Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Sokimm

    senior tag

    válasz ghostie #3295 üzenetére

    Elektronikai alapismeretek nélkül feleslegesnek látom az ilyen készletet (magamból indultam ki), mivel az arduino átlagosan csak egy legónak tekinthető, mindaddig, míg nem neked kell az elektronikai részéhez hozzányúlni (kivéve egy egy alkatrész cseréje, egy potméter bekötése, egy gomb-led bekötése). De az itt felsorolt lista nem igényel ilyen elektromos kezdőcsomagot. Az ardunio az felnőtt legó (szerintem), összerakod, írsz (vagy ollózol a netről) hozzá egy kódot, majd nézed és örülsz a végeredménynek. Ha ez elég stabilan megy (és mélyebb szinteket is megérintesz, akkor mélyülhetsz akár elektormos irányban, akár kódolás irányában (nem netről lopott include-okkal játszol), de ez még az elején nem igényel semmi mást, csak az alappanelt, meg a cél hardvereket, amilyen irányba készíted a projekted. (szerintem!)

    Természetesen ez egy magánvélemény, lehet tévedek (bátran javítsatok ki), de pár poti, led, előtét-ellenállás, lehúzó ellenállás (amit majd ha utánanézel, rájössz, hogy milyet vegyél) és kész is a "kezdő elektronikai kiegészíő pack".

    [ Szerkesztve ]

  • FireKeeper

    nagyúr

    válasz ghostie #3298 üzenetére

    nem akarom letörni a lelkesedésedet, de ahelyett, hogy rögtön nekiugrasz dolgokat megvenni, összedugdosni, meghajtani, jó esetben nem felrobbantani, nem lenne egyszerűbb/olcsóbb az elméletnek utánanézni? vagy az neked túl száraz? azt meg lehet kérdezni hogy most milyen szintű elektronikai ismeretekkel rendelkezel?

    steam, GOG, uPlay: @petermadach || HotS: PeterMadach#2675 || Xperia 10 V || Ultrawide & SFF masterrace || Unofficial and unpaid VXE R1 shill

  • Sokimm

    senior tag

    válasz ghostie #3300 üzenetére

    Jogos a meglátásod, hogy mélyebbre szeretnél menni (jómagam is ez irányba törekszem), de tartom magam ahhoz a véleményemhez, hogy arduniozni nem kell elektronikai tudás. A neten (vagy középiskolás tankönyvekben) van egy képlet, kiszámolod mekkora ellenállás kell a led elé (nem kell nagyon tudni miért kell, csak így működik), és megy a móka. Ha mélyebbre akarsz menni (áramkörtervezés, 555ic, időzítők, stb), akkor meg amúgy is felesleges az arduino. :) (értsd jól, a ló másik végét ragadtam meg :D )

    A kettő együtt, túl nagy falat. Mondok példát: Szétszedtem egy kínai ledes övet, aminek kíváncsi voltam, milyen elektronikai háttere volt. Van benne egy atmel eeprom, amit egy felirat mentes ic hajt meg, és 3 nyomógomb. Nah akkor most (arduino vs elektronika) menjek tovább? Ha arduinozni akarok, az eeprom használatát megnézem más hogy csinálja a neten, és máris külső memóriaként tudom használni ezt az atmel ic-t (az arduinomhoz). Ha elektronikailag akarok tovább menni, akkor a határ (áramköri szinten lefele), a csillagos ég.

    Tehát az arduino-hoz nem feltétlen kell bármilyen npn-pnp tranyókkal szenvedni, csak ha van rá lelki erőd. Ez esetben pedig a pdf-je tényleg többet mond minden próbálkozásnál (nyitófesz, átviteli értékek), aztán ha használni akarod a tranyót (veszel egyet, amit már datasheet szinten ismersz, és beépíed a dugdosós panelba, amihez nem kell arduinó, csak táp...)

    Szerintem a kettő nem olyan szoros családtag (elektronika-arduino) mint amennyire annak látszik (a programozása sem regiszterszinten megy (assembly), hanem egy "butított" felsőbb nyelv, amit a fordító szépen átdolgoz... Buta egy jószág (egy bizonyos belépő szintig) az arduino (ezért szeretem annyira), de az analóg elektronikai rész, a nyúl végtelen ürege (az arduino-hoz képest). A véleményem teljesen szubjektív, nem kell vele egyetérteni. :))

    Elnézést, ha nem tudtam tanácsot adni, hogy hol vegyél KIT-et, nem láttam ilyet még sehol.

  • lappy

    őstag

    válasz ghostie #3300 üzenetére

    Szia!
    Én amit tudok neked tanácsolni léteznek nagyon jó szimulációs programok amiken lehet sok alap elektronikai kapcsolást összerakni mindenféle veszély nélkül. Sőt van olyan amiben arduino is van és sok kiegészítőt lehet mellé tenni. Ennek az előnye hogy nem kell eszköz, hátránya hogy nem mindig úgy működik a valóságban. De alapnak kezdésnek szerintem jó. Érdemes ezzel kezdeni ha nem ismered az elektronokat :DD

    Bámulatos hol tart már a tudomány!

  • Janos250

    őstag

    válasz ghostie #3300 üzenetére

    Én Sokimm válaszához csatlakozom. Az Arduino egy lego, amit csinálni kell. A neten rengeteg példa van, szinte mindenre. Ha led és ellenállás van benne, akkor azt is odaírják, hogy mekkora ellenállást tegyél oda. Majd, ha már sok mindent megcsináltál, közben megtanulod, hogyan számold ki azt az ellenállást.
    Fiatal koromban, amikor elkezdtem elektronikával foglalkozni, megkérdeztem egy villanymérnök kollégát, hogy a Z80-as panel egyik TTL IC-jéhez mekkora hidegítő kondit tegyek. Hát, az nem olyan egyszerű, azt meg kell méretezni, mondta. Aztán láttam, hogy az ő paneljaira hasonló helyre mindenhova 100nF kondit tesz. Megkérdeztem, miért? Ekkorát szoktunk, mondta. Utána én is olyat tettem.
    Ha arra vártam volna, hogy megméretezze nekem, ma sem tartanék sehol. Az Arduinoban az a jó, hogy akár alapismeretek nélkül is lehet kezdeni, és az ismereteket közben bővíteni. Ha csak az elektronikai alapismeretekkel kezded, egy idő után megunod és abbahagyod. Tapasztalatból tudom, hogy 15-20 óra alatt pl. el lehet jutni elektronikai alapismeretekkel nem rendelkező srácokkal oda, hogy a saját mobiltelefonjukról kapcsolják ki-be az ESP8266-hoz kötött ledet (vagy készülék fűtést).
    Ez persze az én szubjektív véleményem és tapasztalatom, nem akarom cáfolni az ellenkező véleményen állókat. Mindenkinek saját magának kell döntenie.

    Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

  • gyapo11

    őstag

    válasz ghostie #3305 üzenetére

    A kész modulok összedugdosása, lib és forrás letöltése gyorsan ad sikerélményt, de nem érteni belőle semmit. Ez sok embernek elég, működik a cucc, OK.
    De aki érteni is szeretné, hogy miért kell oda ez vagy az az alkatrész, és miért pont az, annak más út kell.
    Lehet a könyvekkel kezdeni, lassú, sok időt és kitartást igénylő, száraz.
    Lehet szimulátorprogrammal, virtuális műszereket figyelni, ez már jobb, olcsó és sokkal élvezetesebb, meg lehet ismerni az alkatrészek működését, határait. De kicsit olyan, mint papíron tanulni a programozást számítógép helyett.
    Ha van rá valakinek 1-2 ezer Ft-ja, akkor füstöljön el pár ellenállást, tranzisztort, nyomozza ki, hogy miért történt, ezzel sokkal többet tanul közben. A Rádiótechnika cikkeiben sok magyarázat van, hogy hogy működik az áramkör, az évkönyvekben rengeteg hasznos kapcsolás, ami ötletet is adhat és elég könnyű összeforrasztani. Olyat kell keresni, ami még diszkrét alkatrészekből készült. Exponáló óra, féklámpa villogtató, feszültségvezérelt oszcillátor, szinuszgenerátor, ezekre még emlékszem hogy csináltam.
    Én is így kezdtem, utána szétszedtem az áramköröket, mert nem volt pénzem több alkatrészre, a végén már szinte ismertem mindegyiket.
    De a legjobb lenne találni valakit, aki ismeri az elektronikát, és van ideje magyarázni (személyesen), ez a leggyorsabb és legkönnyebb tanulás.
    És persze vannak a fórumok, mint ez is, ahol lehet kérdezgetni, de nem mindig jön válasz, nem mindig olyan, amilyet szeretnénk, és sokszor többféle nem teljesen egyező is lehet, ami zavaró.

    menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

  • soldi3r

    veterán

    válasz ghostie #3300 üzenetére

    Szerintem ne vegyel semmit, egyelore. Esetleg egy treninget, pl ezt, aztan innen majd meglatod mi kell meg.

    E30 (oo=[][]=oo)

Új hozzászólás Aktív témák