- Kompakt vízhűtés
- Dell notebook topic
- Milyen asztali (teljes vagy fél-) gépet vegyek?
- Apple asztali gépek
- HiFi műszaki szemmel - sztereó hangrendszerek
- CPU léghűtés kibeszélő
- Fejhallgató erősítő és DAC topik
- Vezeték nélküli fülhallgatók
- Házimozi belépő szinten
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 9***(X) "Zen 5" (AM5)
-
PROHARDVER!
Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel
Új hozzászólás Aktív témák
-
válasz
I02S3F #76282 üzenetére
Nekem akkor szerencsém volt, mert nem nevelkedtem Winen, azt csak jobb híján használtam, no meg persze 10-20 évvel ezelőtt játék csak azon volt megoldható, szerencsére 7 évvel ezelőtt már kibírtam játékok nélkül is meg azóta is. Komoly grafikus képességekkel bíró gépet kéne vennem ahhoz, hogy újra elkapjon a gamer érzés. Néha azért pár taktikai lövöldözős játékkal ellennék, de van helyette más elfoglaltság mindig.
(#76283) májkimiki
Ebben a tükör dologban teljesen igazad van, nem is értem, miért nem oldják meg, már anno Debianon is megoldható volt, igaz talán nem default, de Mint esetén alap lenne.
-
válasz
I02S3F #76280 üzenetére
Gyakorlatilag már minden népszerű desktop disztrót használhatod terminal mentesen, nem? Sok disztrónál nekem éppen nem tetszik, ahogy megoldották ezt, de van ahol nem kényszerítenek semmire, később legtöbben úgyis megkedvelik valamilyen szinten a terminalos megoldásokat. Már az elején ott az
inxi -Fxxx
parancs kimenete, kell ennél jobb rendszerinfó? Vagy ott vannak a rendszer monitorozó parancsok, ahtop, nmon, glances
, ezerszer jobb a GUI-s megoldásoknál szerintem.Engem kifejezetten zavarna, ha nem használhatnék terminalt. Pedig ugye örök kezdő lennék.
-
válasz
Joker88 #76274 üzenetére
Linux Mint Cinnamon 20 szerintem neked lett kitalálva.
Xonar kártyákkal kapcsolatban olvastam pár embertől nehézségekről, de már vagy nincs ilyen vagy egyébként könnyen megoldható.
Ha felrakod és kérdéseid lesznek, írd le, hogy nem idegenkedsz a terminalos megoldásoktól sem. Minap is majdnem válaszoltam valakinek épp hanggal kapcsolatos kérdésre, de mivel terminal kimenetekről volt szó és legutóbb is jól lehordtak emiatt, hogy mit gondolok én, majd ezzel vacakolnak.....mindegy, szóval már inkább megelőző szűrést végzek, mielőtt választ írnék.
A Chrome felrakásáról itt esik szó, több módszer is be van mutatva, azt hiszem mindenütt tárolón kívüli módszerrel lehet felrakni, viszont ezen kívül nem sok ilyennel találkozol majd.
Ha nem tiszta valamelyik módszer, segítünk megoldani.
-
válasz
#63718632 #76262 üzenetére
Mi a bonyolult a telepítőben?
Szerintem innen minden kiderül, de legalábbis én leírtam, mit tartok értelmetlenül nehézkesnek, mér ha valóban totál kezdőknek ajánlottuk.....
Az MX könnyedebb rendszer, mint a Mint. Gyenge gépen igazán látszik.
Ezt nem tudom, már nincs gyengébb gépem, anno volt több, amire Mint XFCE ment fel. 17.3-ig bezárólag.
Nem kell egy kaptafának lennie mindennek.
Ez igaz, de miért kell megkűzdeni a telepítésnél mindjárt azokkal, amik a fenti blog elején is szerepelnek? Soha senki nem győzött még meg, hogy azokra ott és úgy szükség van GUI-san.
(#76261) rin33
Debian LTS 3 év. Linux Mint XFCE 19.3 32bites a legjobb választás. szerintem
-
-
válasz
tordaitibi #76177 üzenetére
Tudod Uby én 14 éves korom óta, 42 éve foglalkozok erősárammal, ez a szakmám.
OK, most már tudom és köszi a rövid ismertetést, nem nagyon értek az áramos dolgokhoz. Ettől függetlenül értettem amit írtál! De én mégis vettem áramvédő elosztót, mert mint írod, egy villám is agyoncsapja, de már akkor megérte, mert nem az utána lévő dolgokat csapja agyon, remélem. Egyébként ha nem látom, hogy van rajta külsérelmi nyom, tuti nem dobom ki, meg ha nem vagyok itthon, nem is tudom, hogy kapott-e villámot. Mindegy, 100%-os védelem úgy sincs.
Viszont ez az áramos hsz-ed meg az ellen van védve, hogy belekössek! Tényleg sík hülye vagyok az egészhez.
-
válasz
tordaitibi #76173 üzenetére
Ha egy villámcsapás viszi a pc-t, meg a mellette lévő nas-t akkor ennek így értelme nulla. és adatmegmaradás is nulla.
Atyaég, ez elég gáz így, fura ha valaki mindenféle védelemről gondoskodik, de egy 4-5000-es tétel, egy minőségi áramvédős elosztó már eszébe sem jut!* Én 4500-ért vettem egy Philips-et, TV, PC, etc van bedugva. Egyébként egy minőségi NAS-ban van túláramvédelem is, egy tenyérnyi doboz nem véletlen kerül 60000 pénzbe.
HDD nélkül!
*nem ellened szól ez sem, mert sajna nagyon jellemző a jelenség
-
válasz
milan26 #76171 üzenetére
Igen, a legjobb a saját felhő lenne
Ja, időnként felmerül bennem is! Köszi a linket amúgy, el is mentettem, épp mióta Syno-m van, azóta gondolkodom a dolgon. Egy meghajtós és csak 2terás, nem terveztem csak filmekhez, de hátha lesz kedvem lecserélni nagyobbra......ownCloud se rossz megoldás egyébként.
-
Itt az offban agyalognak róla sokat. offban A másik.
EXT4 szerintem a legjobb, JFS-t próbáltam még, különbséget nem tapasztaltam. Ami lényeges, egy normál SSD az nem flash card, van saját vezérlője, innentől kezdve mint fájlrendszernek nem kell ezzel foglalkoznia vele, ezért legjobb a EXT4, ha viszont Samsung telón futtat valaki Linuxot, jobb az F2SF.
-
válasz
tordaitibi #76165 üzenetére
Igazán nincs mit!
Valamit szögezzünk le és ebben szerintem teljesen egyet fogunk érteni, egy felhő alapú tárolás mindig is bizalom kérdése volt.
Nyilván, de épp a fenti hsz-ből is láthatod, mennyire igaz ez, de a google szolgáltatásait nem hasonlítanám ezekhez mégsem, igaz ott egyre nagyobb része csúszik át lassan fizetősbe, most éppen a Fotók.
Ezzel a realtime-mal kicsit félrementünk, mert egyrészt nem valós idejű, másrészt ugyanakkor szinkronizál, ez nem attól függ, hogy klienst használ valaki, a kliens max jelzi, ha valami felkerül másik platformon. De én végig home user használatról írtam, no mindegy, az adatok ugyanúgy mozognak, ha van kliens, ha nincs, de ha fontos a jelzés, akkor a kliens célszerűbb, nyilván.
Pl. csinálok egy képet/videót a telefonnal, mindenféle wifi meg smb megosztás meg usb kábel vacakolás nélkül 3 másodperc múlva ott a kép a számítógépemen, szerkeszthetem, forgathatom paintolhatom, csomót köthetek rá, 3 kattintással megoszthatom a linkjét, vagy megoszthatom csak azzal, azokkal akikkel én akarom stb.
Ehhez nem kell kliens meg kábel, de persze wifi az nem árt, remélem ez kliensnél is hasznos. De ha nektek az jön le, hogy csak klienssel működik úgy, ahogy szeretnétek, nekem 8.
-
válasz
milan26 #76164 üzenetére
A Mega már nem dotcomé régen
Na ezt nem tudtam, köszi az infót. Még inkább érvényes akkor, amit írtam. Bármikor megszünhet, kb 3 éve volt egy hasonló felhő, amit használtam, hasonló kondíciókkal és bejelentették, hogy sajna megszűnnek. Csak annyi tűnt fel valamikor, hogy eléggé megváltozott az oldal felülete.
-
válasz
tordaitibi #76161 üzenetére
Kivételesen írok neked mégis. Amiatt, mert írtó nagy marhaságot csinálsz.
20 éves számítástechnikai múltam
Ez fent van a Megasyncen, ami ingyenes 50 gigáig.Ugye tudod, hogy a Mega az, aminek a tulaját az előző filesharing miatt lecsukták és akkor le is nullázott mindent? Ne csak ide rakd, ami tényleg fontos, mert sok tárhely meg free, de nem tartom stabilnak épp az imént leírtak miatt.
Amúgy nekem van 3 google accountom, csak böngészőből használom, sajnos buta valami, mert nem tudja, amit kéklufi ír, hogy realtime sync-ben nem kéne dolgoznia. Ahogy a telóval valamit felveszek vagy a gépen felrakok Drive-ba, az egyből ott van a másik eszközökön is.
No tényleg kiszállok ebből a thread-ből, annyi nagytudású van már itt amúgy is, de amit a Mega-val kapcsolatban írtam, tényleg fontold meg.
Egyébként amit leírtál, abból nem következik, miért is ne lenne neked is megfelelő a böngészőben való használat, de ti értetek hozzá. Jól láthatóan.
-
válasz
CPT.Pirk #76155 üzenetére
Jól mondja kolléga, amit linkeltem neki, az is csak Buster-től felfelé van, amiatt nincs 18.04-re sem még. Nála meg érthető okokból a 20.04-re frissítés gondolom elég rizikósnak tűnik, bár lehet érdemes lenne bepróbálni.
(#76159) Rimuru
Értettem, azért is írtam, hogy tudom, mik a különbségek. Én viszont statikusan használom csak, de nagyon sajnálom, ha valaki belerokkan, mert nem realtime frissül valami.....
Na én léptem is, rég voltam ekkora marha, hogy ilyen thread-be belevauzok. Arról meg tényleg felesleges vitázni, ki számít home usernek. Ti egyikőtök se, de ezek szerint nehéz téma ez is. Nektek, nem nekem.
out thread
-
Dolgozol egy mappában, amiben ha változik valami, automatikusan feltölti.
Nyilván, de ha unalmassá is válik, csak újra....
home user
Vagy csak én vagyok igénytelen, nekem eddig megfeleltek a browseres megoldások, de sok ilyesminek megvan amúgy a kliense is, de nem rakom autostartba, mivel ritkán kell. Igazából amiatt említettem ezt, mert ha semmiképpen nem tudja valaki felrakni a klienst, csak nem döglik bele, ha használja böngészőből.
Nyilván minimális ismeretem van a kettő megoldás különbségeiről.(#76154) Rimuru
Pedig komoly esélyed volt, hogy meggyőzz!
Sokak nem pro userek, mégis kényszeresen ragaszkodnak ehhez a szinthez, nekem nincsenek ilyen zakkanásaim. Ami könnyen megoldható, az a jó. A legnokedlibb megoldással sincs gondom.
-
válasz
mefistofeles #76147 üzenetére
De, ez Freud. Én sok kifejezéssel járok így.
(#76149) Rimuru
Home usernek - ezt is említettem! Ne kekeckeggyé', azt se tudom mi ez a g/ms drive syncel kb 4 éve megbeszéltük, hogy nem tudsz homeuserül gondolkodni már.
De ha meggyőzöl, hogy egy home usernek nem elég a browseres Drive vagy a Mega meg a többi, már rakom is fel a Gentooooot.
-
És akkor már jön is a következő sírás, hogy jaj vajon működik-e az insync kliens Linuxon?
Home usernek egyébként sok esetben tök felesleges görcsösen ragaszkodni a kliens apphoz, amikor böngészőből is teljes körűen használható valami. Persze ott van a windózon is ilyenem vót és működött, mérnem működik ezen a szar Ubuntun? feeling.Sajna ez a mostani promó upgrade-re nem vonatkozik.
-
válasz
tordaitibi #76135 üzenetére
az talán túl egyszerű lenne kollégának vagy a blogba nem illeszkedne.
No de ezt nem neked írtam, ha erősebben megfigyeled.
Amúgy meg amiket a blogodban írtál, simán lenyelhetnél egy kis utópiszkálódást, már csak önkritikai célzattal is.
Ez a vénasszonyos nyekergés nem néz ki túl jól.
béka
-
válasz
tordaitibi #76128 üzenetére
Erre a bunkózásra nem reagálnék, mivel ez a Topikgazda dolga. A blogodat elég volt egyszer átolvasnom, gondolom amit sokan ott leírtak neked, csak elolvastad.
Többször nem minősíteném.
Ezért kerestem másik klienst, ami az Ubuntu repokba van azt 2018 óta nem babrálták,
Azt írtam másodiknak, de azt a .deb fájlt is nézted, amit a hsz elején linkeltem?
onedrive (2.4.7-1) unstable; urgency=medium
* New upstream release
-- Norbert Preining <norbert@preining.info> Mon, 09 Nov 2020 09:02:14 +0900
Látod a dátumot? Az egy dolog, mi a véleményem a blogodról, de ha neked vagy bárkinek írok valamit, akkor mindig segítő szándékkal írom, ha ez nem ment át eddig, akkor nem nekem vannak értelmezési gondjaim. Rengetegen imádnak itt, de azt még senki nem említette, hogy nem tényleges segítséget próbálok nyújtani. Mondjuk most nem kellett volna, mivel Winnel kapcsolatos, így sok értelme valóban nem volt. Igaz Te a blogodban is írtad, hogy neked nem segített senki, de kinek mi fér rá az arcára....
-
válasz
elektron@ #76122 üzenetére
Én is hosszasan keresgéltem, 0,4 sec alatt adta elő a gugli ezeket, remélem elleszel velük egy darabig és majd ha új felfedezést teszel, csak akkor jössz újra.
-
válasz
Rimuru #76120 üzenetére
Vagy ez a .deb is jó lehet, amihez a kolléga linkje is vezetett 2,5 sec alatt, telepíteni is pár katt és 98%, hogy ez is jó. Mondjuk bullseye és sid verziók vannak csak, korábbi nincsen, most gondolok bele, az akkor nem tuti a 18.04-re. (ilyen is van, hogy a Debian csomagja túl friss valahová)
De most nézem, hogy saját tárolóban is benn van......az talán túl egyszerű lenne kollégának vagy a blogba nem illeszkedne.
Atyaég, megjött elektor@kalandor kománk is, de jó!
-
válasz
#26097408 #76074 üzenetére
Amugy meg hiaba is hasznalom a kommandot ha lovesem sincs mi mit jelent.
Ezzel nem vagy egyedül, legtöbben csak rácsodálkozunk ezekre a hosszú logokra. Amiatt raktam be ezt a pár linket, mert írtad, hogy meg akarod érteni a Linuxot, később a haladásod adott szintjén majd már fogod tudni használni ezeket. Emellett van rengeteg monitorozó CLI segédprogram is. Valahol megtalálom majd és azokat is berakom ide. Nyugodt lehetsz, mert ahogy telik az idő, elkezded majd látni az összefüggéseket a system logikáját, de ezt nem lehet siettetni. Ami jelenséget leírtál, nem valószínű, hogy a már berakott hibákkal kapcsolatosak. Az sincs kizárva, hogy nem hiba, hanem adott pillanatban a rendszer lefuttat egy service-t és ezalatt a pár pillanat alatt egyes komponensek működése korlátozottá válik, de ez csak egy tipp.
Semmi komolyabb parancsot nem futtattam le amivel elronthatnek valamit.
Amiket itt berakunk, nem olyan parancsok, amikkel elronthatsz bármit is, persze vannak esetek, amikor rendszer alapjait érinti egy frissítés/telepítés, amiből lehet anomália, ezt is át fogod majd látni nemsoká, mi milyen galibát okozhat. Egyébként amiatt célszerű terminalból frissíteni/telepíteni, mert ott ha valami hiba, függőségi gond van, azt ki fogja írni. A megértéshez mindenképpen terminalos futtatás szükséges előbb-utóbb. Aki csak használni akar egy desktop Linuxot, annak persze elegendő a GUI mindenre.
Feltenni linux-ot egy PC-re, laptopra tuti hibak jonnek majd elo.
Nem törvényszerű ez amúgy. Amikor Winről átjöttem nulla ismerettel, elég sok disztrót kipróbáltam, azokhoz képest a mai disztrók gondmentesek, de tény, hogy adott gépen sok esetben meg kell találni, melyik működik a legolajozottabban az adott hardver környezetben.
A Linux-szal szerelt gépek esetén inkább csak korlátozásokkal találkozhat a user, jobb az, ha szabadon próbálkozol. Szerintem, nekem legalábbis ez a tapasztalatom bő 6 év laikus felhasználóként.
Ami tuti, hogy ha két totál különböző disztrón is azonos jelenségeket tapasztalsz, az hardverekkel függ össze. Amúgy ha pastebinnel készített linkekbe berakod a kapott terminal kimeneteket és ide bemásolod hsz-be, hátha talál valaki bennük hibára utaló sorokat.
előbb ez lehet kimaradt, ez a parancs kizárólag az error sorokat listázza ki:
journalctl -b -p 3
De talán azokat raktad be valamelyik előző hsz-be, nem emlékszem pontosan. Szóval ne add fel és csinálj pastebin linkeket, hátha azokból tényleg kiderül valami.
Amúgy a hibakereső linkek neked is szóltak!
(#76058) peterattila
-
# hibakeresés
A hiba fura madár, ő mindig megtalál bennünket, mi meg csak pislogunk! Pislogás helyett akár meg is kereshetjük, ehhez pár link segítségül:
# Using journalctl #journalctl time windows
# systemd - leállás vizsgálata
# How To Use Journalctl to View and Manipulate Systemd Logs
Tényleg nem lett volna rossz ötlet ezeket logikailag rendezve rövid magyarázattal blogba összeszedni, mikor még megvolt a motiváció.....
(én már csak rácsodálkozom, hogy miket találok régebbi hsz-ek között)
-
válasz
Polllen #76019 üzenetére
Super! Én meg köszi a visszajelzést, ezek szerint jó volt az infó és azóta is maradt a hitelesítés.
(#76018) Aksomatic
Mindketten ügyesen megoldottátok!
Sajnos ahogy látom, az a leírás tényleg jó, csak éppen virtualban csinálták, ami pont a megfelelő particionálásokat nem adja vissza. De nem adtad fel, fog ez így menni.
-
válasz
leviske #75995 üzenetére
Szóval akkor ezek eleinte normálisak?
Abszolút megszokott jelenség, gyakorlatilag normális szinte. Ubuntu esetén ugye ott van a pontos dátumra kiadás nyomása is! Hiába a köztes tesztkiadások, a naptár mondja meg, mikor kell készre jelenteni. Ez nincs meg Debian esetén, ami az alapja és nincs meg Linux Mint esetén sem, aminek meg az alapja az Ubuntu. Gyakorlatilag egy Ubuntut nem telepítesz addig, amíg az aktuális frissítéseket fel nem rakod! Minap elindítottam a 20.04-et és ilyenkor is jön fel hibaablak, de ezek user szempontjából érdektelen bugok, akkor van értelme a popup ablaknak csak, ha jelentőeszközként működik. Amúgy sokan kikapcsolják.
Azért Mint esetén is célszerű azonnal a frissítésekkel kezdeni install után, főleg ha már fél éves az iso.
ha már kiment a csomag stabilba akkor nálam lesz valami hardver gond
Ez sem tuti, csak látóasszony tudná megmondani, így van -e!
-
válasz
mefistofeles #75988 üzenetére
Gondolom játékok vagy filmek is vannak az ssd-n, mert maga a windows jól karbantartva 30-40 gigánál nem foglal több helyet.
Szerintem se, de a filmek, játékok simán repüljpáva és van is hely.
(#75989) Aksomatic
Figyelj, 20GB bőven elég, hogy a Linuxot használd, amíg eldöntöd, mi legyen. Én mindig elférek 20gigán, tárolás tartósan persze nem itt történik.
Derítsd ki, mennyi hely kell a Winx-nek, ha mégis frissítésre kerülne sor és csinálj annyi plusz helyet a 20giga mellé még. Remélem a 120GB-ból nincs fenntartott/particionálatlan hely.
-
válasz
Aksomatic #75986 üzenetére
Szerintem ne foglalkozz most a Wnx frissítésével, mire annak eljön az ideje, már nyomokban sem lesz a meghajtódon. Hogyan van particionálva a 120GB? Ha a Win nem fér el 90GB-om, hogy abba még egy frissítésnek ne legyen hely, akkor most töröld le a fenébe.
Szóval, fő kérdés! Hogyan van particionálva a 120GB? Mennyi a Win particiója és mennyi a szabad hely? Pontosan írd le ezeket.
120-as és sajnos laptopról van szó m.2es, szóval a csere nem annyira aktuális számomra.
Azért, mert M.2 SSD van benne vagy miért?
Amúgy dual boot számodra nem létezik, a bootválasztó számára létezik, onnantól kezdve, hogy választasz, melyik induljon, Te csak egyetlen rendszert kapsz, semmi köze egyiknek a másikhoz, miért ne lenne élhető?
-
válasz
leviske #75971 üzenetére
mostanra talán összecsiszoltabbnak tekinthető Ubuntu 20.04-nek. Az a telepítés után rögtön az arcomba is dobott egy hibát
Nyilvánvaló, hogy az összecsiszoltabbnak tekinthető részhez alap, hogy telepítés után minden frissítést ráküldesz! Egyébként mikor felraktam a 20.04-et, nekem is dobta ezt a crash ablakot.
A linkelt hibák képe közül is írja az egyik, hogy a szükséges frissítés hiányzik!De ha abban segítettünk, hogy visszatérsz a jól bevált Süsühöz, már akkor megérte foglalkozni ennyit a dologgal.
-
válasz
peterattila #75962 üzenetére
Anno én is használtam Windowson, amiket írsz. Nekem a kétablakos Nemo bőven elég, ezt is meg lehet szokni, én elvagyok fapados érzet nélkül is.
CinnamonMint Xapps ökosystem is kényelmes, ha minden X-es appot használok. (Igaz Nemo csak Cinnamonban van)How to change the background color of the editor mcedit?
Próbáld meg ezt átnézni.
(#75964) peterattila
Nano! Ennél nem nagyon van jobb és emiatt is érdemes ismerni, mert mindenhol használható és szögegyszerű. Nemo, Nano.....
-
válasz
#63718632 #75959 üzenetére
Nem is használtam még!
Kíváncsi voltam, miért bonyolultabb ebben színeket módosítani, mert gondoltam, hogy valami turpisság lesz benne, azért kérdeztem kollegától, mit állítanak, amit írtam. Közben próbáltam én is állítani és az alsó részen átállítódott, többi résznél nem. Egyszer már volt fenn 10 percig MC, most 5 percet bírt.
-
válasz
peterattila #75955 üzenetére
Magában a programban nem lehet? Szerintem Manjaro berakta saját színprofilját, de csak lehet változtatni ezen a Szerkesztés/Beállítások/Színek menüpont alatt.
Ha ez ennél a csodavalaminél nem így megy, akkor Manjaro-t mindenkinek!
-
válasz
I02S3F #75933 üzenetére
Nem muszáj Ubuntu-s repok hozzáadásakor reszelni a beállításokat? (Gondolok itt arra, hogy a kódnevet átt szükséges írni a sources.list-ben.)
Nem találkoztam ilyesmivel soha még, ha mostanában nem is, de régebben elég sok külső tárolót meg PPA-t adtam hozzá. De ha belegondolsz, tényleg nem kell, hogy ilyen reszelgetéseket csináljon az ember, mivel az alaprendszer tök ugyanaz, amit a core-ral össze kell hangolni, megjelenítéssel kapcsolatos meg egyéb elemek, mesa, fw-ek, plusz driverek, no ezek bugmentesre vannak csiszolva, mivel van elég idejük bíbelődni vele a kiadásig. Ennyi az Ubuntu és Mint különbsége, ehhez hozzáadják még a saját fejlesztésű Xapps csomagokat plusz a DE és kész.
Mostanság egyáltalán nem reszelgetem a rendszert. Használom. (Ubuntu 18.04 [még frissíteni sem akarom
] )
Na látod, ez kb ugyanaz, mint amit Mint-ről is írtam, mára a 18.04 egy annyira jól összecsiszolt rendszer, mert volt ideje azzá válni, szerintem teljesen jó, ha valaki kibírja, hogy ne frissítsen, hanem használja ezt például.
-
válasz
leviske #75927 üzenetére
Valami rémlett, hogy a hardvereid kompatibilitása az Ubuntukkal nem valami tökély, ha meg így van, akkor a Linux Mint ajánlásával se mész sokra, mert bár rengeteg finomításon esik át Ubuntu-hoz képes, de maga az alaprendszer mégis ugyanaz és ilyenkor ez számít csak. Maga a Cinnamon DE viszont tuti, ha az ember nem akarja reszelgetni a disztróját.
-
Az Ubuntu flavorok és deriváltak meg az Ubuntut érintő problémáim miatt nem merülnek fel bennem.
Így azért jól kizárod a legtutibbat.
Alapvetően az elvárásom a rendszerrel szemben a következő:
- Az alap repo szoftverkínálata legyen széleskörű, vagy legyen a csomagkezelő jól támogatott, mert nem szeretek forrásból telepíteni, meg tar csomagokkal vacakolni. Tudom, hogy a flatpak/snap/appimage ezen a téren nagy segítség, de érezhető sebesség különbség van még mindig a natívan telepített alkalmazásokhoz képest.
- Lehetőleg legyenek friss csomagok, de ne a stabilitás/működés kárára.
- Nem bánnám, ha állna a közösség mögött egy szervezet is.
- És nagyon fontos, hogy a GUI-t ne nekem kelljen használhatóra faragnom.Fenti mondatod meg ezek az elvárások annyira ütik egymást, hogy az már fáj.
De nem erőszak a disznótor, a legutóbbi erőltetést is bánom.
-
válasz
Aksomatic #75901 üzenetére
Ha nem ismered, akkor a helyedben én ezt nézegetném át először.
ami alapvetően szükséges a rendszer felhasználói szintű üzemeltetéséhez?
Ha mezei home user szintre gondolsz, a mai desktop disztrókat gyakorlatilag terminal parancsok ismerete nélkül is 100%-ban lehet használni.
Ma már az sem állja meg a helyét, hogy egy Linuxot használni bonyolult, a Manjaro esetén például teljesen mellőzhető a terminál használata (gyakorlatilag minden elérhető grafikus felületről), driverek tekintetében pedig sokszor jobb a helyzet, mint Windows alatt, főleg a régebbi, Windows 10 alatt már nem támogatott hardverek esetén.
idézet innen: Linux a mindennapokban: Manjaro KDE
De az Ubuntu és Ubuntu alapúaknál is ez a helyzet, lényeg, hogy fullos asztali kezelőfelülettel legyen felrakva, mivel ezek éppen a terminalos parancsokkal való műveleteket oldják meg GUI alól.
Azzal teljesen egyetértek, ha már használod a terminalt, valamilyen mélységben célszerű tudni, mi mit csinál.
-
válasz
#63718632 #75899 üzenetére
Ha a Sudo vs sudo a kisbetű-nagybetű tárgya.
Ez épp eszembe sem jutott most, csak példaként írtam, de írhattam volna mást is, amit hosszabban kellett volna kifejtenem. Mivel igény nincs rá, minek, de én is szívtam már leírásból átmásolt parancssorral jó párszor. Ebből persze lehetne az a tanulság, ha valakinek nincs ideje leírni rendesen egy kérdést, akkor inkább le se írja. Arra meg sokszor hónapok múlva is szoktam emlékezni, ki mit írt egy érdekes témában, ez a Sudo vs sudo meg kifejezetten érdekes volt.
-
válasz
#26097408 #75897 üzenetére
Igazad van nagyon! Ha ennyire nincs időd leírni, mire gondolsz, majd a Látóasszonyok topikjában segítenek!
Azzal csak segíteni próbáltam, hogy rábeszéllek, pontosabban írd le a körülményeket és szerintem első válaszom teljesen normál volt, de arra is kicsit arrogánsan válaszoltál, én csak követem a stílusodat.
Azt már le se írom, hogy sok esetben a kisbetű/nagybetű különbség is igen lényeges, nem csak a balalsó/jobbalsó navigálás.
A személyeskedéssel meg csak magadról állítasz ki bizonyítványt. ( a kezelésre szorulsz-ra utaltam )
-
válasz
#26097408 #75892 üzenetére
viszont ha az a fooldalon az all application resznel bal alul irom be ugyanazt
Nem bántásból írom, de ez a mondatrész teljesen félrevinne mindenkit. A főoldal főként. De tényleg nem próbálkozom többet, mert képtelen vagy elismerni, ha kicsit értelmetlenül fogalmazol. Ha nincs időd leírni mások által is egyértelműen a kérdésed, tedd fel akkor, ha több időd van rá. A bal alul szerinted amúgy jobbra fent van?
-
válasz
#26097408 #75889 üzenetére
Öööö......értem, de most már Te is érteni fogod, mit értettem félre. Konkrétan bal alul a Menü van és Te is ezt írtad: az all application resznel bal alul
Viszont ezt a Szoftverkezelőt meg máshol Szoftverbutik akármiket nem ismerem, sokan azt mondják, ezek igazából nem működnek elég kiforrottan. Szerintem egyszerűen szart se érnek.
-
válasz
Véreshurka #75879 üzenetére
Ha megnézed a linuxmint.com letöltő tükreit(illetve ezek többnyire általános tükrök), mind http:/, gondolom az említett okok miatt! Mindet persze nem nézegettem végig.
Gondolom más okok is vannak itt, mert a harvard.org meg a kernel.org akár tudná managelni a https-t is.
A linuxmint.hu-val már előfordult, hogy elérhetetlen volt feledékenység miatt.
-
válasz
vadkörte #75874 üzenetére
Ennyire nem specifikus. Nagyon sarkítva egy felcicomázott debian server, az egységsugarú x 1,5 user szintjére belőtt GUI-val
Nem ismerem ezt a OMV-t, de úgy értettem a specifikusságát, hogy mivel NAS-ra is használják, az install script-ben mondjuk nem 2,5%-ra van belőve a fs rendszernek fenntartott tárméret. Ez a disztró fejlesztőjétől függ. Az előbb említett 5% is egyes disztróknál változott 2,5%-ra, máshol meg nem vagy csak később. De tény, hogy egy 8TB-os HDD-nél 5%-ot rendszerhelyreállításra lefoglalni igencsak luxus lenne! Nekem ennyi helyen 20 disztró elfér.
(#75872) Véreshurka
Amiatt a +s betű miatt igen sok galiba lenne, mivel negyedévente hitelesíttetni kéne és ha elfeledik, nem érhető el a tükör! (bocs, ha nem szakértő nyelvezetben írtam fentieket)
-
Elképzelhető, hogy mivel az OMV is spéci célokra van, az sem formázza standard módon az fs-t. Újabban 2,5% a lefoglalt hely EXT4-nél, de régebben 5% volt, gondolom a megnövekedett tárhelyméretek miatt az utóbbi már túlzás lett volna, mivel a rendszernek nem kell exponenciálisan növekvő tárhely, ha helyreállítás miatt oda akar dolgozni.
Ezek szerint az OMV 1% foglalásra van belőve particionáláskor. Azt már tényleg nem érdemes lepiszkálni!
-
Jaja, a Linux a valós értéket jelzi, Win után sokakat megzavarhat ez, viszont nyilván jobb tudni, hogy a marketing 1TB egy meghajtónál csak 931gibibytes valójában.
Nem 100%, de mintha a Syno NAS úgy formázta volna a meghajtót, hogy nem maradt foglalt hely.
Megnéztem és valóban 1863,2 GB-ot ír a NAS, ami ugye nem helyes kiírás, de ettől látható azért még, hogy a 2 terás meghajtóból nincs foglalva!
2 gigabytes =
1.86264515 gibibytes -
válasz
#63718632 #75856 üzenetére
Mind a két első válasz vitte a terminál felé.
Mármint azzal, hogy konkrétan leírták a gnome tweak tool GUI-s program nevét, amiben meg lehet oldani a kérdéses problémát? A kérdező meg sem kísérelte ezt a segédappot feltenni, de egyébként ez a ha nem akarsz terminallal bűvészkedni kitétel is inkább elriasztja a totál kezdőket! Szóval én továbbra sem értem a kolléga hozzáállását így, hogy direkt a GUI-s megoldás megnevezésével kapott helpet!
No most egy abszolút kezdő, ha kérdez és teljesen figyelmen kívül hagyja a megnevezett programot, ami megoldást kínál.....hát akkor marad a terminal valóban.
-
válasz
#63718632 #75849 üzenetére
Két válasz hsz-ben szerepelt egyébként a gnome-tweak-tool, mint megoldás, viszont onnantól kezdve a kérdezőt már a terminalos megoldás érdekelte.
Ez viszont nagyon dicséretes, csak kicsit egyszerűbb lett volna, ha nem a kapott helyes válasz után derül ez ki.
Abban viszont neked van igazad, hogy azt célszerű érteni, miben, miképpen történik a változás, ha terminalba beírok egy parancsot.
-
válasz
Balerik #75829 üzenetére
The 15 Best Cinnamon Themes for Linux System in 2020
Sok jó témád találni, a linkben is az Adapta például, de ahogy látom a download linkek ide vezetnek: cinnamon themes
De super, már YouTube themes is van....
-
válasz
peterattila #75823 üzenetére
#keyring, seahorse, kulcstartó
Ebben a két hsz-ben valamelyik módszer tuti megoldja a kulcstartó gondot:
-
válasz
ubyegon2 #75807 üzenetére
Csak lassú meghajtók esetén célszerű éppen előbbiek miatt bekapcsolni ezt a write-cache-t.
Ez inkább HDDk esetén érvényes, SSD-k írása már szignifikánsan gyorsabb, így még minimálisabb az esély jelentős adatvesztésre, így amelyik SSD meghajtón van DDR Cache, azon alapból be is van kapcsolva, igen jelentős gyorsulást tud elérni normál használat esetén is. Ebben a hsz-ben van alul két screenshot a WD Blue 3D 500GB SSD-ről alapállapotban és kikapcsolt cache mellett. Érdemes megnézni a különbséget.
-
válasz
$p@rr0w #75804 üzenetére
A legtöbb HDD-nek van cache memóriája, ha bekapcsolod a write-cache funkciót, akkor az adatok írása a cache-be történik és ha összegyült optimális mennyiségű adat, a vezérlő egyben írja át a merevlemez tányérjára. Ezért jóval gyorsabb ilyenkor a használat. Mivel ez a cache is felejtő memória, ha áramszünet/kimaradás történik vagy totál lefagy a rendszer, akkor az addig a cache-be írott adatnak kampeca. Ezt közli a képeden is a figyelmeztetés. Csak lassú meghajtók esetén célszerű éppen előbbiek miatt bekapcsolni ezt a write-cache-t. kb konyhanyelven ez a lényeg
(#75805) Aksomatic
Ha annyira szemezel vele, nyugodtan vágj bele! Elég sokan használják Manjaro-t vagy Arch-ot, ha elakadsz valahol, itt továbbrugdalnak.
daily drivert akarok faragni belőle
öööö.....aham, jó ötel ez is. Mi a búbánat az pontosan?
-
válasz
tordaitibi #75750 üzenetére
ne példálózz a nevemmel és ne hivatkozz rám nevesítve nem szakmai témákban.
Nem értem a problémádat, mivel Te már a Linuxos közösségben egy jelenség vagy, mondhatni ikon, így a nick-ed fémjelezte megemlítések ennél fogva teljesen normálisak. És egyébként kifejezetten szakmai témához illeszkedik, mivel szakmai segítségbeli nehézségekről van szó.
Ha a Tordai Tibor nevet valaha tiszteletlenül vagy bárhogyan is megjelenítem, szólj. Az egy dolog, hogy a nicked hasonló a nevedhez, de nem az a neved, gondolom ezt egyformán látjuk. Tisztelettel írtam rólad, az a Te döntésed volt, hogy az egész itteni Linuxos közösségnek kvázi nekiugrasz az inkriminált blogoddal, ami fájó, de tele volt valótlanságokkal és még sokáig fognak emlegetni.
Engem is szoktak itt nevesíteni(nickesíteni) és nincs ezzel bajom, az sokkal rosszabb, amit imént csinált kollegina nickű ft, hogy úgy írt rólam, hogy kiemelte, még nevesíteni se kíván!
Pedig hivatkozhatnák naponta a bunkóságodra de nem teszem,
ez mutatja az irántad való tiszteletemet.Itt megint van kis logikai bukfenc, hiszen leírtad ugyanitt, hogy tajparaszt vagyok és bunkó!
Még egyszer leírom, a nevedet senki nem gyalázza! De én felhatalmazlak, ha gondolod, bármikor írhatod irántam való tiszteletből, hogy tajparaszt vagyok!
Tudod mi lenne bunkóság amúgy? Ha a blogodat idecitálnám és nick nélkül írnám azt, hogy ezt egy idióta írta! Na az bunkóság lenne, ezért is tartom fair-nek, ha konkrétan megnevezem kivel mi bajom van. Neked ez nem tetszik, megértem, de mint látod, ebben nem igazán értünk egyet. Van jogorvoslati lehetőséged itt a fórumban, fordulhatsz hozzájuk
-
válasz
vadkörte #75746 üzenetére
Ezt hívják úgy, hogy vita.
Ezt én annak se hívnám, ezek a kezdeti nehézségek. Van aki egy számára totál idegen dologba úgy kér segítséget, hogy már az elején azért határozott elképzelései vannak és olyankor van ez, hogy magyaráz a segítő, aki már tudja mit beszél, de akinek magyaráz, az azt úgy nem fogadja el. Én meg amiket írok, nem azért írom, hogy a saját véleményemet próbáljam igazolni, hanem azért mert ez a tapasztalat, nem csak az enyém, hanem összességében a topik rutinosabb látogatóié is. Most itt az van, hogy a kezdő kérdez, aki akar válaszol, ha a kérdezőnek az úgy nem tetszik, nem csinálja. Kétségtelen, hogy ha tényleg próbálok használható tippeket adni és azt nagy ívben mellőzik és azt kapom, hogy én csak magyarázok, nem segítek, akkor azt rosszul reagálom le. Ez van, sajnos a tordaitibi effektus tényleg elég nehezen viselhető el.
Nekem nincs azzal egyébként gondom, ha valaki azt mondja, köszöni, de az én segítségemből nem kér, amit egyszer már leírtam, azokat később számtalanszor tudtam idézni másoknak, szóval én csak előrébb vagyok, plusz nehezebben felejtem el, amit nagy nehezen megtanultam.
Egyébként tényleg sokakkal összezördülök menet közben, de aztán egész jól elvagyunk, de ennek sem kell automatizmusként működnie. A számítástechnika csoda dolgokat alkot, ott az egérgörgő is például.....
Egyébként sokkal gördülékenyebb a dolog, ha valaki nem egy thread végén számol be, milyen skilljei vannak, jobb ezeket az elején tisztázni. Sok problémát el lehet így kerülni. De persze ezt az Összefoglaló is leírja, mivel kéne kezdeni a segítségkérést, no ez már keveseknek sikerül.
-
válasz
mefistofeles #75730 üzenetére
Juj, ne túlozzunk azért, bár jó ilyeneket olvasni, de én is csak egy elszánt kezdő vagyok!
Nem rugtam bele mostanában az ágy lábába, rosszabb a helyzet, tegnap este az Ubuntu topikban megint agyalapra helyezett Tordaitibi kolléga, vele hagyományosan jó kapcsolatot ápolunk.
AMúgy a kollégát meg is dícsértem szerintem, ha ő úgy érzi, hogy én csak magyarázom a saját hülyeségemet 20 hsz-en keresztül, azzal nem tudok mit tenni. A CCleaner kódok használata önmagában is kiakaszt, mert kifejezetten veszélyes a rendszer stabilítására, de csak akkor, ha nem hozzáértő használja, hozzáértő meg jellemzően nem használja.VPN ha van GUI-san, az egy dolog és szintén teljesen más dolog, ha a Linux alapvető parancsait gyömöszöli be valaki csilivili GUI-ba, mert a Wineseknek ez hogy fog tetszeni. Érdekes egyébként, hogy éppen ebben az esetben sokkal egyszerűbb és biztonságosan a terminal parancsokat használni, mint a CCleaner klónokat. A blitch vagy milyen nevű hasonló alkalmazás is root alól futtatva tuti kinyírja a rendszert, de futtatni meg úgy érdemes, csak éppen tudni kéne, mi rejtőzik a lenyomott gomb alatt, mert mint tudjuk ott vannak rejtve a terminal parancsok. Azon se kezdek el vitázni, ha valaki azt mondja, hogy ő nem Winként használja a Linuxot. Persze, mert 7 év alatt nem láttam ezer kezdő usert és nem tudom megítélni.
No de nem szaporítom a szót, ha a kérdező az említett 20 hsz-ben nem talált semmi hasznosat a Linux használatára nézve, akkor nem talált, ezt kizárólag ő érzi.
Azt már felesleges is írnom, hogy a terminal a history alapján milyen könnyen működik az egyszer már beírt parancsok előhívásával, erről jut eszembe, volt is egy jó blogom erről, de azt is törölnöm kellett épp hasonló wines felfogás miatt.
-
válasz
vadkörte #75712 üzenetére
Képzeld. Tökéletesen igazat adok Neked.
Huha, erre tényleg nem vagyok felkészülve! Bár lassan már egy kezemen nem fogom tudni megszámolni, hány ilyen volt, szóval......öregszem!
Ettől a nano-tól én is hisztiztem, mikor nagyon kezdőként ezt írták, hogy használjam, de mivel a grafikus sudo-kat kilőtték, kénytelen voltam kipróbálni és annyira pofonegyszerű, hogy azóta használom, ha kell.
Ubuntu server az tényleg jó arra, hogy barátkozzon az ember a teminalos felülettel. Amit meg ott megtanulsz, az jó lesz később bárhol.
-
válasz
tordaitibi #75709 üzenetére
Értem én, hogy nálad ez így működik KDE-n, de a kérdezőnek halvány fogalma sincs erről, ráadásul Cinnamon-t használ
talán
, ott meg így nem fog működni. De ezen kívül is van aggályom, hogy pár napos kezdő conf fájlokat piszkáljon, akár egy space vagy vessző rossz helyre és nyeklik is a rendszer. Ha még log fájlok se lesznek.....de végül is a clean install-t is gyakorolni kell, ebben van valami.No mindegy, ügyeskedjetek, én megyek elkezdem javítgatni a hozzáállásomat inkább.
Amúgy terminalban a nano-val is pofon egyszerű a szerkesztgetés, majd egyszer próbáld ki. Ez azért jó, mert ha tudod, akkor gyakorlatilag minden felületen működik ugyanúgy. Meg felület nélkül is. PálcikaWM-mel is.
-
válasz
vadkörte #75707 üzenetére
A Stacer-es reakció volt kicsit túlzó.
Ez jogos, de mivel épp azelőtt kommunikáltam az Ubuntu topikban legfőbb Linux kritikusunkkal, így talán elnézhető az agresszív reakció. De egyébként tényleg oda kéne figyelnem arra, ha valaki nem tartja megfelelőnek a hozzáállásomat, akkor őt ne zaklassam. Épp ilyen volt tegnap az Ubuntu-ban is.
Sajnos mindenki a saját helyzetmegítélése alapján tud segítő hsz-t írni, mint az iménti példa is mutatta, hogy ez nem is olyan egyszerű.(pld conf file szerkesztése, de hogyan?)
-
válasz
tordaitibi #75705 üzenetére
/etc/systemd/journald.conf és itt létrehozni az alábbi bejegyzést:
SystemMaxUse=100MPár napos kezdőt épp az ilyesmitől óvnék, mint a conf fájlok módosítgatása, nem beszélve arról, hogy az alapján, amit leírtál abszolút semmit nem fog tudni csinálni. Log fájlokat meg nem kell tudnia olvasnia, ha valami gond van, megmondják mit rakjon pastebin-nel ide és a hozzáértők megnézik. Ha töröltetitek a pár napos kezdővel a log file-t, csak kitoltok vele. szerintem, de inkább át is adom nektek a terepet, ha már ennyien összejöttek, akik szerint az nem segítség, amit én írok
Nekem bő 6 hónap alatt 1,4GB a log mappa.
-
válasz
vadkörte #75703 üzenetére
A kérdés az volt, hogy 1,5GB cache meg log eltávolítását hogyan lehet végrehajtani. Több mint fél éves rendszer frissítésénél simán van 1,5GB cache, ennek eltávolítására beraktam a csomagok takarítása nevű linket és leírtam külön az ehhez használatos
sudo apt clean
parancsot, ez a cache-t kiüríti, de ha nem, akkor ott asudo apt autoclean
a linkelt magyar nyelvű leírásban magyarázattal, mi mit csinál. Log file még egy pár napos rendszernél jelentéktelen méretű és nem is kéne piszkálni, pont amiatt, ha valami akadály merül fel, meg tudjuk nézni.Az adott kérdésben szerinted nem megfelelően segítettem? Ez a legegyszerűbb módja, nem fogok Win klón programokat javasolni, mert az tönkrevágja a rendszert, ha nem jól használják.
Amúgy meg az előző csomagok éppen nem szemetelésnek számítanak a cache-ben, bár sok szükség mai net mellett nincs rájuk.
-
válasz
#26097408 #75699 üzenetére
epp a kernelrol beszeltunk meg a timeshift-rol amire amugy nem kaptam valaszt hogy az folyamatosan no vagy sem
Szerintem arra a kérdésre reagáltam. Takarításhoz meg nem célszerű ilyen Wines CCleaner klónokat használni, mert nem tudod pontosan, mit kezd el kutyulni a program, sokkal tisztább egy
sudo apt clean
vagy egysudo apt autoremove
parancs. Nem akarok senkit visszaküldeni, de ha tényleg egy kérdésre leírom, mit célszerű csinálni és utána abban a témában a Windowsos alternatívát látom megjelenni, akkor általában feladom. Kb tudom, hogy egy kezdő adott kérdésére milyen mélységben kell választ adni, de nyilvánvalóan a javasolt tisztító parancsokat sem alkalmaztad, mivel akkor nem lenne max 0kb a cache mérete. Ha meg totál feleslegesen írkálok, akkor minek, úgyis a magad feje után mész. A kernelekről is pont annyit írtam, amennyit jelenleg érdemes tudni, de ha a részletes változásokra vagy kíváncsi, arra is válaszoltak, más kérdés, hogy ha Te abból egy kukkot is értesz majd, akkor itt már nem kérdeznél, hanem a Haladó topikban válaszolgatnál a kérdezőknek.Nem a legjobb hozzaallas szerintem.
Ja hogy az én hozzáállásom nem megfelelő? A tied igen, értelek. Azért megpróbálhatnál a válaszokat is olvasni értelmezni néha. Szerinted miért próbálunk egy kezdőnek az ő szintjéhez mérten segíteni? Épp a kvantumfizika bonyolultságát próbálom elkerülni. Ebből a 17 hsz-ből, amit neked írtam, melyik téma volt ilyen szintű? Ha meg valami nem tiszta, miért nem kérdezel rá? Senki nem várja el, hogy mindent elsőre megérts, de ha ilyenkor a magad feje után mész, csak összezavarodsz és az is, aki nem megfelelő hozzáállással ugyan, de segíteni szeretne.
-
válasz
#26097408 #75695 üzenetére
Ha Windowst akarsz, miért nem tartottad meg a natívat? Ezt a stacer valamit mennyi idő alatt tudod elfelejteni? Itt konkrétan leírtam és linkeltem is a csomagtakarítást, de ezek szerint tök feleslegesen írogattam ennyit.
Jó Windowsozást Linuxon.
A narancs sorban konkrétan kiírta mely mappához/fájlhoz nincs hozzáférési engedélye a programnak!
Az előbb linkelt hsz-emben van egy betűelírás sudo apr helyett sudo apt, bár ezt úgy látom csak saját kedvemre írtam/javítottam.
Magamnak még leírom, hogy a logokat ne töröld, a 1,5 giga kb a cache mappa tartalma, log az hasznos. Kivéve, ha marad ez a wines irány. Úgy látom innentől már magad is elvagy, én legalábbis nem akarok bezavarni tovább.
-
válasz
#26097408 #75684 üzenetére
Nyilvánvaló volt a hsz-eidből, hogy eléggé jó affinításod van a dolgokhoz, max az első pár kérdésnél ez nem jött még át.
Linux meg uj nekem bar eleg sokat olvasok rola de minel tobbet nezek utana annal jobban erzem mennyire osszetett es mennyire hulye vagyok meg hozza.
A Linux ilyen, mondjuk én ezt szeretem benne, hetedik éve használom, igaz totál laikusként kezdtem, de még mindig rengeteg új dologgal futok össze és még mindig úgy érzem, nagyon hülye vagyok hozzá. Sőt! Napról napra egyre inkább. Ezekben a fullos DE-kben, mint a KDE meg a Cinnamon is, annyi millió beállítási opció van, hogy jó részéről azt se tudom, mire való.
Ami a screenshotban van, azt az nm-applet-ben láthatod, a tálca jobb alsó részén
rákkattintasz a Hálózati kapcsolatok menüre
, ott az alul lévő + jelre és az ablakba kattinva feljönnek sorok,
de ha felette tartva az egeret lejjebb görgetsz, ott lesznek a VPN opciók is.
(ezt a képet láttad az előző hsz-ben)
Rá kell állni kicsit persze, mert én Cinnamonba többnyire megtalálom, amit szeretnék, de például KDE-ben könnyen el tudok veszni.
(#75686) K0zm0
Na ugye!
Ez a leghasznosabb funkciója egyébként mezei felhasználónál.
-
Hallottam már Netflix miatt is használni VPN-t, elég jó ilyen régiókódos idiótaságok kikerülésére is. Itt nem is csalásra gondolok, mert a rendes kétfős accountomat nem lehetett például használni EU-ban magyar tartalomhoz. VPN helyett nem fizetem elő, nem trükközünk.
(#75681) rin33
Elmúlt években Mint XFCE-n és MX-en voltam, most próbálgatom mi hogy megy Arch alapokon.
OK, csak nagyon vicces volt olvasni, hogy a nagyArchuak halálfriss rendszeréhez az ősrégi .deb kell, hogy használni lehessen.
(#75680) Véreshurka
Micsoda? Gond Mint-en?
Vicces!
-
válasz
Véreshurka #75678 üzenetére
-
válasz
#26097408 #75671 üzenetére
8 Best VPN for Linux in 2020 | VPNs with GUIs & Privacy Features for all Distros
Itt van pár GUI-s kliens.
Egyébként pár szót írhatnál számtech előéletedről, mert ugye.....szóval nem vagy annyira nokedli hozzá, mint nekifutásból gondoltuk páran.
Viszont sokkal könnyebb úgy helperkedni, ha tudjuk mi van a fogadó oldalon. Minap is volt a kolléga, aki a mi a jó ebben a Linuxban tip. kérdéssel indított és többen nem tudtuk, mit akar valójában.
Amúgy máris jóval több terved van egy OS-sel, mint amit először vázoltál....
Hopp és találtam ezt is CLI helyett: ProtonVPN Linux GUI
Proton free-vel az a gond, hogy csak egy eszközön futhat egyszerre gondolom.
ez is érdekes lehet: (nem a kérdéssel kapcsolatban, csak egyszerűen érdekes)
-
válasz
#26097408 #75649 üzenetére
Szerintem most van egy működő rendszerképed a Timeshift-tel, az bőven elég neked, menj be a program beállításaiba és kapcsold ki az állandó mentést. Azt nem tudom, be lehet-e ezt inkrementális mentésre állítani, az lenne az igaz, mert akkor csak a változásokkal írná felül az eredetit, de inkább kapcsold ki a további mentéseket.
Mi tortenne ha masik kernelre valtanek at?
Lenne egy újabb kerneled, de mindenképpen csak a rendszeren belül ajánlottak közül rakj fel újabbat! Ha a meglévő frissül, azt frissítéskor a csomagkezelő intézi. A régebbi kernelek is megmaradnak, egy előzőt érdemes mindig megtartani, a többit lehet törölni.
Csomagok takarítása - törött csomag, telepítési hibák, hibaüzenetek, stb. esetén (hasznos parancsok)
Előző leírást is nézegesd, de nagyon a kernelek törlését még ne erőltessük, elég ha ezt a két parancsot megjegyzed a tisztogatáshoz:
sudo apt autoremove
sudo apr cleanElőbbi link-ben pontosan le vannak írva, mit csinálnak ezek a parancsok.
Talalok valami change log-ot miben masabb az egyik a masiktol?
Sok helyen le vannak írva, mik frissülnek a kernelben, de ha csak nem végeztél közben időugrást, sok értelme nincs ezeket nézegetned. A Frissítéskezelő/Nézet/Kernelek menüpontnál egyébként van changelog is.
+ amit imént a Kapitány leírt! Ha a phoronix kernel leírások tiszták lesznek, jelezz vissza léci, mert onnantól kezdve sok kezdő szintű kérdésed nem nagyon lehet.
-
válasz
I02S3F #75648 üzenetére
Természetesen igazad van ezekben a dolgokban, de túl mélyen még ebben a szakaszban nem akartam belemenni, sőt! Ha már szóba került, nem is javaslom a köztes kiadásokat kezdőknek, pont azok miatt főleg, amiket írsz Te is. Az LTS átfedés az később meg úgyis felmerül majd. Mint esetén eleve kicsit másabb a helyzet, mint Ubuntunál, mivel itt van a 20, aztán jön a 20.1, 20.2 és a 20.3 és ezek mind ugyanazon LTS-en alapulnak. (néha már én is bele tudok zavarodni, mi minek alapján kerül kiadásra, mivel ott vannak még a 20.04.x-es Ubuntu alapok is, ezeket viszont legalábbis részben követik a Mint kiadásai) Szóval igazán a Linux Mint az LTS minden egyes verziójában, Ubuntu meg nem.
Köszi a kiegészítést!
-
válasz
#26097408 #75644 üzenetére
Vannak a rendszer alapját képező csomagok, ezek egy stabil kernelre épülnek, amik a megjelenítésért és egyéb alap dolgokért felelnek és vannak ezen alaprendszert használó különböző programcsomagok. Ezek egy stable disztróba már hosszú tesztelési fázis után kerülnek be és mindig vannak új kiadások, akire lehet frissíteni, de az addigi rendszer is kapja x évig a biztonsági ill programcsomag frissítéseket, szóval amíg nem jár le egy LTS disztró ideje, addig nem is fontos az új verzióra áttérni. Ez az egyik fő csoport, amin belül vannak a köztes kiadások az LTS mellett. Természetesen ezeket is folyamatosan frissíteni kell és ezek a frissítések semmilyen tárolt adatot nem érintenek, letöltődnek az új csomagok és lefut a frissítés pillanatok alatt, gyakorlatilag észre sem veszel ezalatt semmit. Nagy ritkán van szükség újraindításra, de ezek jellemzően az alaprendszer részét érintő csomagok frissítésénél fordulnak elő, de erre figyelmeztet a rendszer.
A másik fő csoport a rolling frissítési rendszer, ahol gyakorlatilag gyors teszt után frissítésre kerülnek az alaprendszer csomagjai és a programcsomagok is, a Kapitány imént leírta, miért jó ezeket használni. Ezen kívül vannak ezek hibrid megoldásai is, majd később úgyis jobban átlátjátok ezeket. Jelenleg neked az LTS alapú rendszer a legtutibb.
Online account az pontosan mire jo?
En leszedtem es beallitottam a NextCloud-om de latom itt is van NextCloud account.Ez kb arra jó, amire elsőre is gondolsz, ahol van accountod, arra a szolgáltatásra be tudsz jelentkezni és kezeli azt online. Ha NextCloud-od van, jelentkezz be rá és használd.
(azt nem tudom, milyen kliens programokon keresztül valósul meg az elérése ezeknek)
Vírusok miatt ne aggódj, azok a LInuxot nem érintik, azért van itt is vírusírtó, hogy ha valamit letöltesz ne tudd átvinni Windowsos gépre.
-
válasz
FastFox66 #75630 üzenetére
Tényleg olvasgasd azokat a linkeket, a külön cikk tényleg konkrét telepítésig segít megismerni a Linuxot. A géped alapján már látom is, ahogy Rufus-szal írod ki a Linux Mint 20 XFCE verziót pendrive-ra és indítod live-ban első Linuxodat.
Szerintem viszont az SSD-re váltás kifejezetten jó ötlet, főleg ha nem egy WD Black gyorsaságú HDD van a gépedben.
-
válasz
FastFox66 #75618 üzenetére
Az megfelelő válasz, amiben rávilágítottam, hol találod meg az általad feltett kérdésekre a már megfogalmazott részletes válaszokat? Szerinted volna értelme újra 2000 mondatot ideírkálni, ha már egyszer meg le van írva minden? Attól, hogy Linux kezdőknek a topik címe, ne várd, hogy értelmezhetetlen kérdésekre válaszoljanak neked itt. Majd ha olvastad, amiket javasoltam, akkor már tudsz feltenni olyan kérdést, amire érdemes válaszolni. Én legalábbis így látom ezt.
Lelkes fanatikusok ettől még fognak neked írni jó dolgokat. A legnagyobb titok ám az, hogy csak jó kérdésre lehet jól válaszolni. A Te kérdéseid jelenleg még ettől ezer fényévnyire vannak, bocs az őszinteségemért.
-
válasz
FastFox66 #75610 üzenetére
A kérdéseidre kicsit részletesebb választ kaphatnál, ha az Összefoglaló Leírások, ismertetők fejezet első 6-8 linkjét megnyitva elkezdenéd olvasgatni.
Egyébként az ilyen bedobott kérdésekre, hogy mi a különbség a Linux disztrók között komolyan vársz egy részletes választ?
Pedig én meg tudom mondani, egyik jobb, mint a másik.
de itt egy jó hosszú írás is:
A barátságos LinuxHa ezeket elolvasod, talán minimálisan elvárható konstruktivitást is viszel a kérdéseidbe.
ismerősöm mondogatni szokták hogy a linux sokkal jobb mint a windows, és gondolkodom rajta hogy ez lehet tényleg így van
Szerintem ezen még bőven ráérsz gondolkodni később is!
-
válasz
#26097408 #75590 üzenetére
Többiek leírták a friss és régebbi kiadások lényegét, de én megértelek, hogy kíváncsi vagy. Én az elején mindent kipróbáltam, voltak is csuda dolgok, de telepíteni is meg kell tanulni egyszer.
Szóval nyugodtan próbálgasd csak, ami tetszik meg amire kíváncsi vagy, de ha megölöd a rendszert, próbáld is először helyreállítani is, ne csak nyúlj a pendrive-ért egyből. Most már látod, megfelel neked a rendszer, kezdd el nyúzni, előbb-utóbb majd kezdenek egész jól összeállni benned olyan dolgok, amiket most még nem látsz túlzottan. No meg ott van még sok disztró sok DE-vel, sokkal érdekesebb világ ez, mint a Wines zártság.(#75593) CPT.Pirk
Igaz, nem csak a haedverek miatt kellhet egy rolling rendszer vagy akár egy Debiannál pörgősebb kiadás alapú disztró, hanem a felhasználó igényei is meghatározhatják, mire van szükség. Annyi 5000%, hogy egy nem új gépes home usernek a kiadás alapú Ubuntu és deratívái rendszerek megfelelőek. Viszont kipróbálni érdemes mindet.
-
válasz
#26097408 #75583 üzenetére
Hasznal valaki itt minitube appot?
Ha működik, hozzá ne piszkálj! Anno használtam, de amikor frissebbet raktam fel, valami google.api-t követelt és azt felrakni annyira nyűgös volt, hogy működjön is.....amúgy is megy normálisan a gépen a YT.
Gyenge gépekre vannak ezek az appok kitalálva, amik nem bírják futtatni normál felbontásban a YT-ot.
Egyébként nem kell mindenből a legfrissebb, aki azt szereti, annak ott a rolling rendszerek sokasága.
Te most egy stable, kiadás alapú rendszert használsz. Nem túl új hardverek megléte esetén 100%-ig tökéletes minden program ezeken.
-
Kb 5 dolognak kell megvalósulnia, amit itt is említ a leírás.
# mount /dev/sda6 /mnt # mount the linux partition on /mnt
# mount --bind /proc /mnt/proc # mount the proc subsystem into /mnt
# mount --bind /dev /mnt/dev # mount the devices into /mnt
# chroot /mnt # change root to the linux partition
# grub-install /dev/sda # reinstall grub with your old settingsÉn ezzel az egysorossal is próbáltam már, simán működött, mert megfelel a fentieknek:
sudo mount /dev/sda1 /mnt && sudo mount --bind /dev /mnt/dev && sudo mount --bind /dev/pts /mnt/dev/pts && sudo mount --bind /proc /mnt/proc && sudo mount --bind /sys /mnt/sys && sudo chroot /mnt
partició behelyettesítésre figyelni kell
utána:
grub-install /dev/sda && update-grub
(live-ból ténykedünk itt végig)
A kolléga linkjének első sora nekem kicsit fura, mert -t máshol mintha nem lenne.....
sudo mount -t ext4 /dev/sdXY /mnt
-
Akartam írni az előbb is, hogy többnyire nem is hw-es, csak sw-es sérülés jelentkezik ilyenkor, sok eszköz már eleve rendelkezik valamilyen védelemmel, sehol nem említik, de az SSD-k magasabb árkategóriájú példányai ilyenkor is megmutatják, miért drágábbak.
(#75551) cigam
Frawly jókomám nyomta egy időben ezt a GRUB nélküli UEFI mantrát. Másnál nem nagyon olvastam.
-
-
válasz
#26097408 #75542 üzenetére
Pedig a google tárolót csak Te vehetted fel, de simán kiveheted a pipát onnan vagy törölheted is. Itt épp az opera van, nem chrome, de itt láthatod azt is:
Itt a telepítés utáni első lépés, nézd végig, mindent megcsináltál-e! Talán a Timeshift lépés már nem szerepel úgy, mint a Mint Tara esetében, de a fő tükrök kiválasztása lényeges eléggé!
Linux Mint Tara Cinnamon telepítés utáni 1. lépés
***************************************************
How to Install Google Chrome in Linux Mint 20
Itt láthatsz pár módszert, hogyan lehet felrakni olyan csomagot/programot, ami nincs a saját tárolóban. Épp aktuálisan a Chrome leírását linkelem neked.
-
válasz
#26097408 #75539 üzenetére
Mindegy mivel frissíted a rendszert, akár teminalban a sudo apt update && sudo apt upgrade parancs használatával, akár a rendszer GUI-s Frissítéskezelőjével.
A képeden az látszik, hogy a google tárolót felvetted ugyan, de nincs hozzáadva a GPG kulcs, így nem fog települni.
A Frissítéskezelőben egyébként nyomon tudod követni, ha egy plusz tárolót hozzáadsz és az enpass esetében a külön GPG kulcsot is láthatod, hogy bekerült a helyére!
Frissítéskezelő/Szerkesztés menüben a Szoftverforrásokra kattintva ott a felső sorban láthatod:
és itt a GPG kulcs is:
A repo az a repository, ami a disztró saját és default felvett tárolója, ebben vannak azok a csomagok, amiket simán fel tudsz telepíteni, például sudo apt install csomagnév
-
válasz
#26097408 #75537 üzenetére
Igazán nincs mit!
Amúgy az itteni Összefoglalót is érdemes átnézned, sok hasznos infó van benne. Valamint a legfontosabb, hogy install után mindig teljes rendszerfrissítéssel kezdj! Ez fontos, mert több hónapos is lehet egy kiírt iso!
Szóval ismerkedj csak szép nyugodtan a rendszerrel, tuti nem bánod meg, hogy váltottál! Ja és a terminaltól ne idegenkedj, az a legjobb barátja a usernek, csak először mogorvának tűnik.
-
Ahogy kolléga is említi, a táp okozhat gondokat áramszünetkor. Amúgy a gépet kikapcsolod, de nem áramtalanítod, minden eszköz idle-ben áram alatt van ilyenkor folyamatosan. A táp folyamatosan biztosítja egy darabig az idle szükségletű áramot és ha kap egy óriási a 240V löketet visszakapcsolásakor és azt nem jól kezeli le, nyomja is ki a devices felé a lórugásnyi áramtüskéket. (nem értek az elektronikához, de volt már gondom vacak tápegység miatt)
-
válasz
#26097408 #75533 üzenetére
Most csak pár percem van, gyorsan írok pár tippet.
Az áthozott linkkel kapcsolatos kérdésem, hogy soronként másolod a parancsokat vagy a sortöréses parancsokat egy sornak értelmezve másolod a terminalba? Utóbbi eset szerencsésebb, egyébként segít, ha figyeled a sor elejét, hogy van dollár vagy kettőskereszt jel, mert az úgy egy parancs.
Flatpak és társai ún konténeres csomagok, platform függetlenül használhatók különböző csomagkezelést alkalmazó disztrókban. A kiadásalapú disztróknál, mint amilyen a Debian/Ubuntu/Mint célszerű és javallott a saját csomagkezelőben lévő programokat feltenni, ezek verziója követi a stable elvet. Ha nincs meg ott a program, akkor célszerű PPA-kat felvenni és azokból telepíteni ill külön csomagokat lehet még felrakni, amik nem kerültek bele az adott disztró saját tárolóiba, ezek jellemzően .deb vagy tgz, etc kiterjesztésűek. Hátránya még a Flatpak csomagoknak, hogy nem frissülnek a rendszerrel(ez nem tuti) de ami fő gond, hogy mivel kicsit sandbox-ok is, néha a hozzáférési jogosultság más programokkal együttműködéshez alapból nem valósul meg.
Billkombókat Rendszerbeállítások/Billentyűzet menüpont alatt nézegesd meg.
Most gyorsan írtam, de remélem pár hasznos tippet sikerült azért.
-
(#75529) I02S3F kolléga linkje előtt egy kevésbé használt módszert is érdemes kipróbálni, utána jöhet a linkelt grub helyreállítás.
Mi a teendő, ha a grub rescue fogad?
Mondjuk az, hogy áramszünet után a bios nem látja az egyik SSD-t, nagyon nem barátságos jel....
(de legalább ismered a céltopikot, ha új SSD kéne)
Reméljük, hogy nem lett kampeca, de ilyesmire nem csak a HDD rohadt érzékeny, hanem az SSD is.Még egy leírás, jóval bővebb az előbbinél, angol, fejvakarós kicsit:
-
válasz
milan26 #75494 üzenetére
Köszi a visszajelzést!
Fura, hogy itt se nagyon olvastam még, hogy valaki használta volna. Pedig tényleg pofonegyszerűnek tűnik a képek alapján is. Mivel tárolókban is benne van, nem egy rossz ötlet kipróbálni, kivéve ha valaki szeretné megtanulni rendesen a távoli elérést Linux alatt.
Mondjuk úgy látom FTP, SSH, Webdav meg Windows megosztást tud csak. Meg valami egyéni akármit.
(#75495) tordaitibi
Neked is köszi az infót! Valami ilyesmi van a Nemo-ban is, lehet ugyanez van itt is beépülőként....no még egy valami, amit meg kéne nézegetni, ha lesz rá időm.
Mondjuk itt Cinnamonon nem volt telepítve, akkor mégsem az.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux disztribúciókkal még csak ismerkedők számára. A szerveres kérdések nem ebbe a topicba tartoznak.
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Milyen program ami... [link]
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Vélemény Linux Mint Debian Edition 4
- Tudástár MX-Linux 19
- Bemutató Linux a mindennapokban: Manjaro KDE
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Hír Zöld utat adott a nyílt forráskódú Linux meghajtóknak az NVIDIA
- Hír A Steam Play hozza el a Windowsra írt játékokat Linuxra
- Hír Hova jut a világ? Linuxot kínál a Windows Store!
- exHWSW - Értünk mindenhez IS
- Kompakt vízhűtés
- Autós topik látogatók beszélgetős, offolós topikja
- Dell notebook topic
- Milyen asztali (teljes vagy fél-) gépet vegyek?
- Apple asztali gépek
- HiFi műszaki szemmel - sztereó hangrendszerek
- Magisk
- Ingatlanos topic!
- CPU léghűtés kibeszélő
- További aktív témák...
- Windows, Office licencek kedvező áron, egyenesen a Microsoft-tól - Automata kézbesítés utalással is!
- Bitdefender Total Security 3év/3eszköz! - Tökéletes védelem, Most kedvező áron!
- Vírusirtó, Antivirus, VPN kulcsok
- Eredeti Microsoft termékek - MEGA Akciók! Windows, Office Pro Plus, Project Pro, Visio Pro stb.
- Antivírus szoftverek, VPN
Állásajánlatok
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest