Új hozzászólás Aktív témák
-
Mercutio_
félisten
Sziasztok!
Létezik olyan (elő?)szerződés amiben, ha megnézek egy lakást, de mivel még nincs tulajdonilap nem akarom foglalózni rögzíthető a vételi szándék és az, hogy ha eláll az eladó engem X összeggel kartalanít?
-
Matthew
őstag
Sziasztok!
Meglévő jelzáloghitelem kiváltásán gondolkozom, nézegettem ilyesmi kalkulátorokat és azok alapján talán megérné bankot váltanom. Tudnátok nekem esetleg egy korrekt hitel tanácsadót ajánlani aki segítene eligazodni a rengeteg ajánlat között?
Köszönöm! -
attiati
veterán
en is meglepodtem, de csak kicsit szamitottam olcsobbra (550 max 600), mert a metrodom mar a valsag alatt is 500e/nm feletti aron epitett a rozsnyai utcaban, ami rosszabb lokacio is. Azon dobbentem le, hogy 10 perc alatt lefoglaltak 40 lakast a 120bol? (szamitottam ra, hogy a hatso csendes reszre nezo lakasok a jok, es a legfelso emeletiek mennek el elsonek, de arra nem, hogy szinte az osszes ilyen lakas elmegy ilyen aron)
-
attiati
veterán
a Babér utcai társasházról esetleg lementette valaki a lakáslistát az értékesítés megindításakor?
-
attiati
veterán
Szerintem nem befolyásolja, az illetékfizetést ugyanúgy meg kell tenned, de kérdezd meg a NAV-ot. (
+ adóznod kell a különbözet után, ha többért adod el)Ha egy éven belül újra lakást veszel, akkor a korábban eladott ingatlan után befizetett illeték mértékéig nem kell majd illetéket fizetned. Ha egy évnél többet vársz, akkor az új lakás után is illetékelned kell.
-
codec
senior tag
Üdv!
Ha egy frissen vásárolt lakást amiről még nem lett befizetve a vagyonszerzési illeték, egyből eladnék, hogyan alakulna az illeték mértéke?
Köszönöm. -
attiati
veterán
A szükségesnél jóval kevesebb lakás épül, ami nem véletlen
hát nem tudom, ezek elég durva számok:
A helyzetértékelésben az ÉVOSZ egyebek mellett megállapítja, hogy az építési ágazat jövedelmezőségi helyzete 1-2 százalékos mértékben javult ugyan, de továbbra is alacsony, összességében az árbevétel-arányos nyereség átlagosan 5-6 százalék között mozog. Ezen belül nagy a szóródás, a mélyépítés, az út- és vasútépítés területén 12-15 százalékos, az épületépítés területén 4-5 százalékos, a lakásépítéseknél 0-2 százalék közötti a jövedelmezőség.
-
attiati
veterán
25 misi, tüzér utca, 1. emelet, 70nm-es, 2+1 szobás. A társasház alápincézett, magasföldszint + 2 emelet kialakítású, magas tetős, lift nélküli, 7 lakásos társasház. Felújítandó állapotú!
-
attiati
veterán
válasz
PeeterssoN #7034 üzenetére
Köszi, úgy nézem, hogy most 15-16M körül hirdetnek akkorákat ott. Ez 16x-os értéknövekedés, ami kb évente 11%. De nincs benne a bérleti hozam, ami növeli az értéket.
Megnéztem, és 1990.októberében elhelyezett 1 ft ma 20,28ft-ot ér, mindig jegybanki alapkamaton parkoltatva.
Itt lehet nézegetni a számítást, de nem biztos, hogy mindig el lehetett érni azt a hozamot, így lehet, hogy teljesen fals képet ad.Mondjuk következtetést nem tudok levonni belőle. Talán annyit, hogy inflációs időszakokban a munkavállalók alkupozíciója és érdekérvényesítő képessége gyenge, így nincs reálbér emelkedés, és talán emiatt nincs a lakásnak, mint reáleszköznek értékálló képessége?
és itt találtam egy terjedelmes TARKI doksit a 90-es évek lakáspiacáról
-
-
axioma
Topikgazda
válasz
attiati #7032 üzenetére
Hat nekem csak ennyi infom van sajna. Videken voltunk korabban. Amugy utcanev van hozzajuk (kiveve a kobanyai), csak nem akartam kiirni ide.
Nezd, en 98-ban vegeztem az egyetemen, es a veget kiveve nem nagyon figyeltem en a gazdasagot, kamatokat. Ami remlik, hogy aki az otp-nel nem fizette ki a regi hitele felet, az talan 14%-on kellett tovabb fizesse a korabbi 3% helyett, DE volt olyan variacio, hogy valtozatlan torlesztoreszlettel - azaz sokaknak ezalatt nem fogyott, hanem nott a tartozasa... -
attiati
veterán
Inflációs időszakból lenne jó egy-két tranzakció (1990-97 között, minél közelebb az elejéhez, annál jobb .)
utcával, lakás nagyságával együttArról van konkrét infód, hogy akkoriban konkrét hónapban hány % éves kamatot adott egy bank?
Azért érdekel, hogy a mindenkori jegybanki alapkamat felett, vagy alatt gyűjtöttek forrást a bankok?Én 2005-2006 körül kezdtem követni, akkoriban a forráshiányos bankszektor (140%-os hitel/betét mutató miatt) mindig jegybanki alapkamat felett gyűjtött betétet. De már a jegybanki alapkamat is reálkamatot fizetett volna.
infláció, jegybanki alapkamat, gdp, reálbér, lakásár, albérleti hozam
Ez a "pár" adat historikusan 20-25 évre visszamenőleg kiadná az összképet és a jelenlegi reális helyzetet.
Az első 4 simán begyűjthető, utóbbi kettőről meg fogalmam sincs. -
Mercutio_
félisten
válasz
attiati #7029 üzenetére
Talán a válság előtti árakhoz lehetne viszonyítani, mint "lokális" csúcshoz
'90 környéke talán annyiból más, hogy - saccra - kevesebb embernek volt lakásvételhez elegendő megtakarítása, igaz később(?) volt az önkormi lakások kedvezményes vételi lehetősége + az az akció, hogy ha a lakáskölcsön 50%-át egyben kifizetted a másik felét elengedték.
-
axioma
Topikgazda
válasz
attiati #7029 üzenetére
A 90-es evek elejen azert volt par torzito tenyezo...
Ott volt a karpotlasi jegy, dolgozoi reszvenyprogram vagy mi, es kismillio vallalkozo (azert a szoci vegen a maszek volt a penzeszsak megfeleloje... sokan hittek hogy azt ok is meg tudjak csinalni, uszott el a penz dogivel); az ingatlanpiacon a berleti jogok adasvetele mint lakasszerzesi mod, plusz az onkorm. berlakasok eladasa, ilyesmi. Nem tudom, hogy penzugyileg hasonlithato-e. (Peldaul abban az idoben volt az, hogy az otp az adott ho 26-an szamlan levo penzre adta a havi kamatot, mig mas bankok mar napi kamatot adtak... akinek penze volt, 28 napra itt, 2-3 napra ott ta'rolta...)
Mi 98 vegen vettunk Bekason me'g epp az arak megindulasa elott (nem, nem vagyok jos, csak akkor koltoztem Bp-re) 3.3M-ert, az akkor soknak szamitott egy 9. emeleti 50nm-es lakast. Ez a szovetkezetbol kivalt es igy atlagosnal jobb gazdalkodasu/allapotu volt, ezert volt 3M felett, jellemzoen 3 korul hirdettek es alatta adtak el a hasonloakat. (A papiros express anno ugy kezdodott, hogy Buda 3M alatt... ja kobanyan adtak volna ugyanakkor egy 3 szobasat 2.6M-ert, talan 68nm de kulso folyosos.) Eladtuk kb. nulla beruhazassal 2004-ben 9.8-ert (egy 1-200e-es polcrendszert hagytunk benne pluszban.)
Jut eszembe, ismerosi korbol van egy masik, Zuglo, Szentmihalyi ut, 10 emeletesben 46 nm 1.5 szoba plusz gardrob volt 2.8M meghozza 98 elejen. Eladva azt hiszem 2004, 8.5M. -
attiati
veterán
válasz
viharhozo #7027 üzenetére
Nem arra az egy lakásra reagáltam, hanem hogy sok helyen olvasni, hogy elszálltak a lakásárak. Attól függ mihez képest. Fogalmam nincs mihez kellene nézni. Nem jó kiindulópontnak az 1990 és az 1998 sem.
(1990 összeomló gdp, elszálló infláció. 1998 után a nominálárak a 4x-esére mentek 5 év alatt).
2008 sem tűnik jó összehasonlítási alapnak az ingatlanpiaci válság kezdete miatt.Nem tudom hogyan számolják az FHB lakásindexét, de a bp-i lakáspiac sem csak a jó helyekről szól.
1990-ben miért nem menekültek az emberek lakásbefektetésbe az infláció elől?
Pénzügyi eszközökben is megkapták a reálhozamukat? Az ÁKK nem közöl adatokat arról az időszakról. Nem tudom, hogy egy mezei embernek akkoriban volt e lehetősége jegybanki alapkamaton parkoltatni a pénzt.
Az a furcsa nekem, hogy a pénz elértéktelenedésével ugyanúgy elinflálódott a lakás (pedig reáleszköz).Van bárkinek ismerőse, aki az 1990-es évek elején vett Bp-en lakást?
nm, ár, utca?Ha több is van, annál jobb. És meg lehet nézni, hogy ugyanabban az utcában, vagy környéken most mennyiért mennek. (persze nem extrém példa kellene, pl. a semmiből újjáépített / felkapott városrész, stb...)
-
viharhozo
addikt
válasz
attiati #7022 üzenetére
Azert itt ket tenyezo is van, amit figyelembe kell venni. Egyreszt, ahogy titcar is irta, a bazis onkenyessege, masreszt meg az, h ez egy atlag, tehat nincs igazan ertelme egy lakasra lebontani.
Az FHB-lakasindex szerint a nominalarak atlagban meg mindig a 2008-as szint alatt vannak, ez szerintem a fovarosi lakasok tobbsegere nem igaz, de orszagos atlagban lehet, h kimutathato.
-
attiati
veterán
válasz
concret_hp #7025 üzenetére
Épp elég azt az egy sajátot eldönteni normálisan. (igénynek megfelelő, időzítés, buktatók, adminisztráció)
Sötétben tapogatózik az ember, nem tudja időben elhelyezni az aktuális piaci fázist és nem ismeri a befolyásoló tényezőket. -
concret_hp
addikt
válasz
attiati #7024 üzenetére
ha igazán precíz akarsz lenni akkor az alapkamathoz képesti hozamot kéne számolni (bár az onnan már egyszerű)
sztem simán úgy kell matekozni, hogy a lakással jó diverzifikálni, de nagyon fontos a jó beszállási pont (amiről úgy néz ki csúszok le...) szóval amíg a sajátod nincs kifizetve, + azon kívül nincs 3-4 lakásnyi pénzed máshol, addig pusztán befektetési szempontból nézve én valószínűleg nem vennék még 1 lakást.
-
attiati
veterán
válasz
concret_hp #7023 üzenetére
nem tudom, akkor mi legyen a bázis?
Minél hosszabb idősorom van, annál jobban ki kell jönni a hosszútávnak. Igaz, hogy torz az eleje.
És valószínű, hogy 98 körül normalizálódott a helyzet inflációs szempontból is. Akkoriban kezdett stabilizálódni az infláció 5-10% között, ha lehet ilyet mondani
De utána meg 5 év alatt majdnem triplázódtak az árak reálértéken! Így 98-at sem venném bázisnak.
Bármennyire is torz a rendszerváltás utáni időszak, az infláció elszabadulásával egyáltalán nem emelkedtek a lakásárak az inflációval azonos mértékben. Az jól látszik, hogy az elmúlt 25 évben a magyar lakáspiacon egyetlen egy jó időszak volt, amikor reálértéken képesek voltak nőni az árak: 1998-2003
Azért kérdeztem, hogy vajon a bérleti hozamok hogyan alakulhattak az elmúlt x évtizedben, mert "valahol lakni kell" alapon a bérleti hozammal korrigálni kell az értéket felfelé.
Fogalmam sincs a bérleti hozamszintek alakulásáról 2006 előtt. Saját tapasztalat alapján 2006-2016 között szerintem úgy 4-8% között ingadozott bp-en.
-
attiati
veterán
válasz
Patrick #7021 üzenetére
Elég sok chartot nézegettem mostanában.
1990-től nézve az inflációval korrigált ár (reálár) bőven az 1990-es év árai alatt van.1990 = 100% (bázis)
2014 = 50% !
(1998-ban 35%-on állt ez az érték)Azóta mondjuk feljött 65-70%-ra és persze ebben az indexben nincs benne a bérleti hozam, de az infláció (vagy az ország leszakadása) kinyírta az ingatlanárakat az elmúlt évtizedekben.
-
attiati
veterán
800e/nm feletti ár erre a garzonra? Oké, hogy a vizes vb közelében van.
-
amargo
addikt
mi pont most vagyunk ebben a helyzetben, hogy aggloban kezdjuk epitkezni vagy mi legyen. a suli fontos szempont nekunk is, de ahova mennenk 11ker ott nem tudunk megfizetni egy hazat.. lakas is 30M kornyeke. igy marad egy jol frekventalt terulet. de erdekelne, hogy ti miben gondolkoztok meg, csalad szempontjabol. mire figyeljunk.
-
axioma
Topikgazda
Azert az nem meglepo, hogy a felujitando is elkel. En is vennek felujitandot, persze normalis aron, HA pont nekem jo helyen van. Ott a jo allapotu altalaban a kovetkezo bajoktol szenved: 1. nagyon nem az en izlesem, sot, tul van spilazva 2. me'g helyiseg is van olyan amit atfunkcioznek (jo, nem vagyunk atlagos igenyuek) 3. jellemzoen a felujitas az 80% esztetikai, es max. 20% muszaki, nekem pont forditva kene 4. nyilvan veszett draga.
Arrol nem is beszelve, hogy bizonyos meretu lakasnal lehet a feleben lakni a masik felet szetverni.
Es - persze azert fuggoen a minosegtol, kornyektol stb. - a rakoltott penz egy reszet azert vissza lehet kapni egy majdani eladaskor. Nyaron nalunk lenne erre sajat idonkbol kapacitas.Termeszetesen a legjobb epitkezes lenne, amikor minden a mi elkepzelesunk szerint megy, de most szerintem gazdasagi ongyilkossag lenne (szocpolt mar eljatszottuk, semmi nem jarna). Na meg az elado telkek igen kevesse vannak nekunk jo helyen. Az se biztos, hogy veszunk, igazabol idot vennenk, mivelhogy most kicsit messze lakunk - agglo -, es a kiskamaszok meg mar jarnanak onalloan, erre nem jo egy (majdnem) csak kocsis kornyek (minimum negyed ora a hev gyalog). Antimazli, hogy pont mostanra jott ez ki elesen, de hat a jobb gimik azert adott foldrajzi helyen vannak... Az a baj, hogy kozben a mienket egyaltalan nem biztos, hogy tobbert vinnek el. Igaz, amig meg se hirdetjuk, nem deurl ki...
-
codec
senior tag
Vidéken is hasonló helyzetről tudok beszámolni, bár ott egyenlőre ilyen 3-5% körüli drágulást látok, de szerintem nem áll meg ennyinél.
És ami még furcsa nekem, hogy a szemetet is viszik. Tehát ahol a lakás árának kb még felét vagy 2/3-át rá kell még költeni, mert olyan állapotban van. -
codec
senior tag
Ahogy Én látom, megint kicsit megindultak a lakásárak felfelé. Ez a kibővített csok megkeverte kicsit a dolgokat.
-
nandow
aktív tag
válasz
PeeterssoN #7009 üzenetére
Igen, erről hallottam már én is.
Köszi az infókat! -
attiati
veterán
van valakinek bármilyen megbízható statisztikája a hazai albérleti költségek % alakulásáról az elmúlt évtizedekből?
albérleti hozam (költség) = éves albérleti díj / lakás ára
-
axioma
Topikgazda
válasz
attiati #7004 üzenetére
Az szja mindig is a jovedelem alapjan volt, nem a bevetel alapjan, de ez azt jelenti, hogy az _eladott_ lakas beszerzesi es rakoltesi arat lehetett levonni. Meg ugye most mar a jovedelmet 5 ev tulajdonlas utan bevallani se kell, annyira nulla (az szja - ertelemszeruen - azt a jovedelmet akarta ado ala vonni, amit abbol szerez valaki, hogy szar allapotban megveszi, felujitja, tobbert eladja mint a forintalis raforditas: na az az o - fizikai vagy szellemi - munkajanak az ellenerteke, es mint ilyen szja-zando). Itt peldaul az illetek raforditaskent, azaz adoalap-csokkentokent jelentkezik (csak a tenyleges kifizetett!).
Illeteknel van ez a kulonbozeti, marmint a most eladott es utana vett kozotti, es igen, itt volt a negativ kulonbsegre is illetek, ami baromsag ha azt nezzuk, hogy vagyon_szerzesi_ illetek a neve. De ez mar eleve egy kedvezmeny, amivel nem volt kotelezo elni... mondjuk teny, hogy korrektebb igy, hogy negativ eseten nincs. -
nandow
aktív tag
válasz
PeeterssoN #7003 üzenetére
Köszi szépen!
(#7004) attiati
Ezt azért nem merem bevállalni, inkább akkor kifizetem az illetéket.Csak hát szomorú, hogy egyébként is az egekben vannak az ingatlanárak, aztán akkor még az illetéket is ki kell fizetni, ami meg nem kevés. És semmi kedvezmény, vagy valami...
-
attiati
veterán
elég skizofrén az ingatlanpiac
34nm 17misi Kerekes utca - egy nap alatt elvitték 500e/nm-ért?
pár utcával arrébb 33nm 15misi, felújítandó ennyiért ott?
teve utca 40nm 27misi - 675ft/nm - ez tök beteg, mikor a sidi angel ott van a szomszédban és 25%-kal olcsóbbak az új lakásokez meg... 40 misi 56nm+24nm terasz = 64nm, 625e/nm a béke térnél egy penthouse lakásért?
közben meg 100x értelmesebb lakások nem mennek el a figyelőlistámról
63nm-es 1+2 félszobás lakások 32M körül, és hónapok óta eladó több is -
attiati
veterán
egy megoldás van tán, de melós és kockázatos:
venni egy 15 millió alatti lakást, ami nagyon forgalomképes, és valamivel ár alatt van.
Megvenni, aztán eladni. És a következő nagyobb értékű lakásnál csak az illeték különbözetet kell kifizetni. Biztos nem csinálnám csak az illeték miatt.logikátlan szabály ez az illeték értékhatár:
Veszel 15 misiért egy első lakást, de a bankszámládon áll még 100 misi, akkor illetékkedvezményt kapsz.
De ha veszel 20 misiért egy lakást, amiből csak 10 misi az önerőd, a maradék meg hitel, akkor 0 illetékkedvezményt kapsz.A legszebb az egészben, hogy pár éve még a negatív különbözet után is illetékelni kellett, ha valaki egy kisebb értékűre cserélte a lakását
Vagy az lehet a különbözet szja-ra vonatkozott, már nem tudom.
-
nandow
aktív tag
Sziasztok!
Jól értelmezem a jogszabályt, hogy használt lakás vásárlása esetén illeték kedvezmény számomra csak abban merülhetne ki, ha 15 millió forint alatti lakást vennék? Ekkor csak 2% lenne az illeték.
Vagyis hogy nekem nincs olyan opció, hogy nem kellene illetéket fizetnem?
35 év alatt vagyok, és első lakás lenne. És nem új lakásról van szó.Üdv!
-
Gergello
addikt
válasz
attiati #7000 üzenetére
Nem lett különvéve, az egész értéke lett egyben meghatározva, ez egy olyan emeletes ház, hogy az egyik csücske a garázs, felette szoba van. Nem értelmezhető külön. Végül beírtam 500.000 Ft-ot a garázs értékére ... Ma megyek átvenni a levelet, nagyon kíváncsi vagyok mennyivel fog eltérni a megállapított forgalmi érték.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- sziku69: Szólánc.
- iPhone topik
- Samsung Galaxy S25 Ultra - titán keret, acélos teljesítmény
- Kerékpárosok, bringások ide!
- Milyen billentyűzetet vegyek?
- Hivatalos a OnePlus 13 startdátuma
- PlayStation 5
- Milyen egeret válasszak?
- exHWSW - Értünk mindenhez IS
- Szeged és környéke adok-veszek-beszélgetek
- További aktív témák...
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone i5 12400F 16/32/64GB RAM RTX 3060 12GB GAMER PC termékbeszámítással
- LG 48GQ900-B - 48" OLED - 4K 3840x2160 - 138Hz & 0.1ms - G-Sync - FreeSync - HDMI 2.1
- Bomba ár! Dell Latitude 7400 - i7-8GEN I 16GB I 256GB SSD I 14" FHD IPS I CAM I W10 I Garancia!
- Telenor 5G Indoor WiFi Router (FA7550) + töltő
- AKCIÓ! Sony PlayStation 5 825GB SSD lemezes konzol extra játékokkal garanciával hibátlan működés
Állásajánlatok
Cég: Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem
Város: Budapest
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest