A hónap első felében írtunk arról, hogy egymilliárd dollárra is büntetheti az USA a TSMC-t, ugyanis az Egyesült Államok Kereskedelmi Minisztériumának nem tetszett, hogy a Huawei-hez kerültek a cég által gyártott lapkák.
Hirdetés
A tajvani bérgyártó most reagált a helyzetre, és az éves jelentésükben megfogalmazott állításuk szerint csupán korlátozott rálátással és információval rendelkeznek arról, hogy a legyártott terméket hol fogják majd használni. Ez megnehezíti azt, hogy teljes mértékben biztosítani tudják, hogy a legyártott lapkák ne kerüljenek olyan cégekhez, amelyek elméletben nem is szerezhetik be őket.
Más szóval a TSMC nem tudja egyértelműen garantálni, hogy egy tiltólistán szereplő vállalathoz nem jutnak majd el a legyártott termékeik, mivel nincs rálátásuk a teljes ellátási láncra, így az egyes érintett cégek, közvetítőkön keresztül ki tudják játszani az USA korlátozásait. Ez persze később kiderülhet, és ebben az esetben maga a közvetítő is felkerül a tiltólistára, de addig minimum egy megrendelést teljesíthet a TSMC.
A probléma alapja egyébként az, hogy a TSMC-hez leadott, adott lapka legyártásához szükséges adatok nem teszik meghatározhatóvá azt, hogy ki fejlesztette magát a dizájnt. Tehát előfordulhat, hogy a Huawei úgy rendel egy lapkát a TSMC-től, hogy titokban megbíz egy még nem tiltólistás céget, hogy adják le a szükséges adatot a bérgyártóhoz, majd ez a cég megkapja a fizikailag kész lapkákat, amelyeket átjátszik az eredeti megrendelőnek. Ilyenkor a TSMC nem fogja előre látni, hogy a termék majd olyan céghez kerül, amelyhez elméletben nem kerülhet.