- Hogy is néznek ki a gépeink?
- HiFi műszaki szemmel - sztereó hangrendszerek
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 9***(X) "Zen 5" (AM5)
- NVIDIA® driverek topikja
- Minden USB-C kábel egyforma? Hát NEM. És ez a baj. – Tech Percek #7
- Nyakunkon vannak a Microsoft új Surface mobilgépei
- NVIDIA GeForce RTX 4080 /4080S / 4090 (AD103 / 102)
- NVIDIA GeForce RTX 5080 / 5090 (GB203 / 202)
- Házimozi haladó szinten
- OLED monitor topik
-
PROHARDVER!
Mielőtt kérdéseket teszel fel, nyisd meg az összefoglalót és bátran szaladj végig az alábbi linkgyűjteményen. Ha nincs válasz, nyugodtan kérdezz.
Új hozzászólás Aktív témák
-
Foglalt név
addikt
válasz
kovisoft #6647 üzenetére
Ahogy a kép is mutatja a trükk máshol lehet, mint ahol keressük.
A légkör ugyan a látható fény negyedét elnyeli, azonban a hold albedója kb. fele a földinek így elvileg hosszabb expo-t igényelne. Ami ennél jelentősebb azonban a szórt fény hiánya. Ahogy látszik is jó pár képen az árnyékban lévő részek valóban feketék, és a határvonal is valódi vonal, nem átmenet, mint nálunk. Lehet igazi HDR-t lőni vagy a kiegészítő fényforrást használni, amit tettek is. -
kovisoft
őstag
válasz
MrChris #6643 üzenetére
Itt van egy kép a kameráról, rajta az instrukciók, hogy milyen expozíciós értékeket használjanak az űrhajósok:
ISO (ASA) 160, 1/250s, f/5.6 - f/11 (attól függően, hogy árnyékos vagy napsütötte részt fotóznak-e)
-
MrChris
nagyúr
Egy elméleti kérdés, a Holdon állva nappal egy tájképhez kb milyen expozíciós érték adódna? Gondolom legalább tengerparti nyaralós, vagy még annál is több fény van.
-
tvamos
nagyúr
válasz
racskobalazs #6639 üzenetére
Es ez vadi uj? Lehet telefonrol iranyitani? Nem akarok a zsebedben turkalni, csak erdekel, hogy mennyi volt?
-
Matska
senior tag
Sziasztok! Volt most két tiszta éjszakánk, célba vette valaki a Leonard üstököst?
Ma hajnalban erőt vettem magamon és kimentem fotózni. Frissítő -7 fok fogadott és aránylag tiszta ég, kis keresgélés után a töki is meglett. Ma-holnap képet is mutatok -
tvamos
nagyúr
válasz
racskobalazs #6636 üzenetére
Ez tök jól hangzik! Milyet vettél?
-
f.lorand
Topikgazda
válasz
racskobalazs #6636 üzenetére
Sok tiszta éjszakát hozzá
-
racskobalazs
senior tag
Sziasztok!
Így 3 hónappal a távcső/mechanika megvétele után végre sikerült elég "inspirációt" gyűjteni, hogy megpróbálkozzak a GoTo beállításával.
Elsőre zseniálisnak tűnik, 2-star align-t csináltam, nem lett tökéletes, valamint volt polar-alignból adódó eltérésem is (amit szintén nem korrigáltam le, majd következő alkalommal) , de teljesen lenyűgözött, hogy konkrétan katalóguselemből választok és odaforgatja magát (nem tette teljesen középre ugyan, de mindig látómezőbe hozta és kézi igazítás után is követte (Jupiter, hold volt a célpont elsőre, próbálgatáshoz jóaz) ).
Így elsőre is olyan hatalmas "könnyebbség" és "élmény" volt ez, hogy alig várom a következő alkalmat. Valamint szerintem egy elengedhetetlen lépés afelé, hogy ne csak bolygókat/holdat tudjak vele fotózni, hanem egyebeket is.Ez csak egy ilyen kis "beszámoló" volt, gondoltam megírom az élményem. Tudom, kezdő dolog, meg nincs benne semmi extra annak aki ezt már "űzi" egy ideje, de nekem tök pozitív volt.
-
VivienR
tag
Sziasztok kérdésem lenne hogy valaki találkozott már Sky-Watcher Star Adventurer 2i esetén, hogy hidegben eszeveszetten elkezd forogni? Sideral módban kb 1 fok / 6 mp-et fordult. (Mondjuk igazán hidegnek nem nevezném a -6 fokot elektronikai oldalról, de ki tudja ebben az esetben...) Próbáltam mind power bankról, mind AA akkukról, ugyan úgy eszeveszettül forgott, minden módban ugyan azt produkálta. Ma miután visszamelegedtek az eszközök kipróbáltam, normálisan működik.... Túl terhelve nem volt, és az egyensúly is rendben volt.
Pechemre az estét az LX3-as sem mentette meg, mert ott meg a kis gömbfejem fagyott meg...
-
radi8tor
MODERÁTOR
-
-
f.lorand
Topikgazda
válasz
Foglalt név #6620 üzenetére
Hello!
Ha a Hold, Jupiter, Szaturnusz a témák és nem mélyég, akkor nem olyan nehéz a helyzet, mivel az olcsóbb mulatság. Ennél az ágnál a fényképezőgép soha nem lesz megfelelően jó, ide bolygókamera kell, videót készíteni, abból a megfelelő szoftverrel a megfelelő képkockákat felhasználva sokkal-sokkal jobb képet kinyerni, mint amit a fényképezőgép egy kattintásával tudtál (idális esetben több ezer képkockából válogat a szoftver és dolgozza össze a legjobbakat). Erről bőven olvasható a fenti ajánlóban található, A digitális asztrofotózás ABC-je könyben úgy, hogy sok példa is van benne, szoftvereken végig vezetjük az olvasót. Ehhez egy jó képalkotású (de ide elég olcsó is) távcső kell és egy óragépes mechanika.
-
tvamos
nagyúr
válasz
Foglalt név #6620 üzenetére
Lehet, hogy nem kellene semmit venned egyelore, csak kepfeldolgozasban fejlodni. Stackelt kepeket kesziteni. Gyakorolni.
-
kuyarashi
őstag
válasz
Foglalt név #6620 üzenetére
Én nem vagyok több "évtizedes profi", de értem nagyjából a helyzetedet. A kérdés az, hogy ha szánnál rá lóvét, akkor az mennyi volna, mert van feljebb nyilván. Akár a végtelenségig, de ha kedvtelésből csinálod, amikor épp megihlet valami, és nem elvetemült megszállottsággal, ráadásul fényszennyezett erkélyről észlelsz, meg kémlelsz, akkor valószínűleg nem szeretnél elmenni több 100.000-ekig (bár ez csak pénztárcafüggő).
1-2 Hold- és bolygófotóhoz viszont nem feltétlenül van szükség milliókra. Van néhány elengedhetetlen komponense a minőségi asztrofotózásnak, de ez is inkább a mélyég témakörre vonatkozik. -
Foglalt név
addikt
Sziasztok! Én is nagy rajongója vagyok ennek a témának. Öröm látni, hogy vannak még szerény, tehetséges és elkötelezett emberek. Igazi élmény olvasni az információgazdagságuk ellenére közérthető bejegyzéseket.
Remélem a kókler kérdésemmel nem húzom le nagyon a színvonalat.
Jelenleg egy Omegon Basic 90 EQ távcsővel pásztázom az erkélyről belátható tájat. A típus részben beválltotta a rengeteg ajánlás alapján hozzáfűzött reményeket. A gondozásmentesség és az azonnali bevethetőség komoly pontok egy magamfajta kocafotósnak. Az állványt kiváltottam egy betonzsámollyal, ami kicsit stabilabb alapot ad az EQ-2-nek. A kezdeti lelkesedésben még egy utánállítómotort is beszereztem hozzá, bár miután kimúlt a vezérlője, rájöttem, hogy annyira nem is használom.
Sajnos elég fényszennyezett városban élek, ráadásul általában lusta vagyok egy órát autózni a jobb körülményekért. Jellemzően ennek megfelelően a Hold, Jupiter, Szaturnusz a témák. Számomra az azonnali élmény a fontos, pár tejútas próbálkozás után megállapítva. Mesterségesnek érzem azt, amit ott helyben nem látok.
Az eddigi ellaposodó távcsőhasználatomat egy új fényképezőgép vásárlása bolygatta fel. A nagyobb szenzort már nem szolgálja ki a távcső, pedig ismét megjött a kedvem a kattogtatáshoz. Persze emellett előjöttek az eszköz korábbi gyengeségei is. Az éleknél nagyon erős abberációk főleg a Holdról elkapott jobb képeken zavaróak.
A másik jelenség feltétlezhetően több tényezős. A Szaturnusz gyűrűjét főleg kitalálni lehet, a Jupiter vihara fel sem merül, mint lehetőség. A városi fényszennyezésnél, félek, ezekben az esetekben jobban érvényesül a hőkibocsájtás, ami felkeveri a levegőt.
A kérdés az, hogy van-e innen tovább? Nem látom, hogy jelentősen több időt dedikálnék a dolognak és elég opportunista a hozzáállásom, nem tervezek, hanem ha meglátok valami szépet és éppen ráérek, akkor rátekerem a gépet a távcsőre és kattintok, jobb esetben az állványról és nem kézből. El tudom hinni, ha többet látnék (lsd. gyűrű), akkor az behúzhatna kicsit, de félek, hogy komoly befektetéssel érnék el hamar egy új platót, ráadásul egy komolyabb/más típusú eszköz karbantartás akár negatívba is billenthetné a mérleget.
Egész sokat olvastam mit lenne érdemes, amiért hálás lennék, az a több évtized alatt felgyűlt tapasztalat alapján érzés a profiktól. Hogyan tovább? -
f.lorand
Topikgazda
válasz
rommie93 #6617 üzenetére
Nagyon szívesen. Ha alaposabban érdekel a kérdés, az oldalam FAQ részében eléggé kitérek rá.
-
f.lorand
Topikgazda
válasz
rommie93 #6615 üzenetére
A mélyűr objektumok valóban igen gazdag színvilágúak. Az emissziós ködösségek ionizált gázból (plazmából) álló, változatos színekben világító csillagközi anyagok, amiknek a színképe emissziós vonalakból épül fel, nem folytonosak. A köd színe a kémiai összetételétől meg a besugárzott fény energiájától függ. A hidrogén a leggyakoribb csillagközi, így sok köd a hidrogénre jellemző vörös színben, 652 nm-es hullámhosszon világít. Amennyiben a besugárzott energia elegendő, úgy további ionizálódás történik, mely a ködnek zöld vagy kék színt kölcsönöz, pl oxigén, nitrogén.Aztán vannak még a reflexiós ködösségek, amelynek nincs saját fénye, hanem a közeli csillagok fényét verik vissza. Általában kékes, de van sárgás és vöröses is.
Ezek a ködök - ha a fotós nem rontja el - valós (mármint RGB arányos) színekben jelentkeznek a fényképeken. Utómunkával sajnos egyre divatosabbak a túlhúzott képek (mint ahogy a földi természetfotóban is nyomják a túlszaturált képeket). De ez nem helyes irány. A keskenysávú képeknél lehet hamis szín is, általában a sárga-kék (Hubble színpaletta) képek ilyenek.
-
rommie93
újonc
Sziasztok! Teljesen függője lettem ennek a topiknak, elképesztőek a fotóitok, és nagyon sokat tanulok tőletek.
Viszont lenne egy ostoba kérdésem. Az asztrofotókon sok égi objektumnak csodálatos élénk színei vannak, mint egy virágnak, lila, rózsaszín, vörös stb. Ezeknek a jelenségeknek tényleg ilyen a színük a valóságban, és ha igen, akkor mitől? Vagy csak a fotós utómunkálatok során jönnek elő ezek a színek?
Köszi, ha valaki ezt elmagyarázza -
f.lorand
Topikgazda
Köszönöm a reakciókat. Én kb két tucat képet találtam róla, de így, hogy rendesen kifotózva az RGB rész is, nem csak a keskenysáv, még nem találtam. Ami nem azt jelenti, hogy nincs, csak a google nem adja ki. Véletlen találtam rá, bolyongva egy planetárium programban.
-
f.lorand
Topikgazda
ÚJ ASZTROFOTÓ: CTB1 SZUPERNÓVA-MARADVÁNY
(nagy kép és cikk: https://fenyeslorand.hu/ctb1/)A CTB1 szupernóva-maradvány (feleségem Naspolya-ködnek nevezte el) életem eddigi legnehezebb és leghosszabb ideig készül csillagászati felvétele, az utómunka is több hét volt. Több, mint 50 órát exponált a kamerám az ég megfelelő részére nézve, októberben kezdve és novemberben végezve a munkával. A téma nagyon halvány, nem véletlen nem szerepel a hagyományosnak mondható csillagászati katalógusokban. Emiatt meglehetősen ritkán megörökített obejktum, legalábbis egy Messier, vagy NGC katalógusban szereplő mélyűr témákhoz képest mindenképp. A formája érdekes és a maga módján látványos is: rendhagyó héjhasadás látható a robbanás gömbstruktúrájában, írok róla a fenti linken. Érdemes elolvasni.
-
tvamos
nagyúr
válasz
bmxbandita #6604 üzenetére
En kiprobaltam egy regi objektivvel, (az meg osszecsuszott magatol, ha a holdra rairanyitottam,) es tokre jol mukodott ugy, hogy csak fogtam a gumigyurut, es eltekertem, egyutt a zoomgyuruvel.
-
bmxbandita
tag
Igen, ez sanszos, hogy megoldaná, de a fókusz utánállításnál viszont sokkal macerásabb lenne.
A végső megoldás, hogy építek egy auto fókuszírozót, amivel APT-ből tudok fókuszt állítani, így remélhetőleg a stepper motor majd nem engedi, hogy eltekerődjön a gyűrű
Most egyelőre az a megoldás, hogy egy másik obit használok, aminek a tele végén már jó távol van a front lencse a gyűrűtől, így simán elfér a fűtő
Új hozzászólás Aktív témák
- Azonnali készpénzes GAMER / üzleti notebook felvásárlás személyesen / csomagküldéssel korrekt áron
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone i7 14700KF 32/64GB RAM RTX 5070Ti 16GB GAMER PC termékbeszámítással
- LG 48GQ900-B - 48" OLED - 3840x2160 - 138Hz / 0.1ms - G-Sync - FreeSync - HDMI 2.1
- Csere-Beszámítás! Lenovo Ideapad 3! R3 7320U / 16GB DDR5 / 512GB SSD
- DELL Thunderbolt Dock - WD19TB modul 02HV8N (ELKELT)
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest