- Projektor topic
- GeForce RTX 5060 Ti: Ha az ár jó, minden jó (lenne)
- Milyen asztali (teljes vagy fél-) gépet vegyek?
- Home server / házi szerver építése
- NVIDIA GeForce RTX 3080 / 3090 / Ti (GA102)
- Milyen asztali médialejátszót?
- Milyen CPU léghűtést vegyek?
- Hisense LCD és LED TV-k
- HiFi műszaki szemmel - sztereó hangrendszerek
- NVIDIA GeForce RTX 5070 / 5070 Ti (GB205 / 203)
Új hozzászólás Aktív témák
-
Márton111
aktív tag
Freudéknál a freud-pro az piros színű.
Találtam 300-as méret esetén 2,5-es fogszélességű titánium tartalmú (laptest) sima ,matt fémszínű Freud lapot kiválónak mondja magát hossz hasításra kemény és puhafában
Meg egy olyan kisipari szalagcsiszolót aki viszonylag kicsi de nagyon izmos , evvel lehet csiszolni![link]45000-ért megfizethető ár (nem 300W-os hanem 3000!)Tetszik
egy asztalon elfér szükség esetén
vagy a csiszoló tengelyét függélyesre állítva egy tárgyasztalt mellé ás asztali él csiszoló amiaugyi nagyon drága dolog lenne amúgy. -
thyeby
őstag
válasz
bbchris #6792 üzenetére
"Az is lehet hogy aki élezte az haragszik a Dimar márkára ( egyéb nem idevaló okokból ) amivel morálisan egyet is értek..."
Nem igazán tudtam értelmezni ezt az off topic-os feltételezett lehetséges okot.
Három dologra tudok gondolni:
1 - Macerásabb a Dimart élezni, ezért haragszik rá. Ha a dolog erkölcsi vonzatától eltekintünk, áll a lábán az okfejtésed.
2 - Más gyártóval (pl CMT) van szerződésben. De hiszen ettől még az élezéssel (is) keresi a kenyérrevalót.
3 - A Dimar izraeli produktum, és antiszemita élező élezett. Ez esetben érthetetlen a reakciója, ugyanis hozzám hasonlóan gondolom más ügyfelei is újból Dimar késre fognak újfent beruházni. Ezzel a fajta szabotálással nem megrekeszti a zsidókat, hanem javít a Dimar eladási statisztikáján, magyarul a gyorsabban elhasználódó késeken keresztül a Dimar cég tulajdonosának és részvényeseinek a zsebeit hízlalja.A tényleges okot egyikőnk sem tudhatja meg (úgy sejtem, Miskolcra, v Mályiba utaznak a kések Nyíregyházáról regenerálódni), én inkább szimpla trehányságra tippelek, ami a jóerkölcs hiányával párosult. Aligha lehet ez tudatlanság, mert az számomra olyan lenne, mint ha úszómesterségre adná a fejét valaki úgy, hogy úszni sem tud.
-
thomgrande
tag
válasz
bbchris #6792 üzenetére
"Na azért itt beleszólnék , nem tudom hogy ez mi ami a képen van de az biztos hogy nem gyémánt élezőtárcsa , több okból sem : a gyémánt korong az nem ennyibe kerül , a legolcsóbb is már 25k körül van ami élezőkorong a másik az hogy nem így néz ki ."
Kétoldalas gyémánt csiszolótárcsa Ø 100 mm, 1,3 mm vastag. Befogó Ø 20 mm és 1,1 mm vastagság. Körfűrész tárcsák élezéséhez (megr. sz. 38744).
Az biztos hogy nem profi cucc de nekem tökéletes. De az is biztos hogy nem sziliciumkő.
Szilicium karbid korongot már használtam mert azt mondták a szakkereskedésben hogy az viszi a HM lapkát.Ez az ami nem volt igaz. nekem nem jött össze. Ez a kis cucc pedig úgy viszi a hm lapkát mint a vajat.Ez kicsit túlzás de nagyon jó.A hátszöget is megélezi. csak kicsit macerás a beállítása. Minden beállítás kissé nehézkes de ennyi pénzért ez van.Amik eddig lettek élezve fűrész és lamelló tárcsák azok jók lettek.Ígyekszem jó élezést csinálni mert csak magamat hibáztathatom.Egy asztalos vállalkozás ezt nem engedheti meg magának hogy kisérletezzen. De magamnak az emlegetett hibákat nem fogom elkövetni.
A tanácsodat köszönöm! -
Márton111
aktív tag
és borovinak jobb lesz biztosan a tükörfényes lap
Nekem a vídia lapkákra rakódott a gyanta van útban elsősorban a vágásnál(pilana)és onnan a legmacerásabb lekapargatni,a vídia mögött a lapra rakódottat lehet durvább eszközzel leszedni és nem 100% alapossággal ,csak nagyjából hisz az csak az acél alap ti a fogak nehánytizedet előállnak a lap síkjához képest , hogy lap ne tudjon lehetőleg megszorulni.
Attól függetlenül Freudra szavazok , aztán kipróbálomde lehet hogy pirosat veszek belőle.
-
Márton111
aktív tag
Volt hogy égetett a lap , de sztem 100fokig biztos nem tud kiolvadni a vídia de a rántottát már kb ott megsütheted rajta.(kézzel úgy 50fokig tudod megfogni max, és csak röviden)
Vídiás lappal szeleteltünk mi minden kemény és puha fát és lamiforg lapot ,és nem sült meg a lap ha :
1 hosszvágó, váltófogú 2és éles 3és a vonalzó úgy van beállítva hogy a lap háta fele nyisson 1/2 -uszkve 1 mm-t
Ha vastag anyagot vágsz (mi 50-es bükkpadlókat szeleteltünk 300-as és 400-aslappal) és bírta addig a lap míg mi.Nem lett meleg "szabályos" vágási körülmények közt.Akkor lehet égetés ha szorul a lap!! Akkor beég, hamar megkékül az acél meg ami vele jár.Az nagyobb baj lehet mert ha deformálódik az alaptest akkor hiába üldögélnek rajta a vídiák hiánytalanul.Akkor kuka .Amúgy pótolható a leesett vagy csorbult fog szépen ráforrasztanak egy másikat.
Amúgy volt 2 kék kékfoltos fűrészünk 1lapszabász (lamivágó) és 1 nagy favágó is ,(ha elkezd megszorulni egy 3m-es 30 kg-os bükkpadló kettéhasítás közben a körfűrészen akkor gyorsan beégeti a lapot egy 6KW-os körfűrész márpedig a bükk az sokszor vágás közben elkezdett összezárni , máskor meg szét nyílni) de nem volt semmi bajuk nem ütöttek.De nyilván csak egy határig lehet őket büntetlen megsütni Úgy gondolom a vídia nem leolvadni szokott hanem gyengébb minőségűszerszámoknál csak úgy lerepülni, ennek az ezüst forr anyag olvadásához semmi köze.
De kilógott a lap felül , ha takarva van az anyagtól akkor tán jobban melegszik, kevésbé bírja jól kihordani a fűrészport ez esetben kisebb fogást kell vegyél pl ha a fa vágás közben meggörbülne és szorulna,akkor is könnyen kézbentartsad a helyzetet.De ezt ki tudodkisérletezni gyakorlatban: eleinte óvatos kisebb fogatással aztán az 50-ik vágás után esetleg nagyobb fogatással ,aztán meglátod melyik válik be jobban.
Én azért fogattam kisebbet ilyen telibe történő hasításokkor (nem az 50-es palló vágásakor)mert a fát akartam a melegedéstől óvni,vágás közben ne görbüljön el, vagy kevésbé. .Olyan még nem történt velem az említett nagy fűrészlap méretekkel dolgozva hogy a vídia leolvadt volna.Olyan igen a kézi körfűrészlappal, hogy letörött,kicsorbult mert szeget kapott.(nagyobb fixen a fához rögzített vastárgytól pl laposvas, 10-es hatlapfejű csavar nem feltétlen lesz baja,(ezeket nyestem már el vele véletlenül) lassan tolva el tudja nyesni (borotva éles ezután már nem lesz) de a hirtelen a fából kitépett kisszögtől eltörik a vídia.
. Mégegy a nagy favágó sűrűfogú volt az is vitt szépen , mert nagy volt és emiatt a kerületi sebessége is szépen megvolt , de volt egy vékonyabb ritkább fogú hosszvágó lap avval könnyebb volt vágni annak ellenére hogy kisebb volt eggyel.Vannak vékonyított favágó lapok ezekkel határozottan könnyebben megy a szeletelés, meg kisebb az anyagveszetség , de nyilván könnyebb elgörbíteni is.Viszont gondolom kevésbé melegíti a fát .Meg a motort is kíméli.
Én a múltkor pilanát vettem hosszvágásra mert olcsóság ,meg egy CMT-t
A hosszvágó metabo lap nagyon királyság volt amit a géphez adtak nagyon szép vágási felületet csinált, csak pont az oldalára ejtettem az 5kg-os kézi gépet és elgörbült a lap.De a gép ezáltal megúszta.Szóval most kipróbálom a Freudot mert anno nagyon jól muzsikált a (kinai) gérvágóban ahol dolgoztam.Meg gondolkozom egy vékonyított lapon.Ha freud gyárt ilyet akkor a kettő egybeesik.Úgy gondolom ha a vídia lerepül, akkor a gyenge minőségű forrasztás az oka a gagyi kategóriás szerszámoknál,nem az hogy leolvad az ezüst forr anyag. -
thyeby
őstag
válasz
bbchris #6792 üzenetére
Köszi a kimerítő választ!
Jól jött, mint egy falat kenyér. Gondoltam, megkérdezlek az ominózus húszezer forintos élezőgép ügyében is, és meg sem kellett ezt tennem, reagáltál azt, amit vártam.
Most lehet, h már későn kérdezlek, mert mint írod, ritkán vagy gépközelben alaplapösszeomlás okán.
A nyáron sokat hezitáltam, h veszek egy jó szalagfűrészt. Köbméterenként hatvan ezrest fizetek bérfűrészelésért, mert nem tudok korrektül kettészelni egy szélesebb deszkát éléről. Leggyakoribb méret, amit vágnom kellene, az 7-8 cm (a vágás magassága). A szalagfűrészvásárlás elmaradt, mert nem találtam korrektnek sem a metebó, sem a DeWalt szalagfűrészét, de még a Felder Hammer N4400-asában sem vagyok biztos, hogy megfelelne.
Mostanában indulok alapanyagért. Gondoltam, előtte megpróbálok a körfűrészen egy ilyen vágást megoldani. 75x28 mm-es bükköt vágtam próbaképpen. Gyönyörűen sikerült két menetben úgy, h 36 mm-t fogtam egyik oldalról, aztán a másikról ugyanezzel a beállítással kettényestem az anyagot. Tavaly vettem egy általad keresztvágásra zsűrizett Freud lapot (amit az élezőben hosszvágásra ajánlottak, hogy ha ezen áttolom a fát, akkor már nem kell gyalulni). Akkori megítélésed pontosan beigazolódott. El lehet vele hosszra vágni a fát, de lassú (mondjuk nem lassabb, mint az előtte használt Güde volt ritkább fogosztással) és mint írtad is anno, rémül porol. Most visszaolvastam egykori Hsz-edet, mert emlékeztem, h Z=28-at javasoltál 300-as átmérőjű korongból.
Miért is kérdezlek hát akkor?
A többi paraméter jónak bizonyult (váltófog plusszos). Ilyen kaliberű bükk hosszvágáshoz tehát ugyanazt rendeljem meg, csak ritkább (Z=28) fogosztással? Freud-ot rendeljek, v elégedjek meg a Pilanával? (talán előbbi jobb, mert úgy 10:1 bükk :borovi hosszvágásom aránya. De fogalmazhatnék úgy is, h nagyritkán vágok vele fenyőt is, és borovinak jobb lesz biztosan a tükörfényes lap.)
Továbbá kérdezném, h nem fogom kimelegíteni a bükk mélyebb vágással a vidiát a helyéről, ha nekiállok egy menetben legyártani vagy ezer db 12x75mm-es bükk stafnit a szélezetlen 28-asból? Ezzel a jelenlegi sűrű fogúval LU2A 2100 Freud (#3320 hsz) lappal dolgozva úgy éreztem, melegszik a fűrészlap, pedig kb tíz méternyi anyagot toltam át csupán 36mm fogásmélységgel. -
bbchris
senior tag
Igen értem hogy mit írsz . A rádiusz késeknek valóban van egy 5 fokos függőlegeshez képest döntött szöge hogy jobban metsze az anyagot . A te esetedben valószínű zöldfülűségről van szó sajnos , pedig nem szeretek senkit sem leszólni mert nem az a stílusom de itt látszik hogy egyszerűen lusta volt az osztófejet hozzáállítani a késhez . Akkor most kb úgy néz ki hogy ha a vidialapkát nézem , ahol a rádiusz van ott vékonyabb ahol pedig az alja ott meg vastagabb . Ez egy tipikus "Elbaxta" eset . Elég lett volna néhány tizedet leszedni kb 0.2 -őt ha nem koptattad el . Századot nem szoktunk említeni mert akkor tuti nem lesz jó a kés . Az égetés esete is egyszerű dolog , most vagy nem megfelelő korongot használt vagy elkapkodta és kicsipkéződött az éle a késnek . Ha jól meg van élezve akkor annak ugyanúgy vinnie kellene . Ilyenkor érzek egy kicsi bűntudatot hogy igyekszem jótanácsot adni aztán meg a kedves élező elbaxja a drága késeket . Lehet hogy én sem vinném hozzá többet . Azért minimum ha nekiállok élezni akkor az alapokra figyelek. Ha tényleg nincs más a környéken akkor piríts rá legközelebb hogy ne kapkodja már össze és figyeljen a mellszögre rendesen .
Az is lehet hogy aki élezte az haragszik a Dimar márkára ( egyéb nem idevaló okokból ) amivel morálisan egyet is értek de ez nem az ügyfélen kell hogy csattanjon .
Márton111 #6777 : Ez így van majdnem ahogy írod . Minden stimmel kivéve a fémipari : Ebben van váltófogazású is , igaz ritka de létezik a Metabónak vaslemez vágója amiből van TFZ és WZ-s változat is de ez csak tényleg ritka a legtöbb esetben trapéz-egyenes az alu és vasvágó lapok is , csak annyi különbséggel hogy másfajta rugalmasabb vidialapkák vannak bennük hogy ne törjenek ki .
Látom te már értesz a fűrészek használatához . Mit töprengtem azon hogy vágóél nélküli fűrész ?! Aztán rájöttem , tényleg van olyan hosszvágó lap elsősorban LWZ-s ugye ez a fogáshatárolós hosszvágólap ami úgy néz ki mint a sorvágólap csak nincs benne tisztítófog . Azt hiszem a Leitz csinált ilyet .
Gérvágó - te jól írtad de sajnos volt olyan ügyfelünk aki hozott egy 24 fogas átmérő 250mm negatív dőlésű lapot hogy szakít , mondom persze hogy szakít mert ez nem gérvágóba való , oda sűrűbb fogazású kell . Erre nekiállt okoskodni hogy ez GYÁRI GYÁRI , mondom bazz a Trabant is gyári meg a Merci is és van különbség . Persze elvitte máshova éleztetni dehát az okostóninak persze nem oldódott meg a probléma mire rájött hogy sűrűbb fogazású kell .
Vannak sajnos még most is asztalosok akiknek van szabászgépük és lusták lecserélni a TFZ-s lapot favágóra aztán nekiáll hosszában vágni a lapszabász lappal aztán csodálkozik azon hogy megég és cintányér lesz a lapjából és utána már töri élezés után is a forgácslapot .Meg a másik ugye ami szintén hibajelenség volt az elővágó - ugye fához nem kell és leengedte az elővágót aztán vágta szépen a fát és a gyanta kirakódott az elővágólapra olyan gubacs formában , aztán mikor beindította az elővágót akkor szépen kihajlottak a fogak ( hézagolós elővágónál ) és utána fogóval kellett visszagörbítgetni és leszabályozni az oldaléleket .
A következő hozzászólásodhoz annyit fűznék hozzá ahol a WZ-s lapot nem tudják normálisan megélezni oda tényleg nem kell semmit se vinni . Azért egy állványon is meglehetett anno élezni a WZ-s lapokat sőt még a TFZ-set is meglehetett rajta csinálni igaz egy kis tököléssel de sikerült amikor még nem volt automata korszak . Úgyhogy teljesen egyetértek veled
Bocs hogy így elrészleteztem a dolgokat tudom van olyan ami nem idevágó , azokat csak általánosságban írtam .
thomgrande #6782 : Na azért itt beleszólnék , nem tudom hogy ez mi ami a képen van de az biztos hogy nem gyémánt élezőtárcsa , több okból sem : a gyémánt korong az nem ennyibe kerül , a legolcsóbb is már 25k körül van ami élezőkorong a másik az hogy nem így néz ki . Ezt ahogy látom ez sziliciumkő vagy mifene lehet , legalábbis ami a képen van . A többi korongot is néztem azok már valóban gyémánt élezőkorongok de ezekkel a korongokkal tuti valami bibi lehet mert nekünk sosem jöttek be ezek a túl olcsó korongok . Vagy égettek vagy túl durva felületet csinált de profi munkát nem lehetett velük csinálni . Ezek csak tényleg azokra a házi élezőgépekre való . Az igazi vérprofi élezőkorongok árát elkérik mert az tudja amit kell és azért annyi az élezés amennyi .
De jól jött az oldal mert van egy gép amire még szükségem lehet . Abban igazad van hogy tényleg nem kell leszedni 1mm-ert a lapból hanem tényleg csak a szükségeset . Amit vettél gépet az szép és jó de ahogy látom azzal csak mellszöget lehet élezni , de a favágó lapokra kiváló de csak tényleg saját célra , mert ilyet a műhely közelébe sem hoztunk volna azért ez messze van a profitól de nem szóllak le nehogy félreérts mert amire neked kell arra tökéletes . A JM tipusúval már lehet a hátszöget is élezni dehát ugye a kérdés az hogyan állítod be rajta a váltófogazást hogy egyforma magas legyen ?!
Egy tanács : óvasosan élezz vele mivel nincs hűtés rajta , lassan mellszögezz vele kis fogással mert különben nem lesz jó . Nem szabad gyorsan huzogatni a korongot a fogra mert kicsipkézi az élt és olyan lesz mintha meg sem élezted volna .Márton11 #6785
"Kipróbáltad már ? Mennyire pontos? tizedmm? milyen felületet ad amikor köszörülsz van olyan mint egy jó élezőműhelyből kijött?"
Áááá dehogy lesz olyan mint egy profi élezés , ettől a géptől nem is ez várható el . Ez csak arra való hogy hirtelen megélezz vele egy lapot ha kell de csak mellszögről élez !! Nem pótolja az élezőműhelyt , azért egy vidiásélezőgép az kemény 8 milla ami profi , gondolj bele ha ez 20k akkor igencsak el van maradva . Azon az oldalon feltüntetett gépekkel lehet élezgetni de nem profi szinten .
Ilyen hogy lapszabász meg elővágó élezéshez ki se próbáld mert több károd lesz mint hasznod ! Max a szabászlapot mellszögről de sztem arra sem alkalmas . Úgyhogy óvatosan ezekkel a gépekkel , nem szólom le őket mert amire adják arra jó de vannak hiányosságok .
Az élezőműhelyhez azért ezek a gépek felejtősek és nevetségesek mert anno biztos hogy ilyenekkel nem mertünk volna nekiállni élezni . Ami nekem személyszerint tetszik az a kés, olló meg fúróélezőgép kellene idehaza a háztartásba , de csak arra . Nahh arra nem kell annyira profi gép oda elég az is , kivétel persze a profi fúrószárak de az máshol van csak .Elnézést kérek mindenkitől hogy ilyen hosszúra sikerült írományom , igyekeztem mindenkinek válaszolni ha van helyesírási hiba akkor sorry , mert még nincs gépem és a párom notijáról nehéz írni
. Ha van kérdésetek akkor írjatok nyugodtan , ha tudok akkor írok pár tanácsot . Nem mindig vagyok gépközelben mert az alaplapom rossz , akkor írjatok ha van kérdés Pü-t azt jelzi a mobilom és akkor tudok válaszolni is . De igyekszem minnél többet itt lenni .
-
thyeby
őstag
válasz
Webistvan #6790 üzenetére
Köszi!
Vissza kellett állítanom 100-ról ötvenre a laponkénti hsz számot, és akkor működött az ajánlásod.Több, mint öt éve nem csinálok már bútort. Itt, ahol lakom, kb öt éve egy kész tölgy ajtó kb 4000 forintot kóstált. Egy átlag szekrényhez 12 db kellett, az kijött ötvenezerből - fiókostól hatvan körül járt egy bükk, v tölgy front. Ehhez mértem, h egy Dimar szett ára is itt van valahol, de inkább több. Ha van bika marógéped, akkor jól jössz ki belőle, ha beruházol, a munka után pedig eladod a késeket. Ha megvan még mdk01 #1800-béli készlete, az még jobb. (egyetlen frontot mart ki összesen vele) Akkor még a papája szerkesztette maróasztal és a belevaló nagymakita is eladó volt igen korrekt áron.
-
thyeby
őstag
válasz
thomgrande #6785 üzenetére
Igen, én is ugyanarra gondoltam, mint Márton111.
Írnál róla kicsit bővebben? Mennyire precíz? Nem sajnálnék áldozni rá, ha alkalmas lenne a jó élezésre. -
mdk01
addikt
válasz
demilorand #6765 üzenetére
Hali!
#1800. hsz.-hez menjél vissza légy szíves és csemegézz pár tíz hsz.-en keresztül.
Már mások is írták, de ehhez kell egy komolyabb gép és ha csak pár ajtót szeretnél összerakni tehát nincs hosszabb távú terved lehet nem érdemes beruházni a gépre és a késre.Bbchris gyalukés beállítós tanácsához pedig még annyit mondanék kiegészítés képpen, hogy középről kifele és fokozatosan kell meghúzni a csavarokat, úgy ahogy az autókerekek csavarjait. Tehát először csak kicsit mindegyiket, aztán kicsit jobban majd végül készre húzni az összeset.
Ha ez egyértelmű volt akkor bocs, de gondoltam ha már téma akkor említsük meg ezt is.Üdv.
-
Márton111
aktív tag
válasz
thomgrande #6785 üzenetére
Kipróbáltad már ? Mennyire pontos? tizedmm? milyen felületet ad amikor köszörülsz van olyan mint egy jó élezőműhelyből kijött?
Be lehet úgy állítani hogy pontosan 1 tizedmm-t vigyen és akkor minden fogból annyit vesz le?
Szóval milyen a használati értéke?Jó, vagy gyengébb? Pótolja az élezőműhelyt?
Gondolom kis kézügyességgel marószerszám élező feltétet is lehet hozzá fabrikálni.
Akkor már élezőbe csak a gyalukésekkel kéne baktassak.
Milyen tárcsa van benne gyémánt vagy más? -
thomgrande
tag
Még véletlenül sem akarom a szakszerű köszörülést leszólni ill. nem értékelni, de pl egy ilyen tárcsával és egy kis ügyességgel jó pár szerszám élét rendbe lehet tenni. Gondolok itt azokra a felsőmaró szerszámokra amit kellő felületen fel lehet fektetni erre a korongra és csak úgymond fenési célzattal. A múlt hónapban akcióban vettem egy ilyen gépet mert nekem sem tetszett hogy ahova a fűrészeimet hordom éleztetni ott sem nagyon éleznek hanem inkább jelentős mennyiséget távolítanak el a fogakból. És ezt nem lehet a lap gagyiságának a korrigálására fogni.Mert nem hiszem hogy egy Pilana lap első köszörülésénél közel 1mm-t el kell venni.
-
Webistvan
csendes tag
A politikához nem tok hozzászólni, de ...az asztalos szakma is igen felhigult.
Pl. Garázs kb. mindenkinek van, mint helyiség.
-Végy pár kéziszerszámot, szerezz egy furgont, rajta "Bútor, kohyhabútor méretre", alkalmi munkásként szolj két tanulónak vagy kezdö asztalos inasnak, a bútor elemeit rendeld meg a lapszabászaton, a srácokkal állittasd össze, a helyszinen felszerelteted velük, és mész a pénzért amilyen gyorsan csak tudsz, amig a tulaj észre nem veszi az összeállitásbol adódó hibákat.
Én ezeket a "vállakozókat" csak öltönyös asztalosoknak hivom mert munkásruhában nem sok mindent tudnának csinálni. -
thyeby
őstag
válasz
Márton111 #6781 üzenetére
"nem csoda ha zacc marad itthon a többi megy a világba"
Ezt a szeletét elég reálisan látod a mi egészségtelen egészségügyünknek, mégis (ettől teljesen függetlenül is) két sebből is vérzik a dolog:
Első körben az oktatásnak ki kellene szűrnie az ilyet, és nem adni ki jogosítványt. Hogy nem így tesz, ezt szélhámosságnak gondolom. Másodsorban pedig a lelkiismerettel van a baj. Ebben a szektorban nem megengedhető a Puskás Öcsi elhíresült mondása, hogy kis pénz, kis foci. A lelkiismeretlenség nem szakmai dolog, hanem emberi.
Továbbfolytatva a gondolatmenetedet: Kifizettük a szakma krémjének taníttatását, és kint kamatoztatják a tudásukat, kifizettük a zacc taníttatását, és ők nem éltek vele, méltatlanul éppen rajtunk kontárkodnak jogosítvánnyal.
Soha nem fogom tudni megszokni, elfogadni ezt a nyomorult kapitalista pénzuralmat. -
thyeby
őstag
válasz
Márton111 #6781 üzenetére
"hanem soha többet nem mentem oda "
Magam is pont ezen az állásponton töprengek, csak egy baj van: Nem tudok a közelben jónevű konkurenciáról. Pestre azért mégsem szaladhatok Nyíregyházáról éleztetni. Pedig épp azon töröm az agyam, miként tudnám ezt mégis megoldani. Vegyek egy farzsebre való papírpénzért még egy garnitúra kést, hogy a lassú procedúrát kibekkeljem?
-
Márton111
aktív tag
Igaz hogy nem tőlem kérdezted ,de velem is megtörtént hogy a körfűrészlap minden fogát szinte más szögben köszörülték meg és más vasatgságúra koptatták (igaz hogy egypár csorba volt rajtuk de azért mégis álljon meg a fáklyásmenet) szóval nem etimologizáltam rajta hogy az inas túlóráztatta rajta a köszörűt vagy a főnök ügyetlenkedett amíg a profi szaki mással volt lekötve esetleg ennél a cégnél ez a színvonal, hanem soha többet nem mentem oda nekem ahhoz sokba van egy szerszám mind a beszerzés utánajárás mind az ár hogy adjak még egy sanszot nekik hogy elszúrják a következő lapomat..
Az orvosok meg rém rosszul vannak megfizetve nem csoda ha zacc marad itthon a többi megy a világba mi meg kifizettük a taníttatásukat ami jópár millióFt/fő és most nyugaton kamatoztatják tudásukat -
Márton111
aktív tag
"miért is nem lehet fát vágni azzal a keményfémlapkással, amit a forgácslaphoz használsz?"
Hosszvágáshoz tényleg jobb a ritka fogú illetve tisztítófoggal (vágóél nélküli)vel vegyes lap a jó hogy a forgácsot el tudja vinni könnyen ami keletkezik .
de lamiforg hoz a trapéz/egyenes fog való, ez fába hosszvágáskor szépen beleég utána tisztítás nélkül már a lamit se viszi szépen (erősebben töri).És mivel egy 300-as lapnak sok foga van elmegy vele egy óra amíg fogat mosol neki kétoldalról is kell tisztítani a fogakat.
Kereszt vágáshoz még elmuzsikálgat fában lamihoz ezután is pucolni kell használat előtt.Fához hossz és keresztvágáshoz váltófogas fűrészt használunk (természetesen vídiást) evvel még lehet lamináltat is vágni , ez esetben nyilván hamarébb kopnak el a jobbra -balra hegyes fogak - mint a letört sarkú trapéz illetve szögletes egyenes fogak egy lamivágó fűrészen.
Váltófogas fűrész van a gérvágókon (jobbra balra hegyezett)is (kivéve ha fémvágó lap) csak hátra van döntve az élszöge hogy ne tudja az anyagot könnyen felkapni a tárgyasztalról, inkább rányomja ne emelje fel mert akkor kivágja a kezedből ha kissé lazábban fogod ez esetben eredmény:ujjtörés kézlevágás opcióba választhatsz melyiket akarod.
-
thyeby
őstag
válasz
bbchris #6773 üzenetére
Nagy az isten állatkertje!
Én már nem lepődök meg az ilyesmin. Az tud bosszantani, amikor egy orvos nincs az általad sorolt szakikhoz hasonló módon a helyzet magaslatán, ráadásul rendre, de ki szoktak esni szegények a piacról hamar.Jó, hogy itt vagy!
Bevittem élezni két csapágyas Dimar rádiuszkésemet, és bosszantó, ahogyan visszakaptam őket. Tudod, ebben a márkában a kések a függőlegeshez képest néhány fokkal meg vannak döntve. Nos, nekem ezeket mind visszaköszörülték függőlegesre. Első körben is már nem visznek úgy, mint a vajat, másodszor pedig elköszörülték vagy a harmadát a lapkának - ugye, hogy szép sík legyen. (Úgy gondolom, hogy ha már elbaszta a szöget, hát elég lett volna akkor is egy tizedet lecsípni belőle, legfeljebb a következő élezésnél rendberakja.) Épp a Te instrukcióid alapján nem nyúztam halálra az éleket, hanem inkább a többivel együtt őket is besepertem a felújításra szorulók közé. És most úgy érzem, hogy ezek a kések élezés előtt jobban muzsikáltak, mint most. Amikor újak voltak, még a bütüt sem barnították meg - akkor sem, ha pillanatra megállt az anyag a kezemben, most pedig szép foltos lett a bütü rögtön az első marás után. Ha azt veszem, hogy egy húszast adtam ezért a két maróért, és ez az első élezés volt, nem érzem korrekt eljárásnak.
Mivel előtte nem volt még ilyen speckó késem, nem tudom, hogy hazánkban a Dimar késeknek ez a sorsa élezés után, vagy pedig konkrétan ebben a műhelyben valami zöldfülű inassal köszörültették a késeimet.
Te mit gondolsz, mit tudsz ezügyben? -
thyeby
őstag
"miért is nem lehet fát vágni azzal a keményfémlapkással, amit a forgácslaphoz használsz?"
Ezt én is meg akartam kérdezni, de aztán gondoltam, h biztosan van szalagfűrésze, és azzal jobb hosszra vágni, vagy meg nem is kell úgy általában hosszra vágnia. Okvetlenkedni nem akartam, de én sem értem, miért kell lapot cserélni, hisz minden valamirevaló körfűrészbe vidia lapkás korong járatos. Ha sokat megy egy típusú munka rajta, akkor még azt is belőjük, h milyen lapkák is a legjobbak az adott feladathoz.
Gondolom azért, mert hosszravágáshoz nagyon sűrű fogazású az a lap, ami a lapszabászatokban bejáratos. -
Soká
senior tag
válasz
demilorand #6765 üzenetére
-
Webistvan
csendes tag
Igen Budapest Högyes Endre utca aszem. Még ott csináltattam a lambéria marokéseket is szépen, pontosan dolgoztak.
A bútorlapra szánt vidia körfürészlap azért nem jo fához föleg ha hosszában vágnánk mert égeti...oldalt nem vág.
Ha jol tom létezik fához szintén vidiás lap de az másképp van kialakitva.demilorand
Ez az ajtómarokés meg filungmaró valoban nagyobb gépet igényel...én nem mertem betenni kézi felsömaróba, elvitt volna mint Mary Poppins-t az esernyö. Csináltunk neki asztali gépet na ugy már szelidebb.
Én itt vettem [link] -
Soká
senior tag
válasz
Webistvan #6755 üzenetére
"Tamás Árpád a Högyes u. belvárosban volt egy kis mühelye."
Budapestről van szó?
Ami a 10 fillérest illeti, én is örömmel konstatáltam, hogy az 1 forintos meg sem moccan a maróasztalomon, igaz abban csak egy kézi felsőmarógép van és nem egy ipari motor jókora tengellyel...Bocsánat a naiv kérdésért, miért is nem lehet fát vágni azzal a keményfémlapkással, amit a forgácslaphoz használsz?
-
bbchris
senior tag
"Erre hogyan jöttetek rá? Visszamértétek, és megnyúlt? "
Kimentünk az ügyfélhez és belenéztem az élébe a késnek aztán láttam hogy valami nem kóser , mondtam ha rossz is lenne a gyalukés élező akkor sem téved ennyit . Rátettem az élvonalzót és kb 1 mm holker volt benne . Aztán mondtam hogy szedje ki és akkor ugortt vissza a helyére a kés . Ekkor már rájöttem hogy rosszul lett meghúzva és a poén az hogy a forgácsot is lusta volt kitakarítani és az a finom por összetömörödve volt a kés mögé beszorulva . A 3 késből kettő az rendben is lett felengedés után de 1db amit én sem értettem az deformált maradt aztán a gyalukés egyenes hátulja olyan lett mint a banán
. AKármyilen megoldás van a gépnek akkor is középről kell kifele húzni , ekkor tényleg minimális sőt szinte biztos hogy nem lesz elvetemedve a kés .
Ettől már csak az volt a jobb poén mikor az idióta kókler ember a gyalukés aljához mérte a beállítást és utána felhív hogy elbaszott vele egy csomó munkát , nahh erre mondtam hogy zárja be a műhelyét és keressen más állást .
És basszus fel sem tűnt neki ez kezdetkor . Mondom neki ilyen hogy próbagyalulás ?! Erre ő - az meg mi ?
Meg olyan hogy a szalagfűrészt fordítva hegesztettem össze és most fogak felfele állnak
Meg fordított menetirányú Forstnerfúróval akart lyukat fúrni - aztán nem sikerült neki
Ezt csak úgy általánosságban írtam hogy miket kellet nekünk átélni és ez csak a töredék amit leírtam .
-
Márton111
aktív tag
Persze ennek a megoldásnak csak akkor van értelme, ha fel van szerelve a vezetőléc is, de hát az amúgy is jó, ha ott van, hogy pontos szöget is tartson egyúttal
Remélem nem kisérletezel a vezető vonalzó nélküli abrichtolással...Csak a fixen felszerelt vonalzónak nekitolva a fát ,szabad gyalulni .Szabadon korcsolyázva a kés felett tilos. -
Márton111
aktív tag
válasz
Webistvan #6770 üzenetére
Elismerem a balesetvédelem kényelmetlenségekkel jár
hegeszetni is sokkal kényelmesebb szemüveg nélkül,utána meg fehér bot...
A biztonsági öv meg van akit szorít, (én jobban érzem magam bekötve automatice, mert a kívül szépen ledukkózott büdös bádogtalicska nagyon nagyon sok ember koporsója lett már a megnyomorodottakról nem is beszélve)meg nem szeretem a porálarcot , zajvédőt , nem baj nem szeretni kell hanem hordani , használni, használom is.Persze hogy zavar , de a süketedés, a fulladás sokkal jobban zavar, aki meg kiszáll az autóból a szélvédőn át vagy a kormányoszlop beleáll a mellkasába azt meg az zavarja jobban mint az öv .(de csak pár tizedmásodpercig már)
Szóval mint mindenkit, téged is zavar az a hülye késvédő,útban is van kerülgetni is kell de majd ha 3 ujjal kéred az 5 sört nem akkor fog zavarni hanem amikor 3 ujjal kéne 5 ujj munkáját elvégezni...
Ezen gondolkozz el mindent meg lehet szokni idővel amiről azt hitted eleinte hogy nem bírod elviselni azt is ...akkor már inkább a védőt szokd meg ne a nyomorékságot.
Ezen meg mosolyognom kell hogy te "látod" a percenként 6000-el forgó késtNézd már meg egyszer hogy csak egy elmosódó fémcsíkot látsz
-
Webistvan
csendes tag
Pont kiszurtad a legfontosabb csavarokat...ugyan is azokkal lehet belöni az asztalt...tod vizszint, döntés meg az állando levétel, mozgatás a vastagolás miatt.
Köszi szépen hogy terveznél el is fogadom ha...nem lenne nekem mindig utban meg engem zavar ha nem látom a kés többi részét. Szal az lenne a vége hogy egy óvatlan pillanatban leszerelném. Ez az én "böszmeségem" -
Webistvan
csendes tag
válasz
Márton111 #6758 üzenetére
Na ez mind igaz! De várjál....
Nekem nem üzletben vett szabványos körfürészem lapszabász gépem van, hanem házilag gyártott, amolyan sufnituning. Igaz, lelestem a gyárirol a szerkezetet mit hogy, ez is két tárcsás alsó-felsö, de...szal bonyolut kicsit a csere. Elég ha akkor kell cserélnem mikor ujat, éleset teszek fel.Régebben vágtam már menetet nem emléxem milyen munkához kellett, akkor vettem a piacon a jó kis Csehszlovák menetvágó készletet.
-
thyeby
őstag
válasz
demilorand #6765 üzenetére
Megbírja az még sok konyhabútorét is, de nagyon drága. Le se írom, mennyi, inkább azt, hogy az árán elkészíttetheted kompletten az összes bútorajtódat, és dolgoznod sem kell vele.
És még valamit: Ezek a kések általában 12-es befogópatronhoz járatosak, ami feltételez egy százezer forint feletti felsőmaró meglétét. -
demilorand
újonc
válasz
luciferc #5201 üzenetére
a legjobbakat minden asztalosnak és nem csak. Na, szóval azt szertném megkérdezni, hogy mi is a helyzet ezekkel a (butor ajtó) összeillesztő késekkel ? szeretnék venni egy szettet, a kérdésem pedig az, hogy megbir legalább egy konyhabutor-ra való ajtók elkészitését? azokra a késekre gondolok amiket kézi felsőmaróba kell fogni. mijent érdemes venni? mennzi at ára? hol kell venni? esetleg ha van valakinek eladó. Előre is köszönöm.
-
Márton111
aktív tag
válasz
Webistvan #6755 üzenetére
1 a menetvágás pofonegyszerű csak tudnod kell hanyas fúró jár hanyas menetvágóhoz,ezt megmondja neked bárki aki foglalkozik vele és amikor metszed a menetet 1-1, 5 fordulat után teljesen vissza kell tekerned majdnem teljesen , különben beletöröd a fémpor miatt ami felgyűlik a menetben.Univerzáli gépi menetfúró a jó mert abból csak 1 kell nem 3 db 3 féle.
És olajozni nem árt meg letörölni a menetvágóról az olajos fémport amikor visszatekered munka közben Érzéssel, nem erőltetve
2 még mindig ott az átmenő furat metrikus csavar 2 db anyával vagy önzáró anyával történő szerelés
Én nem vagyok lakatos, azaz nem tanultam lakatos szakmát de kb 70 db 4-es csavarnak vágtam már menetet, és 1 szer törtem bele úgy a68ik nál akkor már elszemtelenedtemés erőltettem.(2db menetfúrót vettem ha eltörne legyen tarcsi) Szóval nem ördöngősség -
Márton111
aktív tag
Ez igaz a HSZ leírása után jutott eszembe hogy a billenő talpacskák nehezítik a dolgot
Bessey árul klafa párhuzamszorítót 7-8xos áron ott nincs billenés a talp párhuzamos fix és nem is húzza el azanyagot semerre sem ellntétben a hagyományos elzettel node 15.000/ szorító??[link]
Viszont tényleg nagyon jó kontra elzett 50%árleszállításban 2500Ft -ért -
thyeby
őstag
válasz
Márton111 #6760 üzenetére
"és attól fogva íveset is lehet velük szorítani."
Erre gondoltam valamikor én is. Csak amikor egy pálcát szorítol, csavarodik sokszor a korong alakú szorítófej, ami egyben gömbcsuklón is van. Hát ezzel sokat kellene babrálni, hogy telibe találjam. Ezek a kis gányok még annyiból is szerencsések, h gyenge anyagból lévén szegények, az első szorítás után pontosan abba a szögbe kajlulnak el, ami után már a többi szorításkor egyből a leggyorsabbak és leghatékonyabbak.
-
Márton111
aktív tag
Akkor már egy 1200-as elzett szorítónak jobb a húzása súlya által
szegény haragosok én azért nem próbálnám ki...
Íves dolgokhoz a gumitalp miatt tényleg jó lehet nem csúszik le.Megjegyzem a hagyományos jóval erősebb szorítású szorítókat is szemrebbenés nélkül ellátom gumitalppal, ha úgy adódik a dolgok sora elvi akadálya nincs a dolognak ,és attól fogva íveset is lehet velük szorítani. -
thyeby
őstag
válasz
Márton111 #6754 üzenetére
"Mi ezeket a gány szorítókat pumpás szorítónak neveztük, egykezes szorítónak is hívják."
Mostmár legalább a nevét tudom. Nem a precízségükről, senem a szorítóerejükről híresültek el, az biztos.
Biztosan van nekem belőle vagy tizenöt kiló. A puskacsövek ragasztásához vásároltam be ilyen sokat. Azt macerás lenne a hagyományos orsós szorítóval készíteni, így meg villámgyors. Azt megtanultam, h ragasztáson kívül semmire nem szabad használni. (Esetleg arra jó még, hogy a haragosomat fejbevágjam vele, semmi másra.) -
Webistvan
csendes tag
válasz
thomgrande #6747 üzenetére
Ez a halálbiztonságos tolofa szerkezet külön fogantyúval nagyon profi. De én pl. soha nem vágok fát hosszában körfürészen meg mindig le kellene cserélnem a lapot mert vidiás van fent a bútorlapokhoz.
-
thyeby
őstag
válasz
Márton111 #6752 üzenetére
Az én gépemen pontosan ilyen van. Nincs abban semmi rugó, csak egy korrekt rögzítő csavar a tetején (nagyon könnyen jár és nagyon stabilan rögzít - egyébként műanyag menet). Ez a linkelt képen is jól látható. Egyszerűen csak néhány mm-el húzza kijjebb a védőburkot az egyengetendő anyagnál, és ott rögzíti. Amikor megvettem a gépet, azt hittem, zavarni fog a kiálló rész, de nincs útban mégse. Felder ezt úgy oldotta meg, h lánctalpszerű csuklódó darabokból áll a védőburok, és az asztal mellé lelóg az épp túlnyúló rész.
Persze ennek a megoldásnak csak akkor van értelme, ha fel van szerelve a vezetőléc is, de hát az amúgy is jó, ha ott van, hogy pontos szöget is tartson egyúttal. -
Webistvan
csendes tag
Igen gyártottak belöle többet is meg 4 késest is. Remélem nem minösül reklámnak, nem tom hogy készitenek e még vagy hogy dolgoznak e egyáltalán, Tamás Árpád a Högyes u. belvárosban volt egy kis mühelye. A nagyobb darabokat vasöntödéböl hozatta, az utolsó simitásokat meg szinte mi néztük végig, annyira vártam hogy kész legyen. Azzal szórakoztak mikor bemutatták, hogy egy 10 fillérest az élére állitottak az asztalán és beinditották. Mintha oda lett volna ragasztva, a pénz nem akart eldölni. !
-Többször nekifutottam a védölemez gyártásának de mindig a felerösitésnél akadtam el hogy hova.: Tengelyvég, keményebb tusko, öntöttvas, menetvágás,... nekem macerás.
-
Márton111
aktív tag
válasz
thomgrande #6747 üzenetére
Tetszik
Ügyes, szellemes, hogy minden lapállításhozt alkalmazható , habár én kisebb fákat 2 db tolófával szoktam vezetni mint a kínaiak az evőpálcikákkal csak nem úgyazért hogy ne vágja a szemem közé és ha agép beleharap valamelyikbe azért nem kell az a szzonyhoz járulni kötözésre mint szegény Thyebynek.
Nem tetszik benne hogy egy állítható valamit tologatok nem sokkal a mindent szétvágó körfűrészlap felett a kis kezemmel, kérdés nem lehetséges-e hogy összecsúszik , összecsuklik és akkor ugye annyiidő nincs visszakozni ha lendületesen tolod az anyagot ...
Apropó Thyeby
Mi ezeket a gány szorítókat pumpás szorítónak neveztük, egykezes szorítónak is hívják.Több cégnél volt ilyen termék még drágább cégek is gyártják pl würth .
Én sok drága dolgot vettem de ezekből egy darab sincs a műhelyemben.Nem véletlenülNincs normális szorítóerejük .(kisebb szorításokhoz jó ahhoz meg drága )ezzel ellentétben egy sima pillanatszorító pedig 200kg-ot tud.Még egy :érdemes elgondolkozni rajta :
Volt olyan cég ahol a normál pillanatszorítókkal volt az egyik körfűrész vezetője lefogatva (egyszerű gép volt) de a szorító szára átfúrva (3,5-ös furat 1 perc alatt kész)és egy biztosító szeg v csavar átbökve így nem lazul le még egy kissé kikopott pillanatszorító se !!!Persze akkor is a legjobb 2 szorítómat teszem fel ,nem vagyok öngyilkosjelölt.Ezt kötelező volt így használni főnöki ukáz volt mert volt már olyan balesetük hogy a körfűrészen a vonalzót tartó szorító szabás közben lelazult és a palival aki tolta a lapot mittoménmár mi lett.
Ez maróvonalzóhoz ugyanúgy alkalmazható -
Márton111
aktív tag
Én bizony készítenék rá egy védőburkolatot. Nem sonkát, mert azt macerás használni, hanem egy sima stafnit keményfából. Az ördög nem alszik
Még egy rugós szerkezetet is lehetne hozzá alkotni ami a kés fölé tolja a védőt például ahogy itt van megoldva [link] Thom által vett gépen(6559HSZ) csak én egy kissé egyszerűbb megoldást gondolnék :
Igy képzelemn el az elkészítést
eményfa vagy borovifenyő karon rögzítve a védő
A lefutó asztal bal oldalától visszanyúlik egy rugóval ellátott kar ami a védő téglalap alakú lemezt a kés fölé igyekszik tolni erre lehetne akár egy ajtócsukó rugós hidraulika vagy ha ezt nem lehet elég lágyra állítani akkor egyéb rugóval.A rugós kar az asztal síkja alatt lenne kissé de ha másként nem megy akkor úgy mint a fotón -
Márton111
aktív tag
válasz
thomgrande #6750 üzenetére
A tervezésre nem sajnálom az időt ,de idő tellik vele hogy kiválasszam az anyagot melyik adja optimálisan
De nálam nem nő az apróbb fák,lécek halma, és nem is megy a tűzre hanem szépen elfogy, nincs vele tele a műhely
-
thyeby
őstag
válasz
thomgrande #6747 üzenetére
Nagyon tetszik!
Elmentettem, már linkelem is tovább az öcsémnek. (Vele úgy működünk, h ilyen babrás dolgokat valamelyikőnk megcsinálja duplán. A sikertelen késbeállítóból pl négyet készítettem - kettőt neki. Így sok idő megspórolható, mert a munkafázisok veszik el a sok időt, nem az effektív méretrevágások. Egyet elkészíteni ebből a toló szerkezetből kb 6 óra, kettőt pedig 7.) -
thyeby
őstag
válasz
bbchris #6742 üzenetére
"az ára ugye két vasdarabért 7-11 k körül"
Rászántam én már azt a pénzt, de:
- A gyári metebó 55 ezer pénz. Dugják fel!
- Az élezőben nettó 13-ért adtak volna, de 65-től 100mm es hengerig volt jó. (Hengerem 60.)
- Mivel a hengerem amúgy is alumínium, hát szarnak fizetnék drága pénzt úgyis.Nem a századpontos beállítás volt a cél. A tizedpontossággal bőven megelégszem. Gyors, könnyű és stabil beállítást szerettem volna. Gondolom, h ha lelakkozom kellően a bükkfából eszkábált kis szerkentyűmet, még tizeden belül marad a tűrése - de ezt csak a gyakorlat tudná megmutatni. A puding próbája az evés.
"A gyalukéseknek a rögzítőcsavarjait ugye belülről kell kifelé húzni azaz a középsőt kell előszőr majd a széle felé folyamatosan így elkerülhető a gyalukés meghúzás közbeni vetemedése"
Ez nagyon hasznos szakmai információ, amire nem is gondoltam. Köszönöm!
Magam is fordítva húztam meg a rögzítőcsavarokat. Tudni kell azonban, h nekem nem a hengerhez feszül a kifele hajtott csavar, hanem az átfúrt késhengeren (korábbi fotól látható is) át az éklécet húzza magára (a furatozott késen keresztül). Így elvileg lehetetlen, h a kés lobogósodjon."Hihetetlen hogy valamennyit enged a kés oldalirányban is de sajnos előfordult ilyen is ."
Erre hogyan jöttetek rá? Visszamértétek, és megnyúlt?
-
thyeby
őstag
válasz
Márton111 #6740 üzenetére
Igen, metrikus (1mm menetemelkedésű hatos meneten jár a mágnes le-fel.). A menetnek semmi kottyanása, az igen szigorúan szorít, még paraffint kellett csepegtetnem bele, hogy bírjam a gombot fordítani. Elkészítésekor a fába szabályosan előfúrtam a menetvágáshoz, aztán félig menetvágóval készítettem a menetet, félig a csavar vágott magának. Pontosabban úgy 3 cm menet, ebből 2 cm menetvágóval, majd a csavar 1 cm-t vág magának. Erre azért volt épp szükség, h feszes legyen. Menetvágóval azért segítettem be, h a fa ne hasadjon el.
A pontatlanság oka pedig a következő:
A képen talán látszik, hogy a mágnes a kés fölött jár, az egész szerkezetet a késhengeren pedig így elvileg körbe lehet forgatni, gyakorlatilag csak annyi elmozdulása lehet, amennyit a gyalugép többi alkatrésze megenged. Ez kb fél centi. No, itt a baj. A mágnes 6 mm átmérőjű henger, aminek a fenekét köríven mozgatva változik ugye a tengelytől mért, v akár a késhenger palástjától mért távolsága attól függően, hogy a mágnes fenekének a szélétől, vagy a közepétől mérünk. Mértékét pontosan ki lehet számolni, de saccra is több lesz ez a differencia, mint a mérőskála egy beosztása.
Ez úgy orvosolható, hogy az egész szerkezetet a késhengeren állandóan fix helyre kényszerítem - mondjuk úgy, h kis lemezke akadjon a kés mögötti résben meg.Hej, ha nekem nem alumínium lenne a hengerem! (Áldott jó innivácijó! Haszna valahogy sohse az én zsebemben köt ki, mindig valaki máséban!)
-
thyeby
őstag
válasz
Webistvan #6737 üzenetére
Hát ezt szívesen kerülgetném a metibóm helyén!
92-ben 180 egy kisebb vagyon volt. Akkor 6-10 E Ft volt egy átlagbér.
Én bizony készítenék rá egy védőburkolatot. Nem sonkát, mert azt macerás használni, hanem egy sima stafnit keményfából. Az ördög nem alszik!Meg kell itt említenem, hogy én, aki annyit szóltam már a balesetről, a minap belekaptam a holkelmaróba (épp a teherautó tengelyét vájtam volna ki). Okulásképp elmondom, hogyan történt: Kezdődik ott, h kicsi darab fát kapartattam volna - persze tolófa nélkül. Kiszedte a kezemből, és megszabdalta a gyűrűs ujjamat a marógép. Olyan gyorsan történt, hogy alig tudtam rekonstruálni. Míg a feleségem kötözte a bibimet, sikerült felidéznem a dolgot, aztán bementem a műhelybe leellenőrizni, h helyes-e az elméletem. Helyes volt.
Siettem, mert a feleségem akart menni a temetőbe. Asztal alá épített marógépen ment az anyag vezetőléc mellett. Az asztal lapja síkosított tömör bükk. A vezetőléc gyorsszorítóval (Lidiben kaphatós szorító, ami a szilikon adagoló applikátor elvén működik) odafogatva. Az első tolásnál a vezetőléc elállítódott pár tizednyit. Ez épp elég volt ahhoz, h a második tolásnál a marókés ugye féloldalasan érintve az anyagot, kirántsa a kezemből.
A folytatásban nem a félkész anyagot fejeztem be, hanem vettem egy újabb, hosszú darabot. Tisztességes szorítóval rögzítettem immár a vezetőlecet, és több menetben, kisebb fogásokkal, tolófával dolgoztam. Hát már kezdeni is így kellett volna.
Mint általában a balesetek, itt is több tényező játszott közre egyszerre:
- Kicsi fadarab. (Hiába jön ki vmi hulladékból, elég olcsó a fa ahhoz, h vegyünk egészséges darabot elő. Kötszerre többet költöttem, mint amennyit a fán spórolhattam volna.)
- Nem megfelelő rögzítése a vezetősínnek. Ez minden gépen gyakori balesetforrás!
- Tolófa használatának hanyagolása.
- Sietni sosem szabad! -
Soká
senior tag
-
Webistvan
csendes tag
válasz
Márton111 #6739 üzenetére
A védösonkát nem tudtam lekapni mert nincs hozzá.! A készitö megsem emlitette, én meg akkoriban örültem hogy végre nem barkács gépen kell dolgoznom a balesetvédelem volt a legkisebb gondolatom. Még a vastagoló cm. mutatót is én applikáltam rá mert az sem volt rajta.
Kissé "fapados" a mostani ujakhoz képest, de nagyon strapabiró kis gép. -
bbchris
senior tag
Az elv jó , de nem fából . Ezeket fémből szokás csinálni azok sokkal pontosabbak . A fa sokat tágul a hőkülönbségre . Eleve ha megfogod is rengeteget tágul így sosem fogod tudni századra beállítani a kést . Mi árultunk beállítót és az speckó vasból volt és gondolom nem véletlen , egyedül ami a hátrány volt az az ára ugye kát vasdarabért 7-11 k körül volt márkától függően . Mindenesetre elismerő a munkád .
Ez már másnak szól csak úgy átalánosságban : A gyalukéseknek a rögzítőcsavarjait ugye belülről kell kifelé húzni azaz a középsőt kell előszőr majd a széle felé folyamatosan így elkerülhető a gyalukés meghúzás közbeni vetemedése . Sok asztalos elkövette azt a hibát mikor megéleztük a gyalukést és visszahozza hogy holos és bazz tényleg néztem az volt valóban de aztán gyors rájöttem hogy megnézem az egyenes hátát is és az is követte tehát beállítás közben vetemedett el . Sőt volt olyan eset is hogy használat közben csúszott ki enyhén a kés és pontatlanul gyalult . Hihetetlen hogy valamennyit enged a kés oldalirányban is de sajnos előfordult ilyen is .
Ezeket csak azért írtam le hogy mire figyeljetek még gyalukés beállítás közben . Persze aki gyakorlott mester azoknak nem szóltam nehogy sértésnek vegye bárki is irományomat . -
Márton111
aktív tag
Vagy az anyához teszel egy ellenanyát és beragasztod őket a fa házba úgy hogy meghúzod,hogy kissé szoruljon benne a menet.Vagy van olyan hogy önzáró anya, az lehet nem kottyanna
-
Márton111
aktív tag
Hogyan működne ha működne a kis faalkotmány? Menetes szár van benne ? Ha igen, akkor annak olyan nagy a kottyanása az anyához képest? És ha ráversz a kalapáccsal az anyára kívülről amikor benne van a szár nem lesz szorosabb ? Nem látszik a fotón, pedig az ilyen technikai megoldások mindig érdekelnek.
Én arra gondoltam az én kis alu mintámat két példányban elkészítve vagy megvéve ráfűzöd egy rúdra pl12-es menetes szár ,mint thomgrande 6680HSZ-ében látszik egy gyári ,és egy külső leszorítással (ha alu a gép akkor két szorítóval meg 2 erősebb stafni segítégével óvatosan rányomod a késtartó hengerre és akkor kényelmesen lehet hozzá állítani , de keményfából is elkészíthető, kérdés hogy dagad.-zsugorodik a páratartalom változástól ha mondjuk félév múlva használni akarod ugyanazt a beállást. Persze olcsóbb venni készen,deaz csak mágenesesen működik és most a játék kedvéért csináld magad mozgalom volt a téma.
A kis manó nagyon aranyos, biztos megéri neki teherautót gyártaniVan csapozó maró készleted? Vagy körfűrésszel csapoztad a platóját?Biztos a 8 blekidekiből kettő csapozáshoz van belőve egyik a hossz oldalnak a másik a rövidebbnek
De legalább 1
-
Márton111
aktív tag
válasz
Webistvan #6737 üzenetére
Ránézésre korrekt gép.
A késtakaró védőt a fotó előtt lekaptad róla vagy ilyen koca dolgokkal mint balesetvédelem nem foglalkozol?
Ismertem ügyeskezű élénk asztalost ,vezető szaki volt,aki 20 év munka után kapta le a középső ujja 1 ujpercét ,csak elgondolkozott ,leállt az abrichtolással ,a gépet nem állította le,amíg a süketek mutogattak a műhelyben, és leengedte a kezét egy pilanatra... -
Webistvan
csendes tag
400-as. 160 ezer volt. Aszem 3 hét alatt pattintották össze.
Kis helyreigazitom magam ; 92'-ben vettem pontosan. Mint látható, adtak hozzá oldal hosszlyukfúró csatolmányt de én azt élböl lekaptam és külön állványt, gépet csináltam belöle. Meg amugy is csak utban lett volna.
Gyalu -
Márton111
aktív tag
Minél több kés dolgozik egyre annál kevesebb forgácsolás jut tehát kevésbé kopik kivéve HA kap egy szöget.Vagy homokkal szennyezett deszkát .Ez malőr elkerülendő.De bíz nem bánnám ha az enyém 4 késes volna
kifizetném,ha most venném de most már nem dobom szemétre a meglevő késhengert , drága móka volna.Amúgy szépen dolgozik éles késsel pedig csak 2 késes
-
Webistvan
csendes tag
Én 3 kontra 4 kés közt gondolkodtam.
Amikor vettem a gyalumat, csak anyagi okokból a 3 késest vállasztottam. De mint Sanyabá is irta, azért a 4 késes mégis csak szebben dolgozik. Persze mind beállitás kérdése. Hát ki miben bizik. Gyorsabb fordulatnál, pontosabb késbeállitásnál, valóban a kevesebb kés is szépen dolgozik.!
És itt jön a személyszerint jó döntésem magyarázata ami sokkal prózaibb mint irtad : A 3 kést hamarabb be tudom állitani mint a 4-et. -
thyeby
őstag
No, itt az emlegetett mágneses késbeállítóm két nézetből:
Elvileg egy beosztás öt századot jelentett volna.Sajnos nem értem el vele azt, amit Madmax kolléga mutatott a saját gépjén. Több tized tévedési lehetőséget is rejt magában, és nem is olyan egyszerű, gyors, mert alumínium a késhengerem. (Továbbgondolom majd, egyenlőre nem dobom ki. Félretettem.)
Viszont kezdek belejönni, h miként lehet a hagyományos - és egyben tuti tizedpontos - beállítást lezongorázni:
(Mint írtam, ezúttal elmaradt
a siker, de nem adtam fel, meg kell találnom a hiba okát.)
-
thyeby
őstag
válasz
Madmax81 #6714 üzenetére
Megnéztem újból:
Amit Vikusz linkelt, abban már van előtolás is 20-ért."4329 szúrófűrész
# Csúszásmentes, gumírozott markolat
# Alacsony zaj és vibráció az ellendarab beiktatásának köszönhetően
# A vezetőtalp mindkét irányba 45°-ig dönthető
# Beépített porelszívócsonk
# Rögzítőgomb a folyamatos munkavégzéshez
# Mozgatható átlátszó védőburkolat a biztonság és a szabad rálátás érdekében
# Fordulatszám-szabályozás
# Előtolás állítás
" -
thyeby
őstag
válasz
Márton111 #6717 üzenetére
Persze.
De vedd számításba, h majdnem harmad áron! A kis súly még előnyére is válik. Amikor gyakran kell kihúzni a még rezgő kést olyan résből, amit óvnánk azért az éltől, akkor nagy bosszúság egy nehéz gép, hiába profi. És ami miatt szóba került, az gyakorlatilag barkács felhasználás. Ott bírható az imbuszkulcsos lapbefogás is. -
thyeby
őstag
válasz
Vikusz77 #6713 üzenetére
Így, hogy láttam szétszedve, és mellékelve az előélet, meg merném venni. (Úgy emlékszem, h van ezen előtolás.) Olcsó, és strapabíró, számomra pedig a rezgéscsillapítás a lényeg.
A lapdöntésnek (előtolás) van előnye, hátránya egyaránt. Vastagabb anyagot letud átszelni, jobban tud tisztulni a fog, de nem lesz olyan szép a vágáskép, nehezebben tartható pontosan a vonalon és sokkal jobban töredez. Viszont amikor döntés nélkül nem visz jól az él, döntve még mindig olyan, mint ha új lenne. -
thyeby
őstag
válasz
Webistvan #6712 üzenetére
Kiokosítanál engem két kés - kontra három kés ügyben?
Nem vonom kétségbe a gyalulási képet. De az az én két késemmel is megfelelő - sosem kell csiszolnom, esetleg, ha kicsorbult, és csíkot húz. Metebó két késsel 5m/min, Felder 3 késsel 6 m/min. Ez lenne a nagy előny? Mert azt gondoltam, h akkor 30%-al lehetne az előtolást gyorsítani - igaz, az pedig 6,5 m/perc.
De mi az, ami miatt nem bántad meg, ill. mit jó tudni döntéshozatalkor? Tovább bírja az él? Nagyobb fogásmélységgel mehet az anyag? Esetleg kisebb a gép terhelése? (Bár ez szerintem nem igaz, ha növeljük az előtolást.)Egyébként amikor biztosra akarok menni, én is fatiplit használok régtől fogva.
-
thyeby
őstag
válasz
Sanyabá #6708 üzenetére
Tudod, ez a fene pontosság néhány fajátékomnál elengedhetetlen. Vegyük a kardot pl: A kard lapra felhúzom a keresztpántot, amiben van egy méretpontos hosszlyuk. Egy tízes hosszlyuk esetén, ha a kardlap 9,8 akkor kotyog, ée el fogja engedni a ragasztó. Ha meg 10,2 (netán több?) akkor összeszarom magam, míg összedugok 500 db kardot. Egyik esetben a minőség miatt esek ki a piacról, a másikban pedig a tempó miatt. Egy puskatusnál ugyan mindegy, hogy 24 mm a deszka egyik széle, 23 a másik. Azt senki nem fogja visszamérni, szemmel nem látszik, a funkcionalitást nem befolyásolja.
Ezmiatt volt nekem olyan nagy a hezitám, hogy a Feldertől nem-e a drágábbik, de pontosabbik (egyszer használatos) késhengerrel érdemes rendelnem a gyalut. (Még várat magára, mert ezer dologra kellene beruházni, hitelbe pedig nem megyek bele.) -
thyeby
őstag
válasz
Winner_hun #6705 üzenetére
Nebazmánmeg! Tíz köbméter fa után? (A vastagolóasztal szerencsére szürkeöntvény.)
Egyébként tényleg az mutathat ilyen sré jelenséget.
-
Márton111
aktív tag
válasz
Madmax81 #6719 üzenetére
Megint rávezettél egy dologra aminek nem tulajdonítottam jelentőséget,
mert olyan természetes volt nekem mint a levegő, amíg van észre se vesszük.
A gépemen van "előtolás" ha nem visz ráteszem ,és nem is tűnik fel utólag hogy ettől "ment" a vágás
Előtolás (laplengetés) nélkül sokkal nehezebb vágni ,vastag anyagot meg pláne
emiatt erősebben kell tolni a gépet ,hogy valahogy elreszelje az anyagot és emiatt kopott a géped talpa elől erősen, hátul pedig szinte gyári új a festék.(lásd 6717-es Hsz) -
Webistvan
csendes tag
Dekopirnál több anyagnál vagy sok helyzetben vissza kell venni, néha 0-ra kell állitani az elötolást. Ilyen pl. ha farostlemezt, 3mm hátfal lemezt vágok hogy biztonsággal tudjam követni a berajzolt vonalat...vagy fém lemez vágásnál...vagy ha nem szeretnénk ha nagyon kitöredezné a vágást felül. Igy nem olyan nagy érvágás ha nincs elötolás rajta. Ha türelmesek vagyunk! Barkácsolásról beszélünk ebben az esetben!
-
Madmax81
aktív tag
válasz
Márton111 #6716 üzenetére
Szia
Ha neked az agyon használt szóról az jut eszedbe hogy karcosnak kell lennie egy gépnek és ütött kopottnak akkor nem vagy tisztába a gépek használatával
Vagy a másik verzió az lehet hogy te jobban tudod hogy mi mire és mikor használtuk ezt a gépetEz a gép kb 1 éves sokat használt mindent vágtunk vele szöges deszkát ALU lemezt talán még betonit lapot is .
Esetleg mindig meg kellett emelnie a hátulját hogy normálisan vágjon?
Nem vetted észre ha nagyon tolod a gépnek és sietteted akkor a gép talpának az eleje jobban kopik mint az egész talp , ha tudsz mutatni egy olyan gép talpat amin egyforma a kopásnyom mind a két felén elismerem hogy Tévedtem -
Márton111
aktív tag
Akkor már csak az a kérdés mi kell jobban egy új tarbant vagy egy 10 éves merci
-
Márton111
aktív tag
válasz
Madmax81 #6711 üzenetére
Akkor rávezettél hogy megfejtsem az olcsóság titkát: az egyszerű szerkezet.
ATrabant is olcsóbb mint a Merci, de pont ezért nem is várunk tőle annyit.
Fűrészbefogás csak szerszámmal , kapcsolható előtolás (pontosabban laplengetés)nincs , teljesítmény kisebb, és nyilván a lap megvezetése se olyan mint a big bradereknél. -
Márton111
aktív tag
válasz
Madmax81 #6711 üzenetére
A fater "gyilkolta":
Nálam a festék nem maradt volna meg a géptalpon ha sokat használomA műanyag burkolat se karcos .Ez megkímélt nem gyilkolt gép.Nem volt ez agyonhasználva.
Vagy csak helyben járatta? Esetleg mindig meg kellett emelnie a hátulját hogy normálisan vágjon? -
Sanyabá
senior tag
válasz
Webistvan #6712 üzenetére
Ami a beállítást illeti abban igazad van, hogy a 3 késest könnyebb beállítani,de viszont a gyalulás minősége meg jobb a 4 késesnek. De hát tudod, valamit valamiért.
Ami meg a fatiplit illeti,én csak a B30-as téglánál használom,meg a hasonló lyukacsos helyeken.
Nem tudom hogy Te milyen tipliket használsz,de hidd el vannak olyan tiplik,pl.Berner,hogy minden fal típushoz létezik ami 100%-an meg áll bármilyen falban.[link] -
Madmax81
aktív tag
válasz
Vikusz77 #6713 üzenetére
Igen ebből a kivitelből hiányzik az előtolás de speckó lappal az is megoldott valamilyen szinten , a gyors lapbefogó sokszor előny de nem létszükség nem is beszélve ha elromlik mint nekem Dewaltnál akkor a javítása nem olcsó mulatság ( nálam 15 ezerbe került a szerelés )
-
-
Webistvan
csendes tag
válasz
Sanyabá #6707 üzenetére
Gyalugép vételekor sokat mérlegeltem hogy 3 vagy 4 késes legyen. Hát most álldom hogy a 3-masat vállasztottam.!
Van pár jó dolog a régmultból ami tényleg idötálló. Nálam ilyen pl. a fa tipli használata (falba).
Erröl irtam is a weboldalamon. Régen kényszerböl használtak fa tiplit aztán jöttek a mindenféle Rodolfó müanyag tiplik. Bikára egyikbe sem lehet csavart becsavarni, mert vagy megforog, vagy rugózik. Legtöbbször fúrógéppel csavarom be a csavart és nem mertem ráengedni mind a 600W-ot.
De minden elismerésem aki flottul tudja használni. (mogyuk kivétel a gipszkarton tipli mert ugye azt nem lehet fával helyettesiteni) -
Madmax81
aktív tag
válasz
Márton111 #6692 üzenetére
Szia
Ez a kis gép príma (lehet) arra hogy egyet-egyet vágj, de ennyi pénzért csak műanyag fogaskerekekkel és egyéb műanyag hajtásalkatrészekkel készülhet.
Egy pár kép az említett gépről nem minden gagyi ami olcsó , Faterom használta régen gyilkolta rendesen és nem esett szét jó nem valami gyors de meglepően kezes és nem rázza szét az embert kezét ebben már van rezgés csillapító ellen súly . -
Sanyabá
senior tag
válasz
Márton111 #6704 üzenetére
A századokkal igazad van,a lakatosok max. 10-ed mm-el dolgoznak. Én régebben minőség ellenőrzéssel is foglalkoztam,de soha a kutyának sem jutott eszébe hogy tolómérővel ellenőrizzük le hogy benne van-e a mm-es tűrés határban.Hisz az építőipar ebben a szegmensében nincs rá szükség,értem ez alatt épület-bútor munkákat,de sorolhatnám tovább.Ebből nem azt akarom kihozni hogy nem kell a pontos munkára törekedni,de igen is kell
de nem kell át esni a ló túloldalára!
-
Sanyabá
senior tag
Azt már tudjuk hogy Te egy nagyon akurátos ,pontos ember vagy,de hogy öt század
mm eltérést mértél,ez már felteszi az íre a pontot. Ha CNC marós lennél,akkor igen,lenne jelentősége,de fa megmunkálásnál.
.Annó nekünk úgy tanították hogy az asztalos 1mm,az ács 1cm,a kőműves 10cm tévedhet! Na jó, ez egy kicsit túlzás ,már mint a kőműves. Én örülök ,hogy ha mm-en belül vannak a dolgaim.
-
Márton111
aktív tag
Ha a kést jól állítottad be és ugyanúgy állítottad be mint a múltkor amikor is pontos volt akkor még az maradt ,hogy
esetleg elállítódott a géped,valamelyik alkatrésze (késtengely tartó vagy a lefutó asztal rögzítése,vagy a vastagolóasztal rögzítése lazult ki
(az enyémen a vasatagoló asztalt 4 csavar tartja alulról az 4menetorsóhoz) -
Márton111
aktív tag
válasz
Webistvan #6703 üzenetére
Szia
Századokat a katonaság szokott kiállítani, az asztalos század mm-t max csiszolni tudja kontakton vagy más géppel ,de akkor nem lesz feltétlen egy forma mindenütt.Agyalugépen a tizedeket max megcélozni lehet plusz mínusz néhány tized pontossággal.
Ellenben a lakatosoknak tényleg kellenek századpontos alkatrészek.
A fa néhány századot igen hamar tud száradni- dagadni a légnedvesség változásakor de inkább tizedeket.Ezért nincs sok értelme fát századokkal mérni A tizedmm-es pontosságú, már igen pontos famunka . -
Webistvan
csendes tag
Az tény hogy ezzel a léces beállitással jobban oda kell figyelni hogy ne csapjuk be saját magunkat. A léc jelölését Minden esetben az asztal végére, élére kell tenni, Mindig egyformán. Ezt szemmel mérjük. A mérésedet meg gondolom tolómérövel, sublerrel mérted...ami kegyetlenül megmondja mi a helyzet.
Nem tom hogy a mostani gyalukon hogy állitható a kés...csavarral vagy kifelé feszitéssel pl. csavarhúzoval, befelé meg ütögetéssel a kés homlokát?
A gépemen a tengely nem párhuzamos a hátsó asztallal. Kb, fél mm. eltérés van. Szerencsém hogy a vastagoló asztalla, párhuzamos az egyengetö asztalával igy ugyan az a beállitás jó mindkettöre...csak éppen a tengelyen ferdén áll ki a kés. Az elsö, alsó asztal állitgatása (vékonyabb-vastagabb gyalulás miatt) a csavar mechanikája nem egyformán tolja fel-le az asztalt...esetleg.? Gondolok a te esetedre is....Régebben többet kellett gyalulnom, több volt a fa munkám. Mostanában "müanyagokkal" bútorlapokkal dolgozom...amilyen a kérés. Szal nálam nem feltétlen szükség a század pontos fa munka.
-
thyeby
őstag
válasz
Webistvan #6701 üzenetére
Üdvözöllek itt a topic-ban!
Végül is ugyanezen az úton indultam el én is. Készítettem a napokban egy mágneses felhúzó ketyerét, de nem vált be. Lefotóztam, h majd felteszem, de nem volt időm erre. Aztán maradt az általad említett ősi módszer. Meglepetésemre most feleannyi időt kellett babrálnom vele, míg minden késvég ugyanannyit vitte előre a rovátkolt kis darabka alumínium profilomat.
S most jön, ami miatt ezt mind leírtam:
Mikor elkészült, majd biztos voltam a sikerben. De az elmaradt. Legutóbb öt századnyi különbséget mértem ki a ténylegesen gyalult anyagon két szélen, most viszont közel egy mm-t. Leellenőriztem újból minden késvéget, és azt rendben találtam. A gyalulás képpel elégedett is lennék, de ez nekem nem megengedhető különbség. Az anyagot nem húzza félre. S meglepetésemre bal oldalon teljesen korrektül gyalul. Azon a 15 cm-n nincs még öt század különbség se. Jobb oldalon viszont valami nem stimmel. Mint ha a kés lenne ilyen furcsán élezve, de ez logikailag nem jön össze. És nem tudok rájönni, mi lehet az eredője ennek a számomra megérhetetlen furcsaságnak. Még az is jól megnéztem, h nincs-e valami durva szennyeződés az alsó asztalon, mert logikailag ezt gondoltam az egyetlen reális kiváltó oknak. -
Webistvan
csendes tag
Sziasztok!
(uj vendég mosogat)
Olvasgattam a témákat. Gyalugéppel kapcs én a (gondolom )régi, ösi módszerrel állitom be a késeket már több mint 20 éve: [link]
Mindig készülök valami pontosabb apparátra, de mikor beállitás után kiprobálom a gyalulást, minöségét, sima egyenletes, néha fényes, az anyag derégszög sarkaival szinte "kenyeret lehetne vágni". Én megelégszek ennyivel. A beállitás ideje a 3 késnél kb. negyed óra. Hogy ez sok vagy kevés, ....?
A kombinált gyalugépemet még a Tamás Árpád-nál csináltattam 85-ben. Öntvény. Azóta egyszer ujra kellett tekercseltetni a motorját de maga gép (megfelelö karbantartás mellett) tökéletes.
Kézi gépeim, kék Bosch és Makita valahogy ezekben bizom. Ugy látom itt legtöbbeknek ezek vannak. ...
Új hozzászólás Aktív témák
- iENYRID Aokda A1 (Új) elektromos roller eladó
- Új Cosori Premium Air Fryer / forrólevegős sütő, 5.5L (CP158-AF-RXB)
- Techsend Electric Scooter Cyber Monster elektromos roller 2024, garanciával, eladó!
- Goodyear EfficientGrip Performance 2 205/50 R17 93W méretű nyári gumi
- Eladó AS-48A olajmentes kompresszor 4L tartállyal, dupla hengeres kivitelben!
- Csere-Beszámítás! ASROCK Radeon RX 9070 16GB GDDR6 Steel Legend OC Videokártya
- Samsung Galaxy Tab A8 32GB, Újszerű, 1 Év Garanciával
- AKCIÓ! Dell Latitude 5440 14 FHD üzleti notebook - i5 1335U 8GB RAM 256GB SSD Intel Iris Xe
- Beszámítás! Oculus Rift virtuális valóság szemüveg garanciával hibátlan működéssel
- AKCIÓ! Beszámítás! Intel Core i9 13900K 24 mag 32 szál processzor garanciával működéssel
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Laptopszaki Kft.
Város: Budapest