-
PROHARDVER!
Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel
Új hozzászólás Aktív témák
-
válasz
Rimuru #35537 üzenetére
Legalább ha valami funkciója is lenne
Ezt nem értem, a képnek mi lenne egyébként a funkciója?
Már azon kívül, hogy vizuálisan ábrázol valamit, amiről szó van.A Mint az főleg a kezdők disztrója, nem azoké, akik még DE- t sem használnak.
Sokan, akik még nem láttak Linuxot, azoknak mindenképpen fontos lehet, hogy érje őket egy pozitív vizuális impulzus.
Megfigyeltem, hogy a TV, Mobil, akármi bemutató topikokban elég sok kép van a bemutatott eszközökről! Ez igen furcsa, mert azért az emberek zöme látott már TV- t, Mobilt, etc.
Ugyanekkora hülyeségnek tűnhet hozzáértőknek a képek alatti első két mondat is! De akár hülyeségnek tűnhet az egész összefoglaló is, elég lenne ennyi:
Linux Mint
Ezen a linken olvashatjátok el a Linux Mint felhasználói kézikönyv- et.
-
Ha már úgy is vagytok itt páran őstag- ok, meg más hozzáértő, érdeklődő, rászemlélhetnéek erre az Összefoglalóra, ami a disztró topikjába készült. Hátha kiszúrtok valamit vagy valami nagyszerű ötlettel súlyosbítjátok a leírást!
-
-
-
válasz
teleahocipöm #35515 üzenetére
Annyira szerintem nem vészes a HDD állapota, bár nem is tökéletes. hdsentinel ezeket írja érdekesebb attribútumokról:
Az igazán kritikusak az off-line uncorrectable sectors count, a reallocation event count, reallocation sectors count, spin retry count, pending sectors count.
A legofntosabb értékek, melyeket a legtöbb lemez támogat: (a kondíció % is ebből kerül számításra)
Raw Read Error Rate: Fizikai olvasás hibák száma, azaz nem számít bele az adatátvitel során keletkezett hiba és/vagy az esetleges belső gyorsítótár hiba, csak a valóban lemez felületén keletkezett olvasás esetén történt hiba
Reallocated sectors count: ha egy szektor meghibásodik, a tartalma egy tartalék területre kerül át és utána ez a terület veszi át az eredeti szektor szerepét. Az egyik legfontosabb paraméter. Ha nagyon sok van, akkor a fej hibája gyanítható, ellenkező esetben ''csak'' a lemez sérült meg ill. valami ''kosz'' van a felületen.
Seek error rate: pozícionálási hiba, mikor a fej egy megadott sávra kell, hogy beálljon. Ha túl sok, az azt jelenti, hogy a fejet mozgató mechanika nem tökéletes.
Power on time count: természetes öregedés, igazából nincs hatással az egészségi állapotra, de használt autónál is megnézzük a futott km-t ugye
Csak a 65536 feletti része számít, azaz az alsó 16 bit (jobb oldali 4 hex számjegy) nem.
Spin retry count: induláskor az újrapróbálkozások száma, ha nem sikerül egyből felpörgetni a lemezt. Pl. motor vagy csapágy probléma okozhatja.
Reallocation event count: hány fentebb említett átmozgatási esemény történt. Ha az értéke nagyjából megegyezik a Reallocated sectors count-al, akkor a lemez folyamatosan romlik, 1-1 alkalommal 1-1 szektor válik hibássá. Értelemszerűen nem lehet nagyobb a Reallocation sectors count-nál.
Current pending sectors count: függőben lévő szektorok, melyek néhány újrapróbálkozás után vagy megjavulnak vagy véglegesen elromlanak. Bármely esetben ez az érték csökkenhet.
Off line uncorrectable sectors count: javíthatatlan szektorok száma, ugyanolyan súlyos, mint a Reallocated sectors count
Write error rate: fizikai írás hibák száma, ld. raw read error rate csak írásra vonatkozóan.
Az általad leírt jelenségek és smart alapján a HDD nem okozó, inkább maga is elszenvedője valaminek, például hibás tápellátás.
Nem értek hozzá, ha gondolod, ebben a topikban pontosíthatod a a dolgot.
(#35518) Sub-ZeRo
Te tudod. Ráérsz ezt a legvégén kipróbálni, addig szenvedj vele még egy kicsit.
-
válasz
teleahocipöm #35511 üzenetére
Érdekes a Badblocks-ot és ez az eredmény.
Felrakhatnád ide a smart kimeneteket pastebin- nel. -
Szia!
Cinnamon és itt a beállítás:
Ha jól emlékszem, kell hozzá a Finomhangoló gnome-tweak-tools is, amiben engedélyezni kell a globális sötét témát. Utóbbi időben elég sok téma felkerült, el se hinnéd, mennyi kinézetet lehet kutyulni itt is, nem csak KDE- ben!(#35509) CPT.Pirk Látom, megjelent
, holnap átmazsolázom! Ideje már újra nekiugrani a Chakrának.
Ajánlom az új Chakra cikket mindenkinek, aki még nem ismerné a KDE- king disztrót!
-
Persze, nem vettem észre az idő múlását!
A fél éves Intel 520- ra is ezeket írja, csak éppen semmi baja nincs.
(#35506) teleahocipöm
Nézd meg a gsmartcontrol programmal is, ez meg állítólag jó kis HDD- s program, de dos- os és fogalmam sincs, hogyan működik.Ez is hasonló.
-
válasz
Sub-ZeRo #35500 üzenetére
"mert eddig is így csináltam, ahogy. Amióta linux van fent, nem tudok pendrive-ról elindítni a linuxot."
Mint alatt kéne megpróbálnod kiírni az iso- t, ha már van egy saját pendrive írója mintstick néven! Rengeteg Linux iso- t írtam már ki hibátlanul vele.
Külön ikonnal indul a a pen- formázó és a lemezkép- író is:
(#35488) teleahocipöm
Inditottam egz ontesztet mar 10%-on all jo ideje, latom van egy rakas -6 db- nyugtalanito Hiba varhato a Tipus ful alatt.A típus fül alatt írtakat ne vedd figyelembe, nekem a 2 napos HDD- re kiírta, hogy túl öreg!
-
válasz
Rimuru #35424 üzenetére
Én inkább maradok a kérdéseknél, nem vagyok még közel sem azon a definitív szinten, hogy definiáljak bármit is! (ez mekkora megfogalmazás, akár kötélrevaló politikusnak is mehettem volna)
SSD overprovisioning, hát ez pont rossz 5let volt tőlem
, mert a pontos fogalom az ok, de az optimális használata/beállítása a gurukat is megosztja. Pedig pont ez lenne a lényege.
Ha a gépem nem omlik össze táphiba miatt, akkor ilyen SSD/Linux fogalmakat megpróbálok összeollózni, bár van ennek is topikguruja, berus.berus. -
válasz
Rimuru #35384 üzenetére
Más: Szerintetek lenne értelme egy írni egy fogalmak összefoglalót (gondolok itt pl a fenti dologra, WM, DE, DM, stb...)
Lenne bizony, sajnos a kezdőknek egy darabig ezek a fogalmak abszolút összekeverednek a fejükben. Ha készülne ilyen Linuxos alapfogalmak c. írás, azt be lehetne tenni a topik/ok Összefoglalójába is.
-
válasz
m165le2 #35379 üzenetére
Inkább így másold be,
(#35377) CPT.Pirk
hogy mindenki tudja, mire született a válasz!
Ha jóval régebbi a hsz, és fontosnak tartod, hogy megtalálják, akár így is csinálhatod:
(#35380) Fenyő Ez témába vág bőven, utólagos engedelmeddel onoltam.
(#35382) CPT.Pirk Dehogy látok rá, mint TG, valamelyik RIOS írásban lehet követni a korrektúra alatt álló cikkeket. meg is van
-
válasz
m165le2 #35376 üzenetére
Újoncként valószínűleg elkerülte a figyelmed az 5 perces szerkesztési szabály! Alkalmazt te is légy szives!
(#35377) CPT.Pirk
KDE-ben bezzeg ez is meg van csinálva.
Ha odáig eljutnék Chakrában, most még startx- el se akar beengedni!
Az újra telepítéssel most már megvárom az új tzikked, elég régóta korrektúrázzák már.
(#35379) m165le2 Mindenki így használja, mint ebben az esetben én is 3 hsz- ra válaszoltam! Nem sértődik meg senki, ha így válaszolsz neki!
-
válasz
Polllen #35236 üzenetére
Ritka eset, de előfordult már, igaz Win jellemző, de egy próbát megér, próbálj ki más usb portot.
Közvetlen alaplapi port legyen- toldó kizárva-, ha eddig 3.0- án próbáltad, dugd át 2.0- ra."Nem lehet valahogy előcsalni, h kiírja mit csinál pl. Ubuntu?"
Úgy néz ki, hogy nincs mit kiírnia, mert nem csinál semmit!Érdemes lenne megnézned nem Ubuntu/Debian alapú disztrót is. bár Puppy sem az
(#35233) Jim-Y GRUB- ot alapvetően meghajtóra telepítünk, nem partícióra.
-
válasz
Polllen #35219 üzenetére
Szia!
Adatlapodon szerepel a Win 8.1, gondolom úgy indítanál live- ból, hogy most is az van fenn a gépen. Nem tudom, mennyire vagy otthon dualboot telepítésben, ha nem ezt a leírást nézd át, az
5. Shiftes újraindítás fejezetben UEFI-beállításoknál lehet a megoldás, azokat állítsd át.
Hátha ez a gond!
(#35221) Polllen Lehet, hogy mégsem ez.6. Fekete GRUB fejezet?
-
Igen, a megszokás, engem az is zavar, ha az egérmutató mellett ugrabugrál valami figura! korcsmában le lehet csapni az ilyent!
Jó, ha találtál megoldást a dologra, én is majdnem javasoltam, hogy töröld a Mate-panel 1.18- at, de ilyen durva megoldásokat már nem említek inkább, az elején sok mindent ki tudtam így nyírni!
-
Elnézést, hogy ennyi kérdésem van...
Ezért van az abszolút kezdők topikja!
Panel súgó azt írja, hogy egy panel esetén az nem törölhető. A cairo miatt zavar, gondolom, marad az elrejtés,
ha az Elrejtőgombok megjelenítését is bepipálod, akkor a két alsó sarokbann lévő kis téglalap gombra katintva el is tűnik, csak az egyik kis téglalap gomb marad oldalt. A képen a cairo nem látszik, mert kilőttem, idegesít, hogy ugrál fel- alá.
-
Átjöttem Mate- ra, feltettem a cairot, ugyanazt csinálja nálam is!
Úgy tudod megoldani, hogy az Indítópultba berakod a hozzáadás- sal így:/usr/bin/cairo-dock -o
A beírt parancs végén az -o beírásával nem jön elő induláskor, hogy miként akarod indítani a cairot, az -o indítja opengl módban, a -c meg anélkül.
-
2 GB memória már épp az a határ, amikor akár érdemes lehet 64 bites rendszert felrakni, több memóriát használ, mint a 32 bites, emiatt érdemes legalább ugyanannyi swap- ot használni a fizikai memória mellett. A 64 bites processzorok 64 bites szoftverekkel jobb eredményeket érnek el, itt olvashatsz pro és kontrá- t.
Első Linuxomat régebbi gépemen 32 bites változatban telepítettem, de hamar lecseréltem 64 bitesre hozzáértők javaslatára, azt vettem észre, hogy a 2 GB memória is bőven elég volt, néha használt minimálisan swapot! AMD Athlon 64 x2 CPU home user felhasználás -
hmmm... hát semmi, de amikkel kipróbáltam, azokkal nagyon pörgős, egyszerűen kezelhető volt az XFCE, de sokan a MATE- t kedvelik erőforrás használat szempontjából se túl sok a különbség.
Én a Cinnamont használom alapból, második a KDE. Hogy mi tetszik az embernek, amit a gépe is bír, az teljesen ízlés dolga.
(#35152) IstvánLászló Azt lehetőleg ne írjuk le, hogy ha nem válaszolnék, akkor annak ez vagy az az oka! Csak köszönő hsz- t se írjunk túl sokat.
Ezek a dolgok kinyírják a topikot.
-
Nincs mit köszönnöd, bár most csőbe húztál, de ha már felraktam a MATE- t, meglesz ez is az XFCE mellé így én is tanulok valamit!
Ha csak Cinnamon van fenn, sok dologhoz nem tudok hozzászólni, egy kicsit megismerem ezeket is, XFCE nem rossz, de kipróbáltam Lathronos ft Voyagerét, no ahhoz a kinézethez kell rajta alakítani.
-
Én eddig úgy tudtam, hogy a Gnome3 és a Cinnamon nem működik együtt a compizzal, stabil működést biztosan nem eredményez, ha felrakod és elkezded beállítgatni!
A Mint 17.1 XFCE és MATE alapból tartalmazza a compizt, most látom, a MATE- nél is az Asztalbeállítások- nál az Ablakok- re kattintva lehet váltani compizra. Ha compizt szeretnél, ezeket a DE- ket válaszd!
-
-
Szia!
Neked is
-s 7végét!
Nincs most fenn Mate, de XFCE- ből kiindulva, ha ott kiválasztom a compizt, az alap ablakkezelő helyett, akkor érthető módon jó pár ablakkezelési beállítás nem fog működni. Ez lehet nálad is, nem tudom MATE- nél hogyan választottad a compizt, egyáltalán választható- e vagy úgy beleintegrálták, hogy nem lehet menüből, csak valamely konfig beállítás megváltoztatásával.(#35107) KFeri22
Neked is érdemes kezdőként a conky-manager- t kipróbálnod! -
válasz
kovaax #35070 üzenetére
Teljesen igazad van, de azt az állapotot is meg lehet érteni, amikor valaki Win után szembekerül a Linux-bőség zavarával.
Én egyébként nem tapasztalom a segítőkészség hiányát! A saját jól bevált disztró ajánlása is inkább az ismert problémakör elkerülését célozza sok esetben.
Valamelyik nagyot! - ez kicsit félreérthető, mert kezdőknek szerencsére kifejezetten nem javallotta senki a Debiant vagy az Archot.
"KFerinek az LXDE és XFCE közti különbség megtapasztalásához az én megoldásom adja a legoptimálisabb megoldást"
Meggyőztél, ebben az esetben tényleg az a legjobb javaslat!Úgy láccik, mi sem vagyunk mindentudók!
Mondjuk én is egy ilyen hibasorozatba történő belefutás után találtam rá kedvenc disztrómra! -
-
válasz
Lathronos #35053 üzenetére
Némi extra?
Nem próbáltam az eredeti Voyagert, de ez tényleg nagyon jó! Nem hagytál ki belőle semmit, home user ezt felrakja és kész, ráadásul modern kinézete van, a gyerkőcök se mondanák fapadosnak!(#35063) kovaax Akkor megmondod, melyik az a disztró amit mindenkienk használni kéne kezdőként?
Nem kéne itt ennyit vacakolni, hogy ki milyen disztrót szeretne/ajánlana.
Lehetne csak egy Linux is és várnánk a 10- et belőle? Ilyen oprendszer már van. -
válasz
kovaax #35026 üzenetére
"Ez az őrült disztróról disztróra ugrálás, amit itt nyomatnak sokszor, szerintem nem vezet sehova."
Szerinted! Szerintem meg segít megtalálni az adott gépnek és a felhasználó ízlésének legmegfelelőbb disztrót.
TG kérés:
Nem kezdő topikosoknak is figyelmébe ajánlom az 5 perces szerkesztési időt és ugyanazon kérdés több topikban való feltevésének elkerülését! -
válasz
KFeri22 #35021 üzenetére
Itt található egy linuxmint.hu- s fórumtárs által remasterelt Linux Mint 17 LXDE 32bit HU.iso nagyon jó kis disztró, amit neked is érdemes lenne kipróbálni, akik kipróbálták, nagyon dícsérték.
A remaster változat magyar nyelvű már a kipróbálás során is, és bele lett rakva több olyan program, ami a kezdőknek szükséges lehet, de a telepítésükkel így nem kell fáradniuk. A fapados érzés sem fog zavarni senkit ebben a disztróban.
Egyébként, ha XFCE- s változatot akarsz kipróbálni, a Mint 17.1 XFCE is igen jó kis disztró lett, alapból ebben is sok minden benne van, amit más változatoknál külön kell telepíteni.
-
válasz
KFeri22 #35007 üzenetére
Szia!
Annyi disztrót telepíthetsz egymás mellé, amennyi ráfér a meghajtódra, határt a géped ereje szab csak. Boot- nál a GRUB- ban ki tudod választani, melyiket szeretnéd indítani. Ha nem megy XFCE- vel elég jól, akkor próbálj ki LXDE- s változatokat. LXLE 14.04, Peppermint OS, Bodhi Linux 3.0 Ez utóbbi Enlightenment asztali kezelőt használ.A legjobb így kipróbálni egyébként!
-
válasz
Damateo #34940 üzenetére
Nézz csak be oda, válaszokat is kaptál a kérdésre!
Előfordul az ilyen, azért is segítek, hogy vissza tudj menni az időben! Nem volt picit sem dejavu érzésed(?), mert nekem egyből beugrott, hogy ezt már ott tárgyaltátok, ha nem is pontosan emlékeztem a kérdésre.Már csak az a kérdés, hogy mit csináltál egy éve ez ügyben!? Csak feltetted a kérdést, hadd rugózzanak rajta, aztán nem is érdekelt tovább a téma?
Az OK, hogy nem használod a keresőt, de pont egy saját thread- et egy év múltán másik topikban elindítani?
-
Kezdetekkor én is beugrottam ebbe a hibába, hogy közös /home- mal operáltam.
Más disztrónak is megadtam a /home- ot.
Ezt most abszolút kezdő szinten írom le:
Egyenlőre ne csinálj külön partíciót, mivel mindíg más disztrót próbálsz ki, akkor hasznos ez, ha ugyanazt a disztrót telepíted újra ugyanazon DE- vel és ugyanazon programokat telepíted vissza így:
ez csak egy példa:
dpkg --get-selections > telepített_csomagjaim.txt --->kimásolás
dpkg --set-selections < telepített_csomagjaim.txt --->visszamásolás
[link]Nézz bele a /home- ba rejtett fájlokat is megjelenítve és látni fogod mi lesz a probléma ezzel!
Az openSuse Gnome /home- ot megadod például a Manjaro XFCE /home- jának is, mi fog abból kisülni?XFCE tálca kérdésedre próbáltam megoldást találni, de nálam meg csoportosítani nem lehet, akármennyi azonos fület hozok létre a tálcán. Mint XFCE- nél próbáltam, compiz ablakkezelés volt bekapcsolva. Egész jól megismerkedtem az XFCE beállításaival ezalatt, eddig még csak pár órát használtam. Sajna a Manjaro XFCE kernel panic-not syncing VFS:unable- el nem indul.
-
• jdk7-openjdk-7.u75_2.5.4-1-i686.pkg.tar.xz
• jdk8-openjdk-8.u40-1-i686.pkg.tar.xzEzek alapból benne vannak, nem? Nem működik valami?
Ha nincs benne alapból, ezeket tedd fel a polipból, jól kell működnie, ezeket sorolja fel a stable változathoz a Distrowatch is.Neked is napsütéses 7végét!
-
Nincs mit, sok sikert a Manjarohoz!
Tuti, hogy tele leszek kérdéssel, előre is elnézést érte!
Ennek külön örülök, mert biztosan sok jó válasz is fog érkezni! Ha egyszer sok időm lesz vagy valamennyire érteni fogok hozzá, én is nekifekszem jobban az Arch alapú disztróknak, Jelenlegi konfigommal valami bajuk lehet ezeknek, mert épp a linkelt Manjaro X - e adta meg magát reboot után, azelőtt ugyanezt csinálta a Chakra is, nemrég meg az Antergos.
Előző konfigom nem csinált ilyeneket.
Ugorj neki és ha már az elején nem jelentkezik valami vga nyűg, akkor rá fogsz kattani erre a disztróra! Időnként ki szoktam próbálni ezeket én is, mert néha unalmas a Mint 17.
RC- ként telepítettem még anno, upgradelgetem, frissítgetem, customizálgatom és semmi nem zavarja, minden csak működik. Erre a gépre biztos, hogy ez a tökéletes disztró, úgy vettem észre, hogy minden gépre megvan az abszolút optimális Linux változat, csak meg kell találni! -
Szia!
Leírásodnak ez felel meg szerintem legjobban. [link]
Manjaro Linux 0.8.12 "Ascella" Xfce
Van használható wikije is, de az Arch wiki is ott van, ha a saját kevés lenne.
Kipróbáltam ezt a verziót pár napja, nagyon gyors és tetszetős disztró saját magyar nyelvű manjaro-compizzal. Telepítése ugyanolyan egyszerű, mint a Mint- é, a terminal parancsok lesznek eleinte szokatlanok az apt-get után.
-
válasz
kisapa #34871 üzenetére
Ezt a linket mondjuk nem értem mi köze a dologhoz.
Mivel alábbi kijelentésedre
Amit elértem,hogy sikerült tönkretennem a 8GB-os pendríve-ot.
ez volt az igen logikus válasz:
Milyen pendrive-ot vegyek? topik(#34885) Freel Látom, már nem a kernel 4.0 piszkálja a fantáziádat!
-
Tonyk fórumtársunk írta imént, hogy még korai fejlesztői stádiumban van az új kernel. A frissítéseket, javításokat itt is megkapod a disztróban folyamatosan, de ilyen szempontból ne hasonlítsd össze a Wint és a Linuxot.
A kernel frissítéssel kapcsolatban olvasd el az itteni első hsz- t Kendek ft- től, jól leírja a kérdésedre a választ!
A kulcsa a stabil kernel.
De ha úgy érzed, átballagok a profik közé...
Ez se rossz poen, de inkább próbáld eldönteni, hogy a felteendő kérdésed abszolút kezdő vagy haladó szintű- e! Emiatt linkeltem kizárólag a haladó topikot.
-
-
válasz
agy73p #34804 üzenetére
Örülök, hogy sikerült!
Tényleg használd most már az 5 percen belüli szerkesztési lehetőséget!
spammer és Fenyő fórumtársakkal imígyen közlöm, hogy köszönöd nekik is a segítséget, mivel a nekik küldött smile- t tartalmazó hsz törlésre került!
(#34809) colomb2Értettem én amit írtál.
(#34811) Nestor16 Próbáld meg kevesebb meghatározással + ntfs-3g- vel is:
auto nosuid,nodev,nofail 0 0
auto ntfs-3g,nosuid,nodev,nofail 0 0 -
válasz
Rimuru #34797 üzenetére
A read/write támogatás jobb lenne. Egy éve próbáltam Debianon NTFS meghajtóra torrentezni és ott kellett külön az ntfs-3g,
talán még a fuse is! A képek alapján Nestor ft- nak is Debian van fenn, ha elárulja, azt is megtudjuk, hogy pontosan melyik verzió. Ha más nem marad, akkor ntfs-config kell oda.(#34800) Claude Leon [link] Annak mekkora esélye van, hogy az LBA flag okoz gondot?
-
válasz
agy73p #34792 üzenetére
Már egy ideje újra fel akartam tenni a Manjaro XFCE- t. Ismerkednem kéne a nem apt-get alapokkal. Valahogy nekem is olyan érzésem van, hogy gyorsabb, mint más eddig használt disztróm.
Ugyanúgy előjött a frissítési probléma, de nekem a megoldás működött.
Ott is volt ez a fájl /var/lib/pacman/db.lck, bár azt írta ki a terminal, hogy nem létezik.
A panelen a jobb alsó sarokban lévő ikonnál bezártad a frissítéskezelőt? Máshol nem okoz ez gondot, ha készenlítben van, de hátha.
Eddig úgy látom fut a frissítés. Minden kérdésre igen- nel válaszoltam.
De örülök, hogy a világ összes tükörszerverét leellenőrzi! -
válasz
agy73p #34783 üzenetére
Bocs, de ez a módszer most is működött, úgy sejtem!
Provokatív impulzus hatására a tevékenységek sorba rendezésének kényszere, hogy ezeket röviden logikailag összefoglald, más, akár azonnal vagy később jelentkező összefüggéseket hoz létre. Ezt nem könnyen lehet direkt akarattal előhívni.Huha, no mindegy, a lényeg, hogy mostantól kezdve egyre gyorsabban fog összeállni a kép, összefüggéseket fogsz felfedezni majd és nem érted, ez honnan ugorhatott be! Az agy megértési és alkotási folyamata sok módon befolyásolható, kár, hogy nem értek ehhez, mert ez igazán maga a csoda!
Manjaro az tényleg pörgős, remélem stable változatot telepítettél, mert Manjaronál hajlamosak ontani magukból a pre- változatokat!
Most nem ártana egy vonalon maradnod, mert a katyvazhoz nagyban hozzájárult, hogy kezdőként Ubuntu alapok, Fedora és openSuse követték egymást, mind más alapokra épít. Most meg jön az Arch alap, maradj most már ezen, amíg nem szerzel egy stabil kezdő rutint!
(#34785) CPT.Pirk Nem vagyok túl képben, de a ft- nak ntfs-3g hiánya is lehet, nem tudom mi van fenn a gépén, de a meghajtó ntfs- t használ.
-
válasz
CPT.Pirk #34776 üzenetére
Akkor OK!
Nem volt időm utánajárni, de ez valami szleng lesz, a'biztos.
Aha, kamon plíz, nemá' bazzeg, kapisgálom!
Nem lehetne valami szofisztikáltabb összetétel?
(#34777) Lathronos Hááát, nem biztos, mert én a Snoopy ebre gondoltam, mert az a szó jött fel jobb gombos kijelölésre. Sajna már rég fel voltam nevelkedve, amikor ezek a zenék előkerültek. Jáccanak ezek rendes rockzenét?
Ezt a komát én filmben láttam!(eléggé offenzívak voltunk, szerintem most figyelmeztetve vagytok ezért)
No, ezennel mindenkit felkérek, hogy az Offtopicot terhelje ilyen jellegű hozzászólásaival!
-
válasz
CPT.Pirk #34771 üzenetére
Az a baj, hogy maga a fórumtársunk se tudja követni, miket hoz össze. Amikor a már nem létező Ubuntu GRUB- ja kezdett el kísérteni a Fedoránál, ha jól emlékszem, akkor már nekem kezdett nagyon magas lenni! agy73p ft. szerintem szuper béta teszter lenne, még a nem létező hibákat, összeakadásokat is feltárná! Csak tök kopasz fejlesztő létezne, ha ő hadba lépne.
(Sorry agy73p, de ezt nem tudtam kihagyni, csak vissza kéne írnom az aláírásomba azt az iróniával kapcsolatos részt..▬............ ▬.)
-
válasz
CPT.Pirk #34769 üzenetére
Te csak az Ubi thread- et követted ezek szerint, Fedora például tökéletesen működött nála, csak pont az a DE nem tetszett és utána az openSuse is perfekt volt. A többi 25- 30 disztrót nem követtem pontosan már.
De abban mi a kihívás, ha valami működik?Még a végén halálra unjuk magunkat itt a kezdő topikban!
-
válasz
spammer #34764 üzenetére
Olvastam, ezért se értem, miért így csinálja ft- unk a telepítéseket, tiszta szerencse, hog az SSD nem 128 GB- os, mert azt hamar gallyra vágná ezzel!
(#34765) agy73p Nincs gáz, már mondtam, mindenki így kezdi, nulláról, értem én, hogy elsőre bonyolult kicsit, de egy csomó dolog le lett tisztázva, amitől lényegét tekintve veszélyes mértékben térsz el. Erősen gyanítom, hogy ez bármilyen részletes leírás mellett is megtörténne.
Jó példa erre az SSD particionálása, mekkora méreteket érdemes hagyni, etc., nem megy a virtualizálás, erre felszabod még kisebbekre az SSD- t, bár 10 GB még elég amúgy simán, magától nem fog hízni, ha odafigyelsz. De! Mivel kezdő vagy, nem tudsz egy csomó dolgot, amivel karcsún lehetne tartani, ezért javasolnak mindig többet kezdőknek a szükségesnél.
Ha nem fut az virtualbox, próbáld a vmware- val.Úgy látom egyszerre akarsz mindent megérteni, emiatt katyvaz van a fejedben és már azt is elfelejted, amit már tudsz, így nem érted, mit csinálsz rossz! Nagyszerű, mert ez sokaknál így működik, akiket érdekel és nagyon szeretnék megérteni a Linux működését. Sokan nem tanulták, nem informatikusok, nem rendszergizdák, csak home userek, mint én is. Ugyanígy szenvedtem bő egy éve és hiába írtak le egyszerű megoldásokat, nem értettem és mérgelődtem, miért nem írják le érthetően, aztán szép lassan rétegekről rétegekre rakódott le a sok infó. Már kezd rendeződni a fejemben, csak rá kellett éreznem a saját megértési ritmusomra, így lesz ez nálad is.
A helyedben én újra nekifutnék, lepucolnám az SSD- t és elkezdeném elölről. Meglepődnél milyen sok mindent tudsz már most is. Tervezd meg fejben és írd le, hogy jó lesz- e úgy, csak van már egy megkedvelt disztród! Az SSD optimalizálását később is megoldhatjuk!
vki aláírásában bent van, hogy ha nem bírjuk az iróniát, ugorjunk
Nincs már ilyen aláírás, nem fért össze jelen funkcióval.No para, ez az abszolút kezdők topikja! Időnként páran tépik a hajukat, de úgyis összehozzuk a végén, amit lehetséges. Ezzel is elismerve kitartásodat.
-
válasz
agy73p #34761 üzenetére
olvastam ezt a [link] hsz- t és ettől függetlenül az összes hozzászólásodat és a kapott válaszokat is! Azon gondolkodom, hogy volna- e jelentősége, ha minden létező információt, összehasonlítást beraknánk az Összefoglalóba!
Eddig mindig konkrét problémákat vetettél fel és az ezekre kapott válaszokra gyakorta fittyet hányva mentél a saját fejed után, ami valóban hasznos tud lenni számodra, mert így rögzülnének a dolgok, bár jelenleg jobb, ha nem rögzül, amiket csinálsz!
Ettől függetlenül hasznos a felvetésed, alakul is lassan az új Összefoglaló.
A jelenlegi probléma megoldása lehetne egyszerű is, de sok műveletet igényel figyelemmel párosítva. Nincs élő személy rajtad kívül, aki tudná, hogy pillanatnyilag hová, mennyi és milyen típusú oprendszert telepítettél, ha neked van ezekről egy pillanatképed fejben, akkor már beljebb vagy.
lev258 ft javaslata a lényeg most: De egy megfontolt partíciókiosztás mindenképpen hasznos. szofisztikáltan és röviden van megfogalmazva, így ne csak olvasd ezt a mondatot, hanem értelmezd is!
Mielőtt nekiugranál a dolgoknak, gondold végig mit akarsz elérni és olvasd végig újra az összes kérdésedet és az arra kapott válaszokat! Ha kialakul ezek alapján valamilyen konkrét elhatározás, írd le pontosan az adott helyzetet, mi a cél és mit tettél addig ennek eléréséért és mi a pontos hiba, amit nem tudsz egyedül kiküszöbölni.
Ha mindig össze- vissza kutyulod a dolgokat és utána kérsz segítséget nulla infóval, annak nincs túl sok racionalitása, bár sokaknak szórakoztató lehet!
-
Én köszönöm a megértésed, reméljük valaki tényleg megválaszolja a kérdést!
Még egy kis technikai kellemetlenség van sajnos. Mivel nem tetted fel a kérdést a haladó topikban, csak linkelted, ha innen törlésre kerül, akkor ott nem tudják elolvasni. Oda kéne beírnod a teljes szöveget és utána innen törlöm.
Ezt meg majd törli onnan Vladi fórumtárs, úgyis unatkozik! -
Szia!
A topik témája még Linux abszolút kezdőknek !Linux- haladóknak topicban lenne helye egy ilyen kérdésnek az Arch topik mellett. Oda rakd be légy szives, mert ha jönnek hasznos válaszok rá, akkor a későbbiekben is célszerűbb, ha ott találja meg a thread- et, aki rákeres!
-
-
A Linux abszolút kezdőknek topik Összefoglalója megújul/frissül és a végén lévő disztró ajánló kibővítése céljából javasolhatnátok, mely disztrók kerüljenek még be az eddig kettő mellé!
Ezen kívül rövid írások, cikkek is bekerülhetnének kedvenc disztróm témában, így aki érez hajlandóságot ilyen cikk írására ill van is már ilyen írása a PH- n, az nyugodtan felajánlhatja írását a az Összefoglalóba.
Megnyugtatásul említem, hogy nem én fogom ezen írások bekerülését elbírálni, hanem egy igazi Szakértő, az Összefoglaló szerzője! -
-
válasz
CPT.Pirk #34614 üzenetére
Nagyrészt sejtettem azért rögtön az első népszerű disztró ajánlóból is!
poen volt
Egyébként is úgy van ez a szerkesztés, hogy egyeztetni kell a szerzővel, ha azonosítható, nem piszkálhatok csak úgy bele, mint Topicgazda! Ha bármi van csak jelezd, én csak végrehajtó leszek/vagyok!Előre is kösz a segítséget!
Mint- nél ez nehezebb lesz, mert elég elhagyatottnak látszik! Igaz ott és az Ubinál ketten vagyunk eddig TG- k. -
válasz
CPT.Pirk #34604 üzenetére
Igen, kéne tudnom szerkeszteni. Vannak is ilyen irányú tervek, épp a TIR miatt is hozták létre ezt a funkciót. A Mint topicot frissíteni kell, mert még tán a Mint 9- ről tesz említést legfrissebbként.
A kezdő topic azért aktuálisabb jóval, de ha neked és bárkinek van javaslata, miket szerkesszünk bele a téma összefoglalóba, az ne tartsd/tartsa magában!
Közös érdek, hogy pontos, aktuális legyen!Ez az a fejezet, amiben felesleges C- k vannak, van egy pár tényleg!?
Miután a bootolás megtörtént, indítsunk el egy terminált. Ott su -, vagy sudo parancs után adjuk ki az (C)fdisk -l(/C) parancsot,
Utána nézek a szerk. technikai részének.
-
válasz
ubyegon2 #34589 üzenetére
Sorry, a RAM mennyiségét elnéztem, korán volt még úgy látszik! Így marhaságnak tűnik, amit írtam, lehet, hogy törölnöm kéne!
A többiek javaslataira érdemes támaszkodni, bár egy kezdőnek nem biztos, hogy jobb egy Debian testing alap, mint az Ubuntu 14.04 alap, ami igen stabilnak mondható Ubi létére.
-
Szia!
Érdemes egy Lubuntu alapú LXLE- vel kezdeni, ez is LXDE, de nem annyira fapados.
A CF card- ra telepítésre is vannak példák, LinuxCNC leírásban jól le van írva, miket kell/érdemes áthelyezni fizikai memóriába hasonlóan, mint az SSD- nél.
Sok memóriád van, így jól működne egy másik metódussal a TinyCore Linux, ami gyakorlatilag memóriából fut. Egyébként innen az első tízből simán bármelyik működne. Attól függ, mennyire ismered a Linuxot, Openbox, LXDE asztali felülettel az alapdisztrók is futnának szerintem, Debian, Arch, etc. -
válasz
agy73p #34579 üzenetére
Nem használok openSUSE- t 12.3 óta, az is rövid próbálkozás volt, de ha ez KDE features, akkor érdemes keresgélni a beállítások között, én mindíg találok benne érdekes beállítási lehetőségeket, igaz ritkán használom.
Szerk2: És még egy: újraindításkor a régi felajánlotta, hogy hova induljon: suse vagy windows. Ez hiányzik....
Ez a GRUB beállításokon múlik, kipróbálhatod a grub-customizer- t.
-
válasz
agy73p #34575 üzenetére
Lehet, hogy nem openSUSE- re való csomagot próbálsz telepíteni!?
Innen keresd ki az openSUSE- re vonatkozó sorokat az rpm csomag letöltéséhez és úgy próbáld meg.
Van ez 630 oldalas magyar kézkönyv az oS- hez, nem a legfrisseb kiadáshoz van, de az alapok szempontjából ez mindegy teljesen, fusd át párszor és ha gondban vagy könnyebben találsz megoldást. Fog ez menni, eleinte az embernek arról sincs fogalma, hogy mit ront el, később már legalább a hiba okát képes felismerni, no, akkor fog gördülékenyebben menni a Linuxozás!
(#34576) jimmy399 Nincs is gond ezzel, mindenkivel előfordul. A dolgokat normális hangnemben is meg tudjuk beszélni és a hangulatunk is jobb, nem úgy, mint itt például. Mindenki hibázik.
-
válasz
olivera88 #34564 üzenetére
Viszont ha törli grubot akkor nem tudom újra rakni mivel nem tudom honnan elindítani a Linuxot.
Itt elakadtam, mert nem értem mit nem tudsz újrarakni!? Win után a Linuxot? Azt kiírt iso- ról bootolva telepítenéd, mint eddig is nem? Ennek a folyamatnak a végén felrajka a GRUB- ot újra az 1. HDD- re és kész.
Egyébként Debian alól felrakhatod a GRUB- ot arra a meghajtóra, amelyikre akarod a
(#34566) jimmy399 Úgy látom minden nap előjön ez az 5 perces szerkesztési szabály!
Mint ebből a hsz- ból is láthatod, ha másik fórumtársnak írsz hsz- t, azt is meg lehet oldani a hsz száma és a nicknév megadásával, ezzel jelezve, hogy az adott hsz- en belül másnak is válaszolsz.(#34563) agy73p Az általad linkelt oldalon tényleg nehéz mást letölteni, mint a 13.2- t. Neked persze sikerül, ami másnak nehezen.
Hogy miként jön össze ez a 321 MB- os iso, az elég érdekes kérdés. Milyen meghajtó/partíció látható a képen, a torrent indítása mekkora méretű iso- t mutatott? -
válasz
agy73p #34554 üzenetére
A jövőben ezeket az ötleteléseket be tudnád szorítani egy hozzászólásba az 5 perces szerkesztési szabálynak megfelelően?
(#34549) agy73p 2015-03-05 21:17:19
(#34550) agy73p 2015-03-05 21:19:59(#34553) agy73p 2015-03-05 22:34:09
(#34554) agy73p 2015-03-05 22:35:11Az se hátrány, ha úgy írsz meg egy hsz- t, hogy nem kell egy másikkal megmagyarázni, hogy mire gondoltál az előzőben!
-
Akkor úgy látszik a Linux Mint lesz a közös vonal
Nem jó ötlet, ha mindkét gépet használják, akkor inkább az ugyanolyan asztali környezet lenne lényeges, hiába Mint mindkettő. KDE- s géptől átülnek az LXDE- s géphez és csak össze lesznek zavarodva!
(#34468) Lathronos Kár. Még most is ez van, de reményhal van.
-
válasz
agy73p #34399 üzenetére
Megértelek, de komolyan írtam, hogy jobban tanulod így a rendszert! Soakn leíratják a parancsokat is pontosan, de ők nem nagyon fogják megérteni, hogy mit csinálnak éppen!
Végre már legalább a OpenSüsü működik!
Bele fogsz ebbe jönni, viszont egy pendrive- ot érdemes lenne beszerezni, 4 GB is elegendő, sokkal könnyebb az iso- k írása és a telepítés is sokkal gyorsabb lesz! A friss Linux iso- kat meg innen kiindulva töltsd le inkább!Itt van is egy szuper pendrive, a topicos szakik is ettől az embertől veszik, postaköltség sincs!
-
válasz
agy73p #34396 üzenetére
Hasznodra lesz a Full Circle magazin „Virtualizáció” sorozat összesített kiadása, magyar és angol nyelvű is van.
Látom ez a Lilivel történő telepítés nagyon hozzádnőtt, úgy általánosságban azt vettem észre, hogy jó negyedét ha megfogadod az itteni javaslatoknak. Ez viszont jó, mert a sok probléma javaslatokkal szembemenő nehézkesebb megoldása oda vezet, hogy erősebben fog rögzülni és hamarabb megérted az egésznek a logikáját!
-
válasz
agy73p #34391 üzenetére
28 GB helyed van Linuxnak, ha nincs 4 GB fizikai memóriad, akkor csinálj a meglévő 2x -ét, de min. 4 GB swap- ot, a többit egyben hagyd meg a Linuxnak, a virtualbox azon a rendszeren belül fog futni, így lesz helyed többet is kipróbálni.
Kb így néz ki majd, a méreteket ne nézd a képen:
a cimkék csak tájékoztatásnak vannak beírva,
-
-
-
válasz
agy73p #34384 üzenetére
Nem egyszerű, de itt a CHS és az LBA, ha a Win CHS partícionálást kapott és a Linux extendednek kijelölted az LBA- t, akkor ezt valahogyan át kéne konvertálni, de ez automatikusan nem történik meg szerintem és emiatt célszerű, hogy semmilyen flag- ot ne jelölj be partícionáláskor a Linux fájlrendszernek, kivétel a /boot, ha kell.
Ennyit bírtam kiolvasni a leírásokból. Itt is megnézheted, hogy bár modernebb az LBA, a Linux a cylinderes megoldást használja.
Nem túl könnyed téma ez, emiatt javallom, hogy nézegess képeket akár gparted- es partícionálásról és azt fogod látni, hogy nincs LBA flag kijelölve.
Ahol ki van jelölve, ott láthatóan a Win- nek is ki van jelölve, így nincs konvertibilitási anomália.
itt egy példa egy Mint 17.1 64bit Linux Intel 520 SSD- n telepítve, látható, hogy nem használ LBA- t:
$ echo "this is a test file" > afile
$ sudo hdparm --fibmap afileafile:
filesystem blocksize 4096, begins at LBA 2048; assuming 512 byte sectors.
byte_offset begin_LBA end_LBA sectors
0 - - - -
válasz
agy73p #34377 üzenetére
Lili USB Creator-ban válaszottam a legördülő menüből.
Ezt ne tedd a későbbiekben
, ki tudja milyen régi verziót húznak be ezek a programok. Csak letöltött iso- t használj!
valamelyik paranccsal meg tudod nézni a verziót:
lsb_release -a
cat /etc/*-releaseAz extended- nél, sda4 kinn az LBA zászló, Linuxnál nem célszerű kirakni, mert felismeri automatikusan a lemez geometriáját. Ha a Win CHS- t használ, akkor itt az LBA okozhat esetleg anomáliát.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux disztribúciókkal még csak ismerkedők számára. A szerveres kérdések nem ebbe a topicba tartoznak.
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Milyen program ami... [link]
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Vélemény Linux Mint Debian Edition 4
- Tudástár MX-Linux 19
- Bemutató Linux a mindennapokban: Manjaro KDE
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Hír Zöld utat adott a nyílt forráskódú Linux meghajtóknak az NVIDIA
- Hír A Steam Play hozza el a Windowsra írt játékokat Linuxra
- Hír Hova jut a világ? Linuxot kínál a Windows Store!
- Steam Deck
- Kormányok / autós szimulátorok topikja
- Google Pixel 8a - kis telefon kis késéssel
- exHWSW - Értünk mindenhez IS
- Milyen légkondit a lakásba?
- Kerékpárosok, bringások ide!
- Okosóra és okoskiegészítő topik
- Videós, mozgóképes topik
- Renault, Dacia topik
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 9***(X) "Zen 5" (AM5)
- További aktív témák...
- ROBUX ÁRON ALUL - VÁSÁROLJ ROBLOX ROBUXOT MÉG MA, ELKÉPESZTŐ KEDVEZMÉNNYEL (Bármilyen platformra)
- 27%-OS ÁFÁS SZÁMLA I Jogtiszta Microsoft digitális és fizikai termékek I DIGITALKEYZ.COM
- Eladó steam/ubisoft/EA/stb. kulcsok Bank/Revolut/Wise (EUR, USD, crypto OK)
- Eladó Steam kulcsok kedvező áron!
- Eredeti Microsoft termékek - MEGA Akciók! Windows, Office Pro Plus, Project Pro, Visio Pro stb.
- Xiaomi Redmi Note 14 Pro 5G 256GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- Billentyűzet magyarosítás magyarítás lézerrel is! 10-15ezer közötti áron! Óriási betűkészeletünk van
- ÁRGARANCIA! Épített KomPhone Intel i7 14700KF 32/64GB RAM RTX 5070 12GB GAMER PC termékbeszámítással
- Xiaomi Redmi Note 13 5G 256GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- Telefon felvásárlás!! Xiaomi Redmi 9, Xiaomi Redmi 9AT, Xiaomi Redmi 10, Xiaomi Redmi 10 2022
Állásajánlatok
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest
Cég: CAMERA-PRO Hungary Kft
Város: Budapest