-
PROHARDVER!
Ezt a topik azért került létrehozásra, hogy a fórumon megforduló elektroműszerészek és tápokkal hivatásszerűen foglalkozó szakemberek megoszthassák értékes tapasztalatukat és szakmai, valamint magánvéleményüket az ebben a témában kevésbé járatos fórumtársaikkal.
Új hozzászólás Aktív témák
-
Tubi2
senior tag
válasz
04ahgy #10024 üzenetére
Gyanítom, hogy a belvárosban megvan a 230V, azért nem is mértem meg. Ha ezt javaslod nekem, akkor a táp a kukába fog veszni, tényleg csak egy próbálkozás lenne érte, de a választ köszönöm!
Magam feje után indulok: átnézek a kondenzátorokat és diódavizsgálóval megnézem a bordákra szerelt teljesítmény TO220-es alkatrészeket.
-
04ahgy
nagyúr
Távsegítséggel tápot nem javítunk! Az égett részek a készenléti kör túlterhelése miatt olyanok, (és még azt sem tartom elképzelhetetlennek, hogy a pörkölődés ellenére nem hibás az a rész). Ezt tehette sok USB szutyok, vagy a főkör hibája is. Érdekes, hogy a készenléti körre vonatkozóan nem végeztél mérést, de a forraszpontokat taperolod. A primer pufferek rendelkeznek kisütő ellenállással, normális, hogy áramtalanítás után gyorsan csökken. A rajtuk mérhető feszültség több dologtól is függ. Amíg nem adod meg a rajtuk való feszültségmérés mellett aktuális hálózati AC értékét, addig nem lehet eldönteni, hogy normális-e?
Amúgy azon bagatel hibák, amiket a hozzászólásodban leírtál, valamint jónéhány momentum, ami a PC tápok kapcsán erős tájékozatlanságról árulkodik, arra ösztönöz, hogy csak egy dolgot javasoljak számodra:
Ne fogj bele annak a tápnak a javításába!
HGyu
-
Tubi2
senior tag
Sziasztok!
Kérhetnék egy kis segítséget? FSP ATX-400PNF
Nem indul. Látható hibajelek: kép3 kép2
Szétszedtem és elkezdtem a mérőtűimmel tapogatni. A főpuffereken 145-145V mérhető, közösen 300V körül, áramtalanítás után hamar eltűnik. Gyanítható ebből, hogy azok hibásak? 300V felett kéne lennie a feszültségnek.
Az itt jelölt helyen hozzáérve pedig beindult a táp... A föld és ezen pont között 13,5V-ot mértem. A cicergés nagy erőteljes volt. Rosszak a szekunder kondik is?
Tovább nem tudtam mérni, mert a lakás biztosítóját lecsapta a következő bedugáskor.Kérdéseim:
Ha találok rajzot, és az elégett alkatrészeket (két ellenállás, egy dióda), kondikat kicserélem várható-e, hogy beindul? Teszteljek-e le valami egyéb dolgot a tápban? Ha az segíthet, kérhetek kölcsön LCR mérőt a kondik ellenőrzéséhez.Ui.: a belsejéről kompletten elfelejtettem, kerestem egy képet.
-
priti
addikt
válasz
04ahgy #10018 üzenetére
Ja hogy úgy...
Közben nézem és azt mondják ocóért ez működik csak a kettes lábat földre kell tenni. Viszont Hestore-ban két rongy ez az IC, ez viszont ennyiért komplett kapcsolás, kár hogy csak 10V fesztől megy, ehh -
priti
addikt
válasz
04ahgy #10016 üzenetére
Hogy érted? Mindkét 12V-ra ugyanannyi Ampert ír a matricán, ami együtt 432W lenne amennyit meg messze nem tud a táp, szóval a gyakorlatban ez nálam egy 12V-os ágként értelmezhető, mert a védelem sem különbözteti meg őket. Sima csomóponti törvény aztán csók. Gondolom ha ráforrasztanék a kábelkorbácsra még egy molexet nem mondanád, hogy 3 ága van, de tökmindegy egyébként, legyen kettő. Nem vitázom.
Nálam ha egy tekercs nem ég össze zárlatra felőlem melegedhet. Kvázi végtelen üzemidő hidegen is meg melegen is.
A kockát úgy képzeltem, hogy a kis kommancs összeteszi a DC-DC konverter kapcsolást, ahogy esik úgy puffan filléres vackokból, lesz a végén ahogy puffan mondjuk 12-14V környékén valahol és a végére bevágnak egy stabot aztán csók. Meg még ki is öntik szurokkal dögöljek meg jeligére, aztán megveszem, megy két hónapot és kereszt. Egyébként ilyet dobott a gugli amikor rákerestem, azért írtam kockát. Szóval kell még dió a végére? Van otthon azt hiszem rosssz mérfuri táp is, abból nem lehet bontani? Emiatt alkatrészboltba menni... persze a konverter miatt úgy sem úszom meg, hááát nem tudom, lehet hagyom a fenébe. Kikapcsol hát kikapcsol. Lusta vagyok.
-
04ahgy
nagyúr
Két 12V-os ága van.
(#10014) >Deego..: Nem mélyvizes kérdés, fáradj át ide: Melyik tápot vegyem topik.
(#10013) priti: "Az egyéb, bordára nem tett komponensek szerintem nem igényelnek aktív hűtést." Nagyon is igényelnek. Egy modern tápban a tekercsek jobban melegszenek már, mint a félvezetők!
(#10010) priti: Amit te konverter "kockának" hívsz, azt szerintem tévesen kevered a lineáris stabilizátor IC-kkel (ún. stabkockákkal). Csakhogy ott a nagyobb feszből állít elő kisebbet, a többit pedig disszipálja. Én az 5VSB-ből előállított 12V-ról beszéltem, amihez aktív, nemlineáris, kapcsolóüzemű megoldás kell, energiatároló elemmel, hiszen feszültséget emelsz! Ezek 85-95% hatásfokkal dolgoznak, így nem jelentős a melegedésük. A készenléti, kis terhelhetőségű 12V és az üzemi 12V pedig két, megfelelő paraméterű diódával közösíthető.
HGyu
-
priti
addikt
válasz
>Deego.. #10014 üzenetére
Szerintem ez rossz topicba ment. Egyébként az a VGA 60W-ot zabál, a procid 65W-ot, a többi sallang is csak pár watt szóval szerintem elviszi. Nem ismerem a tápot csak hiszek a matricának, amit lefotóztál,mert azon egy 250W-os táp van, aminek egy ága van 12V-on, ami 216W-nál térdel le, már ha a többi ágon nincs terhelés, de mivel 3.3V-on meg 5V-on együtt max csak 80W-ot tud, ezért extrém esetben is csak 170W-nál adja fel a 12V-os ág miatt. Én úgy tudom a VGA a 12V-os ágat terheli, szóval szerintem egy 60W-os kártya belefér. Fázni nem fogsz
-
>Deego..
senior tag
Üdv
Rendelkezem egy Enhance ENP7025c táppal.
A kérdésem az lenne, hogy a jelenlgi konfigot kiegészítve mehet-e bele egy GTX 750Ti Twin Frozr(tápcsati nélküli)?
Elbírná a táp?Más szerint meg nem megfelelő adat van feltüntetve a terhelhetőségét tekintve, ez is igaz lenne?
i3 2120
4 Gb Corsair Dominator 1600Mhz DDR3
160 Gb WD Blue
1 12cm Scythe venti -
priti
addikt
válasz
tornas #10012 üzenetére
Mindig tanul az ember valamit. A táp „bevizezése” valahogy sosem mozgatott meg egyébként, mert én azt a disznóságot szoktam inkább elkövetni, hogy a fogyasztóhoz képest túlméretezem a tápot annyira, hogy a 40-60%-os terhelés közé essen közelebb a 40-hez és a ventit ezt követően kötöm át 5V-ra, vagy cserélem más típusra, hogy légmozgás azért legyen, de szél- és csapágyzaj nélkül.
Eddig minden típusnál elhanyagolható volt a disszipált hőmennyiség a gyári borda méretéhez képest ilyen terhelés mellett. Egy VGA-val tán még passzívban is elmenne a 650W-os tápom, bár sosem próbáltam ki, kettővel viszont tuti kell venti, mert anélkül kapcsol a védelem. Ezt már hiba miatt egyszer sajnos teszteltem. Jelentem a delta csifinek remekül működik a túlmelegedés elleni védelme.
Az egyéb, bordára nem tett komponensek szerintem nem igényelnek aktív hűtést. Ebben a hitemben az erősít meg, hogy létezik passzív táp is egyrészt, másrészt alkatrész szinten a speckókat látva megnyugtatóan magas szokott lenni az operating temperature, én nagyon nem aggódom semmi miatt, de azért mindig meghagyom a ventit alacsony fordulaton. Nem árthat.
Ez a vizezés is filléres megoldás végülis , csak két csővel kell operálni és muszáj nem vezető hűtőfolyadékot használni, hogy a primer borda a levegőben maradhasson. Nekem inkább azért nem szimpi az egész, mert nem állítható vissza az eredeti állapot. Kénytelen az ember a táp dobozát szétgányolni. Sajnálnám megtenni vele. Túl olcsó egy jó venti. -
tornas
őstag
A szekunder borda legtöbbször földpotenciálon van. A primer borda viszont sosincs közvetlenül a földre kötve.
A tranyókat meg egymástól is el kell szigetelni. Aljas hiba amikor primer oldali tranyó szigetelése egy hiba folytán átüt a primer bordára, gyakorlatilag zárlatos lesz. Szigetelés helyrepofozása után a legtöbb táp újra üzemképes.
-
priti
addikt
válasz
powerray #10005 üzenetére
Hardverhiba miatt a program futása megszakad. Kvázi a videó illesztő szoftver összeomlik, majd újraindul, mert az oprendszer ilyen ügyes és újraindítja magától ami táp nélkül nem nagyon menne neki. Közben természetesen nincs kép. Szóval a hiba szerintem egyértelműen nem hiba és szoftveres. A videó illesztő összeomlása okozza ami lehet a VGA hardveres hibája miatt vagy rosszul megírt illesztő program miatt, de ha utóbbi lenne mindenkinél jelentkezne, szóval szerintem VGA lesz és semmi köze a táphoz. Szerintem táphiba esetén inkább újraindulna a gép, de minimum agyonra szétfagyna minden.
-
priti
addikt
válasz
tornas #10006 üzenetére
Én úgy gondoltam, hogy mindkét borda földön van, hiszen a csavar vezető és odatesteli a bordához a tranyót még akkor is, ha valami nem vezető kerámia alapú hővezető lap van a tranyó feneke és a borda között, mert a csavar a furatban érintkezik. Szóval úgy voltam vele első ránézésre, hogy ha mindkettő földön van, akkor közösítve van egyébként is a két borda a nyákon, de nagyon nem gondoltam végig, hogy azon galvanikusan le van e választva. Azt értem, hogy rövidzárra összeéghet adott esetben a tranyó. Autóerősítőnél például a tápkapcsoló fetek szoktak rövidbe égni gyönyörűen. Nem egyszer találkoztam már a hibával, szóval láttam már karón varjút.
(#10009) 04ahgy
Erre gondoltam, csak valahogy nagyon nem vagyok biztos, szóval tuti nem lesz azzal gond, ha a készenléti kört egy DC/DC koverter kockával kvázi rákötöm a táp 12V-os molexes kimenetére? Sajna nincs külön "lába" a fejegységnek készenlétre így közösíteni kell a konverter kimenetét a 12V-os kimenettel.
Egyébként ekkora feszkülönbségnél nem fűt egy ilyen kocka? Használtál már ilyet? -
04ahgy
nagyúr
válasz
snecy20 #10002 üzenetére
Ott kaptál választ, itt meg nem foglalkozunk nem mélyvizes kérdésekkel, mint a Tied is.
Külön köszönöm a HÁZIGAZDA úr példamutató magatartását, amivel megmutatja, hogy is kell a fórumon viselkedni, offolni.
(#10006) tornas: Így van, az a gnóm konkrétan életveszélyes. Arról nem beszélve, hogy más komponensek, amik eddig kaptak, már nem kapnak egy gramm légáramlatot sem.
#10005) powerray: A másik topikban kaptál választ, nem kell mindenhol feltenni a kérdést, aminek a címében benne van a táp. Ez a kérdés egyébként sem mélyvizes, ebben a topikban nincs keresnivalója.
(#10004) priti: Nem a hűtővízen keresztül fogja agyoncsapni a felhasználót hiba esetén, hanem az egér, fülhallgató, számítógépház felől, a többit tornas részletezte.
(#10001) priti: Az aktív táp 5VSB kimenetére köss egy 5V ---> 12V DC/DC konvertert, kb. 0,5A terhelhetőséget tudsz vele biztosítani 12V-on, és akkor kb. 0,5A marad az 5VSB-n, mint terhelhetőség.
(#10000) lezso6: Ez mélyvizes témakör?
HGyu
-
letix
senior tag
Üdv a tápszakiknak!
Foglalkozik valaki esetleg javítással/felméréssel?
didyman illetve Csaba_20 kollégákat úgy látom itt már nem lehet elérni.Köszi!
udv
letix -
tornas
őstag
Azért tartom leginkább életveszélyesnek, mert primer és a szekunder borda közösítve lett. Elég egy kis szigetelési hiba a primer tranyóknál és kész is a baj. Meg aztán a primer borda gyakran a primer kör része szokott lenni.
Még ha földelt konnektroba is dugja be, akkor sem biztos, hogy olcsón megússza.A galvanikus leválasztást félig meddig sutba dobta. Ilyet pedig nem csinálunk...
-
powerray
tag
Sziasztok!
Lenne egy igen érdekes problémám, amire sehol nem találtam még választ. Nem csak VGA hiba, táp is!
Van a gépemben egy új GTX 970-es kártyám, de néha még alapjáraton is a kép elmegy majd visszajön pár perc múlva. Arra gondoltam biztos a táp szórakozik.
FSP Raider 750W - Vettem egy tápkábel tesztelőt és a 24-pines kábelt teszteltem vele, ahol elvileg égnie kellene a leírás szerint az összes jobboldali LEDnek, de a -5V-os nem ég és a 12Vos is narancssárgán(ennek nem biztos van jelentősége). Sajnos a 8-pines PCIe tápot nem tudom megmérni vele, nem megy bele.
Nem tudom most, hogy hol érdemes keresni a hibát még, és mit gariztassak. -
tornas
őstag
Egy "igencsak" komoly PC tápegység nagyon komoly vízhűtése... [link]
Mit is lehet erre írni, ha nem azt hogy tiszta életveszély az egész, úgy ahogy van...
-
snecy20
nagyúr
Tápos topikban kétszer is átnéztek a hsz-em felett, így megkérdezném itt:
Nagyjából 20k-ért inkább Thermaltake Berlin 630w vagy Seasonic S12 II 520W?
i7 4790k, SSD+3db HDD, HD7950 lenne a gépben nagy vonalakban. -
priti
addikt
Készenléti része érdekelne egy régi 350W-os mérfuri tápnak alaposabban. Ha jól emlékszem akkoriban 5V max 2A volt ennek a résznek a speckója, szóval max 10W. Ez nekem bőven sok lenne, csak nem 5V kéne készenlétre, hanem 12V. Az 5V feszből még csak-csak lehet 12V valahogy, de nem értem hogyan lehetne összekötni a kettőt a készenlétit a főággal úgy, hogy az gúd is legyen. Annak külön kell lenni nem?
A gépem egyik molexéről kap egy relé 12V-ot, tehát amikor bekapcsolom a számítógépet az meghúzza a relét ami meg bekapcsolja ezt az öreg kvázi második mérfuri tápot, ami meg életre kelti a zenét, ami a gépre kötött kulső USB DAC-ról kap jelet AUX bemenetre. A két táp között esetlegesen eltérő földpotenciál miatt oldottam meg így on/off relével. Ez így teljesen jó, mert erősítővel együtt eléri a terhelés a mérfurin a 20%-ot csak a zene miatt is így a hatásfoka rendben van és nem melegszik a táp egyáltalán a kevéske terheléstől, ezért a ventit 5V-ra lehet tenni, szóval csendben is van. Így megválaszthattam a vezeték keresztmetszeteket a zene táplálásához külön anélkül, hogy a minőségi tápomba bele kellett volna nyúlni és hardvereket bárminek is kitenném, szóval boldogság van. Minden remek, viszont a fejegység elfelejti a hangszínbeállításokat és az időt, amikor kikapcsolom a számítógépet, hiszen a relé kikapcsolja a tápot ami így elveszi tőle a 12V-ot. Ezzel együtt lehet élni, de ha egyszerűen megoldható lenne hogy kapjon szünetmentesen az jó lenne...
Szünetmentes volt első gondolatom, mert egyébként van egy használaton kívül két ujjnyi por alatt, de a relé kikapcsolja a tápot amit ki is kell kapcsolni, mert ATX táp pocsék hatásfokkal menne 24/7-ben kvázi fogyasztó nélkül, szóval emiatt 230V-on hiába lenne szünetmentesen. Adja magát, hogy a szünetmentest kéne kapcsolni, annak 230V-os feszét a relével, viszont így csak akkor lenne a szünetmentes hálózaton töltés alatt, amikor éppen használom a számítógépet és eleve egy gyenge akkus cucc, kevés lenne neki a töltés és a halálba idegelne a csipogással mire kiszedném belőle a csipogót, szóval gányolni kéne meg nem is igazán lenne helye. Nem gúd. Van pár pici 12V-os akkum is viszont legyengült szünetmentesből származó, amiben ennyi kráft még bőven lenne, de kvázi generátorként nem tudom menne e a mérfuri, fogalmam sincs mi van ha kikapcsolt állapotában egy ATX tápnak visszadolgozik a 12V-os kimenetére egy akku... sosem próbáltam. Lehet hogy semmi és ennyire egyszerű, hogy bevágok a magnóval párhuzamosan egy akkut és szvsz?
Próbálom felidézni, hogy van e olyasmi cucc, amiben van valami böszme nagy kondi ami visszadolgozhatna a tápra és gyárilag ilyen tápról megy, de egyetlen ilyen cuccról sem tudok hegesztő invertert meg nem akarok csinálni az ATX tápból, ehh. -
10000.
-
Kernel
nagyúr
válasz
#68686080 #9995 üzenetére
Mindent nem lehet kitalálni egy fotóról, az IC-k adatlapját kellene például megnézni, abból sok mindenre rá lehet jönni, valamint lekövetni a főáramköröket, ami legjobban közelről látható.
Gondolom, a kisebbik panelon az aktív-PFC van, valamint a felső részén a standby áramkör látszik, ehhez tartozik a hateres kábel. A négytűs csatlakozón megy át a DC 400V.
Másik panelon egy duplatrafós rendszer, gondolom nem szinkron-egyenirányítós, hanem a klasszikus diódás, a trafók után látható 3 db hűtőborda méretéből ítélve.
A H8-H9 bordákon vannak bizonyára a trafók primerjét kapcsoló tranzisztorok, a panel felső részén pedig további átalakítók.
-
04ahgy
nagyúr
válasz
A_ScHuLcZ #9993 üzenetére
Ez nem az a topik!
Egyébként csak ugyanolyan, vagy jobb (nagyobb légszállítás, kisebb indulófeszültség, nagyobb statikus nyomás) ventit tehetsz bele, annak meg ugyanolyan vagy nagyobb hangja lesz. Ha valami alacsony fordulatú kis légszállítású házventit beleteszel, azzal tűzveszélyességi kérdéseket feszegetsz, de a táp mindenesetre potenciálisan megsülhet.
HGyu
-
A_ScHuLcZ
addikt
Sziasztok!
CM Silent Pro 600-as táp tulajdonosa vagyok már legalább 5-6 éve. Nagyon jó táp, de az utóbbi időben zavarni kezdett a hangja, egy csendes szobában túl nagy alaphangot ad akkor is, ha üresjáratban van (75-80W) a gép, tiszta megkönnyebbülés, amikor kikapcsolom. (ezt egy előlapi panelen látom, ami még a táp előtt méri az áramfelvételt)
Van lehetőség valamilyen átalakításra (pl venti csere), vagy moddolásra, hogy csökkenteni tudjak a hangján?Tökéletesen működik, de tanulás közben zavaró ez a hangos alaphang.
-
Bnorbu
tag
Sziasztok!
Fejlesztés előtt állok és szeretném megtudni kell-e új tápot vennem vagy elviszi majd a leendő konfigot.
A szóban forgó alany egy 2009-10 környékén vásárolt Enermax Liberty ELT500AWT moduláris táp.Amit szeretnék hamarosan beszerezni:
i7-4790
GTX970(ezt terveztem de a VRAM mizéria miatt lehet R9-290 lesz belőleA korral járó esetleges kondi hibákat, hogyan tudnám megnézni illetve megvizsgálni?
Köszönettel:
Bnorbu -
Kernel
nagyúr
Laikus kérdésekre van másik topik:
Ha már engem is feljelentett valaki a moderátornál (talán fájt neki az igazság), akkor tartsuk be a játékszabályokat!
-
sNyPeX
csendes tag
Sziasztok !
Egy Seasonic S12ii 520w maximum milyen videokártyát bir meg (NV és Amd vonalon)?
Egy i5 4460-as proci mellett. -
szab97
újonc
Üdv.
Azt szeretném megtudni, hogy ez a táp mennyire megbízható? Nem találtam túl sok infót róla ezért furdultam hozzátok. A táp:Sirtec EP-550S -
Kernel
nagyúr
válasz
#68686080 #9983 üzenetére
Pedig a választ már elrejtettem a sorok között, elég feltűnően. Ha megnézünk több ilyen rajzot, amiben a 8 lábú figyelő IC található, amit mellesleg többféle típusszám alatt is gyártanak:
HY510N
PS113
W7510 (ez egy rajzon van, adatlap nincs).Hármat írtam most, de láttam más néven is. Egy célt szolgál mind, azonos a lábkiosztás is.
Ilyen IC-vel felépített tápegységek szekunderköri áramot egyáltalán nem mérnek. Egy ág áramát sem, több ág áramát sem, miután arra nem alkalmas. Ha áramot akarnának mérni, ahhoz további kiegészítő áramkörök, illetve IC kellene, de ez nem igazán fér bele a koncepcióba, az adott kategórián belül (gazdaságosság). Nem véletlen, hogy ilyet nem is láttam még.
Nem véletlenül tértem ki külön arra is, hogy ennél a megoldásnál a tápegység túláramvédelmét csak a primerköri áram mérésével oldják meg, a FET Source lábánál beiktatott áramfigyelő ellenállás segítségével.
Amit ugyebár korábban jeleztem, hogy véletlenül Draint írtam Source helyett, csak törölve lett.
Mint ahogy a TL494 IC-re épülő tápegységeknek is van egy jellemző, klasszikus elrendezése, amit az évek során nagyon sok cég gyártott (noha ezen belül akadtak néha egyedibb elgondolások is, de többség egy sémát követett), hasonlóan ez a "8-lábú" megoldás is egyfajta jellemző konstrukciót takar, amit szintén nem kötődik gyártócéghez. Nem egy jogvédett kapcsolásról beszélünk, az IC-k gyártóinak eleve érdeke, hogy minél többen használják az áramköreiket.
Utóbbin belül is lehetnek persze eltérések, PWM-vezérlő típusa például, vagy a standby tápkör egyikben IC-s, másikban diszkrét stb, de a lényegi felépítésen nem változtat.
A TL494-nél például a fő vonalakat az határozta meg, hogy a PWM-vezérlő a szekunder oldalon helyezkedik el, mivel ahhoz galvanikusan több ponton kapcsolódik, ezért itt optocsatoló nem szükséges a stabilizáláshoz, vagy épp az indításhoz sem. Viszont szükség van egy impulzuscsatoló trafóra, ami a hálózati oldalon lévő kapcsolótranzisztorok meghajtását lehetővé teszi, galvanikusan elválasztva.
Itt minden részlet logikusan összeáll, ha nyitott szemmel nézi valaki. Beleértve persze azokat a részleteket is, amire terjedelmi okból ki sem tértem.
-
Kernel
nagyúr
válasz
#68686080 #9966 üzenetére
Úgy vontam a párhuzamot, hogy a két tápegység elektronikailag, kapcsolási rajz szempontjából, a nyomtatott áramkör alsó és felső nézete alapján, szemmel láthatóan azonos elvi felépítésű. Eltekintve az említett PFC- áramkörtől és a kettős puffertől.
Párhuzam, illetve a feltett kérdés megválaszolása szempontjából számomra lényegtelen, hogy ki gyártotta és milyen minőségben, itt tisztán csak az áramköri felépítésről volt szó.
-
Noss, megvettem a kondikat, bekötöttem, de semmilyen változást nem tapasztaltam.
Pedig direkt rámértem a kondik lábára, és volt rajtuk 5V/12V.
És jól kötöttem be őket.Azóta vettem egy 330W-os Seasonic tápot, amivel szintén serceg a gép, csak más hangon.
Érdekes, hogy ezzel a táppal maga az alaplap is serceg kicsit, és a tápból is hallom ezt a hangot. Direkt szétszedtem és távol tettem a kettőt egymástól, ahogy a kábel engedte.
Akkor csinálja a Seasonic táppal, amikor a winyó seekel - több winyóval is próbáltam, különböző hangerő az eredmény, de mindegyikkel ciripel.
A másik táppal nem tudtam összefüggést találni a winyó működése és a ciripelés között.Kérdés, hogy ez mitől lehet, és melyik a "hibás" alkatrész.
Azt még meg kell jegyeznem, hogy az alaplapomon nincs 12V-os csati, így a winyó és a lap azonos 12V-os ágon van.
Kissé elszomorodtam, hogy a kondis dolog nem hozott változást...
-
sg22
senior tag
mar egy par eve SMC tapokkal (is) dolgozom, ma akadt egy ilyen szepseg a kezembe. ez mar tap
-
Kernel
nagyúr
Egy Zener nem sokat ér ilyen helyen, még a nagyobb fajtának számító ZX-szériát is kiröhögi egy tápegység, miután szétszakította, illetve a jelleggörbe meredeksége szempontjából sem a legkedvezőbb ilyen célokra.
TVS dióda inkább, ami a merevlemezeken is szokott lenni. Vagy egy ilyen áramkör, 100A csúcsokat elviselő tirisztorral:
-
Sziasztok!
Az alaplapom (ASRock AM1B-ITX) és a tápom (Be Quiet System Power 300W S7 BN140) párosa ciripel. Nem mindig, de kb 50%-ban. Néha csak kisebb lökéseket hallani, de néha folyamatosan sercegve csinálja. Utóbbit a winyó pörgetésehor, de ezt sem mindig.
Még nem volt alkalmam másik táppal kipróbálni a lapot, vagy a tápot másik alaplappal.
Mivel olvastam a tudástárban az erről szóló cikket, így felmerült bennem a kérdés, hogy a táp zaját lehetne-e csökkenteni valami plusz beiktatott szűréssel.
Kozépiskolai elektronikai ismereteim alapján reálisnak tűnik egy kondit rakni az 5 és 12V-ra, pl. egy szabad molex csatira.
Ez javítana valamit a helyzeten? Vagy terhelés alatt épp semmit nem érne ez a kis puffer?
Tudok bármit tenni gari vesztés nélkül a ciripelés ellen?Azért furcsa a dolog, mert 3db winyó és egy max. 25W-ot fogyasztó proci terheli a 300W-os tápot. Igaz, a procinak járó 12V ág szabad, mert a lapon nincs 12V-os csati, így a 24tűs csatiból jön minden kakaó a lapnak és procinak. Így a proci és a két winyó közöt 144W-os ágon osztozik.
-
Kernel
nagyúr
válasz
shiftac #9954 üzenetére
Ha megnézzük a belsejét:
http://ru.gecid.com/power/chieftec_ctg-500-80p/
Akkor kiderül, hogy minden jel szerint ilyen felépítésű, vagy épp ugyanez az áramkör, némileg módosítva (eleve a rajzon két soros hálózati puffer szerepel):
http://ab57.ru/schema/PUH400W.pdf
Szekunder oldalon egy 8-lábú monitoring IC látható, ami áramfigyelésre önmagában alkalmatlan. Feszültségeket figyel, fogadja az alaplap PS_ON jelét, majd egy optocsatolón keresztül tápfeszültséget kapcsol a primer oldali kontroller IC 7. lábára, amitől elindul a PWM vezérlés, majd a feszültségek beállása után kiadja az alaplap részére a Power_Good jelet.
A primeráramot a kapcsoló-FET Drain lábánál beiktatott 0,12 Ω ellenálláson eső feszültség alapján figyeli a kontroller. Túláram esetén leáll a PWM működése. A primeráram a tápegység pillanatnyi összteljesítményével arányos, az ágak között nem tesz különbséget (miután nem tud).
Egy másik optocsatoló szolgál egy TL431 precíziós sönt-stabilizátor segítségével a kimeneti feszültség stabilizálására. A 12V és 5V egyaránt be van kötve ebbe a körbe, a 3,3V szabályzása külön történik.
Harmadik optocsatoló a készenléti 5V segédtápot stabilizálja, illetve csatolja vissza a hálózati oldalra.
A rajzon látható ugyan 12V1 és 12V2 ág, de az csak abban nyilvánul meg, hogy külön LC-szűrőtagot kaptak, feszültségfigyelés csak a V1 ágon történik, áramfigyelés egyiken sem. Mindamellett nem célszerű túlzottan egyenlőtlenül terhelni, még ha bírja is az L3-L4 tekercs, mert a szűrőkapacitás 40 A terhelésre már kevés elvileg.
-
shiftac
aktív tag
Sziasztok!
Nekem egy Chieftec CTG-500-80P tápom van és úgy tudom, hogy osztott +12V ágas, de itt PH-n olvastam, hogy pl. a 450W-osnál van olyan, hogy nem osztott. Szóval akkor a CTG-500 esetében van esély az egyben hagyott +12V ágra? -
Kernel
nagyúr
A kapcsolófrekvencia az EMI/RFI szűrőkön keresztül a hálózat felé szerintem csak minimális szinten jut át, egy ilyen jobbfajta fogyasztásmérőnek pedig épp az a dolga, hogy ne mintavételszerűen mérjen (mint az egyszerűbb multiméterek), hanem a szinusz, illetve torzított szinusz által lefedett területet értékelje ki pontosan. Áram, feszültség és fázistolás szempontjából. Más kérdés, hogy végeredményben ez is mintavétel, csak sűrűbben.
Viszont az is elvárható egy ilyen műszertől, hogy a kapcsolófrekvencia maradékának szűrésére további alkatrészeket tartalmazzon, ami nem egy nagy kaland, mivel az 50 Hz nagyságrendekkel alacsonyabb, így könnyen leválasztható.
Egy elméletem lenne, de az is támadható.
Erősen ingadozó terhelés esetén el tudnám képzelni, hogy egyes időpillanatokban az energiafelvétel csak a pufferből történik, miközben annak töltése (a PFC által) szünetel. A PFC-vezérlő természetesen méri a puffer feszültségét, a szabályzókör a változásokra nagyon gyorsan reagál, normális esetben, így a konkrét áramkör ismerete és mérése nélkül egyebet nehéz lenne kitalálni, még ha javítottam is már hasonlókat (más készülékekben), de olyankor nem pont ezzel foglalkozik az ember.
Új hozzászólás Aktív témák
- AKCIÓ! Apple MacBook Pro 16 M4 Pro - M4 Pro 24GB 512GB SSD garanciával hibátlan működéssel
- 16TB 0 nap Seagate Exos X16 Enterprise HDD több db.
- Apple iPad 8 32GB,Újszerű,Adatkábel,12 hónap garanciával
- BESZÁMÍTÁS! Apple Macbook Pro 16" 2019 i9 9980HK 64GB 500GB Radeon Pro 5500M hibátlan működéssel
- Lenovo LEGION Pro 5 / Pro 7, Lenovo Yoga Pro gépek (RTX 4060 / 4070 / 4080 / 4090)
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Laptopszaki Kft.
Város: Budapest