- Milyen belső merevlemezt vegyek?
- Multimédiás / PC-s hangfalszettek (2.0, 2.1, 5.1)
- SSD kibeszélő
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 / 3 5***(X) "Zen 3" (AM4)
- Sugárhajtómű ihlette a Zalman CPU-hűtőjét, de nem az üzemzaj tekintetében
- Gaming notebook topik
- NTFS, exFAT, FAT32 – Melyiket válaszd és miért?
- Vélemény: nem úgy tűnik, de Lip-Bu Tan most menti meg az Intelt
- Bambu Lab 3D nyomtatók
- Forrmell.enn
-
PROHARDVER!
Mára a ProHardver!/IT.News Fórum is nagylétszámú Linuxban jártas taggal büszkélkedhet. Nehéz szinteket felállítani egy olyan rendszer ismeretében, ami annyira sokrétű, hogy teljesen szinte lehetetlen megismerni minden egyes részét. Azt azonban mindenki tudja, hogy kezdő-e vagy sem. Elsősorban nekik szólnak az alábbiak, de érdemes mindenkinek elolvasnia, mint útjelző táblát.
Új hozzászólás Aktív témák
-
BoB
veterán
válasz
sh4d0w #25599 üzenetére
Na hát ez az, ne felejtsd el automatikus indulásra bírni mert a host-tól már nem várhatsz képet mert nem tud mit használni már
Ez értelmetlen a mi esetünkre, akik aktívan szeretnék a host-ot és guest-et is használni, így ugyanott vagyunk mint dual-boot-al. Illetve nem mert ezt sokkal bonyolultabb és időigényesebb összehozni.
AMD-re a módszer elég bonyolultnak, és úgy tűnik nem biztos hogy minden esetben működik is. Meg nincs is AMD-m
Én még mindig maradok a dual-boot-nál, bár meg tudnám csinálni, van egy Intel+nvidia kombó a gépben. Csak az egér gémer, azt is át kellene adni, akkor kell még egy másik egér, meg a sok szenvedés, eh...
-
-
_Dumber_
őstag
Megtettem... miért is kellett? Jobb nem lett, de legalább rosszabb sem
Feltettem egy szűz kde-t is egy másik partícióra. Az hamarabb bootol (miután beállítottam olyanra amire nekem kell).
Egetverő külömbég, hogy a friss install a jelszó után cc 2-3 mp-vel már van asztalom, és utánna kapcsolódik a hálózathoz.
A régivel, meg már jócskán felépült a hálózatot (wifi), miután asztalom lesz. -
BoB
veterán
válasz
sh4d0w #25592 üzenetére
Amit linkeltél, ott arról az esetről van szó ha 2 ugyanolyan GPU van, ami azéárt problémás mert ugyanaz lesz az ID-jük, és ilyen esetben mit lehet tenni.
Intel-nél úgy tudom csak Iris Pro-val lehetséges, mással nem. De azt meg nem raknak Thinkpad-be mert egy szemétláda cég.
-
sh4d0w
félisten
Itt pl. ugy tunik, hogy ua. GPU-t is tudod hasznalni. Raadasul kollegam is csinalta a korabbi cegemnel es azokban a ThinkPadekben is csak 1 integralt intel vacak volt.
-
_Dumber_
őstag
Több éves Arch-openbox rendszeremet váltottam KDE-re. (tudom mazochista vagyok, de most ehhez volt kedvem).
Az évek alatt valamit beírtam/elírtam, mert most úgy néz ki mintha a KDE mögött futna egy openbox. Néha feltűnik a régi conky és a háttérlépem is.
A KDE bejelentkezését az SDDM vezérli. A régi .initrc-t már kilőttem (átneveztem) de a probléma megmaradt.
Mit lehet még megnézni ami okozhat ilyet? -
letix
senior tag
Közben kicsit faragtam a dolgokon, hátha hasznos valakinek.
Amennyiben a backup gépről egy dedikált felhasználó futtatja a backup scriptet (rsync -a opcióval), úgy a jogosultságok ugyan átjönnek, de a user/group tulajdonságok nem.
Ezt úgy tudtam kivédeni, hogy legyártottam a backup gépen a root publikus kulcsát, ezt hozzáadtam a távoli gép dedikált user authorized_keys-hez , aki egyébként így sudoer az adott távoli gépen:username ALL= NOPASSWD: /usr/bin/rsync --server --sender -logDtpre.iLsfx . /
Így a user/group tulajdonság is átjön, és talán az rsync-el sem lehet a sudo miatt okoskodni nagyon.
Persze az első sudo rsync futásnál belefut a "Great power comes with great responsibility" felszólításba és meg is akad (no tty..), szóval ezt helyileg egyszer kezelni kell.Ötlet valakinek?
Köszi,
letix -
letöltöd ezt, lefuttatod, a kapott eredményt a xorg.confba teszed
-
Frawly
veterán
Figyelem, JúBájgönt várják a linuxos SSD blogposztja alá! Figyelem, JúBájgönt várják a linuxos SSD blogposztja alá! Samsung 850 discard TRIM a téma. Szolgálati közleményünket hallották!
-
sh4d0w
félisten
-
Frawly
veterán
A GPU-ból, billentyűzetből, egérből nem feltétlen kell hozzá kettő. Lehet egyet is használni, csak nyilván a teljesítmény nem lesz olyan. Meg ha mindenből végigvisszük ezt a legyen kettő kezdetű koncepciót, akkor könnyen eljutunk oda, hogy virtualizáció sem kell, legyen két külön gép. Egyébként nekem ezzel a virtualizációval még mindig az a bajom, hogy csak az átbootolást oldja meg, de Windowst épp úgy kell tartani, ami épp úgy foglalja a háttértáron a sok gigákat feleslegesen, csak azért, hogy az ember 1-2 játékkal játszik. Akinek terás tárhelye van, annak nem gond, de nekem laposnál gond, főleg, hogy az SSD is max. csak 256-os lesz, 512-esre nincs pénzem (vagyis van, de nem ilyen hülyeségre akarom elverni), meg a HDD is csak 500-as, és még torrentezek is, utóbbin meg nem linuxos .iso-kat kell érteni, meg nem SD-s anyagokat.
Lehet inkább a Wine-nek adok esélyt, újabb játékot nem próbáltam még benne.
-
Lacc
aktív tag
Helló.
Az iiyama t2452mts multitouch monitorokhoz van driver? Fedora 25-n próbáltam, de valamiért az érintési pont jobbra kb 200px-xel arrébb történik állandoan. Ubuntu 16.04 alatt pedig jó az érintési pont, de ott meg csak ennyi műkődik, mozgatni nem lehet az ablakokat. Vagy lehet csak más DE-t kellene használni?
-
-
KDE-s problémám van, nem indul el a gwenview. sem üresben, sem képet megnyitva, sem grafikus felületről, se terminálból.
sehol, semmi hibaüzenet...
mi baja lehet? vagy hol nézzem egyáltalán, hogy mi baja... -
BoB
veterán
-
sonar
addikt
ISO-ban legacy bootnál isolinux mappában vagy EFI bootnál EFI/BOOT mappában az grub.cnf file-t és átirod benne amit szeretnél. Vannak még ott másik file-ok is ha mégjobban bele szeretnél túrni.
(btw a legjobb ha az embernek van egy pxe szervere és oda azt tesz bele amit akar)
-
letix
senior tag
Igen, így használnám az rsync-et.
A --password-file jó lehetne, elvégre ez a file a backup gépen lenne, amihez rajtam kívül csak 1 fő ér hozzá, ráadásul netről nem érhető el, viszont ezen opció csak az rsync daemon módjában használható. Ezt viszont én nem tervezném beüzemelni a remote szervereken érthető okokból.Ha megfordítanám a daemon módot és a backup szerver lenne az rsync daemon, ahhoz szükséges lenne a távoli gépekről elérést biztosítani a backup felé. Ezt viszont már korábban kizártam
Köszi a segítséged.
udv
letix -
hogyan tud jelszóval belépni, ha ütemezett script-ből rsync -e 'ssh -p port' formát használok?
--password-file
kapcsoló, amivel megadsz egy fájlt, amibenusernév:jelszó
formában tárolod a jelszót, de ezt azt hiszem nem kell részleteznem, hogy miért ne használd...az --rsync-path="sudo rsync" még mindig jelszót kér a nopasswd nélkül
rsync -rsynceskapcsolók "ssh p port" --rsync-path="sudo rsync" usernév@remotehost.com:/távoli/elérési/út /lokál/elérési/út
így néz ki a tiéd?
-
Frawly
veterán
Addig is, míg nem kerítek rá sort, íme egy teszt. Ha ez tényleg igaz, hogy csak 2-5% különbség van a natív host és a VT-x+VT-d+PCI-passthrough megoldása között, akkor így, virtualizálva fogok csak Wint használni. Mondjuk így is sajnálom rá a gigágat, értékes tárterületet vesz el, lehet a Wine annyiból nyerő, hogy annál nem kell komplett Windowst tartani, viszont azon nem fut minden, meg még lassabb a natívhoz képest.
-
letix
senior tag
Arra gondoltam, hogy mind a backup szerveren, mind pedig a távoli gépeken dedikált userek lesznek, így talán tisztább.
Amit még egyelőre nem értek:
Ha az előbbi javaslatod használnám: hogyan tud jelszóval belépni, ha ütemezett script-ből rsync -e 'ssh -p port' formát használok?
Ha az utóbbit, akkor az ssh belépés tisztázott, viszont az --rsync-path="sudo rsync" még mindig jelszót kér a nopasswd nélkül. (és ez a gond fennáll az elsőnél is.)Én látok valamit nagyon rosszul?
Köszönöm!
udv
letix -
Horvi
őstag
Sziasztok,
Lenne felétek egy olyan kérdésem, hogy hogyan lehet megváltoztatni a "boot" sorrendet CentOS 7 alatt?
Arra gondolok, hogy mikor bootolok a CD-ről vagy pendriveról akkor ugye kapok egy ilyen képet és ugye itt az első opció van kijelölve (Install CentOS 7) aktív. Hogyan lehet megváltoztatni, hogy mondjuk a második menü legyen aktív? Tehát valahogy a telepítő imagen belül?
Köszi! -
attól függ a dedikált user hogyan lép be? ha jelszóval, akkor a jelszó ismeretében egy mozdulat root jogot kérni.
ha az is kulccsal, akkor szerintem mindegy, hisz akkor mindkét esetben egy olyan user fog belépni, aki rootjoggal rendelkezik, de talán mégis jobb, ha ez nem a root, hanem egy másik névén a dedikált user + SSH key kombinációt csinálnám
-
letix
senior tag
Igen, közben én is beláttam, hogy ez is egy lehetséges alternatíva.
A kérdés, hogy melyik rejt több biztonsági kockázatot:
-távoli szervereken a root publikus kulcsának használata a backup-on belépéshez és rsync-hez?
-távoli szervereken a dedikált backup userek sudoers ALL=NOPASSWD /usr/nin/rsync beállítása?Köszi!
udv
letix -
-
letix
senior tag
Köszi a válaszokat.
Igazából mindkettőt szükséges adott időközönként. Más mentőeszköz egyelőre nem játszik, nem az én rendszereim..
Egyelőre azt nem tudom, hogy a remote szervereken hogyan tudom elérni a mentendő mappákat root nélkül.
sudo-val megy, de ott ugye jelszót kér.. Ami kiküszöbölhető a sudoers-be NOPASSWD -vel csak a sudo rsync-re, csak kérdés hogy ez mekkora biztonsági kockázast.
Köszi,udv
letix -
letix
senior tag
Üdv a szakinak,
Segítséget illetve tanácsot kérnék az alábbi feladat megoldásában:Adott egy Natolt hálózatban ülő dedikált backup szerver (Debian), továbbá 4-5 a neten fellelhető szintén Debian szerver, melyekről automatikus mentést kellene készítenem. Eszköznek az rsync használható.
A gépek egyikére sem lehet root-ként bejelentkezni közvetlenül (jelszót sem tudom), a userem viszont mindenhova sudoer.Három lehetőséget látok egyelőre:
1: a backup szerverre írom meg a scriptjeimet, rsync ssh-n (kulccsal) szépen magára húzná szerverenként a mentéseket. Ehhez terveznék minden szerverre dedikált backup usert létrehozni, akinek viszont minden mentendő mappához ugye nincs/nem lesz joga (/root, /etc...). Ezért is a mentendő szerverekre a dedikált backup user(eke)-t szükséges felvennem sudoer-ként NOPASSWD-vel a /usr/binrsync futtatására, egyelőre más megoldást nem találtam, hogy sudo rsync-ként tudjon ügyködni a remote gépeken. Ez nem annyira tetszik, már csak ezért sem:
[link]
Előny, (ha jól látom) hogy kevesebb esély van a backup szerver törésére ha a remote szerverek kompromittálódnak.2: a backup szerveren rsync daemon futna, és a scripteket a remote szervereken futtatnám, ssh-n keresztül becsatlakozva. Itt ugye többletmunka (és rizikó) a szerverekről a portok kinyitogatása, továbbá a forgalom egyenkénti beforgatása a backup szerver felé. Továbbá itt kevésbé érezném, hogy a backup szerver biztonságban van.
3: a backup szerverre tolnák fel a szerverek a mentéseket, kihagyva a backup-on az rsync daemon módját. Bár őszintén szólva egyelőre még a daemon módnak az előnyét sem látom. Előnyök hátrányok nagyrésze -gondolom- megegyezik 2-es ponttal, annyi különbséggel, hogy ssh elérések adottak.
Minden ötletet, javaslatot, kritikát szívesen fogadok. A csináltassam meg hozzáértővel most nem opció..
Köszönöm!
udv
letix -
Lacc
aktív tag
1. Volt olyan scenario is.
2. Az is volt, láttam erről leírásokat.
3. Igaz, meg is teszem, itt a link, már írtam is hozzá.
4. Most jeleztem. Igazából a Chromium is bugreport után nem volt kedvem jelezni.Ami nekem feltűnt, hogy amikor a PC-n volt telepítve csak maga az Ubuntu, és nem UEFI-ben, akkor nem volt gond.
Most UEFI-ben a Windows 10-el, gond van 16.04.2 LTS, 16.10 és 17.04-en is. (Ha magában volt a 16.04.2 LTS legacy módban, akkor felment)
A virtualbox rákérdezett, hogy kikapcsolja-e a 'secure boot'-ot. Ha igen, vagy nem-re mentem, ugyanaz a hiba kód jött.Ezt megírtam, szerintem valahol itt lehet a probléma.
-
Frawly
veterán
válasz
Rimuru #25552 üzenetére
Lehet megpróbálom a PCI passthrought, mivel a gép elvileg támogatja (VT-d és VT-x támogatottak). Csak félek, hogy ez azért annyira nem erős gép, hogy virtualizálva játszak, nem tudom, hogy ezen a PCI passthrough mennyit segít, mennyivel gyorsabb egy sima virtualizációhoz vagy Wine-hez képest.
-
Vladi
nagyúr
1. Csomagból telepítsd. sudo apt-get install vbx akármi.
2. Kernel modul kell, ha tudod, akkor régebbi kernellel indítsd el, ahhoz keress modult, meg header csomagot.
3. Figyelt a bugreportot - mondjuk nem ártott volna ide is linkelned, naénaztán nem fogom túrni a zubuntu bugzilláját... - ha ott írják, hogy friss kernel be javítva, onnantól azt használd.
4. nem ártana még neked is visszajelezned ott, hogy nálad is hiba vna. Akkor valószínűbb, hogy javítják. -
Lacc
aktív tag
Volt mindkét verzió. De a legtöbbször letöltöm. 2 esetben viszont a parancssoros megoldás volt.
Annyi, hogy a hibát beírva a keresőbe, már a mai napon találtam Bug reportot az ubuntu-nál. Ott is egy csóka ugyanazokat végig próbálta mint én, de nem sikerült neki, aki meg a ticket-et kezelte, az nem tudta produkálni a hibát.@bambano: Vagrant-hoz kell a VirtualBox, KVM-et egyszer próbáltam, de nem jött össze, viszont ott lehet valamit én rontottam el, mert rendkívül sok cuccot kellett telepíteni a terminalban, és a parancsok több mint felét nem is értettem, hogy mire való, de a hsz-ek alapján másnak működött, nekem meg nem.
-
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- Microsoft licencek KIVÉTELES ÁRON AZONNAL - UTALÁSSAL IS AUTOMATIKUS KÉZBESÍTÉS - Windows és Office
- Eredeti Microsoft termékek - MEGA Akciók! Windows, Office Pro Plus, Project Pro, Visio Pro stb.
- Játékkulcsok olcsón: Steam, Uplay, GoG, Origin, Xbox, PS stb.
- Adobe Előfizetések - Adobe Creative Cloud All Apps - 12 Hónap - NYÁRI AKCIÓ!
- Windows 10 11 Pro Office 19 21 Pro Plus Retail kulcs 1 PC Mac AKCIÓ! Automatikus 0-24
- BESZÁMÍTÁS! Asus B550M R5 5600X 32GB DDR4 512GB SSD RTX 3060 12GB THERMALTAKE Commander G41 700W
- Felújított szerverek, storage-ok, hálózati eszközök Enterprise szinten, minden gyártótól
- Csere-Beszámítás! AMD Ryzen 5 9600X Processzor!
- 134 - Lenovo Legion Pro 7 (16IRX8H) - Intel Core i9-13900HX, RTX 4090
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone Ryzen 5 5600X 16/32/64GB RAM RX 7600XT 16GB GAMER PC termékbeszámítással
Állásajánlatok
Cég: CAMERA-PRO Hungary Kft
Város: Budapest
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest