Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Szten Márs

    nagyúr

    válasz ^Clown #5483 üzenetére

    "A Sony és Olympus gépeket alapból kizárta, nem pontosan tudom, hogy miért. Szerintem valaki azt tanácsolta, hogy a Canonok és a Nikonok közül válogasson"

    Ez a tipikus hozzáállás olyannyira bosszant, hogy azt nehéz szavakba önteni. Ne értsd félre, nem a tiétek, hanem pl a kedves tanácsadóé. Mivel ennek a témának a körbejárása nem épp rövid, csak most válaszolok, és valószínűleg most sem a teljesség igényével, de azért megpróbálom összeszedni a gondolataimat.

    A Nikont és a Canont a legtöbb ember azért részesíti előnyben, mert ezek a "nagy" nevek, ezeket ismeri, ezeket látja profik kezében és úgy gondolja, hogy ha ugyanaz a betűsor van írva az ő 100-150 ezres gépére, mint ami a tévében látott sportfotós kezében lévő 15-ször drágább gépre, akkor ő is milyen profi cuccot szorongat. Nagy név, nagy elterjedtség, ennyi. Objektíven szemlélve a dolgot, a Nikon és Canon gépeknek egy előnye van a Sony/Olympus/Pentax társaikéhoz képest: bővebb kiegészítőpark áll rendelkezésre ehhez a két márkához, illetve aki úgy gondolta, hogy kinőtte a párszázezres kategóriát, az feljebb léphet, és vehet profi vázat. Ez utóbbi igen kevés embernél valós előny, az előbbi meg, nos, szintén, de ez kevésbé triviális, szóval járjuk jobban körbe.

    Kiegészítők alatt értettem elsősorban az objektíveket, másodsorban vakukat és esetleges egyéb kiegészítőket, amit el tudunk képzelni. Vegyük górcső alá az objektívkínálatot, ez szokott lenni a Canikonosok fő érve. Most az Olympust kiveszem az általános jellemzésből, eltérő crop faktora miatt, de erre a márkára is rá fogunk térni.
    Canonra és Nikonra valóban több objektív kapható, ámde a legtöbb átlagos amatőr/hobbifotósnak bőven elég a többi márka objektívkínálata, sőt nem ritka, hogy profi fotósoknak is. Egy átlagos amatőr mit akarhat beszerezni? Úgy gondolom, hogy egy jobb alapzoomot, egy jobbféle nagy fényerejű alapobjektívet, egy makróobjektívet, és egy megfizethető, de jófajta telét. Tehát mondjuk egy 17-50 körüli F/2,8, egy 50mm F/1,4, egy 100mm körüli F/2,8 makró, egy 70-300 körüli jobb tele. Ez mindegyik márkához bőőven elérhető. Aki épp gépvásárlásra készül - jelen esetben a nővéred - gondolja meg, hogy mi kéne még ezen kívül és nézze meg, hogy melyik márkához milyen minőségben és hogy lehet elérni. Nyílván a felsoroltakon kívül mindegyik márkához még rengeteg féle objektív elérhető, ez csak pár általános példa volt. Ismétlem: Nikonhoz, Canonhoz több, de az emberek igen kis részének kell ténylegesen az a plusz. Gyakorta, akármilyen márkánál vagyunk, adott pénzből jobban járhatunk egy 3rd party (leggyakrabban Sigma, vagy Tamron) objektívvel, ezen objektívek nagy része elérhető az összes gyártó gépére.

    Az Olympus egy külön történet, 1,5-1,6x helyett 2x a szorzótényező, amivel a gépvázra csavart objektívek ún. kisfilm-ekvivalens gyújtótávját megkapjuk (bővebben lsd: első hsz.), így az Olympusra feltekert 70-300-as objektív nem 105-450mm ekvivalens gyújtótávolsággal fog rendelkezni, mint a többi márka belépő/félprofi gépeinél, hanem 140-600 (!!) mm ekvivalenssel. Ez néha jó, néha kevésbé, értelemszerű a dolog, szerintem nem kell sokat magyarázni. Mielőtt bárki megijedne, igen jó nagylátószögű objektívek vannak Oly-ra is, és igen, a 2x-es crophoz képest (is) nagylátószögűek. Az Olympus objektívjei ráadásul már kitobik szintjén is igen korrektek - a felsőbb kategóriás objektívek meg döbbenetesen jók. Itt is érdemes objektívkínálatot és árakat nézni, sajnos ezeknek a jóféle objektívek az árát is elkérik általában.

    Térjünk át a vázakra:
    Nikon, Canon vs Sony, Pentax - a Sony és a Pentax vázba épített képstabilizátorral szereli a gépeit, míg Canonnál és Nikonnál az objektívbe van a képstabi - ha épp van. Bővebben erről szintén az első hsz-ből lehet tájékozódni. Képminőségben, szolgáltatásokban, anyagminőségben nem érdemes a márkákat generel nézni, nem is lehet, egyes modelleket van értelme csak összehasonlítani, de az bátran kijelenthető, hogy gyakorta a Sony/Pentax jobb vázat kínál azonos árban, mint a Nikon és Canon. Sok szempontot lehet itt is nézni, pl kereső mérete (általában a Pentax lesz a nyerő), liveview megléte és használhatósága (általában a Sony lesz a nyerő), felépítési minőség, szolgáltatások, apró, a használatot megkönnyítő dolgok - gyakran szintén a Sony, vayg a Pentax kerül ki ilyen szempontok alapján is győztesként a négy márka belépőgépeinek összehasonlításakor. Tévedés ne essék, a Nikon és a Canon is tud gépet gyártani, és lehet olyan szempontokat találni, ami alapján azt mondhatjuk, hogy ők a jobbak, de az egy sültmarhaság, hogy a Nikon/Canon olyan előnyben lenne, hoyg a többi gyártó gépeit élből ki kéne zárni. Sőt, belépőszinten/félprofi kategóriában az is, hogy bármilyen előnyben lennének.
    Az Olympust megint kihagytam a felsorolásból. Az Olympus itt is egy érdekes gyártó, olcsó kategóriában nem kínál túl sok gépet, gyakorlatilag az E-5xx sorozat - főleg az E-520 - az, ami ajánlható. Az E-4xx gépek markolata (mivel gyakorlatilag nem létezik) igen sok embert elriaszt, teljes joggal, mert a legtöbb ember számára borzasztó ergonómiájában, a felsőbb kategóriás gépek meg drágák, legalábbis a mi szempontunkból most kiesnek. Szintén beépített képstabi, viszont a kisebb szenzorméret miatt nagyon magas érzékenységeken némileg a konkurencia felett vannak zajban, valamint a keresőjük is kisebb - belépő kategóriában főleg - mint a konkurens modelleké. Mindenesetre innovatív gyártó és igyekszik, főleg a haladóbb modelljeibe minden földi jót beletenni, így nem véletlen, hogy igen sokan, olyanok is, akik igencsak tudják, hogy mi is az a fényképezőgép, és baromira értenek hozzá, választják az Olympust.

    Az, hogy valaki azt ajánlotta, hogy Canon-t vagy Nikont vegyetek, így ebben a formában valami elképesztő tájékozatlanságról vagy/és szűklátókörűségről tesz tanúbizonyságot. Vannak különböző szempontok, minden egyes szempont alapján minden egyes gyártó minden egyes gépét meg lehet és meg is kell vizsgálni, ha az ember gépet választ, osztályozni kell ezeket a szempontokat fontosság szerint, megnézni, hoyg egyes gyártók egyes elérhető gépei mennyire felelnek meg nekik, vagy épp mennyire nem és utána dönteni. Élből kizárni márkákat butaság lenne - ne tegyétek. A kedves ajánlónak meg üzenem, hogy ha segíteni akar valakinek, akkor legyen szíves ne beszéljen zöldségeket.

    Szerk: az esetleges helyesírási hibákért, és furán összerakott mondatokért elnézést kérek, igen hulla vagyok már.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák