Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • M107

    addikt

    válasz M107 #2332 üzenetére

    Verseny a HD-DVD-vel

    A Toshiba által alapított DVD-Fórum Blu-ray Association megalakulásakor bejelentette, hogy a konkurens formátum túl drága és nehézkesen használható. 2002 . márciusában a Warner Bros. és más filmstúdiók is HD-s tartalmakat adtak ki kétrétegű DVD-ken (DVD-9-en). 2002. augusztusban a Toshiba és a NEC bejelentették a kiterjesztett optikai formátumot (Advanced Optical Disc), amely alapjául szolgált a következő évben bejelentett HD-DVD-nek. Eleinte a HD-DVD sokkal jobban terjedt, mint az eladásait lassacskán növelő Blu-ray. Az első kereskedelmi forgalomba került BD-lejátszó drága volt és a szoftvere túl sok hibát tartalmazott, ráadásul alig pár film volt kapható ilyen formátumban.

    Sokáig formátumháborúban állt a HD-DVD-vel. Mindkét tábornak nagyjából ugyanannyi támogatót sikerült begyűjtenie, így a harc sokáig döntetlenre állt.

    A Blue-Ray támogatói: Hitachi, LG, Panasonic, Pioneer, Philips, Samsung, Sharp, Sony és Thompson. A szövetségük hivatalosan 2002. 02. 19-én alakult meg. A formátum korábbi támogatói: Dell, HP, Mitsubishi és TDK.

    A HD-DVD kizárólagos támogatói: Toshiba, NEC, Sanyo, Microsoft, RCA, Kenwood, Intel, Venturer Electronics és a Memory-Tech Corporation. Nem kizárólagos támogatók: Acer, Asus, HP, Hitachi, Maxwell, LG, Lite-On, Onkyo, Meridian, Samsung és Alpine.

    Minden piaci szereplő számára egyértelművé vált, hogy csak egy nyerő formátum maradhat, mivel így olcsóbbá válhatnak a termékek. A háborút végül a Warner döntötte el, amikor 2008 elején a cég feladta HD-DVD-vel kapcsolatos terveit és állást foglalt a Blu-ray Disc mellett. Ezután a nagyobb kereskedelmi áruházláncok is közölték, hogy kivonják a kínálatából a HD-DVD lemezeket. A formátum győzelméhez hozzájárult a Sony új játékkonzoljának, a Playstation3-nak megjelenése és sikere is hozzájárult, ami beépített BD-t tartalmazott, míg a konkurens Microsoft XBox konzolja "csak" DVD meghajtót, illetve opcionálisan hozzá vásárolható HD-DVD meghajtót. 2008. február 19-én végül a Toshiba bejelentette, hogy fokozatosan leállítja a HD-DVD lejátszók, és felvevők fejlesztését, és gyártását. Így a formátumháború gyakorlatilag véget ért a Blu-ray Disc győzelmével.

    Ezt az állapotot a Sony Playstation 3 megjelenése változtatta meg, amiben beépített Blu-ray lejátszó volt. Érdekes színfoltot jelentett a 2007-es CES kiállításon a Warner megjelentette a Total Hi Def hibrid formátumot, amiben a lemez egyik oldalán Blu-ray formátum volt, míg a másikon HD-DVD; de az ötlet nem bizonyult piacképesnek. 2007 januárjára a Blu-ray eladásai folyamatosan emelkedtek a Hd-DVD rovására. (2:1 arányban) A nagy amerikai stúdiók 2007-ben kiálltak a Blu-ray mellett és így a háború gyakorlatilag eldőlt. 2008 február 19-én a Toshiba végül bejelentette a HD-DVD vereségét és visszavonta a szabványt.

    Blue-Ray a mindennapokban

    Egy normál, egyoldalas, (pl.: írható) DVD 4,7 GB adatot képes tárolni, ami elegendő egy átlagos 2 órás, normál felbontású filmnek és pár extra adatnak. De egy nagy felbontású film, aminek sokkal tisztább képe van (HDTV – High-Definition Television), mint egy DVD filmnek körülbelül 5-ször több helyet követel, ezért nélkülözhetetlen olyan lemezek gyártása, amin sokkal több adat fér el, mint egy DVD-n. A stúdiók is egyre-inkább jobb minőségben gyártják a filmeket. A 2000-ben elkezdődött műholdas nagy felbontású BS (Broadcast Satellaview) digitális sugárzás és 2003-ban startolt földi digitális sugárzás jó minőségű rögzítéséhez elengedhetetlen az új technológiájú lemezek megléte.

    A DVD felvevő által fogadott és dekódolt jeleket tömörítik egy MPEG kódolóval és úgy rögzítik a lemezre. Hogy a HDTV által sugárzott adást fel tudjuk venni HDTV MPEG2 kódoló szükséges. Azonban még ilyen eszközt nem sokat gyártottak otthoni használatra. A BS digitális adás felvétele esetén a jelek egy program adatfolyamaként („program stream”) érkeznek fixált gyorsasággal, ami 24 Mbps-t jelent HDTV programonként. A BS digitális sugárzása esetén megvan a lehetőség arra, hogy a kiegészítő adatfolyam többszörös legyen, és kívánalom, hogy ezt az adatot felvegyük és olvassuk. Egy 2 órás felvételhez nagyjából 22 GB szükséges, ami kb. 5-szöröse egy DVD-nek.

    Eltérően a jelenlegi DVD-ktől, amik vörös lézert használnak az adatok írásához és olvasásához, a BD (ibolyás)kék lézert használ (amiről egyébként a nevét is kapta). A kék lézer rövidebb hullámhosszon működik (405 nanométer), mint a vörös lézer (650, illetve 780 nanométer). A kék-ibolya lézer rövidebb hullámhossza jóval több információ tárolását teszi lehetővé, mint a szintén 12 cm átmérőjű CD/DVD lemezek esetén.

    ***********************A szöveg szerkesztés alatt*************************************
    Többet megpróbálok összekaparni, és akkor felajálható nyitó 1 hozzászólásnak a PH rendszergazdának. Kéretik segíteni s az szövegrészek belevesszük az 1 hozzászólásba.

    ÜDV : M107

Új hozzászólás Aktív témák