Végleg kitiltaná a Huawei-t az EU a hálózatkiépítésből

A ZTE is érintett, komoly tagállami viták kerekedhetnek abból, ha jogszabály születik.

A Bloomberg értesülései szerint annak a lehetőségeit vizsgálja az Európai Bizottság, hogyan tudná jogerőre emelni és a tagállamok számára kötelezővé tenni a Huawei és a ZTE hálózati berendezéseinek kivezetését az EU telekommunikációs rendszereiből.

A bizottság egy 2020-as vizsgálatot követően már azt ajánlotta a tagországoknak, hogy hagyjanak fel a „magas kockázatú” beszállítók, így a Huawei és a ZTE technológiáinak a használatával, ez viszont nem volt kötelező érvényű, és nem mindegyik tagállam követte a javaslatot, mivel a kínai berendezések jellemzően olcsóbbak a nyugatiaknál.

Henna Virkkunen, az EB elnöke most viszont arra törekszik, hogy az ajánlásból rendelet legyen, amelynek szigorú betartása eljárást és pénzbüntetést hozhat azon tagállamok ellen, amelyek nem tesznek eleget a dolognak.

A forrás szerint a lépés szélesebb körű erőfeszítés Kína befolyásnak korlátozására a kulcsfontosságú infrastruktúrában, és az EU-Kína viszony romlásának újabb állomása. Tavaly egy német biztonsági főtisztviselő azt nyilatkozta: 2026-tól végleg kivezetné a ZTE és a Huawei kulcskomponenseit az ágazatból, Finnország pedig a Huawei alkatrészek tilalmát szélesítené ki 5G hálózatokon.

A Bloomberg hozzáteszi: az Egyesült Államok az első Trump kormány óta győzködi európiai szövetségeseit, így az EU-t és az Egyesült Királyságot, hogy vezessék ki a Huawei berendezéseket a hálózatokból attól tartva, hogy azokat Peking kémkedésre és a kritikus kommunikáció megzavarására használhatja.

Egy kötelező jellegű EB rendelet ugyanakkor komoly politikai vitákba ütközne azokban a tagállamokban, amelyek szorosabb kapcsolatot ápolnak Kínával, illetve ahol a ZTE és a Huawei berendezéseit nagyobb arányban használják a telekommunikációban. A távközlési eszközök korlátozása nem érinti a kínai márkák okostelefonjait és viselhető eszközeit.

Hirdetés

Azóta történt

Lassan felnő a Huawei a kínai AI igényekhez

Így már az sem fog számítani, hogy az USA bizonyos gyorsítók szállítását megengedné.

Előzmények

Aggódhatnak a amerikaiak: a Huawei újabb lépést tett a modern AI gyorsítók felé

Hiába korlátozzák a fejlett HBM3 memória exportját, ha a kínaiak már maguk is képesek ilyet gyártani.

Mindent kiváltana az UB-Mesh protokollal a Huawei

A vállalat nyílttá tenné a technológiát, amely helyettesíthetné az összes elterjedt protokollt.

Generációs lemaradásban a Huawei chipek, de a cég kitalált valamit

A Huawei vezérigazgatója szerint a chipjeik egygenerációs lemaradásban vannak az amerikai riválisaikhoz képest, de vannak ötleteik a helyzet megoldására.