- Amlogic S905, S912 processzoros készülékek
- Kormányok / autós szimulátorok topikja
- Soundbar, soundplate, hangprojektor
- AMD GPU-k jövője - amit tudni vélünk
- Milyen videókártyát?
- Házi barkács, gányolás, tákolás, megdöbbentő gépek!
- Vezeték nélküli fejhallgatók
- CPU léghűtés kibeszélő
- Bemutatkozott a Lexar legfrissebb, strapabíró memóriakártyája, a Blue Plus
- MILC felhasználók szakmai topikja
-
PROHARDVER!
Mára a ProHardver!/IT.News Fórum is nagylétszámú Linuxban jártas taggal büszkélkedhet. Nehéz szinteket felállítani egy olyan rendszer ismeretében, ami annyira sokrétű, hogy teljesen szinte lehetetlen megismerni minden egyes részét. Azt azonban mindenki tudja, hogy kezdő-e vagy sem. Elsősorban nekik szólnak az alábbiak, de érdemes mindenkinek elolvasnia, mint útjelző táblát.
Új hozzászólás Aktív témák
-
xabolcs
őstag
Sziasztok!
a rEFInd miert nem tudja betolteni a 4.9-es (meg a 4.11-es) kernelt btrfs subvolume-rol, mikozben a 4.8-as kernelt minden problema nelkul betolti?
Error: Device Error while loading vmlinux-4.9.0-3-amd64
Persze igazabol az erdekel, hogy hogyan tudnam betolteni vele a subvolume-on levo 4.8-nal frissebb kerneleket.
-
megema
őstag
válasz
megema #25847 üzenetére
Átkonvertáltam a VirtualBox-os VM-et Parallels-essé és mily' meglepő úgy is működik a VNC, szóval a VirtualBox-nál van valami gáz. Valószínűleg rápróbálok a fizikális gépen is.
-----
Adott egy kis SSD a rendszernek és egy 2, valamint egy 3 TB-os HDD az adatoknak. Utóbbiakat 4, valamint 8 TB-osra tervezem cserélni. Ennek kapcsán felmerült az LVM és a partíciók kérdése. Jelenleg ext4 partíciókat használok LVM nélkül. Mit gondoltok, lenne értelme változtatni?
A /-nél el bírnék viselni snapshot lehetőséget. Akkor viszont btrfs vagy LVM? Melyik a jobb választás összességében?
Az én felhasználásomhoz pocsékolásnak tartom a RAID 1-et az adatlemezeknél, a RAID 5 meg ugye problémás, szóval inkább mentegetek. LVM-nél JBOD szinten összefűzni szintén nem akarom a meghajtókat, csak hátrányát látom egy esetleges vinyó halál esetén. Maximum külön LV-ként/VG-ként, de akkor meg mi lenne az egész LVM előnye számomra? Könnyebb költözés/mentés? A mentést azonos HDD-kre tervezem (USB-s dokkolóval), hogy probléma esetén csak ki kelljen cserélni őket. Ilyen esetben könnyebb az LVM-mel/btrfs-sel? Vagy inkább simán szinkronizáljam a változásokat rsync-kal?
Ubuntu Server 16.04.2-t használok.
-
sonar
addikt
válasz
megema #25847 üzenetére
Hali,
Nekem egy ilyen van felírva a jegyzeteimben, mikor minimal installból épitettem fel a gui-t akkor nekem is voltak hasonló gondjaim
systemctl set-default graphical.target
rm '/etc/systemd/system/default.target'
ln -s '/usr/lib/systemd/system/graphical.target' '/etc/systemd/system/default.target'
systemctl enable lightdm.service -
megema
őstag
válasz
megema #25845 üzenetére
Firefox probléma valahogy megoldva (más sorrendben telepítés, stb.). Most már csak azt kéne elérni, hogy VNC-n belépve az XDM login képernyővel találjam szemben magamat. Parallels Desktop VM alatt rendben működik az egész, VirtualBox VM alatt fekete képernyőt kapok XDM helyett. Ezt a saját leírásomat csináltam végig mindkettőn. (nobody helyett vnc felhasználóra csak azért van szükség, mert van olyan VNC kliens, ami csak jelszavas autentikációt támogat.)
Bármi ötlet?
Amíg VirtualBox alatt nem megy, nem akarom a tényleges vasra telepíteni...
-
Rimuru
veterán
válasz
#68216320 #25841 üzenetére
Szerintem eleg lenne ha kihagynad a mappa letrehozast es torlest, esetleg tedd feltetelle a mountot, mappa letrehozas sikeressegetol fuggoen
#!/bin/bash
{
if [ "$ID_CDROM_MEDIA" == "1" ]; then
mkdir -p /media/cdrom && \
mount -t $ID_FS_TYPE -o ro /dev/cdrom /media/cdrom
else
umount -l /media/cdrom
rm -rf /media/cdrom
fi
} &>> "/var/log/automount_cdrom.log" & -
megema
őstag
-
#68216320
törölt tag
Ubuntu 16.04 Server-en szeretném automount-olni a dvd-rom-ot. Mi a gond az alábbi script-el?
Nem mountolja, de én nem látok hibát benne./etc/udev/rules.d/81-automount_cdrom.rules
KERNEL=="sr0", SUBSYSTEM=="block", ACTION=="change", RUN+="/home/peachman/automount_cdrom.sh"
/home/peachman/automount_cdrom.sh
#!/bin/bash
{
if [ "$ID_CDROM_MEDIA" == "1" ]; then
mkdir -p /media/cdrom
mount -t $ID_FS_TYPE -o ro /dev/cdrom /media/cdrom
else
umount -l /media/cdrom
rm -rf /media/cdrom
fi
} &>> "/var/log/automount_cdrom.log" &chmod +x /home/peachman/automount_cdrom.sh
Log:
umount: /media/cdrom: mountpoint not found
umount: /media/cdrom: not mounted
umount: /media/cdrom: mountpoint not found
umount: /media/cdrom: mountpoint not found
umount: /media/cdrom: not mounted
umount: /media/cdrom: mountpoint not found
umount: /media/cdrom: not mounted
umount: /media/cdrom: mountpoint not found
umount: /media/cdrom: mountpoint not found -
-
megema
őstag
Külön session-ös VNC-re van szükségem, így Tight/Tiger/TurboVNC-vel próbálkozom XFCE DE mellett. Olyan problémába ütköztem, hogy egyik böngésző sem hajlandó elindulni (Chromium/Firefox). Terminálból indítva kapásból "Befejeződött"-et ír mindkettő. Az adott gépen lokálisan gond nélkül futnak. Más alkalmazások VNC-n keresztül is elindulnak: XFCE részei, MKVToolnix, LibreOffice.
Hol keressem a hibát?
-
Rimuru
veterán
Adj neki fix nevet, arch wiki network change device name
-
whYz
őstag
Sziasztok
Az miert lehet, hogy ubuntu server 16.04 alatt a network interface neve allandoan valtozik majdnem minden restart utan? Neha enp1s0, utana atvalt enp2s0-re es igy tovabb, ezert allandoan at kell irni a /etc/network/interface fajlban, hogy mukodjon.
Valaki tud erre valami megoldas. Mitol lehet?
-
-
#11563776
törölt tag
válasz
togvau #25827 üzenetére
Üdv.!
Merevlemez- és rendszerkarbantartás az Ubuntu Linux rendszeren -> Ezek Debian-on is működnek.
Sok sikert!
-
togvau
senior tag
debianban telepítettem egy két csomagot, le is foglalódott a hely rájuk. De aztán leszedtem mindet, mert mégse kellett. De a lefoglalt hely fele foglalva marad. Volt autoremove, autoclean, clean, de így is marad. Hogy lehet linuxból kitakarítani a megmaradt szemetet?
-
Dißnäëß
nagyúr
Sziasztok, erre esetleg innen vki tudna adni par tippet ? Koszonom!!
-
Frawly
veterán
válasz
Frawly #25815 üzenetére
Először winusb-vel akartam megpróbálni, nyomtam neki egy yaourt -S winusb parancsot. Viszont kilőttem, mivel i7-es, SSD-s gépen már több mint két órája fordítja azt a nyüves webkitgtk csomagot, ennyi idő alatt a kernel 5-ször lefordul.
Szóval most FAT32-re másolással fogom megpróbálni.
-
Dißnäëß
nagyúr
válasz
Frawly #25821 üzenetére
Hmm korrekt válaszok, köszönöm.
Az SSD egy ilyen modell, legalábbis amin a rendszer(ek) van(nak). Ez támogatja az ATA jelszót, amiről írsz ? Adatlapja szerint van hardveres titkosítás benne, AES256, de hogy hogy kell ezt aktiválni egy akármilyen oprendszer telepítése előtt, nem tudom. (Nekem ez az infó új volt, hogy van beépített titkosításuk).
(A második SSD majd egy NVMe típusú lesz, a game-ek és a multimédiás motyók alá, de akkor abban is ilyet keresek majd).
nVidia-hoz kezdek a zárttal, hátha jó. Nyíltban azt írják nincs power saving motyó, az megeszi akkor igen hamar a kakaómat. (Bár AC-n mindegy, akkuról meg úgysem játszok).
-
Frawly
veterán
válasz
Dißnäëß #25819 üzenetére
SSD-k titkosításához jobb lenne az ATA jelszó használata, azaz használni az SSD-k beépített, hardveres, teljes lemezes titkosítását. Az SSD-k nem szeretik a LUKS-ot, bár működik rajtuk, meg a TRIM-et is be lehet kapcsolni, de nem a legjobb ötlet. LUKS-ot akkor érdemes SSD-re tenni, ha az adott drive nem támogat öntitkosítást, vagy támogat, de a legnagyobb biztonságú titkosítás kell neked, de mivel írtad, hogy ilyen pentagonos megoldás nem kell, így érdemesebb rámenni az ATA jelszóra.
Starcraft 2 tuti normálisan megy Wine alatt. A másik két játék nem a SteamOS miatt támogatja a Linuxot natívan, hanem azért, mert készítettek nekik natív binárist. Jó, persze a Steam jóvoltából, de akkor sem közvetlenül a SteamOS miatt. A BF4-et szerintem elfelejtheted, még ha el is indul Wine alatt, szerintem túl nagy lesz a performance penalty. A Photoshop CC viszont elvileg megy, igaz azt írják, hogy kisebb bugokba bele lehet futni, mivel nem tökéletes, de alapvetően használható.
nVidiához elsősorban a nyílt drivert használd, zárt csak akkor kell, ha nincs vele probléma, nem frissítesz túl gyakran, és az általad játszott játékoknál annyival több fps-t kapsz vele, hogy megéri zárt meghajtóval szívni.
-
Dißnäëß
nagyúr
Sziasztok Szakik !
Ekéztem az asztalit, lett egy laptop helyette. 3-4 hónap Win10-től kiakadtam, istennek nem tudom megszokni. Mivel régóta hobbi Linuxozom (Debian nagyon sokáig, mostanában Linux Mint, mert lustulok)
érdeklődnék, hogy szerintetek mi elégítené ki az igényeimet a legjobban:
- laptop, de ez egyik modern disztrónak sem okoz gondot kezelni sztem
- titkosítottra az összes háttértár (2db SSD), Linux alatt LUKS nem kérdés, /boot marad nyitott, többi titkosított. Elég csak egy lopás/elvesztés esetén elriasztani az embert a töréstől, nem pentagoni megoldásra gyúrok mint az Arch Linux, ahol a /boot is titkosítva..
- böngészés, net, üzleti dolgok (van egy vállalkozásom, abból élek, mobil vagyok eléggé, szóval levelezés, ilyesmik kellenek csak, LibreOffice, stb, ezeket backup-olnám rendszeresen felhőbe vagy még inkább valami otthoni motyóba VPN-en keresztül sync-elve beküldve).
- Starcraft II egy 2014-es cikk szerint megy Wine alatt, gondolom ma ez csak még jobb és tényleg megy szépen.
- Master of Orion (az új) SteamOS-nek hála natívban megy Linux-on, kipróbáltam, szuper.
- CS : Source: SteamOS-nek hála szintén natív, jól megy.
- Battlefield 4: na ez nagy fejvakarás, régi cikk szerint érkezik majd SteamOS-re, de azóta nem tudok semmit róla.
- Adobe Photoshop: megy Wine alatt rendesen ? A CC és nincs törve.
(Mellékes kérdés: kalibrálni lehet akár a beépített monitor, akár a külső monitoromat Linux Mint alatt?)Ennyi, ki is fújt. Hogyan oldanátok meg ? Saját elképzeléseim fentebb mögé írva halványan. (4 mag, 8 szál i7 Kaby Lake, nVidia GPU)
- bónusz kérdés: nVidia-hoz saját driver (nvidia-prime) ami elég zárt és kicsit szembehugyozzák egymást kölcsönösen nvidia és a linux közösség, vagy a reverse-engineered nouveau-prime ? Optimus-om van, igen.
-
King Unique
titán
válasz
Frawly #25815 üzenetére
A 8 évesnél kell általában külön programokkal, aktív partícióval (boot flag) szórakozni, az újaknál már rendszerint nem. Utóbbiaknál valóban elég lehet csak csatolni az ISO-t, majd a tartalmát rámásolni egy FAT32 fájlrendszerű pendrive-ra. Annak normál esetben Legacy / UEFI módban egyaránt bootolnia kell!
Legközelebb meg majd a téma topikjában kellene feltenni a nem ide való kérdéseket! Egyébként UEFI-ben a boot teljes javítása kissé macerás, de azért megoldható.
-
Frawly
veterán
És akkor megint egy kis Windows
Meg kéne javítanom egy gép Windows 10-es GPT+EFI-s bootolását a Windows telepítő javítókonzoljával. Ehhez kéne csinálnom egy USB-ről bootolható Win10 telepítőt, a lemezkép megvan. Ezt a műveletet Windows alól szoktam megejteni Rufusszal, de most nincs bootolható Windowsom, csak Linuxom, és windowsos virtuális gépet sem akarok kreálni csak ezért.
Szóval Linux alatt készíteném az USB-s Win-telepítőt. Erre való a winusb, amit holnap kipróbálok. Viszont ha nem működne, akkor arra az esetre valaki le tudná írni a kézi módszert? Arról olvastam, hogy lehet simán egy FAT32-es partíciót a pendrive-on létrehozni, rámásolni az .iso-ból a telepítőfájlokat, majd a bootflaget aktiválni ezen a partíción. Ez így bootol EFI-s bootmódban? Mert ugye egy GPT-s telepítést kéne rendbetenni vele, és félek, hogy ha MBR-rel csinálom, akkor nehogy a gép Legacy bootot hajtson végre, mert akkor a GPT/EFI-s javítás esélytelen.
-
szimi57
őstag
válasz
Rimuru #25812 üzenetére
A linux egy külön HDD-n volt, azt ujraparticionáltam a win10 feltelepitése után. Egyik HDD-ről sem tudok médialejátszást inditani. Másolást enged. Mintha a programfuttatás lenne blokkolva. Viszont bemásoltam egy portable Totalcommandert, az müködik. Kimásolt médiafájlokat másik gépen le tudok játszani.
-
szimi57
őstag
Sziasztok.
Egy linuxos gépre rátelepitettem a win10-et, müködik is, csak bármit megnyitok kiirja, hogy hozzáférés megtagadva. Mi lehet a gond? -
#59070464
törölt tag
-
Ablakos
őstag
Mit akar közölni a lenti hibaüzenet? Minden reggeli indulás után ez fogad.
root@centos admin]# abrt-cli list --since 1499863040
id 22ef301b1c33044b8fbef907c5840202ee8d2337
reason: general protection fault: 0000 [#1] SMP
time: 2017. júl. 14., péntek, 07.01.10 CEST
uid: 0 (root)
count: 1
Directory: /var/spool/abrt/vmcore-127.0.0.1-2017-07-03-16:37:20 -
-
-
qwertly
addikt
válasz
bambano #25802 üzenetére
Szia!
Köszönöm a válaszodat,hát igen lehet,hogy gagyi de max 14 gépre kellenel és a szerverre nem lehet sem az iso telepítő fájlt sem a kész rendszert lementeni.Nem úgy mint a windowsos rendszereket,amúgy itt nem kell beléptetni a tartományba a kliensgépeket mert olyan régiekcsak egy olyan dühöngő terem lenne.
-
bambano
titán
válasz
qwertly #25801 üzenetére
olyan klónozásról nem tudok, ami a gépek közötti kötelező különbségeket is megcsinálná, például minimum a hostnév cseréjét. sima klónozást szerintem ghost for linuxszal lehet legegyszerűbben, g4l néven keresd.
én nem csinálnék ilyet, hogy klónozom az oprendszert, nekem ez elég gagyi megoldásnak tűnik. debianból építkező linuxoknál van telepítéskor preseed, egyszer megcsinálod rendesen, utána automatikusan telepíthető a kiadás.
-
qwertly
addikt
Sziasztok!
Iskolában nagyon régi gépekre amely egy tanteremben nagyjából egyforma hardver van bennük,menne rá lubuntu 16.04 beállítanák mindent és utána.Hogyan tudnám egyszerűen leklónozni az egyik kliens gépet és vissza tölteni a terem többi gépeire,sajnos menteni csak egy külső vinyóra lehet.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- Audi, Cupra, Seat, Skoda, Volkswagen topik
- Magga: PLEX: multimédia az egész lakásban
- Lakáshitel, lakásvásárlás
- Amlogic S905, S912 processzoros készülékek
- Kormányok / autós szimulátorok topikja
- eBay-es kütyük kis pénzért
- Futás, futópályák
- Fotók, videók mobillal
- Soundbar, soundplate, hangprojektor
- Revolut
- További aktív témák...
- Adobe Előfizetések - Adobe Creative Cloud All Apps - 12 Hónap - NYÁRI AKCIÓ!
- Microsoft licencek KIVÉTELES ÁRON AZONNAL - UTALÁSSAL IS AUTOMATIKUS KÉZBESÍTÉS - Windows és Office
- Számlás!Steam,EA,Epic és egyébb játékok Pc-re vagy XBox!
- Windows, Office licencek kedvező áron, egyenesen a Microsoft-tól - Automata kézbesítés utalással is!
- Windows 10 11 Pro Office 19 21 Pro Plus Retail kulcs 1 PC Mac AKCIÓ! Automatikus 0-24
- Bomba ár! HP ProBook 440 G6 - i5-8GEN I 8GB I 256SSD I HDMI I 14" FHD I Cam I W10 I Gari!
- AKCIÓ! HP Victus 16-R1002NF Gamer notebook - i7 14700HX 16GB RAM 1TB SSD RTX 4070 8GB WIN11
- Lenovo Thunderbolt 3 kábel (4X90U90617)
- Telefon felvásárlás!! iPhone 13 Mini/iPhone 13/iPhone 13 Pro/iPhone 13 Pro Max
- Tablet felvásárlás!! Samsung Galaxy Tab A8, Samsung Galaxy Tab A9, Samsung Galaxy Tab S6 Lite
Állásajánlatok
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest