- VR topik (Oculus Rift, stb.)
- Milyen notebookot vegyek?
- Milyen billentyűzetet vegyek?
- Meghallgattuk az egymillió dolláros, magyar fejlesztésű high-end audiorendszert
- Apple MacBook
- NVIDIA GeForce RTX 4080 /4080S / 4090 (AD103 / 102)
- Megemeli a GPU-k árát az NVIDIA?
- Házimozi belépő szinten
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 / 3 5***(X) "Zen 3" (AM4)
- Hobby elektronika
Új hozzászólás Aktív témák
-
olivera88
veterán
Új házba költöztem tegnap, egy Cooler Master Elite 430 ba. Először rosszul kötöttem be és nem kapcsolt be, másodszorra már jó lett, de nem világit a hdd ledje valamiért
Az h rosszul volt bekötve az nem árthatott lednek?
-
Isten88
senior tag
(#14741) mr_ricsi:
"Szerintem a gyújtás is erről megy."
Nem, mivel aksi nélkül is képes járni a motor.
Foncsoron belüli takarással (fóliázással, festéssel, fény előtti akadályképzéssel) lehet befolyásolni a vetített képet. Tudom mire gondolsz, nem mások vakítása a célom, hanem a látásom, nem csak a láthatóságom segítése.(#14742) Algol:
120° azért nem egészen szúrófény és nem csak egy egyféleképpen lehet a foncsorba beépíteni.Az tény, hogy nem a gyári vetítési képet fogja pontosan adni, de kísérletezni lehet vele.
Elég egyedi a búra hosszúsága, alulra-felülre (vízszintesen/döntve), hátulra (függőlegesen/döntve) is lehet rakni, kísérletezés kérdése, csak ugye ha beszerelésre kerül sor, akkor a búrát vágni kell a hűtés miatt, ezért és a sok nehézség miatt lehet nem is lesz a tervből semmi.
Inkább az elektronika része ismeretlen, és ezért visszatartó erő számomra a megvalósítás.(#14743) PHM:
Köszönöm az ajánlásokat és az ötletet, van Q5 és T6 (vagy T7, már nem emlékszem) (500 és 1200 lumen elvi szinten) LED-es zseblámpám (18650 aksiról gyárilag), elég szépen is világítanak , első körben a LED elhelyezését a foncsorban velük kísérletezném/kísérleteztem volna. -
Algol
senior tag
"Egy minőségi tápegység megóvja a számítógép alkatrészeit az ingadozó áramtól?"
Igen. Feltételezem, hogy a 230V-os hálózati feszültség ingadozásaira gondoltál. A kapcsolóüzemű tápegységek széles bemeneti feszültségtartományban képesek üzemelni. Például a te FSP Aurum tápegységed 115V~tól 230V~ig minden feszültségen működik. Ezért egy hálózati feszültségingadozásnál -amikor az izzólámpák pislantanak - a számítógép vidáman megy tovább.
"Egy minőségi tápegység megóvja a számítógépet ... az elektromos feltöltődéstől?
Ha arra gondolsz, hogy a számítógépház elektromosan feltöltődhet, ha szigetelő anyagon, például gumi lábakon áll, akkor a válasz az, hogy minden tápegység megvédi ettől a számítógépet, feltéve hogy
földelt konnektorba csatlakoztatjuk. Hisz ilyenkor a ház össze van kötve a védőfölddel. -
Algol
senior tag
"de egy jó szakember tud segíteni a problémánkon, nemde?"
Igen, de ezt a szakembert úgy hívják, hogy villanyszerelő. Erősen javallott a védőföld kiépítése a számítógépet ellátó konnektorba.
Most lássuk, hogy miért is kell a földelt konnektor:
1. Érintésvédelem. A fémházas készülékek burkolatát össze szokták kötni a védőfölddel, azért hogy ha valamilyen hiba folytán a fázis a fémházra kerülne, akkor zárlat keletkezzen és a kismegszakító leoldjon. Ha ilyen készüléket védőföldelés nélküli konnektorral használnak, akkor hiba esetén a készülékház megérintése a konnektorba nyúlással egyenértékű.
2. Elektromágneses zavarvédelem. A készülékekbe épített zavarszűrők feltételezik a védőföld meglétét. Nélküle veszítenek hatásosságukból. A készülékbe több zavarjel juthat be a hálózat felől, és a készülék által keltett zavarok is kevésbé csillapítva kerülnek a hálózatra. [A számítógép kapcsolóüzemű tápegysége jelentős zavarkeltő!] A zavarok hatása kiterjedhet magára a készülékre - a számítógép furcsán viselkedik -, de a közelben levő érzékenyebb elektronikus készülékek működésére is kihathat, például recseg a rádió.
A földelés nélküli konnektorral használt számítógépnél van még egy érdekes jelenség. A tápegység bemenetén levő EMI filter Y osztályú kondenzátorai ilyenkor feszültségosztót alkotva 115V~ feszültséget adnak a számítógép házára. Ha megérintjük a házat, akkor bizsergést vagy csípést érzünk, attól függően, hogy testünk mennyire van leföldelve, illetve bőrünk vezetőképessége éppen milyen. Ez nem életveszélyes, mert a kondenzátorok értékei - szabványban rögzítetten - kicsinyek, így nem tud veszélyes nagyságú áram kialakulni, de ez a feszültség alkalmas lehet rá, hogy egy-két érzékenyebb elektronikát tönkretegyen. [USB-s csatlakoztatás].
Egyébként az APC-s túlfeszültségvédőd használati utasításában valami ilyesféle mondat is szerepel:
"A készülék hibás földelésű konnektorban nem tudja a névleges szintű védelmet biztosítani." -
peq
aktív tag
Sziasztok!
Remélem van 1-2 segítőkész fórumozó, kinek a földelés kompetenciái egyike, nekem nem erősségem. Ma vettünk egy APC PH6VT3GR típusjelzésű túlfeszvédelmi elosztót. Szomorúan tapasztaltuk, hogy a beépített érzékelő nem villant fel, ami a konnektor földelését hivatott jelezni. Egyedül a fürdőbe és a konyhába van földelt konnektor, de a túró se akar hosszabbítózni.. Végső megoldás persze ez lesz, de egy jó szakember tud segíteni a problémánkon, nemde?
Sajnos a gépet is így használom 1 éve kb, és bevallom, néha meglehetősen furcsán viselkedett.. Érthetetlen fagyások, esetenként pl bedugtam a pendriveot és lekapcsolt a gép. Gondolom a tápegység túlfeszvédelme kapcsolta le. Akkor kicseréltem egy gyanús hosszabbítót, és a lekapcsolások megszűntek. Második kérdésem ehhez kapcsolódik. Egy minőségi tápegység megóvja a számítógép alkatrészeit az ingadozó áramtól, elektromos feltöltődéstől? Ez a táp rovására is mehet? Egy 500w os fsp aurum megy a gépbe. Nemrégiben a vgam kapcsolt le egy csomószor 3d alkalmazások közepette. Black screen, mintha hibernált állapotban lenne a gép, de csak a reset segít. Lehet köze a földeletlen konnektorhoz? Ráadásul most vettünk párommal egy 107es plazmát, szeretnénk sokáig nézni.. Örülnék ha felvilágosítana valaki, egy órája be se kapcsoltunk semmit, csak a laptop megy meg a wifi
Kösz, Dávid
-
PHM
addikt
válasz
Isten88 #14740 üzenetére
A korábbi válaszomban csak a technikai kérdésekre reagáltam,
s elsiklottam a részletek felett.
Az ellenérvek közben ki lettek vesézve úgyhogy csak annyit tennék hozzá,
hogy bizony szerintem is igazuk van a hozzászólóknak.
Van viszont egy másik út, ami talán járhatóbb.
A ledes bicikli lámpákra gondolok ez alatt. Például.
Ez nagy valószínűséggel felszerelhető a mopedre is, csupán arra kell figyelni,
hogy ne vakíthassa a szembe jövőket.
Megoldandó probléma lehet még az akkupakk menet közbeni töltése,
ha hosszabb útra indulnál. -
Algol
senior tag
válasz
mr_ricsi #14741 üzenetére
"Márpedig nem tudod pontosan irányítani, mert a lámpa foncsora egy 5mm x 1 mm-es izzószálhoz van kialakítva"
Ez bizony így van. Sőt itt teljesen elfelejthetjük azt, hogy foncsor, meg fókuszpont, hiszen ez a LED kizárólag előre ad fényt, 120°-os szögben. Ennek a fényét csak lencsével lehetne irányítani.
-
mr_ricsi
veterán
válasz
Isten88 #14735 üzenetére
"Egyedül a féklámpa, irányjelzők (nagyritkán légkürt) megy róla, meg utólag beszerelt LED helyzetjelzők."
Szerintem a gyújtás is erről megy."Ennyit és a 20W-os LED"
A 20 W-os LED 100-120W-os hagyományos, vagy 60-70W-os halogén izzónak megfelelő fényt ad ki. Az autók lámpáiban 50-65W-os halogén van. A lámpáddal -ha nem sikerül pontosan az útra irányítani a fényét- minden szembejövőt durván el fogsz vakítani.
Márpedig nem tudod pontosan irányítani, mert a lámpa foncsora egy 5mm x 1 mm-es izzószálhoz van kialakítva. A foncsor a fókuszpontjába nem lehet egy 25x25 mm-es LEDet úgy elhelyezni, hogy a fény pontosan az útfelületre vetüljön. -
Algol
senior tag
válasz
sanzi89 #14733 üzenetére
Még egy dolog jutott az eszembe, valamikor régen készítettem egy alumínium házacskát valamilyen készüléknek. Nos azt lefestettem a Medikemia által gyártott "Prevent fémhatású alkidfesték" nevű aerosolos festékkel. Ez legalább 15 évvel ezelőtt volt, mai napig jól néz ki az a felület.
A felületet finomabb csiszolópapírral felérdesítettem, hogy jobban tapadjon a festék és előbb a fenti gyártó alapozóját is használtam, száradás után azt is az előírásnak megfelelő még finomabb csiszolóval átdörzsöltem, ezután fújtam le a festékkel.
Más esetekben matt fekete akrilfestéket vagy hőálló szilikonlakkot használtam jó eredménnyel. Minden esetben aerosolos palackból való felszórással festettem. Mostanában nem vettem ilyen festékeket. Ha van otthon megfelelő festéked, használd. Újat venni erre a célra biztos nem hiszem, hogy megérné, az ára miatt.
-
Algol
senior tag
válasz
Isten88 #14735 üzenetére
Az akkumulátort, nagyon nagy értékű pufferkondenzátorként használni a feszültség stabilizálására jó ötlet.
Vedd figyelembe, hogy az a LED modul 20 watt/13 V=1,54 A áramot igényel, ezt a töltőnek folyamatosan szolgáltatnia kell, különben a 7 Ah-ás akksid egykettőre lemerül."A gyakorlatban hogy kell elképzelnem egy "low-dropout áramgenerátort"?"
Teljesítmény tranzisztor tokozású, három lábú integrált áramkör, amihez néhány külső alkatrészt, ellenállást kondenzátort, meg védő diódákat a (generátor miatt) kell használnunk. A low-dropout azt jelenti, hogy ezeken az eszközökön teljes terhelés, például 5 amper áram átfolyása esetén is kevesebb mint 0,5 V feszültség esik.
De még ezek alkalmazhatóságát is méréssel kellene eldönteni. Tudni kellene, hogy 20-25 W-os terhelés mellett természetesen járó töltőgenerátorral, mekkora feszültséget mérhetünk az akkumulátor kapcsain. Ugyanakkor meg kellene mérnünk a LED modulunk nyitófeszültségét, 1,5A átfolyó áram esetén. Ha ez az akkumulátor feszültség nem lesz stabilan, minden körülmények között 1-1,5V-tal nagyobb a modul nyitófeszültségénél, akkor semmilyen
low-dropout-os IC sem segít. Akkor egy kapcsolóüzemű feszültségnövelő kapcsolást kell tervezni. Lehet, hogy eleve ezzel kellene kezdeni. -
Lazsnak
tag
valoban nem vagyok megkotve, de meg csak papiron tervezem a hazat, otlet szinten. Ha minden vilagos es kiagyaltam akkor allok neki inventorozni. Amugy fekvo hazat tervezek, legalabb 10 hdd hellyel, mivel nem tervezek optikat igy egy mezei atx meret jo fektetve. Van egy htpc-m es egy serverem, a kettot szeretnem egy geppel megoldani. Meg sosem moddoltam hazat es nem is vagyok a hive, de abszolvalt gepeszmernok hallgato letemre sok szabadido szakadt a nyakamba es egy jo projekt lenne, hogy kicsit felfrissitsem az inventoros kepessegeimet (jatszva tanulni ugyebar)
Mindenesetre barmi trukkot modszert szivesen veszek, sajna elektronikaba nagyon gyoker vagyok, ezert is keresek lehetoleg kesz megoldast, es az elolapot ugy tervezem majd h belemenjen. Meg hasonlo problema lesz az usb elulso kivezetese.
-
Algol
senior tag
válasz
Lazsnak #14731 üzenetére
Ez valóban csak félig kész megoldás, a kapcsolókhoz a nyomó sapkát a ház tartalmazza.
A kör keresztmetszetű LED-ek használhatók a legegyszerűbben, 1-2 tizeddel nagyobb átmérőjű lyukat fúrva az előlapra hátulról bedugva kibujtatjuk a fejüket, majd megfelelő ragasztóval, például ragasztópisztollyal rögzíthetjük őket. Hasonló dolgot tehetünk a kapcsolókkal is, bár ott célszerűbb olyant választani aminek saját rögzítési lehetősége van.De alkalmazhatod a gyári házaknál szokásos eljárást, az összes kapcsoló és LED egy nyomtatott áramköri lapba van beültetve, ennek a rögzítését az előlaphoz csavarral lehet megoldani. Mivel mindent te készítesz el, így nincs megkötve a kezed a tervezésben.
-
Isten88
senior tag
(#14720) Algol & (#14718) mr_ricsi:
Biztos, hogy 12V-os, de stabilnak egyik szál sem mondható. A töltő szálat régebben kimértem, eléggé instabil, pontos értékekre már nem emlékszem, de működik, az aksit jól tölti.
A világítás szál sincs szerintem stabilizálva, mert alacsonyabb fordulatszámnál gyengébb és "vibrál" a fénye (2 ütemű motor, tehát alapjárata általánosságban szabálytalan).
Ezért gondoltam, hogy aksiról kellene üzemeltetnem a LED-et, mert ez stabilnak mondható.
Az akksi egyébként zselés, kinézetre ilyen. 12V 7Ah-s. Nagyon használva sincs, mert önindítózni egyáltalán nem szoktam, csak berugdosni. Egyedül a féklámpa, irányjelzők (nagyritkán légkürt) megy róla, meg utólag beszerelt LED helyzetjelzők.
Ennyit és a 20W-os LED működéséhez szükséges áramot szerintem vissza tudja egyből tölteni, tehát stabilizáltnak is lehetne (szerintem) mondani ezt a forrást. Már ha ez az út járható...
A gyakorlatban hogy kell elképzelnem egy "low-dropout áramgenerátort"? Egyetlen chipként, vagy egy bonyolultabb panelként? Ár miatt érdekelne, meg hogy meg tudom-e valósítani a gyakorlatban házilag, vízállóként.
Köszönöm az eddigi segítségeteket! -
Lupi00
tag
válasz
oroszbence #14729 üzenetére
Köszönöm Bence ! A házad nagyon jól néz ki , majd lesek belőle egy kis ötletet az elrendezéshez ! Antec ? Nekem Nine Hundred van és az eleje meg az oldala ugyan ilyen .
-
sanzi89
addikt
Alu. Igazából már nem használom, és szeretném eladni, amihez az is kell, hogy normálisabban nézzen ki. Mivel nem hiszem, hogy pár ezresnél többért elvinnék, ezért nagyon költeni nem akarok rá, csak amit esetleg otthon meg tudnék csinálni. Ezt leszámítva szerintem elég jó, van rajta ki/be kapcsoló, fordulatszám szabályozó. Két 12cm-es Scythe ventivel egy 12V-os adapterről elég szép szelet tud generálni.
-
Algol
senior tag
válasz
sanzi89 #14727 üzenetére
"Volna egy saját készítésű hűtőpadom, amit még évekkel ez előtt csináltam abból, ami a kezem ügyébe akadt."
Gratulálok hozzá, szép darab. Milyen anyagból készült: rozsdamentes acél, vagy alumínium?
Gépi polírozás nyoma látszik a fémen. Ha kézi csiszolással próbálkozol, akkor vagy rengeteget kell dolgoznod vele, vagy inkább csak rontani fogsz a kinézetén. Valamilyen gépi megoldást kellene keresned. -
oroszbence
tag
válasz
Lupi00 #14726 üzenetére
lehet venni kábel hosszabbítót nekem is ilyen házam van
Lazsnak: Bármilyen nyomógomb megteszi ami csak a nyomvatartásig zárja az áramkört
-
Lazsnak
tag
Sziasztok
Nekem egy olyan kerdesem lenne, h kesz bekapcsolo es reset kapcsolokat lehet-e venni valahol es ha igen hol, itt a sok hozzaerto biztos tud valami helyet, az sem gaz ha ebayes. Lehetoleg plug&play, szoval mint a bolti hazaknal csak radugom a kabelet az alaplapi tukre.
Cadbe tervezek egy hazat a nullarol amit majd vizes vagas es cncvel kivagott alkatreszekbol tervezek osszecsavarozni, de kapcsolok is kellenenek, es nem valami regi hazbol kiganyoltat szeretnek
ha letezik ilyen, akkor valaki szanjon meg egy linkkel
elore is koszonom
-
sanzi89
addikt
Üdv.
Volna egy saját készítésű hűtőpadom, amit még évekkel ez előtt csináltam abból, ami a kezem ügyébe akadt. Most szeretném kicsit kicsinosítani mielőtt eladnám. A kérdésem az volna, hogy mivel lehetne a felületét kicsit szebbé varázsolni? Gondolok valamilyen polírozáson. Azt milyen finomságú papírokkal érdemes? Illetve milyen eszközök kellenének hozzá? Vagy esetleg bármilyen egyéb tipp?
Köszi!
-
Lupi00
tag
Sziasztok !
Szeretnék kérni egy kis segítséget , mert tanácstalan vagyok a kábelrengetegben . Szép lassan elkezdtem csinosítani a masinám Antek Nine Hundred ház , FSP Group Everest 85+ 550W , ASUS Silent Knight II procihűtés stb . A kábelrengeteg elkerülése miatt vettem moduláris tápot , de mivel ebben a viskóban alul foglal helyet a táp , esélyem sincs "kábelmanagemant"-re , Alig lehet bedugni a 24 pines és a 2x4 pines alaplapi kábeleket mert épp csak odaérnek ! Mit kezdjek velük ? Nagyon bután néz ki a plexin keresztül , a 2x4 pines ahogy a videokártyán kifeszülve keresztülvágtat az alaplapon ! Bár a 24-es sem jobb . Egyszerűen rövidek a kanócok ! Szerettem volna jobboldalra kivinni az összes kábelt és csak ott visszahozni ahol kell szépen elrendezve és kötegelve , de ezzel így ... Lehet ezt toldani ? Vagy van olyan táp ami jó lenne az elképzelésem kivitelezésére ?
-
talpas
aktív tag
-
PHM
addikt
válasz
oroszbence #14723 üzenetére
Sorba kötve step-up konverterrel, illetve párhuzamosan kötve.
Párhuzamos kötés esetén minden led elé kell 1-1 előtét ellenállás.
Energiahatékonyság szempontjából sajna ez a legkedvezőtlenebb
megoldás, viszont ez a legegyszerűbben kivitelezhető. -
PHM
addikt
válasz
oroszbence #14721 üzenetére
Ha egyformák a ledek, valószínűleg mind világítani fog.
A kékek és a fehérek mondjuk alig-alig.
Pont, mint a gagyi kínai elemlámpákban.
Persze ez ettől még nem túl elegáns megoldás.
Természetesen merülni fog az elem, ennek mértéke függ a ledek számától,
a ledenként átfolyó áramtól és az elemtől is.
Mit értesz gyors lemerülés alatt? -
oroszbence
tag
Sziasztok
Ha 26 ledet kötök párhuzamosan 3 Voltra minden LED megfelelően fog világítani?
nem fog túl gyorsan merülni az elem ? -
Algol
senior tag
válasz
mr_ricsi #14719 üzenetére
Amiket leírtál, azokat én is ismerem. Valamikor régen építettem egy-két akkumulátortöltőt és akkor átolvastam a szükséges irodalmat.
"egy teljesen feltöltött cella terhelés (kisütés) alatti feszültsége 2,13 V"
Ezt kétségtelen teljesen szükségtelen volt leírnom, hiszen töltés alatt ennél nagyobb a cella feszültsége.
"Ezeket úgy alakítják ki, hogy cellánkénti 2,35 V feszültségnél lekapcsoljanak"
Ezt a 2,35 V-ot valóban az ujjamból szoptam, de rémlik valami, hogy az "Akkumulátortöltők építése" vagy mifene című könyvben szerepelt ez mint javasolt küszöbfeszültség, vagy az általam épített töltők ekkor kezdték el csökkenteni a töltőáramot, nem tudom már.
Egyébként logikus érték: 6x2,35V=14,1V; a 2,4V [az intenzívebb gázképződés küszöbfeszültség] 6-szorosa pedig 14,4V. Így ha 14,1V-ot tűzöm ki célnak, akkor még marad 0,3 V-om biztonsági tartaléknak a tűrésekből származó pontatlanságokra, merthogy "századvolt pontosságú töltőrendszert" én sem készítenék. És ezzel majdnem azt a két feszültséget kaptam, 14V-14,4 V-ot, amit te is szabályzási célnak tüntettél fel.
Másrészt azért írtam 14,1V-os értéket a simábban magyarázható 14,4V [gázképződési küszöbfeszültség] helyett, mert állandóan az járt a fejemben, hogy mekkora lehet a rendszer feszültsége, ha egy majdnem teljesen feltöltött akkumulátort jelentős 1C, 1,5C árammal terhelünk és még megy a töltőgenerátor. Tud-e az ilyenkor 14,4V-os feszültséget produkálni? Erre a kérdésre nem tudtam válaszolni. Ezt kompenzáltam azzal, hogy a 14,4V helyett 14,1V-ot használtam, nehogy a rendszer feszültségének túlzott felfele való torzításával vádolhassanak.
Már a számítás megkezdése előtt, azt gondoltam, hogy ez a feladat nem oldható meg egy előtét ellenállás használatával. És minél jobban ingadozhat a tápfeszültség, annál kevésbé. Ezért nem akartam még nagyítani a lehetséges tápfeszültség tartományt.Akkor is, meg most is többet írtam a kelleténél.
Különben is Isten88 ezt írta:
"Szeretnék egy 20W-os LED-et robogóra, az akksijáról hajtva (12V 7Ah) működtetni."
Én ezzel foglalkoztam. Csakhogy közben egy s más kiderült és lehet, hogy az van amit írtál:"Simán elképzelhető, hogy az önindító és a gyújtás megy a 12V-ról, míg a világításnak külön tekercse van a lendkerékben."
Ha meg még az is kiderül, hogy ezen a tekercsen van egy olyan szuper feszültségstabilizátor ami mindig pontosan 12V +- 0,001V-ot szolgáltat, akkor is ha 5 km/h-val cammog a robogó, de akkor is ha 100 km/h-val száguld a lejtőn lefele, mindegy neki, hogy -20°C van vagy +40°C, nem számít hogy terhelve van, vagy terheletlen, akkor bizony 1 darab ellenállással is megoldható a feladat.
-
mr_ricsi
veterán
"A savas ólomakkumulátoroknak a 12 V (6x 2V cella) csak a névleges feszültsége, egy teljesen feltöltött cella terhelés (kisütés) alatti feszültsége 2,13 V."
Normál kisütőáram esetén. Azaz a kapacitás 10-edrészének megfelelő számértékű áram esetén, szobahőmérsékleten, stb."Ezeket úgy alakítják ki, hogy cellánkénti 2,35 V feszültségnél lekapcsoljanak, mert efölött, kb. 2,4 V-nál erős gázképződés indul meg és ez egy légmentesen lezárt ólomakkumulátornál ugyancsak nem kívánatos. Így legrosszabb esetként 6 x 2,35 V = 14,1 V lehet az akkumulátor kapcsain."
Az akkucellák nincsenek légmentesen lezárva. A gondozásmentes akksik celladugóiban gázrekombinációs katalizátor van, hogy a vízveszteséget csökkentse, de a cellák ezen keresztül nyitva vannak a szabad tér felé. A zselés vagy AGM akkukban nem számítanak az üzem közbeni gázfejlődésre, de biztonsági szelep ezek celláiban is van.
Századvolt pontosságú töltőrendszer az autó 110 éves történetében még nem volt, az ólomakkuknál legalábbis nem. Elektronikus szabályzással a célérték 14-14,4V, de mértem már 14,6V-ot is. -
mr_ricsi
veterán
válasz
Isten88 #14714 üzenetére
Attól, hogy az akkuja 12V-os, még nem következik automatikusan, hogy a világításrendszere is az. Te írtad, hogy a lámpákat csak járó motornál lehet bekapcsolni. Márpedig akkor nem az akkuról mennek. Simán elképzelhető, hogy az önindító és a gyújtás megy a 12V-ról, míg a világításnak külön tekercse van a lendkerékben.
-
Isten88
senior tag
Igazán köszönöm a levezetésed, ilyen "szájbarágós" leírásra nem is számítottam.
Így már kezdem megérteni, hogy rossz úton indultam el valójában, és egyáltalán nem olyan egyszerű a dolog, mint ahogy Én azt először elképzeltem.
Köszönöm szépen még egyszer a segítséged és az idődet! -
Algol
senior tag
válasz
Isten88 #14703 üzenetére
Mivel nem ismerjük a LED (modul) pontos típusát, így nem áll rendelkezésre a gyári adatlap, ezért néhány ésszerű feltételezéssel fogok élni:
A 20 chipes modul felépítése olyan, hogy 5-5 LED chip van párhuzamosan kapcsolva és ilyen 5 chipes egységből 4-et kötöttek sorosan. Ekkor 1 LED tipikus nyító feszültsége: 3,0 - 3,5 V Tjunction=25°C esetén (ez így szokott a gyári adatlapokon szerepelni). A LED nyitófeszültségének hőmérsékleti együtthatója:
-3 mV/°C. A hűtőbordát úgy választjuk meg, hogy a LED Tjunction legfeljebb 125°C legyen. (A Tjunction max 150°C szokott lenni.)Akkor nézzük a legrosszabb esetre való tervezést.
A savas ólomakkumulátoroknak a 12 V (6x 2V cella) csak a névleges feszültsége, egy teljesen feltöltött cella terhelés (kisütés) alatti feszültsége 2,13 V. De még rosszabb is lehet a helyzet, ha működik a töltőgenerátor. Ezeket úgy alakítják ki, hogy cellánkénti 2,35 V feszültségnél lekapcsoljanak, mert efölött, kb. 2,4 V-nál erős gázképződés indul meg és ez egy légmentesen lezárt ólomakkumulátornál ugyancsak nem kívánatos. Így legrosszabb esetként 6 x 2,35 V = 14,1 V lehet az akkumulátor kapcsain.
Ha egy LED-nél Tjunction=125°C, akkor nyitófeszültsége (125°C-25°C=100°C) 100°C x 3mV/°C = 0,3V-tal csökken. Mivel 4 LED van sorba kötve, ezért a modulnál a hőmérséklet emelkedés miatti nyitófeszültség csökkenés 4x0,3V=1,2V.
Eszerint a modul nyitófeszültsége legrosszabb esetben akár 12V-1,2v=10,8V is lehet.
Így a modullal sorba kötött előtét ellenálláson 14,1V-10,8V=3,3V feszültség esik.
Ebből az ellenállás értéke R=U/I=3,3V/1,75A=1,9 ohm.
Itt a modulon megengedett maximális árammal számoltam (1750 mA).
Az ellenálláson disszipálódó teljesítmény pedig P=UxU/R=3,3Vx3,3V/1.9ohm=5,7 watt.Ez lenne a legrosszabb eset, de ez egészen biztos, hogy nem következik be, mert az adott akkumulátorhoz, egyszerűen nem tervezhettek olyan nagy teljesítményű töltőt, hogy a mi terhelésünk mellett is 14,1V-ra tudja emelni az akkumulátor kapocsfeszültségét.
Legyen így ellenállásunk 1,8 ohm szabványérték 5 %-os tűréssel és 10 watt terhelhetőséggel. (5 wattosat nem választok, mert nem terhelek 100 %-ig egy alkatrészt sem.)
No de nézzük meg, mi történik akkor, ha az általunk kifogott modul nyitófeszültsége nem 12V, hanem 14V. Ez a nyitófeszültségre megadott másik határ. Akkor ugyanezen előtét ellenállás mellett a modulon hozzávetőleg csak 0,72 A áram fog átfolyni. (Itt elhanyagoltam a kisebb áram miatti modul nyitófeszültség változást.)
Következmény: a modul az előzőekhez képest még fele fényerővel sem világít. Ha meg azt is belekalkulálom, hogy az akkumulátor nincs teljesen feltöltve, akkor meg egyenest csak pislákolni fog.Az eddigiek miatt valószínű, hogy az egy darab előtét ellenállással megvalósított kapcsolás még akkor sem lesz használható, ha az ellenállás értékét a konkrét modul megmért nyitófeszültségéhez választjuk. A fényerő az akkumulátor töltöttségétől függően jelentősen változhat.
Az ellenállás helyett ide egy kis feszültséget ejtő úgynevezett low-dropout áramgenerátort kell használni.
De azzal megvalósítható a kapcsolás, mert a legrosszabb 12V-os nyitófeszültség a modul felfűtése miatt 10,8V-ra csökken. Az áramgenerátort persze nem 1,75 A-re, hanem a megadott tipikus fényáramhoz szükséges áramra kell méretezni.Más kérdés e modul valóban borzalmas fényereje.
-
-
Isten88
senior tag
válasz
mr_ricsi #14710 üzenetére
Nem, egyetlen egy tompított 15W-os van benne, meg egy helyzetjelző, amiket persze csak járó motornál tud működtetni. Nincs távolsági. Gyárilag. PDF-em van csak róla, de abban sincs szó távolságiról.
"Mások szabálytalankodása nem engedélyezi számunkra, hogy hasonlóképpen tegyünk."
Tudom, de akkor is zavaró...mindegy, ezt a részét ne vigyük tovább szerintem, mert fölösleges. -
mr_ricsi
veterán
válasz
Isten88 #14709 üzenetére
"csak egy szálon tud 15W-ot"
Akkor ennek 2 db lámpája van? Külön a tompított és külön a távolsági? És az biztos, hogy gyárilag 12V-os az izzó, és nem 6V-os esetleg? Hivatalos doksid van a robogódhoz, ami leírja az izzók típusát?"minden második, harmadik autós tartja csak be"
Mások szabálytalankodása nem engedélyezi számunkra, hogy hasonlóképpen tegyünk. -
Isten88
senior tag
válasz
mr_ricsi #14708 üzenetére
Köszi.
"...a szembe jövők szemébe nem juthat 1 luxnál több fény..." - ezt tapasztalataim szerint - sajnos - minden második, harmadik autós tartja csak be, de ebbe ne menjünk bele.
Az eredeti lámpával - sajnos - semmi gond nincs, ahogy a foncsorral sem, egyszerűen csak ennyit tud. Nem 15/15W-os, csak egy szálon tud 15W-ot, és ennél az izzófoglalatán csak 15W-os van.
Köszi, hogy segíteni próbálsz, de ezeket (a hibakereséseket) már végig jártam. Xenonnal is próbálkoztam, hogy akksiról direktbe menjen, de az meg már annyi hőt termel (foncsoron belül), hogy megolvadna 3-4 perc után a műanyag foncsor. -
mr_ricsi
veterán
válasz
Isten88 #14707 üzenetére
Nem szabad olyan világítást használni, amelyen nincs "E"-s jóváhagyási jel. A 15W-os izzó szabvány szerint 320 lm fényt kell kiadjon, a LED-ed ennek a többszörösére képes. Aztán meg kellene valósítanod vele az európai aszimmetrikus világítást, vagyis hogy az út jobb szélén messzebb világítson a tompítottja. Ezen kívül a szembe jövők szemébe nem juthat 1 luxnál több fény, amit mérőeszköz nélkül hogyan biztosítasz?
Inkább nézd meg az eredeti lámpát, hogy mi okozza a halovány világítást. Nem feketedett-e meg az izzó üvege, nem matt-e a lámpa plexije. És megfelelő feszültség jut-e az izzóra, vagyis nem kontakthibás-e a kapcsolója, vagy a foglalata, vagy megfelelő-e a testelése.
Esetleg még szóba jöhet az is, hogy a gyári 12V 15/15W-os helyett létezik 25/25W-os izzó.
-
Isten88
senior tag
(#14704) PHM: Köszönöm a válaszod!
Tehát, ha sorba kötnék vele egy 0,33-0,5 Ohmos 2W-os ellenállást, akkor ki tudnám használni teljes egészében a LED teljesítményét, és nem szisszenne el? Nem értek sajnos hozzá, hogy hogyan is kell pontosan ezt kiszámolni, nem szeretném tönkre tenni, inkább kérdezek, mielőtt elfüstölném. Szóval hogy tudom kiszámolni, hogy mekkora kell neki pontosan? Szabványok miatt gondolom nem fogok kapni bele úgy sem olyat, ami pontosan a meghajtásához kell, ilyenkor melyiket válasszam, a kisebb vagy nagyobb ellenállásút?
Valamint mit jelent az, hogy 2W-os ellenállás? Gondolom nem azt, hogy mennyi áramot enged át, mert akkor feltételezem 10db-ot kellene párhuzamosan kötni a LED elé.(#14705) didyman & (#14706) mr_ricsi: Természetesen foncsorba tenném és kísérleteznék a legjobb fókuszponttal. Vakítani senkit sincs szándékomban, ha nem találok megfelelő fókuszpontot, akkor sajnos nem is tudom majd alkalmazni, viszont a jelenlegi !gyári! 15W-os egyetlen első világítással nem tudok mit kezdeni, egy gyertya is erősebb sajnos nála.
-
mr_ricsi
veterán
-
didyman
őstag
válasz
Isten88 #14703 üzenetére
És hogy oldod meg, hogy a szemből jövőt ne vakítsa? 20W LED baromi erős, sok ide, ha nincs fókuszálva rendesen, akkor meg minden szembejövőnek veszélyes helyzetet fog teremteni.
A 12-14V üzemi feszültséget mindenképpen, kolléga írása alapján legalább kissé áramgenerátorossá kell tenni, és a hűtésről úgy kell gondoskodni, hogy a borda ne legyen 50-60 foknál melegebb (a LED-eken ekkor lesz 70-80 fok, ami élettartam, fényáram tekintetében az a maximum, amit érdemes tartani), 35 fokban ácsorogva sem. -
PHM
addikt
válasz
Isten88 #14703 üzenetére
Szerintem mindenképp meg kell oldani az áram korlátozását.
Én próbaképp sorba kötnék vele egy 0,33-0,5 ohmos, 2W-os ellenállást.
Így próbálnám ki először csak simán az akkuról, azután, ha nem melegszik
nagyon, járó motorral töltés közben.
Személy szerint az 1 ohm 3W-os ellenállást sem tartom túlzásnak, ugyanis,
ha nem teljes kakaón járatod a ledet, hosszabb lesz a várható élettartama. -
Isten88
senior tag
Sziasztok!
Szeretnék egy 20W-os LED-et robogóra, az akksijáról hajtva (12V 7Ah) működtetni.
A LED tulajdonságai, amiket tudhatok így megvétel előtt:
"A legújabb termékünk egy 20 chippes power LED. Kiváló energia hatékonyság 100lumen / Watt!
- Fényáram: 2000 - 2200 lm
- Szín: Semleges fehér (6000 - 6500K)
- Max. áram: 1750mA
- Nyitó feszültség: tipikusan 12.0V - 14.0V
- Sugárzási szög: 120°
- LED chipek száma: 20 db (5 x 4db sorosan kötve)
- Külön hűtést igényel
- Felfogató furatok gyárilag kialakítva
- Minimális rendelési mennyiség: 1 db"
A kérdésem az lenne, hogy ha rákötöm akksira, akkor működni fog-e a dolog, vagy valamit még mögé kellene kötnöm, hogy ne szisszenjen/pukkanjon el? Természetesen itt nem a hűtőbordára gondolok.
Köszönöm a segítséget! -
didyman
őstag
válasz
gordonfreemN #14701 üzenetére
A ventilátorban szokott lenni. Kerámia kondi 10-100nF nagyságrend körül.
Új hozzászólás Aktív témák
- Törött, Hibás iPhone felvásárlás!!
- BESZÁMÍTÁS! Gigabyte B450 R7 5700X 16GB DDR4 512GB SSD RTX 3060Ti 8GB Zalman Z1 Seasonic 650W
- Samsung Galaxy A05 64GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- Ne hagyd ki ezt a lehetőséget: Vadiúj Ryzen 7 5800X! Kamatmentes rèszletre is!!
- Telefon felvásárlás!! Samsung Galaxy A16, Samsung Galaxy A26, Samsung Galaxy A36, Samsung Galaxy A56
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest