a privát DC minden embere a te DC-d helyreállításán dolgozik, míg amikor egy felhőszolgáltató döl be, akkor az 1024-dik leszel, akit helyreállítanak.
Arról nem is beszélve, hogy mennyire nagyobb célpont egy nagy felhőszolgáltató, mint egy külön DC. No meg attól, hogy a "szomszéd cég" DC-jét feltörik, még nem fog a tied veszélybe kerülni. Ezzel szemben a felhőnél bizony vannak helyzetek, amikor igen.Sajnos nincs hybrid cloud pont ezt írtam le. Nem tudok olyan technológiáról, amivel streched cluster-t lehet csinálni on premis és cloud között. Ahogy már írtam csak olyan van, ahol a witness-t tudod felhőbe tenni.
-
suomalainen
tag
válasz soma314 #15696 üzenetére
Úgy jön ide a dmvpn, hogy ha Budzsumurából, vagy Kathanduból csattansz a hubra, akkor meg kell oldani, hogy georedundáns legyen a hub, különben irgalmatlan nagy lesz a latency.
"Nem a Cisco soha nem nevezte az ACI-t cloud-nek. Miért is nevezte volna? SDN-nek nevezte/nevezi."
https://www.cisco.com/c/dam/en_us/training-events/certifications/shared/docs/cloud_overview.pdf
300-507 CLDACI : Building the Cisco Cloud with Application Centric Infrastructure (CLDACI)"A voice-ot nem rángatnám ide, mert az már jóval korábban megszűnt és a collaboration vette át."
Krumpli, burgonya."Szerintem a fogalmak terén nem egy malomban örlünk"
Végre valamiben egyetértünk."Függetlenül attól, hogy a szerverek egy helyi DC-ben vagy az interneten egy távoli DC-ben működnek a végberendezéstől az internetig kell hálózat."
Akkor meg nem mindegy, hogy hol van a szerver?"Képzeld csak el van egy videokonferencia, amit egy vállalat 3 városában lévő telephelyei között rendeznek. Egy on premise megoldásban ez simán működhet bidirekcionális multicast-el, aza a 3 helyszínről a kimenő hang/kép információ eljut a másik kettőhöz."
Corner case szituáció."- kezdem a legextrémebben: mit teszel, ha mindened a felhőben van. A felhő egy USA cég felügyelete alat és Magyarország hadat üzem az USA-nak? Ugye extrém?! De kétszer már megtörtént a történelemben."
Mivel üzenünk hadat, gulyáságyúval? Ma nem az USA kormánya kormányoz hanem a multinacionális cégek."hogyan oldod meg a allback-et, ha egyszerűen pénzügyi okból összerúgod a port a felhőszolgáltatóddal?"
Ez mégis milyen esetben következhet be, amikor centre pontosan, előre meghatározott módon megadják, hogy melyik felhőszolgáltatás mennyibe fog kerülni?"mit csinálsz, ha a felhőszolgáltató leáll, feltörik."
Ez bőven megtörténik privát DC-vel is."talán a legkevésbé extrém, de talán a legfontontosabb: hogyan oldod fel azt, hogy ahol a saját szolgáltatásodat végzed, mondjuk EU és ahol az igénybe vett felhőszolgáltatást felügyelik, mondjuk USA különböző jogszabályi feltételeket szab az adatkezeléssel kapcsolatosan?"
Átviszed egy európai régióba a szolgáltatásodat."hogy oldod meg a backup kérdését"
Erre van a hybrid cloud, ha már annyira nem bízol a cloud backupjában. -
soma314
tag
válasz suomalainen #15695 üzenetére
A DMVPN-t nem értem hogy jön ide a latency-hez?
Nem azt jelenti. Ez nyilván csak elméleti okoskodás, mert nem tudjuk mit akar a Cisco, de ezek a dolgok (CCNA szakirányok megszűnése, CCNA általános "felületesedése", R&S Enterprise-á válása...) nálam azt sugallja, hogy a Cisco arra számít, hogy a SOHO-ban felhő alapon menedzselt megoldások terjednek majd el, ezért nem lesz igazán szüksig alacsonyabb szintű tudással rendelkező CCNA specialistákra (lásd CCNA Cloud, Security, R&S....)
A voice-ot nem rángatnám ide, mert az már jóval korábban megszűnt és a collaboration vette át. Egyébként nálam is életszerűtlen a "klasszikus" VoIP 2020-ban egy zöld mezős irodai megoldásnál. Ma már nem kérdés szerintem, hogy a mobiltelefon a hanghívás fő eszköze. (A személyt akarod hívni, nem az asztalát.)Nem, nem mindig volt kritikus az access oldali biztonság. Nézd meg egy átlagos vállalati rendszerben még nagyvállalati szinten sem áltanás a vezetékes eszközök dot1x-es authentikációja, a wifi-t még ma is sok helyen egyszerű jelszóval védik. És "régen" még elég általános model volt, hogy a végberendezések nem rendelkeztek internet eléréssel, hanem proxy-ztak.
Na próbálj meg proxy-zva felhőszolgáltatásokat igénybe venni. Nem lesz könnyű.Nem a Cisco soha nem nevezte az ACI-t cloud-nek. Miért is nevezte volna? SDN-nek nevezte/nevezi.
Szerintem a fogalmak terén nem egy malomban örlünk: a felhő lehet konkurenciája a DC-nek, de nem lehet a strukturált enterprise network-nek. Függetlenül attól, hogy a szerverek egy helyi DC-ben vagy az interneten egy távoli DC-ben működnek a végberendezéstől az internetig kell hálózat. Az interneten keesztül kellenek VPN-ek. Hogy esetleg egyszerűsödik az enterprise hálózat azáltal, hogy a helyszínek egymás közti kommunikációját hanyagoljuk, és csak az "internetben lévő felhővel" kommunikálnak. Ebben még lehetne valami, de ez megint visszalépés: volt már ilyen hub and spoke topológia.
Képzeld csak el van egy videokonferencia, amit egy vállalat 3 városában lévő telephelyei között rendeznek. Egy on premise megoldásban ez simán működhet bidirekcionális multicast-el, aza a 3 helyszínről a kimenő hang/kép információ eljut a másik kettőhöz. A latency a lehető legkisebb lesz, mert a csomag nem jár meg felesleges köröket. Ugyanez egy felhő megoldásnál minden helyszínről eljut minden egy központi szerverhez ami valahol az interneten üzemel, majd onnan vissza mind a három helyszínre. A kettő műszaki megoldás közül " modernebbnek" mondott felhő rosszabb felhasználói élményt, több biztonsági rést és rosszabb hatékonyságot okoz.Szóval én még emlékszem az OS/2-es időkre. Szerintem nem volt nagyobb vágyálom, mint ma a felhő. Akkor az IBM még meghatározóbb cég volt, mint a Microsoft.
Továbbra se mondom azt, hogy nem lesz felhő megoldás, mert sok mindenre alkalmas, főleg ha a privát felhőt is idevesszük.
Viszont van egy csomó helyzet amit nem tudsz felhő megoldással kezelni:
- kezdem a legextrémebben: mit teszel, ha mindened a felhőben van. A felhő egy USA cég felügyelete alat és Magyarország hadat üzem az USA-nak? Ugye extrém?! De kétszer már megtörtént a történelemben.
- hogyan oldod meg a allback-et, ha egyszerűen pénzügyi okból összerúgod a port a felhőszolgáltatóddal? Nem lesz se eszközöd, se személyzeted, know how-d, se backup-od a saját adataidról, teljesen ki vagy szolgáltatva a felhő szolgáltatónak. Hogy ilyen nincs, mert a felhőszolgáltatók jók? Lásd Fortnite Apple store esetet.
- mit csinálsz, ha a felhőszolgáltató leáll, feltörik...Persze kártérítést követelsz, vagy akár perelsz. Ja jó eséllyel perelsz egy sok milliárd dolláros céget, miközben a saját cégednek legjob esetben nincs bevétele, és nem működik az IT rendszere, nincsenek bizonyítékul szolgáló adataid mert a felhőben vannak. Rosszabb esetben, meg már te fizetsz kártérítést az ügyfeleidnek. Hogy ilyen nincs, mert a felhőszolgáltatók nagy IT cégek, ahol mindíg minden működik és nem törik fel! Hát erre két szavam van a közelmultból: Zoom és Garmin.
- talán a legkevésbé extrém, de talán a legfontontosabb: hogyan oldod fel azt, hogy ahol a saját szolgáltatásodat végzed, mondjuk EU és ahol az igénybe vett felhőszolgáltatást felügyelik, mondjuk USA különböző jogszabályi feltételeket szab az adatkezeléssel kapcsolatosan? Vállalod a kockázatát? Auditálod a felhő szolgáltatót és folyamatosan felügyeled?
- hogy oldod meg a backup kérdését: rábízod a felhő szolgáltatóra? És mi van, ha a gebasz olyan, hogy a felhő szolgáltatót teljesen érinti (lásd összerugod vele a port ketegória). Vgay helyben tárolod, amit letöltögettél a felhőről. Ez már egy fokkal jobb, de kb mennyi idő alatt állítasz fel egy működő rendszert a backup-jaidból egy másik felhőszolgáltatón? Ugye kell hozzá hozzáértő személyzet (akiket korábban elküldtél és már a felhőszolgáltatónál dolgoznak) és ha van is ott lesz a tömérdek adat, amit fel kell töltened egy másik felhő szolgáltatóra. Az aztán gyors lesz!Igazából a hybrid on premise és felhő DC-kben lenne a jövő, de itt jön be a latency kérdés. Én nem tudok olyan strech clusterről, ami így működne, mert hatalmas sávszélességet és alacsony latency-t igényelnek, ami az interneten nem megy. Vannak amit úgy hírdetnek, de kiderül, hogy csak a winess kerül fel a felhőbe, ami hát nem nagy előny.
-
suomalainen
tag
válasz soma314 #15694 üzenetére
Nem teljesen értek egyet az érveiddel.
Az alacsony latency mindig is szempont volt, már pl. a dmvpn idejében is, ezért van georedundancia a cloud esetében is.
Az a tény, hogy volt CCNA cloud, ma pedig nincs, nem jelenti azt, hogy a Cisco elfordul a cloudtól. Ezzel az erővel elfordul a voicetól és a securitytól is, mert kivonta az összes CCNA irányát. Amit a Cisco cloudnak nevezett, az gyakorlatilag az ACI volt (ma a DC irány része).
Az access oldali biztonság szerintem mindig is kritikus szempont volt és ez a cloud esetében is így van.
"No meg attól, hogy a DC-k jó része, az alkalmazások kiköltöznek a felhőbe még nem lesz kisebb igény a vállalati hálózatokkal szemben" Dehogynem. Mivel egymás "konkurenciái", ahol nő a kereslet ott a másik oldalon csökken.
Szerintem a cloud nem egy trend, hanem egy logikusan megtervezett és felépített modell, ami komoly vetélytársa az enterprise alapú megoldásoknak.
Az, hogy voltak közösségek, akik az OS/2-t szerették volna a jövő oprendszerének egy vágyálom volt, teljesen mindegy, hogy mi állt mögötte.[ Szerkesztve ]
-
soma314
tag
válasz suomalainen #15691 üzenetére
Mert mondjuk alacsony latency-t követel meg, vagy multicast-et. Ezek nincsenek az interneten.
De elég csak abba belegondolni, hogy a TCP hogy működik: a küldő nyugtázást vár a fogadótól. Ha a küldő és a fogadó két külön kontinensen van (ami felhő alapon sokszor megtörténik) akkor az nem teszi hatékonnyá a TCP-t. (Erre is vannak "megoldások" lásd Riverbed, de nem az igazi.)Miért van hardveres loadbalancer? Mert mondjuk a hypervisorok között is elosztja a terhelést vagy csak azért, mert sokkal hatékonyabb, mint a szoftveres (ASICS vs software általános hardveren).
Cloude vs Enterpsie network.
Igen talán a SOHO-ban lesznek felhő alapú hálózatmenedzsment megoldások (Meraki és társai), de nagy vállalalatoknák nem valószínű.
Az Enterpsire pedig nem SOHO.
Hogy mit gondolhat erről a Cisco: nemrég még volt CCNA Cloud, mára csak egy általános CCNA van. Régen R&S-nek hívták most Enterprise Structured Network-nek a szakágat. Talán ezzel is a nagy vállalati mivoltára akarhattak utalni.No meg attól, hogy a DC-k jó része, az alkalmazások kiköltöznek a felhőbe még nem lesz kisebb igény a vállalati hálózatokkal szemben. Sőt a jelenlegi trendek szerint az Access oldali biztonság lesz a kritikus a jövőben.
Millió helyzet van, amikor nem érdemes / szabad felhőbe költözni. Persze ez nem általános. Most az a trend, hogy mindent outsource-oljanak a felhőbe.
Persze, de volt idő, amikor a csapból is az folyt, hogy az OS/2 lesz a jövő oprendszere és "csak" egy IBM állt mögötte. Azt mégse így lett! -
soma314
tag
válasz SnoopDoggOG #15684 üzenetére
Attól függ mit akarsz: sok mindenhez érteni "felületesen" vagy egyvalamihez érteni mélyebben. Egyik sem jobb vagy rosszabb irány, az élethelyzet adja meg mikor melyik lehet a hasznosabb.
-
vadger
tag
válasz suomalainen #15691 üzenetére
Nem feltétlenül azt írtam, hogy nem cloud kompatibilis (bár olyan is lehet, ami speciális hardveren fut csak pl). Hanem inkább úgy értettem, hogy néha architektuális változtatások kellenének egy alkalmazásnál, hogy igazán cloud alkalmazás legyen. És ezt sok cég nem lépi meg, sokszor nem is lehetséges egyáltalán. Cloud migrációs stratégiák, nálunk leginkább a lift and shift van.
Mi például nagy F5 felhasználók vagyunk, nagyon sok alkalmazásunknál a traffic különböző advanced loadbalancing szabályok alapján kerül továbbításra (iRule-ok, cookie insert, SSL offload, http header változtatások). Mivel az alkalmazás ilyen körülmények között fut az on-prem környezetben is, ezért ez a fejlesztők elvárása cloud-ban is, mert nem fogják átírni az appot. És ezeket a dolgokat a cloud native loadbalancerek nem tudják.
Aztán ott vannak a tűzfalak. Cloud native tűzfalak sokszor csak layer 4, vagy ha layer 7 is, akkor nem olyan szintű, mint amit nálunk a security elvár, inspection, logolás, stb.
Így már ott tartunk, hogy egy sima web stack elérése így nézhet ki (leegyszerűsítve):
cloud LB --> F5 LB --> cloud LB --> tűzfal --> cloud LB --> webszerver
És mivel redundásnak kell lennie, minden nem natív cuccból legalább egy pár kell, mert a cloud provider bármikor lelőheti az egyiket kérdezés nélkül.Ilyenkor már annyi licenszes cuccot futtatsz, sokszor ugyanúgy túlméretezve, ergo drágán, kihasználatlanul, hogy árban már ki tudja, megéri-e... Egy igazán cloud alkalmazásnál, natív cloud szolgáltatásokkal jobban működne az, amiért a cloud igazán vonzó lehet, a horizontális és vertikális rugalmasság.
[ Szerkesztve ]
CCNA RS, Security és egyéb hálózati témák oktatása: https://ccnaoktatasmagyarul.hu
-
Cyber_Bird
senior tag
válasz suomalainen #15688 üzenetére
Azert, azt tegyuk hozza, hogy a cloud az tovabbra is csak somebody else's computer.
Nincs uj a nap alatt, voltak a mainframe-ek, aztan jottek az on-prem DC-k aztan most van a cloud. Persze koltseghatekony, meg skalazodik meg capex helyett opex es igy jobban tervezheto, de en azert nem erzem, hogy a kozeljovoben ne lenne szukseg entreprise networkosre.
Ezt elmondva, azert szerintem minden enterprise networkingben dolgozonak erdemes legalabb alapszinten megismerkednie egy-ket cloud provider szolgaltatasaival, aki meg most kezdi siman specializalodhat arra, mert boduletes osszegeket fizetnek erte szerte a vilagban, mert aranylag kevesen ertenek hozza Persze ettol fuggetlenul alap szintu networking tudas mindenkinek, ha nem is kell, de ajanlott, es hasznos. -
vadger
tag
válasz suomalainen #15688 üzenetére
Lehet, hogy így lesz, de azért nem csak az eszközök, licenszek kifutása a kérdés itt. Nálunk például megvan az akarat, a cloud az irány, de az application-ök egyszerűen nem olyanok, amiket egyszerű átültetni cloud környezetbe. És akkor ott tartunk, hogy a cloud-ban is úgy csinálunk mindent, mintha on-prem környezetünk lenne. Telerakjuk tűzfalakkal, nem cloud loadbalancerekkel, és aztán csodálkozunk, hogy a működés nem olyan zökkenőmentes, és az operation ugyanúgy le van terhelve és lassan mozdul, mint on-prem környezetben.
CCNA RS, Security és egyéb hálózati témák oktatása: https://ccnaoktatasmagyarul.hu
-
suomalainen
tag
válasz Ripper17 #15687 üzenetére
Azért gondolom így, mert a cloud annyira komplex és költséghatékony megoldást kínál a customereknek, amiket rövid időn belül ki is fognak használni.
A SDN folyamatosan váltja meg a világot, egyre növekvő mértékben."szervezetek 95%-a tökéletesen elégedett az on-premise megoldásokkal"
Erre azt tudom mondani, hogy évszázadokig lovon ültünk, amig meg nem jelent az első autó.
Az on-premise megoldás addig életképes, amig nem hasonlítod össze a fenntartási költségeit a cloud megoldásokkal. Ez is egy folyamat, amíg kifutnak a customer hálózatában lévő eszközök, licenszek és folyamatosan fognak átmigrálni cloudba.[ Szerkesztve ]
-
Ripper17
tag
válasz suomalainen #15686 üzenetére
Miért gondolod így?
Talán itt is leírta valaki korábban, amit én is gondolok: attól, hogy a DC/cloud irányt sulykolják a gyártók (+persze az SDN is 10 éve váltja meg a világot...) ez a networkök töredéke; a szervezetek 95%-a tökéletesen elégedett az on-premise megoldásokkal + valami alap data-center megoldással.
-
suomalainen
tag
válasz SnoopDoggOG #15684 üzenetére
Szerintem egyre kevesebb értelme van a Cisco felé fordulni. Az Enterprise irány teljesen életképtelen lesz rövidesen, aminek van értelme az a service provider és a data center. AWS és Azure valamint python alapok az automatizáláshoz, ma már ezek felé tekintgetnék.
-
Ripper17
tag
válasz SnoopDoggOG #15684 üzenetére
Az egyik devops irány, a másik az enterprise networkinget tekinti át mélyebben, ezen a téren továbbira is az irányadó cert senior pozik felett. A cert megszerzéséhez egy mélyebb, networking területböl is kell concentration vizsgát tenned.
Azt neked kell tudnod, hogy az overlay+automatizálás vagy az underlay érdekel-e jobban. python alatt is mit értünk? Kvázi univerzális, magasszintü nyelv. Ha a szoftverfejlesztöi része érdekel a szakmának esetleg nézd meg a DevNet irányt, nagyon ráfeküdt most erre a Cisco.[ Szerkesztve ]
-
SnoopDoggOG
csendes tag
Sziasztok, megéri elkezdeni tanulni erre az új CCNP-re vagy az Aws+Python jobb irány és a CCNP ráér később? kb. CCNA vizsgaképes szinten vagyok most.
-
Methionyl
senior tag
válasz Methionyl #15673 üzenetére
írtam a supportnak, ezt kaptam vissza:
As per your recent inquiry regarding being unable to access the eBook from your account, please note that there was a minor delay with the availability of the digital version. However, it will be available by the end of this week (October 11). We apologize for the inconvenience.They can break you but not your promise, even death won't keep you apart. Through this darkness you will find him in your sword still beats, a heart.
-
kmisi99
addikt
Sziasztok!
Adott egy Cisco ASR9k IOS XR, rommon módban 0x2102 vel ignorálva lett a rajta lévő konfig, de kiderült hogy az mégis kellene.
Hogy lehet vissza állítani sztenderd módra hogy úgy töltsön be mint a rommon mode os mókolással előtte?
Simán rommon ban 0x2100 ra rakom?
[ Szerkesztve ]
-
kenwood
veterán
A Kindlenek a magas akkuido mellett az a fo elonye, hogy nem bocsajt ki kekfenyt, igy kevesbe karos az egeszsegre,mint egy lcd kijelzo.
Sajnos a a procija gyalazatos, igy egy sima scrollozasnal is szenved szegenyMi kell az alaplapba? Procibol egy, Rambo 2. <> Egyetlen vizmolekulaban tobb hidrogen atom van,mint ahany csillag az egesz naprendszerben
-
Methionyl
senior tag
-
kenwood
veterán
-
kenwood
veterán
válasz FecoGee #15668 üzenetére
En is vettem pre-orderben konyvet,es meg is erkezett.
Ki kell keresni a visszaigazolo mailt,es az ott talalhato sorszamok alapjan bejelenteni a problemat.
Szerintem meg aznap valaszolnak.(#15665)
Ha Enterprise a cel, akkor a 350-401 az alap, es utana lehet valasztani ezek kozul.
300-410 ENARSI Implementing Cisco Enterprise Advanced Routing and Services (ENARSI)
300-415 ENSDWI Implementing Cisco SD-WAN Solutions (SDWAN300)
300-420 ENSLD Designing Cisco Enterprise Networks (ENSLD)
300-425 ENWLSD Designing Cisco Enterprise Wireless Networks (ENWLSD)
300-430 ENWLSI Implementing Cisco Enterprise Wireless Networks (ENWLSI)
300-435 ENAUTO Implementing Automation for Cisco Enterprise Solutions (ENAUI)Indulhatsz DC, SP, vagy Secu vonalon is, ott is van egy Core vizsga,es utana 3-5 szakvizsga kozul lehet valasztani.
Ezeket itt talalod meg :
https://www.cisco.com/c/en/us/training-events/training-certifications/certifications/professional.html[ Szerkesztve ]
Mi kell az alaplapba? Procibol egy, Rambo 2. <> Egyetlen vizmolekulaban tobb hidrogen atom van,mint ahany csillag az egesz naprendszerben
-
vadger
tag
Sziasztok! Vásárolt már valaki Cisco Press oldalon olyan könyvet, ami még nem jelent meg, tehát preorder vásárlás volt? Nyáron vettem a Devnet Associate könyvet, most már published, de nem jelenik meg a letöltés az accountomon belül. Eközben ha most venném meg, akkor le lehetne tölteni. Support síri csendben szokás szerint, emailt írtam nekik.
CCNA RS, Security és egyéb hálózati témák oktatása: https://ccnaoktatasmagyarul.hu
-
vadger
tag
válasz kmisi99 #15665 üzenetére
Igen. Itt a migration tool.
CCNA RS, Security és egyéb hálózati témák oktatása: https://ccnaoktatasmagyarul.hu
-
kmisi99
addikt
Sziasztok még a régi vizsgarendszerben letettem a 300-115 CCNP-SWITCH modult, de mást nem, ugye az új rendszer felülírta a dolgokat.
Ha én most CCNP-t szeretnék akkor ha jól vettem ki a 350-401 CCNP and CCIE ENCORE-t kell letennem kezdésnek?
-
Baliboy1979
csendes tag
Sziasztok. Ciscoban jartas ember segitseget kernem. Van egy C9115AXI Ap-m amit ezek alapjan [link] [link] megprobaltam ewc modba rakni. Sajna recovery modba kerult ujrainditas utan. Hiaba probalom vele letoltetni ujra a bin filet. 90-92% korul megall a letoltes mintha elfogyna a hely (lehet hulyeseg) es csak ismetelgeti "EWC-AP in Recovery Mode......
Please use 'archive download-sw' to upgrade AP and Controller image.
Please use 'show flexconnect ewc-ap launch-log' to check EWC-AP launch log."
Tudna nekem ebben segiteni valaki? -
Cyber_Bird
senior tag
válasz soma314 #15661 üzenetére
Igen, nullarol vasarolni mindent, kicsit overkill, de nekem amugy is volt egy mukodi rpi-m, igy az usb -> serialok extra koltsege minimalis volt, nekem otthoni routert lett volna sokkal dragabb venni, mivel ubiquiti eszkozeim vannak itthon es semmi ertelme nem lett volna erre egy uj routert megvenni. De nyilvan kinek mi van otthon abbol foz
Wifi-nek minimalis ertelme volt szamomra, megiscsak minimalis forgalomrol beszelunk, es jo volt a jel amit vett.
Persze, megoldas az is, hogy ugy konfigolod fel, hogy legyen egy mgmt vlan es ennyi, de nekem a fentebb emlitett dolgok miatt kenyelmesebb volt igy, raadasul biiztosan nem zartam ki magam az eszkozbol sehogy sem.Amugy az igazsag az, hogy ccnp szintre szerintem meg a fizikai eszkoz is tulzas, de artani nem art, ha lat az ember igazi vasat.
-
@tco@
aktív tag
válasz soma314 #15660 üzenetére
GNS3 serveres módban is futhat, kis túlzással korlátlan erőforrás áll rendelkezésemre, szóval bármi mehet bele.
Köszönöm mindenkinek a javaslatokat, szerintem marad a 2960c lab, 4 darab, full mesh. Ez a setup hangtalan és alig fogyaszt, amit esetleg nem tud, majd bent személyesen megnézegetem a nagyobb vasakon A lerohadás miatt nem aggódok, legrosszabb esetben bemegyek és újralököm őket, igazából pár percre van a munkahelyem.
-
soma314
tag
válasz Cyber_Bird #15657 üzenetére
nálam ez már agyúval verébre kategória
Egyrészt szerintem a Rpi túl drága erre (sajnos zer-t már nem kapni, kell hozzá táp, SD kártya, doboz, esetleg USB OTG átalakító). Én használtan 3eFt-os D-Link és TP-Link USB porttal rendelkező otthoni "routereket" használok hasonló célra. Fel rá az OpenWRT (ami ugye Linux) arra fel az USB2serial chip drivere meg a minicom. Be SSH-zol, elindítod a minicom-ot pont mint ahogy az Rpi-vel csinálnád. Nem kell hozzá venni külön tápot, SD kártyát, sőt valószínű jobb wifi van benne, mint az Rpi-ben. (Nálam a wifi volt a lényeg, mert leginkább úgy használtam eddig, de akár a LAN WAN portján közvetlenül mehet akár az internetre).De még ez is erős túlzás, ha olyan switch van, amin gyárilag van management port ott sincs másképp megoldva, mint, hogy külön Mgmt VRF-be van rakva a port.
Itt (mivel csal L2-es switch-ekről beszéltünk) még ez sem kell elég, ha egy portot külön dedikált vlan-be tesz és az ábra szerint csillagpontosan beköti egy management swich-be.
Sajnos hajlamosak vagyunk túllihegni a feladatot: arra kell megoldás, hogy laborozni tudjon CCNP szinten l2 protokolok gyakorlására. Mivel hozzáfér jóféle switch-ekhez, akkor miért ne, de minden más esetben azt ajánlanám, hogy használtan venni 3 db L3-as Catalyst switch-et (3550, 3650, 3750) és azzal a routing-ból is lehet gyakorlatilag mindent CCNP szinten gyakorolni. Ha meg megvan a vizsga ha eladja feléért, akkor sem volt nagy luxus. -
soma314
tag
válasz kenwood #15656 üzenetére
Layer 2 amit gyakorolni szeretne, l1-et csak a valóságban lehet. GNS3 is csak egy frontend, azt teszel bele, amit "akarsz" (IOL L2-es image-eket például vagy akár Nexxus 7k VM-eket, ha elég erős a vas) de ha nem jut hozzá, vagy nem akar bajlódni a nyűgeik megismerésével, akkor még mindig ott van a jó öreg dynamaps-es switch modulos router. Arra az is jó, hogy az etherchannel, spanning tree konfigokat gyakorolja. Persze mondjuk a MST-t már nem fogja tudni. A DHCP snooping és társai sem tudom mennyire mennek ezen (IOL-en igen). Arra viszont 1 db igazi switch is elég.
-
Cyber_Bird
senior tag
válasz kenwood #15658 üzenetére
Akar, bar ez feleslegesen draga, ez tokeletesen eleg, csak annyit veszel belole amennyi switched/routered van: [link]
Meg persze egy-2 usb hubot hozza, ha nem lenne eleg port.linux alatt szinte minden usb to serial kabel mukodik, igy nem kell aggodni miatta. Nem szep megoldas, de annyira olcso, hogy nekem megerte. raspberry pibol is boven eleg egy rpi 1 akar. De igen, ha nagyobbat veszel tcpdumpolhatsz helyben amit redircetelni lehet wiresharkba localba. [link] A lehetosegek hatartalanok
[ Szerkesztve ]
-
kenwood
veterán
válasz Cyber_Bird #15657 üzenetére
Kreativ.
Gondolom, valami ilyesmi kellene : [link]
Azert is jo, mert a malnara akar egy drotcapat is ra tudsz ereszteni.
Wifis uplink, es akkor az Ethertnet lehet a monitor port, vagy akar a AAA/DHCP server is[ Szerkesztve ]
Mi kell az alaplapba? Procibol egy, Rambo 2. <> Egyetlen vizmolekulaban tobb hidrogen atom van,mint ahany csillag az egesz naprendszerben
-
kenwood
veterán
válasz soma314 #15655 üzenetére
Ha van console terminal server, vagy async octopus, akkor meg ssh sem kell. Broadcast stormnal az is necces, oda mar a konnektorhoz kellene tavoli eleres. APC-nek van ilyen megoldasa is, de szinte sehol nem hasznaljak. GNS3 layer 1ben gyenge, amikor layer 1 connectivitivel jatszottam, a speed mismatchet eszre se vette. Ccna szinten is sok videot lattsm, ahol mondta az oktato, hogy a config ok, tuti a gns3 a hulye. Neha 1-2 perc utan eszhez tert, neha ott is flappelni kellett, ahol fizikai vason nem. Mondjuk nem ezen fog mulni a sikeres felkeszules , mert ezek eleg ritka esetek.
[ Szerkesztve ]
Mi kell az alaplapba? Procibol egy, Rambo 2. <> Egyetlen vizmolekulaban tobb hidrogen atom van,mint ahany csillag az egesz naprendszerben
-
soma314
tag
Én így kötném össze, ha ragaszkodsz a remote labor elgondoláshoz. Fontos, hogy legyen a külön management hálózatod, mert ha bármi félrekonfigurálsz, akkor is legyen esélyed elérni az eszközöket. Nyilván azoka a management portokra csatlakoztatnám a switch-ek oldalán és a rendes portokra a management switch-en. Ha van L2VPN elérési lehetőséged, akkor akár aközvetlenül SSH-zhatsz be a 4 switch-re a management switch-en keresztül. (Nyilván ehhez kell legyen rajtuk aktív management interfész és működő SSH)- Készülj fel, hogy a gyakorlás során kerülhetsz olyan helyzetbe, hogy kizárod magad az egyikről még ebben a felállásban is.Ezért én inkább a következőt csinálnám: hazavinnék 3 db L2-es switch-et (abból 2 stack-elhetőt) stack kábeleket, pár UTP kábelt és otthon konzol kábellel küzdenék velük.
Már csak környezetvédelmi szempontból sem mindegy, hogy 24 órában fognak-e menni, vagy csak, ha bekapcsolod, de tanulás szempontjából sem feltétlenül mindegy. Például a stack-nél azt gyakorolni, hogy melyik switch legyen az elsődleges, hogyan veszik át a vezető szerepet, ahhoz le kell kapcsolni, stack kábeleket kell kihúzkodni, bedugni....
Aztán kell majd csinálnod storm-ot, hogy lásd milyen az, hogyan "uralod" storm control mellett. Ha egy remote laborban csinálsz storm-ot és esetleg nem uralod, úgy marad, az nem fog jót tenni, sem a switch-eknek, sem a szerver szobának, amit melegít, búgat.
Szóval szerintem sokkal több lehetőséged van tanulásra, ha fizikailag eléred az eszközöket. Főleg, ha 2960c-hez is van hozzáférésed, ami nem búg! Annál csak a 3560c jobb home lab switch!De egyébként belegondolva, akár Eve-NG-vel, akár GNS3-al a stack-en, password recovery-n kívül mi az aminek a konfigjának gyakorlásához valós hw kell neked?
[ Szerkesztve ]
-
Ripper17
tag
Az ENCOR vizsga témáiban és az OCG-t átfutva semmi olyat nem látok, amire egy alapvető labor topológia ne lenne elég. Én a következőt csinálnám:
- 4x2960x, bekötve egy full meshbe
- néhány helyen etherchannel
- köss mindegyikre vagy egy konzol routert, vagy egy dedikált, külön VPNen át elérhető mgmt VLANt csinálj. Ne kelljen bemenni, ha valami nem adja ki
Ezen a topológián szerintem mindent meg tudsz oldani, ami kellhet. Azt nem látom, hogy egy sima 2960x stack miben adna többet neked, melyik "CCNP" protokoll vagy technológia, ahol ez számíthat. -
@tco@
aktív tag
Gyors kérdés (már amennyire): CCNP-re készülnék, már nagyon ideje lenne, ehhez csinálnék egy layer2 labot. Layer3-ra ott a gns, eve-ng, valódi eszközök külön. Rendelkezésemre áll elég sokféle Cisco switch (2960c-től felfele), de főleg 2960x környéke.
Ha irodában futna, ti mit raknátok össze? Egy 5 tagból állóra gondoltam, amiben van egy stack is, így kvázi 4 eszköz. Távolról piszkálnám néha, főleg olyankor, mikor otthon nem lesz mit tenni HO-ban covid miatt. -
kenwood
veterán
válasz tutitibi #15651 üzenetére
Abszolut ok. Nem annyira reszletes, mint Neil Anderson, vagy David Bombal, de amit elmond azt jol,erthetoen. Jo hallgatni, nagy beleelessel beszel, de nincs tultolva, mint mondjuk Jeremy Cioranal.
Mi kell az alaplapba? Procibol egy, Rambo 2. <> Egyetlen vizmolekulaban tobb hidrogen atom van,mint ahany csillag az egesz naprendszerben
-
kenwood
veterán
válasz tutitibi #15649 üzenetére
Frame Relay meg a serial interfacek, dsl,es a tobbi legacy megoldas szerencsere mar nincs a ccna vizsgan.
Itt talalod a temakoroket : [link]Ez a (200-301) legkisebb hivatalos Cisco vizsga most.
Amit te szeretnel, az meg a regi CCENt-nel (fel CCNA) is kevesebb lenne, olyan nincs.Nehany 10 euros Udemy tanfolyam (Anderson es Bombal ajanlott),es az OCG utan mar leteheto a vizsga.
kb. 100 dollar a tananyag, 300 a vizsga.Alphaprep-re erdemes benevezni, mert rengeteg kerdesuk van a test exameken, es 45 dollarert megkapod melle a kozel 100 dollaros OCG-t vol 1-2-t is.
En a Boson Exsimet is megvettem, az csak 3x102 kerdes, de sokkal nehezebb,mint a valodi vizsga, es nagyon jol elmagyarazzak a valaszokat is.
Erdemes a legvegere hagyni, ha ott a 3 vizsgabol az egyik pass elsore, akkor szinte biztos,hogy atmesz elesben is.Azokon a platformokon, ahol havi elofizetesi dij van, (Cbtnuggets, Pluralsight,Linkedin learning), altalaban ingyenes az elso 7-10 nap.
Ha jol osztod be az idodet, akkor annyi ido alatt le is tudod porgetni a helyi ccna kurzust.
Vagy ha mar vegeztel a korabban megvasarolt Udemy tanfolyammal, es a tankonyvvel, akkor onnan betomod a lyukakat.Youtubeon is van par egesz jo ingyenes megoldas, de mindegyiknel van valami gond.
Keith Barker 1.5 oraban adja elo a 20 perces temat, Jeremy's IT lab meg nincs teljes, Networkingnel az akcentus zavart.
Kezdetnek,foltozasra azok is jok,es ingyen vannak.[ Szerkesztve ]
Mi kell az alaplapba? Procibol egy, Rambo 2. <> Egyetlen vizmolekulaban tobb hidrogen atom van,mint ahany csillag az egesz naprendszerben
-
tutitibi
senior tag
Sziasztok!
Én egy OKJ képzés keretében végeztem el 2 évvel ezelőtt az alábbi képzéseket:
RS4: CCNA RS Connecting Networks
RS3: CCNA RS Scaling Networks
RS2: CCNA RS Introducing to Networks
RS1: CCNA RS Routing and Switching EssentialsNem a Cisco vizsgát tettük le , hanem az oktató intézmény által kadott egyedi vizsgasoror feladatokat. De azt 95% felett sikerült megoldani.
Sajnos nem is vettünk át egyes témakörökből minden egyes chaptert pl. az RS3-ból és RS4-ből Nem vettük a Frame Relay-t pl...vagy a feszítőfa protokollt sem...A kérdésem az, hogy a munkahelyemen ahol egy kész vállalati hálózat van, ahogy a nagy könyvben meg van írva ott ezekből nem mindent kell használni mert van olyat, amit én nem változtathatok meg csak aki felettem áll. Mondjuk úgy a switchek nekem jutnak , a routereket már nehezen "adják oda" ... De szeretnék olyan poziciót majd a hálózat nagyobb részét is rámbízhatják.
Én szeretnék letenni egy Cisco vizsgát, az alapot ami ezt a 4 fejezet felöleli. Tudom már más ok az elnevezések és mások a fejezetek is de a tananyag azért marad egy ideig ugyanaz vagy kiegészült.
A kérdés, hogy itt kéne átnéznem, beszereznem egy Cisco hálózatos vizsgához, ami a legelső lenne ???Ja, és mibe kerül ez nekem pénzben ?
Köszi -
FeRkE
őstag
válasz Cyber_Bird #15643 üzenetére
Kene vennem nekem is egyet otthon Debrecenben aztan beszerelni a megmaradt eszkozeimet, jobban mutatnanak
-
gadam1
újonc
Az, hogy milyen jellegu hibak fognak egy ops team-nel elofordulni a tervezes/implementalas minosege mellett azert nagyban fugg a kornyezettol amit uzemeltetsz. Ha egy full standard sp kornyezetrol van szo ott a testing/development reszre hatalamas hangsuly van fektetve. Egy egy uj hardware/software bevezetesenel tobb ezer teszt case-t kell vegigtolni es mivel a product fullra standard es meg nagy esellyel az implementacio is automatizalt, ott az opsnak tenylegesen hw cseret es vonal check-kolast kell csinalni, amik eleg halatlan melok. Ha meg nagy problema van, akkor az adott vendortol jonnek a dedikalt tac engineer-rok.
Ha viszont egy kaoszos large ent networkrol van szo ahol van tobb dc, tucatnyi vpn gw, rengetek sp resz kulonfele mpls service-kel, wlan, hatalmas campusok stb es minden site mas es mas, meretben, tervezesben, kivitelezesben, akkor oda kell egy eros ops team. Tenyleg olyan hibakat tud szulni az elet, amire nagyon nem vagy felkeszulve es mellette ragjak is a fuled kozben a managerek/ugyfelek.
De meg ha full standard az ent network, akkor is tuti, hogy az ugyfail bevezet egy uj appot, amivel vagy perf problemak lesznek vagy pont az okoz mashol problemakat. Plusz a legjobban tervezett halozatnal is elojohet design issue ha a kirakos egy darabjat nem jol teszik be par hoppal arrebb es konnyen lehet h a te site-odon kell valtoztatni ha az ugyfelnek az a erdeke. -
soma314
tag
válasz gadam1 #15632 üzenetére
szerintem én is hasonlóan gondolom. Csupán arra szerettem volna rámutatni, hogy attól, hogy valaki x évet eltölt üzemeltetésben még nem jelenti azt, hogy széles körű tapasztalata lenne. Azt lehet feltételezni, hogy amit üzemeltetett azt mélységében ismeri, de nem üzemeltethet valaki "mindent".
Ha nem is leszek népszerű a véleményemmel, de továbbra is kitartok amellett, hogy egy rendszer beüzemelése jelenti a legváltozatosabb tshoot tapasztalatot, mert ott minden lehet: layer 1-től 7-ig. Semmire nem mondhatod azt, hogy ezt feltételezem, hogy jól van konfigurálva, mert eddig ment. Lehet a lefektetett optika is hibás, vagy az újonnan használatba venni kívánt switch/router szoftvere bug-os. Mert egy új rendszernél jellemzően olyan eszközt telepítenek, ami új típusként is, ezért kevés vele a tapasztalat.
Ha egy üzemelő rendszerben jönnek ki hibák, anélkül, hogy valami elromlana, akkor az az én szememben a hiányos commissioning/testing fázis sara és nem üzemeltetési feladata lenne azt kiegyengetni egy tökéletes világban.Abban is igazatok van, hogy van aki úgy üzemeltető, hogy 30 rendszert üzemeltet és akkor foglalkozik egyikkel másikkal, amikor azzal baj van, fejlesztik, migrálnak... Ez utóbbi két kategória nálam (de lehet rossz a fejemben kialakult kép) már nem klasszikus üzemeltetői feladat, hanem pont olyan, amikor egy cég külső szakcéget von be a fejlesztés megtervezésére, levezénylésére.
A másik végletet írtam le, amikor egy jól megtervezett, jól beüzemelt rendszert üzemeltet valaki. Persze akkor lehet ideje képezni magát, de akkor nem attól lesz később jó tervező, mert üzemeltetett, hanem mert képezte magát.
A CCIE RS tshoot labor INE video-iban rendszeresen visszatérő motívum, hogy a vizsga nem a "best practice"-ról szól, hanem a workaround-ról. Ahogy sokszor az élet is.
Nálam viszont a jó tervező olyan, ami törekszik a best practice-ok követésére (akár alkotására) nyilván a rendelkezésre álló keretek között. És apropó keretek: szerintem nem az a jó tervező, aki műszakilag a lehető legjobban tervezi meg, hanem az, aki a rendelkezésre álló anyagi forrásokba beférve tervezi meg a lehető legjobb rendszert.
Egy tervezőnél szerintem az is fontos, hogy jól (értsd használható módon) dokumentáljon. Ne az üzemeltető személyzetnek kelljen feltérképezni a hálózat topológiáját, hogy mit hova kell dugni.... Ez aprólékos és babra munka, de szerintem a tervezés része az, hogy egy jó LLD-ből bárki (szakma beli) meg tudja építeni a rendszert. -
gadam1
újonc
válasz soma314 #15627 üzenetére
En korulbelul 10-11 ev ops-os tapasztalattal magam mogott azt gondolom, hogy cege valogatja, hogy hol milyen az ops es az engineering reszleg. Tobb enterp. ugyfel halon dolgoztam mint
2nd vagy 3rd line network operator/analyst illetve dolgoztam standard sp platformon is, de 10 ev alatt nalam az volt a tapasztalat, hogy aki ops-ban dolgozik jobban kepben volt a halozat mukodesevel. Nem ertek egyett azzal, hogy ha egy halozatotot mar beuzemelt az ember es atadott ops-ra ott mar nagy meglepetesek nem lesznek. Olyan cifra dolgok jonnek elo egy-egy elrontott ugyfel vagy 3rd party change utan, illetve ott vannak a kulonfele performance problemak, special business requestek amiket azonnal meg
kell oldani ilyen olyan workaround-dal. Tobb szaz incident case van lementve nalam es mind nagyon is sokretu volt illetve a megoldasukhoz teljes mertekben kellett az
adott protocol ill. network design ismerete.
Amit te mondasz, hogy az illeto beteve ismeri opsoskent az egesz halozatot az mar
mas
teszta, par ev utan lehet
annyira
ujat nem tud mar
mutatni a halozat, ez komplex es
nagy halonal olyan 2-3
ev, de olyankor lehet valtani es
folytatni az opsot mashol, mivel mar
nem ad sokat az
adott halozat amin dolgozol. Jelenleg inkabb az engineering oldalon dolgozok es
azt
tapasztalom, hogy sajnos egybol latszik a munkatarsakon ha egy percet se toltottek el operacioban. Potolhatatlan tapasztalatot lehet szerezni ops-ban. Persze nem mind1 , hogy az ugyfel halo mennyire standard, hany
eszkozbol all es
milyen technologiakat hasznal. Szerencsere volt reszem olyan ugyfel halon is dolgozni ahol volt minden, lan/wan/vpn/wlan, az eszkoz szam 10e-res nagysag rendu volt es igen, kaosz volt a kobon, ami azt is jelentette hogy rengeteg tapasztalatot fel lehetett szedni. Persze a 10 ev ops-nak a hatranya most utkozik ki nalam, nem szeretem az engineering task-kokkal jaro doksizasokat, rajzolasokat, allando projekt callokat
stb. Engineer-kent rengeteg olyan dolgot kell csinalni ami nem tisztan technikai es ezek sok idot vesznek el. Masreszrol viszont fejlodsz mas
teruleteken. Tenyleg attol fugg kinek mi a cel. De wgy ido utan az ember igy is ugy is felhagy a full-time ops-sal, mert nem lehet birni az
on-call es az allando incidensek miatt, egyszeruen nincs
maganeleted
mellette ha jol akarod
csinalni. Szerintem
Crok tudna meg a
temahoz igazan hozzaszolni
😂 Na ossze vissza irkalok itt par sor utan, de
erdekes
es
orok tema. -
FecoGee
Topikgazda
Full off topic de megkérdezem, hátha tud valaki segíteni.
Mac-en:
- magyar kiosztással sehogy sem megy a Control-Shift-6, csak US-sel. Terminal és iTerm2 sem eszi
- Draw.io mennyire élhető Visio helyett? Néztem export-importot, de a vddx nem volt valami szép...
- Milyen egyéb korlátokat tapasztal aki almás géppel nyomja ?Köszi!
-
kenwood
veterán
LEARNING kuponkodra 45% kedvezmenyt ad a Ciscopress az alabbi konyvekre :
- CCNA 200-301 Portable Command Guide, 5th Edition
- CCNP Enterprise Advanced Routing ENARSI 300-410 Official Cert Guide
- CCNP and CCIE Collaboration Core CLCOR 350-801 Official Cert Guide
- ACI Advanced Monitoring and TroubleshootingENARSI premium ebookot be is zsakoltam 39 dolcsiert
[ Szerkesztve ]
Mi kell az alaplapba? Procibol egy, Rambo 2. <> Egyetlen vizmolekulaban tobb hidrogen atom van,mint ahany csillag az egesz naprendszerben
-
Cyber_Bird
senior tag
válasz soma314 #15627 üzenetére
Igen, nyilvan ez megint azon is mulik, hogy valaki ssc jellegu uzemeltetesbol jott vagy nem. Azaz tobb ceg tobb halozatat latta, vagy sem. Ettol fuggetlenul szerintem az altalad felhozott peldaban a junior kollega is tanulhat, kepezheti magat, annak ellenere, hogy "elesben" nem fog talalkozni olyan hibakkal, csak az kevesbbe hatekony, kevesbbe marad meg.
Ettol fuggetlenul ha kitarto, akkor nem biztos, hogy tudas hatranyban lesz, foleg ha nezi a forumokat is
Szerk.: Ahogy olloczky leirta elottem... ideje a reggeli kavenak.
[ Szerkesztve ]
-
olloczky
senior tag
válasz soma314 #15627 üzenetére
Ez is igaz. De ez is egy bizonyos tipusu ember, akibol remelhetoleg nem lesz designer, mert semmi keresni valoja olyan pozicioban. Nyilvan mellette kepeznie kell magat, es a napi rutintol eltero dolgokba belenezni, gyakorolni. Az mar ugy megint mas.
Úgy még sosem volt, hogy valahogy ne lett volna!
-
soma314
tag
válasz olloczky #15625 üzenetére
Érdekes dolog ez a hálózatok esetén.
Csak gondoljuk végig kicsit:
Van valaki 5 éves üzemeltetői gyakorlattal, aki egy cégnél dolgozott folyamatosan. 5 év alatt ugyanazt a rendszert üzemeltette. Amikor odament már működött. Ott kezdett juniorként. Miket bíztak rá?
Mondjuk troublshooting-ot? Abból a rutint. Mondjuk csinálgatta a shutdown no shutdownt psec errordisable portoknál. Ha valami nagyobb gebasz volt, akkor azt valamelyik senior kolléga simogatta ki.
Maintenance window-kban access eszközöket cserélgetett, firmware update-elt.Követte a szervezeti változásokat vlan-ek konfigurációjával. Mondjuk volt egy dinamikus routing protokol, amit használtak például OSPFv2 single area-ban, esetleg némi site to site VPN. A saját topológiájukat álmából felébresztve fel tudta rajzolni.
Jellemzően az IPv6 is csak "zavaró" tényezőként volt jelen (mint lehetséges biztonsági rés), ha egyáltalán kezdtek vele valamit.
Az 5 év végére ismerte minden egyes használt switch típusának minden firmware verziónak minden bug-ját. Tudta a saját esign-juknak, topológiájuknak minden buktatóját.Viszont
- ha alapvetően új dolog, számottevő dolog történt a cégnél, például változtattak a topológián, cserélték a core switch-eket, átáltak egy másik routing protokol használatára ... akkor azt olyan külső cégre bízták, akik rendszeresen ilyennel foglalkoznak. Az üzemeltetők mindezt a folyamatot nagyban segítik a "helyismerettel" de alapvetően a know how-t egy külső cég hozza, az ő felelősségük lesz a migráció sikeressége.
Az üzemeltető 5 év gyakorlattal, mennyit fog tudni mondjuk a többi routing protokolról, a BGP-ről, mpls-ről, IPv6-ról...csak szigorúan az RS témakörén belül maradva?
Persze üzemeltetőként rengeteg minden nem RS témát is csinált, mert ritka az a cég, ahol külon DC-s, security-s, wifi-s személyzet van!Aki már épített komplex hálózatot akár otthon laborban az megtapasztalhatja, hogy a legtöbb troubleshooting a hálózat "felélesztése" során jön elő. Ha már egyszer beüzemelted, akkor már nem igazán hozhat újat (persze a valóságban a dolgok elromlanak, bug-osak...).
Ezzel nem lebecsülni akarom az üzemeltetéssel megszerzett tudást, tapasztalatot csak rávilágítani, hogy nem feltétlenül azonos "skill set"-et szed össze, 5 év gyakorlattal az aki egy rendszert üzemeltetett folyamatosan és mondjuk az aki 5 év alatt x rendszert telepített, migrált....
[ Szerkesztve ]
-
olloczky
senior tag
Szerintem ez általános dolog. Nem lehet valaki tervező, alkotó ha előtte nem foglalkozott vele a használói oldalon. Ha mégis akkor az sokszor rosszul sül el. Ismétlem: szerintem, általában :)
Úgy még sosem volt, hogy valahogy ne lett volna!
-
Yeffy
veterán
válasz Cyber_Bird #15623 üzenetére
en ugyan meg nem dolgoztam design teren, de en is kb ezt a velemenyt hallottam/olvastam kollegaktol/szakmai(bb) forumokon.
de ahogy irtad, ez persze nem zarja ki, h valakinek forditva ne menne.Big girls ride harder. ヅ || Kondi powaa'!
-
Cyber_Bird
senior tag
válasz Maco Mamuko #15622 üzenetére
Szivesen, bar nyilvan ez csak az en tapasztalatom/velemenyem, szoval hatha masok mast gondolnak
-
Maco Mamuko
újonc
válasz Cyber_Bird #15621 üzenetére
Hmm, ezek alapján tényleg jobb volna üzemeltetésben kezdeni. "Neked kell merlegelni, hogy megeri-e?" - hát most más választás nem igen van, az is érdekes, ahogy ezt az állás találtam Köszönöm a hosszú választ!
-
Cyber_Bird
senior tag
válasz Maco Mamuko #15620 üzenetére
Szerintem ez nem offtopic
Nezopont kerdese, operations tapasztalat mindenkeppen jo, mert sok olyan dolgot tudsz majd hasznalni a designban, amire nem feltetlen gondolnal egyebkent, ha csak "elmeleti" tudasod van. Szerintem a jo irany, ops/admin --> design, de nyilvan azert mert valaki nem igy kezdett meg lehet jo designer, es lehet kesobb jo az opsban.
Tapasztalatom szerint design teruleten kevesebb cli-t fogsz latni, tehat ha onnan akarsz atmenni ops-ra, akkor nehezebb lesz a valtas, mint ha forditva csinalnad.En opsrol jottem designra, es sok teruleten kiestem a gyakorlatbol, mert eleg ritkan kell hibat keresnem, foleg eles outage eseten, es amit opson fejbol vagnak azt nekem neha ki kell vadaszni a doksikbol, mert emlekszem nagy vonalakban az elmeletre, de a pontos reszletekre nem. Ez persze nem akkora baj, ha ebben kene dolgoznom gyorsan visszarazodnek, de ha soha nem is foglalkoztam volna ops-al akkor szerintem nehezebb lenne, de nem lehetetlen.
Neked kell merlegelni, hogy megeri-e?
-
Maco Mamuko
újonc
Network design irányba megéri menni kezdőként? Ha majd később váltani szeretnék hálózati mérnök pozícióra, akkor nem lesz hátrány, hogy nem network operator/administrator tapasztalatom van?
-
soma314
tag
válasz suomalainen #15617 üzenetére
Valóban "enyém" a reread-es story. Szóval engem nem kell meggyőzni mennyire lehet bug-os az IOU, mennyire lehet bízni a script-es javításban.
Annyiban izgalmas a dolog, hogy reread-et csak akkor kérhetsz, ha reread nélküli eredményed is közel van a sikerhez. 1000 dolcsi, amit csak akkor kapsz vissza, ha eredményes a reread (vagyis sikeres a vizsgád). Szóval nem kevés kockázat.
De pont ez is afelé mutat, hogy a vizsga letétele nem kevés áldozatot kíván (és ebből szerintem az anyagi a legkisebb áldozat) ezért sem értem a "kecskepásztoros" kijelentésed. -
FecoGee
Topikgazda
válasz suomalainen #15617 üzenetére
volt egy CCIE Webinar pár hónapja az új verzió kapcsán. Hangzottak el érdekes dolgok. Állítólag alap dolgokat fognak kérni az SD dolgok kapcsán, illetve alap scripteket stb. Mert kimondott tény hogy ez nekik is új irány. Én erre nagyon kíváncsi vagyok. Holnaptól nyitva a brüsszeli labor, Beijing már 1-je óta nyitva van. Jöhetne már valami tapasztalat és beszámoló
Az újraszámolós sztory soma314-é (én úgy emlékszem legalábbis), és az volt a pletyka anno hogy a reread 1%-ban sikeres, a többi esetben kidobott pénz. De ki tudja, mi a valóság...
[ Szerkesztve ]
-
suomalainen
tag
válasz stfreddy #15607 üzenetére
Tényleg nem akarom ezt tovább nagyon feszegetni, csak gondolatébresztőnek szánom a kommentet, egyben lezárásnak is.
Pont azért sikeres a dump, mert olyan configot adnak közre, amit a script kér, nem pedig szükségszerűen azt, ami a config lenne a valóságban. Az esetek többségében a kettő egybevág, de van, hogy nem. Amikor az ismerősöd vizsgázni ment, könnyen lehet, hogy ilyennek esett áldozatul.
Lehet, hogy ebben a fórumban olvastam, hogy valakinek úgy lett meg, hogy kérte az újraszámolást. Ezek azok az esetek, amikor a script hibázik. Könnyen meglehet, hogy gyakran fordul ez elő és ezért van az, hogy nem tudják miért nem lett meg a lab, amikor annyira egyértelmű volt, hogy mit kellett configolni. Emellett ott van az IOL, ami finoman szólva sem bugmentes.
Viszont, ha ennyire körülményes volt a v5 pontozása, akkor hogy fog teljesíteni egy script mondjuk egy sd-wan deploymentnél, amikor a cisco ajánlás az aws vagy azure és ehhez mondjuk még automatizálni is kellene egy kicsit. Ha a v5-re annyit kellett készülni amennyit, akkor a mostani lab szerintem jelen pillanatban teljesíthetetlen elvárásokat támaszt a vizsgázó elé. -
FecoGee
Topikgazda
Azért mert olyan mint egy “kalandjáték könyv”. Az előző válaszra épülnek a következő lehetőségek. Tehát ha pl. az első kérdésre beklikkelsz valamit akkor az alapján jön a következő kérdés. Ez eleve nehezíti mert minden kombinációt ki kellene lopni. Itt nincs konfig csak kattogatás, ez is vue vizsga mint amit jól ismerünk. Csak CCDE Practical a neve. És ha jól emlékszem négy feladat van a vizsgán, tehát rengeteg lehetőség van. Ami még másképp működik hogy kb. 3-4 havonta van egy vizsga, tehát nem lehet menni annyiszor mint CCIE-ra. Illetve jóval kevesebb a jelentkező is. Itthon pl. ha jól tudom mindösszesen 1 CCDE van.
-
Yeffy
veterán
válasz FecoGee #15608 üzenetére
Én a CV-n, Linkedin-en, blogon stb. kívül nem használom a számomat, mert nem jelenthet erőfölényt. Azért ne merjen nekem ellent mondani valaki mert CCIE vagyok? Azért nézzem le mert ő nem az? Na akkor nagy baj lenne.
Szoktam tévedni, sok dolgot nem tudok, és ez így van rendjén. Fel szoktam vállalni.Nem azért tisztelem az embereket mert CCIE-k vagy CCNA-k hanem amilyen emberek. És nem várom el hogy tiszteljenek mert CCIE vagyok. Tiszteljenek azért ha bizonyítok, ha segítek, ha magyarázok és tiszteljék azt az 1600 órát amit beleraktam. Mert nem hiszek a rövidebb útban. Abban hittem hogy a CCIE a mellékterméke annak hogy egyre jobb szakember vagyok. Nem a cél, a következmény. A tiszteletre rá kell szolgálni. És ez nem egy generált számon múlik.
szereny velemenyem szerint ez mindenkepp egy jo es tiszteletremelto hozzallas.
en is hasonlo elveket vallok (meg ha a kozelebe sem vagyok az IE-nek ).A CCDE tudomásom szerint az egyetlen vizsga amihez semmi nincs kint.
erre van amugy magyarazat, h miert? mondjuk, mert ez kb a top/koronaja a Cisco cert hierarchianak? nem ismerem ezeket a magas szintu cert-eket, remelem nem irtam nagy butasagot.[ Szerkesztve ]
Big girls ride harder. ヅ || Kondi powaa'!
-
soma314
tag
válasz FecoGee #15611 üzenetére
A 2.-3. próbálkozást, mint átlagot én évekkel korábban hallottam, olvastam, 2019 őszétől az új változat miatt besűrűsödtek a vizsga próbálkozások. Lehet úgy volt, hogy abban az időszakban minden 7. vizsgázónak volt sikeres a laborvizsgája. Most nem találom meg hol olvastam, és az is lehet, hogy rosszul emlékszem.
Arra viszont biztosan emlékszem, hogy kétféleképpen is számolják az egyikbe beleszámolják a "no show"-kat, a másikba nem.
Amikor először mentem laborra, akkor úgy voltam egyedüli vizsgázó, hogy papíron voltak mások is, csak nem jelentek meg a vizsgán. Ők a "no show" kategória.
Az elméleti vizsga úgy volt érvényes 3 évre, ha 18 hónapon belül megkezded az első labor vizsga próbálkozást és utána 12 hónapon belül a következőt. Feltételezem azért jelentkeztek be vizsgára és fizették ki a vizsgadíjat, hogy bent maradjanak az időben. Ettől ugye nem lesz nehezebb a vizsga, de feltételezhetően azért nem mentek el, mert nem tartottak ott a felkészülésben, hogy esélyt láttak volna á. -
FecoGee
Topikgazda
válasz soma314 #15609 üzenetére
A CCDE tudomásom szerint az egyetlen vizsga amihez semmi nincs kint. Amikor egyszer kikerült lefújták a következőt és felülvizsgálták az előző eredményeket ahogy írod is.
Nekem 2,5-es átlag próbálkozás rémlik és 10% az elsőre sikeres versenyzők aránya tudomásom szerint. -
soma314
tag
válasz suomalainen #15605 üzenetére
"felesleges belemenni abba, hogy kell CCIE labig eljutni, részben mert a written nekem is meglett anno, másrészt azzal is tisztában vagyok, hogy mit várnak el egy laborvizsgán."
Akkor te ráléptél arra az útra, amin én végigmentem, ezért nem lehetsz tisztában mit jelent megcsinálni a labot, csak addig tudod, hogy eljuthattál volna egy laborjelentkezésig.
Nagyon sajnálom, mert nyilván sokkal többet tanultál, mint egy CCNP, de az elméletire nem ad ott a Cisco címet.
Akármilyen nehéz is volt a beugró elméleti vizsga, hidd el az még nagyon az eleje volt a CCIE megszerzéséig. Ez volt legalábbis az én tapasztalatom, de eddig nem találkoztam olyannal, aki megcáfolt volna.Eljutni a labig eddig volt nehezebb, az új rendszerben könnyebb.
Én szerencsés voltam és végig a v5-re készültem, vizsgáztam. Annyit tudok a v4-ről hogy keményen volt benne framerelay, ami általában nem az emberek szíve csücske. A v5-ben már nem volt. Ha ezt vesszük akkor ez egy elég jelentős különbség. Akkor a v5-ös könnyebb lett, mint a v4-es?!
Az elméleti vizsgával jártam úgy, hogy bekerültek az "evolving technologies" címmel az SDN, Cloud, IoT. Nem örültem neki, de ha megcsináltad az emléletit, akkor tudod, hogy nem az volt a meghatározó.
Szerintem az új vizsgán is leginkább a CLI-ben maradnak majd a jelöltek. De el tudok képzelni némi TCLshell-t, ansible-t, esetleg a diagnál valami Cisco termék kimenetét.Jól tudhatod, mert én 2019 nov előtt vizsgáztam és az én számom 63-assal kezdődik. Azt írtam, hogy a ccie hall of fame utolsó frissítésének a száma 57k, ami 2017 nov-i adat azt akartam írni, hogy a két száma kiadása között nincs 2 év különbség, de látom 2000-et írtam. (Korán volt, elnézést.)
Na most 2019 nov és 2017 nov kb 2 év és kb 6k a különbség a két szám között. Erre mondtam, hogy évi 3k.Az, hogy egy vizsga ciklus alatt mindez nem egyenletes, az teljesen természetes. Néhány évente változtatják, amikor kijön az új még csak könyv sincs hozzá, nem hogy felkészítő VoD anyagok, bootcamp-ek...Amikor meg bejelentik az új rendszert, akkor aki teheti és esélyt érez az még elmegy a korábbira.
Én másodszorra mentem át, az első alkalommal egyedül ültem a laborban a két proktorral. A második alkalommal tele volt. Egy év telt el köztük és a második alkalomnál már lehetett tudni, hogy jön az új rendszer 4 hónapon belül. (A Covid ezt kicsit felülírta, de akkor még nem létezett.)
Szóval egy olyan statisztikát néznék meg, hogy hányan próbáltak az adott időszakban vizsgázni és abból hányan mentek át!A Cisco nem ad ki részletes információkat a vizsgád eredményeiről. Pl százalékos értékelést, sőt olvastam olyat is hivatalos forumon, hogy adott labor variációnként más-más lehet az elvárt konfig / diag arány, mert úgy fair. Vannak nehezebb és könnyebb laborok, diag kérdéssorok. Ezért simán el tudom azt is képzelni, hogy ha "mindenki megbukik" akkor a Cisco visszavesz a megkívánt eredményből, könnyíti a labort...
Ezért sem mondhatod azt, hogy az egyik verzió nehezebb, mint a másik (v4, v5, v6...) mert fogalmad sincs mit kell rajtuk elérni. Az új labornál meg gyakorlatilag még senkinek sincs semmi tapasztalata.Én is találkoztam a vizsgán olyan személlyel, aki elmondása szerint hetedik alkalommal van ott. Ránézésre, angol kiejtésre indiai származású lehetett. Persze le lehet "kecskepásztorozni", de egyrészt ez elég rasszista, mert valahol olvastam, a hogy a 7. az átlag a sikeres labor vizsgából!
Persze biztosan hirdetnek indai, kínai csoda "tanfolyamokat", amivel garantálják neked, hogy átmész, de szerintem ahhoz is érteni kell (CCNP szintnél jobban) a témához és/vagy fotógrafikus memóriával kell rendelkezni.
Én ezzel kapcsolatban egy rémtörténetre emlékszem, ami a CCDE-ket érintette néhány éve. Bizony a Cisco rámozdult és veszélybe kerültek a megszerzett CCDE-k.
CCDE-ről nem sokat tudok, de annál még inkább el tudok képzelni dump-olást a dolog tervezési jellegéből adódóan.A számok beszélnek kb 150e emberre juthat 1db CCIE/CCDE, ami mondjuk Hazánkra vetítve úgy 60-70 ember? Hát ez egy rohadt híg társaság lehet.
Egy költői kérdés:
Na most mi a valószínűbb, hogy valaki dollár tízezreket költ egy "kecskepásztor" fotografikus memóriával azért, hogy egy őt meg nem illető szakmai tanúsítványt szerezzen, amivel aztán egy rövid, de zuhanó karrierbe kezdhet tudás nélkül. Ahelyett, hogy végigjárná a casinokat és blackjack-en számolná a lapokat (könnyebb is elsajátítani) vagy az a valószínűbb, hogy azok, akiknek nincs (még) meg a CCIE azok irigységből igyekeznek degradálni azt!
Mindenki válaszolja meg magának. -
FecoGee
Topikgazda
válasz suomalainen #15605 üzenetére
Én személyes tapasztalatból mondom mert a v4-en voltam először a vége előtt pár héttel hogy nem volt ám az könnyebb. Nem volt olyan hogy 30 perc plusz a tshootra ha akarod, nem volt minscore rendszer, és bár 4 switch és 6 router volt csak de agyament feladatok voltak. És pont azért mentem el rá mert egy éve készültem kb. 600 órát, és meg akartam próbálni hogy ne kelljen az új topikokat megtanulni. Ahogy a v5-t is most sokan. El is húztak csúnyán.
Három olyan dolog jut hirtelen eszembe ami robbanásszerűen hozzájárul a számok növekedéséhez:
- sokkal több a track
- egyre több embert érdekel mert nő a piac és az igény rá
- sokkal könnyebb laborhoz jutni. Anno hol tudtál virtuálisan 50 routert futtatni? Esély sem volt készülni mert nem volt vas vagy arra pénz. Mikor még két napos volt itthon se sokan fértek hozzá. Most bárkinek elfut egy alap notin kis túlzással 20 router.
Az, hogy vannak dumpra szakosodott cégek az tény. Ahol van kereslet ott lesz kínálat is. Ismerek jó CCIE-kat és kevésbé jókat is. Ahogy jó ügyvédet és rosszat is. Pedig mindegyik doktori címet kapott. De végigtolta az X évet, puskázott vagy sem.Én a CV-n, Linkedin-en, blogon stb. kívül nem használom a számomat, mert nem jelenthet erőfölényt. Azért ne merjen nekem ellent mondani valaki mert CCIE vagyok? Azért nézzem le mert ő nem az? Na akkor nagy baj lenne.
Szoktam tévedni, sok dolgot nem tudok, és ez így van rendjén. Fel szoktam vállalni.
Viszont a CCIE sok dologra megtanított a CLI-n kívül:
- hogy ne adjam fel
- hogy legyek kitartó
- megtanultam tanulni
- megtanultam menedzselni az időmet
- megtanultam priorizálni
- megtanultam átlátni magasabb szinten dolgokat, rendszerben gondolkodni
- képes voltam 8 órán át stressz helyzetben koncentrálni
- hoztam áldozatot (1600 órát a szabadidőmből) és megtérült
- rájöttem, hogy rengeteg dolgot nem tudok, és ez azóta is így vanNem azért tisztelem az embereket mert CCIE-k vagy CCNA-k hanem amilyen emberek. És nem várom el hogy tiszteljenek mert CCIE vagyok. Tiszteljenek azért ha bizonyítok, ha segítek, ha magyarázok és tiszteljék azt az 1600 órát amit beleraktam. Mert nem hiszek a rövidebb útban. Abban hittem hogy a CCIE a mellékterméke annak hogy egyre jobb szakember vagyok. Nem a cél, a következmény. A tiszteletre rá kell szolgálni. És ez nem egy generált számon múlik.
-
tag
sajnos Indiában tényleg vannak arra szakosodott cégek, hogy ccie lab-okat dumpoljanak...
A CCIE RS v5 nagyon népszerű volt, mert "népszerű" technológiákat kért számon, sokszor nyakatekert scanario-kban (hiszen mégiscsak CCIE...). Nagyon nagy volt az igény, nagyon sok hivatalos tananyag készült, több cég tartott bootcamp-eket, így nyilván több infó is szivároghatott ki vizsgákról, nagy study group-ok is alakultak. Valóban tűnhet úgy, hogy "csak" be kell gyakorolni a sok infó alapján task-okat és meg is van...
Hát nem. Sok emberrel találkoztam Brüsszelben, akik 3-4-5x voltak már RS lab-on. Néhányan tudták, min csúsztak el korábban, viszont meglepően sokan nem tudták... merthogy szerintük működött, úgy működött ahogy kérték, de aztán a kiértékelésnél ott virított a megmagyarázhatatlanul kevés % egy-egy section-nél. Szóval van egy ilyen faktor is. Hiába dump-olsz, az sem garancia. Meg ha tudod, az sem.
Egy ismerős, akivel egy bootcamp-en voltunk, már eleve JNCIE-SP volt, amikor elkezdte a CCIE-SP-t. Kisujjában volt az egész, nagyon éles esze volt ehhez, öröm volt vele készülni. Ötödszörre lett meg neki... Ebből az 5-ből 2 alkalom olyan volt, hogy egyszerűen nem hitte el, hogy nincs meg. nincs magyarázat, már csak dühből ment vissza ötödjére. Volt néhány ugyanolyan task, mint a korábbi vizsgákon, de a józan ész és a konfig guide-ok alapján sem volt más megoldás, mint amit először kitalált, nem tudta máshogy csinálni. Ötödjére már megkapta a pontokat ugyanarra a megoldásra, amire korábban nem.Lehet, hogy van "birkapásztor" CCIE, de szerintem ez a jelenség nem tömeges, főleg nem az EU-ban vagy az USA-ban.
A mostani CCIE lab-ok pedig tényleg húzósnak tűnnek nem csak a kibővült topic-ok és az automatizáció miatt, hanem a lebonyolítás miatt is. Az egész az eddigi DIAG section-re hasonlít nekem, csak itt még konfigolni is kell, meg design, meg tshoot... de mintha a CLI már nem lenne annyira fókuszban. Érdekes lenne tapasztalatot olvasni valahol erről, de még egy darabig nem lesznek lab vizsgák.
-
suomalainen
tag
válasz soma314 #15600 üzenetére
Most teljesen felesleges belemenni abba, hogy kell CCIE labig eljutni, részben mert a written nekem is meglett anno, másrészt azzal is tisztában vagyok, hogy mit várnak el egy laborvizsgán.
1.
Az új labor kapcsán nem azt akartam kidomborítani, hogy savanyú a szőlő, hanem azt, hogy a v4 és a v5 között korántsem volt akkora ugrás, mint a mostani Enterprise lab között. Ahogy most látom, az Ent.lab annyira progresszív elemeket tartalmaz, amit innen nézve most nem tudom hogy lehet majd megugrani. A v4, v5 szerintem jóval teljesíthetőbb elvárásokat állított a vizsgázó elé, részben mert a CLI-on belül maradtál.
2.
Az új CCIE lab is egy komoly szinvonalat tükröz (ezt soha nem is állítottam hogy nem igy lenne, hanem pont az ellenkezőjét), viszont van egy nagy gond: valószínű szanaszét lesz dumpolva, ugyanúgy mint a v5 volt. Ezért írtam, hogy ma már minden kecskepásztornak van CCIE minősítése. Ez nem azt jelenti, hogy akinek van, az kecsekpásztor, hanem azt, hogy nagyon nagy lett a zacc. Remélem érted a különbséget.
3.
Ami a számokat illeti, teljes tévedésben vagy. 2019 nov végén adták ki az első 64000 számot (ez tuti hogy így van), rá 2 hónappal már volt 66000 is. Ha te is 2019 közepe táján vizsgáztál és 60k alatti a számod akkor már remélem érted, mit értettem azon, hogy szeneslapáttal hányták a CCIE-t. Na, ezért írtam, hogy boldog-boldogtalan ment vizsgázni dumppal (alias kecsekpásztor) akik bőven nem voltak az elvárt szakmai szinvonalon, de meglett, mivel dumpolt. Annyira mentek, hogy lehetetlen volt helyet foglalni már tavaly augusztus környékén.[ Szerkesztve ]
-
Maco Mamuko
újonc
Ha még keresel Python kurzust, akkor van még egy jó "Python for Network Engineers" kurzus, ami méghozzá ingyenes is: https://vimeo.com/user31890934
Natív amerikai (elvileg), CCIE és Ő készítette a Netmikot..
-
ÁrPi2
senior tag
válasz suomalainen #15590 üzenetére
Tisztelt magasszintű packetterelőpásztor(ok)!
(...én a megszólításhoz kapcsolódóan még Packet Tracer-t meg kicsit GNS3-t használó kiskolléga vagyok itten IE-k és IE aspiráns félék körében, én "mostanában" az A -tól a P -ig akarok csupán eljutni )
Mindahány név ajánlatot köszönöm mindegyikőtöknek!
(Kevin Wallace úgy látom itt kicsit "controversial" )
Mindemellett megkésve olvasva az utobbi kommenteket , hol vagyok én attól de valóban érdekes (lehet a régi komoly tudású pásztoroknak) odafigyelniük hogy két vagy ugye három év a diszkusszióban szóba került csúcs cisco cert új standard érvényességi ideje. És A szintemen ami meghökkentett volna:
"Ami a Cisco videokat illeti: ma már ugye nincs CCNA, de amiket láttam Udemyn azokat ..."
Van ott jó új 200-301 video course, (hja...egy ccie aspiráns beszél belőled, te nem kutakodsz már jobb kisiskolát ),
és az általam említett teacher-eket nem érinti a brekegés megjegyzés, azt én nem is érteném (hát ugye mert nem értek békául . Habár hallgatom Maher Haddad-ot per Mikrotik, vagy Shyam Raj-ot per Juniper).David Bombalról szólván ő jó, de pl. valóban lassú (talán didaktikusan lassú és ismétlő), ezért azt találtam hogy 1,2-1,5 X vagy nagyobb lejátszási sebesség mellett lehet jobb a tanulmányi élmény.
79,5 óra pt és gns3 labokkal 10 dodó volt a nagy udemy sitewide árleszállításkor. -
kenwood
veterán
válasz soma314 #15600 üzenetére
Nekem 103 kerdesem volt az uj ccna vizsgan. Elvileg 2-3000-es pool van. Szerintem ha sikerulne is megszerezni az osszes kerdest, akkor is nehezebb lenne megjegyezni a valaszokat,mint felkeszulni a vizsgara. kisebb-nagíobb topologiak, routing tablak, kimenetek vannak a kerdeseknel. Nem igazan tartom eletszerunek a dolgot.
[ Szerkesztve ]
Mi kell az alaplapba? Procibol egy, Rambo 2. <> Egyetlen vizmolekulaban tobb hidrogen atom van,mint ahany csillag az egesz naprendszerben
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- Kérlek használd a keresőt, mielőtt kérdezel!
- Olvasd el a téma összefoglalót mielőtt kérdezel!
- A dumpok és a warez tiltott témának számítanak!
- Android alkalmazások - szoftver kibeszélő topik
- iPhone topik
- Redmi Watch 4 - olcsó hús, sűrű a leve
- Elemlámpa, zseblámpa
- Vodafone otthoni szolgáltatások (TV, internet, telefon)
- Intel Core Ultra 3, Core Ultra 5, Ultra 7, Ultra 9 "Arrow Lake" LGA 1851
- Samsung Galaxy A35 5G - fordulópont
- Genshin Impact (PC, PS4, Android, iOS)
- AGM H Max - faék strapakivitelben
- AMD Navi Radeon™ RX 7xxx sorozat
- További aktív témák...
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest