Hirdetés
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 7***(X) "Zen 4" (AM5)
- Milyen videókártyát?
- Milyen TV-t vegyek?
- ZIDOO médialejátszók
- Szinte visszhangzik a beltere a SilverStone fekvő házának
- Videós, mozgóképes topik
- Calibre, az elektronikus könyvtár
- Példátlan a 2 nm-es TSMC node iránti kereslet
- AMD K6-III, és minden ami RETRO - Oldschool tuning
- Akciókamerák
-
PROHARDVER!
FIGYELEM, ez nem politika topik, ennek megfelelően ide nem kérünk a rezsicsökkentéshez kapcsolódóan sem ilyen posztokat, linkeket. Amit várunk, ötletek, tapasztalatok a spórolással kapcsolatban, praktikus javaslatok az energia megtakarításhoz.
Új hozzászólás Aktív témák
-
sztem ha a ruszkik ráunnak a fáklyázásra (sacc/kb jövő nyár?) akkor brutál be fognak zuhanni a gázárak. Nálunk lakosságilag is lehet rögzíteni, de a 2éves totál kihalt - nem mintha mostani árak akárcsak felén rögzíteni akarnám
.
kWh-ra most nézegettem, mifelénk van fűtőolaj, literje kb 1m3 gáznak felel meg és mindenféle árstop nélkül 1£/L, azaz kb fele a januárra várható gázárnak. Használt elemekből elvileg össze lehetne dobni az olajos rendszert, de ez igen valószínű egyteles buli lesz, valószínű semmi értelme nem lenne az átépítésnek.
-
válasz
odipapa #2946 üzenetére
Nálunk ma jelentették be hivatalosan, hogy októbertől 80% emelés (kb 1,3£/m3 lesz az új "árstop")
. A gáztőzsde "természetesen" őrültet játszik, a mai 650penny/therm kb 1,7£/m3-nek, azaz 830Ft/m3-nek felel meg:
-
odipapa
senior tag
Inkább a gáz lesz érdekesebb.
-
odipapa
senior tag
Már csak egy párat kell aludni gyerekek és érkeznek az új számlák
.Ott talán tisztázódnak azok a dolgok amit eddig csak tippelgettünk.
-
Alex91
félisten
válasz
Morgenstern #2940 üzenetére
Akkor eves elszamolaskor majd jova irjak, ha alatta maradsz eves szinten a limitnek, es megis valamelyik honapban fizettel limit folotti arat.
-
Morgenstern
tag
És a limit hogy van megállapítva? Mert ez a 144 m3 szép és jó, de ha valóban a fogyasztási jelleggörbe alapján nézzük, akkor ilyen hónap nincs, minden hónapra más a limit.
Ez alapján én, aki évi mondjuk 900 m3 gázt égetek el is a limit felett leszek mondjuk a nyári hónapokban, mert ilyen ügyesen van meghúzva a határ.
Valaki esetleg tud már biztosat? -
psion2101
tag
Sziasztok!
Elnézést a kérdésért biztos volt már,lusta vagyok.
A gáznál és a villanynál hogy számolnak?Ha elérem a határ értéket akkor a többletet számlázák csak magasabb áron vagy az egész a havi fogyasztást? -
amargo
addikt
válasz
Donki Hóte #2925 üzenetére
Nálam olcsó nyílt égésterű ON-OFF kazán van. Bizony a külső és belső hőmérséklet alapján kapcsolom a kazánt (kb 0,5 fokos az ingadozás a házban). Padlófűtés van. A keverőszelep állítása sajnos manuális, de ha egyszer lesz erre felesleges 100e-em és még gázt használok, akkor azt is a HomeAssistant fogja vezérelni.
A lényeg, hogy kell persze pár plusz eszköz és tudás, ami után menni fog és hasznos. Komfort növelő hatása van. -
Degeczi
nagyúr
válasz
himpike #2933 üzenetére
Minél alacsonyabb, amivel az adott külső hőmérséklet és fűtési időtartam mellett még szépen kifűti a házat a kívánt módon. Nem csak a ház falazatától, szigetelésétől, de a radiátorok méretétől is függ. Az 54 kicsit sok ahhoz, h igazán jó legyen egy korszerű kazán hatásfoka, bár az csak a visszatérőtől függ, az előremenő még nem sokat mond (ha annyira hidegek a falak, h kellően lehűl a visszatérő, akkor még így is szépen kondenzálhat. De ahogy melegszenek a szobák, biztosan melegszik a visszatérő is, egyre romlik a hatásfok ilyen magas értékkel)
Mindenesetre érdemes lehet játszani vele, alacsonyabbra állítani, és hosszabb fűtési időkre számítani. -
himpike
aktív tag
Van általános szabály hogy normál radiátoros fűtésnél(lapradi) hány fokra kell állítanom a kondenzációs kazánon az előremenő víz hőmérsékletét? Jelenleg 54 fokon van, vert falak illetve vegyes építésű , szigetelés külön nincsen.
-
Degeczi
nagyúr
válasz
Donki Hóte #2925 üzenetére
Persze, csak gyári, buszra csatlakozó termosztáttal működik így, on-offal nem.
-
-
tototos
addikt
válasz
Donki Hóte #2921 üzenetére
17 ezer forintba került az érzékelő, nekem megért annyit hogy ne kelljen mindig kézzel tekergetni és ha rosszat nem csinál akkor miért ne.
-
Degeczi
nagyúr
válasz
Donki Hóte #2921 üzenetére
Egy korszerű kazánon már nem ilyen egyszerűen működik az időjáráskövetés.
Pl. a Bosch (de más gyártóknál is jellemző hasonló) rendszere ilyenkor lényegében állandó keringetésre áll át, ahol az előremenő szabályozásával követi le a külső hőmérséklet változását a ház paraméterei alapján még mielőtt annak hatása lehetne odabenn. Tehát amint el kezd hűlni a levegő, már kezdi finoman növelni az előremenőt, vagyis nem utólag követ le egy már kialakult hőmérséklet-különbséget mint egy hagyományos termosztát. Eképp a belső hőmérséklet-ingadozás végképp minimálisra csökken, másrészt a folyamatos üzem miatt végig nagyon alacsony előremenővel dolgozik (akár harminc-pár fokkal is, ha nem kell több) radiátoros üzemben is, ami nagyon komfortos, mert nem a hideg és a forró közt ingadoznak a fűtőtestek, hanem folyamatosan langyosak, és a szobánkénti szabályozás is egyszerű (elég egy-egy termo-fej), plusz a ki-be kapcsolások is minimalizálódnak, ami az élettartamnak is jót tesz (és a roppant alacsony előremenő miatt a kondenzációs kazán hatásfoka is a lehető legjobb)
Nem egyszerű belőni, de nagyon is van értelme, hasznos. -
dobolan
senior tag
válasz
Donki Hóte #2921 üzenetére
Nem feltétlenül csak ennyi a célja. Hozzá rendelsz egy görbét, ami mentén állítja az előremenőt a kazán. Ha ez automatikus, akkor elkerülhető, hogy pl. kinti hőmérséklet emelkedés esetén túlfűtse az ingatlant (padlófűtésnek nagy a tehetetlensége, miután termosztát lekapcsolja a kazánt, túl magas előremenőnél több fok is lehet a kilengés), vagy fordított esetben nem elég az előremenő, és nem tudja normális tempóban felfűteni a kívánt hőmérsékletre.
Amúgy meg párezer forint egy ilyen cucc (ha nem a túlárazott gyárit veszi meg az ember), annyit simán megér. Igazából a lényegi részt a kazán végzi a lángmodulációvalFűtésköltséget nem lehet megtakarítani vele, nyilván a hőigény az nem fog változni. Ez csak komfort célt szolgál.
-
válasz
tototos #2920 üzenetére
A külső hőérzékelő szerintem egy jó nagy átverés.
Meg is indokolom, hogy szerintem miért az, aztán persze lehet velem vitatkozni
A kondenzációs kazánok esetében a fűtési melegvíz előállítása esetén akkor a legjobb a hatásfok, ha a visszatérő víz hőmérséklete a kazán "kéményében" lévő égéstermék hőmérséklete alatt van, mert ekkor tudja az ott lévő füst és vízgőz felmelegíteni a vizet, azelőtt, hogy az így előmelegített víz belépne a kazán hőcserélőjébe és ott felmelegedne (ezért mondják azt, hogy egy kondenzációs kazán hatásfoka több lehet, mint 100 %, mert a melegítés egy részét a kéményen eltávozó égéstermék hulladékhőjének a felhasználásával végzi el).
Vagyis nem lehet túl magas az előremenő hőmérséklet sem, mert akkor a ház fűtéséhez szükséges hőmennyiség leadása után a visszatérő víz hőmérséklete túl magas lenne, nem tudna felvenni hőt az égéstermékekből.
Nagy általánosságban azt lehet mondani, hogy akkor működik jól egy kondenzációs kazánnal épített fűtési rendszer, ha az előremenő vízhőmérséklet nem haladja meg a 45-50 fokot, akkor hül le annyira a visszatérő víz, hogy érdemi hőmennyiséget vegyen fel a fütgázokból.
Ez a fűtési időszak 95 %-ában megfelelő is, de vannak olyan napok, amikor kint nagyon hideg van, egy 50 fokos előremenő hőmérséklettel egyszerűen nem lehet a lakást megfelelő hőmérsékletre felfűteni. Ilyenkor az előremenő víz hőmérsékletét meg kell emelni.
Ezt el tudja végezni automatikusan a külső hőmérő, vagy el tudja végezni a gazda is, úgy hogy odaballag a kazánhoz és kézzel feljebb tekeri a hőmérsékletet.
Szóval a külső hőmérő 3-10 napig hasznos egy fűtési időszakban, a többi napokon teljesen felesleges, ráadásul ezen a 3-10 napon kézzel is tudod helyettesíteni a külső hőmérőt
-
tototos
addikt
válasz
Degeczi #2919 üzenetére
Igen ez így van. Jelen pillanatban csak a HVM tárolót fűti csak a kazán. 1 éve szerelték fel a külső hőmérséklet érzékelőt, nem tudom az mennyit jelent fogyasztás terén.Ami még pluszban van, hogy minden radiátoron termo fej van és minden szoba külön tudja indítani a kazánt ha szükséges.
-
tototos
addikt
válasz
Degeczi #2910 üzenetére
90*12=1080 az éves fogyasztás.
Donki Hóte Igen nagy különbség van a házak között. A nyílászárok nagy része 20 éves, a többi meg 2. Mindegyik fa de össze se lehet hasonlítani a régi több szárnyas ablakokkal. A 100 éves részen a födém nagyon vastag sár, így gondolom ott is kevésbé szökik el a meleg.
Számomra is meglepő volt, hogy beleférnek a keretbe, 2 éve lett kondenzációs kazán rakva a konvektorok helyett. Ami plusz poén az egészben, hogy a konvektorral kevesebb volt a fogyasztás, igaz 16-18 fok körül volt a lakásban napközben és este is csak bizonyos szobákban lett feltekerve a konvektor. -
bigdady
nagyúr
Köszi, páraelszívóba megy, akkor ami befér e14 lesz. Köszi
-
asdf_
veterán
válasz
bigdady #2912 üzenetére
Átmérőt jelöl, nem fejelést.
Tubular (T) bulbs come in a variety of lengths and widths. Depending on their size, these bulbs can be used in applications ranging from chandeliers, wall sconces, and pendant lights to basement and garage troffer light fixtures.
Numbers in each code refer to the bulb’s diameter in one-eighths of an inch.
T7 bulb: 7/8 = 7/8″ diameter
T8 bulb: 8/8 = 1″ diameter
T10 bulb: 10/8 = 1-1/4″ diameter
T14 bulb: 14/8 = 1-3/4″ diameter -
válasz
bigdady #2912 üzenetére
A T az a tube, tehát fénycső.
az, hogy jó-e a sütőbe, azt onnan fogod tudni, hogy rá szokták írni, hogy magas hőmérsékletre, vagy sütőbe.
Led-nél ugye a kis hőkibocsátás miatt nem biztos, hogy olyan műanyagot használnak, ami hőálló), szóval óvatosan.az e27 és e14 a foglalat méretét jelöli. e14 a "kicsi", az e27 a nagy foglalatú menetes csatlakozás.
-
bigdady
nagyúr
Hali
T25-ös izzó miben tér el a sima e14-től? Mert sok helyen látom e14 a foglalat. Vagy csak a fejméret a különbség? Sima e14 is jó a páraelszívóba sütőbe led-esre cserélve? Valaki tudja? -
válasz
tototos #2905 üzenetére
Akkor ez a szabályt erősítő kivétel. Anyósomék háza pontosan velünk szemben van az utca másik oldalán, tehát az időjárás egyforma. Asszony, meg a mama egyformán fázósak, télen 23 fokra van állítva a fűtés mindkét házban.
Nekünk egy 125 (nettó) nm-es, jól hőszigetelt, tetőtérbeépítéses felújított kádárkocka esetében évi 1350 köbm a gázfogyasztás (full HMV-vel együtt 2 főre).
Anyósomék 100 nm-es háza vályog, egyszintes, régi fa nyílászárókkal, sajnos a födém nincs szigetelve. A gázfogyasztás évi 2000 köbm, pedig a melegvíz egy részét villanybojler állítja elő. Abban a házban is ketten laknak. (Próbálok célozgatni arra, hogy szigetelni kellene a födémet, de egyelőre nem vevők az ötletre.)
Nyilván vályogház és vályogház között van különbség, de a tiétek erősen a pozitív irányban lóg ki az átlagból.
-
tototos
addikt
válasz
himpike #2896 üzenetére
Édesanyámnék kb 100 éves házuk van, amihez 2000-ben építettünk hozzá 2 szobát galériával(szintén vályog falak). Területre kb egy kádár kocka és havi 900m3-ből kifűtik kondenzációs kazánnal. Napközben a 18-19 fokra van állítva a termosztát este felvéve 22-re. Vannak 20 éves fa nyílászárók. Szigetelés nincs, a 20 éves részben van 10 centis üveggyapot a tetőben.
-
-
koko52
nagyúr
válasz
Feketelaszlo #2902 üzenetére
A vizes fában először fel kell forralnod a vizet, azt gőzzé kell alakítani ami a legnagyobb energiaigény, ráadásul az lecsapódik a kazánban/kandallóban, kéményben. A kazánt korrodálja, savasítja, kéményből folyik a kátrány és hasonló finomságok. És nem utolsó sorban 7000 ft-ért veszed a víz mázsáját, ha súlyra veszed a fát. Van erdőm, néha vágjuk ideje korán is vagy későn ha úgy van idő, bizony 2x olyan nehéz tud lenni a fa, ha nem nyugalmi állapotban vágod. Szabályosan folyik belőle a víz. Na ezt szeretik a tüzépek/nepperek megvenni köbre és gyorsan eladni súlyra.
Szerk: találtam is frankó cikket hozzá: [link]
-
Feketelaszlo
senior tag
Ekkora különbségek azért nincsenek és nem is az a fő probléma a nedves fával, hogy alacsonyabb lenne a fűtőértéke, hanem főleg az, hogy elfolytja a lángot, így az az elméleti fűtőérték nem tud realizálódni, tökéletlen az égés.
A gond inkább az szokott lenni, hogy a rakodón sokkal jobban tudják szárítani a fát még környezeti levegőn is, míg a vevő jellemzően hazaviszi és felpakolja valami sarokba ahol alig szellőzik a rakás, így nála tényleg kellhet akár 1+ év ahhoz, hogy közel légszáraz állapotot érjen el anyag. De ha valaki most hazavinne az erdőről akácot és tankönyv szerinti módon tárolná úgy, hogy mind a 4 oldalán szellőzik azzal azért december környékén már viszonylag kockázatmentesen lehetne fűteni.
A tüzéptelepi fa egyébként nem elsősorban a víztartalom miatt szokott pocsék lenni, hanem mert ártérből kivágott mindenféle mocsári fafajtákat árulnak "vegyes tűzifa" néven (fűzfa, nyárfa, éger), hiszen a Tisza mentén még mindig az ártéri erdő a domináns, ráadásul az ipar sem kapkod ezen fajok után. A tölgy vagy bükk jellemzően kedvezőbb égési tulajdonsággal bírnak mind nyílt- mind zárt légtérben. -
válasz
Soulfly842 #2880 üzenetére
"hogy a termékeivel általánosságban mit lehet elérni. "
Majd ha független forrás méri ki, kádárkocka gázzal, majd uaz a kádárkocka hőszivattyúval. Elképesztő sok helyen lehet csúsztatni, ha valaki rá akarja sózni a vevőre a túlárazott sz.rjait.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- Parfüm topik
- Futás, futópályák
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 7***(X) "Zen 4" (AM5)
- Samsung Galaxy S23 Ultra - non plus ultra
- Milyen videókártyát?
- Külpolitika
- Megújul a Netflix tévés appja
- Telekom otthoni szolgáltatások (TV, internet, telefon)
- Háztartási gépek
- Konkrét moderációval kapcsolatos kérdések
- További aktív témák...
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest