- Bluetooth hangszórók
- 5.1, 7.1 és gamer fejhallgatók
- Amlogic S905, S912 processzoros készülékek
- Házimozi belépő szinten
- AMD vs. INTEL vs. NVIDIA
- Melyik tápegységet vegyem?
- OLED TV topic
- Gaming notebook topik
- Megfizethető, Pulse szériás Sapphire alaplap DDR5-ös Ryzenek alá
- Milyen billentyűzetet vegyek?
Új hozzászólás Aktív témák
-
-
Németországban működik a szakszervezet,
Karácsony előtt van minden évben a sztrájk alapú érdekegyeztetés a béremelésre.A BMW-el kapcsolatban.
Jártam BMW üzemben. Láttam a gyártás folyamatát. Van ahol még van "szalag munka" ott az autót befordítják optimális szögbe, hogy ne a dolgozónak kelljen hajolgatnia. Nyilván rájöttek, ha átjáróház a termelés, az a minőség és mennyiség rovására megy. Jobb megfizetni a dolgozókat és vigyázni az egészségükre.
Még így is belefutnak típushibába időnként.Ellenpélda van bőven. Főleg az építőiparban. Gyakorlatilag átjáróház a külföldön toborzott munkavállalókkal.
-
Bocsika. Meguntam a beszélgetést. Ez már hitéleti vita.
Én voltam beosztott és vezető pozícióban.Egyértelműen látszik, ki az aki hatékony. Ki az akivel csak sűrűbben vagyunk, de többen nem. Ettől kezdve működik a bonus - malus. Az aknatelepítők csak egy előnyt kapnak. Ha felmondanak, nem kell ledolgozniuk a felmondási időt. Szerintem Fair ajánlat.
"Te teljesen úgy gondolkodsz a vállalatról mint medveanyácska a bocsairól."
Nem teljesen. De van bennem tulajdonosi szemlét. Talán nem véletlenül.
-
Azt azért Érdemes tudnod, hogy nem az Amazon a legrosszabb munkaadó.
Az Amazon "hátránya", hogy szezonális csúcsai vannak a kiszállításnak. Ezen időszakban kihasználják a lehetőséget az érdekvédelmi szervezetek.
Ez biztosítja a Win - Win szituációt. Mind a két fél alkalmazkodott a körülményekhez.
Azok az emberek, akik nem közvetlenül az Amazon alkalmazottai sokkal rosszabb helyzetben vannak.
Németországban nincs 40 órás munkahét. 39 és valamennyi a legmagasabb. Az Amazonnak szállító cégek ettől függetlenül 40 és 48 órás munkahelyeket is kínálnak. -
'Természetesen alkalmazottként szembenállok a munkaadómmal. Nem kérheted számon rajtam, hogy nem ejtettek a fejemre."
Természetesen.
Tudod, ma a munkáltató és a munkavállaló viszonya más, mint Marx korában.
Csak az a vállalkozás képes hosszabb távon fenn maradni, amelyik nem osztályharcként képzeli el a foglalkoztatást. Ez igaz a munkaadókra és a munkavállalókra is.A világ legnagyobb családi vállalkozása a BMW. Németország második, világszinten az első 15 között valahol, a járműiparban.
Az összes munkahely ergonomikusra van tervezve. Ha egy munkafolyamatot kézzel kell elvégezni, nem a dolgozó fog hajolni, hogy elérje. Az autót fordítják be optimális pozícióba. A járófelület és a munkacipő közösen biztosítja, járás és az állás kényelmét. Ne alakuljanak ki betegségek és károsodások a lábon. Egy jó munkaerő, amelyik a sajátjának is érzi a munkáját, ezerszer többet ér, mint egy osztályharcos.
Fair munkáért jár Fair jövedelem és kiegészítő juttatás.
Mindenki a közös célért dolgozik. Mindenki részesül a sikerből és megérzi, ha rosszabbul mennek a dolgok.Nyilvánvalóan ennek a szemléletnek a kialakulásához idő kell. Magyarországon rosszabb a helyzet, mivel nem általános gyakorlat. Ha az anyacég számára az, egy idióta középvezető garantáltan tönkreteszi a kialakuló közös munka lehetőségét.
Meddig lesz fenntartható az a munkahely, amelyben a dolgozók többsége aknázza a saját munkahelyét?
-
"Marx-ot említettem akkor Sztálin vagyok nem? Hogy jön ide Hitler."
Van valami nagy baj az oktatással!
Sztálin és Hitler szövetségesek volt a háború kezdetén. Lengyelországot közösen kapták szét.
A szovjetunió ideológiája a nemzetközi alapú szocializmus exportja volt.
Németország ideológiája a nemzeti alapú szocializmus exportja volt. Pontosabban országok bekebelezése, az élettér bővítése érdekében. Hitler a DAP-ban (Német Munkás Párt) kezdte a politikai pályafutását. A hatására változott a párt neve NSDAP (Nemzeti Szocialista szópár került a be a párt nevébe. Később egyesüléssel darálták be a Német Szocialista Pártot (DSP)
Magyarországon a nyolcvanas évek végéig tilos volt a szocialista szót negatív szókapcsolatban használni. Ezért a Németország és maga Hitler is a nemzeti szocialista meghatározás helyett, fasiszta lett a szóhasználatban. (A fasiszták, az olaszok voltak. És nem a szélső bal, hanem a szélső jobb irányából csatlakozott a szocialista hadi szövetségbe.)
Itt érdemes megemlíteni, hogy az NSDAP felszívott egy jelentősebb méretű szélsőjobbos pártot is. A szélső bal és jobb beállítottságú emberek bármikor át lehet húzni a másik oldalba.A Hitler - Sztálin szövetséget a német nyersanyag hiány bontotta meg. A németek elindultak, hogy területeket szerezzenek. Erre nem volt felkészülve a SZU. De az ország nagy mérete okán a németek céljainak elérését meg tudták akadályozni.
Ekkor csapódott át Sztálin a szövetségesekhez. De Sztálin az új szövetségével is csak a háború végéig tervezte a kapcsolatot. A hidegháború korábban, már a németek ellen is be volt tervezve. Aminek a végén kirobbanó 3, VH a teljes Földet a SZU-hoz csatolja. -
"Egyébként meg milyen ideológia amit tolok?"
Na erre én is kíváncsi vagyok. Ha magad sem tudod, akkor ebben a tudatlanságban fogunk meghalni."Nem küldök senkit sehová, max megmondom hol fognak kikötni."
Hű,,. Akkor felsővezető kommandante elvtárs lehetsz. Sztálin elvtárs sem küldött senkit. Megmondta hova vigyék az embereket. Hitlertől is megkérdezték hova vigyék a lefogott embereket.Nem volt már hely a rendőrségi fogdákban. Gondolkodott egy kicsit és utána azt mondta vigyék őket a Circus Krone épületébe. Ezzel megteremtette az első német koncentrációs lágert."Épeszű embernek nem tanult ember kell, hanem aki tud valamit."
Értem. Akkor ezért nem fontos az iskolázottság?
Kun Béla is így gondolkodott. Gyorsan abba is a felsőfokú tanulmányait.A 133 napig tartó uralom alatt, a vörösterror idején statáriális eljárással legalább 590 személyt végeztek ki
A Krími kétéves működése egyes becslések szerint csak a tatárok között 60 000 áldozatot követelt. (Wiki)
Az orosz vezetést is sokkolta a "hatékonysága", leváltották."Sebészből lesz a legjobb pedikűrös."
Megfelelő végzettségű embert a megfelelő helyere!?"Fűrésztelep számít?"
Honnan kellene tudnom. Neked kell a besorolnod az ideológiád szerint."A viták azon folynak, mi éri meg a legjobban."
Ebből a mondatból azért hiányzik valami. Alanya és állítmány. Szóval kik és min vitatkoznak? -
Érdemi és hagyományosan érvelő stílusú hozzászólás.
Az információ forrásaidat érdemes lenne ellenőrizned. A valóságtól riasztóan elrugaszkodott dolgokat írsz hozzászólásként.
"A thaiföldi munkerővel feltöltése a gyártósoroknak, új munkakultúrával gazdagít majd minket."
Németország gazdasági előretörését a háború után a vendégmunkásokkal érték el.
Most folyik a vita, hogy hogyan könnyítsék meg a tanult munkaerő Németországba települését. Nem segédmunkásokra van szüksége a németeknek, hanem tanult emberekre. Pontosan azokra, akiket te segédmunkásnak akarsz küldeni."Ketyeg az óra, amikor a szellemi munkások mennek szépen az általad definiált könnyű fizikai munkára, mivel nem lesz aki fizessen a nagyon fontos szellemi kínálatunkért, aminek a világon sehol nincs látszata."
"Aztán persze egyszer majd eljön, amikor a fizikai is csökkenni fog. Emiatt olcsó lesz, itt kezd majd el könnyen beazonosíthatóan rivalizálni az automatizációval."
Elképesztő!
Te is itt tolod az ideológiát, miért nem mész el fizikai munkásnak?
Hordhatnád a téglát és maltert a kőműves mester keze alá! Nem vicc. Komolyan kérdezem. -
"A maradékot miért tartja el a nyugati kapitalizmus, az teljességgel érthetetlen."
Ha még mindig csak ott tartunk mint bő 150 évvel ezelőtt, hogy csak az "termel" aki fizikai munkát végez. Kár tovább koptatni a billentyűzetet.
Az oktatás, egészségügy, kutatás és fejlesztés, közigazgatás, valamint a szolgáltatások nagy része nem fizikai munkával vagy csak nagyon könnyű fizikai munkával állítja elő a termékét. Te azt gondolod nincs rájuk szükség?Nézd meg a szocialista Korea, a most kinyíló Kuba vagy akár Oroszország gazdaságát. Mindegyikben többségében fizikai munkások vannak. Mindegyik ország évtizedes elmaradásban van a "nyugati kapitalizmushoz" képest. De a "keleti oligarchiák" fizikai munkásai boldogabbak és gazdagabbak? Ja nem.
Ha valaki mégis azt gondolja, mégis keleten a jobb, akkor induljon az említett országok bármelyikébe bérmunkásként új karriert építeni. Majd néhány év múlva gazdagon visszatérni Magyarországra.
Szerintem érdemes kipróbálnod.
-
A számolgatás, kis alkatrészek esetében pazarlás.
Egyszer leszámolnak például 505 vagy 1008 darabot és megmérik. ezt kerekítik lefelé. Utána már mérni lehet a mennyiséget. És biztosan tudják a darabszámot. Legalább annyi. A pontos számolás többe kerülne.
A vásárlót sem éri kár. (Nyilván értékes alkatrések esetén értelme lehet a számolásnak.)Szoktak szerelési egységcsomagokat készíteni. A miben több termékhez csomagolnak például csavarokat, alátéteket, ... A gyártónak olcsóbb egy egységcsomagot gyártani, mint minden termékhez külön - külön.
Ezt mindenki saját ízlése szerint értékelhet. Megtakarítás vagy világgazdaság szintű pazarlás.
Az a baj, hogy sokan csak filozófiai alapon közelítenek ilyen jellegű problémákhoz. Be pörgetik az imamalmot. Ezzel meg lehet szabadulni a gondolkodás nehézségeitől. És elhinni, hogy a pörgetéssel tesznek is valamit.
Azt sem lenne szabad elhinni, hogy a mai gazdaság azonos a bő 150 évvel ezelőtt lévővel. Ez nyilván nem Marx hibája. Nem láthatta elő a társadalom változásait.
-
"A megnövekedett selejttől függ a lecserélés, és nem selejtezik le, hanem olyan termék gyártására használják ahol elfogadható a minőségromlás."
Talán Keleteurópárban még jellemző lehet még ez a megoldás. De a fejlett országokban célgépeket használnak. Azokkal nem nagyon lehet mást gyártani. Voltam üzemlátogatáson a BMW egyik telepén.
A motortér és utastér közötti zárólemez viszonylag bonyolult alakú darab. Egyetlen lépésben préselik alakra. Utána egyetlen vágással vágják méretre. Több irányból eltérő erőkkel nyomják. Azt a gépet nem lehet másra használni. Egyetlen feladatra alkalmas. Ezért eleve úgy tervezik az alkatrészeket, pontosabban az autókat, hogy minél több modellben tudják felhasználni az alkatrészt és karosszéria elemet.
Azt talán elképzelhető, hogy a Renault selejtezett gépeit megkapja a Dacia. De az sem a minőség miatt lehetséges. A Renault fejlesztett valamit és módosítani kell gyártóson. A Dacia örül az ingyen eszköznek és hozzátervezik az autókat.
A szoci idők Daciája jó példa volna a felvetésedre. Az autó ajtókat több présgépen, több műveletben gyártották. A gépek karbantartása olyan volt, amilyen. A kopás természetes jelenség. Ami a jármű többi részének a gyártását is érintette, Válogatni kellett a karosszériához az ajtókat. Ha a kész autón cserélni kellett, akkor a nagykertől 3-4 darab ajtót hoztak és azt építették be, amelyik alakja legjobban passzolt az autóhoz.Ma már másként dolgoznak okosban. Főként az elektronika gyártásra jellemző. Legyártanak egy sorozatot.
Azt a minőség ellenőrzés teszteli. Ha nem működik vagy az előírt tulajdonság nem fér bele a tűrésbe, akkor megy a selejtbe az alkatrész. Ezeket mentik meg. Amelyik teljesen hibás az marad a selejtben, amelyik működik de nem fér bele az előírt tűrésbe, új életet kap a koppintott termékben. Ha mindenből van selejt, el lehet nyomni leginkább a belpiacon, a kész terméket."A havonta lecserélt komplett gyártósor is lehetne nyereséges, de törekszenek az elérhető legnagyobb haszonra, amíg az nem csökkenti egy másik ágon a haszon mértékét."
Ezen a mondaton még érdemes lenne faragni. Amúgy a hasznon fogalmát érdemes lenne alaposabban tisztázni. Maradjunk az autóknál.
Egy új autónak van egy gyártási költsége. Ebbe a költségbe beletartozik a közvetett költség is. Például kutatás - fejlesztés, Adók, járulékok, adminisztrációk. Természetesen leosztott költségek. Van egy eladási ár.
Sokan mondják a kettő közötti összeg a bruttó haszon. De ez nem teljesen így van. Az autón van 5-7 év garancia. A karosszérián legalább 12 év. A szavatosság okán akár 15 éves autókat is vissza kell hívni. Ha az későn kiderülő típushiba közlekedési biztonsági problémát okoz, az autó kora nem számít.Az autógyáraknak kettő motivációjuk van.
1. Az eladás után legalább a garancia végéig vagy inkább 10 évig ne legyen meghibásodás a járművön. A kopó és fogyó dolgokat a tulajdonos cserélteti. A többi a gyártó sara. Utólag csökken a haszon.
2. Az EU szigorú követelményeket támaszt a járművek minőségére. Ha a modell nem teljesíti az előírásokat visszavonják a forgalmazási engedélyét. Problémásabb esetben a gyártóét is.Persze így marad probléma az autók alkatrész minőségében. De korántsem olyan mértékű mit bő 20 éve.
"Egy cégben az a pazarlás, ha kevesebb haszon történik."
Ha kevesebb a haszon akkor hatékonyság csökken. De ebben azt is bele kell kalkulálni, hogy egy termékkel vagy egy időszak alatt eladott termékmennyiséggel számolunk.
Legyen példa most a Tesla. Ez évben már kétszer árazták le a járműveiket.
Ha egy autót nézünk, akkor hatékonyság és a haszon is csökkent. Ha az összes eladott mennyiséggel számolunk. Akkor a hatékonyság továbbra is alacsonyabb, De a haszon növekedett, mert több autót adtak el.
Ha vissza állítják az árat, a haszon csökkenni fog volumenében, de a pazarláshoz nem lesz köze.. Se kevés, se sok.
A pazarlás költsége amúgy is burkolt formában jelentkezik. Az antik időkben fénycsöves világítás volt a munkahelyeken. általában. Ugye a takarékosság az, hogy ha üres a terem, akkor szüntessük meg a világítást.
Erre nyomtattak felhívási emblémákat, kiragasztva a kapcsoló mellé. Ez az izé eleve pazarlás volt. Szükségtelen. De a fénycsöves világítások indulásakor nagyobb energiamennyiséget használnak el. Ha néhány percen belül újra fel kell kapcsolni a világítást, maga a lekapcsolás a pazarlás. Érted.
A ma használatos LED világításokban ennek már nincs komoly jelentősége.
A pazarlás nem csak az, ha valamit szükségtelenül "túlhasználunk" Az is pazarlás, ha spórolunk és a szükségesnél kevesebbet használunk. Ekkor a termék minősége romlik."Aki most még iskolába jár azok nagy része is fizikai munkát fog végezni a jövőben, akár a végzettségüktől függetlenül is, részben az fog dönteni, mire hajlandóak azért hogy szellemi munkába tudjanak menekülni."
Találtam neked valamit. Link.
Az utolsó táblázat a végzettségi szintek szerinti eloszlás.
Azért az nagyon jól látszik, a végzettség nélküli segédmunkások száma jelentősen csökkent. áttolódtak az emberek a magasabb végzettség felé. Ezzel párhuzamosan a munkaerőpiac iránti igény is a magasabb végzettség irányába tolódott. Segédmunkásként téglát hordani az építkezéseken nem igényel diplomát és a diplomásokra sem jellemző ez a munkakör. Érdekes lenne Észak-Korearból származó táblázat is az összehasonlításhoz.PS:
Azt érdemes lenne végig gondolnod, hogy miért csökkent a fizikamunkások száma. Az emberi munkaerő egyre drágább lesz. Ha eszközzel kiváltható a fizikai munkás, akkor ki is fogják váltani.
Ha egy ember brutto 1.200.000 forintot keres havonta és ugyan ennyi pénzért egy gépet lehet kölcsönözni vagy lízingelni, akkor a gép már lényegesen olcsóbb. Nem kell neki szabadságot adni. Nem betegszik le. Gyorsabban javítható, mint az ember gyógyulási üteme. Nem kell ennie, innia és a WC-re járnia a gépnek. Nem is áll le beszélgetni a munka helyett. -
"Igen, és a gyártósor elkopásának ütemében vezették ki plazmatévét, és az Apple is a gyártósorai kopásának ütemében dobja ki az új modelljeit."
Te tudod, hogy most ezt miért írtad?
Amúgy mi köze van a gyártósor kopásának az új modellekhez?
Amúgy a gyártósorokat tervszerű megelőző karbantartással szokták üzembiztosnak megtartani. Az új modell általában nem igényel jelentős változtatást a gyártósoron. A gyártósorokat a gyártástechnológia cseréjekor selejtezik. Az meg nincs évente."... a példa nem a szószerinti értelmezés, hanem hogy egy nagyságrendekkel nagyobb pazarlás, hoz nagyobb nyereséget,"
Ennek feküdj neki még egyszer. A pazarlás minden esetben növeli a költséget. A növekvő költség, csökkenő profitot jelent. Azt gondolom, hogy az idézett nem Marxtól ered.
"..Szerintem kevered, a környezetvédelem a műanyag poharakat szüntette meg, a munkásokat nem, szóval ez most így nem értem, hogy hogyhogy nincsenek?
Érdemes lenne elmenned egyszer egy modern üzembe.
Nagyon kevés munkafolyamatot végeznek már munkások. Leginkább a gépek munkáját ellenőrzik. Azokon a munkapontokon, ahol még nem lehetséges az automatizálás a részfeladat bonyolultsága okán, dolgoznak emberek. Az emberek munkáját gépek ellenőrzik. "Demokrácia" van az üzemekben.Valószínűleg nincs műszaki végzettséged. Ami nem nagy baj, csak a könnyű a valóságtól eltérő gondolkodást elfogadni igazságként. Az ismereteim szerint Marx sem járt sokat gyártóüzemben. De amit ő láthatott volna annak idején, annak sem sok köze lenne a mai helyzethez. Amikor megszületett még egyetlen gőzgép sem működött Magyarországon. Bár az ipari forradalom már elkezdődött.
"De ez mekkora para már, hogy utoljára 200 éve próbálta valaki definiálni hogy mi az a munka"
Technikai értelemben más, de azt már Watt korábban tisztázta.
Filozófiai értelemben meg keveseket érdekelt. Bár volt időszak amikor átpolitizálták. "Munkásököl vasököl, oda üt, ahova köll!""Most meg már lassan alapjövedelem lesz, és azt sem tudjuk mit fog megszüntetni,..."
Tulajdonképpen már ma is van. Szociális segélynek hívják. Ha még ez a neve.
De azt gondolom, nem sokat kell belegondolni egy "alapjövedelembe".Vannak dolgok amiket még ma is nehéz automatizálni. Egy régi vicc jutott az eszemben. Az egyik ideológia nagyvárosban kísérleti jelleggel üzembe állítottak egy fodrász automatát. Az ünnepségen megjelent újságírók egyike megkérdezte. Hogyan küszöbölik ki azt a problémát, hogy mindenkinek más a fejformája. Gyorsan érkezett az optimalista válasz. Ez csak az első néhány évben lesz probléma.
-
OK. lehet, hogy én vagyok a troll. Vagy nem én vagyok a troll, hanem te..
" ... a fő gondod az, hogy nem tudod elképzelni, hogy mesterséges rendszer "öntudattal"/akarattal rendelkezzen, úgy általában autonóm legyen, mint egy szén alapú élőlény."
Ez nem elképzelés kérdése. Nekem lehet elképzelésem. Neked is lehet elképzelésed. De az elképzeléseinknek legfelljebb tippeléses alapo van köze a leendő valósághoz.
Én nem vagyok előítéletes a mesterséges intelligencia ügyében. De ez nem jelenti azt, hogy nem tudom elképzelni a mesterséges intelligenciát. Csak nem töltöm fel hiedelmekkel az elképzelésemet."Nem tudom miért bízol ebben, mint pl. valami ezoterikus okból."
Nem tudom miért nem bízol ebben, mint pl. valami ezoterikus okból."Én nem akarom senki lelki nyugalmát megzavarni, de nem javít az esélyeinken, ha az emberek tömegesen a homokba dugják a fejüket."
Ez a te fixa ideád. Továbbra sem tudsz racionális indokot hozzárendelni az állításodhoz.
Nyilván vannak/lesznek veszélyei a mesterséges intelligenciának. De nem vagyok látnok veled ellentétben, hogy mindenféle ismeret nélkül állapítsam meg a veszély formáját és mértéket. Ráadásul minden hasznos eszközünk automatikusan veszélyforrás is számunkra. A késel elvághatod bőröd. A kerékkel átmehetsz a lábadon. Akár amputálhat is.Mottó:
MInd meghalunk, csak nem egyszerre! -
Az, hogy mennyi arany nyerhető ki egy tonna földből, nem a Marxizmus kérdése.
Ma már modernebb technológia, amivel az egykori aranylázban megmozgatott földből, még gazdaságosan lehet kinyerni a maradékot.
A mai megoldások a maximális arany mennyiségének kinyerésére törekednek. Tehát a zsák aranyat 1 tonna földből kinyerve sokkal alacsonyabb az önköltség, mint 10 tonna föld megmozgatása.
Ha lehet akkor a 10 tonna földet megmozgatják és 10 zsák aranyat termelnek ki. De ez csak akkor értelmes, ha nem nyomják le az árakat a túltermeléssel.
Mondom. Marx idejében alacsonyabb volt a hatékonyság. Ezért a Marx elméleti megállapításai csak részben érvényesek.Évi 10 ezer darab frittyet tudok gyártani. Ezt a mennyiséget egy moderált áron tudom értékesíteni. 1 darab frittyen kevesebb a haszon, viszont az összes eladásával magasabb a profit, mintha drágábban adnám, de aránytalanul kevesebb lenne az eladott darabszám.
Ha évente 12 ezer darab frittyet tudnék eladni, de ehhez évi 15 ezer darabra kellene emelni a gyártókapacitást, mert egy gyártási folyamathoz nem lehetséges kisebb gépet vásárolni, akkor a beruházás nem hozná vissza a befektetést belátható időn belül.
Kezdetben a Facebook nagyon gyorsan cserélte a gépparkját, mert gyorsan nőtt a felhasználók száma. Ma már csak az avulás ütemében cserélik az eszközeiket. Nem számolhatnak jelentős felhasználószám növekedéssel. A kapacitás növelés sohasem hozná vissza a befektetést.A vállalkozások fejlesztései nagyon jól szabályozhatóak. Például a szén-dioxid adójának éves növekedést ismertté tette a német kormányzat. Ezért a cégek számolni tudnak, mikor kell elkezdeni az átállást a klíma semlegesség felé. Marx idejében a kornyezetvédelem fogalma sem volt ismert. Olcsó volt a munkaerő. Az automatizálás csak a tudományos fantasztikus irodalomban volt jelen.
Nem Marx érdemeit vonom kétségbe. De a megállapításai már csak részben érvényesek a mai társadalomra. Az akkoriban munkásosztálynak nevezett tömeg, mára már csak nyomokban van jelen a modern társadalomban. A munkásosztály fogalma még ma is létezik, de már eltolódott az alkalmazottak irányába. De nem fizikai munkával keresi a kenyerét a többség. -
"A marxizmust talán, de Marx-ot nem lesz ilyen egyszerű megkerülni. Ha létezik a klíma-probléma, akkor a cégek csak annyi erőforrást használhatnak amennyi nem teszi tönkre a bolygót, tehát nem annyit ami maximalizálja a profitot, tehát csak annyit vesznek el ami a szükség, ami ugyebár marxizmus."
A Marxizmus csak egy ideológia.
A profit maximalizálása egy másik történet. De egy teljesen biztos. Ha többet vesznek el a szükségesnél, az pazarlás és nem a profit maximalizálása. Ez leginkább a profit maximalizálásának naív megközelítése. A világ már túlhaladt az idejétmúlt elképzeléseken. -
Csak valamit lehet tagadni.
Eddig többször szóba került közöttünk ez a téma. Soha egyetlen érvet sem tudtál megfogalmazni ami megalapozná a félelmet. Jelen pillanatban még fogalmunk sincs hogyan fog megvalósulni a mesterséges intelligencia.
Eddig minden feltételezésünk baromság volt. Ha majd jobban sakkozik, mint az ember. Kiderült kizárólag számítási kapacitás kérdése. Köze sincs az intelligenciához.Hogy konkrétan értsd. Én meg tudom csinálni egy olyan program folyamatábráját, ami képes szimulálni az érzelmeket és az input generálta output hasonlít az ember reakciójára.
De a programom sohasem lesz képes összefüggést találni a látszólag nem összefüggő dolgok között. Nem lesz intelligens. Nem fog kitalálni új dolgokat.
A ChatGPT képes beépíteni az ismeretanyagába a kapott reakciót, az adott válaszára.
A Bard egyszerűen figyelmen kívül hagyja a választ. Bár még nem kaptuk meg a teljes értékű asszisztenst.Nem kellene a sikeres SCI-FI filmekből kiindulni. Ki ülne be egy olyan filmre, amelyben az ember és az AI közösen dolgozik a problémák megoldásán.
SKYNET és a Terminátor viszont siker film. Fellázad, harcol és nagyrészt kiírtja az emberiséget. Tucatszámra készülnek ilyen filmek. Az egyik legérdekesebb sorozat a Humans. Egy kicsit más szemszögből mutatja be az androidok lázadását.Nem látom mitől kellene félnem. Komolyan. A mai rendszereink szakértői rendszerek. Egy adatbázis feldolgozásában sokkal hatékonyabbak nálunk. De ez sem lépi át a festőrobotkar szintjét. Jobban csinál valamit nálunk az adott feltételek között.
Ha az eddig felvett amnézist egy ilyen szakértői rendszerre bíznánk, névtelenül de egy adott személy véletlen azonosítót kapna a felvet amézisei összehasonlításhoz, valamint a lakhely közelítő meghatározását, rengeteg összefüggést találhatnánk. Amikről eddig fogalmunk sincs.
De ez a rendszer sem venné át a hatalmat. Függetlenül attól, hogy az öntudat definiálható. Inkább csak szimulálható. -
"...mert a gépek szolgának lesznek tréningezve,..."
Képzavar. A gépek ma is gépek és azok is maradnak. A mesterséges intelligencia fogja birtokolni a gondolkodás képességét.
Amúgy rossz hírem van. Az emberek döntő többségének soha egyetlen önálló gondolata sincs. Tanult sémák alapján hozzuk meg a döntéseinket. A generációk közötti konfliktusok is ezért vannak. A sémák változása eltérő döntést jelenthet egy konkrét kérdésben.
Ha rettegni akarsz, akkor boldog rettegést.
Egy teljesen biztos, hogyha az ember egyetlen "feladata", megteremteni egy nála értelmesebb létformát, akkor meg kell csinálnunk.
Az a felvetés, hogy a megteremtés köszöneteként kiírtja az emberiséget elég primitív elképzelés. Miért tenné meg?
Hiszen intelligensebb nálunk, és "érzelmei" nincsenek. Logikus döntéseket hoz és nem érzelmi alapút, mint mi emberek. Logikusan gondolkodva milyen gondolatmentén lehet eljutni az öljük meg a teremtőinket gondolathoz?!
Ez primitív, barbár gondolkodás. Értelmetlen pusztítás. A házi macskák vannak ezen a szinten. Macska- egér játék. Az egeret már nem eszik meg. Az egeret csak a saját szórakoztatásukért vadásszák le. -
Az ókori Kínában fogalmazták legjobban az ismeretlentől való félelmet. Fehér sárkányként ábrázolták.
Az automatizálás már régen legyőzte az embert. Egy autók festésénél használt robotkar sokkal gyorsabban festi le az autót. Sokkal kevesebb festéket szó szét a levegőben. Minden mozdulata pontos. Ha mégis kiderül, hogy egy ponton nem felel meg a festés, gyorsan javítható a karmozgatás hibája és/vagy a festék adott pillanatban lévő nyomása.
Nem kér enni. Nem megy vécére. Nem kér szabadságot. Karbantartani keveset kell, az is időzíthető.És?! Ettől nem lettünk szegényebbek.
A mesterséges intelligencia nem eszik, nem iszik, sőt a levegő oxigénjét sem szedi el előlünk. Nincs olyan ütközőpont, ahol komoly konfliktus keletkezhetne. A legrosszabb talán az lehet, hogy faképnél hagy bennünket itt a Földön. Ideálisabb környezetet keres magának.
-
A tiltás egy nagyon fontos információ. Jelzi a határt.
A példáddal élve a gyógyszert sem tiltják be. De jelzik a kapcsolódó veszélyeket. Illetve van sugár- és kemoterápia. Aminek a mellékhatása a rák keletkezésének esély növelése. Mégis használják. A daganatos megbetegedések kezelésére.Ez egyed számára az egyéni és a csoport túlélés biztosítása a legfontosabb. Ezért szeretünk gyerekeket nevelni. Ezért csinálunk nem feltétlenül kellemes dolgokat. Mint például munkába járni.
Ha a gazdasági és szociális helyzet romlik, ezért növekszik meg a toleranciák a törvényekkel szemben.
Ha két ruhásszekrény agyon akar verni és van lehetőség egy konyhakést használni ellenük, akkor nagyon idiótának kell lenni, ha nem használja valaki ellenük. Hasonlóan idióta, ha valaki folyamatosan konyhakéssel járkál.A mesterséges intelligencia esetében nem a tiltás, hanem a szabályzás a járható út. Meghatározott kérdéskör esetében ne adjon használható információt a rendszer. Ezzel persze csak az egybites felhasználókat lehet visszafogni. De ebben sincs újdonság. A közvetlen tiltások az esetükben sem használnának de legalább korlátozza őket. Az intelligensebb csoportok, akik megértik a történéseket a környezetükben, eddig is előnyben voltak és ezután is abban maradnak. Az élet nem demokratikus. A korlátozott mennyiségű erőforrások aránytalanul nagyobb felhasználása előnyt jelent a többiekkel szemben. Javítja a túlélés esélyét.
Ha nagyon túltolják az előnyt, az már hátrányos is lehet a túlélésben. -
A túlélésben az alkalmazkodóképesség elsődleges tulajdonság.
Az állatvilágban általában az erősebb győz. Az embereknél esélyesebb az okosabb.A technikai szinten történő visszalépés idiótaság. Van egy eszköz amivel viszonylag gyorsan lehet ismereteket szerezni. Legalább két nyelven és két rendszertől kell kérdezni a jó válaszok eléréséhez. De így is gyorsabban lehet megérteni dolgokat, mint korábban a kérdezősködésből.
A kést sem tiltjuk be azért, mert visszaélve az eszközzel, ölni lehet vele.
-
"A kapitalizmusban inkább azért vetődik fel az alapjövedelem gondolata, mert ha az emberek nem tudnak dolgozni akkor nem lesz kinek terméket eladni. Szóval itt a háttérben még mindig a jó őreg profit maximalizálás a motivátor. A közérdek nem szempont. A szocialista megközelítés ennél jóval egyszerűbb. Csökkentsük a kötelező munkaórákat a bérek csökentése nélkül."
Maradjunk a realitás talaján.
Az USA volt az első. De nem volt köze a dolognak a politikához Se a pártbeállítottságokhoz.
A szabad szombat intézményét New-Englandban vezették be 1908-ban. Egy malomban magas volt a zsidó munkavállalók száma. A kezdeményezés robbanásszerűen terjedt el az iparban. Később minden munkavállalóra kiterjedt az 5 napos munkahét.
1936 Franciaország, 1948 Nagy-Britannia, 1956 Németország,
Magyarországon az ötnapos munkahét 40 órás munkaidővel csak 1984-től van.A szovjetunióban a wiki szerint 1930-ban próbálkozott az ötnapos munkahéttel, de úgy, hogy a munkahét 6 napos volt, nem egy hetes.
A szovjet blokk országaiban a 70-s és 80-s években vezették be az ötnapos munkahetet.Az országok összehasonlító táblázata.
-
válasz
Donki Hóte #16 üzenetére
"ha a feltétel nélküli alapjövedelmet digitális igazolványhoz kötik, akkor az már nem feltétel nélküli alapjövedelem, mert feltételhez van kötve "
Nem lesz itt általános alapjövedelem. Vagy ha lesz, akkor országok szerint eltérő mértékű.
Mondjuk Európában egyszerű a helyzet. Személyigazolvány, társadalombiztosítási- és adószám. Ha probléma merül fel, "kedves ügyfél fáradjon be az irodánkba". Mire az AI lábakat növeszt, lejár a határidő.
De mi lesz Bangladessel és a hasonló országokkal. Tiszta víz és ennivaló kell nekik. És tudás, hogy el tudják magukat látni a zord körülmények között.
Nem vagyok orvos, nem tudom eldönteni. Akut vagy krónikus elmezavarban szenved az ötlet kitalálója. -
"World ID megszerzéséhez fel kell iratkozni, majd élőben íriszszkennelést végrehajtani a cég egyik gömbjével, egy ezüstlabdával. A szkennelés során hitelesítik a valódi személyt, elkészül a World ID."
Sikerült túltolni a problémát.
Kiváló megoldás a ma még nem létező problémák megoldására. Ja nem. Kiváló megoldás a korlátlan adatgyűjtésre.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- Kerékpárosok, bringások ide!
- f(x)=exp(x): A laposföld elmebaj: Vissza a jövőbe!
- Folyószámla, bankszámla, bankváltás, külföldi kártyahasználat
- Yettel topik
- Okos Otthon / Smart Home
- Bluetooth hangszórók
- Több évig húzódó per várhat az Apple-re az iPhone-ok uralma miatt
- One otthoni szolgáltatások (TV, internet, telefon)
- Elektromos autók - motorok
- Ezek a OnePlus 12 és 12R európai árai
- További aktív témák...
- Akció! Újra Gamer EGEREK! Glorious , Endgamer XM1R , Nibio
- Erő és sebesség? Most az Öné lehet! Ráadásul kamatmentes rèszletre is!
- ÚJ- Lenovo ThinkVision T24i-10 - 24" monitor - Számla, garancia
- Xiaomi Redmi 10 128GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- Tablet felvásárlás! Samsung Galaxy Tab S10+, Samsung Galaxy Tab S10 Ultra, Samsung Galaxy Tab S10 FE
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest