- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 / 3 5***(X) "Zen 3" (AM4)
- Milyen billentyűzetet vegyek?
- VR topik
- Gaming notebook topik
- Kormányok / autós szimulátorok topikja
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 9***(X) "Zen 5" (AM5)
- Itt a legkisebb asztali GeForce RTX 50-es VGA
- Táp ventilátor csere
- Házi barkács, gányolás, tákolás, megdöbbentő gépek!
- HiFi műszaki szemmel - sztereó hangrendszerek
-
PROHARDVER!
Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.
Új hozzászólás Aktív témák
-
azbest
félisten
válasz
golya87 #16601 üzenetére
áh elsőre nem dobta ki a kereső, mert elgépeltem abban a kommentemben
Ez a leírás: [link]Nem usb-t figyel, hanem ha be van kapcsolva, akkor adott időközönként etetni kell értékkel, mert ha ez kimarad, akkor nyom egy resetet. Persze lehet, hogy másra is lehet konfigurálni.
Annyi, hogy ha aktív, akkor kikapcsolásnál előbb a watchdog szolgáltatást kell lelőni és utána kiadni a kikapcsolást, különben újraindul.
Nekem egy Thinkpad T61 sokallt be attól, hogy évekig rá volt dugva 3-4 tuner a dokkolós portjaira. Az usb hiba miatt borítja a linux kernet és a win is beáll fagyásba rendszeresen miatta. Bár nem mentem még utána, hogy lehet -e javítani, vagy melyik eszközt kéne letiltani, hogy még használható legyen. Azt hittem a dokk aktív hubos, de valsz csak kivezetés. Lehet valami kondenzátor megfáradt.
-
azbest
félisten
válasz
golya87 #16598 üzenetére
Ja és már szétszedtem a dobozt
A műanyagról kezdtek lepattogni a felragasztott távtartók. Meg a régebbi rendszerekkel nem volt elég stabil. A pi2-es rendszer most csak a polcon van lerakva. Nameg az is volt az oka, hogy backendnek használtam, nem kötöttem rá monitort. Pécéről és androidos eszközökről néztem az adását. Mostánában szoktam rá arra, hogy egy másik pi2 -vel használjam, amin openelec fut. -
azbest
félisten
válasz
golya87 #16598 üzenetére
A hub-omhoz próbaképp vettem ilyet , hogy ugyanarról a két portos tápról hajtsam mint a pi2-t, hátha a külön táp okoz néha furcsaságokat. Attól függ persze, hogy milyen fajta kábel kell, hogy milyen csatlakozó van a hub-on.
Mondjuk nem tudom mennyire jó minőségű, nem mértem a túloldalán, hogy nagyot esik -e. (én persze kiderült, hogy ígyis néha visszatápol az usb portrol a pi, mikor meghülyül az usb)
Aha, a pi1-hez (nem B+) valószínű jobb aktíb hubot használni. Bár, ha a rev2-es felfogató lyukas verzió, akkor a gpio pinről tápolás esetleg kiválthatja. Úgy nem limitál be a microusb betáp biztosítékja.
Nekem ilyen hubom van már 3.5 éve, eddig még jól működik. Csak nem tudom, hogy ma is ugyanaz van -e benne vagy csak külsőre hasonlít. Az biztos, hogy van egy nagyon hasonló fajta, aminek ledje is van. Ez a led nélküli.
AF9033 alatt gondolom az it9135-re gondolsz. A régi AF9035 + tuner egy chipben = it9135. Kb egy éve gondoltak egyet és egyesítették a driverét, mivel gyakorlatilag ugyanaz és azóta írja 9033-nak ezt is
Érdemes a watchdogot neked is beállítani raja, korábban írtam már hogyan, mi alapján állítottam be. Vannak fagyások, amikor szépen automatikusan újra tud indulni úgy.
-
azbest
félisten
válasz
golya87 #16595 üzenetére
miért pont zero/pi1? A fogyasztás miatt? Lehet a 4 portos b+ vagy pi2 szerencsésebb lenne. "A"-nál és zero-nál a lanhoz/wifihez is kell egy usb.
A B+ / 2B 1.2A usb módban el kellene bírjon két tunert szerintem. Gondolom nem dvb-s tuner, mert azoknak saját tápjuk van.
Egyébként lehet kapni usb-dc kábeleket is, ha gyári tápja ment volna tönkre a hubnak.
(#16596) Blaise
hasonlóan kinéző realtek 8188 wifit használok pivel. -
azbest
félisten
válasz
havri1 #16583 üzenetére
Az általánosabb kártyapc topciban szokoktt szóba kerülni [link]. Szoftveresen a gyártó gyakorlatilag semmi támogatást nem ad, közösségileg van pár ember aki próbálkozik, de a régi kernel miatt így is vannak problémák vele. Pár linuxos szolgáltatást futtatni jó, de minden más esetben problémás.
Egyébként a gyártótól közvetlenül is meg lehet venni, a csupasz board szállítással együtt 18 dolcsi és pakkokban is adja.
(#16590) DarkByte
Van egy video youtube-n, ahol android telefonnal próbálgatják. Ott szét is szedik és valami siano chipset van benne. Lehet, hogy támogatja a linux alapból csak valami dvb_rio.inp firmware fájlt kell vadászni hozzá, ha hiányolja.Az antenna csati gyakori a kínai tunereknél. MCX - IEC átalakítóval a nálunk elterjedt dugósra is köthető.
Mondjuk raspberry-hez lehet jobb egy it9135 vagy realtekes mini tuner. Az biztosan megy vele és 8 dolcsi kürül indul, míg ez az androidos 20 dolcsi felettinek tűnik.
-
azbest
félisten
válasz
Bandus99 #16567 üzenetére
Szia,
egyik raspberry pi sem alkalmas anrdoid futtatására, nincs hozzájuk hivatalos android rendszer. (A közösségi próbálkozások elég gyengék voltak, nem alkalmasak videózásra).
Valamilyen androidos stick vagy androidot is futtatni képes board lehet a nyerő, de ha nem akarsz legózni, akkor inkább a kész megoldások közül érdemes választani. 35 dolcsitól indulnak az olyan eszközök. Persze nem árt utánanézni, hogy a HorizonGo miken hajlandó futni. A drm másolásvédelmi dolgok hiányára például valószínűleg háklis lehet.
Ha a telefonodnak van videokimenete akár arról is lehet. Bár ez ma ritkább. Ellenben easy cast ota stick-re lehet, hogy átadható a telefon képe és 12 dolcsi körül már lehet rendelni gearbest-ről. Kicsit többért banggood-ról. Ja múltkor írt valaki egy másik easycastről logouton [link]
-
azbest
félisten
válasz
Flowtation #16554 üzenetére
Múltkor úgy tűnt, hogy kevés volt hozzá a táp és ahogy olvasom az meg is oldotta az akkori problémádat, hogy eldobálta a hangkártyát.
Ha mpeg2-es videót játszol, ahhoz a régi pi proci ereje kevés. De lehet hozzá venni licenszet, hogy a hardveres gyorsítás mpeg2-re is aktív legyen (vc1re is van). Mpeg4 / h264-hez nem kell, mert azt alapból engedélyezték, benne van az árában. Egyedi, csak adott pi-hez jó kulcsot adnak, amit a config.txt-be kell beírni. Nehogy félreértés legyen, ez mpeg2-höz (dvd iso, sd kábletévé jellemzően) való, néha br iso-hoz is. A vc1 talán még ritkább. A manapság elterjedt videók általában mpeg4-esek.
Ha viszont a hang codec az adott videóban valamelyik hd formátumú, akkor ahhoz a pi prociereje szintén kevés, nem tudja dekódolni, legfeljebb erős tuninggal, de az is necces. Ezt az adott videóknál kell ellenőrizni, leírásukat elolvasni. A pi2 procija már erősebb, annál ez sem gond. Én csak stereoban használom és pi2-vel.
Sajnos hardveres hang codec-et nem lehet venni a pihez, mert annó kb válaszra sem méltatták az alapítványosokat a licensz tulajdonosai, pedig a soc képes lenne rá (pontosan nem tudom melyik fajtákra). De persze, ha a külső hangkártya támogatna ilyesmit, akkor lehet az is segítene.Na, szóval ha dts hd vagy dolby truehd a problémás videó hangja, akkor keress olyan változatot, ami sima dts vagy dolby.
Egyébként karácsonykor belefutottam egy-két videóba, ami pécén jól ment, de a pi2 openelec 6-tal egyiknél nem adott képet, csak hangot, a másiknál meg időnként beakadt. De ez valszínűleg valami elcseszett tömörítési beállítás miatt lehetett.
-
azbest
félisten
a feketéje a beállításon is múlhat (meg hogy épp milyen video módban van a hdmi): hdmi_pixel_encoding
config.txt-ben, 1 vagy 3 érték tűnik megfelelőnek
(#16547) KrenAtesz
talán valami beállítás probléma... meg kell nézni pl dmesg-et, vagy más logot, hogy próbál-e indulni. Nem ismerem a konkrét programot, se azt, hogy mi alapján lett beállítva. -
azbest
félisten
válasz
Blaise #16540 üzenetére
Na de mi az alap
Mert egészen más irány, ha gpio-ra kötözgetnél valamit vagy ha médiajátszónak használod
Egyébként szerintem
táp, micro sd kártya leglaább 8GB, micro usb - otg kábel + nano wifi, mini hdmi - hdmi átalakító.
Így már tudsz valami szolgáltatást futtatni, ami hálózaton is elérhető. Vagy éppen ezt teheted a tévé mögé, ha az cec kompatibilis.(#16541) vkp
valószínűleg openelec verzión is múlik, hogy működik-e a cec a wetek playerrel, a hivatalos fórumon is vannak kommentek, hogy egyik verzióval megy, a másikkal meg nem annyira, meg kézzel kell konfigolni hogy menjen némelyiknél [link] -
azbest
félisten
válasz
Blaise #16538 üzenetére
Attól függ mire szeretnéd használni.
Tápegység, micro sd kártya kell hozzá. Ez a minimum.
Ha tévére / monitorra kötnéd, akkor mini hdmi - hdmi átalakító vagy kábel.
Ha gpio-ra dugnál valamit, akkor tüskesor és forrasztó felszerelés. Ha usb-re kötnél valamit, akkor micro usb - otg átalakító. Ha usb-re csak hálózatot akarsz, akkor wifi vagy usb-lan adapter. Ha több mindent (bill egér stb), akkor aktív usb hub. Ha mindenféle dolgot rá akarsz kötni, akkor lehet neked inkább a normál méretű pi-ből kell valamelyik
-
azbest
félisten
válasz
dejaris #16518 üzenetére
Nem hinném, hogy hamisítanák a pi-t. Inkább az az érdekes, hogy ha azon is made in uk felirat van, akkor az igaz-e, vagy esetleg a kínai gyártósorokon készült. Régebben minden pi-t kínában gyártottak, aztán fokozatosan tolták át a britt sony gyártósorra. De ezzel párhuzamosan is voltak kínában készült pi-k. A kifejezetten keleti piacra készült piros nyákosokról nem is beszélve és mindegyiket hivatalosan támogatta az alapítvány. Úgy értem, hogy a kínai verziók más gyártótól való memóriáinak támogatása miatt is jöttek ki frissítések. Piros pi2-ről viszont nem is hallottam még, szóval esélyes, hogy zöld nyákosakat gyártanak oda is.
Nameg a soc amelyre a pi épül kifejezetten a pihez készül, a régiből került médiajátszókba is, de az pi2 socja azt hiszem csak pi2-n van. Az alapítvány és a broadcom pedig szorosan fogja, hogy hová kerülhetnek a soc-ok. Emlékezzetek, hogy az odroid-w boardot is megfúrták a bejelentés után.
Esetleg a minőségbiztosítás körül lehet trükközés a kínai árusoknál, de ez is csak feltételezés részemről. Korábban hivatalos csatornán is árultak silányabb minőségű sorozatot.
-
azbest
félisten
válasz
vargalex #16427 üzenetére
Az újabb mali már mintha jobban állna ezzel. Bár nem vagyok benne biztos, hogy amit én láttam, az nyilvánosan elérhető verzió volt-e. Linux alatt az X támogatás miatt döcögős minden, opengl(-es) alatt már elég jól megy némelyik, ahogy a raspberry pi is. Ha majd idővel kikopik mindenhonnan a hagyományos X és elterjed az opengl alapú utódja, azzal az armos cuccok igen jól járnak.
-
azbest
félisten
Az astrometa tuner a legutolsó infók alapján még nem kezeli a dvb-c normát linux alatt. Csak a dvb-t része működik ott. Windows alatt viszont működik. Linuxra a mygica t230-at szoktam mondani, nemrég szóbakerült, ilyet használok raspberry-vel. Annak meg win alatt bizonytalan a C támogatása.
-
azbest
félisten
válasz
vargalex #16407 üzenetére
Az ára miatt
Olyan soc-okra épülnek, amelyeket set top boxokba vagy hasonló helyekre szánnak. 5 dolcsi vagy még tttvesebb az áruk. Ja és ahová eredetileg szánták, oda bőven elegendő az a grafikus teljesítmény is.Az is előfordul, hogy az androidos kernel forkot használják a linux alá is az ilyen boardoknál. Pontosabban annak is a gyártó által mókolt változatát. Ezért szoktak leragadni régi 3.4 vagy 3.10 verziónál.
-
azbest
félisten
Ja, hogy nem kábeles adáshoz kell? Hát akkor dvb-t fajtából it9135 és realtekes is működik már jóideje. Openelec alatt csak bedugod és megy, mert benne van a támogatás. Hogy használd, ahhoz pvr backend és addon is kell, amiket a menüből lehet bekapcsolni. Tipikusan úgy néznek ki, ahogy linkeltem, de a szürkéből ez már vagy a negyedik fajta az évek során, ami kívül ugyanolyan.
Ha kikapcsolod a raspi-t, akkor áramatalanítás után kapcsolódik be. Nem olyan mint a pécé. Kevesebb, mint 1A a fogyasztása 5 volton, szóval 5W alatt. Persze pillanatra felugorhat többre, azért kell erősebb táp.
-
azbest
félisten
válasz
Flowtation #16389 üzenetére
Akkor lehet, hogy gyenge a tápegységed. Nem tudja azt, ami rá van írva. Esetleg a táp és a pi közötti usb kábel rossz minőségű és nagyot esik rajta a feszültség. Rossz kábellel a jó táp sem tud teljesíteni.
A tp1 és tp2 pontok közt voltmérővel lehet ellenőrizni, hogy terhelés alatt is megvan-e a kellő feszültség. 4.8V alatt már problémák lehetnek.
Nálam egy pi2 + realtek wifi + usb hangkártya és ez együtt fogyasztott 700mA-t a mérő szerint.
(#16390) synar
jaja 720p. Nem ad nagyobb felbontású lehetőséget az api. Direkt kipróbáltam, hogy az addonnál be lehet kapcsolni, mindig kérdezzen rá melyik felbontást játsza. És nincs a kínált streamek közt 1080p. Ha 1080p-re állítjuk, az csak annyit tesz, hogy ha van olyan, akkor azt játssza, de mivel nincs, ezért a következő legnagyobb, ami 720p. -
azbest
félisten
válasz
Flowtation #16380 üzenetére
A B+ és 2B változatokon jött be ez a lehetőség, mert ott változtatták meg az usb kezelését.
(#16380) Flowtation
pontosan melyik pi1-ed van?
Ha B+, akkor megpróbálhatod a max_usb_current=1 config.txt-hez adását.
Ha rev2.0, amin még kevesebb gpio tüske van, de már két rögzítéshez használható lyuk is van a nyákon, akkor ott azt hiszem usb oldalon nincs korlátozás, de a táp bemeneten van.
Ha legelső generációs, amin még lyukak sincsenek a nyákon, ott lehet hogy az usb-nél átkötést tettek be, de a legelső sorozatban külön polyfuse volt az usb-re, ami 100mA-ra limitálta őket, felette lekapcsolódtak. Az ilyen pi-men én forrasztottam átkötést, hogy használható legyen az usb. Esetleg aktív hub-ra kötni a dolgokat és azt a pi-re.Ahogy írtad, valószínű, hogy az usb tápellátás problémás. Ha nem lát semmi beállítást, akkor lehet, hogy a pendrive helyett a kártyáról töltött be a rendszer. Az eltűnő hangkártya is ilyen.
Ja és szivárványozás, piros led villogtatás is csak a B+ és 2B esetén látszik. A régebbiek nem tudták ezt jelezni. (A+ / Zero nem tudom képes-e rá)
-
azbest
félisten
válasz
FireKeeper #16332 üzenetére
sudo usermod -a -G lpadmin pi
hozzá kell adni a felhasználót a nyomtatós csoporthoz
pécén láttam újabban olyan problémát, hogy van amelyik böngészőben nem működött a https kapcsolaton át a konfigurálás, de hogy minek a bugja miatt azt nem tudom. Másik böngészővel ment.
-
azbest
félisten
válasz
korcsi #16304 üzenetére
Hááát, nem tudom erre mennyi esély van. Az alapítvány nagyon titkolja a kártyáit. Lehet, hogy a régi pi-re csökkenő keresletet élénkítették fel ezzel, már hogy a régi bcm soc is fogyjon.
A compute module-ból sem lenne nagy erőfeszítés kihozni új változatot, mégsem teszik. Ha a konkurencia kijön pi2 szintű olcsóbb eszközzel, akkor lehet esélye.
-
azbest
félisten
válasz
Melorin #16301 üzenetére
Mert nem kapni
Most nagy a hájp az internet of things (IoT) témán, ezt lovagolják meg vele. Most egy új buzzword alatt berobbant a köztudatba.
Másrészt viszont 5 dolcsiért nem olyan rossz médiajátszó például egy lcd tévére, ha az cec-cel tudja vezérelni. Persze a pi2 gördülékenyebb, de drágább is.
(#16303) tupacamaru
legalább 8GB ajánlott. A 4-esre is felférhet a rendszer, de ha frissítéseket telepítenél, akkor közben kevés lehet a hely. Nameg attól függ mire használod. -
azbest
félisten
válasz
Flowtation #16263 üzenetére
A pi nem bootol közvetlenül pendriveről. A boot-ot mindneképpen kártyán keresi.
Itt egy leírás [link], openeleccel nem próbáltam még.
-
azbest
félisten
ehh.. most, hogy összegyűlt pár dolog az asztalomon, kicsit úgy érzem talán túltolom ezt az arm board témát
Balról kezdve: rev1 B 256MB, rev2 B 512MB, 2B és egy kakukktojás orange pi pc.
- A régivel hömérsékletet loggoltam melóhelyen, csak megint gyengélkedik, rosszul viselte a rendszere hogy kihalt alóla már egyszer az sd kártya és néha beragad a mérés. Most hoztam haza újratelepíteni.
- A rev2-es leginkább pihent, mert hibás volt az smsc chip forrasztása, ezt írtam nemrég, hogy sikerült helyre hozni, így ki kell találnom mi legyen belőle. Mondjuk van kamerám, érdekes lenne webkamerának vagy timelaps felvételeknek beüzemelni.
- 2B: Ez a tévé szerver, hogy kényelmesen tévézhessek. De van egy másik, amivel filmezek mostanában. Eredetileg a win kipróbálása miatt lett még egy, de mivel nem sok dotnetes érdeklődésem van, így hamar másra lett hasznosítva.
- Az orange pi pc még csak hánykódik, a tévé szerver funkciót szeretném majd átrakni rá, csak sajna ott kernelt kéne fordítgatni még ahhoz. A pi sajna néha fagy, azért is teszek egy próbát ezzel. Áh, meg mert függő vagyokEgy pi zerót majd biztos beszerzek én is, ha már normálisan forgalmazzák. Azt nem tudom minek, de csak jó lesz valamire
-
azbest
félisten
válasz
Virág et. #16187 üzenetére
Azon is csodálkozom, hogy alapból felismert bármit q tuner távjával.
A gombok ismétlésének tiltására Folyamatos nyomáskor régebben volt opció. Valószínűleg alapból nem ismeri az openelec a kiosztást. Valami konfigfájlban lehet ezt megadni, de ezer éve nem néztem, amióta a külső usb távirányítóm alapból támogatott lett.
Más. Lehet hogy sikerült feltámasztanom a rev2 b modellemet, ami az smsc chip érintésekor és random időnként is fagyott. Régebben próbáltam az ócska pákámmal átmenni a forrasztáson, de az nem hozott sikert. Viszont most komolyabb gázpáka hőfúvó fejével körben újraolvasztottam a lábak forrasztását és eddig stabil bökdösés közben is. Persze alaposan lefedtem a környező műanyagokat melegítés előtt
-
azbest
félisten
válasz
consono #16169 üzenetére
Muszáj neki, hisz az alacsonyabb órajelű, első generációs 256MB-os raspi is vitte. Csak a kezelőfelülethez kell több türelem. Nameg ha a hangot át kell kódolni, abban az esetben szűkös lehet a proci.
De ilyen tévés távirányítóval vezérelt usb wifis vagy lanos, a médiát is hálózatról lejátszó megoldásnak egészen jó lehet az a zero. -
azbest
félisten
válasz
consono #16126 üzenetére
"USB áramának a duplázását is bekapcsoltam"
pi zero esetén szerintem az hatástalan. Ahogy a régi A és B esetén, úgy a zero esetén sincsen meg az az áramkör, amire a B+ és 2B esetén hat a paraméter.
Viszont ránézésre mintha a bemeneten sem lenne polyfuse, ami limitálna. -
azbest
félisten
Se a farnellnél se az rs componentsnél nem listázzák a zero-t. Ez a két nagyker árulja a piket. (Ők gyártatják le a bérgyártókkal általában, hacsak nem az alapítvány közvetlenük.)
Megy a gyártás wellsben, de nem tudják megmondani mikor lesz kapható megint.
-
azbest
félisten
válasz
wassermann #16112 üzenetére
A pi2-ről (B+-ról) levették a tesztpontokat
, viszont ha 4.8V-ra esik a belső fesz, akkor villog a piros led. Persze attól még vannak mérhető helyek rajta.
Ilyenkor esetleg jól jön, ha van usb-s mérő (charger doctor). Macsnak most nem volt bekacsolva az 1.2A mód sem, a billentyú és egér mellett már kevés lehetett a 600 a winyóval osztozva.
-
azbest
félisten
válasz
RoundRobin #16106 üzenetére
Nem portonként van limit, hanem a négy port összesen tud alapból 600mA-t, a config.txt beállításávála pedig 1200mA-t. Az már gyakran elég lehet winyóhoz is, ha nincs más nagy fogyasztó rákötve. De a kábeleken is sok múlik.
A határ limitjének felemelésével (már a módosítás, amit az a cikk ír) annyi probléma van, hogy a pi 2 (és gondolom a B+) tápbemeneténél lévő polyfuse 2A-et enged. Szóval, ha valaki kihasználja a módosított usb-tápon a 2A-t, akkor a normál tápbemeneten valószínű, hogy leold a biztosíték. Szóval olyankor valsz gpio-n keresztül érdemes tápolni.
Egyébként megeshet, hogy egy éhesebb billentyűzet és egér páros már feszegeti az alapérték határait.
-
azbest
félisten
válasz
wassermann #16092 üzenetére
Az a plazma még az analóg időkből származik.
Persze valószínűleg jobb a vga, csak be kell állítani a képarányt openelecben, mert gondolom a tévé 16:9-es.Viszont, ha az olcsóság a lényeg, akkor az analóg kábel a legegyszerűbb és legolcsóbb.
-
azbest
félisten
válasz
gtamate2 #16082 üzenetére
"Van itthon egy Hdmi-> dvi illetve egy dvi-> vga csatlakozóm, szóval a kábelkérdés megoldva szerintem."
Ez nem így működik. Attól, hogy fizikailag össze tudod esetleg dugdosni még nem fog vga kijönni a hdmi-n. Ha az a tévé egy régi hagyományos crt tévé, akkor oda elég lesz a pi analóg videokimenete is az av in-re kötve. Ha nagyobb felbontású, akkor esetleg ilyen aktív hdmi-vga átalakítóval működhet [link].
Ha csak vga van rajta, akkor gondolom egy régi plazmatévé lehet az. Azoknak elég érdekes felbontásaik szoktak lenni.
-
azbest
félisten
válasz
JackFeryll #16070 üzenetére
A projektorból csak analog stereo jön ki, abból nek lesz 5.1 egy hangkártyával.
Egy többcsatornás usb hangkártyával a piről kimehet rōgtön az analóg 5.1. Viszont van akinél nagy hálózati forgalom mellett pattog.
-
azbest
félisten
válasz
csubuka #16063 üzenetére
Orange pi esten a support harmatos.
Eleve a legtöbb rendszerképet még módosítani kell, hogy adott változaton jól működjön (hw függő bináris konfig fájlt cserélni). A hűtés probléma azt hiszem az energiagazdálkodás miatt jön elő. Az ubuntu vivid képpel, ami alapból jó az opi pc-hez, hűtés nélkül is stabilnak tűnt. Ha kezd megizzadni, akkor visszavesz a sebességből.
Más rendszernél, androidnál meg valószínűleg fixen fenn marad magas órajelen, ami miatt lekapcsolnak a magok a hővédelem miatt. Még sajnos nem volt időm / energiám alaposabban foglalkozni vele. De elvileg ez az utolsó munkanapom idén és ideje saját hobbi projektekkel is foglalkozni.Ha lesz valami érdekes, akkor beírom a kártyapécé topicba .
-
azbest
félisten
válasz
lolka1980 #16036 üzenetére
openelec alatt külön kell bekapcsolni az ssh elérést. Megnézheted a beállításoknál, hogy nálad be van -e kapcsolva. Ha be van és alapértelmezetten maradt, akkor bármilyen kulccsal könnyű lesz belépni
ha nem direktben van az interneten, hanem router mögött, akkor megintcsak nem sokat számít, mert nem érhető el. Kivéve, ha direkt beállítod a routereden, hogy legyen elérhető.
Ha valaki úgy érzi, hogy kulcsot kell cserélnie, akkor akár pécén is generálhat és átteheti a helyére.
-
azbest
félisten
Nem tudom milyen rendszert futtatsz, ha openelec, akkor a firmware a helyén van eleve. Ha más, akkor lehet a helyére kell másolni.
Nem elég a kliens, hanem ha a pi-be dugod a tunert, akkor a tvheadend szerver is kell rá. Az unofficial repóból lehet elérni, amit külön kell bekapcsolni.
WOL nincs, nem támogatja. Eleve kikapcsolás sincs a pécés értelemben. Ha az oprendszer leállt, akkor a táp ki majd bekapcsolásával lehet újra elindítani.
-
azbest
félisten
válasz
janos666 #15971 üzenetére
No arra a méretre nem gondoltam volna. Régebben volt, hogy dolgoztam mikrotik alapú megoldással, ott parabolákkal, dual antennával/wifi kártyával volt külön irány g-turbóval, ami 108Mbps elméletit ad, gyakorlatban kb 60/60. Jó cucc, 5 évig ment stabilan, aztán újra kellett kondizni a boardokat, s újra jó lett.
Viszont a pi nem biztos, hogy elég stabil, ha fontos a kimaradás nélküli rögzítés. A régi pinél könnyebb elérni a proci limitjét is és ha nagyon meg van hajtva, akkor esélyesebb, hogy hibázni fog az usb alrendszer, amire a lan is kötve van. Persze a puding próbája az evés.
-
azbest
félisten
válasz
janos666 #15965 üzenetére
"ez valamiért nem akaródzik működni wireless bridge-en keresztül, hiába lenne meg a szintetikus mérések szerint a szükséges sávszélesség többszöröse is és mindhiába játszogatok már a beállításokkal napok óta."
Többszöröse? Csak tisztán az adatforgalom 32 + 32 = 64 Mbps. A wifi stickek jellemzően 150MBps módban kapcsolódnak, aminek a valós sebessége jó ha 70Mbps körül van. Ha 20 helyett 40MHz-es sávszélességű a wifi és úgy is kapcsolódik, akkor valóban feljebb mehet, akár duplájára, de még könnyebben zavarják egymást a közeli wifi hálózatok. Elég necces. Még a 100as lanon is előfordulhat, hogy ingadozik annyit a sebesség, ami már fennakadást okozhatna.
Wifi bridge alatt mit értessz? Ha hatótáv kiterjesztés, akkor ugyanazon a csatornán történő adatforgalom szépen lefelezi a sebességet. Múltkor próbáltam, hogy az ap ellentétjeként a másik oldalon egy router a wifi kapcsolatot bridgeli a lan portjaira és az is lefelezte a sebességet, bár ez lehet a router procilimitje volt, nem mentem jobban utána.
Közben újra elolvasva rájöttem, hogy lehet a pi nem wifin át dolgozna. Csak a wifis streameléssel tapasztalsz problémát. Ha nem multicasttal tolod a videót, akkor minden kapcsolódónak külön-külön megy a forgalom, 2-3 csatlakozó már több, mint a sávszél.
-
-
azbest
félisten
válasz
Gyula84 #15938 üzenetére
Ha a router mögött van a pécé is, akkor el kellene érned. Az viszont lehetséges, hogy más ip címet kapott a pi a router resete után. A router kezelőfelületén szokott lenni általában lehetőség a mac addresshez ip cím hozzárendeléséhez, hogy mindig azt kapja az eszköz.
Ha az internet felől, kívülről nem éred el, akkor valóban a port forward beállítást is újra meg kell adnon a routeren.
-
azbest
félisten
-
azbest
félisten
válasz
schawo #15934 üzenetére
Az spdif / toslink csak egy digitális átviteli közeg, az hogy hány csatornás nem függ össze vele.
Ne találjunk ki új definíciókat a hd hanghoz. Dolby TrueHD és DTS-HD Master Audio amiről szó van. Az arm cuccok jellemzően rendelkeznek valamilyen belső szűk keresztmetszettel, ami miatt nem képesek hdmi-n kiadni ezeket.
Abban viszont lehet valami, hogy elvileg spdif/soslink-en sem kellene átmenjen a HD audio. Szóval lehet, hogy az összes dac meg digi kimenet csak a stereo zenehallgatóknak szánt eszköz elsősorban.
A lényeg, hogy (#15925) synar kérdésével kapcsolatban nem valószínű, hogy bármiben előrébb lenne egy pivel a mostani jól működő (ismeretlen fajta) amlogic eszközéhez képest. Ha van is bármi különbség, akkor jó eséllyel az openelec verzió miatt lehet.
-
azbest
félisten
válasz
envagyok #15932 üzenetére
Megszólal valami? Meg.
HD audió szólal meg? Nem. A 7.1 magas mintavételezésű hang helyett normál mintavételezésű hang. Lehet, hogy neked ez mindegy, de synar a hd audiót kérdezte. Nem az volt a kérdés, hogy hallom-e a különbséget
i2s hd audió, múltkoriban én is meglepődtem, hogy az újabb bővítőkártyák közt már van olyan, ami tud hd audiót. Itt egy példa, de több fajta is van már [link]. Bár az jó kérdés, hogy ez 8 csatornásan is igaz -e.
(#15931) schawo
arra gondoltam, hogy ha ugyanaz az openelec verzió fut az amlogic-on és a raspberry-n, akkor hasonlóan kell viselkedniük. Mindkét esetben szoftveresen átkonvertálja olyanra, amit ki tud adni. A régi pi esetén kevés volt a proci ereje a konvertáláshoz, a 2 magos amlogic már elég erős lehet, a több magosok pedig lazán konvertálnak.Ráadásul amlogic-ból is legalább négyféle van forgalomban, a hivatalos openelec box-ban AML-8726 MX, másban s802, s805 vagy is s812 lehet.
-
azbest
félisten
válasz
envagyok #15928 üzenetére
"Simán viszi a hd hangokat többcsatornás pc-re keverve. "
Tehát nem tudja. Az, hogy szoftveresen visszakonvertálja alacsonyabb minőségűre az nem tudás. A raspberry-hez van olyan i2s hangkártya, ami valóban tudja kezelni és ki tudja adni a hd hangot az erősítőnek, hogy az dekódolja."teljesen mindegy, hogy az erősítő v a pi kódolja ki."
Nem mindegy. Ha HD képes az erősítője, akkor a pi nem hd pcm-jével nincs előrébb."Zenében is simán lejátsza multichannel pcm-et. Az amlogic ezt nem tudja."
Valóban? Ugyanaz a verziójú openelec valószínűleg mindkettőn ugyanazokat a szoftveres képességeket tudja. Ha az amlogic is négy magos, akkor proci erőből sincsen kevesebb mint a pi2-ben. -
azbest
félisten
Néhány ötlet a Pi Zero hálózatra kötéséhez, ha nem szeretnétek az usb-t használni:
Wifi soros buszon: ESP8266
- Connect an ESP8266 to your RaspberryPi [link]
- Getting started with ESP-01 and Raspberry Pi [link]Lan az spi buszon, ENC28J60 10Mbps
- raspberrypi forum, device tree beállítás [link]
- olcsó készre szerelt modulok [link] -
azbest
félisten
válasz
perempe #15861 üzenetére
A farnel mindig eljátssza ezt új modell indulásakor. Először össze vissza árakat tesznek ki, majd később korrigálják. Valószínűleg most sem szabadna többszörös árat adniuk, mert az alapítványos Liz szerint nem szabadna. Nem tudom milyen szerződésük van az alapítvánnyal. Szóval később valószínű, hogy tényleg lesz 5 dolcsi + áfa körüli áron.
-
azbest
félisten
válasz
s_e_n_k_i #15838 üzenetére
a samba megosztás nyitásakor van egy hosszú várakozás, ez lehet romlott a régebbi változathoz képest az openelec. A hang megy tovább, de a kép és a gui áll addig. De ez nálam akkor szokott lenni, amikor először tallózok, ha már benn van, akkor lépegetéskor nincs várakozás.
-
azbest
félisten
válasz
crissprivat #15805 üzenetére
Ja, hát hogyha auto updaterek meg hasonló szolgáltatások futnak, akkor lehet azok direkt indítják újra. El kell olvasni a hozzájuk tartozó leírást, vannak wiki oldalak az openelechez.
A tévé bekapcsolás pedig valószínű CEC-cel kapcsolatos dolog, erről volt szó az előző pár tucat kommentben is. [link]. Valószínű, hogy a második megoldja a te gondodat is.
-
azbest
félisten
válasz
crissprivat #15793 üzenetére
Ez érdekes, mert inkább a lefagyás a jellemzőbb, ha gondja van. Külön be kellett kapcsolnom a watchdogot, hogy fagyás esetén induljon újra a pi. De néha még az sem elég hozzá, hanem áramtalanítani kell. Nem lehet, hogy van valami áramingadozás nálad, nagy fogyasztó, ami néha megrántja az áramot?
Hacsak nem egyszerre vett pi-kről van szó, még valamelyik korábbi szériából. Az egyik rev2 B (nem 2B) nekem is gyári hibás lehet, mert teljesen instabil és érintésérzékeny is. De ez valami selejtes kínai sorozatból való, amit még rev1-es stencillel ónoztak fel és olyan helyen is van ón, ahol nem kéne.
Ha pedig 2B pi-ről van szó, akkor gondolom nem xenon vakuzol vagy ilyesmi
-
azbest
félisten
válasz
RoundRobin #15718 üzenetére
Amennyire tudom több okból sem opensource hardver a pi:
- nincsenek kiadva a pcb tervek, a gerber fájlok, amelyek a gyártáshoz kellenek. Sima képek vannak róla, de az csak egy látványos kép, az alapján nem lehet gyártani.
- a broadcom soc dokumentációja nagyrészt nem publikus. Próbálták korábban bemesélni, hogy a kiadott wrapper kódok azok a korábban nem publikus források, de azok csak a publikusan használható funkciókhoz adnak egy api-t. Például az allwinner alapú boardokhoz szokott lenni teljes dokumentáció [link].Hamisítani szerintem sem hamisítják. Legfejlebb a minőségellenőrzésen nem megfelelő példányok is kikerülhetnek, ha kínában is van gyártás. Régebben úgy reklámozták, hogy a farnel az uk-ba vitte és az rs is ott gyártat a sony gyárban, de ezen felül továbbra is van kínai gyártás, amennyire a kevés információt össze lehet rakni. Érdekesség, hogy a pi2-ből még nem hallottam vörös nyákos változatról, amely a kifejezetten távolkeleti piacra szánt (és nyugati rádiósugárzási certekkel nem rendelkező) változatokat jelenti.
-
azbest
félisten
válasz
Kicsirics77 #15715 üzenetére
tavasszal még egészen más árfolyam volt, a megjelenéskor 13500ért megkaptam, ami a postaköltséget is tartalmazta. Csakhát azóta a forint rengeteget gyengült.
(#15713) szunyika
ha farneltől rendelnéd, akkor az fdh.hu -n (farnel magyar partnere) kersztül érdemes, mert az magánszemélyt is kiszolgál, magyar áfás számlát ad farneles áron. Ha BP-i vagy, akkor még ingyen ki is szállítja. -
azbest
félisten
Valószínűleg elmegy vele, ha tudja a ráírt teljesítményt. Arra gondoltam inkább, hogy érdemesebb-e munkát fektetni bele, mint venni egy tápot 3 ezresért
A szivárványozás állítólag 4.8V alatt már előjön egyébként, ha felette marad terheléskor, akkor nem fog panaszkodni.
Az egyik pi2 nálam most egy it9135 és egy t230 tunerrel, smartkártya olvasóval 0.7A-t vesz fel 5.05V mellett a Strongtonics 2A tápról.
-
azbest
félisten
válasz
Osynho #15592 üzenetére
Lehet a képhez szinkronizálni a hangot, ekkor ha bármi akadás van képileg, akkor a hangot hozzá igazítja. Ha a hanghoz van a kép szinkronizálva, úgy a képkockákból dob el vagy mutat tovább. ez a beállítások közt van, de a defalult talán a hanghoz igazodás.
Minden egyéb eszköz nélkül, egy fülessel is próbáld. Hátha valami földhurok okozza. Ha így is rossz, akkor a pi lehet rossz. Akár úgy is, hogy a hdmi-t is kihúzod.
-
azbest
félisten
válasz
Osynho #15589 üzenetére
Gondolom több filmmel is így van, olyannal is ami régebben jó volt. Esetleg youtube-bal is érdemes rápróbálni. A 24p kapcsán a hangot a képhez nyújtja, az újramintavételezés is okozhat zajokat. De ha valami új hardvert dugtál rá, ami korábban nem volt, az is. Pl wifi stick nálam emelte a zajt a lanhoz képest (pedig usb hangkártyát használok, de a tápra visszazajol a stick, ami megjelenik a fülesen).
-
-
azbest
félisten
Lehet, hogy a hdmi cec beállításokon kell változtatni a config.txt-ben.
Az astrometa tuner kapcsán múltkor láttam egy linket, hogy tán linux alatt is életre lehet már kelteni a kábeles részt, egy próbát megérhet, ha használni szeretnéd: [link]
Valószínűleg azon is múlik, hogy melyik változatról van éppen szó, mert többféle philips chippsel is szerelték. -
azbest
félisten
válasz
Spuri2000 #15521 üzenetére
olyan kártyaolvasó kell, amit a linux alapból kezel külön, zárt driver nélkül.
Nekem egy ilyen van a pi-re kötve [link], de omnikey-ek is jók, meg másfajta is jó lehet. Kíváncsiságból rendeltem egy ilyet, elvileg ez is jó lesz, de még nem ért ide.Szoftverek terén pedig a tvheadend és az oscam kulcsszavakra keress itt és a dvb topicban.
Ha openelec-et használsz, akkor csak ott telepíteni kell a megfelelő addonokat (az előbb említett programokat unofficial repóból) és kész is egy egyszerű set-top-box a kártyaolvasó segítségével. -
azbest
félisten
válasz
erikke17 #15513 üzenetére
A realtek + r820t és az it9135 a legelterjedtebb mostanában, működnek ahogy kell.
(#15512) Scooter
geniatech t230 olcsó és könnyen beszerezhető kínából (22 dolcsi alatt szokott lenni a gyártó aliexpress oldalán). Volt már róla szó. Más gyártó lényegesen drágább lehet, vagy nehezebben beszerezhető (ami a pi-vel is megy).(#15514) csubuka
wear-levelling, szerintem semennyire. Vannak profi, ipari felhasználásra szánt kártyák, esetleg azokban lehet. De azok nem a pár dolláros kategóriában versenyeznek. Legyen backup -
azbest
félisten
válasz
FireKeeper #15471 üzenetére
Nem. A raspi-n futó windows nem desktop oprendszer. Fejlesztéshez való játékszer.
Ami valószínűleg nem működne: nyomtató megosztás, távoli asztal rá (mivel nincs asztal), torrent kliens.Linux alapon már elképzelhető nyomtató, torrent kliens kompromisszumokkal, távolról elérés (de nem windows rdp, a torrenthez egyébként sem kell távoli asztal).
Ha windowst szeretnél, akkor egy inteles minipécével próbálkozz.
-
azbest
félisten
válasz
erikke17 #15468 üzenetére
mpeg2 codec akkor kell, ha mpeg2 filmeket nézel, vagy nálatok a helyi dvb-t mpeg2 formátumban ad. A magyar dvb-t h264/mpeg4 formátumban megy, ami alapból támogatott a pi-ken.
annyi kavar lehet, hogy a tvheadend backend az úgy emlékszem unofficial repóból telepíthető, amit előbb engedélyezni kell az openelec felületén, erről biztos volt már szó a topicban.
-
azbest
félisten
válasz
polberto #15454 üzenetére
Nekem az NSA320-szal semmi ilyen beállítás nem kell. Samba (windowsos) megosztáson át, ha valami kapcsolódik, akkor felébrednek a lemezek. Ha a kodis pi nem ugyanabban a hálózatban van, mint a nas, akkor természetes, hogy nem tudja mac címmel hivatkozni. Pl ha egy router van köztük. De szerintem nem is kell ilyen kapcsoló.
-
azbest
félisten
válasz
RoundRobin #15399 üzenetére
-
azbest
félisten
válasz
[lAyCsI] #15393 üzenetére
Lehet, hogy csak arról van szó, hogy komponensenként limitáltabb módban van
Usually the RGB levels are set with selection of the monitor mode:
16 -224 for CEA groups (TVs)
0 - 255 for DMT group.
You can define overrides in config.txt.ebben a fórumban írnak róla többet és linkelnek megoldást is azt hiszem [link]
hdmi_pixel_encoding=2
-
azbest
félisten
válasz
RoundRobin #15369 üzenetére
Van 7 modell belőle, többféle soc és többféle felszereltséggel. Sőt, már egy másik soc-ra épülő két új változatról is beszéltek. Szóval attól függ melyik. A linkelt a legolcsóbb, aktuális generációs, abban nincs.
-
azbest
félisten
válasz
dugesz77 #15364 üzenetére
Nono, ez orange pi pc, ami közvetlenül a gyártótól véve 15 usd plusz szállítás, 19 usd alatt van. Persze kiegészítők, tápkábel vagy táp ahhoz is kell (nem microusb). Meg a szokásos egyéb dolgok. Szetteket is árulnak, a szállítást ott is bele kell kalkulálni [link]
Szoftveresen pedig mivel sokkal gyengébb a support, még mostanában kalapálódnak össze a használható kész imagek. Az inkább profibbaknak való, akiknek nem probléma kernelt fordítani, vagy saját linux disztribúciót összerakni. A kártyapc topicban érdemes erről beszélgetni. Egyébként android alatt képes videót játszani, linux alatt nincsenek hozzáigazítva a lejátszók. Nekem még nem sikerült androidból stabilat találni hozzá, de még csak pár órát foglalkoztam vele.
-
azbest
félisten
válasz
RoundRobin #15351 üzenetére
A neten olvasható tapasztalatok szerint 4.85V alatt már bekapcsol a a +-os és 2-es pi-ken lévő alacsony táp figyelmeztetés (villogó piros led és szivárványos négyzet). Ez némileg túl érzékeny, lehetséges, hogy azért állították be így, mert a pwm-mel generált analóg hang kimenet zajosságát befolyásolja a tápbemenet (bár ezeken a modelleken ott is módosítottak az áramkörön, hogy javuljon a hangminőség).
A raspi tápbemenetén szimplán csak a microusb táp lábai vannak bekötve. Az okos töltők emiatt nem tudják érzékelni, hogy nagyobb teljesítményt is igényelhet.
A régebbi raspi-k tápbemenetén 1A (vagy 700mA) polyfuse volt, tehát jobb tápegységet nem is volt képes kihasználni. Ezért volt erősen ajánlott minden nagyobb fogyasztóhoz külön tápellátás / aktív hub.
Az első reviziók usb aljzatain pedig 100mA polyfuse volt. Mivel ebből sok gond adódott, így átkötéssel, helyettesítették, majd a rev2 esetén le is került a nyákról ez.A B+ és 2 esetében 2A polyfuse van a bemeneten. Az aljzatokat pedig egy külön chip kezeli, ami elvileg megakadályozza a visszatápot (a gyakorlatban ez időnként rosszul működik), valamint az egyik gpio állapotától függően 600 vagy 1200mA-t enged át a bemenetből. A 4 magos változat saját fogyasztása nagyobb intervallumban változhat a terhelés függvényében, így fordulhat elő, hogy gyenge táp vagy túl sok fogyasztó rákötésekor csak bizonyos műveletek közben kezd el jelezni a figyelmeztetés.
Az usb kábelekkel többünk tapasztalatai szerint előfordulnak gondok. Némelyik rövidebb kábellel is megesik, hogy terhelés alatt a nagy ellenállásuk miatt több tized voltot is esik rajtuk a feszültség. Kínából könnyű ilyenekbe belefutni az 1 dolláros kategóriában. De az itthoni boltokban is előfordulhatnak rossz minőségű kábelek, hiszen az árérzékeny vevők miatt ők is beszereznek olcsóbb vacakabb kínai kábeleket.
(#15352) RoundRobin
"A rajz arra enged következtetni, hogy amit a raspi kap, azon osztozik az usb portokra aggatott eszközökkel. Hát, ha így van, nem csoda, hogy villog a szivárvány. "Mivel nincs a pi-re építve egy atomerőmű, így nem csoda, ha csak abból tud adni, amit ő is kap. Ha valaki nagy fogyasztókat használ, akkor továbbra is érdemes külső tápos / aktív usb hubos megoldást alkalmaznia, hiszen a pi portjai korlátozottan terhelhetőek.
-
azbest
félisten
válasz
PpenoO #15347 üzenetére
Hát ez meglehetősen kellemetlen. Most hogy kicsit utána olvastam tényleg limitálhatja magát a táp is, ha az adatlábak nincsenek megfelelően kezelve. Korábban csak arról hallottam, hogy az eszöz figyeli ezt, hogy mennyit vehet fel, de a hülyebiztosság jegyében a töltőbe is bekerülhetett.
-
azbest
félisten
válasz
azbest #15339 üzenetére
Nemrég olvastam ph-n egy írást, Blitzwolf 24W dual usb tápról, az is jónak tűnik. 10 dolcsiért nem rossz. A kommentek közt linkeltek szétszedős és műszeres mérős tesztet is róla.
Persze azt érdemes észben tartani, hogy folyamatos terhelés alatt 2 év alatt elöregedhetnek a tápokban a kondenzátorok, szóval aki tartósan terhelés alatt tartja, az számítson rá, hogy nem örök élet egyik sem, idővel romlanak a paramétereik. Ahogy az átlag pécés tápok is 2-3 évente felújításra vagy cserére szorulnak folyamatos üzem mellett.
(#15341) misi021
szerintem ezt valamelyik wifis topicban kérdezd, mert nem annyira vág a raspberry pi profiljába
Egyébként ugyanazok, csak egyikhez kábelt is mellékelnek, ha jól látom. Másrészt attól, hogy egyik oldalt spéci antenna van, még nem biztos, hogy sikerül kommunikálni a másik oldallal. Szóval mindkét oldalon kellhet ilyen, amelyek egymás felé vannak fordítva és még az sem biztos, hogy sikerül, ha útban van bármi.
1km távra mi parabolás komoly antennát használtunk, nagyobb teljesítményű wifi kártyás routerboard felszereléssel. -
azbest
félisten
válasz
futizoli #15337 üzenetére
Stontronics-ból kollégákkal vettünk vagy hatot. Nem tudok róla, hogy gond lenne.
Nálam egy pi2 esetén dvbc tuner, kártyaolvasó és egy aktív hub van rá kötve (annak saját 2A tápja van), nem láttam szivárványt. Másik pi esetén egy usb hangkártya, usb távirányító vevő és egy realtek wifi van rajta, de volt már usb-ről tápok kérő hangszóró is. Akkor sem szivárványozott.Amikor kvm switch, mobil merevlemez volt egy pi2re dugva, akkor is ment, csak a merevlemez kábele érzékeny volt a mozgatásra, de nem volt szivárvány.
Rádugtam usb mérőt, 5.16V-t ad ki terheletlenül. A tévés setup csak 450mA-ra terheli, úgy 5.09V. Hmm, meglepő módon a wifis tévénézős setup is fél amper alatt van hasonló értékek mellett.
-
azbest
félisten
válasz
RoundRobin #15318 üzenetére
Volt már róla szó. 30 centis kábelen is nagy különbségek vannak, ha nagy az ellenállása a vékony tápvezetéknek.
(#15320) RoundRobin
rossz kérdés, nem lehet választani, hogy mennyire legyen emelve az usb amper. Vagy 600mA-n osztoznak a portok vagy 1200mA-n, aszerint be van-e kapcsolva ez a mód. -
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 / 3 5***(X) "Zen 3" (AM4)
- Autós topik látogatók beszélgetős, offolós topikja
- Luck Dragon: Asszociációs játék. :)
- Path of Exile (ARPG)
- exHWSW - Értünk mindenhez IS
- Xbox tulajok OFF topicja
- Milyen billentyűzetet vegyek?
- Nintendo Switch
- Kerékpárosok, bringások ide!
- Nintendo Switch 2
- További aktív témák...
- Új / Újszerű /Gamer / Munka PC i7-14700KF RTX 4060 Ti DDR5 32GB Garanciális
- AKCIÓ!!! GAMER PC: Új i5-14400F +RTX 4060/5060/4070/5070 +Új 16-64GB DDR4! GAR/SZÁMLA! 50 FÉLE HÁZ!
- Dell Optiplex 7050 MICRO - TINY PC
- AKCIÓ!!! GAMER PC: Új RYZEN 5 5600X +Új RTX 3080 +Új 32-64GB DDR4 +1-2-4TB NVMe SSD! GAR/SZÁMLA!
- Asztali PC , R5 5500 , 1080 Ti 11GB , 16GB DDR4 , 512GB NVME , 500GB HDD
- Samsung Galaxy S6 Lite (2022) , 4/64 GB ,Wi-fi
- Telefon felvásárlás!! iPhone 16/iPhone 16 Plus/iPhone 16 Pro/iPhone 16 Pro Max
- BESZÁMÍTÁS! ASRock B250 i5 6600 16GB DDR4 256 SSD 500GB HDD GTX 1050 2GB Zalman Z1 Njoy 550W
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone Ryzen 7 7700X 32/64GB RAM RX 7800 XT 16GB GAMER PC termékbeszámítással
- 136 - Lenovo Legion Pro 7 (16IRX9H) - Intel Core i9-14900HX, RTX 4080
Állásajánlatok
Cég: CAMERA-PRO Hungary Kft
Város: Budapest
Cég: PC Trade Systems Kft.
Város: Szeged