Hirdetés

Aktív témák

  • guest

    veterán

    válasz james #105 üzenetére

    Kedves james!

    ''nagyjából azt szűrtem le, hogy nem nagyon van esély energiakinyerésre a vákumenergiából''
    Helyesen szűrted le.

    ''Jellemző módon mi ilyeneket nem tanultunk... ''
    Ahhoz fizikusnak kell tanulni.

    ''Honnan tudja a részecske, hogy a potenciálgát mögött alacsonyabb potenciálú terület van, kvázi honnan tudja, hogy vissza tudja adni a kölcsönt?''
    Nem tudja. De nem is ő adja (''önszántából'') vissza, hanem sokkal inkább a fizikai vákuum veszi.

    ''Molekuláris kötés képes-e felszakadni pillanatnyi energia kölcsön folytán?''
    Természetesen. Csak éppen nem elég hosszú időre ahhoz, hogy a felszabadult atomok és ionok egymástól eltávolodhassanak, így amikor a fizikai vákuum visszaveszi az energiát, újra létrejön a kötés.
    Végbemegy viszont egy ehhez némileg hasonló érdekes folyamat mindenfelé. Az elektron tömegéből, és Einstein E=m*c^2 képletéből kiszámolható, hogy mennyi energia kell egy elektron ''legyártásához''. Persze, a megmaradási tételeknek megfelelően ez csak úgy mehet végbe a vákuumban, ha egyúttal az antirészecskéje (a pozitron) is legyártódik. Vagyis, csak párosával keletkezhetnek (párkeltés), illetve semmisülhetnek meg (annihiláció). Ehhez kb. 1 MeV energia kell. A Határozatlansági relációból (a Planck állandó ismeretében) kiszámolható, hogy ennyi energiát a fizikai vákuum kevesebb, mint 0.3*10E-21 másodpercre ad kölcsön. Ez alatt az idő alatt az elektron-pozitron pár, még ha fénysebességgel távolodna is egymástól, csak mintegy 10E-13 méterre tudna eltávolodni egymástól, ami az atomok méretének is csak mintegy az ezred része. Szóval, mielőtt a keletkezett részecskék eltávolodhatnának egymástól, újra megsemmisítik egymást. Ezért is nevezik őket virtuális részecskéknek (ti. nem képesek tartós létezésre).
    Azonban megváltozik a helyzet akkor, ha van a közelben egy olyan elektron, amelynek van elég energiája a szabad létezéshez. Előfordulhat ugyanis, hogy a közelében spontán keletkező elektron-pozitron párok pozitronja nem a saját elektronjával annihilálódik, hanem az addigi szabad elektronnal! Végeredményben így is megmarad 1 db szabad elektron, de nem az, amelyik előzőleg volt szabad. És ez a folyamat másodpercenként akár 10E21 alkalommal is megismétlődhet! (Vagyis tízmilliárdszor tízmilliárdnál is többször...)

    Végtelen kicsi energiát hosszú időre is kaphatunk kölcsön, de mire vegyünk vele? A sok végtelen kicsi energiát pedig nem tudjuk egyszerre (koherensen) kölcsön venni, mert az energiát a fizikai vákuum véletlenszerűen adja oda nekünk.

Aktív témák