- Rengeteg terméket érinthet kellemetlenül a TSMC tervezett áremelése
- Fujifilm X
- Milyen videókártyát?
- iPad topik
- Hobby elektronika
- Milyen TV-t vegyek?
- Bambu Lab 3D nyomtatók
- Hetes vagy ötös? Összecsap a Ryzen 7 AI a Core Ultra 5-tel
- Bluetooth hangszórók
- Xiaomi Mi Box androidos médialejátszó 4K és HDR támogatással
-
Fórumok
PROHARDVER! - hardver fórumok
Notebookok TV & Audió Digitális fényképezés Alaplapok, chipsetek, memóriák Processzorok, tuning Hűtés, házak, tápok, modding Videokártyák Monitorok Adattárolás Multimédia, életmód, 3D nyomtatás Nyomtatók, szkennerek Tabletek, E-bookok PC, mini PC, barebone, szerver Beviteli eszközök Egyéb hardverek PROHARDVER! BlogokMobilarena - mobil fórumok
Okostelefonok Mobiltelefonok Okosórák Autó+mobil Üzlet és Szolgáltatások Mobilalkalmazások Tartozékok, egyebek Mobilarena blogokIT café - infotech fórumok
Infotech Hálózat, szolgáltatók OS, alkalmazások SzoftverfejlesztésGAMEPOD - játék fórumok
PC játékok Konzol játékok MobiljátékokLOGOUT - lépj ki, lépj be!
LOGOUT reakciók Monologoszféra FototrendFÁRADT GŐZ - közösségi tér szinte bármiről
Tudomány, oktatás Sport, életmód, utazás, egészség Kultúra, művészet, média Gazdaság, jog Technika, hobbi, otthon Társadalom, közélet Egyéb Lokál PROHARDVER! interaktív
Új hozzászólás Aktív témák
-
Busterftw
nagyúr
Az Intel a 10 nm-nél már EUV-t használt, aztán tudjuk, hogy azzal is mit kínlódtak (meg igazából a 7 nm-el is), szóval nem igazán értem, hogy miről beszélsz.
Nem hasznalt.
Intel 10nm DUVL volt, a node gondok miatt nem volt kb lehetseges az EUV.
Intel 4 volt az elso node ahol EUV-ot hasznaltak, ami 7nm volt eredetileg, csakugy ahogy a TSMC is a 7N-nel hasznalt eloszor EUV-ot. -
Geri Bátyó
addikt
Intel EUVval simán abszolválta volna a 10 majd a 7nmet és nem akad volna el 14en. Üzletileg sokkal jobb döntés lett volna mint ami történt.
"nem varázsfallosz"
Kell mellé a mérnökgárda is ugye ez volt Brian másik nagy ötlete. Nem kell a drága top mérnök jó az indiai is...És nem is írtam hogy varázsfallosz. A SMIC állítólag lement 5nmre DUVval. Bödületes mennyiségű maszkal, irtózatos szivás de összerakták. Bődületes selejtel gyártanak de megcsinálták. Sokszoros áron tudnak 5nmet. Mondjuk ha őket kérdeznéd akkor lehet azt mondanák, hogy 'varázsfallosz' az EUV.

Ezt az ijesztő, picike gondolkodás vonalat ha nem baj én nem folytatom.
Az Intel a 10 nm-nél már EUV-t használt, aztán tudjuk, hogy azzal is mit kínlódtak (meg igazából a 7 nm-el is), szóval nem igazán értem, hogy miről beszélsz.
-
Geri Bátyó
addikt
-
Dare2Live
félisten
A megválaszolt hozzászólás már nem elérhető.Intel EUVval simán abszolválta volna a 10 majd a 7nmet és nem akad volna el 14en. Üzletileg sokkal jobb döntés lett volna mint ami történt.
"nem varázsfallosz"
Kell mellé a mérnökgárda is ugye ez volt Brian másik nagy ötlete. Nem kell a drága top mérnök jó az indiai is...És nem is írtam hogy varázsfallosz. A SMIC állítólag lement 5nmre DUVval. Bödületes mennyiségű maszkal, irtózatos szivás de összerakták. Bődületes selejtel gyártanak de megcsinálták. Sokszoros áron tudnak 5nmet. Mondjuk ha őket kérdeznéd akkor lehet azt mondanák, hogy 'varázsfallosz' az EUV.

Ezt az ijesztő, picike gondolkodás vonalat ha nem baj én nem folytatom.
-
bteebi
veterán
"Intel eddig ne juhatott volna hozzá mindenhez is"
Hozájuthatott volna de Brian úgy döntött, hogy intelnek elég a DUV nem kell EUV. És ehez tartották magukat kitartóan még 14++nál is. Az eredmények ismertek az intel 1 teljes node előnye 1 majd 1.5node hátránnyá vált.
Intel volt a koronázatlan király és gyakorlatilag ezért "mert EUV drága DUVval is menni fog a 10/7/5nm" oda jutott ahova.A kérdés persze adott. A HNA nem kell mert drága EUVval is menni fog "2nm" alatt meddig/mennyire fog menni TSMCnek.
"Hozájuthatott volna de Brian úgy döntött, hogy intelnek elég a DUV nem kell EUV. És ehez tartották magukat kitartóan még 14++nál is."
Még annál se használtak EUV-t??
Akkor már jobban értem, hogy miért vergődtek az utóbbi években ennyire. Krzanich ráadásul mérnökként lett CEO, hogy az istenben lehetett ennyire hülye? Vagy csak levelezőn végezte a BSc-t 10 év alatt? Vagy pedig úgy volt vele, hogy a részvényesek örülnek, ő több prémiumot kap, és mire igazi probléma lenne az ügyből, addigra ő már úgyis nyuggerként a magánszigetén issza majd a koktélokat? -
tibaimp
nagyúr
Szerintem TSMC csak tolja a HNAt és a meglévő EUVből akar mindent is kifacsarni. Amit meg is tehet akkora előnye van. Innen teljesen logikus amit tesz.
2027-2028ban aztán majd nekik is el kell indítani a HNAt vagy úgy járhatnak mint intel. De ezzel szerintem tisztában vannak mindenki látta mit hoz a nem kell jobb elég a DUV... vonal.Igen, most ezt csinálják!
-
Busterftw
nagyúr
Szerintem TSMC csak tolja a HNAt és a meglévő EUVből akar mindent is kifacsarni. Amit meg is tehet akkora előnye van. Innen teljesen logikus amit tesz.
2027-2028ban aztán majd nekik is el kell indítani a HNAt vagy úgy járhatnak mint intel. De ezzel szerintem tisztában vannak mindenki látta mit hoz a nem kell jobb elég a DUV... vonal.Intel mas helyzetbol indult, minden ugrodeszka jol jon nekik.
-
Dare2Live
félisten
Szerintem TSMC csak tolja a HNAt és a meglévő EUVből akar mindent is kifacsarni. Amit meg is tehet akkora előnye van. Innen teljesen logikus amit tesz.
2027-2028ban aztán majd nekik is el kell indítani a HNAt vagy úgy járhatnak mint intel. De ezzel szerintem tisztában vannak mindenki látta mit hoz a nem kell jobb elég a DUV... vonal. -
tibaimp
nagyúr
"Intel eddig ne juhatott volna hozzá mindenhez is"
Hozájuthatott volna de Brian úgy döntött, hogy intelnek elég a DUV nem kell EUV. És ehez tartották magukat kitartóan még 14++nál is. Az eredmények ismertek az intel 1 teljes node előnye 1 majd 1.5node hátránnyá vált.
Intel volt a koronázatlan király és gyakorlatilag ezért "mert EUV drága DUVval is menni fog a 10/7/5nm" oda jutott ahova.A kérdés persze adott. A HNA nem kell mert drága EUVval is menni fog "2nm" alatt meddig/mennyire fog menni TSMCnek.
Igen, ez kb. így van!
És a TSMC-s felvetésed is jogos, nehogy majd ők is felüljenek a rossz vonatra, mint annó a 28nm-nél... -
Dare2Live
félisten
Én valahogy kétélű fegyvernek látom ezt. Igen az Intel bevásárolt mint a disznó. A TSMC piacvezető, még az Intelnek is gyárt, ahol az utóbbi években mindig majdnem elkészült az új node, de valahogy nem sikerült a kihozatal. Volt erről pár cikk, hogy az Intel vagy Samsung új node-ja, úúú az milyen b@szó lesz, "mindenki is érdeklődik". Aztán a végén a TSMC meg le gyártja.
Nem hiszem, hogy az Intel eddig ne juhatott volna hozzá mindenhez is. És a TSMC sem gondolom, hogy letolt gatyával várja, hogy a konkurencia megcsinálja. Megvették a drága gépeket, de abból még piacképes szolgáltatást kell csinálniuk, próbálják felvenni a fonalat. Reméljük sikerülni fog."Intel eddig ne juhatott volna hozzá mindenhez is"
Hozájuthatott volna de Brian úgy döntött, hogy intelnek elég a DUV nem kell EUV. És ehez tartották magukat kitartóan még 14++nál is. Az eredmények ismertek az intel 1 teljes node előnye 1 majd 1.5node hátránnyá vált.
Intel volt a koronázatlan király és gyakorlatilag ezért "mert EUV drága DUVval is menni fog a 10/7/5nm" oda jutott ahova.A kérdés persze adott. A HNA nem kell mert drága EUVval is menni fog "2nm" alatt meddig/mennyire fog menni TSMCnek.
-
bteebi
veterán
És ezzel szerintem az utóbbi évtized talán egyik legjobb döntését hozták. Mondjuk ez nem rövidtávú befektetés, szóval remélhetőleg nem fognak azelőtt becsődölni, hogy már igazi hasznot termelne.

-
tibaimp
nagyúr
-
pengwin
addikt
Az a pici hiba, hogy az az "új Intel" node, valójában a TSMC-t jelenti!
És tényleg...

Úgy emlékeztem a CPU tile-t megtartották saját node-on, de tévedtem.
-
Geri Bátyó
addikt
Az a pici hiba, hogy az az "új Intel" node, valójában a TSMC-t jelenti!
-
CMR
tag
Most csak én nem értek valamit?

A TSMC nem használja ezeket a gépeket, hanem eladja, sőt már el is adta, nem is 1-et.....
Illetve nem poénból csinálták, hanem mert ez egy jobb technológia, jobb yield, miért ne adnának el valamit, amibe ennyi pénzt öltek??
Ennek semmi értelme
-
pengwin
addikt
Gondolom, aki értene hozzá a kékeknél, az már mind a TSMC-nél dolgozik...
...és a tajvaniak abból a kedvező pozícióból indulnak, hogy nekik már van egy működő és manapság eléggé kelendő node-juk.
Azért az Intel legújabb node-jai sem rosszak. Az, amin az Ultra 200 mobil chipek készülnek pl. nagyon jól sikerült a végtermék szempontjából... Csak tippem sincs, milyen a gyártási költsége és a kihozatali aránya más korszerű node-okhoz képest.
-
Kotomicuki
senior tag
Gondolom, aki értene hozzá a kékeknél, az már mind a TSMC-nél dolgozik...
...és a tajvaniak abból a kedvező pozícióból indulnak, hogy nekik már van egy működő és manapság eléggé kelendő node-juk.
-
Valamivagyok
tag
Én valahogy kétélű fegyvernek látom ezt. Igen az Intel bevásárolt mint a disznó. A TSMC piacvezető, még az Intelnek is gyárt, ahol az utóbbi években mindig majdnem elkészült az új node, de valahogy nem sikerült a kihozatal. Volt erről pár cikk, hogy az Intel vagy Samsung új node-ja, úúú az milyen b@szó lesz, "mindenki is érdeklődik". Aztán a végén a TSMC meg le gyártja.
Nem hiszem, hogy az Intel eddig ne juhatott volna hozzá mindenhez is. És a TSMC sem gondolom, hogy letolt gatyával várja, hogy a konkurencia megcsinálja. Megvették a drága gépeket, de abból még piacképes szolgáltatást kell csinálniuk, próbálják felvenni a fonalat. Reméljük sikerülni fog. -
Busterftw
nagyúr
-
tibaimp
nagyúr
Ebből is látszik, hogy az Intel nagyon rajta van a bérgyártáson!
Kíváncsi leszek, hova jutnak ezekkel az ASML gépekkel és mikorra. -
bteebi
veterán
"A cég eddig 5 darabot szállított le a 180 tonnás, emeletes busz méretű gépekből"
-
Busterftw
nagyúr
Extra info, forrasok szerint az Intelhez eddig 6 ilyen gep kerult (megvettek az egesz 2024-ben gyartott mennyiseget) a TSMC-hez 1, a Samsung es SK Hynix pedig az ev masodik feleben tud majd csak kapni.
Új hozzászólás Aktív témák
-
Fórumok
PROHARDVER! - hardver fórumok
Notebookok TV & Audió Digitális fényképezés Alaplapok, chipsetek, memóriák Processzorok, tuning Hűtés, házak, tápok, modding Videokártyák Monitorok Adattárolás Multimédia, életmód, 3D nyomtatás Nyomtatók, szkennerek Tabletek, E-bookok PC, mini PC, barebone, szerver Beviteli eszközök Egyéb hardverek PROHARDVER! BlogokMobilarena - mobil fórumok
Okostelefonok Mobiltelefonok Okosórák Autó+mobil Üzlet és Szolgáltatások Mobilalkalmazások Tartozékok, egyebek Mobilarena blogokIT café - infotech fórumok
Infotech Hálózat, szolgáltatók OS, alkalmazások SzoftverfejlesztésGAMEPOD - játék fórumok
PC játékok Konzol játékok MobiljátékokLOGOUT - lépj ki, lépj be!
LOGOUT reakciók Monologoszféra FototrendFÁRADT GŐZ - közösségi tér szinte bármiről
Tudomány, oktatás Sport, életmód, utazás, egészség Kultúra, művészet, média Gazdaság, jog Technika, hobbi, otthon Társadalom, közélet Egyéb Lokál PROHARDVER! interaktív
- AKCIÓ! GIGABYTE B650M R7 7700X 64GB DDR5 512GB SSD RX 6750XT 12GB Lian Li Vector V100 750W
- GYÖNYÖRŰ iPhone 12 Pro 128GB Silver - 2 ÉV GARANCIA -Kártyafüggetlen, MS4916, 100% AKKSI
- Lenovo ThinkPad T14S Gen1 Ryzen5 4650U Refurbished - Akció! Garancia
- 27% - LG NanoCell 75NANO769QA
- Lenovo T14 Gen2 Ryzen 5650U - Refurbished - Garancia
Állásajánlatok
Cég: CAMERA-PRO Hungary Kft.
Város: Budapest


Intel volt a koronázatlan király és gyakorlatilag ezért "mert EUV drága DUVval is menni fog a 10/7/5nm" oda jutott ahova.




