Hirdetés
-
PROHARDVER!
A Toyota cégcsoport napjaink vezető gépjárműgyártója. Eladásokat tekintve első helyen áll a világ autógyártó csoportjai között. Ezt a helyet a hibridautók terén elért eredményinek köszönheti.
A Toyota cégcsoport tartozó márkák és érdekeltségek: Daihatsu, Lexus, Yamaha, Scion, Subaru, Hino, Isuzu, Toyota.
Új hozzászólás Aktív témák
-
Upo
addikt
válasz
KubanitoS #10754 üzenetére
Nincs kuplung, nincs generátor, nincs önindító, nincs ékszíj a hibridben. A fékek is sokkal tovább bírják, mert sokszor a visszatöltéssel lassít. Nekem a Priusban 250e km-nél még gyári tárcsa-betét van hátul, az első tárcsát betéttel cseréltem 210e-nél, mert már kezdett válla lenni a tárcsának. A "váltó" sokkal egyszerűbb és üzembiztosabb mint a sima cvt, nincs benne semmi súrlódó alkatrész vagy olyan ami összekapcsolódik-szétválasztódik. Van 2 bolygómű és 2 motor-generátor, ezekkel szabályozza áramról hogy megy-merre megy- milyen az áttétel, ezen kívül csak néhány állandóan kapcsolódó fogaskerék van benne ami olajban fut. Bontósnál kb. eladhatatlan mert nem megy tönkre. A motorra nagyon vigyáz a rendszer, nem állítja le hidegen, csak ha bemelegedett. Nem engedi még pörgetni se, 5ezer párszáznál jobban soha nem forgatja, hanem inkább az áttételt növeli helyette. Így sokkal tartósabb ugyanaz a motor a hibridben mint a más váltós autókban. Az tényleg fura lehet, hogy a gázpedál állás nem mindig áll összhangban a motorfordulattal és a sebességgel, a gázpedál állás egy javaslat az elektronika felé, és abból a benzinmotor és a két villanymotor segítségével állítja elő a haladáshoz szükséges állapotot.
A sima cvt sokkal bonyolultabb szerkezet ennél, különösen a mostani szériákban levő K411 cvt. Hidraulikák, tárcsák, kuplungok, sőt még egy plusz fogaskerekes váltó is van benne az induláshoz, és mozgásba lendülés után vált át a szíjas hajtásra. Sokkal nagyobb a hiba lehetőség, és az esetleges javítások költségei, mint a hibrid hajtás a néhány egyszerű alkatrésszel, amit kompletten megveszel bontottan 25-30e-ért (mert sose romlik el és nincs kereslet, gondolom leginkább csak sérülés miatt cserélik).
Az akkutól nem kell félni, vannak jóval 400e km feletti priusok gyári akkupakkal. Ha mégis valami adódik, ~200e körül lehet cserélni felújított akkupakkra. De ez 10 éves kora felett érdekes, mert a hibrid akkura 10 éves koráig garancia van, ha legalább évente egy olajcserét csináltatsz a márkaszervizben.
A toyota hibrid egyáltalán nem lutri, sőt éppen ellenketőleg, lassan 25 éve jelent meg a priusban, és bizonyított azóta is, a Yarisban levő P510 "váltó" ha jól számolom, a 6. generációs fejlesztés az 1-es Prius óta. [link]
Én sokkal inkább a sima CVT-t mondanám lutrinak, nem tudom 5-6 éves korában mennyire lesz jól eladható, a mostani 5 éves yarisoknál a hibrid minimum 5-6-700e árelőnnyel bír. És nem csak a benzin fogyasztást kell számolni az üzemeltetési költségnél, a hibrid "váltója"
gyakorlatilag karbantartásmentes, a 90000 km-enkénti ~3 liter olaj cseréjén kívül. A sima cvt-nél biztos vannak egyéb karbantartási műveletek, mert az a hibrid "váltójával" ellentétben tele van kopó alkatrészekkel. A hibrid az első 5-6 évben biztos hogy csak olajcsere-szűrőcsere jellegű karbantartást igényel, és gyári fékekkel lesz eladva. A sima cvt-nél meg meg lehet kérdezni a márkaszervizt hogy a motorolajon szűrőn kívül még milyen előírt dolgok vannak és mennyiért 5-6 éves koráig.
Tehát minimum 3 dologban csökkenti a költségeket a hibrid. 1. a fogyasztás, ez se kevés 5 év alatt, de szerintem ez a legkevesebb. 2. a karbantartási költségek az 5 év alatt, ez magasan a hibridé a legalacsonyabb a cvt-hez és a kézi váltóshoz képest is. 3. az eladáskori masszív ártöbblet. Az újkori árkülönbségnél biztos hogy nagyobb lesz az árkülönbség 5-6 évesen, a nem hibridek sokkal jobban dobják az árukat. Már ezzel meg lehet nyerni az arányaiban nem is olyan sokkal magasabb bekerülési árat, és a másik két tényező miatt még további plusz nyereség jön.
Amúgy a szomszéd RAV4-e is csak akkor kapcsolgatja "összevissza" a benzinmotort, amikor már üzemmeleg, akkor meg nem számít. Ha visszahűl, akkor nem kapcsolgatja, hanem addig járatja amíg be nem melegszik megint. Ráadásul amíg hideg a motor, addig ha nincs kimondottan agresszívan lepadlózva, nem is terheli/pörgeti a benzinmotort, hanem tartja ~2500-3000 fordulaton, és inkább a villanymotorok által az áttételekkel csinálja a gyorsításokat, tehát abszolút motorkímélő az üzemmód. Ráadásul nem indítómotorral indít, mivel az nincs benne. A hajtásra szolgáló egyik villanymotor (az MG1) indítja a benzinmotort. Nem is akárhogy, a sima indítómotoroshoz képest magasabb fordulaton tekeri meg, tehát nem kap olyan rázó terhelést a csapágyazás mint a hagyományos önindítózással. Ráadásul a hibrid előbb csak megforgatja a benzinmotort hogy mindenhova eljusson a kenőolaj, és csak utána ad rá gyújtást és üzemanyagot, mikor már felépült mindenhol a kellő olajnyomás. Ezt ugye simán meg tudja csinálni a nagyfesz akkuról hajtott erős villanymotorral, a sima 12V akkuról hajtott 12V-os max. néhány lóerős, és néhány másodpercig üzemeltetett hagyományos indítómotorral szemben.
Ja, erről még egy dolog eszembe jutott, ez a 12V akku. A hibridben ez is sokkal jobban bírja, mert itt a 12V akku kizárólag a computert indítja el, ami utána intézi azt, hogy minden más a nagyfesz akkuról kapja meg az energiát. Nem szokott ez se sűrűn bedögleni, nagyjából most a Prius 2-k vannak soron 12+ éves korukban, amikben ki kell cserélni a gyári 12V-os akkut. Nem is csoda, a hibridet be lehet indítani egy kanos állapotú 9V-os elemről, behúz egy relét, indítja a számítógépet, a többi már a másik akkuról megoldódik (pl. el is kezdi rögtön tölteni a 12V akkut a nagyfesz akkuról).
Még egy a hibrid akkuról. Ha nincs fatális elektronikai hiba, akkor nem tudod lemeríteni. kb. 20 és 85% közt használja a hibrid akkut. OBD adapterrel és szoftverrel lehet is látni, amit a műszerfalon üres hibrid akkunak jelez, az 21%, amikor teljesen feltöltöttnek jelzi, az 85% töltöttség. Tehát amikor azt látod a műszerfalon hogy üres és teli között mozog a töltés, az valójában 20-85% közti használat. Ha rákeresel a neten, akkor ez az akkuk ideális használati tartománya, tehát ez kíméli a legjobban, ettől lesz a leghosszabb az élettartama. 20% alá soha nem meríti, ehhez gyakorlatilag baleset szintű meghibásodásra van szükség, de ez nem szokott előfordulni.
Szóval én biztos hogy annyiért nem vennék túlbonyolított cvt-t a hibrid helyett. Ha azon a párszázezren múlik, akkor is előbb vennék hibridből egy kedvezményes bemutató autót vagy egy pár hónapos használtat a cvt helyett.
Új hozzászólás Aktív témák
- Kínai és egyéb olcsó órák topikja
- HP ProLiant MicroServer Gen8
- AMD Radeon™ RX 470 / 480 és RX 570 / 580 / 590
- Nagyrobogósok baráti topikja
- D1Rect: Nagy "hülyétkapokazapróktól" topik
- Elder Scrolls IV - Oblivion - Olvasd el az összefoglalót, mielőtt írsz!
- Diablo IV
- Milyen okostelefont vegyek? OFF topik
- Audi, Cupra, Seat, Skoda, Volkswagen topik
- Linux felhasználók OFF topikja
- További aktív témák...
- BESZÁMÍTÁS! GIGABYTE Z370 i7 8700 16GB DDR4 512GB SSD RX 5700XT 8GB Rampage SHIVA Zalman 600W
- ÁRGARANCIA! Épített KomPhone i5 12400F 16/32/64GB RAM RTX 3060 12GB GAMER PC termékbeszámítással
- Telefon felvásárlás!! Samsung Galaxy A22/Samsung Galaxy A23/Samsung Galaxy A25/Samsung Galaxy A05s
- Referencia Weboldallal Világítós bill+laptop bill magyarítás. Rania 3M -is! Touchpadok is.Posta ok
- Bomba ár! Lenovo ThinkPad T450s - i5-5GEN I 8GB I 128GB SSD I 14" HD+ I Cam I W10 I Garancia!
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Laptopszaki Kft.
Város: Budapest