-
PROHARDVER!
FIGYELEM, ez nem politika topik, ennek megfelelően ide nem kérünk a rezsicsökkentéshez kapcsolódóan sem ilyen posztokat, linkeket. Amit várunk, ötletek, tapasztalatok a spórolással kapcsolatban, praktikus javaslatok az energia megtakarításhoz.
Új hozzászólás Aktív témák
-
rednifegnar
senior tag
válasz
TeebyKay #796 üzenetére
mvm:
Számlázási mód változtatása
A felhasználó az éves elszámolási időszakon belül egy alkalommal, mégpedig a felhasználási helyére vonatkozó éves elszámoló számla kiállítását követő 30 napon belül kérheti a számlázás módjának (egyenletes részszámlázás, hőmérsékletfüggő részszámlázás vagy a felhasználó általi mérőállásközlés alapján történő számlázás) módosítását, ettől eltérni az MVM Next Energiakereskedelmi Zrt. hozzájárulása esetén lehet.
-
Alex91
félisten
válasz
rednifegnar #798 üzenetére
Hogy bediktald az akkori oraallast, de nem azt irtak, hogy szamlazasi modot tudsz valtoztatni…
-
maajsz
senior tag
Ez az átállni évente egyszer lehet leolvasás után elég nagy szopás a jelen helyzetben. Mi havi 120 köbbel felette vagyunk, de most lesz lehajítva 4 régi konvektor, helyette kandalló plusz kazán csere, hogy beleférjünk. De emiatt jó lenne a kövi januári leolvasásig nem 100+k-s számlát fizetni..
-
Catman
aktív tag
válasz
rednifegnar #790 üzenetére
Ha jól tudom, nem kötelező az előző évi fogyasztás alapján fizetn az átalányt, kérheted, hogy kisebb éves fogyasztás alapján számoljanak. De majd valaki kijavít, ha nem így van.
-
Zozzant
addikt
Én is át fogok térni egyenletes havira. Az októberi leolvasásig (ahol már 100 m3 a jelleggörbe) nem szabad a jelleggörbe fölé mennem a havi jelentésben. Az októberibe belefér majd a plusz. Utána az éves max. 1300-at elosztom 12-vel és átlépek havi egyenletesbe. Nyáron sajnos tuti a jelleggörbe fölé mennék mivel gázbojler+főzés. Ez a TERV, az mindig kell
-
Alex91
félisten
válasz
rednifegnar #788 üzenetére
En ugy gondolom, hogy mivel en eves szinten alatta vagyok a kvotanak, es en is homersekletfuggo reszszamlazasban fizetek. En ugy gondolom, hogy ebben az esetben nem latom ertelmet modositani. Ha ugyanazt a jelleggorbet huzzak ra, mint ahogy szamoljak a havonta fizetendo osszeget, akkor minden honapban alatta kell, hogy maradjak a havi kvotanak is.
Ha valaki eves szinten tullepi az eves kvotat, akkor ezzel valoszinuleg minden honapban is tul fogja, es fizet minden honapban a magasabb aron js. Nyaron kevesbe megterhelve, telen viszont jobban. Lehet, hogy ebben az esetben erdemesebb atterni egyenletes reszszamlazasra.
Abban az esetben, ha drasztikus csokkenes varhato a fogyasztasban, akkor a diktalas biztos, hogy jobb. De atalni csak a leolvasas utan lehet evente egyszer. -
rednifegnar
senior tag
marmint a fix osszegu?
nem nagyon olvasom hogy lenne meg olyan barkinek is gazra.azert jok ezek sulykolos oldalak ahol a gorbes atalanyt nyomjak de azzal egy se szamol hogy egy csomo ember valtoztatni fog (sporolni) az eddigi szokasain, raadasul nagy mertekben.
ezt az elso eves atalanyban sehol nem latom ervenyesulni, ugy meg oltari szoponak tunik penzben. -
Catman
aktív tag
válasz
rednifegnar #788 üzenetére
Ez az, amit egyelőre senki sem tud. Elvileg a havi limit is hőmérsékletfüggő módon fog változni, de én azon a véleményen vagyok, hogy a legbiztosabb az egyenletes havi átalány. Ha lehetőség lesz rá, én biztosan át fogok térni.
-
rednifegnar
senior tag
aszongya meg nekem valaki hogy gaznal erdemes e atterni havi diktalosba vagy nem?
jelenleg gorbes atalany van.
es varhato egy nagyobb gazmegtakaritas a kovetkezo idoszakban.most baromi magas a tulfogyasztasuk foleg telen es nem igazan erteni a hablatyokat, hisz mindig az elozo evi idoaszak az atalany alapja, igy sztem a sporolas nem fog megjelenni az elso evi dijban.
-
fess
őstag
Sziasztok!
Tavaly november végén felhasználóváltozást jelentettem be az MVM-nél (áram), amit többszöri telefon/email után pikk-pakk február végére meg is oldott úgy, hogy november végétől a fogyasztást az exemnek februári fogyasztásként írták be (983kWh). Ez beleszámít neki az évi 2523 kWh-ba vagy augusztustól nézik majd a fogyasztást?
Jól értelmezem, hogy augusztusra (2523/365)*31-el számol majd az MVM jövő júliusig vagy visszamenőleg is nézik a fogyasztást? Havonta diktáltam/diktálja a fogyasztást. -
313313
addikt
Csak olvastam 36ft-t H tarifára...
Itt meg azt írják nyári időszakban él a kedvezményes kimit.
Az meg, hogy naponta/2 naponta máshogy értelmezik, más részletek derülnek ki...És sambenez: lehet nem a legjobban fogalmaztam meg, én arra gonltam villany van a h tarifás órán egész évben, de azt fűtés szezonban kapja csak kedvezményesen. Merthogy minden második ügyfél azt hiszi, hogy nyáron kötheti át a klímáját/hőszivattyúját, mert nyáron/nem fűtési isőszakban nem kap azon az órán keresztűl villanyt.
-
Alex91
félisten
válasz
norbertoth #782 üzenetére
Amennyiben a kedvezményes éves időszakon belül kiállított (jellemzően havi) számlában elszámolt energiamennyiség nem éri el az adott időszakra kiadható kedvezményes mennyiséget, úgy a kedvezmény nem vész el! Az elszámolás az éves időszakban biztosítja 2022.08.01-2023.07.31. között a kedvezményes sáv mennyiségig az alacsonyabb árat. (pl. ha valaki diktálás alapján kérte az elszámolását, nyáron nyaralás miatt nem fogyaszt energiát és így a diktálás alapján kiállított számlájában nem jelenik meg fogyasztás, akkor az erre az időszakra eső kedvezmény mértéket nem veszíti el, azt később ki tudja használni az éves időszakon belül!)
-
Degeczi
nagyúr
Nem: egyrészt először azt írtad, h emeltek rajta (ami nem igaz) másrészt az, h "van télen-nyáron" szintén nem igaz, hiszen akkor ilyenkor sem lenne limit rajta, mivel a rendelet deklaráltan nem vonatkozik a H tarifára.
De mivel nyáron nincs H tarifa csak a normál, ezért arra is vonatkozik a limit. -
tlac
nagyúr
jah, mvm oldalán a kalkulátornál én is azt olvastam, hogy nem változik
"H árszabás (ennek ára a fűtési időszakban nem változik)"
[link]Áramhálózati KFT-nél dolgozok, Smart mérőkkel és kombinált 3F mérőkkel foglalkozok. Telepítés, csere, programizás, hibaelháritás.....
a H-s óra igényléséről van esetleg információd, tapasztalatod?
nekem ez elég új, eddig össze-vissza annyit olvastam, hogy hosszadalmas az elintézése
meg 3 COP-tól mehetnek rá klímák? -
runner 125
nagyúr
Egyelőre nem.. lehet én vagyok túl pesszimista, de nem túl fényes szerintem a jövőkép az energiaárakat tekintve. Simán el tudom képzelni, h a mostani csökkentés is csak egy benzinárhoz hasonló ideiglenes ársapka... (annak ellenére, h elvileg gázra 2036-ig szerződése van az országnak és Paks ugye a lakossági áram gyakorlatilag egészét megtermeli). Simán benne van a pakliban, h lejjebb kerül az átlag, vagy még drágább lesz a feletti rész. A helyzetre pedig még rátesz egy lapáttal a pánik. Tehát aki eddig ellene is volt, vagy nem fogta fel, legkésőbb a novemberi gázszámlájánál be fogja látni, h szigetelni kell, még akkor is ha önerőből ez nem fog menni, mert gyakorlatilag most ott tartunk, h egy átlagos vidéki családi ház hőszigetelése 3 évben belül meg fog térülni. Ergo, inkább megéri hitelbe beleugrani annak is, aki önerőből nem tudja megfinanszírozni.
Ilyen téren egyébként nagy francok.. nyilván számításba vették ezt is, ergo most h egy erőteljes válságidőszak küszöbén állunk üres államkasszával, EU-s pénzek nélkül és elkezdett megtorpanni az építőipar, csak rá tudnak dobni még 1 lapáttal a rezsiár húzással.. - ami ugye ismét piacélénkítő hatással bír = több adó bevétel + még a drága rezsi adóbevétele 1 télen át... -
sambenez
addikt
Az hogy folyamatosan van áramod nem azt jelenti hogy H tarifád is van.
Ugyanis a H tarifa október 15. – április 15. közötti időszakban vehető igénybe. Azért van áramod folyamatosan mert kéttarifás mérővel mérik. Ezen időszakon kívül ugyanolyan A tarifát fizetsz mint akinek sima egy tarifás mérője van.Ha meg ilyen helyen dolgozol pláne tisztában kellene lenned ezzel.
-
Alex91
félisten
válasz
runner 125 #769 üzenetére
Ja, akinek van penze, az mar eleve uj epitesu, energia takarekos hazban el. Vagy szimplan ki tudja fizetni a szigeteles arat. Azt kvazi fillerekbol kifuti. Az aram mar lehet, hogy mas helyzet, de azt nem is emeltek ugye annyira….
-
313313
addikt
válasz
sambenez #770 üzenetére
De van. H tarifán az év 365 napján a nap 24 órájába van villany, csak a fűtés szezonban 24ft/kwh áron kapod, azon kívűl megvrendes nappali áron.
Geo tarifa az ami nem mindig ad villanyt ha jól rémlik, de olyan az én elosztó cégemnél nincs, de már sehol nem lehet kötni.
Áramhálózati KFT-nél dolgozok, Smart mérőkkel és kombinált 3F mérőkkel foglalkozok. Telepítés, csere, programizás, hibaelháritás.....
-
runner 125
nagyúr
Rendkívül gáz és sajnálatos, de teljesen jól látod.
..és az a legszomorúbb, h eddig a szavazóbázisukat jelentő vidéki nyugdíjasok 12 éven át meg lettek vezetve a "rezsicsökkentett árakkal". Elhitték, h ez örök és stabil, a rendszer vigyáz rájuk (miközben ugye 2013 óta talán 1 évben volt magasabb a világpiaci ár, a további években végig a rezsicsökkentett árak alatt volt..). 90%-ukat ember nem tudta rábeszélni, h szigeteljenek - már akinek lett volna miből -, mert valójában ugye az az igazi rezsicsökkentés. Most az ilyen családoknál qrva világ lesz sajnos. A szűk körömben egyébként nem látom még, h felfogták volna milyen számlák jönnek télen.. De sajnos ez az egész pontosan így lett kitalálva, h ne maradjon időd sem reagálni, sem gyorsan szigetelni. Akinek nincs szigetelt háza, az ezt a telet szinte garantáltan megszopja. -
runner 125
nagyúr
válasz
Viiktor1989 #761 üzenetére
A legtöbb meleg a födémen, tetőn keresztül távozik. Emellett az épületek hőszigetelése sajnos egy rendkívül összetett folyamat, egyik vonzza a másikat. Természetesen megtakarítást már részfolyamatokkal is el lehet érni, de az igazán kész rendszer az-az, amikor a ház kompletten egy termikus burkot alkot, így a meleg sehol nem tud elszökni. Ötödölni, hatodolni lehet a fűtészámlát. A mi kockánknál nagyszülők még egy 15 éve régi gázkazánnal, már műanyag ablakok mellett, de födém és homlokzati hőszigetelés nélkül volt olyan év, h 600.000ft-ot kifizettek gázra. Most szigetelve évi 100.
Egyébként mindenképpen a födémszigeteléssel kellene kezdeni, 15-20-30cm kőzetgyapot ha elfér egybefüggően végig.
Majd nyílás-zárók cseréje ha 25 évnél idősebbek és azt követően homlokzati hőszigetelés, mindenképpen törekedve arra, h a födém/tetőhőszigeteléssel _összeérjen_ a homlokzati szigetelés. Igen, ilyenkor általában a dobozolt/lambériázott párkány részt a falsíknál bontani kell végig, h a hungarocellt fel lehessen tolni..
ReFleXx
Köszkösz! -
Samott
addikt
Leszedtek a linkeket, de az aruhazban meg volt jo par tekercs meg ilyen csomag: NOBASIL/KNAUF INS.100MM KŐZETGYAPOT 3,6M2/CS, 1000X600MM
-
VIPowER
őstag
-
Top cat
addikt
válasz
norbertoth #750 üzenetére
Ha ez igaz, akkor havonta változik a kedvezményes gáz mennyiség.
-
Viiktor1989
aktív tag
Sziasztok. Kérdezni szeretnék én is,rezsi csökkentés céljàból. Én egy emeletes családi házban lakom,ahol az emeletről lelàtni a nappaliba,galériàs, és itt jön a gond,hogy irtózatos nehéz a felfűtése. Tavaly kicseréltettem kondenzációs kazànra,valamelyest csökkent a fogyasztás,de így is havi 450-500 köbméter gáz elfogy. Szigetelve nincsen a lakás. Pala tetős,de jó állapotban van. Gondolom a külső fal szigetelés az első,amit érdemes lenne rajta elvégezni?
-
tlac
nagyúr
pont ez nekem is a nagy ötlet, hogy telerakni klímával a házat, kérni rá a H tarifát/órát, aztán okt. 15-től ápr. 15-ig mehetne róla 23Ft-ért a fűtés limit nélkül
igen, szerintem is bármikor kikerülhet a törvényből, mivel most jelenleg kivételként van felvéve és nagy népharag sem lenne belőle valószínűleg
-
313313
addikt
Mindennapszakira kapsz havi 214kwh-t, vezérelt/bojler órára kapsz 214kw-t/hó. Tehát ha 2db órád van, máris 5000kwh/évbe kell beleférned.
H tarifa, emeltek rajta 36ft/kwh télen is és nyáron is. Április 15-től október 13-ig kapsz rá 2500kwh-t, október 14-től április 14-ig meg annyit vételezel róla amennyit akarsz.Szubjektív: kérdés az mikor kezdik majd el büntetni a h tarifásokat, mert gondolom lesznek páran, akik télen mindet is átkötnek majd. Akinek meg szmart órája van, 15 percenként látják mennyi villanyt vételez, az igényléshez meg meg kellett adni a klíma tipusát/teljesítményét, amiből látszik csak az van-e rajta...
-
asdf_
veterán
válasz
norbertoth #750 üzenetére
Szerintem leolvasásig vagy augusztus 1-ig lehet görgetni, amelyik hamarabb bekövetkezik. Másképp szerintem kezelhetetlen.
-
Ringman
félisten
válasz
Szakbarbár #755 üzenetére
eddig is ez volt.
a településen ahol lakom volt hogyan, hogy ki lehetett rakni egy adott pontra fogasra a megunt/kinőtt/etc télikabátokat, hogy vigye aki akarja - akinek nem telik rá.
már nincs ilyen, azért kellett beszüntetni, mert tűzrevalónak (!!!) vitték el rendszeresen, azaz beszedtek válogatás nélkül mindent (a vöröskeresztes gyűjtéseknek is ez lett a vége) -
VIPowER
őstag
válasz
Szakbarbár #755 üzenetére
Eddig csak nem szerettél kimenni az utcára fűtésszezonban, most már nem is fogsz tudni.
-
Szakbarbár
aktív tag
válasz
runner 125 #741 üzenetére
Meg a szén és tüzifa ára is az egekben. Télen vidéken nem nagyok kell a szabadba menni, mindenki azzal fog fűteni amit talál es éghető.
-
Alex91
félisten
válasz
norbertoth #750 üzenetére
Szerintem 12 honapig, utana elveszik. Vagy leolvasastol leolvasasig.
-
Alex91
félisten
Most en jol erzem, hogy a gazdagok ebbol megint jol jonnek ki, a szegenyek meg xopni fognak, mint a torkos borz
-
norbertoth
senior tag
Azt nem tudja valaki, hogy az augusztustól bevezetett szabályok értelmében, ha én októberig nem fogyasztok nagyobb mennyiségű gázt havonta (bár a max 144 is decemberben lesz meg vagy januárban, most októberig havonta 6m3 lesz) akkor a jövőhónaptól fennmaradt gázt hány hónapig lehet görgetni? Csak a kövi hónapra lehet vagy az év végéig, illetve jövő évbe akkor nem lehet átvinni? Ezt a szolgáltató látni fogja diktálás után gondolom, hogy előző hónapokban mennyi maradt a kvótából igaz?
-
Teodor52
senior tag
Erre valaki tud valami infót?
A bojler hőfokszabályozóján 3 pötty van, letekertem az első pöttyre, de a relé be sem kapcsol a víz meg amit lemértem egy pohárban a hőmérő csak úgy kúszott fel az 50-es értékhez és még azon túl is
-
Ringman
félisten
válasz
runner 125 #741 üzenetére
kőzetgyapot hőszigre minimum 2 hónapos átfutási időt mondott nekem ma az egyik kereskedő (tüzép), na meg egy kazánra is szükségem lesz.
mondjuk ez pont elkerülhető lett volna, ha nem 2 hét alatt vezetik ki a hatósági árat.
-
ReFleXx
addikt
válasz
runner 125 #660 üzenetére
nagyon kiralyul nez ki, arra a duplagarazsra konkretan felallt
-
runner 125
nagyúr
Nem kapcsolgatok semmit. Be van állítva fixen a Vaillant felületén 50 fokra a melegvíz.
Van benne egy hőmérő valamint egy vezérlés, így automatikusan érzékeli, ha télen a gázkazán megfűti a spirált, így a villany akkor nem fűt. Nyáron fordítva, ha nincs gázfűtés, fűti magát villanyról. Így 1600kWh évente.
Kemény az ára..Sajnos most mindennel ez lesz... Hőszigetelések, kazánok, napelemek, nyílászárók ára, mind ki fog lőni sajnos még jobban...
-
Floyd80
addikt
válasz
runner 125 #732 üzenetére
Mármint van ilyen bojler amit így hívnak vagy csak arra érted, hogy nyáron elzárod a kazánnál a meleg vizet és akkor a bojlertől kéri.
gyönyörű:
az árak is:
-
-
rednifegnar
senior tag
hatha erdekel meg valakit a delej:
voltam ma a bp-en a conradban es ha mar ott voltam megneztem van e fogyasztasmero dugalj. 1 hete mikor ott voltam elkapkodtak az osszeset. most volt eleg sok kint a polcon, 3 fele lcd-s es egy okostelos verzio. -
tlac
nagyúr
jól értem, hogy H tarifára is van limit (és utána jönne a dupla ár a kb. 70Ft) a fűtési idényen kívül?
3) E rendeletet nem kell alkalmazni
b) lakossági fogyasztó által, fűtési idényben igénybe vett H árszabásra, továbbá fűtési idényben H árszabással
elszámolt villamosenergia-mennyiséget e rendelet alkalmazása során nem kell figyelembe venni. -
runner 125
nagyúr
Kösz kösz, utólag jó érzés, de az a meló ami ezzel járt.. most már nem állnék neki újra és nem csa munka része miatt... Akkor még 1000ft/órért jött a kőműves.
Azóta eszement beteg árak lettek.
tradeelek11
Köszi!
Jól írta Catman, ecetfa! Télre így ledobja a teljes lombkoronát "ágastól".emre
Ez csak egy gagyi verzió.. én nem marok, nekem csak arra kellett h ha fúrok be tudjam fogatni normálisan a satuba. De marásra alkalmatlan.. nyilván mert a sín illesztés nem század mm pontos.
-
runner 125
nagyúr
Ez a legjobb megoldás, én is kettős üzemeltetésű bojlert rakattam fel. Nyáron külön óráról villannyal megy, télen pedig a fűtésről.
Évente 1600kWh-t eszik meg villanyból, a ház pedig külön 2400-at, így szerencsére a 2 külön óra miatt mindkettővel beleférünk a támogatott árba. -
asdf_
veterán
Attól függ, milyen vezéreltje van. Van, amin random jön az áram, van aminek pedig menetrendje van, ami pontosabb, mint a MÁV-é. Ha ez utóbi van nála, és jó időben kap áramot, akkor érdemes az időzítésben is gondolkodni. Ha össze-vissza jön csak áram, akkor sajnos csak éjszakára éremes lekapcsolni.
-
válasz
envagyok #722 üzenetére
szia!
fűtésnél úgy számolj, hogy minden egyes celsius fok kb. 6-7% energia különbség. tehát 2-3 fok nagyon sokat számít, kb. 20% összesen. hogy mi egészséges, az jórészt rajtatok múlik, szerintem nappal 21 fok, éjjel picit kevesebb.
a melegvíz cirkulációt akár teljesen kikapcsolhatod, az kizárólag komfortnövelő tényező, viszont arra figyelj, hogy heti 1x azért célszerű megjáratni a szivattyút, nehogy beálljon. ha mondjuk az esti fürdés ideje elég fix, akkor lehet úgy is csinálni, hogy akkor cirkuláltat egy fél órát, amúgy nem.
a bojlert addig fűtsd fel, amíg fedezi a melegvíz igényeket. nyilván lehet még forróbban tartani egész nap a víztömeget, de az is fölösleges.
az 1970 m3/év fogyasztást simán beviszitek a kedvezményes kvóta határa alá.
-
envagyok
veterán
Sziasztok
Lenne pár kérdésem.
Családi házba négyen lakunk.
A villany eddig 310kwh óra volt, most spórolósan a felesleges dolgokat lekapcsolgatva sikerült eljutni 210kwh/hóig.
Az éves gáz ami melegvizet és fűtést jelent, 1970 m3/év volt most júniusig.
A kérdéseim:
- Érdemes lenne-e villanybojlert berakni a gázkazán helyett? /Most azért a villany jóval kevésbé drágul a gázhoz képest/
- Mosogatógép a jobb választás, vagy a kézi mosogatás?Elég messze vannak sajnos a vízvételezési pontok a kazántól (kb 15m 2 irányban)
- A melegvízkeringetőt az azonnali melegvíz miatt kikapcsolva, időnként elindítva, vagy folyamatosan járatva érdemesebb használni?
- A melegvíztartályba kisebb vagy nagyobb hőfokot érdemes tartani? (Most 60 fok)Ha 2-3 fokkal hűvösebbre állítom a gázkazán termosztátját, akkor talán beleférek a kedvezményes árba?
Hány fok lesz télen még egészséges nappal és éjjel?Köszönök minden segítséget
-
Teodor52
senior tag
válasz
#71496704 #717 üzenetére
Volna még egy aprócska kérdésem az #546
hozzászólással kapcsolatban.
57,6 kWh eredményt kihozó számok jelentése csak hogy tudjak magamnak is számolni a hőveszteséggel?
60-as években épült kis vöröstéglákból álló ház régi nyílt égésterű gázkonvektorokkal.
Általányban vagyunk 141 köbméteres fogyasztással.Melyik fűtési módot célszerű alkalmazni?
Ki-be kapcsolgatni vagy 2-3-ra állítani a konvektorokat egész nap. -
#71496704
törölt tag
válasz
Teodor52 #690 üzenetére
Vegyél hozzá egy (legalább 16 Amperes) programozható időzítőt és azzal vezéreld.
Nem kell egész nap azonnal utána fűteni minden kis párliteres csapnyitásra.
Elég, ha a szokásos fürdési időre felfűt! kellő idővel előtte indítva a fűtését.
Ez a holtidőben hagyod hűlni a vizet számottevő megtakartást is hozhat, ha gyakran van csak rövid ideig használva alkalmanként a melegvíz napközben.
Megj: az egykaros csap karját teljesen JOBBRA tekerve nyisd ki amikor hideg víz kell csak. Mert középállásban már gyakran jön némi melegvíz is a bojlerből, fölöslegesen.
A bojler fűtés jelzését figyelve a csapnyítások után kicsivel kiderül, ha ez a helyzet.----
Alapban 55-60 fokon ésszerű tartani vizet HA akkor is elég, nem fogy el.
Amikor extra igény várható (jó kis kádazás pl.) akkor előtte időben fel kell fűteni.
Illetve párhetente 1X célszerű mindenképpen >> fertőtlenítés felnyomni 65-70 fokosra.
Ki kell tapasztalni, milyen hőmérsékleten elég az általános használati szokáshoz a melegvíz.
Aztán azon tartani csak a túlmeleígtés helyett.
----
Netán...
MÉRD le a szokásos kinyitáskor a zuhanyfej vízkifolyását egy skálás vödörrel pl.
Ha 8 liter/perc fölött van a kifolyás ideje egy takarékos zuhany fejre cserélni.
Illetve nem muszáj hosszan-állandóan nyitott csappal zuhanyozni vagy 2x is rátölteni a kádra, bár ilyesmiről a családi sellőket nem igazán lehet meggyőzni pl. nálunk sem.
********Saccolás az "átlagos" bojler kWh igényhez.
Nagyjából 50 liter 40 fokosan kifolyó víz az átlagos norma fejenként.
Ami 0,05x1,16x30=1,74 kWh/nap meleget kér fejenként.
Plusz a napi ~1,3 kWh bojler hőveszteség.
pl. 2 főre napi 1,3+1,74+1,74=4,78 >> 5 kWh a norma
Egy évre ~350x5=1700-1800 kWh
(350nap/év, mert nincs mindennap 2 fő otthon általában)Ahol a norma fölé megy bőven ott érdemes tűnödni a használt eszközökön, szokásokon, igényeken és kiderűl, hogy változhat-e valami esetleg vagy "ez van és marad is".
-
asdf_
veterán
válasz
Teodor52 #694 üzenetére
A fogyasztása ugyanannyi lesz fűtésre, viszont ha este már nem fűt fel fölöslegesen, akkor amikor nem használod, akkor hidegebb a víz benne, ebből van hővesztesége, ami kényszerűen kevesebb ha 60 fokra felfűti, majd azt szinten tartani 3/4 napig, mint átlag 45 fokra kiürült bojler ebből a hőmérsékletből veszít 3/4 napig, majd csinálsz egy adag melegvizet és azt azonnal el is használod. De ez mondjuk napi 1,5 kWh-ból lesz 1, nem ezzel fogod megváltani a világot. Inkább fokozatosan csökkents egy picit a hőmérsékleten, amíg el nem jutsz oda, hogy este a napi utolsó embernek pont elég legyen a melegvíz, ha ezt a kettőt kombinálod, az lesz a legtöbb, amit ki lehet hozni belőle.
A manuális dugdosás addig jó, amíg egyszer el nem felejted.
Otthon kiszámolom majd, de mivel nincs éjszakaid és emiatt a bojler miatt van vagy évi 175 ezer 70 forintos villanyszámlád, 2-3 év alatt lehet, hogy megtérülne egy hőszivattyús bojler (200e ft+ évente karbantartás). -
Szakbarbár
aktív tag
válasz
Barret001 #664 üzenetére
#669Belahaver Padlófűtés van mindenhol, így ott fokozottabb a hőveszteség, meg a padló szigetelés az amit utána soha az életben nem fogsz tudni bővíteni.
#674Parci
Az előző lakás ahol 5 évig laktunk, egy 6 lakásos épület volt 70-es években épült, B30-as téglából, direkt nem írtam társasházat mert nem volt az. Már amikor odaköltöztem akkor elkezdtük javasolni a hő és lapostető vízszigetelését, de süket fülekre talált. Fontosabb volt az új autó meg a nyaralás mindenkinek. Ja és a tető hőszigetelését a két felső szinten lévő lakás tulajdonosával akarták kifizettetni (velünk) mivel az csak nekünk jó. Közben folyamatosan penészedtünk, nem győztünk szellőztetni, fűteni. A fal télen a sarokban 11-13 fokos volt. A végén persze nem lett semmi az egészből, és inkább elköltöztünk családi házba. Szóval hiába van valakinek pénze ha az akarat nincs meg.
#676bigdadytatoni
"A kisnyugdíjasok vannak sokan havi 20-30e Ft eddigi rezsivel ott nehéz lesz sok helyen megteremteni bármit is"
Az ilyen embereknek kitalálhatnának valami államilat támogatott szigetelés pályázatot. -
Teodor52
senior tag
⁷
Igen, nálunk meg a 100 liter több mint ami kellene.
Az itt még a problema, ha kis vízmennyiség is kerül fogyasztásra olyan mértékben tudja visszahűteni a bojler egész vízmennyiségét, ami nem áll egyenlőségben a ténylegesen elvont hőmennyiséggel, plusz szerintem melegítéskor túl is fűt egy kicsivel.Ezen a legionellán gondolkodom, amit az ariston csinál annak kivédésére.
Tekerjem le a szabályozót úgy, hogy elég meleg legyen víz fürdéshez és heti rendszerességgel egy alaklommal 65 fűtsem fel?
rednifegbar:
"bemeno agat szukiteni"
Akkor a másik oldalon pl a kabin csaptelepet a melegvíz irányában jobban kikell nyitni ugyan azon csökkentett hőmérsékletű víz eléréséhez.Amúgy még az év elején gondolkodtunk a turbós Vaillant átfolyos vízmelegítőn de ahogy a villanynál írtad az az van a gárendszernél is mert kihívtunk egy szakit és mkvel 60-as években épült házról van szó az akkori szerelvényekkel egyebekkel mind csere az új bevezetett előírásoknak szabványoknak köszönhetően
-
Alex91
félisten
Egy azt hiszem 120 literes villanybojler (van vagy 50 eves) fogyaszt havi 204 kWh-at ejszakai arammal) Ezt egy mai korszerubbel mennyire lehet levinni?
-
rednifegnar
senior tag
irta hogy nincs.
en azt tennem hogy valami idokapcsoloval kapcsolgatnam, beallitani a minimal hofokot ami meg eleg (ki kell tapasztalni szokasok alapjan).
leginellatol nem felni, felesleges, amugy is a bojlerben folyamatosan cserelodik a viz.
tovabbi ket opci. bemeno agat szukiteni (gondolom van rajta egy sarokcsap). ezaltala kevesebb melegviz jon ki adott ido alatt.
korlatozni a hasznalat idejet.
szarul hangaznak de le kell vinni a fogyasztast, kevesebb melegvizet hasznalni rovidebb ideig.egyebkent en ezen az idoziton nem sokat kuzdenek, eleve eleg nagy viztomeg es eleg vastag a szigetelese, szoval nem a ket futes kozti hulese fogja elenni az energiat hanem az hogy ki van engedve beole a melegviz.
ha van ra mod lehetoseg akkor el kell inditani a vezerelt bekotest, de szamitani kell ra hogy annyi eloiras valtozott az elektromosoknal hogy rohadt nagy atalakitast fog kovetelni. mar az ora oldalon is, eselyes hogy uj dobozok uj fold/lengokabel, ora megszakitok stb. es ugyanugy a bojler fele meno agat is kulon be kell huzni.
-
Alex91
félisten
Ja, en is csereltettem ablakot. Az teny, hogy nem fuj be a szel a lakasba, de igazan gazt sporolni nem sporoltam vele
.
(Mielott jonne: Tarsashaz, korbe vagyok elviekben futve, csak a front erintkezik kozvetlenul a szabaddal, es itt a homlokzaton az uveg felulet a nagyobb resz. Szigetelve nincs a haz…)
Új hozzászólás Aktív témák
- Apple iPhone 12 128GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- BESZÁMÍTÁS! Gigabyte B450 R7 5700X 32GB DDR4 512GB SSD RX 6700XT 12GB Rampage SHIVA be quiet! 650W
- Apple Watch SE 2 44mm, Újszerű, 1 Év Garanciával
- HATALMAS AKCIÓK! GARANCIA, SZÁMLA - Windows 10 11, Office 2016 2019 2021,2024, vírusírtók, VPN
- Új! Targus - USB-C Dual HDMI 4K HUB - 2 HDMI-vel. Saját töltő nélkül 2 monitorral (120Hz)
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem
Város: Budapest