Hirdetés
- Programajánló: közeleg az idei Bacsis-tuning Retró Számítógép kiállítás
- Computex 2025: az Akko klaviatúráira nem mondható, hogy unalmasak
- Computex 2025: szinte mindenre gondol a Team Group
- ATX 3.1-es tápokkal gyarapodott az MSI MAG termékcsaládja
- Még mindig nem döntött az ASML High-NA gépeiről a TSMC
- Melyik tápegységet vegyem?
- Kormányok / autós szimulátorok topikja
- Milyen asztali (teljes vagy fél-) gépet vegyek?
- Milyen TV-t vegyek?
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 9***(X) "Zen 5" (AM5)
- Vezetékes FEJhallgatók
- OLED TV topic
- Soundbar, soundplate, hangprojektor
- Steam Deck
- AMD K6-III, és minden ami RETRO - Oldschool tuning
Új hozzászólás Aktív témák
-
mdk01
addikt
Itt egy szobor Winner_hun kollégának, mert elindította a topikot és megélt ennyi hsz.-t.
Remélem még legalább ennyit megél békében.
-
mdk01
addikt
válasz
Márton111 #9987 üzenetére
Nagyon minimálisan más. A varrása szebb a Würth-nek illetve kicsit vastagabbnak tűnik. Ez sztem vagy koppintás, vagy ami nem sikerült olyan jól azt eladják logó nélkül, bár elég nagy a baj ha egy kesztyűgyár akkora hibaaránnyal dolgozik hogy az olcsó szektort is kiszolgálja.
Aztán lehet hogy igazad van. -
jimy_l
tag
Jó reggelt!
-
Madmax81
aktív tag
Sajna elmarad a Soproni Erdészeti és Faipari Szakvásár
Szerintem ezzel a remek húzással egy újabb szeget ütnek válságtól így is megtépázott hírnevén a rendezvénynek , nem utolsó sorban a Bp-i Faipari rendezvény profitál ebből .Itt mindenki megőrült
Új időpont: 2012. május 15-18. (kedd-péntek).
A Ligno Novum az Industria Nemzetközi Ipari Szakkiállítással párhuzamosan kerül megrendezésre. "
-
Márton111
aktív tag
Most jut eszembe az intarziás mester ilyenből készített furnérvágó szerszámot : fogazott szike szerű, fűrészfogas kis vágót .Finom munkára precíz szerszámot!Komoly megrendelőknek.(4 alkalmazottja volt)
-
Márton111
aktív tag
A narex nyelével semmi bajom ,én a fekete műanyagnyelűt vettem mert amit nálam kapott külső munkán ütlegelést , attól már 3-4 fanyél behalt volna.De az acélja: ez már használható minőség, de van sokkal jobb is (S).
Gépi fűrészlapból a vékonyabb zöldből nekem élfóliavágó késeim vannak az is egy életre szól.Kollegám pedig kékszínűből az vastagabb meg szélesebb vésőt készített és évekig használta, lehet ma is megvan még neki.De már évekkel ezelőtt elváltak útjaink.
No erre való a leejtéses törésteszt .amelyik kiállja az használható anyag(ezt tőle tudom)
Én még őrizgetek a sufniban egy zöld gépifűrészlapot, egyszer még lehet, csinálok belőle valamit .Ha nem :a következő életemben.
-
Márton111
aktív tag
válasz
kalman7 #9988 üzenetére
Az első stubay vésőm nem néztem meg csak átvettem az eladótól bumm.A sarka le volt csapva.Kb 3/4mm lehetett azóta már a köszörülésekkel lassan lement (azért nem köszörültem le majd 1mm-t 2-3 év alatt így is lement
)Miután a próba véső-vásárlás (24-es),1év kipróbálás megvolt meg 2 év válság jött utána,úgydöntöttem veszek egy készletet ( készletben annyival olcsóbb hogy 1 példány ingyenbe van a szállítást vagy szaladgálást nem is tekintve)
Tehát a Stubay is nyilván készít serbliacél vésőt ,meg jobb minőséget.Én a jobbat vettem meg.A kieddzett végű(a penge 2/3 része) 2k nyelű fajtát.A szeget nyilván csak akkor vágja el csorba mentesen ha amaz nem tud kimozdulni .(Nem látván 10-es csavart vágtam el HW körfűrésszel és 1 fog sem lett csorba , ám amikor aprószeget kapott azt kitépte a fából és kicsorbult)
Feszítettem a S.vésővel fémet.Nem szereti ,kicsorbul, nem erre való .Fát valszeg lehet , de a régi narexeket nem dobáltam el ki van élezve az is ,(24-es) lelkiismertfurdalés nélkül avval végzem a betonvésést (ha le kell pattnitani valami útba levő kis darabot, ajtót azzal emelem le és a fára ahova éles véső kell,oda a stubay. Kemény , nagyon könnyen lefenhető és nagyon jó éle van és jó éltartása.A készletben nem küldtek ledurrant sarkú vésőt, azt személyesen adták ,amikor ott voltam náluk először
Polírozás mondám adok a narexnek legyen pofás : Hát kb egy órát melgítettem a polírozógéppel,lett valami kis látszatja, még ma is látszik hogy egy éve felpolírozni próbáltam, a de ebből nem lesz fényes véső sose.Nem olyan anyag,de van 1 db meggyes vésőm az szintén jó minőség (hagyatékból vettem) és krómezüstfényűre lehet polírozni.Tehát itt az anyagok játszhatnak valamit a dologban. -
kalman7
csendes tag
válasz
Márton111 #9986 üzenetére
A gépi gyalukést warning19-nek írtam, azzal fogja kezdeni a kérgezést, csak írtam hogy óvatosan kezdje, meg tettem egy fogadást arra hogy eltörik. A gépi fűrész jobb egy fokkal, de azt se arra tervezték, hogy erővel görbítsék. Pont az a kovács ütés hiányzik belőle meg egy kis vastagság. Legutóbb a méhtelepen találtam mindkettőt, lett volna vagy 100ft, de nem hoztam el.
A stanley-vel egyetértek. Van gyalukésem tőlük, vékony és durva a felülete, az anyaga azért jó. Az úgy gyalukba, ezekbe a veritas-ra hajazókba viszont már legalább jó vastag vasat tesznek. A stubai vésőtől se vagyok hasraesve. ki van polírozva, de a keresztmetszete nem sarkos, le van gömölyítve. Így sose lesz éles a vágóél két vége. Nem tudom hogy gondolják. És a tiéddel ellentétben az enyém bizony kicsorbul a vasszögtől. A nyele se jobb a narexénél. -
Márton111
aktív tag
Ezt a kesztyűt (az elsőt belőle nem ezt ) 1-2 éve vettem szerényen autószerelő kesztyű névre hallgat, és szemmel láthatólag csepp würth embléma sincs rajta, viszont valódi bőr elasztikus nagyon testhezálló , annyira kényelmes és szép hogy nem is veszem fel ,mert sajnálom, meg minek nem fázik a kezemde nem ez a lényeg .itt már őtet würth kesztyűnek híjják,nézd meg ki lehet nagyítani
nyilván a gyártónak köze nincs a würthöz, csak rásütik a billogot és attól kezdve jóval drágább... Nem egy ilyen dolog van és nem száz hanem rettentően gyakori.És az emberek megveszik mert bíznak a márkában.Ahelyett hogy maguk gondolkodnának rábízzák magukat egy márka (menedzsmentjére).Azok meg köszönik szépen jó pénzért megteszik helyettük
-
Márton111
aktív tag
válasz
kalman7 #9985 üzenetére
Tetszik a kézi famunka gyűjtő oldal amit belinkeltél .Meg a faragóbak .
Aszem félreértetted amit írtam .Gépi fűrészlapot írtam ,nem gépi gyalukést.Utóbbi derága...s törékeny rideg,nem kézi munkára való .A gépi fűrészlap meg van jobban sikerált ami nem törik meg van törékenyebb, ha leejted lapjával az aszfaltra a teszt megvoltAz élét nyilván el kell készíteni köszörűn (vagy flexen) nomeg fenőkővel.
Gyalukésből pedig kézi gyalu késére gondoltam ,nem stanleyre, hanem egy profira (lesz itt vita aszem megint) szóval stubay a legjobb, ezt életed végéig használhatod nem lesz sokkal jobb más,(hacsak nem jönnek be a kerámia kések az asztalosiparba is
konyhakés már van kerámiapengével, csak nem szereti ha leejtik, mert akkor kidobhatod)
Az ajánlatom, elképzelésem pedig arra szólt ,ha valaki nem folyamatos fahántolásra akar ráállni hanem, egyszeri munka bejött neki, és utána egy jó asztalosszerszámnak több hasznát látja később.(1000Ft-os nyuszifül van 1000Ft-ért is, és megspékelve home made, de jól kell beépíteni! egy stubay gyalukéssel ez úgy 6000Ft lehet kb ,A gyalukést aztán beteheted egy bármilyen korrektül helyrehozott gyalutokba nem a fa-tok vág ugyanis,hanem a késez lett volna az ötletem, de nem ragaszkodom hozzá egyáltalán már
felejtős, csak megpróbáltam a gondolatmenetemet érthetőbben megfogalmazni.
-
kalman7
csendes tag
válasz
Márton111 #9960 üzenetére
Stanley-nél 6000 alatt van a drágábbik kétkezes gyalu. Ez még az unokánkat is szolgálhatja (ha nem is kérgezésben), ezért írtam csak azt a warningot. Ha tippelhetek, a fűnyírókés egyből kicsorbul, nem fog metszeni. Meghajlik és kifordul a kézből. A gépi gyalukést ridegre edzik, ha nem elég vastag, könnyen eltörik. Úgy tudom a gépi éleket 40 fokra köszörülik, a kézi szerszámokat puha fához 25-re. Csak okoskodok, majd meglátjuk mit mond a tapasztalat. Meg milyen kemény a vörös fenyő, mert a kőris kérge gyilkolja az éleket.
Szóval a vonókés legyen éltartó, de ne rideg, valszeg ezt kovácsolással lehet legjobban közelíteni. Anyag is van benne rendesen. Benne van annyiban, mint egy pár 400-as gyalukés. Plusz nyél + kis forgalom. Az élezéssel nem lesz gond:
drawknife sharpening -
Speciali
tag
kesztyűt én nem szeretek használni, főleg azóta mióta még lakatos koromban egy állványos fúrógép elkapta a kesztyűt, és csak a szerencsén múlott, hogy megúsztam egy ficammal, és pár öltéssel.
Meg a faiparban nem is tartom szükségesnek a kesztyűt, sőt akadályoz is, én legalábbis folyamatosan taperolom az anyagot. Vasipar az más, anno állandóan kesztyű volt rajtam.Csak festéshez használok kesztyűt, de az meg már nem konkrétan asztalos munka.
Szemüvegből egy napszemüveget használok, aminek színtelen a lencséje. Arcvédőt soha nem használtam, még vasas koromban sem, pedig volt, hogy hetekig csak flexeltem bazi nagy konténereket. A szem a lényeg úgy gondolom, az arcvédő is csak akadályoz a munkában. Persze ha elkerülhetetlen a saját magunk felé flexelés, akkor kell, de nálam ilyen nem szokott előfordulni.
Fültokot is használok, a füldugó az egy idő után bántja a fülem. Nagyon hangos melóhoz füldugó és fültok is játszott, szerencsére vége ennek a korszaknak, nem volt egy szívderítő meló.
Optikai szemüveglencsét a sport napszemüvegekbe bele lehet tenni, ha szemüveges lennék, lehet ilyet használnék munkára is, természetesen színtelen lencsével. Ezek elég jól körbeölelik a szemet, jól védenek.
-
mdk01
addikt
....és még esett is, de hidd el ez így nem jó nekünk...
10-ből 8 ember ezekért az okokért nem használja a védőfelszereléseket, illetve mert nincs pénze a használhatót megvenni.
Fülvédő helyett esetleg próbáld ki a füldugót. Drágább megoldás, de egy minőségi darab jobban dugít mint a fülvédő. Kesztyűből meg a Würth árul vékony finom minőségi darabokat.
Drágaság de sztem lehet csináltatni optikai védőszemüveget egy vödör pénzért.
Mindenre van megoldás, csak pénz, pénz, pénz... -
Márton111
aktív tag
MadMax81 László asztalát ma megnéztem "nappali fényben"
a lábai szerintem is európai dióból vannak , az usa-dió az kissé lilás színű ,nem ilyen egyéretelműen barna .
Amúgy mindegy , csak a pontosság kedvéért, meg mert nagyon tetszett az alkotásaa kör alakú ,meg a hosszúkás asztal is .
-
Márton111
aktív tag
Köszi .Ezt a folyékonyszappanos módszert kipróbálom ,mert flexeléshez szigorúan beöltözök,van amikor a védöszemüveg fölé még az arcvédőt is felveszem ,a porálarcon kívül, meg zajvédőt,és így bizony párásodik.A famunkához elég az optikai szemüveg,legalábbis eddig nem volt gondom, a faport ki tudom mosni a szememből,de a kis (időközben berozsdásodott) fémszilánkok nem jöttek ki,csak a második doktornéninek, (az ügyeskezű volt).
-
Márton111
aktív tag
Védőszemüveg helyett ,el kell burkolni a megmunkáló szerszámokat,hogy ne repkedjen a szemed közé a forgács, fadarab .Ez segít a porelszívást is megoldani ( a burkolathoz csatlakoztatható) és a szerszám érintéséből eredő baleseteket megelőzni.
Marógép, körfűrész, abrichternél, ez alapszabály amennyit csak lehetség el kell takarni a szerszámból, ideális ha teljesen el van burkolva.(Nyilván hogy a megmunkáláshoz a biztonságos előtolást ne akadályozza.)
(flexeléshez a védőszemüveget, porálarcot fel kell vegyem, nincs apelláta a fémszilánk mindenfele repked, észre se veszi sz ember és már betalált az optikai szemüveg mögé) -
Márton111
aktív tag
Most olyat fogok ajánlani amit még magam se próbáltam ki ,az elszívás megoldása nálam se jutott még korrekt állapotba.Magam is porálarcban + zajvédőben nyomulok egyelőre.A sapkát nem bírnám ki
A porálarc 3M dupla részecskeszűrős ,és kilégzőszelepes ,ez utóbbi segít hogy a párát ne a szemüveg alá fújjam .
Elszívó van , tökéletes ,többfele 2-3 fele osztott cső, többoldalas védőburkolatokhoz csatlakoztatott megoldások nincsenek még.
Ha az elszívást megduplázod lehet hogy a porálarcot le isveheted(?) Ha jól sikerül akkor nem kell a sapka se.
Két módot tudok elképzelni :
A gépekre Többoldali védőburkolatok 2-3 oldalról legalább ,mindenik bevezetett elszívócsővel, hatékony légáramlást biztosító aerodinamikus kiképzéssel, (légterelő stb)kellő csőátmérő 60-100mm
Ugyanez egy plusz elszívó bedobásával (ha a meglevő teljesítménye nem szolgálná ki hatékonyan a porelszívást. (kesztyűben, gyűrűben asztalos nem dolgozik, mert becsípődhet a gépbe ,és berántja a kezed is)
Helyette ügyes befogó sablonokat kell alkalmazni hősi vér helyett.(ez nem hősies, de prakti)
-
thyeby
őstag
Erről a védőszemüveg dologról jutott eszembe egy régi hasfájásom:
Ki hogyan oldja meg - aki szemüveges -, hogy a védőszemüveg, a plexi álarc ne párásodjon, kiváltképp, ha porvédőmaszk is lóg az orrán?
A legjobb az lenne néhány csiszolós napomon, ha lehetne rajtam egyszerre minden fejre való védőnyavaja. Úgy, mint (először is olvasószemüveg), védőszemüveg, vagy álarc, sapka, hogy a hajam este ne törje ki a fésű fogát, pormaszk, mert a finom lösz eldugít rajtam minden nyílást, zajvédő, mert ez a gép igen hangos, és védőkesztyű, amiben a csiszolódobhoz érve nem ontanám a hősi vérem. És nyáridőben egy klímaberendezésféle se lenne hátrányomra. De ezek a sorolt dolgok haragban vannak egymással.
A kesztyűt mellőznöm kell, mert nem tudom vele pontosan és erősen szorítani az apró fákat. A pormaszkot mellőznöm kell, mert bepárásítom vele a szemüveget. A sapkát mellőznöm kell, mert azmiatt leesne a fejemről az álarc. A klímát mellőznöm kell, mert nincs pénzem rá.
És ennyi mellőzés mellett még mindig az a bajom, hogy félóránként le kell szerelni magamról minden nem mellőzöttet, mert patakban csörgedezik az álarcon a verejték - valahogy mindig épp a szemem vonalában. -
Márton111
aktív tag
Köszönöm, nagyon hasznos tanács , ha ilyesmit csinálok feltétlen felveszem a védőszemüveget , a legfontosabb! (ment már splén a szemembe flexeléskor, nem szeretnék megint menni vasárnap az ügyeletre hétfőn meg a szakrendelésre ahol értettek is hozzá molto szerncsémre , ma meg isten tudja milyen helyzet van már ...) és a többi kesztyű, védő ruci.
-
jimy_l
tag
válasz
Márton111 #9959 üzenetére
Ehhez hasonló géppel nyomtuk, szabadkézi marással, sorjázáshoz, hegesztés előkészítésénél, ...... stb, .... stb.
Alamínejumhoz kell rá némi gázolaj, vagy petróleum mert az eltömíti az éleket. de más fémekhez nem használtunk kenést.
Ellenben jól öltözz fel hozzá, mert az apró, tűnél is hegyesebb szilánkokat, rendesen szétszórja. Szemüveg, plexi arcvédő, kesztyű, stb........ . -
Márton111
aktív tag
No én ahol a szakmát (alapjaiban, vagy felerészt) tanultam az az Iparművészeti Vállalat asztalosműhelye volt, és ott mi köldökcsappal raktuk össze a szék,és asztal, és ágy kötőket amiket az iparművész Urak és Hölgyek kitanáltak ,(kisszériára,=50db) és minekünk (nekem) rettentő pontosan kellett a hosszlyukfúrót beállítani ,mert esztergált lábnál ha nem középvonalba teszed a tiplit ( a kötő vége c alakú vagyis holkeros) tehát különben a kötő szélénél nagyon látszik a hézag az ívesség miatt már fél mm excentrikusság esetén is.
No itt rovátkolt tipilivel dolgoztunk, de eccer meghalt a tiplihúzó masinka ( fogaskerekek voltak benne és azokon ment át a tipili és annak a széle rovátkolta be),szóval akkor kitanálták hogy az észtergagépen hújjzunk tiplit (olan fúrószerű bigyó) a közepén lukas , forgatja az észterga és egykombinét fogóval elcsíped a végét (mert végénél már pörögne a fa) a másik oldalról meg nyomja a kollega veszettül aprizmába vágott fácskákat.Lett is egy kazal rovátka néküli tipilink.
Molto sajnálatunkra ezek repesztették a fát, nem fúróvastagság tizedmm-ek megválasztása miatt, hanem mert a rovátka azért köll, hogy ott a ragacs beütéskor alulról a nyomás hatására vissza tud folyni kifele irányban a tipili oldalán ami a tipli beütésekor ugye letűrődik, lenyomódik róla...
Szóval lehet bővebb furatot csinálni, csak akkor nem tart a tipili...Vagy jót, de akkor reped a kötő. Ergo a rovátkát nem érdemes lespórolni a tipiliről, az kell rá -
Márton111
aktív tag
Mindenki-derül
-
warning19
csendes tag
válasz
Márton111 #9968 üzenetére
Köszi az ötletet. Megnézem mennyire lehet haladni így simán a gyalukéssel és ha lassúnak találom megveszek egy rendeset. Körülbelül 600fm-t kell hántolnom javarészt 1,6fm-es deszkákat. Egyébként ma megkérdeztem egy asztalos ismerősömet és mondta, hogy a vörösfenyőt viszonylag könnyű hántolni, majd meglátjuk 2 hét múlva megjön a fa akkor minden kiderül.
-
warning19
csendes tag
válasz
Vikusz77 #9967 üzenetére
Annyira nem vagyok pepecselős az ilyen festő-mázoló munkák egész gyorsan szoktak menni. Nem egyedi a szín viszont a Milesi kereskedés ami a közelünkben van nem tart nagy készletet minden alapszínből 1-2 dobozuk van. Bár azt mondták ha kell 2-3 nap alatt beszerzik ami kell. Ha eszembe lesz pár év múlva a dolog megírom miként alakul a kerítésünk élete.
-
Márton111
aktív tag
válasz
warning19 #9963 üzenetére
Vedd meg a gyalukéshez a nyuszifület és applikáld bele ha a gyári kés nem válna be.Annyival meggyorsítja ,és megkönnyíti a hántolást a normális fogású fogantyú, meg egy nagyon stabil késbefogó! hogy megéri a pénzt ha mondjuk 26db 3 m-es pallónak az 52 fm-nyi oldalát akarod megvakargatni .Lesz azzal sztem 2 napi munkád úgyis , erőnléttől függ
.De kisbaltával is lehet, az se könnyű, pláne ha nincs gyakorlat, meg tud pattani a fa oldalán, aztán ki tudja hol áll meg.
-
Vikusz77
tag
válasz
warning19 #9966 üzenetére
30 ezer az tényleg különbség.
A plusz munka meg, ha gyors vagy nagyságrendileg 10 óra. Nekem 15 lenne legalább, de én pepecselős vagyok.
Milesiből szerintem szintén kb 20 kiler kellene, ha nem egyedi szín és közel van a bolt, én annyival kezdenék. Nekem kb 0,8 deci ment el egy négyzetméterre.
Kíváncsi vagyok mennyire válik be ez a másik cucc, ha eszedbe jut néhány év múlva írd meg. -
warning19
csendes tag
válasz
Vikusz77 #9965 üzenetére
Nekem 120m2-t kell festenem. Ehhez a következő mennyiségeket ajánlották:10 liter alapozó, 20 liter lazúr. Alapozó 10.000ft, lazúr 30.000ft. Ez összesen 40.000ft. Ugyan ekkora felületre a Milesinél 25 liter anyagot ajánlottak 2860ft/ liter áron ami összesen 71.500ft. Szóval nagyjából a fele az anyagköltség. Az igaz, hogy a munka több vele viszont 2 hétvége alatt szerintem megcsinálom és spórolok vele 30.000ft-ot. Az idő meg majd eldönt mennyire lesz tartós a dolog.
-
Vikusz77
tag
válasz
warning19 #9963 üzenetére
Az árához: ehhez kell még gombaölő alapozó külön, illetve azt írják 3 réteg, de ha szükségesnek látod, további rétegek felvitele kell.
Így a végére már hasonló végösszegnél járunk mint a milesi. Ráadásul a munka áráról nem is beszéltünk (köztes csiszolás, felhordás). Még egy réteg elkészítése igencsak nem mindegy egy nagyobb felületnél.
De próbáld ki, legalább lesz erről is tapasztalat. három négy év múlva írd meg mi újság.
Bár mivel a vörösfenyő tartós fa, nehéz az összehasonlítás, mert én borovit és lucot lazúroztam.
Most ugrik be, hogy a Milesi valamelyik lazúrja nem is jó vörösfenyőre. Gyártónál, akármelyiket is veszed végül kérdezz rá, nehogy valami gond legyen. -
warning19
csendes tag
válasz
kalman7 #9951 üzenetére
Közben találtam pakolgatás során régi gyalukést kb. 40 centi hosszú szerintem azzal fogok először próbálkozni. Meg is lepődtem, hogy kb. 20 éves az a kés és olyan éles mint a borotva, semmi rozsda vagy rohadás nyom. Régen még tudtak normális szerszámokat gyártani.
Én már beszéltem a fénylakkosokkal. Van kisker boltjuk Békásmegyeren ott állítólag lehet akár 1kg-os kiszerelésben is vásárolni. De ha érdekel gugliba beírod a márkanevet kidob egy elég fapados honlapot de az árakon kívül a nagyjából lényeges infók fent vannak, köztük a bolt pontos címe. Állítólag helyben azonnal kikeverik a kívánt színt. Árakról kb. annyit, hogy nagyjából fele mint a Milesi. Szerintem ki fogom próbálni egyszer élünk.Majd megírom a tapasztalatokat. -
Márton111
aktív tag
válasz
kalman7 #9951 üzenetére
Figyuz Kálmán barátom 3300 pénzért milyen legyen?Ellenben egy fűnyírókésből kreáltal szerintem felveszi ez is a versenyt és veri A fűnyírókés inkább arra megy ,hogy ne törjön el, mint hogy roppant kemény és életartó legyen. Akkor már inkább egy gépi fűrészlap 3-4000Ft, de annyiért már -- >
Ha jót akarsz, akkor akár ezt is megveheted és beleteszel egy profi 3-4000Ft-os acélkést pl profi gyalukést -->stubai .Azok a vonókések ha jól láttam 10.000 és 20000Ft között szédelegnek, nem tudom mitől ilyen drága.Olyan kiváló acélból vannak vagy inkább olyan kiváló sokat kérnek érte
Ha egy jó gyalukést használsz hántolónak szerkezetbe befogva ,akkor azt később még vissza is teheted a gyaludba...Ha ügyesen fogod be ,hogy ne tedd tönkre -
Márton111
aktív tag
Nem lakatos vagyok , nekem nem mutatták be , ellenben tegnap bukkantam rá miközben katalógust böngésztem a gépecském építéséhez alkatrészt ,és szerszámot és csavart keresvén (lassan a profi asztaloson kívül még egy lakatossegéd is kitellik belőlem
)és gondoltam hátha valaki még nem ismeri ...
Amúgy hogy használtad mibe fogtad be ,és vezetővel vagy szabadkézzel? Kenőanyaggal vagy ?Fordulatszám?
Csak simán egy egyenescsiszolóba fogva használtad szabadkézből? -
jimy_l
tag
No, jó napot!
Én sokévi kísérletezés, és keresgélés után megállapodtam a düfa lazúroknál, kiválóan kenhető, ecsettel, szivacs hengerrel is, a szeszes pácokat is jól befedi. És tartós szép felületet ad. Nem csepeg és nem folyik.Ja, és 10 perc alatt száraz. Csap vízzel lealapozom, megcsiszolom finoman, első réteg minimális csiszolás, második réteg és kész.
Az az asztal az tényleg szép!
Látszik rajta, hogy örömmel készült.
-
Vikusz77
tag
Az XGT vékonylazúr amit ajánlottam, nem így működik.
Egyszerűen a lazúrból kell két réteget (vagy hármat) felvinni. Nincs külön impregnáló, alapozó meg fedő. Ha jól rémlik az a vastaglazúrnál van. De kerítésre nem azt ajánlják, meg azt ecsettel nem is lehet szerintem szépen megcsinálni. -
Márton111
aktív tag
.
-
mdk01
addikt
válasz
warning19 #9924 üzenetére
Ebből a hsz.ből nem tudom hogyan jött neked ez, de a Milesi nem csinál rossz felületkező anyagokat
Amit Vikusz77 emleget XGT pedig hivatalosan a Hydrocrom+xilocrom gyűjtőnév alatt fut, mint kültéri lazúr. Nagyon jók ezek a kültéri cuccok és nagyon-nagyon sok év garanciát vállal rá a Milesi, de van ez mögött egy olyan feltétel hogy minden(mondom minden) nyílást(repedés/furat akármi) le kell zárni a fán majd úgy felületkezelni ahogy pl.ők azt leírják. Alapjában úgy néz ki hogy vizesbázisu minden és ezért nem is olcsó dolog, de először felviszed a szinezőpácot(impregnálod) a fára majd ezt megalapozod szintelen alapozóval, majd befejezed szintelen fedővel.
Nem sokára felhívom a terültei képviselőnket és megkérdezem hogyan lehet a régen Sadolinnal lekent teraszunkra hydrocrom-ot fújni. -
mdk01
addikt
Hát kérem, itt van ennek a szakmának az igazi szépsége, nem a CNC gépsor mellett. (Nem Neked szólt Balázs, nehogy a szívedre vedd!)
Eszembe sem jutott. Nem vagyok én CNC mániás jobb néha kézzel megcsinálni a dolgokat, de itt a cégnél van CNC maró és ha van akkor miért ne használjuk. Ha Lászlónak is volna CNC marója(feltételezem hogy nincs) akkor azokat a lábakat ő is azon csinálta volna biztos vagyok benne. Mellesleg sok otthoni dolgomhoz is inkább megrajzolom, programot csinálok és kimaratom a sablont mint magam szórakozzak.Persze ez nem jelenti azt hogy sokkal jobb lesz de gyorsabb és pontosabb.
-
kalman7
csendes tag
válasz
warning19 #9905 üzenetére
Épp most kéregtelenítettem 28 milis kőrist, kalapács nélkül egy jó széles, borotvaéles vésővel. Elég nehezen ment, kesztyűt is kellett vennem. Egy-egy nekiállással úgy 2-3 métert csináltam. A kétkezes gyalu nem jó erre szerintem, azt is ugyanolyan finom 0.1mm fogásra kell állítani, mint a normál gyalut. Az a belinkelt nekem gagyinak tűnik. Vonókés kellett volna, majd veszek is, mert máskor már hiányoltam. Jó lenne tudni annak az élezéséről, mert a görbe élűt szerintem nagyon nehéz jól élezni. Használni pedig talán az a jobb. Félek a fűnyíró pengéje nem készül olyan jó acélból, amivel jól lehet fát forgácsolni. Azért ha teheted próbáld ki, kíváncsi lennék rá.
Azt a fénylakkot asszem én is néztem pár éve. Írtam nekik, hogy nem akarok 1 m3-t venni, van-e kisker boltjuk, de nem válaszoltak. Tetszett, hogy hazai fejlesztés/gyártás. Azóta kevés lakkot használok, de egy vásárlói tapasztalat jól jönne.
Szeretnék más kárán tanulni.
-
thyeby
őstag
válasz
Márton111 #9938 üzenetére
"mert a gyárit összesajtolják"
Pontosabban enyvtáskát sajtolnak bele. És valóban bedagad a ragasztótól. Ám magam is sajtolok bele enyvtáskát - véleményem szerint az eredmény közel ugyanaz.
Amit viszont én nem tudok megoldani, az az, hogy icipicit kúposra készítik a tiplit. Ez azért remek, mert amikor dugod befele, egyre inkább elzárja a ragasztó útját, így kényszerítve, hogy az enyvtáskákba préselődjön. (Ám, hogy a kezdők mit szenvednek, mikor több ragasztó sikeredik a furatba - mert őrült nehezen tolható be úgy a helyére a tipli. Ez még egy egyszerű esetben nem is okoz túl nagy fejfájást, azonban amikor egymás mellett sorban van hat-tíz tipli, ember legyen a talpán, aki össze tudja préselni még a ragasztó kötése előtt.) Gyakorlatilag összeszereléskor kalapácsütésekkel nagy nyomás keletkezik a ragasztó folyadékban, ami már magában is rendkívül megnöveli a kötés erejét. Épp itt a fórumon olvastam - valaki belinkelte -, hogy a nagy nyomással heggeszteni lehet a fát.
Bizony, ha valaki pályázik erre az extra erős kötésre, akkor ki kell csörgetni azoknak a gyári tipliknek az árát.
Mondok azonban valamit: Rengeteg sok ilyen kötést készítettem már saját készítésű tiplivel. Még egyetlen egy kötésem sem gyengült meg tudtommal, és így is nagyon erős.
Nyilván ha valami komoly munka igényli, én is beleteszem a gyári tiplit. Olyan esetekben viszont az ember nem is sajnálja darabonként azt a 20-30 forintot. -
-
-
Madmax81
aktív tag
válasz
Speciali #9941 üzenetére
Tényleg hasznos gép de amikor én tanuló voltam akkor sem lapszabász gép sem Domino nem volt mindent sablonnak vagy valamilyen más géppel kellett helyettesíteni , ezt a csapolást mi régen felsőmaróval csináltuk vagy hosszlyuk fúróval anno 15 éve , ismétlem magamat jó gép csak nem nélkülözhetetlen .
-
Madmax81
aktív tag
Szia
A Nati Kft től jött az anyag ha ők nem tudják mit árulnak akkor ez van . szerintem Amerikai mert a színe egységes nem olyan változatos mint a Magyar dió színe , majd ha lesznek a lakkozás után is képek akkor arról is rakok fel csak az már nem rajtam múlik .
A csiszoló nálam bevált mesteremnek is ezt ajánlottam ő is ezt használja , az a furcsa hogy másfél két év intenzív használat után kellett szénkefét cserélni benne de nem vészes , két darab 1340 Ft .
-
mdk01
addikt
válasz
Madmax81 #9906 üzenetére
Hali!
Lehet csak a kép adja vissza élethűen a dió színét és rajzolatát, de mi évek óta használunk amerikai diót mind furnérban és mind tömörfában. Nekem a kép alapján ez nagyon nem amerikai diónak tűnik, vagy van többféle is bár én eddig csak egy fajtát láttam.
Nem a szavahihetőségedet akarom megkérdőjelezni csak ha eddig még nem használtál am.diót akkor akár át is verhettek a fatelepen.Látom a makita csiszoló nem a szekrénybe van, akkor gondolom bevált.
-
maláj
addikt
ha van szegedi asztalos/bútoros írjon már rám egy PM-et és küldök 1 tervrajzot amire 1 árajánlatot kérnék
nem túl bonyolult nem kell félni
-
Speciali
tag
válasz
Madmax81 #9932 üzenetére
Na meg az én kedvenc gépem is.
Most épp a fiamnak csináltam vele egy galéria ágyat. Öröm, amikor a kézbe vehetem, és csinálhatok vele pár hajszálpontos lyukat. Amolyan "asztalos orgazmus"
Vasárnap megvettem az Aldis polír gépet. Eddig csak egy fél percet volt időm vele csiszolni. Kellemes csalódás volt, hogy nem órmótlan dögnehéz gép, a fogása is kellemes. Amire kell, a Rotex mellé, arra szerintem megfelel. De ma láttam, az Obiban Einhell néven ugyan ezt a gépet árulják egy ezressel olcsóbban. Ez van, túl gyors voltam .
Jövő héten élesben is ki lesz próbálva. -
Márton111
aktív tag
Nem mondtam hogy rossz, csak annyit ,hogy a saját csaphoz képest nem ideális, de
pont erre való, olyan keretszerkezetekhez ,amelyek saját csappal nem (vagy csak nagyon körülményesen) oldhatóak meg,illetve agglomerált lapokhoz is jó ahol nincs szálirány ellentétben a tömörfával .Valamint eme csapok rövidek, tehát ezt figyelembe kell venni pl bútor keretszerkezet kis átmérőjű anyagból ,ide nem kell hosszú csap.Megvannak a maga korlátai, gyengébb szerkezeti erejű kötések mint a saját csapos, és rövid csapok ,de előnye is van a gyorsaság, és könnyű vele bánni.
Az ára egy komoly iparost nyilván nem visz csődbe,csak mielőtt beruház,mérlegelni kell , van -e rá szabad pénze . (én legalábbis így állok hozzá , van aki csak mellényzsebből kriksz) Hátránya ,magas 3-4xes árú fúró-maró szerszámok és 10xes árú dtpili utánpótlása.Ilyen tiplit lehet utángyártani de az nem lesz a gyári minőségű. és kötéserejű mert a gyárit összesajtolják , és az a ragasztó nedvességétől visszadagad eredeti méretére ,és erősen megszorul , plusz erőt ad kötésnek.
-
Vikusz77
tag
válasz
warning19 #9924 üzenetére
Dehogy nem jó a Milesi. Rosszat nem hallottam-tapasztaltam még róla.
Ilyen célra az ő termékeik közül az XGT vékony lazúrt ajánlott használni. Litere olyan 2500 ft. Kb 10 színben árulják készen, illetve Szigetszentmiklóson a központjukban lehet választani olyan 100-ból, vagy minta alapján is kevernek úgy emlékszem.
Tartósságáról még nincs saját tapasztalatom, egy éve kentem fel, nagyon szép. Más jókat mondott róla. Vastaglazúrjukkal kezelt nyílászáróim 8 évesen majdnem mint az új (függőleges felületeken legalábbis), sadolin 3 év alatt beszürkült alapozó ide vagy oda. Ahol nap nem érte jó, de az uv megette nálam 3 év alatt ellentétben a milesivel. Szóval én a Sadolint elfelejtettem a magam részéről.
Milesi egyébként kínál többféle lazúr felújító folyadékot, amit évente rákenve egy ronggyal illetve ecsettel (típustól függően) az uv által lebontott réteget lehet pótolni a leírás szerint. Ezt még nem próbáltam, de venni fogok az ablakaimra.Az XGT amit ajánlok selyemfényű felületet ad. Külön alapozó nem kell hozzá, vizes bázisú, akril ecsettel kell felhordani két rétegben, részletesebb leírás a használatáról a honlapjukon.. Én ezt kenném rá a helyedben.
Csiszológépet szerezz be, kézzel ne állj neki nagy mennyiségnek ha jót akarsz. -
Madmax81
aktív tag
Ez lesz a következő meló egy 480*240 beépített szekrényt csinálok görgős ajtókkal a külső szerkezet már kész de az ajtók majd csak most jönnek, tervek
Négy ajtó lesz ez csak kettő de a másik kettő ugyan ilyen . -
thyeby
őstag
válasz
warning19 #9924 üzenetére
Amíg egyben van a felület, addig príma dolog, de ha megrepedt, akkor megbolondulás kijavítani. És előbb utóbb meg fog repedni - ellentétben a lazúrral, ami nem ad rideg felületet. El lehet a lazúrt is cseszni, ha nincs jól alapozva, portalanítva. De még ha el is van cseszve, könnyű és egyszerű kijavítani. Fontos, hogy amikor kezd a lazúr elhasználódni, akkor új réteget kapjon.
Príma lakk a milesi, szerintem a lakkok királya. De mégiscsak lakk. A fa mozog, a lakk öregszik, és reped. És a lakkot nem lehet úgy felújítani, hogy átkenem, és kész, - mint a hemerájtot, hogy mehet a rozsdára, oszt jónapot.
Tudod, van a csónaklakk. Az aztán kap a pofájára. Tönkre is megy. De egy csónakot visszacsiszolni mondjuk egy Rotex-el passzió, míg egy nyílászárót akkora szívás felújítani, hogy az csak na.
-
Márton111
aktív tag
-
Madmax81
aktív tag
válasz
Márton111 #9921 üzenetére
Á dehogy volt csinos egy hárpia volt az Opallus Bt tulaj felesége volt a férjen keresztül tartottuk a kapcsolatot de így is egy rémálom volt az egész , háromszor terveztük újra az egész asztalt .
Fel sem tűnt senkinek hogy thyeby kedvenc gépével készültek a csapok
Kis kirándulás a Fővárosi Állatkertben és mit látok egy nagyobb akváriumban , 1 2
-
Madmax81
aktív tag
-
warning19
csendes tag
Érdekel a tapasztalatod ezek szerint annyira nem jó a Milesi. Ezt csak azért nem értem mert a nyílászáróinkat gyártó asztalos pont azt mondta, hogy Ő a Sadolinról állt át mert jóval tartósabb. Mondjuk eddig lekopogom semmi baja a 3 éve beépített ablakainknak. Szerintem pont úgy néznek ki mint a beépítésük napján.
-
Márton111
aktív tag
-
Márton111
aktív tag
válasz
warning19 #9917 üzenetére
Nem akarlak lebeszélni de kapni ilyen vonókést vagy hántológyalut készen is kb 2-3000Ft-ért
Csak meg kell keresni.Olyan mint egy nyuszi csak a két füle vízszintesen kétfele áll ,nyúl helyett középen meg ,ott a gyalukéses kis szerkezet
De bocs hogy belepofázok csináld ahogy jónak látod.
-
Madmax81
aktív tag
Igazából két részletben dolgoztunk elkészültek e nyers anyagok, a lapok elmentek a fényezőhöz de előtte a Makita " kefélő" gépével ki lett húzva az a lapok bütü része majd jött az össze építés .
Amikor megláttam a terveket egyből igent mondtam ,ez kihívás itt nincs egy szögletes sarok sem . Két napig beszéltük és rajzolgattuk a sablonokat mire a tervező Nő igent mondott a lábak kinézetére .Köszönöm az elismerést mindenkitől
-
warning19
csendes tag
Köszönöm szépen a hosszú leírást. Épp most vettünk új fűnyírót mert a régi megadta magát legalább a régi pengéjét befoghatom még munkára. Azért veszünk szélezetlen deszkát, mert ez tetszik itthon a főnökségnek. A háncsolását meg azért kérdeztem, mert magát a deszkát viszonylag olcsón meg tudjuk venni viszont a kéregtelenítést nem tudják vállalni csak több hónap múlva mert állítólag nagyüzem van náluk. Szóval ezek szerint magam is egy kis gyakorlást után viszonylag rövid idő alatt meg tudom szabadítani a háncstól a deszkákat és így nem kell hónapokat várni, hogy megkapjuk őket.
A fénylakk az egy gyártó. Kültérre természetesen lazúrt fogok alkalmazni abból is a vékonyat. Igazából 2 gyártó termékei között vacilálok az egyik a Milesi a másik pedig ez a fénylakk nevű gyártó. -
Márton111
aktív tag
válasz
Madmax81 #9915 üzenetére
Én úgy tudom mezei dió nincs, magyar dió van , de az meg drágább mint a zameriaki, de ez nem von le semmit a munkád értékéből
Igen a főnököm is pont ilyen gyorsan letudta szóban, hogy mennyit időt ad rá ,aztán gyakorlatban meg meg is kellett csinálni, minden hátulütővel meg buktatóval, úgy meg jóval több idő volt, mint elregélveTudta azt ő ,de úgy meg kellett volna fizesse a tiszetsséges árát
-
Márton111
aktív tag
válasz
Madmax81 #9903 üzenetére
Gondolom azért külön , mert különben a vállazó és a csaprésmaró élkörének milliméterre akkora rádiuszkülönbsége kellene legyen mint amit a csapos darabod (szélessége 45fokban ránézve) diktál.Ezek a kések meg valszeg nincsenek miliméteres lépcsőnként gyártva.
Marószerszámból, körfűrészlapból,(fenékfúróból), csak vídiásat használok, (a gyalugép kését még ki kell cserélnem,ha marad pénzem rá , ő még HSS).
-
thyeby
őstag
válasz
Madmax81 #9906 üzenetére
Általában is klasszikus asztalosmunkáid vannak, de ez már több annál. Megdobogtatta az én szívemet is. Hát kérem, itt van ennek a szakmának az igazi szépsége, nem a CNC gépsor mellett. (Nem Neked szólt Balázs, nehogy a szívedre vedd!) (S nem a meló-díja emelte meg az adrenalint bennem a fotók láttán, hanem maga a meló.)
-
thyeby
őstag
válasz
warning19 #9905 üzenetére
Első kérdésedre tudok reflektálni, utóbbira nem.
Van egy hátoló kés. Egyszerű, mint a pofon, magad is készíthetsz egyet valami alkalmas fém lemezből (pl elhasznált gépi fémfűrészlap, esetleg egy félholt fűnyíró késpengéje, esetleg eldobott kaszapenge töve, stb. - lényeg, h minél keményebb anyag legyen.), ha tudsz heggeszteni: Kiélezed, heggesztel a végére két fogantyúnak valót, arra ráütsz vmi reszelőnyélfélét. Deszkát a lábad közé szorítva ezt a kést húzod magad fele két kézzel. Kis gyakorlás után könnyen, gyorsan megy a dolog, a kezdők erőlködnek vele, és vízhólyagos lesz hamar a tenyerük. Dolgozz kesztyűben, míg meg nem érzed az éceszét.
Gondolom, szándékosan nem szélezetlen deszlával dolgozol, de azért ide írom, hogy kétcentis deszkát szélezéssel szabadítják meg a kukacimádó háncstól. Ehhez már kicsit több kell eszköz gyanánt, mint egy kalapács és egy csavarhúzókészlet.Gondolom, a lakkot szintén ezügyben kérdezed, s azt is gondolom, hogy kültérre gondolod a szélezetlen deszkádat. Ha eltaláltam a szándékodat, akkor a következőt tudom mondani: A kültéri dolgok nem szeretik a lakkot. Frissiben gyönyörűek, de nincs az a profi lakk, amelyik 3-5 év után ne bosszulná meg magát. Megrepedezik, alámegy a víz, és elkezd ott rothadni a fa, ahol az erózió megtette a magáét. Bölcsebb kültéri dolgokat lazúrral kezelni, abból is a drágábbakkal (Pl. Sadolin, Xiladekor), éspedig a szintén drága saját alapozójukkal. Hosszútávon minden esetben ez a legolcsóbb variáció, mert nem kell kapargatni csiszolgatni felújításkor, hanem elég 3-5 évente egyszerűen egy újabb réteget felvinni rá.
-
Madmax81
aktív tag
Ez az új megrendelés gazdagéknak .
Amerikai dió lábak 700 ezer per m3
Csomó mentes borovi asztal lap 8cm vastag a széleken .Tervrajzok tervezőtől szabad kézzel 1:10 vagy ilyesmi de nem méretarányos a rajz
Képek:: 1 , 2 , 3 , 4 , 5 , 6, , 7
Félkész Állapotban
1 , 2 . 3, 4, 5 , 6 , 7 , 8, 9 , 10 , 11 , (L:http://kepfeltoltes.hu/110530/DSC00039_www.kepfeltoltes.hu_.jpg) 12(/L) , 13 , 14 , 1 5 , 16 , 17 .
-
warning19
csendes tag
Sziasztok!
Szeretnék pár dolgot megkérdezni hátha tudtok segíteni. Az első az lenne, hogy mennyire nehéz egy kb. 2cm vastag vörösfenyő deszkáról leszedni a háncsot viszonylag minimális szerszámozottság mellett. Illetve a másik kérdésem az lenne, hogy ismeri e valaki közületek a fénylakk termékeket? Ha igen mennyire strapabíróak és mire kell esetleg figyelni a használatukkor?
Válaszotokat előre is köszönöm. -
Madmax81
aktív tag
válasz
Márton111 #9895 üzenetére
Éles kések, sok foggal
Nem muszáj sok fog bütüt marsz akkor csak beég a marófej pont hogy kevés fog és vidia betét kell a jó felület eléréséhez , ez sajna tapasztaltam miközben találgattam hogy is kellene , nálam a csap készítő 8 fogas, a vállazó 4 élű vidiás marófej .
-
Madmax81
aktív tag
Halihó mesterek
Márton111 majdnem jóm gondolja először a csap" rés" kerül megmunkálásra egy 4,5 mm maró körfűrésszel majd következik a kétoldali marás két vidiás marófej közötti 4,4 mm távtartó gyűrűvel , és kész is a keret csak ügyelni kell arra hogy a darabok végei nem egyformák marás közben át kell fordítani az anyagot .
Az első képeken még az ék hely nélküli darabot fényképeztem de legyen elég ennyi sajna a egy keret gyártó cég sem adott nekem segítséget hogyan másoljam le az ő termékeiket de mára már én is ismerem a technológiát
-
Márton111
aktív tag
A keményfém rotormaró, vagy turbómaró tulajdonképpen egy forgó reszelő, amellyel nagyon termelékenyen lehet megmunkálni a legkülönfélébb alakzatokat, pl. hegsztési varratok lemarása, furatok oválisra bővítése, hornyok, férőhelyek kialakítása
Anno Soká kísérletezett öntöttvas asztallap 0.5mm mély nútolásával, szerintem ,ez pont alkalmas rá .(van másmilyen fémmaró is , de ezt szerintem egy kézi felsőmaró ,óvatos fogásokkal tudná működtetni)
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone Ryzen 7 9800X3D 32/64GB RAM RTX 5070Ti 16GB GAMER PC termékbeszámítással
- iKing.Hu - Apple iPhone 16 Pro - Black Titanium - Használt, karcmentes
- BESZÁMÍTÁS! 1TB WD Black SN750 NVMe SSD meghajtó garanciával hibátlan működéssel
- Azonnali készpénzes AMD Ryzen 1xxx 2xxx 3xxx 5xxx processzor felvásárlás személyesen / csomagküldés
- LG 38GL950G-B - Ívelt Nano IPS / 3840x1600 / 175hz 1ms / G-Sync Modul / FreeSync / HDR 400
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem
Város: Budapest