- Most építs gépet, amíg nem késő! — A várható áremelkedésekről
- AMD K6-III, és minden ami RETRO - Oldschool tuning
- Vezeték nélküli fejhallgatók
- E-book olvasók
- Nvidia GPU-k jövője - amit tudni vélünk
- OLED TV topic
- Bluetooth hangszórók
- Melyik tápegységet vegyem?
- AMD Navi Radeon™ RX 9xxx sorozat
- Milyen asztali médialejátszót?
-
Fórumok
PROHARDVER! - hardver fórumok
Notebookok TV & Audió Digitális fényképezés Alaplapok, chipsetek, memóriák Processzorok, tuning Hűtés, házak, tápok, modding Videokártyák Monitorok Adattárolás Multimédia, életmód, 3D nyomtatás Nyomtatók, szkennerek Tabletek, E-bookok PC, mini PC, barebone, szerver Beviteli eszközök Egyéb hardverek PROHARDVER! BlogokMobilarena - mobil fórumok
Okostelefonok Mobiltelefonok Okosórák Autó+mobil Üzlet és Szolgáltatások Mobilalkalmazások Tartozékok, egyebek Mobilarena blogokIT café - infotech fórumok
Infotech Hálózat, szolgáltatók OS, alkalmazások SzoftverfejlesztésGAMEPOD - játék fórumok
PC játékok Konzol játékok MobiljátékokLOGOUT - lépj ki, lépj be!
LOGOUT reakciók Monologoszféra FototrendFÁRADT GŐZ - közösségi tér szinte bármiről
Tudomány, oktatás Sport, életmód, utazás, egészség Kultúra, művészet, média Gazdaság, jog Technika, hobbi, otthon Társadalom, közélet Egyéb Lokál PROHARDVER! interaktív
Új hozzászólás Aktív témák
-
Ricardo
titán
Ez tipikusan a "nem akarom megcsinálni" ár. Ráadásul a csávó felajánlotta, hogy saját maga kiépíti az út alatt a kábelcsatornát egészen a házáig, de abba se mentek bele.
Ugye a nettel az a probléma, hogy egy magánszolgáltatás idővel közművé vált.
Mire az állam ráeszmélt, hogy lakossági net nélkül ma már egy sor közfeladatot nehéz ellátni, a gazdasági előnyeiről (pontosabban a net hiányának gazdasági hátrányairól) nem is beszélve.
Mintha a csatornázást, vezetékes vizet, áramellátást, közutat úgy építették volna, hogy akinek igénye van rá, az köttesse be magának, ha meg messze lakik, akkor az per kilométer ennyibe fog kerülni. A közmű kiépítésébe persze most is be kell szállnia az ügyfélnek valamilyen szinten (ipari méretekben még durvábban), de a szolgáltató nem mondhat olyat, hogy bocsi, de nem, vagy megfizethetetlen árat határoz meg.
Persze azért megpróbálják.
Sopronban pl. sokáig azért nem adtak ki építési engedélyeket a kertvárosi részeken, mert az önkormányzat ragaszkodott hozzá, hogy előbb alakítsanak a telek tulajdonosok csatornamű társaságot, terveztessék meg a csatornát, engedélyeztessék és ha a tulajdonos szerződést kötött a csatorna kiépítésére, na akkor lehet csak építési engedélyhez folyamodni. Így viszont aki építési céllal vásárolt volna telket inkább lemondott róla, mert 3 év lett volna csak a csatorna terveztetés(!), aki meg hétvégi kertnek használta hülye lett volna belépni a csatorna társaságba, hogy a locsolóvíz kétszeresét kifizesse csatornadíjnak. Végül az Alkotmánybíróság semmisítette meg a szabályozást arra hivatkozva, hogy egy hatósági engedélynek nem lehet feltételül szabni olyan kötelező szolgáltatást, ami nem létezik.
A tanultsága a sztorinak: közművek esetében legalább van némi jogorvoslati lehetőség, azaz az állam vagy a szolgáltató nem lehetetlenítheti el a hozzáférést. A net esetében ilyen nincs.
Most viszont már nem lehet megcsinálni, hogy átminősítik a netet közműnek és államosítják az ISP-ket, hanem különböző piaci ösztönzőkkel, állami programokkal, helyenként monopol engedélyek kiadásával próbálják toszogatni a piacot, hogy ne mazsolázgassanak már ennyire nyilvánvalóan az ügyfelek között.
Na ebbe lépett bele páros lábbal a műholdas net, hogy ahol nagyon nem akarózik szolgáltatni, azt köszönik szépen lefedik ők.Ebben van logika. Az a szép, hogy pont az ilyen cégek sírnak a leghangosabban, amikor a leszart ügyfelek átmennek máshova, és csökken a nyereség.
-
Hieronymus
veterán
-
Reggie0
titán
Hasznos lesz a teljes műholdas internet lefedettség, különösen a katonai drónok számára ha nagyon erőltetik a hiriget az oroszokkal...
Igy van. Sokan azt se fogjak fel, hogy ez strategiai kerdes is.
-
ben2
aktív tag
Ez tipikusan a "nem akarom megcsinálni" ár. Ráadásul a csávó felajánlotta, hogy saját maga kiépíti az út alatt a kábelcsatornát egészen a házáig, de abba se mentek bele.
Ugye a nettel az a probléma, hogy egy magánszolgáltatás idővel közművé vált.
Mire az állam ráeszmélt, hogy lakossági net nélkül ma már egy sor közfeladatot nehéz ellátni, a gazdasági előnyeiről (pontosabban a net hiányának gazdasági hátrányairól) nem is beszélve.
Mintha a csatornázást, vezetékes vizet, áramellátást, közutat úgy építették volna, hogy akinek igénye van rá, az köttesse be magának, ha meg messze lakik, akkor az per kilométer ennyibe fog kerülni. A közmű kiépítésébe persze most is be kell szállnia az ügyfélnek valamilyen szinten (ipari méretekben még durvábban), de a szolgáltató nem mondhat olyat, hogy bocsi, de nem, vagy megfizethetetlen árat határoz meg.
Persze azért megpróbálják.
Sopronban pl. sokáig azért nem adtak ki építési engedélyeket a kertvárosi részeken, mert az önkormányzat ragaszkodott hozzá, hogy előbb alakítsanak a telek tulajdonosok csatornamű társaságot, terveztessék meg a csatornát, engedélyeztessék és ha a tulajdonos szerződést kötött a csatorna kiépítésére, na akkor lehet csak építési engedélyhez folyamodni. Így viszont aki építési céllal vásárolt volna telket inkább lemondott róla, mert 3 év lett volna csak a csatorna terveztetés(!), aki meg hétvégi kertnek használta hülye lett volna belépni a csatorna társaságba, hogy a locsolóvíz kétszeresét kifizesse csatornadíjnak. Végül az Alkotmánybíróság semmisítette meg a szabályozást arra hivatkozva, hogy egy hatósági engedélynek nem lehet feltételül szabni olyan kötelező szolgáltatást, ami nem létezik.
A tanultsága a sztorinak: közművek esetében legalább van némi jogorvoslati lehetőség, azaz az állam vagy a szolgáltató nem lehetetlenítheti el a hozzáférést. A net esetében ilyen nincs.
Most viszont már nem lehet megcsinálni, hogy átminősítik a netet közműnek és államosítják az ISP-ket, hanem különböző piaci ösztönzőkkel, állami programokkal, helyenként monopol engedélyek kiadásával próbálják toszogatni a piacot, hogy ne mazsolázgassanak már ennyire nyilvánvalóan az ügyfelek között.
Na ebbe lépett bele páros lábbal a műholdas net, hogy ahol nagyon nem akarózik szolgáltatni, azt köszönik szépen lefedik ők. -
Ricardo
titán
Nagyon sok helye, alacsonyabb népsűrűség mellet - külváros, előváros - csak egy szolgáltató van.
Az infrastruktúra fejlesztésébe, Európától eltérően, nem száll be helyi és/vagy szövetségi kormány. Ezért pazarló a fejlesztés. Minden bekötési pontot külön terveznek és építenek meg. Egyszerre egy útszakasz megépítése sokkal kevesebbe kerülne egy bekötésre számolva.Ez ok, de az említett összeg így is irreálisan magasnak tűnik, azért hogy átvégyék egaz út egyik oldaláról a másikra.
-
Hieronymus
veterán
Nagyon sok helye, alacsonyabb népsűrűség mellet - külváros, előváros - csak egy szolgáltató van.
Az infrastruktúra fejlesztésébe, Európától eltérően, nem száll be helyi és/vagy szövetségi kormány. Ezért pazarló a fejlesztés. Minden bekötési pontot külön terveznek és építenek meg. Egyszerre egy útszakasz megépítése sokkal kevesebbe kerülne egy bekötésre számolva. -
powerage76
tag
Hasznos lesz a teljes műholdas internet lefedettség, különösen a katonai drónok számára ha nagyon erőltetik a hiriget az oroszokkal...
-
Tasunkó
őstag
Az USA városi előfizetők jellemzően a helyi ISP-k szopatását kerülik meg.
Konkrét sztori: az utca túloldalán van a háza, be akarta köttetni a netet, ahhoz viszont át kell vezetni a kábelt az úttest alatt, amiért 80 ezer dollárt kért a szolgáltató a díjakon felül. Így csak a bekötés 55 évre fedezi a 120 dolláros havi Starlink előfizetést.Az összes városi előfizető az utca túloldalán lakik, az teljesen életszerű. Azért kérhetett 80 000-et, mert zsarolópozícióban van, ahogy nálunk is azért tud bevételt növelni az adsl nettel. Remélhetőleg nem lesz igényük az első éjszaka elhálására, de voltaképpen ez csak a net jelentőségén múlik az adott helyzetben.
-
ben2
aktív tag
Úgy, hogy ez csak azokra a házakra vonatkozik, ahova neki nem éri meg kihúzni a kábelt.
Budapesten is van egy csomó ilyen hely: lakótelep mellett közvetlenül régi társasház, a lakótelepen van optika, a házban nincs, a következő házszámon megint van. Csak itt még árat sem adnak. Nem lehet és kész. -
Ricardo
titán
Az USA városi előfizetők jellemzően a helyi ISP-k szopatását kerülik meg.
Konkrét sztori: az utca túloldalán van a háza, be akarta köttetni a netet, ahhoz viszont át kell vezetni a kábelt az úttest alatt, amiért 80 ezer dollárt kért a szolgáltató a díjakon felül. Így csak a bekötés 55 évre fedezi a 120 dolláros havi Starlink előfizetést.80.000 dollár? és még piacon van?
Egy ilyen áron dolgozó szolgáltatónak, hogy van egyáltalán ügyfele? -
ben2
aktív tag
Amennyiben erről lenne szó, hogy kizárólag lakatlan tájakon előknek kínál szolgáltatást a Spacex. De mivel mindenkinek így az lehet egy sűrűn lakott terület is, és onnan is valószínűbb a fizetőképes kereslet, mint onnan ahol csak tibeti zengőkagylókat, meg oroszlánkarmokat tudnak érte adni. Már vannak USA államok ahol a városi előfizetők meghaladták a vidékieket. A vidék meg általánosságban jelent olyan területeket ahol egymást érik a falvak, szintén fizetőképes és sűrűn lakott területeket.
Az USA városi előfizetők jellemzően a helyi ISP-k szopatását kerülik meg.
Konkrét sztori: az utca túloldalán van a háza, be akarta köttetni a netet, ahhoz viszont át kell vezetni a kábelt az úttest alatt, amiért 80 ezer dollárt kért a szolgáltató a díjakon felül. Így csak a bekötés 55 évre fedezi a 120 dolláros havi Starlink előfizetést. -
Hieronymus
veterán
Amennyiben erről lenne szó, hogy kizárólag lakatlan tájakon előknek kínál szolgáltatást a Spacex. De mivel mindenkinek így az lehet egy sűrűn lakott terület is, és onnan is valószínűbb a fizetőképes kereslet, mint onnan ahol csak tibeti zengőkagylókat, meg oroszlánkarmokat tudnak érte adni. Már vannak USA államok ahol a városi előfizetők meghaladták a vidékieket. A vidék meg általánosságban jelent olyan területeket ahol egymást érik a falvak, szintén fizetőképes és sűrűn lakott területeket.
... így az lehet egy sűrűn lakott terület is, és onnan is valószínűbb a fizetőképes kereslet ...
Nem így működik a dolog.
Ki akartam próbálni a szolgáltatást. Ne csak látatlanból ekézzem a környezetvédelmi katasztrófája miatt okán.Sűrűn lakott területen lakom. Esélyem sincs arra, hogy az antennának elegendő rálátása legyen az égre. Ráadásul a nagyvárosokban nincs gond az internet lefedettséggel. Optikai kábel van felénk. A nagyvárosokban nagyon megéri a kábel húzás. Az egy fogyasztóra jutó költség alacsony.
-
Tasunkó
őstag
Amennyiben erről lenne szó, hogy kizárólag lakatlan tájakon előknek kínál szolgáltatást a Spacex. De mivel mindenkinek így az lehet egy sűrűn lakott terület is, és onnan is valószínűbb a fizetőképes kereslet, mint onnan ahol csak tibeti zengőkagylókat, meg oroszlánkarmokat tudnak érte adni. Már vannak USA államok ahol a városi előfizetők meghaladták a vidékieket. A vidék meg általánosságban jelent olyan területeket ahol egymást érik a falvak, szintén fizetőképes és sűrűn lakott területeket.
-
ben2
aktív tag
Egy darabig nekik is megérte, tehát amíg a most meglévő ügyfeleiket kiszolgálták. Ugyanígy a Space X-nek is valameddig majd megéri, mert abban a világgazdaságban működnek ahola világ egyik felén megéri űrben szállítást fejleszteni ezidáig nem létező technológiával, míg a másik felén meg nem éri meg ugyanezen céllal leásni 1 métert a földbe 50 éve is létező technológiával.
Mert azt az 1 métert 2000 kilométeren, sivatagon, őserdőn, hegyvidéken keresztül kellene leásni 3 fizető ügyfélért, amiből 1 nyugati alapítvány által működtetett iskola, 1 nyugati alapítvány által működtetett kórház, 1 meg a helyi hadúr Playstation-je.
-
Tasunkó
őstag
Egy darabig nekik is megérte, tehát amíg a most meglévő ügyfeleiket kiszolgálták. Ugyanígy a Space X-nek is valameddig majd megéri, mert abban a világgazdaságban működnek ahola világ egyik felén megéri űrben szállítást fejleszteni ezidáig nem létező technológiával, míg a másik felén meg nem éri meg ugyanezen céllal leásni 1 métert a földbe 50 éve is létező technológiával.
-
ben2
aktív tag
Ez ok. Csak azt beállítani komoly problémának, hogy ezeknek az embereknek nincs nete, elég félrevezető. Amíg jó részüknek az a gondja honnan szed ivóvizet, nem hiszem hogy a net a legnagyobb problémája.
Tény hogy van előnye, főleg olyan helyeken ahol a kábel nem opció. Látjuk ezt jelenleg ukrajnában.
Az már megint más kérdés, mennyire egészséges, ha ez egy kézben öszpontosul, de ez egy másik topik témája lehetne."Amíg jó részüknek az a gondja honnan szed ivóvizet, nem hiszem hogy a net a legnagyobb problémája."
Ez a téma szempontjából akkor lenne csak érdekes, ha a kettő kizárná egymást.
-
ben2
aktív tag
Ha ez így lenne, akkor mi akadályozza a kábelszolgáltatókat, hogy mindenhova kiépítsék a netet és elhalásszák a műholdas net ügyfeleit?
Talán csak nem az, hogy nem éri meg nekik, mert nem egyszerű és nem kerül a műholdas net töredékébe?
Diszkrimináció akadályozza őket, sokezerszeres befektetés-megtérülést várnak minden új ügyféltől és nem szolgáltatnak annak, ahol csak többszázszoros lenne. Ez nem technikai akadály, ebben semmiféle technikai vagy technológiai akadály nincs, ez csak vadkapitalizmus.
Az az elhanyagolható töredék jelenleg 10.4 millió ember.
Az valóban igen kevés, bár erősen kétlem az a . jó helyen van és nem az 1 elé kerülne, ráadásul semmilyen módon nem indokolja egy teljesen új és elképesztően drága infrastruktúra kiépítését, hacsak nem az áll a háttérben, hogy százmilliárdosok kicsalnak százmilliárdokat mind privát, de főleg állami befektetőktől, aminek nagy részét zsebre is teszik, hogy billiomosok lehessenek, miközben eladnak egy drága, exponenciálisan növekvő jellege miatt pedig hosszú távon erősen környezetszennyező és fenntarthatatlan szolgáltatást. Persze, persze, homeopátia jellegű, majd nem lesz az, amikor naponta százával égnek el a légkörben és ezrével lőnek fel újat, hogy ne dőljön be az egész és megmaradjon az örökös terjeszkedés álma is, hacsak ki nem futunk még nyersanyagokból előbb.
Szalmabáb érvelési hiba
Nézd meg az mit jelent, mert szerintem nem tudod. Te állítod, hogy ez csak amatőr csillagászoknak a problémája, amire profik megoldást keresnek, miközben ez a profiknak sokkal nagyobb probléma, mint az amatőröknek és nincs rá gyakorlati megoldás, ami nem drágítja meg drasztikusan az egész folyamatot és csökkenti le töredékére a csillagászok által elérhető és megosztandó időkereteket.
A korrupció egy bűncselekmény
A Magyar Értelmező Kéziszótárt továbbra is ajánlom figyelmedbe, győzd meg a nyelvészeket, hogy te jobban tudod mit jelent, ha valaki vagy valami korrupt.
Bizonyítási kényszer áthárítása érvelési hiba.
Mit kell bizonyítani azon, hogy óriáscégek megállás nélkül lobbiznak minden kormánynál, hogy a saját javukra és a társadalom kárára fordítsanak törvényeket? Ez már az ipari forradalom kezdete óta köztudott.
Személyeskedés érvelési hiba
A megfigyelés nem érvelési hiba, az egy megfigyelés. Még azt is letagadod, amiről már a 14 éves dédunokahúgom is tanult az iskolában, ergo levontam a következtetést, hogy milyen szinten győzött meg a propaganda, hogy érvelj a saját érdekeiddel szemben.
"Ez nem technikai akadály, ebben semmiféle technikai vagy technológiai akadály nincs, ez csak vadkapitalizmus."
A technikai akadály miatt lesz a sokezerszeres megtérülés helyett csak sokszázszoros. Ami messze van, oda hosszabb kábel kell, ahova hosszabb kábel kell, az drágább, ami drágább és ráadásul kevés usert szolgál ki, az nehezebben térül meg.
A műholdas net ezzel szemben drága, de ha már van, akkor földrajzi távolságtól függetlenül mindenki hozzáfér. Sőt, minél elszórtabban helyezkednek el a userek, annál jobb. Azaz a műholdas net előnyei pont ott jelentkeznek, ahol a kábeles net hátrányai. Ezért tudják kiegészíteni és nem kiváltani egymást."Az valóban igen kevés, bár erősen kétlem az a . jó helyen van és nem az 1 elé kerülne"
Személyes kétely érvelési hiba. Jelenleg a Starlinknek 10.4 millió előfizetője van. [link]
Attól, hogy nem hiszed el még nem lesz kevesebb."ráadásul semmilyen módon nem indokolja egy teljesen új és elképesztően drága infrastruktúra kiépítését"
Az indokolja, hogy ennek a 10.4 millió előfizetőnek nincs más lehetősége ilyen minőségű szélessávú internetre ezen az áron.
"hacsak nem az áll a háttérben, hogy százmilliárdosok kicsalnak százmilliárdokat mind privát, de főleg állami befektetőktől
A SpaceX-nek nincsenek állami befektetői.
"aminek nagy részét zsebre is teszik, hogy billiomosok lehessenek "
A Starlink tavaly 7.2 milliárd USD nyereséget termelt. Ha zsebre tették volna a befektetők pénzét és nem az infrastruktúra kiépítésére fordították volna, akkor vagy nem lenne nyereséges vagy mégsem annyira elképesztően drága, hiszen ki is építették és még a zsebbe is jutott."miközben eladnak egy drága, exponenciálisan növekvő jellege miatt pedig hosszú távon erősen környezetszennyező és fenntarthatatlan szolgáltatást"
A LEO műholdak környezetszennyezése osztási maradéknak is elenyésző más, az atmoszférába jutó szennyező anyaghoz képest. A kiépítés pedig nem exponenciálisan növekvő, hiszen egy ponton túl nincs értelme tovább bővíteni a műhold konstellációt. Onnantól pedig csak a kieső eszközök pótlása történik, ami még mindig jóval kevésbé környezetszennyező, mint a földi infrastruktúráé."Persze, persze, homeopátia jellegű, majd nem lesz az, amikor naponta százával égnek el a légkörben és ezrével lőnek fel újat"
De, akkor is az lesz.
"A Magyar Értelmező Kéziszótárt továbbra is ajánlom figyelmedbe, győzd meg a nyelvészeket, hogy te jobban tudod mit jelent, ha valaki vagy valami korrupt."
Tessék:
"A korrupció (a latin corruptĭo, romlás, rontás szóból) olyan törvénybe vagy közerkölcsbe ütköző cselekedet, amely során valaki pénzért vagy más juttatásért vagy juttatásra való kilátásért cserébe jogosulatlan előnyhöz juttat másokat." [link]
Tehát ahhoz, hogy valakit korrupcióval vádolj a következő konkrétumokat kell bizonyítanod:
- jogosulatlan előnyhöz juttatás
- törvénybe vagy közerkölcsbe ütköző módon
- pénzért vagy más juttatásért cserébe
Tehát általában korrupcióról hadoválni minden konkrétum nélkül csak nettó hangulatkeltő demagógia."Nézd meg az mit jelent, mert szerintem nem tudod. "
Tessék:
"Eltúloztad, megváltoztattad vagy teljesen egy általad kitalálttal helyettesítetted a másik álláspontját azért, hogy könnyebben megtámadhasd, az övét helytelenebbnek, a sajátodat pedig helyesebbnek állíthasd be.
Ha nem a másik valódi, eredeti állításaival vitatkozol, akkor nem tudod azok helytelenségét bizonyítani. Az egyetlen amit be tudsz bizonyítani az, hogy az általad gyártott - a másikéval azonban nem egyező - álláspont vagy állítás nem igaz, ami azonban semmilyen módon és minőségben sem vonja kétségbe vitapartnered eredeti állításait és véleményét." [link]
Azt állítottad, hogy szerintem nem létezik a probléma, miközben én ilyet sosem mondtam."Mit kell bizonyítani azon, hogy óriáscégek megállás nélkül lobbiznak minden kormánynál, hogy a saját javukra és a társadalom kárára fordítsanak törvényeket? "
Azt kell bizonyítanod, hogy a konkrét esetben bármilyen állami döntés mögött egy óriáscég lobbija állna és hogy a döntés káros a társadalom számára.
Ehelyett elvárod tőlem, hogy én kutassak utána az állításodnak ahelyett, hogy magad érvelnél mellette. Ez a bizonyítási kényszer áthárítása érvelési hiba."Még azt is letagadod, amiről már a 14 éves dédunokahúgom is tanult az iskolában, ergo levontam a következtetést, hogy milyen szinten győzött meg a propaganda, hogy érvelj a saját érdekeiddel szemben."
Ez lehet a Te személyes véleményed rólam, nekem meg lehet az a véleményem rólad, hogy érvek hiányában csak indulat alapon vagdalkozol, viszont sem az egyiknek, sem a másiknak nincs kihatása az általam elmondottak igazságtartamára.
-
ben2
aktív tag
-
Ricardo
titán
Ez ok. Csak azt beállítani komoly problémának, hogy ezeknek az embereknek nincs nete, elég félrevezető. Amíg jó részüknek az a gondja honnan szed ivóvizet, nem hiszem hogy a net a legnagyobb problémája.
Tény hogy van előnye, főleg olyan helyeken ahol a kábel nem opció. Látjuk ezt jelenleg ukrajnában.
Az már megint más kérdés, mennyire egészséges, ha ez egy kézben öszpontosul, de ez egy másik topik témája lehetne. -
Mekiúr
tag
-
Reggie0
titán
-
Rickazoid
addikt
De én vagyok a hülye, hogy olyanokkal vitatkozom, akiknek mindent el lehet adni egy mindent megígérő reklámmal, még a történelem elfelejtését is.
-
Rickazoid
addikt
"Az a baj, hogy nem érted milyen egyszerű bárhova elvinni a netet, ahol eleve van elektromos infrastruktúra"
Ha ez így lenne, akkor mi akadályozza a kábelszolgáltatókat, hogy mindenhova kiépítsék a netet és elhalásszák a műholdas net ügyfeleit?
Talán csak nem az, hogy nem éri meg nekik, mert nem egyszerű és nem kerül a műholdas net töredékébe?
"Aki meg olyan helyen mászkál rendszeresen internetigénnyel, ahol senki nem lakik és nem is fog lakni, és még mobilhálózati lefedettségen is kívül esik, az egy elhanyagolható töredéke a lakosságnak egy kényelmi szolgáltatás igényével."
Az az elhanyagolható töredék jelenleg 10.4 millió ember.
"Tehát már megoldáson kell dolgozni? Azt hittem nem létezik a probléma. Most akkor mégis igazam van? Milyen érdekes."Szalmabáb érvelési hiba. Nem mondtam, hogy nem létezik a probléma, hanem hogy amatőr csillagászok hobbija áll szemben több millió felhasználó érdekeivel, miközben a profi csillagászok és a SpaceX között jelenleg is aktív az együttműködés.
"Amúgy meg értelmes ember a milliárdosok (és nem csak forintban), akár emberek, akár cégek, lobbiját, ami meglévő törvényeket írat át és új törvényeket írat ezen emberek számára és a lakosság rovására, is korrupciónak hívjuk, korrupt ugyanis nem csak attól lesz valami, hogy illegális, nyugodtan nézd meg a definíciót."
A korrupció egy bűncselekmény, arról meg nem beszélhetsz általánosságban (bár manapság ennek vitán felül nagy divatja van). Ahogy nem mondhatod általánosságban, hogy valaki gyilkos, ha nem teszed hozzá, hogy konkrétan ki halt meg és mi köze van a halálához.
Tehát ha szerinted bárkivel szemben bármilyen korrupció gyanúja felmerül, akkor közöld a konkrét tényeket: ki, mikor, milyen eszközökkel károsította meg az államot és jutott illegitim (direkt nem illegálist írtam) előnyökhöz."Erre számtalan példa van, és még többnyire publikusak is, nem nehéz megtalálni, ha akarod."
Bizonyítási kényszer áthárítása érvelési hiba.
"De ezt tudom nehéz lenyelnie annak, aki két pofára eszi a propagandát, hogy a gazdagokat még gazdagabbá tenni minden áldozatot megér."
Személyeskedés érvelési hiba. Egy állítás igazságtartalmát attól teszed függővé, hogy ki mondja és milyen vélt szándékkal.
Ha ez így lenne, akkor mi akadályozza a kábelszolgáltatókat, hogy mindenhova kiépítsék a netet és elhalásszák a műholdas net ügyfeleit?
Talán csak nem az, hogy nem éri meg nekik, mert nem egyszerű és nem kerül a műholdas net töredékébe?
Diszkrimináció akadályozza őket, sokezerszeres befektetés-megtérülést várnak minden új ügyféltől és nem szolgáltatnak annak, ahol csak többszázszoros lenne. Ez nem technikai akadály, ebben semmiféle technikai vagy technológiai akadály nincs, ez csak vadkapitalizmus.
Az az elhanyagolható töredék jelenleg 10.4 millió ember.
Az valóban igen kevés, bár erősen kétlem az a . jó helyen van és nem az 1 elé kerülne, ráadásul semmilyen módon nem indokolja egy teljesen új és elképesztően drága infrastruktúra kiépítését, hacsak nem az áll a háttérben, hogy százmilliárdosok kicsalnak százmilliárdokat mind privát, de főleg állami befektetőktől, aminek nagy részét zsebre is teszik, hogy billiomosok lehessenek, miközben eladnak egy drága, exponenciálisan növekvő jellege miatt pedig hosszú távon erősen környezetszennyező és fenntarthatatlan szolgáltatást. Persze, persze, homeopátia jellegű, majd nem lesz az, amikor naponta százával égnek el a légkörben és ezrével lőnek fel újat, hogy ne dőljön be az egész és megmaradjon az örökös terjeszkedés álma is, hacsak ki nem futunk még nyersanyagokból előbb.
Szalmabáb érvelési hiba
Nézd meg az mit jelent, mert szerintem nem tudod. Te állítod, hogy ez csak amatőr csillagászoknak a problémája, amire profik megoldást keresnek, miközben ez a profiknak sokkal nagyobb probléma, mint az amatőröknek és nincs rá gyakorlati megoldás, ami nem drágítja meg drasztikusan az egész folyamatot és csökkenti le töredékére a csillagászok által elérhető és megosztandó időkereteket.
A korrupció egy bűncselekmény
A Magyar Értelmező Kéziszótárt továbbra is ajánlom figyelmedbe, győzd meg a nyelvészeket, hogy te jobban tudod mit jelent, ha valaki vagy valami korrupt.
Bizonyítási kényszer áthárítása érvelési hiba.
Mit kell bizonyítani azon, hogy óriáscégek megállás nélkül lobbiznak minden kormánynál, hogy a saját javukra és a társadalom kárára fordítsanak törvényeket? Ez már az ipari forradalom kezdete óta köztudott.
Személyeskedés érvelési hiba
A megfigyelés nem érvelési hiba, az egy megfigyelés. Még azt is letagadod, amiről már a 14 éves dédunokahúgom is tanult az iskolában, ergo levontam a következtetést, hogy milyen szinten győzött meg a propaganda, hogy érvelj a saját érdekeiddel szemben.
-
Rickazoid
addikt
Bárcsak így működne! De nem így működik. Saját példám, kisváros széle. Minden keresztutcában optika behúzva, hozzánk nincs. 5 éve küzdök minden szolgáltatóval, 8 házért nem csinálják meg. Ha magunknak kiássuk az árkot és letesszük a védőcsöveket, akkor SEM. Mobilnet lassú, gyenge, cserébe drága. Starlink ugyanilyen árban 1 hét alatt a tetőn volt, sokszoros sebességgel boldogan használom most is. Köszönöm Elon a lehetőséget.
Tehát a te eseted is az, ahol nincs technikai akadálya, hogy normális neted legyen, az ISP csak kapzsi. Erre nem a Starlink a megoldás, hanem értelmes jogi szabályozások, hogy technikai akadály hiányában ne tagadhassa meg a szolgáltató a kiépítést, mert az diszkrimináció.
-
Reggie0
titán
Az a baj, hogy nem érted milyen egyszerű bárhova elvinni a netet, ahol eleve van elektromos infrastruktúra, ráadásul egy teljesen új technológia és infrastruktúra (ami ráadásul nem jobb, de legalább drágább és sok esetben rosszabb is) kiépítésének a töredékébe kerül. Ahol meg nincs, oda előbb az kell, ha meg az ki van építve, azzal párhuzamosan bármilyen egyéb kábelt is ki lehet húzni bárkinek és a közbeeső központok felépítése is csak részletkérdés, nincs semmi technikai akadálya. Ez nem rakétatudomány, a műholdas internettel szemben. Aki meg olyan helyen mászkál rendszeresen internetigénnyel, ahol senki nem lakik és nem is fog lakni, és még mobilhálózati lefedettségen is kívül esik, az egy elhanyagolható töredéke a lakosságnak egy kényelmi szolgáltatás igényével.
Meg valami extra feltetelt nem akarsz utolag hozzafuzni? Pl. milyen egyszeru oda elvinni az internetet, ahol van mobiltelefon, de ha nincs elobb mobiltelefon kell oda?

Amugy az elektromos infrastukturahoz tudod mi kell? Egy napelem egy egy akkumulator esetleg egy aggregator. Sot ezt meg mozgatni is lehet, szoval egy helyben sem kell lennie.
Ismetlem: az internet kozmu, nem kenyelmi szolgaltatas.
-
Tasunkó
őstag
Egy cég az alapján dönt egy befektetésről, hogy megéri-e neki.
Természetesen, hogy megéri-e, az nem csak a kiadás-bevétel balanszon múlik, ebben egyetértek, de ez a lényegen nem változtat.
Van több millió ember, akiket a kábelszolgáltatóknak tök mindegy miért, de nem éri meg kiszolgálni, a SpaceX-nek meg igen. Ezért nyereséges a Starlink.
Különben minden be lenne kábelezve és a teljes bolygót lefedő nagy sávszélességű net nem lenne rentábilis.Igen csak egy kábelnet szolgáltatónál a megéri alatt senki nem arra gondol, hogy fej nélküli plüssmalackákba fektetni nekik előnyösebb pénzügyileg, mint egy újabb lakásba bevezetni a kábelnetet.
-
Ricardo
titán
-
ben2
aktív tag
Megérné a kábelszolgáltatóknak, de így is jön a pénz, a maradék végeket meg így is izolálták fizikailag más piaci szereplők elől. A sajátos piaci logikád életképtelen a valóságban, tehát ha egy pothos netszolgáltató tulajdonosnak így is van valag jövedelme, minek dolgozzon még újakkal, ami már nem szolgáltat olyan kedvező bevételarányt, ha ülhet nyugodtan a seggén és dől a lé. Ez egyáltalán nem arról szól hogy nem éri meg, hiszen egy óvodás is ki tudja számolni a méterét az optikus kábelnek és a havidíjjat, mégis mi alapján billen az alapáramköröd ilyenkor abba a pozícióba, hogy a bevezetés kizárólag a nem éri meg állapotot veszi fel?
Egy cég az alapján dönt egy befektetésről, hogy megéri-e neki.
Természetesen, hogy megéri-e, az nem csak a kiadás-bevétel balanszon múlik, ebben egyetértek, de ez a lényegen nem változtat.
Van több millió ember, akiket a kábelszolgáltatóknak tök mindegy miért, de nem éri meg kiszolgálni, a SpaceX-nek meg igen. Ezért nyereséges a Starlink.
Különben minden be lenne kábelezve és a teljes bolygót lefedő nagy sávszélességű net nem lenne rentábilis. -
Tasunkó
őstag
"Az a baj, hogy nem érted milyen egyszerű bárhova elvinni a netet, ahol eleve van elektromos infrastruktúra"
Ha ez így lenne, akkor mi akadályozza a kábelszolgáltatókat, hogy mindenhova kiépítsék a netet és elhalásszák a műholdas net ügyfeleit?
Talán csak nem az, hogy nem éri meg nekik, mert nem egyszerű és nem kerül a műholdas net töredékébe?
"Aki meg olyan helyen mászkál rendszeresen internetigénnyel, ahol senki nem lakik és nem is fog lakni, és még mobilhálózati lefedettségen is kívül esik, az egy elhanyagolható töredéke a lakosságnak egy kényelmi szolgáltatás igényével."
Az az elhanyagolható töredék jelenleg 10.4 millió ember.
"Tehát már megoldáson kell dolgozni? Azt hittem nem létezik a probléma. Most akkor mégis igazam van? Milyen érdekes."Szalmabáb érvelési hiba. Nem mondtam, hogy nem létezik a probléma, hanem hogy amatőr csillagászok hobbija áll szemben több millió felhasználó érdekeivel, miközben a profi csillagászok és a SpaceX között jelenleg is aktív az együttműködés.
"Amúgy meg értelmes ember a milliárdosok (és nem csak forintban), akár emberek, akár cégek, lobbiját, ami meglévő törvényeket írat át és új törvényeket írat ezen emberek számára és a lakosság rovására, is korrupciónak hívjuk, korrupt ugyanis nem csak attól lesz valami, hogy illegális, nyugodtan nézd meg a definíciót."
A korrupció egy bűncselekmény, arról meg nem beszélhetsz általánosságban (bár manapság ennek vitán felül nagy divatja van). Ahogy nem mondhatod általánosságban, hogy valaki gyilkos, ha nem teszed hozzá, hogy konkrétan ki halt meg és mi köze van a halálához.
Tehát ha szerinted bárkivel szemben bármilyen korrupció gyanúja felmerül, akkor közöld a konkrét tényeket: ki, mikor, milyen eszközökkel károsította meg az államot és jutott illegitim (direkt nem illegálist írtam) előnyökhöz."Erre számtalan példa van, és még többnyire publikusak is, nem nehéz megtalálni, ha akarod."
Bizonyítási kényszer áthárítása érvelési hiba.
"De ezt tudom nehéz lenyelnie annak, aki két pofára eszi a propagandát, hogy a gazdagokat még gazdagabbá tenni minden áldozatot megér."
Személyeskedés érvelési hiba. Egy állítás igazságtartalmát attól teszed függővé, hogy ki mondja és milyen vélt szándékkal.
Megérné a kábelszolgáltatóknak, de így is jön a pénz, a maradék végeket meg így is izolálták fizikailag más piaci szereplők elől. A sajátos piaci logikád életképtelen a valóságban, tehát ha egy pothos netszolgáltató tulajdonosnak így is van valag jövedelme, minek dolgozzon még újakkal, ami már nem szolgáltat olyan kedvező bevételarányt, ha ülhet nyugodtan a seggén és dől a lé. Ez egyáltalán nem arról szól hogy nem éri meg, hiszen egy óvodás is ki tudja számolni a méterét az optikus kábelnek és a havidíjjat, mégis mi alapján billen az alapáramköröd ilyenkor abba a pozícióba, hogy a bevezetés kizárólag a nem éri meg állapotot veszi fel?
-
ben2
aktív tag
Jelenleg 10.4 millió Starlink előfizető van, azaz ennyinek egészen biztosan szüksége van műholdas netre, különben ugye nem fizetne elő rá.
A piac nyilván sokkal nagyobb, de próbálom elkerülni a feltételezéseket, mert ugye feltételezni mindent lehet, meg az ellenkezőjét is. -
Mekiúr
tag
-
Ricardo
titán
-
Mekiúr
tag
"Az a baj, hogy nem érted milyen egyszerű bárhova elvinni a netet, ahol eleve van elektromos infrastruktúra"
Ha ez így lenne, akkor mi akadályozza a kábelszolgáltatókat, hogy mindenhova kiépítsék a netet és elhalásszák a műholdas net ügyfeleit?
Talán csak nem az, hogy nem éri meg nekik, mert nem egyszerű és nem kerül a műholdas net töredékébe?
"Aki meg olyan helyen mászkál rendszeresen internetigénnyel, ahol senki nem lakik és nem is fog lakni, és még mobilhálózati lefedettségen is kívül esik, az egy elhanyagolható töredéke a lakosságnak egy kényelmi szolgáltatás igényével."
Az az elhanyagolható töredék jelenleg 10.4 millió ember.
"Tehát már megoldáson kell dolgozni? Azt hittem nem létezik a probléma. Most akkor mégis igazam van? Milyen érdekes."Szalmabáb érvelési hiba. Nem mondtam, hogy nem létezik a probléma, hanem hogy amatőr csillagászok hobbija áll szemben több millió felhasználó érdekeivel, miközben a profi csillagászok és a SpaceX között jelenleg is aktív az együttműködés.
"Amúgy meg értelmes ember a milliárdosok (és nem csak forintban), akár emberek, akár cégek, lobbiját, ami meglévő törvényeket írat át és új törvényeket írat ezen emberek számára és a lakosság rovására, is korrupciónak hívjuk, korrupt ugyanis nem csak attól lesz valami, hogy illegális, nyugodtan nézd meg a definíciót."
A korrupció egy bűncselekmény, arról meg nem beszélhetsz általánosságban (bár manapság ennek vitán felül nagy divatja van). Ahogy nem mondhatod általánosságban, hogy valaki gyilkos, ha nem teszed hozzá, hogy konkrétan ki halt meg és mi köze van a halálához.
Tehát ha szerinted bárkivel szemben bármilyen korrupció gyanúja felmerül, akkor közöld a konkrét tényeket: ki, mikor, milyen eszközökkel károsította meg az államot és jutott illegitim (direkt nem illegálist írtam) előnyökhöz."Erre számtalan példa van, és még többnyire publikusak is, nem nehéz megtalálni, ha akarod."
Bizonyítási kényszer áthárítása érvelési hiba.
"De ezt tudom nehéz lenyelnie annak, aki két pofára eszi a propagandát, hogy a gazdagokat még gazdagabbá tenni minden áldozatot megér."
Személyeskedés érvelési hiba. Egy állítás igazságtartalmát attól teszed függővé, hogy ki mondja és milyen vélt szándékkal.
"Az az elhanyagolható töredék jelenleg 10.4 millió ember."
Nem, kb 410.000.000 A föld népességének ~5%-a. De ők nemszámítanak egyesek szerint.
-
ben2
aktív tag
Tehát már megoldáson kell dolgozni? Azt hittem nem létezik a probléma. Most akkor mégis igazam van? Milyen érdekes.
Amúgy meg értelmes ember a milliárdosok (és nem csak forintban), akár emberek, akár cégek, lobbiját, ami meglévő törvényeket írat át és új törvényeket írat ezen emberek számára és a lakosság rovására, is korrupciónak hívjuk, korrupt ugyanis nem csak attól lesz valami, hogy illegális, nyugodtan nézd meg a definíciót. Erre számtalan példa van, és még többnyire publikusak is, nem nehéz megtalálni, ha akarod. De ezt tudom nehéz lenyelnie annak, aki két pofára eszi a propagandát, hogy a gazdagokat még gazdagabbá tenni minden áldozatot megér.
"Az a baj, hogy nem érted milyen egyszerű bárhova elvinni a netet, ahol eleve van elektromos infrastruktúra"
Ha ez így lenne, akkor mi akadályozza a kábelszolgáltatókat, hogy mindenhova kiépítsék a netet és elhalásszák a műholdas net ügyfeleit?
Talán csak nem az, hogy nem éri meg nekik, mert nem egyszerű és nem kerül a műholdas net töredékébe?
"Aki meg olyan helyen mászkál rendszeresen internetigénnyel, ahol senki nem lakik és nem is fog lakni, és még mobilhálózati lefedettségen is kívül esik, az egy elhanyagolható töredéke a lakosságnak egy kényelmi szolgáltatás igényével."
Az az elhanyagolható töredék jelenleg 10.4 millió ember.
"Tehát már megoldáson kell dolgozni? Azt hittem nem létezik a probléma. Most akkor mégis igazam van? Milyen érdekes."Szalmabáb érvelési hiba. Nem mondtam, hogy nem létezik a probléma, hanem hogy amatőr csillagászok hobbija áll szemben több millió felhasználó érdekeivel, miközben a profi csillagászok és a SpaceX között jelenleg is aktív az együttműködés.
"Amúgy meg értelmes ember a milliárdosok (és nem csak forintban), akár emberek, akár cégek, lobbiját, ami meglévő törvényeket írat át és új törvényeket írat ezen emberek számára és a lakosság rovására, is korrupciónak hívjuk, korrupt ugyanis nem csak attól lesz valami, hogy illegális, nyugodtan nézd meg a definíciót."
A korrupció egy bűncselekmény, arról meg nem beszélhetsz általánosságban (bár manapság ennek vitán felül nagy divatja van). Ahogy nem mondhatod általánosságban, hogy valaki gyilkos, ha nem teszed hozzá, hogy konkrétan ki halt meg és mi köze van a halálához.
Tehát ha szerinted bárkivel szemben bármilyen korrupció gyanúja felmerül, akkor közöld a konkrét tényeket: ki, mikor, milyen eszközökkel károsította meg az államot és jutott illegitim (direkt nem illegálist írtam) előnyökhöz."Erre számtalan példa van, és még többnyire publikusak is, nem nehéz megtalálni, ha akarod."
Bizonyítási kényszer áthárítása érvelési hiba.
"De ezt tudom nehéz lenyelnie annak, aki két pofára eszi a propagandát, hogy a gazdagokat még gazdagabbá tenni minden áldozatot megér."
Személyeskedés érvelési hiba. Egy állítás igazságtartalmát attól teszed függővé, hogy ki mondja és milyen vélt szándékkal.
-
teppik_amon
tag
Tehát már megoldáson kell dolgozni? Azt hittem nem létezik a probléma. Most akkor mégis igazam van? Milyen érdekes.
Amúgy meg értelmes ember a milliárdosok (és nem csak forintban), akár emberek, akár cégek, lobbiját, ami meglévő törvényeket írat át és új törvényeket írat ezen emberek számára és a lakosság rovására, is korrupciónak hívjuk, korrupt ugyanis nem csak attól lesz valami, hogy illegális, nyugodtan nézd meg a definíciót. Erre számtalan példa van, és még többnyire publikusak is, nem nehéz megtalálni, ha akarod. De ezt tudom nehéz lenyelnie annak, aki két pofára eszi a propagandát, hogy a gazdagokat még gazdagabbá tenni minden áldozatot megér.
Bárcsak így működne! De nem így működik. Saját példám, kisváros széle. Minden keresztutcában optika behúzva, hozzánk nincs. 5 éve küzdök minden szolgáltatóval, 8 házért nem csinálják meg. Ha magunknak kiássuk az árkot és letesszük a védőcsöveket, akkor SEM. Mobilnet lassú, gyenge, cserébe drága. Starlink ugyanilyen árban 1 hét alatt a tetőn volt, sokszoros sebességgel boldogan használom most is. Köszönöm Elon a lehetőséget.
-
Rickazoid
addikt
Semmilyen. Ha republikánus akkor korrupció ha demokrata akkor jogos piaci érdek. Ha republikánus akkor rezsim ha demokrata akkor adminisztráció. Ha republikánus akkor oligarcha ha demokrata akkor filantróp üzletember... estig lehet(ne) sorolni. Nem érdemes belekérdezni, mert ezek nyakló nélkül dobálóznak ezekkel a jelzőkkel/határozókkal. Nincs mögöttes (valódi) tartalom.
Más. Miért van az, hogy bármi előremutató technológiai újítás miatt/alatt megjelennek a mindenszaristák és olyan kisebbség vélt vagy valós hátrányai miatt kezdenek el aggódni akik statisztikailag kimutathatatlanok és tipikusan amúgyis kapnak kompenzációt/workaroundot?!?
Volt anno egy ismerősöm aki kertiparti alatt büszkén mutatta az 50 kilónyi faszenet amit akciósan vett ("ezt a nyarat kihúzza vele") majd nekiállt "aggódni" a madarakért akiket esetleg elcsap a szélerőmű... kérdeztem is tőle, hogy azok a madárkák vajon merre fészkelnek majd akik a faszene miatt kivágott erdőben laktak eddig...Mért van az, hogy minden előremutató technológiánál előjönnek a sillek, akik képtelenek megérteni az észszerű, felelős felhasználás szükségességét és nem látják, amikor nekik is káros, átgondolatlan, profithajhász megoldások születnek, háttérbe szorítva nem csak a szóban forgó technológia társadalmilag hasznos felhasználását egyelőre nem vagy csak minimálisan komolyan vett problémák kezelésére, de a meglévő problémákra elérhető fenntarthatóbb és praktikusabb megoldásokat is?
-
Rickazoid
addikt
"Az összes amatőr és az összes profi csillagász, a PhD-sek is, komolyan panaszkodnak miatta."
Nem feltétlenül az összes, mert akadnak szép számmal, akik inkább a megoldáson dolgoznakk: [link]
"Ha nem a korrupció lenne a mozgatórugó az egész mögött, a közelében sem lennénk sem a mostani, sem a közeljövőbeli állapotoknak."
Milyen korrupció pontosan?
Van bármilyen konkrétumod arról, hogy a Starlink műholdak engedélyezésekor milyen korrupciós vádak merültek fel?
Csak azért kérdezem, mert mind Demokrata, mind Republikánus kormányzat alatt adtak ki engedélyeket nem csak a SpaceX-nek, de a Blue Origin-nek is LEO műhold konstellációkra.Tehát már megoldáson kell dolgozni? Azt hittem nem létezik a probléma. Most akkor mégis igazam van? Milyen érdekes.
Amúgy meg értelmes ember a milliárdosok (és nem csak forintban), akár emberek, akár cégek, lobbiját, ami meglévő törvényeket írat át és új törvényeket írat ezen emberek számára és a lakosság rovására, is korrupciónak hívjuk, korrupt ugyanis nem csak attól lesz valami, hogy illegális, nyugodtan nézd meg a definíciót. Erre számtalan példa van, és még többnyire publikusak is, nem nehéz megtalálni, ha akarod. De ezt tudom nehéz lenyelnie annak, aki két pofára eszi a propagandát, hogy a gazdagokat még gazdagabbá tenni minden áldozatot megér.
-
Rickazoid
addikt
Az a baj, hogy nem érted milyen egyszerű bárhova elvinni a netet, ahol eleve van elektromos infrastruktúra, ráadásul egy teljesen új technológia és infrastruktúra (ami ráadásul nem jobb, de legalább drágább és sok esetben rosszabb is) kiépítésének a töredékébe kerül. Ahol meg nincs, oda előbb az kell, ha meg az ki van építve, azzal párhuzamosan bármilyen egyéb kábelt is ki lehet húzni bárkinek és a közbeeső központok felépítése is csak részletkérdés, nincs semmi technikai akadálya. Ez nem rakétatudomány, a műholdas internettel szemben. Aki meg olyan helyen mászkál rendszeresen internetigénnyel, ahol senki nem lakik és nem is fog lakni, és még mobilhálózati lefedettségen is kívül esik, az egy elhanyagolható töredéke a lakosságnak egy kényelmi szolgáltatás igényével.
-
Hieronymus
veterán
Nem hinném, hogy a fejlettebb országok mondjuk Romániába exportálnák a műanyag szemetüket, Algériába meg pont nem.
Az országok felsorolása nem jó, de egész Európa exportálta a műanyag szemetét fejletlenebb országokba. Németország sokáig Kínába szállított a szemtét és fizetett érte Kínának. Aztán eljött a pillanat, amikor Kínának már akkor sem kellett, amikor pénzt kapott érte.
Azóta indult be az újrafeldolgozás.A műanyagszennyezési térkép nem korrekt.
Ahol alig van szennyezés, ott keletkezik a hulladék nagy része. DE!
Az általános hulladékba is sok műanyag kerül a szelektív gyűjtés mellett. Ezt a szemetet égetik. Magas hőmérsékleten.
Ezzel is az a probléma, mint a visszatérő műholdakkal. A légkört szennyezi. Egy fokkal mégis jobb. Ellenőrzött körülmények között és részleges szúréssel kerül ki a légkörbe az égéstermék. -
Ricardo
titán
Afrikába annál inkább.
Algériában meg az a gond, hogy gyorsan fejlődik az urbanizáció, ezzel pedig a hulladék mennyisége. Ezzel pedig nem igazán tudnak még mit kezdeni. -
ben2
aktív tag
-
Tasunkó
őstag
Gondolom a technikai fejlődés már fogalomként is válasz arra, hogyan fogja deportálni a 3. világot gyártósorostól az űrbe. Totális céges pszihológia, minden csak célok és víziók kérdése, a gyakorlatilag lehetetlen csak a célok és víziók újrafogalmazásánál kap jelentőséget.
-
Ricardo
titán
Azért ebben az is benne van, hogy a fejlettebb országok, hulladéklerakónak használják a szegényebb országokat.
-
ben2
aktív tag
A műanyaggal kapcsolatban ne aggódj, pontosan tudom, h beépül a herékbe, és az agyba, mert átjut a vér-agy, meg a vér-here gáton is, mert nem vagyunk rá felkészülve, és nincs rá kiválasztásunk.
Ettől független továbbra is tartom a véleményem, h a környezetszennyezés kb 0.01%-a az űripar. De ha 1%-a is lenne, az is megérné. Minket már csak az agyunk, a tudásunk, és a technológiánk tud megmenteni, azaz csak előre szaladhatunk.A műanyag szennyezés eloszlása országok szerint:

Azaz nem ott a legmagasabb a szennyezés, ahol a legnagyobb ipari termelés zajlik, hanem ahol sz@rnak rá.
Ezért hülyeség önmagában a technológiát okolni a környezetszennyezésért. -
ben2
aktív tag
"Másrészt meg Gipsz Jakab 300 000-szer fordította el a kormányt Szolnok és Budapest között, hogy elkerülje a halálos baleset kockázatát. Vááá.
(Értsd: a műhold pályák korrigálása a normális üzemeltetés mindennapi része.)"Jó példa
Hány halálos baleset naponta történik az utakon?
De számolhatjuk a koccanásokat is, mert ott fent a műholdak "koccanása" is komoly gondot okoz.Ha már olvasás .
"Ez összesen körülbelül 300 ezer manővert jelent 2025-ben, ami 50 százalékos növekedés a 2024-es, nagyjából 200 ezerhez képest."
Ilyen növekedésnél mennyi lesz 5-10 év múlva?
Még valami.
A vonatok kötött pályán mennek, és nem lehetne frontális vonatbaleset, hiszen azok irányítása is, amivel elkerülik az ütközést a "normális üzemeltetés mindennapi része"
Elég egy mulasztás, vagy műszaki hiba. Ami ugye előfordul.Végül még egy idézet. Mert ez is ott van.
"Egyetem kutatója szerint a SpaceX 2027-re akár évi egymillió manővert is végrehajthat, ahogy amerikai és kínai megakonstellációk is pályára állnak, ami szerinte fizikailag nem fenntartható."
De valószínűleg ő is csak egy vészmadár.
Nem azt mondom, hogy mindenképpen lesz gond, de ha ilyen szinten emelkednek a számok, a hiba esélye is jelentősen nagyobb.
Előbb utóbb elérjük a kritikus szintet."Jó példa
Hány halálos baleset naponta történik az utakon?
"Jaja, jól be is tiltották az autózást.
"De valószínűleg ő is csak egy vészmadár."
Mivel egyetemi dolgozószobából következmények nélkül kb. azt ír, amit akar, ellenben ha sokat idézik, az jót tesz az előmenetelének, így igen, nagy valószínűséggel ő is csak egy vészmadár.
Kb. azzal a logikával készülnek ezek az írások, mint a viccben, amikor a bolond bácsi minden percben tapsol egyet, az orvos meg rákérdez, hogy miért.
"Hogyhogy miért? Hát hogy elijesszem a vizilókat!"
"Oké, de hol vannak itt vizilók?"
"Pontosan!"
Szvsz kb. ennyit érnek az egyetemi megélhetési aggódók."Nem azt mondom, hogy mindenképpen lesz gond, de ha ilyen szinten emelkednek a számok, a hiba esélye is jelentősen nagyobb.
Előbb utóbb elérjük a kritikus szintet."És? Minden technológiai fejlődés a kockázatok növekedésével jár.
Minél több betegségre fejlesztenek gyógyszert, annál nagyobb az esélye, hogy valakit véletlenül megmérgeznek. Nosza, tiltsuk be a gyógyszerkutatást!
Ha pedig elérik a kritikus szintet (már ha egyáltalán van ilyen), akkor majd nem adnak ki több engedélyt műhold felbocsátásra.
Még egyszer: jelenleg a SpaceX 3 a 10 millióhoz kockázatokat kerüli el a pálya módosításokkal. -
ncc1701
veterán
Pontosan erről van szó, egy hatalmas bullshit ez az egész, csak az izgalmas sci-fi regények/filmek hatása, hogy van akár egyetlen ember is aki ezeket elhiszi. Az űrkutatás tudományos elméleti kérdések megválaszolásában segít, meg néhány hasznos találmány a hétköznapokba is eljutott általa, de semmi több. Ha szétcsesszük a Földet, akkor itt döglünk meg mind, teljesen irreális a tömeges kirajzás, kolonizáció mind nyersanyag, energia, megvalósíthatóság, pszichológia szempontjából. Minden erre elköltött dollár csak arra jó, hogy a kevesek még gazdagabbak legyenek, a tömegeknek meg még szarabb legyen.
Ha esetleg a sok tetű milliárdos azért verné magát, mert pontosan tudja hogy tömegek nem fogják soha elhagyni a Földet, de pár ezer ember számára (amiben majd ők benne lesznek) végtelen erőforrás elpazarlásával sikerülhet, akkor is nagy eséllyel az lenne, hogy ebben a kis elszigetelt csoportban pár ember bekattanna, és kinyírná egymást mindenki mire odaérnek ahova kell.
Az olyan "apróságokról" aztán ne is beszéljünk, hogy a közelben sincs semmi olyan bolygó, ahol az életfeltételek kedvezőbbek lennének, mint a Föld kb. legszarabb részein. Tehát ennek a maroknyi embernek, aki el akarna menni, sokkal egyszerűbb és olcsóbb lenne megoldani a lakhatását és ellátását pl. az északi sark vagy a Szahara közepén, mint az egész cirkuszt űrhajóval elutaztatni és ott szórakozni.
Senki nem beszélt kirajzásról. Ez valóban scifi. Ha a környezetszennyezést az űrbe telepítjük, akkor nyertünk.
-
ncc1701
veterán
"A földi internet-mobil telefon szolgáltatóknak már most reszeltek"
Szerintem egy ilyet csak úgy lehet leírni, ha valaki a legalapvetőbb technikai részletekkel sincs tisztában. Mindenhol megvan, hogy melyik technológia a gazdaságos. A műholdas net nem olyan viszonyban van a többihez képest, mint pl. az ADSL a betárcsázós nethez képest volt, hogy kb. semmi hátránya nincs, de előnye sok van.
Csak várj.
-
ncc1701
veterán
https://arxiv.org/abs/2309.02338
https://uu.diva-portal.org/smash/get/diva2:1673186/FULLTEXT01.pdf
https://publicinterestnetwork.org/wp-content/uploads/2024/08/PIRG-WasteX-Environmental-harms-of-satellite-internet-mega-constellation.pdfA műanyagok kereskedelmi tömegű használata az 1950-es években indult, de a valódi globális fogyasztói elterjedés az 1970–1990 közötti időszakban történt. Azóta is folyamatos a növekedés.
A kezdeti években könnyem mondták azt, hogy az a kis műanyag elfér majd a szeméttelepen. Ma már a te véred is "szeméttelep".
Érdemes a tendenciát meglátni folyamatban.
Egy 2024.ben készült tanulmány szerint 5 év alatt 127×‑es növekedett a LEO műholdak számában.A műanyaggal kapcsolatban ne aggódj, pontosan tudom, h beépül a herékbe, és az agyba, mert átjut a vér-agy, meg a vér-here gáton is, mert nem vagyunk rá felkészülve, és nincs rá kiválasztásunk.
Ettől független továbbra is tartom a véleményem, h a környezetszennyezés kb 0.01%-a az űripar. De ha 1%-a is lenne, az is megérné. Minket már csak az agyunk, a tudásunk, és a technológiánk tud megmenteni, azaz csak előre szaladhatunk. -
btprg
senior tag
Pontosan erről van szó, egy hatalmas bullshit ez az egész, csak az izgalmas sci-fi regények/filmek hatása, hogy van akár egyetlen ember is aki ezeket elhiszi. Az űrkutatás tudományos elméleti kérdések megválaszolásában segít, meg néhány hasznos találmány a hétköznapokba is eljutott általa, de semmi több. Ha szétcsesszük a Földet, akkor itt döglünk meg mind, teljesen irreális a tömeges kirajzás, kolonizáció mind nyersanyag, energia, megvalósíthatóság, pszichológia szempontjából. Minden erre elköltött dollár csak arra jó, hogy a kevesek még gazdagabbak legyenek, a tömegeknek meg még szarabb legyen.
Ha esetleg a sok tetű milliárdos azért verné magát, mert pontosan tudja hogy tömegek nem fogják soha elhagyni a Földet, de pár ezer ember számára (amiben majd ők benne lesznek) végtelen erőforrás elpazarlásával sikerülhet, akkor is nagy eséllyel az lenne, hogy ebben a kis elszigetelt csoportban pár ember bekattanna, és kinyírná egymást mindenki mire odaérnek ahova kell.
Az olyan "apróságokról" aztán ne is beszéljünk, hogy a közelben sincs semmi olyan bolygó, ahol az életfeltételek kedvezőbbek lennének, mint a Föld kb. legszarabb részein. Tehát ennek a maroknyi embernek, aki el akarna menni, sokkal egyszerűbb és olcsóbb lenne megoldani a lakhatását és ellátását pl. az északi sark vagy a Szahara közepén, mint az egész cirkuszt űrhajóval elutaztatni és ott szórakozni.
-
Ricardo
titán
Egyrészt ha már linkelsz, esetleg el is olvashatnád:
"Míg az iparági gyakorlat szerint akkor avatkoznak be, ha az ütközés kockázata eléri az 1 a 10 000-hez szintet, a SpaceX ennél jóval óvatosabb, és már 3 a 10 millióhoz kockázatnál manőverezéshez folyamodik."Másrészt meg Gipsz Jakab 300 000-szer fordította el a kormányt Szolnok és Budapest között, hogy elkerülje a halálos baleset kockázatát. Vááá.
(Értsd: a műhold pályák korrigálása a normális üzemeltetés mindennapi része.)"Másrészt meg Gipsz Jakab 300 000-szer fordította el a kormányt Szolnok és Budapest között, hogy elkerülje a halálos baleset kockázatát. Vááá.
(Értsd: a műhold pályák korrigálása a normális üzemeltetés mindennapi része.)"Jó példa
Hány halálos baleset naponta történik az utakon?
De számolhatjuk a koccanásokat is, mert ott fent a műholdak "koccanása" is komoly gondot okoz.Ha már olvasás .
"Ez összesen körülbelül 300 ezer manővert jelent 2025-ben, ami 50 százalékos növekedés a 2024-es, nagyjából 200 ezerhez képest."
Ilyen növekedésnél mennyi lesz 5-10 év múlva?
Még valami.
A vonatok kötött pályán mennek, és nem lehetne frontális vonatbaleset, hiszen azok irányítása is, amivel elkerülik az ütközést a "normális üzemeltetés mindennapi része"
Elég egy mulasztás, vagy műszaki hiba. Ami ugye előfordul.Végül még egy idézet. Mert ez is ott van.
"Egyetem kutatója szerint a SpaceX 2027-re akár évi egymillió manővert is végrehajthat, ahogy amerikai és kínai megakonstellációk is pályára állnak, ami szerinte fizikailag nem fenntartható."
De valószínűleg ő is csak egy vészmadár.
Nem azt mondom, hogy mindenképpen lesz gond, de ha ilyen szinten emelkednek a számok, a hiba esélye is jelentősen nagyobb.
Előbb utóbb elérjük a kritikus szintet. -
btprg
senior tag
"A földi internet-mobil telefon szolgáltatóknak már most reszeltek"
Szerintem egy ilyet csak úgy lehet leírni, ha valaki a legalapvetőbb technikai részletekkel sincs tisztában. Mindenhol megvan, hogy melyik technológia a gazdaságos. A műholdas net nem olyan viszonyban van a többihez képest, mint pl. az ADSL a betárcsázós nethez képest volt, hogy kb. semmi hátránya nincs, de előnye sok van.
-
Hieronymus
veterán
Elonka a műholdas net bevételéből feljeszti a spacex-et. Az nem egy állami cég, h adóból dobják össze az emberek, oda bevétel kell. Én igazán nem csípem ezt az embert, de spacex nélkül az űrkutatás ma sehol sem lenne. Megrekedt az utóbbi 30-40 évben. Most meg arról van szó, h 10 éven belül holdbázis. És ez nem scifi már. Inkább dőlj hátra, és örülj neki, flight12 teszt lassan jön. Reméljük, nem robban fel.

Továbbra is tartom, ez kb elhanyagolható környezetszennyezés globális szinten.https://arxiv.org/abs/2309.02338
https://uu.diva-portal.org/smash/get/diva2:1673186/FULLTEXT01.pdf
https://publicinterestnetwork.org/wp-content/uploads/2024/08/PIRG-WasteX-Environmental-harms-of-satellite-internet-mega-constellation.pdfA műanyagok kereskedelmi tömegű használata az 1950-es években indult, de a valódi globális fogyasztói elterjedés az 1970–1990 közötti időszakban történt. Azóta is folyamatos a növekedés.
A kezdeti években könnyem mondták azt, hogy az a kis műanyag elfér majd a szeméttelepen. Ma már a te véred is "szeméttelep".
Érdemes a tendenciát meglátni folyamatban.
Egy 2024.ben készült tanulmány szerint 5 év alatt 127×‑es növekedett a LEO műholdak számában. -
ben2
aktív tag
-
ben2
aktív tag
Egyrészt ha már linkelsz, esetleg el is olvashatnád:
"Míg az iparági gyakorlat szerint akkor avatkoznak be, ha az ütközés kockázata eléri az 1 a 10 000-hez szintet, a SpaceX ennél jóval óvatosabb, és már 3 a 10 millióhoz kockázatnál manőverezéshez folyamodik."Másrészt meg Gipsz Jakab 300 000-szer fordította el a kormányt Szolnok és Budapest között, hogy elkerülje a halálos baleset kockázatát. Vááá.
(Értsd: a műhold pályák korrigálása a normális üzemeltetés mindennapi része.) -
ncc1701
veterán
Fail. Műholdas net nem a gyorsabb szóról szól, hanem a területileg függetlenül, bárholról.

-
kapal
tag
Elég szar az élete annak, aki a gyorsabb internettől várja, hogy jobban legyen.
Egymásra kell néznünk, egymást kell meghallgatnunk, nem a kreált tartalmakra figyelni.
De a legtöbb technokratának ezt hiába magyarázzuk. -
laed
senior tag
Ettől független sok a szemét
Ezekről a problémákról ők is tudnak, dolgoznak a megoldásukon.
-
ncc1701
veterán
Valami 10e műholdjuk van fent.
A nagy számok törvénye dolgozik, a nemzetközi űrállomást is toligálják állandóan. Ettől független sok a szemét, amiben nem segített az a pár, katonák által szétlőtt műhold sem. -
Ricardo
titán
Öncélú pánikkeltés.
A legalacsonyabb (160km) LEO pálya felszíne is 541 millió km2. Azaz ha mindenki felbocsátja minden tervezett műholdját és mondjuk 300 000 lesz fent (extrém példa, ennek kb. a tizede reális a következő 50 évben), akkor kb. 1800 km2-re jut egy műhold. Ebből Magyarország teljes területére így kb. 51 darab jutna. -
csibe1
veterán
Ezen kár aggódni, mi sehová nem megyünk innen, de még a következős generáció sem, szerintem.
Esetleg van valakinél egy elfekvő Csillagkapu a pajtában?

-
csibe1
veterán
"A csillagászok meg 10-15 éven belül mennek a hold túloldalára. És ez nem vicc."
Mennek vagy viszik őket?

-
FattyDove
őstag
A műholdas internet kényelmi szolgáltatás. Semmi nem gátol egy céget sem, hogy kiépítsen egy normális infrastruktúrát, ami jobb, megbízhatóbb, tartósabb, és még olcsóbb is lenne, mint műholdakat fellövetni és azokat fenntartani meg cserélgetni, sőt, ez az egész "verseny" azért van, mert abban a fehér színű házban élősködő tetű úgy döntött, hogy tesz egy szívességet a drogos haverjának és megszünteti az összes már elindított, részben vagy egészben ki is fizetett projektet a hálózatok kiépítésének vagy modernizálásának komoly megtámogatására. Nem lenne semmi szükség lefedni a foltokat, ha nem lennének foltok, legalábbis lakott területen egyáltalán nem és lakatlan területen se sok helyen, de ez olyan piaci előnyt jelent néhány dollármilliárdosnak, amivel senki nem tud versenyezni és még tovább centralizálhatják a hatáskörük alá eső részét az internetnek; mindkettőben komoly pénz és rosszoldali politikai érdek van. Enélkül meg mások se, még az EU se szenvedne FOMO-tól.
Uhh, te nem igazán jártál Magyarországon kívül, de azt is megkockáztatom, hogy nagyobb városokon kívül sem.
-
csibe1
veterán
-
Reggie0
titán
Rátapintottál a lényegre.
A műholdas internet önmagában nem segít a kijutásban. De legalább gyorsítja a környezetünk élhetetlen tételét.Az, hogy ennél nagyobb környezetszennyezések is vannak, nem alapozza meg egy újabb környezetszennyezési forma elfogadását.
Ráadásul ennél globálisabb környezetszennyezés nem létezik. A világűrtől az óceán fenékig minden érintett benne. (A magasabb pályákon keringő űrszemét ott marad a Naprendszer összeomlásáig, ha nem takarítjuk el. (Ha mégis sikerül eltakarítani, akkor a Földet fogja tovább szennyezni.)
Értem én, hogy baromságnak tűnik. Legalább is azok számára, akik nem akarják látni a hátrányokat az előnyök mellett.
Az, hogy ennél nagyobb környezetszennyezések is vannak, nem alapozza meg egy újabb környezetszennyezési forma elfogadását.
De, az pont megalapozza. Ha nem alapozna meg, akkor sosem lenne fejlodes es a nagyon szennyezo technologiak sosem cserelodnenek le kevesbe szennyezokre.
-
ncc1701
veterán
-
Tasunkó
őstag
-
ncc1701
veterán
Lényegtelen a környezetvédelem, mert az ember ember általi elnyomásra nem reagálunk, a környezetre biztosan nem fogunk. Így ha védik a környezetet, az biztos hogy rosszul, mert érdekek mentén védik, nem pedig ok-okozati összefüggések mentén. A mikroműanyagokkal a vérben is el fog lehetni éldegélni, gondolom nem öl meg egy pillanat alatt. Majd lesznek akik kifizetik hogy tovább húzzák. A római korban 40 év volt az átlagéletkor és nyugodtan eléldegéltek. Ez a működés borítékolja a kontraszelekciót, tehát a kutatásnak sem kell így előremenetelni, ahogy évezredekig alig lépett előre.
Ha a Marsot lehet terraformálni, akkor a Földet még 100szor könnyebben lehet. Kitakarítani egy megyét, vagy kupolázni, és ott jól ellesznek.Régen leginkább nem civilizációs betegségben haltak meg, inkább a fertőzésekben.

-
Tasunkó
őstag
Lényegtelen a környezetvédelem, mert az ember ember általi elnyomásra nem reagálunk, a környezetre biztosan nem fogunk. Így ha védik a környezetet, az biztos hogy rosszul, mert érdekek mentén védik, nem pedig ok-okozati összefüggések mentén. A mikroműanyagokkal a vérben is el fog lehetni éldegélni, gondolom nem öl meg egy pillanat alatt. Majd lesznek akik kifizetik hogy tovább húzzák. A római korban 40 év volt az átlagéletkor és nyugodtan eléldegéltek. Ez a működés borítékolja a kontraszelekciót, tehát a kutatásnak sem kell így előremenetelni, ahogy évezredekig alig lépett előre.
Ha a Marsot lehet terraformálni, akkor a Földet még 100szor könnyebben lehet. Kitakarítani egy megyét, vagy kupolázni, és ott jól ellesznek. -
ncc1701
veterán
Ahogy én a környezetet nézem, már csak előre menekülhetünk. Qrva nehéz a tubusba visszanyomni a fogkrémet. Onnan kezdve, h az igazán környezetszennyező dolgokat lehet bolygón kívül is csinálni, már nyertünk.
-
Tasunkó
őstag
Elonka a műholdas net bevételéből feljeszti a spacex-et. Az nem egy állami cég, h adóból dobják össze az emberek, oda bevétel kell. Én igazán nem csípem ezt az embert, de spacex nélkül az űrkutatás ma sehol sem lenne. Megrekedt az utóbbi 30-40 évben. Most meg arról van szó, h 10 éven belül holdbázis. És ez nem scifi már. Inkább dőlj hátra, és örülj neki, flight12 teszt lassan jön. Reméljük, nem robban fel.

Továbbra is tartom, ez kb elhanyagolható környezetszennyezés globális szinten.Ez a 10 év múlva holdbázis ez ugyanaz mint amikor még egy kicsit össze kell szorítani a derékszíjjat, aztán jó lesz. Csak a milliárdosok bolondok hogy most kell nekik a fényűzés, az okos az akinek ma nem kell semmi és majd holnap. A kirajzást illetően meg inkább nem is szólok semmit.
-
ben2
aktív tag
Elonka a műholdas net bevételéből feljeszti a spacex-et. Az nem egy állami cég, h adóból dobják össze az emberek, oda bevétel kell. Én igazán nem csípem ezt az embert, de spacex nélkül az űrkutatás ma sehol sem lenne. Megrekedt az utóbbi 30-40 évben. Most meg arról van szó, h 10 éven belül holdbázis. És ez nem scifi már. Inkább dőlj hátra, és örülj neki, flight12 teszt lassan jön. Reméljük, nem robban fel.

Továbbra is tartom, ez kb elhanyagolható környezetszennyezés globális szinten.Körülbelül akkora környezetszennyezésről van szó, mint egy homeopátiás készítményben a hatóanyag. Minél kisebb, annál nagyobb jelentőséget tulajdonítanak neki.
-
ncc1701
veterán
Rátapintottál a lényegre.
A műholdas internet önmagában nem segít a kijutásban. De legalább gyorsítja a környezetünk élhetetlen tételét.Az, hogy ennél nagyobb környezetszennyezések is vannak, nem alapozza meg egy újabb környezetszennyezési forma elfogadását.
Ráadásul ennél globálisabb környezetszennyezés nem létezik. A világűrtől az óceán fenékig minden érintett benne. (A magasabb pályákon keringő űrszemét ott marad a Naprendszer összeomlásáig, ha nem takarítjuk el. (Ha mégis sikerül eltakarítani, akkor a Földet fogja tovább szennyezni.)
Értem én, hogy baromságnak tűnik. Legalább is azok számára, akik nem akarják látni a hátrányokat az előnyök mellett.
Elonka a műholdas net bevételéből feljeszti a spacex-et. Az nem egy állami cég, h adóból dobják össze az emberek, oda bevétel kell. Én igazán nem csípem ezt az embert, de spacex nélkül az űrkutatás ma sehol sem lenne. Megrekedt az utóbbi 30-40 évben. Most meg arról van szó, h 10 éven belül holdbázis. És ez nem scifi már. Inkább dőlj hátra, és örülj neki, flight12 teszt lassan jön. Reméljük, nem robban fel.

Továbbra is tartom, ez kb elhanyagolható környezetszennyezés globális szinten. -
Hieronymus
veterán
Rátapintottál a lényegre.
A műholdas internet önmagában nem segít a kijutásban. De legalább gyorsítja a környezetünk élhetetlen tételét.Az, hogy ennél nagyobb környezetszennyezések is vannak, nem alapozza meg egy újabb környezetszennyezési forma elfogadását.
Ráadásul ennél globálisabb környezetszennyezés nem létezik. A világűrtől az óceán fenékig minden érintett benne. (A magasabb pályákon keringő űrszemét ott marad a Naprendszer összeomlásáig, ha nem takarítjuk el. (Ha mégis sikerül eltakarítani, akkor a Földet fogja tovább szennyezni.)
Értem én, hogy baromságnak tűnik. Legalább is azok számára, akik nem akarják látni a hátrányokat az előnyök mellett.
-
ben2
aktív tag
Felesleges vitatkozni vele, minden Starlink topikban ezt a sötétzöld baromságot tolja.
Én már többször oldalakon keresztül próbáltam adatokkal, tényekkel cáfolni, de ilyenkor kezdi elölről. Fundamentalista szélsőséges logikával képes csak gondolkodni, hogy 1 gramm szennyezés is sok, de persze csak akkor, ha neki valamiért nem tetszik, a gazdasági, társadalmi haszon nem szempont. Galambokkal sakkozol, ha belemész. -
ncc1701
veterán
...amint menni fog a starship, a jelenlegi század, ezred részére fog csökkenni a fellövés költsége.
Ez még költői túlzásnak is rossz.
Falcon Heavy kb. 1500 USD/kg áron emel pályára holdakat.
Starship célára jelenleg 200 USD/kg.
Távlati cél a 100 USD/kg.
Ez egy nagyságrend, csak tizenötszörös eltérés a legjobb esetben.
Ha ezredére csökkenne az, gyakorlatilag nem lenne költsége a fellövésnek.De ez csak egyetlen tényező. A műholdakat eredetileg 5 éves csereciklussal tervezték. Az sem sikerült elérni. Most, hogy lejjebb vezényelték a holdakat, inkább bő 4 év lehet a reális átlag élettartam.
Minden fellövés lyukat üt az ózonrétegbe.
A ciklus végére minden hold szemétté válik. A tömegének 100%-a szemét, ami szétesik a légkörben. A tömeg nagy része nano mérettartományban keletkező környezet szennyezés. Lassan ülepedig ki és fogalmunk sincs milyen hatással lesznek az élővilágra. A nagyobb darabok veszélyeztetni fogják a repülést. Kezdetben csak a lezuhantatás célhelye környékén.Pontosan úgy telibe fogjuk tolni űrszeméttel a környezetünket és magunkat, mint mára a műanyaggal.
Kezdem már érteni, miért nem látunk fejlett - értelmes életre utaló nyomokat. A legfejlettebb civilizációk gyorsan irtják ki önmagukat.
Ez mind igaz, de ha nem jutunk ki, akkor itt fogunk mind megdögleni.... És ennél jóval nagyobb környezetszennyezések vannak sajna.
-
Hieronymus
veterán
...amint menni fog a starship, a jelenlegi század, ezred részére fog csökkenni a fellövés költsége.
Ez még költői túlzásnak is rossz.
Falcon Heavy kb. 1500 USD/kg áron emel pályára holdakat.
Starship célára jelenleg 200 USD/kg.
Távlati cél a 100 USD/kg.
Ez egy nagyságrend, csak tizenötszörös eltérés a legjobb esetben.
Ha ezredére csökkenne az, gyakorlatilag nem lenne költsége a fellövésnek.De ez csak egyetlen tényező. A műholdakat eredetileg 5 éves csereciklussal tervezték. Az sem sikerült elérni. Most, hogy lejjebb vezényelték a holdakat, inkább bő 4 év lehet a reális átlag élettartam.
Minden fellövés lyukat üt az ózonrétegbe.
A ciklus végére minden hold szemétté válik. A tömegének 100%-a szemét, ami szétesik a légkörben. A tömeg nagy része nano mérettartományban keletkező környezet szennyezés. Lassan ülepedig ki és fogalmunk sincs milyen hatással lesznek az élővilágra. A nagyobb darabok veszélyeztetni fogják a repülést. Kezdetben csak a lezuhantatás célhelye környékén.Pontosan úgy telibe fogjuk tolni űrszeméttel a környezetünket és magunkat, mint mára a műanyaggal.
Kezdem már érteni, miért nem látunk fejlett - értelmes életre utaló nyomokat. A legfejlettebb civilizációk gyorsan irtják ki önmagukat.
-
S_x96x_S
veterán
Semmilyen. Ha republikánus akkor korrupció ha demokrata akkor jogos piaci érdek. Ha republikánus akkor rezsim ha demokrata akkor adminisztráció. Ha republikánus akkor oligarcha ha demokrata akkor filantróp üzletember... estig lehet(ne) sorolni. Nem érdemes belekérdezni, mert ezek nyakló nélkül dobálóznak ezekkel a jelzőkkel/határozókkal. Nincs mögöttes (valódi) tartalom.
Más. Miért van az, hogy bármi előremutató technológiai újítás miatt/alatt megjelennek a mindenszaristák és olyan kisebbség vélt vagy valós hátrányai miatt kezdenek el aggódni akik statisztikailag kimutathatatlanok és tipikusan amúgyis kapnak kompenzációt/workaroundot?!?
Volt anno egy ismerősöm aki kertiparti alatt büszkén mutatta az 50 kilónyi faszenet amit akciósan vett ("ezt a nyarat kihúzza vele") majd nekiállt "aggódni" a madarakért akiket esetleg elcsap a szélerőmű... kérdeztem is tőle, hogy azok a madárkák vajon merre fészkelnek majd akik a faszene miatt kivágott erdőben laktak eddig...> Más. Miért van az, hogy bármi előremutató technológiai újítás miatt/alatt megjelennek a mindenszaristák és olyan kisebbség vélt vagy valós hátrányai miatt kezdenek el aggódni akik statisztikailag kimutathatatlanok és tipikusan amúgyis kapnak kompenzációt/workaroundot?!?
mert a legtöbb technológia újjítás kétéllű.
és a hátrányok később jelentkeznek mint az előnyök.amúgy meg:
( via portfolio ) -
ben2
aktív tag
Semmilyen. Ha republikánus akkor korrupció ha demokrata akkor jogos piaci érdek. Ha republikánus akkor rezsim ha demokrata akkor adminisztráció. Ha republikánus akkor oligarcha ha demokrata akkor filantróp üzletember... estig lehet(ne) sorolni. Nem érdemes belekérdezni, mert ezek nyakló nélkül dobálóznak ezekkel a jelzőkkel/határozókkal. Nincs mögöttes (valódi) tartalom.
Más. Miért van az, hogy bármi előremutató technológiai újítás miatt/alatt megjelennek a mindenszaristák és olyan kisebbség vélt vagy valós hátrányai miatt kezdenek el aggódni akik statisztikailag kimutathatatlanok és tipikusan amúgyis kapnak kompenzációt/workaroundot?!?
Volt anno egy ismerősöm aki kertiparti alatt büszkén mutatta az 50 kilónyi faszenet amit akciósan vett ("ezt a nyarat kihúzza vele") majd nekiállt "aggódni" a madarakért akiket esetleg elcsap a szélerőmű... kérdeztem is tőle, hogy azok a madárkák vajon merre fészkelnek majd akik a faszene miatt kivágott erdőben laktak eddig..."Más. Miért van az, hogy bármi előremutató technológiai újítás miatt/alatt megjelennek a mindenszaristák és olyan kisebbség vélt vagy valós hátrányai miatt kezdenek el aggódni akik statisztikailag kimutathatatlanok és tipikusan amúgyis kapnak kompenzációt/workaroundot?!? "
Ricky Gervais mesélte az egyik standupjában, hogy mint állatvédő kiírta anno a Twitterre, hogy szerinte be kellene tiltani a bikaviadalokat, mert az szerinte értelmetlen állatkínzás, erre valaki azt reagálta, hogy "És mi van a szíriai gyerekekkel, ők bezzeg nem számítanak?"
.
Tehát tök mindegy mi a téma, mindig lesz valaki, aki azt vélt erkölcsi felsőbbrendűségének kiélésére fogja használni.
Ezzel szerintem nincs is mit tenni, de amikor elkezdenek tényszerűen hülyeségeket vagy hazugságokat terjeszteni, akkor ott megálljt kell parancsolni, különben az online térben könnyen konszenzussá válik "hallgatás beleegyezés" alapon. -
ncc1701
veterán
-
Tasunkó
őstag
Semmilyen. Ha republikánus akkor korrupció ha demokrata akkor jogos piaci érdek. Ha republikánus akkor rezsim ha demokrata akkor adminisztráció. Ha republikánus akkor oligarcha ha demokrata akkor filantróp üzletember... estig lehet(ne) sorolni. Nem érdemes belekérdezni, mert ezek nyakló nélkül dobálóznak ezekkel a jelzőkkel/határozókkal. Nincs mögöttes (valódi) tartalom.
Más. Miért van az, hogy bármi előremutató technológiai újítás miatt/alatt megjelennek a mindenszaristák és olyan kisebbség vélt vagy valós hátrányai miatt kezdenek el aggódni akik statisztikailag kimutathatatlanok és tipikusan amúgyis kapnak kompenzációt/workaroundot?!?
Volt anno egy ismerősöm aki kertiparti alatt büszkén mutatta az 50 kilónyi faszenet amit akciósan vett ("ezt a nyarat kihúzza vele") majd nekiállt "aggódni" a madarakért akiket esetleg elcsap a szélerőmű... kérdeztem is tőle, hogy azok a madárkák vajon merre fészkelnek majd akik a faszene miatt kivágott erdőben laktak eddig...Mondjuk az a probléma hogy a technológiai újítások sem tisztán újítások, mert a módszer amivel készülnek, lényegében nyomort termel, szóval a legkiszolgáltatobbtól felfele fizetik meg az árát. Önmagában a technológiai újítás jobbára nemes dolog is lehetne, csak nem ebben a világgazdaságban, így annyira nem fura ha mondjuk az erőforrások ennyire értelem nélküli aránytalansággal való felhasználása igencsak bűzlő siker.
-
paljani
senior tag
"Az összes amatőr és az összes profi csillagász, a PhD-sek is, komolyan panaszkodnak miatta."
Nem feltétlenül az összes, mert akadnak szép számmal, akik inkább a megoldáson dolgoznakk: [link]
"Ha nem a korrupció lenne a mozgatórugó az egész mögött, a közelében sem lennénk sem a mostani, sem a közeljövőbeli állapotoknak."
Milyen korrupció pontosan?
Van bármilyen konkrétumod arról, hogy a Starlink műholdak engedélyezésekor milyen korrupciós vádak merültek fel?
Csak azért kérdezem, mert mind Demokrata, mind Republikánus kormányzat alatt adtak ki engedélyeket nem csak a SpaceX-nek, de a Blue Origin-nek is LEO műhold konstellációkra.Semmilyen. Ha republikánus akkor korrupció ha demokrata akkor jogos piaci érdek. Ha republikánus akkor rezsim ha demokrata akkor adminisztráció. Ha republikánus akkor oligarcha ha demokrata akkor filantróp üzletember... estig lehet(ne) sorolni. Nem érdemes belekérdezni, mert ezek nyakló nélkül dobálóznak ezekkel a jelzőkkel/határozókkal. Nincs mögöttes (valódi) tartalom.
Más. Miért van az, hogy bármi előremutató technológiai újítás miatt/alatt megjelennek a mindenszaristák és olyan kisebbség vélt vagy valós hátrányai miatt kezdenek el aggódni akik statisztikailag kimutathatatlanok és tipikusan amúgyis kapnak kompenzációt/workaroundot?!?
Volt anno egy ismerősöm aki kertiparti alatt büszkén mutatta az 50 kilónyi faszenet amit akciósan vett ("ezt a nyarat kihúzza vele") majd nekiállt "aggódni" a madarakért akiket esetleg elcsap a szélerőmű... kérdeztem is tőle, hogy azok a madárkák vajon merre fészkelnek majd akik a faszene miatt kivágott erdőben laktak eddig... -
ben2
aktív tag
-
Reggie0
titán
A műholdas internet kényelmi szolgáltatás. Semmi nem gátol egy céget sem, hogy kiépítsen egy normális infrastruktúrát, ami jobb, megbízhatóbb, tartósabb, és még olcsóbb is lenne, mint műholdakat fellövetni és azokat fenntartani meg cserélgetni, sőt, ez az egész "verseny" azért van, mert abban a fehér színű házban élősködő tetű úgy döntött, hogy tesz egy szívességet a drogos haverjának és megszünteti az összes már elindított, részben vagy egészben ki is fizetett projektet a hálózatok kiépítésének vagy modernizálásának komoly megtámogatására. Nem lenne semmi szükség lefedni a foltokat, ha nem lennének foltok, legalábbis lakott területen egyáltalán nem és lakatlan területen se sok helyen, de ez olyan piaci előnyt jelent néhány dollármilliárdosnak, amivel senki nem tud versenyezni és még tovább centralizálhatják a hatáskörük alá eső részét az internetnek; mindkettőben komoly pénz és rosszoldali politikai érdek van. Enélkül meg mások se, még az EU se szenvedne FOMO-tól.
Az a baj, hogy nem sokat lathattal magyarorszagon kivul
Egyaltalan nem olyan egyszeru mindenhova elvinni a netet. A muholdas net pedig nem kenyelmi szolgaltatas, cska buborekban elsz. -
ben2
aktív tag
Az összes amatőr és az összes profi csillagász, a PhD-sek is, komolyan panaszkodnak miatta. Az meg egy elég hülye érv, hogy a probléma orbitális súlyosbításáért felelős fél együttműködése már semmissé is teszi a tényt, hogy ők okozzák és ők fokozzák napról napra az egész problémát. Ha nem a korrupció lenne a mozgatórugó az egész mögött, a közelében sem lennénk sem a mostani, sem a közeljövőbeli állapotoknak.
"Az összes amatőr és az összes profi csillagász, a PhD-sek is, komolyan panaszkodnak miatta."
Nem feltétlenül az összes, mert akadnak szép számmal, akik inkább a megoldáson dolgoznakk: [link]
"Ha nem a korrupció lenne a mozgatórugó az egész mögött, a közelében sem lennénk sem a mostani, sem a közeljövőbeli állapotoknak."
Milyen korrupció pontosan?
Van bármilyen konkrétumod arról, hogy a Starlink műholdak engedélyezésekor milyen korrupciós vádak merültek fel?
Csak azért kérdezem, mert mind Demokrata, mind Republikánus kormányzat alatt adtak ki engedélyeket nem csak a SpaceX-nek, de a Blue Origin-nek is LEO műhold konstellációkra. -
ncc1701
veterán
Az összes amatőr és az összes profi csillagász, a PhD-sek is, komolyan panaszkodnak miatta. Az meg egy elég hülye érv, hogy a probléma orbitális súlyosbításáért felelős fél együttműködése már semmissé is teszi a tényt, hogy ők okozzák és ők fokozzák napról napra az egész problémát. Ha nem a korrupció lenne a mozgatórugó az egész mögött, a közelében sem lennénk sem a mostani, sem a közeljövőbeli állapotoknak.
Már akkora biznic a műholdas net, h a spacex összes költsége ebből megy. Úgy, h nem is viszi tőzsdére a céget, pedig évek óta szeretnék venni részvényt. Csak nincs, mert nem kell neki pénz.

-
ben2
aktív tag
Látom nem olvastad, amit írtam. Fuss neki még egyszer. De segítek: a tervek ott voltak, a fejlesztések elindultak, de az egész a kukában landolt, mert X mániás alaknak nem mentek olyan jól a dolgok, ahogy akarta. Az infrastruktúrát birtokló szolgáltatók nyomás nélkül, mint állami programok vagy egy a létüket veszélyeztető monopólium formálódása, viszont sosem voltak hajlandóak fejleszteni ritkán lakott területeken. És most sem ezt teszik, ugyanúgy meg fogják szívni a fogyasztók.
Azt írtad, hogy olcsóbb, jobb és megbízhatóbb. Akkor viszont állami támogatás nélkül is megéri kiépíteni, hiszen a technológia versenyelőnyt biztosít a számukra.
"Az infrastruktúrát birtokló szolgáltatók nyomás nélkül, mint állami programok vagy egy a létüket veszélyeztető monopólium formálódása, viszont sosem voltak hajlandóak fejleszteni ritkán lakott területeken. És most sem ezt teszik, ugyanúgy meg fogják szívni a fogyasztók."
Ergo állami pénz nélkül mégsem éri meg nekik. Ezzel szemben a műholdas net számára minél ritkábban lakott egy terület annál jobban megéri szolgáltatni, tehát azon a területen azoknak az ügyfeleknek az az olcsóbb, jobb és megbízhatóbb. Így viszont nem a fogyasztók szívnak, hanem a kábeles infrastruktúrát birtokló szolgáltatók.
-
laed
senior tag
"Semmi nem gátol egy céget sem, hogy kiépítsen egy normális infrastruktúrát, ami jobb, megbízhatóbb, de még olcsóbb is lenne, mint műholdakat fellövetni "
Akkor tök egyszerű a helyzet: fektessenek be a netszolgáltatók a földi infrastruktúrába és piaci versenyben nyomják le a műholdas netet. Hiszen olcsóbb, jobb és megbízhatóbb.
Csak baromi lassú méterenként lefektetni.
-
Rickazoid
addikt
Az összes amatőr és az összes profi csillagász, a PhD-sek is, komolyan panaszkodnak miatta. Az meg egy elég hülye érv, hogy a probléma orbitális súlyosbításáért felelős fél együttműködése már semmissé is teszi a tényt, hogy ők okozzák és ők fokozzák napról napra az egész problémát. Ha nem a korrupció lenne a mozgatórugó az egész mögött, a közelében sem lennénk sem a mostani, sem a közeljövőbeli állapotoknak.
-
Rickazoid
addikt
"Semmi nem gátol egy céget sem, hogy kiépítsen egy normális infrastruktúrát, ami jobb, megbízhatóbb, de még olcsóbb is lenne, mint műholdakat fellövetni "
Akkor tök egyszerű a helyzet: fektessenek be a netszolgáltatók a földi infrastruktúrába és piaci versenyben nyomják le a műholdas netet. Hiszen olcsóbb, jobb és megbízhatóbb.
Látom nem olvastad, amit írtam. Fuss neki még egyszer. De segítek: a tervek ott voltak, a fejlesztések elindultak, de az egész a kukában landolt, mert X mániás alaknak nem mentek olyan jól a dolgok, ahogy akarta. Az infrastruktúrát birtokló szolgáltatók nyomás nélkül, mint állami programok vagy egy a létüket veszélyeztető monopólium formálódása, viszont sosem voltak hajlandóak fejleszteni ritkán lakott területeken. És most sem ezt teszik, ugyanúgy meg fogják szívni a fogyasztók.
-
ncc1701
veterán
"Semmi nem gátol egy céget sem, hogy kiépítsen egy normális infrastruktúrát, ami jobb, megbízhatóbb, de még olcsóbb is lenne, mint műholdakat fellövetni "
Akkor tök egyszerű a helyzet: fektessenek be a netszolgáltatók a földi infrastruktúrába és piaci versenyben nyomják le a műholdas netet. Hiszen olcsóbb, jobb és megbízhatóbb.
Plusz amint menni fog a starship, a jelenlegi század, ezred részére fog csökkenni a fellövés költsége. A földi internet-mobil telefon szolgáltatóknak már most reszeltek, csak még nem vették észre.
A csillagászok meg 10-15 éven belül mennek a hold túloldalára. És ez nem vicc. -
ben2
aktív tag
Mondd meg a csillagászoknak is, hogy csak képzelik, hogy már most szennyezik a műholdak a képeiket. Van egy olyan tulajdonsága ugyanis minden anyagnak, hogy fényt ver vissza, ami az űr kontrasztjában szabályosan világít, és ilyen közel erősebb fénye van, mint a legtöbb távoli fényforrásnak a földet elérve. Emellett a rádióteleszkópoknak se segít, hogy egyre több mesterséges rádiófény világít onnan, amerre néznek.
Pontosan hány darab amatőr csillagász problémájáról beszélünk világszerte?
Mert a profi csillagászok és a Starlink között jelenleg is aktív együttműködés zajlik a probléma megoldására. -
ben2
aktív tag
A műholdas internet kényelmi szolgáltatás. Semmi nem gátol egy céget sem, hogy kiépítsen egy normális infrastruktúrát, ami jobb, megbízhatóbb, tartósabb, és még olcsóbb is lenne, mint műholdakat fellövetni és azokat fenntartani meg cserélgetni, sőt, ez az egész "verseny" azért van, mert abban a fehér színű házban élősködő tetű úgy döntött, hogy tesz egy szívességet a drogos haverjának és megszünteti az összes már elindított, részben vagy egészben ki is fizetett projektet a hálózatok kiépítésének vagy modernizálásának komoly megtámogatására. Nem lenne semmi szükség lefedni a foltokat, ha nem lennének foltok, legalábbis lakott területen egyáltalán nem és lakatlan területen se sok helyen, de ez olyan piaci előnyt jelent néhány dollármilliárdosnak, amivel senki nem tud versenyezni és még tovább centralizálhatják a hatáskörük alá eső részét az internetnek; mindkettőben komoly pénz és rosszoldali politikai érdek van. Enélkül meg mások se, még az EU se szenvedne FOMO-tól.
"Semmi nem gátol egy céget sem, hogy kiépítsen egy normális infrastruktúrát, ami jobb, megbízhatóbb, de még olcsóbb is lenne, mint műholdakat fellövetni "
Akkor tök egyszerű a helyzet: fektessenek be a netszolgáltatók a földi infrastruktúrába és piaci versenyben nyomják le a műholdas netet. Hiszen olcsóbb, jobb és megbízhatóbb.
-
ncc1701
veterán
-
Rickazoid
addikt
Öncélú pánikkeltés.
A legalacsonyabb (160km) LEO pálya felszíne is 541 millió km2. Azaz ha mindenki felbocsátja minden tervezett műholdját és mondjuk 300 000 lesz fent (extrém példa, ennek kb. a tizede reális a következő 50 évben), akkor kb. 1800 km2-re jut egy műhold. Ebből Magyarország teljes területére így kb. 51 darab jutna.Mondd meg a csillagászoknak is, hogy csak képzelik, hogy már most szennyezik a műholdak a képeiket. Van egy olyan tulajdonsága ugyanis minden anyagnak, hogy fényt ver vissza, ami az űr kontrasztjában szabályosan világít, és ilyen közel erősebb fénye van, mint a legtöbb távoli fényforrásnak a földet elérve. Emellett a rádióteleszkópoknak se segít, hogy egyre több mesterséges rádiófény világít onnan, amerre néznek.
-
Rickazoid
addikt
A műholdas internet kényelmi szolgáltatás. Semmi nem gátol egy céget sem, hogy kiépítsen egy normális infrastruktúrát, ami jobb, megbízhatóbb, tartósabb, és még olcsóbb is lenne, mint műholdakat fellövetni és azokat fenntartani meg cserélgetni, sőt, ez az egész "verseny" azért van, mert abban a fehér színű házban élősködő tetű úgy döntött, hogy tesz egy szívességet a drogos haverjának és megszünteti az összes már elindított, részben vagy egészben ki is fizetett projektet a hálózatok kiépítésének vagy modernizálásának komoly megtámogatására. Nem lenne semmi szükség lefedni a foltokat, ha nem lennének foltok, legalábbis lakott területen egyáltalán nem és lakatlan területen se sok helyen, de ez olyan piaci előnyt jelent néhány dollármilliárdosnak, amivel senki nem tud versenyezni és még tovább centralizálhatják a hatáskörük alá eső részét az internetnek; mindkettőben komoly pénz és rosszoldali politikai érdek van. Enélkül meg mások se, még az EU se szenvedne FOMO-tól.
-
laed
senior tag
Hatalmas újdonság....
Már több hónapja megírtam, hogy nyerhetünk. -
Reggie0
titán
Persze, nyerünk, egy keveseknek releváns kényelmi szolgáltatást még gyorsabb klímaváltozásért és szintén nem elhanyagolhatóan a földi csillagászat egyre nagyobb fokú akadályozásáért cserébe. Na meg az is kérdéses egyáltalán meddig lesz fenntartható az egész, ezeket nem 50+ éves élettartammal tervezik, az utánpótlásnak meg folyamatosak kell majd lennie, viszont még újrahasznosítani sem tudod, ami kiöregedik és elég a légkörben, ami az összes sorsa lesz.
Az internet nem kenyelmi szolgaltatas, hanem kozmu, mint a viz vagy az aram.
-
ben2
aktív tag
Öncélú pánikkeltés.
A legalacsonyabb (160km) LEO pálya felszíne is 541 millió km2. Azaz ha mindenki felbocsátja minden tervezett műholdját és mondjuk 300 000 lesz fent (extrém példa, ennek kb. a tizede reális a következő 50 évben), akkor kb. 1800 km2-re jut egy műhold. Ebből Magyarország teljes területére így kb. 51 darab jutna. -
Rickazoid
addikt
Persze, nyerünk, egy keveseknek releváns kényelmi szolgáltatást még gyorsabb klímaváltozásért és szintén nem elhanyagolhatóan a földi csillagászat egyre nagyobb fokú akadályozásáért cserébe. Na meg az is kérdéses egyáltalán meddig lesz fenntartható az egész, ezeket nem 50+ éves élettartammal tervezik, az utánpótlásnak meg folyamatosak kell majd lennie, viszont még újrahasznosítani sem tudod, ami kiöregedik és elég a légkörben, ami az összes sorsa lesz.
-
Reggie0
titán
-
S_x96x_S
veterán
Vajon
a "4iG Űr és Védelmi Technológiák Zrt." cégre
ez a hír pozitív vagy negatív hatással jár? -
Fecogame
veterán
Csak nyerhetünk? Annyi műhold lesz fent, hogy lassan nem látni majd a csillagokat. Tényleg szuper lesz.
Új hozzászólás Aktív témák
-
Fórumok
PROHARDVER! - hardver fórumok
Notebookok TV & Audió Digitális fényképezés Alaplapok, chipsetek, memóriák Processzorok, tuning Hűtés, házak, tápok, modding Videokártyák Monitorok Adattárolás Multimédia, életmód, 3D nyomtatás Nyomtatók, szkennerek Tabletek, E-bookok PC, mini PC, barebone, szerver Beviteli eszközök Egyéb hardverek PROHARDVER! BlogokMobilarena - mobil fórumok
Okostelefonok Mobiltelefonok Okosórák Autó+mobil Üzlet és Szolgáltatások Mobilalkalmazások Tartozékok, egyebek Mobilarena blogokIT café - infotech fórumok
Infotech Hálózat, szolgáltatók OS, alkalmazások SzoftverfejlesztésGAMEPOD - játék fórumok
PC játékok Konzol játékok MobiljátékokLOGOUT - lépj ki, lépj be!
LOGOUT reakciók Monologoszféra FototrendFÁRADT GŐZ - közösségi tér szinte bármiről
Tudomány, oktatás Sport, életmód, utazás, egészség Kultúra, művészet, média Gazdaság, jog Technika, hobbi, otthon Társadalom, közélet Egyéb Lokál PROHARDVER! interaktív
- Most építs gépet, amíg nem késő! — A várható áremelkedésekről
- A fociról könnyedén, egy baráti társaságban
- Búcsúzóul itt a fekete Apple Vision Pro
- Nagyobb kijelzőt kap a Xiaomi 18 Pro - hátul
- Rap, Hip-hop 90'
- AMD K6-III, és minden ami RETRO - Oldschool tuning
- Vezeték nélküli fejhallgatók
- E-book olvasók
- Kínai és egyéb olcsó órák topikja
- Nvidia GPU-k jövője - amit tudni vélünk
- További aktív témák...
- Synology DiskStation DS1019+ NAS // + 5x 4TB HGST Deskstar SATA3 lemez
- OHH! Dell Precision 7560 Tervező Vágó Laptop -70% 15,6" i7-11850H 32/512 NVIDIA T1200 4GB FHD
- Acemagic Tank 03 PC - Intel Core i7-12700H, 16Gb DDR5, RTX 3060M 12Gb, 1Tb M2, WiFi 6 - Windows 11
- Lenovo ThinkPad X13 G2 13.3" -75% AMD Ryzen 5 Pro 5650U Hexa-core 16GB 512GB SSD FHD
- Asus ROG Strix B250I Gaming Mini-ITX alaplap (Wi-Fi, Bluetooth) - Igény esetén félkonfigként
- 234 - Lenovo Legion Pro 7 (16IAX10H) - Intel Core U9 275HX, RTX 5080
- iKing.Hu - Apple MacBook Pro 16 M3 Pro (2023) 18GB/500GB megkímélt 93% akku 224 ciklus
- Laptop felvásárlás , egy darab, több darab, új , használt ! Korrekt áron !
- GAMING PC! i7-13700F / RX 9070 XT / 32GB DDR5 / B760 / 1TB NVMe / 850w Gold! BeszámítOK
- HIBÁTLAN Apple Watch Series SE 2 Cellular Midnight-2 ÉV GARANCIA - MS5284, 100% AKKSI
Állásajánlatok
Cég: aiMotive Kft.
Város: Budapest
Cég: CAMERA-PRO Hungary Kft.
Város: Budapest






( via


