- Forrmell.enn
- Bluetooth hangszórók
- Vezetékes FEJhallgatók
- Azonnali alaplapos kérdések órája
- Autós kamerák
- NTFS, exFAT, FAT32 – Melyiket válaszd és miért?
- AMD K6-III, és minden ami RETRO - Oldschool tuning
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 / 3 5***(X) "Zen 3" (AM4)
- Milyen videókártyát?
- Milyen billentyűzetet vegyek?
-
PROHARDVER!
Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel
Új hozzászólás Aktív témák
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Fritz Teufel #26689 üzenetére
Ha van Windows is a gépen, akkor az az ok. Egyszer az, egyszer ez lesz az erősebb az óránál. Ha mindkét rendszeren használsz ntp frissítést, akkor be fog állni az óra rövid idő után.
teleahocipöm: még soha nem kellett csatolnom semmit egy live usb készítéséhez. Esetleg egy jobb programot próbálj ki (pl. suse studio imagewriter), vagy a mindig működő dd-t a terminálban.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
teleahocipöm #26685 üzenetére
Ha a Debian nem megy a gépeden, akkor ott a géppel van gebasz. Szóval nyugodtan próbáld meg telepíteni. Amikkel próbálkoztál eddig, azok többnyire a Debian félstabil dolgainak vadhajtásai.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
teleahocipöm #26681 üzenetére
Debian volt már?
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
teleahocipöm #26675 üzenetére
Megnézném a kondenzátorokat az alaplapon, meg a tápegységben belül is, hogy mi a helyzet velük. Meg persze műszeres feszültség mérés is javasolt.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
teleahocipöm #26668 üzenetére
Milyen fájlrendszer van a másik vinyón?
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Fritz Teufel #26664 üzenetére
Egyszerűbb megoldás: KDE gyorsindítójára kiraktam azt a pár appot, amit használok napi szinten. Így nem kell semmit keresni.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Fritz Teufel #26653 üzenetére
Nem tudom érdemes-e ezzel kínlódni, egy P3-as gépnek sem okoz nehézséget a Debian Lxde futtatása.
Ha nagyon hard akarsz lenni, akkor csak az alaprendszert telepítteted fel a netinstallal, majd onnan azt ami neked kell, semmi mást.
Amúgy te is kezdheted a "firmware" jelű debianos iso használatával, ne a sima netinstall isoval. Abból van LXDE-s, elég kevés cuccot rak fel alapból, mindenféle hack nélkül.Viszont gyorsabb rendszer inkább pl. a preload csomag használatával, meg a "noatime" opció fstabos bekapcsolásával lesz, no meg ramdisk használatával.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Cthulhu Dawn #26616 üzenetére
Inkább Debianra próbálnám ezt meg, mint sem egy régebbi kiadású fél stabil leszármazottjára. Valószínűleg úgy sem lesz túl egyszerű, de reméljük a legjobbakat.
Egyébként mire volt kevés a nyílt driver? Az a kártya amúgy sem egy gémer cucc.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
ubyegon2 #26612 üzenetére
Majd egyszer pont nem fog működni amikor kellene, mert nem arra való.
A nano meg tényleg kínai, de elég ennyit tudni hozzá egy sima szerkesztéshez:Miután beírtad amit akartál, ctrl + o majd enter elmenti, a ctrl + x majd enter meg bezárja a fájlt. Ezt egyébként írja is alul a nano az "ablakban".
Ha ez nem jön be, még mindig ott van pl. az MC beépített szövegszerkesztője, csak fel kell rakni az MC-t.teleahocipöm: ahonnan le akarta tölteni, az a szerver nem válaszolt / nem él. Ilyenkor kellene másik szerver, de az apt-nál azt hiszem nincs ilyen lista ahonnan másik szerót szedne, szóval kézzel át kell írnod a repót az /etc/apt/sources.list fájlban egy működőre, majd nyomni egy apt-get update parancsot..
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Ha nincs rajta jumper, az általában a slave módot jelöli. Rá szokták rajzolni a vinyóra hogyan kell jumperelni, De ha a típusát leírod meg hogy a kábel felső vagy alsó végén van, akkor megmondjuk hova jumpereld.
A vinyó melegedése viszont ezzel nem függhet össze. Lehet esetleg régi quantum tűzlabda
vinyó, vagy egyéb forró példány.
bob.zxr: oh! Akkor egy plusz pont a Chakrának.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Én úgy tudom hogy működött korábban is az a sor, csak azért nem volt aktív alapból mert nem volt elég stabil vele a driver.
A 3.11 - 12 idején jött az új energia gazdálkodást vezérlő kód az AMD-től, ezt meg már akkor úgy látszik elég stabilnak érezték hozzá, hogy be legyen kapcsolva alapból.Szóval a mostani dpm kvázi a "2.0".
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Fritz Teufel #26494 üzenetére
Az Iceweasel az a Firefox.
Egyébként nincs semmi gond a memória kezeléssel, az aktuális IE azonos lapokkal mindig kicsit több ramot fogyasztott nálam.
Az Iceweasel (FF) aktuális frissítéseit meg a mozilla deibanos csapatának a repójából kapod meg.
ubyegon2: időhurokba kerültél!
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Fritz Teufel #26472 üzenetére
Attól nem lesz gyorsabb vagy lassabb hogy kiszedsz csomagokat belőle. Max olyanokkal lesz gyorsabb, ha a cups (nyomtató cuccai), Bluetooth csomagok, meg ilyesmi futó szolgáltatással rendelkező cuccokat szedsz le.
Amúgy nem kell mindent frissítened, elég ha kiadod az adott csomag telepítési parancsát, ekkor csak az fog lefrissülni, meg az a pár csomag, amitől függ. Ezzel tudod pl. a böngészőt frissíteni külön.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Fritz Teufel #26461 üzenetére
startx parancs indítja az X-et. Annak a kimenete hasznos lett volna.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Fritz Teufel #26452 üzenetére
A backports tárolóból lehet feltenni a Catalyst Legacyt. Itt mindkettő mikéntje le van írva: https://wiki.debian.org/ATIProprietary
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
teleahocipöm #26450 üzenetére
Igazság szerint rikta dolog, hogy rkhunter, meg ClamAV kell egy egyszeri otthoni Linuxra, így sok tapasztalatom nincs is velük. Természetesen én sem tudom a parancsokat fejből (csak néhányét, pl. a csomagkezelő parancsait), de általában a --help paraméterrel ki lehet szedni valami infót, meg jobb esetben ott van a google is kéznél.
Amikor törölsz egy csomagot akkor általában két opció van, a sima törli a csomagot, a másik meg a csomaghoz leszedett függőségeket is. Esetleg egy harmadik, ami még a netán visszamaradt szöveges konfig fájlokat is eltünteti.
Olyasmi nem fog előfordulni, mint mikor Windowson szépen lassan nő a rendszer mappák mérete.A nano mint szövegszerkesztő akkor menti a változásokat, ha a ctrl + o kombinációval ki is írod őket. Valamint az fstab igényel egy újraindítást, vagy hogy kiadd emelt jogokkal ezt a parancsot: mount -a, így válnak érvényessé a beállításaid.
Iscariah:
A régi HD radeonokhoz való "Legacy Catalyst" driver támogatásából vették ki az új xorg verziókat az AMD részéről. Ezért mondtam, hogy egy régebbi kerneles disztrón lehetne használni a legacy catalystot.Jah és ha kérdezel, akkor megmondtam volna hogy van friss kernel a backportsban.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Az hogy a gedit megy a sudo-val, az csak szerencse kérdése.
Decepticon: nem a támogatása szűnt meg a kártyádnak a Xorg részéről, csak valami bug került bele. Ha kijön a Debian8 (az még odébb van), attól még nem leszel kötelezve az arra frissítésre, meg addigra tuti ki lesz javítva a Xorg hiba.
A nemzetközi űrállomáson pl. Debian6-ot használnak a maximális megbízhatóság miatt, nem a mostani 7-et. -
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Apollyon #26436 üzenetére
Nem Gnome Tweak tool, de valamilyen Tweak tool. Persze egy rendes DE-nél nincs szükség ilyesmikre.
Viszont ha lecserélitek a kernelt, azzal valszeg a Xorg is cserélődni fog és ott leszel, ahol a többi disztróval is!
Nem egyszerűen csak fel kellene tenni a Catalystet, és kész? Az megoldaná a venti szabályzást is.teleahocipöm:
bios: szedd szét, és szedd ki az elemet az alaplapból, pont úgy el fogja felejteni a jelszót, mint egy normál alaplap biosa.
cleaner, stb:
Mire kellenek ezek?
Takarítás: Rendszert takarítani nem igen kell, ez nem Windows. A csomagkezelő felelős azért, hogyha leszedsz valamit, az el is tűnjön mindenestül.Spyware: Nem igazán jellemző az ilyesmi. rkhuntert szoktak néha futtatni, rootkitek ellen. Rémesen egyszerű a program futtatása, ezért terminálos. [link]
ClamAV szokott lenni a disztrókban mint vírus meg ilyesmi kereső. Mondjuk még egyiket sem használtam egyik disztrón sem.
"sudo gedit /etc/fstab ": azért nem jó, mert a gedit egy grafikus program, a sudo meg nem arra való, hogy azokat indítsd vele. Gnome alatt is van olyan, hogy program futtatása. Oda kell beírni, hogy gksu gedit. Ha terminálban szeretnél emelt jogokkal szöveget szerkeszteni, akkor azt is lehet, csak más programot kell. Pl.
sudo nano /etc/fstab -
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Fritz Teufel #26425 üzenetére
Alapból van Gnome-os Debian iso, meg a többi DE-re is van ilyen, csak kicsit el vannak dugva.
64 bit: [link] 32 bit: [link]
Ezek "firmware" iso-k, vagyis a non-free cuccok engedélyezve vannak bennük alapból. Tegnap linkelték a debian source list generátort, azzal meg tudod a repó dolgokat is oldani.
Debianhoz legfontosabb repó a backports, ahonnan pl. böngésző meg ilyesmiknek a friss verzióit lehet leszedni. -
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Lathronos #26388 üzenetére
64bites Wine nincs is rá, ahogy nézem külön kell engedélyezni a 32 bites wine települését. [link] Mondjuk ha kell 3D gyorsítás, azt amúgy is csak a 32 bites wine tudja, ezt be kell állítani egy 64 bites wine alatt is.
A Cinnamon felrakására meg bár van mód pl. a Mint tárolóiból, de nem javasolt. Ha Cinnamon kell, akkor arra inkább másik disztró javasolt.
_Dumber_: jah az normális, de sok értelme nincs amíg nem a DVD méretű telepítő lemezről rakod a rendszert. Meg asszem nem is csak 1 DVD-t tesz ki a komplett telepítő csomag.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
teleahocipöm #26390 üzenetére
Nem, nincs terminálos progi. Minden progi ami kint van a "start" menüben, az grafikus progi. Itt meg tudod nézni tematikusan is: [link] A KDE-s beállító központ meg szerintem a legbőségesebb beállító felületet nyújtja, az energiagazdálkodás része pl. több beállítási lehetőséget tartalmaz, mint egy Windows.
A terminal meg csak egy eszköz, amivel bizonyos dolgokat egyszerűbben lehet megcsinálni. Nézd meg Win alatt a cmd-t, ugye te is adtad már ki az ipconfig /all parancsot párszor, hogy értelmes formában lásd a hálózati beállításokat...
Decepticon: Ahogy Iscariah írta, régebbi kernel mellé régebbi xorg társul, a Catalyst Legacy meg az 1.12-es Xorg verzióig működik, szóval nem kellene feltétlen a nyílt driverrel bajlódnod. Így a sima Debian is jó lehet neked, vagy az a cucc amit tegnap linkeltem.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Fritz Teufel #26378 üzenetére
Talán az említett CentOS6 lenne a megoldás neked, 2020-ig támogatott a jelenlegi verzió. [link] Személyesen nem próbáltam még, de Vladi szokta ajánlgatni, szóval megér egy próbát szerintem.
2.6-os régebbi kernelt használnak, a hozzá tartozó régebbi xorgal, úgy hogy ezekkel nem lesz bajod.teleahocipöm: az nem az a fájl. Csak simán etc/fstab
Amit mondtam az előbb, az meg az, hogy ne egy Lightweight DE rovására hozd fel, hogy nincs benne minden apróság megcsinálva a GUI-n.
Ez olyan, mintha pl. a beépített Youtube klienst hiányolnám mondjuk OpenBox alól, amivel a komplett disztró alig fogyaszt 50-60MB ramot.Röviden összefoglalva:
Minél kisebb egy DE, annál kevesebb funkció van benne. Minél több funkció van benne, annál nagyobb. Teljes funkcionalitású felületnek pl. a KDE van ott, ami jelentősen több erőforrást használ mint egy Lxde de többet is nyújt.
Ha olyan elvárásod van hogy legyen meg minden, akkor nem Lightweight X11 Desktop Enviroment (Lxde) az, ami kell neked. -
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Fritz Teufel #26376 üzenetére
Lehet nem tudlak követni, de az x összeborul mibenlétét még nem látom teljesen.
Amúgy ne abból indulj ki, hogy mert kiadtak egy nem túl stabil verziót az örökre úgy marad. Mire eljutnak ezek a dolgok pl. Debianra, már valszeg ki lesznek javítva. Ebből a szempontból két nem megfelelő disztrót próbáltál ki.
ubyegon2: nos igen, az alapból csak free cuccok elsőre okozhatnak problémát, de kis utánaolvasással helyre kerülnek a dolgok, aztán a rendszer meg csak megy és kész.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
teleahocipöm #26370 üzenetére
Általában a tegyünk ki mindent a GUI-ra dolog nem fog összejönni egy "könnyű súlyú" DE-n, mint az Lxde, ahogy a nevében is van, mert akkor nem lenne könnyű súlyú már. Az hogy programok összeomlanak, az meg az öröksége onnan, ahonnan származik. Debian alatt az Lxde-n nem omlik össze semmi. Igaz nincs külöb fancy SW központ, de nem is kell.
"Az fstab üres nekem." - az nem lehet. Megnyitás helyett létrehoztál egy üres fájlt.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Lathronos #26363 üzenetére
Nem fogja telepíteni neki a zárt drivert, mert a Catalyst Legacy-t a cég nem igazítja hozzá a Xorg verziókhoz. Ha Catalyst legacy kell neki, akkor kénytelen valami olyan disztrót használni, ami jó ideig régi xorgal és kernellel fog még létezni.
Mondjuk talán a Vladi által sokszor emlegetett Centos5.Amúgy Manjaro és Chakra sem mazochistáknak való, valamivel kevered őket. Chakra különösen nem.
Az LMDE-re meg elég sokan panaszkodtak itt a stabilitási problémák miatt.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Fritz Teufel #26361 üzenetére
Inkább a Debiant keltsd életre. Azzal nem lesz ilyen kernel problémád. Meg a xorg frissülés sem. Fedora alatt valszeg ugyanaz történne, mint a többinél.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Fritz Teufel #26359 üzenetére
A HD4xxx és régebbi kártyákat már nem támogatja az AMD. Elég gond, hogy az Ubuntu egyáltalán engedte feltenni a zárt drivert.
A Manjaro meg rolling disztró. Még mindig mondom, hogy az ilyesmi nem feltétlen kezdőnek való.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Fritz Teufel #26357 üzenetére
A zárt, gyári Catalystot nem próbáltad meg? Ott van alapból működő venti és órajel vezérlés.
A xorg-ra nem tudok mit mondani így látatlanban.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Fritz Teufel #26355 üzenetére
Sok disztrónál, így Chakránál is van "lts" kernel, ami régebbi verziós.
Amúgy kicsit lemaradtam, milyen dpm-hez kellett szerkesztened a grubot?
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Fritz Teufel #26351 üzenetére
Sehogy nem fogsz rá Gnome-ot tenni, mert a KDE és QT köré épül a Chakra. Ez egy más jellegű integráció, itt nem xy DE van egy disztrón, hanem egy disztró van a KDE -n.
Viszont vannak választható launcherek KDE-re, amikkel olyan Gnome jellegű felület is kialakítható, csak nem lesz olyan buta. Pl. homerun launcher. [link] -
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Fritz Teufel #26349 üzenetére
Ha már Manjaro-t ismered, tegyél egy próbát a Chakrával, úgy is most jött ki az aktuális iso, ez meg mégse full rolling mint az. ClamAV is benne van alapból.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Fritz Teufel #26281 üzenetére
KDE-n cserélhető a "start" menu. Akár teljes képernyős launcher is csak egy kattintás az alap K menű helyett a telepítés végén mikor lefut a kapudan.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Fritz Teufel #26278 üzenetére
Érdekes hogy a Debian még csak el sem indul. Valami nagy összeesküvés lehet ott.
Am. ha Manjaro meg Arch bejött, az oda tartozó Chakrát nem próbáltad? [link]
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Fritz Teufel #26271 üzenetére
Debian. Azt egyszer beállítod, aztán csak használod.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
teleahocipöm #26266 üzenetére
Lubuntus kérdést passzolom, az nem az én világom. Kérdezz rá az Ubuntu topicban.
„Run fsck Manually" - érdekes, ezt még a Debian is megcsinálja magától.
Itt van hogy hogyan kell az fsck-t használni: [link] -
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
teleahocipöm #26262 üzenetére
Az fsck két esetben fut le a bootolás alatt. Egyik ha megvolt adott számú elindulás (Debianon pl. 30), a másik ha nem szabályosan volt leállítva a gép és helyre kell rakni a fájlrendszert.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Victoryus94 #26255 üzenetére
A cucc drivere 2009-es, szóval valszeg mennie kell normálisan, meg azt írják fully Linux compatible. Friss az OpenSuse-d?
Azt nézd meg, hogy mit ír ki a terminálban az lspci parancs erre az eszközre. Másold be ide amit kiír.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Fritz Teufel #26251 üzenetére
Ott lehet használni a backports tárolót, ahonnan legalább a progik friss verzióit be lehet szerezni. Mintha még friss kernel is lenne ott.
Rarz: passz, esetleg próbáld ki html5-re átkapcsolni a Youtube-ot, mert lehet hogy flash hiba.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Apollyon #26246 üzenetére
Érdekes, pihenőn vannak?
A half rollingnak meg pont az lenne az értelme, hogy a user appok frissüljenek, míg a fontos csomagok csak módjával.
Chakránál rögtön kijött az új Firefox mint mindenhol, kernelnél meg 3.12.5-nél vannak most. Itt a normál ágon kívül csak egy testing ág van.Amúgy a böngésző tényleg olyan dolog, amiből mindig friss kell.
rybank: Az a ram fogyasztás normális, másnál is annyi. Amíg a KDE nem lesz moduláris felépítésű, addig marad is ennyi, de egy 64 bites rendszeren nem hiszem hogy ez gondot jelente bárkinek manapság.
Egyébkénht valóban gyors, meglepődtem mikor egy A8 APU-s gépre raktam Chakrát sima 64MB cache-es vinyóval meg 4GB rammal, nem telt el 30mp a bootolás végéig. Havernál sshd-n gyakran előbb végez a boottal, mintsem felállna a wifi kapcsolata. -
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Apollyon #26242 üzenetére
Tökéletesen igazad van és egybevág azzal amit írtam, minden rolling és half rolling disztróra igaz, hogy bizonyos lépéseket a felhasználó oldaláról is meg kell tenni.
Nálad ugye az volt, hogy megszüntették a bundle rendszert, lett egy külön gtk-s repó, meg közben még lezajlott a teljes initd -> systemd váltás is, meg pár egyéb apróság. Nyilván ez nem fog egyszerre menni, valszeg nekem sem menne.
Most az van, hogy egy ilyen disztrót ilyenkor újra kell rakni és onnan frissíteni. Ha ugyonez valamilyen buntu verzión történik, akkor meg végig kell menni a disztró különböző verzióinak frissítésén sorban, vagy ott is újrarakod.
Szóval visszatérve a legelejére, csak annyit mondtam, hogy akkor használjon Manjaro-t, ha rendszeresen frissíti és követi is a devek utasításait. A Chakrás cikkeim is ezzel kezdődnek.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
LXDE-s Debiannal jó tapasztalataim vannak gyengébb gépeken. Egyszer beállítod, aztán gyors és nincs vele gond.
Igazából szakítottam az ArchBanggel, mert sokat esett a minősége az utóbbi időben, a telepítő már önmagában egy rakás... lett, programok random bezáródtak frissen felraktott rendszeren, szal jött a Debian LXDE-vel. Ami meglepett hogy semmivel sem lett lassabb. -
CPT.Pirk
Jómunkásember
Kövesd végig, ott van az Arch topicban hogy mi volt a gond. Egymásra lapolódó intézkedések nem történtek meg az eltelt idő alatt(vagyis nem frissítettek), utólag meg nem lehetett már meglépni őket. Ez nem statisztika, ez tény.
Rolling, half rolling mindegy, mikor a devek kiírnak valamit, akkor azt követni kell, ezzel jár ez a fajta kiadási modell. -
CPT.Pirk
Jómunkásember
Tapasztalatból beszélek. Visszahoztak hozzám egy gépet, amin mindössze másfél éves volt a Manjaro telepítés. Csináltam mentést, 4x raktam vissza a backupból és próbáltam meg újra, de nem lehetett lefrissíteni, mindegyik eset bootolhatatlan rendszert eredményezett. Igen is követni kell a devek írásait, mert ezek egymásra épülnek. Ha kihagysz párat, jó eséllyel bukod az egészet.
Nem azt mondtam hogy nehéz ezt megcsinálni, hanem azt, hogy csak akkor használjon valaki Manjaro-t, ha fogja frissíteni rendszeresen és követi is a devek utasításait. Egyszerűen nincs más lehetőség.
-
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
HThomas #26211 üzenetére
Általában jobb minőséget kapsz olyankor, ha az adott DE az alapértelmezett annál a disztrónál, még jobb ha nincs is más. Ahol több DE van, ott gyakran csak oda van rakva és kész, az integráltsági szint nem lesz elég magas. A KDE elég összetett, ott sokat jelent hogy milyen minőségben kerül be a rendszerbe.
Neked most a kwallet (jelszókezelő) beállító felületét kellene megkeresned, és ott beállítanod. Kb így:
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
szabonagyur #26189 üzenetére
Kb. bármelyik disztró jó arra a gépre.
Használtál már Linuxot?
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
kmisi99 #26090 üzenetére
Az a pendrive még másolásra is lassú.
Ettől persze futni fog, csak nem lesz túl gyors. Javaslatom rá, hogy EXT2 legyen a fájlrendszer, ez nem naplóz, kevesebb az írás. Meg ha már felment, pár dolgot át lehet irányítani ramdiskbe, hogy ne a fájlrendszerbe irogassanak, pl. logok, meg böngésző cache, stb. -
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
szaszayanou #26087 üzenetére
Ilyen hangkarit használok én is a gépben lévő kettő másik mellett, a KDE-n kitett veromixel minden gond meg van oldva, azzal váltok gyorsan default eszközt.
Igaz nem váltok alkalmazásonként hangeszközt, de az is szerintem megoldható a KDE-ben, legalább is alkalmazás csoportonként.szerk:
Lmde nem a kezdő szint, láttunk vele pár problémát itt korábban. -
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
kmisi99 #26084 üzenetére
Ez esteben elvileg úgy kellene mennie, hogy mikor először feljön a "jelszó kulcstartó", "keyring", vagy valami ehhez hasonló, akkor ott üresen hagyod a jelszó mezőt, így nem fog többet az alap dolgokhoz jelszót kérni.
Általánosságban így szokott menni, Lubuntu alatt spec nem tudom hogy van. Max kérdezz rá az Ubuntu topicban.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
ubyegon2 #26068 üzenetére
A digis netnél több hiba is tud lenni. Aki húzza be a kábelt, az nem tud róla, hogy az UTP toldását szabvány tiltja, náluk meg a telefon is arra van ráültetve még. Itt személy szerint úgy jártam hogy a gagyi kínai routerem tudott kapcsolódni, mikor vettem egy TP-Link routert akkor az meg azonos módon beállítva nem, folyton csak próbált betárcsázni. Végül kibontottam az egész kábelezést ami 3 helyen volt megtoldva, kicseréltem normálisan, így minden ér a helyére került és onnan kezdve működött a routeremen a betárcsázás, volt net.
KDE alatt más a hálózati rész, mint a másik DE-k esetén, ez lehet pont olyan problémát okoz nálad mint ami a két routeremnél előfordult.
A pppoeconf meg gyak. a dsl beállítások terminálbeli megoldása, a kell neki felhasználói név meg jelszó, a többi kérdésre entert kell ütni. Még mintha valami parancsot ki kellene adni utána, hogy be is kapcsoljon a beállított net.
- a szolgáltatás mezőt nálam se kellett kitölteni soha diginél. -
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
freaghill #26046 üzenetére
Nah Iscariah megelőzött.
Elég régi a CS, valszeg megy Wine alatt. Az appdb-n http://appdb.winehq.org/ meg tudod nézni, hogy megy-e vele.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
mefistofeles #26037 üzenetére
Én meg hibajelentéseket kapok Kubuntus emberektől olyan python scriptre, ami más disztrón megy gond nélkül. Esetleg próbálkozz valami stabilabb alapokon nyugvó disztróval.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
mefistofeles #26030 üzenetére
Ez valami Ubuntu vonali dolog, más disztróknál a magyar nyelv beállítása után magyar lesz minden. Ellenben ha követték a Debianon látott dolgokat, akkor le kell töltened kézzel a KDE nyelvi csomagját és átállítani a KDE-n belül is a nyelvet.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Apollyon #26023 üzenetére
Én is megnéztem anno a Backtrack-et, talán R5 volt a neve. A gond az volt hogy még annyira sem volt stabil, mint az alapját adó Ubuntu és pont a hálózati része vacakolt a legtöbbet, ami a legfontosabb az egészben.
ubyegon2: akkor most mi a gond? Nem értem.
Am. nézd meg ezt a 3 képet: [link] Mind KDE, és egyik sem csicsa. -
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
mefistofeles #25995 üzenetére
Még böngészővel se igen fogot átlépni az 1GB ram használatot, szóval totál felesleges swap partíciót odatenni 4GB ram mellé, amíg nem futtatsz valami hihetetlen ram igényes progit, de ilyet nem tudok mondani se fejből. Szóval ennyit a 2gb swapról.
- btw igény esetén később is lehet hozzáadni...
Nem kell külön /home partíció. Az csak egy lehetőség. Én magam sosem használtam külön homeot. Szóval nem tudom hogy van a Kubuntuban, de kijelölöd azt az egy szem partíciót, megadod a csatolási pontnak a "/"-t, majd az ext4 fájlrendszert és kész. Ez valszeg a kézi menüben van.
-
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
teleahocipöm #25958 üzenetére
Openbox-os és Netinstallos Manjaro is ráfér egy CD-re. A frissítés kérdését meg lentebb írtam. Technikailag nem lehetetlen egy régebbi Manjaro frissítése sem, de ez esetben végig kell csinálni azokat a lépéseket, amiket azoknak is meg kellett csinálnia, akik rendszeresen frissítették. Ez utólag nem egyszerű és okozhat esetenként megoldhatatlan problémát is.
Egyébként korábban már megegyeztünk itt a többiekkel, hogy jó a Manjaro, de egy full rolling disztró nem olyasmi, amit kezdőnek javasolunk.
(#25960) teleahocipöm:
A Mint egy érdekes dolog, mert ott hivatalosan nem ajánlott a frissítés a verziók között. -
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
teleahocipöm #25958 üzenetére
dupla...
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
teleahocipöm #25953 üzenetére
Rolling release, de az nem arról szól, hogy több hónapos, éves telepítőt frissítesz fel (mert közben sok dolog változik), hanem arról, hogy egyszer telepíted az aktuális állapotot, aztán folyamatosan frissítheted, amíg csak tetszik.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
mefistofeles #25946 üzenetére
Letöltöttem, másik gépről. De ha nincs másik gép és előre nem töltöm le a cuccot akkor szopás van.
Hogy milyen az Ubuntu közösség, azt nem tudom, de az Ubuntus leírások elég zagyvák. Ha valamire rákeresel neten, akkor egy rakás olyan találat jön be, amik az évekkel korábbi verzióknál még működtek. Viszont ha a masszív Ubuntus arcok sem tudták megoldani a problémádat, akkor még mindig cserélhetsz hálókártyát.
A 8.1 meg mega a szívás. Van ilyen gép a cégnél, nem szép, de legalább színes. Igazi metroszexuális mennyország.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
mefistofeles #25944 üzenetére
Amit írsz az is pont ugyanúgy elfogult, mert éppen szerencséd volt Winnel driver téren. A 3 legutóbbi gép (mai cuccok) összerakáskor mindegyik gépen úgy jártam, hogy Win7 felrakása után a hálókarihoz nem volt driver, csak az alaplap / laptop gyártójától leszedés és felrakás után lett egyáltalán hálózat. Aztán touchpadtől kezdve mindenhez lehetett kézzel rakosgatni.
A két rendszer között a hasonlóság az, hogy mindkettőn szívni fogsz valamivel, a különbség viszont az, hogy az egyiken fizetni is kell ezért.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Fritz Teufel #25931 üzenetére
Most nem Ubuntud van? Az is Linux. Semmivel sem kell több tudás bármi más normál asztali disztróhoz.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Fritz Teufel #25929 üzenetére
Az Ubuntu nem a legjobb példa, ha "asztali Linuxokról" beszélünk, függetlenül attól hogy mennyien használják. Inkább a "sok légy nem téved" esete.
Másoknak sikerült stabil dolgokat alkotnia, ott van pl. az OpenSuse, ami mögött a Novell áll. Meg van sok kisebb, ami mögött nem áll nagy cég, nekik is szokott sikerülni stabil dolgokat alkotni.
Apollo17hu: igen, a fájlrendszer a Linux partícióját jelenti, de azon belülre kerül csatolásra a többi partíció is. Az az adott disztró fájlkezelőjétől függ, hogy pl. kiemeli-e őket külön pl. az oldalsávra.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
mefistofeles #25920 üzenetére
Szerintem valamit félreértettél a beállításokban. Egyáltalán nem bonyolult egy pppoe/dsl kapcsolat beállíátsa:
Nincs itt semmi varázslat, név és jelszó kell csak, ez Windows alatt se lehet egyszerűbb.
Régebben a sudo pppoeconf paranccsal állítottuk be a dsl-es neteket a terminálban, ahhoz se kellett pilótavizsga.
szerk: ahogy Nkboy is mutatja.
Apollo17hu: fel kell csatolni a partíciót. Ha a telepítés alatt nem tetted meg, akkor az /etc/fstab fájlon keresztül lehet. Keress rá erre.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Valamilyen ghost program a legjobb erre. Azzal lementheted a partíciót egy fájlba, onnan meg vissza. Vannak rá célprogramok, de pl. a kparted partíciószerkesztő alapból is tud ilyet.
Van cél disztró is az ilyen mentésekre sok, pl. a clonezilla, csak ki kell raknod pll. egy pendrivera és bootolni róla.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
SSE2-es proci kell a flashez (az S462-es AthlonXP-k meg nem azok), vagy fel kell varázsolnod egy régi verziót, de az nem jelent rendes megoldást. Nem olvastad az összefoglalót?
Kapcsold át html5-be a youtubeot, akkor legalább diavetítésben menni fognak a videók.Zárt drivert meg ne is várj az mx440-hez, mert az 1.10-es xorgnál újabb verziókat nem támogatja az nvidia drivere, szóval csak a nyílt marad.
Vladi szokott emlegetni egy disztrót amivel még valszeg meg tudnád oldani ezeket a dolgokat, azt kellene kipróbálni ilyen gépen, nem a buntu verziókat.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux disztribúciókkal még csak ismerkedők számára. A szerveres kérdések nem ebbe a topicba tartoznak.
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Milyen program ami... [link]
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Vélemény Linux Mint Debian Edition 4
- Tudástár MX-Linux 19
- Bemutató Linux a mindennapokban: Manjaro KDE
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Hír Zöld utat adott a nyílt forráskódú Linux meghajtóknak az NVIDIA
- Hír A Steam Play hozza el a Windowsra írt játékokat Linuxra
- Hír Hova jut a világ? Linuxot kínál a Windows Store!
- Eladó steam/ubisoft/EA/stb. kulcsok Bank/Revolut/Wise (EUR, USD, crypto OK)
- Assassin's Creed Shadows Collector's Edition PC
- Bitdefender Total Security 3év/3eszköz! - Tökéletes védelem, Most kedvező áron!
- Játékkulcsok olcsón: Steam, Uplay, GoG, Origin, Xbox, PS stb.
- Sea of Thieves Premium Edition és Egyéb Játékkulcsok.
- Telefon felvásárlás!! iPhone 14/iPhone 14 Plus/iPhone 14 Pro/iPhone 14 Pro Max
- BESZÁMÍTÁS! Gigabyte A620M R5 7500F 32GB DDR5 500GB SSD RX 6700XT 12GB Cooler Master CMP 520L 750W
- Alkatrészt cserélnél vagy bővítenél? Nálunk van, ami kell! Enterprise alkatrészek ITT
- Motorola E40 64GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- Lenovo ThinkPad X1 Carbon G8, i7-10510U, 16GB, 1TB SSD, 4K kijelző + WWAN (ELKELT)
Állásajánlatok
Cég: CAMERA-PRO Hungary Kft
Város: Budapest
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest