Hirdetés
-
PROHARDVER!
Jó adatátviteli sebességhez megfelelő adatkábel is kell, nem elég a drága switch és hálókártyák. Ennek a kiválasztásában próbálunk segíteni.
Új hozzászólás Aktív témák
-
inf3rno
Topikgazda
válasz
code1005 #799 üzenetére
Átgondoltam közben más szempontból is, és nincs értelme most 10 Gbps switchet vennem, és amíg ebben a házban vagyunk ezekkel a gépekkel, addig valószínűleg soha nem is lesz. Egy helyi szervert akarunk elérni a kliens gépeinkről 1 Gbps felett, de egyedül csak egy gép van, ami vezetékkel kapcsolódik hozzá, minden máshoz ac wifi kellene ráadásul akkora területen, amit csak két eszközzel lehet lefedni. Nem nagyon akarjuk kiépíteni a vezetékes hálózatot, mert a gépek többsége laptop, és mert sok lenne a vésés, vakolás, stb. Régi a ház, és nem így lett tervezve. Azt az egy gépet vezetékkel akár direktbe is rá tudom kötni a szerverre switch nélkül. A wifi része viszont nem megoldható 1 Gbps felett, én legalábbis nem láttam olyan wifi eszközöket, amiknél a WAN 1 Gbps feletti lenne, és úgy tudom, hogy az kéne hozzá, hogy a vezetékes részét a hálózatnak 1 Gbps felett elérjék a wifis eszközök is. Egyedüli megoldásnak az tűnik wifi terén, ha egyedi access pointokat csinálok, amiknél a WAN részhez a hálózati kártya tud 10 Gbps-t, plusz van benne ac wifi kártya, amivel csatlakozhatnak hozzájuk a wifi eszközök. Ez elég drága lenne, szerintem access pointonként tutira elmenne legalább 100k rá, ami meg már nem éri meg nekem. Azért majd körülnézek, hogy hogyan és mennyiből lehetne esetleg megoldani. Szóval nagy valószínűséggel nekem csak két hálókártya kell, abból meg igazából mindegy, hogy RJ45 vagy SFP+. Az utóbbit is rá tudnám kötni megfelelő transceiverekkel a mostani RJ45-ös aljzatokra, csak árban és munkában is úgy tűnik, hogy a sima RJ45-ös kártyák jobban megérnék, mint az SFP+. Egyedül a villám védelem, ami érdekessé teszi az optikait, és a külön switches rendszert, mert ha koaxon behúzná a villámot a modem, akkor most nagyon durva károm lenne. Ennyi kockázat viszont szerintem belefér a pakliba. Ami miatt még érdekel az optikai, mert kevesebbet fogyaszt, és mert jó lenne egy kis rutint szerezni a szerelésében. Szóval lehet, hogy az újdonság varázsa miatt bevállalom, és szívok vele egy sort. Később esetleg ha másik ház lesz, akkor már tudni fogom, hogy érdemes e eleve optikait betenni mindenhova, vagy maradjon az RJ45.
-
inf3rno
Topikgazda
Az szép, akkor a villanyt is ellenőriztetném valakivel, hátha azt is összebarmolták. Nem látom sok értelmét most kábelt cserélni, ha a switch-en nem akarsz fejleszteni. Fogalmam sincs mi lesz később, de most nincsenek olcsó 10 Gbps eszközök. Talán a 2.5 és az 5 Gbps elérhető áron van, nem néztem még. Én is behúztam a cat6a S/FTP-t, elkínlódtam vele, aztán most lehet, hogy kukázva lesz, és megy helyette az optikai. :S
-
kisskd
tag
Sajnos akkor nem voltak még kéznél felhőbe archiválós mobilok, nincsenek meg a képeim ... Tömör kábelt húzott, és nem szakadt meg, de talált ilyen csodás 4fehér-4színes cat5e vezetéket (nem tudom, ki találta ki, nagy ötlet volt ...). Kötött A-t is, B-t is, ahogy esett, úgy puffant, olyat is, h nem ért be az ér a dugóban a tüskéig, meg tűzött 2-3 eret is egy foglalatba az ajzatoknál. A megoldás az lett, hogy az összes aljaztot újratűztük egy sorrend szerint, aztán szálanként mértük, és ahol kellett vágtuk a dugót. Aztán pár éve "rendet raktam", és átpakoltam az egészet egy patch panelbe, most lesz felújítás, lehet újrahúzzuk S/FTP-vel.
-
inf3rno
Topikgazda
Ha nincs tesztered, akkor multiméterrel is tudod tesztelni, vagy akár fapadosan egy kis égővel is. Annyi a lényeg, hogy az egyik végén összekötsz egy érpárt, a másik végén pedig megnézed, hogy körbeér e az áram, vagy szakadás van benne. Pl csinálsz egy kis áramkört egy 9v-os elemmel és egy égővel. Multiméterrel azt hiszem van olyan üzemmód, aminél a kütyü adja az áramot hozzá. Ha nincs, akkor ugyanígy elemmel lehet, csak a multiméter kerül az égő helyére, és feszültséget kell mérni (áramerősséget fogyasztó nélkül nem szabad). A teszterrel meg úgy megy, hogy csak rádugód a szerelt kábelt. A legolcsóbb teszter vagy multiméter olyan 2k körül van. [link] [link] Nem egy nagy kiadás. Én tesztelném az egész köteget, és ha szakadás van benne, akkor szólnék a boltnak, hogy hibás, amit küldtek. 100 méterig biztosan működnie kell a teszterrel, utána nem tudom, hogy mi a helyzet egy többszáz méteres kötegre. A 9v-os elem és a multiméter valószínűleg nagyobb hosszra is jó, mint a teszter, mert az gondolom csak a szabvány szerinti néhány voltos jelet küldi, illetve annál a módszernél nem számít, hogy jól vagy rosszul krimpelted e.
-
Dzsolo
senior tag
Köszi, pont úgy kötöm, ahyogy írtad, már több szakaszt is próbáltam, sőt az új TJ45 csatikhoz van vezető (műanyag izéke amikbe a kábeleket kell dugni.) már azt a csatit is lecseréltem régi simára. vágtam le belőle, rövidet hosszút stb... akkor lehet én vagyok a béna de a T568B szerint csinálom.
Akkor majd lesz valahogy, szerintem holnap veszek 5e kábeleket...
-
inf3rno
Topikgazda
Még nem találkoztam ilyennel, de úgyis látod, hogy melyik erek vannak párban, azok vannak összecsavarva egymással. Nem szabadna, hogy gondot okozzon a bekötése, csak annyi a különbség, hogy csíkos helyett tiszta fehér van. Ha csak 100 Mbps-el megy, akkor valszeg rosszul kötötted, vagy rosszabb esetben törés van benne. A T568B szerint szoktam én kötni, de lehet T568A szerint is. A lényeg az, hogy az összes kábeled egy féle módszerrel legyen kötve. [link]
-
Dzsolo
senior tag
Sziasztok,
Rendeltem cat6-os kábelt, ma elkezdtem kötni, de mindegyik csak 100Mb tud.... Egyzserűen nem értem, a sima 5e kábelen meg 925Mb a sebesség.
Érpáranként árnyékolt de a másodikszál mindegyiknél egyszínű fehér, kék+fehér, zöld+ fehér stb, úgy kell az árnyékolásbol kiszednem, hogy tudjam hova tartozik. Gondolom rosszat rendelhettem, vagy nem tudom mi lehet a gond. Valaki járt már így?
Ezt másképp kel kötni? Már kötöttem A és B szerint is.
[link] Ezt a kábelt vettem.
-
inf3rno
Topikgazda
-
kisskd
tag
Szia! 6-ból 1 jó? Kb. ilyen arányt hoztak le (csak nagyobb alapszámra) tizennéhány éve az irodánkat vezetékelő villanyszerelők, akkor tanultam meg UTP-t kötni, de tényleg nem kéne, hogy így működjön
Ha minden azonos, ugyanazazt a gépet, ugyanazzal a patch kábellel, ugyanabba a portjába kötve a switchnek, közvetlenül a switchbe dugva a kábelt van net, egy fali szakaszt + aljaztot beiktatva nincs, akkor valami a falban lesz bajos. Ha bármit más is változik a láncban, akkor próbáld meg azokat cserélgetni, hogy meglásd, valamelyik "magával viszi-e a hibát" (pl. patch kábel). A switch egy egyszerű jószág, ha jó a vezeték, és működik a végén az eszköz, teszi a dolgát (gondolom vmi egyszerű SOHO eszközről van szó, nem egy komolyabb menedzselhető cuccról ilyen méretben).
-
Kocsis1
friss újonc
Szia! Igen, kb ez az útvonal 🥴 a switch nem jelez vissza alatt úgy ertem: modemrouter- kabel-aljzat- kábel a falban- switch- kábel a falban- aljzat- kabel-gép... És azon a porton kívül amin a modemet csatlakoztattam, egyik ledje sem világít. Próbáltam cserélni a portokat,mindig csak az világít amin a bejövő net van... Switchbol kifelé aljaztokhoz egyáltalán nem megy ki semmi. Direktbe switchre kötve gepet - nem fali kabelen- pedig adja a netet... En is gondoltam az aljzatok rossz bekotesere de vmiert nem akarom elhinni, hogy az összes közül 1- et sikerült volna jól megcsinalni 🤬🤬🤬
-
kisskd
tag
A kábelmodemről reméljük, hogy router is (NAT-ol, és megy rajta a DHCP), de valszeg igen, ha jól értem, hogy modem-fali aljzat-falból kilógó kábel-switch-patch kábel-PC útvonalon van neted. Abban mennyire vagy biztos, hogy az aljazatok ia azonos sorrendben vannak bekötve? (Ha nem teljesen, akkor teszterrel/multiméterrel csipogtasd ki) A "switch sem jelez vissza" tünet úgy jelentkezik, h bekapcsolt gépet kötsz az aljzat másik végére, és nem villog a hozzá tartozó LED a switchen?
-
Kocsis1
friss újonc
Sziasztok! Segítséget szeretnék kérni!
Adott egy falban kiépített, 6 végpontos hálózat...alapjai🤣
A 6 végpont rendes fali dupla csatlakozó. A másik végén a ház egy központi részébe sima lógó vezetékek voltak eddig szépen megszámozva melyik-melyik. A terv az lenne, hogy az egyik végpont megkapná a kábelmodemről a netet, a lógó vezetékek pedig megkapják a csatikat és egy switchet. Namost... Csatik a helyükön, b típusú sorrenddel,switch a helyén. Egy fali csatlakozóból pedig érkezik a net. Viszont hiába csatlakoztatom a többi aljzat csatiját, azokban már nincs net,switch sem jelez vissza. A switch kao netet, arra direkt csatlakoztam géppel és szépen működik...Mi lehet a gond szerintetek?
-
Elemental
addikt
Ezt úgy csináltuk, hogy amikor jött az áramot kötni a srác, akkor, mivel a kocsiút túloldalán van az oszlop, így át kellett fúrni a kocsiút alatt. Akkor mondtam neki, hogy fúrjon egy másik lyukat, azt becsöveztettem a villanyszerelőkkel, és az a cső végződik ott(persze nem egy az egyben, közben van doboz is), ahol a routert terveztem a házban. És ebbe a csőbe húzta a be a telekomos srác a vezetéket. Az eredeti kérdésem az volt, hogy ebben a csőben mehet-e majd az optika, ha végre elér hozzánk.
A saját hálózatom cat6-tal van megoldva. Minden szobába megy utp, ahol nem volt lefixálva, hogy mi hova kerül, ott a szoba két egymással szembeni falára 1-1. -
inf3rno
Topikgazda
Én azért nem teljesen értek egyet. Ha valakinek most azonnal kell a 10 Gbps belső háló, akkor inkább az optikát javaslom OM3-al vagy nagy távolságra OM4-el. Ha csak az a szempont, hogy pl 10 év múlva 2-5-10 Gbps internet lesz majd egyszer valamikor, és nem akarom megbontani a kábelt, hanem eleve olyat akarok betenni, ami később is jó lesz, akkor meg a cat6a-t javaslom. Sokan mondják, hogy később lesz több 10 Gbps RJ45-höz való eszköz, és talán olcsóbbak is lesznek a mostaniaknál. Én azért erről nem teljesen vagyok meggyőződve, de van rá esély, illetve az internet szolgáltatók is valamiért inkább az RJ45 mellett tették le a voksukat eddig, és az SFP+ inkább szerver parkokra jellemző technológia. Ha elég az 1 Gbps, akkor meg a cat5e is jó. A kettő között van valahol a cat6 kábel, de szerintem nincs értelme foglalkozni vele, mert nincs akkora felára a cat6a-nak.
Én most nem tudok dönteni, hogy hagyjam a már beszerelt cat6a RJ45 kábelezést a 10 Gbps belső hálómra, vagy álljak át SFP+-ra, és optikára. Igazából árban ugyanott lennék nagyjából mindkettővel, és jelenleg csak két gépet kell direktbe összekötnöm, arra meg mindkettő jó. Később viszont ha lesz harmadik, negyedik gép is, akkor 10 Gbps RJ45-höz iszonyat drágák a switch-ek. Olyan 150-200k körül kezdődnek, és használtan is kevés van belőlük, szemben az SFP+-al, amiből újan is lehet kapni kis 4 portos switch-et 50k körül. Az olcsóbb bővíthetőség miatt inkább az optika felé húzok, de rohadtul utálnék behúzni optikai kábelt a cat6a helyére, amivel annyit kínlódtam...
-
kisskd
tag
Igen, kicsit elbeszéltek egymást mellett
Ha az eredeti kérdésnél maradunk, oszlop-szolgáltatói modem/router relációban, ott ha most van lehetőség fájdalommentesebben csövezni, mint később, én mindenképp ellenőrizném, h átjárható-e a cső, amin a koax most bejön az oszlopról, mert ha van optika, akkor elég barátságos feltételei szoktak lenni. Tapasztalat, hogy a T ügyfélszolgálata akkor sem tudja hónapokig, hogy lesz optika, amikor már az oszlopon lóg a kábel a ház előtt. Illetve megesik, hogy pl. a Digi megjelenik, és pár hónap alatt "körbehúz" egy kisvárost.
A kérdéstől eltávolodva, ahogy inf3rno is írja, a szolgáltatói eszköztől a lakáson belüli végpontokig a legreálisabb most jó minőségű UTP/S(F)TP kábelt húzni, ennél jövőállóbb szerintem csak az, ha raksz mellé sok üres csatornát is. Észszerű áron, széles körben használható eszköz, meg azt kihasználó szolgáltatás se nagyon van még optikához szerintem, amíg ez meg kialakul, még változhatnak a kábelezési igények is. -
inf3rno
Topikgazda
válasz
Elemental #779 üzenetére
Amiről te beszélsz az a modembe bejövő kültéri kábel, amiről meg én írtam az a switch-ből a gépekhez menő beltéri kábel. Teljesen független egymástól a kettő típusa. Optikaihoz való switch akkor éri meg, ha nagy sebességgel akarsz adatot mozgatni az otthoni gépeid között. Az 1 Gbps internet kapcsolathoz bőven elég a szolgáltatói eszköz, ami általában modem, router és switch egyben, és csak UTP kábelt tudsz rá dugni a switch részére, optikait nem.
-
inf3rno
Topikgazda
válasz
Elemental #777 üzenetére
Van valami BIF (bend insensitive fiber) jelzésű optikai, ami egy fokkal jobban tűri a hajlítást, mint a sima. Azt érdemes venni, ha sok a kanyar. Árban nem tudom, hogy mennyi felárral jár, én is csak olvasgatok egyelőre optikáról. Még ami fontos, hogy OM3 vagy OM4 kell, azok a lézeres kábelek, az OM1, OM2 ledesek, nem tudnak jó sebességet. Átlagos hosszra jó az OM3 is, megy a 10g vele simán. [link] Ahogy nézem 850nm-t írnak, ami infravörös, nincs értelme belenézni, mert úgysem látsz semmit, a szemed viszont kiégeti. Egyesek szerint kamerán látszik, hogy melyiken jön fény. Van Tx és Rx oldala ezeknek, a Transmitter a küldő oldal, a Receiver a fogadó oldal, szóval ami az egyiknek Tx az a másikon Rx kell, hogy legyen. Jobb helyeken fel van címkézve mindkét végen, hogy melyik az A és melyik a B szál. Azt hiszem nem számít, hogy melyik szálat mire használod, mert a maiak két irányúak, de valamit olvastam, hogy terveznek egy irányú üvegszálakat is. Gondolom majd 50 év múlva már lesz olyan is.
-
inf3rno
Topikgazda
válasz
Elemental #775 üzenetére
Van valami mérőszám, hogy az átmérőhöz képest mekkora ívben lehet meghajlítani. Nem találom most a linket, de nagyjából az a lényeg, hogy egy teniszlabda körül tudod elhajlítani maximum. Ha annál jobban próbálod, akkor eltörik az üvegszál. Azt mondják még, hogy csökken a sávszélesség is a sok kanyartól.
-
Elemental
addikt
Szevasztok!
Ha már optika...
Nálunk úgy van megcsinálva, hogy a szolgáltatói oszloptól be van csövezve a garázsig, és oda van behúzva a koax. Ott van a szolgáltatói router. Ha egyszer bevezetnék hozzánk is az optikát, azt is be lehet ezen a csövön húzni, mennyire bírja az optikai kábel a kanyarokat? -
inf3rno
Topikgazda
Az optikait szerintem ne erőltesd, ha nem akarsz 10 gigabites belső hálózatot. Helyette húzz bele árnyékolt rezes kábelt (S/FTP), ha tudsz. Ha külön csőben fut és nem valami 10 kilowattos villanykemence kábelével megy párhuzamosan, akkor nem hiszem, hogy gond lenne vele.
Az optikain én is most agyalok. Akarok 10 gigabites kapcsolatot két gép között, és evidens, hogy RJ45-ös hálókártyákat vegyek, mert már ki van építve cat6a-val az egész, csak rá kéne dugni. Az optikai viszont érdekel, mert még sosem szereltem olyat. Árban nagyjából ugyanoda lyukadnék ki mindkettővel, plusz az optikainál vennem kéne szerszámokat is és átszerelni az egészet. Érdekel, de nem tudom, hogy akarok e most ezzel szívni. Szerintem inkább marad az RJ45 és foglalkozok valami fontosabbal. Később meg ha több gép közé kell 10 gigabit, akkor nekiállok rendesen megcsinálni optikával.
-
sitju
csendes tag
Sziasztok,
Nekem az lenne a kerdesem, hogy optikai kabelt szokas-e behuzni a falba. Jelenleg koax van behuzva a tv-ig, kb 15m-nyi kabel van a falban. Kanyarokkal es nem tul tavol a halozati kabelektol, de nem egy csoben. Lecserelheto a koax optikaira? Lecserelnem a szolgaltatot (upc-rol telekomra) es az uj szolgaltonak optikai kabele van. Arra gondoltam meg, hogy az ajtoig bejon az optikai, oda teszi a szolgaltato a modemet es utp-t huzok a falba. Ez mukodhet? Kell arnyekolni akkor? Köszi előre.
-
inf3rno
Topikgazda
válasz
jacekLFS #769 üzenetére
Nem tudom megjósolni. Minél messzebb vannak egymástól annál jobb. Fél métert ajánlanak, de ha közelebb van valszeg az se tragédia, főleg árnyékolt kábelnél.
A patch panel arra van, hogy a fali kábelt rákösd kb ugyanúgy, mint az aljzatnál. Utána patch kábellel tudod összekötni a routerrel. Így lesz rendezett. Extra még, hogy árnyékolt kábelnél az árnyékolást rá tudod kötni, és utána földelni egy ponton réz tüskével. Állítólag így jóval hatékonyabb az árnyékolás, de földelés nélkül is sokat használ.
-
kisskd
tag
válasz
jacekLFS #769 üzenetére
Nem, a patch panel kb. egyelő sok "fali" aljazattal egymás mellett, így nem kell mondjuk 6db dupla "konnektort" raknod egymás mellé a 12 végponthoz. Ebbe aztán dugsz kis rövid patchkábeleket, amikkel rákötöd az adott végpontot a routerre/switchre. Ha több (használatban lévő" végpontod lesz, mint ahány port van a routeren (SOHO szinten jellemzően 4), akkor egy gigabites switchre lesz szükséged, végpontok + 1 porttal, amibe bekötöd az összes végpontot + a route egyik LAN lábát.
-
jacekLFS
tag
Köszönöm a választ!
A kábel vezetést lehet hogy félre érthetően írtam, két külön védőcsőbe fog menni a 230 illetve az ftp kábel, nem egyben, csak a beton felvésése miatt (mivel sávban történt) csak egymás mellett tudom vinni őket, így is problémás?
kisskd
"
A router felőli oldalra pedig egy rendes árnyékolt patch panelt ajánlanék még a rend kedvéért"Ezzel egy kicsit megakasztottál. Ezt pontosan mire is tudnám használni? Routerből kábel ki, ebbe bele és akkor 12 felé tudnám szétosztani a netet?
Az aljzattanácsokat mindkettőtöknek köszönöm, ezt fogom alkalmazni és akkor kimaxolom az esztétikát is.
-
kisskd
tag
válasz
jacekLFS #763 üzenetére
Szia!
inf3rno jól leírta a lényeget, én is vele értek egyet.
A kábel jó, és valszeg sokáig kiszolgál, de arra számíts, hogy egy sima cat5e UTP-hez képest "brutál" vastag, merev, nehezebb húzni, több helyet foglal, és nagyobb pepecs a kötése.
Én a falakra mindenképp az említett keystone aljaztos megoldást javasolnám, ezzel a kiegészítéssel, hogy ha még van rá lehetőséged, akkor extra mély dobozokba rakd, hogy kicsit több hely legyen "begyűrni" a kábelt. Én ebből az ajzatból raktam már fel egy kisebb marékkal, nem tűnik rossz cuccnak, de még ezzel is jóval tovább tart, mint egy sima UTP-t végződtetni.
A router felőli oldalra pedig egy rendes árnyékolt patch panelt ajánlanék még a rend kedvéért (+ egyúttal az árnyékolások földelését is megoldhatod ott). -
inf3rno
Topikgazda
válasz
kinghaxor #765 üzenetére
A cat7-nél én úgy tudom, hogy ugyanolyan a kábel és a csatlakozók, amik mások. Szerintem a kültérin annyi lehet a különbség, hogy bírja a burkolat az UV fényt, időjárást, stb. Ha csőben viszed akkor én beltérivel csinálnám. Ha sok aljzatod van, akkor érdemes lehet venni egy gigabites switchet, és minden aljzatot arra rákötni. Később meg ha olcsóbb lesz, akkor veszel egy 10 gigabites switchet, és leváltod arra. A 100-as router esetleg jó lehet még a wifi hálózatra. Ha nem, akkor meg elektromos hulladék. Én még cat7-re nem váltanék, de nem néztem utána annyira nagyon. A cat6a 10Gbps-el még jó darabig elég kell, hogy legyen. A kábelből nem baj, ha cat7-et veszel, arra is rá lehet szerelni a cat6a csatlakozót, és később lecserélni, ha kell a 25Gbps, amit a cat7 tud. Ahhoz majd olyan hálózati kártya és switch is kell, amin van cat7 csatlakozó.
-
kinghaxor
aktív tag
Sziasztok. Lenne pár kérdésem hálózati kábelekkel kapcsolatban. A kérdések apropója az lenne, hogy most csináltuk meg a két szintes családi házunk külső szigetelését. Eddig a hálózat úgy nézett ki, hogy fent a tetőtérben és lent az alsó szinten is volt egy egy router, de mivel eddig nem tudtuk máshogy megoldani így powerline adapterrel volt össze kötve a felső és az alsó. Az alsó ap módban van természetesen. Ezzel az a gond, hogy fent gigabit van lent meg csak sima 100-as lan. A netet maradéktalanul át viszi, bár a ping nem az igazi. És ingadozik is a sebesség. Mikor milyen kedve van. Az emeleten van egy nas is, ezért lent is jó lenne a gigabit. Na most a külső fal szigetelése alatt vittünk el a két router között műanyag csövet. Ebbe szeretnénk bele tenni utp kábelt. Egyébként ez mellett menne benne még egy koax kábel is. Na most a jövőre nézve nem tudom mit lenne érdemes bele húzni. Plusz ugye azt sem tudom mennyire kellene ilyen körülmények között időjárás állónak lennie a kábelek. Azért fent a padláson nyáron biztosan van 40 fok. A szigetelés alatt gondolom nyáron nem lenne baja, télen viszont nem tudom mennyire van hideg alatta. Próbáljak inkább kültéri cat6a-t bele húzni ha nem akarom akár évente cserélni vagy bírja a sima beltéri is ennyire? Esetleg a jövőre nézve legyen inkább cat7? Apropó cat7. Ennek nem szabványos mivolta miatt érhet hátrány a jövőben ha csak ugyan úgy az alsó és felső szintet kötné össze az említett kábel? A jövőben azért biztosan elérhető áron lesznek már olyan routerek amiknek a wifi sebessége is túl nő majd a gigabit szintjén és nem szeretném emiatt a kábelt is újra cserélni. Szerintetek mi lenne a jó megoldás? Előre is köszönöm a segítséget!
-
inf3rno
Topikgazda
válasz
jacekLFS #763 üzenetére
Szerintem jó a draka, nekem is ilyen van itthon. Ha rám hallgatsz, akkor az aljzatot cat6a keystone anyával oldod meg mindenhol, az 10Gbps-ig jó lesz, és ha már most 1Gbps neted van, akkor lehet, hogy később még komolyabb lesz. A keystone-hoz vannak bepattintós aljzatok. Arra kell figyelni, hogy ferde szögben álljon az aljzat, mert ezek a kábelek vastagok és nem biztos, hogy elfér úgy. Olyat vegyél, ami simán derékszögben áll ki a falból. Létezik még cat7 csatlakozó, ami úgy tudom már nem kompatibilis az előzőekkel és a szereléséről sincs még annyi video. Az még nagyobb sávszélességet tud, talán 30Gbps körül. Nem emlékszem már. A kábeled elvileg mindegyikkel kompatibilis lesz. Az adatkábelt sosem szabad egy csőben vinni a villannyal, mert az indukálódó áram megsütheti az elektronikát. Külön cső kell neki.
-
jacekLFS
tag
Sziasztok!
A ház újra kábelezésére adtam a fejem. Digi net 1000 van jelenleg bekötve. Az összes kábel egy routerből fog elindulni és a végpontok a ház különböző pontjai lesznek.A kérdés az lennne hogy:
- Milyen kábelt érdemes behúzni? (jelenleg a Draka UC900 Cat7 S/FTP falkábel 1000MHz LSHF a kiszemelt)
- a kábel védőcsőben fog menni az aljzatbetonban, ugyan így védőcsöves 230v os kábelek mellett, ez mennyire okozhat problémát?
- a fali aljzatok kérdésesek, meg tudom úgy is oldani, hogy ne legyen szükség aljzatra és esztétikailag se legyen zavaró, de még is érdekelne, hogy az aljzat tudja a megfelelő sebességet, illetve cat 7 kábelt cat 6 aljzatba be tudok e kötni?Első körben azt hiszem ennyi kérdésem lenne.
Előre is köszönöm a válaszokat! -
Bucsek
tag
Köszönöm mindenkinek
-
kisskd
tag
Igen, a lényeg, hogy mindkét végét vagy A, vagy B szerint kösd egy vezetéknek, így kapsz "straight" kábelt. Elég ha egy adott vezeték 2 vége egyforma, nem kell az egymás után fűzötteknek egyformának lennie, szóval szabványos toldóval összeköthetsz egy A-A, és egy B-B kábelt, vagy dughatsz B-B kötésű aljzatba A-A kábelt, smit nem befolyásol.
Készen vett patch kábel színsorrendje csak akkor érdekes, ha levágod az egyik végét, és újra akarod krimpelni, de ekkor meg nem a szabványokat kell nézni, hanem a meglévő végén lévő sorrendet kell lemásolni.
Ha egyik vége A, a másik vége B, abból lesz pontosan a crossover kábel, de erre manapság szerintem már nem nagyon lehet szükséged. -
inf3rno
Topikgazda
A lényeg, hogy válaszd ki, hogy A vagy B legyen, és mindenhol úgy kösd. Én B-t használok, mert azt hallottam a legtöbben azt csinálják, de elvileg az A is ugyanolyan jó. Nem teljesen értem a különbséget, elképzelhető, hogy a cross azt jelenti, hogy a kábel egyik fele A, a másik fele B. Ha így van, talán akkor sem okoz túl nagy gondot ha vegyesen A-A és B-B esetleg A-B kábeleket használsz, de még sosem próbáltam úgy. Most nincs nagyon kedvem ezzel szórakozni, de majd legközelebb kipróbálom, ha kábelezek. Ami nem mostanában lesz. Ha számít, akkor előfordulhat pl, hogy veszel szerelt patch kábelt, és nem fog működni, mert nálad máshogy van kötve.
-
Bucsek
tag
Sziasztok még egy kérdés, akkor így kössem majd be?
1: zöld/fehér
2: zöld
3: sárga/fehér
4: kék
5: kék/fehér
6: sárga
7: barna/fehér
8: barnaígy van a aljzatba is közve, akkor elvileg így nem?
-
inf3rno
Topikgazda
Az alapján, amit írtál az tűnik a legvalószínűbbnek, hogy a laptop csak 100-at tud. Utána kellene nézni, hogy milyen hálózati kártya van benne, és az alapján kiderül. Ha többet szeretnél, és van USB3 csatlakozó rajta, akkor lehet kapni USB3 - ethernet adaptert, amivel lehet gigabitet. De ha csak 100-as ethernetet tud, akkor valószínűleg az USB is inkább USB2 lehet rajta. Elvileg az n-es wifi-vel jobban járnál, az elmehet akár 450-ig is elméletben. A gyakorlatban azért erősen függ a jel erősségétől. Meg nekem úgy rémlik, hogy itthon a 100 is már jónak számított vele, és inkább 50 körül hozta az is. Nem tudom mitől függ, nem folytam bele soha igazán, ahova kell a jó net, oda vezetéket húzok.
-
kisskd
tag
-
Bucsek
tag
Köszi a gyors választ
a router felöli oldalából igazából nem lóg ki, csak a mennyezeten fut a kábel (majd ha helyére kerül minden akkor nem fog látszódni semmi) de igen. A teszter amúgy tudja fogadni az aljzatos bekötést és a bedugós részt is? Ugye egyik fele a routerbe dugós rj45 a másik meg az aljzat oda kell bedugni a csatlakozót
bár mire ezt leírom kigoglezok egy tesztert
-
kisskd
tag
Árnyékolás: igazságság szerint jó volna szintén árnyékolt (STP/FTP) aljzatba kötni, és valahol földelni, de ennek fontosságáról/helyes otthoni megvalósításáról se a topiclakók, se az internet népe nem tudott igazán megegyezni ahogy láttam. Szerintem (!) nem vagy hátrányban vele bekötés nélkül sem.
230V: az álmoskönyv szerint nem ideális/szabályos, gyakorlatban nekem még nem okozott komoly problémát. A biztonság szempontjából megfontolandó esetleg, hogy az adatkábel szigetelése nem erre a feszültségre van kitalálva, szóval ha sérül az MCU szigetelése, 230V mehet oda is, ahova nem kéne.
Hiba: jól értem, h a router felőli végén csak kilóg a falból a kábel, rajta egy dugóval? Lehet a dugó egyik pinje nem lett rendesen bepréselve, vagy az ahhoz tartózó szál lett rövid, előfordul. Az is megesett már a történelemben, h sikerült úgy élre hajtani a vezetéket, h kívül sértetlen volt, de 1-2 (extrém hatékony családtagnál 8) ér eltört benne. Ezt tényleg a teszter/multiméter fogja csak megmondani.
-
Bucsek
tag
Szia, sajna most teszterrel nem rendelkezem de jövőhéttől lesz. Most azt próbáltam ki, hogy a szerelvényeket szétszedtem, mind a kettőt, a “hibást” újra kötöttem (egyébként az árnyékkal mit csináljak? Csak rátekertem a csuhéjra, mint a jónál) és sajna most is max 100mbps a net. A jónál még mindig 1 gbps. A laptopot is rákötottem a jóra az 100at tudott, ezek szerint a laptop nem tud többet. Akkor nagyon valószínű hogy a routetbe menő végével lehet gond? Szerzek hozzá eszközt és újra krimpelem vagy mi
. De ahogy néztem az is ugyanúgy van bekötve mint ami jó :/
a kábellel középtájon nem lehet gond az tuti, hodz látom is (nincs még álmenyó)
egy kérdés. Gégecsőbe vittem a cat kábelt viszont van egy kis szakasz ahol a 230as 2.5/1.5mm2 es kábelekkel megy. Kis szakaszon mennyire zavaró? A jó kábel is ugyanígy megy, feltételezem akkor annyira nem gázos.
köszi a segítséget azért
-
kisskd
tag
Ha a router/gép LAN portja nem tudná a gigabitet, akkor sehol sem "mutatná" szerintem. Esetleg valami agyament energiagazdálkodási beállítás lehet bűnös még.
A leírásból nagyon gyanús a kábelhiba, 100mbps-nek ugye elég 2 érpár is. Miből gondolod, hogy jó? A router felőli végén is aljzat van? Az ajzatok, és az eszközök közti patch kábelt is tesztelted? Tesztelés legegyszerűbb 2-3e forintos teszterrel, de egy-egy kötést kis türelemmel egy multiméter szakadásvizsgálójával is átnézhetsz, viszont mindkét esetben fontos, h mindent mérj bele, az a 2 dugó legyen a kezedben közben, amit már konkrétan az eszközbe dugsz.
Bekötés: van 2 szabványos színssorend, vannak rá elméletek, hogy melyiket hol kéne használni, de gyakorlatilag ha egy vezeték 2 végét azonos szabvány szerint kötöd, nincs gond. Elméletben létezik egyenes, és cross kábel, de a gyakorlatban ma ezt már megoldják az eszközök, nincs értelme cross kábelt kötni.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
A topik elsősorban hálózati kábelekkel és szerelésükkel foglalkozik, úgymint árnyékolt és árnyékolatlan csavart érpáras kábelek (S/FTP, UTP), SFP+ optikai (OM3, OM4) valamint DAC kábelek, de érintőlegesen szóba kerülhetnek más adatkábelek is, mint koax, USB, SATA, stb...
- Eladó Samsung Galaxy A52 6/128GB Kártyafüggetlen + Dual SIM
- Lenvoo M90Q Gen 5 Micro - Mini PC - Core i5 14500T- 32GB DDR5 256GB NVMe SSD -gyári WIFI
- iPad Pro 11" (3rd) Wifi+Cellular Space Grey 128GB
- Eladó Kaon AR1840 WiFi 6 mesh
- DDR5 GAMER PC: Új RYZEN 7 8700F +RTX 5070 +32GB DDR5 +1-2-4TB NVMe SSD! GAR/SZÁMLA! 50 FÉLE HÁZ!
- Bomba ár! Lenovo ThinkPad L480 - i5-8GEN I 16GB I 256GB SSD I 14" FHD I HDMI I Cam I W11 I Gari!
- 1-12 részletre.Új noblechairs EPIC műbőr FEKETE - FEKETE. 2 év garancia!
- HATALMAS AKCIÓK! GARANCIA, SZÁMLA - Windows 10 11, Office 2016 2019 2021,2024, vírusírtók, VPN
- MacBook felvásárlás!! MacBook, MacBook Air, MacBook Pro
- Csere-Beszámítás! Asus Számítógép PC Játékra! R5 1600X / GTX 1080 8GB / 32GB DDR4 / 256SSD + 2TB HDD
Állásajánlatok
Cég: Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem
Város: Budapest