Hirdetés
-
PROHARDVER!
A Linux Mint bemutatása
Új hozzászólás Aktív témák
-
Frawly
veterán
A Mint nem azért használ kevesebb memóriát, mert kiszedtek az Ubuntuból ezt meg azt, hanem fordítva, az Ubuntu azért eszik többet, mert többféle vackot tett bele a Canonical. Snap meg egyéb gnome-os vackok. Igaz Ubuntuból is vannak könnyebb rendszerek, pl. Xubuntu, Lubuntu, illetve Ubuntu minimal netinstall-ra is felhúzhatsz saját rendszert. Linuxon főleg a grafikus felület dönti el a memóriaigényt, meg a mellékelt programok. Általában a kezdőknek még használható, erőforrás-használatban könnyebb grafikus felületek az IceWM, Openbox. Esetleg LXQt, Xfce, de azok már határeset, mert több memória kell nekik.
Egyébként ja, Linuxnál is a belépő szerintem 4 GB, igaz ez alatt is el lehet lenni, de az hardcore/poweruser terület, terminálos programok meg billentyűzetorintált, minimalista ablakkezelős felhasználás. Ha csak kezdőbb linuxos valaki, akkor a 4 GB elég minimum Linuxon is, nem csak Windowson. Ennek legfőkébb a böngészés az oka, nem a rendszer eszik annyira sokat, hanem a weboldalak böngészőben.
A Chrome Linux alatt is népszerű, de ott legtöbbször Chromium formájában futtatják, de elég népszerű Google Chrome-ként is. Viszont pechjére Linux alatt még népszerűbb a Firefox, erőforrást is kevesebbet eszik, meg sok disztróban ez a deafult. Windowson a Chrome vezet.
Nálam Arch alatt SwayWM-et használva a boot utáni idle fogyasztás 141 MB, ha beizzítom a böngészőt, ami Firefox, pár füllel, akkor megnő, jelenleg ~800 MB-ot mutat a htop. Azért ez nem rossz, tekintve, hogy az Ubuntu meg a Mint böngésző nélkül, indulásból megeszik ennyit.
Nekem a 16 GB RAM-ba beleférne több fogyasztás is, de szeretem a minimalista megoldásokat, mert azok gyorsabban is indulnak, mivel kevesebb szutykot kell betöltögetni hozzájuk. Pattogósabb így a rendszer. Nálam 2 GB az alsó határ, annyi RAM-mal fogösszeszorítva, swapolgatva ellennék. Azalatt, főleg, ha 1 GB alá megyünk, nagyon nyögvenyelős lesz minden, ahogy elindul egy böngésző.
Bár a böngésző fogyasztása is mérsékelhető, JS-ek és reklámok tiltásával felszabadulnak erőforrások. Meg mondjuk próbálsz kevesebb fület nyitva tartani. Így jelentős erőforrás spórolható.
Kérdezted korábban az egyszerű text editort: Linux alatt sok ilyen van. Notepad-hez a legközelebb talán az Leafpad van, de elég minimalista az uby által ajánlott notepadqq, Xed, esetleg gedit. Ezek egyike sem annyira bloat. Esetleg terminálban a micro nevű szövegszerkesztővel próbálkozhatsz, bár ahhoz kell egyfajta haladóbb linuxos szemlélet is, amire nem tudom készen állsz-e még.
Wine-be van Notepad beépítve, de ne használd, mert pont ott van értelme a Linux használatának, hogy nem kell ócska, windowsos szemetet futtatni, meg vírusirtót meg ilyesmiket. A Notepadnál szinte amúgy is minden jobb. A Leafpad szinte egy az egyben Notepad klón, és mentéskor lehet benne más kódolásban mentést választani, megnyitáskor meg automatikusan támogat többféle karakterkódolást.
Új hozzászólás Aktív témák
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux Mint-et használó kezdők és haladók valamint a még csak azzal ismerkedők számára.
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját! -> [link]
- Keresem az alábbi PC játékokat! (Teljes lista a leírásban!)
- Eredeti Microsoft termékek - MEGA Akciók! Windows, Office Pro Plus, Project Pro, Visio Pro stb.
- Eladó Steam kulcsok kedvező áron!
- Game Pass Ultimate előfizetések 4 - 19 hónapig azonnali kézbesítéssel a LEGOLCSÓBBAN! AKCIÓ!
- Windows 10 11 Pro Office 19 21 Pro Plus Retail kulcs 1 PC Mac AKCIÓ! Automatikus 0-24
- Apple iPhone 13 Mini / 128GB / Gyárifüggetlen / 12Hó Garancia / 84% akku
- Bomba ár! Fujitsu LifeBook U727 - i3-7GEN I 16GB I 256SSD I 12,5" FHD I Cam I W11 I Garancia!
- GYÖNYÖRŰ iPhone 11 128GB Yellow -1 ÉV GARANCIA - Kártyafüggetlen, MS3125, 100% Akkumulátor
- Lenovo ThinkPad T480, T580, P51s, P52s, T480s belső akkumulátor eladó
- LG 65C3 - 65" OLED evo - 4K 120Hz 1ms - NVIDIA G-Sync - FreeSync Premium - HDMI 2.1 - PS5 és Xbox!
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: CAMERA-PRO Hungary Kft.
Város: Budapest