Hirdetés

Aktív témák

  • B.Tibi

    tag

    Készítettem róla egy kis összeállítást:

    (AHCI) Advanced Host Controller Interface

    Az alapértelmezett üzemmód a SATA-hoz az AHCI, mely elérhetővé teszi a SATA újabb funkcióit, mint amilyen a hot swap és a Native Command Queuing (NCQ). Ha a számítógép alaplapja vagy operációs rendszere nem támogatja az AHCI-t, akkor lehetőség van az IDE emulációra, azonban ekkor a SATA nem képes hozzáférni az ATA/IDE által nem támogatott képességekhez. A Windows eszközkezelő általában IDE emulációban működteti a SATA eszközöket mindaddig, amíg be nem állítják AHCI módra. A Windows XP hivatalosan nem támogatja az AHCI-t, azonban néhány saját eszközmeghajtó engedélyezheti azt. A Windows Vista, Windows 7, a jelenlegi Mac OS X és a Linux már alapból támogatják az AHCI-t.

    (NCQ) Native Command Queuing: a merevlemezen elhelyezkedő adatok kiolvasását optimalizáló algoritmus, az eszköz a pufferében tárolt olvasási és írási parancsok sorrendjét változtatja meg, így csökkenti azt a holtidőt, amikor a merevlemez az olvasó fejének mozgatására és a lemeztányér elfordulására vár. A merevlemez véletlenszerű olvasási-írási sebességét növeli.

    Hot swap: a hardvereszközök azon képessége, amely lehetővé teszi eszközök csatlakoztatását és leválasztását a rendszer leállítása és újraindítása nélkül. Ezt az operációs rendszernek is támogatnia kell. Pl. az USB egy ilyen szabvány, de a régi (ATA, U-ATA) merevlemezek esetén a mobil racket nem szabad ki- vagy bekapcsolni működő Windows alatt (Linux alatt más a helyzet).

    /Wikipédia/

    SSD-k esetén a trimmelés miatt mindenképp érdemes az AHCI funkcót választani.
    Bővebben itt...

    Az AHCI / RAID drivert kell választanod, ha elindítod meg fogja kérdezni, hová akarod elkészíteni, te betallózod a pendrive-od, és arra elkészíti. Elindítod a Windows 7 telepítőjét, amikor kéri a drivert betallózod a pendrive-od, és rákeresel, kijelölöd majd ok, és kész...

Aktív témák