Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • gg72

    veterán

    válasz M107 #2333 üzenetére

    Jó ez nagyon! Én nem tudom mikor jutok hozzá, hogy összehozzak valamit, de igyekezni fogok. ;)

  • Joshi

    titán

    válasz M107 #2333 üzenetére

    Aki Blu-Ray lemezt akar írni nem hinném hogy elsősorban az érdekelné hogy milyen viszontagságos úton lett egyeduralkodó a szóban forgó szabvány. :U
    Az első hsz inkább használható információkból álljon mint pl Blu-Ray specifikációi (adathordozó, írók és íróprogramok). Az előbbi hozzászólásomban feldobtam a labdát a rippelés és konvertálással kapcsolatban, mert nagyon sokan inkább ilyen irányú kérdéssel hozakodnak elő. Szerintem az íráshoz semmi köze a rippelésnek és a konvertálásnak, az utóbbi kettő simán megérdemelne egy külön topikot.

  • M107

    addikt

    válasz M107 #2333 üzenetére

    Technikai paraméterek

    Típus : Normál méret
    Fizikai méret : 12cm átmérő
    Egyrétegű kapacitás : 25 GB (23.28 GB)
    Kétrétegű kapacitás : 50 GB (46.56 GiB)

    Típus : Minidiszk
    Fizikai méret : 8cm átmérő
    Egyrétegű kapacitás : 7.8 GB (7.26 GB)
    Kétrétegű kapacitás : 15.6 GB (14.53 GB)

    Blu-ray lemez felépítése

    (Eredeti: http://hu.wikipedia.org/wiki/Blu-ray_Disc)

    A kisebb fénynyalábbal pontosabban lehet fókuszálni, így olyan kis mélyedésekből („pits”) is kiolvassunk adatokat, amik csak 0,15 μméter (μm; 1 mikron = 10−6 méter) hosszúak – ez több, mint kétszer kisebb a DVD-n találhatókhoz képest. Ezen túl a Blu-ray lecsökkentette a sávok hüvelykméretét 0,74 mikronról 0,32 mikronra. A kisebb mélyedések, a kisebb fénysugár, és a rövidebb sáv-hüvelyk együttesen azt eredményezte, hogy az egyrétegű Blu-ray kb. ötször több információ tárolására képes a DVD-hez képest.

    A lemezek a digitálisan kódolt videó és audió információt „mélyedésekben”-ben tárolja. Ezek a mélyedések („pits”) a lemezen spirálisan helyezkednek el a központból kiindulva a szélek felé. A lézer a mélyedések másik oldalát olvassa, – azaz a dudorokat („bumps”), – hogy lejátssza a filmet, vagy a programokat, amit a lemezen tárolunk. Minél több adatot tárolunk a lemezen, annál kisebb és egymáshoz közelebb pakolt gödröknek kell lenniük. Minél kisebb a gödröcske (és ez által a dudor is), annál pontosabbnak kell lennie a lézerolvasónak.

    Minden BD lemez vastagsága megegyezik a DVD-vel (1,2 milliméter). De a két lemez adattárolása különböző. A DVD-n az adat, mint egy szendvics, két 0,6 milliméter vastag polikarbonát réteg között helyezkedik el. Amelyik polikarbonát réteg az adat tetején helyezkedik el a kettős törés problémáját idézheti elő, amiben az alsó réteg megtöri a lézer fényét két elkülönült fénynyalábra. Ha a fénynyaláb túl szélesen hasad el, akkor a lemez olvashatatlan lesz. Egyébként ha a DVD felszíne nem pontosan sík és ezért nem pontoson merőlegesen a fénysugár rá, akkor arra a problémára vezethet, amint úgy neveznek, hogy „disc tilt”, amiben a lézer sugár eltorzított. Mindezen tulajdonságok, a nagyon körülményes előállításhoz vezetnek. A Blu-ray lemez felülkerekedik az előbb tárgyalt DVD előállítási módon úgy, hogy az adatot egy 1,1 milliméter vastag polikarbonát rétegre helyezi. Amiatt, hogy a tetején van elhelyezve az adat, ezáltal a kettős törés és az olvashatósági problémák nem léphetnek fel. Annak következtében, hogy az olvasó mechanizmusnál az írható réteg közelebb helyezkedik el az objektív lencséhez a „disc tilt” problémáját virtuálisan eliminálták.

    Az adat felszínhez közeli elhelyezkedéséből kifolyólag egy kemény védőréteggel van ellátva a lemez, hogy megvédje a karcolásoktól, illetve az ujjlenyomatoktól. Az eddig említett felépítésből az következik, hogy az előállítási költsége alacsonyabb, mint a DVD-nek. Az adatátviteli sebességben is a BD a gyorsabb. A DVD 10 Mbps gyorsaságával szemben a Blu-ray lemez mintegy 36 Mbps sebességet nyújt a felhasználóknak. Így a 25 GB adat másolásához elegendő csupán másfél óra. Ugyanakkor védelem szempontjából is jobb a Blu-ray lemez a mai DVD-knél. Egyedi biztonsági titkosító rendszerrel rendelkeznek, ami annyit jelent, hogy van egy egyedi ID-jük (azonosítójuk), ami (jelenleg, 2008-ban) védelmet nyújt a film- és szoftverkalózok ellen, illetve a szerzői jogok megsértése ellen. Egyébként, már a Blu-ray technológiának is megjelentek különböző verziói. A Sony cég kifejlesztette az XDCAM-ot és a ProDatát (Profession Disc for Data). Az előbbit televízió társaságoknak és műsorszóróknak, az utóbbit pedig inkább kereskedelmi célra, adattárolónak (pl. szerverek biztonsági mentésére).

    A gyártók reményei szerint a BD-lemezek hamarosan helyettesíteni fogják a DVD-ket. Nagy kérdés: az ár milyen mértékben és hogyan esik?

    *.* Felhasznált irodalom:
    http://hu.wikipedia.org/wiki/Blu-ray_Disc)

    ***********************A szöveg szerkesztés alatt*************************************
    Többet megpróbálok összekaparni, és akkor felajálható nyitó 1 hozzászólásnak a PH rendszergazdának. Kéretik segíteni s az szövegrészek belevesszük az 1 hozzászólásba.

    ÜDV : M107

    A fórumon, bármit leírhatsz, én csak az igazat írom le. :) Utálom ha hülyének néznek ! - Addikt - vissza az őstag címet :) )

Új hozzászólás Aktív témák