- Minimalista külsejű, combosnak tűnő léghűtést tol ki a gyárkapun a Cooler Master
- Bizonyos ASUS alaplapok megrongálhatják a videokártyánkat
- A következő években válaszolna az Intel az AMD-féle 3D V-Cache-re
- Az Final Fantasy-re fókuszál a friss Arc meghajtó
- Méri még a legforróbb pontot az új GeForce generáció
- CES 2025: az NVIDIA prezentálta az új GeForce-okat
- NVIDIA GeForce RTX 4080 /4080S / 4090 (AD103 / 102)
- Épített vízhűtés (nem kompakt) topic
- Ventilátorok - Ház, CPU (borda, radiátor), VGA
- AMD vs. INTEL vs. NVIDIA
- Milyen pendrive-ot vegyek?
- Nvidia GPU-k jövője - amit tudni vélünk
- Micro Four Thirds
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 7***(X) "Zen 4" (AM5)
- Mini-ITX
Új hozzászólás Aktív témák
-
thyeby
őstag
válasz Winner_hun #1395 üzenetére
eszembe jutott a márka: virutex -asszem
Több fa van, mint asztalos!
-
Madmax81
aktív tag
válasz Winner_hun #1395 üzenetére
Nekem még a régi T.I.P verzió van amit folyamatosan nyomni kell .
Viszonylag jó gép de ha azt nézem hogy izeg mozog a rezgésektől a kezemben inkább a másikat használom , vész megoldásnak nagyon jó ha nincs éppen más kéznél .[ Szerkesztve ]
1956-2010 07.22 Varga László
-
thyeby
őstag
válasz concret_hp #1382 üzenetére
Egymásba tolt négyszögvas lábak csavarszorítóval. Gyors, pontos, masszív. Ha érdekel, bővebben írok róla.
Több fa van, mint asztalos!
-
thyeby
őstag
válasz Winner_hun #1381 üzenetére
Nem jut eszembe most annak a márkának a neve (olasz közismert- dőlt kézírott betűvel írja a nevét), akinek egykezes maróból arzenálja van. Ha a műhelyben járok, megnézem Neked a nevét. Középkategória+ egy hangyapuca.
Több fa van, mint asztalos!
-
thyeby
őstag
válasz Winner_hun #1373 üzenetére
A Festooltól láttam egykezes felsőmarót. (A márka több, mint prémium. Egyenlőre a Domono-t vettem meg tőlük. Táltos.) Most készülök DeWalt marót venni. Kinek van tapasztalattya belőle?
Több fa van, mint asztalos!
-
thyeby
őstag
válasz Madmax81 #1372 üzenetére
A DeWalt több, mint középkategóriás. Fűrészelésben óriási múltja van, nagyon ért minden paraméterhez. Gépei tartósak, precízek. Szánom-bánom, hogy a metibót választottam a gyors szervíz ígérete és a 3 év garancia miatt. (az csak egy cigány ígéret - a 3 év garancia igaz csupán)
Most készülök DeWalt-ba beruházni újfent. Van több gépem is tőlük. Eddig korrekt minden. Kár, hogy csak egy év garancia.Több fa van, mint asztalos!
-
Madmax81
aktív tag
válasz Winner_hun #1384 üzenetére
Igazad van hogy "Nem mindig a legdrágább a legjobb "
Ha csak a kapcsolóját nézem az én TIP gépemnek azt állandóan nyomni kell hogy működjön a gép egykezes de mégsem .
Olcsó gép az biztos de én esküszöm a kicsit márkásabb gépekre főként a Dewalt felsőmarómra 6 év után kellett csapágyazni szinte mindent ezzel csináltam csaphelyek fúrása falcolás nútolás .
Most kellett egy kicsit ráköltenem de megérte 6 év alatt 3 szénkefe és egy csapágycsere
" MI már túl vagyunk mindenen ezzel a géppel ,megélt jobb és rosszabb napokat velem de mindig hű társ maradat "1956-2010 07.22 Varga László
-
Winner_hun
titán
válasz Madmax81 #1383 üzenetére
Viszonylag rendszeresen használjuk, éveket kibír. Olcsó és egykezes, ezek mellett a minőséggel nekünk nem volt bajunk, bőven megéri az árát. Nem mindig a legdrágább a legjobb, sőt.
A legtöbb esetben csak a nevet fizettetik meg az emberrel[ Szerkesztve ]
► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ
-
Madmax81
aktív tag
válasz Winner_hun #1381 üzenetére
A TIP nem valami jó márka amikor az én gépem szervizben volt vettem egy ilyen gépet de a csapágyazása nem birt ki 2 hetet és megadta magát , de ettől függetlenül nem rossz márka kezdőknek akik nem használják rendszeresen.
De a Makita katalógusban láttam egy jó gépet ami egykezes 3620 tipusjelzésű . vagy a Dewalt Dw 613, DW 614 ,Dw 615 ezeket használom én is1956-2010 07.22 Varga László
-
concret_hp
addikt
olyan asztalt szeretnék, hogy állítható magasság, gyorsan egyszerűen.
tehát: alapból irodai székkel használom, de ha elzsibbadok a sok ülésben, akkor szék félretol, babzsákfotel előszed, asztal magasság állít
az asztalra nem kell semmi extra, asztallap+láb, meg ugye masszív legyen. milyen megoldást javasolnátok?vagy fullba vagy sehogy :D
-
Winner_hun
titán
válasz Madmax81 #1379 üzenetére
Szerencsére lehet kapni még 1 kezeset, igaz neves gyártók kínálatában én még nem láttam, de őszintén szólva nincs is rá szükség. Nem tudom hogy a T.I.P. mennyire jó márka, olcsónak olcsó de nem valami szar, éveket kibír egy felsőmaró és nem szökőévente vesszük csak elő.
► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ
-
L.Szilárd
csendes tag
válasz Madmax81 #1377 üzenetére
Üdv!
Igen. Abban teljes mértékben igazad van, hogy nem olcsók, mivel a prémium kategóriát képviselik. Most már mondhatom jogosan. Mondjuk nekem szerencsém volt és alkalmi vételbe megtudtam venni a gépeket. Így van 2800-as lapszabász, 500-as egyengető-, és vastagológyalum, csapozó kocsis marógépem, és egy 500-as szalagfűrészem. És nyugodt szível mondom azt, hogy alakalmi vétel volt, mivel így együtt az öt gép 3,5 milliómba került. Ha külön akartam volna megvenni akkor a lapszabász és a maró került volna annyiba. Szinte újonnan vettem őket. 96'-os gépek, 2005-ben vettem, Mohácsról az iskolából. Még most is úgy néznek ki mint, az újak, Mert ott vigyáztak rá, és én is vigyázok rájuk. kevés embert hagyok rajta dolgozni. Fél évente, évente lezsírzom őket és semmi gond nincs velük. Azóta amióta megvannak, úgy vagyok vele, hogy ami gépet nap mint nap használok, abból csak professziónálisat veszek. Élfóliázót is tőlük szeretnék, majd venni, várom az alkalmat, meg az anyagi lehetőséget.
Csáó Szilárd!
Csak faipari témában tudok segíteni. Sorry! :-) Nem vagyok programozó. Inkább majd én kérek SOS-t számítógépes ügyekben. :-P
-
Madmax81
aktív tag
válasz Winner_hun #1373 üzenetére
Régen tényleg tudtak felsőmarókat csinálni most akartam venni egy másikat mert a Dewalt gépem már 7 éves nagyon jól dolgozik 800W -os de én is csak két kezeseket találtam ami finoman szólva nem feleltek meg
[ Szerkesztve ]
1956-2010 07.22 Varga László
-
L.Szilárd
csendes tag
válasz Madmax81 #1375 üzenetére
Üdv!
Egy sarokcsiszólóm van, de az nekem bevált. Így értem. :-) Azzal még semmi gondom nem volt. Pedig már egy ideje nyúzom. Mondjuk az tény, hogy mióta vannak a Felder gépeim, azóta a kézi gépek többsége, a szekrénybe lett száműzve. Most élfóliázóra pályázok, de sajnos elég húzóssak. Meg kellene még egy elszívó a műhelybe, hogy többen is tudjunk dolgozni. Meg még sokminden. :-) De szép lassan össze jön egy komoly műhely.
Csáó Szilárd!
Csak faipari témában tudok segíteni. Sorry! :-) Nem vagyok programozó. Inkább majd én kérek SOS-t számítógépes ügyekben. :-P
-
L.Szilárd
csendes tag
válasz Winner_hun #1373 üzenetére
Üdv!
Hát, hogy őszinte legyek, a felsőmarómat talán még kevesebbet használom, mint a kőrfűrészt. Marásra is a nagy gépet használom. Ami egy Felder 700 csapozó kocsis maró gép.
Kézigépekből legtöbbet a három akkus fúrót használom, utána talán az asztalosok rémálmát használom a legtöbbet, a sarokcsiszólót. Meg az Einhell oszlopos fúrót, majd a Makitát. A többi kézigépet alig-alig.Csáó Szilárd!
Ui.: Milyen élet lett hirtelen itt a fórumon. :-)
Csak faipari témában tudok segíteni. Sorry! :-) Nem vagyok programozó. Inkább majd én kérek SOS-t számítógépes ügyekben. :-P
-
Madmax81
aktív tag
A Dewalt márkáról mi a véleményetek .
Nekem van egy nagyon jó DW 707 gérvágó már vagy 3 éve és semmi baja nincs minden jól működik csendes 270*65 mm vág tökéletesen , az ára valahogy 110-125 k között van szerintem ez egy középkategóriás gép de megéri .
1956-2010 07.22 Varga László
-
L.Szilárd
csendes tag
Üdv!
Nekem nincs rosz tapasztalatom a Metaboval kapcsolatban. Nekem egy körfűrészem van a márkából, de nem panaszkodk rá. Az mondjuk igaz, hogy nem sokat használom. Bútorlap durva méretre vágására szoktam használni, meg néha helyszínen. Mivel bennt a műhelyben inkább a Felder lapszabászt használom. :-) Amúgy én felsorakoztattam a profi kézigépek hadát.
Akkusfúró:
1 db Milwokey /ütvefúrós/
2 db AEG /sima, légkulcshoz hasonlóan működő, kis bitfejes NAGYON JÓ!/
Fúrógép:
Makita 2460
Körfűrész:
Metabo
Sarokcsiszoló:
Dewalt
A többi mondjuk már barkács.
Felsőmaró, dekopírfűrész:
Black&Decker
Gérvágó:
AsistÁrakat nem írok mert régen vettem már őket.
Egyszer talán ennyi.Csáó Szilárd!
[ Szerkesztve ]
Csak faipari témában tudok segíteni. Sorry! :-) Nem vagyok programozó. Inkább majd én kérek SOS-t számítógépes ügyekben. :-P
-
pajaci
csendes tag
Egy komoly gérvágó úgylátom 250ezer körül van, ha a güde is vág 30ezerért egyenesen, akkor időnként ha el is romlik, nem üt meg a guta azonnal, vehetek még 7-et ugyanazért a pénzért. Estleg kettőt veszek veszek majd, egyet tartalékba.
Ha megjön és kipróbáltam, majd beszámolok róla.
-
thyeby
őstag
válasz Winner_hun #1368 üzenetére
Nem sorolom, hányféle metobó gépem van. Gyakorlatilag induláskor azzal szereltem fel a műhelyt. Nem tudok olyan kivételt, amelyik ne járt volna a BP.-i szervízben. Csak néhány legjellemzőbb: 300-as gyalu két hónapig porosodik a szervízben, kurvanyázások után vegre megérkezik, majd három óra múlva ráesik az egyengetőasztal a forgó gyalutengelyre. Porelszívó egy szar kapcsolócsere miatt egy hónapig áll. Gérvágó zsinórban kétszer ugyanazzal a hibával indul a javítóműhelybe, csavarozó orsója eltörik.
Prémium gép valóban - de ez csak az árára vonatkozik, és semmi egyébre.Több fa van, mint asztalos!
-
Winner_hun
titán
Tengely, lehet látni rajta. Lehet a hangja stimmel, több dolog szállt volna el egyszerre? Nem sokat használtuk, túlterhelve meg pláne nem volt.
Német termékek minőségileg jók szoktak lenni, a metaboról én úgy tudom hogy igen csak prémium márka. Vagy csak volt?► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ
-
pajaci
csendes tag
Keményfával kínlódok (tölgy) gérvágásügyileg, de ezzel a metabóval, még egy bútorlap csíkot sem lehet kétszer ugyanúgy elvágni.
Elhiszem hogy hihetetlennek hangzik, két asztalos ismerősöm is eljött megmutatni, hogyan kellene csinálnom, de nekik se sikerült.....Ennyit a metabórol.
Hétfőn megyek megrendelem a GÜDÉT. (már súlyra is jobban megéri)
Köszi a segétségeket, de ha valaki még megakar erősíteni a döntésemben (vagy lebeszélni), annak is megköszönöm.
-
thyeby
őstag
válasz Winner_hun #1363 üzenetére
Áldom azt a napot, amikor megbíztattál, hogy vegyem csak meg bátran. Már eddig sokezer vágáson van túl, és ha most kell a boltba szaladni újért, akkor se fogok sipítani. Nem bízok én meg abban a szuper 200ezer forintos motebó csalásban. A németnek kell a pénz, de nem ad érte semmitse cserébe.
Neked mennyit vágott? Vegyél másik ugyanilyet. A fékjét csak dícsérni tudom.
Ja, jutott eszembe: Nem biztos, hogy a tengely, lehet, h a fék. Csúnya rágó hangot ad?
[ Szerkesztve ]
Több fa van, mint asztalos!
-
thyeby
őstag
Ja, két dolgot elfelejtettem mondani a Güdéről még:
1- Nekem az egyik szimmering a csúszkán már gyárilag simlis volt. Nem szaladtam szervízbe vele, így használom, mert legtöbbször nem kell húzogatnom - úgy százas anyagig azt hiszem nem kell húzni se. Jó nagy monstrum ez - árához mérten.
2- A porelszívása csapnivaló. Az az elszívócsonk még annyit sem ér mint egy karácsonyfadísz, mert az legalább szép. Építettem hozzá egy százas elszívót, így már nem az orrommal szűröm a levegőt a porból. Ha érdekel ez a megoldás, felteszek valamelyik nap egy fotót róla.Több fa van, mint asztalos!
-
thyeby
őstag
No, kifejtem most kicsit bővebben:
Nekem GTK 250/300 van. Vissza kellene keresni, vagy mdk01, vagy Winner javaslatára mertem megvenni. Azt gondoltam, olcsó xar, csak pénzkidobás. Megbíztattak itt a fórumon, hogy kicsit se kotyog, és pontos. Megvettem hát, és valóban ez a legjobb gérvágóm.
Nos, a kérdésedre válaszolva: Nem tudom, mit értesz azalatt, hogy kicsit csal. Talán a Festool gépe 300 ezerért nem csal semmit.
Mindegyik gérvágó csal icipicit, de ez kijátszható. Nem mértem, de érzésem szerint úgy egytized lehet a simli, ami abból adódik, hogy a fogantyút nem pont "kiegyensújozva " fogod. Amikor már elvágtad az anyagot, és engeded fel, akkor fülelj: Ha zenél, akkor valamerre feszíted. Elég sok vágás után az ember keze rááll. (nekem már jól működik ez a pont függőleges kézmozgás, de eleinte pislogtam, hogy tíz vágásból miért csak négy-öt jó?)
Akkor kell erre figyelnem, amikor keményfát akarok illeszteni, mert a fenyő, vagy a hárs enged a szorítónak annyit, hogy eltűnik a kisebb pontatlanság.
Tudni kell róla, hogy amikor megveszed, szabályosan installálni, kalibrálni kell. A vezető lap állítható, és a gyári beállítás nem biztos, hogy jó. Az állványt én megerősítettem, hogy ne rezegjen, remegjen az a vékony lemez tákolmány - ezzel sokat javult a pontosság. (még arra is érdemes figyelni, hogy tuti vízszintesen álljon az asztallap, és ne billegjen a lábán - sokan nem is hiszik, hogy ilyen apróságok milyen sokat tesznek.)Vettem én is egy Metabo 210-es lézerhókuszpókuszt 30-ért, de nekem is tört volna el a lábam...
Elég sokat parkolt a szervízben. Sok Mitabó gépem van, de várom a napot, amikor száműzhetem őket mind egy szálig a műhelyből. Szót se érdemel részemről többet a metebó.Makita: Kurvapontos, kurvaerős, kurvahangos, kurvadrága, és egy kivétel nélkül minden makitának (körfűrész, gérvágó, szóval minden, ahova gyorsanmegállító makita (R) tanálmányt innovációztak íígendrágán) be fog szarni a fékje, amit aztán a garancia lejártával sorozatosan hordani kell a szervizes bácsinak, aki majd bőséges paraszolvenciát épít be a munkadíjba.
Szóval a Festool gérvágóját mindig jól megbámulom a boltban, ahova ragasztóért járok - szerintem azt nem is eladásra tették ki a pultra, hanem az asztalosok nyálát csurgatni, néha merészebb álmaimban nem Güdével reszelem a fát, hanem a Festo aranyoskájával, de ha elromlana most valamelyik gérvágóm elég nagyon, akkor elszaladnék a baumaxba egy Güdéért, és megy tovább a munka.
Több fa van, mint asztalos!
-
L.Szilárd
csendes tag
-
thyeby
őstag
válasz L.Szilárd #1356 üzenetére
...és még egy érdekesség az akácról: Azt is lehet gőzölni, és akkor eltűnik a hol sárgás, hol zöldes színe, homogén szép anyaggá válik. Úgy gőzölik, (mivel a bükköt 3 napig, az akácot 7-10 napig kell izzasztani) hogy hátulra beteszik a kamrába, és minden második, harmadik bükk gőzölés után kész az akác is. Kiváló fafaj, európa még csak most kezdi felfedezni. Ráadásul az akácerdő hozama sokkal jobb a tölgyesnél. (Erre mifelénk Szabolcsban sok van belőle - sajog is a szívem, amikor látom, hogy húzza a stráf a gyönyörű akácot tüzifának )
Több fa van, mint asztalos!
-
L.Szilárd
csendes tag
Üdv!
Pacaj: Nekem Asist gérvágom van, az mondjuk igaz, hogy nem kihúzható, de már jó pár éve megvan és még mindig egyenesen vág. Pedig az rengeteget lett nyúzva dobálva, stb. A rajta lévő "keményfémlapkás" lapon már lassan egy szál lapka sincs, de még mindig szépen vág. Mondjuk jó ideje nem használom, mert van más jobb gépen, amin pontossan tudok derékszöget vágni. De én azt ajánlanám, ha van olyan fajtába ami neked megfelel. Az anno még 15.000 Ft vettem, hogy építkezésre legyen, egy gérvágó. Azóta is nyúzzom, meg mások is. :-) Más gérvágóval nincs tapasztalatom.
Csáó Szilárd!
Csak faipari témában tudok segíteni. Sorry! :-) Nem vagyok programozó. Inkább majd én kérek SOS-t számítógépes ügyekben. :-P
-
thyeby
őstag
válasz kalman7 #1354 üzenetére
Így van, ahogyan mondod: Szórnak az anyagárak. Sok hozzáértő, és sok hozzá nem értő kereskedő szándékozik megélni belőle. Még mindig amondó vagyok, hogy ha valaki szerez tőkét, vegyen rönköt, bérben szabassa, saját maga szárítsa, osztályozza, tárolja. A kereskedő csak abból tud megélni, ha valakinek sürgős az anyag - abból viszont igen jól, mint mindenből, ami sürgős.
A negyven centis tölgy nem ritkaság. A tölgyet többöles méret alatt ritkán döntik. Ha mégis, akkor az vagy beteg, vagypedig az beteg, aki dönti. Az egyméter feletti szélesség a ritkaság - de az sem elérhetetlen.
"...megmérte a palló legkeskenyebb helyén a szélességét, aztán a hosszából levonta a berepedéseket és úgy szorozta össze..."
Így kell szakszerűen anyagot vásárolni. Fenti idézet magáért beszél.
Mégegyszer táblásítás:
Jómagam eredetileg épp azzal számoltam, hogy egy táblásító műhely négyzetméterenként 3 e Ft-ért dolgozik átlagosan. Ám ha valakinek a saját asztalosműhelyében szottyan kedve táblásítani ugyanennyiért, biztos, hogy lesz mit kennie a kenyérre. (napi hat négyzetmétert ha táblásít, ami amatőrnek se túl nagy kunszt, akkor az bruttó tizennyolc rugó. Van, akinek a dupláját sem éri el a havi nyugdíja, szociális segélye, tudomén milyen könyöradomány jövedelme.) Szóval napi közel húszból ha valaki a gépkopáson sipákol, akkor az nem pénzt akar keresni, hanem kifogást.És a faárakról mégegyszer: Mindenkinek van egy beszerzési folyosólya, amihez többnyire ragaszkodik. Ez lehet jobb, rosszabb. Nemritkán a szaktársak is titkolják egymás elől a valódi árakat, mert azzal ugye erősbíti a konkurrenciát. Jómagam azt vettem észre, hogy a fa árak valójában nagyon hasonlítanak a krumpli árához: Ha sok fát döntenek, akkor olcsó a fa, ha ezelőtt 10-50 évvel sokat telepítettek, akkor olcsó a fa, ha fabetegségek gyötrik az erdész birtokát, drágul a fa, ha külföldről valaki nagy tételt hoz be, olcsóbb a fa,... és sorolhatnám reggelig. Nincs olyan, hogy a minőségi szélezetlen tölgy ára ennyi, ha olcsóbb akkor rosszabb, ha drágább, akkor jobb. Olyan fát venni, mint lovat: Aki szereti, az mindjobban ért hozzá, és egyre jobb lovai vannak, aki nem szereti, és nem ért hozzá, arra rásózzák a kivénült gebét, ami vágóhídra érett, és többet eszik, mint húz.
Több fa van, mint asztalos!
-
L.Szilárd
csendes tag
válasz kalman7 #1354 üzenetére
Üdv!
Kalman7: Régen jártál erre fele. Azt nem tudom másoknál, hogy van de nálam az anyag ár, az bruttó, szélezettlen, és I. II. osztályu.
Táblásítva a JAFHolcz-nál, a hossztoldott 16.525 Ft a hossztoldás nélküli 21.225 Ft-tól indul, és ezek nettó árak. Erről van katalogusom, hogy máshol mennyi azt nem tudom.De én személy szerint már lemondtam a tölgyről, találtam másik fafajt, ami olcsóbb is, és végeredményben úgyan az a hatás érhető el mint a tölgynél. Nekem még majdnem jobban is tetszik mint a tölgy. Ez pedig az akác. Annak nettó 115.000 Ft/m3 az ára. Menmunkálasa úgyan olyan mint a tölgynek, nem szakad jobban, de sokkal kevésbé kell rá vigyázni munka közben, mint a tölgyre. Pácolva meg megtévesztésig tölgy hatása van. Ez tapasztalat! A képeken felrakott kertibútorra szinte mindenki azt mondja, hogy tölgy, pedig akác.
Csáó Szilárd!
Csak faipari témában tudok segíteni. Sorry! :-) Nem vagyok programozó. Inkább majd én kérek SOS-t számítógépes ügyekben. :-P
-
kalman7
csendes tag
Eléggé szórnak az anyagárak, amiket írtok, de mindig kéne írni, hogy nettó/bruttó, szélezett, szélezetlen, extra minőség stb. Az a 40 centis tölgy nem mindennapi. Csinálsz belőle valami egybefüggő felületet vagy felfűrészeled? Egyszer vett egy barátom egy szélezetlen bükk pallót. Nem tudom milyen tarifát számoltak neki, de kijött a szaki, megmérte a palló legkeskenyebb helyén a szélességét, aztán a hosszából levonta a berepedéseket és úgy szorozta össze. Ebből már nem nagyon lesz hulladék - mármint a kifizetett részből.
Mi a helyzet ha táblásító műhelyből vagy gyárból vesszük a fatáblát? Szerintem a táblásítás nagyon jól gyárosítható, megfelelő gépekkel sokkal hatékonyabb mint egy klasszikus asztalos műhelyben.
-
thyeby
őstag
Güde!
Nekem van Metabo is, Makita is, Güde is. (Einhell-ben már többször csalódtam.)
A Güde mindet veri, ráadásul tizedáron. Kb. 35 E ft álvánnyal, állvány nélkül kb 25 e. Sacc per kábé harmonc centit tud vágni - korrektül. (eddig)
Eddig semmi Güdére panaszom nem volt, pedig nagyon megdolgoztatom őket.
Ha érdekel a gérvágóparkom bővebb leinformálása, este 10 körül visszaülök a számítógéphezgéphez.Több fa van, mint asztalos!
-
pajaci
csendes tag
Güde, vagy Einhell?
Kihúzhatós gérvágót szeretnék venni, de nemtudok dönteni.
Güde GRK 250/300
Güde GRK 210/300
Einhell KGS 350A güde olcsóbb 25%-al, de nem ez volna a mérvedó. Vettem anno egy Metabo KS 210-est (hogy tört volna el a lábam amikor elmentem érte).
Egyszer már kicserélték garanciában, mert gyárilag elvolt görbülve a billenő fej tengelye, és ívet vágott egyenes helyett.
Az új már egyenes vág, de minden vágásnál más szögben. 100 mm széles deszkánál akár 1mm is lehet az eltérés valamelyik irányban a derékszögtől, úgyhogy siralmas.
Természetesen lefogatom a munkadarabot rendesen, azonban mivel műanyag az egész csoklórendszer, hajladozik az egész ide-oda.Gyakorlati tapasztalat valakinek?
Ja! Csak derékszög vágáshoz akarom használni.Előre is köszi!
-
mdk01
addikt
válasz L.Szilárd #1349 üzenetére
Hali!
Van nálunk egy pár fatelep és mindenhol ilyen körül mozognak az árak.
Jafholz jó hely hozzám a dunaharaszti van közel.Thyeby:
Mondjuk ez olyan tölgy hogy 40cm széles és csak szélezni kell.Ritka fajta olyan 20% hulladékkal lehet max. számolni és 1 évbe 2x lehet ilyet venni,csak drága.Üdv.
-
thyeby
őstag
válasz L.Szilárd #1347 üzenetére
Ja, persze, megtaláltam, hol nem értjük egymást:
A táblásítás árában már benne van a gyalulás, és egy csiszolás.Ha külön számoljuk, akkor olvasunk gépkopást.
Hogy érdemes-e?
Most látom, h mdk01 240-ért vásárol tölgyet. Ha csak 120-ért be tudja szerezni bárhol az országban, akkor 10 m3-nél potom egymisi a zsebében marad, 200-ért meg repül a kamionos - még fel is pakolja, meg le.Persze, ha valakinek nincs hol tárolni, nincs elég tőke, úgy drága dolog a favásárlás. Viszont úgy igazán nehéz labdába rúgni a piacon, maradnak a pószpász megrendelések.
Ne értsen félre senki, nem okosabb akarok én lenni senkinél. Amikor a szükség hozta muszály voltam én is drága öreg autót fenntartani, sokszor még ma is utánfutóval cserpákolom a fát, mert kell a pénz máshova, de azt megtanultam, hogy az ember csak olyanra mondja ki, hogy nem éri meg, amit többször is kipróbált, és nem sikerült. (néha még azt is újra kell gondolni)
Amikor kezdtem (fajáték készítő vagyok most épp), akkor úgy 30-40%-a volt a bruttó bevételemnek az alapanyag költség. Mára már alulról súrolja a 20%-ot. (És van olyan tétel, amivel akkor jövök ki sokkal olcsóbban, ha a drágább fát veszem meg - persze. Nem azt kell keresni, hogy hol legolcsóbb a fa, hanem azt, hogy hol jön az ember ki a vételből jobban.)
A legtöbb fafajt nyugodtan tárolhatod udvaron, a szabad ég alatt, csak szakszerűen rakatold, figyelj az uralkodó szélirányra, és a tetejét feltétlen úgy fedd be, hogy víz akkor se csepegjen rá, ha ordító vihar van. Ha félted a fát a szabad égtől, készíts színt, vagy olcsó fából garázst. Ha csak öt m3 fát tárolsz benne, már megtérül. Jómagam ilyen célra mobil garázst készítettem lúcból, és ha jobb telephelyre váltok, azt akár vihetem tovább, akár eladhatom, mert kelendő. Az idénre ist tervezek mégegy garázst.
Ismerek én olyan szaktársat, aki 80-ért vásárol lucfenyőt. Megél így is, de én többet nem mondom neki, hogy évi 15 m3-nél mennyit dolgozik a hozzá közeli kereskedőre. Én annyiért vörösfenyőt kapok - jó, áfa nélkül, úgy emlékszem.
Több fa van, mint asztalos!
-
L.Szilárd
csendes tag
Üdv!
Mdk01:
Az lenne a kérdésem, hogy te melyik cégnél vásárolsz? Mivel most olvastam vissza és rossz árat is írtam a tölgyre. Mivel az a 180,000 Ft már az ÁFA-s ár. Én a JAFHolcz-hoz járok Pécsen. Eddig teljes mértékben megvagyok velük elégedve. Egy két dologba, kicsit drágábbak mint a többi üzlet, de kiszolgálásra nem lehet panaszom. Ha nagyobb tételben tudnák vásárolni, akkor érdemes lenne házhozszállítást is kérnem, és akkor lényegében a helyszíni munkákon kívűl nem is kellene anyagért mennem. Mert minden mást házhoz hozznak.
Amúgy annyiban igaza van Thyeby-nek, hogy lehet olcsóbban is tölgyhöz jutni, de én már mentem ilyet megnézni, annak erő jó indulattal is a fele tűzifa volt. A JAFHolcz-tól hozzott anyagnál rossz esetben is 30-40%-os hulladékkal számolhatok. Így ha keresni szeretnék, és a tölgynél megengedett maximális hulladékot számolnám, akkor az anyagköltség bő 50%-át zsebre tehetném. De inkább nem teszem, és így probálok kuncsaftot szerezni.Csáó Szilárd!
Csak faipari témában tudok segíteni. Sorry! :-) Nem vagyok programozó. Inkább majd én kérek SOS-t számítógépes ügyekben. :-P
-
mdk01
addikt
Hát itt fehérváron br.110k a borovi, 150k a bükk, 240k a tölgy. ehhez képest elég olcsón juttok fához.
Thyeby:
Szerintem csak a gyalulással és a fűrészlap vastagságával megvan 10% hulladék.
A lapanyagoknál is 20% veszteséggel szoktunk számolni egyedül táblafelosztón jön ki 10%-ra akkor is legalább 5 táblát kell felvágni átlagos méretű lapokkal.
Én most fogok gyártani kontraprofilos ajtót egy szekrényre és 40-50% hulladékkal számolok, pedig viszonylag jó anyagot vettem.Soha nem tettem ilyet de felmérem mennyi lesz a hulladékom kíváncsiságból.
Üdv.
[ Szerkesztve ]
-
L.Szilárd
csendes tag
Üdv!
Thyeby az utolsó mondatoddal erőteljesen vitatkoznék, miszerint:
"azt már csak zárójelben írom, hogy amikor pozdorja bútor készül, ott is van gépkopás - a táblásításnál pedig melyik géped kopik? Az ecseted, meg a szorítód orsója."
Mert hát azt erősen kétlem, hogy te rendszeresen, gyalult csiszolt anyagot vásárolsz, és szt úgy összetudod ragasztani, hogy utána semmit ne kelljen vele csinálni. Ha igen akkor gratulálok! Én általában szélezetlen, gyalulatlan anyagot vásárolok. Amit első körben szélezni kell, majd egyengetni, és két élét vastagolni ragasztáshoz, hogy pontos legyen. Ezután jön csak az ecset koptatás. Majd ismételten, egyengetés vastagolás.Azzal sem teljsen értek egyett, hogy érdemes elmenni az ország másik végébe az anyagér. Mert egy utánfutóval jó ha 1 m3 tölgy anyagot eltudsz hozni. Ha meg már teherautót kell fizetni, akkor végére lehet, hogy úgyan ott vagyok mintha "helyben" megveszem drágábban.
Azzal viszont egyett értek veled, hogy a természetesen száradt anyag, jobb mint a műszárított, de ahozz tőke is kell. És egy induló asztalosnak nem biztos, hogy van fölös 4-5 milliója faanyagra amit majd csak 2-3 év múlva tud felhasználni. Plussz annak az anyagna a tárolására hely is kell, amivel nem igazán rendelkezek. Főleg nem olyannal nem ami ténylegesen megfelelne faanyag tárolására. Mivel annak is meg vannak a szabályai, hogy hogyan kell tárolni.
Fenyőt lehet én is tudnék ötven körül.
Amúgy rosszul tippeltél az elhelyezésnél. Baranya megyei vagyok.
Csáó Szilárd!
Várom további véleményedet!
Tényleg jó kis téma ez. :-)[ Szerkesztve ]
Csak faipari témában tudok segíteni. Sorry! :-) Nem vagyok programozó. Inkább majd én kérek SOS-t számítógépes ügyekben. :-P
-
thyeby
őstag
válasz L.Szilárd #1342 üzenetére
Fenyőről beszéltem, nem tölgyről. Igaz, csak zárójelben írtam.
Legutóbb áfásan 50ezer alatt vettem egy m3 műszárított borovit. (megsúgom, hogy ezúttal 7% kisker felárat fizettem, s nem a megszokott 10% kedvezményt, ami nettó 200 e feletti vásárlásnál jár) Gyönyörű, göcsmentes, annyi kifogás van csak vele, hogy akinek nem görgős a vastagolója, annak sűrűn pucolgatni kell a gyantától a gépet.
Ha gondolod, belemegyek pontos számításba. Hidd el, nem számoltam el.Hozzászólásodhoz két dolgot fűznék:
Ha valaki 200ezer felett ad tölgyért, maga dolga. Nyolcvanezerből gyönyörű tölgyhöz lehet jutni. Még az ország másik végébe is érdemes elmenni érte. Az áraidból látom, Pest vagy vonzáskörzete. Ott nekem is kínáltak silány bükköt 120 ezer+áfáért. Legutóbb 33 ezer + áfáért vettem. 50-ért olyat kapok (bükk), amiből 10% sem kerül a kandallóba. Nekem még soha semminek nem sikerült a felét kidobni.
Más: Csak akkor fizetek a műszárításért, ha nagyon sürgős a száraz anyag. Nem azért a 8 ezer/ m3-ért, hanem azért, mert sokkal jobb a természetes módon száradt fa. (és olcsóbb is.)
S mégvalamit: Ha csak egy tölgy szekrénysort akarsz összehozni, akkor lehet úgy számolni, ahogyan tetted. Egy darab az nagyon drága mindenből. Ám ha valaki elad havonta két-három komolyabb tölgybútort, akkor kevesebb, mint a feléből ki lehet jönni.
(azt már csak zárójelben írom, hogy amikor pozdorja bútor készül, ott is van gépkopás - a táblásításnál pedig melyik géped kopik? Az ecseted, meg a szorítód orsója.)Több fa van, mint asztalos!
-
L.Szilárd
csendes tag
válasz Dízeles #1343 üzenetére
Üdv!
Dieseles, szerintem, és tapasztalatom szerint sz álltalad írt felületkezelési díj nagyon kevés. Most nem tudom pontossan, hogy anyaggal, vagy anélkül, de erre felén 3-4000 Ft-ot is elkérnek m2-ként a felületkezelésért.De szerintem anyag nélkül ennyi. Tehát ha így elkezdünk számolni, akkor bőven 15-20 ezer Ft/m2-re jön ki a tömörfa ára. Így már én jártam közelebb az árral, nem thyeby. De várom továbbra is várom az ő számításait. Holnap feleteszem az én előzetes árlistámat, amit majd használni fogok. Ez még tavaly ősszi érdeklődés alapján állt össze. Amúgy mindenki véleményére kiváncsi vagyok ezzel kapcsolatban.
Csáó Szilárd!
Csak faipari témában tudok segíteni. Sorry! :-) Nem vagyok programozó. Inkább majd én kérek SOS-t számítógépes ügyekben. :-P
-
ABnormal
őstag
mennyi hozzászólás!!! vagy csak régen jártam itt?
tetszett az eszmefuttatásotok a cnckről és úgy az asztalos szakma jövőjéről...
nálunk a laprészlegen van 2db élzáró gép,1db vízszintes táblafelosztó ( auto.lapadagolóval,nagyon jó ),3db cnc megmunkáló központ ( 2.5D ),ebből 1 íves élzárós ( ez az enyém ) egy nagy sorfúró,egy kis sorfúró,egy körfűrész,2db maró,2db íves élzáró gép...szinte mindent a cnc gépekkel munkálunk meg a méretrevágás és élzárás után,még akkor is ha pl a sorfúrón is ki tudnánk fúrni ,de a cnc-vel gyorsabb,pontosabb...mondjuk ha lenne pl 300db szekrényoldal akkor maradna a sorfúró de a mostani helyzetben jó ha 2-10db egyforma alkatrész készül...
szerintem el fog jönni az az idő amikor lesz minden asztalosnak cnc gépe a garázsban,ha nem is gyári,de a hobbycnc.hu-ról másolt[ Szerkesztve ]
-
Dízeles
aktív tag
Táblásított szárított luc csiszolva 5500ft/m2 +szerelési díj + felület kezelés alapanyag 300-800ft/m2 + annak a munkadíja 150ft/m2 X réteg /3-5 réteg/.
Ha a szüleidnek nincs gyereke, nagy valószínűséggel neked sem lesz.
-
L.Szilárd
csendes tag
Üdv!
A fenyőnél lehet, hogy hasonló az ár, de az attól is függ milyen anyagot veszel, és hol. Mert ha már szárítva veszed meg az anyagot, és nincs kedvezményed, akkor a szárított fenyő fűrész árú is drága, nem beszélve az egyéb fafajtákról, amikben gondolkodnak az emberek álltalában. Nem tudom te, hogy számoltál, de nekem már akkor is több ha négyzetméterben számolom az anyagot. Amiben persze nincs benne a leeső darabok, a gépek használata.
A számításaimhoz a tölgyet vettem alapul: / Azon az áron ahogy én kapom szárítva. /
1 m2 = 0,025 m3
1 m3 szárított tölgy 180,000 Ft+Áfa /Nekem kedvezménnyel/
Így m2-re 4500 Ft jön ki, ami egy bútorlaptáblánál már 25500 Ft/tábla, és mint írtam ez csak a kész tálásított ár.
Hogy ne érje szó a ház elejét a legolcsóbb telephelyről vásárolható tölgy anyag 135000 Ft amit netem találtam, de az nekem messze van. Lehet szállítással úgyan ott lennék mint most.
Azt is tudom hogy alkalmi vételbe lehet olcsóbban is kapni, de arra nem lehet alapozni. Legalábbis szerintem.
Hát utána számoltam ha tényleg csak a táblásítás lenne a plusz költség akkor is már 50,000 Ft-tal lenne húzósabb. Ami persze nem működik mert nem csak az a plussz költség. A tölgynél mondjuk 50% hulladékot is lehet számolni, ha ennél kevesebb akkor nagyon jó anyagot kaptál, és nagyon ügyes is voltál. Ha így számolom akkor máris 6750 Ft a négyzetmétere.Várom a te számításaidat is! Neked hogy jött ki úgyan annyira!
Csáó Szilárd!
Ui.: 1340# Hozzászóláshoz. Bocsánat gondolhattam vvolna hogy ismered. De ott is csak a szakemberen múlik mennyire lesz jó munkája.
Csak faipari témában tudok segíteni. Sorry! :-) Nem vagyok programozó. Inkább majd én kérek SOS-t számítógépes ügyekben. :-P
-
thyeby
őstag
válasz L.Szilárd #1339 üzenetére
"...Ha lenne elég pénzük az embereknek, akkor sokan a tömörfát választanák nútor alapanyagul..."
Ezen a fórumon már vitatkoztam (eredménytelenül ) azon, hogy a tömörfa nem drágább a bútorlapnál (a fenyő). Utánaszámoltam többször, hogy nem írtam-e butaságot.
Igaz, hogy a munkadíja drágább egy tömörfa bútornak, de mennyivel? A táblásítással. Négyzetméterenként háromezer forinttal. Amikor valaki kifizet egy pozdorja konyhabútorért 250 ezer forintot, ott már jelentéktelen lenne a táblásítás költsége. ...és mégis a pozdorja a kelendő még 250 rugóért is.
Igazad van egyébként ebben a dologban, igény lenne ha pénz lenne. Ám pénz nincs, és nem is remélem, hogy lesz. Ha lenne időm tömörfa bútort gyártani, verni tudnám a bútorlapüzemeket simán. Van aki meg is teszi. Láttam én már 16 ezerért pozdorja íróasztalt, és vettem 18-ért tömör fenyőből legalább akkora íróasztalt.
Szóval nem csak arról van itt szó, hogy nincs pénz. Sok esetben igény sincs. Sajnos.Több fa van, mint asztalos!
-
thyeby
őstag
válasz L.Szilárd #1339 üzenetére
Azt hiszem, nem értettél teljesen:
Ismerem ennyire a CNC+-t, magam is szeretnék építeni egyet idővel (a szervomotorok már megvannak)
Perszepersze, vannak a szobrászgépek (négymisiért már kezd is tudni valamit), jól is fest egy diák tanulószobájának a falán egy fénykép alapján generált 3D-s fa karcolat, de amikor én egy virágszirmot, de akár csak egy ikszet mélyítek a fába, az másítatlan faragás, nem pedig kimart minta. Küldj nekem képet, és kép alapján megmondom, hogy faragott minta, vagy CNC.(amikor faragunk, akkor figyelünk a szálirányra -ezt egy CNC képtelen megtenni - az én szirmom a szálirányhoz fog illeszkedni, a CNC erre csak akkor képes, ha ugyanazt a fadarabot teszem be neki - rém pontosan állítva be a kezdőpozíciót) Ahogy tíz lépés után azt is megmondom, hogy géppel sakkozok-e, vagy intellektüellel.
Ha egy festőművész galériájában képet vásárolsz, és egy év után betévedsz, és azt tapasztalod, hogy az általad megvásárolt kép újfent ott lóg a "tárlat" falán, akkor bizonyos lehetsz benne, hogy nem művésztől vásároltál műalkotást. (Ilyennel bizony már találkoztam!) Vasarelli baromi könnyen tudná reprodukálni az alkotásait, ám nézz utána: Megteszi?[ Szerkesztve ]
Több fa van, mint asztalos!
-
L.Szilárd
csendes tag
Üdv!
Thyeby, talán te fogalmaztad meg a legjobban eddig. Én is erre gondoltam, csak nem sikerült így megfogalmazni. Amúgy én bevetem a modern tecnika vívmányait, már ami belőlük rendelkezésre áll. De amellet még mindig kitartok, hogy Magyarországon csak azért van ekkora kelletje a sorozat gyártott dolgoknak mert olcsók. Ha lenne elég pénzük az embereknek, akkor sokan a tömörfát választanák nútor alapanyagul. Tapasztalat! Csak hát álltalában tömörfából kétszer-háromszor annyiba kerül, mint bútor lapból. És ekkor még nem is igazán keményfából készül a bútor. Mert mondjuk egy dióból készített bútor négyszer-ötször is több lehet. Mivel már csak az anyag jóval több, nem beszélve a munkáról, és időről.
Thyeby, egy dologban viszont vitatkoznék veled, a CNC gépekkel kapcsolatban. Miszerint nem tudnak faragni. Annyiban igazad van, hogy nem vézővel meg kalapácsal "faragnak", de egy komoly, úgynevezett öt tengelyes CNC gép már megtudja azokat a mintákat csinálni mint egy fafargó. Még talán úgy is mintha faragva lenne. Láttam már olyan gépet, hogy fénykép alapján kimarja az arcot, vagy ami a képen van. Az mondjuk igaz, hogy az nem olyan mintha kézzel faragnád. De neki is eltart pár órát a minta bonyolultságától.Üdv Szilárd!
Ui.:Mi lett a dióval?
Csak faipari témában tudok segíteni. Sorry! :-) Nem vagyok programozó. Inkább majd én kérek SOS-t számítógépes ügyekben. :-P
-
thyeby
őstag
válasz L.Szilárd #1335 üzenetére
Beleolvastam a vitátokba az asztalosmesterség és a CNC gép összefüggéseiről.
Tulajdonképpen mindkettőtöknek igaza van egyszerre, a prognózisotok eltérő csupán.
S hogy melyikőtök jóslata válik be, majd az unokáink megírják az ükunokáinknak.
A CNC gép egy jó dolog, de sok dologban nem tudja kiváltani az asztalost, sok dologban viszont igen.
Meg tudok nevezni olyan asztalost, aki két perc alatt készül el (kézzel!) egy fecskefarkú fogazásos fiókillesztéssel, sose használ ilyen célra marógépet, kézzel gyalul, és amerikai mércével is nagyon jól keres. Egyedi bútorgyártásból él.
Az asztalos munkája korántsem merül ki abban, amit az automata gépek képesek megcsinálni. Az asztalos látja a fa erezetét, észreveszi a vaseret, jó helyre tudja tenni a göcsöket, fafajtákat ismer és illeszt. Az asztalos kezében él a fa, míg egy CNC (és annak kezelője) számára a fa csak egy munkadarab. Az asztalos tud faragni, a CNC csak marni képes. De minkettőnek létjogosultsága van a maga területén. Ha nem lenne igény az asztalosra, már rég kihalt szakma lenne. Ma már a legprofibb sakkozógépek megverik Kaszparovot, de ki nézné és elemezné a sakkpartikat, ha gépeket versenyeztetnénk egymással? Ma már ezerféle jármű gyorsabb a futásnál - és a futás nem szűnt meg, a futás az ember számára életelem. Ilyen a naturalizmus is. Az is életelemünk. Csodaszép pl. az a fából készült villanykapcsoló, amit a Baumax-ban lapátolnak ahhoz képest fillérekért, amennyiért egy asztalos elvállalná. Tehetősebb réteg vásárolja. Ám egy igazán tehetős kényesen ügyel rá, hogy az ő falán ha fából készül a konnektor, az ne "kommersz" sorozatgyártmány legyen, hanem valódi remekmű.
A CNC gép pénzt gyárt, az asztalos (már amelyik ) remekművet. Kár becsmérelni akár ezt, akár azt. Így kerek a világ. Jól megvannak ők egymás mellett - és szerintem meg is lesznek az idők végezetéig. Legfeljebb az a terület fog változni, ahol ez, vagy az inkább teret hódít.Szeretnék én olyan asztalos lenni, akinek van CNC gépe, és amíg az termeli a pénzt, én remekelhetnék kedvemre szintén jó pénzért mondjuk bídermájer restauálással, s közben a fiamat tanítanám a hokedlikészítés fortélyaira, hogy egyszer nőjön fel Ő is a restauáláshoz.
Több fa van, mint asztalos!
-
L.Szilárd
csendes tag
válasz Dízeles #1336 üzenetére
Üdv!
Van ilyen is. Itt ne hagyományos értelembe vett vágódeszkára gondolj. Hanem disznóvágásokon használatos nagy vastag "deszkára". Jelnleg két darabot kell felújítanom. Majd felrakom még a szórító tartómat, azt csináljátok meg CNC géppel. Az egyszerűsége miatt nem érdemes megcsinálni.
Csáó Szilárd!
[ Szerkesztve ]
Csak faipari témában tudok segíteni. Sorry! :-) Nem vagyok programozó. Inkább majd én kérek SOS-t számítógépes ügyekben. :-P
-
Dízeles
aktív tag
-
L.Szilárd
csendes tag
válasz Dízeles #1334 üzenetére
Üdv!
Igazad van. De akkor egy kérdés: A mai világban mi a klasszikus asztalos munka? Mert hát lapanyagokkal közel ötven éve dolgoznak. Mivel már az 60'-as évekbeli bútorokban is megjelen a faforgácslap. Akkor már azóta nem a klasszikus asztalosként dolgoznak az asztalosok. Én úgy gondolom, hogy amíg, kimegy felmérni egy collstokkal, és füzettel, és maga megtervezi a szekrényt, és kezébe veszi az alapanyagot, és maga szabja le / Nem gépi szabásterv alapján! /, és állítja össze addig az asztalos. A mai CNC gépek mellett dolgozók már nem bíztos. Ők közelebb állnak egy programozóhoz.
MDK01:
Még egy amit egy CNC gép nem tud megcsinálni. Régi vágódeszkát felújítani.Csáó Szilárd!
Csak faipari témában tudok segíteni. Sorry! :-) Nem vagyok programozó. Inkább majd én kérek SOS-t számítógépes ügyekben. :-P
-
L.Szilárd
csendes tag
Üdv!
Bocsánat, hogy nem részleteztem az hogy mit lehet tanulni a mesterektől. Arra mondjuk kiváncsi lennék, hogy egy gép hogyan készít intarziát, vagy pl. aranyfüstöt hogyan készít? Hogy csak egy két igazi kézügyességet igénylő munkát említsek.
A termék megfizethetőségéhez még annyit, hogy akár milyen olcsó is lesz egy "dióból" készült bútor, ha annak az X számú embernek nincs munkája és ezzel együtt keresete akkor nem fogják tudni megvenni. Szerintem a mostani gazdasági válság is ennek a következménye.
A kézi munkát jelenleg Európa ezen területén nem tudják megfizetni. Nyugaton ahol van elég jövedelem , ott igenis van jövője a mai, és régebbi értelembe vett asztalos szakmának.Csáó Szilárd!
Csak faipari témában tudok segíteni. Sorry! :-) Nem vagyok programozó. Inkább majd én kérek SOS-t számítógépes ügyekben. :-P
-
L.Szilárd
csendes tag
Üdv!
Mint szaki tanácsolom hogy minnél előbb gatteroltasd fel. A háncsot nem olyan lényeg leszedni. De minnél előbb vágasd fel, és tedd szárazhelyre, ha lehet még a rönköket is. Mivel a fát két féle képpen lehet jó minőségben megőrizni. Vagy víz alatt kell tárolni rönk formában, vagy felvágva szárazhelyen. Feévágatva úgy lenne a legjobb ha a végeit viasszal, vagy faggyúval letudnád kezelni. Így nem reped be annyira, mivel a bütünél lassaban szárad. Még egy jó tanács: ha tudod egyenletesen súlyozd le mert elvetemedhet. Főleg hogy tavasszal lett kivágva amikor már kezdenek feléledni a fák, és több a nedvesség tartalmuk, mint télen. Tehát írány vele a gatterüzem, majd betárolás.
Jó munkát!
Csáó Szilárd!
Csak faipari témában tudok segíteni. Sorry! :-) Nem vagyok programozó. Inkább majd én kérek SOS-t számítógépes ügyekben. :-P
-
thyeby
őstag
Sziasztok!
Kicsikét kimaradtam most Tőletek. (rengeteg a munkám, kezdődik a szezon - szabadidőmben pedig belebolondultam abba a rajzolóprogramba, amit mdk01 ajánlott. Köszönet Neki érte!)
Most komoly kérdésem van:Kaptam egy nagy diófát. Két utánfutónyi rönk. Szombaton lett szegénykém kivégezve.
Tudja valaki, hogy a dióval vágás után mit kell tenni? Azt tudom, hogy a bükköt gyorsan háncsolni, és gatterolni kell, mert bogár rágja, befülled. De a dió? Az biztos más téma.
[ Szerkesztve ]
Több fa van, mint asztalos!
-
mdk01
addikt
válasz L.Szilárd #1326 üzenetére
Mit is lehet tőlük tanulni?
Jah hogy hogyan kell két kézzel és kéziszerszámmal egy félig takart fecskefark alakú fogazást megcsinálni?
Igazad van, csak azt ne felejtsd el hogy már manapság sem sokakat(átlag ember) érdekel a félig takart fecskefark alakú fogazás, pláne a kézzel készített.
Ha pedig vkinek arra van igénye annak egyszerűbb géppel megcsinálni és még szebb is lesz, ha nincs lehetőség géppel megcsinálni akkor jöhet a jól bevált kézzel készített de akkor fizesse is meg a kuncsaft mert az nem lesz olcsó.Ne értsétek félre én is imádok kézzel dolgozni és szeretek fecskefark alaku fogazást csinálni de a világ változik és nem én változtatom csak leírom hogy hogyan látom.
Az élet a változásokról is szól és haladni kell a korral mert elveszünk.
Nem mindig az a jó ami 50 évvel ezelőtt volt mert akkor még mindig sokan lovaskocsival járnának és számológép helyett abakuszt használnának. -
mdk01
addikt
Hali!
Nem szeretnék külön hsz.ket írni majd csemegézzen mindenki kinek melyik részhez van hozzáfűznivalója.
Először is úgy érzem egyikőtöknek sem jött át 100%ban amit írtam ez részben lehet a fogalmazás hibája, meg egyéb más dolgoké.
Továbbiakban igyekszem bővebben kifejteni a meglátásomat.
Másodszor pedig én úgy érzem sehol nem szóltam le az idős szakikat ezért nem értem a kirohanásotokat.
Én is idős mester mellett tanultam és tisztelem őket elsősorban azért is mert nekem a mai idős asztalosok a mérce, akiket még 100%-ban asztalosnak tudok nevezni.A 3D-s letapogatónak is eljön az ideje de nem 30 év múlva.
[B]Ha a kész bútoralkatrészek összerakását majd a kész szekrény beszerelését asztalosnak nevezett emberek fogják végezni akkor lesznek asztalosok.[/B]
Asztalosnak én azokat az embereket hívom akik tervrajz alapján a kézügyeségük segítségével összetudnak rakni egy bútort az első munkafázistól az utolsóig. A beszerelés meg a lambéria felszerelés mind az utolsó munkafázis.
A cég ahol dolgozom az egyik legnagyobb volt a dunántúlon.... 30 éve. Aztán koptak ez emberek. Az egykor közel 100 asztalosból ma 13 van. Ennek részben az az oka hogy bejöttek a tömeggyártott bútorok és az hogy a gépek nagyon sok munkafolymatot átvettek.
Na azokat a munkafolyamotokat amiket ma még az asztalosok végeznek azokat is átveszik idővel a gépek. Az a maradék 10 ember(akiket L.szilárd kollega írt) meg munkanélküli lesz és tengődik az életben. Ma is vannak ilyenek ők azok az asztalosok akik egykor benne voltak a fent említett 100 asztalosba. Ilyenek mindig is voltak és lesznek. Generációról generációra szakmák születnek és halnak ki.
Az NC-CNC felsőmarós szakember már nem feltételen asztalos, mégis 10 asztalos munkáját végzi el. Ezzel kiváltottunk 10 asztalost egy NC-CNC felsőmaróssal.A CNC gép ráállítását a munka volumene határozza meg és a bútor ÁRA, hogy belefér e a keretbe.
Nem olcsó ha el kell menni és ki kell CNC-maróval vágni egy ívet mert még mindig nem egy mindennapi, elterjedt gép, de már léteznek és egyre olcsóbbak és egyre több lesz belőlük ezért egyre olcsóbb lesz az használatuk.
Ma még megéri sokaknak szórakozni egy-két ív kivágásával mert drágák a CNC marók használata de ez is meg fog fordulni...nekünk már olcsóbb a CNC maróval kivágni egy ívet mint asztalossal megcsináltatni. Ez tény. Vannak olyan munkák ahol érdemes elvinni és CNC maróval bérkivágatni az ívet, de mint írtam ez a munka volumenétől függ.
Manapság nem érdemes elindítani a CNC gépet egy éjjeli szekrény miatt de eljön annak is az ideje mikor nem lesz érdemes az asztalos kezébe adni a különböző alkatrészeket csak a munkafolyamat végén mikor az összerakásra kerül a sor.Nézzétek meg pl. a RETZ-ben milyen bútorok vannak.
Tele vannak marásokkal , ívekkel és asztalosnak köze sincs hozzá és ezek tömeggyártott bútorok. Azokat a bútorokat mérnökök tervezték majd készítették elő gyártásra és a betanított alkalmazottak rakták össze ahol a felvétel úgy volt meghirdetve hogy "asztalos végzettség előny"(bár ez utóbbiba nem vagyok biztos).
Ez már a valóság és eljön az az idő mikor az egyedi bútorokat is annyira gépiesítve fogják legyártani mint a mai tömeggyártott bútorokat. Ezek a bútorgyártó cégek pedig annyira olcsón tudják majd legyártani az egyedi bútorokat hogy eltűnnek a kis asztalosok. Mivel a fekete gazdaságot is egyre inkább szorítják vissza esély sem lesz a kis asztalosok fennmaradásának.
Vicces egyébként mert vannak lépcsőtervező programok amik ACAD alá települnek fel.
Simán ki lehet velük 3D-ben rajzoltatni a lépcsőt majd egy kis munkával készen is van a CNC program és már csak az anyagot kell berakni a gép alá és START.
Nem rég CNC martunk egy lépcső bérmunkában és mikor jött a srác beszerelés után azt mondta cuppra passzolt minden és legközelebb is így fogja csinálni mert spórolt 2 hetet(CNC) és könnyebb lett a zsebe 60ezer forinttal de abba a két hétbe sokkal többet keresett mint 60ezer forint.Amit írtam nem kell mindent 30 évre venni mert vmi lehet 50 év múlva teljesül de sajnos teljesülni fog ha így haladnak a dolgok.Nekem sem tetszik de ez van.
Üdv.
-
L.Szilárd
csendes tag
-
L.Szilárd
csendes tag
válasz Madmax81 #1323 üzenetére
Üdv!
Neked is igazad van, hogy két felé szakad a szakma, de nekem már inkább az az érzésem hogy három felé. A bútor laposokat inkább haggyuk, mondjuk én is dolgozok vele, mert azzal gyorsan lehet pénzt keresni. A másik résznek akik tömörfával dolgoznak, nehezebb a dolgok. Mivel én úgy látom, hogy ígény lenne a tömörfából készült bútorokra, csak nincs meg rá az anyagi lehetőség. Az a réteg aki meg megengedheti magának, ezt a fajta bútort, meg igen kicsi. Így azt a "rengeteg" asztalost nem tudja ellátni munkával. Tömörfához meg sokkal nagyobb gépezetség, és több szerszám kell. A tapasztalatról nem is beszélve. A harmadik rész pedig szerintem már a nyílászárózók. Mert már azt sem érdemes saját részre gyártani.Most meg főleg, nem lehet majd nyilászárót gyártani, mert újházaknál, már CE minősítést kérnek a használatba vételi engedély kiadásakkor.
Csáó Szilárd!
Csak faipari témában tudok segíteni. Sorry! :-) Nem vagyok programozó. Inkább majd én kérek SOS-t számítógépes ügyekben. :-P
-
Dízeles
aktív tag
Üdv
Az egyedi bútor gyártást nem keverném össze a gépesített sorozat gyártással.Mint a kolléga is írja hozzászólásában vannak esetek mikor a digitalizáció nem segít.Lásd fényképek autóba épített tárolókról vagy 1 egyszerű legyező alakú fél csigalépcső fém tartó szerkezettel esetleg egy családi ház tetőtér lambériázása bukóablakok kialakításával stb..Ezekhez szakember kell és mindig is szükség lesz rájuk hiszen az emberi kreativitás nagy és mindig kell olyan aki az elképzelést formába önti.
Nem becsülöm le a "bútor lap" erejét hiszen gyors és gazdaságos munkáim 50-60% teszi ki.
Szerintem nem kellene bántani az asztalos szakma öregjeit hiszen amiket cikcakkos vaslappal készítettek abból jó néhány a mai napig is megvan és naponta használják. Értékük többszöröse a megszólalásig hasonló másolatoknak.Már aki megakarja fizetni.
Még egyszer kihangsúlyoznám az öreg szakik tiszteletét!
Igen elismerem és elfogadom az új technológiát de a furnérozást már az ókorban is alkalmazták igaz nem óriási hasító és hántoló gépekkel hanem fűrészelték.
Az ipari forradalom az 1700-as évek vége 1800-as évek elején indult ha jól tudom , ez nem 30 évvel ezelőtt volt.
Ja a bútorlapokat nem kézi fűrésszel szabom méretre.Ha a szüleidnek nincs gyereke, nagy valószínűséggel neked sem lesz.
-
Madmax81
aktív tag
válasz L.Szilárd #1322 üzenetére
Hali
Igazad van de ez a szakma kezd kétfelé válni vannak a bútorlapos asztalosok és a fával foglalkozók .
Bútorlapos haver nekem is van nagyon jó szakember de sajna a fához nem ért és nem is úgy van berendezkedve .
Neki elég egy lapszabász élfóliázó+ pár kisgép ,nekem meg van minden de még sem tudom azt a pénzt megkeresni mint ő.1956-2010 07.22 Varga László
-
L.Szilárd
csendes tag
Üdv!
Érdekes a gondolat meneted, részben egyett is értek veled, de nem teljesen. Mert ahogy látom, nyugaton kezdik egyre nagyobb becsben tartani ismét a ténylegesen kézzel végzett munkát. Hol látom ezt? Hát a Discovery Travel & Living-en a Házépítők című sorozatban. Ahol nagyon sok fiatal ház építő a kézzel készült termékeket keresi, vagy éppenséggel a múlt század eleji bútorokat. Tehát nyugaton egyre inkább kezd újra elterjedni a kézműves ipar. A másik dolog ami miatt kétlem hogy teljesen eltünne a mai értelembe vett asztalos szakma, az az hogy sok olyan apró munkálat van egy házon és körülötte amit nem tud egy CNC gép elvégezni. És ahoz hogy egy egyedi gyátmányú szekrényt hip-hop beépíts helyszíni igazítás nélkül, ahozz 3D-és letapogató kellene, hogy miliméter pontossan le tud gyártani a szekrényt, és akkor is még ott van az ajtók beállítása, vízszintezése a szekrénynek, vízvetők felrakása, és sorolhatnám még az egyébb apróbb munkákat. Plussz azt is erősen kétlem, hogy 30 év múlva minden asztalos számítógép programozó lesz, és CNC géppel fog a garázsában dolgozni.
Kicsit más, de az miatt is sem lesz az amit te itt felvázoltál. Az pedig a jelenleg zajló gazdasági válság. Ami részben pont a túlzott gépesítés miatt van. Ez saját vélemény. De gondolj bele, ha mindent CNC géppel fognak gyártani, akkor egy oylan cég amelyik ma mondjuk 15 embert foglakoztat, az 30 év múlva 5 embert fog foglakoztatni. A maradék tíz mit fog csinálni? Ha ők nem dolgoznak akkor az az 5 ember kinek fog szekrényt gyártani? Mert ez a kérdés az összes többi iparágra is igaz.
Vissza térve a kétkezi munkához, nekem jelenleg nagyon sok olyan munkám van amit jószerivel a mai gépekkel és a két kezemmel kell megcsinálni. Mivel CNC gépet nem lenne érdemes rá állítani. Gondolkodj kis dolgokba, egy éjjeli szekrényért nem érdemes elindítani a nagy CNC gépet. Az embereknek meg viszont sokszor csak arra van szükségük. Mert a költözéskor, vagy felújításkor arra még nem volt szükség.Nekem ez jutott eszembe, a szakma jővőjét illetően.
Üdv Szilárd!
Csak faipari témában tudok segíteni. Sorry! :-) Nem vagyok programozó. Inkább majd én kérek SOS-t számítógépes ügyekben. :-P
-
mdk01
addikt
válasz Dízeles #1320 üzenetére
Hali!
Na ez jó kis témának bizonyul...
Továbbra is azt állítom hogy a hagyományosan vett asztalos nem lesz 30 év múlva. Asztalos szakmunkás még talán egy kevés.
Attól független hogy manapság nem divat a "diófa íróasztal elkészítésére intarziás íves fiókelőkel ,díszes súlyosan csukódó ajtókkal ,politúrozót felülettel" ez oké és nem is fog eltünni de nem a hagypmányosan vett asztalosok fogják csinálni.
Manapság azért nem divat a fentebb említett stílus mert az erre specializálódott gépek még nagyon ritkák vagy nem is léteznek tehát csak kézzel lehet elkészíteni és a kézzel készült bútorok/dolgok mindig is többszörösébe kerültek a sorozatgyártottaknak.
A polítúrozás meg mint felületkezelés szintén drága, egyre kevesebben művelik és a mai felületkezelő anyagokhoz képest x@rt sem ér. Ettől független tisztelem az eljárást, mert én is értek hozzá, sokáig csináltam is és vannak bútorok amiket nem is szabad mással felületkezelni, de fogadjuk el hogy eljárt felette az idő.
Az embereknek kevés a pénzük és legtöbbjük az olcsó dolgokat tudják megfizetni és olcsó úgy tud lenni egy bútor hogy sorozatba gyártják.
Manapság ezek a szögletes bútorok, mert az erre specializálódott gépek vannak elterjedve, de eljön az ideje annak is(egyre közelebb van) mikor a súlyos diófa íróasztalt, intarziás asztaltetővel, íves fiókkal is sorozatba tudják gyártani. Sőt már van rá példa csak még ezek is drágák de csak azért mert sok tízmilliós gépekkel gyártják őket. Mikor az erre a stílusra specializálódott gépek is elterjednek és sorozatba tudják gyártani az íves fiókelőket intarziával akkor nyomja el a manapság divatos sorozatba gyártott szögletes bútorokat. Ennek viszont kell még pár tíz év.Tudod pár száz évvel ezelött azt hívták asztalosnak aki egy cikcakkos vaslappal fűrészelt és kisbaltával nagyolta a fát majd egy nagyjából kihegyezett vasdarabbal finomította azt és a különböző alkatrészeket egy hegyes vassal rögzítette egymáshoz. Aztán 100 éve még kézzel fűrészeltek és gyalultak majd a készterméket már politúrozással felületkezelték.
Manapság a cégnél ahol dolgozom mint gyártás előkészítő a kézigyalu, a kézifűrész, a véső már sok éve elő sem kerül. A gyalupadokra is nagy táblákat fektetenek mert már a szorításra sem nagyon használják őket csak ritkán.
Őket még úgy ahogy asztalosnak lehet nevezni mert azért kézzel dolgoznak,kézigépekkel.
Azt hozzá kell tennem hogy egyedi bútorokat gyártunk és nem laminált bútorlapból hanem tömörfából és furnérból. Megvan a felmérés, digitális cuccokkal majd CAD-be megrajzolom kiírom az anyagokat táblafelosztóra csinálok programot, majd amit lehet a táblafelosztón leszabja egy srác(nem kell hozzá asztalosnak lenni)és az íves alkatrészekre pedig csinálok CNC programot amit CNC-s srác(nem asztalos, annál több) kimar. Amit kell a furnérozó srác lefurnéroz(nem feltétlen kell asztalosnak lenni). A hagyományosan vett asztalos már a lefurnérozott leszabott kiCNC-zett alkatrészeket kapja. Manapság még csak azért lehet asztalosnak nevezni őket mert azért mégiscsak van még az alkatrészeken kézzel végzett munka de idővel azokat a munkafolyamatokat amiket ma még az asztalos végez(amiért még asztalosnak lehet nevezni őket) átveszik a gépek.
Mégegyszer mondom egyedi bútorokat gyártunk.
Szóval pár tíz év és azokat a munkafolyamatokat amiket ma asztalosok végeznek átveszik a gépek amiket emberek irányítanak, programoznak de ezeket az embereket én már nem nevezném asztalosnak pedig annak fogják őket nevezni mint annak idején a kisbaltás embereket.
Ebbe bele kell törődni mert ez a folyamat már rég elkezdődött és ezt hívják fejlődésnek amit nem lehet megállítani és ez az egyre gyorsuló világ ezt igényli is.Ahogy manapság is vannak még speciális restaurátorok akik a sokszáz éves bútorokat újítják fel politúrozgatják biztos marad még 30év múlva is egy kevés ilyen felújításokkal foglakozó szaki de hát nem tudom mi lesz velük idővel...mert manapság is az a gyakorlat hogy egyszerűbb és olcsóbb vmiből újat venni mint megcsináltatni, hát mi lesz akkor 30 év múlva?
Félreértés ne essék én is szeretem a kétkezi munkát és a mai napig művelem de látom ahogy változik a szakma és nagyjából sejtem hová tart. A gépek kiszorítják a kétkezi munkát és nem ez az első szakág.
Ipari forradalom gondolom sokat mond mindannyiunknak.Üdv.
[ Szerkesztve ]
-
Dízeles
aktív tag
Üdv
Az én olvasatomban arra az asztalosra gondolok akit megbíz a megrendelő egy diófa íróasztal elkészítésére intarziás íves fiókelőkel ,díszes súlyosan csukódó ajtókkal ,politúrozót felülettel.És a bútor elkészültével izlést és hatalmat sugároz.
De lehet az az asztalos is aki rendbe hoz, megjavít, elkészít bármit ami a megrendelő kér.
Nem gondolom ,hogy 30 év múlva csak gombokat kel nyomogatni.Bár ez már most is van neve IKEA.Ha a szüleidnek nincs gyereke, nagy valószínűséggel neked sem lesz.
-
mdk01
addikt
válasz Dízeles #1313 üzenetére
Ezzel nem igazán értek egyet, de akkor igaza van a tanárodnak ha mondjuk 30év múlva asztalosnak hívjuk azokat akik a piros meg a zöld gombot nyomogatják.
Ami egyszer elkezdődik annak vége is van a qrvákra is igaz ez csak az idő nincs meghatározva hogy meddig tartanak a dolgok. -
Dízeles
aktív tag
válasz Winner_hun #1316 üzenetére
Azt hittem F-1 verda lesz ,de ez sokkal királyabb.
Ha a szüleidnek nincs gyereke, nagy valószínűséggel neked sem lesz.
-
Winner_hun
titán
Ezt nézzétek meg
Szalagfűrészes mutatvány► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ
-
pnagy7
aktív tag
Mégvalami, Holz-Her körüli márkába kéne egy jó kis OLCSÓ kézi szalagcsiszoló és legyenek lábai, ilyen kicsi láb hogy asztalon megálljon...(vagy lehesen rá csatlakoztatni vagy külön venni lábakat)
20.000-30.000FT körül, tudom hogy ennyiért nem nagyon lehet kapni de azért megkérdem hátha tudja valaki, hogy itt ott olcsó, vagy net-en.
Ha egy kicsit drágábban van akkor is linkeljétek a címet vagy a cég nevét mert még talán belefér.
És hogyha valaki tudja a saját szalagcsiszolójáról hogy nagyon jó de névtelen és neki már több év megy akkor arról is kérnék infót.
JaJ, mégvalami NAGYONFONTOS 850W-os legyen kb.800az alja
Előre is kössz a segítséget...Mr. Hóember
-
Dízeles
aktív tag
Szakismeret tanárom azt mondta:"asztalosra és Qrvákra mindig lesz igény ."
[ Szerkesztve ]
Ha a szüleidnek nincs gyereke, nagy valószínűséggel neked sem lesz.
-
L.Szilárd
csendes tag
Üdv!
Így már más a helyzet. Akkor egyértelmű, apukád vállalkozását kell tovább vinned, akkár új egyedi ötletek bevezetésével. Így nagyon jó az alapod egy sikeres vállalkozáshoz, mivel apukád révén te is ismerté válhatsz, ha minimum azt a minőséget tartod majd mind apukád, ha meg még javítasz is esetleg, plussz fejleszted a műhelyt akkor meg nyert ügyed van. Hajrá, és sok sikert!
Csáó Szilárd!
Csak faipari témában tudok segíteni. Sorry! :-) Nem vagyok programozó. Inkább majd én kérek SOS-t számítógépes ügyekben. :-P
-
pnagy7
aktív tag
Köszönöm a gyors visszajelzéseket.
Én is arra gondoltam, hogy elmegyek egy asztalos szakközépbe és ott fogom megtanulni a szakmát.
Valamint nekem egy kicsit egyszerűbb lesz minden, mert apám is asztalos és van műhelye, szóval addíg amíg nem lesz elég pénzem és nem lesz családom addíg ott melóznék és szerszámok is lennének. És persze tudna mutatni sok trükköt meg egy s mást.
És igen, szeretek fával melózni, sokszor mek segíteni apámnak.
majd még ha lesz kérdésem akkor írok.
Egyb úgy néz ki hogy a haverom is eljön velem a szakközépbe szal ő is asztalos akar lenni-> Közösen nyitnánk egy vállalkozást.
De ez még messzivan.
Ha van még tanácsotok vagy ilyesmi akkor pls írjatok.
minden hsz-t szívesen fogadok...Mr. Hóember
-
mdk01
addikt
Hali!
Asztalos szakemberként NEM!
Vállalkozóként mint előttem is írták az egyik legnagyob befektetést igénylő szakma.
Gépek beszerzése még a kisebbik probléma bár már ott is sok millióról beszélünk, de maga mire felépítesz egy műhelyt abból a pénzből egy igen komoly családiházat is fel lehet építeni.
Gépeket lehet venni 1-2 millióból meg műhelyt is lehet csinálni pár millióból de ha fent is akarsz maradni mindenképpen sok-sok milliót kell belerakni.
Ezen túl ha egy jól menő asztalos vállalkozásba gondolkodsz toppon kell lenni a szakmai gyakorlaton kívül a szervezésben, tárgyalóképességben,irányításban pénzügyekben, mert idővel neked már nem szabad a gyalupad mellett állnod.
Persze nem kell megijedni most előreugrottam pár tízévet,de csak azért írtam hogy mire számíts.
A fentebb említettek közül ha nem is leszel végül asztalos az asztalos szakmai gyakorlaton kívül a többinek is nagy hasznát veszed minden területen az életben.
A helyedben én szakközepet végezném el az elmélet miatt és körbeérdeklődnék szakmailag hol lehet a legtöbbet tanulni(iskolában vagy vmelyik jól menő asztalosnál). Majd jöhet egy technikusi de csak azért hogy könnyebben vedd a főiskolát vagy egyetemet.
Érdemes a szakmai gyakorlati helynél szem előtt tartani hogy mindenképpen olyan gyakorlati helyet válasz ahol tapasztalatot tudsz szerezni a számítógép vezérelt gépekről is. Ha fősulira vagy egyetemre fogsz menni megint csak sokkal könnyebb dolgod lesz mert egy lépéssel előrébb fogsz járni sok osztálytársadnál.
Ha ezeket betartod az asztalos szakma kínált lehetőségekhez képest könnyen eltudsz majd helyezkedni és viszonylag jól fogsz tudni pénzt keresni addig ,míg el nem indítod a saját vállalkozásodat ami nem egyszerű, de manapság egyetlen vállalkozás beindítása sem egyszerű pláne sikeressé tenni azt.Persze ez csak elmélet majd a sors még jó néhány helyen belenyúl az életedbe.
Üdv.
ui.:
Az meg hogy jó meló-e azt neked kell tudni hogy szeretsz e fával barkácsolni.
Ha nem akkor neked nem jó meló, de pl.nekem az.
Az informatikai pályával jobban járnál ha érdekelnek a gépek mert nagyobb a lehetőség és több a pénz és mint fentebb írtam az asztalos szakmát is utolérte az informatika.[ Szerkesztve ]
-
L.Szilárd
csendes tag
Üdv!
Megéri-e? Ez egy érdekes kérdés, mivel alkalmazottként nem igazán keresel, és nem is igazán tudod megvalósítani a terveid. Válalkozóként? az elindulás nagyon nehéz, és a fenn maradás sem egy egyszerű történet. De úgy könnyebb megvalósítani az újító ötleteket. Én jelenleg tervezem, a válalkozás indítást, de nem egyszerű történet. A másik nehéz dolog ha saját "műhelyben" gondolkozol, a gépek beszerzése.Mivel manapság nem olcsó mulatság a komolyabb gépek beszerzése. Amikkel komolyabb munkát is, könnyen gyorsan meg tudsz valósítani, jó minőségben. Én azt ajánlanám nézz körbe ismeretségi körbe milyen lehetőséged van asztalosként elindulni.
Ha további kérdéseid vannak írj!Válaszolni fogunk!
Csáó Szilárd!
Csak faipari témában tudok segíteni. Sorry! :-) Nem vagyok programozó. Inkább majd én kérek SOS-t számítógépes ügyekben. :-P
-
pnagy7
aktív tag
Sziasztok, én asztalos akarok lenni, szerintetek megéri?
És szerintetek jó meló?Mr. Hóember
-
Madmax81
aktív tag
-
Winner_hun
titán
-
fekeandras
őstag
válasz Winner_hun #1304 üzenetére
THX.
Úgy döntöttem összeütök magamnak egy méretre szabott számítógépasztalt.Nem kapni sehol olyat amin minden szarom elfér.
Mod: Kicsi a világ. Apám ott melózott a mellettük lévő épületben a porfestő műhelyben.Előtte meg a néhai Mechanikai Laboratóriumban.
[ Szerkesztve ]
-
Winner_hun
titán
válasz fekeandras #1303 üzenetére
Az nincs. Csak szárított, minőségi fák. Lapszabászat miatt Repülõtéri út 1. - Duna Design
[ Szerkesztve ]
► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ
-
fekeandras
őstag
válasz Winner_hun #1302 üzenetére
A konzervgyár területén ilyen is van? Ha ezt hamarabb tudom ...
Lapszabászat is van ott? -
Madmax81
aktív tag
Tud vaklaki jó minőségű száraz Tölgy anyagot Nógrád megye esetleg Budapest környékén , bármilyen megoldás érdekel sürgős lenne .
Segitséget előre is köszönöm
1956-2010 07.22 Varga László
Új hozzászólás Aktív témák
- Audi, Cupra, Seat, Skoda, Volkswagen topik
- iOS alkalmazások
- Kuponkunyeráló
- BestBuy topik
- CES 2025: az NVIDIA prezentálta az új GeForce-okat
- World of Tanks - MMO
- Politika
- NBA és kosárlabda topic
- Új design és okosabb AI: megjött a Galaxy S25 készülékcsalád
- NVIDIA GeForce RTX 4080 /4080S / 4090 (AD103 / 102)
- További aktív témák...
- ÚJ 36V 10.5Ah Lanway LongRange Kugoo S1 Nagyhatótávú Elektromos Roller Li-Ion Akkumulátor Akku
- Parkside PBSA 12 D4 X12V Fúró Csavarozó Szett Akkuval Töltővel Garanciális
- Baseus tölthető érintésvezérlésű mágneses lámpa
- OBDLink LX LX101 Eredeti Bluetooth OBD Olvasó Diagnosztika
- Easy Home gőztisztító 4000 Ft-ért
Állásajánlatok
Cég: Marketing Budget
Város: Budapest